Utah Open 2009

Date City WCA LInk
2009-4-11  USA, Salt Lake City, Utah Utah Open 2009

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dan Dzoan 13.71  Jeremy Fleischman 13.79  Edward Liu 14.65
 2x2x2 Cube  Michael Young 5.88  Edward Liu 6.20  Chris Krueger 6.25
 4x4x4 Cube  Dan Dzoan 1:00.11  Edward Liu 1:01.95  Michael Young 1:10.33
 5x5x5 Cube  Michael Young 1:57.68  Edward Liu 1:58.14  Dan Dzoan 2:08.23
 7x7x7 Cube  Kazi Ahmed 6:03.66  Michael Young 6:48.14  Dan Dzoan 7:21.42
 3x3x3 Blindfolded  Leyan Lo 1:46.53  Michael Young 2:27.41  Dan Dzoan 2:31.28
 3x3x3 One-Handed  Dan Dzoan 21.73  Jeremy Fleischman 21.95  Michael Young 29.67
 Megaminx  Daniel Hayes 1:44.53  Michael Young 2:37.13  Jeremy Fleischman 2:45.50
 Pyraminx  Michael Young 11.39  Matthew Bohman 16.89  Neil Xia 17.10
 Square-1  Michael Young 27.45  Dan Dzoan 32.44  Jeremy Fleischman 41.14
 4x4x4 Blindfolded  Chris Krueger 13:31.00
       Rubik's Magic  Bob Burton 1.63  Michael Young 2.09  Andrew Woodward 2.55
       Master Magic  Bob Burton 3.98  Dan Dzoan 6.10  Taylor Howell 11.92
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 11.40   13.72    USA 11.40 12.56 14.84 14.27 14.33
2 Leyan Lo 14.03   14.92    USA 18.18 14.58 15.15 14.03 15.03
3 Michael Young 14.90   15.47    USA 15.33 18.27 14.90 15.63 15.44
4 Edward Liu 12.65   16.35    USA 17.16 12.65 19.00 25.86 12.88
5 Shelley Chang 16.46   17.39    USA 17.34 21.11 17.84 16.46 17.00
6 Jeremy Fleischman 15.16   17.45    USA 19.81 15.16 21.22 15.43 17.11
7 Justice Clark 12.78   21.20    USA 22.56 12.78 24.40 19.46 21.58
8 Chris Krueger 19.19   21.36    USA 20.94 19.19 19.40 23.75 24.47
9 Bob Burton 18.83   21.91    USA 22.28 18.83 32.71 24.36 19.08
10 Michael Zhao 20.05   22.29    USA 20.77 22.83 29.86 23.27 20.05
11 Neil Xia 15.33   22.71    USA 25.34 21.83 24.68 21.61 15.33
12 Daniel Hayes 20.47   22.82    USA 23.47 20.47 25.46 22.47 22.52
13 Niklaus Parcell 18.58   23.57    USA 19.58 18.58 25.53 27.78 25.61
14 Kazi Ahmed 15.75   24.11    USA 25.02 15.75 21.78 32.44 25.52
15 Daniel He 21.28   25.68    USA 25.50 26.34 26.41 25.19 21.28
16 Taylor Howell 22.34   26.63    USA 25.78 28.33 26.90 27.22 22.34
17 Matthew Bohman 26.83   28.81    USA 30.52 31.94 28.34 27.58 26.83
18 Andrew Woodward 30.71   35.63    USA 30.71 37.11 52.11 37.61 32.16
19 Yaroslav Egorov 33.28   35.81    USA 46.43 36.75 36.91 33.28 33.78
20 Kevin Liu 32.68   41.69    USA 40.00 33.86 32.68 DNF 51.21
21 Randy Lam 36.22   44.16    USA 36.22 40.47 49.25 42.75 1:45.43
22 Gary Bethers 40.40   44.35    USA 43.06 40.40 44.41 51.05 45.58
23 Daniel Ekenstam 36.43   46.24    USA 38.19 36.43 49.53 57.91 51.00
24 Jonathan Jensen 34.02   52.99    USA 56.19 34.02 55.61 53.16 50.19
25 Anh Luong 38.02   56.21    USA 50.80 1:02.36 1:01.68 56.16 38.02
26 Clarke Hawkinson 55.27   1:04.74    USA 1:15.55 1:01.15 59.22 55.27 1:13.86
27 Carson McNeil 58.16   1:10.80    USA 1:14.83 DNF 1:07.55 58.16 1:10.02
28 Ben Silcox 48.97   1:28.27    USA 1:13.22 55.34 DNF 2:16.25 48.97
29 Josh Christensen 1:13.84   DNF    USA 1:23.27 DNF 1:13.84 1:28.05 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 11.90   13.71    USA 11.90 14.11 15.16 14.68 12.33
