River Hill Winter 2012

Date City WCA LInk
2012-1-21  USA, Clarksville, Maryland River Hill Winter 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dan Cohen 9.51  Rowe Hessler 10.07  Kamaru-Deen Lawal 11.86
 2x2x2 Cube  Dan Cohen 3.35  Kamaru-Deen Lawal 3.86  Rowe Hessler 4.16
 4x4x4 Cube  Dan Cohen 42.29  Rowe Hessler 48.94  Evan Liu 54.96
 5x5x5 Cube  Dan Cohen 1:11.10  Rowe Hessler 1:35.97  Tim Reynolds 1:46.67
 6x6x6 Cube  Dan Cohen 2:32.53  Evan Liu 3:36.49  Tim Reynolds 3:53.96
 3x3x3 Blindfolded  Dan Cohen 1:27.68  Tim Reynolds 1:44.88  Rowe Hessler 2:52.41
 3x3x3 One-Handed  Rowe Hessler 16.21  Dan Cohen 18.52  Kian Barry 21.98
 Pyraminx  Felix Lee 4.65  Dan Cohen 6.58  Evan Liu 7.29
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 9.30   11.20    USA 10.58 9.30 DNF 12.18 10.84
2 Rowe Hessler 7.02   12.04    USA DNF 14.94 7.02 11.16 10.03
3 Kamaru-Deen Lawal 11.09   NR 12.28   AfR  Nigeria 11.63 13.33 13.02 11.09 12.18
4 Lucas Etter 10.05   12.70    USA 12.06 12.11 13.93 10.05 18.58
5 Deniz Atak 9.81   13.09    USA 13.22 9.81 12.94 13.11 15.78
6 Evan Liu 12.52   13.33    USA 12.52 13.22 12.96 15.08 13.80
7 Alex Thielemier 12.03   13.65    USA 17.52 13.06 14.02 12.03 13.86
8 Kian Barry 11.13   13.76    USA 14.84 14.81 13.21 11.13 13.25
9 Collin Burns 12.90   14.38    USA 15.56 12.93 12.90 14.66 19.34
10 Benjamin Sela 13.33   14.56    USA 13.33 14.16 15.97 13.55 18.41
11 Nat Baylon 12.46   14.57    USA 13.08 16.43 19.34 12.46 14.19
12 Tim Reynolds 11.80   14.67    USA 16.59 11.80 13.77 14.34 15.90
13 Felix Lee 13.61   14.86    USA 14.80 14.08 15.71 20.33 13.61
14 Zach Goldman 12.63   14.92    USA 19.68 15.66 14.30 14.80 12.63
15 Henry Cohen 13.56   14.93    USA 15.43 15.55 13.81 15.66 13.56
16 Brandon Delacruz 13.43   15.01    USA 19.03 13.43 14.63 14.41 16.00
17 Corey Sakowski 13.18   16.30    USA 16.00 13.18 16.34 16.56 19.78
18 Richard Meyer 13.91   16.31    USA 20.46 18.16 15.71 13.91 15.05
19 Dylan Cooper 16.19   17.41    USA 17.68 16.59 DNF 16.19 17.97
20 Robbie Stevenson 16.88   17.47    USA 17.47 16.88 17.08 17.86 18.46
21 Nathan Kearney 15.27   17.77    USA 22.81 18.86 16.50 15.27 17.94
22 Scott Wu 18.31   19.07    USA 18.31 18.71 19.41 21.21 19.09
23 Asa Kaplan 14.78   19.26    USA 21.65 19.59 14.78 16.53 27.03
24 Anthony Forcione 16.78   19.63    USA 16.78 18.16 23.25 21.34 19.40
25 Jonathan Lin 15.65   19.69    USA 15.65 18.50 22.13 19.30 21.27
26 Robert Larkin 17.72   19.77    USA 17.72 18.13 29.88 22.03 19.15
27 Joshua Brown 15.66   20.72    USA 23.31 20.88 17.97 DNF 15.66
28 Reid Flasinski 18.90   21.11    USA 19.96 18.90 22.83 22.03 21.33
29 Albert Jiang 19.27   21.17    USA 19.27 20.31 22.05 26.65 21.16
30 Ishmam Mirza 17.09   22.01    USA 25.52 24.06 17.09 21.21 20.77
31 Neelnavo Kar 18.00   22.14    USA 18.00 23.41 24.03 23.06 19.96
32 Keaton Ellis 14.80   22.32    USA 21.46 25.30 14.80 21.27 24.22
33 Bob Burton 15.63   22.95    USA 23.91 1:08.97 23.28 21.65 15.63
34 Timothy Packard 18.94   23.12    USA 18.94 26.00 19.52 24.30 25.55
35 Brendan Aronhime 19.05   23.12    USA 26.56 20.93 24.80 23.63 19.05
36 Dixon Auch 22.44   24.34    USA 22.44 22.80 26.22 25.50 24.72
37 Charles Saroff 20.56   24.52    USA 24.09 26.46 23.00 DNF 20.56
38 Douglas Crawford 22.93   26.17    USA 24.52 29.83 31.71 22.93 24.16
39 Robert McNish 22.16   26.72    USA 30.58 22.16 27.61 22.16 30.40
40 Simon Shi 23.90   26.84    USA 23.90 23.96 29.90 30.88 26.65
41 Austin Thielemier 19.53   27.21    USA 29.05 27.86 24.84 28.94 19.53
42 Wojciech Poljanowski 21.78   28.04    Poland 23.72 21.78 36.08 DNF 24.31
43 Adam Demopoulos 24.30   29.13    USA 25.81 49.22 35.75 24.30 25.83
44 Alex Wendt 24.86   29.23    USA 26.78 26.41 34.50 36.65 24.86
45 Terra Hickman 20.28   29.26    USA 20.28 28.75 33.66 27.25 31.77
46 Chris Parlette 22.55   29.26    USA 26.28 32.43 29.06 34.71 22.55
47 David Choi 27.06   29.85    USA 31.02 29.61 41.09 28.91 27.06
48 Aidan Aronhime 28.66   30.75    USA 32.18 32.16 28.66 30.13 29.96
49 Kate Sosik 27.06   31.91    USA 35.69 27.06 35.13 32.93 27.68
50 Chris Hemerich 28.28   32.39    USA 32.84 28.28 39.61 32.00 32.34
51 Aakarshan Bhardwaj 28.91   35.55    USA 54.09 39.41 28.91 35.19 32.06
52 Carter Allison 26.69   36.23    USA 28.71 DNF 27.08 26.69 52.91
53 Jacob Mitchem 30.13   38.31    USA 37.33 44.86 44.50 33.11 30.13
54 Nicholas Brown 36.77   39.25    USA 37.66 38.81 41.27 36.77 42.71
55 Joe Neville 30.56   41.22    USA 50.75 46.69 38.36 30.56 38.61
56 Erik Joy 35.00   42.53    USA 35.00 41.97 DNF 42.33 43.28
57 Nathan Palmer 39.21   45.28    USA 39.21 46.47 45.11 44.27 48.36
58 Ajay Mysore 31.80   47.20    USA DNF 39.11 59.33 31.80 43.15
59 Robert O'Connell 45.53   48.66    USA 47.43 45.53 57.50 52.59 45.97
60 Jamie Warner 43.09   52.91    USA 43.09 1:01.19 53.25 49.44 56.03
61 Tom Burke 47.90   1:01.31    USA 1:09.80 1:00.59 53.94 47.90 1:09.41
62 Steven Fuller 46.90   1:02.00    USA 57.19 1:07.63 1:01.18 DNF 46.90
63 Trevor Mott 57.36   1:03.74    USA 57.36 1:02.77 1:01.78 1:06.66 1:08.47
64 Alex Hontz 48.19   1:12.29    USA 1:13.97 1:21.83 1:01.08 48.19 1:25.02
65 Aj Ulsh 1:02.11   1:15.04    USA 1:22.03 1:04.65 1:18.44 1:02.11 1:24.18
66 Isabella Brown 1:09.63   1:15.24    USA 1:20.88 1:10.46 2:11.71 1:09.63 1:14.38
67 Jacob Petersen 55.18   1:16.39    USA 1:11.71 1:28.59 1:19.34 55.18 1:18.13
68 Javier Ramirez Marquez 1:04.65   1:16.76    Mexico 1:23.80 1:08.88 1:04.65 DNF 1:17.61
69 Swanny Shi 1:05.55   1:23.28    USA 1:05.55 1:24.61 1:20.96 1:24.28 1:33.19
70 Chris Romano 35.16   DNF    USA 39.81 DNF 40.68 35.16 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 9.27   9.53    USA 9.27 9.68 9.52 9.38 10.09
2 Dan Cohen 9.19   9.90    USA 10.09 9.19 10.21 9.41 10.71
3 Kamaru-Deen Lawal 10.83   AfR 12.02   AfR  Nigeria 11.71 10.83 13.15 14.78 11.19
4 Felix Lee 10.22   12.25    USA 13.18 10.33 10.22 13.25 15.69
5 Evan Liu 11.58   12.74    USA 12.27 15.16 11.58 12.03 13.93
6 Tim Reynolds 11.71   12.80    USA 12.53 12.93 13.41 11.71 12.94
7 Lucas Etter 11.86   13.07    USA 11.86 13.91 11.90 15.50 13.41
8 Kian Barry 13.05   13.88    USA 13.47 13.59 16.58 13.05 14.59
9 Nat Baylon 11.75   14.25    USA 11.75 13.52 15.15 16.47 14.08
10 Benjamin Sela 12.43   14.37    USA 13.81 13.40 12.43 15.91 15.91
11 Deniz Atak 10.97   14.53    USA DNF 15.66 10.97 15.09 12.83
12 Alex Thielemier 12.91   14.67    USA 12.91 14.56 16.52 12.93 17.63
13 Collin Burns 12.34   14.82    USA 22.77 16.58 12.34 13.25 14.63
