Suzhou Open 2017

Date City WCA LInk
2017-9-16~17  China, Suzhou Suzhou Open 2017

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Lukas Shelley 8.25  Yang Li (李扬) 9.57  Wenxuan Tang (唐文轩) 10.00
 2x2x2 Cube  Lukas Shelley 2.36  Chengming Su (苏成明) 3.36  Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 3.99
 4x4x4 Cube  Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 38.51  Yang Li (李扬) 39.28  Wenxuan Tang (唐文轩) 41.33
 3x3x3 One-Handed  Jing Chen (陈憬) 16.17  Yang Li (李扬) 17.27  Chengming Su (苏成明) 17.92
 Megaminx  Yunliang Zhang (张赟量) 48.54  Yi Wang (王旖) 1:05.14  Wenxuan Tang (唐文轩) 1:06.68
 Pyraminx  Junqi Feng (冯骏骐) 4.06  Zheng Chen (陈政) 4.06  Yi Wang (王旖) 4.88
 3x3x3 With Feet  Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 34.68  Chengming Su (苏成明) 38.75  Zongwen Mu (牟宗文) 1:00.52
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yang Li (李扬) 8.22   8.99    China 8.22 8.48 12.61 9.12 9.38
2 Lukas Shelley 7.11   9.00    Denmark 7.11 9.40 9.00 DNF 8.59
3 Meng'an Pu (浦梦安) 9.35   10.38    China 10.42 10.43 13.13 9.35 10.29
4 Wenxuan Tang (唐文轩) 9.76   10.76    China 11.40 9.76 9.83 11.75 11.06
5 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 9.01   10.89    China 11.00 10.79 10.88 9.01 12.33
6 Junqi Feng (冯骏骐) 9.24   10.91    China 9.24 10.51 11.50 12.95 10.73
7 Jing Chen (陈憬) 9.37   10.91    China 10.42 10.73 11.62 9.37 11.57
8 Jiajun Li (李嘉俊) 10.37   11.80    China 10.37 13.81 12.59 11.75 11.05
9 Zhangning He (何樟宁) 10.46   11.85    China 11.41 13.15 13.99 10.46 10.99
10 Zongwen Mu (牟宗文) 10.51   11.94    China 11.60 10.61 13.61 10.51 16.46
11 Renfei Dang (党任飞) 10.36   12.08    China 10.36 11.88 15.79 12.21 12.15
12 Jiahao Ye (叶佳浩) 11.55   12.48    China 13.04 11.55 15.10 12.10 12.29
13 Xiaowei Chen (陈晓伟) 10.82   12.53    China 12.45 10.82 12.09 13.05 13.27
14 Cheng Yang (杨铖) 11.56   12.82    China 13.07 11.61 13.78 11.56 17.63
15 Liang Yu (余亮) 10.92   12.87    China 15.30 11.55 11.75 10.92 DNF
16 Junru Wang (王珺儒) 12.21   12.91    China 13.41 12.22 13.09 12.21 13.49
17 Chengming Su (苏成明) 11.37   12.96    China 13.74 11.37 12.71 12.43 14.78
18 Hongzhi Chen (陈泓知) 11.71   13.03    China 11.71 16.77 13.02 13.31 12.77
19 Zian Song (宋子安) 11.68   13.37    China 11.68 14.92 12.99 15.11 12.20
20 Zhengyu Yang (杨正宇) 11.20   13.42    China 12.13 13.04 11.20 17.44 15.10
21 Zeqin Chen (陈泽钦) 10.84   13.64    China 12.68 13.62 22.37 10.84 14.63
22 Bowen Zhang (张博文) 12.80   13.74    China 12.80 13.23 13.96 18.27 14.03
23 Haoran Fei (费浩然) 10.97   13.96    China 10.97 12.11 14.79 18.69 14.97
24 Hang Zhu (朱航) 13.69   14.19    China 13.90 14.11 13.69 14.55 15.67
25 Yi Wang (王旖) 11.79   14.21    China 11.79 14.56 15.07 20.46 12.99
26 Jin Xie (谢晋) 11.57   14.25    China 11.57 13.96 13.73 15.39 15.07
27 Zhefan Pu (浦喆凡) 12.28   14.30    China 14.43 22.57 14.29 14.18 12.28
28 Sicheng Gu (顾思成) 11.96   14.33    China 11.96 15.85 16.89 13.52 13.62
29 Tianli Li (李田立) 13.23   14.51    China 16.82 13.86 15.22 14.46 13.23
30 Lin Qi (祁麟) 11.97   14.71    China 16.17 11.97 15.60 14.42 14.10
31 Fanhao Zhang (张樊昊) 10.29   14.88    China 16.29 13.82 16.35 10.29 14.52
32 Zexuan Yan (晏择轩) 14.23   15.13    China 14.29 14.23 17.64 15.60 15.50
33 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 12.51   15.22    China 14.79 17.12 14.44 12.51 16.44
34 Hansheng Xu (徐菡声) 12.58   15.27    China 15.71 16.91 12.58 14.73 15.36
35 Jiuwei Li (李九威) 11.67   15.68    China 11.67 17.33 16.43 15.72 14.90
36 Feiyang Sheng (盛菲阳) 13.73   15.71    China 16.05 16.67 15.73 13.73 15.36
37 Shuai Zhang (张帅) 13.81   15.81    China 13.81 18.12 15.98 14.17 17.27
38 Hao Tian (田浩) 11.67   16.14    China 11.67 13.52 16.84 21.99 18.07
39 Hang Yu (禹杭) 14.57   16.20    China 15.83 14.57 16.35 16.43 18.93
40 Jing Xu (许靖) 15.30   16.39    China 15.30 16.20 17.14 15.87 17.09
41 Zhihao Zhou (周志豪) 14.08   16.53    China 17.34 19.89 15.79 14.08 16.47
42 Ziyang Wang (王子扬) 15.82   16.59    China 16.46 16.91 18.68 15.82 16.40
43 Yue Yu (于越) 14.20   16.74    China 27.81 14.78 20.24 14.20 15.19
44 Xiangyang Li (李向阳) 14.87   16.75    China 19.27 16.43 17.67 16.15 14.87
45 Shan Jiang (江山) 15.29   16.83    China 15.29 15.57 19.80 17.07 17.85
46 Hualin Jiang (姜化霖) 14.04   17.00    China DNF 17.23 16.46 14.04 17.31
47 Chao Ding (丁超) 14.06   17.07    China 14.06 17.61 14.09 19.52 21.46
48 Bo Liu (刘波) 15.55   17.16    China 16.97 21.45 17.72 16.78 15.55
49 Yunhuan Zhao (赵赟欢) 14.93   17.25    China 14.93 17.07 17.89 17.22 17.46
50 Tianping Ding (丁天平) 14.45   17.39    China 21.06 17.96 14.45 16.00 18.21
51 Xiaoliang Zhu (朱校良) 14.61   17.43    China 16.90 21.17 18.80 14.61 16.58
52 Ruoyu Pan (潘偌羽) 14.82   17.45    China 17.94 16.03 19.64 14.82 18.38
53 Zizheng Li (李子铮) 17.25   17.95    China 18.43 17.25 17.85 20.46 17.58
54 Yuntian Jiang (蒋云天) 16.89   18.29    China 18.49 19.29 17.09 16.89 20.36
55 Minyang Li (李旻旸) 15.23   18.31    China 19.71 16.71 20.51 18.51 15.23
56 Jianyi Li (李健一) 17.85   18.33    China 21.40 18.27 17.85 18.78 17.95
57 Lüyang Tang (唐吕扬) 14.72   18.34    China 19.18 17.04 14.72 18.81 20.43
58 Siyuan Dai (戴思源) 13.33   18.50    China 13.33 22.55 20.01 16.71 18.78
59 Shengjie Zhu (朱圣捷) 16.42   18.52    China 21.00 19.31 18.54 16.42 17.70
60 Zheng Chen (陈政) 13.79   18.68    China 25.35 15.24 20.68 20.12 13.79
61 Jiade Lin (林家德) 15.84   18.99    China 19.95 24.21 18.49 18.52 15.84
62 Tianchen Zhu (朱天晨) 13.99   19.17    China 15.67 19.92 30.24 13.99 21.93
63 Shiyuan Liu (刘适源) 16.76   19.50    China 16.76 20.02 24.15 19.39 19.08
64 Chengyao Yang (杨成尧) 13.93   19.60    China 13.93 20.14 23.65 21.45 17.21
65 Wenshuo Zhang (张文硕) 16.03   20.07    China 16.83 24.40 20.45 22.92 16.03
66 Yitong Kong (孔艺潼) 16.69   20.09    China 16.69 21.08 19.39 19.79 21.76
67 Junqi Yang (杨俊祺) 18.05   20.38    China 18.05 21.41 20.06 19.68 21.49
68 Wenting Ni (倪雯婷) 16.37   20.48    China 22.94 16.37 DNF 17.99 20.50
69 Ziyang Yuan (袁子阳) 18.13   20.58    China 27.35 20.63 18.13 21.86 19.25
70 Shengyang Lian (连圣阳) 18.46   20.79    China 20.21 18.46 22.18 23.18 19.99
71 Yilin Miao (苗宜琳) 17.42   20.81    China 20.18 17.42 24.12 18.12 24.24
72 Yirong Chen (陈奕镕) 18.97   21.17    China 19.11 24.37 20.34 18.97 24.06
73 Juanjuan Zhu (朱娟娟) 18.51   21.35    China 20.72 24.02 20.16 23.17 18.51
74 Yitian Xu (徐熠天) 19.53   21.61    China 19.53 20.15 22.52 28.00 22.17
75 Ning Xu (许宁) 16.07   21.88    China 22.16 26.47 25.96 17.52 16.07
76 Ran Tao (陶然) 19.56   22.16    China 19.56 25.69 19.59 28.32 21.21
77 Jingya Feng (冯靖雅) 17.06   22.64    China 22.53 22.88 17.06 DNF 22.52
78 Yehao Wang (王业豪) 20.14   22.83    China 21.14 23.21 24.14 20.14 24.96
79 Zhuzi Yuan (袁诸子) 20.83   22.90    China 21.52 22.02 25.16 20.83 26.37
80 Yang Xia (夏洋) 13.00   22.92    China 16.16 DNF 19.64 13.00 32.96
81 Zhiyuan Wu (吴志远) 19.94   23.12    China 21.49 19.94 23.63 24.25 24.31
82 Shiyuan Feng (冯诗原) 20.16   23.46    China 25.03 20.16 25.84 20.41 24.95
83 Jun Zhou (周俊) 20.59   23.63    China 37.76 25.43 20.59 22.37 23.09
84 Yihang Wang (王一航) 17.38   24.17    China 23.63 24.54 24.34 43.41 17.38
85 Linxuan Wu (吴林轩) 21.19   24.18    China 21.19 27.05 27.48 21.34 24.14
86 Zhihang Yu (于之航) 18.84   24.29    China 22.99 23.31 26.57 DNF 18.84
87 Ying Yang (杨莹) 21.53   24.68    China 21.53 DNF 27.22 24.84 21.99
88 Minlei Sun (孙敏蕾) 20.91   25.13    China 25.58 20.91 DNF 23.35 26.46
89 Kyle Tsai (蔡旭凯) 20.73   25.30    Taiwan 25.75 30.36 20.73 26.45 23.71
90 Yang Xue (薛阳) 19.65   25.32    China 28.46 22.94 24.55 19.65 29.87
91 Yixiang Zhang (张壹翔) 22.20   25.46    China 23.64 28.98 26.94 25.80 22.20
92 Zhiyuan Ma (马之元) 20.10   25.89    China 20.10 25.26 23.53 DNF 28.87
93 Yinuo Zhao (赵伊诺) 19.07   26.03    China 22.12 DNF 22.83 33.13 19.07
94 Yao Gong (龚尧) 20.60   27.13    China 20.60 33.23 26.88 27.75 26.76
95 Yujie Zhou (周宇洁) 23.12   27.92    China DNF 24.94 23.18 35.65 23.12
96 Wenyu Zhang (张文禹) 23.53   29.19    China 28.48 27.54 31.54 23.53 39.82
97 Qiyu Chen (陈其宇) 26.52   29.38    China 26.52 27.46 34.70 29.98 30.71
98 Wenrui Qian (钱文睿) 17.63   29.40    China 17.63 DNF 28.69 35.35 24.15
99 Yan Qiang (枪妍) 17.41   30.20    China 17.41 43.84 23.04 26.33 41.22
100 Jianyang Teng (滕剑阳) 24.51   30.40    China 28.37 29.05 33.78 24.51 DNF
101 Ziyue Wu (吴子玥) 23.29   31.39    China 30.37 23.29 33.07 36.00 30.73
102 Jiali Xu (徐佳莉) 30.27   32.01    China 35.08 30.32 DNF 30.27 30.63
103 Zisen Ma (马子森) 29.58   34.17    China 37.36 38.28 32.56 29.58 32.60
104 Qianyi Gu (顾钱毅) 29.67   34.31    China 59.01 33.20 37.82 31.92 29.67
105 Jie Wang (王杰) 34.72   37.00    China 38.54 59.70 34.72 35.76 36.70
106 Tiancai Zhu (朱田才) 36.95   38.44    China 36.95 43.42 38.78 37.07 39.48
107 Jie Ji (季杰) 47.84   50.79    China 54.20 50.23 47.95 47.84 DNF
108 Liqin Xia (夏丽芹) 45.19   58.12    China 45.19 52.72 59.73 1:05.29 1:01.92
109 Yuanhao Zhu (朱远浩) 48.03   1:10.37    China DNF 1:06.55 1:17.71 1:06.84 48.03
110 Yanxi Xu (徐言熙) 1:05.66   1:16.73    China 1:17.19 1:41.92 1:05.66 1:13.50 1:19.50
111 Muyue Hu (胡暮悦) 14.11   DNF    China DNF 14.11 18.32 21.90 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lukas Shelley 8.63   8.95    Denmark 8.63 8.73 8.98 DNF 9.15
2 Yang Li (李扬) 7.92   9.20    China 9.18 10.64 10.09 7.92 8.33
3 Meng'an Pu (浦梦安) 9.55   10.06    China 10.01 9.64 12.01 10.53 9.55
4 Wenxuan Tang (唐文轩) 8.54   10.60    China 8.54 12.32 9.36 10.13 12.74
5 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 10.36   10.97    China 10.71 10.36 10.81 11.38 11.40
6 Zhangning He (何樟宁) 9.61   11.43    China 11.78 9.90 15.25 12.62 9.61
7 Junqi Feng (冯骏骐) 10.58   11.56    China 11.57 11.41 11.69 10.58 19.96
8 Zeqin Chen (陈泽钦) 9.49   12.07    China 10.69 13.70 9.49 15.58 11.82
9 Jiajun Li (李嘉俊) 10.46   12.14    China 10.46 13.01 12.08 11.34 13.39
10 Cheng Yang (杨铖) 12.03   12.61    China 12.91 12.34 12.03 19.59 12.57
11 Xiaowei Chen (陈晓伟) 11.74   12.68    China 12.17 14.14 12.28 11.74 13.59
12 Jing Chen (陈憬) 11.58   12.69    China 13.71 11.58 12.72 11.63 DNF
13 Zian Song (宋子安) 10.01   12.70    China 13.58 11.89 10.01 15.28 12.64
14 Jiahao Ye (叶佳浩) 10.79   12.80    China 13.74 19.45 10.79 11.97 12.69
15 Junru Wang (王珺儒) 11.68   12.84    China 11.86 13.29 13.37 14.73 11.68
16 Jin Xie (谢晋) 10.67   12.88    China 12.93 14.27 10.67 13.39 12.33
17 Chengming Su (苏成明) 10.20   13.01    China 14.90 11.81 12.31 10.20 16.17
18 Tianli Li (李田立) 12.14   13.10    China 14.03 12.69 12.58 22.09 12.14
19 Zhengyu Yang (杨正宇) 11.48   13.33    China 12.09 14.91 11.48 14.93 13.00
20 Yi Wang (王旖) 12.50   13.34    China 12.50 13.04 13.44 13.53 15.74
21 Haoran Fei (费浩然) 11.81   13.51    China 13.29 14.87 11.81 13.57 13.66
22 Zongwen Mu (牟宗文) 9.05   13.89    China 13.85 14.09 13.73 14.12 9.05
23 Renfei Dang (党任飞) 10.90   13.92    China 17.17 10.90 DNF 13.28 11.32
24 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 12.60   13.99    China 14.43 14.78 12.77 17.20 12.60
