Indiana 2012

Date City WCA LInk
2012-11-3  USA, Fishers, Indiana Indiana 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Austin Moore 9.50  Drew Brads 10.59  Lucas Etter 10.88
 2x2x2 Cube  Christopher Olson 2.82  Lucas Etter 3.52  John Brechon 3.61
 4x4x4 Cube  Austin Moore 43.21  John Brechon 43.39  Louis Cormier 47.01
 6x6x6 Cube  John Brechon 2:28.73  Myles Casanas 2:43.03  James Hildreth 2:54.01
 3x3x3 Blindfolded  Mike Hughey 1:43.80  Brandon Mikel 2:04.78  John Brechon 2:39.52
 3x3x3 Fewest Moves  Christopher Olson 33  Trevor Mahoney 42
 Louis Cormier 42
 3x3x3 One-Handed  Christopher Olson 16.82  Louis Cormier 19.34  John Brechon 19.99
 Rubik's Clock  Nathan Dwyer 9.13  John Brechon 13.74  Louis Cormier 14.07
 Pyraminx  Drew Brads 3.83  Louis Cormier 5.39  Trevor Petersen 5.67
 Square-1  Nathan Dwyer 19.55  Sam Nave 25.28  Trevor Petersen 27.49
 4x4x4 Blindfolded  John Brechon 9:24.37
 5x5x5 Blindfolded  Mike Hughey 12:29.00
 3x3x3 With Feet  Louis Cormier 46.08  Rami Sbahi 2:18.97  Ilkyoo Choi (최일규) 2:33.44
       Rubik's Magic  Rami Sbahi 1.08  Sam Nave 1.21  Louis Cormier 1.28
       Master Magic  Sam Nave 2.94  Nathan Dwyer 2.96  Joshua Feran 3.03
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Austin Moore 9.16   10.71    USA 10.65 11.88 11.11 9.16 10.36
2 Christopher Olson 8.90   10.84    USA 9.27 11.58 11.68 13.44 8.90
3 Louis Cormier 9.36   10.90    Canada 10.68 12.27 11.18 9.36 10.84
4 John Brechon 8.63   10.93    USA 9.40 8.63 9.34 14.05 14.66
5 SeungBeom Cho (조승범) 8.03   10.97    Korea 10.66 12.38 8.03 11.71 10.53
6 Drew Brads 10.43   11.24    USA 10.43 11.58 11.77 10.52 11.63
7 Lucas Etter 10.09   11.80    USA 10.47 12.78 10.09 13.50 12.15
8 Rami Sbahi 11.15   12.56    USA 11.15 14.71 12.33 12.09 13.27
9 Dylan Hughlett 10.59   13.04    USA 14.50 10.59 11.88 12.75 DNF
10 Trevor Petersen 10.71   13.74    USA 13.21 15.75 13.66 14.36 10.71
11 Sam Nave 14.06   14.37    USA 14.36 14.06 30.06 14.46 14.28
12 Jared Benson 12.93   15.34    USA 12.93 15.08 15.38 18.16 15.56
13 Nakai Velasquez 13.71   15.68    USA 15.81 16.19 13.71 15.03 18.96
14 Neel Shah 13.36   16.14    USA 13.36 17.94 15.65 14.83 18.94
15 Brandon Mikel 14.25   16.24    USA 14.31 14.25 17.56 18.27 16.86
16 James Hildreth 14.68   16.66    USA 17.19 22.66 17.47 15.33 14.68
17 Myles Casanas 14.52   16.73    USA 16.86 18.77 14.52 14.56 19.00
18 Wesley Miller 13.13   16.74    USA 17.50 13.13 15.41 17.30 19.83
19 Phillip Lewicki 14.00   16.85    USA 17.11 20.28 16.93 16.52 14.00
20 Walker Welch 15.05   17.03    USA 16.81 18.19 15.05 17.46 16.81
21 Dany Yaacoub 14.75   17.10    USA 15.58 20.84 14.88 14.75 20.90
22 Trevor Mahoney 14.93   17.11    USA 16.80 16.69 17.83 14.93 18.58
23 Ryan Vall 15.69   17.12    USA 16.41 15.69 16.27 18.68 DNF
24 Tristan Wright 13.06   17.26    USA 18.19 14.33 13.06 19.30 19.25
25 Andrew Liu 13.88   17.74    Canada 15.68 19.15 18.40 21.00 13.88
26 James LaChance 16.63   17.78    USA 16.63 18.43 19.59 17.46 17.44
27 Seth Hovland 15.36   17.90    USA 15.36 29.90 16.63 18.97 18.09
28 Nathan Dwyer 13.65   18.71    USA 19.84 DNF 13.65 19.84 16.44
29 Ilkyoo Choi (최일규) 15.52   18.86    Korea 58.13 17.16 15.52 19.19 20.22
30 Sebastian Miner 17.19   18.92    USA 22.75 17.19 17.27 22.03 17.46
31 David Vannucchi 15.65   18.94    USA 25.36 16.94 19.33 20.56 15.65
32 Andrew Carbaugh 15.05   19.00    USA 18.38 16.91 15.05 21.72 DNF
33 Elliott Ross 15.18   19.32    USA 18.94 20.43 21.00 18.59 15.18
34 Kevin Lauer 15.34   19.70    USA 21.86 20.80 15.34 16.43 24.31
35 Daniel Hauersperger 19.97   20.93    USA 20.02 21.58 22.47 21.19 19.97
36 Kevin Ferguson 20.68   21.06    USA 21.53 20.69 20.68 20.96 22.55
37 Joshua Feran 19.19   21.22    USA 20.97 26.21 19.19 21.38 21.30
38 William Taylor 20.40   21.94    USA 31.88 20.40 22.71 22.69 20.41
39 Kelly Mathesius 17.94   22.37    USA 20.66 17.94 26.38 22.71 23.75
40 Daniel King 19.63   22.63    USA 20.88 19.63 23.94 23.06 25.33
41 Nick Jackson 13.19   22.87    USA 22.28 13.19 24.53 21.81 30.71
42 Kevin Unkrich 18.50   22.89    USA 20.96 25.36 18.50 22.36 25.41
43 Garrett Shugart 20.46   23.14    USA DNF 20.86 24.25 24.31 20.46
44 Lucas Reutebuch 19.58   23.61    USA 24.78 22.77 23.27 31.43 19.58
45 Nick Cafolla 22.58   24.39    USA 22.58 23.06 23.66 26.46 26.80
46 Anthony Paremsky 17.53   24.97    USA 22.61 26.94 25.72 17.53 26.59
47 Bennett DuBois 20.41   25.21    USA 20.41 25.96 26.91 27.72 22.75
48 Thomas Yahl 21.55   25.25    USA 23.15 21.55 25.53 33.77 27.06
49 Bobby Krupa 21.03   25.57    USA 24.38 28.36 29.94 23.97 21.03
50 Benjamin Skoning 23.93   26.64    USA 27.66 28.47 23.93 27.08 25.19
51 Kevin Voor 23.33   26.78    USA 29.63 25.56 23.33 25.15 32.59
52 Rebecca Westhoff 25.31   27.35    USA 25.71 34.15 30.91 25.44 25.31
53 Joey Freidline 25.68   27.48    USA 25.68 28.30 27.94 36.40 26.21
54 Alex Lovellette 24.28   27.80    USA 28.21 26.30 24.28 29.58 28.88
55 Colton Laker 24.05   28.64    USA 25.71 24.05 33.94 26.27 DNF
56 Andrew Lukachick 22.84   28.77    USA 30.58 22.84 29.05 29.33 27.94
57 Wesley Taylor 19.03   29.44    USA 32.13 38.59 33.93 22.27 19.03
58 Josh Meadows 26.72   29.87    USA 27.46 29.61 32.55 26.72 36.94
59 Brian Kremer 24.93   30.19    USA 26.96 24.93 31.78 44.59 31.84
60 Cooper Bossert 27.96   31.24    USA 31.05 28.52 27.96 34.16 45.13
61 Josiah Serie 27.03   31.41    USA 27.80 32.84 27.03 DNF 33.58
62 Mike Buttery 28.47   32.63    USA 28.47 30.11 33.03 34.75 39.55
63 Ryan Huff 28.97   35.33    USA 53.00 34.77 28.97 37.03 34.19
64 Zachary Blackwell 31.11   35.36    USA 32.31 42.96 37.90 35.86 31.11
65 Paul Seitz 31.83   36.30    USA 39.41 58.21 31.83 31.93 37.56
66 Nathan Garner 34.77   38.80    USA 43.05 35.00 38.34 46.22 34.77
67 Kristopher Miedema 25.22   39.20    USA 45.33 32.13 DNF 25.22 40.13
68 Marie Hughey 34.68   39.53    USA 34.68 41.08 38.59 39.88 40.11
69 Zach Pegg 38.58   40.78    USA 41.81 41.84 38.69 42.66 38.58
70 Chris Laudenschlager 38.47   41.29    USA 39.06 42.75 54.22 38.47 42.06
71 Junho Jeong 34.08   42.57    Korea 43.80 34.08 44.97 43.94 39.97
72 Kyle Roberts 34.06   43.31    USA 40.36 1:04.66 41.16 34.06 48.40
73 Luke Dwyer 37.53   44.45    USA 37.53 39.52 49.81 44.02 51.91
74 Cyrus Gearhart 40.41   45.19    USA 49.61 1:38.22 43.28 42.68 40.41
75 Michael Womack 44.83   46.26    USA 44.88 44.83 51.58 47.36 46.55
76 Christopher Resendiz 42.71   46.96    USA 49.11 46.46 47.71 46.72 42.71
77 Christian Augsburger 35.52   48.42    USA 38.90 35.52 48.25 58.11 DNF
78 Reece Fisher 37.68   49.86    USA 37.68 53.91 46.94 53.02 49.61
79 Michael McCann 36.02   52.05    USA 56.41 36.02 57.34 50.66 49.08
80 Buddy Favors Jr. 37.96   52.55    USA 37.96 56.56 1:02.80 1:03.88 38.30
81 Lucas Huang 38.02   52.89    USA 48.25 38.02 1:14.72 59.38 51.05
82 Rebecca Hughey 47.36   54.11    USA 47.36 56.58 53.46 1:01.84 52.28
83 Caleb Good 50.90   1:02.64    USA 55.78 50.90 1:08.75 1:08.31 1:03.84
84 Jack Kremer 56.77   1:07.49    USA 1:16.52 1:04.47 1:10.78 56.77 1:07.22
85 Dominik Garcia 1:02.88   1:10.72    USA 1:02.88 1:13.38 1:22.59 1:07.13 1:11.65
86 Ethan Lawton 1:16.77   1:26.26    USA 1:17.81 1:16.77 DNF 1:42.08 1:18.90
87 Alexander Montgomery 56.75   1:28.18    USA 1:58.33 56.75 1:12.55 2:42.31 1:13.66
88 Alex Cafolla 1:14.18   1:29.46    USA 2:09.75 1:28.69 1:29.50 1:14.18 1:30.19
89 Scott Lovellette 2:15.59   2:40.21    USA 2:15.75 3:07.93 2:36.96 6:18.69 2:15.59
90 Merlin Mathesius 2:10.22   2:54.88    USA 4:12.43 2:41.05 3:00.09 3:03.49 2:10.22
91 Anastasia Hauff DNF   DNF    USA DNF DNS DNS DNS DNS
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Austin Moore 8.46   9.50    USA 8.46 10.06 9.43 9.00 20.53
2 Drew Brads 9.47   10.59    USA 12.03 11.19 10.21 9.47 10.36
3 Lucas Etter 9.59   10.88    USA 10.40 11.91 9.59 10.34 12.15
4 Christopher Olson 9.78   11.00    USA 10.05 9.78 11.61 13.78 11.33
5 Louis Cormier 10.05   11.49    Canada 11.08 12.15 11.25 10.05 12.28
