EPGY Stanford Winter 2012

Date City WCA LInk
2012-2-26  USA, Stanford, California EPGY Stanford Winter 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Edward Lin 10.59  Ravi Fernando 10.82  Justin Adsuara 11.73
 2x2x2 Cube  Edward Lin 2.51  Mitchell Lane 3.67  Lucas Garron 4.16
 4x4x4 Cube  Edward Lin 47.71  Chia-Wei Lu (呂家維) 54.67  Mitchell Lane 57.31
 3x3x3 Blindfolded  Nick Young 2:23.65  Chia-Wei Lu (呂家維) 3:13.80  Brandon Harnish 3:18.80
 3x3x3 One-Handed  Jeremy Fleischman 16.90  Justin Adsuara 18.40  Edward Lin 18.90
 Pyraminx  Mitchell Lane 7.05  Ryan Jew 7.19  Aaron Lester 9.01
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 18.46  Jessica Uribe 32.22  Nick Young 32.47
       Rubik's Magic  Mitchell Lane 1.45  Chia-Wei Lu (呂家維) 1.53  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.62
       Master Magic  Mitchell Lane 2.86  Ryan Jew 3.05  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 3.91
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ravi Fernando 9.38   10.75    USA 13.53 9.38 10.15 11.78 10.33
2 Justin Adsuara 10.58   11.55    USA 10.61 13.56 10.58 12.34 11.71
3 Edward Lin 10.18   11.69    USA 11.41 12.16 11.50 12.83 10.18
4 Jeremy Fleischman 9.15   12.29    USA 13.78 13.96 9.15 12.19 10.90
5 Nathaniel Knopf 9.81   12.33    USA 12.38 9.81 12.43 12.18 13.75
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 11.47   13.32    Taiwan 22.90 14.46 11.47 11.84 13.66
7 Mitchell Lane 11.88   13.43    USA 17.22 11.88 12.47 13.58 14.25
8 Riley Woo 12.40   13.55    USA 14.63 13.44 14.15 13.06 12.40
9 Lucas Garron 11.56   13.58    Germany 12.86 15.83 13.86 11.56 14.03
10 Devin Corr-Robinett 12.25   13.83    USA 14.53 14.22 12.25 14.38 12.90
11 Brandon Harnish 13.02   13.96    USA 14.96 13.66 13.02 14.21 14.00
12 Vincent Sheu 12.25   14.02    USA 13.65 13.81 12.25 15.33 14.61
13 Aaron Lester 13.59   15.80    USA 18.41 14.50 13.59 15.81 17.08
14 Jessica Uribe 13.18   15.94    USA 16.11 14.56 13.18 24.83 17.16
15 Nick Young 13.43   16.02    USA 16.88 15.41 13.43 15.78 16.93
16 Ryan Jew 14.61   16.71    USA 18.08 14.61 15.75 22.75 16.31
17 Jason Nguyen 14.78   16.84    USA 14.78 17.21 18.28 15.02 18.96
18 Alex Ho 15.52   17.16    USA 15.52 19.96 15.52 18.61 17.36
19 Shelley Chang 14.44   17.22    USA 18.90 14.44 15.15 18.84 17.68
20 Kevin Zeng 14.97   17.58    USA 18.30 14.97 15.86 18.58 19.97
21 Andrej Karpathy 16.75   17.85    Canada 17.88 19.71 17.65 18.02 16.75
22 Philip Chang 16.75   18.21    USA 19.77 16.91 18.50 19.22 16.75
23 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 15.75   18.37    USA 15.75 19.25 19.65 20.83 16.22
24 Neil Garde 16.84   19.25    USA 21.06 16.84 19.61 59.43 17.09
25 Quentin Chou 19.93   22.72    USA 19.93 28.61 20.13 25.09 22.94
26 Cody Hui 18.91   24.98    USA 23.38 25.41 26.16 58.86 18.91
27 Courtney Louie 22.69   25.13    USA 25.68 29.68 23.55 22.69 26.16
28 Alejandro Gonzalez 20.27   26.02    USA 20.27 20.46 32.77 24.83 DNF
29 Abhishek Sharma 22.09   28.23    USA 28.50 27.97 28.30 28.43 22.09
30 Anthony Turner 26.75   28.60    USA 28.09 28.97 26.75 28.75 34.50
31 Tiffany Chien 24.53   28.64    USA 27.08 31.19 24.53 28.83 30.02
32 Eli Zucker 28.55   32.44    USA 28.55 35.94 30.27 35.75 31.31
33 Tommaso Framba 23.88   34.54    USA 32.90 23.88 36.03 36.08 34.69
34 Felix Pan 30.61   36.34    USA 1:13.25 34.88 30.61 37.59 36.56
35 Albert Chu (朱書廷) 28.16   36.40    USA 38.36 37.06 41.38 28.16 33.77
36 Brandon Lugtu 30.43   36.41    USA 41.97 39.52 38.06 31.66 30.43
37 Aleksandar Antic 30.90   37.17    USA 30.90 33.02 DNF 44.81 33.69
38 Anthony Rishwain 33.38   41.44    USA 37.25 48.21 33.38 38.86 DNF
39 Maya Luna Celeste 35.97   42.59    USA 49.96 47.69 37.96 42.13 35.97
40 Jenny Liu 27.30   46.90    USA 45.96 1:06.28 27.30 49.81 44.94
41 Srinath Goli 48.33   53.62    USA 55.97 52.40 52.50 DNF 48.33
42 Robbie Garden 53.86   1:01.97    United Kingdom 1:03.75 DNF 1:07.22 53.86 54.94
