Stanford Spring 2011

Date City WCA LInk
2011-5-22  USA, Stanford, California Stanford Spring 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ravi Fernando 10.06  Edward Lin 11.12  Jeremy Fleischman 12.35
 2x2x2 Cube  Justin Adsuara 4.54  Edward Lin 4.60  Lucas Garron 4.85
 5x5x5 Cube  Edward Lin 1:36.62  Ravi Fernando 1:54.57  Lucas Garron 1:55.17
 3x3x3 Blindfolded  Shelley Chang 1:41.96  Tyson Mao (毛台勝) 2:19.86  Devin Corr-Robinett 6:34.15
 3x3x3 One-Handed  Jeremy Fleischman 17.84  Justin Adsuara 19.02  Edward Lin 19.79
 Pyraminx  Ryan Jew 7.70  Edward Lin 7.84  Vidar Norstein Klungre 8.94
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 22.10  Ryan Jew 26.83  Jessica Uribe 33.91
       Rubik's Magic  Mitchell Lane 0.97  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.17  Ryan Jew 1.34
       Master Magic  Mitchell Lane 3.26  Ryan Jew 3.57  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 4.14
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Adsuara 9.50   10.80    USA 9.50 11.55 9.94 11.90 10.90
2 Ravi Fernando 8.90   11.31    USA 8.90 12.28 11.41 10.25 13.09
3 Edward Lin 9.83   11.52    USA 12.03 10.43 9.83 13.21 12.11
4 Patricia Li 10.59   11.68    USA 11.55 11.09 12.40 DNF 10.59
5 Jeremy Fleischman 12.15   13.18    USA 13.68 13.28 12.96 13.31 12.15
6 Lucas Garron 12.41   14.65    Germany 12.41 15.25 17.61 13.93 14.78
7 Devin Corr-Robinett 11.68   14.81    USA 14.25 13.75 19.80 16.43 11.68
8 Craig Hayashi 12.30   14.90    USA 12.30 14.00 15.25 15.46 16.22
9 Stefan Pedrazza 13.16   14.99    USA 15.50 18.77 13.16 15.21 14.25
10 Shelley Chang 12.30   15.30    USA 16.16 15.75 14.00 17.66 12.30
11 Alan Chang 14.08   15.30    USA 16.65 14.36 18.43 14.08 14.90
12 Ryan Jew 14.68   16.64    USA 16.28 14.68 18.46 17.63 16.00
13 Jessica Uribe 15.15   16.93    USA 19.25 15.38 15.15 23.86 16.15
14 David Shi 15.65   17.33    USA 16.65 16.80 15.65 19.63 18.55
15 Mitchell Lane 16.53   17.43    USA 17.38 16.97 17.93 16.53 18.75
16 Vincent Sheu 14.63   17.53    USA 18.15 19.58 14.63 17.72 16.71
17 Vidar Norstein Klungre 16.53   19.32    Norway 18.31 19.58 20.06 16.53 20.08
18 Michael Ancheta 19.00   20.11    USA 20.96 19.00 19.34 DNF 20.03
19 Joe Kim 16.44   20.71    USA 22.90 21.05 21.58 16.44 19.50
20 William Chen 19.06   22.64    USA 22.06 22.44 19.06 23.43 23.94
21 Alejandro Di Mare 20.72   NR 23.39   NR  Costa Rica 28.18 20.72 21.02 31.75 20.96
22 Raymond Feng 23.09   25.73    USA 27.96 29.08 23.09 25.86 23.38
23 Shrinithi Narayanan 21.71   26.76    USA 29.18 21.71 22.71 30.40 28.38
24 Courtney Louie 21.19   28.24    USA 27.18 24.97 21.19 33.46 32.58
25 Abhishek Sharma 30.58   40.03    USA 40.75 41.78 30.58 40.15 39.18
26 Gadi Schneider 32.55   46.01    USA 50.13 42.25 32.55 45.66 54.58
27 Jacob Kim 38.36   54.64    USA 38.36 1:00.43 55.91 57.19 50.81
28 Håvard Klungre 1:18.41   1:28.68    Norway 1:37.18 1:28.94 1:19.93 1:18.41 DNF
29 Rebecca Amato 1:18.13   1:49.92    USA 2:10.22 1:50.69 1:41.78 1:57.30 1:18.13
30 Tommy Kim 1:39.30   2:30.53    USA DNF 2:51.93 1:39.30 2:38.08 2:01.59
