Slovenian Open 2012

Date City WCA LInk
2012-4-14~15  Slovenia, Maribor Slovenian Open 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Stefan Stoiber 12.36  Jure Gregorc 12.54  Hunor Bózsing 12.59
 2x2x2 Cube  Bertalan Bodor 4.06  Viktor Kalmar 4.16  Dániel Varga 4.40
 4x4x4 Cube  Dániel Varga 51.21  Bertalan Bodor 52.17  Matic Omulec 53.73
 5x5x5 Cube  Matic Omulec 1:30.55  Michael Röhrer 1:34.81  Pablo Grasböck 1:34.87
 6x6x6 Cube  Matic Omulec 2:52.39  Michael Röhrer 2:57.20  Dániel Varga 3:25.31
 7x7x7 Cube  Michael Röhrer 4:56.07  Dániel Varga 5:01.88  Matic Omulec 6:02.82
 3x3x3 Blindfolded  Bertalan Bodor 1:12.97  István Kocza 1:59.53  Dániel Varga 2:05.55
 3x3x3 Fewest Moves  Olivér Perge 33  Dániel Varga 35  Darko Zakelšek 40
 3x3x3 One-Handed  Hunor Bózsing 20.08  Dániel Varga 21.16  Pablo Grasböck 21.33
 3x3x3 With Feet  Endre Kovács 1:37.89  Matic Omulec 2:10.66  Petra Vogrinec 2:16.08
 Rubik's Clock  Olivér Perge 12.35  Dániel Varga 15.97  Sanio Kasumovic 16.89
 Megaminx  Matic Omulec 1:00.58  David Gugl 1:05.75  Michael Röhrer 1:17.40
 Pyraminx  Brúnó Bereczki 4.67  Dániel Varga 6.79  David Burany 6.91
 Square-1  Michael Röhrer 22.74  Branko Kobal 31.81  Dániel Varga 31.99
 3x3x3 Multi-Blind  Dániel Varga 5/5 45:47  István Kocza 8/11 58:23  Endre Kovács 2/2 11:27
       Rubik's Magic  David Burany 1.32  Dániel Varga 1.33  Stefan Stoiber 1.33
       Master Magic  Bertalan Bodor 2.63  Hunor Bózsing 2.76  Stefan Stoiber 3.09
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jure Gregorc 10.19   11.59    Slovenia 10.91 11.97 11.90 10.19 13.33
2 Matic Omulec 11.22   12.25    Slovenia 13.41 11.22 11.59 16.41 11.75
3 Stefan Stoiber 12.06   12.47    Austria 12.50 12.71 13.46 12.19 12.06
4 Brúnó Bereczki 10.41   13.04    Hungary 13.52 12.11 10.41 13.50 14.96
5 Bertalan Bodor 11.47   13.34    Hungary 13.78 12.72 17.03 13.52 11.47
6 Pablo Grasböck 10.69   13.40    Austria 10.69 14.47 12.96 26.43 12.77
7 Dániel Varga 9.69   13.90    Hungary 9.69 13.79 15.31 13.77 14.13
8 Toni Varga 13.21   14.47    Croatia 13.46 15.05 13.21 16.38 14.90
9 Hunor Bózsing 12.88   14.48    Hungary 15.52 14.65 13.28 DNF 12.88
10 Viktor Kalmar 12.68   14.49    Austria 14.40 12.68 17.71 13.81 15.27
11 Michael Röhrer 10.50   14.66    Austria 14.38 14.90 14.81 14.78 10.50
12 Olivér Perge 13.11   14.77    Hungary 13.11 13.52 16.63 20.02 14.15
13 Miha Rajter 14.22   15.65    Slovenia 14.22 15.44 17.40 15.83 15.69
14 István Márián 13.90   15.85    Hungary 13.90 15.38 14.28 20.27 17.88
15 Christoph Prasch 13.65   15.86    Austria 17.46 17.43 15.19 14.97 13.65
16 Ágoston Török 15.58   16.58    Hungary 19.63 16.78 16.40 15.58 16.56
17 Jernej Vajda 16.05   17.04    Slovenia 21.29 17.84 16.65 16.05 16.63
18 David Burany 14.71   17.05    Austria 14.88 18.27 18.53 14.71 18.00
19 Krisztián Pál Szűcs 13.40   17.07    Hungary 17.83 13.40 19.53 16.66 16.72
20 Valentin Havlovec 14.86   17.21    Austria 17.16 31.25 14.86 15.16 19.31
21 Blaž Dobravec 16.83   17.29    Slovenia 16.83 17.30 17.19 17.38 19.03
22 Uroš Hekić 13.09   17.47    Slovenia 16.72 13.09 18.66 17.03 25.56
23 Ivan Jeličić 14.71   18.36    Croatia 14.71 15.96 20.50 21.13 18.63
24 Darko Zakelšek 15.56   19.13    Slovenia 16.09 21.38 21.53 19.91 15.56
25 Jernej Omulec 16.36   20.13    Slovenia 20.83 22.08 21.88 16.36 17.68
26 Sanio Kasumovic 18.18   20.20    Austria 21.43 22.02 19.77 18.18 19.41
27 Branko Kobal 18.22   20.88    Slovenia 22.34 24.16 19.90 20.41 18.22
28 Dušan Zakelšek 20.38   21.45    Slovenia 22.21 20.94 20.38 21.21 22.46
29 Endre Kovács 17.18   21.95    Hungary 24.84 20.00 17.18 25.86 21.02
30 Marina Mihaljević 18.53   22.30    Croatia 18.53 21.33 25.36 23.11 22.46
31 Alexander Kupfer 19.94   22.74    Austria 19.94 23.56 26.45 20.95 23.71
32 Darko Vajda 20.59   22.95    Croatia 21.56 20.59 22.44 26.22 24.84
33 Daniel Gömböš 21.15   23.66    Slovenia 25.69 26.93 22.78 21.15 22.52
34 Matej Salković 18.78   24.51    Croatia 21.61 23.69 18.78 28.22 29.72
35 Gábor Nagy 22.71   26.91    Hungary 24.28 27.43 22.71 29.02 33.69
36 István Kocza 23.53   27.34    Hungary 27.05 23.53 27.63 27.34 DNF
37 Lea Barbarić 18.71   27.46    Croatia 18.71 26.47 26.72 29.18 DNF
38 Ivan Mužić 22.71   28.51    Croatia 31.81 22.71 39.56 25.30 28.43
39 David Popović 26.31   28.59    Slovenia 34.63 30.58 27.30 26.31 27.90
40 Petra Vogrinec 25.18   28.93    Slovenia 29.79 31.53 27.86 29.15 25.18
41 Niki Placskó 24.28   29.52    Hungary 27.58 31.44 24.28 35.00 29.55
42 Zoltán János Kiss 30.25   31.02    Hungary 32.05 DNF 30.25 30.50 30.52
43 Jure Vidmar 25.27   31.31    Slovenia 43.78 34.61 26.80 32.52 25.27
44 Nejc Kadivnik 28.31   32.61    Slovenia 32.53 30.50 34.81 35.52 28.31
45 Enej Sečki 29.83   34.92    Slovenia 31.72 44.59 29.83 32.88 40.16
46 Damijan Duh 30.41   36.11    Slovenia 41.56 30.41 35.68 1:11.08 31.09
47 Borut Vračko 37.19   45.19    Slovenia 49.18 37.19 41.63 44.75 50.81
48 Matija Fakin 34.31   45.70    Slovenia 41.05 34.31 52.21 55.77 43.83
49 Leon Fabčič Flis 39.33   54.12    Slovenia 1:13.38 1:27.22 49.40 39.33 39.59
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jure Gregorc 10.30   11.92    Slovenia 10.30 15.91 11.31 12.19 12.25
2 Stefan Stoiber 11.36   12.35    Austria 12.13 13.25 11.36 13.11 11.81
3 Pablo Grasböck 10.86   12.39    Austria 10.86 12.41 12.71 13.40 12.05
4 Bertalan Bodor 11.50   12.56    Hungary 13.19 12.41 14.47 12.09 11.50
5 Dániel Varga 11.11   12.97    Hungary 12.33 14.68 11.11 11.90 15.71
6 Brúnó Bereczki 10.83   13.00    Hungary 10.83 14.27 11.19 13.55 14.27
7 Viktor Kalmar 11.59   13.01    Austria 12.25 14.33 DNF 12.46 11.59
8 David Burany 12.72   13.33    Austria 13.96 12.72 15.13 13.06 12.97
9 Matic Omulec 10.63   13.52    Slovenia 10.63 12.66 DNF 12.03 15.88
10 Olivér Perge 12.11   13.58    Hungary 12.61 12.11 14.50 13.63 16.34
11 Hunor Bózsing 12.19   13.84    Hungary 12.19 15.78 12.40 15.33 13.80
12 Jernej Vajda 13.80   14.64    Slovenia 14.30 18.69 15.77 13.80 13.86
13 Michael Röhrer 12.43   14.70    Austria 14.91 14.22 12.43 14.97 15.71
14 Miha Rajter 14.00   15.02    Slovenia 16.19 14.00 14.56 16.19 14.31
15 Toni Varga 12.53   15.07    Croatia DNF 14.50 12.53 13.11 17.59
16 Valentin Havlovec 11.53   15.44    Austria 15.68 16.40 16.63 14.25 11.53
17 Krisztián Pál Szűcs 14.58   15.62    Hungary 16.68 14.58 15.72 16.08 15.05
18 Ivan Jeličić 13.22   16.30    Croatia DNF 16.34 18.05 14.52 13.22
19 Christoph Prasch 14.06   16.75    Austria 14.06 18.69 15.97 19.27 15.58
20 István Márián 12.71   16.77    Hungary 23.66 16.94 16.13 12.71 17.25
21 Ágoston Török 15.44   17.26    Hungary 15.94 19.00 16.83 15.44 19.56
22 Darko Zakelšek 14.19   17.51    Slovenia 14.19 18.96 19.33 15.77 17.81
23 Blaž Dobravec 16.28   18.26    Slovenia 17.28 16.86 20.63 16.28 22.25
24 Uroš Hekić 17.30   19.74    Slovenia 21.33 18.16 17.30 21.33 19.72
25 Dušan Zakelšek 17.36   20.33    Slovenia 17.36 17.88 20.34 22.77 26.16
26 Darko Vajda 19.27   20.58    Croatia 20.50 DNF 21.21 19.27 20.02
27 Sanio Kasumovic 17.68   20.69    Austria 17.68 24.63 20.52 23.44 18.11
28 Branko Kobal 19.33   21.23    Slovenia 24.31 19.33 21.80 20.13 21.77
29 Lea Barbarić 18.55   21.60    Croatia 18.55 22.71 22.21 20.31 22.27
30 Endre Kovács 20.46   21.77    Hungary 20.46 20.59 23.56 24.40 21.16
31 István Kocza 18.59   22.05    Hungary 25.75 24.83 22.21 18.59 19.11
32 Daniel Gömböš 19.84   22.71    Slovenia 19.84 21.19 25.68 30.19 21.27
33 Alexander Kupfer 22.19   22.97    Austria 22.19 25.19 22.27 24.41 22.22
34 Gábor Nagy 23.69   24.60    Hungary 24.89 23.86 25.06 23.69 DNF
35 Jernej Omulec 18.81   24.61    Slovenia 18.81 20.09 DNF 27.91 25.83
36 Matej Salković 20.97   25.63    Croatia 23.50 29.52 23.86 31.93 20.97
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stefan Stoiber 11.56   12.36    Austria 11.80 12.65 12.63 16.86 11.56
2 Jure Gregorc 9.94   12.54    Slovenia 12.11 13.22 12.56 12.96 9.94
3 Hunor Bózsing 11.27   12.59    Hungary 12.13 11.56 14.08 14.16 11.27
4 Dániel Varga 11.78   12.76    Hungary 12.15 15.96 11.78 12.46 13.68
5 Pablo Grasböck 10.75   13.07    Austria 12.44 14.03 12.74 10.75 16.25
6 Brúnó Bereczki 12.90   13.47    Hungary 12.90 13.53 14.56 12.91 13.97
7 Michael Röhrer 11.31   13.72    Austria 11.69 15.94 11.31 13.63 15.83
8 Olivér Perge 13.16   13.86    Hungary 15.22 13.16 13.81 13.80 13.97
9 Matic Omulec 11.56   13.96    Slovenia 12.46 16.40 15.03 14.40 11.56
10 Bertalan Bodor 12.61   14.03    Hungary 15.27 14.83 12.61 13.55 13.72
11 David Burany 13.71   15.30    Austria 13.71 15.97 13.81 17.75 16.13
12 Viktor Kalmar 14.81   DNF    Austria 16.28 14.81 DNF DNF 15.69
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jure Gregorc 3.03   3.80   NR  Slovenia 5.22 3.65 3.38 3.03 4.38
2 Bertalan Bodor 3.68   4.07    Hungary 4.69 3.69 4.93 3.84 3.68
3 Viktor Kalmar 3.80   4.23    Austria 7.00 3.80 4.15 4.46 4.09
4 Pablo Grasböck 4.06   4.32    Austria 4.06 4.31 4.41 4.25 5.38
5 Stefan Stoiber 2.59   4.68    Austria 3.52 4.93 5.58 7.34 2.59
6 Dániel Varga 4.31   4.76    Hungary 4.86 4.65 4.31 5.18 4.77
7 Uroš Hekić 4.27   4.99    Slovenia 4.27 6.88 6.31 4.33 4.33
8 Hunor Bózsing 4.83   5.11    Hungary 5.11 5.31 6.96 4.91 4.83
9 Brúnó Bereczki 2.88   5.15    Hungary 5.00 5.16 5.28 5.58 2.88
10 Valentin Havlovec 4.06   5.15    Austria 6.81 4.06 5.50 5.58 4.36
11 Christoph Prasch 3.66   5.18    Austria 4.83 3.66 6.16 4.77 5.94
12 Ivan Jeličić 4.11   5.24   NR  Croatia 4.11 4.13 6.81 5.22 6.38
13 Matic Omulec 3.69   5.25    Slovenia 4.16 6.18 5.56 3.69 6.03
14 David Burany 4.88   5.56    Austria 5.72 5.36 5.59 4.88 5.77
15 Jure Vidmar 4.31   5.57    Slovenia 4.31 6.93 6.69 4.88 5.15
16 Michael Röhrer 5.02   5.62    Austria 5.21 5.02 5.81 8.21 5.84
17 Krisztián Pál Szűcs 4.25   5.90    Hungary 5.59 6.97 5.68 6.44 4.25
18 Darko Zakelšek 4.53   6.14    Slovenia 5.00 6.58 6.84 6.94 4.53
19 Miha Rajter 4.02   6.21    Slovenia 7.58 5.97 6.41 6.25 4.02
20 Toni Varga 5.68   6.23    Croatia 7.06 5.77 6.30 6.61 5.68
