Newark Head to Head 2012

Date City WCA LInk
2012-2-25  USA, Newark, New Jersey Newark Head to Head 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Rowe Hessler 9.80  Andrew Ricci 10.09  Dan Cohen 11.03
 2x2x2 Cube  Alex Koroglu 2.86  Andy Smith 2.89  Rowe Hessler 3.08
 4x4x4 Cube  Rowe Hessler 47.83  Justin Mallari 50.22  Breandan Vallance 51.65
 5x5x5 Cube  Dan Cohen 1:10.65  Rowe Hessler 1:26.01  Breandan Vallance 1:28.41
 3x3x3 One-Handed  Dan Cohen 17.07  Justin Mallari 17.81  Rowe Hessler 18.53
 Megaminx  Rowe Hessler 1:05.18  Dan Cohen 1:25.73  Nick Rech 2:13.96
 Pyraminx  Dan Cohen 6.57  Corey Sakowski 6.76  Alex Koroglu 7.58
       Rubik's Magic  Dan Cohen 1.60  Jaclyn Sawler 1.90  Josh Flagg 1.93
       Master Magic  Zach Goldman 2.76  Ernie Pulchny 2.96  Dan Cohen 3.64
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 9.33   9.71    United Kingdom 9.88 10.43 9.63 9.63 9.33
2 Rowe Hessler 8.69   9.76    USA 9.86 9.53 10.25 8.69 9.90
3 Dan Cohen 9.66   10.40    USA 11.28 12.66 9.66 9.78 10.13
4 Andrew Ricci 9.52   10.69    USA 10.38 9.52 11.02 10.83 10.86
5 Andy Smith 9.96   11.24    USA 11.90 9.96 11.61 12.16 10.21
6 Phil Yu 11.13   12.53    USA 11.13 14.30 11.30 12.00 14.34
7 Alex Koroglu 11.16   12.63    USA 13.65 11.16 12.94 11.31 14.13
8 Erik Johnson 11.47   12.68    USA 13.21 17.41 11.47 12.78 12.06
9 Justin Mallari 10.71   13.36    USA 15.40 11.11 14.11 14.86 10.71
10 Collin Burns 12.83   13.79    USA 14.41 13.63 15.88 12.83 13.33
11 Mike Kotch 12.16   13.88    USA 12.16 12.86 14.33 16.40 14.44
12 Ernie Pulchny 13.05   14.37    USA 14.83 13.65 21.75 14.63 13.05
13 Dan Selzer 13.15   14.43    USA 48.83 13.15 13.65 16.16 13.47
14 Hersh Shrivastava 12.71   14.59    USA 15.22 18.84 12.71 14.65 13.91
15 Corey Sakowski 14.08   14.85    USA 14.08 16.43 14.71 14.36 15.47
16 Roy Lee 14.19   14.90    USA 14.84 14.31 14.19 15.55 16.88
17 Josh Flagg 13.09   15.16    USA 20.13 14.28 15.56 13.09 15.63
18 Tom Smith 11.61   15.31    USA 11.68 11.61 16.86 17.40 18.18
19 Zach Goldman 14.43   15.42    USA 17.22 15.55 16.09 14.43 14.63
20 Kian Barry 13.47   15.84    USA 13.47 17.08 16.08 17.08 14.36
21 Felix Kung 12.41   16.04    USA 16.52 16.63 12.41 14.97 23.13
22 Brandon Delacruz 12.40   16.11    USA 12.40 16.08 17.97 15.65 16.61
23 Steven Brundage 15.56   16.59    USA 18.08 16.00 15.56 25.31 15.69
24 Nick Rech 13.46   16.76    USA 16.61 13.46 14.34 19.80 19.34
25 Eric Zhao 14.81   16.84    USA 18.90 16.81 14.81 14.81 18.97
26 Tony Mitts 15.43   17.70    USA 17.80 17.38 20.15 17.93 15.43
27 Dan Sarnelli 14.03   17.85    USA 19.25 18.00 14.03 18.02 17.53
28 Brendan Aronhime 14.46   21.22    USA 20.66 24.05 24.97 18.96 14.46
29 Anthony Orji 19.06   21.75    Nigeria 20.43 22.83 22.00 23.40 19.06
30 Cory Thigpen 18.55   21.82    USA 19.63 18.81 27.02 33.93 18.55
31 Bob Burton 18.38   22.20    USA 20.61 22.91 23.08 23.69 18.38
32 Reid Flasinski 18.06   22.50    USA 22.65 18.06 23.69 22.52 22.33
33 Zachary Lowry 18.71   23.25    USA 18.71 22.72 24.84 22.19 DNF
34 Wojciech Poljanowski 20.09   24.43    Poland 22.58 25.71 25.00 30.25 20.09
35 Mark Miskolczi 22.00   26.24    USA 22.00 30.21 25.86 22.66 DNF
36 Kate Sosik 26.41   27.52    USA 26.83 27.03 36.40 28.71 26.41
37 Ryan Cramer 21.05   28.16    USA 21.05 29.93 DNF 25.78 28.77
38 Aidan Aronhime 27.02   28.88    USA 27.58 30.19 27.02 35.43 28.86
39 Rex Llewellyn 24.56   29.98    USA 30.86 24.56 32.77 31.06 28.03
40 Dylan Lam 28.43   31.36    USA 33.83 32.27 28.43 31.03 30.77
41 Sam Panthauer 26.43   32.18    USA 26.43 30.44 33.59 33.34 32.75
42 Jose Parra 27.53   32.89    USA DNF 30.38 27.53 40.44 27.86
43 Hyun Seoung Choi 27.08   33.02    Korea 34.77 41.16 27.08 34.66 29.63
44 Chris Sieler 34.46   37.26    USA 37.93 37.86 36.00 43.56 34.46
45 Niranjan Ramanand 32.80   38.02    USA 36.25 39.36 32.80 38.44 40.06
46 Chirayu Jain 33.80   38.73    USA 38.71 41.19 36.30 42.05 33.80
47 Jayden Luis 29.93   38.84    USA 43.00 42.25 29.93 38.88 35.38
48 Albert Topdjian 39.71   42.38    USA DNF 41.75 39.71 42.02 43.38
49 Jaclyn Sawler 37.86   42.78    USA 43.38 46.34 52.00 38.61 37.86
50 Daniel Schnoll 37.59   44.09    USA 42.44 37.59 43.11 1:03.28 46.72
51 Christopher Lajca 35.40   44.29    USA 42.21 35.40 47.56 47.02 43.63
52 Judy Navas 35.02   46.24    USA DNF 47.41 47.30 35.02 44.00
53 Jeffrey Bennett 44.83   47.92    USA 47.46 1:01.17 45.41 44.83 50.88
54 Alex Hontz 45.52   51.65    USA 45.52 54.83 46.40 53.72 55.78
55 Jacob Smith 51.97   57.78    USA 55.90 1:07.11 56.43 1:01.00 51.97
56 Vincent Chang 48.61   1:00.23    USA 1:06.53 1:01.97 55.21 48.61 1:03.50
57 Lacey Burton 56.28   1:01.86    USA 56.28 57.53 DNF 58.18 1:09.86