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ravi Fernando 9.16   10.62    USA 12.66 12.13 9.40 9.16 10.34
2 Edward Lin 10.52   11.10    USA 10.52 11.40 10.93 13.86 10.96
3 Justin Adsuara 9.96   11.34    USA 11.84 10.71 11.47 9.96 12.19
4 Patricia Li 11.09   11.67    USA 11.36 11.09 12.13 11.52 13.50
5 Jeremy Fleischman 11.43   13.44    USA 13.27 16.83 12.27 11.43 14.78
6 Stefan Pedrazza 11.97   13.47    USA 14.06 11.97 17.44 14.18 12.18
7 Lucas Garron 12.86   13.48    Germany 14.59 13.77 12.86 13.22 13.46
8 Devin Corr-Robinett 12.77   14.34    USA 12.77 15.13 13.47 14.41 15.75
9 Alan Chang 14.97   16.10    USA 18.21 17.08 15.21 16.00 14.97
10 Craig Hayashi 13.09   16.35    USA 13.09 15.91 16.44 17.90 16.71
11 Ryan Jew 14.78   16.60    USA 14.78 17.03 16.21 16.55 17.56
12 Mitchell Lane 14.40   17.15    USA 15.78 16.91 14.40 18.77 19.63
13 Shelley Chang 13.88   17.24    USA 13.88 19.61 18.63 15.52 17.56
14 Vidar Norstein Klungre 14.34   17.44    Norway 14.34 17.40 15.83 19.08 22.11
15 Vincent Sheu 16.13   18.79    USA 16.13 17.84 16.19 22.33 25.02
16 Jessica Uribe 15.72   18.82    USA 18.55 23.38 21.25 15.72 16.66
17 David Shi 12.80   19.90    USA 12.80 26.90 18.71 18.34 22.66
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ravi Fernando 8.86   10.06    USA 10.33 10.46 11.06 9.38 8.86
2 Edward Lin 9.75   11.12    USA 11.41 10.63 11.33 9.75 13.31
3 Jeremy Fleischman 11.66   12.35    USA 12.94 12.28 11.84 13.28 11.66
4 Stefan Pedrazza 11.84   12.68    USA 12.52 14.46 12.21 11.84 13.30
5 Devin Corr-Robinett 12.05   13.41    USA 14.15 13.27 16.03 12.05 12.80
6 Patricia Li 10.72   13.65    USA 10.72 15.93 14.34 12.31 14.31
7 Lucas Garron 13.16   14.03    Germany 17.00 15.06 13.86 13.16 13.16
8 Justin Adsuara 10.93   14.37    USA 12.22 10.93 12.52 25.52 18.38
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Adsuara 3.94   4.54    USA 3.94 9.77 4.15 5.21 4.25
2 Edward Lin 2.88   4.60    USA 12.03 4.69 5.80 3.30 2.88
3 Lucas Garron 4.15   4.85    Germany 4.15 4.38 4.53 5.63 8.75
4 Ravi Fernando 4.18   4.85    USA 5.19 4.88 4.47 4.18 5.19
5 Mitchell Lane 4.75   4.88    USA 4.91 4.83 4.75 4.90 5.25
6 Vincent Sheu 4.65   5.78    USA 6.21 6.44 5.33 5.80 4.65
7 Ryan Jew 4.58   5.98    USA 6.91 4.58 8.52 4.72 6.30
8 Patricia Li 4.52   6.11    USA 6.30 4.52 5.46 7.16 6.56
9 Devin Corr-Robinett 5.61   6.21    USA 8.46 6.38 5.68 6.58 5.61
10 Stefan Pedrazza 4.97   6.41    USA 5.53 4.97 6.96 6.75 7.28
11 Vidar Norstein Klungre 4.88   6.43    Norway 6.33 12.34 4.88 6.09 6.86
12 Jessica Uribe 5.58   6.51    USA 6.69 5.58 6.00 6.84 7.77
13 Shrinithi Narayanan 5.30   8.28    USA 10.19 5.30 8.96 8.34 7.55
14 Alejandro Di Mare 8.83   NR 9.75   NR  Costa Rica 8.83 9.19 12.33 9.94 10.11
15 David Shi 6.40   10.28    USA 7.05 6.40 9.53 14.27 DNF
16 Courtney Louie 9.34   11.90    USA 13.02 9.34 10.77 11.90 15.08
17 Rebecca Amato 22.61   37.12    USA 44.36 29.53 1:38.56 22.61 37.46
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 1:30.46   1:36.62    USA 1:34.05 1:31.80 1:44.00 1:30.46 DNF
2 Ravi Fernando 1:43.34   1:54.57    USA 2:05.47 2:12.21 1:43.34 1:44.34 1:53.91
