River Hill Summer 2012

Date City WCA LInk
2012-6-16  USA, Clarksville, Maryland River Hill Summer 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dan Cohen 10.29  Ethan Crislip 11.49  Phil Yu 11.82
 2x2x2 Cube  Dan Cohen 3.91  Ethan Crislip 4.07  Jules Manalang 4.25
 4x4x4 Cube  Dan Cohen 44.10  Felix Lee 50.71  Kevin Costello III 59.90
 5x5x5 Cube  Dan Cohen 1:08.84  Richard Meyer 1:44.53  Felix Lee 1:50.00
 7x7x7 Cube  Dan Cohen 3:34.33  Keaton Ellis 5:34.26  Jules Manalang 6:30.93
 3x3x3 One-Handed  Phil Yu 19.01  Ethan Crislip 20.51  Kevin Costello III 21.45
 Pyraminx  Felix Lee 4.76  Dan Cohen 7.51  Jonathan Lin 9.28
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 10.56   11.45    USA 10.56 DNF 10.71 10.59 13.05
2 Ethan Crislip 11.11   11.96    USA 11.11 12.09 13.36 11.50 12.30
3 Felix Lee 11.96   12.49    USA 13.09 14.43 12.31 12.06 11.96
4 Phil Yu 12.05   13.37    USA 12.05 15.11 12.56 12.43 17.83
5 Nat Baylon 12.05   13.55    USA 14.21 13.88 14.53 12.05 12.55
6 Deniz Atak 10.43   13.84    USA 10.43 14.56 13.09 14.63 13.88
7 Mike Kotch 12.86   13.99    USA 13.15 15.83 13.88 14.94 12.86
8 Keaton Ellis 12.02   14.46    USA 12.02 13.96 15.09 15.77 14.33
9 Taylor Cookmeyer 12.55   14.48    USA 14.40 12.55 13.69 18.55 15.34
10 Nathan Kearney 13.81   14.97    USA 13.81 17.11 15.13 15.06 14.71
11 Ishmam Mirza 13.31   15.60    USA 16.55 14.83 15.41 13.31 DNF
12 Kevin Costello III 15.13   15.66    USA 15.13 16.16 DNF 15.63 15.18
13 Brendan Aronhime 14.93   15.69    USA 16.18 14.97 15.93 32.41 14.93
14 Joshua Larson 14.66   15.98    USA 14.66 18.53 14.77 14.91 18.27
15 Richard Meyer 13.66   16.05    USA 20.08 15.97 16.30 15.88 13.66
16 Jonathan Lin 15.02   16.16    USA 15.63 15.02 16.93 15.91 17.11
17 Dylan Cooper 14.80   16.21    USA 17.88 15.46 14.80 17.15 16.03
18 Hammaad Shah 16.15   16.94    USA 17.18 17.47 19.09 16.18 16.15
19 Jules Manalang 14.58   17.45    USA 14.86 19.38 18.11 14.58 19.77
20 Robbie Stevenson 13.38   17.63    USA 26.30 16.88 13.38 16.81 19.19
21 Patrick Adams 15.93   17.87    USA 15.93 19.50 16.34 DNF 17.77
22 Alexander Hall 15.19   18.16    USA 20.88 18.66 15.19 18.93 16.88
23 Eric Hebert 15.71   18.34    USA 19.50 18.90 16.61 20.33 15.71
24 Tolik Borisov 17.55   19.71    USA 20.11 19.84 17.55 19.18 20.27
25 Cory Thigpen 16.41   19.80    USA 19.97 20.31 19.13 16.41 20.56
26 Timothy Packard 15.90   19.98    USA 15.90 24.31 19.44 20.46 20.03
27 Reid Flasinski 18.90   19.99    USA 19.86 19.34 18.90 20.78 24.56
28 Robert Liu 15.94   20.03    USA 20.43 21.81 17.86 24.11 15.94
29 Ryan McIlhenny 20.02   20.87    USA 21.84 20.84 20.02 20.63 21.15
30 Bob Burton 19.09   20.91    USA 21.30 19.09 22.86 21.31 20.13
31 David Chao 19.34   22.31    USA 24.41 19.96 26.47 22.55 19.34
32 Christian Konstantino 20.93   23.62    USA 21.90 25.69 24.09 24.86 20.93
33 Joshua Brown 20.96   23.97    USA 30.50 23.05 24.93 23.93 20.96
34 Eli Lifland 16.30   25.09    USA 22.18 30.46 16.30 31.44 22.63
35 Terra Hickman 22.38   25.23    USA 32.94 22.38 24.25 24.71 26.72
36 Brandon Richards 24.25   25.66    USA 28.00 24.25 26.93 24.71 25.33
37 David Choi 18.41   26.05    USA 18.41 DNF 24.65 28.90 24.59
38 Aidan Aronhime 21.25   27.14    USA 21.25 23.30 21.86 36.50 36.27
39 Sungyeon Yoo 24.75   27.49    USA 26.34 27.94 28.18 24.75 31.86
40 Alexander Mertz 23.80   27.79    USA 23.80 25.84 32.21 29.59 27.93
41 Carter Allison 22.56   28.81    USA 28.25 29.03 35.16 29.15 22.56
42 Tarun Singh 23.97   29.02    USA 26.47 31.78 23.97 28.81 32.83
43 Anoop Kalra 27.58   31.18    USA 29.08 34.05 27.58 30.40 44.68
44 Ryan Bortolotti 28.65   31.59    USA 32.18 31.52 28.65 35.38 31.08
45 Kobe Balin 26.84   32.55    USA 32.06 34.18 45.91 26.84 31.41
46 Daniel Cranston 27.69   32.75    USA 27.69 35.93 31.16 31.15 38.02
47 Aakarshan Bhardwaj 21.68   33.87    USA DNF 36.93 34.36 21.68 30.33
48 Myles Mangum 32.55   34.29    USA 32.55 32.84 34.22 39.05 35.80
49 Kyle Natale 27.21   34.49    USA 27.21 40.27 33.44 37.94 32.09
50 Ajay Mysore 27.15   34.97    USA 44.88 37.87 27.15 31.65 35.40
51 Alex Hontz 30.11   35.79    USA 30.11 36.59 35.28 35.50 49.81
52 Kaitlyn Kim 32.90   36.41    USA 42.38 32.90 33.59 33.27 43.33
53 Jaclyn Sawler 34.96   37.41    USA 36.50 38.72 37.00 34.96 46.43
54 Kenneth Hargadon 29.41   38.57    USA 29.41 42.52 DNF 34.94 38.25
55 Tom Burke 32.06   38.88    USA 48.56 33.27 32.06 48.11 35.25
56 Gregory Rogers 35.93   39.47    USA 41.30 DNF 35.93 36.33 40.78
57 Simon Barn 34.30   41.52    USA 42.33 40.97 41.25 34.30 54.25
58 Nicholas Brown 34.75   42.76    USA 34.75 39.40 1:09.91 45.44 43.43
59 Noah Ayala 35.84   42.95    USA 42.25 44.36 48.31 42.25 35.84
60 Julia Quillen 42.27   44.02    USA 1:48.16 45.09 42.27 42.93 44.03
61 Will Callan 44.25   48.77    USA 51.11 46.22 48.97 44.25 53.72
62 Javier Ramirez Marquez 44.53   50.55    Mexico 56.41 57.97 44.53 50.40 44.83
63 Mitchell Salisbury 43.13   50.77    USA 49.50 50.46 43.13 52.34 53.16
64 Steven Fuller 50.15   58.70    USA 1:02.06 1:12.08 50.15 53.50 1:00.55
65 Tommy Szeliga 51.50   1:05.49    USA 51.50 1:17.68 1:05.75 53.03 2:37.84
66 Alexander Smith 52.46   1:08.53    USA 1:16.47 2:59.38 1:00.16 1:08.97 52.46
67 Nabbas Mughal 45.43   1:09.58    USA 45.43 59.88 1:17.86 1:21.38 1:11.00
68 Isabella Brown 57.59   1:17.78    USA 1:10.86 1:58.05 1:18.27 57.59 1:24.21
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 9.18   10.74    USA 13.06 10.81 9.18 11.22 10.18
2 Kevin Costello III 11.05   12.65    USA 14.33 13.93 11.53 12.50 11.05
3 Felix Lee 11.02   12.80    USA 14.15 11.02 15.03 11.15 13.09
4 Phil Yu 11.47   12.83    USA 13.81 11.47 12.61 12.94 12.93
5 Ethan Crislip 10.33   12.88    USA 10.33 14.72 12.97 10.96 16.58
6 Nat Baylon 11.71   12.94    USA 12.08 13.72 11.71 13.36 13.38
7 Mike Kotch 9.84   13.44    USA 12.36 13.43 14.53 9.84 15.52
8 Deniz Atak 13.09   13.56    USA 13.09 13.68 13.15 13.84 15.19
9 Jules Manalang 11.09   13.96    USA 14.13 11.09 16.15 13.61 14.15
10 Keaton Ellis 12.16   14.12    USA 12.80 12.16 14.86 14.69 16.88
11 Taylor Cookmeyer 11.44   14.20    USA 17.96 15.53 11.44 14.86 12.22
12 Richard Meyer 12.28   15.40    USA 17.00 12.28 16.44 13.18 16.59
