Tree Town 2013

Date City WCA LInk
2013-7-13  USA, Ann Arbor, Michigan Tree Town 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Eric Limeback 9.87  John Brechon 10.12  Rami Sbahi 10.90
 2x2x2 Cube  Rami Sbahi 3.11  John Brechon 3.55  Eric Limeback 3.66
 4x4x4 Cube  John Brechon 42.97  Dan Selzer 45.59  Eric Limeback 48.02
 6x6x6 Cube  John Brechon 2:24.32  Nathan Dwyer 3:29.25  Blake Thompson 3:43.82
 3x3x3 Blindfolded  Eric Limeback 38.42  Chester Lian 55.05  John Brechon 1:26.51
 3x3x3 Fewest Moves  Ryan Pope 32  Chester Lian 36  Nathan Dwyer 39
 3x3x3 One-Handed  John Brechon 16.80  Eric Limeback 19.39  Dan Selzer 21.21
 Rubik's Clock  Ryan Vall 9.94  Kit Clement 10.00  Nathan Dwyer 10.19
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 8.58   9.95    Canada 10.69 9.33 10.94 8.58 9.84
2 Rami Sbahi 9.96   10.83    USA 10.94 10.93 10.61 9.96 11.69
3 Sarah Strong 11.31   11.95    Canada 12.69 11.40 13.11 11.31 11.77
4 John Brechon 9.65   11.98    USA 11.80 9.65 11.43 12.99 12.70
5 Dan Selzer 10.44   12.43    USA 12.79 13.12 12.37 10.44 12.13
6 Chester Lian 12.28   13.00    Malaysia 12.28 13.36 17.09 12.59 13.06
7 Nathan Dwyer 11.86   13.64    USA 14.80 11.86 12.95 14.11 13.85
8 AJ Blair 12.83   14.15    USA 15.33 18.93 13.41 12.83 13.70
9 Samuel Adrián Pérez Loya 12.80   14.54    Mexico 17.92 12.80 12.86 13.22 17.54
10 Brandon Mikel 14.25   15.87    USA 15.87 21.62 14.25 15.73 16.00
11 Yuxuan Chen (陈雨璇) 14.61   16.51    China 17.01 15.21 14.61 17.30 27.18
12 Michael McCarty 13.82   16.79    USA 17.20 17.41 19.01 13.82 15.75
13 Jim Mertens 15.88   16.87    USA 15.88 18.21 17.73 16.04 16.83
14 Neel Shah 13.07   16.95    USA 16.64 13.07 17.72 16.48 19.73
15 Tim Pow 14.08   17.29    USA 16.47 20.11 17.75 14.08 17.66
16 Trevor Spitzley 14.58   17.59    USA 25.61 16.16 18.44 14.58 18.18
17 Kit Clement 15.80   17.60    USA 15.80 19.19 17.78 16.90 18.13
18 Ben Zoller 14.74   18.04    USA 19.16 14.74 16.86 20.91 18.10
19 Victor Duncan 17.59   19.18    USA 20.42 17.59 18.52 21.08 18.59
20 Mason Langenderfer 15.36   19.32    USA 20.66 19.90 17.71 15.36 20.34
21 James LaChance 17.28   19.75    USA 20.16 17.28 17.63 27.11 21.46
22 Jason Kim 16.59   20.82    USA 23.22 18.44 21.88 22.15 16.59
23 Ryan DeLine 15.52   21.01    USA 23.99 19.80 DNF 15.52 19.24
24 Ryan Vall 15.75   21.92    USA 15.75 22.50 20.87 DNF 22.40
25 Roman Svyatov 17.61   22.26    Russia 21.58 23.42 21.79 DNF 17.61
26 Michael Conard 21.88   22.52    USA 23.20 22.21 22.84 21.88 22.50
27 Daniel Kottenstette 21.58   22.62    USA 21.58 22.68 23.42 21.77 29.91
28 Ryan Pope 19.58   24.71    USA 26.70 19.58 26.01 23.80 24.31
29 Ben Iorio 20.37   26.08    USA 59.04 27.12 23.13 27.98 20.37
30 Scot Stanulis 24.33   27.43    USA 30.41 25.36 26.52 DNF 24.33
31 Abhimanyu Singhal 23.60   28.28    India 30.60 29.61 24.63 23.60 31.83
32 Bruno Rangel 24.31   28.43    Mexico DNF 27.65 32.06 25.58 24.31
33 Emmett Jesrani 24.35   29.61    USA 31.86 30.67 24.35 35.47 26.30
34 Ian VonWald 23.88   29.62    USA 29.88 29.75 23.88 29.23 32.51
35 Owen Fleming 25.81   30.53    USA 33.63 25.81 28.81 32.61 30.18
36 Justin Rausch 25.41   30.81    USA 33.42 29.72 25.41 29.28 34.66
37 Zac Howell 21.47   31.41    USA 31.30 34.78 32.06 30.86 21.47
38 Tom Burke 25.88   32.31    USA 28.94 25.88 41.03 36.91 31.08
39 Michael Ellis 24.05   32.91    USA 30.48 DNF 33.36 34.90 24.05
40 Jack Haviland 29.11   33.88    USA 37.16 29.74 29.11 38.99 34.74
41 Neel Patel 27.47   34.01    USA 29.88 39.19 DNF 32.96 27.47
42 Zachary Blackwell 31.23   35.13    USA 32.56 36.09 36.73 47.70 31.23
43 Sammy Tawakkol 26.43   35.85    USA 44.65 42.58 26.43 35.63 29.34
44 Quentin Nottage 30.70   36.92    USA 57.62 40.26 38.66 31.85 30.70
45 Oliver Nasr 30.93   37.49    USA 40.86 39.03 32.71 30.93 40.74
46 Jamie Kosberg 34.53   37.69    USA 39.19 49.72 34.53 38.41 35.46
47 Jeremy Kruman 37.87   39.67    USA 37.87 40.02 43.52 41.04 37.94
48 Bailey Stahl 34.72   40.03    USA 34.72 43.81 41.93 36.56 41.59
49 Mitchel Miller 35.08   40.57    USA 42.93 35.08 DNF 40.39 38.38
50 Jacob Riegal 38.31   44.29    USA 51.53 51.61 41.74 39.60 38.31
51 Luke Dwyer 41.08   45.56    USA 41.08 45.52 44.90 46.26 51.25
52 Nick White 46.47   50.95    USA 1:27.31 49.34 46.47 50.86 52.65
53 Shane Walker 46.59   54.31    USA 55.51 56.18 51.23 46.59 1:03.07
54 Lauren Klemz 1:00.60   1:02.55    USA 1:02.73 1:04.09 1:47.07 1:00.60 1:00.83
55 Miles Dutil 50.03   1:02.90    USA 1:09.46 1:00.87 50.03 1:07.94 59.90
56 Aaron Dimet 1:04.56   1:23.67    USA 1:22.22 DNF 1:40.65 1:04.56 1:08.13
57 Eva Tulchinsky 1:05.84   1:38.72    USA 1:50.06 1:10.00 1:05.84 1:56.09 DNF
58 Michel Mahas 1:23.75   2:10.71    USA DNF 1:35.59 3:29.53 1:23.75 1:27.01
59 Joanna Connelly 2:25.16   2:51.12    USA 2:48.29 2:28.36 3:16.71 2:25.16 9:04.50
60 Blake Thompson 12.50   DNF    USA 12.50 DNF 13.75 DNF 13.41
61 John Kramer 1:29.76   DNF    USA DNF 1:29.76 1:42.06 1:43.52 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 8.46   9.56    Canada 9.33 9.75 8.46 9.60 10.32
2 John Brechon 9.55   11.68    USA 10.85 9.55 11.82 12.38 13.40
3 Sarah Strong 11.25   12.03    Canada 11.80 11.25 12.59 11.71 DNF
4 Chester Lian 11.39   12.04    Malaysia 12.20 12.04 13.46 11.39 11.89
5 Rami Sbahi 10.99   12.36    USA DNF 12.44 10.99 13.16 11.48
6 AJ Blair 10.59   13.43    USA 20.15 11.21 10.59 11.80 17.29
7 Neel Shah 12.73   13.60    USA 12.91 14.91 12.73 12.97 15.77
8 Nathan Dwyer 12.66   13.71    USA 14.32 12.66 14.02 14.32 12.78
9 Dan Selzer 10.72   14.29    USA DNF 16.87 13.05 10.72 12.94
10 Ben Zoller 14.24   14.67    USA 14.38 14.24 14.60 15.02 17.06