21 Jernej Omulec 4.94   6.26    Slovenia 7.71 4.94 7.38 5.59 5.81
22 István Márián 4.27   6.36    Hungary 4.27 6.11 6.72 11.00 6.25
23 Branko Kobal 5.19   6.78    Slovenia 5.19 8.41 9.40 5.90 6.02
24 Dušan Zakelšek 4.13   6.85    Slovenia 16.15 6.66 8.58 5.30 4.13
25 Olivér Perge 5.55   6.97    Hungary 7.55 5.91 5.55 7.44 8.58
26 Alexander Kupfer 4.84   7.69    Austria 11.66 7.56 4.84 7.96 7.56
27 Ágoston Török 3.33   8.01    Hungary 3.33 8.61 9.33 7.28 8.13
28 Matej Salković 5.46   8.29    Croatia 6.00 11.84 DNF 7.02 5.46
29 David Popović 5.55   8.75    Slovenia 7.44 10.59 10.66 8.21 5.55
30 Niki Placskó 6.63   8.84    Hungary 10.96 8.90 9.84 7.77 6.63
31 Blaž Dobravec 6.81   9.17    Slovenia 32.02 8.22 10.59 6.81 8.71
32 Darko Vajda 5.16   9.38    Croatia 8.21 5.16 10.34 9.59 12.83
33 Endre Kovács 5.56   9.43    Hungary 11.59 10.68 12.77 6.02 5.56
34 Enej Sečki 6.66   9.47    Slovenia 8.80 6.66 11.25 8.43 11.18
35 Jernej Vajda 4.61   9.75    Slovenia 14.43 4.61 7.25 7.56 26.11
36 Petra Vogrinec 6.59   10.69    Slovenia 12.90 6.59 9.00 12.85 10.21
37 Ivan Mužić 8.94   11.18    Croatia 14.61 DNF 9.16 9.78 8.94
38 Leon Fabčič Flis 8.50   11.61    Slovenia 12.25 10.05 8.50 13.44 12.53
39 Zoltán János Kiss 8.56   11.66    Hungary 14.00 14.21 11.80 9.18 8.56
40 Sanio Kasumovic 6.40   12.04    Austria 8.09 10.88 17.15 18.96 6.40
41 István Kocza 13.02   13.72    Hungary 13.02 13.25 13.18 14.72 14.79
42 Matija Fakin 6.31   13.99    Slovenia 7.97 6.31 12.88 24.13 21.11
43 Borut Vračko 12.83   16.82    Slovenia 23.38 17.59 12.83 16.46 16.41
44 Lea Barbarić 12.55   17.19    Croatia DNF 12.66 20.94 17.96 12.55
45 Nejc Kadivnik 16.80   17.64    Slovenia 18.52 17.08 25.68 16.80 17.31
46 Gábor Nagy 11.31   DNF    Hungary DNF 11.31 DNF DNS DNS
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jure Gregorc 2.80   3.28   NR  Slovenia 8.72 3.11 2.80 3.02 3.72
2 Viktor Kalmar 2.83   3.77   NR  Austria 3.96 2.83 3.59 4.28 3.77
3 Dániel Varga 3.05   4.06    Hungary 3.52 3.69 4.96 3.05 5.61
4 Bertalan Bodor 3.00   4.24    Hungary 3.55 4.28 6.36 3.00 4.90
5 Matic Omulec 3.53   4.28    Slovenia 3.53 3.55 5.63 5.27 4.02
6 Olivér Perge 3.34   4.54    Hungary 5.59 3.34 3.86 4.16 6.15
7 Pablo Grasböck 3.91   4.62    Austria 5.03 4.03 3.91 5.53 4.80
8 Christoph Prasch 3.09   5.12    Austria 5.55 4.80 5.71 3.09 5.00
9 Hunor Bózsing 4.88   5.35    Hungary 6.08 5.06 4.90 4.88 6.77
10 David Burany 3.52   5.44    Austria 3.52 5.72 7.52 5.25 5.36
11 Valentin Havlovec 5.08   5.54    Austria 5.36 5.75 6.21 5.08 5.50
12 Jure Vidmar 5.19   5.60    Slovenia 5.90 5.68 5.19 5.21 6.43
13 Toni Varga 3.18   NR 5.62    Croatia 3.18 5.65 5.53 5.69 6.36
14 Miha Rajter 5.18   5.65    Slovenia 5.40 5.96 5.58 6.02 5.18
15 Krisztián Pál Szűcs 4.59   5.72    Hungary 6.56 5.55 8.44 4.59 5.06
16 Jernej Omulec 5.19   5.72    Slovenia 5.28 5.19 5.78 6.11 7.97
17 Stefan Stoiber 4.97   5.82    Austria 5.20 7.19 4.97 7.68 5.08
18 Michael Röhrer 5.25   5.88    Austria 5.31 5.91 5.25 6.41 7.86
19 Brúnó Bereczki 3.93   6.01    Hungary 5.52 6.02 3.93 7.00 6.50
20 Dušan Zakelšek 5.75   6.27    Slovenia 6.03 5.86 5.75 6.91 7.47
21 Ágoston Török 4.72   6.33    Hungary 5.93 8.43 4.72 6.34 6.71
22 Uroš Hekić 4.97   6.49    Slovenia 7.25 4.97 5.18 7.03 7.78
23 Ivan Jeličić 5.05   6.92    Croatia 6.58 6.03 5.05 8.15 8.53
24 Branko Kobal 6.34   7.01    Slovenia 6.63 7.22 7.18 8.93 6.34
25 Darko Zakelšek 6.96   7.46    Slovenia 8.52 6.96 7.71 7.15 7.53
26 Blaž Dobravec 5.03   7.86    Slovenia 9.47 8.56 5.03 7.08 7.94
27 Darko Vajda 6.86   7.88    Croatia 7.96 6.93 6.86 9.44 8.75
28 Matej Salković 5.38   8.00    Croatia 5.38 DNF 7.77 8.33 7.90
29 Alexander Kupfer 5.91   8.10    Austria 7.75 8.47 5.91 8.08 9.25
30 Enej Sečki 6.71   8.59    Slovenia 10.63 9.23 8.86 7.68 6.71
31 David Popović 8.21   10.57    Slovenia 8.21 10.05 12.63 10.94 10.72
32 Niki Placskó 9.03   11.32    Hungary 13.69 20.38 9.03 9.11 11.16
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bertalan Bodor 3.84   4.06    Hungary 3.84 4.31 3.97 4.15 4.06
2 Viktor Kalmar 3.03   4.16    Austria 4.09 5.21 4.93 3.47 3.03
3 Dániel Varga 3.38   4.40    Hungary 4.44 5.18 3.69 5.08 3.38
4 Jure Gregorc 3.94   4.41    Slovenia 3.94 4.31 4.09 4.84 6.61
5 Matic Omulec 4.34   4.58    Slovenia 4.65 4.34 5.61 4.61 4.47
6 Hunor Bózsing 4.15   4.83    Hungary 4.15 4.15 4.81 5.52 6.86
7 Christoph Prasch 4.22   5.24    Austria 5.59 7.21 4.22 5.86 4.28
8 Pablo Grasböck 4.00   5.67    Austria 8.13 5.22 4.00 7.58 4.22
9 David Burany 5.30   6.44    Austria 7.21 6.11 7.59 5.30 6.00
10 Olivér Perge 4.78   DNF    Hungary 4.78 DNF 7.08 DNF DNF
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Röhrer 45.61   49.38    Austria 45.61 51.34 50.78 59.81 46.02
2 Jure Gregorc 50.66   54.54    Slovenia 50.86 50.66 53.18 59.58 1:02.40
3 Dániel Varga 50.59   57.00    Hungary 1:05.02 50.59 55.35 58.43 57.22
4 Bertalan Bodor 43.13   57.23    Hungary 57.30 55.96 58.43 43.13 58.83
5 Stefan Stoiber 53.41   58.59    Austria 1:10.13 1:02.69 53.69 53.41 59.40
6 Matic Omulec 41.59   NR 59.09    Slovenia 2:48.15 58.96 41.59 1:00.03 58.27
7 Brúnó Bereczki 55.40   59.18    Hungary 1:03.33 58.63 1:05.00 55.40 55.58
8 Pablo Grasböck 52.58   1:00.52    Austria 58.56 1:02.31 52.58 1:02.28 1:00.72
9 Hunor Bózsing 57.65   1:00.54    Hungary 1:01.71 57.65 1:01.27 59.75 1:00.61
10 Viktor Kalmar 55.77   1:00.72    Austria 1:06.68 1:15.91 55.77 57.55 57.93
11 Miha Rajter 1:00.96   1:02.80    Slovenia 1:05.15 1:02.15 1:01.09 1:00.96 DNF
12 Olivér Perge 1:02.36   1:06.37    Hungary 1:06.11 1:08.08 1:11.71 1:02.36 1:04.91
13 Darko Zakelšek 45.56   1:07.24    Slovenia 1:12.11 1:10.02 45.56 1:09.09 1:02.61
14 Valentin Havlovec 54.36   1:07.32    Austria 1:03.68 1:12.08 1:16.63 54.36 1:06.21
15 Ivan Jeličić 59.21   NR 1:09.71   NR  Croatia 1:10.91 1:07.71 1:19.47 59.21 1:10.52
16 Christoph Prasch 1:04.40   1:13.07    Austria 1:11.09 1:04.40 1:07.34 1:20.78 1:24.31
17 István Márián 1:10.09   1:18.57    Hungary 1:41.13 1:28.52 1:10.15 1:10.09 1:17.03
18 Sanio Kasumovic 1:15.44   1:21.89    Austria 1:15.44 1:17.06 1:25.56 1:23.05 1:35.56
19 Jernej Vajda 1:10.00   1:22.13    Slovenia 1:25.83 1:21.83 1:22.59 1:21.97 1:10.00
20 Ágoston Török 1:10.65   1:22.92    Hungary 1:31.28 1:10.65 1:26.08 1:19.47 1:23.21
21 David Burany 1:21.96   1:25.04    Austria 1:35.84 1:21.96 1:25.53 1:27.19 1:22.41
22 Krisztián Pál Szűcs 1:19.68   1:27.38    Hungary 1:19.68 1:19.71 1:32.56 1:29.86 1:39.15
23 Alexander Kupfer 1:25.91   1:34.86    Austria 1:25.91 1:35.44 1:29.63 1:39.50 1:43.97
24 Jernej Omulec 1:21.97   1:34.97    Slovenia 1:29.56 1:51.09 DNF 1:24.27 1:21.97
25 Toni Varga 1:21.27   1:37.50    Croatia 1:40.41 1:21.27 1:26.08 1:51.13 1:46.00
26 Dušan Zakelšek 1:29.86   1:38.92    Slovenia 1:29.86 1:32.68 DNF 1:51.91 1:32.18
27 Endre Kovács 1:38.58      Hungary 1:38.93 1:38.58
28 Blaž Dobravec 1:41.65      Slovenia 2:04.46 1:41.65
29 Matej Salković 1:42.28      Croatia 2:12.21 1:42.28
30 Uroš Hekić 1:48.90      Slovenia 2:20.55 1:48.90
31 Branko Kobal 1:52.02      Slovenia 1:52.02 DNF
32 Gábor Nagy 2:01.28      Hungary 3:06.81 2:01.28
33 István Kocza 2:09.84      Hungary 2:44.25 2:09.84
34 Ivan Mužić 2:17.78      Croatia 2:55.43 2:17.78
35 Zoltán János Kiss 2:37.81      Hungary 3:09.71 2:37.81
36 Borut Vračko 2:50.71      Slovenia 3:30.68 2:50.71
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dániel Varga 45.55   51.21    Hungary 47.94 45.55 58.86 53.13 52.56
2 Bertalan Bodor 47.06   52.17    Hungary 1:03.55 47.06 49.41 55.53 51.58
3 Matic Omulec 47.08   53.73    Slovenia 51.83 55.00 1:04.15 47.08 54.36
4 Michael Röhrer 46.55   53.95    Austria 1:01.18 46.55 54.91 53.77 53.16
5 Jure Gregorc 44.53   54.99    Slovenia 1:07.43 56.86 49.53 44.53 58.59
6 Stefan Stoiber 50.72   55.85    Austria 55.16 50.72 57.56 1:00.38 54.83
7 Pablo Grasböck 48.13   55.93    Austria 55.15 1:08.93 48.13 58.30 54.33
8 Brúnó Bereczki 52.86   57.69    Hungary 1:03.47 59.69 58.86 52.86 54.52
9 Viktor Kalmar 53.09   59.68    Austria 1:07.00 54.38 53.09 1:06.88 57.78
10 Hunor Bózsing 48.02   1:01.73    Hungary 54.38 1:10.59 1:09.34 48.02 1:01.47
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dániel Varga 1:23.00   1:32.77    Hungary 1:34.09 1:35.52 1:46.03 1:28.71 1:23.00
2 Matic Omulec 1:28.93   1:35.50   NR  Slovenia 1:37.66 1:44.18 1:36.00 1:28.93 1:32.84
3 Michael Röhrer 1:27.41   1:36.61    Austria 1:39.16 1:27.41 1:41.88 1:34.71 1:35.97
4 Pablo Grasböck 1:31.78   1:36.75    Austria 1:38.77 1:31.94 1:39.55 1:40.50 1:31.78
5 Bertalan Bodor 1:34.69   1:37.36    Hungary 1:37.44 1:41.16 1:36.13 1:38.50 1:34.69
6 Olivér Perge 1:34.44   1:46.07    Hungary 1:52.13 1:54.58 1:34.44 1:48.43 1:37.66
7 Miha Rajter 1:38.86   1:46.40    Slovenia 1:49.02 1:42.31 1:38.86 1:47.86 1:50.50
8 Stefan Stoiber 1:39.66   1:47.01    Austria 1:47.40 1:47.52 1:46.11 1:55.18 1:39.66
9 Jure Gregorc 1:34.86   1:49.33    Slovenia 1:34.86 1:49.47 1:49.65 1:48.88 1:52.90
10 Valentin Havlovec 1:47.90   2:01.35    Austria 2:07.00 2:00.27 1:47.90 2:02.93 2:00.84
11 Brúnó Bereczki 1:58.90   2:07.41    Hungary 1:58.90 2:04.31 2:11.72 2:22.52 2:06.21
12 Viktor Kalmar 1:47.09   2:13.76    Austria 2:12.47 1:47.09 2:14.93 2:59.22 2:13.88
13 Hunor Bózsing 1:56.83   2:17.83    Hungary 2:15.28 1:56.83 2:14.97 2:23.25 2:28.65
14 Ivan Jeličić 2:16.75   2:22.72    Croatia 2:22.59 2:28.77 2:41.66 2:16.81 2:16.75
15 Jernej Omulec 2:26.77   2:37.24    Slovenia 2:34.68 2:27.13 2:26.77 2:49.91 2:56.91
16 István Márián 2:26.47   3:15.42    Hungary 2:37.86 2:26.47 2:52.19 4:16.22 DNS
17 Sanio Kasumovic 2:37.59      Austria 2:37.59 2:49.34
18 David Burany 2:41.33      Austria 2:41.33 3:07.03
19 Jernej Vajda 2:44.25      Slovenia 3:17.58 2:44.25
20 Toni Varga 2:44.55      Croatia 2:51.94 2:44.55
21 Krisztián Pál Szűcs 2:48.53      Hungary 2:57.72 2:48.53
22 Alexander Kupfer 2:48.55      Austria 2:48.55 2:52.77
23 Ágoston Török 2:54.00      Hungary 2:54.00 3:24.40
24 Darko Zakelšek 2:54.44      Slovenia 2:55.21 2:54.44
25 Branko Kobal 2:55.25      Slovenia 3:25.38 2:55.25