13 Brendan Aronhime 13.00   15.57    USA 16.47 13.00 15.18 15.50 16.02
14 Ishmam Mirza 15.02   15.91    USA 17.30 15.28 15.47 15.02 16.97
15 Tolik Borisov 12.55   16.04    USA 14.78 12.55 17.15 16.18 18.40
16 Jonathan Lin 15.69   16.15    USA 16.58 19.15 15.75 15.69 16.11
17 Hammaad Shah 13.61   17.00    USA 18.08 18.31 16.36 16.56 13.61
18 Patrick Adams 14.80   17.24    USA 17.43 16.13 18.27 14.80 18.16
19 Nathan Kearney 14.77   17.32    USA 16.63 14.77 16.43 20.27 18.91
20 Dylan Cooper 14.53   17.94    USA 14.53 DNF 16.44 18.50 18.88
21 Joshua Larson 15.21   18.46    USA 19.52 15.21 17.09 18.78 23.08
22 Robbie Stevenson 15.36   18.47    USA 17.88 16.69 15.36 29.36 20.84
23 Eric Hebert 16.34   18.48    USA 17.44 20.19 18.43 16.34 19.56
24 Alexander Hall 18.19   20.60    USA 21.44 21.15 19.21 23.06 18.19
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 9.59   10.29    USA 10.75 9.59 10.52 10.93 9.61
2 Ethan Crislip 10.69   11.49    USA 10.69 11.06 12.36 11.06 12.91
3 Phil Yu 9.77   11.82    USA 11.58 10.61 9.77 13.47 13.27
4 Mike Kotch 11.84   12.81    USA 14.66 11.90 14.34 12.19 11.84
5 Jules Manalang 11.06   12.92    USA 12.63 17.78 12.86 11.06 13.28
6 Keaton Ellis 12.44   12.94    USA 12.44 13.40 12.96 14.65 12.46
7 Taylor Cookmeyer 11.90   13.24    USA 11.90 14.15 13.00 15.53 12.58
8 Deniz Atak 10.11   14.05    USA 15.63 DNF 10.11 12.03 14.50
9 Kevin Costello III 9.16   14.13    USA 14.66 DNF 9.16 12.44 15.30
10 Nat Baylon 13.19   14.13    USA 13.63 14.81 13.96 19.40 13.19
11 Richard Meyer 13.80   15.18    USA 16.80 14.00 13.80 15.66 15.88
12 Felix Lee 11.77   15.35    USA 20.65 11.77 14.84 11.93 19.27
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 3.02   3.56    USA 3.72 3.02 3.38 3.58 4.02
2 Mike Kotch 3.30   3.98    USA 3.30 4.65 3.50 3.80 DNF
3 Dan Cohen 2.80   4.16    USA 16.02 4.28 2.80 5.03 3.16
4 Brendan Aronhime 3.18   4.19    USA 3.18 4.59 4.30 4.50 3.78
5 Ethan Crislip 2.93   4.21    USA 3.36 4.68 2.93 7.81 4.58
6 Deniz Atak 3.33   4.51    USA 4.63 4.80 4.09 3.33 6.93
7 Tolik Borisov 3.65   5.02    USA 10.18 5.11 4.59 3.65 5.36
8 Jonathan Lin 3.58   5.07    USA 4.43 5.25 5.58 3.58 5.52
9 Ryan McIlhenny 4.55   5.17    USA 5.63 8.47 4.71 4.55 5.18
10 Joshua Larson 3.71   5.19    USA 5.96 23.47 4.15 3.71 5.47
11 Taylor Cookmeyer 4.05   5.24    USA 6.19 4.59 4.05 6.72 4.94
12 Jules Manalang 3.84   5.33    USA 7.30 4.25 3.84 5.34 6.41
13 Kevin Costello III 4.33   5.52    USA 4.33 6.88 5.58 6.15 4.83
14 Nat Baylon 5.30   5.81    USA 9.22 6.11 5.68 5.30 5.65
15 Ishmam Mirza 5.43   6.26    USA 5.75 6.69 7.77 5.43 6.34
16 Alexander Mertz 4.19   6.31    USA 6.97 8.46 4.28 4.19 7.69
17 Patrick Adams 3.80   6.46    USA 12.19 6.93 3.80 7.15 5.31
18 Carter Allison 5.31   6.61    USA 7.44 8.02 5.31 6.55 5.84
19 Cory Thigpen 4.88   6.66    USA 4.88 8.56 6.53 5.22 8.22
20 Brandon Richards 5.77   7.32    USA 7.18 6.88 7.90 5.77 12.03
21 Alexander Hall 4.90   7.33    USA 7.36 4.90 4.91 16.19 9.71
22 Nathan Kearney 5.30   7.37    USA 6.28 8.38 5.30 8.65 7.46
23 Richard Meyer 4.61   7.39    USA 7.93 8.61 5.63 4.61 21.00
24 David Choi 5.80   7.56    USA 5.80 9.27 5.96 7.46 9.77
25 Aidan Aronhime 4.53   7.73    USA 6.91 8.75 4.53 7.52 9.47
26 Timothy Packard 6.11   7.76    USA 8.36 7.63 6.11 7.28 11.02
27 Dylan Cooper 5.30   7.96    USA DNF 7.46 9.58 5.30 6.84
28 Bob Burton 5.53   7.96    USA 12.88 11.38 6.06 5.53 6.43
29 Terra Hickman 5.46   8.16    USA 7.15 7.84 17.44 5.46 9.50
30 Eli Lifland 6.31   8.23    USA 7.09 9.78 6.31 7.81 10.15
31 Christian Konstantino 5.43   8.26    USA 9.59 6.34 5.43 8.84 DNF
32 Robbie Stevenson 6.40   8.80    USA 18.11 8.00 9.41 6.40 9.00
33 Tarun Singh 8.08   9.23    USA 9.61 15.03 8.08 9.44 8.65
34 Ryan Bortolotti 5.43   9.33    USA 11.11 5.46 5.43 13.61 11.41
35 Kobe Balin 5.46   10.04    USA 13.50 13.19 5.46 7.27 9.66
36 David Chao 8.72   10.36    USA 13.58 10.21 9.96 10.90 8.72
37 Myles Mangum 7.18   10.73    USA 11.21 8.71 7.18 15.66 12.28
38 Ajay Mysore 8.91   12.51    USA 12.71 12.15 8.91 12.68 16.81
39 Noah Ayala 11.44   13.85    USA 13.93 15.05 11.44 12.56 17.55
40 Jaclyn Sawler 6.78   13.86    USA 12.30 17.15 6.78 16.71 12.56
41 Alex Hontz 8.84   14.09    USA 17.47 9.94 8.84 14.86 19.55
42 Gregory Rogers 8.56   15.98    USA 17.61 17.34 8.56 22.78 13.00
43 Will Callan 12.46   16.25    USA 19.33 18.80 15.41 14.53 12.46
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 3.31   3.91    USA 3.34 3.31 3.81 23.58 4.59
2 Ethan Crislip 2.77   4.07    USA 4.08 2.77 2.81 5.31 6.38
3 Jules Manalang 3.50   4.25    USA 4.25 3.50 4.15 4.41 4.34
4 Deniz Atak 3.90   4.51    USA 4.46 6.13 3.90 4.09 4.97
5 Taylor Cookmeyer 3.75   4.60    USA 5.00 3.75 4.55 6.06 4.25
6 Mike Kotch 3.02   4.64    USA 4.72 3.02 8.72 4.27 4.94
7 Brendan Aronhime 4.05   4.72    USA 5.33 4.05 4.21 4.63 5.68
8 Tolik Borisov 3.19   4.73    USA 4.19 3.19 5.63 5.93 4.38
9 Felix Lee 3.55   5.05    USA 3.80 DNF 6.84 3.55 4.50
10 Jonathan Lin 4.30   5.56    USA 4.97 4.30 5.91 5.80 7.19
11 Joshua Larson 4.59   5.96    USA 10.43 4.59 5.55 5.50 6.83
12 Ryan McIlhenny 3.78   8.26    USA 8.93 3.78 DNF 6.91 8.94
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 37.19   41.51    USA 41.16 37.19 46.21 39.16 44.21
2 Felix Lee 47.08   55.33    USA 1:01.28 1:01.47 55.31 47.08 49.40
3 Kevin Costello III 48.71   57.28    USA 53.68 54.36 1:04.38 1:03.80 48.71
4 Joshua Larson 54.36   58.61    USA 1:05.94 1:04.13 55.50 54.36 56.21
5 Mike Kotch 55.52   1:00.28    USA 1:12.88 55.52 1:03.36 59.13 58.36
6 Jules Manalang 50.00   1:01.98    USA 1:01.86 1:10.52 59.34 1:04.75 50.00
7 Taylor Cookmeyer 59.94   1:04.27    USA 1:13.30 59.94 1:02.52 1:05.44 1:04.86
8 Richard Meyer 56.84   1:05.26    USA 1:09.96 59.68 1:15.88 1:06.15 56.84
9 Ishmam Mirza 1:02.72   1:06.59    USA 1:22.02 1:05.68 1:08.56 1:02.72 1:05.52
10 Robbie Stevenson 1:05.69   1:08.27    USA 1:06.75 1:06.90 1:23.02 1:11.15 1:05.69
11 Ethan Crislip 1:07.44   1:12.10    USA 1:11.94 1:09.58 1:14.77 1:07.44 DNF
12 Nathan Kearney 1:04.91   1:13.61    USA 1:07.53 1:04.91 1:14.13 1:19.18 1:29.56
13 Nat Baylon 1:10.27   1:17.75    USA 1:24.61 1:16.09 1:12.55 1:31.68 1:10.27