11 Samuel Adrián Pérez Loya 13.50   14.85    Mexico 15.98 14.19 16.28 14.37 13.50
12 Tim Pow 13.59   15.54    USA 14.50 18.41 15.45 16.67 13.59
13 Michael McCarty 13.11   15.95    USA 14.15 17.24 16.47 13.11 18.07
14 Ryan Vall 15.31   16.06    USA 16.57 16.14 15.50 15.31 16.53
15 Brandon Mikel 14.51   16.26    USA 17.05 14.51 16.45 19.21 15.28
16 Yuxuan Chen (陈雨璇) 13.63   16.82    China 15.96 17.71 13.63 19.84 16.80
17 Jim Mertens 16.65   17.03    USA 17.09 16.94 17.05 17.36 16.65
18 Kit Clement 16.16   17.13    USA 17.15 16.16 17.24 17.00 18.51
19 Trevor Spitzley 15.37   17.52    USA 16.91 19.01 15.37 20.15 16.65
20 James LaChance 16.63   18.05    USA 18.77 17.22 18.16 20.66 16.63
21 Mason Langenderfer 16.57   18.97    USA 16.88 20.83 16.57 19.90 20.12
22 Victor Duncan 18.45   20.01    USA 19.10 22.31 21.19 18.45 19.75
23 Jason Kim 17.41   20.09    USA 22.55 20.12 17.41 19.80 20.34
24 Ryan DeLine 18.71   25.55    USA 18.71 32.43 22.49 21.72 34.71
25 Roman Svyatov 18.94   31.05    Russia 46.36 23.99 18.94 22.79 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 8.26   9.87    Canada 9.73 8.97 8.26 10.92 12.93
2 John Brechon 9.27   10.12    USA 10.53 10.44 11.39 9.39 9.27
3 Rami Sbahi 9.59   10.90    USA 10.94 9.59 11.74 10.02 12.05
4 Dan Selzer 9.34   11.22    USA 9.34 11.13 10.96 14.53 11.57
5 Chester Lian 10.06   12.26    Malaysia 10.06 DNF 11.84 13.71 11.23
6 Nathan Dwyer 12.33   13.48    USA 12.72 13.77 13.96 14.42 12.33
7 AJ Blair 11.92   13.59    USA 14.43 14.27 12.58 13.92 11.92
8 Neel Shah 11.18   15.00    USA 13.24 16.97 18.66 14.80 11.18
9 Samuel Adrián Pérez Loya 11.27   15.16    Mexico 11.27 16.34 16.09 20.34 13.04
10 Ben Zoller 14.17   15.93    USA 15.75 14.17 14.45 19.85 17.59
11 Tim Pow 14.94   16.07    USA 14.94 14.94 15.01 19.11 18.26
12 Sarah Strong 11.77   DNF    Canada 12.68 13.43 DNF DNF 11.77
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rami Sbahi 2.89   3.36    USA 3.55 DNF 2.89 3.16 3.38
2 John Brechon 3.30   3.69    USA 3.90 3.43 3.30 3.75 5.23
3 Blake Thompson 2.72   3.96    USA 3.88 4.55 2.72 6.12 3.46
4 Eric Limeback 3.18   4.00    Canada 5.03 4.83 3.20 3.18 3.96
5 Nathan Dwyer 3.72   4.42    USA 4.51 4.87 3.72 4.79 3.97
6 AJ Blair 3.06   4.47    USA 4.42 4.44 3.06 4.62 4.56
7 James LaChance 4.07   4.76    USA 4.14 5.76 4.07 4.38 6.16
8 Michael McCarty 2.79   4.80    USA 7.44 4.73 2.79 6.86 2.82
9 Trevor Spitzley 3.61   5.10    USA 4.46 5.41 5.42 3.61 5.46
10 Jason Kim 4.29   5.16    USA 5.05 5.96 4.59 5.84 4.29
11 Dan Selzer 4.60   5.25    USA 12.08 5.17 5.09 5.50 4.60
12 Mason Langenderfer 4.36   5.30    USA 5.47 4.37 6.80 6.07 4.36
13 Yuxuan Chen (陈雨璇) 4.21   5.31    China 6.98 6.34 4.56 5.02 4.21
14 Samuel Adrián Pérez Loya 2.81   5.35    Mexico 4.87 5.74 2.81 5.44 5.85
15 Chester Lian 5.33   5.71    Malaysia 5.75 5.93 5.33 5.45 11.51
16 Kit Clement 5.18   5.88    USA 5.18 12.09 5.75 6.42 5.48
17 Ryan Pope 4.91   5.97    USA 5.69 6.69 4.91 6.71 5.54
18 Neel Shah 3.79   6.11    USA 6.74 9.05 6.85 3.79 4.74
19 Ben Zoller 4.70   6.68    USA 7.81 6.14 4.70 7.56 6.33
20 Jim Mertens 5.70   6.79    USA 7.31 5.70 6.46 6.59 8.06
21 Ben Iorio 3.38   6.85    USA 7.26 8.05 3.38 6.91 6.39
22 Zac Howell 6.09   6.85    USA 6.09 8.82 7.60 6.43 6.52
23 Brandon Mikel 5.69   6.94    USA 7.39 5.69 7.38 6.06 7.80
24 Ryan Vall 4.49   7.15    USA 4.49 9.23 6.37 DNF 5.85
25 Daniel Kottenstette 6.24   7.78    USA 6.24 9.17 6.71 7.45 9.81
26 Ryan DeLine 5.43   7.89    USA 14.99 8.39 5.43 7.27 8.00
27 Victor Duncan 6.36   8.08    USA 10.69 9.74 7.68 6.36 6.82
28 Abhimanyu Singhal 7.18   8.11    India 7.98 7.79 8.56 9.15 7.18
29 Scot Stanulis 5.26   8.16    USA 8.67 21.18 7.02 5.26 8.78
30 Jeremy Kruman 6.62   8.21    USA 7.17 6.62 7.59 9.88 17.30
31 Sammy Tawakkol 6.14   8.31    USA 6.14 11.02 7.19 10.45 7.28
32 Michael Conard 7.57   8.51    USA 7.57 9.50 7.69 9.44 8.40
33 Jack Haviland 7.39   9.86    USA 16.27 10.61 8.36 10.60 7.39
34 Oliver Nasr 9.72   10.02    USA 10.21 11.61 9.86 9.72 10.00
35 Justin Rausch 7.67   10.34    USA 10.59 17.24 7.67 10.29 10.13
36 Michael Ellis 10.23   10.93    USA 11.31 12.91 10.36 11.11 10.23
37 Emmett Jesrani 8.91   11.81    USA DNF 11.41 12.24 11.78 8.91
38 Shane Walker 9.15   12.42    USA 13.80 11.86 12.22 13.18 9.15
39 Bruno Rangel 8.78   12.69    Mexico 16.53 11.09 DNF 10.46 8.78
40 Luke Dwyer 11.39   13.01    USA 11.39 13.79 13.50 11.74 20.63
41 Zachary Blackwell 9.08   13.06    USA 12.97 16.43 9.08 10.30 15.90
42 Jacob Riegal 10.28   13.20    USA 11.71 27.08 14.86 13.03 10.28
43 Owen Fleming 9.87   14.34    USA 20.56 9.87 15.49 13.08 14.45
44 Roman Svyatov 8.33   14.53    Russia DNF 15.69 8.33 17.28 10.63
45 Neel Patel 11.44   15.54    USA 15.96 19.66 16.46 14.19 11.44
46 Nick White 14.22   18.78    USA 14.22 28.24 14.28 21.88 20.18
47 Bailey Stahl 16.27   19.37    USA 16.27 17.06 26.73 22.38 18.68
48 Tiernan Jesrani 20.26   25.00    USA 20.26 26.11 25.18 23.71 35.27
49 Lauren Klemz 22.16   27.04    USA 24.42 30.16 30.69 26.54 22.16
50 Sarah Strong 3.88   DNF    Canada 5.69 DNF 3.88 4.36 DNF
51 Ria Singhal 23.25   DNF    USA DNF 23.25 39.28 DNF DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rami Sbahi 2.42   3.11    USA 5.32 3.54 2.42 2.67 3.11
2 John Brechon 2.75   3.55    USA 4.50 6.41 2.75 3.00 3.14
3 Eric Limeback 3.01   3.66    Canada 5.16 3.01 3.36 3.69 3.93
4 AJ Blair 3.02   4.19    USA 4.72 4.76 3.02 3.57 4.29
5 Nathan Dwyer 3.86   4.34    USA 5.30 4.71 3.86 3.95 4.36
6 Blake Thompson 2.28   4.58    USA 7.21 4.16 2.28 4.24 5.34
7 James LaChance 3.70   4.75    USA 3.70 4.45 4.88 4.92 6.02
8 Kit Clement 3.65   4.86    USA 6.96 3.99 6.20 3.65 4.39