25 Lin Qi (祁麟) 12.88   14.42    China 13.40 16.28 14.38 12.88 15.48
26 Hansheng Xu (徐菡声) 13.57   14.46    China 16.60 13.76 13.57 15.13 14.49
27 Liang Yu (余亮) 12.57   14.50    China 13.41 16.19 12.57 19.50 13.90
28 Hao Tian (田浩) 12.34   14.65    China 22.73 15.17 14.86 13.91 12.34
29 Hongzhi Chen (陈泓知) 13.51   14.70    China 14.38 13.51 14.97 14.76 15.15
30 Hang Zhu (朱航) 14.28   15.31    China 14.28 14.46 15.94 18.16 15.53
31 Zhihao Zhou (周志豪) 13.85   15.91    China 14.24 18.24 13.85 20.01 15.24
32 Jiuwei Li (李九威) 14.00   16.03    China 14.00 17.20 16.11 14.77 17.22
33 Ziyang Wang (王子扬) 14.19   16.64    China 15.12 20.41 16.37 14.19 18.42
34 Shuai Zhang (张帅) 13.52   16.67    China 15.55 17.16 17.29 13.52 20.63
35 Sicheng Gu (顾思成) 13.88   16.71    China 18.13 16.61 19.75 15.38 13.88
36 Bowen Zhang (张博文) 13.54   16.95    China 17.64 17.44 13.54 17.02 16.38
37 Jing Xu (许靖) 14.83   17.19    China 15.53 14.83 DNF 17.63 18.42
38 Feiyang Sheng (盛菲阳) 16.36   17.28    China 16.36 17.74 20.00 17.44 16.65
39 Zexuan Yan (晏择轩) 13.79   17.38    China 17.89 17.85 13.79 16.94 17.35
40 Shan Jiang (江山) 15.15   17.77    China 19.48 18.56 19.74 15.15 15.28
41 Yue Yu (于越) 13.59   18.16    China 20.34 16.71 18.51 13.59 19.25
42 Fanhao Zhang (张樊昊) 16.94   18.29    China 16.94 18.71 19.14 17.95 18.21
43 Hang Yu (禹杭) 13.80   18.45    China 16.92 20.58 13.80 24.62 17.86
44 Xiangyang Li (李向阳) 15.34   20.19    China 22.97 17.86 19.73 23.64 15.34
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lukas Shelley 7.20   8.25    Denmark 7.20 8.01 9.26 10.86 7.49
2 Yang Li (李扬) 9.25   9.57    China 9.98 9.27 9.25 13.90 9.47
3 Wenxuan Tang (唐文轩) 8.44   10.00    China 10.86 8.77 8.44 10.93 10.37
4 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 9.75   10.82    China 11.89 11.11 9.75 10.20 11.15
5 Zhangning He (何樟宁) 9.28   10.84    China 9.78 9.28 11.07 11.68 11.69
6 Jing Chen (陈憬) 10.42   10.88    China 10.42 10.49 13.63 10.83 11.31
7 Zeqin Chen (陈泽钦) 10.26   11.91    China 12.20 11.13 12.40 10.26 12.50
8 Jiajun Li (李嘉俊) 10.75   12.00    China 12.31 10.75 11.06 12.87 12.63
9 Meng'an Pu (浦梦安) 10.11   12.17    China 13.11 10.11 13.29 10.53 12.87
10 Junqi Feng (冯骏骐) 10.50   12.29    China 12.70 17.21 10.50 11.36 12.80
11 Tianli Li (李田立) 10.11   12.47    China 10.11 12.69 13.01 11.70 15.40
12 Zhengyu Yang (杨正宇) 11.05   13.12    China 11.05 11.43 12.71 17.61 15.23
13 Jiahao Ye (叶佳浩) 11.68   13.30    China 11.68 14.08 13.31 12.50 15.26
14 Cheng Yang (杨铖) 12.20   14.41    China 15.21 13.41 12.20 15.97 14.62
15 Jin Xie (谢晋) 12.30   14.61    China 12.30 14.56 14.79 14.77 14.50
16 Chengming Su (苏成明) 12.69   15.13    China 12.69 15.42 15.55 14.57 15.41
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lukas Shelley 2.14   2.75    Denmark 2.32 3.10 3.22 2.84 2.14
2 Wenxuan Tang (唐文轩) 3.15   3.76    China 3.15 4.06 3.63 4.27 3.59
3 Renfei Dang (党任飞) 3.64   4.11    China 4.03 5.24 3.85 4.46 3.64
4 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 3.59   4.12    China 4.58 4.20 3.78 4.37 3.59
5 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 4.16   4.23    China 4.27 4.16 5.08 4.23 4.19
6 Zhangning He (何樟宁) 3.42   4.45    China 6.53 4.13 3.42 4.22 5.01
7 Meng'an Pu (浦梦安) 4.28   4.50    China 4.32 4.89 4.28 4.29 5.98
8 Zian Song (宋子安) 4.25   4.53    China 4.52 4.25 4.56 4.51 4.69
9 Junqi Feng (冯骏骐) 3.62   4.55    China 3.62 4.64 6.38 5.06 3.95
10 Zhihao Zhou (周志豪) 4.22   4.64    China 4.23 6.73 4.22 5.45 4.24
11 Hualin Jiang (姜化霖) 3.38   4.66    China 4.14 7.80 3.74 6.11 3.38
12 Yang Li (李扬) 3.83   4.74    China 3.83 4.58 5.09 4.63 5.01
13 Haoran Fei (费浩然) 4.70   4.81    China 4.80 9.28 4.70 4.76 4.88
14 Shengjie Zhu (朱圣捷) 3.67   4.88    China 4.71 5.78 4.76 5.17 3.67
15 Xiangjie Li (李祥杰) 4.37   4.92    China 4.37 4.74 5.27 7.03 4.75
16 Chengming Su (苏成明) 4.28   5.03    China 4.76 4.96 5.40 4.28 5.38
17 Zexuan Yan (晏择轩) 3.85   5.04    China 5.05 8.36 3.85 5.90 4.17
18 Junru Wang (王珺儒) 3.64   5.05    China 5.81 5.39 3.95 7.78 3.64
19 Jin Xie (谢晋) 4.33   5.07    China 5.88 4.33 4.57 5.75 4.90
20 Zhengyu Yang (杨正宇) 3.67   5.12    China 5.41 3.67 5.13 5.78 4.83
21 Sicheng Gu (顾思成) 4.18   5.14    China 4.21 6.83 4.18 5.49 5.73
22 Cheng Yang (杨铖) 3.76   5.22    China DNF 5.38 3.76 6.11 4.17
23 Zongwen Mu (牟宗文) 3.88   5.23    China 6.22 4.51 7.02 4.95 3.88
24 Siyuan Dai (戴思源) 3.68   5.28    China 4.71 5.18 5.95 5.94 3.68
25 Wenshuo Zhang (张文硕) 4.02   5.39    China 4.02 7.99 4.40 5.96 5.82
26 Minyang Li (李旻旸) 3.79   5.45    China 5.82 5.12 3.79 6.75 5.41
27 Zeqin Chen (陈泽钦) 4.16   5.45    China 6.27 5.24 20.63 4.16 4.85
28 Yang Xia (夏洋) 4.76   5.53    China 4.81 5.81 5.97 7.15 4.76
29 Muyue Hu (胡暮悦) 3.80   5.54    China 4.78 7.04 3.80 DNF 4.79
30 Fanhao Zhang (张樊昊) 4.06   5.58    China 5.07 6.31 4.06 6.63 5.37
31 Hang Zhu (朱航) 4.39   5.68    China 5.03 6.03 5.97 DNF 4.39
32 Zheng Chen (陈政) 5.59   5.88    China 5.59 7.55 5.61 6.11 5.91
33 Bowen Zhang (张博文) 4.34   5.89    China 4.34 6.47 6.63 5.81 5.40
34 Hongzhi Chen (陈泓知) 4.11   6.05    China 4.11 5.18 6.93 6.04 DNF
35 Jiuwei Li (李九威) 5.09   6.09    China 6.44 6.52 5.32 8.99 5.09
36 Xiangyang Li (李向阳) 4.49   6.13    China 4.49 7.66 4.61 DNF 6.11
37 Wenrui Qian (钱文睿) 4.99   6.18    China 4.99 12.03 5.66 6.87 6.01
38 Shan Jiang (江山) 4.64   6.19    China 8.11 4.64 4.73 8.11 5.73
39 Qiyu Chen (陈其宇) 5.48   6.53    China 6.76 5.48 5.52 7.32 9.83
40 Liang Yu (余亮) 3.38   6.55    China 6.25 6.45 6.96 7.00 3.38
41 Feiyang Sheng (盛菲阳) 4.00   6.57    China DNF 7.25 4.00 7.53 4.94
42 Yuntian Jiang (蒋云天) 4.83   6.57    China 6.01 DNF 4.83 6.90 6.79
43 Xiaowei Chen (陈晓伟) 4.80   6.61    China 5.16 7.22 12.66 7.44 4.80
44 Tianli Li (李田立) 3.77   6.64    China 8.58 DNF 5.55 5.78 3.77
45 Shuai Zhang (张帅) 5.69   6.66    China 18.01 5.69 7.63 6.29 6.07
46 Jianyang Teng (滕剑阳) 4.47   6.69    China 4.47 6.59 7.37 DNF 6.11
47 Hansheng Xu (徐菡声) 5.48   6.71    China 6.87 6.85 5.48 7.47 6.42
48 Yilin Miao (苗宜琳) 5.19   6.77    China 32.95 5.19 7.15 7.57 5.60
49 Chengyao Yang (杨成尧) 5.32   6.88    China 6.40 6.58 7.67 8.46 5.32
50 Yitong Kong (孔艺潼) 4.09   7.02    China 6.01 DNF 6.88 8.17 4.09
51 Bo Liu (刘波) 4.27   7.03    China 4.27 9.07 7.42 7.17 6.49
52 Ziyang Wang (王子扬) 4.33   7.32    China 7.57 7.75 6.64 7.82 4.33
53 Shengyang Lian (连圣阳) 5.80   7.36    China 6.02 6.19 9.88 DNF 5.80
54 Tianchen Zhu (朱天晨) 5.78   7.40    China 5.78 11.62 6.71 7.06 8.44
55 Yehao Wang (王业豪) 5.95   7.55    China 6.75 7.88 5.95 8.01 11.83
56 Lüyang Tang (唐吕扬) 5.07   7.60    China 7.81 7.52 7.46 9.05 5.07
57 Jing Xu (许靖) 4.47   7.63    China 7.64 7.72 4.47 7.52 7.93
58 Jun Zhou (周俊) 6.47   7.78    China 8.27 7.98 7.08 8.81 6.47
59 Ning Xu (许宁) 6.72   7.92    China 7.96 8.71 6.72 7.76 8.04
60 Yirong Chen (陈奕镕) 6.99   7.96    China 8.86 6.99 7.32 7.69 11.24
61 Zhihang Yu (于之航) 6.51   8.18    China 8.08 13.48 6.51 8.33 8.13
62 Jiade Lin (林家德) 6.25   8.20    China 6.25 8.19 14.79 7.64 8.78
63 Wenting Ni (倪雯婷) 7.30   8.22    China 7.30 8.99 7.61 12.71 8.07
64 Zizheng Li (李子铮) 6.69   8.24    China 13.14 6.69 8.00 9.80 6.91
65 Yue Yu (于越) 6.52   8.42    China 6.52 9.51 7.74 8.71 8.80
66 Ziyue Wu (吴子玥) 5.38   8.56    China 5.38 6.82 10.71 DNF 8.16
67 Jiali Xu (徐佳莉) 6.79   8.61    China 10.59 8.37 7.27 10.19 6.79
68 Zhiyuan Wu (吴志远) 5.34   8.68    China 9.26 7.72 11.35 9.06 5.34
69 Linxuan Wu (吴林轩) 8.21   9.08    China 9.88 8.23 8.21 9.13 10.06
70 Yitian Xu (徐熠天) 8.03   9.19    China 8.03 9.86 13.37 9.39 8.33
71 Minlei Sun (孙敏蕾) 6.71   9.39    China 9.75 DNF 6.71 11.17 7.25
72 Chao Ding (丁超) 6.89   9.56    China 6.89 10.63 8.02 10.02 11.25
73 Wenyu Zhang (张文禹) 7.46   9.62    China 7.46 11.78 10.69 7.92 10.24
74 Yang Xue (薛阳) 8.42   9.95    China 9.92 9.11 8.42 18.06 10.83
75 Yinuo Zhao (赵伊诺) 8.41   10.09    China 9.42 12.30 8.41 11.13 9.72
76 Zhiyuan Ma (马之元) 5.69   10.37    China 10.29 DNF 5.69 11.05 9.78
77 Hang Yu (禹杭) 7.54   10.58    China 10.86 8.65 7.54 12.23 13.39
78 Zhuzi Yuan (袁诸子) 9.58   10.65    China DNF 9.96 11.13 9.58 10.87
79 Yao Gong (龚尧) 7.10   10.89    China 7.10 11.77 12.82 10.36 10.54
80 Ruoyu Pan (潘偌羽) 7.67   11.02    China 7.67 12.04 DNF 12.98 8.03
81 Yixiang Zhang (张壹翔) 9.35   11.20    China 9.62 12.97 12.61 11.36 9.35
82 Yixuan Lü (吕逸轩) 6.75   11.50    China 12.83 12.60 12.37 6.75 9.53
83 Tiancai Zhu (朱田才) 11.80   13.82    China 11.80 17.22 14.22 14.15 13.10
84 Zisen Ma (马子森) 8.01   13.84    China 12.95 8.01 16.78 11.80 19.83
85 Jie Wang (王杰) 5.98   13.91    China 21.10 10.98 5.98 15.08 15.66
86 Jie Ji (季杰) 11.05   14.27    China 16.05 11.98 17.52 11.05 14.77
87 Liqin Xia (夏丽芹) 12.01   18.07    China 17.92 14.34 53.56 21.95 12.01
88 Qianyi Gu (顾钱毅) 7.12   18.41    China 7.12 22.27 14.16 24.11 18.80
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lukas Shelley 2.12   3.32    Denmark 3.89 4.04 3.52 2.55 2.12
2 Chengming Su (苏成明) 3.41   3.70    China 3.52 3.65 3.93 3.41 4.22
3 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 2.75   3.99    China 4.28 4.18 6.40 2.75 3.51
4 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 2.69   4.15    China DNF 2.69 3.73 4.12 4.59
5 Zhangning He (何樟宁) 3.38   4.15    China 5.29 3.59 3.38 3.92 4.94
6 Yang Li (李扬) 3.11   4.19    China 3.11 5.02 5.93 3.78 3.78
7 Zongwen Mu (牟宗文) 3.81   4.26    China 3.81 4.52 4.51 4.38 3.88
8 Zhengyu Yang (杨正宇) 3.86   4.63    China 4.69 6.54 3.86 5.01 4.19
9 Sicheng Gu (顾思成) 4.19   4.63    China 5.31 4.19 4.39 5.03 4.46
10 Renfei Dang (党任飞) 3.86   4.64    China 4.12 4.81 3.86 5.11 4.99
11 Wenxuan Tang (唐文轩) 3.82   4.71    China 4.22 5.18 4.86 3.82 5.05
12 Hualin Jiang (姜化霖) 4.17   5.06    China 5.07 7.60 4.89 4.17 5.22
13 Zian Song (宋子安) 3.68   5.13    China 6.70 5.93 4.57 3.68 4.89
14 Hongzhi Chen (陈泓知) 4.59   5.21    China 4.95 5.87 4.59 4.99 5.69
15 Yang Xia (夏洋) 4.25   5.22    China 4.25 5.28 5.32 10.65 5.06
16 Jin Xie (谢晋) 4.06   5.24    China 6.07 6.22 4.06 4.22 5.44
17 Shan Jiang (江山) 4.76   5.25    China 8.61 5.34 5.45 4.76 4.96
18 Cheng Yang (杨铖) 4.28   5.31    China 4.46 7.32 6.54 4.28 4.92
19 Muyue Hu (胡暮悦) 4.61   5.31    China 5.69 5.48 4.61 4.77 DNF
20 Liang Yu (余亮) 4.78   5.34    China 5.37 4.78 5.64 5.51 5.14
21 Siyuan Dai (戴思源) 4.40   5.43    China DNF 5.90 4.93 4.40 5.45
22 Shengjie Zhu (朱圣捷) 4.45   5.43    China 4.45 6.09 5.62 5.57 5.09
23 Junru Wang (王珺儒) 4.38   5.53    China 6.99 5.52 4.38 5.18 5.90
24 Xiangyang Li (李向阳) 4.91   5.59    China DNF 5.34 5.10 4.91 6.32
25 Meng'an Pu (浦梦安) 4.02   5.67    China 6.45 6.24 5.24 5.53 4.02
26 Zhihao Zhou (周志豪) 4.40   5.80    China DNF 5.83 5.66 4.40 5.90
27 Xiangjie Li (李祥杰) 5.06   5.81    China 6.09 6.10 5.24 6.39 5.06
28 Haoran Fei (费浩然) 4.85   5.87    China 5.67 7.03 4.85 6.15 5.78
29 Bowen Zhang (张博文) 5.64   6.02    China 5.64 7.05 6.27 6.04 5.75
30 Wenshuo Zhang (张文硕) 5.18   6.14    China DNF 5.96 7.11 5.36 5.18