14 Alexander Mertz 1:05.15   1:18.11    USA 1:14.58 1:24.83 1:28.86 1:05.15 1:14.91
15 Jonathan Lin 1:14.72   1:18.84    USA 1:18.72 1:30.46 1:15.22 1:22.58 1:14.72
16 Patrick Adams 1:11.06   1:19.55    USA 1:24.52 1:11.06 1:14.34 1:19.78 1:32.78
17 Tolik Borisov 1:09.78   1:19.66    USA 1:09.78 DNF 1:23.46 1:09.86 1:25.66
18 Dylan Cooper 1:09.96   1:20.83    USA 1:09.96 1:20.94 1:24.72 DNF 1:16.83
19 Timothy Packard 1:19.55   1:28.25    USA 1:19.55 1:26.83 1:23.81 1:35.71 1:34.11
20 Deniz Atak 1:21.22   1:29.33    USA 1:24.88 1:21.22 1:44.15 1:33.16 1:29.96
21 Reid Flasinski 1:19.30   1:47.33    USA 1:19.30 2:31.59 1:43.43 1:38.65 1:59.91
22 David Choi 1:37.27      USA 1:37.27 1:42.46
23 Terra Hickman 1:40.05      USA 1:40.05 1:49.52
24 Bob Burton 1:42.46      USA 1:42.46 2:10.88
25 Eli Lifland 1:45.59      USA 2:15.91 1:45.59
26 Brandon Richards 1:52.00      USA 2:39.78 1:52.00
27 Carter Allison 1:59.15      USA 2:35.75 1:59.15
28 Ryan Bortolotti 1:59.97      USA 2:12.15 1:59.97
29 Cory Thigpen 2:04.46      USA 2:04.46 DNF
30 Jaclyn Sawler 2:13.15      USA 3:02.58 2:13.15
31 Tarun Singh 2:17.59      USA 2:17.59 2:23.36
32 Noah Ayala 2:54.75      USA 2:54.75 4:25.19
33 Will Callan 3:06.93      USA 3:30.83 3:06.93
34 Alex Hontz 3:31.84      USA DNF 3:31.84
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 34.19   44.10    USA DNF 45.34 44.96 42.00 34.19
2 Felix Lee 47.36   50.71    USA 56.05 49.88 47.71 47.36 54.55
3 Kevin Costello III 55.94   59.90    USA 1:00.00 1:01.43 58.27 55.94 1:02.16
4 Jules Manalang 56.31   1:00.77    USA 1:01.50 56.31 1:03.56 1:00.59 1:00.21
5 Richard Meyer 1:01.08   1:01.65    USA 1:01.08 1:02.11 1:01.77 1:17.16 1:01.08
6 Mike Kotch 55.00   1:03.15    USA 55.00 1:05.16 58.97 1:05.33 DNF
7 Joshua Larson 52.34   1:03.90    USA 59.66 1:15.50 1:06.44 52.34 1:05.59
8 Taylor Cookmeyer 54.02   1:08.01    USA 1:13.33 1:07.93 1:02.80 54.02 1:13.30
9 Ishmam Mirza 1:05.02   1:09.08    USA 1:09.47 1:05.02 1:20.30 1:08.84 1:08.94
10 Nathan Kearney 1:04.33   1:11.13    USA 1:18.21 1:15.55 1:04.33 1:08.05 1:09.78
11 Ethan Crislip 1:05.81   1:12.96    USA 1:17.68 1:05.81 1:12.40 1:11.09 1:15.38
12 Robbie Stevenson 1:07.06   1:13.88    USA 1:09.56 1:16.77 1:24.84 1:07.06 1:15.30
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:06.68   1:08.84    USA 1:18.40 1:08.31 1:09.90 1:08.31 1:06.68
2 Richard Meyer 1:35.22   1:44.53    USA 1:35.22 1:42.52 1:47.38 1:43.68 1:55.47
3 Felix Lee 1:44.61   1:50.00    USA 2:05.80 1:47.38 1:50.77 1:51.86 1:44.61
4 Taylor Cookmeyer 1:47.58   1:55.62    USA 1:59.27 1:47.58 1:55.66 1:58.44 1:52.75
5 Joshua Larson 1:35.84   2:04.08    USA 2:01.63 2:14.47 2:08.47 1:35.84 2:02.13
6 Jules Manalang 2:06.68   2:12.02    USA 2:06.68 2:51.94 2:10.80 2:11.11 2:14.15
7 Robbie Stevenson 2:07.78   2:14.98    USA 2:16.15 2:14.27 2:07.78 2:17.18 2:14.52
8 Mike Kotch 2:09.05   2:19.63    USA 2:09.05 2:12.02 2:24.46 2:22.40 DNF
9 Tolik Borisov 2:06.27   2:24.36    USA 2:06.27 2:20.90 DNF 2:35.33 2:16.84
10 Dylan Cooper 2:10.68   2:29.03    USA 2:33.90 2:10.68 2:21.91 2:31.27 2:41.26
11 Nathan Kearney 2:20.56   2:30.04    USA 2:20.80 2:23.59 2:59.52 2:20.56 2:45.72
12 Patrick Adams 1:53.19   2:32.07    USA 1:53.19 2:47.93 2:23.59 2:31.59 2:41.02
13 Reid Flasinski 2:26.71   2:39.82    USA 2:29.81 3:13.21 2:37.94 2:51.71 2:26.71
14 Jonathan Lin 2:32.69      USA 2:41.96 2:32.69
15 Alexander Mertz 2:33.02      USA 2:51.88 2:33.02
16 Deniz Atak 2:33.81      USA 2:34.47 2:33.81
17 Ishmam Mirza 2:35.36      USA 2:35.36 2:37.25
18 Nat Baylon 2:36.36      USA 2:44.25 2:36.36
19 Timothy Packard 2:41.94      USA 2:48.40 2:41.94
20 David Choi 2:53.65      USA 2:56.05 2:53.65
21 Terra Hickman 3:19.09      USA 3:23.09 3:19.09
22 Carter Allison 3:23.75      USA DNF 3:23.75
23 Ryan Bortolotti 4:40.71      USA 4:40.71 4:51.94
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 3:18.50   NAR 3:34.33   NAR  USA 3:47.56 3:36.93 3:18.50
2 Keaton Ellis 5:18.13   5:34.26    USA 5:18.13 5:29.59 5:55.05
3 Jules Manalang 6:10.56   6:30.93    USA 6:39.44 6:10.56 6:42.78
4 Taylor Cookmeyer 6:12.66   6:38.85    USA 6:12.66 6:53.44 6:50.44
5 Richard Meyer 6:46.86   7:04.46    USA 6:58.03 7:28.50 6:46.86
6 Joshua Larson 6:24.28   7:24.73    USA 6:24.28 7:54.13 7:55.78
7 Felix Lee 7:04.56      USA 7:04.56
8 Timothy Packard 7:52.33      USA 7:52.33
9 Mike Kotch 8:28.16      USA 8:28.16
10 Reid Flasinski 8:52.28      USA 8:52.28
11 Jonathan Lin 9:51.21      USA 9:51.21
12 Carter Allison DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phil Yu 15.68   16.94    USA 16.81 17.44 16.56 18.88 15.68
2 Ethan Crislip 18.05   19.96    USA 19.90 18.05 21.27 21.43 18.72
3 Kevin Costello III 17.83   20.62    USA 17.83 34.00 22.56 20.33 18.97
4 Dan Cohen 18.96   20.94    USA 19.02 21.27 29.81 18.96 22.52
5 Keaton Ellis 18.72   22.21    USA 23.02 23.11 18.72 20.55 23.05
6 Jules Manalang 20.44   24.05    USA 30.36 22.38 20.44 25.08 24.68
7 Nat Baylon 22.50   26.01    USA 30.28 28.66 22.50 23.69 25.69
8 Felix Lee 21.80   26.03    USA 21.80 25.41 26.46 26.22 32.55
9 Taylor Cookmeyer 25.00   26.60    USA 25.00 26.27 27.25 28.61 26.27
10 Mike Kotch 24.41   28.88    USA 27.05 24.41 30.65 31.16 28.94
11 Brendan Aronhime 22.56   29.02    USA 30.11 30.22 26.77 22.56 30.18
12 Jonathan Lin 30.75   32.75    USA 30.75 33.50 31.22 33.53 38.33
13 Alexander Hall 29.21   34.92    USA 40.18 41.72 32.38 32.19 29.21
14 Tolik Borisov 32.22   36.42    USA 35.86 33.58 39.83 40.61 32.22
15 Bob Burton 30.81   39.95    USA 33.65 42.47 54.03 43.72 30.81
16 Deniz Atak 31.94   40.42    USA 31.94 39.83 40.40 53.61 41.04
17 Dylan Cooper 37.36   40.55    USA 40.34 40.97 43.78 37.36 40.33
18 Joshua Larson 41.44   46.66    USA 47.28 46.13 51.28 46.58 41.44
19 Ryan McIlhenny 38.59   47.56    USA 53.06 47.47 38.59 49.43 45.78
20 Robbie Stevenson 28.56   51.00    USA 45.80 1:43.91 28.56 45.33 1:01.88
21 Alexander Mertz 42.96   51.74    USA 42.96 DNF 58.65 45.97 50.61
22 Nathan Kearney 40.08   51.94    USA 40.08 52.68 59.83 52.68 50.47
23 Tarun Singh 59.52   1:14.16    USA 59.52 1:18.91 1:15.03 1:20.44 1:08.54
24 Terra Hickman 1:00.91      USA 1:00.91 1:06.94
25 Ryan Bortolotti 1:06.77      USA 1:06.77 DNF
