Stanford Fall 2012

Date City WCA LInk
2012-11-10  USA, Stanford, California Stanford Fall 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ravi Fernando 9.97  Edward Lin 10.47  Justin Adsuara 10.85
 2x2x2 Cube  Weston Mizumoto 2.82  Edward Lin 3.86  Justin Adsuara 4.51
 4x4x4 Cube  Edward Lin 44.13  Mitchell Lane 46.33  Chia-Wei Lu (呂家維) 48.30
 3x3x3 Blindfolded  Lucas Garron 1:46.05  Shelley Chang 1:47.88
 3x3x3 One-Handed  Weston Mizumoto 16.47  Jeremy Fleischman 17.25  Chia-Wei Lu (呂家維) 17.66
 Pyraminx  Mitchell Lane 6.75  Edward Lin 7.90  Chia-Wei Lu (呂家維) 9.94
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 18.42  Mitchell Lane 30.61  Weston Mizumoto 31.83
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ravi Fernando 8.65   10.47    USA 13.86 8.65 11.16 9.94 10.30
2 Edward Lin 9.80   10.69    USA 14.30 11.15 10.06 10.86 9.80
3 Weston Mizumoto 9.25   11.89    USA 9.61 9.25 11.78 14.27 16.69
4 Mitchell Lane 10.83   11.89    USA 10.83 11.44 12.58 12.31 11.91
5 Jeremy Fleischman 10.00   12.07    USA 10.00 13.09 11.58 11.55 13.93
6 Kevin Zeng 11.21   12.27    USA 11.21 13.21 12.09 14.59 11.52
7 Derek Tat 11.21   12.42    USA 14.11 13.52 11.44 11.21 12.30
8 Justin Adsuara 11.22   12.52    USA 11.53 11.22 14.13 14.58 11.91
9 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.78   12.82    Taiwan 14.38 10.78 12.03 12.13 14.31
10 Lucas Garron 10.86   13.61    Germany 11.93 15.21 10.86 13.69 15.90
11 Tiffany Chien 15.71   16.51    USA 21.13 16.44 17.31 15.78 15.71
12 Shelley Chang 16.19   17.35    USA 16.19 17.84 16.97 17.36 17.72
13 Joseph Skyler 15.46   17.76    USA 17.11 15.46 17.50 21.68 18.66
14 Everest Shi 13.27   19.05    Canada 13.27 15.61 42.00 23.06 18.47
15 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 16.03   19.05    USA 22.15 16.03 21.80 17.78 17.58
16 Helmut Heilig 19.33   19.66    Germany 19.53 19.66 19.78 19.33 20.78
17 Arin Chang 21.61   23.72    USA 26.77 22.96 23.77 21.61 24.44
18 Courtney Louie 21.02   24.36    USA 24.93 22.63 25.52 21.02 27.58
19 Paul Mahvi 21.86   24.77    USA 27.90 23.91 25.90 21.86 24.50
20 Cody Hui 21.61   25.48    USA 35.83 21.61 25.28 27.84 23.33
21 Kory Hui 20.08   26.86    USA 27.50 22.75 30.78 20.08 30.34
22 Theo Waitkus 25.27   26.91    USA 26.80 25.27 26.91 27.02 27.16
23 Albert Chu (朱書廷) 23.97   29.84    USA 33.27 23.97 31.47 24.83 33.21
24 Tristan Gonzalez 27.06   30.84    USA 31.40 27.06 28.22 DNF 32.91
25 David Lin 21.63   30.94    USA 43.71 22.63 DNF 21.63 26.47
26 Carson Armstrong 28.40   32.59    USA 28.40 45.36 31.66 33.68 32.44
27 Maya Luna Celeste 32.77   34.26    USA 33.52 33.09 36.16 32.77 40.31
28 Shashwat Sparsh 32.33   34.94    USA 36.71 32.33 33.25 34.86 44.46
29 Darren Schoensee 28.31   36.13    USA 31.84 DNF 28.31 36.43 40.11
30 Jenny Liu 33.31   40.49    USA 36.84 44.33 42.08 42.56 33.31
31 Josef Forrest 37.15   45.23    USA DNF 45.19 43.53 46.96 37.15
32 Janelle Adsuara 50.83   59.93    USA DNF 57.40 1:08.05 54.33 50.83
33 David Crum 56.00   1:08.19    USA 1:06.65 1:21.18 56.00 1:02.40 1:15.52
34 Patrick Chu (朱桓鋒) 1:33.43   1:53.65    USA 1:52.59 2:22.90 1:58.83 1:33.43 1:49.54