43 Oliver Noss 56.96   1:08.60    USA 1:08.00 56.96 1:18.71 59.09 1:22.56
44 Erica Singh 2:01.63   2:11.20    USA 2:01.63 2:32.47 2:13.68 2:11.55 2:08.36
45 Daljit Singh 2:17.40   2:41.78    USA 2:17.40 2:42.61 3:46.30 2:35.21 2:47.53
46 Gursharan Singh 2:37.71   3:26.21    USA 3:16.47 4:00.00 6:14.63 3:02.16 2:37.71
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ravi Fernando 10.28   11.01    USA 10.58 10.28 10.65 11.80 12.03
2 Jeremy Fleischman 10.28   11.87    USA 13.34 11.83 10.28 10.88 12.91
3 Justin Adsuara 11.03   12.11    USA 12.36 12.02 11.03 12.00 12.30
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.52   12.12    Taiwan 14.02 12.18 12.80 11.38 9.52
5 Edward Lin 9.88   12.14    USA 14.86 11.90 13.06 11.46 9.88
6 Lucas Garron 11.02   12.84    Germany 11.02 20.52 14.52 11.46 12.55
7 Nathaniel Knopf 12.03   13.51    USA 12.47 13.88 14.18 14.46 12.03
8 Mitchell Lane 12.63   13.52    USA 12.66 12.63 14.55 14.02 13.88
9 Devin Corr-Robinett 11.00   13.93    USA 11.00 14.59 14.84 12.36 15.06
10 Philip Chang 12.43   13.94    USA 14.78 15.13 13.71 13.34 12.43
11 Vincent Sheu 13.56   14.90    USA 13.58 14.80 16.31 18.44 13.56
12 Jessica Uribe 12.69   15.36    USA 16.40 18.00 13.27 16.40 12.69
13 Shelley Chang 14.90   15.70    USA 14.90 15.15 16.83 16.36 15.58
14 Jason Nguyen 14.78   16.30    USA 14.78 15.06 21.19 14.83 19.00
15 Brandon Harnish 12.03   16.75    USA DNF 16.33 12.03 13.16 20.77
16 Aaron Lester 14.33   17.05    USA 14.86 16.93 19.36 14.33 35.16
17 Nick Young 14.16   17.13    USA 18.18 18.27 14.16 14.93 18.36
18 Kevin Zeng 13.30   17.78    USA 22.15 14.81 13.30 17.58 20.96
19 Andrej Karpathy 14.90   17.89    Canada 23.59 16.11 17.93 14.90 19.63
20 Neil Garde 17.03   18.21    USA 18.19 17.71 18.72 19.53 17.03
21 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 17.59   20.24    USA 22.50 18.15 17.59 21.47 21.09
22 Alex Ho 18.53   21.07    USA 20.71 27.00 20.40 18.53 22.09
23 Cody Hui 21.61   24.24    USA 25.53 24.84 22.34 21.61 26.06
24 Quentin Chou 22.59   26.26    USA 25.65 28.43 25.31 27.81 22.59
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 9.11   10.59    USA 9.83 11.91 11.53 9.11 10.41
2 Ravi Fernando 8.43   10.82    USA 11.47 12.63 10.16 8.43 10.83
3 Justin Adsuara 10.90   11.73    USA 11.06 12.36 11.77 12.96 10.90
4 Jeremy Fleischman 11.81   12.42    USA 13.61 11.83 11.81 11.83 14.21
5 Lucas Garron 10.94   12.51    Germany 13.86 10.94 12.75 12.22 12.56
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.81   12.60    Taiwan 9.81 12.96 12.71 12.13 13.25
7 Nathaniel Knopf 11.47   12.83    USA 11.47 12.84 15.90 12.75 12.90
8 Jessica Uribe 13.52   14.50    USA 13.52 13.53 19.96 15.50 14.46
9 Mitchell Lane 13.25   14.53    USA 18.11 13.25 14.69 13.52 15.38
10 Vincent Sheu 13.69   14.78    USA 13.69 14.36 14.25 15.72 16.61
11 Devin Corr-Robinett 13.59   15.11    USA 17.53 13.59 19.16 14.16 13.65
12 Shelley Chang 13.86   15.40    USA 13.86 15.69 16.28 14.24 17.08
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.16   2.51    USA 2.41 2.16 2.43 4.05 2.68
2 Mitchell Lane 3.59   3.67    USA 4.33 3.63 3.75 3.63 3.59
3 Lucas Garron 2.33   4.16    Germany 2.33 4.31 5.68 3.84 4.33
4 Justin Adsuara 3.71   4.55    USA 6.40 4.06 4.86 3.71 4.72
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 3.91   4.81    Taiwan 5.27 4.30 4.86 3.91 9.77
6 Kevin Zeng 4.09   5.03    USA 5.00 5.05 6.63 5.03 4.09
7 Jessica Uribe 1.80   5.31    USA 3.86 5.81 1.80 6.34 6.25
8 Devin Corr-Robinett 4.69   5.49    USA 4.69 4.93 6.16 5.94 5.61
9 Aaron Lester 2.93   5.79    USA 2.93 6.56 DNF 6.05 4.77
10 Ravi Fernando 4.19   6.19    USA 6.69 4.19 5.40 6.47 8.08
11 Vincent Sheu 2.75   6.29    USA 2.75 8.22 4.08 12.90 6.56
12 Abhishek Sharma 5.97   6.79    USA 7.11 6.25 8.75 5.97 7.00
13 Alex Ho 5.25   10.31    USA 10.56 13.41 8.06 5.25 12.30