26 Blaž Dobravec 2:55.38      Slovenia 3:17.69 2:55.38
27 Endre Kovács 2:56.93      Hungary 3:01.55 2:56.93
28 Enej Sečki 3:54.80      Slovenia 4:12.08 3:54.80
29 David Popović 4:55.58      Slovenia 5:19.80 4:55.58
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matic Omulec 1:24.93   NR 1:30.55   NR  Slovenia 1:32.41 1:27.16 1:32.37 1:24.93 1:32.11
2 Michael Röhrer 1:28.59   1:34.81   NR  Austria 1:44.00 1:31.96 1:28.59 1:37.94 1:34.53
3 Pablo Grasböck 1:23.52   NR 1:34.87    Austria 1:27.56 1:59.68 1:39.50 1:23.52 1:37.56
4 Dániel Varga 1:27.33   1:38.24    Hungary 1:27.33 1:40.59 1:27.46 1:46.66 1:49.81
5 Jure Gregorc 1:32.94   1:42.62    Slovenia 1:42.58 1:40.65 1:44.97 1:44.63 1:32.94
6 Bertalan Bodor 1:27.97   1:42.72    Hungary 1:49.68 1:38.90 2:01.27 1:27.97 1:39.58
7 Miha Rajter 1:37.15   1:43.17    Slovenia 1:51.09 1:42.72 1:37.15 1:41.93 1:44.86
8 Olivér Perge 1:35.09   1:48.83    Hungary 1:45.86 1:35.09 1:48.47 1:52.16 1:52.31
9 Stefan Stoiber 1:43.94   1:52.93    Austria 1:47.96 2:12.11 1:43.94 1:59.11 1:51.71
10 Valentin Havlovec 1:45.65   1:55.75    Austria 2:09.97 1:48.06 1:53.84 1:45.65 2:05.36
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matic Omulec 2:41.71   NR 2:52.39   NR  Slovenia 2:41.71 2:52.65 3:02.80
2 Michael Röhrer 2:46.61   NR 2:57.20   NR  Austria 2:46.61 3:12.56 2:52.44
3 Dániel Varga 3:12.41   3:25.31    Hungary 3:12.41 3:43.46 3:20.05
4 Olivér Perge 3:24.09   3:43.22    Hungary 3:48.97 3:24.09 3:56.61
5 Valentin Havlovec 3:49.28   3:53.63    Austria 3:49.28 3:59.31 3:52.30
6 Miha Rajter 3:08.22   3:54.21    Slovenia 3:08.22 5:19.35 3:15.05
7 Pablo Grasböck 3:32.69   4:05.31    Austria 3:32.69 4:26.08 4:17.15
8 Jure Gregorc 4:07.31      Slovenia 4:07.31
9 Viktor Kalmar 4:07.44      Austria 4:07.44
10 Ivan Jeličić 4:15.71   NR    Croatia 4:15.71
11 Stefan Stoiber 4:24.80      Austria 4:24.80
12 Brúnó Bereczki 4:29.02      Hungary 4:29.02
13 Alexander Kupfer 5:48.78      Austria 5:48.78
14 Ágoston Török 7:01.52      Hungary 7:01.52
15 István Márián 7:52.69      Hungary 7:52.69
16 Branko Kobal 9:24.09      Slovenia 9:24.09
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Röhrer 4:49.71   4:56.07    Austria 4:49.71 4:54.83 5:03.68
2 Dániel Varga 4:58.94   5:01.88    Hungary 5:02.46 5:04.25 4:58.94
3 Matic Omulec 5:25.96   6:02.82    Slovenia 5:54.65 5:25.96 6:47.84
4 Ivan Jeličić 6:23.69   NR 6:27.41   NR  Croatia 6:25.40 6:33.13 6:23.69
5 Jure Gregorc 6:09.02   6:32.76    Slovenia 6:09.02 6:57.46 6:31.81
6 Valentin Havlovec 6:40.66      Austria 6:40.66
7 Miha Rajter 7:26.81      Slovenia 7:26.81
8 Alexander Kupfer 8:38.25      Austria 8:38.25
9 Viktor Kalmar DNF      Austria DNF
  3x3x3 Blindfolded   Combined Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bertalan Bodor 1:12.97   DNF    Hungary 1:12.97 DNF 1:19.69
2 István Kocza 1:59.53   DNF    Hungary 2:07.69 1:59.53 DNF
3 Dániel Varga 2:05.55   DNF    Hungary DNF 2:46.06 2:05.55
4 Endre Kovács 2:53.96   DNF    Hungary DNF 2:53.96 DNF
5 Jure Gregorc 3:05.78   NR    Slovenia 3:05.78 DNF
6 Pablo Grasböck 4:57.83      Austria DNF 4:57.83
7 Michael Röhrer 5:55.11      Austria 5:55.11 DNF
8 Sanio Kasumovic DNF      Austria DNF DNF
8 Darko Vajda DNF      Croatia DNF DNF
8 Matic Omulec DNF      Slovenia DNF DNF
8 Jernej Vajda DNF      Slovenia DNF DNF
8 Ivan Jeličić DNF      Croatia DNF DNF
8 Darko Zakelšek DNF      Slovenia DNF DNF
8 István Márián DNF      Hungary DNF DNF
8 Gábor Nagy DNF      Hungary DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Olivér Perge 33      Hungary 33
2 Dániel Varga 35      Hungary 35
3 Darko Zakelšek 40      Slovenia 40
4 Endre Kovács 41      Hungary 41
4 Jure Gregorc 41      Slovenia 41
4 Viktor Kalmar 41      Austria 41
4 Brúnó Bereczki 41      Hungary 41
8 Bertalan Bodor 42      Hungary 42
8 Pablo Grasböck 42      Austria 42
10 Ivan Jeličić 44   NR    Croatia 44
10 István Márián 44      Hungary 44
10 David Gugl 44      Austria 44
13 Hunor Bózsing 49      Hungary 49
14 Darko Vajda 52      Croatia 52
14 Gábor Nagy 52      Hungary 52
16 Jernej Omulec 66      Slovenia 66
16 Toni Varga 66      Croatia 66
18 István Kocza DNF      Hungary DNF
18 Ágoston Török DNF      Hungary DNF
18 Krisztián Pál Szűcs DNF      Hungary DNF
18 Matic Omulec DNF      Slovenia DNF
18 Dušan Zakelšek DNF      Slovenia DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hunor Bózsing 16.53   19.16    Hungary 16.53 18.34 26.03 18.02 21.13
2 Pablo Grasböck 17.71   20.88    Austria 17.71 33.61 19.81 21.50 21.33
3 Dániel Varga 20.26   21.55    Hungary 20.26 21.00 20.78 26.43 22.86
4 Matic Omulec 20.13   22.37    Slovenia 24.96 20.13 22.81 21.18 23.11
5 Bertalan Bodor 20.15   23.22    Hungary 21.94 20.15 24.28 25.91 23.44
6 Jure Gregorc 22.94   24.14    Slovenia 23.80 23.44 22.94 25.19 25.77
7 Ágoston Török 22.25   25.15    Hungary 27.94 23.94 26.77 24.74 22.25
8 Viktor Kalmar 24.83   26.26    Austria 30.69 26.75 26.88 25.16 24.83
9 David Gugl 25.80   27.17    Austria 27.08 28.16 25.80 29.71 26.28
10 Stefan Stoiber 25.66   28.47    Austria 34.53 27.05 25.66 31.09 27.28
11 Brúnó Bereczki 23.69   28.62    Hungary 29.96 23.69 26.78 31.46 29.11
12 Krisztián Pál Szűcs 24.41   29.29    Hungary 30.96 24.50 DNF 24.41 32.41
13 Christoph Prasch 21.36   31.85    Austria DNF 37.22 21.36 27.03 31.30
14 István Márián 26.08   32.84    Hungary 26.08 30.71 34.03 35.13 33.78
15 Ivan Jeličić 29.59   33.30    Croatia 29.59 36.13 30.22 33.55 DNF
16 David Burany 24.05   39.38    Austria 39.41 DNF 48.53 24.05 30.19
17 Blaž Dobravec 35.16   39.72    Slovenia 35.16 39.69 38.31 41.16 45.63
18 Sanio Kasumovic 35.56   41.54    Austria DNF 35.56 36.90 43.88 43.84
19 Toni Varga 36.11   43.81    Croatia 39.30 51.69 36.11 57.59 40.44
20 Michael Röhrer 42.33   46.90    Austria 53.77 54.46 42.44 42.33 44.50
21 Endre Kovács 43.15   48.37    Hungary 57.40 44.46 51.58 43.15 49.08
22 Valentin Havlovec 44.03   48.84    Austria 45.59 DNF 46.94 44.03 54.00
23 Branko Kobal 39.63   51.09    Slovenia 45.90 39.63 57.25 1:03.72 50.13
24 Gábor Nagy 43.16   52.86    Hungary 1:04.96 52.44 43.16 50.36 55.78
25 Darko Zakelšek 40.66   53.99    Slovenia 1:23.40 41.83 1:09.55 50.59 40.66
26 Jernej Omulec 42.22   55.20    Slovenia 57.75 42.22 59.52 1:08.74 48.34
27 István Kocza 48.21   57.89    Hungary 1:08.38 1:02.03 53.18 48.21 58.47
28 Petra Vogrinec 54.56   57.94    Slovenia 56.34 54.77 1:04.16 1:02.72 54.56
29 Nejc Kadivnik 1:06.08   1:30.99    Slovenia 1:27.55 1:06.08 1:41.77 1:23.94 1:41.47
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hunor Bózsing 17.58   20.08    Hungary 20.16 20.65 24.21 17.58 19.44
2 Dániel Varga 20.00   21.16    Hungary 20.68 20.16 20.00 28.75 22.63
3 Pablo Grasböck 19.19   21.33    Austria 19.19 21.47 25.93 21.13 21.38
4 Bertalan Bodor 21.02   22.73    Hungary 21.83 22.18 21.02 34.05 24.18
5 Viktor Kalmar 18.43   23.76    Austria 23.31 26.81 24.78 23.19 18.43
6 Matic Omulec 20.41   24.65    Slovenia 24.36 29.75 20.41 23.30 26.30
7 Jure Gregorc 25.61   26.62    Slovenia 26.69 31.75 25.72 27.46 25.61
8 Stefan Stoiber 21.97   29.27    Austria 29.77 28.69 29.34 21.97 31.36
9 Ágoston Török 24.97   30.72    Hungary 24.97 27.90 36.03 32.96 31.31
10 Brúnó Bereczki 28.13   33.03    Hungary 30.44 28.13 DNF 36.56 32.08
  3x3x3 With Feet   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Endre Kovács 1:22.90   1:37.89    Hungary 1:47.80 1:42.97 1:22.90
2 Matic Omulec 1:49.13   2:10.66   NR  Slovenia 2:23.52 1:49.13 2:19.33
3 Petra Vogrinec 1:47.47   NR 2:16.08    Slovenia 2:32.43 2:28.33 1:47.47
4 Dániel Varga 2:04.65   2:22.82    Hungary 2:21.77 2:42.05 2:04.65
5 Branko Kobal 5:35.91      Slovenia 5:35.91
  Rubik's Clock   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Olivér Perge 9.91   10.33    Hungary 11.52 10.47 10.19 9.91 10.34
2 Jure Gregorc 10.44   NR 12.60   NR  Slovenia 14.94 DNF 11.29 11.56 10.44
3 Michael Röhrer 13.41   14.02    Austria 14.13 DNF 14.13 13.41 13.81
4 Jernej Omulec 16.18   16.95    Slovenia 17.96 18.08 16.55 16.34 16.18
5 Sanio Kasumovic 14.61   17.17    Austria 14.61 19.19 16.55 15.91 19.05
6 Dániel Varga 12.93   17.39    Hungary 16.63 12.93 16.84 18.69 19.33
7 Lea Barbarić 16.56   19.00    Croatia 19.91 18.75 18.34 16.56 24.31
8 Matic Omulec 17.55   20.54    Slovenia 20.09 17.55 28.05 21.56 19.96
9 David Burany 17.77   21.37    Austria DNF 25.05 18.63 20.43 17.77
10 Viktor Kalmar 21.58   22.67    Austria 29.22 21.72 21.58 24.52 21.77
11 Zoltán János Kiss 22.08   25.11    Hungary 26.61 DNF 22.08 24.13 24.59
12 Petra Vogrinec 19.77   32.89    Slovenia 21.96 DNF 52.53 19.77 24.19
13 Stefan Stoiber 27.81   39.77    Austria 29.40 DNF 35.25 54.66 27.81
14 Hunor Bózsing 34.33      Hungary 35.52 34.33
15 Pablo Grasböck 36.53      Austria 42.09 36.53
16 Darko Vajda 52.16      Croatia 52.16 DNF
17 Damijan Duh DNF      Slovenia DNF DNF
17 Branko Kobal DNF      Slovenia DNF DNF
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Olivér Perge 7.55   12.35    Hungary 7.55 10.27 14.56 12.21 DNF
2 Dániel Varga 12.13   15.97    Hungary 16.22 12.13 14.72 16.97 18.02
3 Sanio Kasumovic 12.69   16.89    Austria 13.55 12.69 16.81 20.31 DNF
4 Jure Gregorc 12.25   19.64    Slovenia 30.68 13.25 DNF 12.25 15.00
5 Michael Röhrer 12.41   NR DNF    Austria 12.41 20.83 DNF 12.81 DNF
6 Jernej Omulec 14.81   DNF    Slovenia DNF 16.97 DNF 16.63 14.81
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matic Omulec 55.43   1:00.58    Slovenia 55.43 1:02.81 1:03.86 59.66 59.28
2 David Gugl 57.86   1:05.75    Austria 1:45.08 57.86 1:09.41 1:06.22 1:01.61
3 Michael Röhrer 1:09.33   1:17.40    Austria 1:16.43 1:09.33 1:16.78 1:22.75 1:19.00
4 Stefan Stoiber 1:02.71   1:19.66    Austria 1:16.30 1:23.22 1:02.71 1:19.46 1:26.21
5 Jure Gregorc 1:24.41   1:31.34    Slovenia 1:39.31 1:31.19 1:34.78 1:28.05 1:24.41
6 Christoph Prasch 1:31.41   1:40.26    Austria 1:31.41 1:36.22 1:49.38 2:04.09 1:35.18
7 Pablo Grasböck 1:30.61   1:42.25    Austria 1:51.83 1:47.00 1:38.58 1:30.61 1:41.16
