US Open 2007

Date City WCA LInk
2007-6-16~17  USA, Chicago, Illinois US Open 2007

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ryan Patricio 14.92  Toby Mao (毛台立) 15.16  Jason Baum 15.25
 2x2x2 Cube  Mitchell Stern 5.77  Lars Vandenbergh 5.91  Stefan Pochmann 7.04
 4x4x4 Cube  Leyan Lo 1:09.96  Dan Dzoan 1:10.74  Chris Dzoan 1:11.19
 5x5x5 Cube  Matt Walter 2:12.42  Jonathan Choi 2:24.10  Lars Vandenbergh 2:27.72
 3x3x3 Blindfolded  Leyan Lo 1:27.69  Rowe Hessler 1:33.43  Chris Krueger 1:35.44
 3x3x3 Fewest Moves  Stefan Pochmann 39  Bob Burton 40
 Daniel Lo 39
 3x3x3 One-Handed  Chris Dzoan 23.85  Dan Dzoan 25.30  Ryan Patricio 26.44
 Rubik's Clock  Stefan Pochmann 11.92  Lars Vandenbergh 14.00  Bob Burton 18.19
 Megaminx  Stefan Pochmann 1:37.14  Grant Tregay 2:08.45  Lars Vandenbergh 3:05.38
 Pyraminx  Lars Vandenbergh 10.97  Stefan Pochmann 11.47  Sven Gowal 11.58
 Square-1  Lars Vandenbergh 24.59  Mitchell Stern 1:00.88  Bryan Logan 1:09.27
 3x3x3 Multi-Blind  Rowe Hessler 5/8 59:20
       Rubik's Magic  Sven Gowal 1.65  Bob Burton 1.82  Jeremy Dixon 1.82
       Master Magic  Bob Burton 3.50  Sven Gowal 3.56  Stefan Pochmann 4.53
 3x3x3 Multi-Blind Old  Rowe Hessler 5/8 59:20
  Rubik's Cube   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 12.98      USA 14.57 17.13 12.98
2 Lars Vandenbergh 13.36      Belgium 15.61 13.36 15.83
3 Tyson Mao (毛台勝) 13.94      USA 18.53 16.37 13.94
4 Ryan Patricio 14.31      USA 15.68 14.31 15.10
5 Matt Walter 14.54      Canada 17.49 14.54 17.89
6 Toby Mao (毛台立) 14.87      USA 14.87 16.75 15.44
7 Leyan Lo 14.90      USA 14.90 15.91 15.02
8 Chris Dzoan 14.91      USA 16.20 18.58 14.91
9 Jason Baum 14.94      USA 17.04 15.56 14.94
10 Dave Campbell 15.35      Canada 19.15 15.35 19.10
11 Mitchell Stern 15.46      USA 18.17 17.22 15.46
12 Brittany Dzoan 16.53      USA DNF 17.27 16.53
13 Mike Stewart 16.61      USA 16.69 16.61 16.75
14 Rowe Hessler 16.71      USA 19.00 22.34 16.71
15 Doug Reed 17.03      USA 20.25 21.35 17.03
16 Andy Camann 17.31      USA 20.64 17.31 22.19
17 Timothy Sun 17.53      USA 17.53 22.06 DNF
18 Ambie Valdés 19.03      USA 19.65 19.03 39.96
19 Stefan Pochmann 19.34      Germany 19.34 19.42 20.59
20 Daniel Lo 19.50      USA 23.27 25.51 19.50
20 Shelley Chang 19.50      USA 22.43 19.50 19.54
22 Phil Thomas 19.72      USA 22.21 19.72 23.85
23 Muzhou Wang 19.85      USA 19.85 22.37 20.20
24 Joshua Satterfield 19.90      USA 26.52 25.70 19.90
25 Clancy Cochran 20.21      USA 20.21 29.00 21.40
26 Patrick Kelly 20.25      USA 24.88 20.25 21.84
27 Adam Zamora 20.28      USA 23.82 20.28 25.67
28 Sven Gowal 20.31      Switzerland 20.31 25.14 24.09
29 Richard Meyer 20.55      USA 22.70 31.40 20.55
30 Chris Parlette 21.27      USA 21.27 30.60 25.69
31 Dan Cohen 21.54      USA DNF 21.54 22.79
32 Bob Burton 21.61      USA 22.22 21.97 21.61
33 Alexander Lin 22.51      USA 22.51 22.59 23.57
34 Chris Pelley 22.75      USA 28.00 30.06 22.75
35 Grant Tregay 24.07      USA 24.07 29.00 25.59
36 Bryan Logan 24.20      USA 24.20 24.99 27.64
37 Alexander Goldberg 25.11      USA 40.84 33.09 25.11
38 Ryan Lockwood 25.43      USA 29.66 29.11 25.43
39 Arnaud van Galen 26.41      Netherlands 34.11 26.41 35.65
40 Jonathan Choi 28.06      USA 32.53 32.42 28.06
41 Michael Grimsley 29.03      USA 36.78 29.03 DNF
42 Jeremy Dixon 29.17      USA 35.18 29.17 38.82
43 Alex Moon 29.59      USA 29.59 36.27 DNF
44 Eileen Xie 31.59      USA 1:07.55 31.59 34.25
45 Dan Klenosky 33.67      USA 33.67 34.31 38.16
46 Matthew Lockwood 36.57      USA 38.27 36.57 39.41
47 Rommy Barghout 37.12      USA 40.18 1:10.41 37.12
48 Aidan Wolter 37.51      USA 45.24 49.23 37.51
49 Mike Hughey 39.70      USA 42.40 39.70 49.85
50 Anders Larsson 40.25      Sweden 46.90 40.25 47.40
51 Jessica Walter 40.69      Canada 43.02 43.94 40.69
52 Nick Zamora 40.84      USA 43.33 52.71 40.84
53 Simon Chanin 41.57      USA 45.83 50.84 41.57
54 Isaac Wappes 42.84      USA 42.84 44.00 53.99
55 Rafael Algarin 43.68      USA 1:15.54 1:23.30 43.68
56 Mark Polinkovsky (Марк Полинковский) 44.54      USA 57.27 44.54 52.54
57 Phil Senour 45.35      USA 1:03.12 45.35 59.88
58 Ramone Jackson 47.02      USA 58.61 47.02 54.86
59 Mike Shammo 49.89      USA 49.89 51.46 1:08.13
60 Yiding Hao 59.37      China 1:31.17 59.37 1:37.68
61 Nathan Root 1:05.73      USA 1:18.09 1:05.73 1:16.53
62 Marcus Jackson 1:09.00      USA 1:18.63 1:48.64 1:09.00
63 Ross Hochwert 1:15.89      USA 1:25.70 1:15.89 1:26.72
64 John George 1:17.54      USA 1:21.92 1:17.54 1:18.86
65 Edward Barrett 1:18.71      USA 1:22.40 1:18.71 DNF
66 Joe Sequino 1:19.16      USA 1:23.37 1:19.16 1:41.61
67 Mary Huhtala 1:38.07      USA 1:56.22 1:38.07 2:47.33
68 Hugo Hinojos-Kabata 1:50.04      Mexico 2:51.40 1:50.04 4:52.69
69 Dubi Kaufmann 1:50.31      USA 2:04.92 1:50.31 2:20.03
  Rubik's Cube   B Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bryan Logan 23.07   26.21    USA 25.36 23.88 23.07 31.47 29.39
2 Michael Grimsley 24.11   27.77    USA 36.83 26.76 24.11 28.26 28.30
3 Jonathan Choi 23.78   27.87    USA 23.78 30.26 27.06 26.29 31.60
4 Arnaud van Galen 25.57   27.93    Netherlands 36.49 25.57 25.99 27.66 30.15
5 Alex Moon 24.18   28.38    USA 30.12 24.48 24.18 32.71 30.53
6 Ryan Lockwood 23.43   30.45    USA 30.06 32.94 28.34 36.76 23.43
7 Dan Klenosky 28.72   32.53    USA 29.36 35.82 1:29.88 28.72 32.40
8 Rommy Barghout 25.21   33.43    USA 31.54 25.21 31.66 41.68 37.09
9 Alexander Goldberg 25.92   33.75    USA 32.00 35.52 39.24 33.72 25.92
10 Jeremy Dixon 32.36   35.21    USA 34.55 38.07 33.02 42.15 32.36
11 Mike Hughey 35.27   39.80    USA 43.73 52.48 38.39 37.27 35.27
12 Matthew Lockwood 37.49   41.87    USA 46.50 40.28 37.49 38.83 51.19
13 Anders Larsson 36.50   42.00    Sweden 47.41 47.70 41.47 36.50 37.11
14 Jessica Walter 37.54   46.66    Canada 51.06 47.65 52.65 41.26 37.54
15 Eileen Xie 40.18   46.87    USA 40.18 44.92 54.02 41.68 1:06.61
16 Simon Chanin 43.99   48.04    USA 54.86 46.58 43.99 44.25 53.30
17 Isaac Wappes 34.41   48.90    USA 34.41 56.40 46.67 1:00.30 43.64
18 Mike Shammo 31.04   49.90    USA 49.15 59.16 51.32 49.22 31.04
19 Mark Polinkovsky (Марк Полинковский) 43.25   50.39    USA 48.43 53.87 50.94 51.80 43.25
20 Ramone Jackson 40.36   50.49    USA 40.36 45.05 51.11 58.99 55.31
21 Aidan Wolter 31.78   50.70    USA 1:02.93 52.90 51.01 48.20 31.78
22 Phil Senour 43.23   54.13    USA 1:09.18 43.23 49.95 59.01 53.43
23 Nick Zamora 49.46   1:01.12    USA 1:03.26 49.46 1:22.20 1:00.64 59.45
24 Yiding Hao 1:06.92   1:12.89    China 1:08.75 1:14.56 1:15.36 1:16.40 1:06.92
