UIndy Open 2011

Date City WCA LInk
2011-4-2  USA, Indianapolis, Indiana UIndy Open 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Chester Lian 12.26  Ethan Crislip 12.80  John Brechon 14.07
 2x2x2 Cube  Seth Hovland 4.02  John Brechon 4.56  Ethan Crislip 4.70
 3x3x3 Blindfolded  Chester Lian 1:12.58  Mitchell Romito 3:19.00  David Lechuga 3:24.69
 3x3x3 One-Handed  Andrew Brown 21.64  John Brechon 22.98  Chester Lian 24.56
 Rubik's Clock  Mitchell Romito 23.92  David Lechuga 24.11  Chester Lian 24.89
 Pyraminx  John Brechon 6.79  David Lechuga 9.93  Trevor Mahoney 10.37
 4x4x4 Blindfolded  Chester Lian 8:31.78
       Rubik's Magic  Jim Mertens 1.55  Hongfei Tian (田洪飞) 1.93  Joel Levy 1.96
       Master Magic  Hongfei Tian (田洪飞) 4.78  Cody Brown 4.92  John Brechon 6.25
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 12.71   13.87    Malaysia 13.93 12.71 14.33 13.36 14.53
2 Ethan Crislip 10.25   14.15    USA DNF 12.81 14.61 15.02 10.25
3 Andrew Brown 13.22   14.98    USA 13.94 16.55 13.22 14.46 DNF
4 Seth Hovland 13.46   15.48    USA 15.84 13.46 14.31 16.30 18.75
5 David Lechuga 13.84   15.91    USA 20.43 14.36 15.86 13.84 17.52
6 John Brechon 13.86   16.18    USA 18.93 14.19 18.59 15.75 13.86
7 Hongfei Tian (田洪飞) 14.93   16.47    China 17.05 14.93 15.72 19.44 16.63
8 Jim Mertens 15.55   16.89    USA 16.33 16.00 19.00 18.34 15.55
9 James LaChance 13.71   16.98    USA 13.71 18.47 17.61 15.69 17.65
10 Boris Perkhounkov 16.27   17.54    USA 16.50 16.27 DNF 17.65 18.47
11 Mitchell Romito 17.44   18.54    USA 19.65 18.47 18.83 17.44 18.33
12 Nakai Velasquez 15.15   18.70    USA 17.83 15.15 19.90 22.19 18.36
13 Nicholas Markopoulos 18.19   20.65    USA 22.18 19.77 21.21 18.19 20.97
14 Mantas Motekaitis 18.41   21.15    USA 18.41 19.15 21.34 22.96 25.66
15 Trevor Mahoney 18.30   23.11    USA 20.40 22.84 18.30 DNF 26.09
16 Joel Levy 19.06   23.36    USA 24.22 21.52 24.34 19.06 34.80
17 Allison Tharp 19.06   23.56    USA 21.31 24.43 19.06 25.34 24.93
18 Nick Cafolla 23.54   25.30    USA 25.59 26.13 23.54 30.06 24.19
19 Gabriel Abdali Luevano 21.61   28.98    Mexico 23.43 21.61 39.21 24.30 42.22
20 Cody Brown 24.88   30.47    USA 28.97 34.03 24.88 28.41 34.30
21 Connor Glenn 25.90   30.79    USA 30.78 31.34 30.25 DNF 25.90
22 Qianqian Wei (魏潜潜) 24.80   31.62    China 27.94 43.40 25.55 41.36 24.80
23 Lucas Etter 24.11   32.41    USA 43.02 36.83 28.03 32.36 24.11
24 Xavier Neier 28.00   32.74    USA 31.61 30.28 28.00 36.33 50.52
25 Drew McNutt 27.22   33.23    USA 34.33 27.22 31.09 34.27 40.77
26 Ben Beer 23.19   34.01    USA 40.59 31.53 23.19 41.71 29.91
27 Bobby Krupa 31.11   40.53    USA 39.88 42.44 31.11 49.16 39.28
28 Garrett Shugart 38.47   41.96    USA 41.47 40.11 38.47 1:00.09 44.30
29 Tyler Stout 41.34   46.54    USA 41.34 47.38 50.70 42.40 49.83
30 Jonathan Hunt 56.02   1:05.41    USA 56.84 1:18.00 56.02 2:49.03 1:01.38
31 Michael Womack 56.53   1:07.59    USA 1:03.28 1:14.80 56.53 1:18.43 1:04.68
32 Josiah Lott 1:15.75   1:24.83    USA 1:26.69 1:25.45 1:22.36 1:33.46 1:15.75
33 Yunliang Jiang (江云亮) 1:00.15   1:30.30    China 1:33.38 1:00.15 1:33.68 1:29.72 1:27.80
34 Nathan Dearth 1:36.03   1:45.15    USA 2:01.58 1:39.78 1:36.03 1:44.65 1:51.02
35 Rong Ding (丁融) DNF   DNF    China DNF DNS DNS DNS DNS
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ethan Crislip 10.97   13.58    USA 16.36 12.90 15.66 12.18 10.97
2 Jim Mertens 11.93   15.28    USA 18.27 16.30 14.63 11.93 14.91
3 John Brechon 13.50   15.86    USA 13.50 14.75 13.88 25.43 18.96
4 Chester Lian 12.31   16.61    Malaysia 17.72 12.31 18.43 13.69 DNF
