Utah Cubing Fall Open 2009

Date City WCA LInk
2009-12-12  USA, Salt Lake City, Utah Utah Fall 2009

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dan Dzoan 12.30  Michael Young 14.78  Edward Liu 14.94
 2x2x2 Cube  Michael Young 5.11  Dan Dzoan 7.00  Adam Zamora 7.24
 4x4x4 Cube  Dan Dzoan 54.02  Edward Liu 1:02.00  Michael Young 1:05.47
 5x5x5 Cube  Edward Liu 1:44.36  Dan Dzoan 1:50.93  Michael Young 1:54.23
 7x7x7 Cube  Kazi Ahmed 6:01.15  Edward Liu 6:19.87  Michael Young 7:02.07
 3x3x3 Blindfolded  Shelley Chang 1:14.93  Michael Young 3:05.03  Neil Xia 7:03.46
 3x3x3 One-Handed  Dan Dzoan 21.12  Michael Young 26.33  Edward Liu 29.48
 Megaminx  Daniel Hayes 1:49.33  Dan Dzoan 2:42.00  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 2:45.70
 Pyraminx  Quentin McLean 9.20  Michael Young 10.79  Dan Dzoan 13.26
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 19.64  Michael Young 20.68  Dan Dzoan 33.84
 4x4x4 Blindfolded  Shelley Chang 11:41.00
       Rubik's Magic  Michael Young 1.50  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.84  Adam Zamora 1.92
       Master Magic  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 4.15  Dan Dzoan 4.49  Quentin McLean 5.15
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 11.30   13.14    USA 12.38 11.30 15.06 13.11 13.94
2 Michael Young 13.83   15.07    USA 13.83 15.15 16.02 15.02 15.05
3 Edward Liu 13.78   16.13    USA 15.00 13.78 15.80 17.59 22.28
4 Niklaus Parcell 13.69   16.82    USA 18.50 17.41 19.09 14.55 13.69
5 Shelley Chang 14.91   18.64    USA 21.38 14.91 18.55 17.68 19.69
6 Adam Zamora 14.22   19.16    USA 21.11 20.81 19.02 17.65 14.22
7 Kazi Ahmed 19.46   20.49    USA 21.15 20.00 20.33 19.46 DNF
8 Quentin McLean 19.83   20.64    USA 20.55 20.16 19.83 21.22 23.65
9 Daniel Hayes 17.63   21.89    USA 24.78 25.72 17.63 21.96 18.94
10 Daniel He 20.97   23.08    USA 20.97 21.05 23.28 24.91 DNF
11 Steven Deng 20.34   24.26    USA 28.63 20.34 24.25 21.31 27.21
12 Neil Xia 18.90   24.37    USA 18.90 23.66 29.30 33.59 20.15
13 Taylor Howell 22.00   26.33    USA 28.94 22.00 23.50 26.55 36.78
14 Kyle Hibler 22.38   26.71    USA 31.00 28.08 25.59 22.38 26.47
15 Matthew Bohman 25.16   28.57    USA 28.13 25.16 25.71 32.41 31.86
16 Andrew Woodward 27.46   29.22    USA 28.55 30.34 28.77 33.75 27.46
17 Shawn Swinsick 27.94   29.99    USA 30.75 29.43 33.36 27.94 29.78
18 Kevin Liu 30.21   33.31    USA DNF 30.21 33.96 33.33 32.63
19 Clarke Hawkinson 38.52   40.28    USA 38.52 47.27 39.97 41.77 39.11
20 Randy Lam 39.50   44.80    USA 39.50 DNF 39.61 46.40 48.38
21 Chris Ayers 50.47   53.42    USA 52.38 51.34 50.47 56.55 DNF
22 Tanner Hollingshead 55.47   1:00.89    USA 55.47 56.43 1:04.72 1:06.50 1:01.53
23 Priya Challa 1:16.66   1:38.87    USA 1:16.66 1:44.09 1:50.13 1:22.38 1:53.41
24 Tyson Decker 34.96   DNF    USA 46.27 DNF 39.16 DNF 34.96
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 10.90   12.30    USA 13.47 12.90 11.58 12.43 10.90