6 SeungBeom Cho (조승범) 10.06   11.71    Korea 12.46 11.80 11.78 10.06 11.55
7 John Brechon 10.30   11.79    USA 14.09 10.86 11.71 12.81 10.30
8 Rami Sbahi 11.44   12.66    USA 15.18 12.18 13.31 11.44 12.50
9 Trevor Petersen 12.19   13.63    USA 26.43 15.52 12.41 12.19 12.96
10 Dylan Hughlett 11.44   14.58    USA 13.30 11.44 15.96 15.80 14.63
11 Dany Yaacoub 12.94   15.03    USA 12.94 15.34 18.81 14.41 15.33
12 Sam Nave 12.86   15.06    USA 14.94 12.86 16.66 16.97 13.58
13 Tristan Wright 14.21   15.72    USA 15.84 16.03 16.93 14.21 15.30
14 Walker Welch 13.50   15.86    USA 16.46 16.05 13.50 15.06 DNF
15 Trevor Mahoney 13.02   15.99    USA 13.69 16.11 18.18 20.05 13.02
16 Nakai Velasquez 12.72   16.06    USA 19.18 15.50 16.28 16.41 12.72
17 Wesley Miller 13.63   16.36    USA 16.33 17.06 15.69 17.90 13.63
18 Jared Benson 13.72   16.43    USA 13.72 17.31 21.36 17.97 14.00
19 Neel Shah 13.47   16.48    USA 19.55 17.34 13.47 17.46 14.65
20 Myles Casanas 14.58   16.70    USA 17.59 17.02 14.58 16.75 16.34
21 James Hildreth 14.78   16.75    USA 16.94 18.63 17.36 14.78 15.96
22 Phillip Lewicki 14.90   17.24    USA 14.90 18.22 19.80 17.18 16.31
23 Brandon Mikel 12.16   19.13    USA 20.68 20.52 23.88 16.19 12.16
24 Ryan Vall 13.22   19.27    USA 13.22 20.94 22.40 20.56 16.30
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christopher Olson 2.00   2.82    USA 4.09 2.00 2.06 2.30 4.44
2 Lucas Etter 3.15   3.52    USA 3.15 5.52 3.31 3.46 3.80
3 John Brechon 3.16   3.61    USA 3.16 3.33 4.05 3.44 6.11
4 SeungBeom Cho (조승범) 3.30   3.66    Korea 4.00 4.61 3.63 3.34 3.30
5 Louis Cormier 2.84   3.85    Canada 3.18 2.84 3.81 4.61 4.55
6 Rami Sbahi 3.46   4.35    USA 5.18 3.83 3.46 4.88 4.33
7 Trevor Petersen 2.90   4.36    USA 4.50 5.22 3.36 7.94 2.90
8 Nathan Dwyer 3.86   4.67    USA 4.22 3.86 6.47 4.50 5.28
9 Sam Nave 3.83   5.09    USA 5.96 4.86 6.33 4.46 3.83
10 Trevor Mahoney 2.72   5.18    USA 2.72 6.33 4.40 4.81 7.80
11 Thomas Yahl 3.68   5.34    USA 3.68 4.88 4.75 6.43 6.38
12 Elliott Ross 4.46   5.48    USA 6.16 4.93 7.44 5.34 4.46
13 Dany Yaacoub 4.75   5.56    USA 5.16 4.75 7.97 6.40 5.11
14 Austin Moore 4.44   5.64    USA 9.63 4.44 6.65 5.47 4.81
15 Seth Hovland 4.72   5.64    USA 6.63 4.96 6.59 4.72 5.37
16 James LaChance 5.22   5.67    USA 5.77 5.22 6.08 5.53 5.72
17 James Hildreth 3.94   5.77    USA DNF 4.75 5.34 7.21 3.94
18 David Vannucchi 4.97   5.82    USA 4.97 5.65 7.21 5.50 6.30
19 Garrett Shugart 5.33   5.82    USA 6.25 5.43 5.33 5.77 6.50
20 Walker Welch 4.90   6.02    USA 6.96 4.90 5.96 7.90 5.15
21 Neel Shah 4.72   6.08    USA 4.72 6.47 5.52 10.59 6.25
22 Ryan Vall 5.21   6.12    USA 5.21 5.65 5.41 7.31 DNF
23 Sebastian Miner 5.55   6.12    USA 6.19 6.88 6.30 5.88 5.55
24 Nick Cafolla 4.83   6.19    USA 10.31 6.30 6.75 4.83 5.53
25 Brandon Mikel 4.91   6.38    USA 4.91 6.55 8.36 6.66 5.93
26 Phillip Lewicki 5.47   6.40    USA 7.96 6.19 7.44 5.47 5.56
27 Dylan Hughlett 5.91   6.44    USA 6.68 8.02 5.91 6.43 6.21
28 Andrew Carbaugh 6.05   6.50    USA 6.55 12.52 6.33 6.61 6.05
29 Jared Benson 4.33   6.58    USA 6.25 4.33 6.88 6.61 DNF
30 William Taylor 6.09   6.79    USA 6.09 6.34 8.28 6.88 7.16
31 Daniel King 5.34   6.80    USA 5.34 6.22 7.52 7.16 7.02
32 Bennett DuBois 6.19   6.84    USA 7.00 6.72 6.19 6.81 8.18
33 Ilkyoo Choi (최일규) 6.47   6.93    Korea 7.11 6.47 6.65 8.78 7.02
34 Joshua Feran 6.28   6.99    USA 7.96 6.28 6.83 6.56 7.59
35 Nakai Velasquez 5.84   7.18    USA 8.46 7.59 6.81 7.13 5.84
36 Andrew Liu 5.88   7.28    Canada 5.88 5.93 9.22 6.68 9.83
37 Kevin Voor 6.00   7.41    USA DNF 7.58 7.75 6.90 6.00
38 Nick Jackson 7.06   7.48    USA 7.19 7.28 7.97 8.53 7.06
39 Kevin Lauer 5.84   7.50    USA 6.62 8.65 5.84 15.33 7.22
40 Anthony Paremsky 6.25   7.51    USA 7.21 8.34 8.25 7.06 6.25
41 Joey Freidline 7.22   8.10    USA 10.75 7.52 8.63 8.16 7.22
42 Kevin Ferguson 4.42   8.12    USA 8.41 7.68 4.42 8.68 8.28
43 Paul Seitz 7.02   8.65    USA 7.69 7.68 10.59 15.08 7.02
44 Rebecca Westhoff 6.43   8.73    USA 7.69 6.43 9.06 DNF 9.43
45 Daniel Hauersperger 6.03   9.03    USA 9.22 9.22 8.65 9.97 6.03
46 Benjamin Skoning 5.93   9.21    USA 10.66 10.83 DNF 6.15 5.93
47 Kevin Unkrich 7.75   9.23    USA 9.80 8.33 9.68 9.69 7.75
48 Brian Kremer 7.56   9.41    USA 9.28 7.56 9.53 9.41 14.53
49 Cooper Bossert 7.19   9.94    USA 8.84 7.19 10.65 12.09 10.33
50 Alex Lovellette 8.71   9.95    USA 8.71 10.69 8.71 10.46 12.53
51 Zachary Blackwell 5.31   10.96    USA 14.36 9.52 12.44 10.93 5.31
52 Kelly Mathesius 8.38   11.23    USA 11.15 8.68 8.38 14.91 13.86
53 Colton Laker 9.69   11.44    USA 10.91 11.22 13.41 9.69 12.19
54 Luke Dwyer 7.18   11.48    USA 12.68 7.18 9.19 12.96 12.58
55 Bobby Krupa 6.93   11.78    USA 16.36 6.93 11.38 11.81 12.15
56 Mike Buttery 8.78   11.85    USA 12.08 8.78 25.11 13.66 9.80
57 Wesley Miller 6.09   11.91    USA DNF 6.09 7.31 22.15 6.27
58 Michael Womack 10.15   12.38    USA 13.55 12.40 11.58 13.16 10.15
59 Marie Hughey 8.52   12.43    USA 11.61 11.68 13.99 19.88 8.52
60 Alex Cafolla 7.27   12.59    USA 13.55 7.27 17.46 9.71 14.52
61 Wesley Taylor 9.56   12.69    USA 13.06 9.56 14.65 11.86 13.15
62 Ryan Huff 9.11   13.97    USA 16.86 9.11 14.58 14.47 12.86
63 Josh Meadows 10.65   14.89    USA 11.33 10.65 19.52 13.83 34.66
64 Kristopher Miedema 10.78   15.62    USA 18.77 19.05 14.94 10.78 13.16
65 Michael McCann 10.94   16.03    USA 20.52 13.21 10.94 14.36 25.00
66 Cyrus Gearhart 10.88   16.98    USA 32.68 10.88 16.00 19.03 15.91
67 Christopher Resendiz 12.47   17.67    USA 45.18 13.58 18.53 12.47 20.90
68 Rebecca Hughey 12.69   18.45    USA 22.58 13.83 23.46 18.93 12.69
69 Buddy Favors Jr. 19.52   26.58    USA 25.02 21.66 19.52 33.06 39.72
70 Caleb Good 18.31   28.13    USA 31.08 26.47 26.84 32.61 18.31
71 Jack Kremer 18.80   33.17    USA DNF 18.80 24.30 25.59 49.61
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Austin Moore 40.68   43.21    USA 43.80 40.68 45.13 40.69 53.55
2 John Brechon 35.15   43.39    USA 40.78 35.15 47.65 44.08 45.31
3 Louis Cormier 38.44   47.01    Canada 38.44 48.34 47.36 48.05 45.63
4 Drew Brads 42.36   48.59    USA 45.93 48.53 57.11 42.36 51.30
5 SeungBeom Cho (조승범) 41.28   50.23    Korea 52.66 41.28 46.69 51.33 1:00.06
6 Christopher Olson 46.86   50.80    USA 54.16 49.43 49.06 53.90 46.86
7 Lucas Etter 46.56   51.28    USA 52.90 55.02 46.56 50.83 50.11
8 Myles Casanas 49.21   55.84    USA 1:14.13 53.97 52.16 1:01.38 49.21
9 Sam Nave 51.46   57.05    USA 51.46 1:08.43 55.30 53.52 1:02.33
10 Trevor Mahoney 56.63   59.20    USA 59.30 56.63 59.97 DNF 58.33
11 Trevor Petersen 49.86   59.59    USA 59.77 49.86 59.84 1:01.93 59.15
12 Nathan Dwyer 55.88   59.68    USA 1:03.02 55.88 1:16.84 58.61 57.40
13 Dylan Hughlett 56.41   1:05.30    USA 1:06.72 1:01.86 1:07.31 1:10.69 56.41
14 Tristan Wright 57.81   1:08.26    USA 57.81 1:09.06 1:11.53 1:04.19 1:12.27
15 James Hildreth 51.13   1:08.51    USA 51.13 1:16.69 1:02.80 1:06.05 DNF
16 Rami Sbahi 55.09   1:13.66    USA 1:20.22 1:05.05 1:20.93 55.09 1:15.72
17 Walker Welch 1:02.68   1:14.94    USA 1:19.86 1:02.68 1:22.33 1:04.41 1:20.55
18 Dany Yaacoub 1:08.36   1:18.23    USA 1:33.02 1:12.30 1:08.36 1:21.43 1:20.96
19 Ilkyoo Choi (최일규) 1:12.16   1:18.44    Korea 1:12.16 1:24.08 1:29.88 1:18.28 1:12.96
20 Elliott Ross 1:04.47   1:21.24    USA 1:04.47 1:21.93 1:25.36 1:21.08 1:20.71
21 Seth Hovland 1:11.15   1:24.48    USA 1:11.34 1:51.91 1:28.11 1:11.15 1:34.00
22 Brandon Mikel 1:13.05   1:25.16    USA 1:13.05 1:21.94 1:31.52 1:31.33 1:22.22
23 Andrew Liu 1:05.11   1:31.93    Canada 1:20.11 1:30.52 1:45.15 2:11.69 1:05.11
24 Joshua Feran 1:25.40   1:32.36    USA 1:53.86 1:25.40 1:34.13 1:25.43 1:37.52
25 Wesley Miller 1:22.96   1:35.48    USA 1:31.88 1:22.96 1:40.22 1:34.33 1:42.31
26 David Vannucchi 1:25.11   1:35.74    USA 1:35.15 1:39.77 1:25.11 1:32.30 1:42.38
27 Sebastian Miner 1:29.61   1:35.98    USA 1:29.61 1:41.03 1:53.27 1:29.86 1:37.06
28 Neel Shah 1:27.80   1:36.91    USA 1:32.53 1:39.08 1:39.13 1:27.80 1:45.31