14 Richard Meyer 14.68   15.76    USA 14.68 17.34 15.28 15.91 16.08
15 Brandon Delacruz 13.78   15.90    USA 16.58 14.77 13.78 16.36 17.44
16 Henry Cohen 14.53   16.11    USA 17.66 14.53 17.56 14.68 16.09
17 Zach Goldman 13.81   16.14    USA 13.81 15.06 19.25 18.63 14.72
18 Corey Sakowski 15.38   16.65    USA 21.59 15.44 17.00 17.50 15.38
19 Nathan Kearney 14.21   17.40    USA 18.59 14.21 21.40 15.34 18.28
20 Dylan Cooper 16.93   17.72    USA 18.09 22.72 16.93 18.15 16.93
21 Robbie Stevenson 15.38   17.83    USA 18.25 17.86 15.38 17.75 17.88
22 Asa Kaplan 15.38   19.33    USA 17.77 21.65 20.19 20.02 15.38
23 Scott Wu 18.88   19.83    USA 24.97 19.11 20.22 20.15 18.88
24 Anthony Forcione 16.61   20.78    USA 18.22 21.83 22.30 16.61 22.47
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 9.09   9.51    USA 9.09 15.43 9.11 9.86 9.55
2 Rowe Hessler 8.61   10.07    USA 12.65 9.81 10.61 9.80 8.61
3 Kamaru-Deen Lawal 11.11   11.86   AfR  Nigeria 11.18 11.11 12.28 18.18 12.13
4 Tim Reynolds 12.21   12.49    USA 12.28 12.21 13.30 12.77 12.41
5 Lucas Etter 12.05   12.82    USA 12.27 13.21 13.50 12.97 12.05
6 Felix Lee 11.41   12.98    USA 12.44 12.75 14.59 11.41 13.75
7 Kian Barry 12.16   13.31    USA 14.08 14.66 12.72 12.16 13.13
8 Evan Liu 12.09   13.50    USA 13.11 14.55 12.83 15.21 12.09
9 Alex Thielemier 10.47   13.60    USA 14.27 13.97 12.55 21.52 10.47
10 Collin Burns 11.44   13.88    USA 11.86 11.90 17.88 21.90 11.44
11 Deniz Atak 11.61   13.97    USA 11.61 14.36 15.09 14.50 13.06
12 Nat Baylon 12.33   14.01    USA 12.33 14.91 12.58 16.34 14.53
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1.86   2.98    USA 3.69 4.55 1.86 3.15 2.09
2 Rowe Hessler 1.53   3.11    USA 3.40 DNF 1.53 4.22 1.72
3 Henry Cohen 3.21   3.69    USA 3.21 4.88 3.56 3.81 3.71
4 Lucas Etter 2.40   4.22    USA 4.65 4.43 2.40 4.09 4.13
5 Kamaru-Deen Lawal 2.19   NR 4.33   AfR  Nigeria 4.15 2.19 4.41 5.09 4.43
6 Tim Reynolds 2.56   4.53    USA 5.09 2.56 7.11 4.44 4.05
7 Evan Liu 3.50   4.83    USA 6.18 5.28 3.81 5.39 3.50
8 Austin Thielemier 4.02   4.87    USA 8.38 4.71 4.02 5.15 4.75
9 Collin Burns 4.03   5.01    USA 4.36 4.03 6.36 DNF 4.30
10 Benjamin Sela 4.30   5.09    USA 4.40 4.30 6.31 8.97 4.56
11 Kian Barry 4.09   5.10    USA 6.05 4.58 4.66 6.09 4.09
12 Zach Goldman 2.49   5.16    USA 6.65 3.03 2.49 6.28 6.18
13 Deniz Atak 3.11   5.57    USA 7.04 3.11 6.69 4.66 5.36
14 Richard Meyer 3.68   5.58    USA 7.50 3.68 4.03 6.16 6.55
15 Robert Larkin 3.30   5.75    USA 6.58 3.30 5.84 11.27 4.83
16 Corey Sakowski 4.52   5.84    USA 9.19 4.52 6.33 5.11 6.09
17 Nat Baylon 4.16   5.99    USA 6.66 6.93 6.09 5.22 4.16
18 Asa Kaplan 4.69   6.07    USA 6.81 6.13 5.28 4.69 7.59
19 Carter Allison 4.58   6.08    USA 5.59 4.58 6.69 11.68 5.96
20 Dylan Cooper 4.91   6.09    USA 7.59 4.91 7.05 6.06 5.16
21 Joshua Brown 6.02   6.19    USA 7.16 6.18 6.02 6.09 6.30
22 Anthony Forcione 3.96   6.57    USA 6.59 3.96 6.52 7.53 6.61
23 Neelnavo Kar 5.91   6.65    USA 10.65 6.16 5.91 6.91 6.88
24 Nathan Kearney 6.34   7.12    USA 8.81 6.91 6.50 6.34 7.94
25 Robbie Stevenson 3.66   7.29    USA 11.46 6.30 3.66 8.14 7.44
26 Bob Burton 5.28   7.64    USA 8.56 7.83 5.28 12.36 6.52
27 Scott Wu 6.63   7.69    USA 8.38 9.93 8.00 6.69 6.63
28 Brandon Delacruz 3.28   7.74    USA 7.66 6.63 3.28 8.93 10.06
29 Aidan Aronhime 4.02   7.92    USA 8.56 7.55 4.02 8.84 7.65
30 Brendan Aronhime 5.81   8.23    USA 7.11 13.28 5.81 8.28 9.31
31 Dixon Auch 3.86   8.75    USA 9.47 11.25 5.53 3.86 11.59
32 Jonathan Lin 6.13   8.88    USA 11.83 7.83 6.13 10.50 8.30
33 Ishmam Mirza 5.28   9.04    USA 9.65 9.18 5.28 8.28 DNF
34 Terra Hickman 6.46   9.24    USA 12.15 9.50 9.03 9.19 6.46
35 Timothy Packard 8.08   9.63    USA 9.18 13.21 9.97 9.75 8.08
36 Alex Thielemier 4.47   9.65    USA 5.78 15.91 4.47 19.65 7.25
37 Douglas Crawford 5.05   9.96    USA 10.38 8.78 5.05 10.71 DNF
38 Adam Demopoulos 7.83   10.14    USA 11.13 9.33 11.78 7.83 9.96
39 Simon Shi 6.44   10.58    USA 11.21 9.93 6.44 14.13 10.59
40 Charles Saroff 7.78   11.08    USA 10.80 7.78 10.59 13.38 11.84
41 Alex Wendt 9.72   11.68    USA 13.06 16.13 9.72 11.09 10.88
42 Nathan Palmer 6.18   12.00    USA 8.11 17.24 6.18 14.63 13.25
43 Robert McNish 10.34   13.57    USA 10.88 15.21 15.75 10.34 14.63
44 David Choi 8.14   14.05    USA 8.14 16.75 14.96 10.44 17.46
45 Jacob Mitchem 10.11   16.33    USA 15.94 58.08 10.11 15.97 17.09
46 Chris Romano 10.52   17.21    USA DNF 20.36 10.52 19.93 11.34
47 Robert O'Connell 12.81   18.79    USA 18.13 16.78 12.81 29.34 21.46
48 Alex Hontz 9.58   21.02    USA 9.58 30.22 19.86 12.97 31.05
49 Jamie Warner 16.02   23.40    USA 16.02 1:10.46 17.88 23.11 29.21
50 Isabella Brown 18.77   23.44    USA 18.77 27.56 21.22 22.50 26.61
51 Trevor Mott 6.19   29.07    USA 31.19 56.77 6.19 22.55 33.47
52 Swanny Shi 28.13   35.17    USA 41.13 35.86 44.72 28.13 28.52
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 2.59   3.35    USA 3.80 3.59 2.59 3.30 3.15
2 Kamaru-Deen Lawal 3.47   3.86   AfR  Nigeria 3.55 3.77 4.25 4.28 3.47
3 Rowe Hessler 2.11   4.16    USA 2.11 5.09 4.97 2.43 DNF
4 Tim Reynolds 3.34   4.60    USA 4.84 6.30 3.34 3.97 5.00
5 Evan Liu 3.08   4.73    USA 4.90 5.63 3.08 4.77 4.52
6 Kian Barry 4.25   4.92    USA 4.72 5.66 4.25 4.38 6.13
7 Henry Cohen 4.65   5.22    USA 15.53 5.50 4.71 4.65 5.44
8 Lucas Etter 4.68   5.51    USA 5.02 DNF 4.68 5.25 6.25
9 Austin Thielemier 4.46   5.84    USA 7.03 6.08 4.66 4.46 6.78
10 Collin Burns 4.59   5.96    USA DNF 6.81 5.02 6.05 4.59
11 Richard Meyer 5.46   7.24    USA 18.40 8.38 6.94 5.46 6.40
12 Deniz Atak 4.05   7.30    USA 7.30 6.58 4.05 8.69 8.02
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 38.94   42.29    USA 43.53 38.94 45.08 42.72 40.63
2 Rowe Hessler 39.28   48.94    USA 39.28 46.40 59.18 57.06 43.36
3 Evan Liu 44.25   54.96    USA 1:05.96 44.25 54.25 50.80 59.84
4 Kian Barry 54.19   59.21    USA 1:01.33 57.87 59.33 54.19 1:00.43
5 Lucas Etter 56.03   1:00.99    USA 56.03 1:05.93 59.15 1:02.68 1:01.15
6 Kamaru-Deen Lawal 59.80   NR 1:01.30   AfR  Nigeria 1:03.91 59.80 59.84 1:10.05 1:00.15
7 Alex Thielemier 53.61   1:01.62    USA 53.61 1:04.47 58.28 1:59.19 1:02.11
8 Tim Reynolds 52.69   1:05.56    USA 1:05.88 52.69 58.61 1:12.19 1:12.91
9 Richard Meyer 1:01.77   1:06.21    USA 1:01.77 1:02.91 1:15.71 1:09.16 1:06.55
10 Felix Lee 1:01.34   1:06.89    USA 1:10.08 1:01.34 1:02.71 1:15.05 1:07.88