2 Michael Young 12.78   14.78    USA 14.06 12.78 15.86 17.96 14.43
3 Edward Liu 14.19   14.94    USA 18.25 15.47 14.80 14.55 14.19
4 Shelley Chang 15.00   17.47    USA 15.25 21.00 18.75 18.41 15.00
5 Niklaus Parcell 17.38   18.90    USA 19.25 24.34 19.96 17.50 17.38
6 Adam Zamora 16.63   19.76    USA 20.90 26.77 16.63 18.40 19.97
7 Quentin McLean 18.38   21.46    USA 18.38 18.93 22.43 23.02 24.30
8 Kazi Ahmed 18.63   22.14    USA 21.56 22.31 22.55 18.63 23.40
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 3.55   5.11    USA 3.55 4.21 8.13 6.21 4.91
2 Dan Dzoan 5.52   7.00    USA 5.52 6.55 8.33 6.11 9.13
3 Adam Zamora 5.16   7.24    USA 9.06 6.47 7.22 8.03 5.16
4 Edward Liu 5.55   7.77    USA 5.55 7.98 8.44 7.03 8.31
5 Kazi Ahmed 7.72   8.58    USA 8.55 9.38 7.72 12.55 7.81
6 Niklaus Parcell 7.88   9.19    USA 7.88 15.08 8.88 10.03 8.65
7 Matthew Bohman 7.15   9.67    USA 7.56 10.65 7.15 10.81 11.38
8 Steven Deng 8.28   10.11    USA 10.94 9.72 12.09 8.28 9.66
9 Andrew Woodward 6.44   11.26    USA 11.83 13.06 DNF 8.90 6.44
10 Neil Xia 9.25   11.68    USA 10.15 13.03 9.25 DNF 11.86
11 Randy Lam 9.66   11.70    USA 9.66 11.83 14.63 13.03 10.25
12 Taylor Howell 8.80   11.85    USA 12.41 12.53 12.08 8.80 11.06
13 Shawn Swinsick 10.56   19.04    USA 26.02 44.86 18.91 10.56 12.19
14 Clarke Hawkinson 16.40   19.44    USA 24.05 18.21 23.34 16.77 16.40
15 Chris Ayers 12.38   37.30    USA DNF 58.66 12.38 32.65 20.58
16 Kevin Liu 13.09   DNF    USA 13.09 DNF DNF DNS DNS
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 48.27   54.02    USA 1:03.68 48.27 52.05 59.88 50.13
2 Edward Liu 47.72   1:02.00    USA 1:13.40 1:07.56 57.90 47.72 1:00.55
3 Michael Young 54.28   1:05.47    USA 58.36 1:11.75 1:06.63 54.28 1:11.43
4 Niklaus Parcell 1:17.50   1:23.93    USA 1:24.41 1:17.50 1:27.28 1:36.30 1:20.09
5 Kazi Ahmed 1:21.97   1:28.39    USA 1:22.22 1:21.97 1:40.34 DNF 1:22.61
6 Quentin McLean 1:12.78   1:32.33    USA 1:31.33 1:44.68 1:12.78 1:32.88 1:32.77
7 Adam Zamora 1:24.66   1:43.33    USA 1:48.75 1:24.66 DNF 1:32.86 1:48.38
8 Neil Xia 1:31.34   1:52.85    USA 1:56.78 1:53.93 1:55.43 1:49.18 1:31.34
9 Matthew Bohman 1:44.80   1:58.08    USA 1:58.18 1:55.05 2:01.02 1:44.80 2:09.15
10 Steven Deng 1:54.83   2:11.77    USA 2:15.36 1:54.83 2:05.69 2:41.59 2:14.27
11 Shawn Swinsick 2:12.30   2:16.48    USA 2:14.03 2:20.36 2:12.30 2:19.40 2:16.02
12 Daniel Hayes 2:36.75      USA 2:36.75
13 Clarke Hawkinson 2:57.77      USA 2:57.77
14 Chris Ayers DNF      USA DNF
14 Randy Lam DNF      USA DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Liu 1:23.93   1:44.36    USA 1:30.78 1:23.93 1:56.09 1:54.40 1:47.90
2 Dan Dzoan 1:41.81   1:50.93    USA 1:51.61 2:07.33 1:57.59 1:43.59 1:41.81
3 Michael Young 1:50.43   1:54.23    USA 1:51.15 2:14.40 1:57.43 1:50.43 1:54.11
4 Kazi Ahmed 1:47.27   2:06.53    USA 2:06.68 2:13.90 1:47.27 2:15.41 1:59.00
