Williams Winter 2014

Date City WCA LInk
2014-3-1  USA, Williamstown, Massachusetts Williams Winter 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kevin Costello III 9.59  Patrick Ponce 10.91  Dan Selzer 11.62
 2x2x2 Cube  Kevin Costello III 2.84  Arlo Sims 3.37  Josh Flagg 3.80
 4x4x4 Cube  Kevin Costello III 31.84  Patrick Ponce 38.01  Tim Wong 40.57
 5x5x5 Cube  Kevin Costello III 1:12.15  Tim Wong 1:32.39  Samantha Raskind 1:38.33
 3x3x3 Blindfolded  Noah Arthurs 36.46  Tim Wong 44.52  Ian Winokur 1:48.55
 3x3x3 One-Handed  Kevin Costello III 15.65  Tim Wong 18.05  Ric Donati 19.45
 Pyraminx  Shane Harrington 5.69  Kevin Costello III 6.79  Joshua Broderick Phillips 7.15
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 8.09   8.91    USA 12.33 9.81 8.09 8.84 8.09
2 Patrick Ponce 8.96   10.83    USA 14.83 10.90 8.96 11.02 10.56
3 Josh Flagg 9.31   11.89    USA 9.31 12.55 11.86 11.25 12.55
4 Tim Wong 11.43   12.18    USA 11.81 12.47 12.56 12.27 11.43
5 Ric Donati 11.03   12.56    USA 12.84 13.06 11.03 12.88 11.97
6 Dan Selzer 11.91   13.36    USA 16.61 13.00 14.19 11.91 12.90
7 Samantha Raskind 13.02   14.32    USA 15.83 13.84 13.28 17.52 13.02
8 Tim Reynolds 13.02   14.38    USA 16.93 13.68 13.02 14.90 14.55
9 Noah Arthurs 11.53   15.52    USA 14.03 14.63 11.53 DNF 17.91
10 Arlo Sims 13.88   15.76    USA 18.09 16.31 13.88 16.81 14.15
11 Matt DiPalma 14.65   16.15    USA 16.03 16.05 16.36 18.13 14.65
12 Jeffrey Delucia 14.77   16.26    USA 14.77 16.18 16.31 19.69 16.28
13 Shane Harrington 15.40   16.69    USA 15.69 19.05 17.56 15.40 16.81
14 Michael Robinson 14.06   17.10    USA 17.36 16.36 14.06 18.88 17.58
15 Tommy Kirby 15.44   17.12    USA 15.44 17.59 17.96 22.08 15.81
16 Ian Winokur 16.38   17.64    USA 18.90 16.84 17.41 16.38 18.66
17 Kit Clement 16.03   18.63    USA 19.56 16.03 18.94 DNF 17.40
18 Jason Bauer 15.40   19.86    USA 23.43 20.68 15.40 15.46 31.15
19 Kyle Marshall 17.43   20.45    USA 17.43 23.69 22.30 18.93 20.13
20 Kamren Smith 17.25   21.02    USA 17.25 23.47 24.97 18.58 21.02
21 Patrick McDonald 20.55   21.81    USA 29.50 21.75 20.55 22.31 21.38
22 Joshua Broderick Phillips 16.11   22.49    USA 27.22 21.46 22.08 23.93 16.11
23 Oliver Adelson 16.65   22.52    USA 16.65 34.90 17.52 28.59 21.46
24 Turner Brown 20.63   23.35    USA 22.05 20.63 27.33 28.25 20.66
25 Patrick Lopez 19.30   24.48    USA 29.97 38.05 23.06 20.40 19.30
26 Austin Montiel 17.47   25.02    USA 25.55 24.18 17.47 30.02 25.33
27 Jesse Seid 19.68   25.24    USA 30.03 24.90 19.68 26.31 24.52
28 Will Nolan 23.90   28.48    USA 29.02 29.21 27.77 23.90 28.65
29 Samuel Brenner 22.83   29.33    USA 30.81 26.53 31.18 30.65 22.83
30 Adam Tedesco 25.68   29.80    USA 28.97 33.11 25.68 30.97 29.46
31 Anthony Terravecchia 26.52   30.06    USA 28.71 36.27 26.52 32.33 29.15
32 Greg McGrath 24.72   30.15    USA 32.43 35.58 28.25 29.77 24.72
33 Valerie Lumsden 21.15   30.39    USA DNF 33.40 21.15 27.28 30.50
34 RJ Barton 27.56   31.73    USA 29.25 35.41 35.28 30.65 27.56
35 Stanley Nerkowski IV 23.61   32.66    USA 33.96 42.16 23.61 34.88 29.13
36 Spencer Thomas 31.16   33.35    USA 32.69 32.41 40.36 31.16 34.96
37 Joshua Carnes 30.40   37.35    USA 41.11 30.40 DNF 38.43 32.50
38 Jacob Fink 33.91   40.53    USA 46.34 33.91 39.66 41.88 40.06
39 Tyler Buzzell 34.90   42.22    USA 51.03 38.46 34.90 DNF 37.16
40 Jakin Miller 37.15   44.47    USA 37.15 45.05 56.68 49.05 39.31
41 Ethan McIntosh 44.30   46.59    USA 44.30 47.65 1:03.66 46.25 45.88
42 Lauren Klemz 45.28   50.91    USA 49.53 54.68 48.53 DNF 45.28
43 Matthew McKiel 40.93   51.43    USA 41.61 40.93 58.27 DNF 54.41
44 Jonathan Raskind 42.44   52.02    USA 42.44 43.65 1:00.68 53.52 58.90
45 Tristan Carel 43.40   53.87    USA 55.81 1:00.40 48.93 56.86 43.40
46 Jonathon Griffith 50.05   55.58    USA 58.81 50.05 56.83 57.28 52.63
47 Jacob Adams 47.05   59.58    USA 51.65 47.05 59.88 1:07.22 DNF
48 Adam Reich 1:00.34   1:09.92    USA 1:20.88 1:03.41 DNF 1:05.46 1:00.34
49 Walker Niemeyer 1:05.71   1:11.84    USA 1:07.44 1:10.16 1:05.71 1:17.93 1:21.65
50 Mitch Bath 1:19.15   1:34.58    USA 1:35.72 DNF 1:19.15 1:44.19 1:23.83
51 Anne Donati 1:24.02   1:42.28    USA 1:45.69 1:49.38 1:31.78 1:53.50 1:24.02
52 Claude Delucia 1:50.84   3:12.85    USA 3:01.40 1:50.84 4:38.25 3:29.28 3:07.86
53 Nicholas Tan 25.43   DNF    USA 34.65 25.43 DNF DNF DNF
54 Cameron Landers 59.41   DNF    USA 1:27.13 59.94 DNF 59.41 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 7.33   8.79    USA 9.41 8.02 10.00 7.33 8.93
2 Patrick Ponce 8.72   10.12    USA 11.80 8.72 9.77 9.66 10.93
3 Tim Wong 10.25   11.15    USA 11.52 11.11 10.25 10.81 13.36
4 Josh Flagg 10.00   11.29    USA 10.00 10.38 12.56 11.80 11.68
5 Dan Selzer 10.53   11.62    USA 11.81 12.28 11.19 11.86 10.53