31 Fanhao Zhang (张樊昊) 5.41   6.14    China 7.60 6.28 5.41 6.12 6.02
32 Jiuwei Li (李九威) 4.88   6.22    China 4.88 6.17 6.06 9.21 6.43
33 Hang Zhu (朱航) 5.15   6.26    China 5.56 8.28 5.15 5.80 7.43
34 Zheng Chen (陈政) 5.01   6.40    China 8.64 5.01 6.49 6.06 6.66
35 Junqi Feng (冯骏骐) 4.89   7.33    China 5.57 8.51 8.45 7.97 4.89
36 Zexuan Yan (晏择轩) 6.40   7.48    China DNF 6.94 8.45 7.05 6.40
37 Qiyu Chen (陈其宇) 5.24   7.91    China 7.65 16.57 8.88 5.24 7.21
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lukas Shelley 2.06   2.36    Denmark 2.06 2.82 2.12 2.89 2.14
2 Chengming Su (苏成明) 2.37   3.36    China 2.86 5.18 3.29 3.93 2.37
3 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 3.32   3.99    China 4.19 4.45 3.32 3.89 3.88
4 Zhangning He (何樟宁) 3.87   4.16    China 6.58 4.31 3.88 4.28 3.87
5 Yang Li (李扬) 3.69   4.23    China 4.52 3.88 5.14 4.29 3.69
6 Wenxuan Tang (唐文轩) 3.28   4.26    China 3.28 4.69 4.10 6.50 3.98
7 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 3.65   4.43    China 3.98 11.27 3.65 3.74 5.57
8 Zongwen Mu (牟宗文) 3.15   4.70    China 5.85 5.21 4.02 4.88 3.15
9 Renfei Dang (党任飞) 3.47   5.27    China 7.35 DNF 3.47 4.20 4.27
10 Hualin Jiang (姜化霖) 4.54   5.31    China 4.75 DNF 4.87 4.54 6.30
11 Sicheng Gu (顾思成) 3.64   5.38    China 6.68 5.82 3.64 4.21 6.12
12 Zhengyu Yang (杨正宇) 4.80   5.42    China 5.21 5.80 6.40 5.26 4.80
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yang Li (李扬) 31.51   36.95    China 36.55 33.44 49.06 40.85 31.51
2 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 34.25   37.68    China 40.18 34.57 38.30 34.25 47.40
3 Wenxuan Tang (唐文轩) 34.98   38.92    China 34.98 35.16 44.51 37.08 45.08
4 Zeqin Chen (陈泽钦) 34.79   39.80    China 44.00 45.46 40.58 34.79 34.83
5 Zian Song (宋子安) 40.93   42.95    China 40.93 43.75 43.04 42.22 43.60
6 Renfei Dang (党任飞) 40.09   43.43    China 46.55 40.09 43.26 42.69 44.35
7 Meng'an Pu (浦梦安) 40.55   44.76    China 46.21 47.10 42.34 40.55 45.72
8 Jiajun Li (李嘉俊) 41.89   45.26    China 46.64 44.95 48.49 41.89 44.18
9 Lukas Shelley 42.66   46.24    Denmark 49.70 42.66 43.59 46.94 48.20
10 Jing Chen (陈憬) 44.36   46.80    China 44.36 55.09 45.45 46.69 48.25
11 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 42.88   46.86    China 42.88 50.99 47.44 48.20 44.93
12 Zongwen Mu (牟宗文) 43.52   47.83    China 43.66 53.38 50.99 43.52 48.83
13 Zhangning He (何樟宁) 40.32   48.18    China 46.51 40.32 51.22 46.80 52.50
14 Zhengyu Yang (杨正宇) 46.02   50.17    China 46.02 47.86 49.18 53.47 59.78
15 Junqi Feng (冯骏骐) 42.97   50.79    China 42.97 51.67 46.69 54.00 1:07.71
16 Hansheng Xu (徐菡声) 51.12   53.58    China 52.60 52.09 56.06 1:25.34 51.12
17 Hang Zhu (朱航) 51.17   53.78    China 54.99 54.06 52.30 1:07.21 51.17
18 Jin Xie (谢晋) 50.46   56.19    China 53.62 58.24 56.71 50.46 1:05.24
19 Tianping Ding (丁天平) 52.95   56.64    China 1:01.08 55.59 52.95 1:02.96 53.24
20 Yinfeng Lu (陆寅峰) 54.53   1:00.41    China 54.53 1:03.73 1:01.97 55.52 DNF
21 Shan Jiang (江山) 53.30   1:01.77    China 1:08.39 53.30 58.36 1:04.16 1:02.78
22 Yang Xia (夏洋) 55.77   1:01.97    China 56.87 1:03.72 1:05.31 1:10.56 55.77
23 Tianli Li (李田立) 57.79   1:02.05    China 1:17.48 1:02.85 1:01.61 1:01.68 57.79
24 Jianyi Li (李健一) 56.58   1:03.31    China 59.92 56.58 1:05.38 DNF 1:04.64
25 Xiangjie Li (李祥杰) 58.95   1:03.63    China 1:11.80 58.95 1:03.10 1:00.31 1:07.48
26 Zhihao Zhou (周志豪) 1:00.77   1:04.09    China 1:02.21 1:01.58 1:00.77 1:12.57 1:08.49
27 Hongzhi Chen (陈泓知) 58.70   1:05.60    China 59.23 58.70 1:00.84 1:16.74 DNF
28 Haoran Fei (费浩然) 54.57   1:05.80    China 1:13.80 54.57 1:09.25 1:00.94 1:07.22
29 Hualin Jiang (姜化霖) 1:03.67   1:06.61    China 1:11.20 1:03.67 1:03.83 1:25.18 1:04.79
30 Chao Ding (丁超) 59.64   1:07.41    China 1:09.14 1:13.33 59.76 1:14.91 59.64
31 Feiyang Sheng (盛菲阳) 1:02.51   1:10.05    China 1:17.16 1:06.46 1:06.53 1:19.02 1:02.51
32 Xiaoliang Zhu (朱校良) 1:04.47   1:10.24    China 1:13.47 1:16.45 1:06.02 1:11.23 1:04.47
33 Hang Yu (禹杭) 1:04.08   1:10.25    China 1:04.08 1:31.78 1:13.04 1:05.70 1:12.02
34 Zheng Chen (陈政) 55.10   1:10.93    China 1:31.60 1:10.29 1:12.48 1:10.03 55.10
35 Bo Liu (刘波) 1:06.20   1:11.38    China 1:16.38 1:11.17 1:31.01 1:06.58 1:06.20
36 Siyuan Dai (戴思源) 1:02.10   1:11.49    China 1:03.30 1:14.58 1:16.60 1:28.53 1:02.10
37 Shuai Zhang (张帅) 1:02.77   1:11.65    China 1:12.51 1:16.03 1:06.40 1:02.77 1:18.04
38 Muyue Hu (胡暮悦) 1:04.93   1:13.19    China 1:34.38 1:04.93 1:16.26 1:10.18 1:13.13
39 Jiuwei Li (李九威) 1:01.01   1:14.42    China 1:01.01 1:17.52 1:14.18 1:15.13 1:13.94
40 Liang Yu (余亮) 1:05.84   1:15.45    China 1:09.37 1:34.49 1:05.84 1:24.16 1:12.81
41 Tianchen Zhu (朱天晨) 1:12.50   1:19.62    China 1:17.21 1:32.10 1:24.52 1:17.12 1:12.50
42 Zizheng Li (李子铮) 1:22.95   1:29.13    China 1:22.95 1:29.72 1:28.15 1:30.44 1:29.53
43 Jun Zhou (周俊) 1:22.28   1:32.65    China 1:38.29 1:27.90 1:22.28 1:39.33 1:31.77
44 Wenting Ni (倪雯婷) 1:40.22      China 1:40.22 DNF
45 Yao Gong (龚尧) 1:51.25      China DNF 1:51.25
46 Fanhao Zhang (张樊昊) DNF      China DNF DNF
46 Jianyang Teng (滕剑阳) DNF      China DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 33.88   38.51    China 33.88 43.00 36.25 36.28 43.20
2 Yang Li (李扬) 35.33   39.28    China 41.74 35.33 38.93 40.17 38.75
3 Wenxuan Tang (唐文轩) 36.00   41.33    China 38.06 36.00 40.79 45.15 46.52
4 Zeqin Chen (陈泽钦) 39.58   42.81    China 56.31 41.53 42.24 44.67 39.58
5 Zian Song (宋子安) 41.39   44.58    China 45.20 45.15 41.39 59.35 43.39
6 Meng'an Pu (浦梦安) 41.43   44.75    China 44.70 46.84 41.43 42.71 47.95
7 Lukas Shelley 38.31   45.39    Denmark 38.31 49.20 50.04 41.20 45.78
8 Jing Chen (陈憬) 42.66   45.96    China 49.95 44.72 54.29 43.22 42.66
9 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 38.66   47.05    China 46.51 54.94 38.66 45.23 49.41
10 Zongwen Mu (牟宗文) 44.87   48.61    China 46.03 47.99 53.87 51.82 44.87
11 Renfei Dang (党任飞) 42.09   48.89    China 49.30 53.51 42.09 47.89 49.48
12 Jiajun Li (李嘉俊) 41.13   51.57    China 50.40 56.23 57.07 48.08 41.13
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jing Chen (陈憬) 12.79   16.17    China 17.35 14.22 12.79 25.47 16.94
2 Yang Li (李扬) 14.98   17.27    China 21.04 18.64 14.98 17.88 15.28
3 Chengming Su (苏成明) 16.34   17.92    China 20.80 16.34 18.16 17.82 17.78
4 Meng'an Pu (浦梦安) 15.76   18.20    China 16.41 20.86 DNF 17.33 15.76
5 Wenxuan Tang (唐文轩) 15.70   19.11    China 17.96 21.95 25.45 15.70 17.42
6 Jiajun Li (李嘉俊) 16.81   19.22    China 28.07 17.20 16.81 20.95 19.50
7 Zhengyu Yang (杨正宇) 17.10   19.23    China 17.10 19.78 18.02 23.30 19.88
8 Lukas Shelley 18.07   19.61    Denmark 18.07 20.67 19.63 20.28 18.93
9 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 18.99   19.77    China 23.11 19.83 18.99 19.68 19.79
10 Zongwen Mu (牟宗文) 16.68   20.57    China 16.68 21.38 18.08 22.25 DNF
11 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 20.50   21.99    China 21.67 21.75 22.55 23.37 20.50
12 Yi Wang (王旖) 18.71   22.82    China 22.03 21.85 24.57 18.71 26.57
13 Junqi Feng (冯骏骐) 19.75   23.53    China 21.37 19.75 41.67 21.56 27.67
14 Zeqin Chen (陈泽钦) 20.11   24.05    China DNF 22.62 20.11 22.67 26.87
15 Liang Yu (余亮) 22.20   24.17    China 22.20 22.21 28.09 25.77 24.53
16 Jin Xie (谢晋) 23.73   26.05    China 29.59 23.73 25.61 27.52 25.02
17 Renfei Dang (党任飞) 25.89   26.37    China 25.89 27.11 DNF 25.90 26.11
18 Hao Tian (田浩) 25.98   27.67    China 30.18 29.07 27.25 26.70 25.98
19 Zizheng Li (李子铮) 24.94   27.89    China 24.94 28.02 39.96 26.92 28.74
20 Tianping Ding (丁天平) 25.66   28.62    China 32.42 26.05 29.13 25.66 30.68
21 Yinfeng Lu (陆寅峰) 24.93   28.96    China 29.26 27.81 24.93 29.80 29.80
22 Fanhao Zhang (张樊昊) 25.37   30.50    China 25.37 26.93 37.85 35.01 29.57
23 Zhihao Zhou (周志豪) 27.59   31.30    China 44.89 27.59 30.77 30.04 33.10
24 Xiaoliang Zhu (朱校良) 24.42   32.23    China 31.57 24.42 36.00 29.11 39.02
25 Hongzhi Chen (陈泓知) 30.36      China 31.35 30.36
26 Tianli Li (李田立) 30.50      China 31.47 30.50
27 Hang Yu (禹杭) 30.56      China 31.60 30.56
28 Zexuan Yan (晏择轩) 30.70      China 30.70 34.09
29 Feiyang Sheng (盛菲阳) 32.01      China 38.24 32.01
30 Hansheng Xu (徐菡声) 32.78      China 37.31 32.78
31 Chengyao Yang (杨成尧) 33.08      China 34.02 33.08
32 Yang Xia (夏洋) 36.29      China 36.29 DNF
33 Siyuan Dai (戴思源) 45.22      China 45.22 47.81
34 Yang Xue (薛阳) 50.85      China 51.73 50.85
35 Jiuwei Li (李九威) 52.68      China 52.68 53.19
36 Yao Gong (龚尧) DNF      China DNF DNF
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yunliang Zhang (张赟量) 43.21   48.54    China 48.63 48.75 43.21 53.39 48.25
2 Yi Wang (王旖) 59.68   1:05.14    China 59.68 1:10.52 1:05.21 1:06.20 1:04.02
3 Wenxuan Tang (唐文轩) 1:05.69   1:06.68    China 1:06.15 1:06.29 1:11.78 1:05.69 1:07.61
4 Zeqin Chen (陈泽钦) 1:09.38   1:17.21    China 1:15.85 1:27.05 1:15.39 1:09.38 1:20.39
5 Xiaoliang Zhu (朱校良) 1:19.37   1:27.79    China 1:19.37 1:34.15 1:27.84 1:26.27 1:29.25
6 Zexuan Yan (晏择轩) 1:18.26   1:31.64    China 1:36.53 1:31.36 1:18.26 1:27.04 1:41.74
7 Hualin Jiang (姜化霖) 1:31.47   1:48.34    China 1:46.06 1:49.53 1:31.47 1:49.44 1:57.28
8 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 1:53.31   1:55.22    China 1:53.31 2:03.77 1:54.90 1:57.19 1:53.58
9 Fanhao Zhang (张樊昊) 1:50.70   2:08.73    China 1:50.70 2:12.35 2:22.89 2:19.64 1:54.19
10 Hang Zhu (朱航) 2:02.33      China 2:12.63 2:02.33
11 Siyuan Dai (戴思源) 2:44.25      China 2:53.68 2:44.25
12 Jie Ji (季杰) DNF      China DNF DNF
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi Wang (王旖) 2.98   3.00    China 3.86 2.98 2.99 2.99 3.02
2 Zheng Chen (陈政) 2.91   3.94    China 4.16 2.91 14.35 3.43 4.24
3 Junqi Feng (冯骏骐) 2.74   3.99    China 3.69 4.84 2.74 3.44 5.27
4 Bowen Zhang (张博文) 3.47   4.54    China 5.36 5.88 4.75 3.52 3.47
5 Ziyue Wu (吴子玥) 3.24   4.71    China 5.59 4.38 3.24 4.83 4.92
6 Zian Song (宋子安) 4.17   4.87    China 5.01 10.73 4.91 4.17 4.68
7 Ran Tao (陶然) 3.65   5.00    China 5.29 5.13 8.40 3.65 4.57
8 Wenxuan Tang (唐文轩) 4.98   5.55    China 6.26 5.00 7.02 4.98 5.40
9 Minlei Sun (孙敏蕾) 4.68   5.76    China 6.69 5.52 8.05 4.68 5.06
10 Feiyang Sheng (盛菲阳) 4.21   5.86    China 5.83 5.80 7.71 4.21 5.96
11 Hualin Jiang (姜化霖) 3.85   5.96    China 6.36 4.75 6.77 3.85 DNF
12 Xiangjie Li (李祥杰) 4.62   6.10    China 7.35 4.62 5.71 5.24 8.46
13 Sicheng Gu (顾思成) 5.56   6.33    China 6.10 5.56 6.93 5.96 8.23
14 Yilin Miao (苗宜琳) 5.15   6.35    China 5.56 5.15 5.79 7.69 8.34
15 Wenrui Qian (钱文睿) 4.89   6.39    China DNF 4.89 7.48 4.98 6.70
16 Hongzhi Chen (陈泓知) 5.67   6.78    China 10.89 6.50 6.24 5.67 7.59
17 Wenshuo Zhang (张文硕) 5.37   6.90    China 5.44 8.80 DNF 5.37 6.46
18 Zhefan Pu (浦喆凡) 4.53   7.26    China 7.99 5.16 8.62 4.53 8.89
19 Yuntian Jiang (蒋云天) 4.94   7.34    China 7.46 4.94 6.58 8.95 7.99
