River Hill Spring 2011

Date City WCA LInk
2011-6-18  USA, Clarksville, Maryland River Hill Spring 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kamaru-Deen Lawal 12.50  Mike Kotch 13.03  Kian Barry 13.26
 2x2x2 Cube  Felix Lee 4.18  Mike Kotch 4.81  Taylor Cookmeyer 4.83
 4x4x4 Cube  Evan Liu 59.49  Felix Lee 59.58  Kian Barry 1:03.64
 5x5x5 Cube  Taylor Cookmeyer 1:53.81  Tim Reynolds 1:54.65  Richard Meyer 2:02.82
 3x3x3 Blindfolded  Mike Kotch 2:54.13  Tim Reynolds 3:09.90  Alex Thielemier 3:58.52
 3x3x3 One-Handed  Phil Yu 17.96  Kian Barry 23.37  Felix Lee 26.45
 Pyraminx  Felix Lee 4.69  Alex Thielemier 7.15  Evan Liu 9.57
       Rubik's Magic  Austin Thielemier 1.87  James Cavanaugh 1.95  Deniz Atak 1.95
       Master Magic  Evan Liu 3.97  Tim Reynolds 4.10  Alex Thielemier 4.29
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kamaru-Deen Lawal 11.41   13.59    USA 13.27 DNF 11.41 15.34 12.16
2 Felix Lee 11.28   13.60    USA 13.28 14.25 13.53 11.28 14.00
3 Tim Reynolds 11.46   14.75    USA 13.93 11.46 18.47 15.02 15.30
4 Taylor Cookmeyer 13.83   14.99    USA 13.83 16.11 14.65 14.77 15.55
5 Phil Yu 12.77   15.00    USA 13.68 12.77 14.28 17.05 18.31
6 Mike Kotch 10.30   15.16    USA 13.22 10.30 17.19 17.83 15.08
7 Nat Baylon 13.22   15.34    USA 15.46 16.69 14.56 13.22 16.00
8 Austin Thielemier 14.86   16.10    USA 15.88 14.93 17.50 14.86 17.59
9 Evan Liu 14.75   16.35    USA 15.69 18.78 14.75 16.71 16.66
10 Ryan Reese 12.16   16.43    USA 12.16 18.16 17.06 16.40 15.83
11 Nick Long 15.38   17.08    USA 19.33 15.94 19.33 15.97 15.38
12 Kian Barry 15.47   17.65    USA 16.65 15.47 20.28 DNF 16.02
13 Robbie Stevenson 14.69   18.43    USA 21.27 37.27 17.36 14.69 16.66
14 Richard Meyer 14.69   18.44    USA 16.80 14.69 29.05 22.25 16.28
15 Alex Thielemier 12.97   18.76    USA 21.91 21.13 13.25 23.00 12.97
16 Nathan Kearney 14.65   18.90    USA 16.10 14.65 24.65 20.02 20.59
17 Eric Reese 17.02   19.53    USA 21.18 26.83 17.36 20.06 17.02
18 Josh Flagg 17.31   20.69    USA 19.09 17.31 21.22 21.97 21.75
19 Asa Kaplan 17.59   20.85    USA 18.38 22.50 17.59 23.41 21.68
20 Ryan McIlhenny 21.30   22.60    USA 23.91 21.75 22.46 21.30 23.58
21 Scott Wu 21.43   23.25    USA 21.43 23.71 22.71 23.90 23.32
22 Deniz Atak 19.53   23.49    USA 19.53 22.05 23.66 25.88 24.77
23 Casey Dech 18.66   23.65    USA 25.96 24.66 18.66 20.34 26.06
24 Stephen Chen 21.90   23.82    USA 24.06 22.38 26.15 21.90 25.02
25 Shane Rowland 21.05   24.82    USA 33.22 25.28 25.75 21.05 23.43
26 Youliang Pan 21.91   25.45    USA 27.40 21.91 30.31 23.78 25.18
27 Neelnavo Kar 23.09   26.26    USA 27.19 26.44 23.09 25.16 34.13
28 Dylan Cooper 22.22   26.73    USA 22.22 27.13 22.77 30.28 35.61
29 Daniel McIlhenny 25.33   27.47    USA 27.96 25.33 25.38 29.06 32.36
30 Laurence Meyers 23.80   27.61    USA 25.96 36.78 31.44 23.80 25.43
31 Joshua Brown 24.11   28.19    USA DNF 33.90 24.31 26.36 24.11
32 James Cavanaugh 26.09   30.56    USA 37.88 26.09 28.72 28.18 34.78
33 Manas Verma 22.43   32.26    India 29.11 22.43 29.47 49.22 38.19
34 Terra Hickman 32.06   41.16    USA 38.02 44.53 DNF 40.94 32.06
35 Ajay Mysore 33.56   41.76    USA 33.56 48.58 39.71 38.18 47.38
36 Nicholas Brown 41.47   45.50    USA 43.96 48.86 45.28 47.27 41.47
37 Nathan Palmer 55.34   1:00.02    USA 59.65 1:02.61 55.34 1:13.21 57.80
38 Ishmam Mirza 53.41   1:02.22    USA 59.58 1:02.15 1:04.94 53.41 1:06.33
39 Darpan Desai 49.25   1:05.21    USA DNF 1:20.34 49.25 52.78 1:02.50
40 Benjamin Kang 1:11.68   1:23.25    USA DNF 1:17.44 1:15.83 1:36.47 1:11.68
41 Isabella Brown 1:20.55   1:27.59    USA DNF 1:26.80 1:32.30 1:23.68 1:20.55
42 Trevor Mott 1:11.21   1:45.01    USA 2:29.61 DNF 1:22.72 1:11.21 1:22.69
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Kotch 10.25   12.82    USA 17.06 11.88 12.80 13.78 10.25
2 Felix Lee 11.22   12.93    USA 13.61 13.19 11.22 14.90 12.00
3 Kamaru-Deen Lawal 11.28   13.05    USA 11.68 15.61 12.13 15.33 11.28
4 Phil Yu 11.30   13.33    USA 11.30 16.18 13.21 12.46 14.33
5 Tim Reynolds 11.33   13.61    USA 12.71 11.33 15.46 16.86 12.66
6 Taylor Cookmeyer 12.50   14.07    USA 15.69 12.59 13.94 17.11 12.50
7 Nat Baylon 12.96   14.14    USA 15.91 25.91 13.04 12.96 13.46
8 Kian Barry 12.63   14.19    USA 13.25 12.93 12.63 16.38 19.11
9 Alex Thielemier 13.38   14.63    USA 16.15 16.90 14.06 13.68 13.38
10 Ryan Reese 11.34   14.67    USA 15.52 14.08 14.40 16.27 11.34
11 Evan Liu 12.81   15.47    USA 13.69 22.25 12.81 16.77 15.94
12 Austin Thielemier 13.59   16.03    USA 15.55 13.59 17.63 16.78 15.77
13 Richard Meyer 12.72   16.10    USA 14.65 DNF 16.56 12.72 17.08
14 Robbie Stevenson 14.83   16.27    USA 16.78 15.44 17.68 14.83 16.58
15 Nick Long 13.56   17.88    USA 19.66 13.56 18.84 25.09 15.13
16 Stephen Chen 17.06   18.17    USA 17.11 23.34 19.66 17.75 17.06
17 Eric Reese 13.36   18.22    USA 13.36 17.96 18.55 DNF 18.15
18 Asa Kaplan 15.72   18.95    USA 18.44 19.16 15.72 20.93 19.25
19 Scott Wu 17.18   19.18    USA 17.18 18.84 24.36 21.30 17.41
20 Casey Dech 15.59   20.38    USA 15.59 19.08 30.05 21.50 20.55