11 Zach Goldman 59.94   1:07.73    USA 1:12.25 59.94 1:03.43 DNF 1:07.50
12 Collin Burns 58.44   1:10.08    USA 1:11.86 1:08.93 58.44 1:14.05 1:09.46
13 Brandon Delacruz 59.00   1:11.02    USA 1:06.58 1:14.90 1:11.58 1:20.06 59.00
14 Nathan Kearney 1:01.91   1:11.86    USA 1:09.81 1:01.91 1:18.41 1:10.28 1:15.50
15 Dylan Cooper 1:01.90   1:12.03    USA 1:17.18 1:13.93 1:31.31 1:01.90 1:04.99
16 Henry Cohen 1:14.90   1:27.78    USA 1:14.90 1:26.33 1:17.40 2:26.03 1:39.61
17 Reid Flasinski 1:14.56   1:37.82    USA 1:14.56 2:13.02 1:42.40 1:49.94 1:21.13
18 Robbie Stevenson 1:15.96      USA 1:23.19 1:15.96
19 Corey Sakowski 1:18.34      USA 1:22.40 1:18.34
20 Deniz Atak 1:20.58      USA 1:20.58 1:51.41
21 Jonathan Lin 1:22.96      USA 1:22.96 1:32.71
22 Dixon Auch 1:26.33      USA 1:37.41 1:26.33
23 Robert Larkin 1:26.38      USA 1:27.97 1:26.38
24 Asa Kaplan 1:27.91      USA 1:39.84 1:27.91
25 Charles Saroff 1:28.81      USA 1:38.72 1:28.81
25 Nat Baylon 1:28.81      USA 1:28.81 1:33.15
27 Austin Thielemier 1:33.47      USA 1:33.47 2:23.43
28 Ishmam Mirza 1:34.70      USA 1:58.66 1:34.70
29 Terra Hickman 1:35.91      USA 1:35.91 1:48.40
30 Joshua Brown 1:38.66      USA 1:38.66 2:14.09
31 Keaton Ellis 1:42.72      USA 1:58.77 1:42.72
32 Anthony Forcione 1:43.86      USA 2:07.96 1:43.86
33 Bob Burton 1:47.05      USA 2:48.43 1:47.05
34 Chris Parlette 1:50.08      USA 1:53.16 1:50.08
35 Timothy Packard 2:00.69      USA 2:07.11 2:00.69
36 David Choi 2:12.27      USA 2:12.27 2:15.91
37 Simon Shi 2:16.77      USA 2:27.71 2:16.77
38 Chris Hemerich 2:26.30      USA 2:26.30 2:46.27
39 Jacob Mitchem 2:53.59      USA DNF 2:53.59
40 Carter Allison DNF      USA DNF DNF
40 Robert McNish DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:05.68   1:11.10    USA 1:05.68 1:15.03 1:12.53 1:07.34 1:13.43
2 Rowe Hessler 1:31.69   1:35.97    USA 1:31.69 1:38.31 1:38.68 1:35.05 1:34.55
3 Tim Reynolds 1:38.46   1:46.67    USA 1:56.97 1:38.46 1:46.80 1:48.05 1:45.16
4 Richard Meyer 1:44.81   1:50.89    USA 1:51.97 1:44.81 1:48.77 1:52.53 1:51.93
5 Alex Thielemier 1:46.08   1:54.87    USA 1:46.08 2:02.72 1:52.66 1:54.53 1:57.41
6 Zach Goldman 1:51.36   1:59.03    USA 2:19.36 2:00.58 2:01.52 1:55.00 1:51.36
7 Brandon Delacruz 1:45.66   1:59.65    USA 2:02.63 2:02.47 1:53.84 2:27.81 1:45.66
8 Evan Liu 1:53.16   1:59.67    USA 2:20.30 1:55.75 2:04.22 1:59.03 1:53.16
9 Kian Barry 1:48.68   2:04.42    USA 1:56.77 2:26.46 1:58.58 2:17.91 1:48.68
10 Corey Sakowski 2:18.86      USA 2:32.80 2:18.86
11 Kamaru-Deen Lawal 2:20.50   NR    Nigeria DNF 2:20.50
12 Dylan Cooper 2:23.13      USA 2:38.96 2:23.13
13 Robbie Stevenson 2:24.34      USA 2:37.21 2:24.34
14 Nathan Kearney 2:27.65      USA 2:31.88 2:27.65
15 Lucas Etter 2:32.59      USA 3:03.91 2:32.59
16 Austin Thielemier 2:34.16      USA 2:34.40 2:34.16
17 Reid Flasinski 2:34.21      USA 2:39.34 2:34.21
18 Robert Larkin 2:41.55      USA 2:41.55 2:48.78
19 Deniz Atak 2:41.94      USA 2:49.15 2:41.94
20 Asa Kaplan 2:43.18      USA 3:01.71 2:43.18
21 Charles Saroff 2:46.86      USA 2:56.34 2:46.86
22 Chris Hemerich 2:50.72      USA 2:50.72 3:00.25
23 Simon Shi 2:57.96      USA 3:30.18 2:57.96
24 Nat Baylon 2:59.90      USA 3:03.44 2:59.90
25 Keaton Ellis 3:07.41      USA 3:24.58 3:07.41
26 Terra Hickman 3:13.93      USA 3:13.93 3:35.72
27 Dixon Auch 3:16.06      USA 3:35.75 3:16.06
28 Timothy Packard 3:33.52      USA 3:33.52 3:58.44
29 Anthony Forcione 3:44.50      USA 3:44.50 DNF
30 David Choi 3:49.68      USA 3:49.68 3:53.80
31 Chris Parlette 3:56.05      USA 3:56.05 DNF
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 2:21.94   2:32.53    USA 2:33.71 2:41.94 2:21.94
2 Evan Liu 3:17.15   3:36.49    USA 3:53.49 3:17.15 3:38.84
3 Tim Reynolds 3:45.44   3:53.96    USA 4:01.40 3:55.05 3:45.44
4 Rowe Hessler 3:48.83   4:00.36    USA 3:48.83 4:18.53 3:53.72
5 Zach Goldman 4:20.78   4:32.72    USA 4:20.78 4:21.72 4:55.65
6 Alex Thielemier 4:33.05      USA 4:33.05
7 Corey Sakowski 4:33.16      USA 4:33.16
8 Richard Meyer 5:01.72      USA 5:01.72
9 Keaton Ellis 5:28.08      USA 5:28.08
10 Robbie Stevenson 5:39.25      USA 5:39.25
11 Anthony Forcione DNF      USA DNF
11 Asa Kaplan DNF      USA DNF
11 Austin Thielemier DNF      USA DNF
11 Dylan Cooper DNF      USA DNF
11 Reid Flasinski DNF      USA DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:27.68   DNF    USA DNF 1:27.68 DNF
2 Tim Reynolds 1:44.88   DNF    USA 1:44.88 2:00.40 DNF
3 Rowe Hessler 2:52.41   DNF    USA DNF DNF 2:52.41
4 Austin Thielemier 3:14.97   DNF    USA 3:14.97 3:50.43 DNF
5 Alex Thielemier 3:42.47   DNF    USA 3:42.47 DNF DNF
6 Nathan Kearney 4:22.15   DNF    USA DNF 4:32.88 4:22.15
7 Bob Burton 4:55.65   DNF    USA DNF 5:02.59 4:55.65
8 Asa Kaplan 6:29.09   DNF    USA DNF DNF 6:29.09
9 Neelnavo Kar 6:33.66   DNF    USA 6:33.66 DNF DNS
10 Chris Parlette DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
10 Corey Sakowski DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
10 Evan Liu DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
10 Kian Barry DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
10 Reid Flasinski DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 14.25   16.21    USA 15.19 15.83 14.25 17.61 18.03
2 Dan Cohen 16.66   18.52    USA 18.86 16.66 19.27 18.77 17.93
3 Kian Barry 18.56   21.98    USA 24.19 28.66 20.94 18.56 20.81
4 Austin Thielemier 21.08   26.49    USA 29.33 21.08 22.80 31.68 27.33
5 Collin Burns 25.03   26.70    USA 27.25 25.94 26.91 46.41 25.03
6 Felix Lee 21.41   27.40    USA 28.69 21.41 27.00 26.52 31.34
7 Kamaru-Deen Lawal 27.11   NR 29.52   NR  Nigeria 27.11 27.33 27.81 DNF 33.41
8 Alex Thielemier 24.53   31.67    USA 33.05 31.93 32.56 30.53 24.53
9 Brandon Delacruz 29.53   31.90    USA 36.46 33.05 29.53 31.44 31.21
10 Evan Liu 31.02   32.68    USA 33.27 31.02 32.21 32.56 35.41
11 Tim Reynolds 24.86   33.31    USA 39.47 30.75 24.86 48.40 29.72
12 Lucas Etter 32.25   34.09    USA 34.34 32.25 38.77 33.43 34.50
13 Corey Sakowski 21.78   34.63    USA 1:09.52 21.78 37.78 39.58 26.52
14 Asa Kaplan 31.53   34.86    USA 34.21 38.38 32.00 31.53 39.15
15 Dylan Cooper 31.16   35.77    USA 42.18 31.16 37.94 34.41 34.96
16 Nat Baylon 27.68   35.83    USA 27.68 34.59 41.43 34.66 38.25
17 Henry Cohen 28.00   37.13    USA 28.00 41.66 36.77 38.97 35.66
18 Scott Wu 38.27   40.39    USA 48.96 39.81 42.43 38.93 38.27
19 Bob Burton 40.90   42.25    USA 40.90 49.25 41.68 43.50 41.56