8 Dániel Varga 1:30.94   1:55.31    Hungary 2:01.08 1:30.94 1:57.40 1:56.31 1:52.21
9 Viktor Kalmar 1:48.18   1:58.29    Austria 1:56.55 1:48.18 2:03.30 1:55.03 2:17.15
10 Marina Mihaljević 1:47.93   NR 2:02.06   NR  Croatia 2:00.09 2:08.41 1:47.93 1:59.43 2:06.65
11 Darko Zakelšek 1:57.16   2:06.99    Slovenia 2:07.19 1:57.16 2:06.88 2:06.90 2:19.41
12 Sanio Kasumovic 2:02.53   2:10.38    Austria 2:02.53 2:13.27 2:12.09 DNF 2:05.78
13 Valentin Havlovec 2:00.77   2:18.18    Austria 2:26.59 2:00.77 2:21.69 2:27.47 2:06.25
14 Branko Kobal 2:03.16   2:20.79    Slovenia 2:32.86 2:14.66 2:26.52 2:21.19 2:03.16
15 Jernej Omulec 2:20.53   DNF    Slovenia DNF 2:20.53 2:26.80 DNS DNS
16 Hunor Bózsing 3:35.63      Hungary 3:35.63 5:31.38
17 Ágoston Török 3:38.28      Hungary 4:06.00 3:38.28
18 Ivan Jeličić 3:52.93      Croatia 4:19.96 3:52.93
19 Petra Vogrinec 3:55.59      Slovenia 3:55.59 4:00.06
20 Toni Varga 4:00.46      Croatia 4:00.46 5:06.84
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brúnó Bereczki 1.61   WR 3.87    Hungary 3.94 4.16 5.06 3.52 1.61
2 David Burany 4.46   6.17    Austria 7.05 6.18 6.13 4.46 6.19
3 Dániel Varga 4.22   7.12    Hungary 6.86 8.13 8.16 6.36 4.22
4 Matic Omulec 6.05   7.60    Slovenia 8.11 7.27 9.08 7.43 6.05
5 Pablo Grasböck 6.69   8.02    Austria 9.08 7.80 8.28 7.97 6.69
6 István Márián 6.66   8.19    Hungary 9.69 6.75 6.66 11.15 8.13
7 Viktor Kalmar 5.52   8.22    Austria 8.93 7.80 7.93 5.52 10.78
8 Michael Röhrer 5.96   8.37    Austria 11.96 5.96 7.44 7.00 10.66
9 Jure Gregorc 8.02   9.04    Slovenia 9.91 8.02 8.38 11.71 8.83
10 Dušan Zakelšek 9.43   10.24    Slovenia 10.43 9.43 14.80 10.65 9.65
11 Petra Vogrinec 9.96   11.11    Slovenia 10.68 12.63 9.96 10.96 11.68
12 Ágoston Török 8.90   11.64    Hungary 12.18 10.52 12.21 18.61 8.90
13 Blaž Dobravec 10.77   13.02    Slovenia 14.72 14.66 11.96 12.43 10.77
14 Jernej Omulec 8.69   13.10    Slovenia 14.63 15.15 16.11 8.69 9.53
15 Branko Kobal 9.06   13.25    Slovenia 12.86 9.06 15.71 11.18 16.96
16 Miha Rajter 8.83   13.79    Slovenia 13.91 15.65 18.34 11.81 8.83
17 Stefan Stoiber 10.21   14.71    Austria 10.21 15.40 18.52 12.34 16.40
18 Alexander Kupfer 10.69   14.72    Austria 15.34 12.06 17.63 16.77 10.69
19 Ivan Jeličić 12.31   14.96    Croatia 17.27 14.93 12.69 DNF 12.31
20 Toni Varga 10.55   15.06    Croatia DNF 15.43 10.55 14.50 15.25
21 Enej Sečki 10.08   15.12    Slovenia 10.08 12.84 18.47 DNF 14.06
22 Damijan Duh 8.03   15.40    Slovenia DNF 15.52 9.94 8.03 20.75
23 Darko Zakelšek 13.25   16.15    Slovenia 19.71 13.25 16.31 16.33 15.80
24 Krisztián Pál Szűcs 12.05   16.94    Hungary 15.68 18.02 22.30 17.13 12.05
25 Valentin Havlovec 15.68   17.03    Austria 17.27 16.15 15.68 18.31 17.66
26 Nejc Kadivnik 16.66   17.25    Slovenia 16.95 17.15 23.58 16.66 17.65
27 Zoltán János Kiss 11.83   18.71    Hungary 15.47 28.63 11.83 14.50 26.15
28 Sanio Kasumovic 11.41   20.11    Austria 17.56 19.97 31.43 22.80 11.41
29 Gábor Nagy 10.65   20.64    Hungary 20.78 23.59 24.56 10.65 17.56
30 István Kocza 18.19   21.42    Hungary 28.44 18.19 18.30 20.94 25.03
31 Hunor Bózsing 7.41   23.34    Hungary 32.30 7.41 31.63 21.68 16.72
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brúnó Bereczki 2.11   4.67    Hungary 4.81 DNF 3.55 5.66 2.11
2 Dániel Varga 4.86   6.79    Hungary 7.22 4.86 6.41 7.53 6.75
3 David Burany 3.93   6.91    Austria 8.27 7.16 6.27 7.31 3.93
4 Matic Omulec 5.52   7.21    Slovenia 6.36 7.19 8.08 11.19 5.52
5 Jure Gregorc 6.05   8.11    Slovenia 8.21 7.59 6.05 26.16 8.53
6 Michael Röhrer 6.18   8.82    Austria 9.06 7.00 DNF 10.41 6.18
7 Dušan Zakelšek 6.09   8.89    Slovenia 9.33 6.09 9.25 12.81 8.09
8 István Márián 6.44   8.92    Hungary 8.03 11.68 6.44 7.36 11.38
9 Pablo Grasböck 8.22   10.18    Austria 9.56 28.63 8.86 12.11 8.22
10 Viktor Kalmar 5.31   10.48    Austria 12.11 12.00 7.33 19.69 5.31
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Röhrer 19.25   22.74    Austria 19.25 24.02 23.52 24.18 20.69
2 Branko Kobal 28.63   31.81   NR  Slovenia 28.63 29.55 35.66 36.16 30.21
3 Dániel Varga 24.91   31.99    Hungary 34.21 24.91 29.96 31.81 41.00
4 Jernej Omulec 20.94   NR 32.05    Slovenia 20.94 39.90 31.30 33.22 31.63
5 Pablo Grasböck 28.66   34.17    Austria 28.66 29.86 28.83 51.63 43.81
6 Matic Omulec 20.94   NR 35.18    Slovenia 40.97 35.71 32.66 20.94 37.18
7 Endre Kovács 46.66   53.90    Hungary 59.27 46.66 47.25 1:03.41 55.19
8 Hunor Bózsing 55.15   1:05.78    Hungary 55.52 1:09.19 1:40.68 1:12.63 55.15
9 Jure Gregorc 55.03   1:16.64    Slovenia 1:46.34 58.05 DNF 1:05.52 55.03
10 Sanio Kasumovic 1:03.13   1:29.00    Austria 1:33.38 1:21.69 1:50.56 1:31.94 1:03.13
11 Petra Vogrinec 52.02   1:51.82    Slovenia 52.02 2:20.47 2:52.46 1:19.43 1:55.56
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dániel Varga 5/5 45:47      Hungary 5/5 45:47
2 István Kocza 8/11 58:23      Hungary 8/11 58:23
3 Endre Kovács 2/2 11:27      Hungary 2/2 11:27
4 István Márián 2/3 21:52      Hungary 2/3 21:52
5 Matic Omulec 1/2 16:56      Slovenia 1/2 16:56
6 Bertalan Bodor DNF      Hungary DNF
6 Jure Gregorc DNF      Slovenia DNF
6 Gábor Nagy DNF      Hungary DNF
        Rubik's Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dániel Varga 1.13   1.40    Hungary 1.21 3.05 1.13 1.44 1.55
2 Bertalan Bodor 1.19   1.40    Hungary 1.52 4.15 1.22 1.47 1.19
3 Michael Röhrer 1.25   1.48    Austria 1.31 DNF 1.33 1.81 1.25
4 Brúnó Bereczki 1.46   1.70    Hungary 1.58 1.96 2.13 1.56 1.46
5 Krisztián Pál Szűcs 1.43   1.72    Hungary 1.90 1.63 2.28 1.63 1.43
6 David Burany 1.34   1.75    Austria DNF 1.41 2.46 1.34 1.38
7 Stefan Stoiber 1.46   1.76    Austria DNF 1.81 1.88 1.58 1.46
8 Matija Fakin 1.15   NR 2.04    Slovenia 1.19 1.15 DNF 3.21 1.72
9 Jernej Omulec 1.71   2.04    Slovenia 1.91 3.77 1.75 1.71 2.47
10 Darko Vajda 1.84   2.07    Croatia 2.00 3.06 2.03 1.84 2.18
11 Matic Omulec 1.66   2.08    Slovenia 1.72 2.19 1.66 3.53 2.34
12 Alexander Kupfer 1.91   2.11    Austria 2.03 2.15 1.91 2.16 2.21
13 Hunor Bózsing 1.34   2.16    Hungary 1.90 1.61 DNF 1.34 2.96
14 Daniel Gömböš 1.72   2.36    Slovenia 1.91 1.72 3.38 1.78 9:59.28
15 Petra Vogrinec 2.18   2.36    Slovenia 2.46 2.86 2.40 2.22 2.18
16 David Gugl 1.77   2.37    Austria 3.02 1.90 2.59 2.63 1.77
17 Endre Kovács 2.08   2.77    Hungary 2.27 4.25 2.08 2.15 3.88
18 Toni Varga 1.81   2.84    Croatia 2.25 1.81 4.21 2.05 4.44
19 Lea Barbarić 2.36   2.98    Croatia 3.08 2.41 3.46 8.00 2.36
20 Enej Sečki 1.81   3.03    Slovenia 4.47 2.28 DNF 2.33 1.81
21 István Márián 2.78   3.03    Hungary 2.80 2.96 3.33 2.78 6.68
22 Niki Placskó 2.59   3.06    Hungary 2.71 DNF 3.40 2.59 3.06
23 Nejc Kadivnik 2.03   3.11    Slovenia 2.83 2.03 2.61 3.90 4.84
24 Olivér Perge 1.66   3.20    Hungary 4.13 1.66 DNF 3.40 2.06
25 István Kocza 3.03   3.25    Hungary 3.18 3.09 3.47 DNF 3.03
26 Damijan Duh 1.50   3.53    Slovenia 2.68 1.50 DNF 3.00 4.90
27 Viktor Kalmar 1.58   3.53    Austria DNF 5.33 3.56 1.58 1.71
28 Gábor Nagy 2.68   3.56    Hungary DNF 2.68 4.75 3.22 2.71
29 Pablo Grasböck 1.09   3.94    Austria 1.50 3.28 1.09 DNF 7.03
30 Branko Kobal 3.34   6.28    Slovenia DNF 3.97 4.09 3.34 10.78
31 Sanio Kasumovic 1.21   DNF    Austria 1.49 1.21 DNF DNF 2.40
32 Jure Gregorc 2.27   DNF    Slovenia DNF DNF DNF 4.52 2.27
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 David Burany 1.22   1.32    Austria 1.31 1.31 1.33 1.22 1.34
2 Dániel Varga 1.15   1.33    Hungary 1.50 3.11 1.15 1.19 1.31
3 Stefan Stoiber 1.28   1.33    Austria 1.36 1.69 1.33 1.28 1.30
4 Bertalan Bodor 1.09   1.34    Hungary 1.40 1.09 1.59 1.52 1.11
5 Matija Fakin 1.25   1.53   NR  Slovenia 1.25 1.47 1.31 DNF 1.81
6 Brúnó Bereczki 1.36   1.57    Hungary 1.55 1.78 1.38 1.86 1.36
7 Krisztián Pál Szűcs 1.46   1.63    Hungary 1.78 1.46 1.55 3.69 1.55
8 Jernej Omulec 1.63   1.90    Slovenia 1.83 1.96 2.59 1.63 1.91
9 Darko Vajda 1.68   3.64    Croatia 1.68 2.21 6.90 DNF 1.81
10 Michael Röhrer 1.34   DNF    Austria DNF DNF 1.43 1.34 DNF
        Master Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sanio Kasumovic 2.30   2.41   NR  Austria 2.86 2.31 2.46 2.47 2.30
2 Hunor Bózsing 2.52   3.04    Hungary 3.61 2.78 3.27 2.52 3.08
3 Michael Röhrer 2.53   3.11    Austria 3.19 2.53 3.41 2.93 3.22
4 Bertalan Bodor 2.28   3.49    Hungary 4.80 3.05 2.28 4.59 2.83
5 David Burany 2.86   3.81    Austria 3.68 2.97 5.11 2.86 4.78
6 Dániel Varga 3.75   3.90    Hungary 4.40 3.96 3.97 3.75 3.77
7 Pablo Grasböck 3.31   3.94    Austria 3.96 3.31 7.18 4.40 3.47
8 Olivér Perge 3.40   4.00    Hungary 3.68 5.19 4.05 3.40 4.28
9 Stefan Stoiber 2.90   4.01    Austria 3.15 5.21 5.69 2.90 3.66
10 Endre Kovács 2.80   4.21    Hungary 4.27 4.05 4.30 5.36 2.80
11 István Márián 3.96   4.83    Hungary 5.13 4.88 5.08 3.96 4.52
12 Toni Varga 4.34   5.16    Croatia 5.16 5.68 4.34 4.65 5.83
13 Brúnó Bereczki 4.52   5.35    Hungary DNF 4.52 4.83 5.08 6.15
14 Jernej Omulec 4.47   5.55    Slovenia 5.94 5.18 6.43 5.53 4.47
15 Matic Omulec 3.00   5.57    Slovenia 3.00 6.83 6.33 7.81 3.56
16 Enej Sečki 5.50   6.09    Slovenia 6.09 7.05 5.50 6.25 5.93
17 Gábor Nagy 5.46   6.77    Hungary 7.06 5.46 6.33 6.93 12.16
18 Viktor Kalmar 5.03   6.91    Austria 8.83 6.44 DNF 5.03 5.47
19 Damijan Duh 5.44   8.25    Slovenia 5.44 7.71 23.28 7.25 9.80
20 David Gugl 6.59   9.32    Austria 15.83 9.27 10.58 8.11 6.59
21 István Kocza 8.25   9.61    Hungary 8.78 12.15 9.21 8.25 10.84
22 Matija Fakin 5.77   DNF    Slovenia DNF 6.19 5.77 DNF 9.19
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bertalan Bodor 2.18   2.63    Hungary 2.90 2.65 2.33 6.52 2.18
2 Hunor Bózsing 2.58   2.76    Hungary 2.58 2.58 2.90 2.90 2.80
3 Stefan Stoiber 2.91   3.09    Austria 2.91 2.91 3.28 3.08 4.40
4 Endre Kovács 2.90   3.16    Hungary 5.05 2.90 2.91 3.36 3.22
5 Michael Röhrer 2.50   3.23    Austria 2.86 2.50 3.03 3.81 4.97
6 Pablo Grasböck 2.97   3.73    Austria 3.68 5.03 4.31 3.21 2.97
7 Olivér Perge 3.06   4.02    Hungary 4.18 3.06 3.66 4.21 4.96