26 Eli Lifland 1:09.00      USA 1:09.00 1:09.94
27 David Choi 1:13.16      USA 1:34.88 1:13.16
28 Carter Allison 1:13.28      USA 1:32.31 1:13.28
29 Alex Hontz 1:33.75      USA 1:37.57 1:33.75
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phil Yu 12.16   19.01    USA 12.16 21.41 18.03 19.72 19.27
2 Ethan Crislip 17.50   20.51    USA 20.27 23.31 17.96 17.50 24.59
3 Kevin Costello III 17.65   21.45    USA 22.53 17.65 20.97 21.97 21.40
4 Felix Lee 19.96   23.07    USA 22.36 25.31 21.55 27.19 19.96
5 Keaton Ellis 15.68   24.16    USA 24.25 24.44 23.80 31.68 15.68
6 Taylor Cookmeyer 23.13   26.23    USA 23.13 24.41 26.38 27.91 29.36
7 Dan Cohen 22.53   27.59    USA 22.53 33.34 29.93 30.02 22.81
8 Nat Baylon 22.93   27.59    USA 22.93 30.33 25.05 27.40 33.84
9 Jules Manalang 18.84   27.98    USA 34.00 22.66 40.30 18.84 27.28
10 Brendan Aronhime 20.71   28.72    USA 32.72 29.00 28.47 28.68 20.71
11 Mike Kotch 26.63   30.14    USA 32.18 31.34 26.63 29.00 30.09
12 Jonathan Lin 30.90   37.87    USA 43.78 36.31 37.69 30.90 39.61
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 5.15   6.35    USA 7.11 5.15 DNF 6.53 5.40
2 Dan Cohen 3.97   7.89    USA 8.19 8.09 3.97 7.38 11.09
3 Alexander Mertz 8.11   9.43    USA 8.63 11.38 8.11 13.02 8.28
4 Keaton Ellis 4.80   9.89    USA 8.68 10.16 4.80 12.15 10.83
5 Mike Kotch 9.84   11.55    USA DNF 10.81 9.84 13.16 10.68
6 Joshua Brown 9.38   12.11    USA 12.21 15.86 9.38 10.91 13.22
7 Tolik Borisov 6.44   13.07    USA 14.31 23.12 6.44 12.33 12.58
8 Nicholas Brown 11.15   13.08    USA 11.81 12.39 11.15 15.05 18.11
9 Taylor Cookmeyer 10.22   13.59    USA 19.69 12.72 10.22 13.27 14.77
10 Timothy Packard 8.75   13.69    USA 16.19 12.91 12.53 15.63 8.75
11 Jonathan Lin 7.86   14.37    USA 16.47 15.75 7.86 13.40 13.96
12 Joshua Larson 8.91   14.79    USA 32.22 17.77 8.91 13.43 13.16
13 Carter Allison 11.52   15.25    USA 15.02 14.54 11.52 16.18 16.91
14 Bob Burton 11.08   15.69    USA 17.86 18.06 11.16 18.13 11.08
15 Nat Baylon 10.91   16.43    USA 17.81 14.86 10.91 16.71 17.71
16 Will Callan 13.80   16.90    USA 15.16 23.96 13.80 17.46 18.09
17 Kobe Balin 14.52   16.98    USA 23.02 19.47 14.58 16.90 14.52
18 Jules Manalang 13.00   17.04    USA 18.81 23.03 13.00 16.11 16.21
19 Dylan Cooper 14.61   17.36    USA 18.71 21.30 15.81 17.56 14.61
20 Brendan Aronhime 12.00   17.58    USA 15.05 32.84 12.00 18.43 19.27
21 Robbie Stevenson 16.28   18.01    USA 26.47 16.38 19.27 16.28 18.38
22 Brandon Richards 11.22   19.45    USA 21.43 24.46 20.28 11.22 16.65
23 Simon Barn 17.40   22.17    USA 23.44 19.04 17.40 24.03 30.30
24 Terra Hickman 13.90   22.35    USA 32.34 13.90 17.05 DNF 17.65
25 Christian Konstantino 18.41   23.20    USA 22.18 24.58 25.31 18.41 22.83
26 Ryan Bortolotti 21.44   25.00    USA 21.44 24.72 21.91 28.36 28.52
27 Jaclyn Sawler 20.05   27.13    USA 24.44 30.90 20.05 26.06 30.91
28 Alex Hontz 16.46   30.07    USA 34.13 32.94 35.08 23.15 16.46
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 3.84   4.76    USA 3.88 5.31 5.09 5.36 3.84
2 Dan Cohen 6.00   7.51    USA 6.02 6.06 6.00 10.46 11.31
3 Jonathan Lin 8.33   9.28    USA 9.80 8.33 9.03 11.77 9.02
4 Mike Kotch 7.59   9.43    USA 9.65 9.31 9.33 12.56 7.59
5 Keaton Ellis 8.47   10.15    USA 8.47 9.77 10.41 10.81 10.28
6 Alexander Mertz 6.93   10.34    USA DNF 10.59 10.66 9.78 6.93
7 Taylor Cookmeyer 9.55   11.79    USA 9.55 11.53 11.84 13.09 12.00
8 Joshua Larson 8.65   12.11    USA 8.65 11.22 12.56 13.94 12.55
9 Timothy Packard 8.94   12.79    USA 10.93 8.94 12.43 DNF 15.00
10 Joshua Brown 11.55   13.41    USA 11.86 13.41 14.97 18.75 11.55
11 Tolik Borisov 10.52   13.68    USA 12.09 16.66 10.52 18.72 12.28
12 Nicholas Brown 10.19   14.00    USA 14.50 14.34 18.90 10.19 13.15
Aakarshan Bhardwaj    USA
Aakarshan Bhardwaj
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 21.68   33.87   DNF 36.93 34.36 21.68 30.33
Aidan Aronhime    USA
Aidan Aronhime
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 21.25   27.14   21.25 23.30 21.86 36.50 36.27
2x2x2 Cube First round 25 4.53   7.73   6.91 8.75 4.53 7.52 9.47
Ajay Mysore    USA
Ajay Mysore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 27.15   34.97   44.88 37.87 27.15 31.65 35.40
2x2x2 Cube First round 38 8.91   12.51   12.71 12.15 8.91 12.68 16.81
Alex Hontz    USA
Alex Hontz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 30.11   35.79   30.11 36.59 35.28 35.50 49.81
2x2x2 Cube First round 41 8.84   14.09   17.47 9.94 8.84 14.86 19.55
4x4x4 Cube Combined First round 34 3:31.84     DNF 3:31.84
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 1:33.75     1:37.57 1:33.75
Pyraminx First round 28 16.46   30.07   34.13 32.94 35.08 23.15 16.46
Alexander Hall    USA
Alexander Hall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 18.19   20.60   21.44 21.15 19.21 23.06 18.19
First round 22 15.19   18.16   20.88 18.66 15.19 18.93 16.88
2x2x2 Cube First round 21 4.90   7.33   7.36 4.90 4.91 16.19 9.71
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 29.21   34.92   40.18 41.72 32.38 32.19 29.21
Alexander Mertz    USA
Alexander Mertz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 23.80   27.79   23.80 25.84 32.21 29.59 27.93
2x2x2 Cube First round 16 4.19   6.31   6.97 8.46 4.28 4.19 7.69
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:05.15   1:18.11   1:14.58 1:24.83 1:28.86 1:05.15 1:14.91
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:33.02     2:51.88 2:33.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 42.96   51.74   42.96 DNF 58.65 45.97 50.61
Pyraminx Final 6 6.93   10.34   DNF 10.59 10.66 9.78 6.93
First round 3 8.11   9.43   8.63 11.38 8.11 13.02 8.28
Alexander Smith    USA
Alexander Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 52.46   1:08.53   1:16.47 2:59.38 1:00.16 1:08.97 52.46
Anoop Kalra    USA
Anoop Kalra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 27.58   31.18   29.08 34.05 27.58 30.40 44.68
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 19.09   20.91   21.30 19.09 22.86 21.31 20.13
2x2x2 Cube First round 28 5.53   7.96   12.88 11.38 6.06 5.53 6.43
