St. Joseph's College Winter 2012

Date City WCA LInk
2012-3-3  USA, Patchogue, New York SJC Winter 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Rowe Hessler 9.14  Breandan Vallance 9.61  Justin Mallari 11.66
 2x2x2 Cube  Rowe Hessler 4.02  Frank Egan 4.28  Kian Barry 5.03
 4x4x4 Cube  Breandan Vallance 46.14  Justin Mallari 54.27  Frank Egan 59.91
 5x5x5 Cube  Breandan Vallance 1:18.66  Rowe Hessler 1:32.72  Justin Mallari 1:47.97
 3x3x3 Blindfolded  Rowe Hessler 1:59.38  Sreeram Venkatarao 2:45.55  Alexander McGuiness 3:15.22
 3x3x3 One-Handed  Rowe Hessler 16.86  Justin Mallari 18.69  Phil Yu 18.97
 Pyraminx  Ernie Pulchny 9.52  Zach Goldman 10.66  Kian Barry 11.37
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 17.16  Rowe Hessler 32.33  Brandon Lin 55.35
       Rubik's Magic  Edwin Zhou 1.43  Ernie Pulchny 1.58  Nick Rech 1.67
       Master Magic  Ernie Pulchny 2.46  Ryan Cangelosi 2.92  Zach Goldman 3.00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 8.36   9.85    United Kingdom 12.33 9.18 8.36 10.86 9.52
2 Rowe Hessler 8.19   10.38    USA 11.68 8.19 12.59 8.97 10.50
3 Phil Yu 12.22   13.82    USA 13.38 20.16 13.63 12.22 14.44
4 Justin Mallari 12.03   13.85    USA 14.63 13.96 14.03 12.03 13.55
5 Ernie Pulchny 14.02   15.24    USA 14.72 14.02 15.30 15.69 18.47
6 Kian Barry 13.53   15.40    USA 17.22 15.11 20.06 13.53 13.86
7 Frank Egan 14.22   16.12    USA 16.96 15.68 14.22 DNF 15.71
8 Nat Baylon 13.06   16.44    USA 17.77 13.06 19.63 15.78 15.77
9 Zach Goldman 14.94   16.52    USA 15.94 15.77 14.94 17.86 18.50
10 Ryan Cangelosi 15.18   16.53    USA 17.96 19.90 15.18 15.75 15.88
11 Sreeram Venkatarao 14.50   16.81    USA 18.81 15.53 14.50 34.50 16.08
12 Bob Burton 17.36   19.21    USA 22.22 23.00 17.46 17.96 17.36
13 Alexander McGuiness 17.69   19.99    USA 17.69 22.13 19.50 18.34 1:02.06
14 Kyle Beigay 15.62   20.04    USA 22.11 18.21 19.81 33.69 15.62
15 Tony Mitts 17.86   20.20    USA 28.81 21.72 19.47 19.40 17.86
16 Edwin Zhou 15.97   20.80    USA 23.81 20.66 15.97 17.93 25.11
17 Brandon Lin 16.81   20.83    USA 24.80 22.43 22.30 17.75 16.81
18 Nick Camillone 19.44   23.23    USA 25.52 19.44 25.31 23.02 21.36
19 Nick Rech 13.93   23.55    USA DNF 20.84 13.93 33.55 16.27
20 Raj Chidambaram 21.94   24.30    USA 24.56 22.27 29.22 21.94 26.06
21 Joey Karlin 24.88   27.84    USA 24.88 27.28 32.44 26.28 29.97
22 Kate Sosik 24.05   29.47    USA 30.31 30.55 27.55 36.38 24.05
23 Matthew Balquin 27.31   34.57    USA 45.65 40.44 27.31 33.46 29.81
24 Jaclyn Sawler 32.18   40.21    USA 32.38 52.55 40.86 32.18 47.38
25 Alex Maass 31.56   42.11    USA 1:04.36 38.21 31.56 43.33 44.78
26 Mark Difuobio 32.91   42.63    USA 37.13 43.91 32.91 DNF 46.86
27 Andrew Malling 38.71   46.28    USA 50.83 51.27 38.71 44.05 43.96
28 Keith Topper 48.52   50.50    USA 50.77 56.18 48.52 49.34 51.40
29 Paul Kuster 50.13   1:22.83    USA 1:59.90 1:03.53 1:22.06 1:42.91 50.13
30 Kelly Sosik 1:12.03   1:37.50    USA 1:41.28 1:38.91 1:12.03 1:40.40 1:33.18
31 Cameron Barmun 1:29.56   2:01.31    USA 1:48.72 2:16.00 1:59.78 2:15.44 1:29.56
32 Mike Woyden 18.91   DNF    USA 20.58 DNF 19.55 18.91 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 8.43   10.04    USA 10.84 10.69 8.43 8.97 10.47
2 Breandan Vallance 9.91   11.23    United Kingdom 11.09 11.86 11.59 9.91 11.02
3 Phil Yu 11.03   12.48    USA 11.36 12.94 13.15 13.53 11.03
4 Justin Mallari 7.43   13.44    USA 11.21 17.02 7.43 16.02 13.09
5 Nat Baylon 11.88   13.54    USA 14.72 14.86 11.88 13.80 12.09
6 Kian Barry 11.96   14.09    USA 11.96 15.78 13.96 13.47 14.84
7 Frank Egan 13.83   14.69    USA 15.00 13.83 15.40 14.15 14.93
8 Ernie Pulchny 13.30   15.29    USA 15.88 14.27 13.30 15.72 17.22
9 Alexander McGuiness 13.53   16.59    USA 17.96 17.38 13.53 17.38 15.02
10 Zach Goldman 12.71   16.60    USA 16.19 DNF 12.71 16.75 16.86
11 Sreeram Venkatarao 14.50   17.27    USA 17.41 18.86 14.50 22.03 15.55
12 Nick Rech 13.55   17.36    USA 17.97 13.55 18.69 16.18 17.94
13 Ryan Cangelosi 16.96   17.65    USA 17.93 17.61 17.40 16.96 21.66
14 Tony Mitts 13.77   19.55    USA 19.03 22.44 13.77 22.90 17.18
15 Edwin Zhou 16.50   19.87    USA 22.30 19.75 19.11 20.75 16.50
16 Kyle Beigay 17.40   19.92    USA 18.46 20.08 DNF 21.22 17.40
17 Bob Burton 17.43   20.17    USA 20.97 22.16 18.88 20.65 17.43
18 Brandon Lin 17.16   23.03    USA 21.13 17.16 23.22 29.53 24.75