58 Bob Burton Sr. 1:06.63   1:16.96    USA 1:17.22 1:17.56 1:16.09 1:44.71 1:06.63
59 Matt DiPalma 19.86   DNF    USA DNF 19.86 DNF 20.84 22.31
  Rubik's Cube   Second round   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 7.47      USA 7.47
2 Dan Cohen 8.63      USA 8.63
3 Breandan Vallance 9.90      United Kingdom 9.90
4 Collin Burns 10.18      USA 10.18
5 Andrew Ricci 10.46      USA 10.46
6 Andy Smith 10.90      USA 10.90
7 Justin Mallari 10.93      USA 10.93
8 Felix Kung 12.83      USA 12.83
9 Zach Goldman 13.03      USA 13.03
10 Phil Yu 13.09      USA 13.09
11 Mike Kotch 13.21      USA 13.21
12 Erik Johnson 13.55      USA 13.55
13 Dan Selzer 14.41      USA 14.41
14 Ernie Pulchny 14.50      USA 14.50
15 Brandon Delacruz 14.66      USA 14.66
16 Alex Koroglu 14.84      USA 14.84
17 Kian Barry 15.38      USA 15.38
18 Hersh Shrivastava 15.56      USA 15.56
19 Corey Sakowski 15.71      USA 15.71
20 Anthony Orji 15.94      Nigeria 15.94
21 Roy Lee 16.47      USA 16.47
22 Dan Sarnelli 16.88      USA 16.88
23 Steven Brundage 17.61      USA 17.61
24 Eric Zhao 17.80      USA 17.80
25 Tony Mitts 18.80      USA 18.80
26 Tom Smith 18.90      USA 18.90
27 Nick Rech 19.56      USA 19.56
28 Bob Burton 20.81      USA 20.81
29 Reid Flasinski 22.27      USA 22.27
30 Brendan Aronhime 25.68      USA 25.68
31 Josh Flagg DNF      USA DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 8.33   9.80    USA 12.53 10.43 10.02 8.96 8.33
2 Andrew Ricci 9.25   10.09    USA 9.80 10.47 12.02 9.25 10.00
3 Dan Cohen 8.65   11.03    USA 9.58 12.61 DNF 10.91 8.65
4 Andy Smith 10.65   11.70    USA 12.93 10.65 11.11 11.05 DNF
5 Justin Mallari 9.13   12.92    USA 13.65 9.13 13.58 12.15 13.03
6 Collin Burns 11.21   14.37    USA 13.71 13.61 11.21 15.78 15.91
7 Felix Kung 14.71   16.10    USA 18.33 15.21 17.91 14.71 15.18
8 Breandan Vallance 8.77   DNF    United Kingdom 9.21 11.88 DNF 8.77 DNF
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andy Smith 2.02   2.85    USA 2.34 3.65 7.18 2.55 2.02
2 Alex Koroglu 2.02   3.31    USA 2.91 3.86 4.31 2.02 3.15
3 Andrew Ricci 3.11   4.07    USA 4.06 4.02 5.91 3.11 4.13
4 Mike Kotch 2.11   4.35    USA 5.03 3.72 DNF 2.11 4.30
5 Collin Burns 2.72   4.58    USA 4.11 3.97 5.65 2.72 6.18
6 Rowe Hessler 1.93   4.68    USA 6.09 DNF 4.00 1.93 3.96
7 Erik Johnson 3.06   4.76    USA 4.50 6.00 17.34 3.06 3.78
8 Dan Cohen 3.94   4.85    USA 4.03 9.66 3.94 6.15 4.36
9 Josh Flagg 2.86   4.88    USA 6.80 5.11 4.72 2.86 4.80
10 Hersh Shrivastava 3.59   5.17    USA 7.28 5.31 4.97 3.59 5.22
11 Nick Rech 3.11   5.22    USA 6.02 4.52 6.21 3.11 5.13
12 Felix Kung 3.61   5.37    USA 7.27 6.43 4.81 4.88 3.61
13 Ernie Pulchny 4.05   5.64    USA 5.84 5.18 6.47 5.90 4.05
14 Kian Barry 4.91   5.64    USA 4.91 6.78 5.81 5.18 5.93
15 Dan Sarnelli 3.06   5.80    USA 6.46 5.63 6.81 3.06 5.31
16 Zach Goldman 3.68   5.90    USA 7.18 9.47 3.97 3.68 6.55
17 Roy Lee 3.56   6.16    USA 6.90 6.83 7.44 4.75 3.56
18 Zachary Lowry 3.83   6.21    USA 8.31 4.68 7.43 3.83 6.53
19 Brandon Delacruz 3.77   6.36    USA 9.96 3.77 5.36 7.94 5.78
20 Tony Mitts 3.80   6.59    USA 7.25 8.55 7.83 3.80 4.69
21 Eric Zhao 4.72   6.83    USA 8.90 6.36 8.28 5.86 4.72
22 Brendan Aronhime 2.84   7.40    USA 7.15 8.08 8.86 2.84 6.97
23 Dan Selzer 6.09   7.80    USA 9.02 6.09 6.11 19.52 8.28
24 Ryan Cramer 6.36   7.91    USA 9.43 8.53 6.96 8.25 6.36
25 Daniel Schnoll 5.19   8.51    USA 8.52 7.81 9.21 5.19 12.78
26 Corey Sakowski 4.00   8.67    USA 5.40 DNF 6.09 14.52 4.00
27 Rex Llewellyn 6.53   8.77    USA 6.53 11.06 7.93 10.59 7.78
28 Aidan Aronhime 6.08   9.24    USA 11.93 9.59 10.59 6.08 7.53
29 Matt DiPalma 5.21   9.72    USA 9.11 8.58 11.47 5.21 12.18
30 Hyun Seoung Choi 9.38   10.06    Korea 10.66 11.18 9.38 10.11 9.41
31 Chris Sieler 7.18   10.29    USA 10.33 10.25 12.72 7.18 10.30
32 Jose Parra 8.38   10.67    USA 8.38 11.30 9.66 11.06 13.61
33 Cory Thigpen 4.21   11.03    USA 11.77 10.97 DNF 10.34 4.21
34 Sam Panthauer 5.72   12.05    USA 9.93 15.55 15.80 10.68 5.72
35 Chirayu Jain 9.11   13.38    USA 14.86 9.11 14.84 14.91 10.44
36 Kate Sosik 10.19   14.47    USA 14.58 10.19 17.68 15.13 13.71
37 Dylan Lam 11.47   14.89    USA 19.11 14.52 15.83 14.33 11.47
38 Jaclyn Sawler 12.41   18.92    USA 21.18 23.36 12.41 17.47 18.11
39 Jacob Smith 14.56   19.53    USA 29.52 18.88 14.56 19.16 20.55
40 Judy Navas 19.30   21.03    USA 40.09 19.30 19.36 23.69 20.05
41 Alex Hontz 16.84   24.07    USA 24.15 16.84 28.71 27.50 20.56
42 Kobe Balin 13.41   25.80    USA 27.33 13.41 25.97 24.11 58.40
43 Jayden Luis 8.65   48.54    USA 8.65 15.63 1:45.44 DNF 24.56
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alex Koroglu 2.03   2.86    USA 2.41 3.34 2.84 2.03 3.55
2 Andy Smith 1.59   2.89    USA 2.16 3.27 4.94 1.59 3.25