5 Niklaus Parcell 2:15.53   2:30.13    USA 2:44.97 2:24.31 2:15.53 2:34.96 2:31.13
6 Quentin McLean 2:31.91   2:39.75    USA 2:44.33 2:35.84 2:31.91 2:39.09 DNF
7 Kyle Hibler 2:46.19   3:02.77    USA 3:09.93 3:01.21 2:46.19 3:44.15 2:57.18
8 Matthew Bohman 3:07.40   3:21.57    USA 3:43.93 DNF 3:07.40 3:12.19 3:08.59
9 Taylor Howell 2:45.96   3:28.12    USA 3:15.27 4:06.43 2:45.96 3:30.75 3:38.34
10 Steven Deng 3:34.90   DNF    USA 3:34.90 DNS DNS DNS DNS
11 Clarke Hawkinson 4:41.65      USA 4:41.65
12 Neil Xia 6:59.84      USA 6:59.84
13 Adam Zamora DNF      USA DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kazi Ahmed 5:44.72   6:01.15    USA 6:20.34 5:44.72 5:58.40
2 Edward Liu 5:40.19   6:19.87    USA 5:40.19 7:24.38 5:55.05
3 Michael Young 6:08.25   7:02.07    USA 6:08.25 7:34.30 7:23.66
4 Dan Dzoan 7:53.19   8:25.17    USA 7:53.19 8:59.06 8:23.25
5 Matthew Bohman 9:12.27   9:25.83    USA 9:29.28 9:12.27 9:35.94
6 Clarke Hawkinson 12:55.00      USA 14:46.00 12:55.00
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang 1:14.93   DNF    USA 1:14.93 DNF DNF
2 Michael Young 3:05.03   DNF    USA DNF 3:05.03 DNF
3 Neil Xia 7:03.46   DNF    USA 7:03.46 DNF DNS
4 Adam Zamora DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
4 Dan Dzoan DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
4 Edward Liu DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 19.78   20.53    USA 20.93 22.41 20.84 19.83 19.78
2 Edward Liu 24.28   26.71    USA 26.41 24.28 26.03 29.72 27.68
3 Michael Young 23.11   26.85    USA 28.81 25.52 26.22 35.13 23.11
4 Shelley Chang 38.83   42.36    USA 45.05 39.77 38.83 44.59 42.71
5 Steven Deng 38.86   42.62    USA 54.25 40.05 40.36 38.86 47.44
6 Niklaus Parcell 39.36   44.23    USA 47.58 44.05 39.36 41.06 54.19
7 Adam Zamora 40.61   48.50    USA 58.08 47.78 48.65 40.61 49.08
8 Neil Xia 39.47   53.08    USA DNF 48.84 39.47 53.65 56.75
9 Quentin McLean 50.27   53.62    USA 50.27 53.44 51.16 59.21 56.27
10 Randy Lam 1:11.52      USA 1:11.52 1:34.72
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 17.56   21.12    USA 19.93 24.15 20.27 23.16 17.56
2 Michael Young 21.77   26.33    USA 21.77 23.91 28.00 27.08 31.41
3 Edward Liu 27.63   29.48    USA 34.03 30.22 28.66 27.63 29.55
4 Steven Deng 42.28   55.54    USA 42.28 1:11.13 46.50 1:03.46 56.65
  Megaminx   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Hayes 1:46.97   1:49.33    USA 1:46.97 1:48.46 1:52.55
2 Dan Dzoan 2:20.72   2:42.00    USA 2:41.47 3:03.81 2:20.72
3 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 2:42.08   2:45.70    Japan 2:49.27 2:45.75 2:42.08
4 Quentin McLean 2:29.65   2:51.01    USA 2:59.80 3:03.58 2:29.65
5 Niklaus Parcell 2:48.06   2:54.28    USA 2:56.09 2:58.68 2:48.06
6 Adam Zamora 2:51.34   2:59.29    USA 2:51.34 3:10.41 2:56.11
7 Edward Liu 3:04.83   3:20.45    USA 3:27.84 3:04.83 3:28.69
8 Shawn Swinsick 3:12.15   3:24.09    USA 3:35.77 3:12.15 3:24.34
9 Neil Xia 9:27.66      USA 9:27.66