19 Raj Chidambaram 22.93   23.44    USA 23.06 23.96 23.31 22.93 35.18
20 Nick Camillone 19.44   23.49    USA 34.63 23.18 19.44 19.75 27.55
21 Joey Karlin 23.58   26.64    USA 25.00 23.58 DNF 28.59 26.33
22 Kate Sosik 26.22   28.38    USA 29.06 28.02 26.22 35.53 28.06
23 Jaclyn Sawler 36.91   39.99    USA 36.91 41.46 40.50 54.58 38.00
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 7.78   9.14    USA 7.78 10.13 9.11 8.44 9.88
2 Breandan Vallance 9.05   9.61    United Kingdom 9.52 9.61 9.05 9.71 DNF
3 Justin Mallari 9.68   11.66    USA 10.55 12.27 12.16 9.68 12.86
4 Phil Yu 11.41   13.32    USA 13.08 11.41 15.78 11.83 15.06
5 Frank Egan 11.38   13.77    USA 13.65 15.19 12.47 11.38 16.15
6 Nat Baylon 13.65   14.01    USA 14.28 13.65 13.74 14.02 15.68
7 Kian Barry 12.03   14.17    USA 14.11 14.55 15.16 12.03 13.84
8 Ernie Pulchny 13.53   15.25    USA 15.31 17.63 13.72 16.72 13.53
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 2.61   3.55    USA 3.19 2.93 8.53 4.53 2.61
2 Frank Egan 3.69   4.97    USA 4.16 3.83 6.91 DNF 3.69
3 Zach Goldman 4.28   5.06    USA 4.97 7.03 5.13 5.08 4.28
4 Justin Mallari 3.08   5.60    USA 5.93 5.90 4.96 9.90 3.08
5 Nat Baylon 3.16   5.70    USA 6.36 6.34 4.41 9.00 3.16
6 Kian Barry 5.27   5.76    USA 6.05 5.83 6.16 5.27 5.41
7 Ernie Pulchny 3.68   6.57    USA 6.56 8.03 5.11 3.68 DNF
8 Ryan Cangelosi 5.40   6.94    USA 5.40 8.63 7.03 6.94 6.86
9 Tony Mitts 6.15   6.94    USA 7.84 7.83 6.78 6.15 6.21
10 Bob Burton 6.61   7.27    USA 8.94 6.66 8.44 6.61 6.72
11 Brandon Lin 5.40   7.41    USA 8.91 6.59 8.30 7.34 5.40
12 Nick Camillone 6.44   7.43    USA 6.44 7.56 7.15 7.75 7.59
13 Alexander McGuiness 6.43   7.48    USA 7.91 7.31 10.13 7.21 6.43
14 Joey Karlin 5.47   9.16    USA 8.84 10.50 9.21 5.47 9.44
15 Raj Chidambaram 7.31   9.93    USA 11.77 DNF 8.22 9.80 7.31
16 Alex Maass 7.68   11.49    USA 11.13 9.52 7.68 17.22 13.81
17 Andrew Malling 8.33   13.58    USA 17.11 12.75 10.88 8.33 19.22
18 Kate Sosik 10.77   13.77    USA 11.56 13.78 15.97 23.33 10.77
19 Jaclyn Sawler 10.91   14.90    USA 10.91 20.08 11.83 19.63 13.25
20 Keith Topper 11.43   21.59    USA 21.96 27.41 15.40 55.13 11.43
21 Nick Rech 5.86   DNF    USA DNF 5.86 DNF 7.00 6.33
22 Tommy Saitta DNF   DNF    USA DNF DNF DNF DNS DNS
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 2.25   2.67    USA 3.93 2.36 2.25 2.65 3.00
2 Frank Egan 3.31   4.68    USA 4.25 4.71 3.31 7.15 5.08
3 Ernie Pulchny 4.30   5.18    USA 6.19 5.40 4.41 4.30 5.72
4 Zach Goldman 2.77   5.31    USA 4.55 6.31 2.77 7.41 5.06
5 Kian Barry 5.05   5.49    USA 5.05 5.28 5.53 6.16 5.65
6 Nat Baylon 3.61   5.89    USA 9.53 5.80 3.61 5.83 6.05
7 Bob Burton 3.58   6.13    USA 5.66 5.90 3.58 6.83 7.90
8 Alexander McGuiness 3.88   6.48    USA 6.31 6.55 3.88 6.58 8.21
9 Brandon Lin 6.06   6.55    USA 6.69 6.06 6.53 6.43 12.16
10 Justin Mallari 3.71   6.60    USA 9.13 7.47 3.71 8.21 4.11
11 Nick Camillone 6.65   6.82    USA 8.84 6.68 6.81 6.65 6.97
12 Ryan Cangelosi 2.22   7.12    USA 7.38 7.36 2.22 6.63 8.19
13 Tony Mitts 6.72   7.65    USA 7.53 7.53 7.88 6.72 9.15
14 Raj Chidambaram 6.93   8.11    USA 8.77 7.19 6.93 8.36 9.90
15 Alex Maass 9.41   15.23    USA 14.81 19.05 11.84 DNF 9.41
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 1.06   4.02    USA 4.13 4.36 4.96 1.06 3.58
2 Frank Egan 1.50   4.28    USA 5.80 6.52 3.49 1.50 3.55
3 Kian Barry 1.61   5.03    USA 5.81 9.93 5.88 1.61 3.41
4 Nat Baylon 2.11   5.05    USA 6.36 4.34 5.61 2.11 5.21
5 Ernie Pulchny 1.91   5.46    USA 5.44 7.22 6.02 1.91 4.91
6 Zach Goldman 4.43   5.68    USA 9.56 5.47 6.36 5.21 4.43
7 Alexander McGuiness 2.11   6.52    USA 6.08 8.55 5.22 2.11 8.25
8 Bob Burton 1.84   7.36    USA 8.84 6.40 10.83 1.84 6.83
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 42.63   46.14    United Kingdom 42.63 48.93 47.25 43.38 47.80
2 Justin Mallari 51.22   54.27    USA 1:02.63 52.84 51.22 51.44 58.53
3 Frank Egan 54.08   59.91    USA 1:00.58 54.08 1:02.36 56.80 1:05.25
4 Ernie Pulchny 1:00.53   1:03.86    USA 1:03.52 1:05.41 1:02.65 1:00.53 1:26.22
5 Kian Barry 58.15   1:04.47    USA 1:08.36 1:05.27 1:08.58 59.77 58.15
6 Rowe Hessler 44.16   1:05.59    USA 50.38 56.02 DNF 44.16 1:30.38
7 Zach Goldman 1:02.55   1:06.58    USA 1:06.21 1:09.13 1:10.88 1:02.55 1:04.40
8 Nick Rech 1:04.96   1:14.05    USA 1:22.31 1:18.25 1:18.94 1:04.96 1:04.96
9 Nat Baylon 1:15.55   1:22.66    USA 1:15.55 1:27.09 2:10.53 1:23.08 1:17.80
