Utah Open 2008

Date City WCA LInk
2008-5-17  USA, Salt Lake City, Utah Utah Open 2008

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dan Dzoan 13.58  Dan Knights 14.68  Michael Young 19.25
 2x2x2 Cube  Dan Dzoan 8.21  Nicholas Harrison 8.77  Richard Meyer 9.87
 4x4x4 Cube  Dan Dzoan 1:09.98  Richard Meyer 1:15.76  Dan Knights 1:45.68
 5x5x5 Cube  Richard Meyer 2:09.33  Dan Dzoan 2:26.56  Michael Young 3:29.70
 3x3x3 Blindfolded  Shelley Chang 1:38.77  Richard Meyer 4:06.43  Dan Knights 4:38.71
 3x3x3 One-Handed  Dan Dzoan 23.30  Michael Young 38.55  Richard Meyer 45.18
 Megaminx  Richard Meyer 4:01.04  Chris Riddle 4:02.56  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 4:10.15
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 44.98  Saori Hashimoto (橋本沙織) 3:50.00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 13.50   14.35    USA 14.90 16.68 13.50 14.09 14.05
2 Dan Knights 13.68   15.11    USA 15.09 16.84 13.68 14.60 15.65
3 Shelley Chang 14.80   17.19    USA 15.98 22.27 18.80 14.80 16.80
4 Richard Meyer 16.14   17.38    USA 18.72 16.65 17.96 17.53 16.14
5 Michael Young 15.93   21.88    USA 23.28 22.75 24.09 15.93 19.61
6 Nicholas Harrison 21.36   24.22    USA 22.40 25.75 21.36 27.27 24.52
7 Edward Liu 20.92   24.86    USA 20.92 22.81 23.87 27.91 DNF
8 Bradley Sampson 19.30   26.32    USA 29.38 25.80 27.69 19.30 25.47
9 Neil Xia 25.87   29.49    USA 28.06 39.46 25.87 32.36 28.06
10 Chris Riddle 26.13   30.70    USA 26.13 28.30 36.08 27.71 37.28
11 Daniel He 29.69   34.06    USA 32.80 31.61 38.15 37.78 29.69
12 Kazi Ahmed 29.55   36.48    USA DNF 39.54 33.78 36.13 29.55
13 Matthew Bohman 41.11   43.34    USA 41.11 44.31 DNF 44.43 41.28
14 Alessandro Gondolo 37.09   46.48    USA 51.13 37.09 58.75 47.46 40.84
15 Taylor Howell 43.00   47.51    USA 43.00 1:05.07 52.34 46.02 44.18
16 Hiram Golze 40.72   48.53    USA 40.72 47.50 DNF 55.82 42.28
17 Gary Bethers 41.69   51.77    USA 1:01.85 41.69 1:03.47 50.09 43.37
18 Anh Luong 45.33   54.45    USA 50.47 52.65 1:00.22 1:06.03 45.33
19 Randy Lam 44.97   59.45    USA 56.09 1:04.14 1:03.40 44.97 58.85
20 Hector Jose Mata Cervantes 57.59   1:05.81    Mexico 57.59 1:07.91 1:04.91 1:04.61 1:13.15
21 John Harris 1:02.00   1:06.02    USA 1:04.08 1:11.15 1:18.96 1:02.84 1:02.00
22 Jack Zollinger 1:07.68   1:24.70    USA 1:37.07 1:36.95 1:19.29 1:07.68 1:17.87
23 Jared Sampson 1:06.83   1:30.51    USA 1:33.16 2:23.30 1:06.83 1:28.88 1:29.50
24 David Jenkins 33.56   DNF    USA DNF 43.71 33.56 41.83 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 11.11   13.58    USA 11.11 13.00 14.27 15.47 13.46
2 Dan Knights 12.91   14.68    USA 12.91 15.30 13.65 15.09 18.56
3 Michael Young 15.62   19.25    USA 19.10 17.31 15.62 24.06 21.34
4 Shelley Chang 16.06   19.32    USA 21.68 16.06 16.16 20.12 DNF
5 Richard Meyer 15.94   19.47    USA 18.46 15.94 19.92 20.03 22.96