6 Samantha Raskind 11.96   12.73    USA 13.41 13.69 12.66 12.11 11.96
7 Tim Reynolds 11.36   13.75    USA 16.36 14.90 14.66 11.69 11.36
8 Noah Arthurs 12.58   13.85    USA 12.58 17.40 16.18 12.72 12.66
9 Ric Donati 11.28   14.56    USA 15.71 11.28 11.81 16.65 16.15
10 Shane Harrington 13.15   14.77    USA 14.15 16.16 13.15 16.94 14.00
11 Arlo Sims 11.78   14.89    USA 14.66 16.83 11.78 17.33 13.19
12 Jeffrey Delucia 14.81   15.48    USA 15.69 16.44 15.41 15.33 14.81
13 Jason Bauer 15.09   15.61    USA 15.09 15.69 15.25 16.66 15.88
14 Matt DiPalma 14.05   15.79    USA 14.58 18.77 17.11 14.05 15.68
15 Kyle Marshall 13.75   16.01    USA 17.63 14.99 15.41 13.75 21.56
16 Ian Winokur 14.38   16.08    USA 16.47 18.25 14.38 14.72 17.06
17 Michael Robinson 13.58   16.59    USA 13.58 19.38 17.28 17.16 15.34
18 Tommy Kirby 15.79   17.27    USA 21.11 16.00 15.79 19.28 16.53
19 Oliver Adelson 16.65   18.57    USA 16.65 20.50 17.16 18.06 20.88
20 Kit Clement 15.34   19.36    USA 15.34 22.75 22.78 17.81 17.53
21 Turner Brown 18.41   20.74    USA 23.52 18.41 18.69 20.43 23.09
22 Joshua Broderick Phillips 18.16   21.17    USA 21.02 21.55 18.16 24.08 20.94
23 Kamren Smith 20.53   21.49    USA 22.09 20.88 20.53 21.50 24.19
24 Patrick McDonald 19.94   24.83    USA 27.71 19.94 26.36 26.94 21.18
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 7.22   9.59    USA DNF 7.22 8.56 12.05 8.16
2 Patrick Ponce 9.03   10.91    USA 9.03 9.77 9.63 13.34 DNF
3 Dan Selzer 11.06   11.62    USA 11.36 11.56 11.93 11.06 12.28
4 Tim Reynolds 11.94   12.19    USA 16.52 12.00 12.55 11.94 12.02
5 Josh Flagg 10.52   12.27    USA 10.97 10.52 12.93 15.81 12.91
6 Tim Wong 9.44   12.30    USA 9.44 17.25 11.75 11.84 13.31
7 Ric Donati 13.41   14.70    USA 15.63 DNF 13.41 14.30 14.16
8 Samantha Raskind 12.03   14.85    USA 14.94 34.27 13.15 16.47 12.03
9 Shane Harrington 12.28   15.78    USA 17.05 14.83 17.33 15.47 12.28
10 Noah Arthurs 13.63   DNF    USA 16.63 13.63 DNF 18.47 DNF
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arlo Sims 2.81   3.42    USA 4.09 8.43 2.81 2.88 3.28
2 Kevin Costello III 2.80   3.56    USA 3.63 4.63 3.78 3.28 2.80
3 Josh Flagg 3.46   4.63    USA 3.90 8.19 5.02 3.46 4.97
4 Tim Reynolds 3.81   4.82    USA 3.81 4.77 5.75 4.02 5.66
5 Ric Donati 3.96   4.93    USA 5.77 4.47 4.55 3.96 6.72
6 Kit Clement 5.02   5.04    USA 5.02 5.05 5.61 5.06 5.02
7 Tommy Kirby 4.18   5.07    USA 4.93 4.18 5.21 5.08 6.15
8 Samantha Raskind 3.75   5.31    USA 6.69 7.11 3.75 5.21 4.03
9 Michael Robinson 4.36   5.75    USA 7.06 5.36 4.84 4.36 7.46
10 Tim Wong 4.38   5.75    USA 6.71 4.38 6.84 4.97 5.58
11 Matt DiPalma 5.06   5.82    USA 6.43 5.69 5.06 5.33 6.47
12 Jeffrey Delucia 4.09   5.84    USA 5.21 5.61 4.09 12.46 6.69
13 Joshua Broderick Phillips 5.16   5.90    USA 7.28 5.16 6.25 5.38 6.06
14 Jason Bauer 4.21   6.25    USA 6.08 6.05 6.61 4.21 7.46
15 Oliver Adelson 5.47   6.72    USA 7.46 5.47 7.13 5.58 8.94
16 Patrick Ponce 3.97   6.74    USA 7.46 3.97 7.90 4.86 12.09
17 Turner Brown 5.36   6.92    USA 7.80 5.75 7.22 5.36 10.08
18 Shane Harrington 4.40   7.35    USA 8.65 7.94 5.46 4.40 11.61
19 RJ Barton 6.58   7.47    USA 7.30 8.88 6.58 7.84 7.27
20 Adam Tedesco 4.18   7.84    USA 8.11 7.22 4.18 8.53 8.19
21 Kyle Marshall 4.59   8.10    USA 9.21 7.77 10.27 4.59 7.33
22 Samuel Brenner 7.28   8.18    USA 8.27 8.69 7.59 9.28 7.28
23 Dan Selzer 4.56   8.31    USA 5.72 4.56 DNF 5.55 13.66
24 Patrick McDonald 7.90   9.16    USA 9.71 7.90 8.22 10.00 9.56
25 Matthew McKiel 4.84   9.76    USA 8.56 14.78 10.93 9.78 4.84
26 Kamren Smith 7.84   10.52    USA 12.43 7.84 11.56 9.44 10.56
27 Nicholas Tan 4.55   11.15    USA 15.75 10.16 10.28 13.00 4.55
28 Anthony Terravecchia 8.43   11.40    USA 8.43 8.52 11.81 13.94 13.86
29 Jonathon Griffith 7.66   11.45    USA 12.78 9.31 7.66 15.77 12.25
30 Jakin Miller 9.91   11.61    USA 11.22 12.44 11.18 9.91 15.55
31 Will Nolan 8.05   11.92    USA 19.88 9.50 10.63 8.05 15.63
32 Jesse Seid 9.11   12.55    USA 13.47 9.11 13.25 DNF 10.94
33 Austin Montiel 6.88   15.09    USA 16.84 6.88 10.75 17.75 17.69
34 Ethan McIntosh 13.80   15.44    USA 17.18 15.27 19.59 13.88 13.80
35 Lauren Klemz 13.33   15.72    USA 15.38 16.25 13.33 15.52 42.03
36 Tristan Carel 11.56   20.40    USA 27.21 15.08 18.90 31.93 11.56
37 Walker Niemeyer 17.58   22.15    USA 26.94 37.47 18.83 17.58 20.68
38 Jacob Adams 16.77   30.27    USA 24.03 16.77 34.47 32.31 44.90
39 Jacob Fink 24.30   39.64    USA 2:34.56 38.13 54.40 26.38 24.30
40 Spencer Thomas 41.75   49.60    USA 55.69 1:18.80 45.58 47.52 41.75
41 Mitch Bath 35.44   49.92    USA 1:10.88 35.44 39.71 39.16 1:34.56
42 Jake Kobrin 25.71   1:02.17    USA 1:08.38 1:16.43 25.71 1:10.53 47.59
43 Greg McGrath 9.59   DNF    USA DNF 9.59 18.15 DNF 19.90