10 Kyle Beigay 1:11.00   1:23.04    USA 1:19.90 1:34.69 1:21.68 1:11.00 1:27.53
11 Alexander McGuiness 1:17.97   1:25.25    USA 1:27.68 1:28.11 1:19.96 1:17.97 1:31.80
12 Tony Mitts 1:16.77   1:30.25    USA 1:51.68 1:36.53 1:22.91 1:31.30 1:16.77
13 Brandon Lin 1:30.75   1:32.50    USA 1:46.90 1:31.30 1:32.83 1:33.38 1:30.75
14 Nick Camillone 1:24.15   1:34.51    USA 1:24.15 1:48.34 1:37.72 1:36.77 1:29.03
15 Sreeram Venkatarao 1:17.09   1:41.93    USA 1:17.09 1:51.52 1:39.08 2:07.18 1:35.18
16 Bob Burton 1:41.40   1:47.51    USA 1:42.02 1:46.91 1:41.40 2:01.90 1:53.61
17 Joey Karlin 1:45.19   1:53.07    USA 1:50.72 2:00.05 1:53.88 1:54.61 1:45.19
18 Ryan Cangelosi 1:47.83   2:07.10    USA 2:04.52 1:47.83 2:00.61 2:44.65 2:16.18
19 Jaclyn Sawler 2:54.06      USA 2:54.06 DNF
20 Keith Topper DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 1:14.09   1:18.66    United Kingdom 1:27.50 1:14.09 1:17.72 1:15.50 1:22.77
2 Rowe Hessler 1:18.88   1:32.72    USA 1:38.47 1:23.66 1:18.88 1:36.03 1:38.97
3 Justin Mallari 1:41.19   1:47.97    USA 1:54.84 1:41.19 1:50.44 1:46.34 1:47.13
4 Zach Goldman 1:53.77   1:56.46    USA 1:55.84 1:58.09 1:55.46 1:53.77 2:22.15
5 Kian Barry 1:52.18   2:03.43    USA 2:18.80 2:06.94 1:56.96 1:52.18 2:06.40
6 Ernie Pulchny 2:00.59   2:05.43    USA 2:05.94 2:00.59 2:04.65 2:31.56 2:05.69
7 Frank Egan 2:00.97   2:18.38    USA 2:06.59 2:27.11 2:00.97 2:33.38 2:21.44
8 Nick Rech 2:09.16   2:21.42    USA DNF 2:10.09 2:31.84 2:09.16 2:22.34
9 Joey Karlin 2:20.63   2:45.95    USA 3:16.08 2:33.03 2:59.59 2:45.22 2:20.63
10 Brandon Lin 2:48.44   2:56.21    USA 3:01.83 2:57.81 3:01.40 2:48.44 2:49.43
11 Nat Baylon 2:49.56   3:11.31    USA 2:55.86 3:32.28 3:27.88 3:10.18 2:49.56
12 Alexander McGuiness 2:07.02   DNF    USA DNF 2:31.75 2:39.46 DNF 2:07.02
13 Nick Camillone 3:04.53      USA 3:04.53 3:22.71
14 Ryan Cangelosi 4:47.46      USA DNF 4:47.46
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 1:59.38   2:01.48    USA 2:04.00 2:01.05 1:59.38
2 Sreeram Venkatarao 2:45.55   DNF    USA 2:45.55 DNF DNF
3 Alexander McGuiness 3:15.22   DNF    USA DNF 3:15.22 DNF
4 Mike Woyden 4:00.63   DNF    USA DNF 4:00.63 DNF
5 Bob Burton DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Brandon Lin DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Ernie Pulchny DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Frank Egan DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Kian Barry DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Nick Rech DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phil Yu 15.72   17.17    USA 15.72 15.91 18.05 17.59 18.00
2 Rowe Hessler 14.52   17.26    USA 20.56 19.06 14.52 15.28 17.43
3 Justin Mallari 15.06   19.94    USA 20.72 19.40 21.75 15.06 19.69
4 Kian Barry 18.16   21.84    USA 21.97 24.84 35.68 18.72 18.16
5 Breandan Vallance 20.59   27.39    United Kingdom 20.59 25.53 33.15 28.09 28.56
6 Nat Baylon 26.66   28.42    USA 27.00 32.50 30.88 27.38 26.66
7 Nick Rech 30.68   31.71    USA 30.96 37.43 33.34 30.83 30.68
8 Frank Egan 22.02   31.92    USA 30.66 34.08 31.02 22.02 41.28
9 Ernie Pulchny 28.55   31.99    USA 33.03 28.55 30.93 32.02 34.96
10 Tony Mitts 28.52   35.76    USA 32.21 46.27 28.52 1:00.77 28.81
11 Bob Burton 32.68   37.18    USA 41.00 41.97 36.53 34.00 32.68
12 Kyle Beigay 35.40   40.38    USA 56.68 39.68 44.94 35.40 36.53
13 Alexander McGuiness 36.03   41.69    USA 46.22 46.52 36.03 42.27 36.59
14 Ryan Cangelosi 25.68   43.48    USA 1:04.52 36.46 51.53 25.68 42.46
15 Brandon Lin 39.36   48.43    USA 46.65 50.71 39.36 51.43 47.94
16 Keith Topper 2:54.93   3:35.66    USA 5:06.72 4:34.03 2:54.93 2:59.03 3:13.93
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 14.52   15.88    USA 16.91 16.53 14.52 15.18 15.93
2 Phil Yu 15.33   16.92    USA 21.16 15.33 15.78 18.13 16.86
3 Justin Mallari 16.50   17.68    USA 17.41 16.50 17.36 18.27 20.11
4 Kian Barry 19.96   23.84    USA 21.83 25.16 26.40 19.96 24.52
5 Breandan Vallance 20.33   24.70    United Kingdom 25.40 24.56 24.13 20.33 DNF
6 Nat Baylon 21.38   26.36    USA 27.28 26.08 26.72 21.38 26.27
7 Tony Mitts 25.83   30.14    USA 29.28 30.97 30.18 31.22 25.83
8 Bob Burton 28.28   31.86    USA 31.47 31.86 28.28 32.25 34.71
9 Ernie Pulchny 29.31   32.20    USA 32.44 29.75 34.40 29.31 39.44
10 Frank Egan 25.65   32.48    USA 34.36 33.02 25.65 31.18 33.25
11 Nick Rech 27.16   32.89    USA 31.56 27.16 35.58 31.52 40.33