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Quentin McLean 6.97   9.20    USA 11.31 8.56 11.27 7.77 6.97
2 Michael Young 8.56   10.79    USA 10.59 8.56 12.69 23.78 9.08
3 Dan Dzoan 8.75   13.26    USA 13.50 14.68 13.25 8.75 13.02
4 Adam Zamora 11.81   17.19    USA 13.96 23.68 11.81 13.93 25.84
5 Edward Liu 14.38   19.55    USA 21.84 29.55 14.38 15.36 21.44
6 Shawn Swinsick 16.56   21.79    USA 21.47 25.93 21.81 16.56 22.08
7 Niklaus Parcell 18.16   22.22    USA 26.50 23.55 18.16 24.69 18.43
8 Matthew Bohman 10.27   25.83    USA 15.89 51.08 42.44 10.27 19.15
9 Neil Xia 12.15   26.14    USA 30.72 DNF 32.52 12.15 15.19
10 Daniel Hayes 15.00   30.30    USA 1:02.68 27.27 15.00 18.78 44.84
11 Priya Challa 22.22   39.18    USA 59.19 53.19 22.22 34.55 29.81
  Square-1   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 18.16   20.31    Japan 18.40 18.16 23.18 19.34 39.36
2 Michael Young 23.06   23.82    USA 23.11 23.84 23.06 24.52 27.46
3 Dan Dzoan 28.40   34.32    USA 32.90 28.40 35.08 34.97 47.94
4 Kazi Ahmed 33.68   41.97    USA DNF 35.22 54.96 33.68 35.72
5 Edward Liu 20.83   51.02    USA 20.83 35.68 38.05 1:31.65 1:19.33
6 Niklaus Parcell 41.03   54.81    USA 41.03 53.08 1:04.02 1:06.77 47.33
7 Matthew Bohman 41.52   56.76    USA 1:02.50 41.52 54.38 53.41 1:29.90
8 Neil Xia 58.16   1:46.36    USA 2:59.90 1:10.21 2:09.18 1:59.68 58.16
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 17.80   19.64    Japan 19.53 21.63 20.72 17.80 18.68
2 Michael Young 16.31   20.68    USA 18.36 19.40 33.71 24.28 16.31
3 Dan Dzoan 28.59   33.84    USA 37.27 32.53 36.84 28.59 32.16
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang 11:41.00      USA 11:41.00
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang DNF      USA DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 1.38   1.50    USA 1.50 1.61 1.38 4.05 1.40
2 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.33   1.84    Japan 1.83 2.33 3.63 1.33 1.36
3 Adam Zamora 1.81   1.92    USA 1.81 1.90 5.09 1.84 2.03
4 Matthew Bohman 1.84   2.82    USA 4.53 DNF 1.96 1.84 1.96
5 Randy Lam 2.52   2.85    USA 3.08 3.40 2.58 2.90 2.52
6 Taylor Howell 2.69   3.29    USA 2.69 3.05 4.33 2.78 4.03
7 Neil Xia 2.63   3.80    USA 3.02 2.63 3.97 4.41 4.75
8 Priya Challa 3.65   4.87    USA 5.78 5.15 5.86 3.68 3.65
9 Clarke Hawkinson 4.25   5.35    USA 11.33 5.91 4.50 5.65 4.25
10 Quentin McLean 1.61   DNF    USA 1.61 DNF DNF 1.63 2.66
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 3.03   NR 4.15    Japan 3.03 3.46 3.05 5.94 6.29
2 Dan Dzoan 2.91   4.49    USA 4.30 3.97 5.19 6.55 2.91
3 Quentin McLean 4.66   5.15    USA 5.02 5.03 4.66 8.86 5.41
4 Matthew Bohman 5.81   7.09    USA 7.33 5.81 8.03 5.91 11.77
5 Adam Zamora 7.19   8.35    USA 8.63 7.19 9.09 9.69 7.33
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 16.63   19.76   20.90 26.77 16.63 18.40 19.97
First round 6 14.22   19.16   21.11 20.81 19.02 17.65 14.22
