Reno Lake Tahoe Winter 2010

Date City WCA LInk
2010-2-27  USA, Reno, Nevada Reno Winter 2010

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dan Dzoan 13.71  Leyan Lo 13.72  Jeremy Fleischman 15.25
 2x2x2 Cube  Dan Dzoan 8.17  Stephanie Chow 8.39  Emerson Herrmann 9.71
 4x4x4 Cube  Dan Dzoan 1:11.17  Jeremy Fleischman 1:17.99  Stephanie Chow 1:20.62
 3x3x3 Blindfolded  Tyson Mao (毛台勝) 1:29.09  Shelley Chang 1:46.15
 3x3x3 Fewest Moves  Lars Petrus 31  Leyan Lo 37
 Ryan Zheng 37
 3x3x3 One-Handed  Jeremy Fleischman 19.95  Dan Dzoan 20.98  Emerson Herrmann 21.37
 Pyraminx  Stephanie Chow 14.24  Connie Chen 14.57  Dan Dzoan 19.06
 Square-1  Stephanie Chow 31.72  Dan Dzoan 45.57  Patrick Tran 1:48.90
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 11.61   13.40    USA 13.03 13.58 11.61 13.58 13.91
2 Dan Dzoan 12.30   13.77    USA 15.43 13.61 12.30 12.96 14.75
3 Jeremy Fleischman 13.19   14.42    USA 13.28 16.06 14.72 15.27 13.19
4 Emerson Herrmann 13.18   15.17    USA 14.22 17.02 17.02 13.18 14.28
5 Shelley Chang 12.80   16.54    USA 12.80 14.78 19.09 19.02 15.83
6 Ryan Zheng 16.31   18.13    USA 23.72 16.91 20.30 16.31 17.19
7 Patrick Tran 17.40   18.56    USA 18.83 17.53 20.97 19.31 17.40
8 Tyson Mao (毛台勝) 16.91   18.75    USA 18.86 17.34 20.06 16.91 39.46
9 Jeff Chiu 18.11   19.87    USA 18.11 20.91 20.15 18.55 DNF
10 Connie Chen 15.38   21.35    USA 21.43 20.84 24.72 21.77 15.38
11 Stephanie Chow 16.33   21.74    USA DNF 18.19 19.66 27.38 16.33
12 Victor Iglesias 22.30   23.99    USA 23.80 22.47 25.69 22.30 26.02
13 Lars Petrus 19.91   28.87    Sweden 28.50 26.72 31.40 19.91 32.59
14 Skyler Routon 35.97   41.47    USA 44.09 40.03 40.30 35.97 46.05
15 Christopher Milburn 30.02   53.80    USA 49.61 1:03.21 2:06.43 30.02 48.59
16 Justin Chen 1:15.47   1:30.21    USA 1:37.36 1:22.13 1:15.47 1:53.19 1:31.15
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 10.40   11.91    USA 10.40 14.80 12.84 11.13 11.75
2 Dan Dzoan 9.18   12.46    USA 9.18 11.90 12.28 16.34 13.21
3 Jeremy Fleischman 12.83   13.59    USA 15.47 13.69 12.83 14.02 13.06
4 Shelley Chang 13.52   16.19    USA 13.77 18.86 15.93 19.93 13.52
5 Ryan Zheng 15.80   16.53    USA 16.46 16.47 15.80 17.44 16.65
6 Emerson Herrmann 15.44   16.97    USA 19.59 19.06 16.22 15.63 15.44
7 Tyson Mao (毛台勝) 15.06   18.33    USA 19.53 15.06 19.06 19.13 16.80
8 Patrick Tran 16.19   18.71    USA 20.11 19.52 17.02 19.58 16.19
9 Jeff Chiu 18.15   19.85    USA 24.83 18.68 18.15 21.30 19.56
10 Stephanie Chow 17.81   20.93    USA 22.36 27.46 20.25 20.19 17.81
11 Connie Chen 18.09   21.10    USA 21.13 21.75 23.05 20.41 18.09
12 Victor Iglesias 24.38   26.60    USA 25.86 28.11 24.38 25.83 28.56
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 11.69   13.71    USA 13.91 13.21 14.00 15.21 11.69
2 Leyan Lo 12.75   13.72    USA 14.68 13.47 13.02 12.75 16.16
3 Jeremy Fleischman 11.09   15.25    USA 15.66 14.05 11.09 16.05 17.44
4 Ryan Zheng 13.97   17.01    USA 17.28 18.11 13.97 16.90 16.84
5 Emerson Herrmann 13.53   17.29    USA 17.83 17.25 13.53 16.78 19.38
6 Shelley Chang 15.00   17.40    USA 16.59 15.00 16.80 18.80 19.33