2 Jeremy Fleischman 13.18   13.79    USA 15.06 13.66 13.18 13.19 14.53
3 Edward Liu 12.84   14.65    USA 12.84 15.36 14.08 15.70 14.52
4 Leyan Lo 12.44   15.14    USA 12.96 20.94 16.09 16.36 12.44
5 Bob Burton 15.68   16.92    USA 17.28 17.44 17.47 16.03 15.68
6 Shelley Chang 14.30   18.15    USA 18.18 22.03 17.18 14.30 19.08
7 Neil Xia 16.40   20.70    USA 25.72 22.02 19.11 16.40 20.96
8 Chris Krueger 19.77   22.68    USA 20.36 19.77 26.22 21.47 DNF
9 Daniel Hayes 21.30   22.89    USA 23.41 25.19 23.31 21.30 21.94
10 Justice Clark 21.18   23.85    USA 26.96 22.81 42.66 21.78 21.18
11 Michael Young 12.11   26.59    USA DNF 16.88 48.25 14.65 12.11
12 Michael Zhao 21.53   27.38    USA 30.15 21.53 28.34 25.97 27.83
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Liu 5.77   6.28    USA 5.77 5.91 7.06 5.86 11.43
2 Michael Young 5.00   6.90    USA 9.61 7.40 5.00 7.13 6.16
3 Dan Dzoan 4.44   7.27    USA 7.36 8.72 4.44 5.72 8.91
4 Chris Krueger 5.71   7.34    USA 7.34 5.71 7.41 7.28 10.41
5 Andrew Woodward 5.80   8.55    USA 7.52 7.88 5.80 11.34 10.25
6 Bob Burton 7.78   9.08    USA 7.91 9.63 9.69 7.78 12.18
7 Jeremy Fleischman 7.47   9.49    USA 7.47 10.52 8.58 9.40 10.50
8 Neil Xia 8.11   9.97    USA 9.71 9.81 10.40 10.78 8.11
9 Matthew Bohman 9.06   10.50    USA 9.06 13.19 9.83 10.25 11.41
10 Kazi Ahmed 7.58   10.98    USA 12.00 11.16 7.58 9.78 19.63
11 Kevin Liu 7.89   11.99    USA 10.91 7.89 11.27 13.80 13.84
12 Michael Zhao 8.22   13.51    USA 11.88 13.63 8.22 15.03 17.19
13 Randy Lam 13.00   15.98    USA 15.66 18.86 13.43 32.58 13.00
14 Yaroslav Egorov 8.30   18.75    USA 29.77 10.83 15.65 DNF 8.30
15 Clarke Hawkinson 25.03   30.70    USA 34.66 25.03 28.52 28.91 36.97
16 Gary Bethers 17.28   DNF    USA DNF DNF 17.57 17.28 20.69
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 4.97   5.88    USA 4.97 6.52 5.77 6.09 5.77
2 Edward Liu 4.43   6.20    USA 10.13 4.43 6.78 4.63 7.19
3 Chris Krueger 4.46   6.25    USA 6.11 5.94 7.53 6.69 4.46
4 Dan Dzoan 3.68   6.27    USA 6.09 5.84 6.88 18.53 3.68
5 Bob Burton 6.13   8.01    USA 7.19 9.61 8.58 8.27 6.13
6 Andrew Woodward 6.68   9.27    USA 11.97 12.93 8.33 6.68 7.50
7 Jeremy Fleischman 7.77   9.71    USA 7.77 9.68 13.08 9.02 10.43
8 Neil Xia 7.30   9.82    USA 7.30 14.44 11.96 8.28 9.21
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 58.88   1:00.11    USA 58.88 59.55 59.44 1:03.47 1:01.34
2 Edward Liu 55.68   1:01.95    USA 1:02.11 1:04.19 55.68 1:17.61 59.56
3 Michael Young 1:00.05   1:10.33    USA 1:05.28 1:00.05 1:22.09 1:16.19 1:09.52
4 Chris Krueger 1:15.41   1:21.40    USA 1:24.58 1:22.43 1:15.41 1:20.91 1:20.86
5 Kazi Ahmed 1:19.18   1:38.52    USA 1:44.08 1:19.18 1:40.78 1:39.09 1:35.69
6 Bob Burton 1:37.09   1:41.25    USA 2:26.83 1:41.84 1:37.09 1:42.02 1:39.88
7 Neil Xia 1:31.27   1:44.83    USA 2:15.27 1:48.33 1:31.27 1:34.66 1:51.50
8 Andrew Woodward 1:49.52   1:59.96    USA 1:49.52 2:18.97 1:58.94 2:07.55 1:53.40
9 Daniel Hayes 1:50.96   2:02.83    USA 2:07.55 1:55.96 1:50.96 2:06.22 2:06.30
10 Taylor Howell 1:56.97   2:09.38    USA 1:56.97 2:05.08 2:14.18 2:13.78 2:09.28
11 Matthew Bohman 1:54.03   2:13.23    USA 2:06.33 DNF 2:08.18 2:25.19 1:54.03
12 Niklaus Parcell 1:46.16   2:14.38    USA 2:24.52 1:46.16 2:40.36 2:09.34 2:09.27