5 Mitchell Romito 14.30   17.85    USA 20.38 17.27 14.30 15.91 22.05
6 David Lechuga 14.43   17.99    USA 29.15 19.44 14.43 19.63 14.91
7 Hongfei Tian (田洪飞) 12.90   18.49    China 18.09 27.83 17.94 12.90 19.44
8 Andrew Brown 15.31   18.52    USA 18.72 18.31 18.52 21.08 15.31
9 Boris Perkhounkov 14.06   18.76    USA 18.63 19.31 14.06 18.33 DNF
10 Nicholas Markopoulos 15.47   18.80    USA 15.88 19.93 20.59 15.47 22.06
11 James LaChance 14.97   18.92    USA DNF 19.55 20.15 14.97 17.05
12 Nakai Velasquez 18.27   19.10    USA 23.55 18.27 19.11 19.61 18.59
13 Trevor Mahoney 16.03   20.78    USA 20.19 21.58 20.56 22.41 16.03
14 Mantas Motekaitis 18.97   20.83    USA 19.69 23.00 20.02 18.97 22.77
15 Joel Levy 16.61   21.25    USA 21.11 21.19 26.31 16.61 21.46
16 Seth Hovland 15.18   22.82    USA 36.96 17.05 16.30 35.11 15.18
17 Allison Tharp 17.00   23.26    USA 26.83 20.41 29.40 22.55 17.00
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 10.88   12.26    Malaysia 13.25 10.88 DNF 11.77 11.77
2 Ethan Crislip 11.50   12.80    USA 26.97 12.05 12.80 11.50 13.56
3 John Brechon 11.94   14.07    USA 14.58 13.33 14.31 18.34 11.94
4 Andrew Brown 13.31   14.74    USA 13.66 13.31 20.03 16.55 14.00
5 Mitchell Romito 14.05   15.16    USA 15.96 15.13 14.05 16.90 14.40
6 Jim Mertens 13.47   15.50    USA 16.19 15.80 13.47 16.09 14.61
7 David Lechuga 14.03   16.89    USA 14.03 14.78 18.44 19.03 17.46
8 Hongfei Tian (田洪飞) 17.15   19.56    China 17.15 17.38 20.16 26.00 21.15
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 3.30   4.11    USA 4.75 3.44 3.30 4.90 4.15
2 Seth Hovland 3.47   4.37    USA 5.71 4.52 3.47 4.90 3.69
3 Ethan Crislip 3.77   4.68    USA 4.78 4.41 4.86 3.77 6.28
4 David Lechuga 4.03   4.98    USA 4.91 18.69 4.52 5.52 4.03
5 Joel Levy 3.65   5.74    USA 6.00 5.30 DNF 3.65 5.93
6 Andrew Brown 3.80   6.06    USA 5.96 8.15 4.81 3.80 7.40
7 Trevor Mahoney 4.88   6.12    USA 5.71 7.50 5.81 4.88 6.84
8 Nicholas Markopoulos 5.94   6.79    USA 6.78 7.19 6.50 5.94 7.08
9 James LaChance 6.00   6.95    USA 7.46 6.30 7.21 6.00 7.33
10 Lucas Etter 4.27   7.07    USA 8.43 9.81 6.44 4.27 6.33
11 Mitchell Romito 6.86   7.20    USA 9.94 6.96 6.86 7.21 7.44
12 Mantas Motekaitis 6.65   7.50    USA 7.05 8.55 11.13 6.91 6.65
13 Chester Lian 5.78   7.84    Malaysia 19.09 6.25 8.40 5.78 8.88
14 Cody Brown 4.69   8.18    USA 8.43 6.94 10.63 4.69 9.16
15 Boris Perkhounkov 7.21   8.28    USA 7.21 8.06 9.91 7.34 9.43
16 Nick Cafolla 5.56   8.89    USA 11.28 6.09 9.31 5.56 12.53
17 Xavier Neier 6.91   9.74    USA 10.13 9.43 6.91 DNF 9.65
18 Nakai Velasquez 4.47   9.96    USA 8.02 11.65 DNF 10.22 4.47
19 Hongfei Tian (田洪飞) 7.40   10.20    China 8.41 7.40 11.02 13.91 11.18
20 Bobby Krupa 6.52   10.58    USA 8.59 18.59 8.86 6.52 14.28
21 Drew McNutt 4.33   10.77    USA 10.59 11.02 10.71 4.33 12.09
22 Garrett Shugart 10.28   11.95    USA 10.28 13.19 DNF 10.71 11.94
23 Michael Womack 10.94   13.87    USA 18.86 12.43 11.63 10.94 17.56
24 Ben Beer 9.30   14.06    USA 16.58 15.93 12.72 9.30 13.53
25 Connor Glenn 8.40   16.96    USA 16.34 13.55 21.00 8.40 DNF
26 Jonathan Hunt 17.68   22.02    USA 24.52 20.81 23.28 17.68 21.96
27 Yunliang Jiang (江云亮) 26.96   34.93    China 40.93 DNF 31.27 32.58 26.96
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Seth Hovland 3.63   4.30    USA 4.59 4.34 3.97 3.63 4.77
2 Chester Lian 3.90   4.96    Malaysia 7.55 4.77 4.06 3.90 6.06
3 John Brechon 4.93   5.15    USA 4.93 5.40 5.09 5.59 4.96
4 Joel Levy 5.50   5.73    USA 5.52 5.50 5.80 15.86 5.88
5 Ethan Crislip 4.19   5.79    USA 5.55 4.19 5.31 6.50 8.86