14 Tommaso Framba 5.96   10.47    USA 5.96 8.16 11.72 11.52 16.08
15 Neil Garde 7.52   11.19    USA 10.94 9.91 14.38 12.71 7.52
16 Tiffany Chien 7.68   11.24    USA 8.34 8.03 7.68 31.88 17.36
17 Felix Pan 7.68   11.90    USA 21.28 7.68 13.43 10.77 11.50
18 Aleksandar Antic 10.34   14.09    USA 15.46 10.34 12.80 14.00 15.50
19 Eli Zucker 4.83   14.69    USA 42.44 25.25 9.19 4.83 9.63
20 Brandon Lugtu 10.71   14.74    USA 14.28 10.71 14.96 14.97 16.06
21 Srinath Goli 12.03   16.14    USA 29.58 12.03 20.66 13.19 14.58
22 Robbie Garden 23.52   29.17    United Kingdom 23.52 24.27 31.44 1:24.47 31.80
23 Daljit Singh 1:47.28   DNF    USA 5:26.65 1:47.28 4:00.86 DNS DNS
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 39.41   47.71    USA 48.65 39.41 51.53 44.16 50.33
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 46.93   54.67    Taiwan 1:00.40 57.46 51.43 46.93 55.13
3 Mitchell Lane 53.63   57.31    USA 1:04.59 53.63 57.38 53.88 1:00.68
4 Justin Adsuara 1:00.47   1:02.37    USA 1:11.43 1:03.33 1:00.47 1:00.96 1:02.81
5 Nathaniel Knopf 58.72   1:03.92    USA 1:07.90 1:20.02 1:02.97 58.72 1:00.88
6 Nick Young 58.77   1:08.38    USA 1:04.21 1:05.40 1:15.53 1:16.47 58.77
7 Ravi Fernando 59.52   1:08.99    USA 1:16.44 1:06.38 1:18.86 1:04.15 59.52
8 Jason Nguyen 58.44   1:10.47    USA DNF 58.44 1:17.75 1:01.86 1:11.81
9 Riley Woo 1:09.86   1:11.17    USA 1:09.86 1:10.34 1:11.36 1:11.80 1:15.68
10 Vincent Sheu 1:19.50   1:22.54    USA 1:25.61 1:20.41 1:19.50 1:21.61 1:27.08
11 Kevin Zeng 1:16.25   1:22.79    USA 1:22.30 1:23.55 1:23.46 1:22.61 1:16.25
12 Jessica Uribe 1:10.84   1:22.95    USA 1:20.59 1:23.08 1:10.84 1:38.55 1:25.19
13 Quentin Chou 2:01.30      USA 2:01.30 2:24.33
14 Aaron Lester 2:01.71      USA 2:01.71 DNF
15 Alex Ho 2:05.75      USA 2:46.66 2:05.75
16 Felix Pan 2:14.97      USA 2:54.09 2:14.97
17 Abhishek Sharma 2:26.34      USA 2:26.34 2:54.05
18 Neil Garde 2:42.93      USA 2:42.93 3:29.31
19 Aleksandar Antic 3:05.86      USA 3:09.21 3:05.86
20 Ryan Jew DNF      USA DNF DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nick Young 2:23.65   DNF    USA 2:23.65 DNF DNF
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 3:13.80   DNF    Taiwan DNF 3:13.80 DNS
3 Brandon Harnish 3:18.80   DNF    USA DNF DNF 3:18.80
4 Justin Adsuara 4:05.83   DNF    USA DNF 4:05.83 DNF
5 Lucas Garron DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
5 Riley Woo DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Shelley Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Vincent Sheu DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 17.41   18.75    USA 21.05 19.94 17.47 18.84 17.41
2 Jeremy Fleischman 17.44   19.11    USA 20.81 20.00 18.18 19.16 17.44
3 Justin Adsuara 18.27   20.05    USA 19.75 18.27 21.05 22.81 19.36
4 Devin Corr-Robinett 19.33   21.54    USA 21.27 23.59 25.03 19.33 19.75
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 19.40   22.63    Taiwan 27.86 20.02 19.40 27.61 20.27
6 Lucas Garron 21.09   25.90    Germany 32.46 23.71 26.25 27.75 21.09
7 Ryan Jew 23.43   27.04    USA 29.59 23.43 28.93 24.75 27.43
8 Mitchell Lane 24.31   28.26    USA 26.84 28.90 24.31 29.93 29.05
9 Nick Young 25.63   29.49    USA 28.08 28.46 31.94 25.63 31.97
10 Vincent Sheu 28.97   33.59    USA 35.80 35.25 31.38 34.15 28.97
11 Kevin Zeng 29.21   36.65    USA 33.80 29.21 41.09 35.05 46.84
12 Riley Woo 36.13   38.59    USA 37.96 37.36 44.72 40.46 36.13
13 Alex Ho 49.31   54.83    USA 57.61 55.33 57.93 49.31 51.55
14 Neil Garde 39.86   57.69    USA 50.33 DNF 1:17.41 39.86 45.33
15 Felix Pan 1:13.44      USA 1:24.72 1:13.44
16 Alejandro Gonzalez 1:16.63      USA 1:16.63 1:17.78
17 Abhishek Sharma 1:17.91      USA 1:17.91 1:54.16
18 Quentin Chou 1:21.27      USA 1:21.43 1:21.27
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 13.80   16.90    USA 13.80 19.15 16.83 15.91 17.96