13 Michael Zhao 2:20.09   2:42.18    USA 2:35.93 2:20.09 2:52.53 2:43.80 2:46.80
14 Gary Bethers 3:17.91      USA 3:17.91 3:41.61
15 Anh Luong DNF      USA DNF DNF
15 Randy Lam DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 1:49.15   1:57.68    USA 2:13.09 1:52.83 2:08.97 1:51.25 1:49.15
2 Edward Liu 1:46.40   1:58.14    USA 1:52.15 2:08.21 1:46.40 1:57.50 2:04.77
3 Dan Dzoan 1:58.19   2:08.23    USA 2:19.25 1:58.19 2:14.13 2:05.78 2:04.77
4 Kazi Ahmed 2:00.65   2:14.20    USA 2:23.86 2:23.78 2:13.09 2:00.65 2:05.72
5 Chris Krueger 2:35.72   2:42.17    USA 2:40.63 2:41.81 2:44.08 3:12.09 2:35.72
6 Andrew Woodward 2:53.69   3:13.33    USA 3:44.06 2:53.69 3:03.03 3:13.81 3:23.15
7 Matthew Bohman 2:58.83   3:13.54    USA 3:21.00 3:08.55 3:11.08 4:00.40 2:58.83
8 Bob Burton 3:08.30   3:34.55    USA 4:19.84 3:08.30 3:19.75 3:37.09 3:46.80
9 Niklaus Parcell 3:07.90   3:41.28    USA 3:46.28 3:07.90 3:35.22 3:42.33 4:06.66
10 Taylor Howell 3:29.00   3:47.54    USA 3:58.71 4:20.55 3:29.00 3:41.91 3:42.00
11 Daniel Hayes 3:50.83   4:31.43    USA 4:00.84 3:50.83 4:23.53 5:09.93 DNF
12 Michael Zhao 5:07.56      USA DNF 5:07.56
13 Gary Bethers 5:19.15      USA 6:18.13 5:19.15
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kazi Ahmed 6:01.72   6:03.66    USA 6:06.15 6:01.72 6:03.11
2 Michael Young 5:47.88   6:48.14    USA 7:21.16 7:15.38 5:47.88
3 Dan Dzoan 7:03.80   7:21.42    USA 7:25.90 7:34.55 7:03.80
4 Andrew Woodward 8:19.86   8:47.20    USA 9:36.28 8:25.46 8:19.86
5 Jeremy Fleischman 9:06.02   DNF    USA 9:06.02 DNS DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 1:46.53   DNF    USA 2:02.80 DNF 1:46.53
2 Michael Young 2:27.41   DNF    USA 2:57.59 2:27.41 DNF
3 Dan Dzoan 2:31.28   DNF    USA DNF DNF 2:31.28
4 Bob Burton 4:28.83   DNF    USA 4:28.83 DNF DNF
5 Neil Xia 7:08.55   DNF    USA 7:08.55 8:57.05 DNF
6 Gary Bethers DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
6 Justice Clark DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
6 Shelley Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 19.15   21.59    USA 19.15 21.91 21.18 21.68 25.88
2 Dan Dzoan 18.77   22.17    USA 24.69 22.81 18.77 19.00 25.18
3 Michael Young 24.55   28.95    USA 31.94 24.55 27.03 41.91 27.88
4 Edward Liu 27.59   29.76    USA 28.02 30.50 41.88 27.59 30.75
5 Bob Burton 28.11   40.92    USA 43.40 35.93 47.41 28.11 43.43
6 Justice Clark 41.16   44.96    USA 1:02.86 46.52 41.16 46.47 41.88
7 Neil Xia 46.06   52.78    USA 1:29.94 46.30 53.88 58.16 46.06
8 Matthew Bohman 1:07.53   1:18.60    USA 1:17.93 1:08.25 1:29.61 1:31.11 1:07.53
9 Randy Lam 1:25.80   1:41.69    USA 2:21.75 1:25.80 1:46.50 1:45.52 1:33.06
10 Kevin Liu 1:20.52   DNF    USA DNF 2:47.52 1:20.52 1:31.41 DNF
11 Anh Luong DNF   DNF    USA DNF DNF DNS DNS DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 19.11   21.73    USA 23.52 24.27 21.11 20.55 19.11
2 Jeremy Fleischman 20.53   21.95    USA 23.58 20.53 21.44 22.40 22.02
3 Michael Young 28.80   29.67    USA 29.58 29.72 28.80 29.71 42.00
4 Edward Liu 25.46   31.74    USA 25.46 29.96 30.36 34.90 DNF
5 Bob Burton 34.27   38.63    USA 42.77 50.36 34.27 36.21 36.91