35 Thomas Kelley 43.44   DNF    USA DNF DNF 52.15 43.44 1:26.16
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 8.43   11.01    USA 10.86 11.18 13.78 8.43 11.00
2 Ravi Fernando 9.88   11.58    USA 9.88 13.31 10.96 11.91 11.86
3 Weston Mizumoto 10.38   11.74    USA 11.33 11.94 12.28 11.94 10.38
4 Justin Adsuara 9.34   12.04    USA DNF 9.34 12.31 12.53 11.27
5 Jeremy Fleischman 10.93   12.35    USA 13.00 12.00 12.05 10.93 13.22
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.44   12.45    Taiwan 13.83 10.44 13.44 12.77 11.13
7 Mitchell Lane 11.72   12.45    USA 13.25 11.72 11.80 12.93 12.61
8 Derek Tat 11.91   12.59    USA 12.30 30.90 12.88 11.91 12.59
9 Kevin Zeng 12.38   13.28    USA 14.33 12.38 12.40 13.11 DNF
10 Lucas Garron 13.18   14.01    Germany 14.52 15.40 13.18 14.22 13.28
11 Joseph Skyler 13.21   14.74    USA 16.47 13.52 13.21 14.22 17.15
12 Everest Shi 15.33   16.37    Canada 21.11 15.33 15.91 15.55 17.65
13 Shelley Chang 15.38   17.34    USA 16.13 19.31 16.58 15.38 22.21
14 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 13.77   17.42    USA 17.56 17.25 13.77 19.96 17.44
15 Tiffany Chien 16.71   19.95    USA 19.80 30.53 16.71 19.65 20.41
16 Helmut Heilig 19.59   21.01    Germany 21.53 32.47 19.59 21.44 20.06
17 Cody Hui 18.44   21.49    USA 18.44 22.66 27.43 20.22 21.59
18 Arin Chang 16.84   23.41    USA 24.53 23.50 22.40 16.84 24.33
19 Paul Mahvi 21.08   25.04    USA 31.41 23.81 22.16 29.16 21.08
20 Courtney Louie 21.94   26.85    USA 30.61 28.15 27.38 21.94 25.03
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ravi Fernando 9.09   9.97    USA 10.43 10.09 9.40 9.09 12.33
2 Edward Lin 9.80   10.47    USA 11.06 12.19 9.86 10.50 9.80
3 Justin Adsuara 7.59   10.85    USA 9.02 11.36 7.59 12.18 12.53
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.96   11.66    Taiwan 15.33 12.50 10.55 11.94 9.96
5 Derek Tat 10.78   11.94    USA 11.21 11.71 17.93 12.91 10.78
6 Jeremy Fleischman 12.19   12.80    USA 12.22 13.56 12.19 13.65 12.63
7 Weston Mizumoto 11.16   13.09    USA 11.16 14.46 17.34 12.25 12.55
8 Mitchell Lane 13.25   13.99    USA 13.36 15.00 14.96 13.66 13.25
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.21   2.65    USA 3.71 2.21 2.78 2.88 2.29
2 Mitchell Lane 2.90   4.10    USA 4.59 3.06 4.68 4.66 2.90
3 Justin Adsuara 3.71   4.17    USA 4.25 4.41 3.86 3.71 6.22
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 1.88   4.37    Taiwan 3.90 2.81 6.40 7.31 1.88
5 Everest Shi 2.75   4.72    Canada 5.36 5.96 3.63 5.16 2.75
6 Weston Mizumoto 2.80   4.81    USA 4.50 6.00 DNF 3.94 2.80
7 Kevin Zeng 5.16   5.61    USA 7.06 5.96 5.25 5.63 5.16
8 Ravi Fernando 3.56   5.77    USA 5.36 3.56 7.38 6.28 5.68
9 Lucas Garron 3.88   6.14    Germany 12.78 6.94 6.09 5.40 3.88
10 Jeremy Fleischman 3.55   6.70    USA DNF 8.05 6.03 3.55 6.02
11 Paul Mahvi 5.13   7.08    USA 5.13 DNF 5.58 6.19 9.46
12 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 6.25   7.51    USA 10.52 7.84 6.25 7.63 7.05
13 Helmut Heilig 4.16   7.73    Germany DNF 7.31 8.84 7.03 4.16
14 Kory Hui 6.19   8.31    USA 10.08 6.19 8.47 8.65 7.81
15 Courtney Louie 8.21   8.87    USA 9.27 8.21 8.97 11.16 8.36