20 Robbie Stevenson 36.80   42.54    USA 55.50 36.80 38.50 42.66 46.46
21 Neelnavo Kar 39.75   43.68    USA 39.75 45.66 41.83 52.28 43.55
22 Wojciech Poljanowski 40.75   44.67    Poland 40.75 42.25 44.09 47.66 1:01.78
23 Anthony Forcione 42.56   47.15    USA 52.21 42.56 58.78 43.38 45.86
24 Keaton Ellis 45.22      USA 47.11 45.22
25 Deniz Atak 46.61      USA 1:12.38 46.61
26 Zach Goldman 47.47      USA 51.47 47.47
27 Jonathan Lin 50.02      USA 50.02 50.25
28 Reid Flasinski 51.94      USA 1:24.40 51.94
29 Robert McNish 52.28      USA 1:08.71 52.28
30 Terra Hickman 1:04.69      USA 1:04.69 1:21.27
31 Simon Shi 1:21.69      USA 1:43.03 1:21.69
32 Carter Allison 1:43.80      USA 3:07.71 1:43.80
33 Alex Hontz 4:08.72      USA 6:18.00 4:08.72
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 4.09   5.62    USA 6.36 4.09 9.18 4.36 6.13
2 Dan Cohen 4.43   6.23    USA 7.05 4.43 6.03 6.52 6.15
3 Alex Thielemier 5.16   6.38    USA 7.16 5.58 5.16 6.40 7.63
4 Evan Liu 5.90   7.45    USA 6.68 9.00 5.90 6.69 8.97
5 Corey Sakowski 6.18   7.50    USA 8.08 6.96 7.47 6.18 9.30
6 Scott Wu 7.09   9.88    USA 9.83 7.09 9.41 10.41 13.00
7 Tim Reynolds 7.90   10.26    USA 9.43 10.38 7.90 13.06 10.97
8 Zach Goldman 7.66   10.33    USA 13.63 7.66 10.11 11.97 8.91
9 Austin Thielemier 7.88   11.81    USA 10.22 9.63 7.88 15.59 15.94
10 Kian Barry 11.11   12.03    USA 12.53 13.05 12.13 11.44 11.11
11 Dylan Cooper 9.72   12.18    USA 13.65 9.72 21.90 12.08 10.81
12 Joshua Brown 9.30   12.53    USA 17.02 11.77 10.02 9.30 15.80
13 Kamaru-Deen Lawal 5.28   AfR 12.89   NR  Nigeria DNF 12.84 5.28 16.15 9.69
14 Nicholas Brown 10.25   13.30    USA 13.19 10.25 14.91 18.52 11.81
15 Jonathan Lin 9.77   14.27    USA 17.31 9.77 13.21 12.28 DNF
16 Robert Larkin 9.63   14.89    USA 9.63 14.44 15.80 18.71 14.43
17 Keaton Ellis 9.93   15.18    USA 15.31 9.93 13.93 16.31 21.16
18 Neelnavo Kar 11.93   16.26    USA 19.91 16.02 20.33 11.93 12.84
19 Erik Joy 12.53   16.26    USA 12.53 16.97 15.05 16.84 16.90
20 Lucas Etter 12.94   16.34    USA DNF 12.94 15.53 19.59 13.90
21 Nat Baylon 15.31   19.25    USA 20.50 18.24 41.83 15.31 19.02
22 Nathan Palmer 17.90   20.11    USA 19.81 21.31 19.21 23.00 17.90
23 Asa Kaplan 9.84   20.13    USA 23.08 9.84 15.86 27.69 21.44
24 Robbie Stevenson 14.18   20.91    USA 27.81 38.16 14.21 20.71 14.18
25 Terra Hickman 12.06   21.01    USA 19.16 17.24 27.30 12.06 26.63
26 Bob Burton 12.80   21.09    USA 24.78 18.86 12.80 24.59 19.83
27 Brendan Aronhime 11.72   21.49    USA 26.78 20.46 23.80 11.72 20.21
28 Carter Allison 13.88   22.62    USA 20.59 21.34 13.88 27.71 25.94
29 Simon Shi 14.21   23.21    USA 14.21 25.31 22.46 26.34 21.86
30 Robert O'Connell 20.43   27.75    USA 25.81 36.66 20.78 20.43 DNF
31 Trevor Mott 25.38   29.59    USA 29.94 25.38 28.33 30.50 1:06.09
32 Kate Sosik 22.21   40.24    USA DNF 22.21 48.88 32.71 39.13
33 Alex Hontz 56.30   2:05.83    USA 56.30 1:01.56 2:54.84 2:21.09 3:26.77
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 3.65   4.65    USA 3.97 3.65 5.19 4.78 5.44
2 Dan Cohen 4.75   6.58    USA 4.75 7.83 7.08 5.71 6.96
3 Evan Liu 6.46   7.29    USA 6.71 6.46 8.28 6.88 9.47
4 Corey Sakowski 6.59   8.23    USA 6.59 7.56 8.16 8.97 12.65
5 Alex Thielemier 6.50   9.30    USA 6.53 11.94 DNF 6.50 9.44
6 Tim Reynolds 5.21   9.67    USA 5.21 10.34 9.53 9.15 10.44
7 Joshua Brown 9.56   11.58    USA 9.56 10.30 14.25 11.97 12.48
8 Kian Barry 10.25   12.06    USA 10.30 20.51 12.36 10.25 13.53
9 Dylan Cooper 11.19   12.42    USA 11.19 15.46 11.66 12.83 12.78
10 Scott Wu 10.03   12.67    USA 10.03 12.30 11.09 18.34 14.61
11 Austin Thielemier 6.46   13.89    USA 6.46 12.61 15.21 13.84 15.21
Aakarshan Bhardwaj    USA
Aakarshan Bhardwaj
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 28.91   35.55   54.09 39.41 28.91 35.19 32.06
Adam Demopoulos    USA
Adam Demopoulos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 24.30   29.13   25.81 49.22 35.75 24.30 25.83
2x2x2 Cube First round 38 7.83   10.14   11.13 9.33 11.78 7.83 9.96
Aidan Aronhime    USA
Aidan Aronhime
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 28.66   30.75   32.18 32.16 28.66 30.13 29.96
2x2x2 Cube First round 29 4.02   7.92   8.56 7.55 4.02 8.84 7.65
Aj Ulsh    USA
Aj Ulsh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 1:02.11   1:15.04   1:22.03 1:04.65 1:18.44 1:02.11 1:24.18
Ajay Mysore    USA
Ajay Mysore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 31.80   47.20   DNF 39.11 59.33 31.80 43.15
Albert Jiang    USA
Albert Jiang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 19.27   21.17   19.27 20.31 22.05 26.65 21.16
Alex Hontz    USA
Alex Hontz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 48.19   1:12.29   1:13.97 1:21.83 1:01.08 48.19 1:25.02
2x2x2 Cube First round 48 9.58   21.02   9.58 30.22 19.86 12.97 31.05
3x3x3 One-Handed Combined Final 33 4:08.72     6:18.00 4:08.72
Pyraminx First round 33 56.30   2:05.83   56.30 1:01.56 2:54.84 2:21.09 3:26.77
Alex Thielemier    USA
Alex Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 10.47   13.60   14.27 13.97 12.55 21.52 10.47
Second round 12 12.91   14.67   12.91 14.56 16.52 12.93 17.63
First round 7 12.03   13.65   17.52 13.06 14.02 12.03 13.86
2x2x2 Cube First round 36 4.47   9.65   5.78 15.91 4.47 19.65 7.25
4x4x4 Cube Combined Final 7 53.61   1:01.62   53.61 1:04.47 58.28 1:59.19 1:02.11
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:46.08   1:54.87   1:46.08 2:02.72 1:52.66 1:54.53 1:57.41
6x6x6 Cube Combined Final 6 4:33.05     4:33.05
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:42.47   DNF   3:42.47 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 24.53   31.67   33.05 31.93 32.56 30.53 24.53
Pyraminx Final 5 6.50   9.30   6.53 11.94 DNF 6.50 9.44
First round 3 5.16   6.38   7.16 5.58 5.16 6.40 7.63
Alex Wendt    USA
Alex Wendt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 24.86   29.23   26.78 26.41 34.50 36.65 24.86
2x2x2 Cube First round 41 9.72   11.68   13.06 16.13 9.72 11.09 10.88
Anthony Forcione    USA
Anthony Forcione
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 16.61   20.78   18.22 21.83 22.30 16.61 22.47
First round 24 16.78   19.63   16.78 18.16 23.25 21.34 19.40
2x2x2 Cube First round 22 3.96   6.57   6.59 3.96 6.52 7.53 6.61
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:43.86     2:07.96 1:43.86
5x5x5 Cube Combined Final 29 3:44.50     3:44.50 DNF