9 Yuxuan Chen (陈雨璇) 4.02   4.96    China 5.75 4.59 5.77 4.02 4.55
10 Michael McCarty 4.33   5.15    USA 5.70 4.33 6.98 4.35 5.39
11 Mason Langenderfer 4.89   5.44    USA 6.58 4.89 5.86 4.89 5.56
12 Dan Selzer 4.49   5.54    USA 5.86 4.49 4.92 5.85 6.56
13 Jason Kim 4.21   5.70    USA 5.21 5.99 4.21 5.90 6.60
14 Samuel Adrián Pérez Loya 5.28   6.21    Mexico 6.47 6.14 5.28 7.66 6.01
15 Trevor Spitzley 5.46   6.52    USA 8.05 5.46 5.90 10.18 5.61
16 Chester Lian 4.41   6.59    Malaysia 6.24 DNF 8.86 4.66 4.41
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 40.97   42.97    USA 47.59 43.71 41.78 40.97 43.41
2 Dan Selzer 39.53   45.59    USA 2:09.63 46.62 39.53 45.28 44.88
3 Eric Limeback 40.34   48.02    Canada 55.16 41.68 50.65 40.34 51.72
4 Blake Thompson 44.83   53.81    USA 47.21 1:47.23 1:02.58 51.65 44.83
5 Nathan Dwyer 51.82   55.12    USA 56.16 55.80 53.41 1:08.96 51.82
6 Rami Sbahi 51.57   58.66    USA 51.57 1:00.65 58.11 1:08.51 57.22
7 Chester Lian 59.22   1:00.00    Malaysia 59.22 59.78 1:00.48 59.74 1:30.09
8 Sarah Strong 55.46   1:00.47    Canada 55.46 57.57 DNF 59.41 1:04.44
9 AJ Blair 51.62   1:00.87    USA 1:00.11 1:00.46 1:02.05 51.62 1:04.96
10 Michael McCarty 1:03.81   1:05.64    USA DNF 1:05.22 1:03.81 1:07.12 1:04.57
11 Samuel Adrián Pérez Loya 59.92   1:12.56    Mexico 1:20.05 1:14.00 1:09.13 59.92 1:14.55
12 Trevor Spitzley 1:05.38   1:15.10    USA 1:06.33 1:20.21 1:32.15 1:05.38 1:18.77
13 Kit Clement 1:03.18   1:15.58    USA 1:26.35 1:03.18 1:23.72 1:12.19 1:10.82
14 Ryan Vall 1:05.90   1:16.04    USA 1:27.33 1:24.80 1:05.90 1:16.19 1:07.14
15 Yuxuan Chen (陈雨璇) 1:10.80   1:16.58    China 1:33.06 1:10.80 1:18.59 1:16.37 1:14.78
16 Ben Zoller 1:09.90   1:23.25    USA 1:27.31 1:21.64 1:25.28 1:22.84 1:09.90
17 Brandon Mikel 1:08.75   1:26.28    USA 1:27.77 1:31.31 1:08.75 1:19.75 1:31.98
18 Jason Kim 1:25.31   1:38.58    USA 1:41.22 1:25.31 1:34.85 1:39.68 1:41.28
19 Ryan Pope 1:21.28   1:44.21    USA 1:40.31 1:29.89 DNF 2:02.43 1:21.28
20 Neel Shah 1:21.25   1:51.41    USA 1:21.25 1:33.63 DNF 1:28.28 2:32.31
21 Mason Langenderfer 1:34.28      USA 2:01.52 1:34.28
22 Ben Iorio 1:36.66      USA 1:36.66 1:50.18
23 Ryan DeLine 1:37.13      USA 1:37.13 1:56.41
24 Daniel Kottenstette 1:44.88      USA 2:08.26 1:44.88
25 Michael Conard 2:04.31      USA 2:04.31 2:07.16
26 Sammy Tawakkol 2:08.37      USA 2:32.84 2:08.37
27 Emmett Jesrani 2:21.66      USA 2:21.66 2:50.51
28 Jamie Kosberg 2:40.27      USA 2:40.27 2:46.00
29 Owen Fleming 2:40.81      USA 2:40.81 2:43.47
30 Jacob Riegal 2:41.05      USA 2:41.05 3:31.55
31 Oliver Nasr 2:43.88      USA 2:54.59 2:43.88
32 Bruno Rangel 3:00.68      Mexico 3:10.08 3:00.68
33 Lauren Klemz 3:53.49      USA 3:53.49 DNF
34 Nick White DNF      USA DNF DNF
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 2:07.49   2:24.32    USA 2:31.67 2:07.49 2:33.80
2 Nathan Dwyer 3:15.58   3:29.25    USA 3:24.67 3:15.58 3:47.50
3 Blake Thompson 3:38.35   3:43.82    USA 3:50.91 3:42.20 3:38.35
4 AJ Blair 3:29.25   3:48.24    USA 3:36.42 4:19.06 3:29.25
5 Michael McCarty 4:05.50   4:07.86    USA 4:07.38 4:05.50 4:10.69
6 Dan Selzer 3:40.89   4:09.68    USA 3:52.06 4:56.10 3:40.89
7 Rami Sbahi 4:24.76   DNF    USA 4:24.76 4:50.22 DNF
8 Mason Langenderfer 5:00.96      USA 5:00.96
9 Chester Lian 5:22.07      Malaysia 5:22.07
10 Samuel Adrián Pérez Loya 5:24.31      Mexico 5:24.31
11 Yuxuan Chen (陈雨璇) 5:52.15      China 5:52.15
12 Daniel Kottenstette 6:18.42      USA 6:18.42
13 Brandon Mikel DNF      USA DNF
13 Michael Conard DNF      USA DNF
13 Sammy Tawakkol DNF      USA DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 38.42   NR DNF    Canada 53.15 38.42 DNF
2 Chester Lian 55.05   DNF    Malaysia DNF 1:05.88 55.05
3 John Brechon 1:26.51   DNF    USA 2:11.72 1:26.51 DNF
4 Brandon Mikel 1:28.60   DNF    USA 1:28.60 DNF DNF
5 Rami Sbahi 2:14.01   DNF    USA 2:14.01 DNF DNF
6 AJ Blair 2:48.42   DNF    USA DNF 2:48.42 DNF
7 Kit Clement 3:17.55   DNF    USA 3:17.55 DNF DNF
8 Michael Conard 4:58.12   DNF    USA DNF 4:58.12 DNF
9 Daniel Kottenstette 5:04.53   DNF    USA DNF 5:04.53 DNS
10 Dan Selzer DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
10 James LaChance DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
10 Nathan Dwyer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
10 Neel Shah DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
10 Ryan Pope DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
10 Samuel Adrián Pérez Loya DNF   DNF    Mexico DNF DNF DNF
10 Tom Burke DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
10 Neel Patel DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Pope 32      USA 32
2 Chester Lian 36      Malaysia 36
3 Nathan Dwyer 39      USA 39
4 Eric Limeback 42      Canada 42
5 Ryan DeLine 45      USA 45
6 Yuxuan Chen (陈雨璇) 49      China 49
7 Dan Selzer 53      USA 53
8 Justin Rausch 56      USA 56
9 Brandon Mikel 69      USA 69
10 AJ Blair DNF      USA DNF
10 Blake Thompson DNF      USA DNF
10 Daniel Kottenstette DNF      USA DNF
10 Emmett Jesrani DNF      USA DNF
10 John Brechon DNF      USA DNF
10 Mason Langenderfer DNF      USA DNF
10 Sammy Tawakkol DNF      USA DNF
10 Sarah Strong DNF      Canada DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 14.94   19.31    USA 19.41 19.70 18.82 23.04 14.94
2 Eric Limeback 18.24   20.42    Canada 22.34 22.01 18.24 19.86 19.40
3 Rami Sbahi 17.09   21.36    USA 22.43 22.61 17.09 19.96 21.69
4 Dan Selzer 16.86   21.87    USA 16.86 24.91 27.93 19.41 21.28
5 Chester Lian 19.33   22.91    Malaysia 20.00 25.36 19.33 28.06 23.38
6 AJ Blair 18.94   23.49    USA 24.68 23.94 18.94 26.30 21.84