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 6.11   8.17    USA 9.90 6.11 7.18 7.44 10.93
2 Stephanie Chow 6.93   8.39    USA 8.18 7.80 9.19 6.93 13.59
3 Emerson Herrmann 6.27   9.71    USA 14.50 11.59 6.27 8.27 9.27
4 Victor Iglesias 8.84   11.57    USA 11.46 12.58 10.68 8.84 20.03
5 Patrick Tran 8.55   11.74    USA 8.55 12.93 11.43 10.86 25.13
6 Jeff Chiu 10.72   12.38    USA 12.00 12.83 10.72 12.84 12.31
7 Connie Chen 8.69   13.86    USA 18.94 8.69 13.05 11.61 16.93
8 Skyler Routon 17.56   24.51    USA 17.56 DNF 23.96 24.25 25.33
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 57.77   1:11.17    USA 1:15.31 1:04.09 57.77 1:27.08 1:14.11
2 Jeremy Fleischman 1:06.56   1:17.99    USA 1:29.96 1:10.80 1:26.93 1:16.25 1:06.56
3 Stephanie Chow 1:11.38   1:20.62    USA 1:21.77 1:11.38 1:20.38 1:29.22 1:19.71
4 Emerson Herrmann 1:05.50   1:25.43    USA 1:32.68 1:27.30 1:05.50 1:31.78 1:17.21
5 Jeff Chiu 1:33.52   1:44.73    USA 1:45.44 1:59.40 1:33.52 1:52.71 1:36.05
6 Patrick Tran 3:01.00      USA 3:34.44 3:01.00
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tyson Mao (毛台勝) 1:29.09   DNF    USA 1:29.09 1:36.16 DNF
2 Shelley Chang 1:46.15   DNF    USA DNF 1:46.15 DNF
3 Dan Dzoan DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
3 Leyan Lo DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
3 Patrick Tran DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lars Petrus 31      Sweden 31 DNF
2 Leyan Lo 37      USA DNF 37
2 Ryan Zheng 37      USA DNF 37
4 Dan Dzoan 40      USA DNF 40
5 Patrick Tran 43      USA 43 49
6 Shelley Chang 44      USA 44 DNF
7 Jeff Chiu 55      USA DNF 55
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 18.71   20.07    USA 22.02 19.18 18.71 19.02 22.52
2 Dan Dzoan 21.21   22.48    USA 21.21 22.56 22.61 30.31 22.28
3 Emerson Herrmann 19.06   23.18    USA 21.02 25.81 19.06 23.06 25.46
4 Leyan Lo 25.72   33.48    USA 35.58 34.28 36.22 30.59 25.72
5 Patrick Tran 28.83   37.39    USA 39.43 36.30 41.55 28.83 36.43
6 Shelley Chang 34.27   37.52    USA 40.06 40.72 34.27 36.94 35.55
7 Connie Chen 37.28   41.59    USA 39.63 50.25 38.80 37.28 46.33
8 Jeff Chiu 38.59   44.03    USA 48.03 38.59 51.88 43.03 41.03
9 Victor Iglesias 54.56   1:08.22    USA 1:06.58 1:17.11 54.56 1:25.46 1:00.96
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 13.84   19.95    USA 18.93 13.84 25.38 22.38 18.55
2 Dan Dzoan 20.41   20.98    USA 20.69 20.41 21.78 23.61 20.46
3 Emerson Herrmann 18.59   21.37    USA 25.56 25.81 19.08 19.47 18.59
4 Leyan Lo 26.53   32.21    USA 30.63 26.53 30.69 37.56 35.30
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stephanie Chow 11.00   14.24    USA 11.00 15.58 13.93 DNF 13.22
2 Connie Chen 8.91   14.57    USA 15.44 8.91 13.75 14.52 15.56
3 Dan Dzoan 12.53   19.06    USA 14.96 32.81 15.59 26.63 12.53
4 Jeff Chiu 36.21   1:09.03    USA 36.21 48.11 DNF 1:24.71 1:14.28
5 Patrick Tran 40.15   1:16.84    USA 1:17.02 1:27.65 2:40.43 1:05.86 40.15
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stephanie Chow 26.09   31.72    USA 26.09 32.00 32.77 38.86 30.40
2 Dan Dzoan 37.71   45.57    USA 43.63 48.75 37.71 44.33 1:11.90