25 John George 56.30   1:14.73    USA 1:40.94 56.30 1:32.96 1:00.21 1:11.02
26 Marcus Jackson 1:02.78   1:18.60    USA 1:16.45 1:23.60 1:51.74 1:15.75 1:02.78
27 Edward Barrett 1:03.85   1:28.09    USA 1:49.56 1:23.40 1:03.85 1:30.28 1:30.59
28 Rafael Algarin 57.48   1:28.80    USA 1:47.49 1:55.40 1:05.20 1:33.72 57.48
29 Dubi Kaufmann 1:33.23   1:45.37    USA 1:51.11 1:40.79 1:33.23 1:44.68 1:50.65
30 Mary Huhtala 1:56.14   2:10.59    USA 2:10.46 1:56.14 2:11.51 2:09.80 2:31.33
31 Hugo Hinojos-Kabata 1:38.08   2:49.73    Mexico 2:08.69 2:33.09 3:47.42 1:38.08 4:42.45
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Patricio 11.00   14.17    USA 13.93 11.00 14.59 14.00 17.76
2 Jason Baum 12.22   14.29    USA 14.01 14.00 12.22 15.99 14.87
3 Leyan Lo 13.63   14.33    USA 13.63 15.30 13.96 15.35 13.74
4 Matt Walter 13.32   14.39    Canada 13.32 14.22 14.12 17.72 14.83
5 Toby Mao (毛台立) 13.66   14.39    USA 13.84 15.03 14.55 13.66 14.78
6 Mitchell Stern 13.44   15.47    USA 13.64 15.30 13.44 17.48 17.78
7 Lars Vandenbergh 14.87   16.37    Belgium 15.94 18.97 14.87 18.30 14.87
8 Mike Stewart 13.68   16.90    USA 15.77 21.36 13.68 17.19 17.75
9 Stefan Pochmann 15.27   16.90    Germany 17.11 16.60 17.00 15.27 17.22
10 Chris Dzoan 12.87   16.97    USA 16.59 12.87 17.77 17.42 16.89
11 Dan Dzoan 15.32   17.07    USA 17.27 16.92 17.02 17.50 15.32
12 Tyson Mao (毛台勝) 14.70   17.42    USA 14.70 16.45 17.97 17.85 20.27
13 Brittany Dzoan 14.65   17.47    USA 17.86 16.56 14.65 18.00 19.62
14 Andy Camann 15.50   18.00    USA 18.05 21.52 15.50 17.55 18.41
15 Timothy Sun 17.90   19.47    USA 23.33 17.90 18.96 19.79 19.66
16 Patrick Kelly 17.27   19.72    USA 26.08 18.96 17.27 20.48 19.73
17 Dave Campbell 15.91   19.82    Canada 23.70 19.74 21.25 15.91 18.48
18 Ambie Valdés 16.90   19.99    USA 21.54 16.90 20.25 18.18 22.13
19 Doug Reed 18.81   20.32    USA 18.81 19.38 22.95 21.40 20.19
20 Rowe Hessler 17.29   20.89    USA 20.09 17.29 27.17 20.57 22.02
21 Muzhou Wang 19.90   21.07    USA 21.52 20.68 21.31 21.21 19.90
22 Bob Burton 19.63   22.03    USA 21.14 23.87 25.87 21.09 19.63
23 Clancy Cochran 19.53   22.13    USA 22.95 23.31 21.15 19.53 22.28
24 Phil Thomas 20.16   22.78    USA 20.16 22.23 23.88 25.75 22.24
25 Shelley Chang 20.48   23.03    USA 28.46 20.48 23.41 22.93 22.75
26 Chris Pelley 19.62   23.15    USA 24.87 21.11 24.95 23.48 19.62
27 Sven Gowal 21.79   23.61    Switzerland 24.16 27.18 21.79 23.13 23.53
28 Daniel Lo 17.93   23.64    USA 21.78 24.67 26.67 24.46 17.93
29 Richard Meyer 20.47   23.83    USA 26.95 20.47 23.26 21.28 DNF
30 Chris Parlette 21.30   24.57    USA 31.11 21.30 24.72 26.67 22.32
31 Adam Zamora 23.02   24.60    USA 23.08 27.38 32.62 23.02 23.35
32 Alexander Lin 22.62   24.75    USA 22.62 23.71 26.33 37.37 24.22
33 Dan Cohen 17.88   25.14    USA 23.35 25.71 17.88 26.36 33.97
34 Joshua Satterfield 20.46   25.47    USA 25.70 20.46 30.81 23.78 26.92
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Patricio 11.98   14.92    USA 18.64 13.53 15.01 16.22 11.98
2 Toby Mao (毛台立) 13.27   15.16    USA 14.79 13.27 15.87 18.09 14.81
3 Jason Baum 13.50   15.25    USA 13.85 14.64 13.50 17.27 19.39
4 Dan Dzoan 13.62   15.42    USA 13.62 15.14 14.95 16.16 17.17
5 Leyan Lo 15.01   15.52    USA 15.19 17.88 15.01 16.35 15.01
6 Lars Vandenbergh 13.30   16.32    Belgium 17.47 15.00 16.56 17.41 13.30
7 Matt Walter 13.75   16.34    Canada 13.75 15.19 16.94 19.11 16.89
8 Chris Dzoan 14.24   16.45    USA 16.25 14.24 16.61 17.53 16.48
9 Mitchell Stern 15.20   16.45    USA 16.50 16.47 21.24 15.20 16.39
10 Mike Stewart 16.43   17.53    USA DNF 16.63 18.99 16.43 16.97
11 Brittany Dzoan 15.24   18.30    USA 17.07 24.24 19.29 15.24 18.55
12 Stefan Pochmann 17.16   25.54    Germany 17.31 40.73 17.16 1:10.10 18.59
  2x2x2 Cube   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 4.18      USA 4.18 13.99 8.87
2 Sven Gowal 5.31   NR    Switzerland 5.31 7.22 6.44
3 Jason Baum 5.68      USA 7.84 9.87 5.68
4 Mitchell Stern 5.74      USA 6.05 6.60 5.74
5 Lars Vandenbergh 5.91      Belgium 6.53 7.81 5.91
6 Chris Dzoan 6.62      USA 7.58 9.11 6.62
6 Dan Dzoan 6.62      USA 7.85 10.09 6.62
8 Leyan Lo 6.67      USA 6.67 10.84 9.05
9 Adam Zamora 6.92      USA 6.92 34.76 11.44
10 Stefan Pochmann 7.55      Germany 10.12 8.77 7.55
11 Richard Meyer 7.65      USA 7.65 11.74 8.00
12 Timothy Sun 7.91      USA 9.84 DNF 7.91
13 Clancy Cochran 8.53      USA 8.53 13.43 8.94
14 Dan Cohen 8.56      USA 24.99 10.56 8.56
15 Toby Mao (毛台立) 8.59      USA 8.59 10.70 12.75
16 Arnaud van Galen 9.19      Netherlands 17.66 16.40 9.19
17 Alexander Lin 9.44      USA 9.44 12.88 10.24
18 Chris Pelley 9.68      USA 9.68 13.00 20.26
19 Doug Reed 10.41      USA 11.98 10.41 12.47
20 Simon Chanin 11.14      USA 14.60 22.71 11.14
21 Jonathan Choi 11.76      USA 29.48 11.76 19.49
22 Patrick Kelly 12.35      USA 12.35 13.81 17.02
23 Alex Moon 12.36      USA 12.36 16.32 14.48
24 Eileen Xie 12.47      USA 18.70 12.47 13.15
25 Bob Burton 12.83      USA 24.22 12.83 15.43
26 Joshua Satterfield 14.53      USA 14.99 16.82 14.53
27 Alexander Goldberg 19.39      USA 50.85 19.39 24.63
28 Rommy Barghout 19.77      USA 19.77 29.77 29.38
29 Phil Senour 25.64      USA 25.64 30.27 25.93
30 Jessica Walter 27.82      Canada 35.20 33.56 27.82
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Stern 4.95   5.77   NAR  USA 5.07 6.14 6.99 4.95 6.10
2 Lars Vandenbergh 4.23   5.91   NR  Belgium 6.70 5.49 5.60 4.23 6.63
3 Stefan Pochmann 5.65   NR 7.04   NR  Germany 8.61 5.77 5.65 7.52 7.84
4 Jason Baum 6.50   8.26    USA 6.50 9.87 8.01 12.54 6.91
5 Dan Cohen 7.18   8.32    USA 7.98 7.57 7.18 15.97 9.40
6 Chris Dzoan 5.56   8.34    USA 8.37 10.41 5.56 9.41 7.24
7 Leyan Lo 4.67   8.37    USA 7.70 9.87 8.33 9.07 4.67
8 Timothy Sun 7.06   8.59    USA 7.56 7.99 7.06 11.01 10.22
9 Dan Dzoan 5.64   8.93    USA 7.41 10.16 15.95 9.23 5.64
10 Sven Gowal 5.21   NR 9.12    Switzerland 7.59 9.05 10.72 5.21 29.87
11 Toby Mao (毛台立) 8.55   9.28    USA 8.72 8.55 9.29 9.83 28.08
12 Alexander Lin 8.31   9.45    USA 9.86 8.35 10.59 8.31 10.13
13 Clancy Cochran 7.05   9.62    USA 7.05 11.13 9.38 16.20 8.35
14 Arnaud van Galen 9.50   10.45    Netherlands 10.52 9.50 10.78 20.10 10.04
15 Chris Pelley 9.26   13.86    USA 19.71 11.72 10.14 20.92 9.26
16 Richard Meyer 8.35   14.21    USA 8.35 17.22 9.18 16.24 DNF
17 Doug Reed 9.53   14.50    USA 13.10 15.91 15.13 15.27 9.53
18 Adam Zamora 12.84   14.57    USA 12.84 13.63 17.18 DNF 12.89
19 Rowe Hessler 8.13   15.12    USA 12.49 21.34 8.13 17.87 15.01