2x2x2 Cube Final 3 5.16   7.24   9.06 6.47 7.22 8.03 5.16
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:24.66   1:43.33   1:48.75 1:24.66 DNF 1:32.86 1:48.38
5x5x5 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 7 40.61   48.50   58.08 47.78 48.65 40.61 49.08
Megaminx Combined Final 6 2:51.34   2:59.29   2:51.34 3:10.41 2:56.11
Pyraminx Final 4 11.81   17.19   13.96 23.68 11.81 13.93 25.84
Rubik's Magic Final 3 1.81   1.92   1.81 1.90 5.09 1.84 2.03
Master Magic Final 5 7.19   8.35   8.63 7.19 9.09 9.69 7.33
Andrew Woodward    USA
Andrew Woodward
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 27.46   29.22   28.55 30.34 28.77 33.75 27.46
2x2x2 Cube Final 9 6.44   11.26   11.83 13.06 DNF 8.90 6.44
Chris Ayers    USA
Chris Ayers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 50.47   53.42   52.38 51.34 50.47 56.55 DNF
2x2x2 Cube Final 15 12.38   37.30   DNF 58.66 12.38 32.65 20.58
4x4x4 Cube Combined Final 14 DNF     DNF
Clarke Hawkinson    USA
Clarke Hawkinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 38.52   40.28   38.52 47.27 39.97 41.77 39.11
2x2x2 Cube Final 14 16.40   19.44   24.05 18.21 23.34 16.77 16.40
4x4x4 Cube Combined Final 13 2:57.77     2:57.77
5x5x5 Cube Combined Final 11 4:41.65     4:41.65
7x7x7 Cube Combined Final 6 12:55.00     14:46.00 12:55.00
Rubik's Magic Final 9 4.25   5.35   11.33 5.91 4.50 5.65 4.25
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.90   12.30   13.47 12.90 11.58 12.43 10.90
First round 1 11.30   13.14   12.38 11.30 15.06 13.11 13.94
2x2x2 Cube Final 2 5.52   7.00   5.52 6.55 8.33 6.11 9.13
4x4x4 Cube Combined Final 1 48.27   54.02   1:03.68 48.27 52.05 59.88 50.13
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:41.81   1:50.93   1:51.61 2:07.33 1:57.59 1:43.59 1:41.81
7x7x7 Cube Combined Final 4 7:53.19   8:25.17   7:53.19 8:59.06 8:23.25
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 17.56   21.12   19.93 24.15 20.27 23.16 17.56
Combined First round 1 19.78   20.53   20.93 22.41 20.84 19.83 19.78
Megaminx Combined Final 2 2:20.72   2:42.00   2:41.47 3:03.81 2:20.72
Pyraminx Final 3 8.75   13.26   13.50 14.68 13.25 8.75 13.02
Square-1 Final 3 28.59   33.84   37.27 32.53 36.84 28.59 32.16
First round 3 28.40   34.32   32.90 28.40 35.08 34.97 47.94
Master Magic Final 2 2.91   4.49   4.30 3.97 5.19 6.55 2.91
Daniel Hayes    USA
Daniel Hayes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 9 17.63   21.89   24.78 25.72 17.63 21.96 18.94
4x4x4 Cube Combined Final 12 2:36.75     2:36.75
Megaminx Combined Final 1 1:46.97   1:49.33   1:46.97 1:48.46 1:52.55
Pyraminx Final 10 15.00   30.30   1:02.68 27.27 15.00 18.78 44.84
Daniel He    USA
Daniel He
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 10 20.97   23.08   20.97 21.05 23.28 24.91 DNF
Edward Liu    USA
Edward Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 14.19   14.94   18.25 15.47 14.80 14.55 14.19
First round 3 13.78   16.13   15.00 13.78 15.80 17.59 22.28