16 David Lin 7.22   9.22    USA 9.66 7.22 10.59 8.78 9.21
17 Arin Chang 7.72   9.25    USA 17.91 8.96 8.66 7.72 10.13
18 Tristan Gonzalez 6.41   9.44    USA 12.75 11.13 10.43 6.41 6.77
19 Theo Waitkus 7.28   9.53    USA 15.59 9.13 10.25 7.28 9.21
20 Albert Chu (朱書廷) 9.41   9.69    USA 9.72 9.71 10.40 9.65 9.41
21 Cody Hui 4.22   11.08    USA 17.77 10.08 11.11 12.06 4.22
22 Darren Schoensee 4.80   11.35    USA 17.30 4.83 4.80 11.93 21.59
23 Shashwat Sparsh 9.81   12.38    USA 14.90 11.83 23.31 10.41 9.81
24 Janelle Adsuara 8.50   26.14    USA 30.41 35.65 34.47 8.50 13.55
25 David Crum 19.96   28.82    USA 42.77 19.96 29.96 33.83 22.66
26 Patrick Chu (朱桓鋒) 39.28   50.27    USA 52.36 42.15 56.31 39.28 1:05.47
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Weston Mizumoto 2.56   2.82    USA 3.11 2.56 2.77 2.57 3.86
2 Edward Lin 2.43   3.86    USA 6.53 2.43 3.08 3.19 5.30
3 Justin Adsuara 3.65   4.51    USA 3.65 5.43 4.61 4.30 4.61
4 Ravi Fernando 2.25   4.59    USA 4.46 2.25 6.80 2.52 7.03
5 Kevin Zeng 2.46   4.65    USA 4.53 3.97 6.44 2.46 5.46
6 Everest Shi 4.33   4.76    Canada 4.46 5.28 4.53 4.33 6.96
7 Mitchell Lane 2.15   4.96    USA 6.15 2.15 2.80 5.94 6.63
8 Chia-Wei Lu (呂家維) 2.58   5.67    Taiwan 8.34 8.02 4.53 2.58 4.47
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 42.33   44.13    USA 46.80 42.33 44.33 43.52 44.55
2 Mitchell Lane 43.81   46.33    USA 43.81 44.94 46.75 47.31 54.65
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 43.41   48.30    Taiwan 43.41 51.77 51.72 45.46 47.72
4 Weston Mizumoto 47.68   50.80    USA 52.16 51.40 1:15.08 47.68 48.83
5 Jeremy Fleischman 56.00   1:05.08    USA 1:02.68 58.15 1:14.40 56.00 2:16.56
6 Everest Shi 54.78   1:06.82    Canada 1:06.31 1:09.33 1:10.44 54.78 1:04.83
7 Kevin Zeng 1:00.25   1:07.17    USA 1:00.25 1:08.33 1:06.58 1:10.81 1:06.59
8 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 1:15.15   1:22.63    USA 1:26.97 1:20.88 DNF 1:20.05 1:15.15
9 Helmut Heilig 1:37.00      Germany DNF 1:37.00
10 Paul Mahvi 1:41.97      USA 2:18.69 1:41.97
11 David Lin 1:43.19      USA DNF 1:43.19
12 Tiffany Chien 1:49.93      USA 2:05.80 1:49.93
13 Kory Hui 1:50.08      USA 1:50.08 2:36.53
14 Arin Chang 2:18.36      USA 2:18.36 2:29.06
15 Courtney Louie 2:36.94      USA 2:39.27 2:36.94
16 Theo Waitkus 2:43.48      USA 2:43.48 2:58.11
17 David Crum 3:54.68      USA DNF 3:54.68
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Garron 1:46.05   DNF    Germany 1:46.05 DNF DNF
2 Shelley Chang 1:47.88   DNF    USA 1:47.88 DNF 2:01.84
3 Weston Mizumoto DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
3 Chia-Wei Lu (呂家維) DNF   DNF    Taiwan DNF DNF DNS
3 Ravi Fernando DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Weston Mizumoto 14.25   17.47    USA 18.86 16.13 17.41 14.25 19.52
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 15.75   17.65    Taiwan 22.68 19.03 17.81 15.75 16.11
3 Jeremy Fleischman 16.47   18.71    USA 19.27 16.47 22.46 18.50 18.36
4 Justin Adsuara 13.55   20.62    USA 25.19 20.80 19.52 13.55 21.53
5 Edward Lin 15.56   20.98    USA 26.68 16.15 15.56 20.11 DNF