6 Nicholas Markopoulos 5.11   6.74    USA 5.11 6.91 6.72 7.15 6.59
7 Cody Brown 4.56   7.15    USA 8.21 7.58 6.08 4.56 7.80
8 Trevor Mahoney 5.69   7.15    USA 7.93 6.84 6.69 11.06 5.69
9 Andrew Brown 4.58   7.18    USA 8.02 7.13 6.97 4.58 7.43
10 David Lechuga 3.94   7.30    USA 4.18 6.41 11.30 11.94 3.94
11 Mitchell Romito 6.30   7.76    USA 9.27 6.46 6.30 7.55 10.46
12 James LaChance 6.59   7.88    USA 9.16 7.68 9.50 6.80 6.59
13 Mantas Motekaitis 6.78   8.34    USA 9.28 7.68 6.78 8.80 8.53
14 Lucas Etter 7.81   9.27    USA 7.81 10.21 8.50 9.09 DNF
15 Nick Cafolla 4.15   9.84    USA 12.34 4.15 9.13 8.08 12.31
16 Boris Perkhounkov 8.83   9.86    USA 9.71 8.83 9.09 10.77 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Seth Hovland 3.18   4.02    USA 4.03 3.28 5.88 3.18 4.75
2 John Brechon 3.44   4.56    USA 3.52 3.44 5.93 4.22 6.56
3 Ethan Crislip 1.88   4.70    USA 1.88 4.08 7.13 5.05 4.96
4 Trevor Mahoney 3.68   5.51    USA 6.75 3.68 DNF 4.53 5.25
5 Joel Levy 4.56   5.91    USA 4.56 DNF 5.31 6.52 5.90
6 Chester Lian 4.53   6.04    Malaysia 4.53 5.66 6.58 5.88 10.13
7 Nicholas Markopoulos 5.52   6.51    USA 7.94 5.52 5.83 9.15 5.75
8 Cody Brown 4.91   7.40    USA 7.97 4.91 7.88 6.36 DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 1:12.58   DNF    Malaysia 1:12.58 DNF DNF
2 Mitchell Romito 3:19.00   DNF    USA DNF DNF 3:19.00
3 David Lechuga 3:24.69   DNF    USA DNF 3:24.69 DNF
4 Nicholas Markopoulos 5:15.13   DNF    USA 5:15.13 6:00.25 DNF
5 Andrew Brown DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Ben Beer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Connor Glenn DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Hongfei Tian (田洪飞) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
5 John Brechon DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Qianqian Wei (魏潜潜) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
5 Seth Hovland DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andrew Brown 19.88   21.64    USA 25.47 21.66 19.91 19.88 23.36
2 John Brechon 17.25   22.98    USA 25.41 22.84 17.25 32.59 20.68
3 Chester Lian 22.46   24.56    Malaysia 22.81 27.81 22.46 23.05 33.69
4 Boris Perkhounkov 23.08   26.52    USA 33.97 24.55 23.08 27.22 27.78
5 Ethan Crislip 22.93   31.17    USA 34.74 28.77 33.56 22.93 31.19
6 Mitchell Romito 30.93   34.22    USA 37.71 34.13 32.16 36.38 30.93
7 Hongfei Tian (田洪飞) 35.41   39.98    China 44.71 43.02 35.41 39.59 37.33
8 Seth Hovland 30.27   40.98    USA 42.31 30.27 48.56 58.69 32.06
9 Nicholas Markopoulos 36.19   45.51    USA 47.91 48.27 36.19 45.15 43.47
10 David Lechuga 36.09   46.24    USA 36.09 53.86 55.47 39.81 45.06
11 Gabriel Abdali Luevano 45.18   52.57    Mexico 55.16 54.09 58.11 45.18 48.47
12 Joel Levy 52.19   1:04.64    USA 1:00.91 1:15.00 52.19 1:15.15 58.00
13 Cody Brown 53.40   1:05.60    USA 56.65 53.40 1:16.40 1:10.21 1:09.93
14 Bobby Krupa 1:19.03   1:19.48    USA 2:28.36 1:19.03 1:19.59 1:19.56 1:19.30
15 Trevor Mahoney 1:02.18   1:20.54    USA 1:38.61 1:34.59 1:08.81 1:02.18 1:18.21
16 Ben Beer 1:24.53   1:44.07    USA 2:03.11 1:59.02 1:35.09 1:38.09 1:24.53
17 Nick Cafolla 1:10.50   1:46.34    USA 2:19.58 1:50.72 2:03.97 1:24.33 1:10.50
18 Lucas Etter 1:25.72   2:05.30    USA 2:01.43 2:05.44 2:25.41 1:25.72 2:09.02
19 Michael Womack 2:14.97   2:41.83    USA 5:18.25 2:14.97 2:50.09 2:40.65 2:34.75
20 Drew McNutt 1:56.96   DNF    USA DNF 1:56.96 DNF DNS DNS
21 Garrett Shugart DNF   DNF    USA DNF DNS DNS DNS DNS
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Romito 19.71   23.92    USA 36.77 23.31 28.31 20.13 19.71