3 Lucas Garron 1:48.15   1:55.17    Germany 1:51.43 1:54.30 1:48.15 1:59.77 2:12.86
4 Mitchell Lane 2:06.91   2:16.52    USA 2:31.06 2:06.91 2:14.03 2:22.15 2:13.38
5 Justin Adsuara 1:56.31   2:18.12    USA 2:36.81 1:56.31 2:25.66 2:08.47 2:20.22
6 Ryan Jew 2:18.88   2:34.33    USA 2:51.25 2:34.53 2:41.19 2:27.28 2:18.88
7 Jessica Uribe 2:20.40   2:35.98    USA 2:44.19 2:20.40 2:40.96 2:41.30 2:25.68
8 Vincent Sheu 2:36.08   2:53.68    USA 2:52.84 2:53.80 2:36.08 2:54.40 3:15.38
9 Gadi Schneider 7:38.43      USA 9:52.77 7:38.43
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang 1:41.96   DNF    USA 2:16.50 1:41.96 DNF
2 Tyson Mao (毛台勝) 2:19.86   DNF    USA DNF DNF 2:19.86
3 Devin Corr-Robinett 6:34.15   DNF    USA 6:34.15 DNS DNS
4 Alan Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
4 Lucas Garron DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
4 Vidar Norstein Klungre DNF   DNF    Norway DNF DNF DNS
4 Justin Adsuara DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 15.61   18.06    USA 18.47 19.59 18.33 17.38 15.61
2 Edward Lin 17.11   18.20    USA 20.94 18.47 17.11 18.86 17.28
3 Patricia Li 19.75   20.96    USA 21.00 21.36 19.75 22.71 20.52
4 Justin Adsuara 18.50   21.87    USA 21.44 26.83 22.28 21.90 18.50
5 Devin Corr-Robinett 17.27   23.16    USA 24.22 17.27 21.41 23.84 25.71
6 Lucas Garron 24.61   25.79    Germany 25.78 24.61 26.55 25.05 27.02
7 Ryan Jew 24.19   27.28    USA 27.27 26.97 24.19 27.59 35.55
8 David Shi 23.43   28.01    USA 23.43 27.94 29.81 32.43 26.27
9 Ravi Fernando 24.18   28.60    USA 32.36 29.41 27.71 24.18 28.69
10 Vidar Norstein Klungre 28.93   30.59    Norway 32.58 30.25 28.93 28.93 36.36
11 Stefan Pedrazza 36.93   41.78    USA 39.50 47.72 36.93 51.34 38.13
12 Craig Hayashi 41.86   43.06    USA 1:03.72 42.30 42.72 44.15 41.86
13 Mitchell Lane 38.77   46.56    USA 48.72 41.55 38.77 49.40 DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 15.75   17.84    USA 17.44 17.40 15.75 20.72 18.69
2 Justin Adsuara 15.09   19.02    USA 19.36 15.09 20.94 16.91 20.80
3 Edward Lin 18.91   19.79    USA 18.91 27.96 19.43 19.66 20.28
4 Lucas Garron 17.16   21.55    Germany 21.38 22.94 27.50 17.16 20.33
5 Patricia Li 20.77   22.35    USA 21.84 24.25 24.93 20.77 20.96
6 Devin Corr-Robinett 21.21   23.84    USA 21.21 25.09 27.31 22.05 24.38
7 Ryan Jew 22.46   25.15    USA 24.50 28.97 27.34 22.46 23.61
8 David Shi 26.18   30.35    USA 28.88 31.09 26.18 31.08 34.52
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Jew 6.27   7.70    USA 8.58 6.97 6.27 7.55 8.58
2 Edward Lin 6.08   7.84    USA 8.03 6.08 8.83 9.36 6.65
3 Vidar Norstein Klungre 7.40   8.94    Norway 9.30 10.21 9.81 7.71 7.40
4 Mitchell Lane 9.09   9.99    USA 9.09 9.25 11.09 9.63 17.63
5 Ravi Fernando 5.66   10.96    USA 15.82 10.34 10.02 5.66 12.52
6 Devin Corr-Robinett 9.91   13.34    USA 14.53 16.77 15.56 9.94 9.91
7 Lucas Garron 10.00   14.63    Germany 17.21 17.43 10.00 16.02 10.65
8 Vincent Sheu 9.84   17.32    USA 16.11 9.84 24.52 21.08 14.78