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:42.46     1:42.46 2:10.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 30.81   39.95   33.65 42.47 54.03 43.72 30.81
Pyraminx First round 14 11.08   15.69   17.86 18.06 11.16 18.13 11.08
Brandon Richards    USA
Brandon Richards
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 24.25   25.66   28.00 24.25 26.93 24.71 25.33
2x2x2 Cube First round 20 5.77   7.32   7.18 6.88 7.90 5.77 12.03
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:52.00     2:39.78 1:52.00
Pyraminx First round 22 11.22   19.45   21.43 24.46 20.28 11.22 16.65
Brendan Aronhime    USA
Brendan Aronhime
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.00   15.57   16.47 13.00 15.18 15.50 16.02
First round 13 14.93   15.69   16.18 14.97 15.93 32.41 14.93
2x2x2 Cube Final 7 4.05   4.72   5.33 4.05 4.21 4.63 5.68
First round 4 3.18   4.19   3.18 4.59 4.30 4.50 3.78
3x3x3 One-Handed Final 10 20.71   28.72   32.72 29.00 28.47 28.68 20.71
Combined First round 11 22.56   29.02   30.11 30.22 26.77 22.56 30.18
Pyraminx First round 20 12.00   17.58   15.05 32.84 12.00 18.43 19.27
Carter Allison    USA
Carter Allison
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 22.56   28.81   28.25 29.03 35.16 29.15 22.56
2x2x2 Cube First round 18 5.31   6.61   7.44 8.02 5.31 6.55 5.84
4x4x4 Cube Combined First round 27 1:59.15     2:35.75 1:59.15
5x5x5 Cube Combined Final 22 3:23.75     DNF 3:23.75
7x7x7 Cube Combined Final 12 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 1:13.28     1:32.31 1:13.28
Pyraminx First round 13 11.52   15.25   15.02 14.54 11.52 16.18 16.91
Christian Konstantino    USA
Christian Konstantino
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 20.93   23.62   21.90 25.69 24.09 24.86 20.93
2x2x2 Cube First round 31 5.43   8.26   9.59 6.34 5.43 8.84 DNF
Pyraminx First round 25 18.41   23.20   22.18 24.58 25.31 18.41 22.83
Cory Thigpen    USA
Cory Thigpen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 16.41   19.80   19.97 20.31 19.13 16.41 20.56
2x2x2 Cube First round 19 4.88   6.66   4.88 8.56 6.53 5.22 8.22
4x4x4 Cube Combined First round 29 2:04.46     2:04.46 DNF
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.59   10.29   10.75 9.59 10.52 10.93 9.61
Second round 1 9.18   10.74   13.06 10.81 9.18 11.22 10.18
First round 1 10.56   11.45   10.56 DNF 10.71 10.59 13.05
2x2x2 Cube Final 1 3.31   3.91   3.34 3.31 3.81 23.58 4.59
First round 3 2.80   4.16   16.02 4.28 2.80 5.03 3.16
4x4x4 Cube Final 1 34.19   44.10   DNF 45.34 44.96 42.00 34.19
Combined First round 1 37.19   41.51   41.16 37.19 46.21 39.16 44.21
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:06.68   1:08.84   1:18.40 1:08.31 1:09.90 1:08.31 1:06.68
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:18.50   NAR 3:34.33   NAR 3:47.56 3:36.93 3:18.50
3x3x3 One-Handed Final 7 22.53   27.59   22.53 33.34 29.93 30.02 22.81
Combined First round 4 18.96   20.94   19.02 21.27 29.81 18.96 22.52
Pyraminx Final 2 6.00   7.51   6.02 6.06 6.00 10.46 11.31
First round 2 3.97   7.89   8.19 8.09 3.97 7.38 11.09
Daniel Cranston    USA
Daniel Cranston
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 27.69   32.75   27.69 35.93 31.16 31.15 38.02
David Chao    USA
David Chao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 19.34   22.31   24.41 19.96 26.47 22.55 19.34
2x2x2 Cube First round 36 8.72   10.36   13.58 10.21 9.96 10.90 8.72
David Choi    USA
David Choi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 18.41   26.05   18.41 DNF 24.65 28.90 24.59
2x2x2 Cube First round 24 5.80   7.56   5.80 9.27 5.96 7.46 9.77
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:37.27     1:37.27 1:42.46
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:53.65     2:56.05 2:53.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 1:13.16     1:34.88 1:13.16
Deniz Atak    USA
Deniz Atak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.11   14.05   15.63 DNF 10.11 12.03 14.50
Second round 8 13.09   13.56   13.09 13.68 13.15 13.84 15.19
First round 6 10.43   13.84   10.43 14.56 13.09 14.63 13.88
2x2x2 Cube Final 4 3.90   4.51   4.46 6.13 3.90 4.09 4.97
First round 6 3.33   4.51   4.63 4.80 4.09 3.33 6.93
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:21.22   1:29.33   1:24.88 1:21.22 1:44.15 1:33.16 1:29.96
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:33.81     2:34.47 2:33.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 31.94   40.42   31.94 39.83 40.40 53.61 41.04
Dylan Cooper    USA
Dylan Cooper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 14.53   17.94   14.53 DNF 16.44 18.50 18.88
First round 17 14.80   16.21   17.88 15.46 14.80 17.15 16.03
2x2x2 Cube First round 27 5.30   7.96   DNF 7.46 9.58 5.30 6.84
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:09.96   1:20.83   1:09.96 1:20.94 1:24.72 DNF 1:16.83
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:10.68   2:29.03   2:33.90 2:10.68 2:21.91 2:31.27 2:41.26
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 37.36   40.55   40.34 40.97 43.78 37.36 40.33
Pyraminx First round 19 14.61   17.36   18.71 21.30 15.81 17.56 14.61
Eli Lifland    USA
Eli Lifland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 16.30   25.09   22.18 30.46 16.30 31.44 22.63
2x2x2 Cube First round 30 6.31   8.23   7.09 9.78 6.31 7.81 10.15
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:45.59     2:15.91 1:45.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 1:09.00     1:09.00 1:09.94
Eric Hebert    USA
Eric Hebert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.34   18.48   17.44 20.19 18.43 16.34 19.56
First round 23 15.71   18.34   19.50 18.90 16.61 20.33 15.71
Ethan Crislip    USA
Ethan Crislip
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.69   11.49   10.69 11.06 12.36 11.06 12.91
Second round 5 10.33   12.88   10.33 14.72 12.97 10.96 16.58
First round 2 11.11   11.96   11.11 12.09 13.36 11.50 12.30
2x2x2 Cube Final 2 2.77   4.07   4.08 2.77 2.81 5.31 6.38
First round 5 2.93   4.21   3.36 4.68 2.93 7.81 4.58
4x4x4 Cube Final 11 1:05.81   1:12.96   1:17.68 1:05.81 1:12.40 1:11.09 1:15.38