2 Justin Adsuara 16.38   18.40    USA 19.78 17.28 16.38 21.61 18.15
3 Edward Lin 16.16   18.90    USA 17.93 21.46 19.38 19.40 16.16
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 16.53   18.99    Taiwan 17.66 16.53 20.66 18.84 20.46
5 Devin Corr-Robinett 18.21   21.25    USA 26.91 21.72 20.61 21.43 18.21
6 Lucas Garron 19.25   23.20    Germany 24.91 22.15 19.25 22.53 31.81
7 Mitchell Lane 17.68   26.13    USA 25.40 27.46 17.68 25.52 28.38
8 Vincent Sheu 24.63   27.40    USA 28.08 27.38 26.75 29.80 24.63
9 Nick Young 26.46   36.15    USA DNF 33.78 26.46 42.53 32.15
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 5.75   7.05    USA 6.93 8.30 11.09 5.75 5.91
2 Ryan Jew 5.31   7.19    USA 7.88 7.84 9.71 5.31 5.84
3 Aaron Lester 5.46   9.01    USA 11.88 8.63 12.44 5.46 6.52
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 7.90   9.40    Taiwan 10.50 12.46 8.65 9.06 7.90
5 Edward Lin 6.44   10.00    USA 10.68 DNF 12.41 6.44 6.90
6 Devin Corr-Robinett 10.86   11.85    USA 18.63 12.53 10.96 12.05 10.86
7 Vincent Sheu 8.71   12.63    USA 16.05 15.31 13.56 9.02 8.71
8 Kevin Zeng 11.52   13.34    USA 17.22 11.94 12.06 11.52 16.03
9 Brandon Lugtu 16.11   19.08    USA 16.11 20.46 19.86 18.22 19.15
10 Tommaso Framba 18.78   19.79    USA 19.02 18.78 28.16 21.16 19.18
11 Courtney Louie 14.90   25.36    USA 27.52 24.21 26.25 25.63 14.90
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 16.66   18.46    Japan 16.66 19.94 18.78 16.66 20.53
2 Jessica Uribe 24.21   32.22    USA 36.15 26.59 24.21 33.93 DNF
3 Nick Young 31.41   32.47    USA 35.19 33.88 31.52 31.41 32.02
4 Aleksandar Antic 1:48.86      USA 2:01.13 1:48.86
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 0.94   1.45    USA 0.94 0.97 DNF 1.03 2.34
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 1.46   1.53    Taiwan 1.52 1.52 4.25 1.46 1.55
3 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.27   1.62    Japan 2.28 1.28 DNF 1.30 1.27
4 Cody Hui 1.59   1.99    USA 2.05 1.84 2.08 1.59 2.40
5 Jessica Uribe 1.13   2.20    USA 2.33 1.13 3.61 1.15 3.13
6 Riley Woo 2.27   2.47    USA 2.36 2.43 2.27 2.63 2.86
7 Ryan Jew 1.44   2.57    USA 1.44 2.03 2.46 3.22 5.22
8 Vincent Sheu 2.46   2.88    USA 2.91 2.94 2.78 4.34 2.46
9 Albert Chu (朱書廷) 2.06   2.92    USA 2.47 3.41 2.88 4.25 2.06
10 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 1.93   3.21    USA 1.93 3.68 2.40 56.96 3.56
11 Aina Hashimoto (橋本愛那) 3.68   4.74    Japan 3.68 5.72 7.34 4.22 4.27
12 Patrick Chu (朱桓鋒) 12.66   15.50    USA 15.77 16.15 DNF 12.66 14.58
13 Aleksandar Antic 2.22   DNF    USA DNF 2.97 2.22 2.25 DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 2.43   2.86    USA 2.81 2.43 2.97 2.80 3.88
2 Ryan Jew 2.90   3.05    USA 3.05 3.18 2.90 3.90 2.91
3 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 3.55   3.91    Japan 3.55 5.78 3.58 3.86 4.28
4 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 3.00   4.18    USA 3.86 4.71 3.00 3.96 4.96
5 Jessica Uribe 3.41   4.86    USA 6.21 4.38 3.41 6.15 4.05
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 4.43   5.39    Taiwan 4.97 6.36 6.27 4.94 4.43
7 Riley Woo 4.36   5.67    USA 6.31 5.63 8.52 5.08 4.36
8 Cody Hui 5.65   6.84    USA 7.40 6.22 8.53 5.65 6.90
9 Aina Hashimoto (橋本愛那) 7.56   9.80    Japan 12.46 7.56 8.66 DNF 8.28
10 Vincent Sheu 9.65   11.23    USA 13.03 12.09 11.16 10.44 9.65
Aaron Lester    USA
Aaron Lester
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.33   17.05   14.86 16.93 19.36 14.33 35.16
First round 13 13.59   15.80   18.41 14.50 13.59 15.81 17.08
2x2x2 Cube Final 9 2.93   5.79   2.93 6.56 DNF 6.05 4.77
4x4x4 Cube Combined Final 14 2:01.71     2:01.71 DNF
Pyraminx Final 3 5.46   9.01   11.88 8.63 12.44 5.46 6.52
Abhishek Sharma    USA
Abhishek Sharma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 22.09   28.23   28.50 27.97 28.30 28.43 22.09
2x2x2 Cube Final 12 5.97   6.79   7.11 6.25 8.75 5.97 7.00