9 Shrinithi Narayanan 13.08   17.80    USA 14.43 24.30 20.46 13.08 18.50
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 16.40   22.10    Japan DNF 24.94 21.28 16.40 20.09
2 Ryan Jew 21.50   26.83    USA 23.77 37.97 25.94 21.50 30.78
3 Jessica Uribe 24.28   33.91    USA 40.13 1:06.90 24.81 24.28 36.78
4 Lucas Garron 24.93   34.50    Germany 43.53 24.93 32.58 39.02 31.91
5 Vidar Norstein Klungre 29.84   42.79    Norway 54.78 46.18 52.27 29.93 29.84
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 0.90   0.97    USA 1.08 1.03 0.94 0.93 0.90
2 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.13   1.17    Japan 1.21 1.78 1.15 1.16 1.13
3 Ryan Jew 1.08   1.34    USA 1.08 1.11 1.09 1.83 3.08
4 David Shi 1.05   1.60    USA 1.08 1.08 2.63 1.05 3.88
5 Jessica Uribe 1.43   2.12    USA 2.38 1.43 2.15 DNF 1.84
6 Lucas Garron 1.52   2.60    Germany 1.52 1.96 DNF 4.09 1.75
7 Vincent Sheu 3.41   4.10    USA 4.75 5.22 4.09 3.47 3.41
8 Devin Corr-Robinett 2.86   4.25    USA 3.83 4.58 1:51.08 2.86 4.33
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 2.77   3.26    USA 2.77 2.78 3.38 3.61 5.94
2 Ryan Jew 2.96   3.57    USA 4.19 2.96 6.09 3.52 3.00
3 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 3.61   4.14    Japan 5.83 3.61 4.90 3.81 3.72
4 Jessica Uribe 4.50   4.92    USA 4.91 4.50 9.41 5.15 4.69
5 Lucas Garron 4.06   4.96    Germany 5.38 4.71 5.16 5.02 4.06
6 David Shi 6.65   8.27    USA 6.83 10.56 7.43 11.34 6.65
Abhishek Sharma    USA
Abhishek Sharma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 30.58   40.03   40.75 41.78 30.58 40.15 39.18
Alan Chang    USA
Alan Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 14.97   16.10   18.21 17.08 15.21 16.00 14.97
First round 11 14.08   15.30   16.65 14.36 18.43 14.08 14.90
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Alejandro Di Mare    Costa Rica
Alejandro Di Mare
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 20.72   NR 23.39   NR 28.18 20.72 21.02 31.75 20.96
2x2x2 Cube Final 14 8.83   NR 9.75   NR 8.83 9.19 12.33 9.94 10.11
Courtney Louie    USA
Courtney Louie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 21.19   28.24   27.18 24.97 21.19 33.46 32.58
2x2x2 Cube Final 16 9.34   11.90   13.02 9.34 10.77 11.90 15.08
Craig Hayashi    USA
Craig Hayashi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 13.09   16.35   13.09 15.91 16.44 17.90 16.71
First round 8 12.30   14.90   12.30 14.00 15.25 15.46 16.22
3x3x3 One-Handed First round 12 41.86   43.06   1:03.72 42.30 42.72 44.15 41.86
David Shi    USA
David Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.80   19.90   12.80 26.90 18.71 18.34 22.66
First round 14 15.65   17.33   16.65 16.80 15.65 19.63 18.55
2x2x2 Cube Final 15 6.40   10.28   7.05 6.40 9.53 14.27 DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 26.18   30.35   28.88 31.09 26.18 31.08 34.52
First round 8 23.43   28.01   23.43 27.94 29.81 32.43 26.27
Rubik's Magic Final 4 1.05   1.60   1.08 1.08 2.63 1.05 3.88
Master Magic Final 6 6.65   8.27   6.83 10.56 7.43 11.34 6.65
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.05   13.41   14.15 13.27 16.03 12.05 12.80