7 Nathan Dwyer 21.25   25.76    USA DNF 29.98 23.27 21.25 24.03
8 Yuxuan Chen (陈雨璇) 23.78   28.75    China 28.55 29.31 23.78 29.06 28.63
9 Mason Langenderfer 27.01   29.22    USA 29.90 27.01 34.34 28.54 29.21
10 Samuel Adrián Pérez Loya 27.01   30.17    Mexico 31.40 33.49 27.01 30.58 28.53
11 Jim Mertens 23.52   34.44    USA 32.28 23.52 37.72 36.34 34.69
12 Ryan Pope 29.31   37.88    USA 47.24 37.07 29.31 39.79 36.79
13 Brandon Mikel 33.53   39.38    USA 42.52 40.34 40.12 33.53 37.68
14 Scot Stanulis 38.44   44.34    USA 55.08 38.91 DNF 38.44 39.02
15 Ryan DeLine 45.81      USA 45.81 45.90
16 Michael Conard 47.31      USA 58.98 47.31
17 Ben Zoller 52.62      USA DNF 52.62
18 Daniel Kottenstette 57.53      USA 57.53 59.14
19 Emmett Jesrani 1:03.94      USA 1:07.64 1:03.94
20 Roman Svyatov 1:05.08      Russia 1:07.19 1:05.08
21 Bruno Rangel 1:09.46      Mexico 1:10.32 1:09.46
22 Neel Patel 1:11.68      USA 1:11.68 1:18.59
23 Sammy Tawakkol 1:16.74      USA 2:25.84 1:16.74
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 15.13   16.80    USA 20.44 16.43 15.13 15.52 18.46
2 Eric Limeback 17.80   19.39    Canada 23.70 19.02 18.88 20.28 17.80
3 Dan Selzer 18.02   21.21    USA 31.42 23.22 21.27 19.13 18.02
4 Rami Sbahi 21.59   23.96    USA 27.03 24.78 24.31 21.59 22.78
5 Chester Lian 16.85   24.26    Malaysia 23.93 25.55 16.85 23.51 25.34
6 Nathan Dwyer 20.46   24.35    USA 29.99 26.33 20.46 23.46 23.27
7 AJ Blair 21.37   24.68    USA 25.66 28.57 23.59 21.37 24.80
8 Yuxuan Chen (陈雨璇) 23.41   28.38    China 31.43 26.85 23.41 26.87 35.13
9 Samuel Adrián Pérez Loya 33.40   34.29    Mexico 34.38 33.65 34.83 33.40 51.16
10 Mason Langenderfer 28.11   34.39    USA 38.42 31.21 33.54 28.11 41.15
  Rubik's Clock   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kit Clement 8.58   9.21    USA 8.84 8.92 8.58 9.88 10.07
2 Ryan Vall 9.12   9.97    USA 9.43 12.95 9.98 10.51 9.12
3 Nathan Dwyer 9.56   10.55    USA 10.65 11.20 9.56 11.26 9.80
4 AJ Blair 9.87   11.45    USA 11.32 9.87 11.41 11.63 12.31
5 John Brechon 11.46   13.56    USA 11.46 15.17 DNF 12.07 13.44
6 Brandon Mikel 12.76   14.46    USA 12.76 12.81 15.45 17.06 15.13
7 Dan Selzer 12.86   15.78    USA 14.88 12.86 DNF 14.63 17.83
8 Yuxuan Chen (陈雨璇) 14.38   17.13    China 14.83 20.14 17.46 19.10 14.38
9 Chester Lian 17.33   21.11    Malaysia 32.69 19.02 17.33 24.06 20.24
10 Ryan DeLine 17.19   23.46    USA 17.19 17.82 DNF 18.68 33.87
11 Jacob Riegal 20.79   24.49    USA 24.54 22.90 26.03 DNF 20.79
12 Abhimanyu Singhal 16.17   NR 25.29    India 19.51 16.17 17.96 DNF 38.40
13 Jim Mertens 24.96   33.72    USA 41.38 24.96 27.90 DNF 31.88
14 Daniel Kottenstette 25.58   35.21    USA 36.12 25.58 29.28 43.10 40.24
15 Rami Sbahi 20.50   36.31    USA 25.74 1:01.87 DNF 21.31 20.50
16 Mason Langenderfer 13.28   DNF    USA 13.28 16.38 20.81 DNF DNF
17 Sarah Strong 13.57   DNF    Canada 13.72 DNF DNF 13.57 DNF
18 Michael Conard 21.44   DNF    USA DNF 29.05 31.86 21.44 DNF
19 Sammy Tawakkol 22.28   DNF    USA 35.58 22.28 DNF DNF 25.61
20 Nick White 37.35      USA 37.35 DNF
21 Lauren Klemz DNF      USA DNF DNF
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Vall 8.32   9.94    USA 9.48 10.39 8.32 9.96 10.89
2 Kit Clement 9.21   10.00    USA 10.68 9.75 9.21 DNF 9.57
3 Nathan Dwyer 8.35   10.19    USA 8.35 9.48 9.47 14.93 11.63
4 AJ Blair 9.39   11.39    USA 10.94 10.91 12.31 14.60 9.39
5 Brandon Mikel 13.04   13.65    USA 13.93 13.42 13.60 13.04 18.56
6 Dan Selzer 13.95   16.68    USA 17.17 15.85 22.11 13.95 17.03
7 Yuxuan Chen (陈雨璇) 11.95   17.64    China 21.52 DNF 11.95 14.70 16.69
8 John Brechon 9.81   27.88    USA 12.94 10.64 9.81 DNF 1:00.07
Aaron Dimet    USA
Aaron Dimet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 1:04.56   1:23.67   1:22.22 DNF 1:40.65 1:04.56 1:08.13
Abhimanyu Singhal    India
Abhimanyu Singhal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 23.60   28.28   30.60 29.61 24.63 23.60 31.83
2x2x2 Cube First round 28 7.18   8.11   7.98 7.79 8.56 9.15 7.18
Rubik's Clock Combined First round 12 16.17   NR 25.29   19.51 16.17 17.96 DNF 38.40
AJ Blair    USA
AJ Blair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.92   13.59   14.43 14.27 12.58 13.92 11.92
Second round 6 10.59   13.43   20.15 11.21 10.59 11.80 17.29
First round 8 12.83   14.15   15.33 18.93 13.41 12.83 13.70
2x2x2 Cube Final 4 3.02   4.19   4.72 4.76 3.02 3.57 4.29
First round 6 3.06   4.47   4.42 4.44 3.06 4.62 4.56
4x4x4 Cube Combined Final 9 51.62   1:00.87   1:00.11 1:00.46 1:02.05 51.62 1:04.96
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:29.25   3:48.24   3:36.42 4:19.06 3:29.25
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:48.42   DNF   DNF 2:48.42 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 21.37   24.68   25.66 28.57 23.59 21.37 24.80
Combined First round 6 18.94   23.49   24.68 23.94 18.94 26.30 21.84
Rubik's Clock Final 4 9.39   11.39   10.94 10.91 12.31 14.60 9.39
Combined First round 4 9.87   11.45   11.32 9.87 11.41 11.63 12.31
Bailey Stahl    USA
Bailey Stahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 34.72   40.03   34.72 43.81 41.93 36.56 41.59
2x2x2 Cube First round 47 16.27   19.37   16.27 17.06 26.73 22.38 18.68
Ben Iorio    USA
Ben Iorio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 20.37   26.08   59.04 27.12 23.13 27.98 20.37
2x2x2 Cube First round 21 3.38   6.85   7.26 8.05 3.38 6.91 6.39
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:36.66     1:36.66 1:50.18
Ben Zoller    USA
Ben Zoller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.17   15.93   15.75 14.17 14.45 19.85 17.59