4x4x4 Cube Combined Final 17 2:26.34     2:26.34 2:54.05
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 1:17.91     1:17.91 1:54.16
Aina Hashimoto (橋本愛那)    Japan
Aina Hashimoto (橋本愛那)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 11 3.68   4.74   3.68 5.72 7.34 4.22 4.27
Master Magic Final 9 7.56   9.80   12.46 7.56 8.66 DNF 8.28
Albert Chu (朱書廷)    USA
Albert Chu (朱書廷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 28.16   36.40   38.36 37.06 41.38 28.16 33.77
Rubik's Magic Final 9 2.06   2.92   2.47 3.41 2.88 4.25 2.06
Alejandro Gonzalez    USA
Alejandro Gonzalez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 20.27   26.02   20.27 20.46 32.77 24.83 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 1:16.63     1:16.63 1:17.78
Aleksandar Antic    USA
Aleksandar Antic
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 30.90   37.17   30.90 33.02 DNF 44.81 33.69
2x2x2 Cube Final 18 10.34   14.09   15.46 10.34 12.80 14.00 15.50
4x4x4 Cube Combined Final 19 3:05.86     3:09.21 3:05.86
Square-1 Combined Final 4 1:48.86     2:01.13 1:48.86
Rubik's Magic Final 13 2.22   DNF   DNF 2.97 2.22 2.25 DNF
Alex Ho    USA
Alex Ho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.53   21.07   20.71 27.00 20.40 18.53 22.09
First round 18 15.52   17.16   15.52 19.96 15.52 18.61 17.36
2x2x2 Cube Final 13 5.25   10.31   10.56 13.41 8.06 5.25 12.30
4x4x4 Cube Combined Final 15 2:05.75     2:46.66 2:05.75
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 49.31   54.83   57.61 55.33 57.93 49.31 51.55
Andrej Karpathy    Canada
Andrej Karpathy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.90   17.89   23.59 16.11 17.93 14.90 19.63
First round 21 16.75   17.85   17.88 19.71 17.65 18.02 16.75
Anthony Rishwain    USA
Anthony Rishwain
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 33.38   41.44   37.25 48.21 33.38 38.86 DNF
Anthony Turner    USA
Anthony Turner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 26.75   28.60   28.09 28.97 26.75 28.75 34.50
Brandon Harnish    USA
Brandon Harnish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.03   16.75   DNF 16.33 12.03 13.16 20.77
First round 11 13.02   13.96   14.96 13.66 13.02 14.21 14.00
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:18.80   DNF   DNF DNF 3:18.80
Brandon Lugtu    USA
Brandon Lugtu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 30.43   36.41   41.97 39.52 38.06 31.66 30.43
2x2x2 Cube Final 20 10.71   14.74   14.28 10.71 14.96 14.97 16.06
Pyraminx Final 9 16.11   19.08   16.11 20.46 19.86 18.22 19.15
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.81   12.60   9.81 12.96 12.71 12.13 13.25
Second round 4 9.52   12.12   14.02 12.18 12.80 11.38 9.52
First round 6 11.47   13.32   22.90 14.46 11.47 11.84 13.66
2x2x2 Cube Final 5 3.91   4.81   5.27 4.30 4.86 3.91 9.77
4x4x4 Cube Combined Final 2 46.93   54.67   1:00.40 57.46 51.43 46.93 55.13
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:13.80   DNF   DNF 3:13.80 DNS
3x3x3 One-Handed Final 4 16.53   18.99   17.66 16.53 20.66 18.84 20.46
Combined First round 5 19.40   22.63   27.86 20.02 19.40 27.61 20.27
Pyraminx Final 4 7.90   9.40   10.50 12.46 8.65 9.06 7.90
Rubik's Magic Final 2 1.46   1.53   1.52 1.52 4.25 1.46 1.55
Master Magic Final 6 4.43   5.39   4.97 6.36 6.27 4.94 4.43
Cody Hui    USA
Cody Hui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 21.61   24.24   25.53 24.84 22.34 21.61 26.06
First round 26 18.91   24.98   23.38 25.41 26.16 58.86 18.91
Rubik's Magic Final 4 1.59   1.99   2.05 1.84 2.08 1.59 2.40
Master Magic Final 8 5.65   6.84   7.40 6.22 8.53 5.65 6.90
Courtney Louie    USA
Courtney Louie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 22.69   25.13   25.68 29.68 23.55 22.69 26.16
Pyraminx Final 11 14.90   25.36   27.52 24.21 26.25 25.63 14.90
Daljit Singh    USA