  Megaminx   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Hayes 1:36.53   1:44.53    USA 1:36.53 1:51.25 1:45.81
2 Michael Young 2:30.71   2:37.13    USA 2:42.53 2:30.71 2:38.16
3 Jeremy Fleischman 2:33.43   2:45.50    USA 2:58.97 2:44.09 2:33.43
4 Dan Dzoan 3:08.27   3:10.88    USA 3:08.27 3:14.28 3:10.09
5 Edward Liu 2:58.86   3:24.09    USA 4:03.34 3:10.06 2:58.86
6 Michael Zhao 3:26.25   3:57.26    USA 4:08.36 4:17.18 3:26.25
7 Andrew Woodward 4:11.15   DNF    USA 4:11.15 4:53.33 DNF
8 Bob Burton 9:17.43      USA 9:17.43
9 Neil Xia DNF      USA DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 9.78   11.39    USA 11.30 9.78 11.77 11.11 20.77
2 Matthew Bohman 12.36   16.89    USA 17.38 18.00 15.30 12.36 19.09
3 Neil Xia 16.11   17.10    USA 16.11 16.97 17.16 17.41 17.18
4 Dan Dzoan 10.72   17.67    USA 18.13 15.59 22.93 10.72 19.28
5 Edward Liu 12.16   17.83    USA 13.40 30.43 19.88 12.16 20.20
6 Bob Burton 12.93   19.79    USA 12.93 30.19 15.15 27.13 17.08
7 Taylor Howell 22.66   29.30    USA 28.53 39.06 22.66 30.18 29.19
8 Yaroslav Egorov 11.59   DNF    USA 37.91 DNF 11.59 1:18.25 DNF
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 22.44   27.45    USA 32.08 34.83 22.44 26.97 23.30
2 Dan Dzoan 29.03   32.44    USA 38.88 29.63 37.75 29.03 29.94
3 Jeremy Fleischman 37.38   41.14    USA 37.38 41.40 43.13 44.68 38.88
4 Edward Liu 33.18   42.63    USA 33.18 44.82 38.08 48.53 45.00
5 Shelley Chang 42.80   51.57    USA 54.91 42.80 52.81 47.08 54.83
6 Matthew Bohman 45.02   1:01.72    USA 1:00.59 56.22 DNF 1:08.34 45.02
7 Niklaus Parcell 47.78   1:12.91    USA 1:13.16 1:40.96 51.02 47.78 1:34.55
8 Bob Burton 1:20.34   1:45.56    USA 1:53.18 1:51.93 1:39.41 1:20.34 1:45.34
9 Daniel Hayes 1:13.52   1:51.46    USA 1:13.52 2:04.61 1:45.68 1:44.09 2:27.50
10 Neil Xia 48.68   2:03.19    USA 1:41.17 1:46.59 DNF 48.68 2:41.80
11 Chris Krueger 1:07.21   3:25.61    USA 1:07.21 3:40.11 3:27.44 3:09.27 DNF
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chris Krueger 13:31.00      USA 13:31.00
2 Shelley Chang DNF      USA DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bob Burton 1.44   1.63    USA 1.61 1.53 3.15 1.75 1.44
2 Michael Young 1.81   2.09    USA 1.81 DNF 1.91 1.93 2.43
3 Andrew Woodward 2.04   2.55    USA 5.05 2.15 2.04 3.00 2.50
4 Kevin Liu 2.63   2.95    USA 3.03 2.77 3.59 2.63 3.05
5 Taylor Howell 2.43   3.16    USA 3.78 2.43 3.68 2.75 3.05
6 Matthew Bohman 2.66   3.39    USA 4.34 2.66 4.34 2.81 3.03
7 Neil Xia 3.19   3.70    USA 3.93 3.44 3.19 3.72 4.27
8 Yaroslav Egorov 3.15   4.14    USA 3.15 3.18 DNF 3.44 5.80
9 Edward Liu 1.61   4.85    USA 1.61 4.21 7.63 2.72 DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bob Burton 3.16   3.98    USA 3.27 3.16 3.28 9.91 5.38
2 Dan Dzoan 3.88   6.10    USA 6.69 3.88 5.22 8.44 6.40
3 Taylor Howell 10.38   11.92    USA 12.22 25.59 10.38 11.03 12.50
Andrew Woodward    USA
Andrew Woodward
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 30.71   35.63   30.71 37.11 52.11 37.61 32.16
2x2x2 Cube Final 6 6.68   9.27   11.97 12.93 8.33 6.68 7.50
First round 5 5.80   8.55   7.52 7.88 5.80 11.34 10.25
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:49.52   1:59.96   1:49.52 2:18.97 1:58.94 2:07.55 1:53.40