6 Mitchell Lane 18.81   23.10    USA 20.13 36.71 22.83 26.34 18.81
7 Ravi Fernando 19.27   24.94    USA 25.97 24.53 24.33 29.91 19.27
8 Lucas Garron 23.52   25.24    Germany 24.06 23.86 27.94 23.52 27.81
9 Derek Tat 18.47   25.44    USA 24.36 23.25 18.47 28.71 47.78
10 Everest Shi 23.33   30.24    Canada 23.33 30.43 30.52 29.78 36.03
11 Kevin Zeng 24.59   31.43    USA 32.71 42.56 33.27 28.30 24.59
12 Tiffany Chien 32.68   35.34    USA 34.18 40.27 32.68 32.94 38.90
13 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 36.05   40.17    USA 39.25 39.44 41.83 42.86 36.05
14 Helmut Heilig 35.21   41.89    Germany 1:05.91 37.15 49.38 35.21 39.13
15 Joseph Skyler 43.44   52.65    USA 43.44 DNF 52.59 1:01.30 44.06
16 Kory Hui 1:03.55   1:08.50    USA 1:39.09 1:06.63 1:06.22 1:12.66 1:03.55
17 Theo Waitkus 1:02.28   1:16.74    USA 1:13.05 2:20.55 1:17.25 1:02.28 1:19.93
18 Maya Luna Celeste 1:18.72   1:35.03    USA 1:18.72 1:42.28 1:39.05 1:51.90 1:23.77
19 David Lin 1:38.58      USA 2:24.63 1:38.58
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Weston Mizumoto 14.33   16.47    USA 15.30 16.00 18.11 14.33 21.55
2 Jeremy Fleischman 17.13   17.25    USA 17.94 17.13 17.40 17.16 17.19
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 15.81   17.66    Taiwan 18.13 16.33 18.56 15.81 18.53
4 Edward Lin 18.19   19.27    USA 19.94 18.66 19.26 19.88 18.19
5 Justin Adsuara 15.46   20.13    USA 23.11 15.46 25.63 18.02 19.25
6 Mitchell Lane 19.69   23.03    USA 20.56 19.69 26.21 22.31 26.90
7 Lucas Garron 19.08   26.86    Germany DNF 19.08 19.25 24.44 36.88
8 Ravi Fernando 22.72   26.98    USA 29.61 25.90 22.72 25.43 32.72
  Pyraminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 4.84   6.75    USA 6.50 4.84 5.28 DNF 8.46
2 Edward Lin 6.91   7.90    USA 7.18 9.52 6.91 7.00 DNF
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 8.02   9.94    Taiwan 8.94 8.02 11.52 16.22 9.36
4 Kory Hui 10.90   13.91    USA 21.03 10.90 12.56 15.58 13.58
5 Kevin Zeng 6.91   14.57    USA 6.91 DNF 15.86 18.03 9.81
6 Paul Mahvi 13.59   17.81    USA 24.25 13.59 19.75 16.59 17.08
7 Shashwat Sparsh 18.68   23.60    USA 18.68 30.63 19.90 20.27 DNS
8 David Lin 11.41   24.09    USA 33.28 31.41 23.47 17.40 11.41
9 Everest Shi 20.13   26.00    Canada 35.44 44.40 22.30 20.25 20.13
10 Jenny Liu 1:35.61      USA 1:35.61 6:56.94
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 14.44   18.42    Japan 15.33 14.44 20.90 25.44 19.03
2 Mitchell Lane 25.46   30.61    USA 25.58 25.46 41.02 28.19 38.05
3 Weston Mizumoto 20.47   31.83    USA 20.47 46.44 35.55 32.38 27.55
4 Paul Mahvi 2:21.46      USA 2:21.46 2:58.40
Albert Chu (朱書廷)    USA
Albert Chu (朱書廷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 23.97   29.84   33.27 23.97 31.47 24.83 33.21
2x2x2 Cube First round 20 9.41   9.69   9.72 9.71 10.40 9.65 9.41
Arin Chang    USA
Arin Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 16.84   23.41   24.53 23.50 22.40 16.84 24.33
First round 17 21.61   23.72   26.77 22.96 23.77 21.61 24.44
2x2x2 Cube First round 17 7.72   9.25   17.91 8.96 8.66 7.72 10.13
4x4x4 Cube Combined Final 14 2:18.36     2:18.36 2:29.06