6 Nicholas Harrison 18.06   20.21    USA 19.51 20.21 18.06 21.95 20.91
7 Edward Liu 21.53   23.68    USA 21.53 22.16 23.46 25.43 26.13
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Meyer 6.46   7.12    USA 7.44 10.25 6.75 7.18 6.46
2 Dan Dzoan 4.88   7.84    USA 7.44 8.30 4.88 7.77 9.16
3 Edward Liu 8.27   10.48    USA 9.31 11.78 8.27 10.34 16.93
4 Nicholas Harrison 9.34   10.89    USA 10.28 9.34 10.25 12.14 12.23
5 Chris Riddle 7.90   11.65    USA 7.90 20.18 11.75 12.34 10.85
6 Bradley Sampson 5.18   12.09    USA 13.77 14.19 5.18 8.31 16.77
7 Neil Xia 9.53   12.73    USA 9.68 9.53 17.03 15.81 12.71
8 Kazi Ahmed 10.40   13.76    USA 15.53 13.46 10.40 13.14 14.67
9 Matthew Bohman 7.93   16.65    USA 11.41 23.62 7.93 33.03 14.93
10 Alessandro Gondolo 13.05   17.14    USA 14.60 15.83 21.00 25.34 13.05
11 Gary Bethers 13.52   24.49    USA 21.40 13.52 21.34 30.74 32.53
12 Randy Lam 15.94   25.00    USA 20.19 31.84 15.94 22.98 33.82
13 John Harris 12.96   28.44    USA 25.46 29.13 12.96 30.72 34.40
14 Hiram Golze 19.15   32.89    USA 37.02 19.15 39.62 22.04 1:08.17
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 5.81   8.21    USA 7.15 5.81 7.20 10.27 24.02
2 Nicholas Harrison 6.76   8.77    USA 9.52 9.18 9.04 8.09 6.76
3 Richard Meyer 4.90   9.87    USA 8.90 9.27 4.90 11.43 11.69
4 Chris Riddle 9.20   11.13    USA 11.33 9.20 11.65 11.09 10.96
5 Neil Xia 10.02   11.68    USA 12.53 11.83 10.68 10.02 14.08
6 Bradley Sampson 11.05   12.22    USA 11.05 11.60 13.49 11.56 18.19
7 Edward Liu 6.71   12.70    USA 21.79 14.21 6.71 13.31 10.58
8 Kazi Ahmed 10.44   13.42    USA 15.88 10.44 13.13 11.25 16.75
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 1:03.64   1:09.98    USA 1:03.64 1:12.62 1:13.83 1:07.40 1:09.91
2 Richard Meyer 1:03.98   1:15.76    USA 1:14.84 1:17.37 1:03.98 1:15.06 1:19.46
3 Dan Knights 1:25.55   1:45.68    USA 1:39.31 1:25.55 1:58.30 DNF 1:39.43
4 Shelley Chang 1:33.90   1:50.40    USA 1:33.90 1:43.72 2:19.66 1:52.34 1:55.15
5 Michael Young 1:38.29   1:55.18    USA 1:49.13 1:45.83 2:17.09 2:10.57 1:38.29
6 Nicholas Harrison 1:38.18   2:09.10    USA 2:27.05 2:19.96 1:56.96 2:10.38 1:38.18
7 Chris Riddle 2:05.71   2:18.37    USA 2:30.96 2:11.44 2:12.71 2:05.71 DNF
8 Bradley Sampson 2:07.61   2:18.81    USA 2:07.61 2:51.06 2:21.84 2:10.66 2:23.93
9 Anh Luong 2:22.28   2:45.97    USA 2:44.63 DNF 2:22.28 2:27.76 3:05.53
10 Edward Liu 3:07.82      USA 3:07.82
11 Neil Xia 3:13.77      USA 3:13.77
12 Alessandro Gondolo 3:31.72      USA 3:31.72
13 Gary Bethers 3:37.38      USA 3:37.38
14 Matthew Bohman 3:46.81      USA 3:46.81
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Meyer 1:54.71   2:09.33    USA 2:19.86 2:31.21 1:54.71 2:05.31 2:02.83
2 Dan Dzoan 2:05.57   2:26.56    USA 2:31.86 2:22.25 2:25.58 2:35.00 2:05.57
3 Michael Young 3:10.43   3:29.70    USA 3:46.53 3:51.29 3:12.38 3:30.18 3:10.43
4 Chris Riddle 3:43.53   4:17.75    USA 4:27.31 4:27.60 3:58.34 3:43.53 DNF