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:53.69   3:13.33   3:44.06 2:53.69 3:03.03 3:13.81 3:23.15
7x7x7 Cube Final 4 8:19.86   8:47.20   9:36.28 8:25.46 8:19.86
Megaminx Combined Final 7 4:11.15   DNF   4:11.15 4:53.33 DNF
Rubik's Magic Final 3 2.04   2.55   5.05 2.15 2.04 3.00 2.50
Anh Luong    USA
Anh Luong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 38.02   56.21   50.80 1:02.36 1:01.68 56.16 38.02
4x4x4 Cube Combined Final 15 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Ben Silcox    USA
Ben Silcox
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 48.97   1:28.27   1:13.22 55.34 DNF 2:16.25 48.97
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 15.68   16.92   17.28 17.44 17.47 16.03 15.68
First round 9 18.83   21.91   22.28 18.83 32.71 24.36 19.08
2x2x2 Cube Final 5 6.13   8.01   7.19 9.61 8.58 8.27 6.13
First round 6 7.78   9.08   7.91 9.63 9.69 7.78 12.18
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:37.09   1:41.25   2:26.83 1:41.84 1:37.09 1:42.02 1:39.88
5x5x5 Cube Combined Final 8 3:08.30   3:34.55   4:19.84 3:08.30 3:19.75 3:37.09 3:46.80
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:28.83   DNF   4:28.83 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 34.27   38.63   42.77 50.36 34.27 36.21 36.91
First round 5 28.11   40.92   43.40 35.93 47.41 28.11 43.43
Megaminx Combined Final 8 9:17.43     9:17.43
Pyraminx Final 6 12.93   19.79   12.93 30.19 15.15 27.13 17.08
Square-1 Final 8 1:20.34   1:45.56   1:53.18 1:51.93 1:39.41 1:20.34 1:45.34
Rubik's Magic Final 1 1.44   1.63   1.61 1.53 3.15 1.75 1.44
Master Magic Final 1 3.16   3.98   3.27 3.16 3.28 9.91 5.38
Carson McNeil    USA
Carson McNeil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 58.16   1:10.80   1:14.83 DNF 1:07.55 58.16 1:10.02
Chris Krueger    USA
Chris Krueger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 19.77   22.68   20.36 19.77 26.22 21.47 DNF
First round 8 19.19   21.36   20.94 19.19 19.40 23.75 24.47
2x2x2 Cube Final 3 4.46   6.25   6.11 5.94 7.53 6.69 4.46
First round 4 5.71   7.34   7.34 5.71 7.41 7.28 10.41
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:15.41   1:21.40   1:24.58 1:22.43 1:15.41 1:20.91 1:20.86
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:35.72   2:42.17   2:40.63 2:41.81 2:44.08 3:12.09 2:35.72
Square-1 Final 11 1:07.21   3:25.61   1:07.21 3:40.11 3:27.44 3:09.27 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 1 13:31.00     13:31.00
Clarke Hawkinson    USA
Clarke Hawkinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 55.27   1:04.74   1:15.55 1:01.15 59.22 55.27 1:13.86
2x2x2 Cube First round 15 25.03   30.70   34.66 25.03 28.52 28.91 36.97
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.90   13.71   11.90 14.11 15.16 14.68 12.33
First round 1 11.40   13.72   11.40 12.56 14.84 14.27 14.33
2x2x2 Cube Final 4 3.68   6.27   6.09 5.84 6.88 18.53 3.68
First round 3 4.44   7.27   7.36 8.72 4.44 5.72 8.91
4x4x4 Cube Combined Final 1 58.88   1:00.11   58.88 59.55 59.44 1:03.47 1:01.34
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:58.19   2:08.23   2:19.25 1:58.19 2:14.13 2:05.78 2:04.77
7x7x7 Cube Final 3 7:03.80   7:21.42   7:25.90 7:34.55 7:03.80