21 Ryan McIlhenny 19.13   20.90    USA 26.63 19.81 21.03 21.86 19.13
22 Josh Flagg 17.09   21.17    USA 17.09 23.81 20.31 25.47 19.38
23 Nathan Kearney 16.65   21.28    USA 19.06 23.47 16.65 21.66 23.11
24 Deniz Atak 17.96   22.19    USA 22.75 20.22 23.61 25.78 17.96
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kamaru-Deen Lawal 11.33   12.50    USA 13.44 11.69 12.38 11.33 15.88
2 Mike Kotch 11.56   13.03    USA 11.56 11.75 14.59 13.63 13.71
3 Kian Barry 11.47   13.26    USA 12.27 11.47 12.30 15.22 21.65
4 Felix Lee 12.11   13.32    USA 12.11 12.77 12.88 14.31 19.80
5 Nat Baylon 11.91   13.52    USA 13.00 12.78 11.91 17.35 14.78
6 Tim Reynolds 12.21   13.57    USA 13.68 13.15 13.88 12.21 14.08
7 Evan Liu 13.00   14.40    USA 18.02 13.44 15.13 13.00 14.63
8 Alex Thielemier 11.84   14.85    USA 14.55 11.84 16.77 15.71 14.30
9 Taylor Cookmeyer 14.21   15.64    USA 22.40 14.21 14.59 16.80 15.52
10 Phil Yu 14.38   15.99    USA 16.58 14.38 15.09 21.50 16.30
11 Austin Thielemier 16.09   17.80    USA 16.47 16.09 18.80 18.13 20.59
12 Ryan Reese 14.72   18.01    USA 17.30 14.72 17.71 19.03 20.40
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Kotch 3.15   3.72    USA 3.94 3.71 3.15 3.50 DNF
2 Taylor Cookmeyer 3.84   4.77    USA 4.61 4.43 5.28 3.84 5.28
3 Felix Lee 3.43   4.99    USA 7.69 3.43 4.78 3.61 6.58
4 Tim Reynolds 4.16   5.00    USA 4.78 6.02 4.91 4.16 5.31
5 Kian Barry 5.08   5.65    USA 5.08 6.21 5.28 6.86 5.47
6 Nat Baylon 4.84   5.80    USA 5.25 9.16 4.84 5.69 6.47
7 Asa Kaplan 4.05   6.04    USA DNF 7.22 6.83 4.05 4.06
8 Josh Flagg 4.94   6.07    USA 5.34 7.11 4.94 5.97 6.90
9 Evan Liu 4.52   6.19    USA 6.31 7.72 4.52 6.11 6.16
10 Austin Thielemier 5.46   6.33    USA DNF 6.13 5.46 6.65 6.21
11 Nathan Kearney 4.61   6.60    USA 4.61 7.71 5.86 6.22 8.40
12 Alex Thielemier 5.27   6.61    USA 5.27 6.18 6.13 7.69 7.53
13 Dylan Cooper 6.02   6.68    USA 6.31 7.91 6.02 7.65 6.08
14 Nick Long 4.97   6.71    USA 10.77 6.40 4.97 6.77 6.97
15 Ryan McIlhenny 4.80   6.81    USA 4.80 7.40 5.77 7.46 7.25
16 Eric Reese 5.16   6.92    USA 6.91 7.84 6.02 5.16 DNF
17 Scott Wu 6.33   7.80    USA 6.78 9.83 7.53 6.33 9.08
18 Kamaru-Deen Lawal 4.40   7.84    USA 4.40 7.80 DNF 4.41 11.31
19 Neelnavo Kar 6.46   7.90    USA 6.46 7.83 8.86 7.53 8.34
20 Deniz Atak 5.63   8.11    USA 5.63 9.86 7.34 7.13 17.05
21 Robbie Stevenson 8.02   8.24    USA 8.19 8.02 8.31 19.80 8.22
22 Richard Meyer 6.90   8.47    USA 9.08 7.52 8.80 6.90 18.22
23 Ryan Reese 4.44   9.07    USA 8.71 11.58 10.93 4.44 7.56
24 Casey Dech 6.75   9.09    USA 6.75 9.69 8.68 8.90 10.19
25 Phil Yu 5.19   9.81    USA 6.71 16.05 15.97 5.19 6.75
26 Laurence Meyers 8.09   10.10    USA 10.94 9.90 8.09 11.91 9.46
27 Shane Rowland 7.55   10.24    USA 11.03 12.72 7.55 10.47 9.21
28 Nathan Palmer 8.40   10.68    USA 12.83 18.56 8.61 10.61 8.40
29 Daniel McIlhenny 6.22   11.30    USA 10.52 12.88 10.50 6.22 14.86
30 Youliang Pan 6.66   11.32    USA 15.36 11.40 10.59 6.66 11.97
31 Manas Verma 8.81   13.13    India 12.88 15.08 13.84 8.81 12.66
32 James Cavanaugh 13.25   14.50    USA 19.05 14.06 13.25 15.05 14.38
33 Benjamin Kang 16.11   30.58    USA 40.53 30.56 32.53 16.11 28.65
34 Trevor Mott 20.43   30.69    USA 20.43 34.19 DNF 21.50 36.38
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 3.36   4.18    USA 4.68 4.00 4.40 4.15 3.36
2 Mike Kotch 3.75   4.81    USA 5.65 4.72 4.05 5.66 3.75
3 Taylor Cookmeyer 4.21   4.83    USA 4.21 4.88 6.93 5.34 4.28
4 Tim Reynolds 4.58   5.24    USA 6.06 4.91 5.50 5.30 4.58
5 Kian Barry 4.80   5.29    USA 5.96 4.86 5.06 4.80 7.56
6 Nat Baylon 5.16   6.17    USA 6.33 5.16 5.88 6.78 6.30
7 Nathan Kearney 4.80   6.38    USA 5.44 7.11 6.59 4.80 7.93
8 Austin Thielemier 6.38   6.67    USA 6.43 7.11 6.46 7.19 6.38
9 Asa Kaplan 4.41   6.68    USA 10.55 4.41 4.94 8.58 6.52
10 Evan Liu 6.30   6.88    USA 7.46 DNF 6.30 6.38 6.80
11 Josh Flagg 6.19   7.03    USA 8.15 6.19 6.77 6.28 8.05
12 Alex Thielemier 5.58   7.97    USA 8.94 13.27 5.58 7.94 7.02
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 51.77   59.49    USA 59.66 1:03.08 1:00.55 51.77 58.25
2 Felix Lee 54.77   59.58    USA 1:00.02 1:06.11 59.18 59.53 54.77
3 Kian Barry 54.38   1:03.64    USA 1:01.61 54.38 1:04.94 1:07.28 1:04.36
4 Tim Reynolds 1:03.19   1:05.01    USA 1:06.47 1:09.06 1:04.83 1:03.19 1:03.72
5 Kamaru-Deen Lawal 57.68   1:08.07    USA 1:08.43 57.68 1:17.41 1:14.38 1:01.41
6 Richard Meyer 1:04.52   1:09.16    USA 1:16.91 1:07.94 1:07.05 1:04.52 1:12.50
7 Taylor Cookmeyer 1:01.11   1:09.17    USA 1:01.11 1:13.43 1:14.34 1:06.15 1:07.93
8 Alex Thielemier 1:00.83   1:10.42    USA 1:08.93 1:00.83 1:17.06 1:24.11 1:05.28
9 Mike Kotch 1:04.52   1:10.42    USA DNF 1:04.52 1:11.65 1:07.28 1:12.34
10 Ryan Reese 1:08.58   1:16.80    USA 1:08.58 1:15.75 1:22.22 1:12.43 DNF
11 Nathan Kearney 1:12.53   1:16.89    USA 1:16.72 1:12.53 1:13.06 1:20.90 DNF
12 Nick Long 1:04.34   1:19.78    USA 1:19.41 1:26.66 1:43.71 1:04.34 1:13.28
13 Austin Thielemier 1:08.80   1:19.97    USA 1:26.28 1:14.41 1:31.22 1:08.80 1:19.22
14 Eric Reese 1:07.86   1:29.34    USA 1:19.44 1:38.28 1:30.31 DNF 1:07.86
