Starlight Open 2013

Date City WCA LInk
2013-11-16  USA, Morrisville, Pennsylvania Starlight Open 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kevin Costello III 9.30  Dan Cohen 11.41  Keaton Ellis 11.41
 5x5x5 Cube  Dan Cohen 1:13.20  Keaton Ellis 1:23.43  Kevin Costello III 1:25.98
 7x7x7 Cube  Kevin Costello III 3:44.89  Keaton Ellis 3:49.16  Alese Devin 5:05.68
 3x3x3 Blindfolded  Noah Arthurs 34.76  Sreeram Venkatarao 1:16.02  Corey Sakowski 1:50.43
 3x3x3 One-Handed  Keaton Ellis 16.01  Collin Burns 16.48  Phil Yu 18.38
 Megaminx  Nick Rech 1:04.58  Dan Cohen 1:20.13  Kevin Costello III 1:29.18
 Pyraminx  Corey Sakowski 5.10  Alex Maass 6.81  Daniel Maienshein 7.54
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 7.97   9.71    USA 9.26 9.97 11.21 7.97 9.90
2 Keaton Ellis 8.87   10.45    USA 11.03 16.44 9.75 8.87 10.57
3 Collin Burns 9.80   10.48    USA 10.37 10.93 10.15 9.80 13.41
4 Phil Yu 9.82   10.94    USA 11.88 9.82 10.96 9.97 17.36
5 Dan Selzer 10.39   11.42    USA 10.53 12.22 11.52 10.39 14.44
6 Patrick Ponce 10.56   11.55    USA 11.10 11.92 11.64 14.47 10.56
7 Dan Cohen 8.92   11.76    USA 8.92 12.32 11.63 16.83 11.34
8 Mike Kotch 11.58   12.17    USA 11.76 12.61 11.58 DNF 12.15
9 Zach Goldman 11.04   12.34    USA 12.13 11.04 11.95 12.93 14.92
10 Dylan Cook 11.01   12.72    USA 11.87 12.57 13.71 22.43 11.01
11 Brandon Delacruz 11.73   12.87    USA 11.73 12.22 13.58 12.80 13.88
12 Daniel Maienshein 10.54   13.31    USA 12.91 10.54 15.36 11.66 16.66
13 Nick Rech 12.29   14.47    USA 12.29 14.05 12.96 16.41 16.97
14 Ernie Pulchny 13.53   14.76    USA 13.84 13.53 14.94 15.51 17.28
15 Noah Arthurs 11.20   14.87    USA 13.74 11.20 17.07 16.35 14.53
16 Thomas Allen 11.46   15.32    USA 18.33 11.46 32.05 13.86 13.77
17 Mike Woyden 12.25   15.72    USA 12.25 18.49 15.33 17.58 14.25
18 Sreeram Venkatarao 14.82   15.84    USA 15.44 15.59 16.49 19.00 14.82
19 Corey Sakowski 11.73   15.85    USA 19.04 17.48 14.60 11.73 15.47
20 Pavan Ravindra 14.66   15.93    USA 17.24 15.83 14.66 17.18 14.77
21 Andy Huang 13.16   16.02    USA 17.47 14.88 15.70 DNF 13.16
22 Reid Flasinski 14.94   16.33    USA 14.94 16.81 15.18 17.94 17.01
23 Alese Devin 13.89   17.10    USA 18.90 16.72 22.74 13.89 15.68
24 Carl Sun 14.08   17.33    USA 18.84 14.08 21.59 16.07 17.09
25 Tolik Borisov 15.89   17.40    USA 15.89 30.17 17.65 16.32 18.23
26 Joey Stahl 15.82   18.26    USA 20.47 15.82 18.98 18.87 16.93
27 Ken Strother 17.66   18.42    USA 17.66 18.46 24.78 18.44 18.36
28 Stachu Korick 17.54   18.56    USA 21.54 18.50 19.58 17.59 17.54
29 Max Perez-Mas 17.45   19.42    USA 17.45 19.49 20.11 19.47 19.31
30 Alex Gaydos 15.22   19.84    USA 22.06 20.41 20.74 18.38 15.22
31 Daniel Goodman 18.28   20.01    USA 23.08 18.28 18.59 19.30 22.13
32 Bob Burton 17.77   20.36    USA 22.50 18.89 26.56 17.77 19.69
33 Nathan Bierema 18.71   20.97    USA 20.86 23.36 22.54 18.71 19.50
34 Alex Maass 14.84   20.98    USA 21.93 14.84 19.18 24.54 21.82
35 Brendan Shao 16.97   21.02    USA 23.75 18.05 26.22 16.97 21.25
36 Michael Cheng 18.54   21.55    USA 18.54 27.53 22.48 22.82 19.34
37 Marcus Yu 21.16   22.53    USA 21.16 21.68 29.65 23.39 22.51
38 Eva Kato 17.65   23.52    USA 22.67 17.65 30.11 20.58 27.30
39 Corey Barkley 19.19   24.44    USA 28.11 21.49 23.71 28.28 19.19
40 Nick Johnston 23.01   28.14    USA 28.67 34.67 23.01 26.48 29.27
41 Jakob Swartley 24.81   28.32    USA 30.32 24.81 25.51 29.13 DNF
42 Brad Coolahan 24.70   29.47    USA 24.70 31.05 32.45 DNF 24.90
43 Brandt Miao 24.64   29.82    USA DNF 24.64 29.25 33.28 26.92
44 Gil Wermeling 29.58   31.89    USA 38.02 31.66 34.30 29.58 29.71
45 Livia Kleiner 24.72   34.18    USA 34.62 32.55 35.36 24.72 DNF
46 Greg Bristol 25.67   36.39    USA 29.56 25.67 1:09.08 27.51 52.09
47 Bryce DiMedio 31.63   36.44    USA 41.63 43.17 32.69 34.99 31.63
48 Callahan O'Connell 30.44   38.19    USA DNF 42.37 35.77 30.44 36.43
49 Amy Entin 31.16   39.22    USA 39.92 31.16 37.60 41.08 40.13
50 Roshan Ram 36.31   39.55    USA 37.16 44.95 36.53 36.31 47.53
51 Salil Desai 30.14   39.98    USA 31.47 30.14 37.13 51.34 DNF
52 Andrew Garcia 42.21   45.15    USA 44.88 42.21 45.79 DNF 44.77
53 Dylan Slusser 49.71   56.47    USA 1:01.08 50.69 57.63 1:04.88 49.71