Second round 10 14.24   14.67   14.38 14.24 14.60 15.02 17.06
First round 18 14.74   18.04   19.16 14.74 16.86 20.91 18.10
2x2x2 Cube First round 19 4.70   6.68   7.81 6.14 4.70 7.56 6.33
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:09.90   1:23.25   1:27.31 1:21.64 1:25.28 1:22.84 1:09.90
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 52.62     DNF 52.62
Blake Thompson    USA
Blake Thompson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 12.50   DNF   12.50 DNF 13.75 DNF 13.41
2x2x2 Cube Final 6 2.28   4.58   7.21 4.16 2.28 4.24 5.34
First round 3 2.72   3.96   3.88 4.55 2.72 6.12 3.46
4x4x4 Cube Combined Final 4 44.83   53.81   47.21 1:47.23 1:02.58 51.65 44.83
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:38.35   3:43.82   3:50.91 3:42.20 3:38.35
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
Brandon Mikel    USA
Brandon Mikel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.51   16.26   17.05 14.51 16.45 19.21 15.28
First round 10 14.25   15.87   15.87 21.62 14.25 15.73 16.00
2x2x2 Cube First round 23 5.69   6.94   7.39 5.69 7.38 6.06 7.80
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:08.75   1:26.28   1:27.77 1:31.31 1:08.75 1:19.75 1:31.98
6x6x6 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:28.60   DNF   1:28.60 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 69     69
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 33.53   39.38   42.52 40.34 40.12 33.53 37.68
Rubik's Clock Final 5 13.04   13.65   13.93 13.42 13.60 13.04 18.56
Combined First round 6 12.76   14.46   12.76 12.81 15.45 17.06 15.13
Bruno Rangel    Mexico
Bruno Rangel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 24.31   28.43   DNF 27.65 32.06 25.58 24.31
2x2x2 Cube First round 39 8.78   12.69   16.53 11.09 DNF 10.46 8.78
4x4x4 Cube Combined Final 32 3:00.68     3:10.08 3:00.68
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 1:09.46     1:10.32 1:09.46
Chester Lian    Malaysia
Chester Lian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.06   12.26   10.06 DNF 11.84 13.71 11.23
Second round 4 11.39   12.04   12.20 12.04 13.46 11.39 11.89
First round 6 12.28   13.00   12.28 13.36 17.09 12.59 13.06
2x2x2 Cube Final 16 4.41   6.59   6.24 DNF 8.86 4.66 4.41
First round 15 5.33   5.71   5.75 5.93 5.33 5.45 11.51
4x4x4 Cube Combined Final 7 59.22   1:00.00   59.22 59.78 1:00.48 59.74 1:30.09
6x6x6 Cube Combined Final 9 5:22.07     5:22.07
3x3x3 Blindfolded Final 2 55.05   DNF   DNF 1:05.88 55.05
3x3x3 Fewest Moves Final 2 36     36
3x3x3 One-Handed Final 5 16.85   24.26   23.93 25.55 16.85 23.51 25.34
Combined First round 5 19.33   22.91   20.00 25.36 19.33 28.06 23.38
Rubik's Clock Combined First round 9 17.33   21.11   32.69 19.02 17.33 24.06 20.24
Dan Selzer    USA
Dan Selzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.34   11.22   9.34 11.13 10.96 14.53 11.57
Second round 9 10.72   14.29   DNF 16.87 13.05 10.72 12.94
First round 5 10.44   12.43   12.79 13.12 12.37 10.44 12.13
2x2x2 Cube Final 12 4.49   5.54   5.86 4.49 4.92 5.85 6.56
First round 11 4.60   5.25   12.08 5.17 5.09 5.50 4.60
4x4x4 Cube Combined Final 2 39.53   45.59   2:09.63 46.62 39.53 45.28 44.88
6x6x6 Cube Combined Final 6 3:40.89   4:09.68   3:52.06 4:56.10 3:40.89
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 7 53     53
3x3x3 One-Handed Final 3 18.02   21.21   31.42 23.22 21.27 19.13 18.02
Combined First round 4 16.86   21.87   16.86 24.91 27.93 19.41 21.28
Rubik's Clock Final 6 13.95   16.68   17.17 15.85 22.11 13.95 17.03
Combined First round 7 12.86   15.78   14.88 12.86 DNF 14.63 17.83
Daniel Kottenstette    USA
Daniel Kottenstette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 21.58   22.62   21.58 22.68 23.42 21.77 29.91
2x2x2 Cube First round 25 6.24   7.78   6.24 9.17 6.71 7.45 9.81
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:44.88     2:08.26 1:44.88
6x6x6 Cube Combined Final 12 6:18.42     6:18.42
3x3x3 Blindfolded Final 9 5:04.53   DNF   DNF 5:04.53 DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 57.53     57.53 59.14
Rubik's Clock Combined First round 14 25.58   35.21   36.12 25.58 29.28 43.10 40.24
Emmett Jesrani    USA
Emmett Jesrani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 24.35   29.61   31.86 30.67 24.35 35.47 26.30
2x2x2 Cube First round 37 8.91   11.81   DNF 11.41 12.24 11.78 8.91
4x4x4 Cube Combined Final 27 2:21.66     2:21.66 2:50.51
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 1:03.94     1:07.64 1:03.94
Eric Limeback    Canada
Eric Limeback
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.26   9.87   9.73 8.97 8.26 10.92 12.93
Second round 1 8.46   9.56   9.33 9.75 8.46 9.60 10.32
First round 1 8.58   9.95   10.69 9.33 10.94 8.58 9.84
2x2x2 Cube Final 3 3.01   3.66   5.16 3.01 3.36 3.69 3.93
First round 4 3.18   4.00   5.03 4.83 3.20 3.18 3.96
4x4x4 Cube Combined Final 3 40.34   48.02   55.16 41.68 50.65 40.34 51.72
3x3x3 Blindfolded Final 1 38.42   NR DNF   53.15 38.42 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 42     42
3x3x3 One-Handed Final 2 17.80   19.39   23.70 19.02 18.88 20.28 17.80
Combined First round 2 18.24   20.42   22.34 22.01 18.24 19.86 19.40
Eva Tulchinsky    USA
Eva Tulchinsky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 1:05.84   1:38.72   1:50.06 1:10.00 1:05.84 1:56.09 DNF
Ian VonWald    USA
Ian VonWald
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 23.88   29.62   29.88 29.75 23.88 29.23 32.51
Jack Haviland    USA
Jack Haviland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 29.11   33.88   37.16 29.74 29.11 38.99 34.74