3 Rowe Hessler 2.22   3.08    USA 3.56 2.90 2.77 2.22 4.19
4 Andrew Ricci 2.41   3.53    USA 2.75 3.88 3.96 2.41 5.36
5 Mike Kotch 2.93   3.60    USA 3.21 3.28 2.93 DNF 4.30
6 Collin Burns 3.00   4.80    USA 4.97 4.21 5.21 3.00 5.36
7 Erik Johnson 4.31   5.02    USA 4.56 5.00 4.31 6.28 5.50
8 Dan Cohen 3.00   5.08    USA 4.36 5.41 6.96 3.00 5.46
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 41.66   47.83    USA 41.66 48.68 48.22 49.25 46.58
2 Justin Mallari 44.11   50.22    USA 44.11 44.40 50.59 55.66 59.59
3 Breandan Vallance 44.66   51.65    United Kingdom 46.53 55.75 53.52 54.90 44.66
4 Andy Smith 48.50   54.83    USA 54.63 54.18 48.50 55.68 56.47
5 Dan Selzer 51.84   56.91    USA 1:12.81 53.44 1:02.15 55.15 51.84
6 Kian Barry 57.21   1:01.62    USA 57.21 1:03.33 57.77 1:12.93 1:03.77
7 Mike Kotch 59.69   1:01.87    USA 1:06.33 59.69 1:04.83 1:00.31 1:00.47
8 Erik Johnson 55.13   1:02.76    USA 55.13 1:03.66 1:06.16 1:14.61 58.46
9 Eric Zhao 55.18   1:03.84    USA 1:05.06 1:07.19 59.28 1:12.53 55.18
10 Zach Goldman 1:00.72   1:03.90    USA 1:05.38 1:02.25 1:00.72 1:04.21 1:05.25
11 Andrew Ricci 1:00.91   1:04.39    USA 1:05.84 1:04.84 1:10.72 1:02.50 1:00.91
12 Dan Cohen 39.81   1:05.34    USA 39.81 1:38.27 47.22 1:40.44 50.52
13 Collin Burns 1:00.81   1:09.07    USA 1:00.81 1:05.86 DNF 1:11.34 1:10.02
14 Ernie Pulchny 59.27   1:09.11    USA 1:24.13 1:08.96 1:09.83 1:08.53 59.27
15 Alex Koroglu 56.33   1:09.44    USA 1:13.19 1:10.96 1:04.18 1:22.69 56.33
16 Brandon Delacruz 1:04.36   1:13.44    USA 1:04.90 1:21.59 1:04.36 1:41.55 1:13.83
17 Corey Sakowski 1:02.30   1:15.52    USA 1:02.30 1:33.63 1:23.21 1:08.88 1:14.46
18 Nick Rech 1:07.27   1:16.57    USA 1:12.96 1:07.27 1:12.50 1:24.25 1:26.02
19 Anthony Orji 1:07.09   1:22.11    Nigeria 1:09.81 DNF 1:22.36 1:34.16 1:07.09
20 Felix Kung 1:17.80      USA 1:17.80 1:18.61
21 Tony Mitts 1:24.69      USA 1:24.69 1:37.09
22 Hyun Seoung Choi 1:30.25      Korea 1:30.25 2:21.53
23 Reid Flasinski 1:33.47      USA 2:15.55 1:33.47
24 Matt DiPalma 2:12.43      USA 2:22.41 2:12.43
25 Jaclyn Sawler 2:27.33      USA 2:27.33 2:44.75
26 Alex Hontz DNF      USA DNF DNF
26 Chris Sieler DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:07.61   1:10.65    USA 1:18.34 1:08.02 1:15.52 1:07.61 1:08.41
2 Rowe Hessler 1:18.77   1:26.01    USA 1:33.71 1:24.21 1:26.43 1:18.77 1:27.38
3 Breandan Vallance 1:15.28   1:28.41    United Kingdom 1:24.91 1:25.51 1:46.30 1:34.81 1:15.28
4 Erik Johnson 1:24.90   1:35.12    USA 1:36.71 1:31.96 1:36.69 1:24.90 1:41.90
5 Justin Mallari 1:45.28   1:49.64    USA 1:45.28 1:47.72 2:00.80 1:54.31 1:46.90
6 Roy Lee 1:44.71   1:51.97    USA 1:53.52 1:54.84 2:09.13 1:44.71 1:47.56
7 Kian Barry 1:58.88   2:08.22    USA 1:58.88 2:15.66 2:18.34 2:04.96 2:04.05
8 Zach Goldman 1:56.19   2:09.69    USA 2:14.77 2:08.28 1:56.19 2:20.28 2:06.02
9 Ernie Pulchny 1:56.38   2:11.37    USA 2:23.47 2:01.80 1:56.38 2:25.43 2:08.83
10 Collin Burns 2:02.63   2:13.04    USA 2:09.90 2:15.94 2:39.30 2:02.63 2:13.27
11 Anthony Orji 2:07.00   NR 2:14.35   NR  Nigeria 2:07.00 2:13.03 2:34.44 2:20.28 2:09.75
12 Corey Sakowski 2:09.78   2:16.51    USA 2:17.47 2:09.78 2:18.78 2:18.65 2:13.40
13 Dan Selzer 1:51.21   2:16.98    USA 2:03.19 1:51.21 2:25.81 2:25.81 2:21.94
14 Eric Zhao 2:11.05   2:17.61    USA 2:15.53 2:11.05 2:25.97 2:16.91 2:20.38
15 Dan Sarnelli 2:08.90   2:26.75    USA 2:08.90 2:24.22 2:32.27 2:23.75 2:33.84
16 Mike Kotch 2:18.34      USA DNF 2:18.34
17 Brandon Delacruz 2:26.88      USA DNF 2:26.88
18 Nick Rech 2:37.36      USA 2:37.36 3:13.71
19 Reid Flasinski 2:44.52      USA 3:08.00 2:44.52
20 Andy Smith 2:55.03      USA 2:55.03 DNS
21 Felix Kung 2:59.80      USA 3:44.33 2:59.80
22 Hyun Seoung Choi DNF      Korea DNF DNF
22 Chirayu Jain DNF      USA DNF DNF
22 Chris Sieler DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 15.09   17.07    USA 19.00 22.21 15.09 16.27 15.94
2 Justin Mallari 15.43   17.81    USA 15.43 20.53 15.44 18.46 19.52
3 Rowe Hessler 15.08   18.53    USA 15.08 19.68 17.28 19.65 18.66
4 Hersh Shrivastava 14.40   19.22    USA 21.50 19.81 20.36 17.50 14.40
5 Phil Yu 15.41   19.57    USA 15.41 20.03 19.05 19.63 21.83
6 Erik Johnson 17.94   22.00    USA 24.19 21.28 20.52 25.15 17.94
7 Kian Barry 19.69   23.07    USA 25.22 20.81 19.69 28.08 23.19
8 Alex Koroglu 21.22   24.00    USA 21.38 21.22 40.53 25.91 24.72
9 Andrew Ricci 18.18   24.15    USA 18.18 23.52 24.94 24.40 24.53
10 Breandan Vallance 19.71   24.19    United Kingdom 26.44 24.13 19.71 22.16 26.27
11 Dan Selzer 21.18   24.53    USA 21.18 55.38 23.93 25.80 23.86
12 Andy Smith 21.16   25.87    USA 28.44 27.72 21.16 24.77 25.11