20 Simon Chanin 16.30   18.03    USA 17.18 16.30 18.28 20.17 18.62
21 Jonathan Choi 13.76   19.59    USA 13.76 17.12 DNF 26.28 15.37
  4x4x4 Cube   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lars Vandenbergh 1:00.26   NR    Belgium 1:20.79 1:00.26
2 Chris Dzoan 1:03.71      USA 1:03.71 1:18.10
3 Matt Walter 1:07.41      Canada 1:07.41 1:13.60
4 Leyan Lo 1:08.53      USA 1:08.53 1:22.95
5 Dan Dzoan 1:13.86      USA 1:13.86 1:18.17
6 Jason Baum 1:15.79      USA 1:32.15 1:15.79
7 Stefan Pochmann 1:18.17      Germany 1:18.17 1:28.08
8 Mitchell Stern 1:22.64      USA 1:22.64 1:32.46
9 Timothy Sun 1:26.51      USA 1:31.28 1:26.51
10 Doug Reed 1:26.66      USA 1:26.66 1:34.00
11 Clancy Cochran 1:31.64      USA 1:32.61 1:31.64
12 Adam Zamora 1:34.14      USA 2:21.27 1:34.14
13 Sven Gowal 1:34.46      Switzerland 1:34.46 1:59.49
14 Dan Cohen 1:41.10      USA 1:41.10 DNF
15 Arnaud van Galen 1:41.83      Netherlands 1:41.83 1:59.96
16 Rowe Hessler 1:44.85      USA 2:24.82 1:44.85
17 Jonathan Choi 1:45.20      USA 1:47.12 1:45.20
18 Bob Burton 1:49.91      USA 1:56.78 1:49.91
19 Patrick Kelly 1:50.09      USA DNF 1:50.09
20 Alexander Lin 1:59.37      USA 2:15.72 1:59.37
21 Grant Tregay 2:00.10      USA 3:18.61 2:00.10
22 Chris Pelley 2:03.01      USA 2:33.09 2:03.01
23 Muzhou Wang 2:10.18      USA 2:17.75 2:10.18
24 Chris Parlette 2:11.81      USA 3:20.83 2:11.81
25 Richard Meyer 2:12.31      USA 2:12.31 2:34.85
26 Jessica Walter 2:50.90      Canada 3:01.89 2:50.90
27 Eileen Xie 2:52.29      USA 2:52.29 DNF
28 Simon Chanin 2:59.83      USA 3:38.43 2:59.83
29 Rommy Barghout 3:02.96      USA 3:06.56 3:02.96
30 Alexander Goldberg 3:07.35      USA 3:07.35 3:24.94
31 Joshua Satterfield 3:13.01      USA 3:46.93 3:13.01
32 Alex Moon 4:31.67      USA DNF 4:31.67
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 1:05.06   1:09.96    USA 1:13.93 1:07.51 1:05.06 1:28.52 1:08.45
2 Dan Dzoan 1:02.66   1:10.74    USA 1:14.09 1:05.51 1:02.66 1:28.79 1:12.62
3 Chris Dzoan 1:02.24   1:11.19    USA 1:22.11 1:10.13 1:15.31 1:08.14 1:02.24
4 Matt Walter 1:10.23   1:15.73    Canada 1:17.76 1:10.23 1:19.80 1:11.19 1:18.23
5 Lars Vandenbergh 1:06.10   1:15.76    Belgium 1:11.67 1:06.10 1:23.73 1:25.82 1:11.89
6 Stefan Pochmann 1:17.04   1:23.26   NR  Germany 1:19.08 1:22.07 1:17.04 1:31.79 1:28.63
7 Timothy Sun 1:19.89   1:23.86    USA 1:25.97 1:25.85 1:19.89 1:21.40 1:24.32
8 Jason Baum 1:18.25   1:23.99    USA 1:22.69 1:33.15 1:18.25 1:29.26 1:20.03
9 Doug Reed 1:15.95   1:33.77    USA 1:15.95 1:36.94 1:33.35 1:32.51 1:35.45
10 Mitchell Stern 1:30.82   1:36.25    USA 1:39.31 1:37.81 1:36.61 1:30.82 1:34.34
  5x5x5 Cube   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 2:25.13      USA 2:25.13 3:02.84
2 Lars Vandenbergh 2:26.19      Belgium 2:26.19 DNF
3 Jonathan Choi 2:30.45      USA 2:30.45 2:42.19
4 Stefan Pochmann 2:35.17      Germany 2:44.26 2:35.17
5 Dan Dzoan 2:43.13      USA 2:45.05 2:43.13
6 Matt Walter 2:46.18      Canada 2:46.18 2:54.53
7 Clancy Cochran 2:46.28      USA DNF 2:46.28
8 Grant Tregay 2:50.98      USA 3:20.43 2:50.98
9 Timothy Sun 2:53.42      USA 2:53.42 3:00.52
10 Arnaud van Galen 2:58.18      Netherlands 3:03.62 2:58.18
11 Doug Reed 3:24.47      USA 3:24.47 3:47.60
12 Richard Meyer 3:26.26      USA 3:26.26 DNF
13 Bob Burton 3:34.70      USA 3:34.70 4:13.22
14 Patrick Kelly 3:35.21      USA 3:48.93 3:35.21
15 Alexander Lin 3:41.95      USA 4:35.60 3:41.95
16 Chris Parlette 4:27.32      USA 4:59.12 4:27.32
17 Mike Hughey 4:30.68      USA 4:30.68 4:59.30
18 Simon Chanin 5:21.30      USA 5:38.56 5:21.30
19 Alexander Goldberg 5:24.31      USA DNF 5:24.31
20 Joshua Satterfield 5:37.24      USA 6:02.33 5:37.24
21 Rommy Barghout 6:02.38      USA 6:17.21 6:02.38
22 Eileen Xie 6:18.28      USA 6:18.28 DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matt Walter 2:03.28   NR 2:12.42   NR  Canada 2:08.84 2:18.91 2:03.28 2:18.02 2:10.41
2 Jonathan Choi 2:17.41   2:24.10    USA 2:24.32 2:17.41 2:30.07 2:40.08 2:17.91
3 Lars Vandenbergh 2:00.63   NR 2:27.72    Belgium 2:39.84 2:05.70 2:00.63 2:37.61 DNF
4 Dan Cohen 2:26.72   2:33.98    USA 2:26.72 2:31.33 2:36.17 2:34.45 4:04.07
5 Stefan Pochmann 2:27.08   2:40.53   NR  Germany 2:36.41 8:20.50 2:42.27 2:27.08 2:42.92
6 Arnaud van Galen 2:30.52   2:43.56    Netherlands 2:37.57 2:42.13 3:07.09 2:50.99 2:30.52
7 Clancy Cochran 2:45.94   2:50.19    USA 2:47.48 2:45.94 3:02.53 2:51.28 2:51.81
8 Dan Dzoan 2:43.25   2:52.47    USA 2:43.25 3:12.60 2:52.32 3:00.55 2:44.55
9 Timothy Sun 2:56.14   3:00.41    USA 2:56.14 2:59.13 3:01.90 3:09.37 3:00.21
10 Grant Tregay 3:01.57   3:21.62    USA 3:18.19 3:28.87 3:01.57 3:17.79 3:51.84
  3x3x3 Blindfolded   Qualification round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Timothy Sun 4:35.90      USA DNF 4:35.90
2 Muzhou Wang 4:54.51      USA DNF 4:54.51
3 Mike Hughey 5:02.78      USA DNF 5:02.78
4 Chris Parlette 6:36.17      USA DNF 6:36.17
5 Arnaud van Galen DNF      Netherlands DNF DNF
5 Bob Burton DNF      USA DNF DNF
5 Patrick Kelly DNF      USA DNF DNF
5 Jason Baum DNF      USA DNF DNF
5 Mitchell Stern DNF      USA DNF DNF
5 Ambie Valdés DNF      USA DNF DNF
5 Mark Polinkovsky (Марк Полинковский) DNF      USA DNF DNF
5 Chris Dzoan DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 1:27.69   1:35.74   WR  USA 1:27.69 1:47.77 1:31.75
2 Rowe Hessler 1:33.43   2:00.97    USA 2:34.66 1:54.82 1:33.43
3 Chris Krueger 1:35.44   DNF    USA 1:35.44 2:04.75 DNF
4 Tyson Mao (毛台勝) 1:40.37   DNF    USA DNF 1:40.37 DNF
5 Shelley Chang 2:01.97   2:06.65    USA 2:13.64 2:01.97 2:04.35
6 Dan Dzoan 2:35.09   DNF    USA 2:35.09 DNF DNF
7 Daniel Lo 2:59.02   3:29.18    USA 3:59.38 3:29.13 2:59.02
8 Stefan Pochmann 6:14.69   DNF    Germany DNF 6:14.69 DNF
9 Adam Zamora DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Lo 39      USA 39
1 Stefan Pochmann 39   NR    Germany 39
3 Bob Burton 40      USA 40
4 Chris Dzoan 44      USA 44
5 Sven Gowal DNF      Switzerland DNF
5 Isaac Wappes DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chris Dzoan 16.36   WR    USA 16.36 27.39
2 Dan Dzoan 24.06      USA 24.06 26.43
3 Ryan Patricio 26.46      USA 26.46 30.64
4 Toby Mao (毛台立) 27.31      USA 27.38 27.31
5 Mitchell Stern 28.60      USA 37.24 28.60
6 Rowe Hessler 28.75      USA 37.05 28.75
7 Jason Baum 29.86      USA 29.86 30.45
8 Leyan Lo 30.84      USA 30.84 41.07
9 Dave Campbell 31.23      Canada 33.41 31.23
10 Alexander Lin 32.66      USA 53.56 32.66
11 Stefan Pochmann 34.28      Germany 55.88 34.28
12 Patrick Kelly 42.16      USA 42.16 1:22.13