8 Dániel Varga 3.61   4.25    Hungary 4.18 7.13 3.97 3.61 4.59
9 David Burany 3.43   4.33    Austria 12.08 4.25 3.78 4.97 3.43
10 Sanio Kasumovic 2.19   NR 6.50    Austria 2.75 2.31 14.44 DNF 2.19
Ágoston Török    Hungary
Ágoston Török
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.44   17.26   15.94 19.00 16.83 15.44 19.56
First round 16 15.58   16.58   19.63 16.78 16.40 15.58 16.56
2x2x2 Cube Second round 21 4.72   6.33   5.93 8.43 4.72 6.34 6.71
First round 27 3.33   8.01   3.33 8.61 9.33 7.28 8.13
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:10.65   1:22.92   1:31.28 1:10.65 1:26.08 1:19.47 1:23.21
5x5x5 Cube Combined First round 23 2:54.00     2:54.00 3:24.40
6x6x6 Cube Combined Final 14 7:01.52     7:01.52
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 24.97   30.72   24.97 27.90 36.03 32.96 31.31
First round 7 22.25   25.15   27.94 23.94 26.77 24.74 22.25
Megaminx Combined Final 17 3:38.28     4:06.00 3:38.28
Pyraminx First round 12 8.90   11.64   12.18 10.52 12.21 18.61 8.90
Alexander Kupfer    Austria
Alexander Kupfer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 22.19   22.97   22.19 25.19 22.27 24.41 22.22
First round 31 19.94   22.74   19.94 23.56 26.45 20.95 23.71
2x2x2 Cube Second round 29 5.91   8.10   7.75 8.47 5.91 8.08 9.25
First round 26 4.84   7.69   11.66 7.56 4.84 7.96 7.56
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:25.91   1:34.86   1:25.91 1:35.44 1:29.63 1:39.50 1:43.97
5x5x5 Cube Combined First round 22 2:48.55     2:48.55 2:52.77
6x6x6 Cube Combined Final 13 5:48.78     5:48.78
7x7x7 Cube Combined Final 8 8:38.25     8:38.25
Pyraminx First round 18 10.69   14.72   15.34 12.06 17.63 16.77 10.69
Rubik's Magic First round 12 1.91   2.11   2.03 2.15 1.91 2.16 2.21
Bertalan Bodor    Hungary
Bertalan Bodor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.61   14.03   15.27 14.83 12.61 13.55 13.72
Second round 4 11.50   12.56   13.19 12.41 14.47 12.09 11.50
First round 5 11.47   13.34   13.78 12.72 17.03 13.52 11.47
2x2x2 Cube Final 1 3.84   4.06   3.84 4.31 3.97 4.15 4.06
Second round 4 3.00   4.24   3.55 4.28 6.36 3.00 4.90
First round 2 3.68   4.07   4.69 3.69 4.93 3.84 3.68
4x4x4 Cube Final 2 47.06   52.17   1:03.55 47.06 49.41 55.53 51.58
Combined First round 4 43.13   57.23   57.30 55.96 58.43 43.13 58.83
5x5x5 Cube Final 6 1:27.97   1:42.72   1:49.68 1:38.90 2:01.27 1:27.97 1:39.58
Combined First round 5 1:34.69   1:37.36   1:37.44 1:41.16 1:36.13 1:38.50 1:34.69
3x3x3 Blindfolded Combined Final 1 1:12.97   DNF   1:12.97 DNF 1:19.69
3x3x3 Fewest Moves Final 8 42     42
3x3x3 One-Handed Final 4 21.02   22.73   21.83 22.18 21.02 34.05 24.18
First round 5 20.15   23.22   21.94 20.15 24.28 25.91 23.44
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 4 1.09   1.34   1.40 1.09 1.59 1.52 1.11
First round 2 1.19   1.40   1.52 4.15 1.22 1.47 1.19
Master Magic Final 1 2.18   2.63   2.90 2.65 2.33 6.52 2.18
First round 4 2.28   3.49   4.80 3.05 2.28 4.59 2.83
Blaž Dobravec    Slovenia
Blaž Dobravec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.28   18.26   17.28 16.86 20.63 16.28 22.25
First round 21 16.83   17.29   16.83 17.30 17.19 17.38 19.03
2x2x2 Cube Second round 26 5.03   7.86   9.47 8.56 5.03 7.08 7.94
First round 31 6.81   9.17   32.02 8.22 10.59 6.81 8.71
4x4x4 Cube Combined First round 28 1:41.65     2:04.46 1:41.65
5x5x5 Cube Combined First round 26 2:55.38     3:17.69 2:55.38
3x3x3 One-Handed First round 17 35.16   39.72   35.16 39.69 38.31 41.16 45.63
Pyraminx First round 13 10.77   13.02   14.72 14.66 11.96 12.43 10.77
Borut Vračko    Slovenia
Borut Vračko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 37.19   45.19   49.18 37.19 41.63 44.75 50.81
2x2x2 Cube First round 43 12.83   16.82   23.38 17.59 12.83 16.46 16.41
4x4x4 Cube Combined First round 36 2:50.71     3:30.68 2:50.71
Branko Kobal    Slovenia
Branko Kobal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 19.33   21.23   24.31 19.33 21.80 20.13 21.77
First round 27 18.22   20.88   22.34 24.16 19.90 20.41 18.22
2x2x2 Cube Second round 24 6.34   7.01   6.63 7.22 7.18 8.93 6.34
First round 23 5.19   6.78   5.19 8.41 9.40 5.90 6.02
4x4x4 Cube Combined First round 31 1:52.02     1:52.02 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 25 2:55.25     3:25.38 2:55.25
6x6x6 Cube Combined Final 16 9:24.09     9:24.09
3x3x3 One-Handed First round 23 39.63   51.09   45.90 39.63 57.25 1:03.72 50.13
3x3x3 With Feet Combined Final 5 5:35.91     5:35.91
Rubik's Clock Combined First round 17 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 14 2:03.16   2:20.79   2:32.86 2:14.66 2:26.52 2:21.19 2:03.16
Pyraminx First round 15 9.06   13.25   12.86 9.06 15.71 11.18 16.96
Square-1 Final 2 28.63   31.81   NR 28.63 29.55 35.66 36.16 30.21
Rubik's Magic First round 30 3.34   6.28   DNF 3.97 4.09 3.34 10.78
Brúnó Bereczki    Hungary
Brúnó Bereczki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.90   13.47   12.90 13.53 14.56 12.91 13.97
Second round 6 10.83   13.00   10.83 14.27 11.19 13.55 14.27
First round 4 10.41   13.04   13.52 12.11 10.41 13.50 14.96
2x2x2 Cube Second round 19 3.93   6.01   5.52 6.02 3.93 7.00 6.50
First round 9 2.88   5.15   5.00 5.16 5.28 5.58 2.88
4x4x4 Cube Final 8 52.86   57.69   1:03.47 59.69 58.86 52.86 54.52
Combined First round 7 55.40   59.18   1:03.33 58.63 1:05.00 55.40 55.58
5x5x5 Cube Combined First round 11 1:58.90   2:07.41   1:58.90 2:04.31 2:11.72 2:22.52 2:06.21
6x6x6 Cube Combined Final 12 4:29.02     4:29.02
3x3x3 Fewest Moves Final 4 41     41
3x3x3 One-Handed Final 10 28.13   33.03   30.44 28.13 DNF 36.56 32.08
First round 11 23.69   28.62   29.96 23.69 26.78 31.46 29.11
Pyraminx Final 1 2.11   4.67   4.81 DNF 3.55 5.66 2.11
First round 1 1.61   WR 3.87   3.94 4.16 5.06 3.52 1.61
Rubik's Magic Final 6 1.36   1.57   1.55 1.78 1.38 1.86 1.36
First round 4 1.46   1.70   1.58 1.96 2.13 1.56 1.46
Master Magic First round 13 4.52   5.35   DNF 4.52 4.83 5.08 6.15
Christoph Prasch    Austria
Christoph Prasch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.06   16.75   14.06 18.69 15.97 19.27 15.58
First round 15 13.65   15.86   17.46 17.43 15.19 14.97 13.65
2x2x2 Cube Final 7 4.22   5.24   5.59 7.21 4.22 5.86 4.28
Second round 8 3.09   5.12   5.55 4.80 5.71 3.09 5.00
First round 11 3.66   5.18   4.83 3.66 6.16 4.77 5.94
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:04.40   1:13.07   1:11.09 1:04.40 1:07.34 1:20.78 1:24.31
3x3x3 One-Handed First round 13 21.36   31.85   DNF 37.22 21.36 27.03 31.30
Megaminx Combined Final 6 1:31.41   1:40.26   1:31.41 1:36.22 1:49.38 2:04.09 1:35.18
Damijan Duh    Slovenia
Damijan Duh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 30.41   36.11   41.56 30.41 35.68 1:11.08 31.09
Rubik's Clock Combined First round 17 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 22 8.03   15.40   DNF 15.52 9.94 8.03 20.75
Rubik's Magic First round 26 1.50   3.53   2.68 1.50 DNF 3.00 4.90
Master Magic First round 19 5.44   8.25   5.44 7.71 23.28 7.25 9.80
Daniel Gömböš    Slovenia
Daniel Gömböš
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 19.84   22.71   19.84 21.19 25.68 30.19 21.27
First round 33 21.15   23.66   25.69 26.93 22.78 21.15 22.52
Rubik's Magic First round 14 1.72   2.36   1.91 1.72 3.38 1.78 9:59.28
Dániel Varga    Hungary
Dániel Varga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.78   12.76   12.15 15.96 11.78 12.46 13.68
Second round 5 11.11   12.97   12.33 14.68 11.11 11.90 15.71
First round 7 9.69   13.90   9.69 13.79 15.31 13.77 14.13
2x2x2 Cube Final 3 3.38   4.40   4.44 5.18 3.69 5.08 3.38
Second round 3 3.05   4.06   3.52 3.69 4.96 3.05 5.61
First round 6 4.31   4.76   4.86 4.65 4.31 5.18 4.77
4x4x4 Cube Final 1 45.55   51.21   47.94 45.55 58.86 53.13 52.56
Combined First round 3 50.59   57.00   1:05.02 50.59 55.35 58.43 57.22
5x5x5 Cube Final 4 1:27.33   1:38.24   1:27.33 1:40.59 1:27.46 1:46.66 1:49.81
Combined First round 1 1:23.00   1:32.77   1:34.09 1:35.52 1:46.03 1:28.71 1:23.00
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:12.41   3:25.31   3:12.41 3:43.46 3:20.05
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:58.94   5:01.88   5:02.46 5:04.25 4:58.94
3x3x3 Blindfolded Combined Final 3 2:05.55   DNF   DNF 2:46.06 2:05.55
3x3x3 Fewest Moves Final 2 35     35
3x3x3 One-Handed Final 2 20.00   21.16   20.68 20.16 20.00 28.75 22.63
First round 3 20.26   21.55   20.26 21.00 20.78 26.43 22.86
3x3x3 With Feet Combined Final 4 2:04.65   2:22.82   2:21.77 2:42.05 2:04.65
Rubik's Clock Final 2 12.13   15.97   16.22 12.13 14.72 16.97 18.02
Combined First round 6 12.93   17.39   16.63 12.93 16.84 18.69 19.33
Megaminx Combined Final 8 1:30.94   1:55.31   2:01.08 1:30.94 1:57.40 1:56.31 1:52.21
Pyraminx Final 2 4.86   6.79   7.22 4.86 6.41 7.53 6.75
First round 3 4.22   7.12   6.86 8.13 8.16 6.36 4.22
Square-1 Final 3 24.91   31.99   34.21 24.91 29.96 31.81 41.00
3x3x3 Multi-Blind Final 1 5/5 45:47     5/5 45:47
Rubik's Magic Final 2 1.15   1.33   1.50 3.11 1.15 1.19 1.31
First round 1 1.13   1.40   1.21 3.05 1.13 1.44 1.55
Master Magic Final 8 3.61   4.25   4.18 7.13 3.97 3.61 4.59
First round 6 3.75   3.90   4.40 3.96 3.97 3.75 3.77
Darko Vajda    Croatia
Darko Vajda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 19.27   20.58   20.50 DNF 21.21 19.27 20.02
First round 32 20.59   22.95   21.56 20.59 22.44 26.22 24.84
2x2x2 Cube Second round 27 6.86   7.88   7.96 6.93 6.86 9.44 8.75
First round 32 5.16   9.38   8.21 5.16 10.34 9.59 12.83
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 14 52     52
Rubik's Clock Combined First round 16 52.16     52.16 DNF
Rubik's Magic Final 9 1.68   3.64   1.68 2.21 6.90 DNF 1.81
First round 10 1.84   2.07   2.00 3.06 2.03 1.84 2.18
Darko Zakelšek    Slovenia
Darko Zakelšek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 14.19   17.51   14.19 18.96 19.33 15.77 17.81
First round 24 15.56   19.13   16.09 21.38 21.53 19.91 15.56
2x2x2 Cube Second round 25 6.96   7.46   8.52 6.96 7.71 7.15 7.53