20 Xiaowei Chen (陈晓伟) 6.15   7.70    China 7.43 7.60 14.46 6.15 8.07
21 Jiahui Zhu (朱嘉辉) 4.56   7.72    China 11.45 6.59 7.13 4.56 9.45
22 Jin Xie (谢晋) 5.47   8.02    China 11.71 5.47 5.66 9.47 8.93
23 Shan Jiang (江山) 6.71   8.15    China 7.74 6.71 11.29 7.78 8.92
24 Ying Yang (杨莹) 4.67   8.16    China 6.87 8.86 8.74 4.67 9.85
25 Zongwen Mu (牟宗文) 7.23   8.21    China 8.87 16.78 7.23 7.77 7.98
26 Renfei Dang (党任飞) 7.36   8.21    China 7.36 8.10 8.68 8.28 8.26
27 Fanhao Zhang (张樊昊) 5.40   8.38    China 10.30 9.05 5.40 7.05 9.05
28 Jiali Xu (徐佳莉) 4.80   8.52    China 8.85 8.46 4.80 9.98 8.25
29 Jing Xu (许靖) 6.31   8.85    China 12.26 11.03 7.22 6.31 8.30
30 Zhengyu Yang (杨正宇) 5.34   8.89    China 12.43 9.17 9.06 5.34 8.43
31 Junru Wang (王珺儒) 4.92   8.90    China 8.97 4.92 10.68 7.05 11.16
32 Liang Yu (余亮) 6.68   9.46    China 10.73 11.93 6.68 7.81 9.85
33 Cheng Yang (杨铖) 9.36   9.65    China 9.49 9.78 11.84 9.67 9.36
34 Ziyang Wang (王子扬) 7.42   9.71    China 9.60 9.87 12.87 7.42 9.66
35 Yue Yu (于越) 7.54   9.85    China 11.85 7.54 9.62 9.47 10.47
36 Jiuwei Li (李九威) 5.92   9.87    China 10.81 12.40 9.47 9.32 5.92
37 Xiangyang Li (李向阳) 8.37   9.88    China 8.37 11.94 10.55 8.70 10.38
38 Jiajun Li (李嘉俊) 6.66   9.96    China 7.50 9.66 15.82 6.66 12.72
39 Zeqin Chen (陈泽钦) 7.97   10.00    China 10.65 9.46 7.97 14.35 9.90
40 Siyuan Dai (戴思源) 4.43   10.07    China 10.78 4.43 DNF 10.40 9.02
41 Zexuan Yan (晏择轩) 7.48   10.10    China 13.88 7.48 10.96 7.84 11.51
42 Yirong Chen (陈奕镕) 9.08   10.21    China 9.36 10.26 11.00 12.15 9.08
43 Zhihang Yu (于之航) 9.21   10.22    China 13.23 11.23 9.21 9.77 9.65
44 Ruoyu Pan (潘偌羽) 7.15   10.25    China 9.38 11.31 10.07 18.55 7.15
45 Haoran Fei (费浩然) 9.09   10.26    China 10.56 9.09 11.03 12.16 9.19
46 Shuai Zhang (张帅) 8.70   10.59    China 13.50 8.70 11.50 10.83 9.45
47 Zizheng Li (李子铮) 8.95   10.66    China 11.71 8.95 10.64 9.62 25.06
48 Minyang Li (李旻旸) 7.39   11.00    China 11.68 13.10 7.39 10.93 10.39
49 Qiyu Chen (陈其宇) 9.44   11.02    China 10.63 10.17 14.03 12.25 9.44
50 Wenting Ni (倪雯婷) 10.65   11.09    China 22.76 11.59 10.65 11.00 10.67
51 Yang Xia (夏洋) 8.53   11.45    China 15.46 10.25 10.43 8.53 13.68
52 Zhiyuan Wu (吴志远) 9.94   11.78    China 13.03 12.60 11.14 9.94 11.61
53 Yao Gong (龚尧) 7.52   11.84    China 13.59 9.49 7.52 24.29 12.43
54 Yitong Kong (孔艺潼) 7.30   12.09    China 10.22 7.30 13.78 13.31 12.74
55 Bo Liu (刘波) 5.92   12.45    China 13.23 16.92 5.92 DNF 7.21
56 Chengyao Yang (杨成尧) 10.68   12.93    China 10.68 11.94 14.87 13.02 13.84
57 Yixuan Lü (吕逸轩) 11.04   12.99    China 14.00 12.14 12.84 11.04 15.96
58 Jie Wang (王杰) 10.63   13.89    China 18.94 10.63 14.00 12.40 15.28
59 Zisen Ma (马子森) 12.47   14.60    China 16.26 12.47 14.27 16.72 13.26
60 Zhiyuan Ma (马之元) 9.47   14.91    China 30.10 16.64 9.47 16.75 11.33
61 Shengyang Lian (连圣阳) 11.24   15.19    China 14.03 18.17 11.24 16.40 15.15
62 Yixiang Zhang (张壹翔) 14.25   15.58    China 19.69 14.76 14.25 16.74 15.24
63 Lüyang Tang (唐吕扬) 10.81   15.66    China 10.81 DNF 11.81 12.08 23.10
64 Tiancai Zhu (朱田才) 12.03   15.99    China 18.47 17.73 15.46 14.78 12.03
65 Qianyi Gu (顾钱毅) 16.41   17.74    China 20.06 16.71 20.25 16.41 16.44
66 Tianchen Zhu (朱天晨) 12.94   18.61    China 18.12 12.94 47.80 14.48 23.22
67 Yang Xue (薛阳) 15.36   19.26    China 18.89 25.18 15.36 18.68 20.22
68 Jie Ji (季杰) 10.67   23.45    China 33.21 17.04 10.67 21.74 31.58
69 Tianli Li (李田立) 18.64   24.12    China 26.47 18.64 26.43 29.20 19.46
70 Zhuzi Yuan (袁诸子) 15.10   24.77    China 31.51 21.98 DNF 20.81 15.10
71 Jiade Lin (林家德) 22.53   26.47    China 24.59 22.53 25.40 34.56 29.42
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Junqi Feng (冯骏骐) 2.95   4.06    China 3.48 4.28 2.95 4.43 11.57
2 Zheng Chen (陈政) 2.97   4.06    China 2.97 4.22 3.78 4.59 4.19
3 Yi Wang (王旖) 2.71   4.88    China 2.71 10.46 3.19 6.06 5.40
4 Ziyue Wu (吴子玥) 3.68   4.98    China 4.68 4.88 3.68 6.94 5.38
5 Minlei Sun (孙敏蕾) 3.89   5.14    China 4.54 6.05 3.89 5.51 5.38
6 Ran Tao (陶然) 4.44   5.32    China 13.95 4.44 4.77 6.44 4.76
7 Bowen Zhang (张博文) 4.64   5.40    China 4.98 6.55 5.93 5.29 4.64
8 Wenxuan Tang (唐文轩) 4.74   5.61    China 7.35 5.80 5.13 5.90 4.74
9 Zian Song (宋子安) 4.56   5.79    China 6.43 5.57 4.56 6.00 5.81
10 Feiyang Sheng (盛菲阳) 4.71   5.88    China 7.54 5.32 5.07 7.26 4.71
11 Xiangjie Li (李祥杰) 4.40   6.17    China 7.47 7.02 4.40 5.23 6.26
12 Hualin Jiang (姜化霖) 4.32   7.11    China 7.15 4.32 7.41 8.05 6.76
  3x3x3 With Feet   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 34.11   34.68    China 34.47 34.11 35.46
2 Chengming Su (苏成明) 30.23   38.75    China 30.23 40.54 45.47
3 Zongwen Mu (牟宗文) 49.96   1:00.52    China 49.96 1:02.70 1:08.90
4 Tianping Ding (丁天平) 1:01.37   1:05.95    China 1:01.37 1:05.58 1:10.89
5 Zizheng Li (李子铮) 1:25.88   1:32.75    China 1:32.01 1:25.88 1:40.36
6 Xiaoliang Zhu (朱校良) 1:24.11   1:40.85    China 1:57.98 1:40.45 1:24.11
7 Cheng Yang (杨铖) 1:31.31   1:46.21    China 1:58.78 1:48.54 1:31.31
8 Yao Gong (龚尧) 1:33.55   1:47.06    China 1:46.47 2:01.17 1:33.55
9 Hang Yu (禹杭) 1:59.36   2:19.88    China 2:57.97 1:59.36 2:02.32
10 Zian Song (宋子安) 2:35.16   2:47.38    China 2:35.16 2:51.17 2:55.80
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 F' L2 F2 D2 F' D2 B' R2 F2 R' B2 L' U' B2 F2 U B L R
A #2 D2 B2 R2 U B2 F2 R2 U' B' D F2 U' F U2 R D2 U L' R2 F
A #3 F' D L B2 L2 F2 L' D' B2 R' F' U2 L2 F2 L2 U2 B U2 F'
A #4 D' U' B2 D' R2 U' B2 F2 U' R2 F' U L' B F' L2 U B2 R'
A #5 L2 B U R2 L2 U B' U2 F' R D2 R D2 L2 D2 R B2 R' U2 L'
A Ex#1 B' R' D' L2 B L D2 F L' D' F U2 F L2 B' D2 R2 B2 D2
A Ex#2 L' F2 U2 L D2 L2 B2 L' D' B' U L' R U F L2 B2 F2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L2 R2 U' B2 R2 U2 R2 F2 U B2 L' F R2 D L' D' B' L' U' R
A #2 F L D' L2 D F R2 U B' D' R' D2 F U2 F' L2 B'
A #3 F2 U L2 R2 D L2 D2 B R' D U B' U2 L2 U R' U B2 U'
A #4 R F' L U' F2 B D' R2 D L2 U2 F U2 R2 B R2 B' L2 F D2
A #5 F D' B' D F' B' D2 R U' R' B2 L2 B2 U2 B L2 B
A Ex#1 L2 F2 U2 B2 D' U' F' R2 B2 F' R2 U L U B' R F' U2
A Ex#2 U B2 U2 B2 L2 B2 D' L R' D2 L2 R' B U' L U B' R'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D' U2 L2 R2 U' B2 D2 F R2 D' B D2 B2 D2 F' D L' F2 L'
A #2 B' L2 R2 B' D2 U2 B' D2 L2 R B' U2 F U2 F2 R F' U R
A #3 R2 U2 B D2 F' L2 U2 L2 D2 R U' F U2 L2 F2 L' U R2 U B
A #4 D B2 R' B2 D F' D' R' D' R' U' R2 B2 L F2 D2 R' F2
A #5 D' B2 U2 B2 F2 U2 L2 D' L U F U' B U2 F U2 F U' F' L
A Ex#1 F2 L D2 R' F2 R' U2 F2 R2 D2 F U2 B' R' D L2 D2 B' L2 R
A Ex#2 R2 F2 U2 R2 D R2 U' R2 B2 R B' U' L' R2 U2 F U2 F L F
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U' R U' F' U' R' U R' F2 R2 U2
A #2 R F' R2 U' R2 F' U' R2 F R2 F'
A #3 R' F U2 R' F' R2 U' R2 F U' R2
A #4 R' F U' F' U2 F U' R F U' F'
A #5 U' R' U' R U2 R U' R2 U' R F'
A Ex#1 F U' F R U R' U2 R2 U2 R' U'
A Ex#2 U2 R' U2 F U R U2 F U R U
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U R2 F R U' R' F U2 F U2 R'
A #2 R' U2 F' R U' R' U R U R U'
A #3 R' U2 R U F U' F U' F' R U2
A #4 F' R' U' R F' U2 R2 U' R2 F' R2
A #5 U' F R U R U' R U2 R2 U' F
A Ex#1 R F R U2 R U2 R2 F R U' R'
A Ex#2 U' R' U2 F U' R' F' U2 R U' R
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' F R U2 R F' R2 U F' U' R
A #2 R U2 R2 F2 U' R U2 R U' F' U2
A #3 R U2 R' U' F' R2 U2 F R U' R'
A #4 R U' R2 U2 F U' F2 R2 U' R' U2
A #5 R' U' R U' R U2 R' U2 R F U'
A Ex#1 U2 R' U' R F' R U R U' R' U2
A Ex#2 R' F R U R' U' F U' R2 F' R2
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R' U2 L' F2 L2 D2 F2 D2 L D2 U' R B L2 D2 L B' D2 U R2 Rw2 Fw2 R' F' Uw2 F' R2 Fw2 F' L2 B L2 D F2 Uw' Fw2 Uw' B D Fw' Rw' Fw2 U2 F2 B2
A #2 F' L2 R2 F' U2 B' D2 B2 F' U L' F' R2 U2 B R2 U' Uw2 Fw2 Uw2 U B' D Fw2 D' F U2 Rw2 F' Rw R' Fw2 U Rw2 Uw' Fw' R Uw2 F' Rw' R
A #3 L2 B U2 D2 L' B D' R' D' B' F2 U' B2 D B2 D2 F2 R2 U F2 Fw2 Uw2 Rw2 D2 Rw2 B' L Uw2 L' Uw2 R F' L' Uw' R2 Uw' D F Rw B' Rw' Fw' L U' Rw
A #4 B L U D' F2 R B R2 D R D F2 L F2 U2 R F2 R' B2 L2 Uw2 Fw2 L' F2 R2 D' F2 B2 Uw2 Fw2 R' U' Fw U2 R' L' D' Fw' Uw' R Fw' L' Uw' R2 D'
A #5 R' F R' U B L B D L F' L D' B2 U' F2 B2 U2 B2 D' B2 Rw2 B Rw2 Fw2 D' B Rw2 R2 U' D B' Uw2 Rw' U2 Rw' R Fw Rw' R D2 F2 Rw2 L F2
A Ex#1 L2 R2 F' D2 R2 D2 R2 B' D F' U2 F L R' B' R B' D2 R' Uw2 F R Uw2 B F' R' Uw2 F U2 L F2 Uw F2 L2 B R B Fw' D2 Rw Fw2 Rw F' U2
A Ex#2 U2 L2 B L2 B2 D2 F' R2 F2 U2 R L' F D2 B' R2 F' D' R U2 Rw2 Fw2 Uw2 F' U R2 F Uw2 Fw2 B2 R2 U' B Rw' D R' Fw2 B2 Uw L Fw R U' Fw2 F2
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U L F' L R' F L' F B2 U B2 L' F2 L R2 F2 U2 R2 U2 R Fw2 Uw2 D' U2 B' Rw2 Fw2 B' D U' F' U' L2 Rw' U' R F Fw' L' Uw Rw2 R B2 F2 L2
A #2 D2 B2 L2 U2 R2 D L2 D F2 B2 L D' U F B R' B D2 F' L2 B2 Rw2 B Rw2 B L2 D Rw2 L2 Uw2 L2 U F R F U' B2 Rw' U' Rw' Fw R Uw' R Uw2
A #3 D2 F' L2 D2 F' U2 B2 R2 B U2 R' F D U2 L' R D L F L Uw2 L Fw2 L' Uw2 F Uw2 F' L B' F2 L2 F2 Uw L2 D2 Rw2 Uw' L Fw Rw D' U' Rw2 D2 R'
A #4 R' L' B2 R' D2 B2 L' B2 L2 F2 D B L D' B2 L D L' U2 L Uw2 L' Uw2 L D2 Fw2 Rw2 D B2 Uw2 R' U Fw' D' L' B R B Rw' B Uw' Fw' D U2 B2
A #5 F D2 U2 R2 F L2 U2 F' R' D' U L' F2 D R' F U2 R' B F Rw2 Fw2 B' L2 Uw2 B' L2 D2 Fw2 U D' B L Uw2 F' Rw U2 Uw R2 Fw' L2 Fw2 U D' F2
A Ex#1 F2 B2 U' B2 D' L2 R2 D' F2 U' R D2 B2 U L2 R U2 F R' F2 Uw2 Rw2 F' Rw2 B' U' R2 D F L2 Uw2 D' U2 Rw' Fw2 L2 U R2 Fw' R' Fw Uw Rw' Fw2 U B
A Ex#2 B2 L U2 D2 B2 R D2 R' F2 L' R B' D B' R U' L' B' D' R U Fw2 Rw2 B L Fw2 Rw2 R2 B2 Rw2 F' L' B2 F Uw' R Fw2 B Uw' D' Fw' D2 Fw Rw F2 B2
  3x3x3 One-Handed   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 U R2 B D' F' L2 D2 R' L B R F2 D' B2 L2 U2 F2 L2 U L2
A #2 R' F' L F2 U2 F2 L' F' R' F U D2 L F2 U2 R2 L' B2 D2 B2
A #3 L2 D2 U2 R' U2 F2 R2 B2 R D2 L D B F2 R' U F' D' B2 U2
A #4 R2 F' L2 R2 B2 F' R2 U2 L2 R D F R D' F D2 F U R2
A #5 D2 R2 F2 D' B2 F2 L2 U L2 B2 R B' L2 F L2 B2 D2 U B' D'
A Ex#1 L2 B2 U B2 R2 D2 F' D R' U B F' L D2 B2 U' F2 R
A Ex#2 U2 F2 L2 F U2 B2 U2 F L2 R' D F2 U R2 B L B F' L U'
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U
A #2 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ U
A #3 R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U
A #4 R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U'
A #5 R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ U
A Ex#1 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U
A Ex#2 R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 R' B' U B L' U' B U' B L' U' u' l b'
A #2 U' L' U B L U' B' L U' L U' u r
A #3 L U' L R U L R' U' L' U L' u l' r b
A #4 U B R L' R U' B L' R' U' R' l r'
A #5 L' U' B' L R' L B L U' B L l r' b
A Ex#1 L' R L R U B' U' R' L' U' B u l' r' b
A Ex#2 U' R B' L' B' L' R B' U' B' R u' l b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 L' R' U' L B R U R B L' R' r' b
A #2 R L' B R' U R B' L' B U' B l'
A #3 L' B' U' B L' U B' R' U B' R r