54 Tara Santora 48.70   59.16    USA 1:04.62 50.61 DNF 48.70 1:02.26
55 Sam Sessack 53.15   1:04.00    USA 53.15 1:12.75 DNF 1:02.59 56.65
56 Evan Dryfoos 1:21.52   1:29.39    USA 1:33.04 1:30.59 1:21.52 1:24.55 1:36.77
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Collin Burns 7.88   8.65    USA 10.34 8.19 7.88 9.00 8.75
2 Keaton Ellis 9.34   9.70    USA 9.37 9.68 9.34 10.05 11.66
3 Kevin Costello III 9.31   9.91    USA 9.31 9.48 11.32 9.65 10.59
4 Dan Cohen 7.82   11.06    USA 10.07 7.82 11.30 14.46 11.80
5 Dan Selzer 9.73   11.15    USA 12.85 11.88 9.73 10.04 11.52
6 Dylan Cook 9.53   11.75    USA 13.20 10.04 12.16 9.53 13.04
7 Daniel Maienshein 10.21   12.18    USA 10.21 12.79 11.72 13.67 12.02
8 Mike Kotch 11.27   12.25    USA 11.60 13.69 14.08 11.27 11.46
9 Phil Yu 11.28   12.41    USA 11.78 17.37 12.90 12.54 11.28
10 Zach Goldman 10.73   12.50    USA 11.47 13.79 14.16 10.73 12.23
11 Nick Rech 10.51   13.02    USA 11.41 17.09 12.45 15.21 10.51
12 Brandon Delacruz 8.02   13.15    USA 8.02 13.56 14.83 12.52 13.36
13 Corey Sakowski 11.86   13.81    USA 11.86 14.28 14.13 15.22 13.01
14 Sreeram Venkatarao 12.24   13.87    USA 14.04 12.24 14.22 16.42 13.34
15 Mike Woyden 13.42   13.93    USA 13.42 14.04 14.49 13.56 14.20
16 Patrick Ponce 10.83   14.18    USA 18.16 12.21 14.97 15.35 10.83
17 Thomas Allen 12.65   14.43    USA 14.29 12.65 14.81 14.18 15.38
18 Ernie Pulchny 10.85   14.51    USA 16.42 18.40 12.34 10.85 14.76
19 Noah Arthurs 13.76   15.29    USA 15.47 15.48 15.22 13.76 15.18
20 Carl Sun 15.65   16.50    USA 15.65 35.87 16.27 17.37 15.87
21 Andy Huang 13.05   17.03    USA 13.05 17.93 16.55 16.61 DNF
22 Alese Devin 14.81   17.59    USA 14.81 23.01 15.80 17.50 19.46
23 Pavan Ravindra 16.36   17.59    USA 16.36 19.19 17.00 19.35 16.58
24 Reid Flasinski 16.24   18.47    USA 21.44 19.87 17.96 16.24 17.57
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 8.80   9.30    USA 9.36 8.80 9.88 9.33 9.20
2 Dan Cohen 8.18   11.41    USA 10.80 13.80 8.18 9.63 14.70
3 Keaton Ellis 9.80   11.41    USA 10.37 9.80 12.58 11.92 11.94
4 Dan Selzer 10.76   12.07    USA 11.65 13.21 13.68 11.35 10.76
5 Collin Burns 8.54   12.38    USA 12.82 13.16 12.10 12.23 8.54
6 Mike Kotch 12.38   13.16    USA 13.55 13.05 15.02 12.87 12.38
7 Daniel Maienshein 10.60   13.52    USA 13.65 10.60 13.32 13.59 14.18
8 Phil Yu 13.43   15.87    USA 13.43 18.29 15.40 15.68 16.53
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:11.47   1:15.13    USA 1:16.57 1:13.72 1:18.94 1:11.47 1:15.09
2 Kevin Costello III 1:11.61   1:16.72    USA 1:28.23 1:11.61 1:12.26 1:18.94 1:18.96
3 Keaton Ellis 1:17.14   1:23.93    USA 1:25.33 1:22.24 1:24.23 1:32.70 1:17.14
4 Brandon Delacruz 1:18.94   1:32.09    USA 1:28.30 1:28.45 1:39.57 1:18.94 1:39.51
5 Dan Selzer 1:24.23   1:34.79    USA 1:32.51 1:38.26 1:51.18 1:33.61 1:24.23
6 Zach Goldman 1:32.32   1:41.69    USA 1:36.53 1:41.55 1:46.98 1:32.32 1:55.57
7 Dylan Cook 1:37.23   1:41.89    USA 1:41.88 1:41.83 1:50.94 1:41.95 1:37.23
8 Patrick Ponce 1:30.11   1:42.10    USA 1:56.96 1:30.19 1:30.11 1:51.89 1:44.22
9 Corey Sakowski 1:37.03   1:49.97    USA 1:53.49 2:01.71 1:37.03 1:45.19 1:51.22
10 Nick Rech 1:45.03   1:56.45    USA 2:07.23 1:56.52 1:51.63 1:45.03 2:01.21
11 Daniel Maienshein 1:48.73   2:00.56    USA 1:50.10 2:14.01 2:04.92 2:06.67 1:48.73
12 Ernie Pulchny 1:48.63   2:00.79    USA 2:12.76 2:17.70 1:48.63 1:57.65 1:51.97
13 Thomas Allen 1:54.09   2:02.34    USA 2:06.52 2:17.21 2:05.16 1:55.35 1:54.09
14 Alese Devin 1:51.23   2:03.12    USA 2:08.56 1:53.87 2:06.93 2:55.40 1:51.23
15 Tolik Borisov 1:51.68   2:03.59    USA 2:07.04 1:56.03 1:51.68 2:07.71 2:08.47
16 Mike Kotch 1:51.08   2:04.18    USA 2:00.81 DNF 1:53.98 1:51.08 2:17.74
17 Joey Stahl 2:02.23   2:13.33    USA 2:19.93 2:12.18 2:07.87 2:27.95 2:02.23
18 Reid Flasinski 2:14.56   2:32.65    USA 2:18.63 2:43.31 3:04.37 2:14.56 2:36.02
19 Andy Huang 2:25.86   3:07.97    USA 2:25.86 3:04.58 3:18.66 3:00.68 3:25.15
20 Noah Arthurs 1:44.91   DNF    USA 1:50.73 1:44.91 1:51.77 DNF DNF
21 Daniel Goodman 3:42.51      USA 4:58.20 3:42.51
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:11.96   1:13.20    USA 1:12.76 1:15.56 1:13.15 1:11.96 1:13.70
2 Keaton Ellis 1:19.11   1:23.43    USA 1:27.15 1:23.12 DNF 1:20.02 1:19.11