5 Bradley Sampson 5:25.69      USA 5:25.69
6 Anh Luong 6:21.06      USA 6:21.06
7 Nicholas Harrison 6:44.88      USA 6:44.88
8 Alessandro Gondolo DNF      USA DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang 1:38.77   DNF    USA 1:38.77 DNF 1:55.52
2 Richard Meyer 4:06.43   DNF    USA 4:06.43 DNF DNS
3 Dan Knights 4:38.71   DNF    USA 4:38.71 DNF DNS
4 Nicholas Harrison 5:56.72   DNF    USA DNF DNF 5:56.72
5 Michael Young 6:28.06   DNF    USA DNF DNF 6:28.06
6 Chris Riddle DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
6 Dan Dzoan DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
6 Bradley Sampson DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 19.03   23.82    USA 27.46 22.95 19.03 27.75 21.06
2 Michael Young 40.56   43.92    USA 41.55 54.18 40.56 45.72 44.48
3 Richard Meyer 38.11   52.59    USA 45.93 55.44 56.66 38.11 56.41
4 Shelley Chang 43.90   53.13    USA 56.33 46.47 56.58 59.81 43.90
5 Bradley Sampson 52.86   58.93    USA 58.32 52.86 1:00.98 1:23.24 57.50
6 Nicholas Harrison 58.83   1:04.62    USA 1:06.82 58.94 58.83 1:08.11 1:23.88
7 Chris Riddle 1:28.05   1:42.37    USA 1:44.96 1:28.05 1:45.34 2:10.28 1:36.80
8 Edward Liu 58.75   1:52.41    USA 1:02.35 DNF 3:08.11 1:26.78 58.75
9 Hiram Golze 1:21.38   1:57.48    USA 1:40.63 4:49.43 2:27.40 1:44.40 1:21.38
10 Neil Xia 1:44.40   1:59.39    USA 2:17.53 1:48.38 3:22.27 1:52.27 1:44.40
11 Matthew Bohman 2:12.41   2:21.42    USA 2:16.90 2:19.42 3:19.71 2:12.41 2:27.93
12 Randy Lam 3:09.18   3:46.53    USA DNF 3:47.57 4:04.76 3:27.26 3:09.18
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 20.59   23.30    USA 20.59 22.09 26.06 21.75 27.81
2 Michael Young 35.53   38.55    USA 39.36 35.53 35.61 45.08 40.68
3 Richard Meyer 39.80   45.18    USA 51.34 39.83 56.72 44.38 39.80
4 Shelley Chang 31.19   50.71    USA 55.90 48.80 31.19 52.13 51.21
5 Bradley Sampson 40.28   1:08.19    USA 1:18.53 1:00.29 1:27.49 40.28 1:05.75
  Megaminx   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Meyer 3:51.97   4:01.04    USA 4:17.44 3:53.71 3:51.97
2 Chris Riddle 3:45.59   4:02.56    USA 3:45.59 4:19.18 4:02.90
3 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 3:58.43   NR 4:10.15   NR  Japan 4:12.16 3:58.43 4:19.86
4 Dan Dzoan 4:00.69   4:21.70    USA 4:00.69 4:12.55 4:51.87
  Square-1   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 35.21   44.98    Japan 35.21 59.65 40.08
2 Saori Hashimoto (橋本沙織) 3:03.53   3:50.00    Japan 4:25.00 3:03.53 4:01.46
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang DNF      USA DNF DNF
1 Richard Meyer DNF      USA DNF DNF
Alessandro Gondolo    USA
Alessandro Gondolo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 37.09   46.48   51.13 37.09 58.75 47.46 40.84
2x2x2 Cube First round 10 13.05   17.14   14.60 15.83 21.00 25.34 13.05
4x4x4 Cube Combined Final 12 3:31.72     3:31.72