Daljit Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 2:17.40   2:41.78   2:17.40 2:42.61 3:46.30 2:35.21 2:47.53
2x2x2 Cube Final 23 1:47.28   DNF   5:26.65 1:47.28 4:00.86 DNS DNS
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.59   15.11   17.53 13.59 19.16 14.16 13.65
Second round 9 11.00   13.93   11.00 14.59 14.84 12.36 15.06
First round 10 12.25   13.83   14.53 14.22 12.25 14.38 12.90
2x2x2 Cube Final 8 4.69   5.49   4.69 4.93 6.16 5.94 5.61
3x3x3 One-Handed Final 5 18.21   21.25   26.91 21.72 20.61 21.43 18.21
Combined First round 4 19.33   21.54   21.27 23.59 25.03 19.33 19.75
Pyraminx Final 6 10.86   11.85   18.63 12.53 10.96 12.05 10.86
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.11   10.59   9.83 11.91 11.53 9.11 10.41
Second round 5 9.88   12.14   14.86 11.90 13.06 11.46 9.88
First round 3 10.18   11.69   11.41 12.16 11.50 12.83 10.18
2x2x2 Cube Final 1 2.16   2.51   2.41 2.16 2.43 4.05 2.68
4x4x4 Cube Combined Final 1 39.41   47.71   48.65 39.41 51.53 44.16 50.33
3x3x3 One-Handed Final 3 16.16   18.90   17.93 21.46 19.38 19.40 16.16
Combined First round 1 17.41   18.75   21.05 19.94 17.47 18.84 17.41
Pyraminx Final 5 6.44   10.00   10.68 DNF 12.41 6.44 6.90
Eli Zucker    USA
Eli Zucker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 28.55   32.44   28.55 35.94 30.27 35.75 31.31
2x2x2 Cube Final 19 4.83   14.69   42.44 25.25 9.19 4.83 9.63
Erica Singh    USA
Erica Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 2:01.63   2:11.20   2:01.63 2:32.47 2:13.68 2:11.55 2:08.36
Felix Pan    USA
Felix Pan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 30.61   36.34   1:13.25 34.88 30.61 37.59 36.56
2x2x2 Cube Final 17 7.68   11.90   21.28 7.68 13.43 10.77 11.50
4x4x4 Cube Combined Final 16 2:14.97     2:54.09 2:14.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 1:13.44     1:24.72 1:13.44
Gursharan Singh    USA
Gursharan Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 2:37.71   3:26.21   3:16.47 4:00.00 6:14.63 3:02.16 2:37.71
Jason Nguyen    USA
Jason Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.78   16.30   14.78 15.06 21.19 14.83 19.00
First round 17 14.78   16.84   14.78 17.21 18.28 15.02 18.96
4x4x4 Cube Combined Final 8 58.44   1:10.47   DNF 58.44 1:17.75 1:01.86 1:11.81
Jenny Liu    USA
Jenny Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 27.30   46.90   45.96 1:06.28 27.30 49.81 44.94
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.81   12.42   13.61 11.83 11.81 11.83 14.21
Second round 2 10.28   11.87   13.34 11.83 10.28 10.88 12.91
First round 4 9.15   12.29   13.78 13.96 9.15 12.19 10.90
3x3x3 One-Handed Final 1 13.80   16.90   13.80 19.15 16.83 15.91 17.96
Combined First round 2 17.44   19.11   20.81 20.00 18.18 19.16 17.44
Jessica Uribe    USA
Jessica Uribe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.52   14.50   13.52 13.53 19.96 15.50 14.46
Second round 12 12.69   15.36   16.40 18.00 13.27 16.40 12.69
First round 14 13.18   15.94   16.11 14.56 13.18 24.83 17.16
2x2x2 Cube Final 7 1.80   5.31   3.86 5.81 1.80 6.34 6.25
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:10.84   1:22.95   1:20.59 1:23.08 1:10.84 1:38.55 1:25.19
Square-1 Combined Final 2 24.21   32.22   36.15 26.59 24.21 33.93 DNF
Rubik's Magic Final 5 1.13   2.20   2.33 1.13 3.61 1.15 3.13
Master Magic Final 5 3.41   4.86   6.21 4.38 3.41 6.15 4.05
Justin Adsuara    USA
Justin Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.90   11.73   11.06 12.36 11.77 12.96 10.90
Second round 3 11.03   12.11   12.36 12.02 11.03 12.00 12.30
First round 2 10.58   11.55   10.61 13.56 10.58 12.34 11.71
2x2x2 Cube Final 4 3.71   4.55   6.40 4.06 4.86 3.71 4.72
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:00.47   1:02.37   1:11.43 1:03.33 1:00.47 1:00.96 1:02.81
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:05.83   DNF   DNF 4:05.83 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 16.38   18.40   19.78 17.28 16.38 21.61 18.15