Carson Armstrong    USA
Carson Armstrong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 28.40   32.59   28.40 45.36 31.66 33.68 32.44
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.96   11.66   15.33 12.50 10.55 11.94 9.96
Second round 6 10.44   12.45   13.83 10.44 13.44 12.77 11.13
First round 9 10.78   12.82   14.38 10.78 12.03 12.13 14.31
2x2x2 Cube Final 8 2.58   5.67   8.34 8.02 4.53 2.58 4.47
First round 4 1.88   4.37   3.90 2.81 6.40 7.31 1.88
4x4x4 Cube Combined Final 3 43.41   48.30   43.41 51.77 51.72 45.46 47.72
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 3 15.81   17.66   18.13 16.33 18.56 15.81 18.53
Combined First round 2 15.75   17.65   22.68 19.03 17.81 15.75 16.11
Pyraminx Combined Final 3 8.02   9.94   8.94 8.02 11.52 16.22 9.36
Cody Hui    USA
Cody Hui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 18.44   21.49   18.44 22.66 27.43 20.22 21.59
First round 20 21.61   25.48   35.83 21.61 25.28 27.84 23.33
2x2x2 Cube First round 21 4.22   11.08   17.77 10.08 11.11 12.06 4.22
Courtney Louie    USA
Courtney Louie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 21.94   26.85   30.61 28.15 27.38 21.94 25.03
First round 18 21.02   24.36   24.93 22.63 25.52 21.02 27.58
2x2x2 Cube First round 15 8.21   8.87   9.27 8.21 8.97 11.16 8.36
4x4x4 Cube Combined Final 15 2:36.94     2:39.27 2:36.94
Darren Schoensee    USA
Darren Schoensee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 28.31   36.13   31.84 DNF 28.31 36.43 40.11
2x2x2 Cube First round 22 4.80   11.35   17.30 4.83 4.80 11.93 21.59
David Crum    USA
David Crum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 56.00   1:08.19   1:06.65 1:21.18 56.00 1:02.40 1:15.52
2x2x2 Cube First round 25 19.96   28.82   42.77 19.96 29.96 33.83 22.66
4x4x4 Cube Combined Final 17 3:54.68     DNF 3:54.68
David Lin    USA
David Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 21.63   30.94   43.71 22.63 DNF 21.63 26.47
2x2x2 Cube First round 16 7.22   9.22   9.66 7.22 10.59 8.78 9.21
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:43.19     DNF 1:43.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 1:38.58     2:24.63 1:38.58
Pyraminx Combined Final 8 11.41   24.09   33.28 31.41 23.47 17.40 11.41
Derek Tat    USA
Derek Tat
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.78   11.94   11.21 11.71 17.93 12.91 10.78
Second round 8 11.91   12.59   12.30 30.90 12.88 11.91 12.59
First round 7 11.21   12.42   14.11 13.52 11.44 11.21 12.30
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 18.47   25.44   24.36 23.25 18.47 28.71 47.78
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.80   10.47   11.06 12.19 9.86 10.50 9.80
Second round 1 8.43   11.01   10.86 11.18 13.78 8.43 11.00
First round 2 9.80   10.69   14.30 11.15 10.06 10.86 9.80
2x2x2 Cube Final 2 2.43   3.86   6.53 2.43 3.08 3.19 5.30
First round 1 2.21   2.65   3.71 2.21 2.78 2.88 2.29
4x4x4 Cube Combined Final 1 42.33   44.13   46.80 42.33 44.33 43.52 44.55
3x3x3 One-Handed Final 4 18.19   19.27   19.94 18.66 19.26 19.88 18.19
Combined First round 5 15.56   20.98   26.68 16.15 15.56 20.11 DNF