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:31.28   DNF   DNF DNF 2:31.28
3x3x3 One-Handed Final 1 19.11   21.73   23.52 24.27 21.11 20.55 19.11
First round 2 18.77   22.17   24.69 22.81 18.77 19.00 25.18
Megaminx Combined Final 4 3:08.27   3:10.88   3:08.27 3:14.28 3:10.09
Pyraminx Final 4 10.72   17.67   18.13 15.59 22.93 10.72 19.28
Square-1 Final 2 29.03   32.44   38.88 29.63 37.75 29.03 29.94
Master Magic Final 2 3.88   6.10   6.69 3.88 5.22 8.44 6.40
Daniel Ekenstam    USA
Daniel Ekenstam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 36.43   46.24   38.19 36.43 49.53 57.91 51.00
Daniel Hayes    USA
Daniel Hayes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 21.30   22.89   23.41 25.19 23.31 21.30 21.94
First round 12 20.47   22.82   23.47 20.47 25.46 22.47 22.52
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:50.96   2:02.83   2:07.55 1:55.96 1:50.96 2:06.22 2:06.30
5x5x5 Cube Combined Final 11 3:50.83   4:31.43   4:00.84 3:50.83 4:23.53 5:09.93 DNF
Megaminx Combined Final 1 1:36.53   1:44.53   1:36.53 1:51.25 1:45.81
Square-1 Final 9 1:13.52   1:51.46   1:13.52 2:04.61 1:45.68 1:44.09 2:27.50
Daniel He    USA
Daniel He
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 21.28   25.68   25.50 26.34 26.41 25.19 21.28
Edward Liu    USA
Edward Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.84   14.65   12.84 15.36 14.08 15.70 14.52
First round 4 12.65   16.35   17.16 12.65 19.00 25.86 12.88
2x2x2 Cube Final 2 4.43   6.20   10.13 4.43 6.78 4.63 7.19
First round 1 5.77   6.28   5.77 5.91 7.06 5.86 11.43
4x4x4 Cube Combined Final 2 55.68   1:01.95   1:02.11 1:04.19 55.68 1:17.61 59.56
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:46.40   1:58.14   1:52.15 2:08.21 1:46.40 1:57.50 2:04.77
3x3x3 One-Handed Final 4 25.46   31.74   25.46 29.96 30.36 34.90 DNF
First round 4 27.59   29.76   28.02 30.50 41.88 27.59 30.75
Megaminx Combined Final 5 2:58.86   3:24.09   4:03.34 3:10.06 2:58.86
Pyraminx Final 5 12.16   17.83   13.40 30.43 19.88 12.16 20.20
Square-1 Final 4 33.18   42.63   33.18 44.82 38.08 48.53 45.00
Rubik's Magic Final 9 1.61   4.85   1.61 4.21 7.63 2.72 DNF
Gary Bethers    USA
Gary Bethers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 40.40   44.35   43.06 40.40 44.41 51.05 45.58
2x2x2 Cube First round 16 17.28   DNF   DNF DNF 17.57 17.28 20.69
4x4x4 Cube Combined Final 14 3:17.91     3:17.91 3:41.61
5x5x5 Cube Combined Final 13 5:19.15     6:18.13 5:19.15
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 13.18   13.79   15.06 13.66 13.18 13.19 14.53
First round 6 15.16   17.45   19.81 15.16 21.22 15.43 17.11
2x2x2 Cube Final 7 7.77   9.71   7.77 9.68 13.08 9.02 10.43
First round 7 7.47   9.49   7.47 10.52 8.58 9.40 10.50
7x7x7 Cube Final 5 9:06.02   DNF   9:06.02 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 2 20.53   21.95   23.58 20.53 21.44 22.40 22.02
First round 1 19.15   21.59   19.15 21.91 21.18 21.68 25.88
Megaminx Combined Final 3 2:33.43   2:45.50   2:58.97 2:44.09 2:33.43
Square-1 Final 3 37.38   41.14   37.38 41.40 43.13 44.68 38.88
Jonathan Jensen    USA
Jonathan Jensen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 34.02   52.99   56.19 34.02 55.61 53.16 50.19
Josh Christensen    USA