15 Asa Kaplan 1:30.93      USA 1:30.93 1:39.33
16 Robbie Stevenson 1:35.56      USA 1:47.77 1:35.56
17 Nat Baylon 1:43.68      USA 1:43.68 1:51.61
18 Shane Rowland 1:53.68      USA 1:54.75 1:53.68
19 Dylan Cooper 2:00.65      USA 2:38.68 2:00.65
20 Casey Dech 2:03.41      USA 2:23.94 2:03.41
21 Laurence Meyers 2:30.06      USA 2:42.28 2:30.06
22 Terra Hickman 2:48.71      USA 2:48.71 3:01.56
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Taylor Cookmeyer 1:47.30   1:53.81    USA 1:52.96 1:55.08 2:05.55 1:47.30 1:53.40
2 Tim Reynolds 1:51.02   1:54.65    USA 1:51.02 1:53.41 2:00.34 1:51.46 1:59.09
3 Richard Meyer 1:58.53   2:02.82    USA 1:58.53 2:00.05 2:13.93 2:08.19 2:00.21
4 Kian Barry 1:55.86   2:03.16    USA 1:55.86 2:32.53 1:59.61 2:10.03 1:59.84
5 Evan Liu 1:58.30   2:09.88    USA 2:06.83 2:11.06 1:58.30 2:11.75 2:16.03
6 Alex Thielemier 2:01.53   2:10.55    USA 2:01.53 2:14.69 2:14.56 2:04.55 2:12.54
7 Mike Kotch 2:19.19      USA 2:19.19 2:23.50
8 Austin Thielemier 2:35.94      USA 2:35.94 2:38.72
9 Ryan Reese 2:43.53      USA 2:50.25 2:43.53
10 Nathan Kearney 2:50.69      USA 2:50.69 3:13.15
11 Shane Rowland 2:55.22      USA 2:55.22 3:26.94
12 Casey Dech 3:08.15      USA 3:08.15 3:41.27
13 Robbie Stevenson 3:15.81      USA 3:30.68 3:15.81
14 Asa Kaplan 3:36.43      USA 3:36.43 4:30.55
15 Eric Reese 3:39.72      USA 4:16.34 3:39.72
16 Laurence Meyers 3:50.69      USA 3:50.69 4:10.88
17 Dylan Cooper 3:53.78      USA 4:22.47 3:53.78
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Kotch 2:54.13   DNF    USA DNF DNF 2:54.13
2 Tim Reynolds 3:09.90   DNF    USA DNF 3:09.90 DNF
3 Alex Thielemier 3:58.52   DNF    USA DNF 3:58.52 DNF
4 Nathan Kearney 5:16.69   DNF    USA DNF 5:16.69 DNS
5 Kian Barry 5:53.71   DNF    USA 5:53.71 DNF DNF
6 Asa Kaplan DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
6 Austin Thielemier DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
6 Eric Reese DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
6 Taylor Cookmeyer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
6 Ryan Reese DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phil Yu 18.15   19.55    USA 19.36 18.84 20.44 20.77 18.15
2 Kian Barry 20.65   25.00    USA 27.05 21.13 20.65 30.69 26.83
3 Taylor Cookmeyer 23.03   25.99    USA 26.68 23.03 28.08 23.21 34.11
4 Mike Kotch 23.88   27.07    USA 28.93 28.50 23.88 24.22 28.50
5 Tim Reynolds 24.08   29.50    USA 35.13 24.08 28.41 26.11 33.97
6 Felix Lee 24.15   31.51    USA 29.94 41.90 32.02 24.15 32.56
7 Ryan Reese 20.65   31.71    USA 32.31 35.25 20.65 37.86 27.56
8 Alex Thielemier 27.53   32.81    USA 35.11 33.38 36.47 27.53 29.94
9 Nat Baylon 31.11   37.53    USA 37.31 31.11 DNF 36.86 38.41
10 Kamaru-Deen Lawal 26.77   38.16    USA 34.21 45.97 26.77 DNF 34.30
11 Asa Kaplan 32.83   38.64    USA 38.40 37.50 44.61 40.02 32.83
12 Austin Thielemier 35.56   38.66    USA 39.59 35.56 36.21 40.69 40.19
13 Eric Reese 32.50   39.03    USA 38.33 36.66 32.50 1:04.22 42.09
14 Evan Liu 33.58   39.51    USA 37.83 40.91 33.58 42.46 39.80
15 Robbie Stevenson 38.11   42.96    USA 40.09 38.11 39.53 49.25 56.75
16 Nick Long 39.06   43.34    USA 43.47 45.18 41.36 47.58 39.06
17 Casey Dech 40.00   44.41    USA 42.46 48.36 40.00 42.41 1:02.93
18 Scott Wu 43.41   46.60    USA 45.77 43.41 46.68 47.34 57.22
19 Richard Meyer 39.38   47.20    USA 47.30 57.77 39.38 45.46 48.84
20 Shane Rowland 40.75   49.73    USA 40.75 42.88 59.69 47.80 58.50
21 Youliang Pan 53.27   58.64    USA 55.15 1:42.53 1:01.19 59.59 53.27
22 Stephen Chen 53.11   1:01.01    USA 1:32.38 53.11 1:01.80 1:03.65 57.59
23 Terra Hickman 1:09.65   1:38.58    USA 1:39.06 1:52.36 1:09.65 1:26.68 1:49.99
24 Deniz Atak 1:16.00   1:47.88    USA 2:23.38 1:16.00 2:03.55 1:54.69 1:25.41
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phil Yu 15.59   17.96    USA 15.59 18.47 17.69 19.81 17.72
2 Kian Barry 19.97   23.37    USA 19.97 22.94 22.36 24.83 24.81
3 Felix Lee 21.53   26.45    USA 27.05 26.16 21.53 31.91 26.13
4 Taylor Cookmeyer 24.72   27.01    USA 25.66 24.72 27.18 32.90 28.18
5 Mike Kotch 25.65   27.02    USA 26.46 28.15 25.65 30.34 26.44
6 Nat Baylon 27.00   29.02    USA 29.15 28.18 29.72 30.56 27.00
7 Tim Reynolds 24.34   29.95    USA 24.34 27.00 30.61 32.25 33.28
8 Kamaru-Deen Lawal 24.58   37.52    USA 30.88 24.58 38.13 DNF 43.55
9 Asa Kaplan 34.53   38.95    USA 42.21 37.88 43.96 34.53 36.77
10 Austin Thielemier 34.16   41.82    USA 36.53 40.02 34.16 48.90 50.52
11 Alex Thielemier 28.53   42.07    USA 29.11 DNF 1:01.21 35.88 28.53
12 Ryan Reese 31.91   DNF    USA 36.25 31.91 36.78 DNF DNF
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 3.91   5.13    USA 5.69 5.34 3.91 5.66 4.38
2 Alex Thielemier 5.61   6.71    USA 7.13 12.72 6.38 6.63 5.61
3 Nick Long 7.38   8.02    USA 7.38 8.34 7.77 7.94 8.80
4 Tim Reynolds 5.13   8.23    USA 7.94 7.15 10.22 5.13 9.61
5 Evan Liu 7.77   9.23    USA 10.84 9.50 9.93 7.77 8.27
6 Mike Kotch 8.91   10.27    USA 9.03 10.58 12.18 8.91 11.19
7 Kian Barry 8.09   12.40    USA 16.93 8.09 22.47 11.16 9.11