5x5x5 Cube Combined Final 8 DNF     DNF
Anh Luong    USA
Anh Luong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 45.33   54.45   50.47 52.65 1:00.22 1:06.03 45.33
4x4x4 Cube Combined Final 9 2:22.28   2:45.97   2:44.63 DNF 2:22.28 2:27.76 3:05.53
5x5x5 Cube Combined Final 6 6:21.06     6:21.06
Bradley Sampson    USA
Bradley Sampson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 8 19.30   26.32   29.38 25.80 27.69 19.30 25.47
2x2x2 Cube Final 6 11.05   12.22   11.05 11.60 13.49 11.56 18.19
First round 6 5.18   12.09   13.77 14.19 5.18 8.31 16.77
4x4x4 Cube Combined Final 8 2:07.61   2:18.81   2:07.61 2:51.06 2:21.84 2:10.66 2:23.93
5x5x5 Cube Combined Final 5 5:25.69     5:25.69
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 40.28   1:08.19   1:18.53 1:00.29 1:27.49 40.28 1:05.75
First round 5 52.86   58.93   58.32 52.86 1:00.98 1:23.24 57.50
Chris Riddle    USA
Chris Riddle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 10 26.13   30.70   26.13 28.30 36.08 27.71 37.28
2x2x2 Cube Final 4 9.20   11.13   11.33 9.20 11.65 11.09 10.96
First round 5 7.90   11.65   7.90 20.18 11.75 12.34 10.85
4x4x4 Cube Combined Final 7 2:05.71   2:18.37   2:30.96 2:11.44 2:12.71 2:05.71 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 4 3:43.53   4:17.75   4:27.31 4:27.60 3:58.34 3:43.53 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 7 1:28.05   1:42.37   1:44.96 1:28.05 1:45.34 2:10.28 1:36.80
Megaminx Final 2 3:45.59   4:02.56   3:45.59 4:19.18 4:02.90
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.11   13.58   11.11 13.00 14.27 15.47 13.46
First round 1 13.50   14.35   14.90 16.68 13.50 14.09 14.05
2x2x2 Cube Final 1 5.81   8.21   7.15 5.81 7.20 10.27 24.02
First round 2 4.88   7.84   7.44 8.30 4.88 7.77 9.16
4x4x4 Cube Combined Final 1 1:03.64   1:09.98   1:03.64 1:12.62 1:13.83 1:07.40 1:09.91
5x5x5 Cube Combined Final 2 2:05.57   2:26.56   2:31.86 2:22.25 2:25.58 2:35.00 2:05.57
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 1 20.59   23.30   20.59 22.09 26.06 21.75 27.81
First round 1 19.03   23.82   27.46 22.95 19.03 27.75 21.06
Megaminx Final 4 4:00.69   4:21.70   4:00.69 4:12.55 4:51.87
Dan Knights    USA
Dan Knights
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 12.91   14.68   12.91 15.30 13.65 15.09 18.56
First round 2 13.68   15.11   15.09 16.84 13.68 14.60 15.65
4x4x4 Cube Combined Final 3 1:25.55   1:45.68   1:39.31 1:25.55 1:58.30 DNF 1:39.43
3x3x3 Blindfolded Final 3 4:38.71   DNF   4:38.71 DNF DNS
Daniel He    USA
Daniel He
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 11 29.69   34.06   32.80 31.61 38.15 37.78 29.69
David Jenkins    USA
David Jenkins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 33.56   DNF   DNF 43.71 33.56 41.83 DNF
Edward Liu    USA
Edward Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 21.53   23.68   21.53 22.16 23.46 25.43 26.13