12 Kyle Beigay 31.68   40.79    USA 41.72 44.96 40.68 39.97 31.68
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 14.16   16.86    USA 15.78 14.86 14.16 21.08 19.94
2 Justin Mallari 13.72   18.69    USA 13.72 DNF 17.84 16.58 21.65
3 Phil Yu 14.08   18.97    USA 21.27 17.33 23.90 14.08 18.31
4 Kian Barry 19.22   21.27    USA 21.53 19.41 24.94 19.22 22.88
5 Breandan Vallance 21.90   23.36    United Kingdom 23.15 23.46 24.11 23.46 21.90
6 Nat Baylon 20.59   23.93    USA 24.22 23.68 23.88 20.59 27.11
7 Tony Mitts 20.13   34.49    USA 31.21 40.65 31.61 43.97 20.13
8 Bob Burton 33.25   35.58    USA 35.33 34.28 40.03 33.25 37.13
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernie Pulchny 7.58   9.52    USA 10.09 9.68 13.90 8.80 7.58
2 Zach Goldman 7.96   10.66    USA 9.63 7.96 21.28 11.80 10.55
3 Kian Barry 9.21   11.37    USA 12.43 14.96 11.72 9.21 9.97
4 Rowe Hessler 7.91   11.38    USA 12.36 18.58 12.34 9.44 7.91
5 Alex Maass 8.50   13.12    USA 15.68 13.33 13.63 12.40 8.50
6 Alexander McGuiness 9.80   13.47    USA 22.75 12.78 13.31 14.31 9.80
7 Brandon Lin 13.68   15.31    USA 17.43 14.91 16.21 14.81 13.68
8 Bob Burton 10.80   15.52    USA 16.78 14.58 10.80 21.53 15.21
9 Ryan Cangelosi 7.97   16.34    USA 29.03 18.40 16.00 14.63 7.97
10 Jaclyn Sawler 10.43   18.67    USA 19.55 19.40 17.06 21.44 10.43
11 Andrew Malling 21.15   55.10    USA DNF 42.53 41.52 1:21.25 21.15
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 13.09   17.16    Japan 23.28 20.68 13.09 15.61 15.18
2 Rowe Hessler 24.03   32.33    USA 24.59 DNF 24.03 29.13 43.28
3 Brandon Lin 41.78   55.35    USA 43.19 52.22 41.78 DNF 1:10.63
4 Zach Goldman 42.28   1:03.65    USA 1:50.68 42.28 1:00.69 1:02.65 1:07.61
5 Ernie Pulchny 35.59   1:08.94    USA 35.59 54.16 1:08.15 1:27.31 1:24.50
6 Mark Difuobio 1:28.46   2:11.45    USA 1:28.46 1:57.05 DNF 2:32.55 2:04.75
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edwin Zhou 1.15   1.43    USA 1.25 1.25 1.80 1.15 2.47
2 Ernie Pulchny 1.05   1.58    USA 1.05 1.81 4.69 1.40 1.53
3 Nick Rech 1.06   1.67    USA 1.63 1.06 2.30 1.09 4.80
4 Jaclyn Sawler 1.71   1.73    USA 1.72 2.00 1.71 1.71 1.75
5 Bob Burton 1.44   1.75    USA 1.56 2.59 1.93 1.44 1.77
6 Justin Mallari 1.36   1.80    USA 1.36 3.34 1.46 2.53 1.40
7 Kate Sosik 1.69   1.92    USA 7.00 1.83 1.93 2.00 1.69
8 Rowe Hessler 1.19   1.97    USA 2.77 1.19 2.80 1.86 1.27
9 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.28   2.04    Japan 1.28 7.61 1.56 3.25 1.30
10 Zach Goldman 1.08   2.09    USA 1.30 4.78 1.90 3.08 1.08
11 Breandan Vallance 1.88   2.54    United Kingdom 1.88 2.25 2.78 2.59 DNF
12 Alex Maass 2.44   2.72    USA 3.15 2.96 2.44 2.44 2.75
13 Alexander McGuiness 2.34   3.13    USA 4.88 2.34 3.88 2.75 2.75
14 Aina Hashimoto (橋本愛那) 3.75   4.29    Japan 4.46 4.61 3.81 3.75 5.56
15 Brandon Lin 0.94   DNF    USA DNF 1.11 DNF 0.94 DNF
15 Ryan Cangelosi 0.94   DNF    USA 0.96 DNF 0.94 6.33 DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernie Pulchny 1.78   2.46    USA DNF 1.78 2.21 1.80 3.38
2 Ryan Cangelosi 2.58   2.92    USA 2.66 3.69 2.58 2.65 3.44
3 Zach Goldman 2.46   3.00    USA 3.63 4.03 2.69 2.68 2.46
4 Tony Mitts 2.91   3.47    USA 2.91 5.53 3.66 3.09 3.65
5 Rowe Hessler 3.09   3.52    USA 3.77 3.09 4.88 3.18 3.61
6 Nick Rech 3.13   3.58    USA 4.19 4.27 3.43 3.13 3.13
7 Brandon Lin 2.78   3.60    USA 4.63 2.78 3.30 3.46 4.05
8 Bob Burton 3.27   3.67    USA 3.27 5.30 3.78 3.40 3.83
9 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 3.50   3.89    Japan 4.00 3.58 4.08 3.50 4.93
10 Justin Mallari 3.86   4.44    USA 4.59 4.18 3.86 5.22 4.56
11 Jaclyn Sawler 3.56   4.81    USA 4.03 3.56 5.06 6.22 5.34
12 Alexander McGuiness 4.69   4.97    USA 4.69 5.33 4.93 5.05 4.94
13 Kate Sosik 7.52   9.25    USA 12.52 7.52 9.78 8.27 9.69
14 Aina Hashimoto (橋本愛那) 8.08   9.68    Japan 10.65 8.08 9.72 DNF 8.66
Aina Hashimoto (橋本愛那)    Japan
Aina Hashimoto (橋本愛那)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 14 3.75   4.29   4.46 4.61 3.81 3.75 5.56
Master Magic Final 14 8.08   9.68   10.65 8.08 9.72 DNF 8.66
Alex Maass    USA
Alex Maass
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 31.56   42.11   1:04.36 38.21 31.56 43.33 44.78
2x2x2 Cube Second round 15 9.41   15.23   14.81 19.05 11.84 DNF 9.41
First round 16 7.68   11.49   11.13 9.52 7.68 17.22 13.81
Pyraminx Final 5 8.50   13.12   15.68 13.33 13.63 12.40 8.50