13 Bob Burton 45.52      USA 45.52 53.00
14 Sven Gowal 47.83   NR    Switzerland 47.83 1:09.83
15 Muzhou Wang 47.94      USA 53.40 47.94
16 Arnaud van Galen 48.45      Netherlands 1:03.83 48.45
17 Richard Meyer 1:14.88      USA 1:16.64 1:14.88
18 Bryan Logan 1:15.57      USA 1:44.60 1:15.57
19 Dan Cohen 1:21.17      USA 1:21.32 1:21.17
20 Joshua Satterfield 1:22.18      USA 1:22.18 DNF
21 Isaac Wappes 1:23.95      USA 1:55.52 1:23.95
22 Jeremy Dixon 1:44.22      USA 1:46.12 1:44.22
23 Rommy Barghout 1:46.77      USA DNF 1:46.77
24 Simon Chanin 2:14.73      USA 2:14.73 DNF
25 Edward Barrett 8:43.87      USA DNF 8:43.87
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chris Dzoan 19.78   23.85    USA 22.23 28.60 27.96 21.37 19.78
2 Dan Dzoan 22.61   25.30    USA 24.03 31.61 26.09 25.77 22.61
3 Ryan Patricio 23.27   26.44    USA 25.09 23.27 28.28 26.21 28.02
4 Jason Baum 23.48   30.50    USA 34.40 33.20 29.82 28.49 23.48
5 Leyan Lo 23.51   32.84    USA 31.36 35.58 36.46 23.51 31.57
6 Toby Mao (毛台立) 28.96   33.99    USA 29.38 44.01 28.96 40.24 32.36
7 Dave Campbell 29.71   34.20    Canada 29.71 37.11 32.67 32.83 37.41
8 Rowe Hessler 28.36   34.77    USA DNF 35.69 37.64 30.99 28.36
9 Mitchell Stern 34.27   37.64    USA 36.11 39.16 34.27 37.65 39.84
10 Alexander Lin 37.06   44.07    USA 46.11 39.86 46.24 37.06 54.63
11 Stefan Pochmann 40.18   45.12    Germany 46.25 43.72 59.88 45.40 40.18
  Rubik's Clock   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stefan Pochmann 10.03   11.92    Germany 10.03 13.39 12.34
2 Lars Vandenbergh 12.42   14.00    Belgium 16.03 12.42 13.55
3 Bob Burton 15.46   18.19   NAR  USA 15.46 20.11 18.99
4 Timothy Sun 14.49   NAR 19.00    USA 14.49 25.50 17.00
5 Arnaud van Galen 22.51   26.05    Netherlands 22.68 32.96 22.51
  Megaminx   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stefan Pochmann 1:30.46   1:37.14    Germany 1:39.24 1:30.46 1:41.71
2 Grant Tregay 1:57.68   NAR 2:08.45   NAR  USA 2:04.64 1:57.68 2:23.03
3 Lars Vandenbergh 2:55.53   3:05.38    Belgium 3:01.46 3:19.15 2:55.53
4 Timothy Sun 3:29.12   3:43.81    USA 3:29.12 3:37.18 4:05.12
5 Adam Zamora 3:32.00   4:08.20    USA 3:32.00 5:05.17 3:47.43
6 Arnaud van Galen 4:15.87   4:37.59    Netherlands 4:15.87 4:59.92 4:36.97
7 Alexander Goldberg 4:47.85   5:02.58    USA 5:15.63 4:47.85 5:04.26
8 Bryan Logan 5:03.42   5:15.72    USA 5:10.82 5:03.42 5:32.92
9 Bob Burton 6:16.07   6:35.77    USA 6:16.07 6:31.12 7:00.12
10 Rowe Hessler 5:23.46   DNF    USA DNF 5:23.46 DNS
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lars Vandenbergh 8.74   NR 10.97   NR  Belgium 8.74 10.93 11.87 10.10 14.31
2 Stefan Pochmann 10.19   11.47   NR  Germany 10.19 10.21 13.31 10.90 18.82
3 Sven Gowal 7.58   NR 11.58   NR  Switzerland 13.62 7.58 13.40 17.42 7.71
4 Bryan Logan 12.66   21.32   NAR  USA 12.66 23.15 20.85 19.97 26.18
5 Joshua Satterfield 12.17   NAR 24.52    USA 51.71 12.17 27.56 28.79 17.22
6 Bob Burton 19.89   25.53    USA 20.60 19.89 35.34 1:19.28 20.65
7 Arnaud van Galen 12.12   32.20    Netherlands 43.59 12.12 37.05 32.35 27.19
8 Matthew Lockwood 25.16   1:00.13    USA 1:50.19 32.14 25.16 1:28.38 59.87
9 Edward Barrett 2:42.81   DNF    USA DNF DNF 2:42.81 DNS DNS
  Square-1   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lars Vandenbergh 23.32   24.59   WR  Belgium 23.32 23.73 26.73
2 Mitchell Stern 42.22   1:00.88    USA 43.01 42.22 1:37.40
3 Bryan Logan 54.87   1:09.27    USA 1:15.60 54.87 1:17.34
4 Timothy Sun 1:07.64   1:30.06    USA 1:19.68 2:02.87 1:07.64
5 Bob Burton 1:29.21   1:38.44    USA 1:49.80 1:36.31 1:29.21
6 Dan Cohen 1:21.26   1:42.52    USA 1:21.26 2:04.38 1:41.93
7 Stefan Pochmann 1:22.78   1:46.43    Germany 1:38.10 2:18.40 1:22.78
8 Sven Gowal 1:43.36   NR 1:47.94   NR  Switzerland 1:50.56 1:43.36 1:49.90
9 Daniel Lo 2:45.92   4:05.70    USA 6:02.31 2:45.92 3:28.88
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 5/8 59:20   NAR    USA 5/8 59:20
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sven Gowal 1.56   1.65   NR  Switzerland DNF 1.62 1.70 1.62 1.56
2 Bob Burton 1.37   1.82    USA 1.60 4.34 2.45 1.41 1.37
3 Jeremy Dixon 1.58   1.82    USA 1.93 1.88 2.84 1.65 1.58
4 Adam Zamora 1.62   2.03    USA 1.78 1.71 1.62 2.59 DNF
5 Isaac Wappes 1.53   2.04    USA 1.53 DNF 2.26 1.70 2.16
6 Timothy Sun 1.46   2.36    USA 2.31 1.62 DNF 3.14 1.46
7 Bryan Logan 2.08   2.45    USA 2.55 2.08 DNF 2.35 2.44
8 Arnaud van Galen 2.21   2.46    Netherlands 2.31 2.87 2.62 2.46 2.21
9 Stefan Pochmann 2.39   2.52    Germany 2.39 2.52 2.74 2.43 2.60
10 Chris Dzoan 1.64   2.54    USA 1.64 1.84 4.12 4.46 1.66
11 Joshua Satterfield 2.15   2.80    USA 2.15 3.46 2.53 3.12 2.74
12 Dan Cohen 1.70   3.00    USA 3.86 1.87 1.70 DNF 3.26
13 Patrick Kelly 3.00   3.52    USA 3.00 DNF 3.28 3.15 4.12
14 Jonathan Choi 3.30   3.66    USA DNF 3.53 3.30 3.55 3.90
15 Ambie Valdés 3.59   4.01    USA 4.66 3.59 3.62 7.42 3.74
16 Muzhou Wang 4.15   6.70    USA 5.84 8.34 4.15 DNF 5.93
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bob Burton 3.06   3.50    USA 3.15 3.90 3.45 4.09 3.06
2 Sven Gowal 3.22   NR 3.56   NR  Switzerland 4.26 3.55 3.81 3.32 3.22
3 Stefan Pochmann 3.96   4.53    Germany 3.96 4.09 4.86 5.67 4.65
4 Lars Vandenbergh 4.17   4.56    Belgium 4.83 4.17 4.36 4.90 4.49
5 Dan Dzoan 3.66   4.78    USA 5.55 4.80 3.98 3.66 6.57
6 Chris Dzoan 9.77   10.52    USA 13.79 10.52 9.77 10.44 10.59
7 Arnaud van Galen 7.55   16.54    Netherlands DNF 7.55 19.81 15.50 14.30
8 Joshua Satterfield 9.85   DNF    USA DNF 9.85 11.93 DNF 10.09
  3x3x3 Multi-Blind Old   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 5/8 59:20      USA 5/8 59:20
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 23.02   24.60   23.08 27.38 32.62 23.02 23.35
First round 27 20.28     23.82 20.28 25.67
2x2x2 Cube Final 18 12.84   14.57   12.84 13.63 17.18 DNF 12.89
First round 9 6.92     6.92 34.76 11.44
4x4x4 Cube First round 12 1:34.14     2:21.27 1:34.14
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Megaminx Final 5 3:32.00   4:08.20   3:32.00 5:05.17 3:47.43
Rubik's Magic Final 4 1.62   2.03   1.78 1.71 1.62 2.59 DNF
Aidan Wolter    USA
Aidan Wolter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 21 31.78   50.70   1:02.93 52.90 51.01 48.20 31.78
First round 48 37.51     45.24 49.23 37.51
Alex Moon    USA
Alex Moon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 5 24.18   28.38   30.12 24.48 24.18 32.71 30.53
First round 43 29.59     29.59 36.27 DNF
2x2x2 Cube First round 23 12.36     12.36 16.32 14.48