2 David Lechuga 17.66   24.11    USA 17.66 31.56 18.21 DNF 22.56
3 Chester Lian 20.63   24.89    Malaysia 20.63 23.08 53.02 29.72 21.88
4 John Brechon 27.93   29.58    USA 40.02 27.93 28.16 31.19 29.38
5 Joel Levy 31.34   36.87    USA 31.34 DNF 37.33 34.97 38.30
6 Andrew Brown 26.77   38.20    USA DNF 31.08 34.30 49.22 26.77
7 Drew McNutt 32.28   51.26    USA 32.28 32.93 DNF 35.13 1:25.71
8 Michael Womack 1:04.90   1:23.74    USA 1:45.91 1:17.96 1:07.34 1:04.90 1:49.11
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 4.47   6.79    USA 6.43 7.94 8.43 4.47 6.00
2 David Lechuga 7.25   9.93    USA 8.13 12.77 12.40 9.25 7.25
3 Trevor Mahoney 8.27   10.37    USA 8.27 18.78 13.30 9.28 8.52
4 Andrew Brown 9.61   11.94    USA 9.61 11.16 14.75 9.90 19.63
5 Nicholas Markopoulos 9.71   12.31    USA 14.19 14.38 12.83 9.71 9.90
6 Seth Hovland 10.58   14.18    USA 14.22 10.58 17.11 11.22 DNF
7 Garrett Shugart 10.27   14.28    USA DNF 12.22 16.21 10.27 14.40
8 Bobby Krupa 9.52   16.16    USA 19.88 19.22 14.50 9.52 14.77
9 Chester Lian 8.91   18.61    Malaysia 20.93 35.90 17.28 8.91 17.63
10 Nakai Velasquez 9.52   18.73    USA 13.53 29.83 21.11 9.52 21.55
11 Drew McNutt 13.88   20.47    USA 23.33 23.84 23.13 14.96 13.88
12 Xavier Neier 19.21   22.22    USA 19.22 29.44 23.30 19.21 24.15
13 Jonathan Hunt 20.09   28.42    USA 27.27 43.93 36.18 20.09 21.81
14 Ben Beer 21.86   28.83    USA 21.86 1:40.63 39.28 24.55 22.65
15 Nick Cafolla 7.93   49.00    USA 1:02.65 33.27 53.50 7.93 1:00.22
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian 8:31.78      Malaysia DNF 8:31.78
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chester Lian DNF      Malaysia DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jim Mertens 1.38   1.55    USA 2.21 1.44 1.38 1.83 1.38
2 Hongfei Tian (田洪飞) 1.30   1.93    China 4.52 1.41 1.30 1.94 2.44
3 Joel Levy 1.69   1.96    USA 2.02 2.00 10.27 1.86 1.69
4 Xavier Neier 1.58   2.06    USA 1.69 3.22 2.72 1.77 1.58
5 Alex Cafolla 1.90   2.06    USA 2.11 2.05 2.05 2.09 1.90
6 Nick Cafolla 1.84   2.14    USA 2.08 1.84 1.97 2.52 2.36
7 Mantas Motekaitis 1.91   2.20    USA 2.65 4.08 2.03 1.91 1.91
8 Lucas Etter 2.03   2.24    USA 2.58 2.03 2.05 2.08 3.91
9 Drew McNutt 1.93   2.25    USA 6.16 2.75 2.08 1.93 1.93
10 Qianqian Wei (魏潜潜) 1.80   2.35    China 2.44 2.03 2.86 2.59 1.80
11 Andrew Brown 1.72   2.61    USA 3.21 3.31 1.83 2.78 1.72
12 Chester Lian 1.59   2.78    Malaysia 3.31 2.31 2.71 1.59 3.84
13 John Brechon 1.61   2.95    USA DNF 3.47 2.94 1.61 2.43
14 Bobby Krupa 1.83   3.04    USA DNF 2.77 4.28 2.08 1.83
15 Rong Ding (丁融) 2.66   3.56    China 2.66 3.80 3.28 5.53 3.61
16 Ben Beer 3.02   3.67    USA 3.71 4.09 3.61 3.02 3.68
17 Yunliang Jiang (江云亮) 4.02   5.17    China 7.08 4.44 5.88 4.02 5.19
18 Cody Brown 1.33   DNF    USA DNF 1.88 3.33 DNF 1.33
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hongfei Tian (田洪飞) 4.06   4.78    China 4.06 5.86 4.30 5.28 4.77
2 Cody Brown 4.13   4.92    USA 4.97 5.11 4.71 4.13 5.08
3 John Brechon 5.28   6.25    USA 6.02 14.58 7.33 5.40 5.28
4 Xavier Neier 6.33   6.55    USA 6.52 6.91 6.33 6.78 6.36
5 Drew McNutt 6.02   6.70    USA 6.02 7.19 7.50 6.28 6.63
6 Chester Lian 4.66   6.91    Malaysia 9.47 15.13 4.66 5.50 5.75
7 Ben Beer 6.97   10.52    USA 9.77 12.19 16.44 6.97 9.59
Alex Cafolla    USA
Alex Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 5 1.90   2.06   2.11 2.05 2.05 2.09 1.90
Allison Tharp    USA
Allison Tharp
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 17.00   23.26   26.83 20.41 29.40 22.55 17.00
First round 17 19.06   23.56   21.31 24.43 19.06 25.34 24.93