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 2.41   2.84    USA 2.41 2.65 2.47 4.91 3.40
2 Arlo Sims 2.68   3.37    USA 3.83 2.68 2.91 4.00 3.36
3 Josh Flagg 2.52   3.80    USA 5.90 4.33 2.52 3.97 3.11
4 Tim Reynolds 4.03   4.37    USA 4.34 4.34 5.27 4.03 4.43
5 Tommy Kirby 3.68   4.65    USA 5.81 3.68 4.72 4.30 4.94
6 Samantha Raskind 3.66   5.20    USA 7.05 3.66 5.53 4.22 5.84
7 Ric Donati 3.03   5.35    USA 5.28 3.03 4.65 6.13 6.34
8 Kit Clement 4.53   5.56    USA 6.02 5.09 4.53 5.81 5.78
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 29.52   31.84   NAR  USA 29.52 31.86 32.75 33.75 30.91
2 Patrick Ponce 31.72   38.01    USA 31.72 39.59 39.56 38.50 35.97
3 Tim Wong 36.96   40.57    USA 41.58 49.31 39.90 40.22 36.96
4 Dan Selzer 38.15   42.06    USA 41.18 40.30 45.28 44.71 38.15
5 Samantha Raskind 42.93   45.31    USA 42.93 45.63 45.38 44.93 53.91
6 Josh Flagg 49.97   56.42    USA 51.68 49.97 58.81 58.78 1:02.66
7 Ric Donati 53.63   1:01.75    USA 1:01.77 1:18.71 58.47 53.63 1:05.00
8 Arlo Sims 1:00.19   1:02.44    USA 1:00.19 1:16.59 1:01.08 1:03.06 1:03.19
9 Tim Reynolds 58.52   1:05.04    USA 58.52 1:06.36 1:03.84 1:22.66 1:04.93
10 Kit Clement 1:04.56   1:08.80    USA 1:11.75 1:05.46 1:04.56 DNF 1:09.19
11 Jason Bauer 1:03.77   1:15.06    USA 1:03.77 DNF 1:15.52 1:20.72 1:08.94
12 Kamren Smith 1:13.80   1:15.89    USA 1:21.27 1:18.03 1:15.28 1:14.36 1:13.80
13 Matt DiPalma 1:05.02   1:26.45    USA 1:05.02 1:23.40 1:36.61 1:29.30 1:26.65
14 Oliver Adelson 1:12.88   1:27.47    USA 1:16.08 1:43.36 1:50.97 1:22.96 1:12.88
15 Jeffrey Delucia 1:26.02   1:30.96    USA 1:36.13 1:43.77 1:29.36 1:26.02 1:27.38
16 Michael Robinson 1:14.38   1:34.25    USA 1:14.38 1:37.28 DNF 1:33.63 1:31.84
17 Patrick McDonald 1:25.80   1:37.26    USA 1:37.44 1:25.80 1:51.43 1:40.06 1:34.27
18 Tommy Kirby 1:45.96      USA 1:45.96 2:09.53
19 Tyler Buzzell 1:46.94      USA 1:46.94 1:48.72
20 Stanley Nerkowski IV 1:47.16      USA 1:49.94 1:47.16
21 Joshua Carnes 1:56.00      USA 1:56.84 1:56.00
22 Adam Tedesco 2:43.68      USA DNF 2:43.68
23 Matthew McKiel 3:00.05      USA 3:00.05 DNF
24 Ethan McIntosh 3:12.53      USA 3:12.53 3:57.93
25 Lauren Klemz 3:14.21      USA 3:14.21 4:06.94
26 Greg McGrath 3:35.80      USA 3:40.03 3:35.80
27 Jonathon Griffith DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 1:08.13   1:12.15    USA 1:08.13 1:10.69 1:09.69 1:16.06 1:16.33
2 Tim Wong 1:26.78   1:32.39    USA 1:26.78 1:30.96 1:37.22 1:34.05 1:32.16
3 Samantha Raskind 1:23.38   1:38.33    USA 1:39.63 1:46.00 1:38.78 1:36.58 1:23.38
4 Dan Selzer 1:28.91   1:40.24    USA 1:52.84 1:32.83 1:35.05 2:02.02 1:28.91
5 Tim Reynolds 1:41.50   1:48.75    USA 1:51.72 1:53.65 1:41.50 1:48.63 1:45.90
6 Noah Arthurs 1:41.31   1:51.07    USA 1:48.80 1:45.53 1:41.31 2:00.50 1:58.88
7 Kit Clement 2:11.11   2:24.00    USA 2:25.31 2:24.78 2:21.91 2:11.11 3:00.30
8 Shane Harrington 2:25.72   2:41.98    USA 2:25.72 2:53.77 2:37.40 2:55.93 2:34.78
9 Jason Bauer 2:35.33      USA 2:35.33 3:03.80
10 Michael Robinson 2:47.72      USA 2:52.78 2:47.72
11 Patrick McDonald 3:10.40      USA 3:13.25 3:10.40
12 Stanley Nerkowski IV 3:21.44      USA 3:32.15 3:21.44
13 Joshua Carnes 3:40.59      USA 3:44.94 3:40.59
14 Adam Tedesco 3:45.08      USA 4:34.38 3:45.08
15 Tommy Kirby 3:53.03      USA 4:36.50 3:53.03
16 Kamren Smith 4:10.59      USA 4:10.59 5:58.15
17 Tyler Buzzell 4:43.13      USA 4:43.13 DNF
18 Jonathon Griffith DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Noah Arthurs 36.46   DNF    USA DNF DNF 36.46
2 Tim Wong 44.52   DNF    USA 45.86 44.52 DNF
3 Ian Winokur 1:48.55   DNF    USA 1:48.55 DNF 2:20.63
4 Kit Clement 4:50.30   DNF    USA DNF 4:50.30 DNF
5 Dan Selzer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Joshua Carnes DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Kevin Costello III DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Tim Reynolds DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 12.15   17.02    USA 15.52 19.66 19.21 12.15 16.34
2 Tim Wong 15.63   18.55    USA 19.27 18.16 19.46 18.22 15.63
3 Ric Donati 19.59   20.47    USA 20.69 23.00 20.90 19.59 19.83
4 Dan Selzer 18.56   21.05    USA 22.13 20.13 20.90 22.96 18.56
5 Matt DiPalma 20.55   21.59    USA 20.91 22.63 21.81 22.06 20.55
6 Patrick Ponce 18.38   22.43    USA 22.09 21.31 23.88 18.38 26.84
7 Noah Arthurs 17.66   24.53    USA DNF 26.55 17.66 24.52 22.53
8 Josh Flagg 27.63   29.12    USA 28.30 34.05 27.63 31.00 28.05
9 Tim Reynolds 26.71   29.31    USA 30.47 26.71 27.59 31.55 29.86
10 Samantha Raskind 26.05   30.21    USA 26.05 29.36 45.15 30.63 30.63
11 Shane Harrington 21.47   30.81    USA 30.97 21.47 28.21 33.25 41.19
12 Jeffrey Delucia 29.63   31.01    USA 30.83 29.63 32.52 30.53 31.66