Second round 8 12.77   14.34   12.77 15.13 13.47 14.41 15.75
First round 7 11.68   14.81   14.25 13.75 19.80 16.43 11.68
2x2x2 Cube Final 9 5.61   6.21   8.46 6.38 5.68 6.58 5.61
3x3x3 Blindfolded Final 3 6:34.15   DNF   6:34.15 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 6 21.21   23.84   21.21 25.09 27.31 22.05 24.38
First round 5 17.27   23.16   24.22 17.27 21.41 23.84 25.71
Pyraminx Final 6 9.91   13.34   14.53 16.77 15.56 9.94 9.91
Rubik's Magic Final 8 2.86   4.25   3.83 4.58 1:51.08 2.86 4.33
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.75   11.12   11.41 10.63 11.33 9.75 13.31
Second round 2 10.52   11.10   10.52 11.40 10.93 13.86 10.96
First round 3 9.83   11.52   12.03 10.43 9.83 13.21 12.11
2x2x2 Cube Final 2 2.88   4.60   12.03 4.69 5.80 3.30 2.88
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:30.46   1:36.62   1:34.05 1:31.80 1:44.00 1:30.46 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 18.91   19.79   18.91 27.96 19.43 19.66 20.28
First round 2 17.11   18.20   20.94 18.47 17.11 18.86 17.28
Pyraminx Final 2 6.08   7.84   8.03 6.08 8.83 9.36 6.65
Gadi Schneider    USA
Gadi Schneider
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 32.55   46.01   50.13 42.25 32.55 45.66 54.58
5x5x5 Cube Combined Final 9 7:38.43     9:52.77 7:38.43
Håvard Klungre    Norway
Håvard Klungre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 1:18.41   1:28.68   1:37.18 1:28.94 1:19.93 1:18.41 DNF
Jacob Kim    USA
Jacob Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 38.36   54.64   38.36 1:00.43 55.91 57.19 50.81
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.66   12.35   12.94 12.28 11.84 13.28 11.66
Second round 5 11.43   13.44   13.27 16.83 12.27 11.43 14.78
First round 5 12.15   13.18   13.68 13.28 12.96 13.31 12.15
3x3x3 One-Handed Final 1 15.75   17.84   17.44 17.40 15.75 20.72 18.69
First round 1 15.61   18.06   18.47 19.59 18.33 17.38 15.61
Jessica Uribe    USA
Jessica Uribe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.72   18.82   18.55 23.38 21.25 15.72 16.66
First round 13 15.15   16.93   19.25 15.38 15.15 23.86 16.15
2x2x2 Cube Final 12 5.58   6.51   6.69 5.58 6.00 6.84 7.77
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:20.40   2:35.98   2:44.19 2:20.40 2:40.96 2:41.30 2:25.68
Square-1 Final 3 24.28   33.91   40.13 1:06.90 24.81 24.28 36.78
Rubik's Magic Final 5 1.43   2.12   2.38 1.43 2.15 DNF 1.84
Master Magic Final 4 4.50   4.92   4.91 4.50 9.41 5.15 4.69
Joe Kim    USA
Joe Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 16.44   20.71   22.90 21.05 21.58 16.44 19.50
Justin Adsuara    USA
Justin Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.93   14.37   12.22 10.93 12.52 25.52 18.38
Second round 3 9.96   11.34   11.84 10.71 11.47 9.96 12.19
First round 1 9.50   10.80   9.50 11.55 9.94 11.90 10.90
2x2x2 Cube Final 1 3.94   4.54   3.94 9.77 4.15 5.21 4.25
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:56.31   2:18.12   2:36.81 1:56.31 2:25.66 2:08.47 2:20.22