3 Kevin Costello III 1:10.29   1:25.98    USA 1:29.95 1:10.29 1:24.77 1:51.14 1:23.23
4 Dan Selzer 1:32.47   1:36.27    USA 1:49.97 1:35.53 1:37.00 1:32.47 1:36.27
5 Brandon Delacruz 1:28.21   1:36.48    USA 1:33.90 2:02.65 1:28.21 1:46.15 1:29.38
6 Zach Goldman 1:36.84   1:41.19    USA 1:38.71 1:40.03 1:36.84 1:45.01 1:44.84
7 Dylan Cook 1:38.62   1:42.74    USA 1:38.62 1:47.52 1:48.03 1:39.00 1:41.70
8 Patrick Ponce 1:30.11   1:53.34    USA 1:44.60 1:45.63 2:09.78 DNF 1:30.11
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 3:27.58   3:44.89    USA 3:28.91 4:18.18 3:27.58
2 Keaton Ellis 3:43.88   3:49.16    USA 3:43.88 3:49.99 3:53.60
3 Alese Devin 4:48.58   5:05.68    USA 5:25.50 5:02.96 4:48.58
4 Ernie Pulchny 4:59.51   5:12.94    USA 4:59.51 5:30.14 5:09.18
5 Corey Sakowski 5:05.49   5:39.15    USA 5:05.49 5:32.53 6:19.42
6 Brandon Delacruz 5:08.40   5:42.21    USA 5:56.68 5:08.40 6:01.54
7 Dylan Cook 5:37.83   5:56.91    USA 6:13.02 5:37.83 5:59.87
8 Thomas Allen 5:46.35   5:58.38    USA 6:15.72 5:46.35 5:53.07
9 Noah Arthurs 5:48.65   6:21.58    USA 6:45.05 6:31.03 5:48.65
10 Reid Flasinski 6:45.51   7:14.59    USA 6:45.51 8:02.81 6:55.45
11 Dan Cohen DNF      USA DNF
11 Zach Goldman DNF      USA DNF
  3x3x3 Blindfolded   Combined Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Noah Arthurs 34.76   DNF    USA 34.76 DNF DNF
2 Sreeram Venkatarao 1:16.02   DNF    USA DNF 1:16.02 DNF
3 Corey Sakowski 1:50.43   2:00.14    USA 1:50.43 2:02.24 2:07.76
4 Mike Kotch 2:19.03   DNF    USA 2:19.03 2:46.38 DNF
5 Tolik Borisov 3:35.87   DNF    USA DNF 3:35.87 5:35.09
6 Bob Burton 3:44.75   DNF    USA DNF 3:44.75 DNF
7 Joey Stahl 3:52.93   DNF    USA 3:52.93 DNF DNF
8 Salil Desai 5:43.20   DNF    USA 5:43.20 6:07.82 DNF
9 Carl Sun 6:46.77   DNF    USA 6:46.77 DNF DNF
10 Reid Flasinski 6:56.21   DNF    USA 6:56.21 DNF DNF
11 Brandon Delacruz DNF      USA DNF DNF
11 Dan Cohen DNF      USA DNF DNF
11 Dan Selzer DNF      USA DNF DNF
11 Ernie Pulchny DNF      USA DNF DNF
11 Thomas Allen DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Keaton Ellis 15.18   16.01    USA 15.71 16.71 DNF 15.18 15.61
2 Collin Burns 13.89   16.48    USA 17.34 16.15 15.96 17.53 13.89
3 Phil Yu 12.37   18.38    USA 24.24 16.57 17.48 12.37 21.09
4 Dylan Cook 13.45   18.67    USA 22.51 19.38 16.12 20.52 13.45
5 Dan Selzer 18.54   19.10    USA 19.03 21.27 18.54 19.23 19.04
6 Kevin Costello III 17.76   20.01    USA 20.44 20.45 22.69 17.76 19.14
7 Daniel Maienshein 18.86   20.30    USA DNF 18.86 19.39 20.77 20.73
8 Dan Cohen 18.30   20.50    USA 18.30 20.57 21.49 19.92 21.02
9 Brandon Delacruz 18.38   21.50    USA 25.16 19.72 21.26 18.38 23.52
10 Zach Goldman 17.81   21.59    USA 19.05 24.89 25.81 17.81 20.82
11 Andy Huang 21.45   22.67    USA 27.05 22.12 23.58 22.31 21.45
12 Noah Arthurs 20.19   22.92    USA 24.93 21.08 22.76 20.19 DNF
13 Corey Sakowski 18.26   24.98    USA 22.20 26.70 26.57 18.26 26.17
14 Mike Woyden 17.02   25.17    USA 19.92 30.63 24.97 17.02 DNF
15 Mike Kotch 21.57   25.73    USA 25.24 33.68 23.17 21.57 28.77
16 Patrick Ponce 21.75   25.90    USA 24.48 28.06 27.02 21.75 26.21
17 Thomas Allen 23.75   27.17    USA 28.02 39.24 28.47 25.02 23.75
18 Pavan Ravindra 23.78   29.07    USA 29.01 32.91 28.95 23.78 29.24
19 Ernie Pulchny 30.01   32.52    USA 30.01 33.50 41.32 30.32 33.74
20 Bob Burton 29.44   33.01    USA 32.18 29.44 35.93 30.92 48.56
21 Tolik Borisov 28.32   34.26    USA 40.08 28.32 DNF 30.73 31.96
22 Carl Sun 30.52   35.98    USA 47.01 38.02 37.95 30.52 31.98
23 Ken Strother 34.47   37.06    USA 40.73 39.16 34.47 35.40 36.61
24 Nathan Bierema 28.40   42.25    USA 58.88 36.50 DNF 31.36 28.40
25 Alese Devin 37.48   42.83    USA 37.65 52.59 48.62 37.48 42.21
26 Brad Coolahan 52.72      USA 52.72 1:11.11
  Megaminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nick Rech 49.21   59.49    USA 1:03.14 57.81 58.81 1:01.86 49.21
2 Dan Cohen 1:06.47   1:18.41    USA 1:15.33 1:40.10 1:09.87 1:06.47 1:30.04
3 Kevin Costello III 1:15.25   1:28.73    USA 1:15.25 1:25.51 1:27.47 1:33.20 1:39.93
4 Thomas Allen 1:27.87   1:37.81    USA 1:27.87 1:33.84 1:38.41 1:41.19 DNF
5 Corey Sakowski 1:35.04   1:39.36    USA 1:49.07 1:38.60 1:36.83 1:42.66 1:35.04
6 Alese Devin 1:29.28   1:46.58    USA 1:57.68 2:01.02 1:45.60 1:29.28 1:36.45