First round 7 20.92   24.86   20.92 22.81 23.87 27.91 DNF
2x2x2 Cube Final 7 6.71   12.70   21.79 14.21 6.71 13.31 10.58
First round 3 8.27   10.48   9.31 11.78 8.27 10.34 16.93
4x4x4 Cube Combined Final 10 3:07.82     3:07.82
3x3x3 One-Handed First round 8 58.75   1:52.41   1:02.35 DNF 3:08.11 1:26.78 58.75
Gary Bethers    USA
Gary Bethers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 41.69   51.77   1:01.85 41.69 1:03.47 50.09 43.37
2x2x2 Cube First round 11 13.52   24.49   21.40 13.52 21.34 30.74 32.53
4x4x4 Cube Combined Final 13 3:37.38     3:37.38
Hector Jose Mata Cervantes    Mexico
Hector Jose Mata Cervantes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 57.59   1:05.81   57.59 1:07.91 1:04.91 1:04.61 1:13.15
Hiram Golze    USA
Hiram Golze
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 40.72   48.53   40.72 47.50 DNF 55.82 42.28
2x2x2 Cube First round 14 19.15   32.89   37.02 19.15 39.62 22.04 1:08.17
3x3x3 One-Handed First round 9 1:21.38   1:57.48   1:40.63 4:49.43 2:27.40 1:44.40 1:21.38
Jack Zollinger    USA
Jack Zollinger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 1:07.68   1:24.70   1:37.07 1:36.95 1:19.29 1:07.68 1:17.87
Jared Sampson    USA
Jared Sampson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 1:06.83   1:30.51   1:33.16 2:23.30 1:06.83 1:28.88 1:29.50
John Harris    USA
John Harris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 1:02.00   1:06.02   1:04.08 1:11.15 1:18.96 1:02.84 1:02.00
2x2x2 Cube First round 13 12.96   28.44   25.46 29.13 12.96 30.72 34.40
Kazi Ahmed    USA
Kazi Ahmed
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 12 29.55   36.48   DNF 39.54 33.78 36.13 29.55
2x2x2 Cube Final 8 10.44   13.42   15.88 10.44 13.13 11.25 16.75
First round 8 10.40   13.76   15.53 13.46 10.40 13.14 14.67
Matthew Bohman    USA
Matthew Bohman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 13 41.11   43.34   41.11 44.31 DNF 44.43 41.28
2x2x2 Cube First round 9 7.93   16.65   11.41 23.62 7.93 33.03 14.93
4x4x4 Cube Combined Final 14 3:46.81     3:46.81
3x3x3 One-Handed First round 11 2:12.41   2:21.42   2:16.90 2:19.42 3:19.71 2:12.41 2:27.93
Michael Young    USA
Michael Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 15.62   19.25   19.10 17.31 15.62 24.06 21.34
First round 5 15.93   21.88   23.28 22.75 24.09 15.93 19.61
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:38.29   1:55.18   1:49.13 1:45.83 2:17.09 2:10.57 1:38.29
5x5x5 Cube Combined Final 3 3:10.43   3:29.70   3:46.53 3:51.29 3:12.38 3:30.18 3:10.43
3x3x3 Blindfolded Final 5 6:28.06   DNF   DNF DNF 6:28.06
3x3x3 One-Handed Final 2 35.53   38.55   39.36 35.53 35.61 45.08 40.68
First round 2 40.56   43.92   41.55 54.18 40.56 45.72 44.48
Neil Xia    USA
Neil Xia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 9 25.87   29.49   28.06 39.46 25.87 32.36 28.06
2x2x2 Cube Final 5 10.02   11.68   12.53 11.83 10.68 10.02 14.08