Rubik's Magic Final 12 2.44   2.72   3.15 2.96 2.44 2.44 2.75
Alexander McGuiness    USA
Alexander McGuiness
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 13.53   16.59   17.96 17.38 13.53 17.38 15.02
First round 13 17.69   19.99   17.69 22.13 19.50 18.34 1:02.06
2x2x2 Cube Final 7 2.11   6.52   6.08 8.55 5.22 2.11 8.25
Second round 8 3.88   6.48   6.31 6.55 3.88 6.58 8.21
First round 13 6.43   7.48   7.91 7.31 10.13 7.21 6.43
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:17.97   1:25.25   1:27.68 1:28.11 1:19.96 1:17.97 1:31.80
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:07.02   DNF   DNF 2:31.75 2:39.46 DNF 2:07.02
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:15.22   DNF   DNF 3:15.22 DNF
3x3x3 One-Handed First round 13 36.03   41.69   46.22 46.52 36.03 42.27 36.59
Pyraminx Final 6 9.80   13.47   22.75 12.78 13.31 14.31 9.80
Rubik's Magic Final 13 2.34   3.13   4.88 2.34 3.88 2.75 2.75
Master Magic Final 12 4.69   4.97   4.69 5.33 4.93 5.05 4.94
Andrew Malling    USA
Andrew Malling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 38.71   46.28   50.83 51.27 38.71 44.05 43.96
2x2x2 Cube First round 17 8.33   13.58   17.11 12.75 10.88 8.33 19.22
Pyraminx Final 11 21.15   55.10   DNF 42.53 41.52 1:21.25 21.15
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 17.43   20.17   20.97 22.16 18.88 20.65 17.43
First round 12 17.36   19.21   22.22 23.00 17.46 17.96 17.36
2x2x2 Cube Final 8 1.84   7.36   8.84 6.40 10.83 1.84 6.83
Second round 7 3.58   6.13   5.66 5.90 3.58 6.83 7.90
First round 10 6.61   7.27   8.94 6.66 8.44 6.61 6.72
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:41.40   1:47.51   1:42.02 1:46.91 1:41.40 2:01.90 1:53.61
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 33.25   35.58   35.33 34.28 40.03 33.25 37.13
Second round 8 28.28   31.86   31.47 31.86 28.28 32.25 34.71
First round 11 32.68   37.18   41.00 41.97 36.53 34.00 32.68
Pyraminx Final 8 10.80   15.52   16.78 14.58 10.80 21.53 15.21
Rubik's Magic Final 5 1.44   1.75   1.56 2.59 1.93 1.44 1.77
Master Magic Final 8 3.27   3.67   3.27 5.30 3.78 3.40 3.83
Brandon Lin    USA
Brandon Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 17.16   23.03   21.13 17.16 23.22 29.53 24.75
First round 17 16.81   20.83   24.80 22.43 22.30 17.75 16.81
2x2x2 Cube Second round 9 6.06   6.55   6.69 6.06 6.53 6.43 12.16
First round 11 5.40   7.41   8.91 6.59 8.30 7.34 5.40
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:30.75   1:32.50   1:46.90 1:31.30 1:32.83 1:33.38 1:30.75
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:48.44   2:56.21   3:01.83 2:57.81 3:01.40 2:48.44 2:49.43
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 15 39.36   48.43   46.65 50.71 39.36 51.43 47.94
Pyraminx Final 7 13.68   15.31   17.43 14.91 16.21 14.81 13.68
Square-1 Final 3 41.78   55.35   43.19 52.22 41.78 DNF 1:10.63
Rubik's Magic Final 15 0.94   DNF   DNF 1.11 DNF 0.94 DNF
Master Magic Final 7 2.78   3.60   4.63 2.78 3.30 3.46 4.05
Breandan Vallance    United Kingdom
Breandan Vallance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.05   9.61   9.52 9.61 9.05 9.71 DNF
Second round 2 9.91   11.23   11.09 11.86 11.59 9.91 11.02
First round 1 8.36   9.85   12.33 9.18 8.36 10.86 9.52
4x4x4 Cube Combined Final 1 42.63   46.14   42.63 48.93 47.25 43.38 47.80
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:14.09   1:18.66   1:27.50 1:14.09 1:17.72 1:15.50 1:22.77
3x3x3 One-Handed Final 5 21.90   23.36   23.15 23.46 24.11 23.46 21.90
Second round 5 20.33   24.70   25.40 24.56 24.13 20.33 DNF
First round 5 20.59   27.39   20.59 25.53 33.15 28.09 28.56
Rubik's Magic Final 11 1.88   2.54   1.88 2.25 2.78 2.59 DNF
Cameron Barmun    USA
Cameron Barmun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 1:29.56   2:01.31   1:48.72 2:16.00 1:59.78 2:15.44 1:29.56
Edwin Zhou    USA
Edwin Zhou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.50   19.87   22.30 19.75 19.11 20.75 16.50
First round 16 15.97   20.80   23.81 20.66 15.97 17.93 25.11
Rubik's Magic Final 1 1.15   1.43   1.25 1.25 1.80 1.15 2.47
Ernie Pulchny    USA
Ernie Pulchny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.53   15.25   15.31 17.63 13.72 16.72 13.53
Second round 8 13.30   15.29   15.88 14.27 13.30 15.72 17.22
First round 5 14.02   15.24   14.72 14.02 15.30 15.69 18.47
2x2x2 Cube Final 5 1.91   5.46   5.44 7.22 6.02 1.91 4.91