First round 18 4.53   6.14   5.00 6.58 6.84 6.94 4.53
4x4x4 Cube Combined First round 13 45.56   1:07.24   1:12.11 1:10.02 45.56 1:09.09 1:02.61
5x5x5 Cube Combined First round 24 2:54.44     2:55.21 2:54.44
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 40     40
3x3x3 One-Handed First round 25 40.66   53.99   1:23.40 41.83 1:09.55 50.59 40.66
Megaminx Combined Final 11 1:57.16   2:06.99   2:07.19 1:57.16 2:06.88 2:06.90 2:19.41
Pyraminx First round 23 13.25   16.15   19.71 13.25 16.31 16.33 15.80
David Burany    Austria
David Burany
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.71   15.30   13.71 15.97 13.81 17.75 16.13
Second round 8 12.72   13.33   13.96 12.72 15.13 13.06 12.97
First round 18 14.71   17.05   14.88 18.27 18.53 14.71 18.00
2x2x2 Cube Final 9 5.30   6.44   7.21 6.11 7.59 5.30 6.00
Second round 10 3.52   5.44   3.52 5.72 7.52 5.25 5.36
First round 14 4.88   5.56   5.72 5.36 5.59 4.88 5.77
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:21.96   1:25.04   1:35.84 1:21.96 1:25.53 1:27.19 1:22.41
5x5x5 Cube Combined First round 18 2:41.33     2:41.33 3:07.03
3x3x3 One-Handed First round 16 24.05   39.38   39.41 DNF 48.53 24.05 30.19
Rubik's Clock Combined First round 9 17.77   21.37   DNF 25.05 18.63 20.43 17.77
Pyraminx Final 3 3.93   6.91   8.27 7.16 6.27 7.31 3.93
First round 2 4.46   6.17   7.05 6.18 6.13 4.46 6.19
Rubik's Magic Final 1 1.22   1.32   1.31 1.31 1.33 1.22 1.34
First round 6 1.34   1.75   DNF 1.41 2.46 1.34 1.38
Master Magic Final 9 3.43   4.33   12.08 4.25 3.78 4.97 3.43
First round 5 2.86   3.81   3.68 2.97 5.11 2.86 4.78
David Gugl    Austria
David Gugl
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Fewest Moves Final 10 44     44
3x3x3 One-Handed First round 9 25.80   27.17   27.08 28.16 25.80 29.71 26.28
Megaminx Combined Final 2 57.86   1:05.75   1:45.08 57.86 1:09.41 1:06.22 1:01.61
Rubik's Magic First round 16 1.77   2.37   3.02 1.90 2.59 2.63 1.77
Master Magic First round 20 6.59   9.32   15.83 9.27 10.58 8.11 6.59
David Popović    Slovenia
David Popović
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 26.31   28.59   34.63 30.58 27.30 26.31 27.90
2x2x2 Cube Second round 31 8.21   10.57   8.21 10.05 12.63 10.94 10.72
First round 29 5.55   8.75   7.44 10.59 10.66 8.21 5.55
5x5x5 Cube Combined First round 29 4:55.58     5:19.80 4:55.58
Dušan Zakelšek    Slovenia
Dušan Zakelšek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 17.36   20.33   17.36 17.88 20.34 22.77 26.16
First round 28 20.38   21.45   22.21 20.94 20.38 21.21 22.46
2x2x2 Cube Second round 20 5.75   6.27   6.03 5.86 5.75 6.91 7.47
First round 24 4.13   6.85   16.15 6.66 8.58 5.30 4.13
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:29.86   1:38.92   1:29.86 1:32.68 DNF 1:51.91 1:32.18
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
Pyraminx Final 7 6.09   8.89   9.33 6.09 9.25 12.81 8.09
First round 10 9.43   10.24   10.43 9.43 14.80 10.65 9.65
Endre Kovács    Hungary
Endre Kovács
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 20.46   21.77   20.46 20.59 23.56 24.40 21.16
First round 29 17.18   21.95   24.84 20.00 17.18 25.86 21.02
2x2x2 Cube First round 33 5.56   9.43   11.59 10.68 12.77 6.02 5.56
4x4x4 Cube Combined First round 27 1:38.58     1:38.93 1:38.58
5x5x5 Cube Combined First round 27 2:56.93     3:01.55 2:56.93
3x3x3 Blindfolded Combined Final 4 2:53.96   DNF   DNF 2:53.96 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 41     41
3x3x3 One-Handed First round 21 43.15   48.37   57.40 44.46 51.58 43.15 49.08
3x3x3 With Feet Combined Final 1 1:22.90   1:37.89   1:47.80 1:42.97 1:22.90
Square-1 Final 7 46.66   53.90   59.27 46.66 47.25 1:03.41 55.19
3x3x3 Multi-Blind Final 3 2/2 11:27     2/2 11:27
Rubik's Magic First round 17 2.08   2.77   2.27 4.25 2.08 2.15 3.88
Master Magic Final 4 2.90   3.16   5.05 2.90 2.91 3.36 3.22
First round 10 2.80   4.21   4.27 4.05 4.30 5.36 2.80
Enej Sečki    Slovenia
Enej Sečki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 29.83   34.92   31.72 44.59 29.83 32.88 40.16
2x2x2 Cube Second round 30 6.71   8.59   10.63 9.23 8.86 7.68 6.71
First round 34 6.66   9.47   8.80 6.66 11.25 8.43 11.18
5x5x5 Cube Combined First round 28 3:54.80     4:12.08 3:54.80
Pyraminx First round 21 10.08   15.12   10.08 12.84 18.47 DNF 14.06
Rubik's Magic First round 20 1.81   3.03   4.47 2.28 DNF 2.33 1.81
Master Magic First round 16 5.50   6.09   6.09 7.05 5.50 6.25 5.93
Gábor Nagy    Hungary
Gábor Nagy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 23.69   24.60   24.89 23.86 25.06 23.69 DNF
First round 35 22.71   26.91   24.28 27.43 22.71 29.02 33.69
2x2x2 Cube First round 46 11.31   DNF   DNF 11.31 DNF DNS DNS
4x4x4 Cube Combined First round 32 2:01.28     3:06.81 2:01.28
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 14 52     52
3x3x3 One-Handed First round 24 43.16   52.86   1:04.96 52.44 43.16 50.36 55.78
Pyraminx First round 29 10.65   20.64   20.78 23.59 24.56 10.65 17.56
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Rubik's Magic First round 28 2.68   3.56   DNF 2.68 4.75 3.22 2.71
Master Magic First round 17 5.46   6.77   7.06 5.46 6.33 6.93 12.16
Hunor Bózsing    Hungary
Hunor Bózsing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.27   12.59   12.13 11.56 14.08 14.16 11.27
Second round 11 12.19   13.84   12.19 15.78 12.40 15.33 13.80
First round 9 12.88   14.48   15.52 14.65 13.28 DNF 12.88
2x2x2 Cube Final 6 4.15   4.83   4.15 4.15 4.81 5.52 6.86
Second round 9 4.88   5.35   6.08 5.06 4.90 4.88 6.77
First round 8 4.83   5.11   5.11 5.31 6.96 4.91 4.83
4x4x4 Cube Final 10 48.02   1:01.73   54.38 1:10.59 1:09.34 48.02 1:01.47
Combined First round 9 57.65   1:00.54   1:01.71 57.65 1:01.27 59.75 1:00.61
5x5x5 Cube Combined First round 13 1:56.83   2:17.83   2:15.28 1:56.83 2:14.97 2:23.25 2:28.65
3x3x3 Fewest Moves Final 13 49     49
3x3x3 One-Handed Final 1 17.58   20.08   20.16 20.65 24.21 17.58 19.44
First round 1 16.53   19.16   16.53 18.34 26.03 18.02 21.13
Rubik's Clock Combined First round 14 34.33     35.52 34.33
Megaminx Combined Final 16 3:35.63     3:35.63 5:31.38
Pyraminx First round 31 7.41   23.34   32.30 7.41 31.63 21.68 16.72
Square-1 Final 8 55.15   1:05.78   55.52 1:09.19 1:40.68 1:12.63 55.15
Rubik's Magic First round 13 1.34   2.16   1.90 1.61 DNF 1.34 2.96
Master Magic Final 2 2.58   2.76   2.58 2.58 2.90 2.90 2.80
First round 2 2.52   3.04   3.61 2.78 3.27 2.52 3.08
István Kocza    Hungary
István Kocza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 18.59   22.05   25.75 24.83 22.21 18.59 19.11
First round 36 23.53   27.34   27.05 23.53 27.63 27.34 DNF
2x2x2 Cube First round 41 13.02   13.72   13.02 13.25 13.18 14.72 14.79
4x4x4 Cube Combined First round 33 2:09.84     2:44.25 2:09.84
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 1:59.53   DNF   2:07.69 1:59.53 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 27 48.21   57.89   1:08.38 1:02.03 53.18 48.21 58.47
Pyraminx First round 30 18.19   21.42   28.44 18.19 18.30 20.94 25.03
3x3x3 Multi-Blind Final 2 8/11 58:23     8/11 58:23
Rubik's Magic First round 25 3.03   3.25   3.18 3.09 3.47 DNF 3.03
Master Magic First round 21 8.25   9.61   8.78 12.15 9.21 8.25 10.84
István Márián    Hungary
István Márián
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.71   16.77   23.66 16.94 16.13 12.71 17.25
First round 14 13.90   15.85   13.90 15.38 14.28 20.27 17.88
2x2x2 Cube First round 22 4.27   6.36   4.27 6.11 6.72 11.00 6.25
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:10.09   1:18.57   1:41.13 1:28.52 1:10.15 1:10.09 1:17.03
5x5x5 Cube Combined First round 16 2:26.47   3:15.42   2:37.86 2:26.47 2:52.19 4:16.22 DNS
6x6x6 Cube Combined Final 15 7:52.69     7:52.69
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 44     44
3x3x3 One-Handed First round 14 26.08   32.84   26.08 30.71 34.03 35.13 33.78
Pyraminx Final 8 6.44   8.92   8.03 11.68 6.44 7.36 11.38
First round 6 6.66   8.19   9.69 6.75 6.66 11.15 8.13
3x3x3 Multi-Blind Final 4 2/3 21:52     2/3 21:52
Rubik's Magic First round 21 2.78   3.03   2.80 2.96 3.33 2.78 6.68
Master Magic First round 11 3.96   4.83   5.13 4.88 5.08 3.96 4.52
Ivan Jeličić    Croatia
Ivan Jeličić
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.22   16.30   DNF 16.34 18.05 14.52 13.22
First round 23 14.71   18.36   14.71 15.96 20.50 21.13 18.63
2x2x2 Cube Second round 23 5.05   6.92   6.58 6.03 5.05 8.15 8.53
First round 12 4.11   5.24   NR 4.11 4.13 6.81 5.22 6.38
4x4x4 Cube Combined First round 15 59.21   NR 1:09.71   NR 1:10.91 1:07.71 1:19.47 59.21 1:10.52
5x5x5 Cube Combined First round 14 2:16.75   2:22.72   2:22.59 2:28.77 2:41.66 2:16.81 2:16.75
6x6x6 Cube Combined Final 10 4:15.71   NR   4:15.71
7x7x7 Cube Combined Final 4 6:23.69   NR 6:27.41   NR 6:25.40 6:33.13 6:23.69
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 44   NR   44
3x3x3 One-Handed First round 15 29.59   33.30   29.59 36.13 30.22 33.55 DNF
Megaminx Combined Final 18 3:52.93     4:19.96 3:52.93
Pyraminx First round 19 12.31   14.96   17.27 14.93 12.69 DNF 12.31
Ivan Mužić    Croatia
Ivan Mužić
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 22.71   28.51   31.81 22.71 39.56 25.30 28.43
2x2x2 Cube First round 37 8.94   11.18   14.61 DNF 9.16 9.78 8.94
4x4x4 Cube Combined First round 34 2:17.78     2:55.43 2:17.78
Jernej Omulec    Slovenia
Jernej Omulec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 18.81   24.61   18.81 20.09 DNF 27.91 25.83
First round 25 16.36   20.13   20.83 22.08 21.88 16.36 17.68
2x2x2 Cube Second round 16 5.19   5.72   5.28 5.19 5.78 6.11 7.97
First round 21 4.94   6.26   7.71 4.94 7.38 5.59 5.81
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:21.97   1:34.97   1:29.56 1:51.09 DNF 1:24.27 1:21.97
5x5x5 Cube Combined First round 15 2:26.77   2:37.24   2:34.68 2:27.13 2:26.77 2:49.91 2:56.91
3x3x3 Fewest Moves Final 16 66     66
3x3x3 One-Handed First round 26 42.22   55.20   57.75 42.22 59.52 1:08.74 48.34