2x2x2 Cube First round 33 7.39   9.86   16.27 10.61 8.36 10.60 7.39
Jacob Riegal    USA
Jacob Riegal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 38.31   44.29   51.53 51.61 41.74 39.60 38.31
2x2x2 Cube First round 42 10.28   13.20   11.71 27.08 14.86 13.03 10.28
4x4x4 Cube Combined Final 30 2:41.05     2:41.05 3:31.55
Rubik's Clock Combined First round 11 20.79   24.49   24.54 22.90 26.03 DNF 20.79
James LaChance    USA
James LaChance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.63   18.05   18.77 17.22 18.16 20.66 16.63
First round 21 17.28   19.75   20.16 17.28 17.63 27.11 21.46
2x2x2 Cube Final 7 3.70   4.75   3.70 4.45 4.88 4.92 6.02
First round 7 4.07   4.76   4.14 5.76 4.07 4.38 6.16
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Jamie Kosberg    USA
Jamie Kosberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 34.53   37.69   39.19 49.72 34.53 38.41 35.46
4x4x4 Cube Combined Final 28 2:40.27     2:40.27 2:46.00
Jason Kim    USA
Jason Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 17.41   20.09   22.55 20.12 17.41 19.80 20.34
First round 22 16.59   20.82   23.22 18.44 21.88 22.15 16.59
2x2x2 Cube Final 13 4.21   5.70   5.21 5.99 4.21 5.90 6.60
First round 10 4.29   5.16   5.05 5.96 4.59 5.84 4.29
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:25.31   1:38.58   1:41.22 1:25.31 1:34.85 1:39.68 1:41.28
Jeremy Kruman    USA
Jeremy Kruman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 37.87   39.67   37.87 40.02 43.52 41.04 37.94
2x2x2 Cube First round 30 6.62   8.21   7.17 6.62 7.59 9.88 17.30
Jim Mertens    USA
Jim Mertens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 16.65   17.03   17.09 16.94 17.05 17.36 16.65
First round 13 15.88   16.87   15.88 18.21 17.73 16.04 16.83
2x2x2 Cube First round 20 5.70   6.79   7.31 5.70 6.46 6.59 8.06
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 23.52   34.44   32.28 23.52 37.72 36.34 34.69
Rubik's Clock Combined First round 13 24.96   33.72   41.38 24.96 27.90 DNF 31.88
Joanna Connelly    USA
Joanna Connelly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 2:25.16   2:51.12   2:48.29 2:28.36 3:16.71 2:25.16 9:04.50
John Brechon    USA
John Brechon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.27   10.12   10.53 10.44 11.39 9.39 9.27
Second round 2 9.55   11.68   10.85 9.55 11.82 12.38 13.40
First round 4 9.65   11.98   11.80 9.65 11.43 12.99 12.70
2x2x2 Cube Final 2 2.75   3.55   4.50 6.41 2.75 3.00 3.14
First round 2 3.30   3.69   3.90 3.43 3.30 3.75 5.23
4x4x4 Cube Combined Final 1 40.97   42.97   47.59 43.71 41.78 40.97 43.41
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:07.49   2:24.32   2:31.67 2:07.49 2:33.80
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:26.51   DNF   2:11.72 1:26.51 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 15.13   16.80   20.44 16.43 15.13 15.52 18.46
Combined First round 1 14.94   19.31   19.41 19.70 18.82 23.04 14.94
Rubik's Clock Final 8 9.81   27.88   12.94 10.64 9.81 DNF 1:00.07
Combined First round 5 11.46   13.56   11.46 15.17 DNF 12.07 13.44
John Kramer    USA
John Kramer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 1:29.76   DNF   DNF 1:29.76 1:42.06 1:43.52 DNF
Justin Rausch    USA
Justin Rausch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 25.41   30.81   33.42 29.72 25.41 29.28 34.66
2x2x2 Cube First round 35 7.67   10.34   10.59 17.24 7.67 10.29 10.13
3x3x3 Fewest Moves Final 8 56     56
Kit Clement    USA
Kit Clement
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 16.16   17.13   17.15 16.16 17.24 17.00 18.51
First round 17 15.80   17.60   15.80 19.19 17.78 16.90 18.13
2x2x2 Cube Final 8 3.65   4.86   6.96 3.99 6.20 3.65 4.39
First round 16 5.18   5.88   5.18 12.09 5.75 6.42 5.48
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:03.18   1:15.58   1:26.35 1:03.18 1:23.72 1:12.19 1:10.82
3x3x3 Blindfolded Final 7 3:17.55   DNF   3:17.55 DNF DNF
Rubik's Clock Final 2 9.21   10.00   10.68 9.75 9.21 DNF 9.57
Combined First round 1 8.58   9.21   8.84 8.92 8.58 9.88 10.07
Lauren Klemz    USA
Lauren Klemz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 1:00.60   1:02.55   1:02.73 1:04.09 1:47.07 1:00.60 1:00.83
2x2x2 Cube First round 49 22.16   27.04   24.42 30.16 30.69 26.54 22.16
4x4x4 Cube Combined Final 33 3:53.49     3:53.49 DNF
Rubik's Clock Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Luke Dwyer    USA
Luke Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 41.08   45.56   41.08 45.52 44.90 46.26 51.25
2x2x2 Cube First round 40 11.39   13.01   11.39 13.79 13.50 11.74 20.63
Mason Langenderfer    USA
Mason Langenderfer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 16.57   18.97   16.88 20.83 16.57 19.90 20.12
First round 20 15.36   19.32   20.66 19.90 17.71 15.36 20.34
2x2x2 Cube Final 11 4.89   5.44   6.58 4.89 5.86 4.89 5.56
First round 12 4.36   5.30   5.47 4.37 6.80 6.07 4.36
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:34.28     2:01.52 1:34.28
6x6x6 Cube Combined Final 8 5:00.96     5:00.96
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 10 28.11   34.39   38.42 31.21 33.54 28.11 41.15
Combined First round 9 27.01   29.22   29.90 27.01 34.34 28.54 29.21
Rubik's Clock Combined First round 16 13.28   DNF   13.28 16.38 20.81 DNF DNF
Michael Conard    USA
Michael Conard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 21.88   22.52   23.20 22.21 22.84 21.88 22.50
2x2x2 Cube First round 32 7.57   8.51   7.57 9.50 7.69 9.44 8.40
4x4x4 Cube Combined Final 25 2:04.31     2:04.31 2:07.16
6x6x6 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 8 4:58.12   DNF   DNF 4:58.12 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 47.31     58.98 47.31