7 Mike Kotch 1:55.28   2:03.92    USA 2:04.80 1:55.28 2:10.20 2:07.36 1:59.60
8 Ernie Pulchny 1:54.88   2:08.21    USA 2:07.46 1:54.88 2:27.42 2:01.29 2:15.88
9 Dan Selzer 1:49.82   2:12.57    USA 2:32.51 1:49.82 2:02.43 2:29.90 2:05.39
10 Daniel Goodman 2:25.35      USA DNF 2:25.35
11 Alex Gaydos 2:25.98      USA 2:25.98 2:32.27
12 Tolik Borisov 2:42.56      USA 2:42.56 2:45.71
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nick Rech 57.42   1:04.58    USA 1:01.38 1:08.54 57.42 1:20.33 1:03.81
2 Dan Cohen 1:09.33   1:20.13    USA 1:09.33 1:40.17 1:26.32 1:24.39 1:09.67
3 Kevin Costello III 1:20.36   1:29.18    USA 1:28.02 1:35.03 1:20.36 1:24.48 1:48.84
4 Corey Sakowski 1:25.52   1:29.41    USA 1:27.22 1:43.50 1:32.26 1:28.75 1:25.52
5 Thomas Allen 1:29.15   1:34.39    USA 1:29.15 1:40.95 1:33.86 1:32.88 1:36.44
6 Alese Devin 1:30.62   1:41.42    USA 1:44.42 1:40.39 1:42.22 1:41.66 1:30.62
7 Ernie Pulchny 1:42.77   1:59.02    USA 2:02.54 2:07.45 1:55.76 1:42.77 1:58.77
8 Mike Kotch 2:03.34   2:13.25    USA 2:13.60 2:14.29 2:11.87 2:03.34 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Corey Sakowski 3.80   5.10    USA 5.35 7.59 3.80 4.79 5.17
2 Alex Maass 4.17   6.81    USA 4.17 7.69 5.31 8.13 7.42
3 Daniel Maienshein 5.48   7.54    USA 5.48 6.44 8.69 9.05 7.50
4 Nick Rech 5.75   7.95    USA 5.75 11.92 6.44 9.49 7.93
5 Zach Goldman 6.54   8.34    USA 9.53 DNF 6.76 6.54 8.72
6 Daniel Goodman 4.92   8.39    USA 9.61 10.65 4.92 7.56 8.00
7 Ernie Pulchny 4.83   8.80    USA 8.33 12.62 14.46 5.45 4.83
8 Mike Kotch 6.70   9.10    USA 6.70 DNF 11.80 7.61 7.89
9 Dan Selzer 7.70   10.05    USA 10.07 10.05 7.70 10.69 10.02
10 Tolik Borisov 8.96   10.76    USA 8.96 11.15 11.20 9.93 12.63
11 Dan Cohen 7.18   10.86    USA 12.29 12.02 8.27 DNF 7.18
12 Carl Sun 8.04   11.94    USA 14.26 17.22 8.04 10.52 11.03
13 Joey Stahl 11.02   13.31    USA 16.18 15.07 11.14 11.02 13.72
14 Alese Devin 11.45   13.65    USA 11.45 12.21 13.00 20.21 15.75
15 Michael Cheng 10.08   14.73    USA 14.91 DNF 12.43 10.08 16.85
16 Bryce DiMedio 9.57   15.11    USA 14.41 13.49 9.57 25.35 17.43
17 Livia Kleiner 14.21   15.34    USA 15.84 15.72 14.21 16.99 14.47
18 Brad Coolahan 7.20   15.48    USA 7.20 24.17 12.14 10.14 25.48
19 Salil Desai 14.48   16.90    USA 14.48 26.38 18.00 17.74 14.96
20 Bob Burton 12.67   17.44    USA 18.94 16.89 18.82 16.60 12.67
21 Thomas Allen 11.82   17.90    USA 13.13 25.90 14.66 DNF 11.82
22 Ken Strother 12.70   17.91    USA 12.70 17.17 22.30 17.33 19.22
Alese Devin    USA
Alese Devin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 14.81   17.59   14.81 23.01 15.80 17.50 19.46
First round 23 13.89   17.10   18.90 16.72 22.74 13.89 15.68
5x5x5 Cube Combined First round 14 1:51.23   2:03.12   2:08.56 1:53.87 2:06.93 2:55.40 1:51.23
7x7x7 Cube Combined Final 3 4:48.58   5:05.68   5:25.50 5:02.96 4:48.58
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 37.48   42.83   37.65 52.59 48.62 37.48 42.21
Megaminx Final 6 1:30.62   1:41.42   1:44.42 1:40.39 1:42.22 1:41.66 1:30.62
Combined First round 6 1:29.28   1:46.58   1:57.68 2:01.02 1:45.60 1:29.28 1:36.45
Pyraminx Final 14 11.45   13.65   11.45 12.21 13.00 20.21 15.75
Alex Gaydos    USA
Alex Gaydos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 15.22   19.84   22.06 20.41 20.74 18.38 15.22
Megaminx Combined First round 11 2:25.98     2:25.98 2:32.27
Alex Maass    USA
Alex Maass
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 14.84   20.98   21.93 14.84 19.18 24.54 21.82
Pyraminx Final 2 4.17   6.81   4.17 7.69 5.31 8.13 7.42
Amy Entin    USA
Amy Entin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 31.16   39.22   39.92 31.16 37.60 41.08 40.13
Andrew Garcia    USA
Andrew Garcia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 42.21   45.15   44.88 42.21 45.79 DNF 44.77
Andy Huang    USA
Andy Huang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 13.05   17.03   13.05 17.93 16.55 16.61 DNF
First round 21 13.16   16.02   17.47 14.88 15.70 DNF 13.16
5x5x5 Cube Combined First round 19 2:25.86   3:07.97   2:25.86 3:04.58 3:18.66 3:00.68 3:25.15
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 21.45   22.67   27.05 22.12 23.58 22.31 21.45
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 17.77   20.36   22.50 18.89 26.56 17.77 19.69