Rubik's Clock Final 6 14.81   DNF   DNF 16.97 DNF 16.63 14.81
Combined First round 4 16.18   16.95   17.96 18.08 16.55 16.34 16.18
Megaminx Combined Final 15 2:20.53   DNF   DNF 2:20.53 2:26.80 DNS DNS
Pyraminx First round 14 8.69   13.10   14.63 15.15 16.11 8.69 9.53
Square-1 Final 4 20.94   NR 32.05   20.94 39.90 31.30 33.22 31.63
Rubik's Magic Final 8 1.63   1.90   1.83 1.96 2.59 1.63 1.91
First round 9 1.71   2.04   1.91 3.77 1.75 1.71 2.47
Master Magic First round 14 4.47   5.55   5.94 5.18 6.43 5.53 4.47
Jernej Vajda    Slovenia
Jernej Vajda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 13.80   14.64   14.30 18.69 15.77 13.80 13.86
First round 17 16.05   17.04   21.29 17.84 16.65 16.05 16.63
2x2x2 Cube First round 35 4.61   9.75   14.43 4.61 7.25 7.56 26.11
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:10.00   1:22.13   1:25.83 1:21.83 1:22.59 1:21.97 1:10.00
5x5x5 Cube Combined First round 19 2:44.25     3:17.58 2:44.25
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
Jure Gregorc    Slovenia
Jure Gregorc
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.94   12.54   12.11 13.22 12.56 12.96 9.94
Second round 1 10.30   11.92   10.30 15.91 11.31 12.19 12.25
First round 1 10.19   11.59   10.91 11.97 11.90 10.19 13.33
2x2x2 Cube Final 4 3.94   4.41   3.94 4.31 4.09 4.84 6.61
Second round 1 2.80   3.28   NR 8.72 3.11 2.80 3.02 3.72
First round 1 3.03   3.80   NR 5.22 3.65 3.38 3.03 4.38
4x4x4 Cube Final 5 44.53   54.99   1:07.43 56.86 49.53 44.53 58.59
Combined First round 2 50.66   54.54   50.86 50.66 53.18 59.58 1:02.40
5x5x5 Cube Final 5 1:32.94   1:42.62   1:42.58 1:40.65 1:44.97 1:44.63 1:32.94
Combined First round 9 1:34.86   1:49.33   1:34.86 1:49.47 1:49.65 1:48.88 1:52.90
6x6x6 Cube Combined Final 8 4:07.31     4:07.31
7x7x7 Cube Combined Final 5 6:09.02   6:32.76   6:09.02 6:57.46 6:31.81
3x3x3 Blindfolded Combined Final 5 3:05.78   NR   3:05.78 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 41     41
3x3x3 One-Handed Final 7 25.61   26.62   26.69 31.75 25.72 27.46 25.61
First round 6 22.94   24.14   23.80 23.44 22.94 25.19 25.77
Rubik's Clock Final 4 12.25   19.64   30.68 13.25 DNF 12.25 15.00
Combined First round 2 10.44   NR 12.60   NR 14.94 DNF 11.29 11.56 10.44
Megaminx Combined Final 5 1:24.41   1:31.34   1:39.31 1:31.19 1:34.78 1:28.05 1:24.41
Pyraminx Final 5 6.05   8.11   8.21 7.59 6.05 26.16 8.53
First round 9 8.02   9.04   9.91 8.02 8.38 11.71 8.83
Square-1 Final 9 55.03   1:16.64   1:46.34 58.05 DNF 1:05.52 55.03
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Rubik's Magic First round 32 2.27   DNF   DNF DNF DNF 4.52 2.27
Jure Vidmar    Slovenia
Jure Vidmar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 25.27   31.31   43.78 34.61 26.80 32.52 25.27
2x2x2 Cube Second round 12 5.19   5.60   5.90 5.68 5.19 5.21 6.43
First round 15 4.31   5.57   4.31 6.93 6.69 4.88 5.15
Krisztián Pál Szűcs    Hungary
Krisztián Pál Szűcs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.58   15.62   16.68 14.58 15.72 16.08 15.05
First round 19 13.40   17.07   17.83 13.40 19.53 16.66 16.72
2x2x2 Cube Second round 15 4.59   5.72   6.56 5.55 8.44 4.59 5.06
First round 17 4.25   5.90   5.59 6.97 5.68 6.44 4.25
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:19.68   1:27.38   1:19.68 1:19.71 1:32.56 1:29.86 1:39.15
5x5x5 Cube Combined First round 21 2:48.53     2:57.72 2:48.53
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 12 24.41   29.29   30.96 24.50 DNF 24.41 32.41
Pyraminx First round 24 12.05   16.94   15.68 18.02 22.30 17.13 12.05
Rubik's Magic Final 7 1.46   1.63   1.78 1.46 1.55 3.69 1.55
First round 5 1.43   1.72   1.90 1.63 2.28 1.63 1.43
Lea Barbarić    Croatia
Lea Barbarić
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 18.55   21.60   18.55 22.71 22.21 20.31 22.27
First round 37 18.71   27.46   18.71 26.47 26.72 29.18 DNF
2x2x2 Cube First round 44 12.55   17.19   DNF 12.66 20.94 17.96 12.55
Rubik's Clock Combined First round 7 16.56   19.00   19.91 18.75 18.34 16.56 24.31
Rubik's Magic First round 19 2.36   2.98   3.08 2.41 3.46 8.00 2.36
Leon Fabčič Flis    Slovenia
Leon Fabčič Flis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 39.33   54.12   1:13.38 1:27.22 49.40 39.33 39.59
2x2x2 Cube First round 38 8.50   11.61   12.25 10.05 8.50 13.44 12.53
Marina Mihaljević    Croatia
Marina Mihaljević
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 18.53   22.30   18.53 21.33 25.36 23.11 22.46
Megaminx Combined Final 10 1:47.93   NR 2:02.06   NR 2:00.09 2:08.41 1:47.93 1:59.43 2:06.65
Matej Salković    Croatia
Matej Salković
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 20.97   25.63   23.50 29.52 23.86 31.93 20.97
First round 34 18.78   24.51   21.61 23.69 18.78 28.22 29.72
2x2x2 Cube Second round 28 5.38   8.00   5.38 DNF 7.77 8.33 7.90
First round 28 5.46   8.29   6.00 11.84 DNF 7.02 5.46
4x4x4 Cube Combined First round 29 1:42.28     2:12.21 1:42.28
Matic Omulec    Slovenia
Matic Omulec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.56   13.96   12.46 16.40 15.03 14.40 11.56
Second round 9 10.63   13.52   10.63 12.66 DNF 12.03 15.88
First round 2 11.22   12.25   13.41 11.22 11.59 16.41 11.75
2x2x2 Cube Final 5 4.34   4.58   4.65 4.34 5.61 4.61 4.47
Second round 5 3.53   4.28   3.53 3.55 5.63 5.27 4.02
First round 13 3.69   5.25   4.16 6.18 5.56 3.69 6.03
4x4x4 Cube Final 3 47.08   53.73   51.83 55.00 1:04.15 47.08 54.36
Combined First round 6 41.59   NR 59.09   2:48.15 58.96 41.59 1:00.03 58.27
5x5x5 Cube Final 1 1:24.93   NR 1:30.55   NR 1:32.41 1:27.16 1:32.37 1:24.93 1:32.11
Combined First round 2 1:28.93   1:35.50   NR 1:37.66 1:44.18 1:36.00 1:28.93 1:32.84
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:41.71   NR 2:52.39   NR 2:41.71 2:52.65 3:02.80
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:25.96   6:02.82   5:54.65 5:25.96 6:47.84
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 20.41   24.65   24.36 29.75 20.41 23.30 26.30
First round 4 20.13   22.37   24.96 20.13 22.81 21.18 23.11
3x3x3 With Feet Combined Final 2 1:49.13   2:10.66   NR 2:23.52 1:49.13 2:19.33
Rubik's Clock Combined First round 8 17.55   20.54   20.09 17.55 28.05 21.56 19.96
Megaminx Combined Final 1 55.43   1:00.58   55.43 1:02.81 1:03.86 59.66 59.28
Pyraminx Final 4 5.52   7.21   6.36 7.19 8.08 11.19 5.52
First round 4 6.05   7.60   8.11 7.27 9.08 7.43 6.05
Square-1 Final 6 20.94   NR 35.18   40.97 35.71 32.66 20.94 37.18
3x3x3 Multi-Blind Final 5 1/2 16:56     1/2 16:56
Rubik's Magic First round 11 1.66   2.08   1.72 2.19 1.66 3.53 2.34
Master Magic First round 15 3.00   5.57   3.00 6.83 6.33 7.81 3.56
Matija Fakin    Slovenia
Matija Fakin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 34.31   45.70   41.05 34.31 52.21 55.77 43.83
2x2x2 Cube First round 42 6.31   13.99   7.97 6.31 12.88 24.13 21.11
Rubik's Magic Final 5 1.25   1.53   NR 1.25 1.47 1.31 DNF 1.81
First round 8 1.15   NR 2.04   1.19 1.15 DNF 3.21 1.72
Master Magic First round 22 5.77   DNF   DNF 6.19 5.77 DNF 9.19
Michael Röhrer    Austria
Michael Röhrer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.31   13.72   11.69 15.94 11.31 13.63 15.83
Second round 13 12.43   14.70   14.91 14.22 12.43 14.97 15.71
First round 11 10.50   14.66   14.38 14.90 14.81 14.78 10.50
2x2x2 Cube Second round 18 5.25   5.88   5.31 5.91 5.25 6.41 7.86
First round 16 5.02   5.62   5.21 5.02 5.81 8.21 5.84
4x4x4 Cube Final 4 46.55   53.95   1:01.18 46.55 54.91 53.77 53.16
Combined First round 1 45.61   49.38   45.61 51.34 50.78 59.81 46.02
5x5x5 Cube Final 2 1:28.59   1:34.81   NR 1:44.00 1:31.96 1:28.59 1:37.94 1:34.53
Combined First round 3 1:27.41   1:36.61   1:39.16 1:27.41 1:41.88 1:34.71 1:35.97
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:46.61   NR 2:57.20   NR 2:46.61 3:12.56 2:52.44
7x7x7 Cube Combined Final 1 4:49.71   4:56.07   4:49.71 4:54.83 5:03.68
3x3x3 Blindfolded Combined Final 7 5:55.11     5:55.11 DNF
3x3x3 One-Handed First round 20 42.33   46.90   53.77 54.46 42.44 42.33 44.50
Rubik's Clock Final 5 12.41   NR DNF   12.41 20.83 DNF 12.81 DNF
Combined First round 3 13.41   14.02   14.13 DNF 14.13 13.41 13.81
Megaminx Combined Final 3 1:09.33   1:17.40   1:16.43 1:09.33 1:16.78 1:22.75 1:19.00
Pyraminx Final 6 6.18   8.82   9.06 7.00 DNF 10.41 6.18
First round 8 5.96   8.37   11.96 5.96 7.44 7.00 10.66
Square-1 Final 1 19.25   22.74   19.25 24.02 23.52 24.18 20.69
Rubik's Magic Final 10 1.34   DNF   DNF DNF 1.43 1.34 DNF
First round 3 1.25   1.48   1.31 DNF 1.33 1.81 1.25
Master Magic Final 5 2.50   3.23   2.86 2.50 3.03 3.81 4.97
First round 3 2.53   3.11   3.19 2.53 3.41 2.93 3.22
Miha Rajter    Slovenia
Miha Rajter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.00   15.02   16.19 14.00 14.56 16.19 14.31
First round 13 14.22   15.65   14.22 15.44 17.40 15.83 15.69
2x2x2 Cube Second round 14 5.18   5.65   5.40 5.96 5.58 6.02 5.18
First round 19 4.02   6.21   7.58 5.97 6.41 6.25 4.02
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:00.96   1:02.80   1:05.15 1:02.15 1:01.09 1:00.96 DNF
5x5x5 Cube Final 7 1:37.15   1:43.17   1:51.09 1:42.72 1:37.15 1:41.93 1:44.86
Combined First round 7 1:38.86   1:46.40   1:49.02 1:42.31 1:38.86 1:47.86 1:50.50
6x6x6 Cube Combined Final 6 3:08.22   3:54.21   3:08.22 5:19.35 3:15.05
7x7x7 Cube Combined Final 7 7:26.81     7:26.81
Pyraminx First round 16 8.83   13.79   13.91 15.65 18.34 11.81 8.83
Nejc Kadivnik    Slovenia
Nejc Kadivnik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 28.31   32.61   32.53 30.50 34.81 35.52 28.31
2x2x2 Cube First round 45 16.80   17.64   18.52 17.08 25.68 16.80 17.31
3x3x3 One-Handed First round 29 1:06.08   1:30.99   1:27.55 1:06.08 1:41.77 1:23.94 1:41.47
Pyraminx First round 26 16.66   17.25   16.95 17.15 23.58 16.66 17.65
Rubik's Magic First round 23 2.03   3.11   2.83 2.03 2.61 3.90 4.84
Niki Placskó    Hungary
Niki Placskó
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 24.28   29.52   27.58 31.44 24.28 35.00 29.55