Combined First round 11 1:07.44   1:12.10   1:11.94 1:09.58 1:14.77 1:07.44 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 17.50   20.51   20.27 23.31 17.96 17.50 24.59
Combined First round 2 18.05   19.96   19.90 18.05 21.27 21.43 18.72
Felix Lee    USA
Felix Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.77   15.35   20.65 11.77 14.84 11.93 19.27
Second round 3 11.02   12.80   14.15 11.02 15.03 11.15 13.09
First round 3 11.96   12.49   13.09 14.43 12.31 12.06 11.96
2x2x2 Cube Final 9 3.55   5.05   3.80 DNF 6.84 3.55 4.50
First round 1 3.02   3.56   3.72 3.02 3.38 3.58 4.02
4x4x4 Cube Final 2 47.36   50.71   56.05 49.88 47.71 47.36 54.55
Combined First round 2 47.08   55.33   1:01.28 1:01.47 55.31 47.08 49.40
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:44.61   1:50.00   2:05.80 1:47.38 1:50.77 1:51.86 1:44.61
7x7x7 Cube Combined Final 7 7:04.56     7:04.56
3x3x3 One-Handed Final 4 19.96   23.07   22.36 25.31 21.55 27.19 19.96
Combined First round 8 21.80   26.03   21.80 25.41 26.46 26.22 32.55
Pyraminx Final 1 3.84   4.76   3.88 5.31 5.09 5.36 3.84
First round 1 5.15   6.35   7.11 5.15 DNF 6.53 5.40
Gregory Rogers    USA
Gregory Rogers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 35.93   39.47   41.30 DNF 35.93 36.33 40.78
2x2x2 Cube First round 42 8.56   15.98   17.61 17.34 8.56 22.78 13.00
Hammaad Shah    USA
Hammaad Shah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.61   17.00   18.08 18.31 16.36 16.56 13.61
First round 18 16.15   16.94   17.18 17.47 19.09 16.18 16.15
Isabella Brown    USA
Isabella Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 57.59   1:17.78   1:10.86 1:58.05 1:18.27 57.59 1:24.21
Ishmam Mirza    USA
Ishmam Mirza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.02   15.91   17.30 15.28 15.47 15.02 16.97
First round 11 13.31   15.60   16.55 14.83 15.41 13.31 DNF
2x2x2 Cube First round 15 5.43   6.26   5.75 6.69 7.77 5.43 6.34
4x4x4 Cube Final 9 1:05.02   1:09.08   1:09.47 1:05.02 1:20.30 1:08.84 1:08.94
Combined First round 9 1:02.72   1:06.59   1:22.02 1:05.68 1:08.56 1:02.72 1:05.52
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:35.36     2:35.36 2:37.25
Jaclyn Sawler    USA
Jaclyn Sawler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 34.96   37.41   36.50 38.72 37.00 34.96 46.43
2x2x2 Cube First round 40 6.78   13.86   12.30 17.15 6.78 16.71 12.56
4x4x4 Cube Combined First round 30 2:13.15     3:02.58 2:13.15
Pyraminx First round 27 20.05   27.13   24.44 30.90 20.05 26.06 30.91
Javier Ramirez Marquez    Mexico
Javier Ramirez Marquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 44.53   50.55   56.41 57.97 44.53 50.40 44.83
Jonathan Lin    USA
Jonathan Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.69   16.15   16.58 19.15 15.75 15.69 16.11
First round 16 15.02   16.16   15.63 15.02 16.93 15.91 17.11
2x2x2 Cube Final 10 4.30   5.56   4.97 4.30 5.91 5.80 7.19
First round 8 3.58   5.07   4.43 5.25 5.58 3.58 5.52
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:14.72   1:18.84   1:18.72 1:30.46 1:15.22 1:22.58 1:14.72
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:32.69     2:41.96 2:32.69
7x7x7 Cube Combined Final 11 9:51.21     9:51.21
3x3x3 One-Handed Final 12 30.90   37.87   43.78 36.31 37.69 30.90 39.61
Combined First round 12 30.75   32.75   30.75 33.50 31.22 33.53 38.33
Pyraminx Final 3 8.33   9.28   9.80 8.33 9.03 11.77 9.02
First round 11 7.86   14.37   16.47 15.75 7.86 13.40 13.96
Joshua Brown    USA
Joshua Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 20.96   23.97   30.50 23.05 24.93 23.93 20.96
Pyraminx Final 10 11.55   13.41   11.86 13.41 14.97 18.75 11.55
First round 6 9.38   12.11   12.21 15.86 9.38 10.91 13.22
Joshua Larson    USA
Joshua Larson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.21   18.46   19.52 15.21 17.09 18.78 23.08
First round 14 14.66   15.98   14.66 18.53 14.77 14.91 18.27
2x2x2 Cube Final 11 4.59   5.96   10.43 4.59 5.55 5.50 6.83
First round 10 3.71   5.19   5.96 23.47 4.15 3.71 5.47
4x4x4 Cube Final 7 52.34   1:03.90   59.66 1:15.50 1:06.44 52.34 1:05.59
Combined First round 4 54.36   58.61   1:05.94 1:04.13 55.50 54.36 56.21
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:35.84   2:04.08   2:01.63 2:14.47 2:08.47 1:35.84 2:02.13
7x7x7 Cube Combined Final 6 6:24.28   7:24.73   6:24.28 7:54.13 7:55.78
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 41.44   46.66   47.28 46.13 51.28 46.58 41.44
Pyraminx Final 8 8.65   12.11   8.65 11.22 12.56 13.94 12.55
First round 12 8.91   14.79   32.22 17.77 8.91 13.43 13.16
Jules Manalang    USA
Jules Manalang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.06   12.92   12.63 17.78 12.86 11.06 13.28
Second round 9 11.09   13.96   14.13 11.09 16.15 13.61 14.15
First round 19 14.58   17.45   14.86 19.38 18.11 14.58 19.77
2x2x2 Cube Final 3 3.50   4.25   4.25 3.50 4.15 4.41 4.34
First round 12 3.84   5.33   7.30 4.25 3.84 5.34 6.41
4x4x4 Cube Final 4 56.31   1:00.77   1:01.50 56.31 1:03.56 1:00.59 1:00.21
Combined First round 6 50.00   1:01.98   1:01.86 1:10.52 59.34 1:04.75 50.00
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:06.68   2:12.02   2:06.68 2:51.94 2:10.80 2:11.11 2:14.15
7x7x7 Cube Combined Final 3 6:10.56   6:30.93   6:39.44 6:10.56 6:42.78
3x3x3 One-Handed Final 9 18.84   27.98   34.00 22.66 40.30 18.84 27.28
Combined First round 6 20.44   24.05   30.36 22.38 20.44 25.08 24.68
Pyraminx First round 18 13.00   17.04   18.81 23.03 13.00 16.11 16.21
Julia Quillen    USA
Julia Quillen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 42.27   44.02   1:48.16 45.09 42.27 42.93 44.03
Kaitlyn Kim    USA
Kaitlyn Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 32.90   36.41   42.38 32.90 33.59 33.27 43.33
Keaton Ellis    USA
Keaton Ellis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.44   12.94   12.44 13.40 12.96 14.65 12.46
Second round 10 12.16   14.12   12.80 12.16 14.86 14.69 16.88
First round 8 12.02   14.46   12.02 13.96 15.09 15.77 14.33
7x7x7 Cube Combined Final 2 5:18.13   5:34.26   5:18.13 5:29.59 5:55.05
3x3x3 One-Handed Final 5 15.68   24.16   24.25 24.44 23.80 31.68 15.68
Combined First round 5 18.72   22.21   23.02 23.11 18.72 20.55 23.05