Combined First round 3 18.27   20.05   19.75 18.27 21.05 22.81 19.36
Kevin Zeng    USA
Kevin Zeng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.30   17.78   22.15 14.81 13.30 17.58 20.96
First round 20 14.97   17.58   18.30 14.97 15.86 18.58 19.97
2x2x2 Cube Final 6 4.09   5.03   5.00 5.05 6.63 5.03 4.09
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:16.25   1:22.79   1:22.30 1:23.55 1:23.46 1:22.61 1:16.25
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 29.21   36.65   33.80 29.21 41.09 35.05 46.84
Pyraminx Final 8 11.52   13.34   17.22 11.94 12.06 11.52 16.03
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.94   12.51   13.86 10.94 12.75 12.22 12.56
Second round 6 11.02   12.84   11.02 20.52 14.52 11.46 12.55
First round 9 11.56   13.58   12.86 15.83 13.86 11.56 14.03
2x2x2 Cube Final 3 2.33   4.16   2.33 4.31 5.68 3.84 4.33
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 19.25   23.20   24.91 22.15 19.25 22.53 31.81
Combined First round 6 21.09   25.90   32.46 23.71 26.25 27.75 21.09
Maya Luna Celeste    USA
Maya Luna Celeste
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 35.97   42.59   49.96 47.69 37.96 42.13 35.97
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.25   14.53   18.11 13.25 14.69 13.52 15.38
Second round 8 12.63   13.52   12.66 12.63 14.55 14.02 13.88
First round 7 11.88   13.43   17.22 11.88 12.47 13.58 14.25
2x2x2 Cube Final 2 3.59   3.67   4.33 3.63 3.75 3.63 3.59
4x4x4 Cube Combined Final 3 53.63   57.31   1:04.59 53.63 57.38 53.88 1:00.68
3x3x3 One-Handed Final 7 17.68   26.13   25.40 27.46 17.68 25.52 28.38
Combined First round 8 24.31   28.26   26.84 28.90 24.31 29.93 29.05
Pyraminx Final 1 5.75   7.05   6.93 8.30 11.09 5.75 5.91
Rubik's Magic Final 1 0.94   1.45   0.94 0.97 DNF 1.03 2.34
Master Magic Final 1 2.43   2.86   2.81 2.43 2.97 2.80 3.88
Nathaniel Knopf    USA
Nathaniel Knopf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.47   12.83   11.47 12.84 15.90 12.75 12.90
Second round 7 12.03   13.51   12.47 13.88 14.18 14.46 12.03
First round 5 9.81   12.33   12.38 9.81 12.43 12.18 13.75
4x4x4 Cube Combined Final 5 58.72   1:03.92   1:07.90 1:20.02 1:02.97 58.72 1:00.88
Neil Garde    USA
Neil Garde
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 17.03   18.21   18.19 17.71 18.72 19.53 17.03
First round 24 16.84   19.25   21.06 16.84 19.61 59.43 17.09
2x2x2 Cube Final 15 7.52   11.19   10.94 9.91 14.38 12.71 7.52
4x4x4 Cube Combined Final 18 2:42.93     2:42.93 3:29.31
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 39.86   57.69   50.33 DNF 1:17.41 39.86 45.33
Nick Young    USA
Nick Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.16   17.13   18.18 18.27 14.16 14.93 18.36
First round 15 13.43   16.02   16.88 15.41 13.43 15.78 16.93
4x4x4 Cube Combined Final 6 58.77   1:08.38   1:04.21 1:05.40 1:15.53 1:16.47 58.77
3x3x3 Blindfolded Final 1 2:23.65   DNF   2:23.65 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 26.46   36.15   DNF 33.78 26.46 42.53 32.15
Combined First round 9 25.63   29.49   28.08 28.46 31.94 25.63 31.97
Square-1 Combined Final 3 31.41   32.47   35.19 33.88 31.52 31.41 32.02
Oliver Noss    USA
Oliver Noss
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 56.96   1:08.60   1:08.00 56.96 1:18.71 59.09 1:22.56
Patrick Chu (朱桓鋒)    USA
Patrick Chu (朱桓鋒)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 12 12.66   15.50   15.77 16.15 DNF 12.66 14.58
Philip Chang    USA
Philip Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.43   13.94   14.78 15.13 13.71 13.34 12.43
First round 22 16.75   18.21   19.77 16.91 18.50 19.22 16.75
Quentin Chou    USA
Quentin Chou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 22.59   26.26   25.65 28.43 25.31 27.81 22.59
First round 25 19.93   22.72   19.93 28.61 20.13 25.09 22.94