6x6x6 Cube Combined Final 11 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 42.56   47.15   52.21 42.56 58.78 43.38 45.86
Asa Kaplan    USA
Asa Kaplan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 15.38   19.33   17.77 21.65 20.19 20.02 15.38
First round 23 14.78   19.26   21.65 19.59 14.78 16.53 27.03
2x2x2 Cube First round 18 4.69   6.07   6.81 6.13 5.28 4.69 7.59
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:27.91     1:39.84 1:27.91
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:43.18     3:01.71 2:43.18
6x6x6 Cube Combined Final 11 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 8 6:29.09   DNF   DNF DNF 6:29.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 31.53   34.86   34.21 38.38 32.00 31.53 39.15
Pyraminx First round 23 9.84   20.13   23.08 9.84 15.86 27.69 21.44
Austin Thielemier    USA
Austin Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 19.53   27.21   29.05 27.86 24.84 28.94 19.53
2x2x2 Cube Final 9 4.46   5.84   7.03 6.08 4.66 4.46 6.78
First round 8 4.02   4.87   8.38 4.71 4.02 5.15 4.75
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:33.47     1:33.47 2:23.43
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:34.16     2:34.40 2:34.16
6x6x6 Cube Combined Final 11 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:14.97   DNF   3:14.97 3:50.43 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 21.08   26.49   29.33 21.08 22.80 31.68 27.33
Pyraminx Final 11 6.46   13.89   6.46 12.61 15.21 13.84 15.21
First round 9 7.88   11.81   10.22 9.63 7.88 15.59 15.94
Benjamin Sela    USA
Benjamin Sela
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.43   14.37   13.81 13.40 12.43 15.91 15.91
First round 10 13.33   14.56   13.33 14.16 15.97 13.55 18.41
2x2x2 Cube First round 10 4.30   5.09   4.40 4.30 6.31 8.97 4.56
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 15.63   22.95   23.91 1:08.97 23.28 21.65 15.63
2x2x2 Cube First round 26 5.28   7.64   8.56 7.83 5.28 12.36 6.52
4x4x4 Cube Combined Final 33 1:47.05     2:48.43 1:47.05
3x3x3 Blindfolded Final 7 4:55.65   DNF   DNF 5:02.59 4:55.65
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 40.90   42.25   40.90 49.25 41.68 43.50 41.56
Pyraminx First round 26 12.80   21.09   24.78 18.86 12.80 24.59 19.83
Brandon Delacruz    USA
Brandon Delacruz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.78   15.90   16.58 14.77 13.78 16.36 17.44
First round 16 13.43   15.01   19.03 13.43 14.63 14.41 16.00
2x2x2 Cube First round 28 3.28   7.74   7.66 6.63 3.28 8.93 10.06
4x4x4 Cube Combined Final 13 59.00   1:11.02   1:06.58 1:14.90 1:11.58 1:20.06 59.00
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:45.66   1:59.65   2:02.63 2:02.47 1:53.84 2:27.81 1:45.66
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 29.53   31.90   36.46 33.05 29.53 31.44 31.21
Brendan Aronhime    USA
Brendan Aronhime
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 19.05   23.12   26.56 20.93 24.80 23.63 19.05
2x2x2 Cube First round 30 5.81   8.23   7.11 13.28 5.81 8.28 9.31
Pyraminx First round 27 11.72   21.49   26.78 20.46 23.80 11.72 20.21
Carter Allison    USA
Carter Allison
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 26.69   36.23   28.71 DNF 27.08 26.69 52.91
2x2x2 Cube First round 19 4.58   6.08   5.59 4.58 6.69 11.68 5.96
4x4x4 Cube Combined Final 40 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 32 1:43.80     3:07.71 1:43.80
Pyraminx First round 28 13.88   22.62   20.59 21.34 13.88 27.71 25.94
Charles Saroff    USA
Charles Saroff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 20.56   24.52   24.09 26.46 23.00 DNF 20.56
2x2x2 Cube First round 40 7.78   11.08   10.80 7.78 10.59 13.38 11.84
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:28.81     1:38.72 1:28.81
5x5x5 Cube Combined Final 21 2:46.86     2:56.34 2:46.86
Chris Hemerich    USA
Chris Hemerich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 28.28   32.39   32.84 28.28 39.61 32.00 32.34
4x4x4 Cube Combined Final 38 2:26.30     2:26.30 2:46.27
5x5x5 Cube Combined Final 22 2:50.72     2:50.72 3:00.25
Chris Parlette    USA
Chris Parlette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 22.55   29.26   26.28 32.43 29.06 34.71 22.55
4x4x4 Cube Combined Final 34 1:50.08     1:53.16 1:50.08
5x5x5 Cube Combined Final 31 3:56.05     3:56.05 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Chris Romano    USA
Chris Romano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 35.16   DNF   39.81 DNF 40.68 35.16 DNF
2x2x2 Cube First round 46 10.52   17.21   DNF 20.36 10.52 19.93 11.34
Collin Burns    USA
Collin Burns
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.44   13.88   11.86 11.90 17.88 21.90 11.44
Second round 13 12.34   14.82   22.77 16.58 12.34 13.25 14.63
First round 9 12.90   14.38   15.56 12.93 12.90 14.66 19.34
2x2x2 Cube Final 10 4.59   5.96   DNF 6.81 5.02 6.05 4.59
First round 9 4.03   5.01   4.36 4.03 6.36 DNF 4.30
4x4x4 Cube Combined Final 12 58.44   1:10.08   1:11.86 1:08.93 58.44 1:14.05 1:09.46
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 25.03   26.70   27.25 25.94 26.91 46.41 25.03
Corey Sakowski    USA
Corey Sakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.38   16.65   21.59 15.44 17.00 17.50 15.38
First round 17 13.18   16.30   16.00 13.18 16.34 16.56 19.78
2x2x2 Cube First round 16 4.52   5.84   9.19 4.52 6.33 5.11 6.09
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:18.34     1:22.40 1:18.34
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:18.86     2:32.80 2:18.86
6x6x6 Cube Combined Final 7 4:33.16     4:33.16
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 21.78   34.63   1:09.52 21.78 37.78 39.58 26.52
Pyraminx Final 4 6.59   8.23   6.59 7.56 8.16 8.97 12.65
First round 5 6.18   7.50   8.08 6.96 7.47 6.18 9.30
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.09   9.51   9.09 15.43 9.11 9.86 9.55
Second round 2 9.19   9.90   10.09 9.19 10.21 9.41 10.71
First round 1 9.30   11.20   10.58 9.30 DNF 12.18 10.84
2x2x2 Cube Final 1 2.59   3.35   3.80 3.59 2.59 3.30 3.15
First round 1 1.86   2.98   3.69 4.55 1.86 3.15 2.09
4x4x4 Cube Combined Final 1 38.94   42.29   43.53 38.94 45.08 42.72 40.63
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:05.68   1:11.10   1:05.68 1:15.03 1:12.53 1:07.34 1:13.43
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:21.94   2:32.53   2:33.71 2:41.94 2:21.94