Pyraminx Final 5 8.47   10.15   8.47 9.77 10.41 10.81 10.28
First round 4 4.80   9.89   8.68 10.16 4.80 12.15 10.83
Kenneth Hargadon    USA
Kenneth Hargadon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 29.41   38.57   29.41 42.52 DNF 34.94 38.25
Kevin Costello III    USA
Kevin Costello III
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 9.16   14.13   14.66 DNF 9.16 12.44 15.30
Second round 2 11.05   12.65   14.33 13.93 11.53 12.50 11.05
First round 12 15.13   15.66   15.13 16.16 DNF 15.63 15.18
2x2x2 Cube First round 13 4.33   5.52   4.33 6.88 5.58 6.15 4.83
4x4x4 Cube Final 3 55.94   59.90   1:00.00 1:01.43 58.27 55.94 1:02.16
Combined First round 3 48.71   57.28   53.68 54.36 1:04.38 1:03.80 48.71
3x3x3 One-Handed Final 3 17.65   21.45   22.53 17.65 20.97 21.97 21.40
Combined First round 3 17.83   20.62   17.83 34.00 22.56 20.33 18.97
Kobe Balin    USA
Kobe Balin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 26.84   32.55   32.06 34.18 45.91 26.84 31.41
2x2x2 Cube First round 35 5.46   10.04   13.50 13.19 5.46 7.27 9.66
Pyraminx First round 17 14.52   16.98   23.02 19.47 14.58 16.90 14.52
Kyle Natale    USA
Kyle Natale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 27.21   34.49   27.21 40.27 33.44 37.94 32.09
Mike Kotch    USA
Mike Kotch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.84   12.81   14.66 11.90 14.34 12.19 11.84
Second round 7 9.84   13.44   12.36 13.43 14.53 9.84 15.52
First round 7 12.86   13.99   13.15 15.83 13.88 14.94 12.86
2x2x2 Cube Final 6 3.02   4.64   4.72 3.02 8.72 4.27 4.94
First round 2 3.30   3.98   3.30 4.65 3.50 3.80 DNF
4x4x4 Cube Final 6 55.00   1:03.15   55.00 1:05.16 58.97 1:05.33 DNF
Combined First round 5 55.52   1:00.28   1:12.88 55.52 1:03.36 59.13 58.36
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:09.05   2:19.63   2:09.05 2:12.02 2:24.46 2:22.40 DNF
7x7x7 Cube Combined Final 9 8:28.16     8:28.16
3x3x3 One-Handed Final 11 26.63   30.14   32.18 31.34 26.63 29.00 30.09
Combined First round 10 24.41   28.88   27.05 24.41 30.65 31.16 28.94
Pyraminx Final 4 7.59   9.43   9.65 9.31 9.33 12.56 7.59
First round 5 9.84   11.55   DNF 10.81 9.84 13.16 10.68
Mitchell Salisbury    USA
Mitchell Salisbury
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 43.13   50.77   49.50 50.46 43.13 52.34 53.16
Myles Mangum    USA
Myles Mangum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 32.55   34.29   32.55 32.84 34.22 39.05 35.80
2x2x2 Cube First round 37 7.18   10.73   11.21 8.71 7.18 15.66 12.28
Nabbas Mughal    USA
Nabbas Mughal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 45.43   1:09.58   45.43 59.88 1:17.86 1:21.38 1:11.00
Nat Baylon    USA
Nat Baylon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.19   14.13   13.63 14.81 13.96 19.40 13.19
Second round 6 11.71   12.94   12.08 13.72 11.71 13.36 13.38
First round 5 12.05   13.55   14.21 13.88 14.53 12.05 12.55
2x2x2 Cube First round 14 5.30   5.81   9.22 6.11 5.68 5.30 5.65
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:10.27   1:17.75   1:24.61 1:16.09 1:12.55 1:31.68 1:10.27
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:36.36     2:44.25 2:36.36
3x3x3 One-Handed Final 8 22.93   27.59   22.93 30.33 25.05 27.40 33.84
Combined First round 7 22.50   26.01   30.28 28.66 22.50 23.69 25.69
Pyraminx First round 15 10.91   16.43   17.81 14.86 10.91 16.71 17.71
Nathan Kearney    USA
Nathan Kearney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.77   17.32   16.63 14.77 16.43 20.27 18.91
First round 10 13.81   14.97   13.81 17.11 15.13 15.06 14.71
2x2x2 Cube First round 22 5.30   7.37   6.28 8.38 5.30 8.65 7.46
4x4x4 Cube Final 10 1:04.33   1:11.13   1:18.21 1:15.55 1:04.33 1:08.05 1:09.78
Combined First round 12 1:04.91   1:13.61   1:07.53 1:04.91 1:14.13 1:19.18 1:29.56
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:20.56   2:30.04   2:20.80 2:23.59 2:59.52 2:20.56 2:45.72
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 40.08   51.94   40.08 52.68 59.83 52.68 50.47
Nicholas Brown    USA
Nicholas Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 34.75   42.76   34.75 39.40 1:09.91 45.44 43.43
Pyraminx Final 12 10.19   14.00   14.50 14.34 18.90 10.19 13.15
First round 8 11.15   13.08   11.81 12.39 11.15 15.05 18.11
Noah Ayala    USA
Noah Ayala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 35.84   42.95   42.25 44.36 48.31 42.25 35.84
2x2x2 Cube First round 39 11.44   13.85   13.93 15.05 11.44 12.56 17.55
4x4x4 Cube Combined First round 32 2:54.75     2:54.75 4:25.19
Patrick Adams    USA
Patrick Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 14.80   17.24   17.43 16.13 18.27 14.80 18.16
First round 21 15.93   17.87   15.93 19.50 16.34 DNF 17.77
2x2x2 Cube First round 17 3.80   6.46   12.19 6.93 3.80 7.15 5.31
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:11.06   1:19.55   1:24.52 1:11.06 1:14.34 1:19.78 1:32.78
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:53.19   2:32.07   1:53.19 2:47.93 2:23.59 2:31.59 2:41.02
Phil Yu    USA
Phil Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.77   11.82   11.58 10.61 9.77 13.47 13.27
Second round 4 11.47   12.83   13.81 11.47 12.61 12.94 12.93
First round 4 12.05   13.37   12.05 15.11 12.56 12.43 17.83
3x3x3 One-Handed Final 1 12.16   19.01   12.16 21.41 18.03 19.72 19.27
Combined First round 1 15.68   16.94   16.81 17.44 16.56 18.88 15.68
Reid Flasinski    USA
Reid Flasinski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 18.90   19.99   19.86 19.34 18.90 20.78 24.56
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:19.30   1:47.33   1:19.30 2:31.59 1:43.43 1:38.65 1:59.91
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:26.71   2:39.82   2:29.81 3:13.21 2:37.94 2:51.71 2:26.71
7x7x7 Cube Combined Final 10 8:52.28     8:52.28
Richard Meyer    USA
Richard Meyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.80   15.18   16.80 14.00 13.80 15.66 15.88
Second round 12 12.28   15.40   17.00 12.28 16.44 13.18 16.59
First round 15 13.66   16.05   20.08 15.97 16.30 15.88 13.66
2x2x2 Cube First round 23 4.61   7.39   7.93 8.61 5.63 4.61 21.00
4x4x4 Cube Final 5 1:01.08   1:01.65   1:01.08 1:02.11 1:01.77 1:17.16 1:01.08