29 Kelly Mathesius 1:24.06   1:38.40    USA 1:44.27 1:44.16 1:50.08 1:26.78 1:24.06
30 Ryan Vall 1:27.50   1:38.86    USA 1:41.93 1:42.84 1:27.50 1:46.66 1:31.80
31 Garrett Shugart 1:40.93   1:47.84    USA 2:03.61 1:50.02 1:47.63 1:45.86 1:40.93
32 Andrew Carbaugh 1:24.36   1:48.08    USA 1:58.63 1:50.38 1:24.36 1:43.80 1:50.06
33 Daniel King 1:33.34   1:49.97    USA 1:51.33 1:57.28 1:43.56 1:33.34 1:55.02
34 Bennett DuBois 1:33.05   1:53.94    USA 1:33.05 1:50.69 1:57.21 1:55.61 1:55.52
35 Kevin Voor 1:45.44   1:55.12    USA 2:02.69 1:47.72 1:45.44 2:06.09 1:54.94
36 Daniel Hauersperger 1:33.96   1:59.72    USA 1:33.96 DNF 1:41.27 2:29.30 1:48.58
37 Rebecca Westhoff 1:34.03   2:02.11    USA 2:04.37 1:34.03 1:51.05 2:15.06 2:10.91
38 Thomas Yahl 1:31.21   2:46.36    USA DNF 1:31.21 3:02.38 2:09.69 3:07.00
39 Nick Jackson 2:02.91      USA 2:02.91 DNF
40 Anthony Paremsky 2:10.83      USA 2:10.83 2:23.34
41 Bobby Krupa 2:14.03      USA 2:42.94 2:14.03
42 Josh Meadows 2:14.71      USA 2:14.71 2:15.56
43 Phillip Lewicki 2:42.69      USA 2:42.69 3:22.72
44 Colton Laker 3:06.97      USA 3:06.97 DNF
45 Buddy Favors Jr. 3:41.94      USA 3:41.94 5:31.02
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 2:20.25   2:28.73    USA 2:30.28 2:35.65 2:20.25
2 Myles Casanas 2:35.80   2:43.03    USA 2:45.11 2:35.80 2:48.19
3 James Hildreth 2:46.44   2:54.01    USA 2:46.44 3:00.91 2:54.69
4 Louis Cormier 2:51.90   2:57.54    Canada 3:03.30 2:51.90 2:57.43
5 Drew Brads 2:58.00   3:07.97    USA 3:09.52 2:58.00 3:16.40
6 SeungBeom Cho (조승범) 3:12.36   3:16.79    Korea 3:15.31 3:22.69 3:12.36
7 Trevor Petersen 3:11.81   3:29.14    USA 3:11.81 3:24.40 3:51.21
8 Trevor Mahoney 3:28.59   3:31.12    USA 3:28.59 3:31.46 3:33.31
9 Sam Nave 3:37.90   3:49.48    USA 3:50.69 3:37.90 3:59.86
10 Nathan Dwyer 3:51.21   4:06.88    USA 3:51.21 3:54.97 4:34.46
11 Walker Welch 4:02.31   4:19.22    USA 4:22.46 4:32.90 4:02.31
12 Christopher Olson 3:19.77   4:38.61    USA 3:43.27 3:19.77 6:52.80
13 Elliott Ross 4:55.56   5:27.80    USA 4:55.56 5:46.41 5:41.44
14 Lucas Etter 5:13.13      USA 5:13.13
15 Wesley Miller 5:16.34      USA 5:16.34
16 Rami Sbahi 5:23.94      USA 5:23.94
17 Sebastian Miner 6:31.63      USA 6:31.63
18 Brandon Mikel 6:43.72      USA 6:43.72
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 1:43.80   DNF    USA 1:43.80 DNS DNS
2 Brandon Mikel 2:04.78   DNF    USA 2:04.78 DNF DNF
3 John Brechon 2:39.52   DNF    USA 2:39.52 DNF DNF
4 Trevor Petersen 2:50.36   DNF    USA DNF DNF 2:50.36
5 Lucas Etter 3:22.65   3:59.88    USA 3:41.55 4:55.44 3:22.65
6 Rami Sbahi 3:43.03   DNF    USA DNF DNF 3:43.03
7 James LaChance 5:32.18   DNF    USA DNF DNF 5:32.18
8 Neel Shah 5:52.93   DNF    USA 5:52.93 DNF DNF
9 Andrew Liu DNF   DNF    Canada DNF DNF DNF
9 Christopher Olson DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Louis Cormier DNF   DNF    Canada DNF DNF DNF
9 Nakai Velasquez DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Nathan Dwyer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Thomas Yahl DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Trevor Mahoney DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Tristan Wright DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Walker Welch DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Wesley Miller DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christopher Olson 33      USA 33
2 Louis Cormier 42      Canada 42
2 Trevor Mahoney 42      USA 42
4 John Brechon 44      USA 44
5 Sam Nave 45      USA 45
5 Trevor Petersen 45      USA 45
7 Thomas Yahl 46      USA 46
8 Ilkyoo Choi (최일규) 48      Korea 48
8 Seth Hovland 48      USA 48
10 Walker Welch 49      USA 49
11 Kevin Unkrich 60      USA 60
12 Brandon Mikel 69      USA 69
13 Drew Brads DNF      USA DNF
13 Kelly Mathesius DNF      USA DNF
13 Lucas Etter DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christopher Olson 16.47   16.82    USA 17.05 16.75 16.66 19.27 16.47
2 Louis Cormier 17.15   19.34    Canada 19.83 17.15 19.28 19.77 18.96
3 John Brechon 14.13   19.99    USA 24.88 17.41 21.11 21.46 14.13
4 Trevor Petersen 19.55   21.44    USA 24.40 21.08 19.55 22.66 20.59
5 Drew Brads 16.97   21.70    USA 32.02 23.38 16.97 23.43 18.30
6 SeungBeom Cho (조승범) 16.97   22.89    Korea 23.21 21.88 24.80 23.59 16.97
7 Lucas Etter 16.27   24.49    USA 26.33 25.43 24.25 23.80 16.27
8 Nathan Dwyer 19.16   27.55    USA 28.11 32.41 19.16 27.47 27.06
9 Trevor Mahoney 25.18   28.73    USA 28.34 29.84 28.02 30.06 25.18
10 Rami Sbahi 26.03   28.84    USA 35.02 27.80 30.30 26.03 28.43
11 Tristan Wright 22.09   29.54    USA 31.81 30.58 26.22 22.09 34.83
12 Andrew Liu 20.55   30.14    Canada 32.97 34.44 23.00 37.84 20.55
13 Kevin Voor 30.61   31.87    USA 32.02 30.61 39.47 31.08 32.52
14 Walker Welch 31.06   33.76    USA 34.41 35.72 46.72 31.06 31.15
15 James Hildreth 32.19   35.02    USA 36.72 34.13 DNF 34.21 32.19
16 Wesley Miller 24.93   36.14    USA 24.93 42.71 38.44 44.58 27.27
17 Andrew Carbaugh 32.46   36.46    USA 40.13 40.41 36.19 32.46 33.06
18 Brandon Mikel 30.52   38.47    USA 37.30 30.52 41.52 36.59 50.43
19 Dylan Hughlett 34.18   38.77    USA 53.58 34.18 44.94 36.58 34.78
20 Sam Nave 32.43   41.12    USA 49.53 32.43 40.50 33.32 51.08
21 Nakai Velasquez 36.68   42.31    USA 43.36 36.68 44.71 39.06 44.50
22 Ilkyoo Choi (최일규) 36.93   44.02    Korea 49.00 36.93 41.46 46.22 44.38
23 Phillip Lewicki 35.31   44.84    USA 57.22 35.69 45.77 53.06 35.31
24 David Vannucchi 33.30   44.95    USA 52.66 36.38 DNF 45.81 33.30
25 Seth Hovland 40.41   46.38    USA 1:23.58 46.33 43.78 49.03 40.41
26 Bennett DuBois 33.34   47.07    USA 53.90 35.94 1:03.31 51.36 33.34
27 Thomas Yahl 44.13   51.56    USA 52.69 59.33 44.93 57.05 44.13
28 Neel Shah 40.83   51.82    USA 58.59 51.81 DNF 45.06 40.83
29 William Taylor 49.19   52.27    USA 52.91 55.96 51.13 49.19 52.78
30 Daniel King 43.61   54.95    USA 1:11.91 43.61 57.11 53.30 54.44
31 Rebecca Westhoff 45.06   55.19    USA 1:06.69 45.06 52.56 58.00 55.00
32 Daniel Hauersperger 42.16   56.20    USA 1:02.28 54.38 1:06.55 51.94 42.16
33 Kevin Ferguson 43.53   58.61    USA 1:09.41 57.55 1:01.91 56.38 43.53
34 Nick Cafolla 47.93   1:01.30    USA 1:11.40 50.19 1:02.30 47.93 1:11.77
35 Bobby Krupa 46.00   1:09.38    USA 1:22.15 1:06.56 1:07.83 1:13.75 46.00
36 Alex Lovellette 1:07.13   1:13.12    USA 1:21.27 1:52.53 1:07.81 1:07.13 1:10.28
37 Anthony Paremsky 1:03.33   1:13.18    USA 1:17.61 1:13.13 1:03.33 1:08.80 1:24.65
38 Kelly Mathesius 1:00.28   1:32.90    USA 2:15.44 1:14.52 2:29.63 1:00.28 1:08.75
39 Colton Laker 1:27.72   1:41.06    USA 1:38.73 1:33.80 3:03.95 1:27.72 1:50.66
40 Michael Womack 1:08.68   1:46.09    USA 1:51.30 2:25.61 1:36.22 1:50.75 1:08.68
41 Brian Kremer 1:30.33   1:50.69    USA 1:53.40 1:53.00 1:58.96 1:45.68 1:30.33
42 Buddy Favors Jr. 1:58.06   2:25.18    USA 3:23.96 1:58.06 2:31.06 2:27.52 2:16.96
43 Joshua Feran 35.08   DNF    USA 56.97 DNF 35.08 36.15 DNF
44 Benjamin Skoning 1:05.03   DNF    USA DNF 1:22.47 1:05.03 DNF DNS
45 Christopher Resendiz 2:04.02      USA 2:04.02 2:25.86
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nathan Dwyer 7.65   9.13    USA 8.16 7.65 15.30 10.09 9.15
2 John Brechon 10.83   13.74    USA 11.77 15.03 24.50 10.83 14.43
3 Louis Cormier 10.43   14.07    Canada 10.43 12.96 DNF 13.86 15.38
4 Kevin Unkrich 12.66   14.22    USA 12.66 17.50 13.78 15.55 13.34
5 Ilkyoo Choi (최일규) 12.28   14.48    Korea 12.34 20.00 12.28 15.13 15.96
6 Ryan Vall 11.93   14.80    USA 22.21 18.75 12.93 12.72 11.93
7 Brandon Mikel 15.28   15.85    USA 16.97 15.28 16.22 16.05 15.28
8 Walker Welch 13.03   16.48    USA 16.15 16.65 16.65 13.03 17.08
9 Wesley Miller 15.90   17.15    USA DNF 16.11 16.00 15.90 19.33
10 Christopher Olson 14.47   18.39    USA 20.03 20.40 16.02 19.11 14.47
11 Sam Nave 17.46   19.13    USA 17.46 54.08 19.80 19.13 18.47