3x3x3 Blindfolded Combined Final 6 3:44.75   DNF   DNF 3:44.75 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 29.44   33.01   32.18 29.44 35.93 30.92 48.56
Pyraminx Final 20 12.67   17.44   18.94 16.89 18.82 16.60 12.67
Brad Coolahan    USA
Brad Coolahan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 24.70   29.47   24.70 31.05 32.45 DNF 24.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 26 52.72     52.72 1:11.11
Pyraminx Final 18 7.20   15.48   7.20 24.17 12.14 10.14 25.48
Brandon Delacruz    USA
Brandon Delacruz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 8.02   13.15   8.02 13.56 14.83 12.52 13.36
First round 11 11.73   12.87   11.73 12.22 13.58 12.80 13.88
5x5x5 Cube Final 5 1:28.21   1:36.48   1:33.90 2:02.65 1:28.21 1:46.15 1:29.38
Combined First round 4 1:18.94   1:32.09   1:28.30 1:28.45 1:39.57 1:18.94 1:39.51
7x7x7 Cube Combined Final 6 5:08.40   5:42.21   5:56.68 5:08.40 6:01.54
3x3x3 Blindfolded Combined Final 11 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 18.38   21.50   25.16 19.72 21.26 18.38 23.52
Brandt Miao    USA
Brandt Miao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 24.64   29.82   DNF 24.64 29.25 33.28 26.92
Brendan Shao    USA
Brendan Shao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 16.97   21.02   23.75 18.05 26.22 16.97 21.25
Bryce DiMedio    USA
Bryce DiMedio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 31.63   36.44   41.63 43.17 32.69 34.99 31.63
Pyraminx Final 16 9.57   15.11   14.41 13.49 9.57 25.35 17.43
Callahan O'Connell    USA
Callahan O'Connell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 30.44   38.19   DNF 42.37 35.77 30.44 36.43
Carl Sun    USA
Carl Sun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.65   16.50   15.65 35.87 16.27 17.37 15.87
First round 24 14.08   17.33   18.84 14.08 21.59 16.07 17.09
3x3x3 Blindfolded Combined Final 9 6:46.77   DNF   6:46.77 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 30.52   35.98   47.01 38.02 37.95 30.52 31.98
Pyraminx Final 12 8.04   11.94   14.26 17.22 8.04 10.52 11.03
Collin Burns    USA
Collin Burns
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 8.54   12.38   12.82 13.16 12.10 12.23 8.54
Second round 1 7.88   8.65   10.34 8.19 7.88 9.00 8.75
First round 3 9.80   10.48   10.37 10.93 10.15 9.80 13.41
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 13.89   16.48   17.34 16.15 15.96 17.53 13.89
Corey Barkley    USA
Corey Barkley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 19.19   24.44   28.11 21.49 23.71 28.28 19.19
Corey Sakowski    USA
Corey Sakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.86   13.81   11.86 14.28 14.13 15.22 13.01
First round 19 11.73   15.85   19.04 17.48 14.60 11.73 15.47
5x5x5 Cube Combined First round 9 1:37.03   1:49.97   1:53.49 2:01.71 1:37.03 1:45.19 1:51.22
7x7x7 Cube Combined Final 5 5:05.49   5:39.15   5:05.49 5:32.53 6:19.42
3x3x3 Blindfolded Combined Final 3 1:50.43   2:00.14   1:50.43 2:02.24 2:07.76
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 18.26   24.98   22.20 26.70 26.57 18.26 26.17
Megaminx Final 4 1:25.52   1:29.41   1:27.22 1:43.50 1:32.26 1:28.75 1:25.52
Combined First round 5 1:35.04   1:39.36   1:49.07 1:38.60 1:36.83 1:42.66 1:35.04
Pyraminx Final 1 3.80   5.10   5.35 7.59 3.80 4.79 5.17
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.18   11.41   10.80 13.80 8.18 9.63 14.70
Second round 4 7.82   11.06   10.07 7.82 11.30 14.46 11.80
First round 7 8.92   11.76   8.92 12.32 11.63 16.83 11.34
5x5x5 Cube Final 1 1:11.96   1:13.20   1:12.76 1:15.56 1:13.15 1:11.96 1:13.70
Combined First round 1 1:11.47   1:15.13   1:16.57 1:13.72 1:18.94 1:11.47 1:15.09
7x7x7 Cube Combined Final 11 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Combined Final 11 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 18.30   20.50   18.30 20.57 21.49 19.92 21.02
Megaminx Final 2 1:09.33   1:20.13   1:09.33 1:40.17 1:26.32 1:24.39 1:09.67
Combined First round 2 1:06.47   1:18.41   1:15.33 1:40.10 1:09.87 1:06.47 1:30.04
Pyraminx Final 11 7.18   10.86   12.29 12.02 8.27 DNF 7.18
Dan Selzer    USA
Dan Selzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.76   12.07   11.65 13.21 13.68 11.35 10.76