A #4 U' B U' R' B U B' L' R' U B' u l r
A #5 L' U' L R' B' R L' R' B' R' B l r' b'
A Ex#1 U' B' U L B L' R' B' U' B R' u l b
A Ex#2 R B' U' L R' U R B' U B U' l r b'
  3x3x3 With Feet   Final
Group No. Scramble
A #1 L' B2 R' F2 B' D2 L' D F' R U' F2 U2 L2 B2 U B2 L2 D'
A #2 D L' F2 U' F B' U' L2 F2 L' U' F2 U2 R U2 R2 B2 U2
A #3 L2 F2 D' F2 D L2 U2 F2 R2 B D R B R2 D R U' F' U' L'
A Ex#1 R' F B D B2 R2 B2 U' F' U R2 F2 D2 L' F2 L' D2 L2 F2
A Ex#2 B L2 B2 F' L2 D2 B' D2 F L U' B' L' R B F2 L F' L R'
Bo Liu (刘波)    China
Bo Liu (刘波)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 15.55   17.16   16.97 21.45 17.72 16.78 15.55
2x2x2 Cube First round 51 4.27   7.03   4.27 9.07 7.42 7.17 6.49
4x4x4 Cube Combined First round 35 1:06.20   1:11.38   1:16.38 1:11.17 1:31.01 1:06.58 1:06.20
Pyraminx First round 55 5.92   12.45   13.23 16.92 5.92 DNF 7.21
Bowen Zhang (张博文)    China
Bowen Zhang (张博文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 13.54   16.95   17.64 17.44 13.54 17.02 16.38
First round 22 12.80   13.74   12.80 13.23 13.96 18.27 14.03
2x2x2 Cube Second round 29 5.64   6.02   5.64 7.05 6.27 6.04 5.75
First round 33 4.34   5.89   4.34 6.47 6.63 5.81 5.40
Pyraminx Final 7 4.64   5.40   4.98 6.55 5.93 5.29 4.64
First round 4 3.47   4.54   5.36 5.88 4.75 3.52 3.47
Chao Ding (丁超)    China
Chao Ding (丁超)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 14.06   17.07   14.06 17.61 14.09 19.52 21.46
2x2x2 Cube First round 72 6.89   9.56   6.89 10.63 8.02 10.02 11.25
4x4x4 Cube Combined First round 30 59.64   1:07.41   1:09.14 1:13.33 59.76 1:14.91 59.64
Cheng Yang (杨铖)    China
Cheng Yang (杨铖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 12.20   14.41   15.21 13.41 12.20 15.97 14.62
Second round 10 12.03   12.61   12.91 12.34 12.03 19.59 12.57
First round 14 11.56   12.82   13.07 11.61 13.78 11.56 17.63
2x2x2 Cube Second round 18 4.28   5.31   4.46 7.32 6.54 4.28 4.92
First round 22 3.76   5.22   DNF 5.38 3.76 6.11 4.17
Pyraminx First round 33 9.36   9.65   9.49 9.78 11.84 9.67 9.36
3x3x3 With Feet Final 7 1:31.31   1:46.21   1:58.78 1:48.54 1:31.31
Chengming Su (苏成明)    China
Chengming Su (苏成明)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 12.69   15.13   12.69 15.42 15.55 14.57 15.41
Second round 17 10.20   13.01   14.90 11.81 12.31 10.20 16.17
First round 17 11.37   12.96   13.74 11.37 12.71 12.43 14.78
2x2x2 Cube Final 2 2.37   3.36   2.86 5.18 3.29 3.93 2.37
Second round 2 3.41   3.70   3.52 3.65 3.93 3.41 4.22
First round 16 4.28   5.03   4.76 4.96 5.40 4.28 5.38
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 16.34   17.92   20.80 16.34 18.16 17.82 17.78
3x3x3 With Feet Final 2 30.23   38.75   30.23 40.54 45.47
Chengyao Yang (杨成尧)    China
Chengyao Yang (杨成尧)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 13.93   19.60   13.93 20.14 23.65 21.45 17.21
2x2x2 Cube First round 49 5.32   6.88   6.40 6.58 7.67 8.46 5.32
3x3x3 One-Handed Combined Final 31 33.08     34.02 33.08
Pyraminx First round 56 10.68   12.93   10.68 11.94 14.87 13.02 13.84
Fanhao Zhang (张樊昊)    China
Fanhao Zhang (张樊昊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 16.94   18.29   16.94 18.71 19.14 17.95 18.21
First round 31 10.29   14.88   16.29 13.82 16.35 10.29 14.52
2x2x2 Cube Second round 31 5.41   6.14   7.60 6.28 5.41 6.12 6.02
First round 30 4.06   5.58   5.07 6.31 4.06 6.63 5.37
4x4x4 Cube Combined First round 46 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 25.37   30.50   25.37 26.93 37.85 35.01 29.57
Megaminx Combined Final 9 1:50.70   2:08.73   1:50.70 2:12.35 2:22.89 2:19.64 1:54.19
Pyraminx First round 27 5.40   8.38   10.30 9.05 5.40 7.05 9.05
Feiyang Sheng (盛菲阳)    China
Feiyang Sheng (盛菲阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 16.36   17.28   16.36 17.74 20.00 17.44 16.65
First round 36 13.73   15.71   16.05 16.67 15.73 13.73 15.36
2x2x2 Cube First round 41 4.00   6.57   DNF 7.25 4.00 7.53 4.94
4x4x4 Cube Combined First round 31 1:02.51   1:10.05   1:17.16 1:06.46 1:06.53 1:19.02 1:02.51
3x3x3 One-Handed Combined Final 29 32.01     38.24 32.01
Pyraminx Final 10 4.71   5.88   7.54 5.32 5.07 7.26 4.71
First round 10 4.21   5.86   5.83 5.80 7.71 4.21 5.96
Hang Yu (禹杭)    China
Hang Yu (禹杭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 13.80   18.45   16.92 20.58 13.80 24.62 17.86
First round 39 14.57   16.20   15.83 14.57 16.35 16.43 18.93
2x2x2 Cube First round 77 7.54   10.58   10.86 8.65 7.54 12.23 13.39
4x4x4 Cube Combined First round 33 1:04.08   1:10.25   1:04.08 1:31.78 1:13.04 1:05.70 1:12.02
3x3x3 One-Handed Combined Final 27 30.56     31.60 30.56
3x3x3 With Feet Final 9 1:59.36   2:19.88   2:57.97 1:59.36 2:02.32
Hang Zhu (朱航)    China
Hang Zhu (朱航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 14.28   15.31   14.28 14.46 15.94 18.16 15.53
First round 24 13.69   14.19   13.90 14.11 13.69 14.55 15.67
2x2x2 Cube Second round 33 5.15   6.26   5.56 8.28 5.15 5.80 7.43
First round 31 4.39   5.68   5.03 6.03 5.97 DNF 4.39
4x4x4 Cube Combined First round 17 51.17   53.78   54.99 54.06 52.30 1:07.21 51.17
Megaminx Combined Final 10 2:02.33     2:12.63 2:02.33
Hansheng Xu (徐菡声)    China
Hansheng Xu (徐菡声)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 13.57   14.46   16.60 13.76 13.57 15.13 14.49
First round 34 12.58   15.27   15.71 16.91 12.58 14.73 15.36
2x2x2 Cube First round 47 5.48   6.71   6.87 6.85 5.48 7.47 6.42
4x4x4 Cube Combined First round 16 51.12   53.58   52.60 52.09 56.06 1:25.34 51.12
3x3x3 One-Handed Combined Final 30 32.78     37.31 32.78
Hao Tian (田浩)    China
Hao Tian (田浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 12.34   14.65   22.73 15.17 14.86 13.91 12.34
First round 38 11.67   16.14   11.67 13.52 16.84 21.99 18.07
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 25.98   27.67   30.18 29.07 27.25 26.70 25.98
Haoran Fei (费浩然)    China
Haoran Fei (费浩然)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 11.81   13.51   13.29 14.87 11.81 13.57 13.66
First round 23 10.97   13.96   10.97 12.11 14.79 18.69 14.97
2x2x2 Cube Second round 28 4.85   5.87   5.67 7.03 4.85 6.15 5.78
First round 13 4.70   4.81   4.80 9.28 4.70 4.76 4.88
4x4x4 Cube Combined First round 28 54.57   1:05.80   1:13.80 54.57 1:09.25 1:00.94 1:07.22
Pyraminx First round 45 9.09   10.26   10.56 9.09 11.03 12.16 9.19
Hongzhi Chen (陈泓知)    China
Hongzhi Chen (陈泓知)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 13.51   14.70   14.38 13.51 14.97 14.76 15.15
First round 18 11.71   13.03   11.71 16.77 13.02 13.31 12.77
2x2x2 Cube Second round 14 4.59   5.21   4.95 5.87 4.59 4.99 5.69
First round 34 4.11   6.05   4.11 5.18 6.93 6.04 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 27 58.70   1:05.60   59.23 58.70 1:00.84 1:16.74 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 30.36     31.35 30.36
Pyraminx First round 16 5.67   6.78   10.89 6.50 6.24 5.67 7.59
Hualin Jiang (姜化霖)    China
Hualin Jiang (姜化霖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 14.04   17.00   DNF 17.23 16.46 14.04 17.31
2x2x2 Cube Final 10 4.54   5.31   4.75 DNF 4.87 4.54 6.30
Second round 12 4.17   5.06   5.07 7.60 4.89 4.17 5.22
First round 11 3.38   4.66   4.14 7.80 3.74 6.11 3.38
4x4x4 Cube Combined First round 29 1:03.67   1:06.61   1:11.20 1:03.67 1:03.83 1:25.18 1:04.79
Megaminx Combined Final 7 1:31.47   1:48.34   1:46.06 1:49.53 1:31.47 1:49.44 1:57.28
Pyraminx Final 12 4.32   7.11   7.15 4.32 7.41 8.05 6.76
First round 11 3.85   5.96   6.36 4.75 6.77 3.85 DNF
Jiade Lin (林家德)    China
Jiade Lin (林家德)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 15.84   18.99   19.95 24.21 18.49 18.52 15.84
2x2x2 Cube First round 62 6.25   8.20   6.25 8.19 14.79 7.64 8.78
Pyraminx First round 71 22.53   26.47   24.59 22.53 25.40 34.56 29.42
Jiahao Ye (叶佳浩)    China
Jiahao Ye (叶佳浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 11.68   13.30   11.68 14.08 13.31 12.50 15.26
Second round 14 10.79   12.80   13.74 19.45 10.79 11.97 12.69
First round 12 11.55   12.48   13.04 11.55 15.10 12.10 12.29
Jiahui Zhu (朱嘉辉)    China
Jiahui Zhu (朱嘉辉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 12.60   13.99   14.43 14.78 12.77 17.20 12.60
First round 33 12.51   15.22   14.79 17.12 14.44 12.51 16.44
2x2x2 Cube Final 7 3.65   4.43   3.98 11.27 3.65 3.74 5.57
Second round 4 2.69   4.15   DNF 2.69 3.73 4.12 4.59
First round 5 4.16   4.23   4.27 4.16 5.08 4.23 4.19
4x4x4 Cube Final 9 38.66   47.05   46.51 54.94 38.66 45.23 49.41
Combined First round 11 42.88   46.86   42.88 50.99 47.44 48.20 44.93
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 20.50   21.99   21.67 21.75 22.55 23.37 20.50
Megaminx Combined Final 8 1:53.31   1:55.22   1:53.31 2:03.77 1:54.90 1:57.19 1:53.58
Pyraminx First round 21 4.56   7.72   11.45 6.59 7.13 4.56 9.45
Jiajun Li (李嘉俊)    China
Jiajun Li (李嘉俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.75   12.00   12.31 10.75 11.06 12.87 12.63
Second round 9 10.46   12.14   10.46 13.01 12.08 11.34 13.39
First round 8 10.37   11.80   10.37 13.81 12.59 11.75 11.05
4x4x4 Cube Final 12 41.13   51.57   50.40 56.23 57.07 48.08 41.13
Combined First round 8 41.89   45.26   46.64 44.95 48.49 41.89 44.18
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 16.81   19.22   28.07 17.20 16.81 20.95 19.50
Pyraminx First round 38 6.66   9.96   7.50 9.66 15.82 6.66 12.72
Jiali Xu (徐佳莉)    China
Jiali Xu (徐佳莉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 102 30.27   32.01   35.08 30.32 DNF 30.27 30.63
2x2x2 Cube First round 67 6.79   8.61   10.59 8.37 7.27 10.19 6.79
Pyraminx First round 28 4.80   8.52   8.85 8.46 4.80 9.98 8.25
Jianyang Teng (滕剑阳)    China
Jianyang Teng (滕剑阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 100 24.51   30.40   28.37 29.05 33.78 24.51 DNF
2x2x2 Cube First round 46 4.47   6.69   4.47 6.59 7.37 DNF 6.11
4x4x4 Cube Combined First round 46 DNF     DNF DNF
Jianyi Li (李健一)    China
Jianyi Li (李健一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 17.85   18.33   21.40 18.27 17.85 18.78 17.95
4x4x4 Cube Combined First round 24 56.58   1:03.31   59.92 56.58 1:05.38 DNF 1:04.64
Jie Ji (季杰)    China
Jie Ji (季杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 107 47.84   50.79   54.20 50.23 47.95 47.84 DNF
2x2x2 Cube First round 86 11.05   14.27   16.05 11.98 17.52 11.05 14.77
Megaminx Combined Final 12 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 68 10.67   23.45   33.21 17.04 10.67 21.74 31.58
Jie Wang (王杰)    China
Jie Wang (王杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 105 34.72   37.00   38.54 59.70 34.72 35.76 36.70
2x2x2 Cube First round 85 5.98   13.91   21.10 10.98 5.98 15.08 15.66
Pyraminx First round 58 10.63   13.89   18.94 10.63 14.00 12.40 15.28
Jin Xie (谢晋)    China