2x2x2 Cube Final 4 5.55   7.77   5.55 7.98 8.44 7.03 8.31
4x4x4 Cube Combined Final 2 47.72   1:02.00   1:13.40 1:07.56 57.90 47.72 1:00.55
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:23.93   1:44.36   1:30.78 1:23.93 1:56.09 1:54.40 1:47.90
7x7x7 Cube Combined Final 2 5:40.19   6:19.87   5:40.19 7:24.38 5:55.05
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 27.63   29.48   34.03 30.22 28.66 27.63 29.55
Combined First round 2 24.28   26.71   26.41 24.28 26.03 29.72 27.68
Megaminx Combined Final 7 3:04.83   3:20.45   3:27.84 3:04.83 3:28.69
Pyraminx Final 5 14.38   19.55   21.84 29.55 14.38 15.36 21.44
Square-1 First round 5 20.83   51.02   20.83 35.68 38.05 1:31.65 1:19.33
Kazi Ahmed    USA
Kazi Ahmed
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 18.63   22.14   21.56 22.31 22.55 18.63 23.40
First round 7 19.46   20.49   21.15 20.00 20.33 19.46 DNF
2x2x2 Cube Final 5 7.72   8.58   8.55 9.38 7.72 12.55 7.81
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:21.97   1:28.39   1:22.22 1:21.97 1:40.34 DNF 1:22.61
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:47.27   2:06.53   2:06.68 2:13.90 1:47.27 2:15.41 1:59.00
7x7x7 Cube Combined Final 1 5:44.72   6:01.15   6:20.34 5:44.72 5:58.40
Square-1 First round 4 33.68   41.97   DNF 35.22 54.96 33.68 35.72
Kevin Liu    USA
Kevin Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 30.21   33.31   DNF 30.21 33.96 33.33 32.63
2x2x2 Cube Final 16 13.09   DNF   13.09 DNF DNF DNS DNS
Kyle Hibler    USA
Kyle Hibler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 22.38   26.71   31.00 28.08 25.59 22.38 26.47
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:46.19   3:02.77   3:09.93 3:01.21 2:46.19 3:44.15 2:57.18
Matthew Bohman    USA
Matthew Bohman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 25.16   28.57   28.13 25.16 25.71 32.41 31.86
2x2x2 Cube Final 7 7.15   9.67   7.56 10.65 7.15 10.81 11.38
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:44.80   1:58.08   1:58.18 1:55.05 2:01.02 1:44.80 2:09.15
5x5x5 Cube Combined Final 8 3:07.40   3:21.57   3:43.93 DNF 3:07.40 3:12.19 3:08.59
7x7x7 Cube Combined Final 5 9:12.27   9:25.83   9:29.28 9:12.27 9:35.94
Pyraminx Final 8 10.27   25.83   15.89 51.08 42.44 10.27 19.15
Square-1 First round 7 41.52   56.76   1:02.50 41.52 54.38 53.41 1:29.90
Rubik's Magic Final 4 1.84   2.82   4.53 DNF 1.96 1.84 1.96
Master Magic Final 4 5.81   7.09   7.33 5.81 8.03 5.91 11.77
Michael Young    USA
Michael Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 12.78   14.78   14.06 12.78 15.86 17.96 14.43
First round 2 13.83   15.07   13.83 15.15 16.02 15.02 15.05
2x2x2 Cube Final 1 3.55   5.11   3.55 4.21 8.13 6.21 4.91
4x4x4 Cube Combined Final 3 54.28   1:05.47   58.36 1:11.75 1:06.63 54.28 1:11.43
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:50.43   1:54.23   1:51.15 2:14.40 1:57.43 1:50.43 1:54.11