Second round 5 9.73   11.15   12.85 11.88 9.73 10.04 11.52
First round 5 10.39   11.42   10.53 12.22 11.52 10.39 14.44
5x5x5 Cube Final 4 1:32.47   1:36.27   1:49.97 1:35.53 1:37.00 1:32.47 1:36.27
Combined First round 5 1:24.23   1:34.79   1:32.51 1:38.26 1:51.18 1:33.61 1:24.23
3x3x3 Blindfolded Combined Final 11 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 18.54   19.10   19.03 21.27 18.54 19.23 19.04
Megaminx Combined First round 9 1:49.82   2:12.57   2:32.51 1:49.82 2:02.43 2:29.90 2:05.39
Pyraminx Final 9 7.70   10.05   10.07 10.05 7.70 10.69 10.02
Daniel Goodman    USA
Daniel Goodman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 18.28   20.01   23.08 18.28 18.59 19.30 22.13
5x5x5 Cube Combined First round 21 3:42.51     4:58.20 3:42.51
Megaminx Combined First round 10 2:25.35     DNF 2:25.35
Pyraminx Final 6 4.92   8.39   9.61 10.65 4.92 7.56 8.00
Daniel Maienshein    USA
Daniel Maienshein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.60   13.52   13.65 10.60 13.32 13.59 14.18
Second round 7 10.21   12.18   10.21 12.79 11.72 13.67 12.02
First round 12 10.54   13.31   12.91 10.54 15.36 11.66 16.66
5x5x5 Cube Combined First round 11 1:48.73   2:00.56   1:50.10 2:14.01 2:04.92 2:06.67 1:48.73
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 18.86   20.30   DNF 18.86 19.39 20.77 20.73
Pyraminx Final 3 5.48   7.54   5.48 6.44 8.69 9.05 7.50
Dylan Cook    USA
Dylan Cook
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 6 9.53   11.75   13.20 10.04 12.16 9.53 13.04
First round 10 11.01   12.72   11.87 12.57 13.71 22.43 11.01
5x5x5 Cube Final 7 1:38.62   1:42.74   1:38.62 1:47.52 1:48.03 1:39.00 1:41.70
Combined First round 7 1:37.23   1:41.89   1:41.88 1:41.83 1:50.94 1:41.95 1:37.23
7x7x7 Cube Combined Final 7 5:37.83   5:56.91   6:13.02 5:37.83 5:59.87
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 13.45   18.67   22.51 19.38 16.12 20.52 13.45
Dylan Slusser    USA
Dylan Slusser
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 49.71   56.47   1:01.08 50.69 57.63 1:04.88 49.71
Ernie Pulchny    USA
Ernie Pulchny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 10.85   14.51   16.42 18.40 12.34 10.85 14.76
First round 14 13.53   14.76   13.84 13.53 14.94 15.51 17.28
5x5x5 Cube Combined First round 12 1:48.63   2:00.79   2:12.76 2:17.70 1:48.63 1:57.65 1:51.97
7x7x7 Cube Combined Final 4 4:59.51   5:12.94   4:59.51 5:30.14 5:09.18
3x3x3 Blindfolded Combined Final 11 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 30.01   32.52   30.01 33.50 41.32 30.32 33.74
Megaminx Final 7 1:42.77   1:59.02   2:02.54 2:07.45 1:55.76 1:42.77 1:58.77
Combined First round 8 1:54.88   2:08.21   2:07.46 1:54.88 2:27.42 2:01.29 2:15.88
Pyraminx Final 7 4.83   8.80   8.33 12.62 14.46 5.45 4.83
Eva Kato    USA
Eva Kato
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 17.65   23.52   22.67 17.65 30.11 20.58 27.30
Evan Dryfoos    USA
Evan Dryfoos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 1:21.52   1:29.39   1:33.04 1:30.59 1:21.52 1:24.55 1:36.77
Gil Wermeling    USA
Gil Wermeling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 29.58   31.89   38.02 31.66 34.30 29.58 29.71
Greg Bristol    USA
Greg Bristol
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 25.67   36.39   29.56 25.67 1:09.08 27.51 52.09
Jakob Swartley    USA
Jakob Swartley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 24.81   28.32   30.32 24.81 25.51 29.13 DNF
Joey Stahl    USA
Joey Stahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 15.82   18.26   20.47 15.82 18.98 18.87 16.93
5x5x5 Cube Combined First round 17 2:02.23   2:13.33   2:19.93 2:12.18 2:07.87 2:27.95 2:02.23
3x3x3 Blindfolded Combined Final 7 3:52.93   DNF   3:52.93 DNF DNF
Pyraminx Final 13 11.02   13.31   16.18 15.07 11.14 11.02 13.72
Keaton Ellis    USA
Keaton Ellis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.80   11.41   10.37 9.80 12.58 11.92 11.94
Second round 2 9.34   9.70   9.37 9.68 9.34 10.05 11.66
First round 2 8.87   10.45   11.03 16.44 9.75 8.87 10.57
5x5x5 Cube Final 2 1:19.11   1:23.43   1:27.15 1:23.12 DNF 1:20.02 1:19.11
Combined First round 3 1:17.14   1:23.93   1:25.33 1:22.24 1:24.23 1:32.70 1:17.14
7x7x7 Cube Combined Final 2 3:43.88   3:49.16   3:43.88 3:49.99 3:53.60