Combined First round 8 56.84   1:05.26   1:09.96 59.68 1:15.88 1:06.15 56.84
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:35.22   1:44.53   1:35.22 1:42.52 1:47.38 1:43.68 1:55.47
7x7x7 Cube Combined Final 5 6:46.86   7:04.46   6:58.03 7:28.50 6:46.86
Robbie Stevenson    USA
Robbie Stevenson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 15.36   18.47   17.88 16.69 15.36 29.36 20.84
First round 20 13.38   17.63   26.30 16.88 13.38 16.81 19.19
2x2x2 Cube First round 32 6.40   8.80   18.11 8.00 9.41 6.40 9.00
4x4x4 Cube Final 12 1:07.06   1:13.88   1:09.56 1:16.77 1:24.84 1:07.06 1:15.30
Combined First round 10 1:05.69   1:08.27   1:06.75 1:06.90 1:23.02 1:11.15 1:05.69
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:07.78   2:14.98   2:16.15 2:14.27 2:07.78 2:17.18 2:14.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 28.56   51.00   45.80 1:43.91 28.56 45.33 1:01.88
Pyraminx First round 21 16.28   18.01   26.47 16.38 19.27 16.28 18.38
Robert Liu    USA
Robert Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 15.94   20.03   20.43 21.81 17.86 24.11 15.94
Ryan Bortolotti    USA
Ryan Bortolotti
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 28.65   31.59   32.18 31.52 28.65 35.38 31.08
2x2x2 Cube First round 34 5.43   9.33   11.11 5.46 5.43 13.61 11.41
4x4x4 Cube Combined First round 28 1:59.97     2:12.15 1:59.97
5x5x5 Cube Combined Final 23 4:40.71     4:40.71 4:51.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 1:06.77     1:06.77 DNF
Pyraminx First round 26 21.44   25.00   21.44 24.72 21.91 28.36 28.52
Ryan McIlhenny    USA
Ryan McIlhenny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 20.02   20.87   21.84 20.84 20.02 20.63 21.15
2x2x2 Cube Final 12 3.78   8.26   8.93 3.78 DNF 6.91 8.94
First round 9 4.55   5.17   5.63 8.47 4.71 4.55 5.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 38.59   47.56   53.06 47.47 38.59 49.43 45.78
Simon Barn    USA
Simon Barn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 34.30   41.52   42.33 40.97 41.25 34.30 54.25
Pyraminx First round 23 17.40   22.17   23.44 19.04 17.40 24.03 30.30
Steven Fuller    USA
Steven Fuller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 50.15   58.70   1:02.06 1:12.08 50.15 53.50 1:00.55
Sungyeon Yoo    USA
Sungyeon Yoo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 24.75   27.49   26.34 27.94 28.18 24.75 31.86
Tarun Singh    USA
Tarun Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 23.97   29.02   26.47 31.78 23.97 28.81 32.83
2x2x2 Cube First round 33 8.08   9.23   9.61 15.03 8.08 9.44 8.65
4x4x4 Cube Combined First round 31 2:17.59     2:17.59 2:23.36
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 59.52   1:14.16   59.52 1:18.91 1:15.03 1:20.44 1:08.54
Taylor Cookmeyer    USA
Taylor Cookmeyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.90   13.24   11.90 14.15 13.00 15.53 12.58
Second round 11 11.44   14.20   17.96 15.53 11.44 14.86 12.22
First round 9 12.55   14.48   14.40 12.55 13.69 18.55 15.34
2x2x2 Cube Final 5 3.75   4.60   5.00 3.75 4.55 6.06 4.25
First round 11 4.05   5.24   6.19 4.59 4.05 6.72 4.94
4x4x4 Cube Final 8 54.02   1:08.01   1:13.33 1:07.93 1:02.80 54.02 1:13.30
Combined First round 7 59.94   1:04.27   1:13.30 59.94 1:02.52 1:05.44 1:04.86
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:47.58   1:55.62   1:59.27 1:47.58 1:55.66 1:58.44 1:52.75
7x7x7 Cube Combined Final 4 6:12.66   6:38.85   6:12.66 6:53.44 6:50.44
3x3x3 One-Handed Final 6 23.13   26.23   23.13 24.41 26.38 27.91 29.36
Combined First round 9 25.00   26.60   25.00 26.27 27.25 28.61 26.27
Pyraminx Final 7 9.55   11.79   9.55 11.53 11.84 13.09 12.00
First round 9 10.22   13.59   19.69 12.72 10.22 13.27 14.77
Terra Hickman    USA
Terra Hickman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 22.38   25.23   32.94 22.38 24.25 24.71 26.72
2x2x2 Cube First round 29 5.46   8.16   7.15 7.84 17.44 5.46 9.50
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:40.05     1:40.05 1:49.52
5x5x5 Cube Combined Final 21 3:19.09     3:23.09 3:19.09
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 1:00.91     1:00.91 1:06.94
Pyraminx First round 24 13.90   22.35   32.34 13.90 17.05 DNF 17.65
Timothy Packard    USA
Timothy Packard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 15.90   19.98   15.90 24.31 19.44 20.46 20.03
2x2x2 Cube First round 26 6.11   7.76   8.36 7.63 6.11 7.28 11.02
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:19.55   1:28.25   1:19.55 1:26.83 1:23.81 1:35.71 1:34.11
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:41.94     2:48.40 2:41.94
7x7x7 Cube Combined Final 8 7:52.33     7:52.33
Pyraminx Final 9 8.94   12.79   10.93 8.94 12.43 DNF 15.00
First round 10 8.75   13.69   16.19 12.91 12.53 15.63 8.75
Tolik Borisov    USA
Tolik Borisov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.55   16.04   14.78 12.55 17.15 16.18 18.40
First round 24 17.55   19.71   20.11 19.84 17.55 19.18 20.27
2x2x2 Cube Final 8 3.19   4.73   4.19 3.19 5.63 5.93 4.38
First round 7 3.65   5.02   10.18 5.11 4.59 3.65 5.36
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:09.78   1:19.66   1:09.78 DNF 1:23.46 1:09.86 1:25.66
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:06.27   2:24.36   2:06.27 2:20.90 DNF 2:35.33 2:16.84
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 32.22   36.42   35.86 33.58 39.83 40.61 32.22
Pyraminx Final 11 10.52   13.68   12.09 16.66 10.52 18.72 12.28
First round 7 6.44   13.07   14.31 23.12 6.44 12.33 12.58
Tom Burke    USA
Tom Burke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 32.06   38.88   48.56 33.27 32.06 48.11 35.25
Tommy Szeliga    USA
Tommy Szeliga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 51.50   1:05.49   51.50 1:17.68 1:05.75 53.03 2:37.84
Will Callan    USA
Will Callan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 44.25   48.77   51.11 46.22 48.97 44.25 53.72
2x2x2 Cube First round 43 12.46   16.25   19.33 18.80 15.41 14.53 12.46
4x4x4 Cube Combined First round 33 3:06.93     3:30.83 3:06.93
Pyraminx First round 16 13.80   16.90   15.16 23.96 13.80 17.46 18.09