13 Kit Clement 31.18   33.98    USA 35.61 34.05 31.18 32.28 58.03
14 Arlo Sims 25.77   34.53    USA 32.84 25.77 37.08 34.13 36.63
15 Kyle Marshall 35.16   38.84    USA 35.16 40.90 40.88 37.31 38.34
16 Tommy Kirby 34.03   39.56    USA 38.11 42.28 34.03 38.30 45.47
17 Austin Montiel 33.30   40.05    USA 38.63 42.44 33.30 39.09 45.46
18 Oliver Adelson 41.44   46.22    USA 45.97 46.27 41.44 47.68 46.41
19 Jason Bauer 40.40   51.82    USA 1:12.44 57.00 47.33 51.13 40.40
20 Kamren Smith 39.80   58.34    USA 1:07.43 51.11 39.80 1:23.21 56.48
21 Patrick Lopez 52.15   1:12.76    USA 1:11.25 52.15 1:15.94 DNF 1:11.08
22 Adam Tedesco 1:04.50   1:24.10    USA 1:04.50 1:05.18 1:10.94 2:36.05 1:56.19
23 Lauren Klemz 1:57.44      USA 1:57.44 3:11.71
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 13.94   15.65    USA 15.43 13.94 15.69 17.02 15.84
2 Tim Wong 16.00   18.05    USA 19.80 16.05 16.00 20.56 18.31
3 Ric Donati 17.94   19.45    USA 19.52 17.94 20.21 18.61 24.00
4 Patrick Ponce 16.44   20.18    USA 19.71 21.47 19.83 16.44 21.00
5 Dan Selzer 16.19   20.90    USA 19.40 22.02 22.91 16.19 21.27
6 Matt DiPalma 19.93   22.06    USA 20.91 19.93 24.91 21.18 24.09
7 Noah Arthurs 21.46   25.43    USA 24.09 30.46 21.75 21.46 DNF
8 Josh Flagg 28.94   34.02    USA 36.19 36.63 30.50 35.36 28.94
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shane Harrington 5.16   5.69    USA 5.16 5.34 5.56 6.16 9.22
2 Kevin Costello III 3.36   6.79    USA 11.21 3.36 5.13 6.77 8.46
3 Joshua Broderick Phillips 6.69   7.15    USA 6.90 7.21 7.33 9.21 6.69
4 Tommy Kirby 4.90   7.93    USA 4.90 5.71 14.21 10.83 7.25
5 Tim Reynolds 4.88   8.89    USA 8.40 4.88 7.69 15.13 10.59
6 Ric Donati 6.15   9.25    USA 11.41 6.15 9.77 12.06 6.56
7 Samantha Raskind 6.30   9.44    USA 9.13 6.30 7.71 14.40 11.47
8 Oliver Adelson 7.08   9.60    USA 12.52 7.08 7.93 9.71 11.15
9 Tim Wong 7.38   10.30    USA 9.47 7.38 12.91 12.11 9.31
10 Kit Clement 6.34   10.48    USA 10.47 6.34 14.94 11.94 9.03
11 Arlo Sims 9.33   10.55    USA 10.75 9.72 11.19 9.33 11.19
12 Dan Selzer 8.15   10.87    USA 8.15 11.31 10.75 14.47 10.56
13 Josh Flagg 7.94   11.49    USA 12.28 9.34 7.94 19.78 12.84
14 Turner Brown 9.86   11.92    USA 12.96 10.93 9.86 11.86 15.88
15 Mitch Bath 11.96   14.17    USA 15.21 14.43 15.47 12.88 11.96
16 Noah Arthurs 12.88   14.63    USA 16.50 12.88 13.11 14.28 19.65
17 Nicholas Tan 11.40   15.63    USA 14.78 17.50 11.40 15.59 16.53
18 Adam Tedesco 14.25   16.48    USA 16.14 14.25 18.36 20.72 14.94
19 Lauren Klemz 10.30   18.38    USA 18.11 13.59 DNF 23.43 10.30
20 Austin Montiel 16.08   19.10    USA 17.34 16.25 16.08 23.72 23.81
21 Anthony Terravecchia 18.02   21.10    USA 19.69 22.33 18.02 21.27 DNF
22 Spencer Thomas 19.52   21.70    USA 19.52 21.06 20.33 23.71 30.03
23 Ethan McIntosh 22.25   24.92    USA 48.47 24.47 24.18 22.25 26.11
24 Kyle Marshall 7.75   24.98    USA 7.75 37.78 32.19 28.40 14.36
25 Cameron Landers 30.18   38.61    USA 30.18 32.30 45.75 DNF 37.77
Adam Reich    USA
Adam Reich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 1:00.34   1:09.92   1:20.88 1:03.41 DNF 1:05.46 1:00.34
Adam Tedesco    USA
Adam Tedesco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 25.68   29.80   28.97 33.11 25.68 30.97 29.46
2x2x2 Cube First round 20 4.18   7.84   8.11 7.22 4.18 8.53 8.19
4x4x4 Cube Combined Final 22 2:43.68     DNF 2:43.68
5x5x5 Cube Combined Final 14 3:45.08     4:34.38 3:45.08
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 1:04.50   1:24.10   1:04.50 1:05.18 1:10.94 2:36.05 1:56.19
Pyraminx Final 18 14.25   16.48   16.14 14.25 18.36 20.72 14.94
Anne Donati    USA
Anne Donati
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:24.02   1:42.28   1:45.69 1:49.38 1:31.78 1:53.50 1:24.02
Anthony Terravecchia    USA
Anthony Terravecchia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 26.52   30.06   28.71 36.27 26.52 32.33 29.15
2x2x2 Cube First round 28 8.43   11.40   8.43 8.52 11.81 13.94 13.86
Pyraminx Final 21 18.02   21.10   19.69 22.33 18.02 21.27 DNF
Arlo Sims    USA
Arlo Sims
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.78   14.89   14.66 16.83 11.78 17.33 13.19
First round 10 13.88   15.76   18.09 16.31 13.88 16.81 14.15
2x2x2 Cube Final 2 2.68   3.37   3.83 2.68 2.91 4.00 3.36
First round 1 2.81   3.42   4.09 8.43 2.81 2.88 3.28
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:00.19   1:02.44   1:00.19 1:16.59 1:01.08 1:03.06 1:03.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 25.77   34.53   32.84 25.77 37.08 34.13 36.63
Pyraminx Final 11 9.33   10.55   10.75 9.72 11.19 9.33 11.19
Austin Montiel    USA
Austin Montiel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 17.47   25.02   25.55 24.18 17.47 30.02 25.33
2x2x2 Cube First round 33 6.88   15.09   16.84 6.88 10.75 17.75 17.69