Rubik's Clock Combined First round 18 21.44   DNF   DNF 29.05 31.86 21.44 DNF
Michael Ellis    USA
Michael Ellis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 24.05   32.91   30.48 DNF 33.36 34.90 24.05
2x2x2 Cube First round 36 10.23   10.93   11.31 12.91 10.36 11.11 10.23
Michael McCarty    USA
Michael McCarty
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.11   15.95   14.15 17.24 16.47 13.11 18.07
First round 12 13.82   16.79   17.20 17.41 19.01 13.82 15.75
2x2x2 Cube Final 10 4.33   5.15   5.70 4.33 6.98 4.35 5.39
First round 8 2.79   4.80   7.44 4.73 2.79 6.86 2.82
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:03.81   1:05.64   DNF 1:05.22 1:03.81 1:07.12 1:04.57
6x6x6 Cube Combined Final 5 4:05.50   4:07.86   4:07.38 4:05.50 4:10.69
Michel Mahas    USA
Michel Mahas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 1:23.75   2:10.71   DNF 1:35.59 3:29.53 1:23.75 1:27.01
Miles Dutil    USA
Miles Dutil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 50.03   1:02.90   1:09.46 1:00.87 50.03 1:07.94 59.90
Mitchel Miller    USA
Mitchel Miller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 35.08   40.57   42.93 35.08 DNF 40.39 38.38
Nathan Dwyer    USA
Nathan Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.33   13.48   12.72 13.77 13.96 14.42 12.33
Second round 8 12.66   13.71   14.32 12.66 14.02 14.32 12.78
First round 7 11.86   13.64   14.80 11.86 12.95 14.11 13.85
2x2x2 Cube Final 5 3.86   4.34   5.30 4.71 3.86 3.95 4.36
First round 5 3.72   4.42   4.51 4.87 3.72 4.79 3.97
4x4x4 Cube Combined Final 5 51.82   55.12   56.16 55.80 53.41 1:08.96 51.82
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:15.58   3:29.25   3:24.67 3:15.58 3:47.50
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 39     39
3x3x3 One-Handed Final 6 20.46   24.35   29.99 26.33 20.46 23.46 23.27
Combined First round 7 21.25   25.76   DNF 29.98 23.27 21.25 24.03
Rubik's Clock Final 3 8.35   10.19   8.35 9.48 9.47 14.93 11.63
Combined First round 3 9.56   10.55   10.65 11.20 9.56 11.26 9.80
Neel Patel    USA
Neel Patel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 27.47   34.01   29.88 39.19 DNF 32.96 27.47
2x2x2 Cube First round 45 11.44   15.54   15.96 19.66 16.46 14.19 11.44
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 1:11.68     1:11.68 1:18.59
Neel Shah    USA
Neel Shah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.18   15.00   13.24 16.97 18.66 14.80 11.18
Second round 7 12.73   13.60   12.91 14.91 12.73 12.97 15.77
First round 14 13.07   16.95   16.64 13.07 17.72 16.48 19.73
2x2x2 Cube First round 18 3.79   6.11   6.74 9.05 6.85 3.79 4.74
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:21.25   1:51.41   1:21.25 1:33.63 DNF 1:28.28 2:32.31
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Nick White    USA
Nick White
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 46.47   50.95   1:27.31 49.34 46.47 50.86 52.65
2x2x2 Cube First round 46 14.22   18.78   14.22 28.24 14.28 21.88 20.18
4x4x4 Cube Combined Final 34 DNF     DNF DNF
Rubik's Clock Combined First round 20 37.35     37.35 DNF
Oliver Nasr    USA
Oliver Nasr
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 30.93   37.49   40.86 39.03 32.71 30.93 40.74
2x2x2 Cube First round 34 9.72   10.02   10.21 11.61 9.86 9.72 10.00
4x4x4 Cube Combined Final 31 2:43.88     2:54.59 2:43.88
Owen Fleming    USA
Owen Fleming
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 25.81   30.53   33.63 25.81 28.81 32.61 30.18
2x2x2 Cube First round 43 9.87   14.34   20.56 9.87 15.49 13.08 14.45
4x4x4 Cube Combined Final 29 2:40.81     2:40.81 2:43.47
Quentin Nottage    USA
Quentin Nottage
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 30.70   36.92   57.62 40.26 38.66 31.85 30.70
Rami Sbahi    USA
Rami Sbahi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.59   10.90   10.94 9.59 11.74 10.02 12.05
Second round 5 10.99   12.36   DNF 12.44 10.99 13.16 11.48
First round 2 9.96   10.83   10.94 10.93 10.61 9.96 11.69
2x2x2 Cube Final 1 2.42   3.11   5.32 3.54 2.42 2.67 3.11
First round 1 2.89   3.36   3.55 DNF 2.89 3.16 3.38
4x4x4 Cube Combined Final 6 51.57   58.66   51.57 1:00.65 58.11 1:08.51 57.22
6x6x6 Cube Combined Final 7 4:24.76   DNF   4:24.76 4:50.22 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:14.01   DNF   2:14.01 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 21.59   23.96   27.03 24.78 24.31 21.59 22.78
Combined First round 3 17.09   21.36   22.43 22.61 17.09 19.96 21.69
Rubik's Clock Combined First round 15 20.50   36.31   25.74 1:01.87 DNF 21.31 20.50
Ria Singhal    USA
Ria Singhal
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 51 23.25   DNF   DNF 23.25 39.28 DNF DNF
Roman Svyatov    Russia
Roman Svyatov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 18.94   31.05   46.36 23.99 18.94 22.79 DNF
First round 25 17.61   22.26   21.58 23.42 21.79 DNF 17.61
2x2x2 Cube First round 44 8.33   14.53   DNF 15.69 8.33 17.28 10.63
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 1:05.08     1:07.19 1:05.08
Ryan DeLine    USA
Ryan DeLine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 18.71   25.55   18.71 32.43 22.49 21.72 34.71
First round 23 15.52   21.01   23.99 19.80 DNF 15.52 19.24
2x2x2 Cube First round 26 5.43   7.89   14.99 8.39 5.43 7.27 8.00
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:37.13     1:37.13 1:56.41
3x3x3 Fewest Moves Final 5 45     45
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 45.81     45.81 45.90
Rubik's Clock Combined First round 10 17.19   23.46   17.19 17.82 DNF 18.68 33.87