Josh Christensen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 1:13.84   DNF   1:23.27 DNF 1:13.84 1:28.05 DNF
Justice Clark    USA
Justice Clark
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 21.18   23.85   26.96 22.81 42.66 21.78 21.18
First round 7 12.78   21.20   22.56 12.78 24.40 19.46 21.58
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed First round 6 41.16   44.96   1:02.86 46.52 41.16 46.47 41.88
Kazi Ahmed    USA
Kazi Ahmed
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 15.75   24.11   25.02 15.75 21.78 32.44 25.52
2x2x2 Cube First round 10 7.58   10.98   12.00 11.16 7.58 9.78 19.63
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:19.18   1:38.52   1:44.08 1:19.18 1:40.78 1:39.09 1:35.69
5x5x5 Cube Combined Final 4 2:00.65   2:14.20   2:23.86 2:23.78 2:13.09 2:00.65 2:05.72
7x7x7 Cube Final 1 6:01.72   6:03.66   6:06.15 6:01.72 6:03.11
Kevin Liu    USA
Kevin Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 32.68   41.69   40.00 33.86 32.68 DNF 51.21
2x2x2 Cube First round 11 7.89   11.99   10.91 7.89 11.27 13.80 13.84
3x3x3 One-Handed First round 10 1:20.52   DNF   DNF 2:47.52 1:20.52 1:31.41 DNF
Rubik's Magic Final 4 2.63   2.95   3.03 2.77 3.59 2.63 3.05
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.44   15.14   12.96 20.94 16.09 16.36 12.44
First round 2 14.03   14.92   18.18 14.58 15.15 14.03 15.03
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:46.53   DNF   2:02.80 DNF 1:46.53
Matthew Bohman    USA
Matthew Bohman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 26.83   28.81   30.52 31.94 28.34 27.58 26.83
2x2x2 Cube First round 9 9.06   10.50   9.06 13.19 9.83 10.25 11.41
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:54.03   2:13.23   2:06.33 DNF 2:08.18 2:25.19 1:54.03
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:58.83   3:13.54   3:21.00 3:08.55 3:11.08 4:00.40 2:58.83
3x3x3 One-Handed First round 8 1:07.53   1:18.60   1:17.93 1:08.25 1:29.61 1:31.11 1:07.53
Pyraminx Final 2 12.36   16.89   17.38 18.00 15.30 12.36 19.09
Square-1 Final 6 45.02   1:01.72   1:00.59 56.22 DNF 1:08.34 45.02
Rubik's Magic Final 6 2.66   3.39   4.34 2.66 4.34 2.81 3.03
Michael Young    USA
Michael Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 12.11   26.59   DNF 16.88 48.25 14.65 12.11
First round 3 14.90   15.47   15.33 18.27 14.90 15.63 15.44
2x2x2 Cube Final 1 4.97   5.88   4.97 6.52 5.77 6.09 5.77
First round 2 5.00   6.90   9.61 7.40 5.00 7.13 6.16
4x4x4 Cube Combined Final 3 1:00.05   1:10.33   1:05.28 1:00.05 1:22.09 1:16.19 1:09.52
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:49.15   1:57.68   2:13.09 1:52.83 2:08.97 1:51.25 1:49.15
7x7x7 Cube Final 2 5:47.88   6:48.14   7:21.16 7:15.38 5:47.88
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:27.41   DNF   2:57.59 2:27.41 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 28.80   29.67   29.58 29.72 28.80 29.71 42.00
First round 3 24.55   28.95   31.94 24.55 27.03 41.91 27.88
Megaminx Combined Final 2 2:30.71   2:37.13   2:42.53 2:30.71 2:38.16
Pyraminx Final 1 9.78   11.39   11.30 9.78 11.77 11.11 20.77
Square-1 Final 1 22.44   27.45   32.08 34.83 22.44 26.97 23.30
Rubik's Magic Final 2 1.81   2.09   1.81 DNF 1.91 1.93 2.43