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 15.18   16.01   15.71 16.71 DNF 15.18 15.61
Ken Strother    USA
Ken Strother
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 17.66   18.42   17.66 18.46 24.78 18.44 18.36
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 34.47   37.06   40.73 39.16 34.47 35.40 36.61
Pyraminx Final 22 12.70   17.91   12.70 17.17 22.30 17.33 19.22
Kevin Costello III    USA
Kevin Costello III
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.80   9.30   9.36 8.80 9.88 9.33 9.20
Second round 3 9.31   9.91   9.31 9.48 11.32 9.65 10.59
First round 1 7.97   9.71   9.26 9.97 11.21 7.97 9.90
5x5x5 Cube Final 3 1:10.29   1:25.98   1:29.95 1:10.29 1:24.77 1:51.14 1:23.23
Combined First round 2 1:11.61   1:16.72   1:28.23 1:11.61 1:12.26 1:18.94 1:18.96
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:27.58   3:44.89   3:28.91 4:18.18 3:27.58
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 17.76   20.01   20.44 20.45 22.69 17.76 19.14
Megaminx Final 3 1:20.36   1:29.18   1:28.02 1:35.03 1:20.36 1:24.48 1:48.84
Combined First round 3 1:15.25   1:28.73   1:15.25 1:25.51 1:27.47 1:33.20 1:39.93
Livia Kleiner    USA
Livia Kleiner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 24.72   34.18   34.62 32.55 35.36 24.72 DNF
Pyraminx Final 17 14.21   15.34   15.84 15.72 14.21 16.99 14.47
Marcus Yu    USA
Marcus Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 21.16   22.53   21.16 21.68 29.65 23.39 22.51
Max Perez-Mas    USA
Max Perez-Mas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 17.45   19.42   17.45 19.49 20.11 19.47 19.31
Michael Cheng    USA
Michael Cheng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 18.54   21.55   18.54 27.53 22.48 22.82 19.34
Pyraminx Final 15 10.08   14.73   14.91 DNF 12.43 10.08 16.85
Mike Kotch    USA
Mike Kotch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.38   13.16   13.55 13.05 15.02 12.87 12.38
Second round 8 11.27   12.25   11.60 13.69 14.08 11.27 11.46
First round 8 11.58   12.17   11.76 12.61 11.58 DNF 12.15
5x5x5 Cube Combined First round 16 1:51.08   2:04.18   2:00.81 DNF 1:53.98 1:51.08 2:17.74
3x3x3 Blindfolded Combined Final 4 2:19.03   DNF   2:19.03 2:46.38 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 21.57   25.73   25.24 33.68 23.17 21.57 28.77
Megaminx Final 8 2:03.34   2:13.25   2:13.60 2:14.29 2:11.87 2:03.34 DNF
Combined First round 7 1:55.28   2:03.92   2:04.80 1:55.28 2:10.20 2:07.36 1:59.60
Pyraminx Final 8 6.70   9.10   6.70 DNF 11.80 7.61 7.89
Mike Woyden    USA
Mike Woyden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.42   13.93   13.42 14.04 14.49 13.56 14.20
First round 17 12.25   15.72   12.25 18.49 15.33 17.58 14.25
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 17.02   25.17   19.92 30.63 24.97 17.02 DNF
Nathan Bierema    USA
Nathan Bierema
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 18.71   20.97   20.86 23.36 22.54 18.71 19.50
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 28.40   42.25   58.88 36.50 DNF 31.36 28.40
Nick Johnston    USA
Nick Johnston
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 23.01   28.14   28.67 34.67 23.01 26.48 29.27
Nick Rech    USA
Nick Rech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 10.51   13.02   11.41 17.09 12.45 15.21 10.51
First round 13 12.29   14.47   12.29 14.05 12.96 16.41 16.97
5x5x5 Cube Combined First round 10 1:45.03   1:56.45   2:07.23 1:56.52 1:51.63 1:45.03 2:01.21
Megaminx Final 1 57.42   1:04.58   1:01.38 1:08.54 57.42 1:20.33 1:03.81
Combined First round 1 49.21   59.49   1:03.14 57.81 58.81 1:01.86 49.21
Pyraminx Final 4 5.75   7.95   5.75 11.92 6.44 9.49 7.93
Noah Arthurs    USA
Noah Arthurs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 13.76   15.29   15.47 15.48 15.22 13.76 15.18
First round 15 11.20   14.87   13.74 11.20 17.07 16.35 14.53
5x5x5 Cube Combined First round 20 1:44.91   DNF   1:50.73 1:44.91 1:51.77 DNF DNF
7x7x7 Cube Combined Final 9 5:48.65   6:21.58   6:45.05 6:31.03 5:48.65
3x3x3 Blindfolded Combined Final 1 34.76   DNF   34.76 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 20.19   22.92   24.93 21.08 22.76 20.19 DNF
Patrick Ponce    USA
Patrick Ponce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 10.83   14.18   18.16 12.21 14.97 15.35 10.83