4x4x4 Cube Combined Final 13 2:01.30     2:01.30 2:24.33
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 1:21.27     1:21.43 1:21.27
Ravi Fernando    USA
Ravi Fernando
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.43   10.82   11.47 12.63 10.16 8.43 10.83
Second round 1 10.28   11.01   10.58 10.28 10.65 11.80 12.03
First round 1 9.38   10.75   13.53 9.38 10.15 11.78 10.33
2x2x2 Cube Final 10 4.19   6.19   6.69 4.19 5.40 6.47 8.08
4x4x4 Cube Combined Final 7 59.52   1:08.99   1:16.44 1:06.38 1:18.86 1:04.15 59.52
Riley Woo    USA
Riley Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 8 12.40   13.55   14.63 13.44 14.15 13.06 12.40
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:09.86   1:11.17   1:09.86 1:10.34 1:11.36 1:11.80 1:15.68
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 36.13   38.59   37.96 37.36 44.72 40.46 36.13
Rubik's Magic Final 6 2.27   2.47   2.36 2.43 2.27 2.63 2.86
Master Magic Final 7 4.36   5.67   6.31 5.63 8.52 5.08 4.36
Robbie Garden    United Kingdom
Robbie Garden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 53.86   1:01.97   1:03.75 DNF 1:07.22 53.86 54.94
2x2x2 Cube Final 22 23.52   29.17   23.52 24.27 31.44 1:24.47 31.80
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 14.61   16.71   18.08 14.61 15.75 22.75 16.31
4x4x4 Cube Combined Final 20 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 7 23.43   27.04   29.59 23.43 28.93 24.75 27.43
Pyraminx Final 2 5.31   7.19   7.88 7.84 9.71 5.31 5.84
Rubik's Magic Final 7 1.44   2.57   1.44 2.03 2.46 3.22 5.22
Master Magic Final 2 2.90   3.05   3.05 3.18 2.90 3.90 2.91
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 13.86   15.40   13.86 15.69 16.28 14.24 17.08
Second round 13 14.90   15.70   14.90 15.15 16.83 16.36 15.58
First round 19 14.44   17.22   18.90 14.44 15.15 18.84 17.68
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Srinath Goli    USA
Srinath Goli
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 48.33   53.62   55.97 52.40 52.50 DNF 48.33
2x2x2 Cube Final 21 12.03   16.14   29.58 12.03 20.66 13.19 14.58
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Combined Final 1 16.66   18.46   16.66 19.94 18.78 16.66 20.53
Rubik's Magic Final 3 1.27   1.62   2.28 1.28 DNF 1.30 1.27
Master Magic Final 3 3.55   3.91   3.55 5.78 3.58 3.86 4.28
Tiffany Chien    USA
Tiffany Chien
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 24.53   28.64   27.08 31.19 24.53 28.83 30.02
2x2x2 Cube Final 16 7.68   11.24   8.34 8.03 7.68 31.88 17.36
Tommaso Framba    USA
Tommaso Framba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 23.88   34.54   32.90 23.88 36.03 36.08 34.69
2x2x2 Cube Final 14 5.96   10.47   5.96 8.16 11.72 11.52 16.08
Pyraminx Final 10 18.78   19.79   19.02 18.78 28.16 21.16 19.18
Vincent Sheu    USA
Vincent Sheu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.69   14.78   13.69 14.36 14.25 15.72 16.61
Second round 11 13.56   14.90   13.58 14.80 16.31 18.44 13.56
First round 12 12.25   14.02   13.65 13.81 12.25 15.33 14.61
2x2x2 Cube Final 11 2.75   6.29   2.75 8.22 4.08 12.90 6.56
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:19.50   1:22.54   1:25.61 1:20.41 1:19.50 1:21.61 1:27.08
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 24.63   27.40   28.08 27.38 26.75 29.80 24.63
Combined First round 10 28.97   33.59   35.80 35.25 31.38 34.15 28.97
Pyraminx Final 7 8.71   12.63   16.05 15.31 13.56 9.02 8.71
Rubik's Magic Final 8 2.46   2.88   2.91 2.94 2.78 4.34 2.46
Master Magic Final 10 9.65   11.23   13.03 12.09 11.16 10.44 9.65
Yi-Hsueh Chu (朱弈學)    USA
Yi-Hsueh Chu (朱弈學)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 17.59   20.24   22.50 18.15 17.59 21.47 21.09
First round 23 15.75   18.37   15.75 19.25 19.65 20.83 16.22
Rubik's Magic Final 10 1.93   3.21   1.93 3.68 2.40 56.96 3.56
Master Magic Final 4 3.00   4.18   3.86 4.71 3.00 3.96 4.96