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:27.68   DNF   DNF 1:27.68 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 16.66   18.52   18.86 16.66 19.27 18.77 17.93
Pyraminx Final 2 4.75   6.58   4.75 7.83 7.08 5.71 6.96
First round 2 4.43   6.23   7.05 4.43 6.03 6.52 6.15
David Choi    USA
David Choi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 27.06   29.85   31.02 29.61 41.09 28.91 27.06
2x2x2 Cube First round 44 8.14   14.05   8.14 16.75 14.96 10.44 17.46
4x4x4 Cube Combined Final 36 2:12.27     2:12.27 2:15.91
5x5x5 Cube Combined Final 30 3:49.68     3:49.68 3:53.80
Deniz Atak    USA
Deniz Atak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.61   13.97   11.61 14.36 15.09 14.50 13.06
Second round 11 10.97   14.53   DNF 15.66 10.97 15.09 12.83
First round 5 9.81   13.09   13.22 9.81 12.94 13.11 15.78
2x2x2 Cube Final 12 4.05   7.30   7.30 6.58 4.05 8.69 8.02
First round 13 3.11   5.57   7.04 3.11 6.69 4.66 5.36
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:20.58     1:20.58 1:51.41
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:41.94     2:49.15 2:41.94
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 46.61     1:12.38 46.61
Dixon Auch    USA
Dixon Auch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 22.44   24.34   22.44 22.80 26.22 25.50 24.72
2x2x2 Cube First round 31 3.86   8.75   9.47 11.25 5.53 3.86 11.59
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:26.33     1:37.41 1:26.33
5x5x5 Cube Combined Final 27 3:16.06     3:35.75 3:16.06
Douglas Crawford    USA
Douglas Crawford
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 22.93   26.17   24.52 29.83 31.71 22.93 24.16
2x2x2 Cube First round 37 5.05   9.96   10.38 8.78 5.05 10.71 DNF
Dylan Cooper    USA
Dylan Cooper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.93   17.72   18.09 22.72 16.93 18.15 16.93
First round 19 16.19   17.41   17.68 16.59 DNF 16.19 17.97
2x2x2 Cube First round 20 4.91   6.09   7.59 4.91 7.05 6.06 5.16
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:01.90   1:12.03   1:17.18 1:13.93 1:31.31 1:01.90 1:04.99
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:23.13     2:38.96 2:23.13
6x6x6 Cube Combined Final 11 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 31.16   35.77   42.18 31.16 37.94 34.41 34.96
Pyraminx Final 9 11.19   12.42   11.19 15.46 11.66 12.83 12.78
First round 11 9.72   12.18   13.65 9.72 21.90 12.08 10.81
Erik Joy    USA
Erik Joy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 35.00   42.53   35.00 41.97 DNF 42.33 43.28
Pyraminx First round 19 12.53   16.26   12.53 16.97 15.05 16.84 16.90
Evan Liu    USA
Evan Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.09   13.50   13.11 14.55 12.83 15.21 12.09
Second round 5 11.58   12.74   12.27 15.16 11.58 12.03 13.93
First round 6 12.52   13.33   12.52 13.22 12.96 15.08 13.80
2x2x2 Cube Final 5 3.08   4.73   4.90 5.63 3.08 4.77 4.52
First round 7 3.50   4.83   6.18 5.28 3.81 5.39 3.50
4x4x4 Cube Combined Final 3 44.25   54.96   1:05.96 44.25 54.25 50.80 59.84
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:53.16   1:59.67   2:20.30 1:55.75 2:04.22 1:59.03 1:53.16
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:17.15   3:36.49   3:53.49 3:17.15 3:38.84
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 31.02   32.68   33.27 31.02 32.21 32.56 35.41
Pyraminx Final 3 6.46   7.29   6.71 6.46 8.28 6.88 9.47
First round 4 5.90   7.45   6.68 9.00 5.90 6.69 8.97
Felix Lee    USA
Felix Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.41   12.98   12.44 12.75 14.59 11.41 13.75
Second round 4 10.22   12.25   13.18 10.33 10.22 13.25 15.69
First round 13 13.61   14.86   14.80 14.08 15.71 20.33 13.61
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:01.34   1:06.89   1:10.08 1:01.34 1:02.71 1:15.05 1:07.88
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 21.41   27.40   28.69 21.41 27.00 26.52 31.34
Pyraminx Final 1 3.65   4.65   3.97 3.65 5.19 4.78 5.44
First round 1 4.09   5.62   6.36 4.09 9.18 4.36 6.13
Henry Cohen    USA
Henry Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.53   16.11   17.66 14.53 17.56 14.68 16.09
First round 15 13.56   14.93   15.43 15.55 13.81 15.66 13.56
2x2x2 Cube Final 7 4.65   5.22   15.53 5.50 4.71 4.65 5.44
First round 3 3.21   3.69   3.21 4.88 3.56 3.81 3.71
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:14.90   1:27.78   1:14.90 1:26.33 1:17.40 2:26.03 1:39.61
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 28.00   37.13   28.00 41.66 36.77 38.97 35.66
Isabella Brown    USA
Isabella Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 1:09.63   1:15.24   1:20.88 1:10.46 2:11.71 1:09.63 1:14.38
2x2x2 Cube First round 50 18.77   23.44   18.77 27.56 21.22 22.50 26.61
Ishmam Mirza    USA
Ishmam Mirza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 17.09   22.01   25.52 24.06 17.09 21.21 20.77
2x2x2 Cube First round 33 5.28   9.04   9.65 9.18 5.28 8.28 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:34.70     1:58.66 1:34.70
Jacob Mitchem    USA
Jacob Mitchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 30.13   38.31   37.33 44.86 44.50 33.11 30.13
2x2x2 Cube First round 45 10.11   16.33   15.94 58.08 10.11 15.97 17.09
4x4x4 Cube Combined Final 39 2:53.59     DNF 2:53.59
Jacob Petersen    USA
Jacob Petersen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 55.18   1:16.39   1:11.71 1:28.59 1:19.34 55.18 1:18.13
Jamie Warner    USA
Jamie Warner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 43.09   52.91   43.09 1:01.19 53.25 49.44 56.03
2x2x2 Cube First round 49 16.02   23.40   16.02 1:10.46 17.88 23.11 29.21
Javier Ramirez Marquez    Mexico
Javier Ramirez Marquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 1:04.65   1:16.76   1:23.80 1:08.88 1:04.65 DNF 1:17.61
Joe Neville    USA
Joe Neville
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 30.56   41.22   50.75 46.69 38.36 30.56 38.61
Jonathan Lin    USA
Jonathan Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 15.65   19.69   15.65 18.50 22.13 19.30 21.27
2x2x2 Cube First round 32 6.13   8.88   11.83 7.83 6.13 10.50 8.30
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:22.96     1:22.96 1:32.71
3x3x3 One-Handed Combined Final 27 50.02     50.02 50.25
Pyraminx First round 15 9.77   14.27   17.31 9.77 13.21 12.28 DNF
Joshua Brown    USA
Joshua Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 15.66   20.72   23.31 20.88 17.97 DNF 15.66
2x2x2 Cube First round 21 6.02   6.19   7.16 6.18 6.02 6.09 6.30