Pyraminx Combined Final 2 6.91   7.90   7.18 9.52 6.91 7.00 DNF
Everest Shi    Canada
Everest Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 15.33   16.37   21.11 15.33 15.91 15.55 17.65
First round 14 13.27   19.05   13.27 15.61 42.00 23.06 18.47
2x2x2 Cube Final 6 4.33   4.76   4.46 5.28 4.53 4.33 6.96
First round 5 2.75   4.72   5.36 5.96 3.63 5.16 2.75
4x4x4 Cube Combined Final 6 54.78   1:06.82   1:06.31 1:09.33 1:10.44 54.78 1:04.83
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 23.33   30.24   23.33 30.43 30.52 29.78 36.03
Pyraminx Combined Final 9 20.13   26.00   35.44 44.40 22.30 20.25 20.13
Helmut Heilig    Germany
Helmut Heilig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 19.59   21.01   21.53 32.47 19.59 21.44 20.06
First round 16 19.33   19.66   19.53 19.66 19.78 19.33 20.78
2x2x2 Cube First round 13 4.16   7.73   DNF 7.31 8.84 7.03 4.16
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:37.00     DNF 1:37.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 35.21   41.89   1:05.91 37.15 49.38 35.21 39.13
Janelle Adsuara    USA
Janelle Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 50.83   59.93   DNF 57.40 1:08.05 54.33 50.83
2x2x2 Cube First round 24 8.50   26.14   30.41 35.65 34.47 8.50 13.55
Jenny Liu    USA
Jenny Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 33.31   40.49   36.84 44.33 42.08 42.56 33.31
Pyraminx Combined Final 10 1:35.61     1:35.61 6:56.94
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.19   12.80   12.22 13.56 12.19 13.65 12.63
Second round 5 10.93   12.35   13.00 12.00 12.05 10.93 13.22
First round 5 10.00   12.07   10.00 13.09 11.58 11.55 13.93
2x2x2 Cube First round 10 3.55   6.70   DNF 8.05 6.03 3.55 6.02
4x4x4 Cube Combined Final 5 56.00   1:05.08   1:02.68 58.15 1:14.40 56.00 2:16.56
3x3x3 One-Handed Final 2 17.13   17.25   17.94 17.13 17.40 17.16 17.19
Combined First round 3 16.47   18.71   19.27 16.47 22.46 18.50 18.36
Josef Forrest    USA
Josef Forrest
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 37.15   45.23   DNF 45.19 43.53 46.96 37.15
Joseph Skyler    USA
Joseph Skyler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.21   14.74   16.47 13.52 13.21 14.22 17.15
First round 13 15.46   17.76   17.11 15.46 17.50 21.68 18.66
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 43.44   52.65   43.44 DNF 52.59 1:01.30 44.06
Justin Adsuara    USA
Justin Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 7.59   10.85   9.02 11.36 7.59 12.18 12.53
Second round 4 9.34   12.04   DNF 9.34 12.31 12.53 11.27
First round 8 11.22   12.52   11.53 11.22 14.13 14.58 11.91
2x2x2 Cube Final 3 3.65   4.51   3.65 5.43 4.61 4.30 4.61
First round 3 3.71   4.17   4.25 4.41 3.86 3.71 6.22
3x3x3 One-Handed Final 5 15.46   20.13   23.11 15.46 25.63 18.02 19.25
Combined First round 4 13.55   20.62   25.19 20.80 19.52 13.55 21.53
Kevin Zeng    USA
Kevin Zeng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 12.38   13.28   14.33 12.38 12.40 13.11 DNF
First round 6 11.21   12.27   11.21 13.21 12.09 14.59 11.52
2x2x2 Cube Final 5 2.46   4.65   4.53 3.97 6.44 2.46 5.46