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 33.30   40.05   38.63 42.44 33.30 39.09 45.46
Pyraminx Final 20 16.08   19.10   17.34 16.25 16.08 23.72 23.81
Cameron Landers    USA
Cameron Landers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 59.41   DNF   1:27.13 59.94 DNF 59.41 DNF
Pyraminx Final 25 30.18   38.61   30.18 32.30 45.75 DNF 37.77
Claude Delucia    USA
Claude Delucia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 1:50.84   3:12.85   3:01.40 1:50.84 4:38.25 3:29.28 3:07.86
Dan Selzer    USA
Dan Selzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.06   11.62   11.36 11.56 11.93 11.06 12.28
Second round 5 10.53   11.62   11.81 12.28 11.19 11.86 10.53
First round 6 11.91   13.36   16.61 13.00 14.19 11.91 12.90
2x2x2 Cube First round 23 4.56   8.31   5.72 4.56 DNF 5.55 13.66
4x4x4 Cube Combined Final 4 38.15   42.06   41.18 40.30 45.28 44.71 38.15
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:28.91   1:40.24   1:52.84 1:32.83 1:35.05 2:02.02 1:28.91
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 16.19   20.90   19.40 22.02 22.91 16.19 21.27
Combined First round 4 18.56   21.05   22.13 20.13 20.90 22.96 18.56
Pyraminx Final 12 8.15   10.87   8.15 11.31 10.75 14.47 10.56
Ethan McIntosh    USA
Ethan McIntosh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 44.30   46.59   44.30 47.65 1:03.66 46.25 45.88
2x2x2 Cube First round 34 13.80   15.44   17.18 15.27 19.59 13.88 13.80
4x4x4 Cube Combined Final 24 3:12.53     3:12.53 3:57.93
Pyraminx Final 23 22.25   24.92   48.47 24.47 24.18 22.25 26.11
Greg McGrath    USA
Greg McGrath
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 24.72   30.15   32.43 35.58 28.25 29.77 24.72
2x2x2 Cube First round 43 9.59   DNF   DNF 9.59 18.15 DNF 19.90
4x4x4 Cube Combined Final 26 3:35.80     3:40.03 3:35.80
Ian Winokur    USA
Ian Winokur
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.38   16.08   16.47 18.25 14.38 14.72 17.06
First round 16 16.38   17.64   18.90 16.84 17.41 16.38 18.66
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:48.55   DNF   1:48.55 DNF 2:20.63
Jacob Adams    USA
Jacob Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 47.05   59.58   51.65 47.05 59.88 1:07.22 DNF
2x2x2 Cube First round 38 16.77   30.27   24.03 16.77 34.47 32.31 44.90
Jacob Fink    USA
Jacob Fink
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 33.91   40.53   46.34 33.91 39.66 41.88 40.06
2x2x2 Cube First round 39 24.30   39.64   2:34.56 38.13 54.40 26.38 24.30
Jake Kobrin    USA
Jake Kobrin
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 42 25.71   1:02.17   1:08.38 1:16.43 25.71 1:10.53 47.59
Jakin Miller    USA
Jakin Miller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 37.15   44.47   37.15 45.05 56.68 49.05 39.31
2x2x2 Cube First round 30 9.91   11.61   11.22 12.44 11.18 9.91 15.55
Jason Bauer    USA
Jason Bauer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 15.09   15.61   15.09 15.69 15.25 16.66 15.88
First round 18 15.40   19.86   23.43 20.68 15.40 15.46 31.15
2x2x2 Cube First round 14 4.21   6.25   6.08 6.05 6.61 4.21 7.46
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:03.77   1:15.06   1:03.77 DNF 1:15.52 1:20.72 1:08.94
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:35.33     2:35.33 3:03.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 40.40   51.82   1:12.44 57.00 47.33 51.13 40.40
Jeffrey Delucia    USA
Jeffrey Delucia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.81   15.48   15.69 16.44 15.41 15.33 14.81
First round 12 14.77   16.26   14.77 16.18 16.31 19.69 16.28
2x2x2 Cube First round 12 4.09   5.84   5.21 5.61 4.09 12.46 6.69
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:26.02   1:30.96   1:36.13 1:43.77 1:29.36 1:26.02 1:27.38
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 29.63   31.01   30.83 29.63 32.52 30.53 31.66
Jesse Seid    USA
Jesse Seid
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 19.68   25.24   30.03 24.90 19.68 26.31 24.52
2x2x2 Cube First round 32 9.11   12.55   13.47 9.11 13.25 DNF 10.94
Jonathan Raskind    USA
Jonathan Raskind
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 42.44   52.02   42.44 43.65 1:00.68 53.52 58.90
Jonathon Griffith    USA
Jonathon Griffith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 50.05   55.58   58.81 50.05 56.83 57.28 52.63
2x2x2 Cube First round 29 7.66   11.45   12.78 9.31 7.66 15.77 12.25
4x4x4 Cube Combined Final 27 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 18 DNF     DNF DNF
Josh Flagg    USA
Josh Flagg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.52   12.27   10.97 10.52 12.93 15.81 12.91
Second round 4 10.00   11.29   10.00 10.38 12.56 11.80 11.68
First round 3 9.31   11.89   9.31 12.55 11.86 11.25 12.55