Jin Xie (谢晋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 12.30   14.61   12.30 14.56 14.79 14.77 14.50
Second round 16 10.67   12.88   12.93 14.27 10.67 13.39 12.33
First round 26 11.57   14.25   11.57 13.96 13.73 15.39 15.07
2x2x2 Cube Second round 16 4.06   5.24   6.07 6.22 4.06 4.22 5.44
First round 19 4.33   5.07   5.88 4.33 4.57 5.75 4.90
4x4x4 Cube Combined First round 18 50.46   56.19   53.62 58.24 56.71 50.46 1:05.24
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 23.73   26.05   29.59 23.73 25.61 27.52 25.02
Pyraminx First round 22 5.47   8.02   11.71 5.47 5.66 9.47 8.93
Jing Chen (陈憬)    China
Jing Chen (陈憬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.42   10.88   10.42 10.49 13.63 10.83 11.31
Second round 12 11.58   12.69   13.71 11.58 12.72 11.63 DNF
First round 7 9.37   10.91   10.42 10.73 11.62 9.37 11.57
4x4x4 Cube Final 8 42.66   45.96   49.95 44.72 54.29 43.22 42.66
Combined First round 10 44.36   46.80   44.36 55.09 45.45 46.69 48.25
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 12.79   16.17   17.35 14.22 12.79 25.47 16.94
Jing Xu (许靖)    China
Jing Xu (许靖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 14.83   17.19   15.53 14.83 DNF 17.63 18.42
First round 40 15.30   16.39   15.30 16.20 17.14 15.87 17.09
2x2x2 Cube First round 57 4.47   7.63   7.64 7.72 4.47 7.52 7.93
Pyraminx First round 29 6.31   8.85   12.26 11.03 7.22 6.31 8.30
Jingya Feng (冯靖雅)    China
Jingya Feng (冯靖雅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 17.06   22.64   22.53 22.88 17.06 DNF 22.52
Jiuwei Li (李九威)    China
Jiuwei Li (李九威)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 14.00   16.03   14.00 17.20 16.11 14.77 17.22
First round 35 11.67   15.68   11.67 17.33 16.43 15.72 14.90
2x2x2 Cube Second round 32 4.88   6.22   4.88 6.17 6.06 9.21 6.43
First round 35 5.09   6.09   6.44 6.52 5.32 8.99 5.09
4x4x4 Cube Combined First round 39 1:01.01   1:14.42   1:01.01 1:17.52 1:14.18 1:15.13 1:13.94
3x3x3 One-Handed Combined Final 35 52.68     52.68 53.19
Pyraminx First round 36 5.92   9.87   10.81 12.40 9.47 9.32 5.92
Juanjuan Zhu (朱娟娟)    China
Juanjuan Zhu (朱娟娟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 18.51   21.35   20.72 24.02 20.16 23.17 18.51
Jun Zhou (周俊)    China
Jun Zhou (周俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 20.59   23.63   37.76 25.43 20.59 22.37 23.09
2x2x2 Cube First round 58 6.47   7.78   8.27 7.98 7.08 8.81 6.47
4x4x4 Cube Combined First round 43 1:22.28   1:32.65   1:38.29 1:27.90 1:22.28 1:39.33 1:31.77
Junqi Feng (冯骏骐)    China
Junqi Feng (冯骏骐)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 10.50   12.29   12.70 17.21 10.50 11.36 12.80
Second round 7 10.58   11.56   11.57 11.41 11.69 10.58 19.96
First round 6 9.24   10.91   9.24 10.51 11.50 12.95 10.73
2x2x2 Cube Second round 35 4.89   7.33   5.57 8.51 8.45 7.97 4.89
First round 9 3.62   4.55   3.62 4.64 6.38 5.06 3.95
4x4x4 Cube Combined First round 15 42.97   50.79   42.97 51.67 46.69 54.00 1:07.71
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 19.75   23.53   21.37 19.75 41.67 21.56 27.67
Pyraminx Final 1 2.95   4.06   3.48 4.28 2.95 4.43 11.57
First round 3 2.74   3.99   3.69 4.84 2.74 3.44 5.27
Junqi Yang (杨俊祺)    China
Junqi Yang (杨俊祺)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 18.05   20.38   18.05 21.41 20.06 19.68 21.49
Junru Wang (王珺儒)    China
Junru Wang (王珺儒)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.68   12.84   11.86 13.29 13.37 14.73 11.68
First round 16 12.21   12.91   13.41 12.22 13.09 12.21 13.49
2x2x2 Cube Second round 23 4.38   5.53   6.99 5.52 4.38 5.18 5.90
First round 18 3.64   5.05   5.81 5.39 3.95 7.78 3.64
Pyraminx First round 31 4.92   8.90   8.97 4.92 10.68 7.05 11.16
Kyle Tsai (蔡旭凯)    Taiwan
Kyle Tsai (蔡旭凯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 20.73   25.30   25.75 30.36 20.73 26.45 23.71
Liang Yu (余亮)    China
Liang Yu (余亮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 12.57   14.50   13.41 16.19 12.57 19.50 13.90
First round 15 10.92   12.87   15.30 11.55 11.75 10.92 DNF
2x2x2 Cube Second round 20 4.78   5.34   5.37 4.78 5.64 5.51 5.14
First round 40 3.38   6.55   6.25 6.45 6.96 7.00 3.38
4x4x4 Cube Combined First round 40 1:05.84   1:15.45   1:09.37 1:34.49 1:05.84 1:24.16 1:12.81
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 22.20   24.17   22.20 22.21 28.09 25.77 24.53
Pyraminx First round 32 6.68   9.46   10.73 11.93 6.68 7.81 9.85
Lin Qi (祁麟)    China
Lin Qi (祁麟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 12.88   14.42   13.40 16.28 14.38 12.88 15.48
First round 30 11.97   14.71   16.17 11.97 15.60 14.42 14.10
Linxuan Wu (吴林轩)    China
Linxuan Wu (吴林轩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 21.19   24.18   21.19 27.05 27.48 21.34 24.14
2x2x2 Cube First round 69 8.21   9.08   9.88 8.23 8.21 9.13 10.06
Liqin Xia (夏丽芹)    China
Liqin Xia (夏丽芹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 108 45.19   58.12   45.19 52.72 59.73 1:05.29 1:01.92
2x2x2 Cube First round 87 12.01   18.07   17.92 14.34 53.56 21.95 12.01
Lukas Shelley    Denmark
Lukas Shelley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.20   8.25   7.20 8.01 9.26 10.86 7.49
Second round 1 8.63   8.95   8.63 8.73 8.98 DNF 9.15
First round 2 7.11   9.00   7.11 9.40 9.00 DNF 8.59
2x2x2 Cube Final 1 2.06   2.36   2.06 2.82 2.12 2.89 2.14
Second round 1 2.12   3.32   3.89 4.04 3.52 2.55 2.12
First round 1 2.14   2.75   2.32 3.10 3.22 2.84 2.14
4x4x4 Cube Final 7 38.31   45.39   38.31 49.20 50.04 41.20 45.78
Combined First round 9 42.66   46.24   49.70 42.66 43.59 46.94 48.20
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 18.07   19.61   18.07 20.67 19.63 20.28 18.93
Lüyang Tang (唐吕扬)    China
Lüyang Tang (唐吕扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 14.72   18.34   19.18 17.04 14.72 18.81 20.43
2x2x2 Cube First round 56 5.07   7.60   7.81 7.52 7.46 9.05 5.07
Pyraminx First round 63 10.81   15.66   10.81 DNF 11.81 12.08 23.10
Meng'an Pu (浦梦安)    China
Meng'an Pu (浦梦安)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 10.11   12.17   13.11 10.11 13.29 10.53 12.87
Second round 3 9.55   10.06   10.01 9.64 12.01 10.53 9.55
First round 3 9.35   10.38   10.42 10.43 13.13 9.35 10.29
2x2x2 Cube Second round 25 4.02   5.67   6.45 6.24 5.24 5.53 4.02
First round 7 4.28   4.50   4.32 4.89 4.28 4.29 5.98
4x4x4 Cube Final 6 41.43   44.75   44.70 46.84 41.43 42.71 47.95
Combined First round 7 40.55   44.76   46.21 47.10 42.34 40.55 45.72
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 15.76   18.20   16.41 20.86 DNF 17.33 15.76
Minlei Sun (孙敏蕾)    China
Minlei Sun (孙敏蕾)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 20.91   25.13   25.58 20.91 DNF 23.35 26.46
2x2x2 Cube First round 71 6.71   9.39   9.75 DNF 6.71 11.17 7.25
Pyraminx Final 5 3.89   5.14   4.54 6.05 3.89 5.51 5.38
First round 9 4.68   5.76   6.69 5.52 8.05 4.68 5.06
Minyang Li (李旻旸)    China
Minyang Li (李旻旸)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 15.23   18.31   19.71 16.71 20.51 18.51 15.23
2x2x2 Cube First round 26 3.79   5.45   5.82 5.12 3.79 6.75 5.41
Pyraminx First round 48 7.39   11.00   11.68 13.10 7.39 10.93 10.39
Muyue Hu (胡暮悦)    China
Muyue Hu (胡暮悦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 111 14.11   DNF   DNF 14.11 18.32 21.90 DNF
2x2x2 Cube Second round 19 4.61   5.31   5.69 5.48 4.61 4.77 DNF
First round 29 3.80   5.54   4.78 7.04 3.80 DNF 4.79
4x4x4 Cube Combined First round 38 1:04.93   1:13.19   1:34.38 1:04.93 1:16.26 1:10.18 1:13.13
Ning Xu (许宁)    China
Ning Xu (许宁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 16.07   21.88   22.16 26.47 25.96 17.52 16.07
2x2x2 Cube First round 59 6.72   7.92   7.96 8.71 6.72 7.76 8.04
Qianyi Gu (顾钱毅)    China
Qianyi Gu (顾钱毅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 104 29.67   34.31   59.01 33.20 37.82 31.92 29.67
2x2x2 Cube First round 88 7.12   18.41   7.12 22.27 14.16 24.11 18.80
Pyraminx First round 65 16.41   17.74   20.06 16.71 20.25 16.41 16.44
Qiyu Chen (陈其宇)    China
Qiyu Chen (陈其宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 26.52   29.38   26.52 27.46 34.70 29.98 30.71
2x2x2 Cube Second round 37 5.24   7.91   7.65 16.57 8.88 5.24 7.21
First round 39 5.48   6.53   6.76 5.48 5.52 7.32 9.83
Pyraminx First round 49 9.44   11.02   10.63 10.17 14.03 12.25 9.44
Ran Tao (陶然)    China
Ran Tao (陶然)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 19.56   22.16   19.56 25.69 19.59 28.32 21.21
Pyraminx Final 6 4.44   5.32   13.95 4.44 4.77 6.44 4.76
First round 7 3.65   5.00   5.29 5.13 8.40 3.65 4.57
Renfei Dang (党任飞)    China
Renfei Dang (党任飞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 10.90   13.92   17.17 10.90 DNF 13.28 11.32
First round 11 10.36   12.08   10.36 11.88 15.79 12.21 12.15
2x2x2 Cube Final 9 3.47   5.27   7.35 DNF 3.47 4.20 4.27
Second round 10 3.86   4.64   4.12 4.81 3.86 5.11 4.99
First round 3 3.64   4.11   4.03 5.24 3.85 4.46 3.64
4x4x4 Cube Final 11 42.09   48.89   49.30 53.51 42.09 47.89 49.48
Combined First round 6 40.09   43.43   46.55 40.09 43.26 42.69 44.35
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 25.89   26.37   25.89 27.11 DNF 25.90 26.11
Pyraminx First round 26 7.36   8.21   7.36 8.10 8.68 8.28 8.26
Ruoyu Pan (潘偌羽)    China
Ruoyu Pan (潘偌羽)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 14.82   17.45   17.94 16.03 19.64 14.82 18.38
2x2x2 Cube First round 80 7.67   11.02   7.67 12.04 DNF 12.98 8.03
Pyraminx First round 44 7.15   10.25   9.38 11.31 10.07 18.55 7.15
Shan Jiang (江山)    China
Shan Jiang (江山)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 15.15   17.77   19.48 18.56 19.74 15.15 15.28
First round 45 15.29   16.83   15.29 15.57 19.80 17.07 17.85
2x2x2 Cube Second round 17 4.76   5.25   8.61 5.34 5.45 4.76 4.96
First round 38 4.64   6.19   8.11 4.64 4.73 8.11 5.73
4x4x4 Cube Combined First round 21 53.30   1:01.77   1:08.39 53.30 58.36 1:04.16 1:02.78
Pyraminx First round 23 6.71   8.15   7.74 6.71 11.29 7.78 8.92
Shengjie Zhu (朱圣捷)    China
Shengjie Zhu (朱圣捷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 16.42   18.52   21.00 19.31 18.54 16.42 17.70
2x2x2 Cube Second round 22 4.45   5.43   4.45 6.09 5.62 5.57 5.09
First round 14 3.67   4.88   4.71 5.78 4.76 5.17 3.67
Shengyang Lian (连圣阳)    China
Shengyang Lian (连圣阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 18.46   20.79   20.21 18.46 22.18 23.18 19.99
2x2x2 Cube First round 53 5.80   7.36   6.02 6.19 9.88 DNF 5.80
Pyraminx First round 61 11.24   15.19   14.03 18.17 11.24 16.40 15.15
Shiyuan Feng (冯诗原)    China
Shiyuan Feng (冯诗原)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 20.16   23.46   25.03 20.16 25.84 20.41 24.95
Shiyuan Liu (刘适源)    China
Shiyuan Liu (刘适源)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 16.76   19.50   16.76 20.02 24.15 19.39 19.08