First round 7 5.16   5.61   7.06 5.96 5.25 5.63 5.16
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:00.25   1:07.17   1:00.25 1:08.33 1:06.58 1:10.81 1:06.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 24.59   31.43   32.71 42.56 33.27 28.30 24.59
Pyraminx Combined Final 5 6.91   14.57   6.91 DNF 15.86 18.03 9.81
Kory Hui    USA
Kory Hui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 20.08   26.86   27.50 22.75 30.78 20.08 30.34
2x2x2 Cube First round 14 6.19   8.31   10.08 6.19 8.47 8.65 7.81
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:50.08     1:50.08 2:36.53
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 1:03.55   1:08.50   1:39.09 1:06.63 1:06.22 1:12.66 1:03.55
Pyraminx Combined Final 4 10.90   13.91   21.03 10.90 12.56 15.58 13.58
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 13.18   14.01   14.52 15.40 13.18 14.22 13.28
First round 10 10.86   13.61   11.93 15.21 10.86 13.69 15.90
2x2x2 Cube First round 9 3.88   6.14   12.78 6.94 6.09 5.40 3.88
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:46.05   DNF   1:46.05 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 19.08   26.86   DNF 19.08 19.25 24.44 36.88
Combined First round 8 23.52   25.24   24.06 23.86 27.94 23.52 27.81
Maya Luna Celeste    USA
Maya Luna Celeste
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 32.77   34.26   33.52 33.09 36.16 32.77 40.31
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 1:18.72   1:35.03   1:18.72 1:42.28 1:39.05 1:51.90 1:23.77
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.25   13.99   13.36 15.00 14.96 13.66 13.25
Second round 7 11.72   12.45   13.25 11.72 11.80 12.93 12.61
First round 4 10.83   11.89   10.83 11.44 12.58 12.31 11.91
2x2x2 Cube Final 7 2.15   4.96   6.15 2.15 2.80 5.94 6.63
First round 2 2.90   4.10   4.59 3.06 4.68 4.66 2.90
4x4x4 Cube Combined Final 2 43.81   46.33   43.81 44.94 46.75 47.31 54.65
3x3x3 One-Handed Final 6 19.69   23.03   20.56 19.69 26.21 22.31 26.90
Combined First round 6 18.81   23.10   20.13 36.71 22.83 26.34 18.81
Pyraminx Combined Final 1 4.84   6.75   6.50 4.84 5.28 DNF 8.46
Square-1 Combined Final 2 25.46   30.61   25.58 25.46 41.02 28.19 38.05
Patrick Chu (朱桓鋒)    USA
Patrick Chu (朱桓鋒)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 1:33.43   1:53.65   1:52.59 2:22.90 1:58.83 1:33.43 1:49.54
2x2x2 Cube First round 26 39.28   50.27   52.36 42.15 56.31 39.28 1:05.47
Paul Mahvi    USA
Paul Mahvi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 21.08   25.04   31.41 23.81 22.16 29.16 21.08
First round 19 21.86   24.77   27.90 23.91 25.90 21.86 24.50
2x2x2 Cube First round 11 5.13   7.08   5.13 DNF 5.58 6.19 9.46
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:41.97     2:18.69 1:41.97
Pyraminx Combined Final 6 13.59   17.81   24.25 13.59 19.75 16.59 17.08
Square-1 Combined Final 4 2:21.46     2:21.46 2:58.40
Ravi Fernando    USA
Ravi Fernando
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.09   9.97   10.43 10.09 9.40 9.09 12.33
Second round 2 9.88   11.58   9.88 13.31 10.96 11.91 11.86
First round 1 8.65   10.47   13.86 8.65 11.16 9.94 10.30