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:38.66     1:38.66 2:14.09
Pyraminx Final 7 9.56   11.58   9.56 10.30 14.25 11.97 12.48
First round 12 9.30   12.53   17.02 11.77 10.02 9.30 15.80
Kamaru-Deen Lawal    Nigeria
Kamaru-Deen Lawal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.11   11.86   AfR 11.18 11.11 12.28 18.18 12.13
Second round 3 10.83   AfR 12.02   AfR 11.71 10.83 13.15 14.78 11.19
First round 3 11.09   NR 12.28   AfR 11.63 13.33 13.02 11.09 12.18
2x2x2 Cube Final 2 3.47   3.86   AfR 3.55 3.77 4.25 4.28 3.47
First round 5 2.19   NR 4.33   AfR 4.15 2.19 4.41 5.09 4.43
4x4x4 Cube Combined Final 6 59.80   NR 1:01.30   AfR 1:03.91 59.80 59.84 1:10.05 1:00.15
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:20.50   NR   DNF 2:20.50
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 27.11   NR 29.52   NR 27.11 27.33 27.81 DNF 33.41
Pyraminx First round 13 5.28   AfR 12.89   NR DNF 12.84 5.28 16.15 9.69
Kate Sosik    USA
Kate Sosik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 27.06   31.91   35.69 27.06 35.13 32.93 27.68
Pyraminx First round 32 22.21   40.24   DNF 22.21 48.88 32.71 39.13
Keaton Ellis    USA
Keaton Ellis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 14.80   22.32   21.46 25.30 14.80 21.27 24.22
4x4x4 Cube Combined Final 31 1:42.72     1:58.77 1:42.72
5x5x5 Cube Combined Final 25 3:07.41     3:24.58 3:07.41
6x6x6 Cube Combined Final 9 5:28.08     5:28.08
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 45.22     47.11 45.22
Pyraminx First round 17 9.93   15.18   15.31 9.93 13.93 16.31 21.16
Kian Barry    USA
Kian Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.16   13.31   14.08 14.66 12.72 12.16 13.13
Second round 8 13.05   13.88   13.47 13.59 16.58 13.05 14.59
First round 8 11.13   13.76   14.84 14.81 13.21 11.13 13.25
2x2x2 Cube Final 6 4.25   4.92   4.72 5.66 4.25 4.38 6.13
First round 11 4.09   5.10   6.05 4.58 4.66 6.09 4.09
4x4x4 Cube Combined Final 4 54.19   59.21   1:01.33 57.87 59.33 54.19 1:00.43
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:48.68   2:04.42   1:56.77 2:26.46 1:58.58 2:17.91 1:48.68
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 18.56   21.98   24.19 28.66 20.94 18.56 20.81
Pyraminx Final 8 10.25   12.06   10.30 20.51 12.36 10.25 13.53
First round 10 11.11   12.03   12.53 13.05 12.13 11.44 11.11
Lucas Etter    USA
Lucas Etter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.05   12.82   12.27 13.21 13.50 12.97 12.05
Second round 7 11.86   13.07   11.86 13.91 11.90 15.50 13.41
First round 4 10.05   12.70   12.06 12.11 13.93 10.05 18.58
2x2x2 Cube Final 8 4.68   5.51   5.02 DNF 4.68 5.25 6.25
First round 4 2.40   4.22   4.65 4.43 2.40 4.09 4.13
4x4x4 Cube Combined Final 5 56.03   1:00.99   56.03 1:05.93 59.15 1:02.68 1:01.15
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:32.59     3:03.91 2:32.59
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 32.25   34.09   34.34 32.25 38.77 33.43 34.50
Pyraminx First round 20 12.94   16.34   DNF 12.94 15.53 19.59 13.90
Nat Baylon    USA
Nat Baylon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.33   14.01   12.33 14.91 12.58 16.34 14.53
Second round 9 11.75   14.25   11.75 13.52 15.15 16.47 14.08
First round 11 12.46   14.57   13.08 16.43 19.34 12.46 14.19
2x2x2 Cube First round 17 4.16   5.99   6.66 6.93 6.09 5.22 4.16
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:28.81     1:28.81 1:33.15
5x5x5 Cube Combined Final 24 2:59.90     3:03.44 2:59.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 27.68   35.83   27.68 34.59 41.43 34.66 38.25
Pyraminx First round 21 15.31   19.25   20.50 18.24 41.83 15.31 19.02
Nathan Kearney    USA
Nathan Kearney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.21   17.40   18.59 14.21 21.40 15.34 18.28
First round 21 15.27   17.77   22.81 18.86 16.50 15.27 17.94
2x2x2 Cube First round 24 6.34   7.12   8.81 6.91 6.50 6.34 7.94
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:01.91   1:11.86   1:09.81 1:01.91 1:18.41 1:10.28 1:15.50
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:27.65     2:31.88 2:27.65
3x3x3 Blindfolded Final 6 4:22.15   DNF   DNF 4:32.88 4:22.15
Nathan Palmer    USA
Nathan Palmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 39.21   45.28   39.21 46.47 45.11 44.27 48.36
2x2x2 Cube First round 42 6.18   12.00   8.11 17.24 6.18 14.63 13.25
Pyraminx First round 22 17.90   20.11   19.81 21.31 19.21 23.00 17.90
Neelnavo Kar    USA
Neelnavo Kar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 18.00   22.14   18.00 23.41 24.03 23.06 19.96
2x2x2 Cube First round 23 5.91   6.65   10.65 6.16 5.91 6.91 6.88
3x3x3 Blindfolded Final 9 6:33.66   DNF   6:33.66 DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 39.75   43.68   39.75 45.66 41.83 52.28 43.55
Pyraminx First round 18 11.93   16.26   19.91 16.02 20.33 11.93 12.84
Nicholas Brown    USA
Nicholas Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 36.77   39.25   37.66 38.81 41.27 36.77 42.71
Pyraminx First round 14 10.25   13.30   13.19 10.25 14.91 18.52 11.81
Reid Flasinski    USA
Reid Flasinski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 18.90   21.11   19.96 18.90 22.83 22.03 21.33
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:14.56   1:37.82   1:14.56 2:13.02 1:42.40 1:49.94 1:21.13
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:34.21     2:39.34 2:34.21
6x6x6 Cube Combined Final 11 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 28 51.94     1:24.40 51.94
Richard Meyer    USA
Richard Meyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.68   15.76   14.68 17.34 15.28 15.91 16.08
First round 18 13.91   16.31   20.46 18.16 15.71 13.91 15.05
2x2x2 Cube Final 11 5.46   7.24   18.40 8.38 6.94 5.46 6.40
First round 14 3.68   5.58   7.50 3.68 4.03 6.16 6.55
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:01.77   1:06.21   1:01.77 1:02.91 1:15.71 1:09.16 1:06.55
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:44.81   1:50.89   1:51.97 1:44.81 1:48.77 1:52.53 1:51.93
6x6x6 Cube Combined Final 8 5:01.72     5:01.72
Robbie Stevenson    USA
Robbie Stevenson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.38   17.83   18.25 17.86 15.38 17.75 17.88
First round 20 16.88   17.47   17.47 16.88 17.08 17.86 18.46
2x2x2 Cube First round 25 3.66   7.29   11.46 6.30 3.66 8.14 7.44
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:15.96     1:23.19 1:15.96