4x4x4 Cube First round 32 4:31.67     DNF 4:31.67
Alexander Goldberg    USA
Alexander Goldberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 9 25.92   33.75   32.00 35.52 39.24 33.72 25.92
First round 37 25.11     40.84 33.09 25.11
2x2x2 Cube First round 27 19.39     50.85 19.39 24.63
4x4x4 Cube First round 30 3:07.35     3:07.35 3:24.94
5x5x5 Cube First round 19 5:24.31     DNF 5:24.31
Megaminx Final 7 4:47.85   5:02.58   5:15.63 4:47.85 5:04.26
Alexander Lin    USA
Alexander Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 22.62   24.75   22.62 23.71 26.33 37.37 24.22
First round 33 22.51     22.51 22.59 23.57
2x2x2 Cube Final 12 8.31   9.45   9.86 8.35 10.59 8.31 10.13
First round 17 9.44     9.44 12.88 10.24
4x4x4 Cube First round 20 1:59.37     2:15.72 1:59.37
5x5x5 Cube First round 15 3:41.95     4:35.60 3:41.95
3x3x3 One-Handed Final 10 37.06   44.07   46.11 39.86 46.24 37.06 54.63
First round 10 32.66     53.56 32.66
Ambie Valdés    USA
Ambie Valdés
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 16.90   19.99   21.54 16.90 20.25 18.18 22.13
First round 18 19.03     19.65 19.03 39.96
3x3x3 Blindfolded Qualification round 5 DNF     DNF DNF
Rubik's Magic Final 15 3.59   4.01   4.66 3.59 3.62 7.42 3.74
Anders Larsson    Sweden
Anders Larsson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 13 36.50   42.00   47.41 47.70 41.47 36.50 37.11
First round 50 40.25     46.90 40.25 47.40
Andy Camann    USA
Andy Camann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.50   18.00   18.05 21.52 15.50 17.55 18.41
First round 16 17.31     20.64 17.31 22.19
Arnaud van Galen    Netherlands
Arnaud van Galen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 4 25.57   27.93   36.49 25.57 25.99 27.66 30.15
First round 39 26.41     34.11 26.41 35.65
2x2x2 Cube Final 14 9.50   10.45   10.52 9.50 10.78 20.10 10.04
First round 16 9.19     17.66 16.40 9.19
4x4x4 Cube First round 15 1:41.83     1:41.83 1:59.96
5x5x5 Cube Final 6 2:30.52   2:43.56   2:37.57 2:42.13 3:07.09 2:50.99 2:30.52
First round 10 2:58.18     3:03.62 2:58.18
3x3x3 Blindfolded Qualification round 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 48.45     1:03.83 48.45
Rubik's Clock Final 5 22.51   26.05   22.68 32.96 22.51
Megaminx Final 6 4:15.87   4:37.59   4:15.87 4:59.92 4:36.97
Pyraminx Final 7 12.12   32.20   43.59 12.12 37.05 32.35 27.19
Rubik's Magic Final 8 2.21   2.46   2.31 2.87 2.62 2.46 2.21
Master Magic Final 7 7.55   16.54   DNF 7.55 19.81 15.50 14.30
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 19.63   22.03   21.14 23.87 25.87 21.09 19.63
First round 32 21.61     22.22 21.97 21.61
2x2x2 Cube First round 25 12.83     24.22 12.83 15.43
4x4x4 Cube First round 18 1:49.91     1:56.78 1:49.91
5x5x5 Cube First round 13 3:34.70     3:34.70 4:13.22
3x3x3 Blindfolded Qualification round 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 40     40
3x3x3 One-Handed First round 13 45.52     45.52 53.00
Rubik's Clock Final 3 15.46   18.19   NAR 15.46 20.11 18.99
Megaminx Final 9 6:16.07   6:35.77   6:16.07 6:31.12 7:00.12
Pyraminx Final 6 19.89   25.53   20.60 19.89 35.34 1:19.28 20.65
Square-1 Final 5 1:29.21   1:38.44   1:49.80 1:36.31 1:29.21
Rubik's Magic Final 2 1.37   1.82   1.60 4.34 2.45 1.41 1.37
Master Magic Final 1 3.06   3.50   3.15 3.90 3.45 4.09 3.06
Brittany Dzoan    USA
Brittany Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 15.24   18.30   17.07 24.24 19.29 15.24 18.55
Second round 13 14.65   17.47   17.86 16.56 14.65 18.00 19.62
First round 12 16.53     DNF 17.27 16.53
Bryan Logan    USA
Bryan Logan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 1 23.07   26.21   25.36 23.88 23.07 31.47 29.39
First round 36 24.20     24.20 24.99 27.64
3x3x3 One-Handed First round 18 1:15.57     1:44.60 1:15.57
Megaminx Final 8 5:03.42   5:15.72   5:10.82 5:03.42 5:32.92
Pyraminx Final 4 12.66   21.32   NAR 12.66 23.15 20.85 19.97 26.18
Square-1 Final 3 54.87   1:09.27   1:15.60 54.87 1:17.34
Rubik's Magic Final 7 2.08   2.45   2.55 2.08 DNF 2.35 2.44
Chris Dzoan    USA
Chris Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.24   16.45   16.25 14.24 16.61 17.53 16.48
Second round 10 12.87   16.97   16.59 12.87 17.77 17.42 16.89
First round 8 14.91     16.20 18.58 14.91
2x2x2 Cube Final 6 5.56   8.34   8.37 10.41 5.56 9.41 7.24
First round 6 6.62     7.58 9.11 6.62
4x4x4 Cube Final 3 1:02.24   1:11.19   1:22.11 1:10.13 1:15.31 1:08.14 1:02.24
First round 2 1:03.71     1:03.71 1:18.10
3x3x3 Blindfolded Qualification round 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 44     44
3x3x3 One-Handed Final 1 19.78   23.85   22.23 28.60 27.96 21.37 19.78
First round 1 16.36   WR   16.36 27.39
Rubik's Magic Final 10 1.64   2.54   1.64 1.84 4.12 4.46 1.66
Master Magic Final 6 9.77   10.52   13.79 10.52 9.77 10.44 10.59
Chris Krueger    USA
Chris Krueger
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:35.44   DNF   1:35.44 2:04.75 DNF
Chris Parlette    USA
Chris Parlette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 21.30   24.57   31.11 21.30 24.72 26.67 22.32
First round 30 21.27     21.27 30.60 25.69
4x4x4 Cube First round 24 2:11.81     3:20.83 2:11.81
5x5x5 Cube First round 16 4:27.32     4:59.12 4:27.32
3x3x3 Blindfolded Qualification round 4 6:36.17     DNF 6:36.17
Chris Pelley    USA
Chris Pelley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 19.62   23.15   24.87 21.11 24.95 23.48 19.62
First round 34 22.75     28.00 30.06 22.75
2x2x2 Cube Final 15 9.26   13.86   19.71 11.72 10.14 20.92 9.26
First round 18 9.68     9.68 13.00 20.26
4x4x4 Cube First round 22 2:03.01     2:33.09 2:03.01
Clancy Cochran    USA
Clancy Cochran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 19.53   22.13   22.95 23.31 21.15 19.53 22.28
First round 25 20.21     20.21 29.00 21.40
2x2x2 Cube Final 13 7.05   9.62   7.05 11.13 9.38 16.20 8.35
First round 13 8.53     8.53 13.43 8.94
4x4x4 Cube First round 11 1:31.64     1:32.61 1:31.64
5x5x5 Cube Final 7 2:45.94   2:50.19   2:47.48 2:45.94 3:02.53 2:51.28 2:51.81
First round 7 2:46.28     DNF 2:46.28
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 17.88   25.14   23.35 25.71 17.88 26.36 33.97
First round 31 21.54     DNF 21.54 22.79
2x2x2 Cube Final 5 7.18   8.32   7.98 7.57 7.18 15.97 9.40
First round 14 8.56     24.99 10.56 8.56
4x4x4 Cube First round 14 1:41.10     1:41.10 DNF
5x5x5 Cube Final 4 2:26.72   2:33.98   2:26.72 2:31.33 2:36.17 2:34.45 4:04.07
First round 1 2:25.13     2:25.13 3:02.84
3x3x3 One-Handed First round 19 1:21.17     1:21.32 1:21.17