13 Eric Zhao 22.25   26.04    USA 26.86 26.15 25.11 27.41 22.25
14 Tony Mitts 23.15   26.70    USA 25.05 44.05 25.59 29.46 23.15
15 Corey Sakowski 24.05   27.03    USA 26.97 25.50 24.05 28.94 28.63
16 Collin Burns 24.03   27.13    USA 27.11 24.03 26.41 31.08 27.88
17 Ernie Pulchny 26.00   29.53    USA 26.00 31.00 26.52 35.31 31.08
18 Brandon Delacruz 21.78   30.42    USA 36.00 33.69 21.78 25.81 31.77
19 Mike Kotch 26.66   30.45    USA 29.90 33.44 26.66 36.94 28.02
20 Nick Rech 25.78   30.54    USA 25.78 31.28 30.02 38.71 30.33
21 Matt DiPalma 32.50   37.51    USA 36.55 32.50 39.47 59.50 36.50
22 Felix Kung 32.09   37.99    USA 41.69 DNF 36.36 35.93 32.09
23 Dan Sarnelli 34.80   42.98    USA 42.15 41.16 45.63 34.80 49.13
24 Wojciech Poljanowski 37.56   42.99    Poland 39.77 57.47 46.96 37.56 42.25
25 Steven Brundage 41.09   50.79    USA 1:00.78 42.00 1:06.41 49.58 41.09
26 Bob Burton 45.77      USA 1:25.25 45.77
27 Brendan Aronhime 51.40      USA 53.47 51.40
28 Reid Flasinski 1:06.50      USA 1:06.50 DNF
29 Jose Parra 1:10.21      USA 1:20.96 1:10.21
30 Sam Panthauer 1:27.13      USA DNF 1:27.13
31 Hyun Seoung Choi DNF      Korea DNF DNF
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 1:01.69   1:05.18   NR  USA 1:01.69 1:03.53 1:07.25 1:04.75 1:09.66
2 Dan Cohen 1:17.18   1:25.73    USA 1:26.97 1:17.18 1:26.18 1:26.94 1:24.06
3 Nick Rech 1:58.03   2:13.96    USA 3:01.66 2:18.55 2:07.28 1:58.03 2:16.06
4 Corey Sakowski 2:27.88      USA 2:27.88 2:30.19
5 Mike Kotch 2:34.47      USA 2:34.47 2:48.93
6 Dan Selzer 3:18.83      USA 3:18.83 3:45.38
7 Dylan Lam 4:23.18      USA 4:23.18 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 5.38   6.57    USA 7.15 5.38 8.52 6.34 6.22
2 Corey Sakowski 5.90   6.76    USA 6.61 5.90 7.09 6.59 7.59
3 Alex Koroglu 5.30   7.58    USA 7.96 8.15 5.30 6.63 11.34
4 Ernie Pulchny 7.56   10.72    USA 7.56 11.72 10.40 10.03 11.72
5 Kian Barry 8.69   11.20    USA 11.21 11.36 11.02 8.69 13.41
6 Zach Goldman 10.06   11.88    USA 11.66 11.46 10.06 14.55 12.53
7 Daniel Schnoll 10.72   12.90    USA 10.72 11.68 14.34 12.69 16.69
8 Josh Flagg 10.71   13.98    USA 14.41 15.58 10.71 12.69 14.83
9 Eric Zhao 12.72   14.36    USA 13.59 12.72 13.43 16.05 16.31
10 Kobe Balin 14.33   18.59    USA 19.31 31.53 18.47 14.33 18.00
11 Bob Burton 16.38   18.73    USA 19.66 18.41 18.11 16.38 22.68
12 Rex Llewellyn 17.52   20.78    USA 17.52 17.63 29.68 19.78 24.94
13 Brendan Aronhime 16.66   21.04    USA 26.09 18.46 16.66 19.58 25.08
14 Dan Selzer 19.81   21.46    USA 23.59 26.08 20.20 19.81 20.58
15 Jaclyn Sawler 15.93   25.23    USA 28.21 30.55 22.15 15.93 25.34
16 Alex Hontz 12.00   27.62    USA 25.44 24.59 DNF 12.00 32.84
17 Kate Sosik 29.19   33.76    USA 47.90 29.31 36.41 35.55 29.19
18 Mike Kotch 11.31   DNF    USA 11.36 11.58 DNF DNF 11.31
19 Jayden Luis 26.11   DNF    USA DNF DNF 32.11 28.21 26.11
        Rubik's Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Josh Flagg 1.33   1.45    USA 1.46 1.52 2.09 1.33 1.38
2 Dan Cohen 1.16   1.47    USA 1.77 1.16 1.34 2.19 1.31
3 Felix Kung 1.30   1.65    USA 2.03 1.44 1.72 1.78 1.30
4 Bob Burton 1.44   1.85    USA 2.31 1.44 2.19 1.71 1.66
5 Kobe Balin 1.71   1.88    USA 1.78 1.71 1.83 2.25 2.03
6 Zach Goldman 1.21   1.93    USA 2.02 3.19 2.33 1.44 1.21
7 Lacey Burton 1.94   2.06    USA 2.19 1.96 2.13 2.09 1.94
8 Ernie Pulchny 0.90   2.07    USA 3.77 2.53 2.78 0.90 0.91
9 Albert Topdjian 1.56   2.09    USA 1.65 1.56 5.56 2.59 2.03
10 Sam Panthauer 2.02   2.13    USA 2.44 2.11 2.09 2.02 2.19
11 Jaclyn Sawler 1.66   2.15    USA 2.72 1.91 1.66 1.83 3.30
12 Corey Sakowski 2.05   2.22    USA 2.31 2.47 2.19 2.05 2.16
13 Alex Koroglu 1.43   2.27    USA 2.41 1.43 1.46 2.96 2.94
14 Zachary Lowry 1.81   2.60    USA 3.59 1.90 2.36 1.81 3.53
15 Kate Sosik 1.66   2.72    USA 1.66 2.59 2.03 3.53 3.84
16 Vincent Chang 2.00   2.97    USA 4.33 2.91 3.21 2.78 2.00
17 Alex Hontz 2.11   3.13    USA 3.41 3.09 4.41 2.11 2.88
18 Dan Selzer 1.91   3.17    USA 2.06 4.59 1.91 9.78 2.86
19 Brandon Delacruz 2.44   3.61    USA 2.44 3.94 2.44 5.40 4.44
20 Ryan Cramer 1.68   3.66    USA 4.55 1.68 2.27 4.16 4.65
21 Christopher Lajca 3.18   5.80    USA 3.53 3.72 3.18 10.16 DNF
22 Mike Kotch 1.66   DNF    USA 2.75 1.66 2.30 DNF DNF
23 Justin Mallari 1.69   DNF    USA DNF 2.38 1.69 2.00 DNF
24 Nick Rech 2.46   DNF    USA DNF 3.38 2.46 4.25 DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1.03   1.60    USA 1.03 3.30 1.55 1.22 2.03
2 Jaclyn Sawler 1.69   1.90    USA 2.22 1.69 1.80 2.18 1.71
3 Josh Flagg 1.55   1.93    USA 1.55 DNF 1.58 1.66 2.56
4 Lacey Burton 1.90   2.08    USA 2.02 2.43 2.16 1.90 2.06
5 Bob Burton 1.55   2.21    USA 2.30 2.86 2.27 1.55 2.06
6 Zach Goldman 1.13   2.56    USA 1.31 4.21 1.13 2.55 3.81