12 Trevor Petersen 12.59   19.29    USA 27.19 16.56 14.13 12.59 35.83
13 Rami Sbahi 16.28   22.64    USA DNF 19.18 27.21 16.28 21.52
14 Trevor Mahoney 18.68   24.48    USA 30.38 21.61 21.46 18.68 DNF
15 Tristan Wright 14.93   25.83    USA DNF 37.56 14.93 15.25 24.68
16 Lucas Etter 23.53   28.01    USA 30.80 23.53 28.90 27.96 27.16
17 Garrett Shugart 29.68   37.64    USA 37.16 54.19 37.71 29.68 38.05
18 Anthony Paremsky 1:05.16   1:48.64    USA DNF 2:04.11 1:05.16 1:32.13 1:49.68
19 Michael McCann 17.27   DNF    USA 20.72 DNF 42.83 17.27 DNF
20 James Hildreth DNF   DNF    USA DNF DNF DNS DNS DNS
20 Michael Womack DNF   DNF    USA DNF DNS DNS DNS DNS
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Drew Brads 2.33   NAR 3.83   NAR  USA 5.63 2.33 6.02 3.03 2.84
2 Louis Cormier 4.34   5.39    Canada 7.41 4.34 5.68 5.46 5.03
3 Trevor Petersen 3.68   5.67    USA 3.68 7.60 7.59 4.16 5.27
4 John Brechon 5.31   6.40    USA 6.00 5.31 5.86 7.33 8.11
5 SeungBeom Cho (조승범) 5.84   7.46    Korea 7.97 7.06 8.75 7.36 5.84
6 Wesley Miller 6.15   8.34    USA 6.15 8.90 9.22 9.66 6.90
7 Rami Sbahi 7.50   8.38    USA 9.46 9.93 7.77 7.50 7.91
8 Trevor Mahoney 4.90   8.54    USA 10.88 4.90 11.84 7.61 7.13
9 Nathan Dwyer 6.34   8.56    USA 11.15 10.03 8.97 6.34 6.69
10 Christopher Olson 7.16   8.69    USA 10.27 8.78 8.18 9.11 7.16
11 Myles Casanas 4.88   9.55    USA 11.50 8.71 9.63 10.30 4.88
12 Walker Welch 7.94   9.69    USA 11.19 7.94 9.33 9.97 9.78
13 Sam Nave 6.55   10.60    USA 16.77 9.93 10.80 11.08 6.55
14 Garrett Shugart 9.46   10.90    USA 13.43 10.96 10.43 9.46 11.31
15 Ryan Vall 7.38   10.95    USA 13.11 11.86 10.71 10.29 7.38
16 Dylan Hughlett 7.44   11.89    USA 13.66 13.16 13.34 9.16 7.44
17 Seth Hovland 10.13   11.96    USA 15.02 10.13 14.21 10.43 11.25
18 Joshua Feran 9.97   12.88    USA 13.81 11.44 9.97 13.39 14.56
19 Ilkyoo Choi (최일규) 9.97   12.98    Korea 15.18 13.72 13.05 12.16 9.97
20 Brandon Mikel 10.06   13.15    USA 12.63 15.02 19.72 11.79 10.06
21 Lucas Etter 10.55   13.96    USA 14.66 13.55 13.66 10.55 16.38
22 Marie Hughey 11.06   14.69    USA 20.52 12.88 18.34 12.84 11.06
23 Paul Seitz 13.19   16.18    USA 15.91 14.27 18.36 24.09 13.19
24 Jared Benson 10.27   16.65    USA 14.18 21.86 15.96 19.81 10.27
25 Andrew Carbaugh 13.18   16.79    USA 20.08 13.18 15.33 22.83 14.97
26 Bobby Krupa 13.34   17.03    USA 19.63 13.34 17.94 13.55 19.61
27 Rebecca Westhoff 14.42   17.22    USA 17.52 18.47 14.42 15.66 19.11
28 Kevin Ferguson 12.80   17.96    USA 26.78 16.43 21.68 15.77 12.80
29 Dany Yaacoub 9.90   18.08    USA 10.52 DNF 9.90 12.88 30.84
30 Christopher Resendiz 8.21   18.64    USA 19.31 22.75 25.53 8.21 13.86
31 Anthony Paremsky 13.96   20.47    USA 25.22 17.66 13.96 27.34 18.52
32 Benjamin Skoning 8.56   20.98    USA 33.58 16.96 DNF 8.56 12.40
33 James LaChance 14.94   22.24    USA 17.31 16.08 51.59 33.34 14.94
34 Kelly Mathesius 10.50   23.00    USA 27.44 10.50 21.75 DNF 19.81
35 Rebecca Hughey 22.28   28.91    USA 30.86 22.28 34.66 24.94 30.94
36 Kevin Unkrich 12.36   30.30    USA 30.44 50.47 36.80 23.65 12.36
37 Caleb Good 26.11   37.03    USA 47.56 26.11 DNF 33.09 30.43
38 Bennett DuBois 23.44   46.21    USA 1:15.40 28.59 1:04.11 45.94 23.44
39 Michael Womack 17.16   DNF    USA 17.40 17.16 17.21 DNF DNF
40 Anastasia Hauff DNF   DNF    USA DNF DNS DNS DNS DNS
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nathan Dwyer 15.96   19.55    USA 23.21 19.55 23.03 15.96 16.06
2 Sam Nave 19.44   25.28    USA 29.83 26.81 22.06 26.96 19.44
3 Trevor Petersen 25.71   27.49    USA 25.71 28.13 27.68 32.06 26.66
4 John Brechon 20.66   27.60    USA 23.91 34.71 20.66 25.36 33.53
5 SeungBeom Cho (조승범) 25.00   33.62    Korea 50.90 27.11 36.36 25.00 37.38
6 James Hildreth 27.36   35.01    USA 27.36 28.66 40.53 40.38 36.00
7 Louis Cormier 28.27   40.90    Canada 42.75 34.27 45.68 49.84 28.27
8 Ilkyoo Choi (최일규) 32.93   45.57    Korea 53.63 49.64 46.47 40.59 32.93
9 Drew Brads 38.06   48.74    USA 49.68 1:09.11 49.34 47.19 38.06
10 Walker Welch 46.38   51.74    USA 49.90 46.38 48.71 56.61 1:04.41
11 Brandon Mikel 43.71   1:02.89    USA 43.71 1:02.18 1:10.11 1:05.80 1:00.69
12 Anthony Paremsky 59.71   2:56.95    USA 2:51.43 59.71 DNF 2:42.02 3:17.40
13 Dany Yaacoub 1:06.25      USA 1:06.25 1:10.59
14 Elliott Ross 1:08.88      USA 1:18.69 1:08.88
15 Lucas Etter 1:15.84      USA 2:07.05 1:15.84
16 Wesley Miller 1:18.52      USA 1:18.52 1:56.02
17 Bobby Krupa 2:31.09      USA 2:31.09 3:44.58
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 9:24.37   DNF    USA 9:24.37 DNS DNS
2 Brandon Mikel DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
2 Christopher Olson DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
2 Mike Hughey DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
2 Rami Sbahi DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
2 Trevor Mahoney DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
2 Trevor Petersen DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
2 Walker Welch DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 12:29.00   NAR DNF    USA 12:29.00 DNS DNS
2 Brandon Mikel DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
2 John Brechon DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
  3x3x3 With Feet   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Louis Cormier 41.06   NAR 46.08   NAR  Canada 46.02 51.15 41.06
2 Rami Sbahi 2:07.81   2:18.97    USA 2:28.78 2:07.81 2:20.31
3 Ilkyoo Choi (최일규) 2:10.47   2:33.44    Korea 2:33.13 2:56.71 2:10.47
4 Walker Welch 2:31.18   3:07.39    USA 2:31.18 3:09.40 3:41.59
5 Wesley Miller 5:03.08      USA 5:03.08
6 Brandon Mikel 5:09.59      USA 5:09.59
7 Bennett DuBois 9:57.22      USA 9:57.22
8 John Brechon DNF      USA DNF
8 Trevor Petersen DNF      USA DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rami Sbahi 0.96   1.08    USA 1.11 1.09 1.18 1.05 0.96
2 Sam Nave 1.15   1.21    USA 1.21 1.19 1.15 2.22 1.22
3 Louis Cormier 1.16   1.28    Canada 1.16 1.30 1.91 1.22 1.32
4 Lucas Etter 1.22   1.29    USA 1.28 1.33 1.25 1.46 1.22
5 John Brechon 1.22   1.32    USA 1.28 2.09 1.22 1.40 1.28
6 Dany Yaacoub 1.33   1.49    USA DNF 1.47 1.61 1.33 1.38
7 Jared Benson 1.19   1.60    USA 1.19 1.63 1.96 1.21 DNF
8 Nathan Dwyer 1.58   1.81    USA 1.58 1.75 2.09 1.66 2.03
9 Ryan Huff 1.68   1.83    USA 1.97 1.80 2.02 1.68 1.71
10 Brandon Mikel 1.18   1.86    USA 7.43 1.47 1.91 2.21 1.18
11 Benjamin Skoning 1.41   1.86    USA DNF 2.75 1.41 1.41 1.41
12 Bobby Krupa 1.52   1.93    USA 1.66 2.16 1.52 2.36 1.96
13 Trevor Petersen 0.96   1.96    USA DNF 1.08 0.96 2.84 1.97
14 Ilkyoo Choi (최일규) 1.75   2.00    Korea 2.03 1.75 2.02 2.19 1.94
15 Alex Cafolla 1.88   2.07    USA 2.03 2.18 2.09 2.08 1.88
16 Zachary Blackwell 1.80   2.11    USA 2.50 1.80 2.00 3.05 1.83
17 Wesley Miller 1.83   2.22    USA 2.52 2.41 2.19 2.06 1.83
18 Nick Cafolla 1.56   2.27    USA 1.56 3.65 1.63 1.59 3.59
19 Christopher Resendiz 1.97   2.39    USA 2.78 DNF 2.06 1.97 2.33
20 Marie Hughey 2.09   2.47    USA 2.09 2.33 2.72 2.47 2.61
21 Dylan Hughlett 1.30   2.53    USA 1.30 2.16 3.77 1.65 DNF
22 Michael McCann 1.81   2.68    USA 3.71 2.43 1.81 3.69 1.91
23 Rebecca Westhoff 2.34   2.77    USA 7.06 2.75 2.81 2.75 2.34
24 Mike Hughey 1.56   2.82    USA 1.56 4.28 4.81 2.38 1.81
25 Kelly Mathesius 2.65   2.88    USA 3.11 3.93 2.65 2.72 2.81
26 Luke Dwyer 1.81   2.92    USA 4.91 2.08 1.81 4.02 2.65
27 Paul Seitz 2.11   2.94    USA 2.31 3.65 2.86 2.11 5.05
28 Kevin Unkrich 1.84   2.96    USA 3.90 2.33 2.65 1.84 4.15
29 Kevin Ferguson 2.34   3.10    USA 4.75 2.43 4.09 2.34 2.77
30 Walker Welch 2.19   3.21    USA 4.11 2.93 4.22 2.59 2.19
31 James Hildreth 1.97   3.34    USA 5.66 1.97 2.78 2.52 4.72
32 Kristopher Miedema 2.34   3.92    USA 3.21 2.34 3.84 DNF 4.71
33 Rachel Hughey 3.25   4.03    USA 4.25 4.19 3.65 DNF 3.25
34 Rebecca Hughey 3.19   4.38    USA 6.47 3.78 3.19 4.94 4.41
35 Katy Krupa 4.88   5.22    USA 6.78 4.91 5.83 4.88 4.91