Second round 3 4.30   5.18   6.19 5.40 4.41 4.30 5.72
First round 7 3.68   6.57   6.56 8.03 5.11 3.68 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:00.53   1:03.86   1:03.52 1:05.41 1:02.65 1:00.53 1:26.22
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:00.59   2:05.43   2:05.94 2:00.59 2:04.65 2:31.56 2:05.69
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 9 29.31   32.20   32.44 29.75 34.40 29.31 39.44
First round 9 28.55   31.99   33.03 28.55 30.93 32.02 34.96
Pyraminx Final 1 7.58   9.52   10.09 9.68 13.90 8.80 7.58
Square-1 Final 5 35.59   1:08.94   35.59 54.16 1:08.15 1:27.31 1:24.50
Rubik's Magic Final 2 1.05   1.58   1.05 1.81 4.69 1.40 1.53
Master Magic Final 1 1.78   2.46   DNF 1.78 2.21 1.80 3.38
Frank Egan    USA
Frank Egan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.38   13.77   13.65 15.19 12.47 11.38 16.15
Second round 7 13.83   14.69   15.00 13.83 15.40 14.15 14.93
First round 7 14.22   16.12   16.96 15.68 14.22 DNF 15.71
2x2x2 Cube Final 2 1.50   4.28   5.80 6.52 3.49 1.50 3.55
Second round 2 3.31   4.68   4.25 4.71 3.31 7.15 5.08
First round 2 3.69   4.97   4.16 3.83 6.91 DNF 3.69
4x4x4 Cube Combined Final 3 54.08   59.91   1:00.58 54.08 1:02.36 56.80 1:05.25
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:00.97   2:18.38   2:06.59 2:27.11 2:00.97 2:33.38 2:21.44
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 10 25.65   32.48   34.36 33.02 25.65 31.18 33.25
First round 8 22.02   31.92   30.66 34.08 31.02 22.02 41.28
Jaclyn Sawler    USA
Jaclyn Sawler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 36.91   39.99   36.91 41.46 40.50 54.58 38.00
First round 24 32.18   40.21   32.38 52.55 40.86 32.18 47.38
2x2x2 Cube First round 19 10.91   14.90   10.91 20.08 11.83 19.63 13.25
4x4x4 Cube Combined Final 19 2:54.06     2:54.06 DNF
Pyraminx Final 10 10.43   18.67   19.55 19.40 17.06 21.44 10.43
Rubik's Magic Final 4 1.71   1.73   1.72 2.00 1.71 1.71 1.75
Master Magic Final 11 3.56   4.81   4.03 3.56 5.06 6.22 5.34
Joey Karlin    USA
Joey Karlin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 23.58   26.64   25.00 23.58 DNF 28.59 26.33
First round 21 24.88   27.84   24.88 27.28 32.44 26.28 29.97
2x2x2 Cube First round 14 5.47   9.16   8.84 10.50 9.21 5.47 9.44
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:45.19   1:53.07   1:50.72 2:00.05 1:53.88 1:54.61 1:45.19
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:20.63   2:45.95   3:16.08 2:33.03 2:59.59 2:45.22 2:20.63
Justin Mallari    USA
Justin Mallari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.68   11.66   10.55 12.27 12.16 9.68 12.86
Second round 4 7.43   13.44   11.21 17.02 7.43 16.02 13.09
First round 4 12.03   13.85   14.63 13.96 14.03 12.03 13.55
2x2x2 Cube Second round 10 3.71   6.60   9.13 7.47 3.71 8.21 4.11
First round 4 3.08   5.60   5.93 5.90 4.96 9.90 3.08
4x4x4 Cube Combined Final 2 51.22   54.27   1:02.63 52.84 51.22 51.44 58.53
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:41.19   1:47.97   1:54.84 1:41.19 1:50.44 1:46.34 1:47.13
3x3x3 One-Handed Final 2 13.72   18.69   13.72 DNF 17.84 16.58 21.65
Second round 3 16.50   17.68   17.41 16.50 17.36 18.27 20.11
First round 3 15.06   19.94   20.72 19.40 21.75 15.06 19.69
Rubik's Magic Final 6 1.36   1.80   1.36 3.34 1.46 2.53 1.40
Master Magic Final 10 3.86   4.44   4.59 4.18 3.86 5.22 4.56
Kate Sosik    USA
Kate Sosik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 26.22   28.38   29.06 28.02 26.22 35.53 28.06
First round 22 24.05   29.47   30.31 30.55 27.55 36.38 24.05
2x2x2 Cube First round 18 10.77   13.77   11.56 13.78 15.97 23.33 10.77
Rubik's Magic Final 7 1.69   1.92   7.00 1.83 1.93 2.00 1.69
Master Magic Final 13 7.52   9.25   12.52 7.52 9.78 8.27 9.69
Keith Topper    USA
Keith Topper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 48.52   50.50   50.77 56.18 48.52 49.34 51.40
2x2x2 Cube First round 20 11.43   21.59   21.96 27.41 15.40 55.13 11.43
4x4x4 Cube Combined Final 20 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 2:54.93   3:35.66   5:06.72 4:34.03 2:54.93 2:59.03 3:13.93
Kelly Sosik    USA
Kelly Sosik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 1:12.03   1:37.50   1:41.28 1:38.91 1:12.03 1:40.40 1:33.18
Kian Barry    USA
Kian Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.03   14.17   14.11 14.55 15.16 12.03 13.84
Second round 6 11.96   14.09   11.96 15.78 13.96 13.47 14.84