Ryan Pope    USA
Ryan Pope
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 19.58   24.71   26.70 19.58 26.01 23.80 24.31
2x2x2 Cube First round 17 4.91   5.97   5.69 6.69 4.91 6.71 5.54
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:21.28   1:44.21   1:40.31 1:29.89 DNF 2:02.43 1:21.28
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 32     32
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 29.31   37.88   47.24 37.07 29.31 39.79 36.79
Ryan Vall    USA
Ryan Vall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.31   16.06   16.57 16.14 15.50 15.31 16.53
First round 24 15.75   21.92   15.75 22.50 20.87 DNF 22.40
2x2x2 Cube First round 24 4.49   7.15   4.49 9.23 6.37 DNF 5.85
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:05.90   1:16.04   1:27.33 1:24.80 1:05.90 1:16.19 1:07.14
Rubik's Clock Final 1 8.32   9.94   9.48 10.39 8.32 9.96 10.89
Combined First round 2 9.12   9.97   9.43 12.95 9.98 10.51 9.12
Sammy Tawakkol    USA
Sammy Tawakkol
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 26.43   35.85   44.65 42.58 26.43 35.63 29.34
2x2x2 Cube First round 31 6.14   8.31   6.14 11.02 7.19 10.45 7.28
4x4x4 Cube Combined Final 26 2:08.37     2:32.84 2:08.37
6x6x6 Cube Combined Final 13 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 1:16.74     2:25.84 1:16.74
Rubik's Clock Combined First round 19 22.28   DNF   35.58 22.28 DNF DNF 25.61
Samuel Adrián Pérez Loya    Mexico
Samuel Adrián Pérez Loya
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.27   15.16   11.27 16.34 16.09 20.34 13.04
Second round 11 13.50   14.85   15.98 14.19 16.28 14.37 13.50
First round 9 12.80   14.54   17.92 12.80 12.86 13.22 17.54
2x2x2 Cube Final 14 5.28   6.21   6.47 6.14 5.28 7.66 6.01
First round 14 2.81   5.35   4.87 5.74 2.81 5.44 5.85
4x4x4 Cube Combined Final 11 59.92   1:12.56   1:20.05 1:14.00 1:09.13 59.92 1:14.55
6x6x6 Cube Combined Final 10 5:24.31     5:24.31
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 33.40   34.29   34.38 33.65 34.83 33.40 51.16
Combined First round 10 27.01   30.17   31.40 33.49 27.01 30.58 28.53
Sarah Strong    Canada
Sarah Strong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.77   DNF   12.68 13.43 DNF DNF 11.77
Second round 3 11.25   12.03   11.80 11.25 12.59 11.71 DNF
First round 3 11.31   11.95   12.69 11.40 13.11 11.31 11.77
2x2x2 Cube First round 50 3.88   DNF   5.69 DNF 3.88 4.36 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 8 55.46   1:00.47   55.46 57.57 DNF 59.41 1:04.44
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
Rubik's Clock Combined First round 17 13.57   DNF   13.72 DNF DNF 13.57 DNF
Scot Stanulis    USA
Scot Stanulis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 24.33   27.43   30.41 25.36 26.52 DNF 24.33
2x2x2 Cube First round 29 5.26   8.16   8.67 21.18 7.02 5.26 8.78
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 38.44   44.34   55.08 38.91 DNF 38.44 39.02
Shane Walker    USA
Shane Walker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 46.59   54.31   55.51 56.18 51.23 46.59 1:03.07
2x2x2 Cube First round 38 9.15   12.42   13.80 11.86 12.22 13.18 9.15
Tiernan Jesrani    USA
Tiernan Jesrani
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 48 20.26   25.00   20.26 26.11 25.18 23.71 35.27
Tim Pow    USA
Tim Pow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 14.94   16.07   14.94 14.94 15.01 19.11 18.26
Second round 12 13.59   15.54   14.50 18.41 15.45 16.67 13.59
First round 15 14.08   17.29   16.47 20.11 17.75 14.08 17.66
Tom Burke    USA
Tom Burke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 25.88   32.31   28.94 25.88 41.03 36.91 31.08
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Trevor Spitzley    USA
Trevor Spitzley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 15.37   17.52   16.91 19.01 15.37 20.15 16.65
First round 16 14.58   17.59   25.61 16.16 18.44 14.58 18.18
2x2x2 Cube Final 15 5.46   6.52   8.05 5.46 5.90 10.18 5.61
First round 9 3.61   5.10   4.46 5.41 5.42 3.61 5.46
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:05.38   1:15.10   1:06.33 1:20.21 1:32.15 1:05.38 1:18.77
Victor Duncan    USA
Victor Duncan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.45   20.01   19.10 22.31 21.19 18.45 19.75
First round 19 17.59   19.18   20.42 17.59 18.52 21.08 18.59
2x2x2 Cube First round 27 6.36   8.08   10.69 9.74 7.68 6.36 6.82
Yuxuan Chen (陈雨璇)    China
Yuxuan Chen (陈雨璇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 13.63   16.82   15.96 17.71 13.63 19.84 16.80
First round 11 14.61   16.51   17.01 15.21 14.61 17.30 27.18
2x2x2 Cube Final 9 4.02   4.96   5.75 4.59 5.77 4.02 4.55
First round 13 4.21   5.31   6.98 6.34 4.56 5.02 4.21
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:10.80   1:16.58   1:33.06 1:10.80 1:18.59 1:16.37 1:14.78
6x6x6 Cube Combined Final 11 5:52.15     5:52.15
3x3x3 Fewest Moves Final 6 49     49
3x3x3 One-Handed Final 8 23.41   28.38   31.43 26.85 23.41 26.87 35.13
Combined First round 8 23.78   28.75   28.55 29.31 23.78 29.06 28.63
Rubik's Clock Final 7 11.95   17.64   21.52 DNF 11.95 14.70 16.69
Combined First round 8 14.38   17.13   14.83 20.14 17.46 19.10 14.38
Zac Howell    USA
Zac Howell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 21.47   31.41   31.30 34.78 32.06 30.86 21.47
2x2x2 Cube First round 22 6.09   6.85   6.09 8.82 7.60 6.43 6.52
Zachary Blackwell    USA
Zachary Blackwell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 31.23   35.13   32.56 36.09 36.73 47.70 31.23
2x2x2 Cube First round 41 9.08   13.06   12.97 16.43 9.08 10.30 15.90