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:24.34     2:37.21 2:24.34
6x6x6 Cube Combined Final 10 5:39.25     5:39.25
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 36.80   42.54   55.50 36.80 38.50 42.66 46.46
Pyraminx First round 24 14.18   20.91   27.81 38.16 14.21 20.71 14.18
Robert Larkin    USA
Robert Larkin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 17.72   19.77   17.72 18.13 29.88 22.03 19.15
2x2x2 Cube First round 15 3.30   5.75   6.58 3.30 5.84 11.27 4.83
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:26.38     1:27.97 1:26.38
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:41.55     2:41.55 2:48.78
Pyraminx First round 16 9.63   14.89   9.63 14.44 15.80 18.71 14.43
Robert McNish    USA
Robert McNish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 22.16   26.72   30.58 22.16 27.61 22.16 30.40
2x2x2 Cube First round 43 10.34   13.57   10.88 15.21 15.75 10.34 14.63
4x4x4 Cube Combined Final 40 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 29 52.28     1:08.71 52.28
Robert O'Connell    USA
Robert O'Connell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 45.53   48.66   47.43 45.53 57.50 52.59 45.97
2x2x2 Cube First round 47 12.81   18.79   18.13 16.78 12.81 29.34 21.46
Pyraminx First round 30 20.43   27.75   25.81 36.66 20.78 20.43 DNF
Rowe Hessler    USA
Rowe Hessler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.61   10.07   12.65 9.81 10.61 9.80 8.61
Second round 1 9.27   9.53   9.27 9.68 9.52 9.38 10.09
First round 2 7.02   12.04   DNF 14.94 7.02 11.16 10.03
2x2x2 Cube Final 3 2.11   4.16   2.11 5.09 4.97 2.43 DNF
First round 2 1.53   3.11   3.40 DNF 1.53 4.22 1.72
4x4x4 Cube Combined Final 2 39.28   48.94   39.28 46.40 59.18 57.06 43.36
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:31.69   1:35.97   1:31.69 1:38.31 1:38.68 1:35.05 1:34.55
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:48.83   4:00.36   3:48.83 4:18.53 3:53.72
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:52.41   DNF   DNF DNF 2:52.41
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 14.25   16.21   15.19 15.83 14.25 17.61 18.03
Scott Wu    USA
Scott Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 18.88   19.83   24.97 19.11 20.22 20.15 18.88
First round 22 18.31   19.07   18.31 18.71 19.41 21.21 19.09
2x2x2 Cube First round 27 6.63   7.69   8.38 9.93 8.00 6.69 6.63
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 38.27   40.39   48.96 39.81 42.43 38.93 38.27
Pyraminx Final 10 10.03   12.67   10.03 12.30 11.09 18.34 14.61
First round 6 7.09   9.88   9.83 7.09 9.41 10.41 13.00
Simon Shi    USA
Simon Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 23.90   26.84   23.90 23.96 29.90 30.88 26.65
2x2x2 Cube First round 39 6.44   10.58   11.21 9.93 6.44 14.13 10.59
4x4x4 Cube Combined Final 37 2:16.77     2:27.71 2:16.77
5x5x5 Cube Combined Final 23 2:57.96     3:30.18 2:57.96
3x3x3 One-Handed Combined Final 31 1:21.69     1:43.03 1:21.69
Pyraminx First round 29 14.21   23.21   14.21 25.31 22.46 26.34 21.86
Steven Fuller    USA
Steven Fuller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 46.90   1:02.00   57.19 1:07.63 1:01.18 DNF 46.90
Swanny Shi    USA
Swanny Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 1:05.55   1:23.28   1:05.55 1:24.61 1:20.96 1:24.28 1:33.19
2x2x2 Cube First round 52 28.13   35.17   41.13 35.86 44.72 28.13 28.52
Terra Hickman    USA
Terra Hickman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 20.28   29.26   20.28 28.75 33.66 27.25 31.77
2x2x2 Cube First round 34 6.46   9.24   12.15 9.50 9.03 9.19 6.46
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:35.91     1:35.91 1:48.40
5x5x5 Cube Combined Final 26 3:13.93     3:13.93 3:35.72
3x3x3 One-Handed Combined Final 30 1:04.69     1:04.69 1:21.27
Pyraminx First round 25 12.06   21.01   19.16 17.24 27.30 12.06 26.63
Tim Reynolds    USA
Tim Reynolds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.21   12.49   12.28 12.21 13.30 12.77 12.41
Second round 6 11.71   12.80   12.53 12.93 13.41 11.71 12.94
First round 12 11.80   14.67   16.59 11.80 13.77 14.34 15.90
2x2x2 Cube Final 4 3.34   4.60   4.84 6.30 3.34 3.97 5.00
First round 6 2.56   4.53   5.09 2.56 7.11 4.44 4.05
4x4x4 Cube Combined Final 8 52.69   1:05.56   1:05.88 52.69 58.61 1:12.19 1:12.91
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:38.46   1:46.67   1:56.97 1:38.46 1:46.80 1:48.05 1:45.16
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:45.44   3:53.96   4:01.40 3:55.05 3:45.44
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:44.88   DNF   1:44.88 2:00.40 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 24.86   33.31   39.47 30.75 24.86 48.40 29.72
Pyraminx Final 6 5.21   9.67   5.21 10.34 9.53 9.15 10.44
First round 7 7.90   10.26   9.43 10.38 7.90 13.06 10.97
Timothy Packard    USA
Timothy Packard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 18.94   23.12   18.94 26.00 19.52 24.30 25.55
2x2x2 Cube First round 35 8.08   9.63   9.18 13.21 9.97 9.75 8.08
4x4x4 Cube Combined Final 35 2:00.69     2:07.11 2:00.69
5x5x5 Cube Combined Final 28 3:33.52     3:33.52 3:58.44
Tom Burke    USA
Tom Burke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 47.90   1:01.31   1:09.80 1:00.59 53.94 47.90 1:09.41
Trevor Mott    USA
Trevor Mott
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 57.36   1:03.74   57.36 1:02.77 1:01.78 1:06.66 1:08.47
2x2x2 Cube First round 51 6.19   29.07   31.19 56.77 6.19 22.55 33.47
Pyraminx First round 31 25.38   29.59   29.94 25.38 28.33 30.50 1:06.09
Wojciech Poljanowski    Poland
Wojciech Poljanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 21.78   28.04   23.72 21.78 36.08 DNF 24.31
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 40.75   44.67   40.75 42.25 44.09 47.66 1:01.78
Zach Goldman    USA
Zach Goldman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.81   16.14   13.81 15.06 19.25 18.63 14.72
First round 14 12.63   14.92   19.68 15.66 14.30 14.80 12.63
2x2x2 Cube First round 12 2.49   5.16   6.65 3.03 2.49 6.28 6.18
4x4x4 Cube Combined Final 11 59.94   1:07.73   1:12.25 59.94 1:03.43 DNF 1:07.50
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:51.36   1:59.03   2:19.36 2:00.58 2:01.52 1:55.00 1:51.36
6x6x6 Cube Combined Final 5 4:20.78   4:32.72   4:20.78 4:21.72 4:55.65
3x3x3 One-Handed Combined Final 26 47.47     51.47 47.47
Pyraminx First round 8 7.66   10.33   13.63 7.66 10.11 11.97 8.91