Shuai Zhang (张帅)    China
Shuai Zhang (张帅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 13.52   16.67   15.55 17.16 17.29 13.52 20.63
First round 37 13.81   15.81   13.81 18.12 15.98 14.17 17.27
2x2x2 Cube First round 45 5.69   6.66   18.01 5.69 7.63 6.29 6.07
4x4x4 Cube Combined First round 37 1:02.77   1:11.65   1:12.51 1:16.03 1:06.40 1:02.77 1:18.04
Pyraminx First round 46 8.70   10.59   13.50 8.70 11.50 10.83 9.45
Sicheng Gu (顾思成)    China
Sicheng Gu (顾思成)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 13.88   16.71   18.13 16.61 19.75 15.38 13.88
First round 28 11.96   14.33   11.96 15.85 16.89 13.52 13.62
2x2x2 Cube Final 11 3.64   5.38   6.68 5.82 3.64 4.21 6.12
Second round 9 4.19   4.63   5.31 4.19 4.39 5.03 4.46
First round 21 4.18   5.14   4.21 6.83 4.18 5.49 5.73
Pyraminx First round 13 5.56   6.33   6.10 5.56 6.93 5.96 8.23
Siyuan Dai (戴思源)    China
Siyuan Dai (戴思源)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 13.33   18.50   13.33 22.55 20.01 16.71 18.78
2x2x2 Cube Second round 21 4.40   5.43   DNF 5.90 4.93 4.40 5.45
First round 24 3.68   5.28   4.71 5.18 5.95 5.94 3.68
4x4x4 Cube Combined First round 36 1:02.10   1:11.49   1:03.30 1:14.58 1:16.60 1:28.53 1:02.10
3x3x3 One-Handed Combined Final 33 45.22     45.22 47.81
Megaminx Combined Final 11 2:44.25     2:53.68 2:44.25
Pyraminx First round 40 4.43   10.07   10.78 4.43 DNF 10.40 9.02
Tiancai Zhu (朱田才)    China
Tiancai Zhu (朱田才)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 106 36.95   38.44   36.95 43.42 38.78 37.07 39.48
2x2x2 Cube First round 83 11.80   13.82   11.80 17.22 14.22 14.15 13.10
Pyraminx First round 64 12.03   15.99   18.47 17.73 15.46 14.78 12.03
Tianchen Zhu (朱天晨)    China
Tianchen Zhu (朱天晨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 13.99   19.17   15.67 19.92 30.24 13.99 21.93
2x2x2 Cube First round 54 5.78   7.40   5.78 11.62 6.71 7.06 8.44
4x4x4 Cube Combined First round 41 1:12.50   1:19.62   1:17.21 1:32.10 1:24.52 1:17.12 1:12.50
Pyraminx First round 66 12.94   18.61   18.12 12.94 47.80 14.48 23.22
Tianli Li (李田立)    China
Tianli Li (李田立)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 10.11   12.47   10.11 12.69 13.01 11.70 15.40
Second round 18 12.14   13.10   14.03 12.69 12.58 22.09 12.14
First round 29 13.23   14.51   16.82 13.86 15.22 14.46 13.23
2x2x2 Cube First round 44 3.77   6.64   8.58 DNF 5.55 5.78 3.77
4x4x4 Cube Combined First round 23 57.79   1:02.05   1:17.48 1:02.85 1:01.61 1:01.68 57.79
3x3x3 One-Handed Combined Final 26 30.50     31.47 30.50
Pyraminx First round 69 18.64   24.12   26.47 18.64 26.43 29.20 19.46
Tianping Ding (丁天平)    China
Tianping Ding (丁天平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 14.45   17.39   21.06 17.96 14.45 16.00 18.21
4x4x4 Cube Combined First round 19 52.95   56.64   1:01.08 55.59 52.95 1:02.96 53.24
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 25.66   28.62   32.42 26.05 29.13 25.66 30.68
3x3x3 With Feet Final 4 1:01.37   1:05.95   1:01.37 1:05.58 1:10.89
Wenrui Qian (钱文睿)    China
Wenrui Qian (钱文睿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 17.63   29.40   17.63 DNF 28.69 35.35 24.15
2x2x2 Cube First round 37 4.99   6.18   4.99 12.03 5.66 6.87 6.01
Pyraminx First round 15 4.89   6.39   DNF 4.89 7.48 4.98 6.70
Wenshuo Zhang (张文硕)    China
Wenshuo Zhang (张文硕)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 16.03   20.07   16.83 24.40 20.45 22.92 16.03
2x2x2 Cube Second round 30 5.18   6.14   DNF 5.96 7.11 5.36 5.18
First round 25 4.02   5.39   4.02 7.99 4.40 5.96 5.82
Pyraminx First round 17 5.37   6.90   5.44 8.80 DNF 5.37 6.46
Wenting Ni (倪雯婷)    China
Wenting Ni (倪雯婷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 16.37   20.48   22.94 16.37 DNF 17.99 20.50
2x2x2 Cube First round 63 7.30   8.22   7.30 8.99 7.61 12.71 8.07
4x4x4 Cube Combined First round 44 1:40.22     1:40.22 DNF
Pyraminx First round 50 10.65   11.09   22.76 11.59 10.65 11.00 10.67
Wenxuan Tang (唐文轩)    China
Wenxuan Tang (唐文轩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.44   10.00   10.86 8.77 8.44 10.93 10.37
Second round 4 8.54   10.60   8.54 12.32 9.36 10.13 12.74
First round 4 9.76   10.76   11.40 9.76 9.83 11.75 11.06
2x2x2 Cube Final 6 3.28   4.26   3.28 4.69 4.10 6.50 3.98
Second round 11 3.82   4.71   4.22 5.18 4.86 3.82 5.05
First round 2 3.15   3.76   3.15 4.06 3.63 4.27 3.59
4x4x4 Cube Final 3 36.00   41.33   38.06 36.00 40.79 45.15 46.52
Combined First round 3 34.98   38.92   34.98 35.16 44.51 37.08 45.08
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 15.70   19.11   17.96 21.95 25.45 15.70 17.42
Megaminx Combined Final 3 1:05.69   1:06.68   1:06.15 1:06.29 1:11.78 1:05.69 1:07.61
Pyraminx Final 8 4.74   5.61   7.35 5.80 5.13 5.90 4.74
First round 8 4.98   5.55   6.26 5.00 7.02 4.98 5.40
Wenyu Zhang (张文禹)    China
Wenyu Zhang (张文禹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 23.53   29.19   28.48 27.54 31.54 23.53 39.82
2x2x2 Cube First round 73 7.46   9.62   7.46 11.78 10.69 7.92 10.24
Xiangjie Li (李祥杰)    China
Xiangjie Li (李祥杰)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Second round 27 5.06   5.81   6.09 6.10 5.24 6.39 5.06
First round 15 4.37   4.92   4.37 4.74 5.27 7.03 4.75
4x4x4 Cube Combined First round 25 58.95   1:03.63   1:11.80 58.95 1:03.10 1:00.31 1:07.48
Pyraminx Final 11 4.40   6.17   7.47 7.02 4.40 5.23 6.26
First round 12 4.62   6.10   7.35 4.62 5.71 5.24 8.46
Xiangyang Li (李向阳)    China
Xiangyang Li (李向阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 15.34   20.19   22.97 17.86 19.73 23.64 15.34
First round 44 14.87   16.75   19.27 16.43 17.67 16.15 14.87
2x2x2 Cube Second round 24 4.91   5.59   DNF 5.34 5.10 4.91 6.32
First round 36 4.49   6.13   4.49 7.66 4.61 DNF 6.11
Pyraminx First round 37 8.37   9.88   8.37 11.94 10.55 8.70 10.38
Xiaojie Jiang (蒋孝杰)    China
Xiaojie Jiang (蒋孝杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.75   10.82   11.89 11.11 9.75 10.20 11.15
Second round 5 10.36   10.97   10.71 10.36 10.81 11.38 11.40
First round 5 9.01   10.89   11.00 10.79 10.88 9.01 12.33
2x2x2 Cube Final 3 3.32   3.99   4.19 4.45 3.32 3.89 3.88
Second round 3 2.75   3.99   4.28 4.18 6.40 2.75 3.51
First round 4 3.59   4.12   4.58 4.20 3.78 4.37 3.59
4x4x4 Cube Final 1 33.88   38.51   33.88 43.00 36.25 36.28 43.20
Combined First round 2 34.25   37.68   40.18 34.57 38.30 34.25 47.40
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 18.99   19.77   23.11 19.83 18.99 19.68 19.79
3x3x3 With Feet Final 1 34.11   34.68   34.47 34.11 35.46
Xiaoliang Zhu (朱校良)    China
Xiaoliang Zhu (朱校良)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 14.61   17.43   16.90 21.17 18.80 14.61 16.58
4x4x4 Cube Combined First round 32 1:04.47   1:10.24   1:13.47 1:16.45 1:06.02 1:11.23 1:04.47
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 24.42   32.23   31.57 24.42 36.00 29.11 39.02
Megaminx Combined Final 5 1:19.37   1:27.79   1:19.37 1:34.15 1:27.84 1:26.27 1:29.25
3x3x3 With Feet Final 6 1:24.11   1:40.85   1:57.98 1:40.45 1:24.11
Xiaowei Chen (陈晓伟)    China
Xiaowei Chen (陈晓伟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.74   12.68   12.17 14.14 12.28 11.74 13.59
First round 13 10.82   12.53   12.45 10.82 12.09 13.05 13.27
2x2x2 Cube First round 43 4.80   6.61   5.16 7.22 12.66 7.44 4.80
Pyraminx First round 20 6.15   7.70   7.43 7.60 14.46 6.15 8.07
Yan Qiang (枪妍)    China
Yan Qiang (枪妍)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 99 17.41   30.20   17.41 43.84 23.04 26.33 41.22
Yang Li (李扬)    China
Yang Li (李扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.25   9.57   9.98 9.27 9.25 13.90 9.47
Second round 2 7.92   9.20   9.18 10.64 10.09 7.92 8.33
First round 1 8.22   8.99   8.22 8.48 12.61 9.12 9.38
2x2x2 Cube Final 5 3.69   4.23   4.52 3.88 5.14 4.29 3.69
Second round 6 3.11   4.19   3.11 5.02 5.93 3.78 3.78
First round 12 3.83   4.74   3.83 4.58 5.09 4.63 5.01
4x4x4 Cube Final 2 35.33   39.28   41.74 35.33 38.93 40.17 38.75
Combined First round 1 31.51   36.95   36.55 33.44 49.06 40.85 31.51
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 14.98   17.27   21.04 18.64 14.98 17.88 15.28
Yang Xia (夏洋)    China
Yang Xia (夏洋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 13.00   22.92   16.16 DNF 19.64 13.00 32.96
2x2x2 Cube Second round 15 4.25   5.22   4.25 5.28 5.32 10.65 5.06
First round 28 4.76   5.53   4.81 5.81 5.97 7.15 4.76
4x4x4 Cube Combined First round 22 55.77   1:01.97   56.87 1:03.72 1:05.31 1:10.56 55.77
3x3x3 One-Handed Combined Final 32 36.29     36.29 DNF
Pyraminx First round 51 8.53   11.45   15.46 10.25 10.43 8.53 13.68
Yang Xue (薛阳)    China
Yang Xue (薛阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 19.65   25.32   28.46 22.94 24.55 19.65 29.87
2x2x2 Cube First round 74 8.42   9.95   9.92 9.11 8.42 18.06 10.83
3x3x3 One-Handed Combined Final 34 50.85     51.73 50.85
Pyraminx First round 67 15.36   19.26   18.89 25.18 15.36 18.68 20.22
Yanxi Xu (徐言熙)    China
Yanxi Xu (徐言熙)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 110 1:05.66   1:16.73   1:17.19 1:41.92 1:05.66 1:13.50 1:19.50
Yao Gong (龚尧)    China
Yao Gong (龚尧)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 94 20.60   27.13   20.60 33.23 26.88 27.75 26.76
2x2x2 Cube First round 79 7.10   10.89   7.10 11.77 12.82 10.36 10.54
4x4x4 Cube Combined First round 45 1:51.25     DNF 1:51.25
3x3x3 One-Handed Combined Final 36 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 53 7.52   11.84   13.59 9.49 7.52 24.29 12.43
3x3x3 With Feet Final 8 1:33.55   1:47.06   1:46.47 2:01.17 1:33.55
Yehao Wang (王业豪)    China
Yehao Wang (王业豪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 20.14   22.83   21.14 23.21 24.14 20.14 24.96
2x2x2 Cube First round 55 5.95   7.55   6.75 7.88 5.95 8.01 11.83
Yi Wang (王旖)    China
Yi Wang (王旖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.50   13.34   12.50 13.04 13.44 13.53 15.74
First round 25 11.79   14.21   11.79 14.56 15.07 20.46 12.99
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 18.71   22.82   22.03 21.85 24.57 18.71 26.57
Megaminx Combined Final 2 59.68   1:05.14   59.68 1:10.52 1:05.21 1:06.20 1:04.02
Pyraminx Final 3 2.71   4.88   2.71 10.46 3.19 6.06 5.40
First round 1 2.98   3.00   3.86 2.98 2.99 2.99 3.02
Yihang Wang (王一航)    China
Yihang Wang (王一航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 17.38   24.17   23.63 24.54 24.34 43.41 17.38
Yilin Miao (苗宜琳)    China
Yilin Miao (苗宜琳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 17.42   20.81   20.18 17.42 24.12 18.12 24.24
2x2x2 Cube First round 48 5.19   6.77   32.95 5.19 7.15 7.57 5.60
Pyraminx First round 14 5.15   6.35   5.56 5.15 5.79 7.69 8.34
Yinfeng Lu (陆寅峰)    China
Yinfeng Lu (陆寅峰)