7 Kobe Balin 1.94   2.69    USA 3.08 2.93 1.94 2.06 3.43
8 Felix Kung 1.49   3.23    USA 1.49 2.22 DNF 2.30 5.16
9 Corey Sakowski 3.02   3.38    USA 3.43 3.25 3.47 3.02 4.00
10 Ernie Pulchny 1.53   DNF    USA 3.36 1.81 1.53 DNF DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zach Goldman 2.36   2.76    USA 5.15 2.52 3.36 2.40 2.36
2 Ernie Pulchny 2.44   2.96    USA 3.00 2.53 3.36 3.77 2.44
3 Dan Cohen 2.96   3.64    USA 2.96 3.66 3.11 4.16 5.40
4 Tony Mitts 2.72   3.83    USA 4.80 3.55 3.36 2.72 4.58
5 Bob Burton 3.16   3.84    USA 4.05 3.16 3.83 5.86 3.63
6 Brandon Delacruz 3.56   4.00    USA 3.56 4.47 3.90 3.63 6.47
7 Justin Mallari 3.47   4.09    USA 4.84 4.03 4.66 3.58 3.47
8 Nick Rech 3.90   4.14    USA 4.08 4.18 3.90 4.15 5.18
9 Ryan Cramer 3.16   4.48    USA 3.16 5.27 5.27 3.59 4.58
10 Josh Flagg 4.33   4.62    USA DNF 4.33 4.44 4.86 4.55
11 Lacey Burton 4.58   5.00    USA 5.69 5.72 4.65 4.58 4.65
12 Mike Kotch 4.58   5.66    USA 6.31 5.33 4.58 5.34 DNF
13 Jaclyn Sawler 5.13   5.69    USA 5.13 5.91 7.72 5.36 5.80
14 Dan Selzer 5.11   5.97    USA 5.11 7.75 6.90 5.19 5.83
15 Corey Sakowski 5.53   6.17    USA 5.63 6.18 7.81 6.71 5.53
16 Felix Kung 5.78   7.11    USA 6.68 11.34 6.44 5.78 8.22
17 Zachary Lowry 3.96   9.26    USA 3.96 25.88 16.93 6.80 4.05
18 Kate Sosik 11.96   13.98    USA 13.41 14.56 22.78 11.96 13.97
Aidan Aronhime    USA
Aidan Aronhime
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 27.02   28.88   27.58 30.19 27.02 35.43 28.86
2x2x2 Cube First round 28 6.08   9.24   11.93 9.59 10.59 6.08 7.53
Albert Topdjian    USA
Albert Topdjian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 39.71   42.38   DNF 41.75 39.71 42.02 43.38
Rubik's Magic First round 9 1.56   2.09   1.65 1.56 5.56 2.59 2.03
Alex Hontz    USA
Alex Hontz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 45.52   51.65   45.52 54.83 46.40 53.72 55.78
2x2x2 Cube First round 41 16.84   24.07   24.15 16.84 28.71 27.50 20.56
4x4x4 Cube Combined Final 26 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 16 12.00   27.62   25.44 24.59 DNF 12.00 32.84
Rubik's Magic First round 17 2.11   3.13   3.41 3.09 4.41 2.11 2.88
Alex Koroglu    USA
Alex Koroglu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.84     14.84
First round 7 11.16   12.63   13.65 11.16 12.94 11.31 14.13
2x2x2 Cube Final 1 2.03   2.86   2.41 3.34 2.84 2.03 3.55
First round 2 2.02   3.31   2.91 3.86 4.31 2.02 3.15
4x4x4 Cube Combined Final 15 56.33   1:09.44   1:13.19 1:10.96 1:04.18 1:22.69 56.33
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 21.22   24.00   21.38 21.22 40.53 25.91 24.72
Pyraminx Final 3 5.30   7.58   7.96 8.15 5.30 6.63 11.34
Rubik's Magic First round 13 1.43   2.27   2.41 1.43 1.46 2.96 2.94
Andrew Ricci    USA
Andrew Ricci
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.25   10.09   9.80 10.47 12.02 9.25 10.00
Second round 5 10.46     10.46
First round 4 9.52   10.69   10.38 9.52 11.02 10.83 10.86
2x2x2 Cube Final 4 2.41   3.53   2.75 3.88 3.96 2.41 5.36
First round 3 3.11   4.07   4.06 4.02 5.91 3.11 4.13
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:00.91   1:04.39   1:05.84 1:04.84 1:10.72 1:02.50 1:00.91
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 18.18   24.15   18.18 23.52 24.94 24.40 24.53
Andy Smith    USA
Andy Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.65   11.70   12.93 10.65 11.11 11.05 DNF
Second round 6 10.90     10.90
First round 5 9.96   11.24   11.90 9.96 11.61 12.16 10.21
2x2x2 Cube Final 2 1.59   2.89   2.16 3.27 4.94 1.59 3.25
First round 1 2.02   2.85   2.34 3.65 7.18 2.55 2.02
4x4x4 Cube Combined Final 4 48.50   54.83   54.63 54.18 48.50 55.68 56.47
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:55.03     2:55.03 DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 21.16   25.87   28.44 27.72 21.16 24.77 25.11
Anthony Orji    Nigeria
Anthony Orji
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.94     15.94
First round 29 19.06   21.75   20.43 22.83 22.00 23.40 19.06
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:07.09   1:22.11   1:09.81 DNF 1:22.36 1:34.16 1:07.09
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:07.00   NR 2:14.35   NR 2:07.00 2:13.03 2:34.44 2:20.28 2:09.75
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 20.81     20.81
First round 31 18.38   22.20   20.61 22.91 23.08 23.69 18.38
3x3x3 One-Handed Combined Final 26 45.77     1:25.25 45.77
Pyraminx Final 11 16.38   18.73   19.66 18.41 18.11 16.38 22.68
Rubik's Magic Final 5 1.55   2.21   2.30 2.86 2.27 1.55 2.06
First round 4 1.44   1.85   2.31 1.44 2.19 1.71 1.66
Master Magic Final 5 3.16   3.84   4.05 3.16 3.83 5.86 3.63
Bob Burton Sr.    USA
Bob Burton Sr.