Andrew Brown    USA
Andrew Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.31   14.74   13.66 13.31 20.03 16.55 14.00
Second round 8 15.31   18.52   18.72 18.31 18.52 21.08 15.31
First round 3 13.22   14.98   13.94 16.55 13.22 14.46 DNF
2x2x2 Cube Second round 9 4.58   7.18   8.02 7.13 6.97 4.58 7.43
First round 6 3.80   6.06   5.96 8.15 4.81 3.80 7.40
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 19.88   21.64   25.47 21.66 19.91 19.88 23.36
Rubik's Clock Final 6 26.77   38.20   DNF 31.08 34.30 49.22 26.77
Pyraminx Final 4 9.61   11.94   9.61 11.16 14.75 9.90 19.63
Rubik's Magic Final 11 1.72   2.61   3.21 3.31 1.83 2.78 1.72
Ben Beer    USA
Ben Beer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 23.19   34.01   40.59 31.53 23.19 41.71 29.91
2x2x2 Cube First round 24 9.30   14.06   16.58 15.93 12.72 9.30 13.53
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 16 1:24.53   1:44.07   2:03.11 1:59.02 1:35.09 1:38.09 1:24.53
Pyraminx Final 14 21.86   28.83   21.86 1:40.63 39.28 24.55 22.65
Rubik's Magic Final 16 3.02   3.67   3.71 4.09 3.61 3.02 3.68
Master Magic Final 7 6.97   10.52   9.77 12.19 16.44 6.97 9.59
Bobby Krupa    USA
Bobby Krupa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 31.11   40.53   39.88 42.44 31.11 49.16 39.28
2x2x2 Cube First round 20 6.52   10.58   8.59 18.59 8.86 6.52 14.28
3x3x3 One-Handed Final 14 1:19.03   1:19.48   2:28.36 1:19.03 1:19.59 1:19.56 1:19.30
Pyraminx Final 8 9.52   16.16   19.88 19.22 14.50 9.52 14.77
Rubik's Magic Final 14 1.83   3.04   DNF 2.77 4.28 2.08 1.83
Boris Perkhounkov    USA
Boris Perkhounkov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 14.06   18.76   18.63 19.31 14.06 18.33 DNF
First round 10 16.27   17.54   16.50 16.27 DNF 17.65 18.47
2x2x2 Cube Second round 16 8.83   9.86   9.71 8.83 9.09 10.77 DNF
First round 15 7.21   8.28   7.21 8.06 9.91 7.34 9.43
3x3x3 One-Handed Final 4 23.08   26.52   33.97 24.55 23.08 27.22 27.78
Chester Lian    Malaysia
Chester Lian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.88   12.26   13.25 10.88 DNF 11.77 11.77
Second round 4 12.31   16.61   17.72 12.31 18.43 13.69 DNF
First round 1 12.71   13.87   13.93 12.71 14.33 13.36 14.53
2x2x2 Cube Final 6 4.53   6.04   4.53 5.66 6.58 5.88 10.13
Second round 2 3.90   4.96   7.55 4.77 4.06 3.90 6.06
First round 13 5.78   7.84   19.09 6.25 8.40 5.78 8.88
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:12.58   DNF   1:12.58 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 22.46   24.56   22.81 27.81 22.46 23.05 33.69
Rubik's Clock Final 3 20.63   24.89   20.63 23.08 53.02 29.72 21.88
Pyraminx Final 9 8.91   18.61   20.93 35.90 17.28 8.91 17.63
4x4x4 Blindfolded Final 1 8:31.78     DNF 8:31.78
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 12 1.59   2.78   3.31 2.31 2.71 1.59 3.84
Master Magic Final 6 4.66   6.91   9.47 15.13 4.66 5.50 5.75
Cody Brown    USA
Cody Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 24.88   30.47   28.97 34.03 24.88 28.41 34.30
2x2x2 Cube Final 8 4.91   7.40   7.97 4.91 7.88 6.36 DNF
Second round 7 4.56   7.15   8.21 7.58 6.08 4.56 7.80
First round 14 4.69   8.18   8.43 6.94 10.63 4.69 9.16
3x3x3 One-Handed Final 13 53.40   1:05.60   56.65 53.40 1:16.40 1:10.21 1:09.93
Rubik's Magic Final 18 1.33   DNF   DNF 1.88 3.33 DNF 1.33
Master Magic Final 2 4.13   4.92   4.97 5.11 4.71 4.13 5.08
Connor Glenn    USA
Connor Glenn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 25.90   30.79   30.78 31.34 30.25 DNF 25.90
2x2x2 Cube First round 25 8.40   16.96   16.34 13.55 21.00 8.40 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