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 15.09   19.02   19.36 15.09 20.94 16.91 20.80
First round 4 18.50   21.87   21.44 26.83 22.28 21.90 18.50
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.16   14.03   17.00 15.06 13.86 13.16 13.16
Second round 7 12.86   13.48   14.59 13.77 12.86 13.22 13.46
First round 6 12.41   14.65   12.41 15.25 17.61 13.93 14.78
2x2x2 Cube Final 3 4.15   4.85   4.15 4.38 4.53 5.63 8.75
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:48.15   1:55.17   1:51.43 1:54.30 1:48.15 1:59.77 2:12.86
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 17.16   21.55   21.38 22.94 27.50 17.16 20.33
First round 6 24.61   25.79   25.78 24.61 26.55 25.05 27.02
Pyraminx Final 7 10.00   14.63   17.21 17.43 10.00 16.02 10.65
Square-1 Final 4 24.93   34.50   43.53 24.93 32.58 39.02 31.91
Rubik's Magic Final 6 1.52   2.60   1.52 1.96 DNF 4.09 1.75
Master Magic Final 5 4.06   4.96   5.38 4.71 5.16 5.02 4.06
Michael Ancheta    USA
Michael Ancheta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 19.00   20.11   20.96 19.00 19.34 DNF 20.03
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.40   17.15   15.78 16.91 14.40 18.77 19.63
First round 15 16.53   17.43   17.38 16.97 17.93 16.53 18.75
2x2x2 Cube Final 5 4.75   4.88   4.91 4.83 4.75 4.90 5.25
5x5x5 Cube Combined Final 4 2:06.91   2:16.52   2:31.06 2:06.91 2:14.03 2:22.15 2:13.38
3x3x3 One-Handed First round 13 38.77   46.56   48.72 41.55 38.77 49.40 DNF
Pyraminx Final 4 9.09   9.99   9.09 9.25 11.09 9.63 17.63
Rubik's Magic Final 1 0.90   0.97   1.08 1.03 0.94 0.93 0.90
Master Magic Final 1 2.77   3.26   2.77 2.78 3.38 3.61 5.94
Patricia Li    USA
Patricia Li
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.72   13.65   10.72 15.93 14.34 12.31 14.31
Second round 4 11.09   11.67   11.36 11.09 12.13 11.52 13.50
First round 4 10.59   11.68   11.55 11.09 12.40 DNF 10.59
2x2x2 Cube Final 8 4.52   6.11   6.30 4.52 5.46 7.16 6.56
3x3x3 One-Handed Final 5 20.77   22.35   21.84 24.25 24.93 20.77 20.96
First round 3 19.75   20.96   21.00 21.36 19.75 22.71 20.52
Ravi Fernando    USA
Ravi Fernando
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.86   10.06   10.33 10.46 11.06 9.38 8.86
Second round 1 9.16   10.62   12.66 12.13 9.40 9.16 10.34
First round 2 8.90   11.31   8.90 12.28 11.41 10.25 13.09
2x2x2 Cube Final 4 4.18   4.85   5.19 4.88 4.47 4.18 5.19
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:43.34   1:54.57   2:05.47 2:12.21 1:43.34 1:44.34 1:53.91
3x3x3 One-Handed First round 9 24.18   28.60   32.36 29.41 27.71 24.18 28.69
Pyraminx Final 5 5.66   10.96   15.82 10.34 10.02 5.66 12.52
Raymond Feng    USA
Raymond Feng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 23.09   25.73   27.96 29.08 23.09 25.86 23.38
Rebecca Amato    USA
Rebecca Amato
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 1:18.13   1:49.92   2:10.22 1:50.69 1:41.78 1:57.30 1:18.13
2x2x2 Cube Final 17 22.61   37.12   44.36 29.53 1:38.56 22.61 37.46
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.78   16.60   14.78 17.03 16.21 16.55 17.56