Square-1 Final 6 1:21.26   1:42.52   1:21.26 2:04.38 1:41.93
Rubik's Magic Final 12 1.70   3.00   3.86 1.87 1.70 DNF 3.26
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.62   15.42   13.62 15.14 14.95 16.16 17.17
Second round 11 15.32   17.07   17.27 16.92 17.02 17.50 15.32
First round 1 12.98     14.57 17.13 12.98
2x2x2 Cube Final 9 5.64   8.93   7.41 10.16 15.95 9.23 5.64
First round 6 6.62     7.85 10.09 6.62
4x4x4 Cube Final 2 1:02.66   1:10.74   1:14.09 1:05.51 1:02.66 1:28.79 1:12.62
First round 5 1:13.86     1:13.86 1:18.17
5x5x5 Cube Final 8 2:43.25   2:52.47   2:43.25 3:12.60 2:52.32 3:00.55 2:44.55
First round 5 2:43.13     2:45.05 2:43.13
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:35.09   DNF   2:35.09 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 22.61   25.30   24.03 31.61 26.09 25.77 22.61
First round 2 24.06     24.06 26.43
Master Magic Final 5 3.66   4.78   5.55 4.80 3.98 3.66 6.57
Dan Klenosky    USA
Dan Klenosky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 7 28.72   32.53   29.36 35.82 1:29.88 28.72 32.40
First round 45 33.67     33.67 34.31 38.16
Daniel Lo    USA
Daniel Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 17.93   23.64   21.78 24.67 26.67 24.46 17.93
First round 20 19.50     23.27 25.51 19.50
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:59.02   3:29.18   3:59.38 3:29.13 2:59.02
3x3x3 Fewest Moves Final 1 39     39
Square-1 Final 9 2:45.92   4:05.70   6:02.31 2:45.92 3:28.88
Dave Campbell    Canada
Dave Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 15.91   19.82   23.70 19.74 21.25 15.91 18.48
First round 10 15.35     19.15 15.35 19.10
3x3x3 One-Handed Final 7 29.71   34.20   29.71 37.11 32.67 32.83 37.41
First round 9 31.23     33.41 31.23
Doug Reed    USA
Doug Reed
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 18.81   20.32   18.81 19.38 22.95 21.40 20.19
First round 15 17.03     20.25 21.35 17.03
2x2x2 Cube Final 17 9.53   14.50   13.10 15.91 15.13 15.27 9.53
First round 19 10.41     11.98 10.41 12.47
4x4x4 Cube Final 9 1:15.95   1:33.77   1:15.95 1:36.94 1:33.35 1:32.51 1:35.45
First round 10 1:26.66     1:26.66 1:34.00
5x5x5 Cube First round 11 3:24.47     3:24.47 3:47.60
Dubi Kaufmann    USA
Dubi Kaufmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 29 1:33.23   1:45.37   1:51.11 1:40.79 1:33.23 1:44.68 1:50.65
First round 69 1:50.31     2:04.92 1:50.31 2:20.03
Edward Barrett    USA
Edward Barrett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 27 1:03.85   1:28.09   1:49.56 1:23.40 1:03.85 1:30.28 1:30.59
First round 65 1:18.71     1:22.40 1:18.71 DNF
3x3x3 One-Handed First round 25 8:43.87     DNF 8:43.87
Pyraminx Final 9 2:42.81   DNF   DNF DNF 2:42.81 DNS DNS
Eileen Xie    USA
Eileen Xie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 15 40.18   46.87   40.18 44.92 54.02 41.68 1:06.61
First round 44 31.59     1:07.55 31.59 34.25
2x2x2 Cube First round 24 12.47     18.70 12.47 13.15
4x4x4 Cube First round 27 2:52.29     2:52.29 DNF
5x5x5 Cube First round 22 6:18.28     6:18.28 DNF
Grant Tregay    USA
Grant Tregay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 24.07     24.07 29.00 25.59
4x4x4 Cube First round 21 2:00.10     3:18.61 2:00.10
5x5x5 Cube Final 10 3:01.57   3:21.62   3:18.19 3:28.87 3:01.57 3:17.79 3:51.84
First round 8 2:50.98     3:20.43 2:50.98
Megaminx Final 2 1:57.68   NAR 2:08.45   NAR 2:04.64 1:57.68 2:23.03
Hugo Hinojos-Kabata    Mexico
Hugo Hinojos-Kabata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 31 1:38.08   2:49.73   2:08.69 2:33.09 3:47.42 1:38.08 4:42.45
First round 68 1:50.04     2:51.40 1:50.04 4:52.69
Isaac Wappes    USA
Isaac Wappes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 17 34.41   48.90   34.41 56.40 46.67 1:00.30 43.64
First round 54 42.84     42.84 44.00 53.99
3x3x3 Fewest Moves Final 5 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 21 1:23.95     1:55.52 1:23.95
Rubik's Magic Final 5 1.53   2.04   1.53 DNF 2.26 1.70 2.16
Jason Baum    USA
Jason Baum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 13.50   15.25   13.85 14.64 13.50 17.27 19.39
Second round 2 12.22   14.29   14.01 14.00 12.22 15.99 14.87
First round 9 14.94     17.04 15.56 14.94
2x2x2 Cube Final 4 6.50   8.26   6.50 9.87 8.01 12.54 6.91
First round 3 5.68     7.84 9.87 5.68
4x4x4 Cube Final 8 1:18.25   1:23.99   1:22.69 1:33.15 1:18.25 1:29.26 1:20.03
First round 6 1:15.79     1:32.15 1:15.79
3x3x3 Blindfolded Qualification round 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 23.48   30.50   34.40 33.20 29.82 28.49 23.48
First round 7 29.86     29.86 30.45
Jeremy Dixon    USA
Jeremy Dixon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 10 32.36   35.21   34.55 38.07 33.02 42.15 32.36
First round 42 29.17     35.18 29.17 38.82
3x3x3 One-Handed First round 22 1:44.22     1:46.12 1:44.22
Rubik's Magic Final 3 1.58   1.82   1.93 1.88 2.84 1.65 1.58
Jessica Walter    Canada
Jessica Walter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 14 37.54   46.66   51.06 47.65 52.65 41.26 37.54
First round 51 40.69     43.02 43.94 40.69
2x2x2 Cube First round 30 27.82     35.20 33.56 27.82
4x4x4 Cube First round 26 2:50.90     3:01.89 2:50.90
Joe Sequino    USA
Joe Sequino
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 1:19.16     1:23.37 1:19.16 1:41.61
John George    USA
John George
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 25 56.30   1:14.73   1:40.94 56.30 1:32.96 1:00.21 1:11.02
First round 64 1:17.54     1:21.92 1:17.54 1:18.86
Jonathan Choi    USA
Jonathan Choi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 3 23.78   27.87   23.78 30.26 27.06 26.29 31.60
First round 40 28.06     32.53 32.42 28.06
2x2x2 Cube Final 21 13.76   19.59   13.76 17.12 DNF 26.28 15.37
First round 21 11.76     29.48 11.76 19.49
4x4x4 Cube First round 17 1:45.20     1:47.12 1:45.20
5x5x5 Cube Final 2 2:17.41   2:24.10   2:24.32 2:17.41 2:30.07 2:40.08 2:17.91
First round 3 2:30.45     2:30.45 2:42.19
Rubik's Magic Final 14 3.30   3.66   DNF 3.53 3.30 3.55 3.90
Joshua Satterfield    USA
Joshua Satterfield
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 20.46   25.47   25.70 20.46 30.81 23.78 26.92
First round 24 19.90     26.52 25.70 19.90
2x2x2 Cube First round 26 14.53     14.99 16.82 14.53
4x4x4 Cube First round 31 3:13.01     3:46.93 3:13.01
5x5x5 Cube First round 20 5:37.24     6:02.33 5:37.24
3x3x3 One-Handed First round 20 1:22.18     1:22.18 DNF
Pyraminx Final 5 12.17   NAR 24.52   51.71 12.17 27.56 28.79 17.22
Rubik's Magic Final 11 2.15   2.80   2.15 3.46 2.53 3.12 2.74