8 Taylor Cookmeyer 12.15   13.54    USA 12.27 12.15 13.05 20.03 15.31
9 Austin Thielemier 10.34   14.32    USA 15.34 21.03 10.40 10.34 17.22
10 Laurence Meyers 12.72   15.92    USA 18.86 14.94 16.15 12.72 16.66
11 Nat Baylon 12.40   16.97    USA 21.81 16.49 19.91 14.50 12.40
12 Joshua Brown 12.25   17.02    USA 18.19 17.65 17.22 12.25 16.19
13 Asa Kaplan 14.97   19.72    USA 14.97 27.16 21.56 15.44 22.16
14 Nicholas Brown 9.55   20.78    USA 22.27 21.53 18.53 9.55 25.75
15 Josh Flagg 11.22   21.56    USA 22.69 26.77 21.60 11.22 20.38
16 Nathan Palmer 11.97   22.25    USA 31.78 18.77 32.72 16.21 11.97
17 Stephen Chen 15.96   22.56    USA 24.00 26.36 1:32.81 15.96 17.33
18 Ryan Reese 16.16   22.68    USA 24.56 22.94 20.53 DNF 16.16
19 Robbie Stevenson 21.21   25.67    USA 37.97 25.61 21.21 23.33 28.06
20 Casey Dech 18.53   28.13    USA DNF 43.27 18.80 18.53 22.31
21 Shane Rowland 14.21   31.37    USA 54.78 DNF 23.11 14.21 16.22
22 Benjamin Kang 19.80   39.98    USA 54.46 46.90 51.53 21.50 19.80
23 Eric Reese 2:31.36   DNF    USA 2:31.36 DNS DNS DNS DNS
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 3.75   4.69    USA 4.77 5.03 5.68 4.27 3.75
2 Alex Thielemier 6.11   7.15    USA 8.68 7.36 6.11 7.11 6.97
3 Evan Liu 7.80   9.57    USA 8.34 10.44 9.93 14.13 7.80
4 Nick Long 7.72   10.63    USA 8.90 DNF 10.33 7.72 12.66
5 Mike Kotch 8.28   10.96    USA 10.15 DNF 13.84 8.88 8.28
6 Kian Barry 9.91   12.00    USA 10.81 13.34 9.91 11.86 18.40
7 Austin Thielemier 8.71   12.15    USA 11.63 13.15 18.78 11.68 8.71
8 Tim Reynolds 7.31   13.23    USA 12.36 16.81 14.47 7.31 12.86
9 Taylor Cookmeyer 10.81   13.80    USA 14.40 10.81 14.16 19.27 12.84
10 Laurence Meyers 10.65   14.20    USA 14.15 16.16 10.65 17.19 12.28
11 Joshua Brown 12.75   16.19    USA 17.68 15.00 16.58 17.00 12.75
12 Nat Baylon 13.69   16.78    USA 15.63 13.69 19.94 15.16 19.55
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Asa Kaplan DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
1 Taylor Cookmeyer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
1 Ryan Reese DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
1 Shane Rowland DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
1 Tim Reynolds DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Asa Kaplan DNF      USA DNF
1 Shane Rowland DNF      USA DNF
1 Tim Reynolds DNF      USA DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Austin Thielemier 1.55   1.87    USA 1.58 4.08 1.55 2.47 1.55
2 James Cavanaugh 1.63   1.95    USA 2.02 2.86 1.75 2.08 1.63
3 Deniz Atak 1.81   1.95    USA 2.22 1.88 1.83 1.81 2.13
4 Robbie Stevenson 1.58   2.09    USA 2.18 1.58 2.58 2.03 2.05
5 Asa Kaplan 1.84   2.11    USA 1.96 1.84 3.56 1.88 2.50
6 Ryan Reese 1.58   2.14    USA 1.58 1.75 2.03 3.06 2.64
7 Mike Kotch 1.55   2.23    USA 1.68 2.86 DNF 1.55 2.16
8 Casey Dech 1.56   2.24    USA 1.56 4.02 2.06 3.09 1.56
9 Kamaru-Deen Lawal 2.18   2.36    USA 2.18 2.27 4.66 2.21 2.61
10 Evan Liu 2.11   2.40    USA 2.30 2.75 2.15 2.11 DNF
11 Tim Reynolds 1.28   2.52    USA 1.43 1.28 14.16 2.84 3.30
12 Shane Rowland 1.53   2.72    USA 1.55 1.53 4.80 10.52 1.80
13 Nick Long 2.00   2.76    USA DNF 2.46 2.52 2.00 3.30
14 Laurence Meyers 2.02   2.79    USA 2.55 2.02 3.34 5.00 2.47
15 Taylor Cookmeyer 2.06   2.85    USA 2.06 3.33 3.15 4.18 2.08
16 Ryan McIlhenny 2.63   2.91    USA 3.30 2.81 2.63 3.08 2.84
17 Alex Thielemier 1.52   3.12    USA 2.59 3.09 1.52 5.16 3.68
18 Eric Reese 3.61   4.63    USA 3.61 3.97 4.41 5.52 DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 2.77   3.97    USA 4.31 5.58 3.43 2.77 4.18
2 Tim Reynolds 3.36   4.10    USA 4.50 4.06 5.11 3.36 3.75
3 Alex Thielemier 3.77   4.29    USA 3.77 4.15 6.02 4.55 4.18
4 Shane Rowland 3.93   4.36    USA 4.63 3.93 DNF 4.18 4.27
5 Austin Thielemier 4.21   5.03    USA 4.28 5.00 5.97 5.80 4.21
6 Ryan Reese 4.47   5.40    USA 4.47 5.15 5.33 5.71 6.28
7 Mike Kotch 4.46   5.46    USA 4.46 4.97 6.80 5.61 5.81
8 Casey Dech 3.83   5.98    USA 5.84 5.65 3.83 10.03 6.44
9 Eric Reese 6.06   7.83    USA 9.94 7.19 7.52 6.06 8.77
10 Ajay Mysore 6.63   8.92    USA 9.33 6.63 9.47 7.96 DNF
11 Asa Kaplan 9.71   12.00    USA 9.71 13.68 11.81 18.22 10.52
Ajay Mysore    USA
Ajay Mysore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 33.56   41.76   33.56 48.58 39.71 38.18 47.38
Master Magic Final 10 6.63   8.92   9.33 6.63 9.47 7.96 DNF
Alex Thielemier    USA
Alex Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.84   14.85   14.55 11.84 16.77 15.71 14.30
Second round 9 13.38   14.63   16.15 16.90 14.06 13.68 13.38
First round 15 12.97   18.76   21.91 21.13 13.25 23.00 12.97
2x2x2 Cube Final 12 5.58   7.97   8.94 13.27 5.58 7.94 7.02
First round 12 5.27   6.61   5.27 6.18 6.13 7.69 7.53
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:00.83   1:10.42   1:08.93 1:00.83 1:17.06 1:24.11 1:05.28
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:01.53   2:10.55   2:01.53 2:14.69 2:14.56 2:04.55 2:12.54
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:58.52   DNF   DNF 3:58.52 DNF
3x3x3 One-Handed Final 11 28.53   42.07   29.11 DNF 1:01.21 35.88 28.53