David Lechuga    USA
David Lechuga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.03   16.89   14.03 14.78 18.44 19.03 17.46
Second round 6 14.43   17.99   29.15 19.44 14.43 19.63 14.91
First round 5 13.84   15.91   20.43 14.36 15.86 13.84 17.52
2x2x2 Cube Second round 10 3.94   7.30   4.18 6.41 11.30 11.94 3.94
First round 4 4.03   4.98   4.91 18.69 4.52 5.52 4.03
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:24.69   DNF   DNF 3:24.69 DNF
3x3x3 One-Handed Final 10 36.09   46.24   36.09 53.86 55.47 39.81 45.06
Rubik's Clock Final 2 17.66   24.11   17.66 31.56 18.21 DNF 22.56
Pyraminx Final 2 7.25   9.93   8.13 12.77 12.40 9.25 7.25
Drew McNutt    USA
Drew McNutt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 27.22   33.23   34.33 27.22 31.09 34.27 40.77
2x2x2 Cube First round 21 4.33   10.77   10.59 11.02 10.71 4.33 12.09
3x3x3 One-Handed Final 20 1:56.96   DNF   DNF 1:56.96 DNF DNS DNS
Rubik's Clock Final 7 32.28   51.26   32.28 32.93 DNF 35.13 1:25.71
Pyraminx Final 11 13.88   20.47   23.33 23.84 23.13 14.96 13.88
Rubik's Magic Final 9 1.93   2.25   6.16 2.75 2.08 1.93 1.93
Master Magic Final 5 6.02   6.70   6.02 7.19 7.50 6.28 6.63
Ethan Crislip    USA
Ethan Crislip
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.50   12.80   26.97 12.05 12.80 11.50 13.56
Second round 1 10.97   13.58   16.36 12.90 15.66 12.18 10.97
First round 2 10.25   14.15   DNF 12.81 14.61 15.02 10.25
2x2x2 Cube Final 3 1.88   4.70   1.88 4.08 7.13 5.05 4.96
Second round 5 4.19   5.79   5.55 4.19 5.31 6.50 8.86
First round 3 3.77   4.68   4.78 4.41 4.86 3.77 6.28
3x3x3 One-Handed Final 5 22.93   31.17   34.74 28.77 33.56 22.93 31.19
Gabriel Abdali Luevano    Mexico
Gabriel Abdali Luevano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 21.61   28.98   23.43 21.61 39.21 24.30 42.22
3x3x3 One-Handed Final 11 45.18   52.57   55.16 54.09 58.11 45.18 48.47
Garrett Shugart    USA
Garrett Shugart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 38.47   41.96   41.47 40.11 38.47 1:00.09 44.30
2x2x2 Cube First round 22 10.28   11.95   10.28 13.19 DNF 10.71 11.94
3x3x3 One-Handed Final 21 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Pyraminx Final 7 10.27   14.28   DNF 12.22 16.21 10.27 14.40
Hongfei Tian (田洪飞)    China
Hongfei Tian (田洪飞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 17.15   19.56   17.15 17.38 20.16 26.00 21.15
Second round 7 12.90   18.49   18.09 27.83 17.94 12.90 19.44
First round 7 14.93   16.47   17.05 14.93 15.72 19.44 16.63
2x2x2 Cube First round 19 7.40   10.20   8.41 7.40 11.02 13.91 11.18
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 35.41   39.98   44.71 43.02 35.41 39.59 37.33
Rubik's Magic Final 2 1.30   1.93   4.52 1.41 1.30 1.94 2.44
Master Magic Final 1 4.06   4.78   4.06 5.86 4.30 5.28 4.77
James LaChance    USA
James LaChance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.97   18.92   DNF 19.55 20.15 14.97 17.05
First round 9 13.71   16.98   13.71 18.47 17.61 15.69 17.65
2x2x2 Cube Second round 12 6.59   7.88   9.16 7.68 9.50 6.80 6.59
First round 9 6.00   6.95   7.46 6.30 7.21 6.00 7.33
Jim Mertens    USA
Jim Mertens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.47   15.50   16.19 15.80 13.47 16.09 14.61
Second round 2 11.93   15.28   18.27 16.30 14.63 11.93 14.91
First round 8 15.55   16.89   16.33 16.00 19.00 18.34 15.55
Rubik's Magic Final 1 1.38   1.55   2.21 1.44 1.38 1.83 1.38
Joel Levy    USA
Joel Levy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.61   21.25   21.11 21.19 26.31 16.61 21.46