2x2x2 Cube Final 3 2.52   3.80   5.90 4.33 2.52 3.97 3.11
First round 3 3.46   4.63   3.90 8.19 5.02 3.46 4.97
4x4x4 Cube Combined Final 6 49.97   56.42   51.68 49.97 58.81 58.78 1:02.66
3x3x3 One-Handed Final 8 28.94   34.02   36.19 36.63 30.50 35.36 28.94
Combined First round 8 27.63   29.12   28.30 34.05 27.63 31.00 28.05
Pyraminx Final 13 7.94   11.49   12.28 9.34 7.94 19.78 12.84
Joshua Broderick Phillips    USA
Joshua Broderick Phillips
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.16   21.17   21.02 21.55 18.16 24.08 20.94
First round 22 16.11   22.49   27.22 21.46 22.08 23.93 16.11
2x2x2 Cube First round 13 5.16   5.90   7.28 5.16 6.25 5.38 6.06
Pyraminx Final 3 6.69   7.15   6.90 7.21 7.33 9.21 6.69
Joshua Carnes    USA
Joshua Carnes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 30.40   37.35   41.11 30.40 DNF 38.43 32.50
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:56.00     1:56.84 1:56.00
5x5x5 Cube Combined Final 13 3:40.59     3:44.94 3:40.59
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Kamren Smith    USA
Kamren Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 20.53   21.49   22.09 20.88 20.53 21.50 24.19
First round 20 17.25   21.02   17.25 23.47 24.97 18.58 21.02
2x2x2 Cube First round 26 7.84   10.52   12.43 7.84 11.56 9.44 10.56
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:13.80   1:15.89   1:21.27 1:18.03 1:15.28 1:14.36 1:13.80
5x5x5 Cube Combined Final 16 4:10.59     4:10.59 5:58.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 39.80   58.34   1:07.43 51.11 39.80 1:23.21 56.48
Kevin Costello III    USA
Kevin Costello III
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.22   9.59   DNF 7.22 8.56 12.05 8.16
Second round 1 7.33   8.79   9.41 8.02 10.00 7.33 8.93
First round 1 8.09   8.91   12.33 9.81 8.09 8.84 8.09
2x2x2 Cube Final 1 2.41   2.84   2.41 2.65 2.47 4.91 3.40
First round 2 2.80   3.56   3.63 4.63 3.78 3.28 2.80
4x4x4 Cube Combined Final 1 29.52   31.84   NAR 29.52 31.86 32.75 33.75 30.91
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:08.13   1:12.15   1:08.13 1:10.69 1:09.69 1:16.06 1:16.33
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 13.94   15.65   15.43 13.94 15.69 17.02 15.84
Combined First round 1 12.15   17.02   15.52 19.66 19.21 12.15 16.34
Pyraminx Final 2 3.36   6.79   11.21 3.36 5.13 6.77 8.46
Kit Clement    USA
Kit Clement
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.34   19.36   15.34 22.75 22.78 17.81 17.53
First round 17 16.03   18.63   19.56 16.03 18.94 DNF 17.40
2x2x2 Cube Final 8 4.53   5.56   6.02 5.09 4.53 5.81 5.78
First round 6 5.02   5.04   5.02 5.05 5.61 5.06 5.02
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:04.56   1:08.80   1:11.75 1:05.46 1:04.56 DNF 1:09.19
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:11.11   2:24.00   2:25.31 2:24.78 2:21.91 2:11.11 3:00.30
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:50.30   DNF   DNF 4:50.30 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 31.18   33.98   35.61 34.05 31.18 32.28 58.03
Pyraminx Final 10 6.34   10.48   10.47 6.34 14.94 11.94 9.03
Kyle Marshall    USA
Kyle Marshall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.75   16.01   17.63 14.99 15.41 13.75 21.56
First round 19 17.43   20.45   17.43 23.69 22.30 18.93 20.13
2x2x2 Cube First round 21 4.59   8.10   9.21 7.77 10.27 4.59 7.33
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 35.16   38.84   35.16 40.90 40.88 37.31 38.34
Pyraminx Final 24 7.75   24.98   7.75 37.78 32.19 28.40 14.36
Lauren Klemz    USA
Lauren Klemz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 45.28   50.91   49.53 54.68 48.53 DNF 45.28
2x2x2 Cube First round 35 13.33   15.72   15.38 16.25 13.33 15.52 42.03
4x4x4 Cube Combined Final 25 3:14.21     3:14.21 4:06.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 1:57.44     1:57.44 3:11.71
Pyraminx Final 19 10.30   18.38   18.11 13.59 DNF 23.43 10.30
Matt DiPalma    USA
Matt DiPalma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.05   15.79   14.58 18.77 17.11 14.05 15.68
First round 11 14.65   16.15   16.03 16.05 16.36 18.13 14.65
2x2x2 Cube First round 11 5.06   5.82   6.43 5.69 5.06 5.33 6.47
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:05.02   1:26.45   1:05.02 1:23.40 1:36.61 1:29.30 1:26.65
3x3x3 One-Handed Final 6 19.93   22.06   20.91 19.93 24.91 21.18 24.09
Combined First round 5 20.55   21.59   20.91 22.63 21.81 22.06 20.55
Matthew McKiel    USA
Matthew McKiel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 40.93   51.43   41.61 40.93 58.27 DNF 54.41
2x2x2 Cube First round 25 4.84   9.76   8.56 14.78 10.93 9.78 4.84
4x4x4 Cube Combined Final 23 3:00.05     3:00.05 DNF
Michael Robinson    USA
Michael Robinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.58   16.59   13.58 19.38 17.28 17.16 15.34