7x7x7 Cube Combined Final 3 6:08.25   7:02.07   6:08.25 7:34.30 7:23.66
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:05.03   DNF   DNF 3:05.03 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 21.77   26.33   21.77 23.91 28.00 27.08 31.41
Combined First round 3 23.11   26.85   28.81 25.52 26.22 35.13 23.11
Pyraminx Final 2 8.56   10.79   10.59 8.56 12.69 23.78 9.08
Square-1 Final 2 16.31   20.68   18.36 19.40 33.71 24.28 16.31
First round 2 23.06   23.82   23.11 23.84 23.06 24.52 27.46
Rubik's Magic Final 1 1.38   1.50   1.50 1.61 1.38 4.05 1.40
Neil Xia    USA
Neil Xia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 12 18.90   24.37   18.90 23.66 29.30 33.59 20.15
2x2x2 Cube Final 10 9.25   11.68   10.15 13.03 9.25 DNF 11.86
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:31.34   1:52.85   1:56.78 1:53.93 1:55.43 1:49.18 1:31.34
5x5x5 Cube Combined Final 12 6:59.84     6:59.84
3x3x3 Blindfolded Final 3 7:03.46   DNF   7:03.46 DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 8 39.47   53.08   DNF 48.84 39.47 53.65 56.75
Megaminx Combined Final 9 9:27.66     9:27.66
Pyraminx Final 9 12.15   26.14   30.72 DNF 32.52 12.15 15.19
Square-1 First round 8 58.16   1:46.36   2:59.90 1:10.21 2:09.18 1:59.68 58.16
Rubik's Magic Final 7 2.63   3.80   3.02 2.63 3.97 4.41 4.75
Niklaus Parcell    USA
Niklaus Parcell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 17.38   18.90   19.25 24.34 19.96 17.50 17.38
First round 4 13.69   16.82   18.50 17.41 19.09 14.55 13.69
2x2x2 Cube Final 6 7.88   9.19   7.88 15.08 8.88 10.03 8.65
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:17.50   1:23.93   1:24.41 1:17.50 1:27.28 1:36.30 1:20.09
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:15.53   2:30.13   2:44.97 2:24.31 2:15.53 2:34.96 2:31.13
3x3x3 One-Handed Combined First round 6 39.36   44.23   47.58 44.05 39.36 41.06 54.19
Megaminx Combined Final 5 2:48.06   2:54.28   2:56.09 2:58.68 2:48.06
Pyraminx Final 7 18.16   22.22   26.50 23.55 18.16 24.69 18.43
Square-1 First round 6 41.03   54.81   41.03 53.08 1:04.02 1:06.77 47.33
Priya Challa    USA
Priya Challa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 1:16.66   1:38.87   1:16.66 1:44.09 1:50.13 1:22.38 1:53.41
Pyraminx Final 11 22.22   39.18   59.19 53.19 22.22 34.55 29.81
Rubik's Magic Final 8 3.65   4.87   5.78 5.15 5.86 3.68 3.65
Quentin McLean    USA
Quentin McLean
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 18.38   21.46   18.38 18.93 22.43 23.02 24.30
First round 8 19.83   20.64   20.55 20.16 19.83 21.22 23.65
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:12.78   1:32.33   1:31.33 1:44.68 1:12.78 1:32.88 1:32.77
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:31.91   2:39.75   2:44.33 2:35.84 2:31.91 2:39.09 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 50.27   53.62   50.27 53.44 51.16 59.21 56.27
Megaminx Combined Final 4 2:29.65   2:51.01   2:59.80 3:03.58 2:29.65