Michael Zhao    USA
Michael Zhao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 21.53   27.38   30.15 21.53 28.34 25.97 27.83
First round 10 20.05   22.29   20.77 22.83 29.86 23.27 20.05
2x2x2 Cube First round 12 8.22   13.51   11.88 13.63 8.22 15.03 17.19
4x4x4 Cube Combined Final 13 2:20.09   2:42.18   2:35.93 2:20.09 2:52.53 2:43.80 2:46.80
5x5x5 Cube Combined Final 12 5:07.56     DNF 5:07.56
Megaminx Combined Final 6 3:26.25   3:57.26   4:08.36 4:17.18 3:26.25
Neil Xia    USA
Neil Xia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 16.40   20.70   25.72 22.02 19.11 16.40 20.96
First round 11 15.33   22.71   25.34 21.83 24.68 21.61 15.33
2x2x2 Cube Final 8 7.30   9.82   7.30 14.44 11.96 8.28 9.21
First round 8 8.11   9.97   9.71 9.81 10.40 10.78 8.11
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:31.27   1:44.83   2:15.27 1:48.33 1:31.27 1:34.66 1:51.50
3x3x3 Blindfolded Final 5 7:08.55   DNF   7:08.55 8:57.05 DNF
3x3x3 One-Handed First round 7 46.06   52.78   1:29.94 46.30 53.88 58.16 46.06
Megaminx Combined Final 9 DNF     DNF
Pyraminx Final 3 16.11   17.10   16.11 16.97 17.16 17.41 17.18
Square-1 Final 10 48.68   2:03.19   1:41.17 1:46.59 DNF 48.68 2:41.80
Rubik's Magic Final 7 3.19   3.70   3.93 3.44 3.19 3.72 4.27
Niklaus Parcell    USA
Niklaus Parcell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 13 18.58   23.57   19.58 18.58 25.53 27.78 25.61
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:46.16   2:14.38   2:24.52 1:46.16 2:40.36 2:09.34 2:09.27
5x5x5 Cube Combined Final 9 3:07.90   3:41.28   3:46.28 3:07.90 3:35.22 3:42.33 4:06.66
Square-1 Final 7 47.78   1:12.91   1:13.16 1:40.96 51.02 47.78 1:34.55
Randy Lam    USA
Randy Lam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 36.22   44.16   36.22 40.47 49.25 42.75 1:45.43
2x2x2 Cube First round 13 13.00   15.98   15.66 18.86 13.43 32.58 13.00
4x4x4 Cube Combined Final 15 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 9 1:25.80   1:41.69   2:21.75 1:25.80 1:46.50 1:45.52 1:33.06
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 14.30   18.15   18.18 22.03 17.18 14.30 19.08
First round 5 16.46   17.39   17.34 21.11 17.84 16.46 17.00
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Square-1 Final 5 42.80   51.57   54.91 42.80 52.81 47.08 54.83
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF
Taylor Howell    USA
Taylor Howell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 22.34   26.63   25.78 28.33 26.90 27.22 22.34
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:56.97   2:09.38   1:56.97 2:05.08 2:14.18 2:13.78 2:09.28
5x5x5 Cube Combined Final 10 3:29.00   3:47.54   3:58.71 4:20.55 3:29.00 3:41.91 3:42.00
Pyraminx Final 7 22.66   29.30   28.53 39.06 22.66 30.18 29.19
Rubik's Magic Final 5 2.43   3.16   3.78 2.43 3.68 2.75 3.05
Master Magic Final 3 10.38   11.92   12.22 25.59 10.38 11.03 12.50
Yaroslav Egorov    USA
Yaroslav Egorov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 33.28   35.81   46.43 36.75 36.91 33.28 33.78
2x2x2 Cube First round 14 8.30   18.75   29.77 10.83 15.65 DNF 8.30
Pyraminx Final 8 11.59   DNF   37.91 DNF 11.59 1:18.25 DNF
Rubik's Magic Final 8 3.15   4.14   3.15 3.18 DNF 3.44 5.80