First round 14 14.06   17.10   17.36 16.36 14.06 18.88 17.58
2x2x2 Cube First round 9 4.36   5.75   7.06 5.36 4.84 4.36 7.46
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:14.38   1:34.25   1:14.38 1:37.28 DNF 1:33.63 1:31.84
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:47.72     2:52.78 2:47.72
Mitch Bath    USA
Mitch Bath
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 1:19.15   1:34.58   1:35.72 DNF 1:19.15 1:44.19 1:23.83
2x2x2 Cube First round 41 35.44   49.92   1:10.88 35.44 39.71 39.16 1:34.56
Pyraminx Final 15 11.96   14.17   15.21 14.43 15.47 12.88 11.96
Nicholas Tan    USA
Nicholas Tan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 25.43   DNF   34.65 25.43 DNF DNF DNF
2x2x2 Cube First round 27 4.55   11.15   15.75 10.16 10.28 13.00 4.55
Pyraminx Final 17 11.40   15.63   14.78 17.50 11.40 15.59 16.53
Noah Arthurs    USA
Noah Arthurs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.63   DNF   16.63 13.63 DNF 18.47 DNF
Second round 8 12.58   13.85   12.58 17.40 16.18 12.72 12.66
First round 9 11.53   15.52   14.03 14.63 11.53 DNF 17.91
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:41.31   1:51.07   1:48.80 1:45.53 1:41.31 2:00.50 1:58.88
3x3x3 Blindfolded Final 1 36.46   DNF   DNF DNF 36.46
3x3x3 One-Handed Final 7 21.46   25.43   24.09 30.46 21.75 21.46 DNF
Combined First round 7 17.66   24.53   DNF 26.55 17.66 24.52 22.53
Pyraminx Final 16 12.88   14.63   16.50 12.88 13.11 14.28 19.65
Oliver Adelson    USA
Oliver Adelson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 16.65   18.57   16.65 20.50 17.16 18.06 20.88
First round 23 16.65   22.52   16.65 34.90 17.52 28.59 21.46
2x2x2 Cube First round 15 5.47   6.72   7.46 5.47 7.13 5.58 8.94
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:12.88   1:27.47   1:16.08 1:43.36 1:50.97 1:22.96 1:12.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 41.44   46.22   45.97 46.27 41.44 47.68 46.41
Pyraminx Final 8 7.08   9.60   12.52 7.08 7.93 9.71 11.15
Patrick Lopez    USA
Patrick Lopez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 19.30   24.48   29.97 38.05 23.06 20.40 19.30
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 52.15   1:12.76   1:11.25 52.15 1:15.94 DNF 1:11.08
Patrick McDonald    USA
Patrick McDonald
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 19.94   24.83   27.71 19.94 26.36 26.94 21.18
First round 21 20.55   21.81   29.50 21.75 20.55 22.31 21.38
2x2x2 Cube First round 24 7.90   9.16   9.71 7.90 8.22 10.00 9.56
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:25.80   1:37.26   1:37.44 1:25.80 1:51.43 1:40.06 1:34.27
5x5x5 Cube Combined Final 11 3:10.40     3:13.25 3:10.40
Patrick Ponce    USA
Patrick Ponce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.03   10.91   9.03 9.77 9.63 13.34 DNF
Second round 2 8.72   10.12   11.80 8.72 9.77 9.66 10.93
First round 2 8.96   10.83   14.83 10.90 8.96 11.02 10.56
2x2x2 Cube First round 16 3.97   6.74   7.46 3.97 7.90 4.86 12.09
4x4x4 Cube Combined Final 2 31.72   38.01   31.72 39.59 39.56 38.50 35.97
3x3x3 One-Handed Final 4 16.44   20.18   19.71 21.47 19.83 16.44 21.00
Combined First round 6 18.38   22.43   22.09 21.31 23.88 18.38 26.84
Ric Donati    USA
Ric Donati
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.41   14.70   15.63 DNF 13.41 14.30 14.16
Second round 9 11.28   14.56   15.71 11.28 11.81 16.65 16.15
First round 5 11.03   12.56   12.84 13.06 11.03 12.88 11.97
2x2x2 Cube Final 7 3.03   5.35   5.28 3.03 4.65 6.13 6.34
First round 5 3.96   4.93   5.77 4.47 4.55 3.96 6.72
4x4x4 Cube Combined Final 7 53.63   1:01.75   1:01.77 1:18.71 58.47 53.63 1:05.00
3x3x3 One-Handed Final 3 17.94   19.45   19.52 17.94 20.21 18.61 24.00
Combined First round 3 19.59   20.47   20.69 23.00 20.90 19.59 19.83
Pyraminx Final 6 6.15   9.25   11.41 6.15 9.77 12.06 6.56
RJ Barton    USA
RJ Barton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 27.56   31.73   29.25 35.41 35.28 30.65 27.56
2x2x2 Cube First round 19 6.58   7.47   7.30 8.88 6.58 7.84 7.27
Samantha Raskind    USA
Samantha Raskind
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.03   14.85   14.94 34.27 13.15 16.47 12.03
Second round 6 11.96   12.73   13.41 13.69 12.66 12.11 11.96
First round 7 13.02   14.32   15.83 13.84 13.28 17.52 13.02
2x2x2 Cube Final 6 3.66   5.20   7.05 3.66 5.53 4.22 5.84
First round 8 3.75   5.31   6.69 7.11 3.75 5.21 4.03
4x4x4 Cube Combined Final 5 42.93   45.31   42.93 45.63 45.38 44.93 53.91
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:23.38   1:38.33   1:39.63 1:46.00 1:38.78 1:36.58 1:23.38
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 26.05   30.21   26.05 29.36 45.15 30.63 30.63
Pyraminx Final 7 6.30   9.44   9.13 6.30 7.71 14.40 11.47