3 Patrick Tran 1:12.43   1:48.90    USA 1:45.78 1:38.13 2:02.78 2:25.06 1:12.43
Christopher Milburn    USA
Christopher Milburn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 30.02   53.80   49.61 1:03.21 2:06.43 30.02 48.59
Connie Chen    USA
Connie Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 18.09   21.10   21.13 21.75 23.05 20.41 18.09
First round 10 15.38   21.35   21.43 20.84 24.72 21.77 15.38
2x2x2 Cube Final 7 8.69   13.86   18.94 8.69 13.05 11.61 16.93
3x3x3 One-Handed First round 7 37.28   41.59   39.63 50.25 38.80 37.28 46.33
Pyraminx Final 2 8.91   14.57   15.44 8.91 13.75 14.52 15.56
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.69   13.71   13.91 13.21 14.00 15.21 11.69
Second round 2 9.18   12.46   9.18 11.90 12.28 16.34 13.21
First round 2 12.30   13.77   15.43 13.61 12.30 12.96 14.75
2x2x2 Cube Final 1 6.11   8.17   9.90 6.11 7.18 7.44 10.93
4x4x4 Cube Combined Final 1 57.77   1:11.17   1:15.31 1:04.09 57.77 1:27.08 1:14.11
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 40     DNF 40
3x3x3 One-Handed Final 2 20.41   20.98   20.69 20.41 21.78 23.61 20.46
First round 2 21.21   22.48   21.21 22.56 22.61 30.31 22.28
Pyraminx Final 3 12.53   19.06   14.96 32.81 15.59 26.63 12.53
Square-1 Final 2 37.71   45.57   43.63 48.75 37.71 44.33 1:11.90
Emerson Herrmann    USA
Emerson Herrmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.53   17.29   17.83 17.25 13.53 16.78 19.38
Second round 6 15.44   16.97   19.59 19.06 16.22 15.63 15.44
First round 4 13.18   15.17   14.22 17.02 17.02 13.18 14.28
2x2x2 Cube Final 3 6.27   9.71   14.50 11.59 6.27 8.27 9.27
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:05.50   1:25.43   1:32.68 1:27.30 1:05.50 1:31.78 1:17.21
3x3x3 One-Handed Final 3 18.59   21.37   25.56 25.81 19.08 19.47 18.59
First round 3 19.06   23.18   21.02 25.81 19.06 23.06 25.46
Jeff Chiu    USA
Jeff Chiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 18.15   19.85   24.83 18.68 18.15 21.30 19.56
First round 9 18.11   19.87   18.11 20.91 20.15 18.55 DNF
2x2x2 Cube Final 6 10.72   12.38   12.00 12.83 10.72 12.84 12.31
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:33.52   1:44.73   1:45.44 1:59.40 1:33.52 1:52.71 1:36.05
3x3x3 Fewest Moves Final 7 55     DNF 55
3x3x3 One-Handed First round 8 38.59   44.03   48.03 38.59 51.88 43.03 41.03
Pyraminx Final 4 36.21   1:09.03   36.21 48.11 DNF 1:24.71 1:14.28
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.09   15.25   15.66 14.05 11.09 16.05 17.44
Second round 3 12.83   13.59   15.47 13.69 12.83 14.02 13.06
First round 3 13.19   14.42   13.28 16.06 14.72 15.27 13.19
4x4x4 Cube Combined Final 2 1:06.56   1:17.99   1:29.96 1:10.80 1:26.93 1:16.25 1:06.56
3x3x3 One-Handed Final 1 13.84   19.95   18.93 13.84 25.38 22.38 18.55
First round 1 18.71   20.07   22.02 19.18 18.71 19.02 22.52
Justin Chen    USA
Justin Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 1:15.47   1:30.21   1:37.36 1:22.13 1:15.47 1:53.19 1:31.15
Lars Petrus    Sweden
Lars Petrus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 13 19.91   28.87   28.50 26.72 31.40 19.91 32.59