First round 6 10.56   11.55   11.10 11.92 11.64 14.47 10.56
5x5x5 Cube Final 8 1:30.11   1:53.34   1:44.60 1:45.63 2:09.78 DNF 1:30.11
Combined First round 8 1:30.11   1:42.10   1:56.96 1:30.19 1:30.11 1:51.89 1:44.22
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 21.75   25.90   24.48 28.06 27.02 21.75 26.21
Pavan Ravindra    USA
Pavan Ravindra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.36   17.59   16.36 19.19 17.00 19.35 16.58
First round 20 14.66   15.93   17.24 15.83 14.66 17.18 14.77
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 23.78   29.07   29.01 32.91 28.95 23.78 29.24
Phil Yu    USA
Phil Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.43   15.87   13.43 18.29 15.40 15.68 16.53
Second round 9 11.28   12.41   11.78 17.37 12.90 12.54 11.28
First round 4 9.82   10.94   11.88 9.82 10.96 9.97 17.36
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 12.37   18.38   24.24 16.57 17.48 12.37 21.09
Reid Flasinski    USA
Reid Flasinski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 16.24   18.47   21.44 19.87 17.96 16.24 17.57
First round 22 14.94   16.33   14.94 16.81 15.18 17.94 17.01
5x5x5 Cube Combined First round 18 2:14.56   2:32.65   2:18.63 2:43.31 3:04.37 2:14.56 2:36.02
7x7x7 Cube Combined Final 10 6:45.51   7:14.59   6:45.51 8:02.81 6:55.45
3x3x3 Blindfolded Combined Final 10 6:56.21   DNF   6:56.21 DNF DNF
Roshan Ram    USA
Roshan Ram
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 36.31   39.55   37.16 44.95 36.53 36.31 47.53
Salil Desai    USA
Salil Desai
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 30.14   39.98   31.47 30.14 37.13 51.34 DNF
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 5:43.20   DNF   5:43.20 6:07.82 DNF
Pyraminx Final 19 14.48   16.90   14.48 26.38 18.00 17.74 14.96
Sam Sessack    USA
Sam Sessack
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 53.15   1:04.00   53.15 1:12.75 DNF 1:02.59 56.65
Sreeram Venkatarao    USA
Sreeram Venkatarao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.24   13.87   14.04 12.24 14.22 16.42 13.34
First round 18 14.82   15.84   15.44 15.59 16.49 19.00 14.82
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 1:16.02   DNF   DNF 1:16.02 DNF
Stachu Korick    USA
Stachu Korick
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 17.54   18.56   21.54 18.50 19.58 17.59 17.54
Tara Santora    USA
Tara Santora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 48.70   59.16   1:04.62 50.61 DNF 48.70 1:02.26
Thomas Allen    USA
Thomas Allen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.65   14.43   14.29 12.65 14.81 14.18 15.38
First round 16 11.46   15.32   18.33 11.46 32.05 13.86 13.77
5x5x5 Cube Combined First round 13 1:54.09   2:02.34   2:06.52 2:17.21 2:05.16 1:55.35 1:54.09
7x7x7 Cube Combined Final 8 5:46.35   5:58.38   6:15.72 5:46.35 5:53.07
3x3x3 Blindfolded Combined Final 11 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 23.75   27.17   28.02 39.24 28.47 25.02 23.75
Megaminx Final 5 1:29.15   1:34.39   1:29.15 1:40.95 1:33.86 1:32.88 1:36.44
Combined First round 4 1:27.87   1:37.81   1:27.87 1:33.84 1:38.41 1:41.19 DNF
Pyraminx Final 21 11.82   17.90   13.13 25.90 14.66 DNF 11.82
Tolik Borisov    USA
Tolik Borisov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 15.89   17.40   15.89 30.17 17.65 16.32 18.23
5x5x5 Cube Combined First round 15 1:51.68   2:03.59   2:07.04 1:56.03 1:51.68 2:07.71 2:08.47
3x3x3 Blindfolded Combined Final 5 3:35.87   DNF   DNF 3:35.87 5:35.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 28.32   34.26   40.08 28.32 DNF 30.73 31.96
Megaminx Combined First round 12 2:42.56     2:42.56 2:45.71
Pyraminx Final 10 8.96   10.76   8.96 11.15 11.20 9.93 12.63
Zach Goldman    USA
Zach Goldman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 10.73   12.50   11.47 13.79 14.16 10.73 12.23
First round 9 11.04   12.34   12.13 11.04 11.95 12.93 14.92
5x5x5 Cube Final 6 1:36.84   1:41.19   1:38.71 1:40.03 1:36.84 1:45.01 1:44.84
Combined First round 6 1:32.32   1:41.69   1:36.53 1:41.55 1:46.98 1:32.32 1:55.57
7x7x7 Cube Combined Final 11 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 17.81   21.59   19.05 24.89 25.81 17.81 20.82
Pyraminx Final 5 6.54   8.34   9.53 DNF 6.76 6.54 8.72