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 1:06.63   1:16.96   1:17.22 1:17.56 1:16.09 1:44.71 1:06.63
Brandon Delacruz    USA
Brandon Delacruz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.66     14.66
First round 22 12.40   16.11   12.40 16.08 17.97 15.65 16.61
2x2x2 Cube First round 19 3.77   6.36   9.96 3.77 5.36 7.94 5.78
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:04.36   1:13.44   1:04.90 1:21.59 1:04.36 1:41.55 1:13.83
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:26.88     DNF 2:26.88
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 21.78   30.42   36.00 33.69 21.78 25.81 31.77
Rubik's Magic First round 19 2.44   3.61   2.44 3.94 2.44 5.40 4.44
Master Magic Final 6 3.56   4.00   3.56 4.47 3.90 3.63 6.47
Breandan Vallance    United Kingdom
Breandan Vallance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 8.77   DNF   9.21 11.88 DNF 8.77 DNF
Second round 3 9.90     9.90
First round 1 9.33   9.71   9.88 10.43 9.63 9.63 9.33
4x4x4 Cube Combined Final 3 44.66   51.65   46.53 55.75 53.52 54.90 44.66
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:15.28   1:28.41   1:24.91 1:25.51 1:46.30 1:34.81 1:15.28
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 19.71   24.19   26.44 24.13 19.71 22.16 26.27
Brendan Aronhime    USA
Brendan Aronhime
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 25.68     25.68
First round 28 14.46   21.22   20.66 24.05 24.97 18.96 14.46
2x2x2 Cube First round 22 2.84   7.40   7.15 8.08 8.86 2.84 6.97
3x3x3 One-Handed Combined Final 27 51.40     53.47 51.40
Pyraminx Final 13 16.66   21.04   26.09 18.46 16.66 19.58 25.08
Chirayu Jain    USA
Chirayu Jain
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 33.80   38.73   38.71 41.19 36.30 42.05 33.80
2x2x2 Cube First round 35 9.11   13.38   14.86 9.11 14.84 14.91 10.44
5x5x5 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNF
Chris Sieler    USA
Chris Sieler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 34.46   37.26   37.93 37.86 36.00 43.56 34.46
2x2x2 Cube First round 31 7.18   10.29   10.33 10.25 12.72 7.18 10.30
4x4x4 Cube Combined Final 26 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNF
Christopher Lajca    USA
Christopher Lajca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 35.40   44.29   42.21 35.40 47.56 47.02 43.63
Rubik's Magic First round 21 3.18   5.80   3.53 3.72 3.18 10.16 DNF
Collin Burns    USA
Collin Burns
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.21   14.37   13.71 13.61 11.21 15.78 15.91
Second round 4 10.18     10.18
First round 10 12.83   13.79   14.41 13.63 15.88 12.83 13.33
2x2x2 Cube Final 6 3.00   4.80   4.97 4.21 5.21 3.00 5.36
First round 5 2.72   4.58   4.11 3.97 5.65 2.72 6.18
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:00.81   1:09.07   1:00.81 1:05.86 DNF 1:11.34 1:10.02
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:02.63   2:13.04   2:09.90 2:15.94 2:39.30 2:02.63 2:13.27
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 24.03   27.13   27.11 24.03 26.41 31.08 27.88
Corey Sakowski    USA
Corey Sakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 15.71     15.71
First round 15 14.08   14.85   14.08 16.43 14.71 14.36 15.47
2x2x2 Cube First round 26 4.00   8.67   5.40 DNF 6.09 14.52 4.00
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:02.30   1:15.52   1:02.30 1:33.63 1:23.21 1:08.88 1:14.46
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:09.78   2:16.51   2:17.47 2:09.78 2:18.78 2:18.65 2:13.40
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 24.05   27.03   26.97 25.50 24.05 28.94 28.63
Megaminx Combined Final 4 2:27.88     2:27.88 2:30.19
Pyraminx Final 2 5.90   6.76   6.61 5.90 7.09 6.59 7.59
Rubik's Magic Final 9 3.02   3.38   3.43 3.25 3.47 3.02 4.00
First round 12 2.05   2.22   2.31 2.47 2.19 2.05 2.16
Master Magic Final 15 5.53   6.17   5.63 6.18 7.81 6.71 5.53
Cory Thigpen    USA
Cory Thigpen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 18.55   21.82   19.63 18.81 27.02 33.93 18.55
2x2x2 Cube First round 33 4.21   11.03   11.77 10.97 DNF 10.34 4.21
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.65   11.03   9.58 12.61 DNF 10.91 8.65
Second round 2 8.63     8.63
First round 3 9.66   10.40   11.28 12.66 9.66 9.78 10.13
2x2x2 Cube Final 8 3.00   5.08   4.36 5.41 6.96 3.00 5.46
First round 8 3.94   4.85   4.03 9.66 3.94 6.15 4.36
4x4x4 Cube Combined Final 12 39.81   1:05.34   39.81 1:38.27 47.22 1:40.44 50.52
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:07.61   1:10.65   1:18.34 1:08.02 1:15.52 1:07.61 1:08.41
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 15.09   17.07   19.00 22.21 15.09 16.27 15.94
Megaminx Combined Final 2 1:17.18   1:25.73   1:26.97 1:17.18 1:26.18 1:26.94 1:24.06
Pyraminx Final 1 5.38   6.57   7.15 5.38 8.52 6.34 6.22
Rubik's Magic Final 1 1.03   1.60   1.03 3.30 1.55 1.22 2.03
First round 2 1.16   1.47   1.77 1.16 1.34 2.19 1.31
Master Magic Final 3 2.96   3.64   2.96 3.66 3.11 4.16 5.40
Dan Sarnelli    USA
Dan Sarnelli
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 16.88     16.88
First round 27 14.03   17.85   19.25 18.00 14.03 18.02 17.53
2x2x2 Cube First round 15 3.06   5.80   6.46 5.63 6.81 3.06 5.31
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:08.90   2:26.75   2:08.90 2:24.22 2:32.27 2:23.75 2:33.84
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 34.80   42.98   42.15 41.16 45.63 34.80 49.13
Dan Selzer    USA
Dan Selzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 14.41     14.41
First round 13 13.15   14.43   48.83 13.15 13.65 16.16 13.47
2x2x2 Cube First round 23 6.09   7.80   9.02 6.09 6.11 19.52 8.28
4x4x4 Cube Combined Final 5 51.84   56.91   1:12.81 53.44 1:02.15 55.15 51.84
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:51.21   2:16.98   2:03.19 1:51.21 2:25.81 2:25.81 2:21.94
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 21.18   24.53   21.18 55.38 23.93 25.80 23.86
Megaminx Combined Final 6 3:18.83     3:18.83 3:45.38
Pyraminx Final 14 19.81   21.46   23.59 26.08 20.20 19.81 20.58
Rubik's Magic First round 18 1.91   3.17   2.06 4.59 1.91 9.78 2.86
Master Magic Final 14 5.11   5.97   5.11 7.75 6.90 5.19 5.83
Daniel Schnoll    USA
Daniel Schnoll
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 37.59   44.09   42.44 37.59 43.11 1:03.28 46.72
2x2x2 Cube First round 25 5.19   8.51   8.52 7.81 9.21 5.19 12.78
Pyraminx Final 7 10.72   12.90   10.72 11.68 14.34 12.69 16.69
Dylan Lam    USA
Dylan Lam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 28.43   31.36   33.83 32.27 28.43 31.03 30.77
2x2x2 Cube First round 37 11.47   14.89   19.11 14.52 15.83 14.33 11.47
Megaminx Combined Final 7 4:23.18     4:23.18 DNF
Eric Zhao    USA
Eric Zhao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 17.80     17.80
First round 25 14.81   16.84   18.90 16.81 14.81 14.81 18.97
2x2x2 Cube First round 21 4.72   6.83   8.90 6.36 8.28 5.86 4.72
4x4x4 Cube Combined Final 9 55.18   1:03.84   1:05.06 1:07.19 59.28 1:12.53 55.18
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:11.05   2:17.61   2:15.53 2:11.05 2:25.97 2:16.91 2:20.38