First round 8 27.53   32.81   35.11 33.38 36.47 27.53 29.94
Pyraminx Final 2 6.11   7.15   8.68 7.36 6.11 7.11 6.97
First round 2 5.61   6.71   7.13 12.72 6.38 6.63 5.61
Rubik's Magic Final 17 1.52   3.12   2.59 3.09 1.52 5.16 3.68
Master Magic Final 3 3.77   4.29   3.77 4.15 6.02 4.55 4.18
Asa Kaplan    USA
Asa Kaplan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.72   18.95   18.44 19.16 15.72 20.93 19.25
First round 19 17.59   20.85   18.38 22.50 17.59 23.41 21.68
2x2x2 Cube Final 9 4.41   6.68   10.55 4.41 4.94 8.58 6.52
First round 7 4.05   6.04   DNF 7.22 6.83 4.05 4.06
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:30.93     1:30.93 1:39.33
5x5x5 Cube Combined Final 14 3:36.43     3:36.43 4:30.55
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 34.53   38.95   42.21 37.88 43.96 34.53 36.77
First round 11 32.83   38.64   38.40 37.50 44.61 40.02 32.83
Pyraminx First round 13 14.97   19.72   14.97 27.16 21.56 15.44 22.16
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF   DNF   DNF DNF DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 5 1.84   2.11   1.96 1.84 3.56 1.88 2.50
Master Magic Final 11 9.71   12.00   9.71 13.68 11.81 18.22 10.52
Austin Thielemier    USA
Austin Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 16.09   17.80   16.47 16.09 18.80 18.13 20.59
Second round 12 13.59   16.03   15.55 13.59 17.63 16.78 15.77
First round 8 14.86   16.10   15.88 14.93 17.50 14.86 17.59
2x2x2 Cube Final 8 6.38   6.67   6.43 7.11 6.46 7.19 6.38
First round 10 5.46   6.33   DNF 6.13 5.46 6.65 6.21
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:08.80   1:19.97   1:26.28 1:14.41 1:31.22 1:08.80 1:19.22
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:35.94     2:35.94 2:38.72
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 10 34.16   41.82   36.53 40.02 34.16 48.90 50.52
First round 12 35.56   38.66   39.59 35.56 36.21 40.69 40.19
Pyraminx Final 7 8.71   12.15   11.63 13.15 18.78 11.68 8.71
First round 9 10.34   14.32   15.34 21.03 10.40 10.34 17.22
Rubik's Magic Final 1 1.55   1.87   1.58 4.08 1.55 2.47 1.55
Master Magic Final 5 4.21   5.03   4.28 5.00 5.97 5.80 4.21
Benjamin Kang    USA
Benjamin Kang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:11.68   1:23.25   DNF 1:17.44 1:15.83 1:36.47 1:11.68
2x2x2 Cube First round 33 16.11   30.58   40.53 30.56 32.53 16.11 28.65
Pyraminx First round 22 19.80   39.98   54.46 46.90 51.53 21.50 19.80
Casey Dech    USA
Casey Dech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.59   20.38   15.59 19.08 30.05 21.50 20.55
First round 23 18.66   23.65   25.96 24.66 18.66 20.34 26.06
2x2x2 Cube First round 24 6.75   9.09   6.75 9.69 8.68 8.90 10.19
4x4x4 Cube Combined Final 20 2:03.41     2:23.94 2:03.41
5x5x5 Cube Combined Final 12 3:08.15     3:08.15 3:41.27
3x3x3 One-Handed First round 17 40.00   44.41   42.46 48.36 40.00 42.41 1:02.93
Pyraminx First round 20 18.53   28.13   DNF 43.27 18.80 18.53 22.31
Rubik's Magic Final 8 1.56   2.24   1.56 4.02 2.06 3.09 1.56
Master Magic Final 8 3.83   5.98   5.84 5.65 3.83 10.03 6.44
Daniel McIlhenny    USA
Daniel McIlhenny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 25.33   27.47   27.96 25.33 25.38 29.06 32.36
2x2x2 Cube First round 29 6.22   11.30   10.52 12.88 10.50 6.22 14.86
Darpan Desai    USA
Darpan Desai
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 49.25   1:05.21   DNF 1:20.34 49.25 52.78 1:02.50
Deniz Atak    USA
Deniz Atak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 17.96   22.19   22.75 20.22 23.61 25.78 17.96
First round 22 19.53   23.49   19.53 22.05 23.66 25.88 24.77
2x2x2 Cube First round 20 5.63   8.11   5.63 9.86 7.34 7.13 17.05
3x3x3 One-Handed First round 24 1:16.00   1:47.88   2:23.38 1:16.00 2:03.55 1:54.69 1:25.41
Rubik's Magic Final 3 1.81   1.95   2.22 1.88 1.83 1.81 2.13
Dylan Cooper    USA
Dylan Cooper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 22.22   26.73   22.22 27.13 22.77 30.28 35.61
2x2x2 Cube First round 13 6.02   6.68   6.31 7.91 6.02 7.65 6.08
4x4x4 Cube Combined Final 19 2:00.65     2:38.68 2:00.65
5x5x5 Cube Combined Final 17 3:53.78     4:22.47 3:53.78
Eric Reese    USA
Eric Reese
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.36   18.22   13.36 17.96 18.55 DNF 18.15
First round 17 17.02   19.53   21.18 26.83 17.36 20.06 17.02
2x2x2 Cube First round 16 5.16   6.92   6.91 7.84 6.02 5.16 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:07.86   1:29.34   1:19.44 1:38.28 1:30.31 DNF 1:07.86
5x5x5 Cube Combined Final 15 3:39.72     4:16.34 3:39.72
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 13 32.50   39.03   38.33 36.66 32.50 1:04.22 42.09
Pyraminx First round 23 2:31.36   DNF   2:31.36 DNS DNS DNS DNS
Rubik's Magic Final 18 3.61   4.63   3.61 3.97 4.41 5.52 DNF
Master Magic Final 9 6.06   7.83   9.94 7.19 7.52 6.06 8.77
Evan Liu    USA
Evan Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.00   14.40   18.02 13.44 15.13 13.00 14.63
Second round 11 12.81   15.47   13.69 22.25 12.81 16.77 15.94
First round 9 14.75   16.35   15.69 18.78 14.75 16.71 16.66