2x2x2 Cube Second round 32 9.03   11.32   13.69 20.38 9.03 9.11 11.16
First round 30 6.63   8.84   10.96 8.90 9.84 7.77 6.63
Rubik's Magic First round 22 2.59   3.06   2.71 DNF 3.40 2.59 3.06
Olivér Perge    Hungary
Olivér Perge
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.16   13.86   15.22 13.16 13.81 13.80 13.97
Second round 10 12.11   13.58   12.61 12.11 14.50 13.63 16.34
First round 12 13.11   14.77   13.11 13.52 16.63 20.02 14.15
2x2x2 Cube Final 10 4.78   DNF   4.78 DNF 7.08 DNF DNF
Second round 6 3.34   4.54   5.59 3.34 3.86 4.16 6.15
First round 25 5.55   6.97   7.55 5.91 5.55 7.44 8.58
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:02.36   1:06.37   1:06.11 1:08.08 1:11.71 1:02.36 1:04.91
5x5x5 Cube Final 8 1:35.09   1:48.83   1:45.86 1:35.09 1:48.47 1:52.16 1:52.31
Combined First round 6 1:34.44   1:46.07   1:52.13 1:54.58 1:34.44 1:48.43 1:37.66
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:24.09   3:43.22   3:48.97 3:24.09 3:56.61
3x3x3 Fewest Moves Final 1 33     33
Rubik's Clock Final 1 7.55   12.35   7.55 10.27 14.56 12.21 DNF
Combined First round 1 9.91   10.33   11.52 10.47 10.19 9.91 10.34
Rubik's Magic First round 24 1.66   3.20   4.13 1.66 DNF 3.40 2.06
Master Magic Final 7 3.06   4.02   4.18 3.06 3.66 4.21 4.96
First round 8 3.40   4.00   3.68 5.19 4.05 3.40 4.28
Pablo Grasböck    Austria
Pablo Grasböck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.75   13.07   12.44 14.03 12.74 10.75 16.25
Second round 3 10.86   12.39   10.86 12.41 12.71 13.40 12.05
First round 6 10.69   13.40   10.69 14.47 12.96 26.43 12.77
2x2x2 Cube Final 8 4.00   5.67   8.13 5.22 4.00 7.58 4.22
Second round 7 3.91   4.62   5.03 4.03 3.91 5.53 4.80
First round 4 4.06   4.32   4.06 4.31 4.41 4.25 5.38
4x4x4 Cube Final 7 48.13   55.93   55.15 1:08.93 48.13 58.30 54.33
Combined First round 8 52.58   1:00.52   58.56 1:02.31 52.58 1:02.28 1:00.72
5x5x5 Cube Final 3 1:23.52   NR 1:34.87   1:27.56 1:59.68 1:39.50 1:23.52 1:37.56
Combined First round 4 1:31.78   1:36.75   1:38.77 1:31.94 1:39.55 1:40.50 1:31.78
6x6x6 Cube Combined Final 7 3:32.69   4:05.31   3:32.69 4:26.08 4:17.15
3x3x3 Blindfolded Combined Final 6 4:57.83     DNF 4:57.83
3x3x3 Fewest Moves Final 8 42     42
3x3x3 One-Handed Final 3 19.19   21.33   19.19 21.47 25.93 21.13 21.38
First round 2 17.71   20.88   17.71 33.61 19.81 21.50 21.33
Rubik's Clock Combined First round 15 36.53     42.09 36.53
Megaminx Combined Final 7 1:30.61   1:42.25   1:51.83 1:47.00 1:38.58 1:30.61 1:41.16
Pyraminx Final 9 8.22   10.18   9.56 28.63 8.86 12.11 8.22
First round 5 6.69   8.02   9.08 7.80 8.28 7.97 6.69
Square-1 Final 5 28.66   34.17   28.66 29.86 28.83 51.63 43.81
Rubik's Magic First round 29 1.09   3.94   1.50 3.28 1.09 DNF 7.03
Master Magic Final 6 2.97   3.73   3.68 5.03 4.31 3.21 2.97
First round 7 3.31   3.94   3.96 3.31 7.18 4.40 3.47
Petra Vogrinec    Slovenia
Petra Vogrinec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 25.18   28.93   29.79 31.53 27.86 29.15 25.18
2x2x2 Cube First round 36 6.59   10.69   12.90 6.59 9.00 12.85 10.21
3x3x3 One-Handed First round 28 54.56   57.94   56.34 54.77 1:04.16 1:02.72 54.56
3x3x3 With Feet Combined Final 3 1:47.47   NR 2:16.08   2:32.43 2:28.33 1:47.47
Rubik's Clock Combined First round 12 19.77   32.89   21.96 DNF 52.53 19.77 24.19
Megaminx Combined Final 19 3:55.59     3:55.59 4:00.06
Pyraminx First round 11 9.96   11.11   10.68 12.63 9.96 10.96 11.68
Square-1 Final 11 52.02   1:51.82   52.02 2:20.47 2:52.46 1:19.43 1:55.56
Rubik's Magic First round 15 2.18   2.36   2.46 2.86 2.40 2.22 2.18
Sanio Kasumovic    Austria
Sanio Kasumovic
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 17.68   20.69   17.68 24.63 20.52 23.44 18.11
First round 26 18.18   20.20   21.43 22.02 19.77 18.18 19.41
2x2x2 Cube First round 40 6.40   12.04   8.09 10.88 17.15 18.96 6.40
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:15.44   1:21.89   1:15.44 1:17.06 1:25.56 1:23.05 1:35.56
5x5x5 Cube Combined First round 17 2:37.59     2:37.59 2:49.34
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 18 35.56   41.54   DNF 35.56 36.90 43.88 43.84
Rubik's Clock Final 3 12.69   16.89   13.55 12.69 16.81 20.31 DNF
Combined First round 5 14.61   17.17   14.61 19.19 16.55 15.91 19.05
Megaminx Combined Final 12 2:02.53   2:10.38   2:02.53 2:13.27 2:12.09 DNF 2:05.78
Pyraminx First round 28 11.41   20.11   17.56 19.97 31.43 22.80 11.41
Square-1 Final 10 1:03.13   1:29.00   1:33.38 1:21.69 1:50.56 1:31.94 1:03.13
Rubik's Magic First round 31 1.21   DNF   1.49 1.21 DNF DNF 2.40
Master Magic Final 10 2.19   NR 6.50   2.75 2.31 14.44 DNF 2.19
First round 1 2.30   2.41   NR 2.86 2.31 2.46 2.47 2.30
Stefan Stoiber    Austria
Stefan Stoiber
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.56   12.36   11.80 12.65 12.63 16.86 11.56
Second round 2 11.36   12.35   12.13 13.25 11.36 13.11 11.81
First round 3 12.06   12.47   12.50 12.71 13.46 12.19 12.06
2x2x2 Cube Second round 17 4.97   5.82   5.20 7.19 4.97 7.68 5.08
First round 5 2.59   4.68   3.52 4.93 5.58 7.34 2.59
4x4x4 Cube Final 6 50.72   55.85   55.16 50.72 57.56 1:00.38 54.83
Combined First round 5 53.41   58.59   1:10.13 1:02.69 53.69 53.41 59.40
5x5x5 Cube Final 9 1:43.94   1:52.93   1:47.96 2:12.11 1:43.94 1:59.11 1:51.71
Combined First round 8 1:39.66   1:47.01   1:47.40 1:47.52 1:46.11 1:55.18 1:39.66
6x6x6 Cube Combined Final 11 4:24.80     4:24.80
3x3x3 One-Handed Final 8 21.97   29.27   29.77 28.69 29.34 21.97 31.36
First round 10 25.66   28.47   34.53 27.05 25.66 31.09 27.28
Rubik's Clock Combined First round 13 27.81   39.77   29.40 DNF 35.25 54.66 27.81
Megaminx Combined Final 4 1:02.71   1:19.66   1:16.30 1:23.22 1:02.71 1:19.46 1:26.21
Pyraminx First round 17 10.21   14.71   10.21 15.40 18.52 12.34 16.40
Rubik's Magic Final 3 1.28   1.33   1.36 1.69 1.33 1.28 1.30
First round 7 1.46   1.76   DNF 1.81 1.88 1.58 1.46
Master Magic Final 3 2.91   3.09   2.91 2.91 3.28 3.08 4.40
First round 9 2.90   4.01   3.15 5.21 5.69 2.90 3.66
Toni Varga    Croatia
Toni Varga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.53   15.07   DNF 14.50 12.53 13.11 17.59
First round 8 13.21   14.47   13.46 15.05 13.21 16.38 14.90
2x2x2 Cube Second round 13 3.18   NR 5.62   3.18 5.65 5.53 5.69 6.36
First round 20 5.68   6.23   7.06 5.77 6.30 6.61 5.68
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:21.27   1:37.50   1:40.41 1:21.27 1:26.08 1:51.13 1:46.00
5x5x5 Cube Combined First round 20 2:44.55     2:51.94 2:44.55
3x3x3 Fewest Moves Final 16 66     66
3x3x3 One-Handed First round 19 36.11   43.81   39.30 51.69 36.11 57.59 40.44
Megaminx Combined Final 20 4:00.46     4:00.46 5:06.84
Pyraminx First round 20 10.55   15.06   DNF 15.43 10.55 14.50 15.25
Rubik's Magic First round 18 1.81   2.84   2.25 1.81 4.21 2.05 4.44
Master Magic First round 12 4.34   5.16   5.16 5.68 4.34 4.65 5.83
Uroš Hekić    Slovenia
Uroš Hekić
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 17.30   19.74   21.33 18.16 17.30 21.33 19.72
First round 22 13.09   17.47   16.72 13.09 18.66 17.03 25.56
2x2x2 Cube Second round 22 4.97   6.49   7.25 4.97 5.18 7.03 7.78
First round 7 4.27   4.99   4.27 6.88 6.31 4.33 4.33
4x4x4 Cube Combined First round 30 1:48.90     2:20.55 1:48.90
Valentin Havlovec    Austria
Valentin Havlovec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.53   15.44   15.68 16.40 16.63 14.25 11.53
First round 20 14.86   17.21   17.16 31.25 14.86 15.16 19.31
2x2x2 Cube Second round 11 5.08   5.54   5.36 5.75 6.21 5.08 5.50
First round 10 4.06   5.15   6.81 4.06 5.50 5.58 4.36
4x4x4 Cube Combined First round 14 54.36   1:07.32   1:03.68 1:12.08 1:16.63 54.36 1:06.21
5x5x5 Cube Final 10 1:45.65   1:55.75   2:09.97 1:48.06 1:53.84 1:45.65 2:05.36
Combined First round 10 1:47.90   2:01.35   2:07.00 2:00.27 1:47.90 2:02.93 2:00.84
6x6x6 Cube Combined Final 5 3:49.28   3:53.63   3:49.28 3:59.31 3:52.30
7x7x7 Cube Combined Final 6 6:40.66     6:40.66
3x3x3 One-Handed First round 22 44.03   48.84   45.59 DNF 46.94 44.03 54.00
Megaminx Combined Final 13 2:00.77   2:18.18   2:26.59 2:00.77 2:21.69 2:27.47 2:06.25
Pyraminx First round 25 15.68   17.03   17.27 16.15 15.68 18.31 17.66
Viktor Kalmar    Austria
Viktor Kalmar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 14.81   DNF   16.28 14.81 DNF DNF 15.69
Second round 7 11.59   13.01   12.25 14.33 DNF 12.46 11.59
First round 10 12.68   14.49   14.40 12.68 17.71 13.81 15.27
2x2x2 Cube Final 2 3.03   4.16   4.09 5.21 4.93 3.47 3.03
Second round 2 2.83   3.77   NR 3.96 2.83 3.59 4.28 3.77
First round 3 3.80   4.23   7.00 3.80 4.15 4.46 4.09
4x4x4 Cube Final 9 53.09   59.68   1:07.00 54.38 53.09 1:06.88 57.78
Combined First round 10 55.77   1:00.72   1:06.68 1:15.91 55.77 57.55 57.93
5x5x5 Cube Combined First round 12 1:47.09   2:13.76   2:12.47 1:47.09 2:14.93 2:59.22 2:13.88
6x6x6 Cube Combined Final 9 4:07.44     4:07.44
7x7x7 Cube Combined Final 9 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 41     41
3x3x3 One-Handed Final 5 18.43   23.76   23.31 26.81 24.78 23.19 18.43
First round 8 24.83   26.26   30.69 26.75 26.88 25.16 24.83
Rubik's Clock Combined First round 10 21.58   22.67   29.22 21.72 21.58 24.52 21.77
Megaminx Combined Final 9 1:48.18   1:58.29   1:56.55 1:48.18 2:03.30 1:55.03 2:17.15
Pyraminx Final 10 5.31   10.48   12.11 12.00 7.33 19.69 5.31
First round 7 5.52   8.22   8.93 7.80 7.93 5.52 10.78
Rubik's Magic First round 27 1.58   3.53   DNF 5.33 3.56 1.58 1.71
Master Magic First round 18 5.03   6.91   8.83 6.44 DNF 5.03 5.47
Zoltán János Kiss    Hungary
Zoltán János Kiss
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 30.25   31.02   32.05 DNF 30.25 30.50 30.52
2x2x2 Cube First round 39 8.56   11.66   14.00 14.21 11.80 9.18 8.56
4x4x4 Cube Combined First round 35 2:37.81     3:09.71 2:37.81
Rubik's Clock Combined First round 11 22.08   25.11   26.61 DNF 22.08 24.13 24.59
Pyraminx First round 27 11.83   18.71   15.47 28.63 11.83 14.50 26.15