First round 6 13.53   15.40   17.22 15.11 20.06 13.53 13.86
2x2x2 Cube Final 3 1.61   5.03   5.81 9.93 5.88 1.61 3.41
Second round 5 5.05   5.49   5.05 5.28 5.53 6.16 5.65
First round 6 5.27   5.76   6.05 5.83 6.16 5.27 5.41
4x4x4 Cube Combined Final 5 58.15   1:04.47   1:08.36 1:05.27 1:08.58 59.77 58.15
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:52.18   2:03.43   2:18.80 2:06.94 1:56.96 1:52.18 2:06.40
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 19.22   21.27   21.53 19.41 24.94 19.22 22.88
Second round 4 19.96   23.84   21.83 25.16 26.40 19.96 24.52
First round 4 18.16   21.84   21.97 24.84 35.68 18.72 18.16
Pyraminx Final 3 9.21   11.37   12.43 14.96 11.72 9.21 9.97
Kyle Beigay    USA
Kyle Beigay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 17.40   19.92   18.46 20.08 DNF 21.22 17.40
First round 14 15.62   20.04   22.11 18.21 19.81 33.69 15.62
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:11.00   1:23.04   1:19.90 1:34.69 1:21.68 1:11.00 1:27.53
3x3x3 One-Handed Second round 12 31.68   40.79   41.72 44.96 40.68 39.97 31.68
First round 12 35.40   40.38   56.68 39.68 44.94 35.40 36.53
Mark Difuobio    USA
Mark Difuobio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 32.91   42.63   37.13 43.91 32.91 DNF 46.86
Square-1 Final 6 1:28.46   2:11.45   1:28.46 1:57.05 DNF 2:32.55 2:04.75
Matthew Balquin    USA
Matthew Balquin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 27.31   34.57   45.65 40.44 27.31 33.46 29.81
Mike Woyden    USA
Mike Woyden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 18.91   DNF   20.58 DNF 19.55 18.91 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:00.63   DNF   DNF 4:00.63 DNF
Nat Baylon    USA
Nat Baylon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.65   14.01   14.28 13.65 13.74 14.02 15.68
Second round 5 11.88   13.54   14.72 14.86 11.88 13.80 12.09
First round 8 13.06   16.44   17.77 13.06 19.63 15.78 15.77
2x2x2 Cube Final 4 2.11   5.05   6.36 4.34 5.61 2.11 5.21
Second round 6 3.61   5.89   9.53 5.80 3.61 5.83 6.05
First round 5 3.16   5.70   6.36 6.34 4.41 9.00 3.16
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:15.55   1:22.66   1:15.55 1:27.09 2:10.53 1:23.08 1:17.80
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:49.56   3:11.31   2:55.86 3:32.28 3:27.88 3:10.18 2:49.56
3x3x3 One-Handed Final 6 20.59   23.93   24.22 23.68 23.88 20.59 27.11
Second round 6 21.38   26.36   27.28 26.08 26.72 21.38 26.27
First round 6 26.66   28.42   27.00 32.50 30.88 27.38 26.66
Nick Camillone    USA
Nick Camillone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 19.44   23.49   34.63 23.18 19.44 19.75 27.55
First round 18 19.44   23.23   25.52 19.44 25.31 23.02 21.36
2x2x2 Cube Second round 11 6.65   6.82   8.84 6.68 6.81 6.65 6.97
First round 12 6.44   7.43   6.44 7.56 7.15 7.75 7.59
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:24.15   1:34.51   1:24.15 1:48.34 1:37.72 1:36.77 1:29.03
5x5x5 Cube Combined Final 13 3:04.53     3:04.53 3:22.71
Nick Rech    USA
Nick Rech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 13.55   17.36   17.97 13.55 18.69 16.18 17.94
First round 19 13.93   23.55   DNF 20.84 13.93 33.55 16.27
2x2x2 Cube First round 21 5.86   DNF   DNF 5.86 DNF 7.00 6.33
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:04.96   1:14.05   1:22.31 1:18.25 1:18.94 1:04.96 1:04.96
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:09.16   2:21.42   DNF 2:10.09 2:31.84 2:09.16 2:22.34
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 11 27.16   32.89   31.56 27.16 35.58 31.52 40.33
First round 7 30.68   31.71   30.96 37.43 33.34 30.83 30.68
Rubik's Magic Final 3 1.06   1.67   1.63 1.06 2.30 1.09 4.80
Master Magic Final 6 3.13   3.58   4.19 4.27 3.43 3.13 3.13
Paul Kuster    USA
Paul Kuster
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 50.13   1:22.83   1:59.90 1:03.53 1:22.06 1:42.91 50.13
Phil Yu    USA
Phil Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.41   13.32   13.08 11.41 15.78 11.83 15.06
Second round 3 11.03   12.48   11.36 12.94 13.15 13.53 11.03
First round 3 12.22   13.82   13.38 20.16 13.63 12.22 14.44
3x3x3 One-Handed Final 3 14.08   18.97   21.27 17.33 23.90 14.08 18.31
Second round 2 15.33   16.92   21.16 15.33 15.78 18.13 16.86
First round 1 15.72   17.17   15.72 15.91 18.05 17.59 18.00
Raj Chidambaram    USA
Raj Chidambaram