Master Magic Final 8 9.85   DNF   DNF 9.85 11.93 DNF 10.09
Lars Vandenbergh    Belgium
Lars Vandenbergh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.30   16.32   17.47 15.00 16.56 17.41 13.30
Second round 7 14.87   16.37   15.94 18.97 14.87 18.30 14.87
First round 2 13.36     15.61 13.36 15.83
2x2x2 Cube Final 2 4.23   5.91   NR 6.70 5.49 5.60 4.23 6.63
First round 5 5.91     6.53 7.81 5.91
4x4x4 Cube Final 5 1:06.10   1:15.76   1:11.67 1:06.10 1:23.73 1:25.82 1:11.89
First round 1 1:00.26   NR   1:20.79 1:00.26
5x5x5 Cube Final 3 2:00.63   NR 2:27.72   2:39.84 2:05.70 2:00.63 2:37.61 DNF
First round 2 2:26.19     2:26.19 DNF
Rubik's Clock Final 2 12.42   14.00   16.03 12.42 13.55
Megaminx Final 3 2:55.53   3:05.38   3:01.46 3:19.15 2:55.53
Pyraminx Final 1 8.74   NR 10.97   NR 8.74 10.93 11.87 10.10 14.31
Square-1 Final 1 23.32   24.59   WR 23.32 23.73 26.73
Master Magic Final 4 4.17   4.56   4.83 4.17 4.36 4.90 4.49
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 15.01   15.52   15.19 17.88 15.01 16.35 15.01
Second round 3 13.63   14.33   13.63 15.30 13.96 15.35 13.74
First round 7 14.90     14.90 15.91 15.02
2x2x2 Cube Final 7 4.67   8.37   7.70 9.87 8.33 9.07 4.67
First round 8 6.67     6.67 10.84 9.05
4x4x4 Cube Final 1 1:05.06   1:09.96   1:13.93 1:07.51 1:05.06 1:28.52 1:08.45
First round 4 1:08.53     1:08.53 1:22.95
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:27.69   1:35.74   WR 1:27.69 1:47.77 1:31.75
3x3x3 One-Handed Final 5 23.51   32.84   31.36 35.58 36.46 23.51 31.57
First round 8 30.84     30.84 41.07
Marcus Jackson    USA
Marcus Jackson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 26 1:02.78   1:18.60   1:16.45 1:23.60 1:51.74 1:15.75 1:02.78
First round 62 1:09.00     1:18.63 1:48.64 1:09.00
Mark Polinkovsky (Марк Полинковский)    USA
Mark Polinkovsky (Марк Полинковский)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 19 43.25   50.39   48.43 53.87 50.94 51.80 43.25
First round 56 44.54     57.27 44.54 52.54
3x3x3 Blindfolded Qualification round 5 DNF     DNF DNF
Mary Huhtala    USA
Mary Huhtala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 30 1:56.14   2:10.59   2:10.46 1:56.14 2:11.51 2:09.80 2:31.33
First round 67 1:38.07     1:56.22 1:38.07 2:47.33
Matt Walter    Canada
Matt Walter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.75   16.34   13.75 15.19 16.94 19.11 16.89
Second round 4 13.32   14.39   13.32 14.22 14.12 17.72 14.83
First round 5 14.54     17.49 14.54 17.89
4x4x4 Cube Final 4 1:10.23   1:15.73   1:17.76 1:10.23 1:19.80 1:11.19 1:18.23
First round 3 1:07.41     1:07.41 1:13.60
5x5x5 Cube Final 1 2:03.28   NR 2:12.42   NR 2:08.84 2:18.91 2:03.28 2:18.02 2:10.41
First round 6 2:46.18     2:46.18 2:54.53
Matthew Lockwood    USA
Matthew Lockwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 12 37.49   41.87   46.50 40.28 37.49 38.83 51.19
First round 46 36.57     38.27 36.57 39.41
Pyraminx Final 8 25.16   1:00.13   1:50.19 32.14 25.16 1:28.38 59.87
Michael Grimsley    USA
Michael Grimsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 2 24.11   27.77   36.83 26.76 24.11 28.26 28.30
First round 41 29.03     36.78 29.03 DNF
Mike Hughey    USA
Mike Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 11 35.27   39.80   43.73 52.48 38.39 37.27 35.27
First round 49 39.70     42.40 39.70 49.85
5x5x5 Cube First round 17 4:30.68     4:30.68 4:59.30
3x3x3 Blindfolded Qualification round 3 5:02.78     DNF 5:02.78
Mike Shammo    USA
Mike Shammo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 18 31.04   49.90   49.15 59.16 51.32 49.22 31.04
First round 59 49.89     49.89 51.46 1:08.13
Mike Stewart    USA
Mike Stewart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 16.43   17.53   DNF 16.63 18.99 16.43 16.97
Second round 8 13.68   16.90   15.77 21.36 13.68 17.19 17.75
First round 13 16.61     16.69 16.61 16.75
Mitchell Stern    USA
Mitchell Stern
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 15.20   16.45   16.50 16.47 21.24 15.20 16.39
Second round 6 13.44   15.47   13.64 15.30 13.44 17.48 17.78
First round 11 15.46     18.17 17.22 15.46
2x2x2 Cube Final 1 4.95   5.77   NAR 5.07 6.14 6.99 4.95 6.10
First round 4 5.74     6.05 6.60 5.74
4x4x4 Cube Final 10 1:30.82   1:36.25   1:39.31 1:37.81 1:36.61 1:30.82 1:34.34
First round 8 1:22.64     1:22.64 1:32.46
3x3x3 Blindfolded Qualification round 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 34.27   37.64   36.11 39.16 34.27 37.65 39.84
First round 5 28.60     37.24 28.60
Square-1 Final 2 42.22   1:00.88   43.01 42.22 1:37.40
Muzhou Wang    USA
Muzhou Wang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 19.90   21.07   21.52 20.68 21.31 21.21 19.90
First round 23 19.85     19.85 22.37 20.20
4x4x4 Cube First round 23 2:10.18     2:17.75 2:10.18
3x3x3 Blindfolded Qualification round 2 4:54.51     DNF 4:54.51
3x3x3 One-Handed First round 15 47.94     53.40 47.94
Rubik's Magic Final 16 4.15   6.70   5.84 8.34 4.15 DNF 5.93
Nathan Root    USA
Nathan Root
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 1:05.73     1:18.09 1:05.73 1:16.53
Nick Zamora    USA
Nick Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 23 49.46   1:01.12   1:03.26 49.46 1:22.20 1:00.64 59.45
First round 52 40.84     43.33 52.71 40.84
Patrick Kelly    USA
Patrick Kelly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 17.27   19.72   26.08 18.96 17.27 20.48 19.73
First round 26 20.25     24.88 20.25 21.84
2x2x2 Cube First round 22 12.35     12.35 13.81 17.02
4x4x4 Cube First round 19 1:50.09     DNF 1:50.09
5x5x5 Cube First round 14 3:35.21     3:48.93 3:35.21
3x3x3 Blindfolded Qualification round 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 12 42.16     42.16 1:22.13
Rubik's Magic Final 13 3.00   3.52   3.00 DNF 3.28 3.15 4.12
Phil Senour    USA
Phil Senour
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 22 43.23   54.13   1:09.18 43.23 49.95 59.01 53.43
First round 57 45.35     1:03.12 45.35 59.88
2x2x2 Cube First round 29 25.64     25.64 30.27 25.93
Phil Thomas    USA
Phil Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 20.16   22.78   20.16 22.23 23.88 25.75 22.24
First round 22 19.72     22.21 19.72 23.85
Rafael Algarin    USA
Rafael Algarin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 28 57.48   1:28.80   1:47.49 1:55.40 1:05.20 1:33.72 57.48
First round 55 43.68     1:15.54 1:23.30 43.68
Ramone Jackson    USA
Ramone Jackson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 20 40.36   50.49   40.36 45.05 51.11 58.99 55.31