36 Thomas Yahl 2.21   6.29    USA 2.78 DNF 9.28 2.21 6.82
37 Anthony Paremsky 1.52   6.60    USA 7.61 1.52 DNF 9.34 2.86
38 Joshua Feran 1.08   DNF    USA DNF DNF DNF DNF 1.08
39 Andrew Liu 1.16   DNF    Canada DNF 1.68 3.15 DNF 1.16
40 Ryan Vall 1.58   DNF    USA 1.58 4.19 DNF DNF DNS
41 Jacob Cafolla 1.91   DNF    USA 2.09 2.44 DNF 1.91 DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sam Nave 2.56   2.94    USA 2.90 2.66 3.25 2.56 4.19
2 Nathan Dwyer 2.65   2.96    USA 3.09 3.38 2.86 2.93 2.65
3 Joshua Feran 2.65   3.03    USA DNF 2.65 3.41 2.86 2.81
4 Rami Sbahi 3.11   3.59    USA 5.81 3.53 3.22 4.02 3.11
5 Brandon Mikel 3.33   3.60    USA 3.33 3.44 3.71 3.66 5.21
6 Mike Hughey 3.41   3.61    USA 3.69 3.72 3.43 4.13 3.41
7 Wesley Miller 3.25   3.69    USA 7.02 3.36 3.25 4.11 3.61
8 Trevor Petersen 3.46   3.97    USA 4.55 4.08 3.63 4.21 3.46
9 Louis Cormier 3.08   4.25    Canada 3.84 3.08 3.90 9.27 5.02
10 Jared Benson 3.00   4.47    USA DNF 5.38 4.50 3.00 3.52
11 Rebecca Hughey 3.91   4.51    USA 4.33 4.03 3.91 6.21 5.16
12 Marie Hughey 4.25   4.53    USA 4.41 4.25 4.88 4.30 11.38
13 Lucas Etter 3.97   4.54    USA 4.59 4.08 3.97 4.96 6.71
14 Andrew Liu 4.05   4.59    Canada 4.88 4.44 4.46 7.09 4.05
15 Dylan Hughlett 3.78   4.73    USA 4.50 5.94 3.78 4.91 4.77
16 Anthony Paremsky 4.52   4.96    USA 5.15 4.52 4.66 5.06 8.18
17 John Brechon 4.08   5.08    USA 4.69 7.63 4.08 5.46 5.08
18 Luke Dwyer 4.06   5.25    USA 5.66 6.05 4.58 5.50 4.06
19 Dany Yaacoub 5.06   5.36    USA 5.06 5.09 6.15 5.50 5.50
20 Ryan Vall 5.13   5.56    USA 5.63 5.13 5.43 DNF 5.63
21 Michael McCann 4.02   5.60    USA 4.02 5.90 8.25 4.65 6.25
22 Bobby Krupa 5.33   5.66    USA 5.58 5.77 5.63 5.33 7.53
23 Walker Welch 4.71   5.96    USA 6.16 7.28 6.58 5.13 4.71
24 James Hildreth 5.40   6.52    USA 5.56 14.41 8.21 5.78 5.40
25 Rebecca Westhoff 10.63   13.41    USA 10.78 17.65 DNF 10.63 11.80
26 Benjamin Skoning 4.27   DNF    USA 6.78 4.27 7.81 DNF DNF
Alex Cafolla    USA
Alex Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 1:14.18   1:29.46   2:09.75 1:28.69 1:29.50 1:14.18 1:30.19
2x2x2 Cube Final 60 7.27   12.59   13.55 7.27 17.46 9.71 14.52
Rubik's Magic Final 15 1.88   2.07   2.03 2.18 2.09 2.08 1.88
Alex Lovellette    USA
Alex Lovellette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 24.28   27.80   28.21 26.30 24.28 29.58 28.88
2x2x2 Cube Final 50 8.71   9.95   8.71 10.69 8.71 10.46 12.53
3x3x3 One-Handed Combined Final 36 1:07.13   1:13.12   1:21.27 1:52.53 1:07.81 1:07.13 1:10.28
Alexander Montgomery    USA
Alexander Montgomery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 56.75   1:28.18   1:58.33 56.75 1:12.55 2:42.31 1:13.66
Anastasia Hauff    USA
Anastasia Hauff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Pyraminx Final 40 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Andrew Carbaugh    USA
Andrew Carbaugh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 15.05   19.00   18.38 16.91 15.05 21.72 DNF
2x2x2 Cube Final 28 6.05   6.50   6.55 12.52 6.33 6.61 6.05
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:24.36   1:48.08   1:58.63 1:50.38 1:24.36 1:43.80 1:50.06
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 32.46   36.46   40.13 40.41 36.19 32.46 33.06
Pyraminx Final 25 13.18   16.79   20.08 13.18 15.33 22.83 14.97
Andrew Liu    Canada
Andrew Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 13.88   17.74   15.68 19.15 18.40 21.00 13.88
2x2x2 Cube Final 36 5.88   7.28   5.88 5.93 9.22 6.68 9.83
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:05.11   1:31.93   1:20.11 1:30.52 1:45.15 2:11.69 1:05.11
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 20.55   30.14   32.97 34.44 23.00 37.84 20.55
Rubik's Magic Final 39 1.16   DNF   DNF 1.68 3.15 DNF 1.16
Master Magic Final 14 4.05   4.59   4.88 4.44 4.46 7.09 4.05
Andrew Lukachick    USA
Andrew Lukachick
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 22.84   28.77   30.58 22.84 29.05 29.33 27.94
Anthony Paremsky    USA
Anthony Paremsky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 17.53   24.97   22.61 26.94 25.72 17.53 26.59
2x2x2 Cube Final 40 6.25   7.51   7.21 8.34 8.25 7.06 6.25
4x4x4 Cube Combined Final 40 2:10.83     2:10.83 2:23.34
3x3x3 One-Handed Combined Final 37 1:03.33   1:13.18   1:17.61 1:13.13 1:03.33 1:08.80 1:24.65
Rubik's Clock Final 18 1:05.16   1:48.64   DNF 2:04.11 1:05.16 1:32.13 1:49.68
Pyraminx Final 31 13.96   20.47   25.22 17.66 13.96 27.34 18.52
Square-1 Combined Final 12 59.71   2:56.95   2:51.43 59.71 DNF 2:42.02 3:17.40
Rubik's Magic Final 37 1.52   6.60   7.61 1.52 DNF 9.34 2.86
Master Magic Final 16 4.52   4.96   5.15 4.52 4.66 5.06 8.18
Austin Moore    USA
Austin Moore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.46   9.50   8.46 10.06 9.43 9.00 20.53
First round 1 9.16   10.71   10.65 11.88 11.11 9.16 10.36
2x2x2 Cube Final 14 4.44   5.64   9.63 4.44 6.65 5.47 4.81
4x4x4 Cube Combined Final 1 40.68   43.21   43.80 40.68 45.13 40.69 53.55
Benjamin Skoning    USA
Benjamin Skoning
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 23.93   26.64   27.66 28.47 23.93 27.08 25.19
2x2x2 Cube Final 46 5.93   9.21   10.66 10.83 DNF 6.15 5.93
3x3x3 One-Handed Combined Final 44 1:05.03   DNF   DNF 1:22.47 1:05.03 DNF DNS
Pyraminx Final 32 8.56   20.98   33.58 16.96 DNF 8.56 12.40
Rubik's Magic Final 11 1.41   1.86   DNF 2.75 1.41 1.41 1.41
Master Magic Final 26 4.27   DNF   6.78 4.27 7.81 DNF DNF
Bennett DuBois    USA
Bennett DuBois
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 20.41   25.21   20.41 25.96 26.91 27.72 22.75
2x2x2 Cube Final 32 6.19   6.84   7.00 6.72 6.19 6.81 8.18
4x4x4 Cube Combined Final 34 1:33.05   1:53.94   1:33.05 1:50.69 1:57.21 1:55.61 1:55.52
3x3x3 One-Handed Combined Final 26 33.34   47.07   53.90 35.94 1:03.31 51.36 33.34
Pyraminx Final 38 23.44   46.21   1:15.40 28.59 1:04.11 45.94 23.44
3x3x3 With Feet Combined Final 7 9:57.22     9:57.22
Bobby Krupa    USA
Bobby Krupa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 21.03   25.57   24.38 28.36 29.94 23.97 21.03
2x2x2 Cube Final 55 6.93   11.78   16.36 6.93 11.38 11.81 12.15
4x4x4 Cube Combined Final 41 2:14.03     2:42.94 2:14.03
3x3x3 One-Handed Combined Final 35 46.00   1:09.38   1:22.15 1:06.56 1:07.83 1:13.75 46.00
Pyraminx Final 26 13.34   17.03   19.63 13.34 17.94 13.55 19.61
Square-1 Combined Final 17 2:31.09     2:31.09 3:44.58
Rubik's Magic Final 12 1.52   1.93   1.66 2.16 1.52 2.36 1.96
Master Magic Final 22 5.33   5.66   5.58 5.77 5.63 5.33 7.53
Brandon Mikel    USA
Brandon Mikel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 23 12.16   19.13   20.68 20.52 23.88 16.19 12.16
First round 15 14.25   16.24   14.31 14.25 17.56 18.27 16.86
2x2x2 Cube Final 25 4.91   6.38   4.91 6.55 8.36 6.66 5.93
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:13.05   1:25.16   1:13.05 1:21.94 1:31.52 1:31.33 1:22.22
6x6x6 Cube Combined Final 18 6:43.72     6:43.72
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:04.78   DNF   2:04.78 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 12 69     69
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 30.52   38.47   37.30 30.52 41.52 36.59 50.43
Rubik's Clock Final 7 15.28   15.85   16.97 15.28 16.22 16.05 15.28
Pyraminx Final 20 10.06   13.15   12.63 15.02 19.72 11.79 10.06
Square-1 Combined Final 11 43.71   1:02.89   43.71 1:02.18 1:10.11 1:05.80 1:00.69
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 With Feet Combined Final 6 5:09.59     5:09.59
Rubik's Magic Final 10 1.18   1.86   7.43 1.47 1.91 2.21 1.18
Master Magic Final 5 3.33   3.60   3.33 3.44 3.71 3.66 5.21
Brian Kremer    USA
Brian Kremer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 24.93   30.19   26.96 24.93 31.78 44.59 31.84
2x2x2 Cube Final 48 7.56   9.41   9.28 7.56 9.53 9.41 14.53
3x3x3 One-Handed Combined Final 41 1:30.33   1:50.69   1:53.40 1:53.00 1:58.96 1:45.68 1:30.33
Buddy Favors Jr.    USA
Buddy Favors Jr.