First round 16 19.06   23.36   24.22 21.52 24.34 19.06 34.80
2x2x2 Cube Final 5 4.56   5.91   4.56 DNF 5.31 6.52 5.90
Second round 4 5.50   5.73   5.52 5.50 5.80 15.86 5.88
First round 5 3.65   5.74   6.00 5.30 DNF 3.65 5.93
3x3x3 One-Handed Final 12 52.19   1:04.64   1:00.91 1:15.00 52.19 1:15.15 58.00
Rubik's Clock Final 5 31.34   36.87   31.34 DNF 37.33 34.97 38.30
Rubik's Magic Final 3 1.69   1.96   2.02 2.00 10.27 1.86 1.69
John Brechon    USA
John Brechon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.94   14.07   14.58 13.33 14.31 18.34 11.94
Second round 3 13.50   15.86   13.50 14.75 13.88 25.43 18.96
First round 6 13.86   16.18   18.93 14.19 18.59 15.75 13.86
2x2x2 Cube Final 2 3.44   4.56   3.52 3.44 5.93 4.22 6.56
Second round 3 4.93   5.15   4.93 5.40 5.09 5.59 4.96
First round 1 3.30   4.11   4.75 3.44 3.30 4.90 4.15
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 17.25   22.98   25.41 22.84 17.25 32.59 20.68
Rubik's Clock Final 4 27.93   29.58   40.02 27.93 28.16 31.19 29.38
Pyraminx Final 1 4.47   6.79   6.43 7.94 8.43 4.47 6.00
Rubik's Magic Final 13 1.61   2.95   DNF 3.47 2.94 1.61 2.43
Master Magic Final 3 5.28   6.25   6.02 14.58 7.33 5.40 5.28
Jonathan Hunt    USA
Jonathan Hunt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 56.02   1:05.41   56.84 1:18.00 56.02 2:49.03 1:01.38
2x2x2 Cube First round 26 17.68   22.02   24.52 20.81 23.28 17.68 21.96
Pyraminx Final 13 20.09   28.42   27.27 43.93 36.18 20.09 21.81
Josiah Lott    USA
Josiah Lott
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 1:15.75   1:24.83   1:26.69 1:25.45 1:22.36 1:33.46 1:15.75
Lucas Etter    USA
Lucas Etter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 24.11   32.41   43.02 36.83 28.03 32.36 24.11
2x2x2 Cube Second round 14 7.81   9.27   7.81 10.21 8.50 9.09 DNF
First round 10 4.27   7.07   8.43 9.81 6.44 4.27 6.33
3x3x3 One-Handed Final 18 1:25.72   2:05.30   2:01.43 2:05.44 2:25.41 1:25.72 2:09.02
Rubik's Magic Final 8 2.03   2.24   2.58 2.03 2.05 2.08 3.91
Mantas Motekaitis    USA
Mantas Motekaitis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 18.97   20.83   19.69 23.00 20.02 18.97 22.77
First round 14 18.41   21.15   18.41 19.15 21.34 22.96 25.66
2x2x2 Cube Second round 13 6.78   8.34   9.28 7.68 6.78 8.80 8.53
First round 12 6.65   7.50   7.05 8.55 11.13 6.91 6.65
Rubik's Magic Final 7 1.91   2.20   2.65 4.08 2.03 1.91 1.91
Michael Womack    USA
Michael Womack
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 56.53   1:07.59   1:03.28 1:14.80 56.53 1:18.43 1:04.68
2x2x2 Cube First round 23 10.94   13.87   18.86 12.43 11.63 10.94 17.56
3x3x3 One-Handed Final 19 2:14.97   2:41.83   5:18.25 2:14.97 2:50.09 2:40.65 2:34.75
Rubik's Clock Final 8 1:04.90   1:23.74   1:45.91 1:17.96 1:07.34 1:04.90 1:49.11
Mitchell Romito    USA
Mitchell Romito
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 14.05   15.16   15.96 15.13 14.05 16.90 14.40
Second round 5 14.30   17.85   20.38 17.27 14.30 15.91 22.05
First round 11 17.44   18.54   19.65 18.47 18.83 17.44 18.33
2x2x2 Cube Second round 11 6.30   7.76   9.27 6.46 6.30 7.55 10.46
First round 11 6.86   7.20   9.94 6.96 6.86 7.21 7.44
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:19.00   DNF   DNF DNF 3:19.00
3x3x3 One-Handed Final 6 30.93   34.22   37.71 34.13 32.16 36.38 30.93
Rubik's Clock Final 1 19.71   23.92   36.77 23.31 28.31 20.13 19.71
Nakai Velasquez    USA
Nakai Velasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 18.27   19.10   23.55 18.27 19.11 19.61 18.59
First round 12 15.15   18.70   17.83 15.15 19.90 22.19 18.36