First round 7 9.53   12.73   9.68 9.53 17.03 15.81 12.71
4x4x4 Cube Combined Final 11 3:13.77     3:13.77
3x3x3 One-Handed First round 10 1:44.40   1:59.39   2:17.53 1:48.38 3:22.27 1:52.27 1:44.40
Nicholas Harrison    USA
Nicholas Harrison
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 18.06   20.21   19.51 20.21 18.06 21.95 20.91
First round 6 21.36   24.22   22.40 25.75 21.36 27.27 24.52
2x2x2 Cube Final 2 6.76   8.77   9.52 9.18 9.04 8.09 6.76
First round 4 9.34   10.89   10.28 9.34 10.25 12.14 12.23
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:38.18   2:09.10   2:27.05 2:19.96 1:56.96 2:10.38 1:38.18
5x5x5 Cube Combined Final 7 6:44.88     6:44.88
3x3x3 Blindfolded Final 4 5:56.72   DNF   DNF DNF 5:56.72
3x3x3 One-Handed First round 6 58.83   1:04.62   1:06.82 58.94 58.83 1:08.11 1:23.88
Randy Lam    USA
Randy Lam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 44.97   59.45   56.09 1:04.14 1:03.40 44.97 58.85
2x2x2 Cube First round 12 15.94   25.00   20.19 31.84 15.94 22.98 33.82
3x3x3 One-Handed First round 12 3:09.18   3:46.53   DNF 3:47.57 4:04.76 3:27.26 3:09.18
Richard Meyer    USA
Richard Meyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 15.94   19.47   18.46 15.94 19.92 20.03 22.96
First round 4 16.14   17.38   18.72 16.65 17.96 17.53 16.14
2x2x2 Cube Final 3 4.90   9.87   8.90 9.27 4.90 11.43 11.69
First round 1 6.46   7.12   7.44 10.25 6.75 7.18 6.46
4x4x4 Cube Combined Final 2 1:03.98   1:15.76   1:14.84 1:17.37 1:03.98 1:15.06 1:19.46
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:54.71   2:09.33   2:19.86 2:31.21 1:54.71 2:05.31 2:02.83
3x3x3 Blindfolded Final 2 4:06.43   DNF   4:06.43 DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 3 39.80   45.18   51.34 39.83 56.72 44.38 39.80
First round 3 38.11   52.59   45.93 55.44 56.66 38.11 56.41
Megaminx Final 1 3:51.97   4:01.04   4:17.44 3:53.71 3:51.97
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF
Saori Hashimoto (橋本沙織)    Japan
Saori Hashimoto (橋本沙織)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Final 2 3:03.53   3:50.00   4:25.00 3:03.53 4:01.46
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 16.06   19.32   21.68 16.06 16.16 20.12 DNF
First round 3 14.80   17.19   15.98 22.27 18.80 14.80 16.80
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:33.90   1:50.40   1:33.90 1:43.72 2:19.66 1:52.34 1:55.15
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:38.77   DNF   1:38.77 DNF 1:55.52
3x3x3 One-Handed Final 4 31.19   50.71   55.90 48.80 31.19 52.13 51.21
First round 4 43.90   53.13   56.33 46.47 56.58 59.81 43.90
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Final 3 3:58.43   NR 4:10.15   NR 4:12.16 3:58.43 4:19.86
Square-1 Final 1 35.21   44.98   35.21 59.65 40.08
Taylor Howell    USA
Taylor Howell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 43.00   47.51   43.00 1:05.07 52.34 46.02 44.18