3x3x3 Fewest Moves Final 1 31     31 DNF
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 12.75   13.72   14.68 13.47 13.02 12.75 16.16
Second round 1 10.40   11.91   10.40 14.80 12.84 11.13 11.75
First round 1 11.61   13.40   13.03 13.58 11.61 13.58 13.91
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 37     DNF 37
3x3x3 One-Handed Final 4 26.53   32.21   30.63 26.53 30.69 37.56 35.30
First round 4 25.72   33.48   35.58 34.28 36.22 30.59 25.72
Patrick Tran    USA
Patrick Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 8 16.19   18.71   20.11 19.52 17.02 19.58 16.19
First round 7 17.40   18.56   18.83 17.53 20.97 19.31 17.40
2x2x2 Cube Final 5 8.55   11.74   8.55 12.93 11.43 10.86 25.13
4x4x4 Cube Combined Final 6 3:01.00     3:34.44 3:01.00
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 5 43     43 49
3x3x3 One-Handed First round 5 28.83   37.39   39.43 36.30 41.55 28.83 36.43
Pyraminx Final 5 40.15   1:16.84   1:17.02 1:27.65 2:40.43 1:05.86 40.15
Square-1 Final 3 1:12.43   1:48.90   1:45.78 1:38.13 2:02.78 2:25.06 1:12.43
Ryan Zheng    USA
Ryan Zheng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.97   17.01   17.28 18.11 13.97 16.90 16.84
Second round 5 15.80   16.53   16.46 16.47 15.80 17.44 16.65
First round 6 16.31   18.13   23.72 16.91 20.30 16.31 17.19
3x3x3 Fewest Moves Final 2 37     DNF 37
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.00   17.40   16.59 15.00 16.80 18.80 19.33
Second round 4 13.52   16.19   13.77 18.86 15.93 19.93 13.52
First round 5 12.80   16.54   12.80 14.78 19.09 19.02 15.83
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:46.15   DNF   DNF 1:46.15 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 44     44 DNF
3x3x3 One-Handed First round 6 34.27   37.52   40.06 40.72 34.27 36.94 35.55
Skyler Routon    USA
Skyler Routon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 35.97   41.47   44.09 40.03 40.30 35.97 46.05
2x2x2 Cube Final 8 17.56   24.51   17.56 DNF 23.96 24.25 25.33
Stephanie Chow    USA
Stephanie Chow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 17.81   20.93   22.36 27.46 20.25 20.19 17.81
First round 11 16.33   21.74   DNF 18.19 19.66 27.38 16.33
2x2x2 Cube Final 2 6.93   8.39   8.18 7.80 9.19 6.93 13.59
4x4x4 Cube Combined Final 3 1:11.38   1:20.62   1:21.77 1:11.38 1:20.38 1:29.22 1:19.71
Pyraminx Final 1 11.00   14.24   11.00 15.58 13.93 DNF 13.22
Square-1 Final 1 26.09   31.72   26.09 32.00 32.77 38.86 30.40
Tyson Mao (毛台勝)    USA
Tyson Mao (毛台勝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 7 15.06   18.33   19.53 15.06 19.06 19.13 16.80
First round 8 16.91   18.75   18.86 17.34 20.06 16.91 39.46
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:29.09   DNF   1:29.09 1:36.16 DNF
Victor Iglesias    USA
Victor Iglesias
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 24.38   26.60   25.86 28.11 24.38 25.83 28.56
First round 12 22.30   23.99   23.80 22.47 25.69 22.30 26.02
2x2x2 Cube Final 4 8.84   11.57   11.46 12.58 10.68 8.84 20.03
3x3x3 One-Handed First round 9 54.56   1:08.22   1:06.58 1:17.11 54.56 1:25.46 1:00.96