Samuel Brenner    USA
Samuel Brenner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 22.83   29.33   30.81 26.53 31.18 30.65 22.83
2x2x2 Cube First round 22 7.28   8.18   8.27 8.69 7.59 9.28 7.28
Shane Harrington    USA
Shane Harrington
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.28   15.78   17.05 14.83 17.33 15.47 12.28
Second round 10 13.15   14.77   14.15 16.16 13.15 16.94 14.00
First round 13 15.40   16.69   15.69 19.05 17.56 15.40 16.81
2x2x2 Cube First round 18 4.40   7.35   8.65 7.94 5.46 4.40 11.61
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:25.72   2:41.98   2:25.72 2:53.77 2:37.40 2:55.93 2:34.78
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 21.47   30.81   30.97 21.47 28.21 33.25 41.19
Pyraminx Final 1 5.16   5.69   5.16 5.34 5.56 6.16 9.22
Spencer Thomas    USA
Spencer Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 31.16   33.35   32.69 32.41 40.36 31.16 34.96
2x2x2 Cube First round 40 41.75   49.60   55.69 1:18.80 45.58 47.52 41.75
Pyraminx Final 22 19.52   21.70   19.52 21.06 20.33 23.71 30.03
Stanley Nerkowski IV    USA
Stanley Nerkowski IV
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 23.61   32.66   33.96 42.16 23.61 34.88 29.13
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:47.16     1:49.94 1:47.16
5x5x5 Cube Combined Final 12 3:21.44     3:32.15 3:21.44
Tim Reynolds    USA
Tim Reynolds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.94   12.19   16.52 12.00 12.55 11.94 12.02
Second round 7 11.36   13.75   16.36 14.90 14.66 11.69 11.36
First round 8 13.02   14.38   16.93 13.68 13.02 14.90 14.55
2x2x2 Cube Final 4 4.03   4.37   4.34 4.34 5.27 4.03 4.43
First round 4 3.81   4.82   3.81 4.77 5.75 4.02 5.66
4x4x4 Cube Combined Final 9 58.52   1:05.04   58.52 1:06.36 1:03.84 1:22.66 1:04.93
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:41.50   1:48.75   1:51.72 1:53.65 1:41.50 1:48.63 1:45.90
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 26.71   29.31   30.47 26.71 27.59 31.55 29.86
Pyraminx Final 5 4.88   8.89   8.40 4.88 7.69 15.13 10.59
Tim Wong    USA
Tim Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.44   12.30   9.44 17.25 11.75 11.84 13.31
Second round 3 10.25   11.15   11.52 11.11 10.25 10.81 13.36
First round 4 11.43   12.18   11.81 12.47 12.56 12.27 11.43
2x2x2 Cube First round 10 4.38   5.75   6.71 4.38 6.84 4.97 5.58
4x4x4 Cube Combined Final 3 36.96   40.57   41.58 49.31 39.90 40.22 36.96
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:26.78   1:32.39   1:26.78 1:30.96 1:37.22 1:34.05 1:32.16
3x3x3 Blindfolded Final 2 44.52   DNF   45.86 44.52 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 16.00   18.05   19.80 16.05 16.00 20.56 18.31
Combined First round 2 15.63   18.55   19.27 18.16 19.46 18.22 15.63
Pyraminx Final 9 7.38   10.30   9.47 7.38 12.91 12.11 9.31
Tommy Kirby    USA
Tommy Kirby
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.79   17.27   21.11 16.00 15.79 19.28 16.53
First round 15 15.44   17.12   15.44 17.59 17.96 22.08 15.81
2x2x2 Cube Final 5 3.68   4.65   5.81 3.68 4.72 4.30 4.94
First round 7 4.18   5.07   4.93 4.18 5.21 5.08 6.15
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:45.96     1:45.96 2:09.53
5x5x5 Cube Combined Final 15 3:53.03     4:36.50 3:53.03
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 34.03   39.56   38.11 42.28 34.03 38.30 45.47
Pyraminx Final 4 4.90   7.93   4.90 5.71 14.21 10.83 7.25
Tristan Carel    USA
Tristan Carel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 43.40   53.87   55.81 1:00.40 48.93 56.86 43.40
2x2x2 Cube First round 36 11.56   20.40   27.21 15.08 18.90 31.93 11.56
Turner Brown    USA
Turner Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 18.41   20.74   23.52 18.41 18.69 20.43 23.09
First round 24 20.63   23.35   22.05 20.63 27.33 28.25 20.66
2x2x2 Cube First round 17 5.36   6.92   7.80 5.75 7.22 5.36 10.08
Pyraminx Final 14 9.86   11.92   12.96 10.93 9.86 11.86 15.88
Tyler Buzzell    USA
Tyler Buzzell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 34.90   42.22   51.03 38.46 34.90 DNF 37.16
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:46.94     1:46.94 1:48.72
5x5x5 Cube Combined Final 17 4:43.13     4:43.13 DNF
Valerie Lumsden    USA
Valerie Lumsden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 21.15   30.39   DNF 33.40 21.15 27.28 30.50
Walker Niemeyer    USA
Walker Niemeyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 1:05.71   1:11.84   1:07.44 1:10.16 1:05.71 1:17.93 1:21.65
2x2x2 Cube First round 37 17.58   22.15   26.94 37.47 18.83 17.58 20.68
Will Nolan    USA
Will Nolan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 23.90   28.48   29.02 29.21 27.77 23.90 28.65
2x2x2 Cube First round 31 8.05   11.92   19.88 9.50 10.63 8.05 15.63