2x2x2 Cube Final 10 6.30   6.88   7.46 DNF 6.30 6.38 6.80
First round 9 4.52   6.19   6.31 7.72 4.52 6.11 6.16
4x4x4 Cube Combined Final 1 51.77   59.49   59.66 1:03.08 1:00.55 51.77 58.25
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:58.30   2:09.88   2:06.83 2:11.06 1:58.30 2:11.75 2:16.03
3x3x3 One-Handed First round 14 33.58   39.51   37.83 40.91 33.58 42.46 39.80
Pyraminx Final 3 7.80   9.57   8.34 10.44 9.93 14.13 7.80
First round 5 7.77   9.23   10.84 9.50 9.93 7.77 8.27
Rubik's Magic Final 10 2.11   2.40   2.30 2.75 2.15 2.11 DNF
Master Magic Final 1 2.77   3.97   4.31 5.58 3.43 2.77 4.18
Felix Lee    USA
Felix Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.11   13.32   12.11 12.77 12.88 14.31 19.80
Second round 2 11.22   12.93   13.61 13.19 11.22 14.90 12.00
First round 2 11.28   13.60   13.28 14.25 13.53 11.28 14.00
2x2x2 Cube Final 1 3.36   4.18   4.68 4.00 4.40 4.15 3.36
First round 3 3.43   4.99   7.69 3.43 4.78 3.61 6.58
4x4x4 Cube Combined Final 2 54.77   59.58   1:00.02 1:06.11 59.18 59.53 54.77
3x3x3 One-Handed Final 3 21.53   26.45   27.05 26.16 21.53 31.91 26.13
First round 6 24.15   31.51   29.94 41.90 32.02 24.15 32.56
Pyraminx Final 1 3.75   4.69   4.77 5.03 5.68 4.27 3.75
First round 1 3.91   5.13   5.69 5.34 3.91 5.66 4.38
Isabella Brown    USA
Isabella Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 1:20.55   1:27.59   DNF 1:26.80 1:32.30 1:23.68 1:20.55
Ishmam Mirza    USA
Ishmam Mirza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 53.41   1:02.22   59.58 1:02.15 1:04.94 53.41 1:06.33
James Cavanaugh    USA
James Cavanaugh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 26.09   30.56   37.88 26.09 28.72 28.18 34.78
2x2x2 Cube First round 32 13.25   14.50   19.05 14.06 13.25 15.05 14.38
Rubik's Magic Final 2 1.63   1.95   2.02 2.86 1.75 2.08 1.63
Josh Flagg    USA
Josh Flagg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 17.09   21.17   17.09 23.81 20.31 25.47 19.38
First round 18 17.31   20.69   19.09 17.31 21.22 21.97 21.75
2x2x2 Cube Final 11 6.19   7.03   8.15 6.19 6.77 6.28 8.05
First round 8 4.94   6.07   5.34 7.11 4.94 5.97 6.90
Pyraminx First round 15 11.22   21.56   22.69 26.77 21.60 11.22 20.38
Joshua Brown    USA
Joshua Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 24.11   28.19   DNF 33.90 24.31 26.36 24.11
Pyraminx Final 11 12.75   16.19   17.68 15.00 16.58 17.00 12.75
First round 12 12.25   17.02   18.19 17.65 17.22 12.25 16.19
Kamaru-Deen Lawal    USA
Kamaru-Deen Lawal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.33   12.50   13.44 11.69 12.38 11.33 15.88
Second round 3 11.28   13.05   11.68 15.61 12.13 15.33 11.28
First round 1 11.41   13.59   13.27 DNF 11.41 15.34 12.16
2x2x2 Cube First round 18 4.40   7.84   4.40 7.80 DNF 4.41 11.31
4x4x4 Cube Combined Final 5 57.68   1:08.07   1:08.43 57.68 1:17.41 1:14.38 1:01.41
3x3x3 One-Handed Final 8 24.58   37.52   30.88 24.58 38.13 DNF 43.55
First round 10 26.77   38.16   34.21 45.97 26.77 DNF 34.30
Rubik's Magic Final 9 2.18   2.36   2.18 2.27 4.66 2.21 2.61
Kian Barry    USA
Kian Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.47   13.26   12.27 11.47 12.30 15.22 21.65
Second round 8 12.63   14.19   13.25 12.93 12.63 16.38 19.11
First round 12 15.47   17.65   16.65 15.47 20.28 DNF 16.02
2x2x2 Cube Final 5 4.80   5.29   5.96 4.86 5.06 4.80 7.56
First round 5 5.08   5.65   5.08 6.21 5.28 6.86 5.47
4x4x4 Cube Combined Final 3 54.38   1:03.64   1:01.61 54.38 1:04.94 1:07.28 1:04.36
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:55.86   2:03.16   1:55.86 2:32.53 1:59.61 2:10.03 1:59.84
3x3x3 Blindfolded Final 5 5:53.71   DNF   5:53.71 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 19.97   23.37   19.97 22.94 22.36 24.83 24.81
First round 2 20.65   25.00   27.05 21.13 20.65 30.69 26.83
Pyraminx Final 6 9.91   12.00   10.81 13.34 9.91 11.86 18.40
First round 7 8.09   12.40   16.93 8.09 22.47 11.16 9.11
Laurence Meyers    USA
Laurence Meyers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 23.80   27.61   25.96 36.78 31.44 23.80 25.43
2x2x2 Cube First round 26 8.09   10.10   10.94 9.90 8.09 11.91 9.46
4x4x4 Cube Combined Final 21 2:30.06     2:42.28 2:30.06
5x5x5 Cube Combined Final 16 3:50.69     3:50.69 4:10.88
Pyraminx Final 10 10.65   14.20   14.15 16.16 10.65 17.19 12.28
First round 10 12.72   15.92   18.86 14.94 16.15 12.72 16.66
Rubik's Magic Final 14 2.02   2.79   2.55 2.02 3.34 5.00 2.47
Manas Verma    India
Manas Verma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 22.43   32.26   29.11 22.43 29.47 49.22 38.19
2x2x2 Cube First round 31 8.81   13.13   12.88 15.08 13.84 8.81 12.66
Mike Kotch    USA
Mike Kotch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.56   13.03   11.56 11.75 14.59 13.63 13.71
Second round 1 10.25   12.82   17.06 11.88 12.80 13.78 10.25
First round 6 10.30   15.16   13.22 10.30 17.19 17.83 15.08
2x2x2 Cube Final 2 3.75   4.81   5.65 4.72 4.05 5.66 3.75
First round 1 3.15   3.72   3.94 3.71 3.15 3.50 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:04.52   1:10.42   DNF 1:04.52 1:11.65 1:07.28 1:12.34