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 22.93   23.44   23.06 23.96 23.31 22.93 35.18
First round 20 21.94   24.30   24.56 22.27 29.22 21.94 26.06
2x2x2 Cube Second round 14 6.93   8.11   8.77 7.19 6.93 8.36 9.90
First round 15 7.31   9.93   11.77 DNF 8.22 9.80 7.31
Rowe Hessler    USA
Rowe Hessler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.78   9.14   7.78 10.13 9.11 8.44 9.88
Second round 1 8.43   10.04   10.84 10.69 8.43 8.97 10.47
First round 2 8.19   10.38   11.68 8.19 12.59 8.97 10.50
2x2x2 Cube Final 1 1.06   4.02   4.13 4.36 4.96 1.06 3.58
Second round 1 2.25   2.67   3.93 2.36 2.25 2.65 3.00
First round 1 2.61   3.55   3.19 2.93 8.53 4.53 2.61
4x4x4 Cube Combined Final 6 44.16   1:05.59   50.38 56.02 DNF 44.16 1:30.38
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:18.88   1:32.72   1:38.47 1:23.66 1:18.88 1:36.03 1:38.97
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:59.38   2:01.48   2:04.00 2:01.05 1:59.38
3x3x3 One-Handed Final 1 14.16   16.86   15.78 14.86 14.16 21.08 19.94
Second round 1 14.52   15.88   16.91 16.53 14.52 15.18 15.93
First round 2 14.52   17.26   20.56 19.06 14.52 15.28 17.43
Pyraminx Final 4 7.91   11.38   12.36 18.58 12.34 9.44 7.91
Square-1 Final 2 24.03   32.33   24.59 DNF 24.03 29.13 43.28
Rubik's Magic Final 8 1.19   1.97   2.77 1.19 2.80 1.86 1.27
Master Magic Final 5 3.09   3.52   3.77 3.09 4.88 3.18 3.61
Ryan Cangelosi    USA
Ryan Cangelosi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.96   17.65   17.93 17.61 17.40 16.96 21.66
First round 10 15.18   16.53   17.96 19.90 15.18 15.75 15.88
2x2x2 Cube Second round 12 2.22   7.12   7.38 7.36 2.22 6.63 8.19
First round 8 5.40   6.94   5.40 8.63 7.03 6.94 6.86
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:47.83   2:07.10   2:04.52 1:47.83 2:00.61 2:44.65 2:16.18
5x5x5 Cube Combined Final 14 4:47.46     DNF 4:47.46
3x3x3 One-Handed First round 14 25.68   43.48   1:04.52 36.46 51.53 25.68 42.46
Pyraminx Final 9 7.97   16.34   29.03 18.40 16.00 14.63 7.97
Rubik's Magic Final 15 0.94   DNF   0.96 DNF 0.94 6.33 DNF
Master Magic Final 2 2.58   2.92   2.66 3.69 2.58 2.65 3.44
Sreeram Venkatarao    USA
Sreeram Venkatarao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.50   17.27   17.41 18.86 14.50 22.03 15.55
First round 11 14.50   16.81   18.81 15.53 14.50 34.50 16.08
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:17.09   1:41.93   1:17.09 1:51.52 1:39.08 2:07.18 1:35.18
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:45.55   DNF   2:45.55 DNF DNF
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Final 1 13.09   17.16   23.28 20.68 13.09 15.61 15.18
Rubik's Magic Final 9 1.28   2.04   1.28 7.61 1.56 3.25 1.30
Master Magic Final 9 3.50   3.89   4.00 3.58 4.08 3.50 4.93
Tommy Saitta    USA
Tommy Saitta
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 22 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNS DNS
Tony Mitts    USA
Tony Mitts
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.77   19.55   19.03 22.44 13.77 22.90 17.18
First round 15 17.86   20.20   28.81 21.72 19.47 19.40 17.86
2x2x2 Cube Second round 13 6.72   7.65   7.53 7.53 7.88 6.72 9.15
First round 9 6.15   6.94   7.84 7.83 6.78 6.15 6.21
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:16.77   1:30.25   1:51.68 1:36.53 1:22.91 1:31.30 1:16.77
3x3x3 One-Handed Final 7 20.13   34.49   31.21 40.65 31.61 43.97 20.13
Second round 7 25.83   30.14   29.28 30.97 30.18 31.22 25.83
First round 10 28.52   35.76   32.21 46.27 28.52 1:00.77 28.81
Master Magic Final 4 2.91   3.47   2.91 5.53 3.66 3.09 3.65
Zach Goldman    USA
Zach Goldman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.71   16.60   16.19 DNF 12.71 16.75 16.86
First round 9 14.94   16.52   15.94 15.77 14.94 17.86 18.50
2x2x2 Cube Final 6 4.43   5.68   9.56 5.47 6.36 5.21 4.43
Second round 4 2.77   5.31   4.55 6.31 2.77 7.41 5.06
First round 3 4.28   5.06   4.97 7.03 5.13 5.08 4.28
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:02.55   1:06.58   1:06.21 1:09.13 1:10.88 1:02.55 1:04.40
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:53.77   1:56.46   1:55.84 1:58.09 1:55.46 1:53.77 2:22.15
Pyraminx Final 2 7.96   10.66   9.63 7.96 21.28 11.80 10.55
Square-1 Final 4 42.28   1:03.65   1:50.68 42.28 1:00.69 1:02.65 1:07.61
Rubik's Magic Final 10 1.08   2.09   1.30 4.78 1.90 3.08 1.08
Master Magic Final 3 2.46   3.00   3.63 4.03 2.69 2.68 2.46