First round 12 14.68   16.64   16.28 14.68 18.46 17.63 16.00
2x2x2 Cube Final 7 4.58   5.98   6.91 4.58 8.52 4.72 6.30
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:18.88   2:34.33   2:51.25 2:34.53 2:41.19 2:27.28 2:18.88
3x3x3 One-Handed Final 7 22.46   25.15   24.50 28.97 27.34 22.46 23.61
First round 7 24.19   27.28   27.27 26.97 24.19 27.59 35.55
Pyraminx Final 1 6.27   7.70   8.58 6.97 6.27 7.55 8.58
Square-1 Final 2 21.50   26.83   23.77 37.97 25.94 21.50 30.78
Rubik's Magic Final 3 1.08   1.34   1.08 1.11 1.09 1.83 3.08
Master Magic Final 2 2.96   3.57   4.19 2.96 6.09 3.52 3.00
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.88   17.24   13.88 19.61 18.63 15.52 17.56
First round 10 12.30   15.30   16.16 15.75 14.00 17.66 12.30
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:41.96   DNF   2:16.50 1:41.96 DNF
Shrinithi Narayanan    USA
Shrinithi Narayanan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 21.71   26.76   29.18 21.71 22.71 30.40 28.38
2x2x2 Cube Final 13 5.30   8.28   10.19 5.30 8.96 8.34 7.55
Pyraminx Final 9 13.08   17.80   14.43 24.30 20.46 13.08 18.50
Stefan Pedrazza    USA
Stefan Pedrazza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.84   12.68   12.52 14.46 12.21 11.84 13.30
Second round 6 11.97   13.47   14.06 11.97 17.44 14.18 12.18
First round 9 13.16   14.99   15.50 18.77 13.16 15.21 14.25
2x2x2 Cube Final 10 4.97   6.41   5.53 4.97 6.96 6.75 7.28
3x3x3 One-Handed First round 11 36.93   41.78   39.50 47.72 36.93 51.34 38.13
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Final 1 16.40   22.10   DNF 24.94 21.28 16.40 20.09
Rubik's Magic Final 2 1.13   1.17   1.21 1.78 1.15 1.16 1.13
Master Magic Final 3 3.61   4.14   5.83 3.61 4.90 3.81 3.72
Tommy Kim    USA
Tommy Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 1:39.30   2:30.53   DNF 2:51.93 1:39.30 2:38.08 2:01.59
Tyson Mao (毛台勝)    USA
Tyson Mao (毛台勝)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:19.86   DNF   DNF DNF 2:19.86
Vidar Norstein Klungre    Norway
Vidar Norstein Klungre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.34   17.44   14.34 17.40 15.83 19.08 22.11
First round 17 16.53   19.32   18.31 19.58 20.06 16.53 20.08
2x2x2 Cube Final 11 4.88   6.43   6.33 12.34 4.88 6.09 6.86
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 10 28.93   30.59   32.58 30.25 28.93 28.93 36.36
Pyraminx Final 3 7.40   8.94   9.30 10.21 9.81 7.71 7.40
Square-1 Final 5 29.84   42.79   54.78 46.18 52.27 29.93 29.84
Vincent Sheu    USA
Vincent Sheu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.13   18.79   16.13 17.84 16.19 22.33 25.02
First round 16 14.63   17.53   18.15 19.58 14.63 17.72 16.71
2x2x2 Cube Final 6 4.65   5.78   6.21 6.44 5.33 5.80 4.65
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:36.08   2:53.68   2:52.84 2:53.80 2:36.08 2:54.40 3:15.38
Pyraminx Final 8 9.84   17.32   16.11 9.84 24.52 21.08 14.78
Rubik's Magic Final 7 3.41   4.10   4.75 5.22 4.09 3.47 3.41
William Chen    USA
William Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 19.06   22.64   22.06 22.44 19.06 23.43 23.94