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:19.19     2:19.19 2:23.50
3x3x3 Blindfolded Final 1 2:54.13   DNF   DNF DNF 2:54.13
3x3x3 One-Handed Final 5 25.65   27.02   26.46 28.15 25.65 30.34 26.44
First round 4 23.88   27.07   28.93 28.50 23.88 24.22 28.50
Pyraminx Final 5 8.28   10.96   10.15 DNF 13.84 8.88 8.28
First round 6 8.91   10.27   9.03 10.58 12.18 8.91 11.19
Rubik's Magic Final 7 1.55   2.23   1.68 2.86 DNF 1.55 2.16
Master Magic Final 7 4.46   5.46   4.46 4.97 6.80 5.61 5.81
Nat Baylon    USA
Nat Baylon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.91   13.52   13.00 12.78 11.91 17.35 14.78
Second round 7 12.96   14.14   15.91 25.91 13.04 12.96 13.46
First round 7 13.22   15.34   15.46 16.69 14.56 13.22 16.00
2x2x2 Cube Final 6 5.16   6.17   6.33 5.16 5.88 6.78 6.30
First round 6 4.84   5.80   5.25 9.16 4.84 5.69 6.47
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:43.68     1:43.68 1:51.61
3x3x3 One-Handed Final 6 27.00   29.02   29.15 28.18 29.72 30.56 27.00
First round 9 31.11   37.53   37.31 31.11 DNF 36.86 38.41
Pyraminx Final 12 13.69   16.78   15.63 13.69 19.94 15.16 19.55
First round 11 12.40   16.97   21.81 16.49 19.91 14.50 12.40
Nathan Kearney    USA
Nathan Kearney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.65   21.28   19.06 23.47 16.65 21.66 23.11
First round 16 14.65   18.90   16.10 14.65 24.65 20.02 20.59
2x2x2 Cube Final 7 4.80   6.38   5.44 7.11 6.59 4.80 7.93
First round 11 4.61   6.60   4.61 7.71 5.86 6.22 8.40
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:12.53   1:16.89   1:16.72 1:12.53 1:13.06 1:20.90 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:50.69     2:50.69 3:13.15
3x3x3 Blindfolded Final 4 5:16.69   DNF   DNF 5:16.69 DNS
Nathan Palmer    USA
Nathan Palmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 55.34   1:00.02   59.65 1:02.61 55.34 1:13.21 57.80
2x2x2 Cube First round 28 8.40   10.68   12.83 18.56 8.61 10.61 8.40
Pyraminx First round 16 11.97   22.25   31.78 18.77 32.72 16.21 11.97
Neelnavo Kar    USA
Neelnavo Kar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 23.09   26.26   27.19 26.44 23.09 25.16 34.13
2x2x2 Cube First round 19 6.46   7.90   6.46 7.83 8.86 7.53 8.34
Nicholas Brown    USA
Nicholas Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 41.47   45.50   43.96 48.86 45.28 47.27 41.47
Pyraminx First round 14 9.55   20.78   22.27 21.53 18.53 9.55 25.75
Nick Long    USA
Nick Long
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.56   17.88   19.66 13.56 18.84 25.09 15.13
First round 11 15.38   17.08   19.33 15.94 19.33 15.97 15.38
2x2x2 Cube First round 14 4.97   6.71   10.77 6.40 4.97 6.77 6.97
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:04.34   1:19.78   1:19.41 1:26.66 1:43.71 1:04.34 1:13.28
3x3x3 One-Handed First round 16 39.06   43.34   43.47 45.18 41.36 47.58 39.06
Pyraminx Final 4 7.72   10.63   8.90 DNF 10.33 7.72 12.66
First round 3 7.38   8.02   7.38 8.34 7.77 7.94 8.80
Rubik's Magic Final 13 2.00   2.76   DNF 2.46 2.52 2.00 3.30
Phil Yu    USA
Phil Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.38   15.99   16.58 14.38 15.09 21.50 16.30
Second round 4 11.30   13.33   11.30 16.18 13.21 12.46 14.33
First round 5 12.77   15.00   13.68 12.77 14.28 17.05 18.31
2x2x2 Cube First round 25 5.19   9.81   6.71 16.05 15.97 5.19 6.75
3x3x3 One-Handed Final 1 15.59   17.96   15.59 18.47 17.69 19.81 17.72
First round 1 18.15   19.55   19.36 18.84 20.44 20.77 18.15
Richard Meyer    USA
Richard Meyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.72   16.10   14.65 DNF 16.56 12.72 17.08
First round 14 14.69   18.44   16.80 14.69 29.05 22.25 16.28
2x2x2 Cube First round 22 6.90   8.47   9.08 7.52 8.80 6.90 18.22
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:04.52   1:09.16   1:16.91 1:07.94 1:07.05 1:04.52 1:12.50
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:58.53   2:02.82   1:58.53 2:00.05 2:13.93 2:08.19 2:00.21
3x3x3 One-Handed First round 19 39.38   47.20   47.30 57.77 39.38 45.46 48.84
Robbie Stevenson    USA
Robbie Stevenson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.83   16.27   16.78 15.44 17.68 14.83 16.58
First round 13 14.69   18.43   21.27 37.27 17.36 14.69 16.66
2x2x2 Cube First round 21 8.02   8.24   8.19 8.02 8.31 19.80 8.22
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:35.56     1:47.77 1:35.56
5x5x5 Cube Combined Final 13 3:15.81     3:30.68 3:15.81
3x3x3 One-Handed First round 15 38.11   42.96   40.09 38.11 39.53 49.25 56.75
Pyraminx First round 19 21.21   25.67   37.97 25.61 21.21 23.33 28.06
Rubik's Magic Final 4 1.58   2.09   2.18 1.58 2.58 2.03 2.05
Ryan McIlhenny    USA
Ryan McIlhenny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 19.13   20.90   26.63 19.81 21.03 21.86 19.13
First round 20 21.30   22.60   23.91 21.75 22.46 21.30 23.58
2x2x2 Cube First round 15 4.80   6.81   4.80 7.40 5.77 7.46 7.25
Rubik's Magic Final 16 2.63   2.91   3.30 2.81 2.63 3.08 2.84
Ryan Reese    USA
Ryan Reese
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 14.72   18.01   17.30 14.72 17.71 19.03 20.40