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 37.96   52.55   37.96 56.56 1:02.80 1:03.88 38.30
2x2x2 Cube Final 69 19.52   26.58   25.02 21.66 19.52 33.06 39.72
4x4x4 Cube Combined Final 45 3:41.94     3:41.94 5:31.02
3x3x3 One-Handed Combined Final 42 1:58.06   2:25.18   3:23.96 1:58.06 2:31.06 2:27.52 2:16.96
Caleb Good    USA
Caleb Good
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 50.90   1:02.64   55.78 50.90 1:08.75 1:08.31 1:03.84
2x2x2 Cube Final 70 18.31   28.13   31.08 26.47 26.84 32.61 18.31
Pyraminx Final 37 26.11   37.03   47.56 26.11 DNF 33.09 30.43
Chris Laudenschlager    USA
Chris Laudenschlager
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 38.47   41.29   39.06 42.75 54.22 38.47 42.06
Christian Augsburger    USA
Christian Augsburger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 35.52   48.42   38.90 35.52 48.25 58.11 DNF
Christopher Olson    USA
Christopher Olson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.78   11.00   10.05 9.78 11.61 13.78 11.33
First round 2 8.90   10.84   9.27 11.58 11.68 13.44 8.90
2x2x2 Cube Final 1 2.00   2.82   4.09 2.00 2.06 2.30 4.44
4x4x4 Cube Combined Final 6 46.86   50.80   54.16 49.43 49.06 53.90 46.86
6x6x6 Cube Combined Final 12 3:19.77   4:38.61   3:43.27 3:19.77 6:52.80
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 33     33
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 16.47   16.82   17.05 16.75 16.66 19.27 16.47
Rubik's Clock Final 10 14.47   18.39   20.03 20.40 16.02 19.11 14.47
Pyraminx Final 10 7.16   8.69   10.27 8.78 8.18 9.11 7.16
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Christopher Resendiz    USA
Christopher Resendiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 42.71   46.96   49.11 46.46 47.71 46.72 42.71
2x2x2 Cube Final 67 12.47   17.67   45.18 13.58 18.53 12.47 20.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 45 2:04.02     2:04.02 2:25.86
Pyraminx Final 30 8.21   18.64   19.31 22.75 25.53 8.21 13.86
Rubik's Magic Final 19 1.97   2.39   2.78 DNF 2.06 1.97 2.33
Colton Laker    USA
Colton Laker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 24.05   28.64   25.71 24.05 33.94 26.27 DNF
2x2x2 Cube Final 53 9.69   11.44   10.91 11.22 13.41 9.69 12.19
4x4x4 Cube Combined Final 44 3:06.97     3:06.97 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 39 1:27.72   1:41.06   1:38.73 1:33.80 3:03.95 1:27.72 1:50.66
Cooper Bossert    USA
Cooper Bossert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 27.96   31.24   31.05 28.52 27.96 34.16 45.13
2x2x2 Cube Final 49 7.19   9.94   8.84 7.19 10.65 12.09 10.33
Cyrus Gearhart    USA
Cyrus Gearhart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 40.41   45.19   49.61 1:38.22 43.28 42.68 40.41
2x2x2 Cube Final 66 10.88   16.98   32.68 10.88 16.00 19.03 15.91
Daniel Hauersperger    USA
Daniel Hauersperger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 19.97   20.93   20.02 21.58 22.47 21.19 19.97
2x2x2 Cube Final 45 6.03   9.03   9.22 9.22 8.65 9.97 6.03
4x4x4 Cube Combined Final 36 1:33.96   1:59.72   1:33.96 DNF 1:41.27 2:29.30 1:48.58
3x3x3 One-Handed Combined Final 32 42.16   56.20   1:02.28 54.38 1:06.55 51.94 42.16
Daniel King    USA
Daniel King
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 19.63   22.63   20.88 19.63 23.94 23.06 25.33
2x2x2 Cube Final 31 5.34   6.80   5.34 6.22 7.52 7.16 7.02
4x4x4 Cube Combined Final 33 1:33.34   1:49.97   1:51.33 1:57.28 1:43.56 1:33.34 1:55.02
3x3x3 One-Handed Combined Final 30 43.61   54.95   1:11.91 43.61 57.11 53.30 54.44
Dany Yaacoub    USA
Dany Yaacoub
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 12.94   15.03   12.94 15.34 18.81 14.41 15.33
First round 21 14.75   17.10   15.58 20.84 14.88 14.75 20.90
2x2x2 Cube Final 13 4.75   5.56   5.16 4.75 7.97 6.40 5.11
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:08.36   1:18.23   1:33.02 1:12.30 1:08.36 1:21.43 1:20.96
Pyraminx Final 29 9.90   18.08   10.52 DNF 9.90 12.88 30.84
Square-1 Combined Final 13 1:06.25     1:06.25 1:10.59
Rubik's Magic Final 6 1.33   1.49   DNF 1.47 1.61 1.33 1.38
Master Magic Final 19 5.06   5.36   5.06 5.09 6.15 5.50 5.50
David Vannucchi    USA
David Vannucchi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 15.65   18.94   25.36 16.94 19.33 20.56 15.65
2x2x2 Cube Final 18 4.97   5.82   4.97 5.65 7.21 5.50 6.30
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:25.11   1:35.74   1:35.15 1:39.77 1:25.11 1:32.30 1:42.38
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 33.30   44.95   52.66 36.38 DNF 45.81 33.30
Dominik Garcia    USA
Dominik Garcia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 1:02.88   1:10.72   1:02.88 1:13.38 1:22.59 1:07.13 1:11.65
Drew Brads    USA
Drew Brads
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.47   10.59   12.03 11.19 10.21 9.47 10.36
First round 6 10.43   11.24   10.43 11.58 11.77 10.52 11.63
4x4x4 Cube Combined Final 4 42.36   48.59   45.93 48.53 57.11 42.36 51.30
6x6x6 Cube Combined Final 5 2:58.00   3:07.97   3:09.52 2:58.00 3:16.40
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 16.97   21.70   32.02 23.38 16.97 23.43 18.30
Pyraminx Final 1 2.33   NAR 3.83   NAR 5.63 2.33 6.02 3.03 2.84
Square-1 Combined Final 9 38.06   48.74   49.68 1:09.11 49.34 47.19 38.06
Dylan Hughlett    USA
Dylan Hughlett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.44   14.58   13.30 11.44 15.96 15.80 14.63
First round 9 10.59   13.04   14.50 10.59 11.88 12.75 DNF
2x2x2 Cube Final 27 5.91   6.44   6.68 8.02 5.91 6.43 6.21
4x4x4 Cube Combined Final 13 56.41   1:05.30   1:06.72 1:01.86 1:07.31 1:10.69 56.41
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 34.18   38.77   53.58 34.18 44.94 36.58 34.78
Pyraminx Final 16 7.44   11.89   13.66 13.16 13.34 9.16 7.44
Rubik's Magic Final 21 1.30   2.53   1.30 2.16 3.77 1.65 DNF
Master Magic Final 15 3.78   4.73   4.50 5.94 3.78 4.91 4.77
Elliott Ross    USA
Elliott Ross
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 15.18   19.32   18.94 20.43 21.00 18.59 15.18
2x2x2 Cube Final 12 4.46   5.48   6.16 4.93 7.44 5.34 4.46
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:04.47   1:21.24   1:04.47 1:21.93 1:25.36 1:21.08 1:20.71
6x6x6 Cube Combined Final 13 4:55.56   5:27.80   4:55.56 5:46.41 5:41.44
Square-1 Combined Final 14 1:08.88     1:18.69 1:08.88
Ethan Lawton    USA
Ethan Lawton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 1:16.77   1:26.26   1:17.81 1:16.77 DNF 1:42.08 1:18.90
Garrett Shugart    USA
Garrett Shugart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 20.46   23.14   DNF 20.86 24.25 24.31 20.46
2x2x2 Cube Final 19 5.33   5.82   6.25 5.43 5.33 5.77 6.50
4x4x4 Cube Combined Final 31 1:40.93   1:47.84   2:03.61 1:50.02 1:47.63 1:45.86 1:40.93
Rubik's Clock Final 17 29.68   37.64   37.16 54.19 37.71 29.68 38.05
Pyraminx Final 14 9.46   10.90   13.43 10.96 10.43 9.46 11.31
Ilkyoo Choi (최일규)    Korea
Ilkyoo Choi (최일규)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 15.52   18.86   58.13 17.16 15.52 19.19 20.22
2x2x2 Cube Final 33 6.47   6.93   7.11 6.47 6.65 8.78 7.02
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:12.16   1:18.44   1:12.16 1:24.08 1:29.88 1:18.28 1:12.96
3x3x3 Fewest Moves Final 8 48     48
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 36.93   44.02   49.00 36.93 41.46 46.22 44.38
Rubik's Clock Final 5 12.28   14.48   12.34 20.00 12.28 15.13 15.96
Pyraminx Final 19 9.97   12.98   15.18 13.72 13.05 12.16 9.97
Square-1 Combined Final 8 32.93   45.57   53.63 49.64 46.47 40.59 32.93
3x3x3 With Feet Combined Final 3 2:10.47   2:33.44   2:33.13 2:56.71 2:10.47
Rubik's Magic Final 14 1.75   2.00   2.03 1.75 2.02 2.19 1.94
Jack Kremer    USA
Jack Kremer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 56.77   1:07.49   1:16.52 1:04.47 1:10.78 56.77 1:07.22
2x2x2 Cube Final 71 18.80   33.17   DNF 18.80 24.30 25.59 49.61
Jacob Cafolla    USA
Jacob Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 41 1.91   DNF   2.09 2.44 DNF 1.91 DNF
James Hildreth    USA
James Hildreth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 21 14.78   16.75   16.94 18.63 17.36 14.78 15.96
First round 16 14.68   16.66   17.19 22.66 17.47 15.33 14.68
2x2x2 Cube Final 17 3.94   5.77   DNF 4.75 5.34 7.21 3.94
4x4x4 Cube Combined Final 15 51.13   1:08.51   51.13 1:16.69 1:02.80 1:06.05 DNF
6x6x6 Cube Combined Final 3 2:46.44   2:54.01   2:46.44 3:00.91 2:54.69
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 32.19   35.02   36.72 34.13 DNF 34.21 32.19
Rubik's Clock Final 20 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Square-1 Combined Final 6 27.36   35.01   27.36 28.66 40.53 40.38 36.00
Rubik's Magic Final 31 1.97   3.34   5.66 1.97 2.78 2.52 4.72
Master Magic Final 24 5.40   6.52   5.56 14.41 8.21 5.78 5.40
James LaChance    USA
James LaChance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 16.63   17.78   16.63 18.43 19.59 17.46 17.44
2x2x2 Cube Final 16 5.22   5.67   5.77 5.22 6.08 5.53 5.72
3x3x3 Blindfolded Final 7 5:32.18   DNF   DNF DNF 5:32.18
Pyraminx Final 33 14.94   22.24   17.31 16.08 51.59 33.34 14.94
Jared Benson    USA
Jared Benson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 18 13.72   16.43   13.72 17.31 21.36 17.97 14.00
First round 12 12.93   15.34   12.93 15.08 15.38 18.16 15.56
2x2x2 Cube Final 29 4.33   6.58   6.25 4.33 6.88 6.61 DNF
Pyraminx Final 24 10.27   16.65   14.18 21.86 15.96 19.81 10.27
Rubik's Magic Final 7 1.19   1.60   1.19 1.63 1.96 1.21 DNF
Master Magic Final 10 3.00   4.47   DNF 5.38 4.50 3.00 3.52
Joey Freidline    USA
Joey Freidline
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 25.68   27.48   25.68 28.30 27.94 36.40 26.21
2x2x2 Cube Final 41 7.22   8.10   10.75 7.52 8.63 8.16 7.22
John Brechon    USA
John Brechon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.30   11.79   14.09 10.86 11.71 12.81 10.30
First round 4 8.63   10.93   9.40 8.63 9.34 14.05 14.66
2x2x2 Cube Final 3 3.16   3.61   3.16 3.33 4.05 3.44 6.11
4x4x4 Cube Combined Final 2 35.15   43.39   40.78 35.15 47.65 44.08 45.31
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:20.25   2:28.73   2:30.28 2:35.65 2:20.25