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined First round 20 54.53   1:00.41   54.53 1:03.73 1:01.97 55.52 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 24.93   28.96   29.26 27.81 24.93 29.80 29.80
Ying Yang (杨莹)    China
Ying Yang (杨莹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 21.53   24.68   21.53 DNF 27.22 24.84 21.99
Pyraminx First round 24 4.67   8.16   6.87 8.86 8.74 4.67 9.85
Yinuo Zhao (赵伊诺)    China
Yinuo Zhao (赵伊诺)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 19.07   26.03   22.12 DNF 22.83 33.13 19.07
2x2x2 Cube First round 75 8.41   10.09   9.42 12.30 8.41 11.13 9.72
Yirong Chen (陈奕镕)    China
Yirong Chen (陈奕镕)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 18.97   21.17   19.11 24.37 20.34 18.97 24.06
2x2x2 Cube First round 60 6.99   7.96   8.86 6.99 7.32 7.69 11.24
Pyraminx First round 42 9.08   10.21   9.36 10.26 11.00 12.15 9.08
Yitian Xu (徐熠天)    China
Yitian Xu (徐熠天)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 19.53   21.61   19.53 20.15 22.52 28.00 22.17
2x2x2 Cube First round 70 8.03   9.19   8.03 9.86 13.37 9.39 8.33
Yitong Kong (孔艺潼)    China
Yitong Kong (孔艺潼)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 16.69   20.09   16.69 21.08 19.39 19.79 21.76
2x2x2 Cube First round 50 4.09   7.02   6.01 DNF 6.88 8.17 4.09
Pyraminx First round 54 7.30   12.09   10.22 7.30 13.78 13.31 12.74
Yixiang Zhang (张壹翔)    China
Yixiang Zhang (张壹翔)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 22.20   25.46   23.64 28.98 26.94 25.80 22.20
2x2x2 Cube First round 81 9.35   11.20   9.62 12.97 12.61 11.36 9.35
Pyraminx First round 62 14.25   15.58   19.69 14.76 14.25 16.74 15.24
Yixuan Lü (吕逸轩)    China
Yixuan Lü (吕逸轩)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 82 6.75   11.50   12.83 12.60 12.37 6.75 9.53
Pyraminx First round 57 11.04   12.99   14.00 12.14 12.84 11.04 15.96
Yuanhao Zhu (朱远浩)    China
Yuanhao Zhu (朱远浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 109 48.03   1:10.37   DNF 1:06.55 1:17.71 1:06.84 48.03
Yue Yu (于越)    China
Yue Yu (于越)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 13.59   18.16   20.34 16.71 18.51 13.59 19.25
First round 43 14.20   16.74   27.81 14.78 20.24 14.20 15.19
2x2x2 Cube First round 65 6.52   8.42   6.52 9.51 7.74 8.71 8.80
Pyraminx First round 35 7.54   9.85   11.85 7.54 9.62 9.47 10.47
Yujie Zhou (周宇洁)    China
Yujie Zhou (周宇洁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 95 23.12   27.92   DNF 24.94 23.18 35.65 23.12
Yunhuan Zhao (赵赟欢)    China
Yunhuan Zhao (赵赟欢)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 14.93   17.25   14.93 17.07 17.89 17.22 17.46
Yunliang Zhang (张赟量)    China
Yunliang Zhang (张赟量)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Combined Final 1 43.21   48.54   48.63 48.75 43.21 53.39 48.25
Yuntian Jiang (蒋云天)    China
Yuntian Jiang (蒋云天)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 16.89   18.29   18.49 19.29 17.09 16.89 20.36
2x2x2 Cube First round 42 4.83   6.57   6.01 DNF 4.83 6.90 6.79
Pyraminx First round 19 4.94   7.34   7.46 4.94 6.58 8.95 7.99
Zeqin Chen (陈泽钦)    China
Zeqin Chen (陈泽钦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.26   11.91   12.20 11.13 12.40 10.26 12.50
Second round 8 9.49   12.07   10.69 13.70 9.49 15.58 11.82
First round 21 10.84   13.64   12.68 13.62 22.37 10.84 14.63
2x2x2 Cube First round 27 4.16   5.45   6.27 5.24 20.63 4.16 4.85
4x4x4 Cube Final 4 39.58   42.81   56.31 41.53 42.24 44.67 39.58
Combined First round 4 34.79   39.80   44.00 45.46 40.58 34.79 34.83
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 20.11   24.05   DNF 22.62 20.11 22.67 26.87
Megaminx Combined Final 4 1:09.38   1:17.21   1:15.85 1:27.05 1:15.39 1:09.38 1:20.39
Pyraminx First round 39 7.97   10.00   10.65 9.46 7.97 14.35 9.90
Zexuan Yan (晏择轩)    China
Zexuan Yan (晏择轩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 13.79   17.38   17.89 17.85 13.79 16.94 17.35
First round 32 14.23   15.13   14.29 14.23 17.64 15.60 15.50
2x2x2 Cube Second round 36 6.40   7.48   DNF 6.94 8.45 7.05 6.40
First round 17 3.85   5.04   5.05 8.36 3.85 5.90 4.17
3x3x3 One-Handed Combined Final 28 30.70     30.70 34.09
Megaminx Combined Final 6 1:18.26   1:31.64   1:36.53 1:31.36 1:18.26 1:27.04 1:41.74
Pyraminx First round 41 7.48   10.10   13.88 7.48 10.96 7.84 11.51
Zhangning He (何樟宁)    China
Zhangning He (何樟宁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.28   10.84   9.78 9.28 11.07 11.68 11.69
Second round 6 9.61   11.43   11.78 9.90 15.25 12.62 9.61
First round 9 10.46   11.85   11.41 13.15 13.99 10.46 10.99
2x2x2 Cube Final 4 3.87   4.16   6.58 4.31 3.88 4.28 3.87
Second round 5 3.38   4.15   5.29 3.59 3.38 3.92 4.94
First round 6 3.42   4.45   6.53 4.13 3.42 4.22 5.01
4x4x4 Cube Combined First round 13 40.32   48.18   46.51 40.32 51.22 46.80 52.50
Zhefan Pu (浦喆凡)    China
Zhefan Pu (浦喆凡)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 12.28   14.30   14.43 22.57 14.29 14.18 12.28
Pyraminx First round 18 4.53   7.26   7.99 5.16 8.62 4.53 8.89
Zheng Chen (陈政)    China
Zheng Chen (陈政)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 13.79   18.68   25.35 15.24 20.68 20.12 13.79
2x2x2 Cube Second round 34 5.01   6.40   8.64 5.01 6.49 6.06 6.66
First round 32 5.59   5.88   5.59 7.55 5.61 6.11 5.91
4x4x4 Cube Combined First round 34 55.10   1:10.93   1:31.60 1:10.29 1:12.48 1:10.03 55.10
Pyraminx Final 2 2.97   4.06   2.97 4.22 3.78 4.59 4.19
First round 2 2.91   3.94   4.16 2.91 14.35 3.43 4.24
Zhengyu Yang (杨正宇)    China
Zhengyu Yang (杨正宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.05   13.12   11.05 11.43 12.71 17.61 15.23
Second round 19 11.48   13.33   12.09 14.91 11.48 14.93 13.00
First round 20 11.20   13.42   12.13 13.04 11.20 17.44 15.10
2x2x2 Cube Final 12 4.80   5.42   5.21 5.80 6.40 5.26 4.80
Second round 8 3.86   4.63   4.69 6.54 3.86 5.01 4.19
First round 20 3.67   5.12   5.41 3.67 5.13 5.78 4.83
4x4x4 Cube Combined First round 14 46.02   50.17   46.02 47.86 49.18 53.47 59.78
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 17.10   19.23   17.10 19.78 18.02 23.30 19.88
Pyraminx First round 30 5.34   8.89   12.43 9.17 9.06 5.34 8.43
Zhihang Yu (于之航)    China
Zhihang Yu (于之航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 18.84   24.29   22.99 23.31 26.57 DNF 18.84
2x2x2 Cube First round 61 6.51   8.18   8.08 13.48 6.51 8.33 8.13
Pyraminx First round 43 9.21   10.22   13.23 11.23 9.21 9.77 9.65
Zhihao Zhou (周志豪)    China
Zhihao Zhou (周志豪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 13.85   15.91   14.24 18.24 13.85 20.01 15.24
First round 41 14.08   16.53   17.34 19.89 15.79 14.08 16.47
2x2x2 Cube Second round 26 4.40   5.80   DNF 5.83 5.66 4.40 5.90
First round 10 4.22   4.64   4.23 6.73 4.22 5.45 4.24
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:00.77   1:04.09   1:02.21 1:01.58 1:00.77 1:12.57 1:08.49
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 27.59   31.30   44.89 27.59 30.77 30.04 33.10
Zhiyuan Ma (马之元)    China
Zhiyuan Ma (马之元)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 20.10   25.89   20.10 25.26 23.53 DNF 28.87
2x2x2 Cube First round 76 5.69   10.37   10.29 DNF 5.69 11.05 9.78
Pyraminx First round 60 9.47   14.91   30.10 16.64 9.47 16.75 11.33
Zhiyuan Wu (吴志远)    China
Zhiyuan Wu (吴志远)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 19.94   23.12   21.49 19.94 23.63 24.25 24.31
2x2x2 Cube First round 68 5.34   8.68   9.26 7.72 11.35 9.06 5.34
Pyraminx First round 52 9.94   11.78   13.03 12.60 11.14 9.94 11.61
Zhuzi Yuan (袁诸子)    China
Zhuzi Yuan (袁诸子)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 20.83   22.90   21.52 22.02 25.16 20.83 26.37
2x2x2 Cube First round 78 9.58   10.65   DNF 9.96 11.13 9.58 10.87
Pyraminx First round 70 15.10   24.77   31.51 21.98 DNF 20.81 15.10
Zian Song (宋子安)    China
Zian Song (宋子安)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 10.01   12.70   13.58 11.89 10.01 15.28 12.64
First round 19 11.68   13.37   11.68 14.92 12.99 15.11 12.20
2x2x2 Cube Second round 13 3.68   5.13   6.70 5.93 4.57 3.68 4.89
First round 8 4.25   4.53   4.52 4.25 4.56 4.51 4.69
4x4x4 Cube Final 5 41.39   44.58   45.20 45.15 41.39 59.35 43.39
Combined First round 5 40.93   42.95   40.93 43.75 43.04 42.22 43.60
Pyraminx Final 9 4.56   5.79   6.43 5.57 4.56 6.00 5.81
First round 6 4.17   4.87   5.01 10.73 4.91 4.17 4.68
3x3x3 With Feet Final 10 2:35.16   2:47.38   2:35.16 2:51.17 2:55.80
Zisen Ma (马子森)    China
Zisen Ma (马子森)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 103 29.58   34.17   37.36 38.28 32.56 29.58 32.60
2x2x2 Cube First round 84 8.01   13.84   12.95 8.01 16.78 11.80 19.83
Pyraminx First round 59 12.47   14.60   16.26 12.47 14.27 16.72 13.26
Ziyang Wang (王子扬)    China
Ziyang Wang (王子扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 14.19   16.64   15.12 20.41 16.37 14.19 18.42
First round 42 15.82   16.59   16.46 16.91 18.68 15.82 16.40
2x2x2 Cube First round 52 4.33   7.32   7.57 7.75 6.64 7.82 4.33
Pyraminx First round 34 7.42   9.71   9.60 9.87 12.87 7.42 9.66
Ziyang Yuan (袁子阳)    China
Ziyang Yuan (袁子阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 18.13   20.58   27.35 20.63 18.13 21.86 19.25
Ziyue Wu (吴子玥)    China
Ziyue Wu (吴子玥)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 101 23.29   31.39   30.37 23.29 33.07 36.00 30.73
2x2x2 Cube First round 66 5.38   8.56   5.38 6.82 10.71 DNF 8.16
Pyraminx Final 4 3.68   4.98   4.68 4.88 3.68 6.94 5.38
First round 5 3.24   4.71   5.59 4.38 3.24 4.83 4.92
Zizheng Li (李子铮)    China
Zizheng Li (李子铮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 17.25   17.95   18.43 17.25 17.85 20.46 17.58
2x2x2 Cube First round 64 6.69   8.24   13.14 6.69 8.00 9.80 6.91
4x4x4 Cube Combined First round 42 1:22.95   1:29.13   1:22.95 1:29.72 1:28.15 1:30.44 1:29.53
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 24.94   27.89   24.94 28.02 39.96 26.92 28.74
Pyraminx First round 47 8.95   10.66   11.71 8.95 10.64 9.62 25.06
3x3x3 With Feet Final 5 1:25.88   1:32.75   1:32.01 1:25.88 1:40.36
Zongwen Mu (牟宗文)    China
Zongwen Mu (牟宗文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 9.05   13.89   13.85 14.09 13.73 14.12 9.05
First round 10 10.51   11.94   11.60 10.61 13.61 10.51 16.46
2x2x2 Cube Final 8 3.15   4.70   5.85 5.21 4.02 4.88 3.15
Second round 7 3.81   4.26   3.81 4.52 4.51 4.38 3.88
First round 23 3.88   5.23   6.22 4.51 7.02 4.95 3.88
4x4x4 Cube Final 10 44.87   48.61   46.03 47.99 53.87 51.82 44.87
Combined First round 12 43.52   47.83   43.66 53.38 50.99 43.52 48.83
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 16.68   20.57   16.68 21.38 18.08 22.25 DNF
Pyraminx First round 25 7.23   8.21   8.87 16.78 7.23 7.77 7.98
3x3x3 With Feet Final 3 49.96   1:00.52   49.96 1:02.70 1:08.90