Second round 10 11.34   14.67   15.52 14.08 14.40 16.27 11.34
First round 10 12.16   16.43   12.16 18.16 17.06 16.40 15.83
2x2x2 Cube First round 23 4.44   9.07   8.71 11.58 10.93 4.44 7.56
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:08.58   1:16.80   1:08.58 1:15.75 1:22.22 1:12.43 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:43.53     2:50.25 2:43.53
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 12 31.91   DNF   36.25 31.91 36.78 DNF DNF
First round 7 20.65   31.71   32.31 35.25 20.65 37.86 27.56
Pyraminx First round 18 16.16   22.68   24.56 22.94 20.53 DNF 16.16
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Rubik's Magic Final 6 1.58   2.14   1.58 1.75 2.03 3.06 2.64
Master Magic Final 6 4.47   5.40   4.47 5.15 5.33 5.71 6.28
Scott Wu    USA
Scott Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.18   19.18   17.18 18.84 24.36 21.30 17.41
First round 21 21.43   23.25   21.43 23.71 22.71 23.90 23.32
2x2x2 Cube First round 17 6.33   7.80   6.78 9.83 7.53 6.33 9.08
3x3x3 One-Handed First round 18 43.41   46.60   45.77 43.41 46.68 47.34 57.22
Shane Rowland    USA
Shane Rowland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 21.05   24.82   33.22 25.28 25.75 21.05 23.43
2x2x2 Cube First round 27 7.55   10.24   11.03 12.72 7.55 10.47 9.21
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:53.68     1:54.75 1:53.68
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:55.22     2:55.22 3:26.94
3x3x3 One-Handed First round 20 40.75   49.73   40.75 42.88 59.69 47.80 58.50
Pyraminx First round 21 14.21   31.37   54.78 DNF 23.11 14.21 16.22
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF   DNF   DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 12 1.53   2.72   1.55 1.53 4.80 10.52 1.80
Master Magic Final 4 3.93   4.36   4.63 3.93 DNF 4.18 4.27
Stephen Chen    USA
Stephen Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 17.06   18.17   17.11 23.34 19.66 17.75 17.06
First round 24 21.90   23.82   24.06 22.38 26.15 21.90 25.02
3x3x3 One-Handed First round 22 53.11   1:01.01   1:32.38 53.11 1:01.80 1:03.65 57.59
Pyraminx First round 17 15.96   22.56   24.00 26.36 1:32.81 15.96 17.33
Taylor Cookmeyer    USA
Taylor Cookmeyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 14.21   15.64   22.40 14.21 14.59 16.80 15.52
Second round 6 12.50   14.07   15.69 12.59 13.94 17.11 12.50
First round 4 13.83   14.99   13.83 16.11 14.65 14.77 15.55
2x2x2 Cube Final 3 4.21   4.83   4.21 4.88 6.93 5.34 4.28
First round 2 3.84   4.77   4.61 4.43 5.28 3.84 5.28
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:01.11   1:09.17   1:01.11 1:13.43 1:14.34 1:06.15 1:07.93
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:47.30   1:53.81   1:52.96 1:55.08 2:05.55 1:47.30 1:53.40
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 24.72   27.01   25.66 24.72 27.18 32.90 28.18
First round 3 23.03   25.99   26.68 23.03 28.08 23.21 34.11
Pyraminx Final 9 10.81   13.80   14.40 10.81 14.16 19.27 12.84
First round 8 12.15   13.54   12.27 12.15 13.05 20.03 15.31
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Rubik's Magic Final 15 2.06   2.85   2.06 3.33 3.15 4.18 2.08
Terra Hickman    USA
Terra Hickman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 32.06   41.16   38.02 44.53 DNF 40.94 32.06
4x4x4 Cube Combined Final 22 2:48.71     2:48.71 3:01.56
3x3x3 One-Handed First round 23 1:09.65   1:38.58   1:39.06 1:52.36 1:09.65 1:26.68 1:49.99
Tim Reynolds    USA
Tim Reynolds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.21   13.57   13.68 13.15 13.88 12.21 14.08
Second round 5 11.33   13.61   12.71 11.33 15.46 16.86 12.66
First round 3 11.46   14.75   13.93 11.46 18.47 15.02 15.30
2x2x2 Cube Final 4 4.58   5.24   6.06 4.91 5.50 5.30 4.58
First round 4 4.16   5.00   4.78 6.02 4.91 4.16 5.31
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:03.19   1:05.01   1:06.47 1:09.06 1:04.83 1:03.19 1:03.72
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:51.02   1:54.65   1:51.02 1:53.41 2:00.34 1:51.46 1:59.09
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:09.90   DNF   DNF 3:09.90 DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 24.34   29.95   24.34 27.00 30.61 32.25 33.28
First round 5 24.08   29.50   35.13 24.08 28.41 26.11 33.97
Pyraminx Final 8 7.31   13.23   12.36 16.81 14.47 7.31 12.86
First round 4 5.13   8.23   7.94 7.15 10.22 5.13 9.61
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF   DNF   DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 11 1.28   2.52   1.43 1.28 14.16 2.84 3.30
Master Magic Final 2 3.36   4.10   4.50 4.06 5.11 3.36 3.75
Trevor Mott    USA
Trevor Mott
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 1:11.21   1:45.01   2:29.61 DNF 1:22.72 1:11.21 1:22.69
2x2x2 Cube First round 34 20.43   30.69   20.43 34.19 DNF 21.50 36.38
Youliang Pan    USA
Youliang Pan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 21.91   25.45   27.40 21.91 30.31 23.78 25.18
2x2x2 Cube First round 30 6.66   11.32   15.36 11.40 10.59 6.66 11.97
3x3x3 One-Handed First round 21 53.27   58.64   55.15 1:42.53 1:01.19 59.59 53.27