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:39.52   DNF   2:39.52 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 44     44
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 14.13   19.99   24.88 17.41 21.11 21.46 14.13
Rubik's Clock Final 2 10.83   13.74   11.77 15.03 24.50 10.83 14.43
Pyraminx Final 4 5.31   6.40   6.00 5.31 5.86 7.33 8.11
Square-1 Combined Final 4 20.66   27.60   23.91 34.71 20.66 25.36 33.53
4x4x4 Blindfolded Final 1 9:24.37   DNF   9:24.37 DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 With Feet Combined Final 8 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 5 1.22   1.32   1.28 2.09 1.22 1.40 1.28
Master Magic Final 17 4.08   5.08   4.69 7.63 4.08 5.46 5.08
Josh Meadows    USA
Josh Meadows
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 26.72   29.87   27.46 29.61 32.55 26.72 36.94
2x2x2 Cube Final 63 10.65   14.89   11.33 10.65 19.52 13.83 34.66
4x4x4 Cube Combined Final 42 2:14.71     2:14.71 2:15.56
Joshua Feran    USA
Joshua Feran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 19.19   21.22   20.97 26.21 19.19 21.38 21.30
2x2x2 Cube Final 34 6.28   6.99   7.96 6.28 6.83 6.56 7.59
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:25.40   1:32.36   1:53.86 1:25.40 1:34.13 1:25.43 1:37.52
3x3x3 One-Handed Combined Final 43 35.08   DNF   56.97 DNF 35.08 36.15 DNF
Pyraminx Final 18 9.97   12.88   13.81 11.44 9.97 13.39 14.56
Rubik's Magic Final 38 1.08   DNF   DNF DNF DNF DNF 1.08
Master Magic Final 3 2.65   3.03   DNF 2.65 3.41 2.86 2.81
Josiah Serie    USA
Josiah Serie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 27.03   31.41   27.80 32.84 27.03 DNF 33.58
Junho Jeong    Korea
Junho Jeong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 34.08   42.57   43.80 34.08 44.97 43.94 39.97
Katy Krupa    USA
Katy Krupa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 35 4.88   5.22   6.78 4.91 5.83 4.88 4.91
Kelly Mathesius    USA
Kelly Mathesius
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 17.94   22.37   20.66 17.94 26.38 22.71 23.75
2x2x2 Cube Final 52 8.38   11.23   11.15 8.68 8.38 14.91 13.86
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:24.06   1:38.40   1:44.27 1:44.16 1:50.08 1:26.78 1:24.06
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 38 1:00.28   1:32.90   2:15.44 1:14.52 2:29.63 1:00.28 1:08.75
Pyraminx Final 34 10.50   23.00   27.44 10.50 21.75 DNF 19.81
Rubik's Magic Final 25 2.65   2.88   3.11 3.93 2.65 2.72 2.81
Kevin Ferguson    USA
Kevin Ferguson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 20.68   21.06   21.53 20.69 20.68 20.96 22.55
2x2x2 Cube Final 42 4.42   8.12   8.41 7.68 4.42 8.68 8.28
3x3x3 One-Handed Combined Final 33 43.53   58.61   1:09.41 57.55 1:01.91 56.38 43.53
Pyraminx Final 28 12.80   17.96   26.78 16.43 21.68 15.77 12.80
Rubik's Magic Final 29 2.34   3.10   4.75 2.43 4.09 2.34 2.77
Kevin Lauer    USA
Kevin Lauer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 15.34   19.70   21.86 20.80 15.34 16.43 24.31
2x2x2 Cube Final 39 5.84   7.50   6.62 8.65 5.84 15.33 7.22
Kevin Unkrich    USA
Kevin Unkrich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 18.50   22.89   20.96 25.36 18.50 22.36 25.41
2x2x2 Cube Final 47 7.75   9.23   9.80 8.33 9.68 9.69 7.75
3x3x3 Fewest Moves Final 11 60     60
Rubik's Clock Final 4 12.66   14.22   12.66 17.50 13.78 15.55 13.34
Pyraminx Final 36 12.36   30.30   30.44 50.47 36.80 23.65 12.36
Rubik's Magic Final 28 1.84   2.96   3.90 2.33 2.65 1.84 4.15
Kevin Voor    USA
Kevin Voor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 23.33   26.78   29.63 25.56 23.33 25.15 32.59
2x2x2 Cube Final 37 6.00   7.41   DNF 7.58 7.75 6.90 6.00
4x4x4 Cube Combined Final 35 1:45.44   1:55.12   2:02.69 1:47.72 1:45.44 2:06.09 1:54.94
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 30.61   31.87   32.02 30.61 39.47 31.08 32.52
Kristopher Miedema    USA
Kristopher Miedema
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 25.22   39.20   45.33 32.13 DNF 25.22 40.13
2x2x2 Cube Final 64 10.78   15.62   18.77 19.05 14.94 10.78 13.16
Rubik's Magic Final 32 2.34   3.92   3.21 2.34 3.84 DNF 4.71
Kyle Roberts    USA
Kyle Roberts
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 34.06   43.31   40.36 1:04.66 41.16 34.06 48.40
Louis Cormier    Canada
Louis Cormier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.05   11.49   11.08 12.15 11.25 10.05 12.28
First round 3 9.36   10.90   10.68 12.27 11.18 9.36 10.84
2x2x2 Cube Final 5 2.84   3.85   3.18 2.84 3.81 4.61 4.55
4x4x4 Cube Combined Final 3 38.44   47.01   38.44 48.34 47.36 48.05 45.63
6x6x6 Cube Combined Final 4 2:51.90   2:57.54   3:03.30 2:51.90 2:57.43
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 42     42
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 17.15   19.34   19.83 17.15 19.28 19.77 18.96
Rubik's Clock Final 3 10.43   14.07   10.43 12.96 DNF 13.86 15.38
Pyraminx Final 2 4.34   5.39   7.41 4.34 5.68 5.46 5.03
Square-1 Combined Final 7 28.27   40.90   42.75 34.27 45.68 49.84 28.27
3x3x3 With Feet Combined Final 1 41.06   NAR 46.08   NAR 46.02 51.15 41.06
Rubik's Magic Final 3 1.16   1.28   1.16 1.30 1.91 1.22 1.32
Master Magic Final 9 3.08   4.25   3.84 3.08 3.90 9.27 5.02
Lucas Etter    USA
Lucas Etter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.59   10.88   10.40 11.91 9.59 10.34 12.15
First round 7 10.09   11.80   10.47 12.78 10.09 13.50 12.15
2x2x2 Cube Final 2 3.15   3.52   3.15 5.52 3.31 3.46 3.80
4x4x4 Cube Combined Final 7 46.56   51.28   52.90 55.02 46.56 50.83 50.11
6x6x6 Cube Combined Final 14 5:13.13     5:13.13
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:22.65   3:59.88   3:41.55 4:55.44 3:22.65
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 16.27   24.49   26.33 25.43 24.25 23.80 16.27
Rubik's Clock Final 16 23.53   28.01   30.80 23.53 28.90 27.96 27.16
Pyraminx Final 21 10.55   13.96   14.66 13.55 13.66 10.55 16.38
Square-1 Combined Final 15 1:15.84     2:07.05 1:15.84
Rubik's Magic Final 4 1.22   1.29   1.28 1.33 1.25 1.46 1.22
Master Magic Final 13 3.97   4.54   4.59 4.08 3.97 4.96 6.71
Lucas Huang    USA
Lucas Huang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 38.02   52.89   48.25 38.02 1:14.72 59.38 51.05
Lucas Reutebuch    USA
Lucas Reutebuch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 19.58   23.61   24.78 22.77 23.27 31.43 19.58
Luke Dwyer    USA
Luke Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 37.53   44.45   37.53 39.52 49.81 44.02 51.91
2x2x2 Cube Final 54 7.18   11.48   12.68 7.18 9.19 12.96 12.58
Rubik's Magic Final 26 1.81   2.92   4.91 2.08 1.81 4.02 2.65
Master Magic Final 18 4.06   5.25   5.66 6.05 4.58 5.50 4.06
Marie Hughey    USA
Marie Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 34.68   39.53   34.68 41.08 38.59 39.88 40.11
2x2x2 Cube Final 59 8.52   12.43   11.61 11.68 13.99 19.88 8.52
Pyraminx Final 22 11.06   14.69   20.52 12.88 18.34 12.84 11.06
Rubik's Magic Final 20 2.09   2.47   2.09 2.33 2.72 2.47 2.61
Master Magic Final 12 4.25   4.53   4.41 4.25 4.88 4.30 11.38
Merlin Mathesius    USA
Merlin Mathesius
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 2:10.22   2:54.88   4:12.43 2:41.05 3:00.09 3:03.49 2:10.22
Michael McCann    USA
Michael McCann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 36.02   52.05   56.41 36.02 57.34 50.66 49.08
2x2x2 Cube Final 65 10.94   16.03   20.52 13.21 10.94 14.36 25.00
Rubik's Clock Final 19 17.27   DNF   20.72 DNF 42.83 17.27 DNF
Rubik's Magic Final 22 1.81   2.68   3.71 2.43 1.81 3.69 1.91
Master Magic Final 21 4.02   5.60   4.02 5.90 8.25 4.65 6.25
Michael Womack    USA
Michael Womack
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 44.83   46.26   44.88 44.83 51.58 47.36 46.55
2x2x2 Cube Final 58 10.15   12.38   13.55 12.40 11.58 13.16 10.15
3x3x3 One-Handed Combined Final 40 1:08.68   1:46.09   1:51.30 2:25.61 1:36.22 1:50.75 1:08.68
Rubik's Clock Final 20 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Pyraminx Final 39 17.16   DNF   17.40 17.16 17.21 DNF DNF
Mike Buttery    USA
Mike Buttery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 28.47   32.63   28.47 30.11 33.03 34.75 39.55
2x2x2 Cube Final 56 8.78   11.85   12.08 8.78 25.11 13.66 9.80
Mike Hughey    USA
Mike Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:43.80   DNF   1:43.80 DNS DNS
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 12:29.00   NAR DNF   12:29.00 DNS DNS
Rubik's Magic Final 24 1.56   2.82   1.56 4.28 4.81 2.38 1.81
Master Magic Final 6 3.41   3.61   3.69 3.72 3.43 4.13 3.41
Myles Casanas    USA
Myles Casanas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 20 14.58   16.70   17.59 17.02 14.58 16.75 16.34
First round 17 14.52   16.73   16.86 18.77 14.52 14.56 19.00
4x4x4 Cube Combined Final 8 49.21   55.84   1:14.13 53.97 52.16 1:01.38 49.21
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:35.80   2:43.03   2:45.11 2:35.80 2:48.19
Pyraminx Final 11 4.88   9.55   11.50 8.71 9.63 10.30 4.88
Nakai Velasquez    USA
Nakai Velasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 12.72   16.06   19.18 15.50 16.28 16.41 12.72
First round 13 13.71   15.68   15.81 16.19 13.71 15.03 18.96
2x2x2 Cube Final 35 5.84   7.18   8.46 7.59 6.81 7.13 5.84
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 36.68   42.31   43.36 36.68 44.71 39.06 44.50
Nathan Dwyer    USA
Nathan Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 13.65   18.71   19.84 DNF 13.65 19.84 16.44
2x2x2 Cube Final 8 3.86   4.67   4.22 3.86 6.47 4.50 5.28
4x4x4 Cube Combined Final 12 55.88   59.68   1:03.02 55.88 1:16.84 58.61 57.40
6x6x6 Cube Combined Final 10 3:51.21   4:06.88   3:51.21 3:54.97 4:34.46
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 19.16   27.55   28.11 32.41 19.16 27.47 27.06
Rubik's Clock Final 1 7.65   9.13   8.16 7.65 15.30 10.09 9.15
Pyraminx Final 9 6.34   8.56   11.15 10.03 8.97 6.34 6.69
Square-1 Combined Final 1 15.96   19.55   23.21 19.55 23.03 15.96 16.06
Rubik's Magic Final 8 1.58   1.81   1.58 1.75 2.09 1.66 2.03
Master Magic Final 2 2.65   2.96   3.09 3.38 2.86 2.93 2.65