2x2x2 Cube First round 18 4.47   9.96   8.02 11.65 DNF 10.22 4.47
Pyraminx Final 10 9.52   18.73   13.53 29.83 21.11 9.52 21.55
Nathan Dearth    USA
Nathan Dearth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 1:36.03   1:45.15   2:01.58 1:39.78 1:36.03 1:44.65 1:51.02
Nicholas Markopoulos    USA
Nicholas Markopoulos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 15.47   18.80   15.88 19.93 20.59 15.47 22.06
First round 13 18.19   20.65   22.18 19.77 21.21 18.19 20.97
2x2x2 Cube Final 7 5.52   6.51   7.94 5.52 5.83 9.15 5.75
Second round 6 5.11   6.74   5.11 6.91 6.72 7.15 6.59
First round 8 5.94   6.79   6.78 7.19 6.50 5.94 7.08
3x3x3 Blindfolded Final 4 5:15.13   DNF   5:15.13 6:00.25 DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 36.19   45.51   47.91 48.27 36.19 45.15 43.47
Pyraminx Final 5 9.71   12.31   14.19 14.38 12.83 9.71 9.90
Nick Cafolla    USA
Nick Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 23.54   25.30   25.59 26.13 23.54 30.06 24.19
2x2x2 Cube Second round 15 4.15   9.84   12.34 4.15 9.13 8.08 12.31
First round 16 5.56   8.89   11.28 6.09 9.31 5.56 12.53
3x3x3 One-Handed Final 17 1:10.50   1:46.34   2:19.58 1:50.72 2:03.97 1:24.33 1:10.50
Pyraminx Final 15 7.93   49.00   1:02.65 33.27 53.50 7.93 1:00.22
Rubik's Magic Final 6 1.84   2.14   2.08 1.84 1.97 2.52 2.36
Qianqian Wei (魏潜潜)    China
Qianqian Wei (魏潜潜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 24.80   31.62   27.94 43.40 25.55 41.36 24.80
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Rubik's Magic Final 10 1.80   2.35   2.44 2.03 2.86 2.59 1.80
Rong Ding (丁融)    China
Rong Ding (丁融)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Rubik's Magic Final 15 2.66   3.56   2.66 3.80 3.28 5.53 3.61
Seth Hovland    USA
Seth Hovland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.18   22.82   36.96 17.05 16.30 35.11 15.18
First round 4 13.46   15.48   15.84 13.46 14.31 16.30 18.75
2x2x2 Cube Final 1 3.18   4.02   4.03 3.28 5.88 3.18 4.75
Second round 1 3.63   4.30   4.59 4.34 3.97 3.63 4.77
First round 2 3.47   4.37   5.71 4.52 3.47 4.90 3.69
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 8 30.27   40.98   42.31 30.27 48.56 58.69 32.06
Pyraminx Final 6 10.58   14.18   14.22 10.58 17.11 11.22 DNF
Trevor Mahoney    USA
Trevor Mahoney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.03   20.78   20.19 21.58 20.56 22.41 16.03
First round 15 18.30   23.11   20.40 22.84 18.30 DNF 26.09
2x2x2 Cube Final 4 3.68   5.51   6.75 3.68 DNF 4.53 5.25
Second round 8 5.69   7.15   7.93 6.84 6.69 11.06 5.69
First round 7 4.88   6.12   5.71 7.50 5.81 4.88 6.84
3x3x3 One-Handed Final 15 1:02.18   1:20.54   1:38.61 1:34.59 1:08.81 1:02.18 1:18.21
Pyraminx Final 3 8.27   10.37   8.27 18.78 13.30 9.28 8.52
Tyler Stout    USA
Tyler Stout
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 41.34   46.54   41.34 47.38 50.70 42.40 49.83
Xavier Neier    USA
Xavier Neier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 28.00   32.74   31.61 30.28 28.00 36.33 50.52
2x2x2 Cube First round 17 6.91   9.74   10.13 9.43 6.91 DNF 9.65
Pyraminx Final 12 19.21   22.22   19.22 29.44 23.30 19.21 24.15
Rubik's Magic Final 4 1.58   2.06   1.69 3.22 2.72 1.77 1.58
Master Magic Final 4 6.33   6.55   6.52 6.91 6.33 6.78 6.36
Yunliang Jiang (江云亮)    China
Yunliang Jiang (江云亮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 1:00.15   1:30.30   1:33.38 1:00.15 1:33.68 1:29.72 1:27.80
2x2x2 Cube First round 27 26.96   34.93   40.93 DNF 31.27 32.58 26.96
Rubik's Magic Final 17 4.02   5.17   7.08 4.44 5.88 4.02 5.19