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 22.25   26.04   26.86 26.15 25.11 27.41 22.25
Pyraminx Final 9 12.72   14.36   13.59 12.72 13.43 16.05 16.31
Erik Johnson    USA
Erik Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 13.55     13.55
First round 8 11.47   12.68   13.21 17.41 11.47 12.78 12.06
2x2x2 Cube Final 7 4.31   5.02   4.56 5.00 4.31 6.28 5.50
First round 7 3.06   4.76   4.50 6.00 17.34 3.06 3.78
4x4x4 Cube Combined Final 8 55.13   1:02.76   55.13 1:03.66 1:06.16 1:14.61 58.46
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:24.90   1:35.12   1:36.71 1:31.96 1:36.69 1:24.90 1:41.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 17.94   22.00   24.19 21.28 20.52 25.15 17.94
Ernie Pulchny    USA
Ernie Pulchny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.50     14.50
First round 12 13.05   14.37   14.83 13.65 21.75 14.63 13.05
2x2x2 Cube First round 13 4.05   5.64   5.84 5.18 6.47 5.90 4.05
4x4x4 Cube Combined Final 14 59.27   1:09.11   1:24.13 1:08.96 1:09.83 1:08.53 59.27
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:56.38   2:11.37   2:23.47 2:01.80 1:56.38 2:25.43 2:08.83
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 26.00   29.53   26.00 31.00 26.52 35.31 31.08
Pyraminx Final 4 7.56   10.72   7.56 11.72 10.40 10.03 11.72
Rubik's Magic Final 10 1.53   DNF   3.36 1.81 1.53 DNF DNF
First round 8 0.90   2.07   3.77 2.53 2.78 0.90 0.91
Master Magic Final 2 2.44   2.96   3.00 2.53 3.36 3.77 2.44
Felix Kung    USA
Felix Kung
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.71   16.10   18.33 15.21 17.91 14.71 15.18
Second round 8 12.83     12.83
First round 21 12.41   16.04   16.52 16.63 12.41 14.97 23.13
2x2x2 Cube First round 12 3.61   5.37   7.27 6.43 4.81 4.88 3.61
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:17.80     1:17.80 1:18.61
5x5x5 Cube Combined Final 21 2:59.80     3:44.33 2:59.80
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 32.09   37.99   41.69 DNF 36.36 35.93 32.09
Rubik's Magic Final 8 1.49   3.23   1.49 2.22 DNF 2.30 5.16
First round 3 1.30   1.65   2.03 1.44 1.72 1.78 1.30
Master Magic Final 16 5.78   7.11   6.68 11.34 6.44 5.78 8.22
Hersh Shrivastava    USA
Hersh Shrivastava
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.56     15.56
First round 14 12.71   14.59   15.22 18.84 12.71 14.65 13.91
2x2x2 Cube First round 10 3.59   5.17   7.28 5.31 4.97 3.59 5.22
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 14.40   19.22   21.50 19.81 20.36 17.50 14.40
Hyun Seoung Choi    Korea
Hyun Seoung Choi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 27.08   33.02   34.77 41.16 27.08 34.66 29.63
2x2x2 Cube First round 30 9.38   10.06   10.66 11.18 9.38 10.11 9.41
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:30.25     1:30.25 2:21.53
5x5x5 Cube Combined Final 22 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 31 DNF     DNF DNF
Jaclyn Sawler    USA
Jaclyn Sawler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 37.86   42.78   43.38 46.34 52.00 38.61 37.86
2x2x2 Cube First round 38 12.41   18.92   21.18 23.36 12.41 17.47 18.11
4x4x4 Cube Combined Final 25 2:27.33     2:27.33 2:44.75
Pyraminx Final 15 15.93   25.23   28.21 30.55 22.15 15.93 25.34
Rubik's Magic Final 2 1.69   1.90   2.22 1.69 1.80 2.18 1.71
First round 11 1.66   2.15   2.72 1.91 1.66 1.83 3.30
Master Magic Final 13 5.13   5.69   5.13 5.91 7.72 5.36 5.80
Jacob Smith    USA
Jacob Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 51.97   57.78   55.90 1:07.11 56.43 1:01.00 51.97
2x2x2 Cube First round 39 14.56   19.53   29.52 18.88 14.56 19.16 20.55
Jayden Luis    USA
Jayden Luis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 29.93   38.84   43.00 42.25 29.93 38.88 35.38
2x2x2 Cube First round 43 8.65   48.54   8.65 15.63 1:45.44 DNF 24.56
Pyraminx Final 19 26.11   DNF   DNF DNF 32.11 28.21 26.11
Jeffrey Bennett    USA
Jeffrey Bennett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 44.83   47.92   47.46 1:01.17 45.41 44.83 50.88
Jose Parra    USA
Jose Parra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 27.53   32.89   DNF 30.38 27.53 40.44 27.86
2x2x2 Cube First round 32 8.38   10.67   8.38 11.30 9.66 11.06 13.61
3x3x3 One-Handed Combined Final 29 1:10.21     1:20.96 1:10.21
Josh Flagg    USA
Josh Flagg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 DNF     DNF
First round 17 13.09   15.16   20.13 14.28 15.56 13.09 15.63
2x2x2 Cube First round 9 2.86   4.88   6.80 5.11 4.72 2.86 4.80
Pyraminx Final 8 10.71   13.98   14.41 15.58 10.71 12.69 14.83
Rubik's Magic Final 3 1.55   1.93   1.55 DNF 1.58 1.66 2.56
First round 1 1.33   1.45   1.46 1.52 2.09 1.33 1.38
Master Magic Final 10 4.33   4.62   DNF 4.33 4.44 4.86 4.55
Judy Navas    USA
Judy Navas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 35.02   46.24   DNF 47.41 47.30 35.02 44.00
2x2x2 Cube First round 40 19.30   21.03   40.09 19.30 19.36 23.69 20.05
Justin Mallari    USA
Justin Mallari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.13   12.92   13.65 9.13 13.58 12.15 13.03
Second round 7 10.93     10.93
First round 9 10.71   13.36   15.40 11.11 14.11 14.86 10.71
4x4x4 Cube Combined Final 2 44.11   50.22   44.11 44.40 50.59 55.66 59.59
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:45.28   1:49.64   1:45.28 1:47.72 2:00.80 1:54.31 1:46.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 15.43   17.81   15.43 20.53 15.44 18.46 19.52
Rubik's Magic First round 23 1.69   DNF   DNF 2.38 1.69 2.00 DNF
Master Magic Final 7 3.47   4.09   4.84 4.03 4.66 3.58 3.47
Kate Sosik    USA
Kate Sosik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 26.41   27.52   26.83 27.03 36.40 28.71 26.41
2x2x2 Cube First round 36 10.19   14.47   14.58 10.19 17.68 15.13 13.71
Pyraminx Final 17 29.19   33.76   47.90 29.31 36.41 35.55 29.19
Rubik's Magic First round 15 1.66   2.72   1.66 2.59 2.03 3.53 3.84
Master Magic Final 18 11.96   13.98   13.41 14.56 22.78 11.96 13.97
Kian Barry    USA
Kian Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 15.38     15.38
First round 20 13.47   15.84   13.47 17.08 16.08 17.08 14.36
2x2x2 Cube First round 14 4.91   5.64   4.91 6.78 5.81 5.18 5.93
4x4x4 Cube Combined Final 6 57.21   1:01.62   57.21 1:03.33 57.77 1:12.93 1:03.77
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:58.88   2:08.22   1:58.88 2:15.66 2:18.34 2:04.96 2:04.05
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 19.69   23.07   25.22 20.81 19.69 28.08 23.19
Pyraminx Final 5 8.69   11.20   11.21 11.36 11.02 8.69 13.41
Kobe Balin    USA
Kobe Balin
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 42 13.41   25.80   27.33 13.41 25.97 24.11 58.40
Pyraminx Final 10 14.33   18.59   19.31 31.53 18.47 14.33 18.00
Rubik's Magic Final 7 1.94   2.69   3.08 2.93 1.94 2.06 3.43
First round 5 1.71   1.88   1.78 1.71 1.83 2.25 2.03
Lacey Burton    USA
Lacey Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 56.28   1:01.86   56.28 57.53 DNF 58.18 1:09.86
Rubik's Magic Final 4 1.90   2.08   2.02 2.43 2.16 1.90 2.06
First round 7 1.94   2.06   2.19 1.96 2.13 2.09 1.94