Pyraminx Final 1 6.97   9.20   11.31 8.56 11.27 7.77 6.97
Rubik's Magic Final 10 1.61   DNF   1.61 DNF DNF 1.63 2.66
Master Magic Final 3 4.66   5.15   5.02 5.03 4.66 8.86 5.41
Randy Lam    USA
Randy Lam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 39.50   44.80   39.50 DNF 39.61 46.40 48.38
2x2x2 Cube Final 11 9.66   11.70   9.66 11.83 14.63 13.03 10.25
4x4x4 Cube Combined Final 14 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 1:11.52     1:11.52 1:34.72
Rubik's Magic Final 5 2.52   2.85   3.08 3.40 2.58 2.90 2.52
Shawn Swinsick    USA
Shawn Swinsick
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 27.94   29.99   30.75 29.43 33.36 27.94 29.78
2x2x2 Cube Final 13 10.56   19.04   26.02 44.86 18.91 10.56 12.19
4x4x4 Cube Combined Final 11 2:12.30   2:16.48   2:14.03 2:20.36 2:12.30 2:19.40 2:16.02
Megaminx Combined Final 8 3:12.15   3:24.09   3:35.77 3:12.15 3:24.34
Pyraminx Final 6 16.56   21.79   21.47 25.93 21.81 16.56 22.08
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 15.00   17.47   15.25 21.00 18.75 18.41 15.00
First round 5 14.91   18.64   21.38 14.91 18.55 17.68 19.69
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:14.93   DNF   1:14.93 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 4 38.83   42.36   45.05 39.77 38.83 44.59 42.71
4x4x4 Blindfolded Final 1 11:41.00     11:41.00
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
Steven Deng    USA
Steven Deng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 11 20.34   24.26   28.63 20.34 24.25 21.31 27.21
2x2x2 Cube Final 8 8.28   10.11   10.94 9.72 12.09 8.28 9.66
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:54.83   2:11.77   2:15.36 1:54.83 2:05.69 2:41.59 2:14.27
5x5x5 Cube Combined Final 10 3:34.90   DNF   3:34.90 DNS DNS DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 4 42.28   55.54   42.28 1:11.13 46.50 1:03.46 56.65
Combined First round 5 38.86   42.62   54.25 40.05 40.36 38.86 47.44
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Combined Final 3 2:42.08   2:45.70   2:49.27 2:45.75 2:42.08
Square-1 Final 1 17.80   19.64   19.53 21.63 20.72 17.80 18.68
First round 1 18.16   20.31   18.40 18.16 23.18 19.34 39.36
Rubik's Magic Final 2 1.33   1.84   1.83 2.33 3.63 1.33 1.36
Master Magic Final 1 3.03   NR 4.15   3.03 3.46 3.05 5.94 6.29
Tanner Hollingshead    USA
Tanner Hollingshead
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 55.47   1:00.89   55.47 56.43 1:04.72 1:06.50 1:01.53
Taylor Howell    USA
Taylor Howell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 13 22.00   26.33   28.94 22.00 23.50 26.55 36.78
2x2x2 Cube Final 12 8.80   11.85   12.41 12.53 12.08 8.80 11.06
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:45.96   3:28.12   3:15.27 4:06.43 2:45.96 3:30.75 3:38.34
Rubik's Magic Final 6 2.69   3.29   2.69 3.05 4.33 2.78 4.03
Tyson Decker    USA
Tyson Decker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 34.96   DNF   46.27 DNF 39.16 DNF 34.96