First round 58 47.02     58.61 47.02 54.86
Richard Meyer    USA
Richard Meyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 20.47   23.83   26.95 20.47 23.26 21.28 DNF
First round 29 20.55     22.70 31.40 20.55
2x2x2 Cube Final 16 8.35   14.21   8.35 17.22 9.18 16.24 DNF
First round 11 7.65     7.65 11.74 8.00
4x4x4 Cube First round 25 2:12.31     2:12.31 2:34.85
5x5x5 Cube First round 12 3:26.26     3:26.26 DNF
3x3x3 One-Handed First round 17 1:14.88     1:16.64 1:14.88
Rommy Barghout    USA
Rommy Barghout
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 8 25.21   33.43   31.54 25.21 31.66 41.68 37.09
First round 47 37.12     40.18 1:10.41 37.12
2x2x2 Cube First round 28 19.77     19.77 29.77 29.38
4x4x4 Cube First round 29 3:02.96     3:06.56 3:02.96
5x5x5 Cube First round 21 6:02.38     6:17.21 6:02.38
3x3x3 One-Handed First round 23 1:46.77     DNF 1:46.77
Ross Hochwert    USA
Ross Hochwert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 1:15.89     1:25.70 1:15.89 1:26.72
Rowe Hessler    USA
Rowe Hessler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 17.29   20.89   20.09 17.29 27.17 20.57 22.02
First round 14 16.71     19.00 22.34 16.71
2x2x2 Cube Final 19 8.13   15.12   12.49 21.34 8.13 17.87 15.01
First round 1 4.18     4.18 13.99 8.87
4x4x4 Cube First round 16 1:44.85     2:24.82 1:44.85
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:33.43   2:00.97   2:34.66 1:54.82 1:33.43
3x3x3 One-Handed Final 8 28.36   34.77   DNF 35.69 37.64 30.99 28.36
First round 6 28.75     37.05 28.75
Megaminx Final 10 5:23.46   DNF   DNF 5:23.46 DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 1 5/8 59:20   NAR   5/8 59:20
3x3x3 Multi-Blind Old Final 1 5/8 59:20     5/8 59:20
Ryan Lockwood    USA
Ryan Lockwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 6 23.43   30.45   30.06 32.94 28.34 36.76 23.43
First round 38 25.43     29.66 29.11 25.43
Ryan Patricio    USA
Ryan Patricio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.98   14.92   18.64 13.53 15.01 16.22 11.98
Second round 1 11.00   14.17   13.93 11.00 14.59 14.00 17.76
First round 4 14.31     15.68 14.31 15.10
3x3x3 One-Handed Final 3 23.27   26.44   25.09 23.27 28.28 26.21 28.02
First round 3 26.46     26.46 30.64
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 20.48   23.03   28.46 20.48 23.41 22.93 22.75
First round 20 19.50     22.43 19.50 19.54
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:01.97   2:06.65   2:13.64 2:01.97 2:04.35
Simon Chanin    USA
Simon Chanin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 16 43.99   48.04   54.86 46.58 43.99 44.25 53.30
First round 53 41.57     45.83 50.84 41.57
2x2x2 Cube Final 20 16.30   18.03   17.18 16.30 18.28 20.17 18.62
First round 20 11.14     14.60 22.71 11.14
4x4x4 Cube First round 28 2:59.83     3:38.43 2:59.83
5x5x5 Cube First round 18 5:21.30     5:38.56 5:21.30
3x3x3 One-Handed First round 24 2:14.73     2:14.73 DNF
Stefan Pochmann    Germany
Stefan Pochmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 17.16   25.54   17.31 40.73 17.16 1:10.10 18.59
Second round 9 15.27   16.90   17.11 16.60 17.00 15.27 17.22
First round 19 19.34     19.34 19.42 20.59
2x2x2 Cube Final 3 5.65   NR 7.04   NR 8.61 5.77 5.65 7.52 7.84
First round 10 7.55     10.12 8.77 7.55
4x4x4 Cube Final 6 1:17.04   1:23.26   NR 1:19.08 1:22.07 1:17.04 1:31.79 1:28.63
First round 7 1:18.17     1:18.17 1:28.08
5x5x5 Cube Final 5 2:27.08   2:40.53   NR 2:36.41 8:20.50 2:42.27 2:27.08 2:42.92
First round 4 2:35.17     2:44.26 2:35.17
3x3x3 Blindfolded Final 8 6:14.69   DNF   DNF 6:14.69 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 39   NR   39
3x3x3 One-Handed Final 11 40.18   45.12   46.25 43.72 59.88 45.40 40.18
First round 11 34.28     55.88 34.28
Rubik's Clock Final 1 10.03   11.92   10.03 13.39 12.34
Megaminx Final 1 1:30.46   1:37.14   1:39.24 1:30.46 1:41.71
Pyraminx Final 2 10.19   11.47   NR 10.19 10.21 13.31 10.90 18.82
Square-1 Final 7 1:22.78   1:46.43   1:38.10 2:18.40 1:22.78
Rubik's Magic Final 9 2.39   2.52   2.39 2.52 2.74 2.43 2.60
Master Magic Final 3 3.96   4.53   3.96 4.09 4.86 5.67 4.65
Sven Gowal    Switzerland
Sven Gowal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 21.79   23.61   24.16 27.18 21.79 23.13 23.53
First round 28 20.31     20.31 25.14 24.09
2x2x2 Cube Final 10 5.21   NR 9.12   7.59 9.05 10.72 5.21 29.87
First round 2 5.31   NR   5.31 7.22 6.44
4x4x4 Cube First round 13 1:34.46     1:34.46 1:59.49
3x3x3 Fewest Moves Final 5 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 14 47.83   NR   47.83 1:09.83
Pyraminx Final 3 7.58   NR 11.58   NR 13.62 7.58 13.40 17.42 7.71
Square-1 Final 8 1:43.36   NR 1:47.94   NR 1:50.56 1:43.36 1:49.90
Rubik's Magic Final 1 1.56   1.65   NR DNF 1.62 1.70 1.62 1.56
Master Magic Final 2 3.22   NR 3.56   NR 4.26 3.55 3.81 3.32 3.22
Timothy Sun    USA
Timothy Sun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 17.90   19.47   23.33 17.90 18.96 19.79 19.66
First round 17 17.53     17.53 22.06 DNF
2x2x2 Cube Final 8 7.06   8.59   7.56 7.99 7.06 11.01 10.22
First round 12 7.91     9.84 DNF 7.91
4x4x4 Cube Final 7 1:19.89   1:23.86   1:25.97 1:25.85 1:19.89 1:21.40 1:24.32
First round 9 1:26.51     1:31.28 1:26.51
5x5x5 Cube Final 9 2:56.14   3:00.41   2:56.14 2:59.13 3:01.90 3:09.37 3:00.21
First round 9 2:53.42     2:53.42 3:00.52
3x3x3 Blindfolded Qualification round 1 4:35.90     DNF 4:35.90
Rubik's Clock Final 4 14.49   NAR 19.00   14.49 25.50 17.00
Megaminx Final 4 3:29.12   3:43.81   3:29.12 3:37.18 4:05.12
Square-1 Final 4 1:07.64   1:30.06   1:19.68 2:02.87 1:07.64
Rubik's Magic Final 6 1.46   2.36   2.31 1.62 DNF 3.14 1.46
Toby Mao (毛台立)    USA
Toby Mao (毛台立)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 13.27   15.16   14.79 13.27 15.87 18.09 14.81
Second round 5 13.66   14.39   13.84 15.03 14.55 13.66 14.78
First round 6 14.87     14.87 16.75 15.44
2x2x2 Cube Final 11 8.55   9.28   8.72 8.55 9.29 9.83 28.08
First round 15 8.59     8.59 10.70 12.75
3x3x3 One-Handed Final 6 28.96   33.99   29.38 44.01 28.96 40.24 32.36
First round 4 27.31     27.38 27.31
Tyson Mao (毛台勝)    USA
Tyson Mao (毛台勝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.70   17.42   14.70 16.45 17.97 17.85 20.27
First round 3 13.94     18.53 16.37 13.94
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:40.37   DNF   DNF 1:40.37 DNF
Yiding Hao    China
Yiding Hao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube B Final 24 1:06.92   1:12.89   1:08.75 1:14.56 1:15.36 1:16.40 1:06.92
First round 60 59.37     1:31.17 59.37 1:37.68