Master Magic Final 11 4.58   5.00   5.69 5.72 4.65 4.58 4.65
Mark Miskolczi    USA
Mark Miskolczi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 22.00   26.24   22.00 30.21 25.86 22.66 DNF
Matt DiPalma    USA
Matt DiPalma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 19.86   DNF   DNF 19.86 DNF 20.84 22.31
2x2x2 Cube First round 29 5.21   9.72   9.11 8.58 11.47 5.21 12.18
4x4x4 Cube Combined Final 24 2:12.43     2:22.41 2:12.43
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 32.50   37.51   36.55 32.50 39.47 59.50 36.50
Mike Kotch    USA
Mike Kotch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.21     13.21
First round 11 12.16   13.88   12.16 12.86 14.33 16.40 14.44
2x2x2 Cube Final 5 2.93   3.60   3.21 3.28 2.93 DNF 4.30
First round 4 2.11   4.35   5.03 3.72 DNF 2.11 4.30
4x4x4 Cube Combined Final 7 59.69   1:01.87   1:06.33 59.69 1:04.83 1:00.31 1:00.47
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:18.34     DNF 2:18.34
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 26.66   30.45   29.90 33.44 26.66 36.94 28.02
Megaminx Combined Final 5 2:34.47     2:34.47 2:48.93
Pyraminx Final 18 11.31   DNF   11.36 11.58 DNF DNF 11.31
Rubik's Magic First round 22 1.66   DNF   2.75 1.66 2.30 DNF DNF
Master Magic Final 12 4.58   5.66   6.31 5.33 4.58 5.34 DNF
Nick Rech    USA
Nick Rech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 19.56     19.56
First round 24 13.46   16.76   16.61 13.46 14.34 19.80 19.34
2x2x2 Cube First round 11 3.11   5.22   6.02 4.52 6.21 3.11 5.13
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:07.27   1:16.57   1:12.96 1:07.27 1:12.50 1:24.25 1:26.02
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:37.36     2:37.36 3:13.71
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 25.78   30.54   25.78 31.28 30.02 38.71 30.33
Megaminx Combined Final 3 1:58.03   2:13.96   3:01.66 2:18.55 2:07.28 1:58.03 2:16.06
Rubik's Magic First round 24 2.46   DNF   DNF 3.38 2.46 4.25 DNF
Master Magic Final 8 3.90   4.14   4.08 4.18 3.90 4.15 5.18
Niranjan Ramanand    USA
Niranjan Ramanand
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 32.80   38.02   36.25 39.36 32.80 38.44 40.06
Phil Yu    USA
Phil Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 13.09     13.09
First round 6 11.13   12.53   11.13 14.30 11.30 12.00 14.34
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 15.41   19.57   15.41 20.03 19.05 19.63 21.83
Reid Flasinski    USA
Reid Flasinski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 22.27     22.27
First round 32 18.06   22.50   22.65 18.06 23.69 22.52 22.33
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:33.47     2:15.55 1:33.47
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:44.52     3:08.00 2:44.52
3x3x3 One-Handed Combined Final 28 1:06.50     1:06.50 DNF
Rex Llewellyn    USA
Rex Llewellyn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 24.56   29.98   30.86 24.56 32.77 31.06 28.03
2x2x2 Cube First round 27 6.53   8.77   6.53 11.06 7.93 10.59 7.78
Pyraminx Final 12 17.52   20.78   17.52 17.63 29.68 19.78 24.94
Rowe Hessler    USA
Rowe Hessler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.33   9.80   12.53 10.43 10.02 8.96 8.33
Second round 1 7.47     7.47
First round 2 8.69   9.76   9.86 9.53 10.25 8.69 9.90
2x2x2 Cube Final 3 2.22   3.08   3.56 2.90 2.77 2.22 4.19
First round 6 1.93   4.68   6.09 DNF 4.00 1.93 3.96
4x4x4 Cube Combined Final 1 41.66   47.83   41.66 48.68 48.22 49.25 46.58
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:18.77   1:26.01   1:33.71 1:24.21 1:26.43 1:18.77 1:27.38
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 15.08   18.53   15.08 19.68 17.28 19.65 18.66
Megaminx Combined Final 1 1:01.69   1:05.18   NR 1:01.69 1:03.53 1:07.25 1:04.75 1:09.66
Roy Lee    USA
Roy Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 16.47     16.47
First round 16 14.19   14.90   14.84 14.31 14.19 15.55 16.88
2x2x2 Cube First round 17 3.56   6.16   6.90 6.83 7.44 4.75 3.56
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:44.71   1:51.97   1:53.52 1:54.84 2:09.13 1:44.71 1:47.56
Ryan Cramer    USA
Ryan Cramer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 21.05   28.16   21.05 29.93 DNF 25.78 28.77
2x2x2 Cube First round 24 6.36   7.91   9.43 8.53 6.96 8.25 6.36
Rubik's Magic First round 20 1.68   3.66   4.55 1.68 2.27 4.16 4.65
Master Magic Final 9 3.16   4.48   3.16 5.27 5.27 3.59 4.58
Sam Panthauer    USA
Sam Panthauer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 26.43   32.18   26.43 30.44 33.59 33.34 32.75
2x2x2 Cube First round 34 5.72   12.05   9.93 15.55 15.80 10.68 5.72
3x3x3 One-Handed Combined Final 30 1:27.13     DNF 1:27.13
Rubik's Magic First round 10 2.02   2.13   2.44 2.11 2.09 2.02 2.19
Steven Brundage    USA
Steven Brundage
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 17.61     17.61
First round 23 15.56   16.59   18.08 16.00 15.56 25.31 15.69
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 41.09   50.79   1:00.78 42.00 1:06.41 49.58 41.09
Tom Smith    USA
Tom Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 18.90     18.90
First round 18 11.61   15.31   11.68 11.61 16.86 17.40 18.18
Tony Mitts    USA
Tony Mitts
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 18.80     18.80
First round 26 15.43   17.70   17.80 17.38 20.15 17.93 15.43
2x2x2 Cube First round 20 3.80   6.59   7.25 8.55 7.83 3.80 4.69
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:24.69     1:24.69 1:37.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 23.15   26.70   25.05 44.05 25.59 29.46 23.15
Master Magic Final 4 2.72   3.83   4.80 3.55 3.36 2.72 4.58
Vincent Chang    USA
Vincent Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 48.61   1:00.23   1:06.53 1:01.97 55.21 48.61 1:03.50
Rubik's Magic First round 16 2.00   2.97   4.33 2.91 3.21 2.78 2.00
Wojciech Poljanowski    Poland
Wojciech Poljanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 20.09   24.43   22.58 25.71 25.00 30.25 20.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 37.56   42.99   39.77 57.47 46.96 37.56 42.25
Zach Goldman    USA
Zach Goldman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 13.03     13.03
First round 19 14.43   15.42   17.22 15.55 16.09 14.43 14.63
2x2x2 Cube First round 16 3.68   5.90   7.18 9.47 3.97 3.68 6.55
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:00.72   1:03.90   1:05.38 1:02.25 1:00.72 1:04.21 1:05.25
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:56.19   2:09.69   2:14.77 2:08.28 1:56.19 2:20.28 2:06.02
Pyraminx Final 6 10.06   11.88   11.66 11.46 10.06 14.55 12.53
Rubik's Magic Final 6 1.13   2.56   1.31 4.21 1.13 2.55 3.81
First round 6 1.21   1.93   2.02 3.19 2.33 1.44 1.21
Master Magic Final 1 2.36   2.76   5.15 2.52 3.36 2.40 2.36
Zachary Lowry    USA
Zachary Lowry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 18.71   23.25   18.71 22.72 24.84 22.19 DNF
2x2x2 Cube First round 18 3.83   6.21   8.31 4.68 7.43 3.83 6.53
Rubik's Magic First round 14 1.81   2.60   3.59 1.90 2.36 1.81 3.53
Master Magic Final 17 3.96   9.26   3.96 25.88 16.93 6.80 4.05