2x2x2 Cube Final 4 2.25   4.59   4.46 2.25 6.80 2.52 7.03
First round 8 3.56   5.77   5.36 3.56 7.38 6.28 5.68
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 8 22.72   26.98   29.61 25.90 22.72 25.43 32.72
Combined First round 7 19.27   24.94   25.97 24.53 24.33 29.91 19.27
Shashwat Sparsh    USA
Shashwat Sparsh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 32.33   34.94   36.71 32.33 33.25 34.86 44.46
2x2x2 Cube First round 23 9.81   12.38   14.90 11.83 23.31 10.41 9.81
Pyraminx Combined Final 7 18.68   23.60   18.68 30.63 19.90 20.27 DNS
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 15.38   17.34   16.13 19.31 16.58 15.38 22.21
First round 12 16.19   17.35   16.19 17.84 16.97 17.36 17.72
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:47.88   DNF   1:47.88 DNF 2:01.84
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Combined Final 1 14.44   18.42   15.33 14.44 20.90 25.44 19.03
Theo Waitkus    USA
Theo Waitkus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 25.27   26.91   26.80 25.27 26.91 27.02 27.16
2x2x2 Cube First round 19 7.28   9.53   15.59 9.13 10.25 7.28 9.21
4x4x4 Cube Combined Final 16 2:43.48     2:43.48 2:58.11
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 1:02.28   1:16.74   1:13.05 2:20.55 1:17.25 1:02.28 1:19.93
Thomas Kelley    USA
Thomas Kelley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 43.44   DNF   DNF DNF 52.15 43.44 1:26.16
Tiffany Chien    USA
Tiffany Chien
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.71   19.95   19.80 30.53 16.71 19.65 20.41
First round 11 15.71   16.51   21.13 16.44 17.31 15.78 15.71
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:49.93     2:05.80 1:49.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 32.68   35.34   34.18 40.27 32.68 32.94 38.90
Tristan Gonzalez    USA
Tristan Gonzalez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 27.06   30.84   31.40 27.06 28.22 DNF 32.91
2x2x2 Cube First round 18 6.41   9.44   12.75 11.13 10.43 6.41 6.77
Weston Mizumoto    USA
Weston Mizumoto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.16   13.09   11.16 14.46 17.34 12.25 12.55
Second round 3 10.38   11.74   11.33 11.94 12.28 11.94 10.38
First round 3 9.25   11.89   9.61 9.25 11.78 14.27 16.69
2x2x2 Cube Final 1 2.56   2.82   3.11 2.56 2.77 2.57 3.86
First round 6 2.80   4.81   4.50 6.00 DNF 3.94 2.80
4x4x4 Cube Combined Final 4 47.68   50.80   52.16 51.40 1:15.08 47.68 48.83
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 14.33   16.47   15.30 16.00 18.11 14.33 21.55
Combined First round 1 14.25   17.47   18.86 16.13 17.41 14.25 19.52
Square-1 Combined Final 3 20.47   31.83   20.47 46.44 35.55 32.38 27.55
Yi-Hsueh Chu (朱弈學)    USA
Yi-Hsueh Chu (朱弈學)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.77   17.42   17.56 17.25 13.77 19.96 17.44
First round 15 16.03   19.05   22.15 16.03 21.80 17.78 17.58
2x2x2 Cube First round 12 6.25   7.51   10.52 7.84 6.25 7.63 7.05
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:15.15   1:22.63   1:26.97 1:20.88 DNF 1:20.05 1:15.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 36.05   40.17   39.25 39.44 41.83 42.86 36.05