Nathan Garner    USA
Nathan Garner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 34.77   38.80   43.05 35.00 38.34 46.22 34.77
Neel Shah    USA
Neel Shah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 19 13.47   16.48   19.55 17.34 13.47 17.46 14.65
First round 14 13.36   16.14   13.36 17.94 15.65 14.83 18.94
2x2x2 Cube Final 21 4.72   6.08   4.72 6.47 5.52 10.59 6.25
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:27.80   1:36.91   1:32.53 1:39.08 1:39.13 1:27.80 1:45.31
3x3x3 Blindfolded Final 8 5:52.93   DNF   5:52.93 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 28 40.83   51.82   58.59 51.81 DNF 45.06 40.83
Nick Cafolla    USA
Nick Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 22.58   24.39   22.58 23.06 23.66 26.46 26.80
2x2x2 Cube Final 24 4.83   6.19   10.31 6.30 6.75 4.83 5.53
3x3x3 One-Handed Combined Final 34 47.93   1:01.30   1:11.40 50.19 1:02.30 47.93 1:11.77
Rubik's Magic Final 18 1.56   2.27   1.56 3.65 1.63 1.59 3.59
Nick Jackson    USA
Nick Jackson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 13.19   22.87   22.28 13.19 24.53 21.81 30.71
2x2x2 Cube Final 38 7.06   7.48   7.19 7.28 7.97 8.53 7.06
4x4x4 Cube Combined Final 39 2:02.91     2:02.91 DNF
Paul Seitz    USA
Paul Seitz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 31.83   36.30   39.41 58.21 31.83 31.93 37.56
2x2x2 Cube Final 43 7.02   8.65   7.69 7.68 10.59 15.08 7.02
Pyraminx Final 23 13.19   16.18   15.91 14.27 18.36 24.09 13.19
Rubik's Magic Final 27 2.11   2.94   2.31 3.65 2.86 2.11 5.05
Phillip Lewicki    USA
Phillip Lewicki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 22 14.90   17.24   14.90 18.22 19.80 17.18 16.31
First round 19 14.00   16.85   17.11 20.28 16.93 16.52 14.00
2x2x2 Cube Final 26 5.47   6.40   7.96 6.19 7.44 5.47 5.56
4x4x4 Cube Combined Final 43 2:42.69     2:42.69 3:22.72
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 35.31   44.84   57.22 35.69 45.77 53.06 35.31
Rachel Hughey    USA
Rachel Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 33 3.25   4.03   4.25 4.19 3.65 DNF 3.25
Rami Sbahi    USA
Rami Sbahi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.44   12.66   15.18 12.18 13.31 11.44 12.50
First round 8 11.15   12.56   11.15 14.71 12.33 12.09 13.27
2x2x2 Cube Final 6 3.46   4.35   5.18 3.83 3.46 4.88 4.33
4x4x4 Cube Combined Final 16 55.09   1:13.66   1:20.22 1:05.05 1:20.93 55.09 1:15.72
6x6x6 Cube Combined Final 16 5:23.94     5:23.94
3x3x3 Blindfolded Final 6 3:43.03   DNF   DNF DNF 3:43.03
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 26.03   28.84   35.02 27.80 30.30 26.03 28.43
Rubik's Clock Final 13 16.28   22.64   DNF 19.18 27.21 16.28 21.52
Pyraminx Final 7 7.50   8.38   9.46 9.93 7.77 7.50 7.91
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 With Feet Combined Final 2 2:07.81   2:18.97   2:28.78 2:07.81 2:20.31
Rubik's Magic Final 1 0.96   1.08   1.11 1.09 1.18 1.05 0.96
Master Magic Final 4 3.11   3.59   5.81 3.53 3.22 4.02 3.11
Rebecca Hughey    USA
Rebecca Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 47.36   54.11   47.36 56.58 53.46 1:01.84 52.28
2x2x2 Cube Final 68 12.69   18.45   22.58 13.83 23.46 18.93 12.69
Pyraminx Final 35 22.28   28.91   30.86 22.28 34.66 24.94 30.94
Rubik's Magic Final 34 3.19   4.38   6.47 3.78 3.19 4.94 4.41
Master Magic Final 11 3.91   4.51   4.33 4.03 3.91 6.21 5.16
Rebecca Westhoff    USA
Rebecca Westhoff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 25.31   27.35   25.71 34.15 30.91 25.44 25.31
2x2x2 Cube Final 44 6.43   8.73   7.69 6.43 9.06 DNF 9.43
4x4x4 Cube Combined Final 37 1:34.03   2:02.11   2:04.37 1:34.03 1:51.05 2:15.06 2:10.91
3x3x3 One-Handed Combined Final 31 45.06   55.19   1:06.69 45.06 52.56 58.00 55.00
Pyraminx Final 27 14.42   17.22   17.52 18.47 14.42 15.66 19.11
Rubik's Magic Final 23 2.34   2.77   7.06 2.75 2.81 2.75 2.34
Master Magic Final 25 10.63   13.41   10.78 17.65 DNF 10.63 11.80
Reece Fisher    USA
Reece Fisher
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 37.68   49.86   37.68 53.91 46.94 53.02 49.61
Ryan Huff    USA
Ryan Huff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 28.97   35.33   53.00 34.77 28.97 37.03 34.19
2x2x2 Cube Final 62 9.11   13.97   16.86 9.11 14.58 14.47 12.86
Rubik's Magic Final 9 1.68   1.83   1.97 1.80 2.02 1.68 1.71
Ryan Vall    USA
Ryan Vall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 24 13.22   19.27   13.22 20.94 22.40 20.56 16.30
First round 23 15.69   17.12   16.41 15.69 16.27 18.68 DNF
2x2x2 Cube Final 22 5.21   6.12   5.21 5.65 5.41 7.31 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:27.50   1:38.86   1:41.93 1:42.84 1:27.50 1:46.66 1:31.80
Rubik's Clock Final 6 11.93   14.80   22.21 18.75 12.93 12.72 11.93
Pyraminx Final 15 7.38   10.95   13.11 11.86 10.71 10.29 7.38
Rubik's Magic Final 40 1.58   DNF   1.58 4.19 DNF DNF DNS
Master Magic Final 20 5.13   5.56   5.63 5.13 5.43 DNF 5.63
Sam Nave    USA
Sam Nave
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.86   15.06   14.94 12.86 16.66 16.97 13.58
First round 11 14.06   14.37   14.36 14.06 30.06 14.46 14.28
2x2x2 Cube Final 9 3.83   5.09   5.96 4.86 6.33 4.46 3.83
4x4x4 Cube Combined Final 9 51.46   57.05   51.46 1:08.43 55.30 53.52 1:02.33
6x6x6 Cube Combined Final 9 3:37.90   3:49.48   3:50.69 3:37.90 3:59.86
3x3x3 Fewest Moves Final 5 45     45
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 32.43   41.12   49.53 32.43 40.50 33.32 51.08
Rubik's Clock Final 11 17.46   19.13   17.46 54.08 19.80 19.13 18.47
Pyraminx Final 13 6.55   10.60   16.77 9.93 10.80 11.08 6.55
Square-1 Combined Final 2 19.44   25.28   29.83 26.81 22.06 26.96 19.44
Rubik's Magic Final 2 1.15   1.21   1.21 1.19 1.15 2.22 1.22
Master Magic Final 1 2.56   2.94   2.90 2.66 3.25 2.56 4.19
Scott Lovellette    USA
Scott Lovellette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 2:15.59   2:40.21   2:15.75 3:07.93 2:36.96 6:18.69 2:15.59
Sebastian Miner    USA
Sebastian Miner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 17.19   18.92   22.75 17.19 17.27 22.03 17.46
2x2x2 Cube Final 23 5.55   6.12   6.19 6.88 6.30 5.88 5.55
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:29.61   1:35.98   1:29.61 1:41.03 1:53.27 1:29.86 1:37.06
6x6x6 Cube Combined Final 17 6:31.63     6:31.63
Seth Hovland    USA
Seth Hovland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 15.36   17.90   15.36 29.90 16.63 18.97 18.09
2x2x2 Cube Final 15 4.72   5.64   6.63 4.96 6.59 4.72 5.37
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:11.15   1:24.48   1:11.34 1:51.91 1:28.11 1:11.15 1:34.00
3x3x3 Fewest Moves Final 8 48     48
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 40.41   46.38   1:23.58 46.33 43.78 49.03 40.41
Pyraminx Final 17 10.13   11.96   15.02 10.13 14.21 10.43 11.25
SeungBeom Cho (조승범)    Korea
SeungBeom Cho (조승범)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.06   11.71   12.46 11.80 11.78 10.06 11.55
First round 5 8.03   10.97   10.66 12.38 8.03 11.71 10.53
2x2x2 Cube Final 4 3.30   3.66   4.00 4.61 3.63 3.34 3.30
4x4x4 Cube Combined Final 5 41.28   50.23   52.66 41.28 46.69 51.33 1:00.06
6x6x6 Cube Combined Final 6 3:12.36   3:16.79   3:15.31 3:22.69 3:12.36
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 16.97   22.89   23.21 21.88 24.80 23.59 16.97
Pyraminx Final 5 5.84   7.46   7.97 7.06 8.75 7.36 5.84
Square-1 Combined Final 5 25.00   33.62   50.90 27.11 36.36 25.00 37.38
Thomas Yahl    USA
Thomas Yahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 21.55   25.25   23.15 21.55 25.53 33.77 27.06
2x2x2 Cube Final 11 3.68   5.34   3.68 4.88 4.75 6.43 6.38
4x4x4 Cube Combined Final 38 1:31.21   2:46.36   DNF 1:31.21 3:02.38 2:09.69 3:07.00
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 46     46
3x3x3 One-Handed Combined Final 27 44.13   51.56   52.69 59.33 44.93 57.05 44.13
Rubik's Magic Final 36 2.21   6.29   2.78 DNF 9.28 2.21 6.82
Trevor Mahoney    USA
Trevor Mahoney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 13.02   15.99   13.69 16.11 18.18 20.05 13.02
First round 22 14.93   17.11   16.80 16.69 17.83 14.93 18.58
2x2x2 Cube Final 10 2.72   5.18   2.72 6.33 4.40 4.81 7.80
4x4x4 Cube Combined Final 10 56.63   59.20   59.30 56.63 59.97 DNF 58.33
6x6x6 Cube Combined Final 8 3:28.59   3:31.12   3:28.59 3:31.46 3:33.31
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 42     42
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 25.18   28.73   28.34 29.84 28.02 30.06 25.18
Rubik's Clock Final 14 18.68   24.48   30.38 21.61 21.46 18.68 DNF
Pyraminx Final 8 4.90   8.54   10.88 4.90 11.84 7.61 7.13
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Trevor Petersen    USA
Trevor Petersen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.19   13.63   26.43 15.52 12.41 12.19 12.96
First round 10 10.71   13.74   13.21 15.75 13.66 14.36 10.71
2x2x2 Cube Final 7 2.90   4.36   4.50 5.22 3.36 7.94 2.90
4x4x4 Cube Combined Final 11 49.86   59.59   59.77 49.86 59.84 1:01.93 59.15
6x6x6 Cube Combined Final 7 3:11.81   3:29.14   3:11.81 3:24.40 3:51.21
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:50.36   DNF   DNF DNF 2:50.36
3x3x3 Fewest Moves Final 5 45     45
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 19.55   21.44   24.40 21.08 19.55 22.66 20.59
Rubik's Clock Final 12 12.59   19.29   27.19 16.56 14.13 12.59 35.83
Pyraminx Final 3 3.68   5.67   3.68 7.60 7.59 4.16 5.27
Square-1 Combined Final 3 25.71   27.49   25.71 28.13 27.68 32.06 26.66
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 With Feet Combined Final 8 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 13 0.96   1.96   DNF 1.08 0.96 2.84 1.97
Master Magic Final 8 3.46   3.97   4.55 4.08 3.63 4.21 3.46
Tristan Wright    USA
Tristan Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 14.21   15.72   15.84 16.03 16.93 14.21 15.30
First round 24 13.06   17.26   18.19 14.33 13.06 19.30 19.25
4x4x4 Cube Combined Final 14 57.81   1:08.26   57.81 1:09.06 1:11.53 1:04.19 1:12.27
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 22.09   29.54   31.81 30.58 26.22 22.09 34.83
Rubik's Clock Final 15 14.93   25.83   DNF 37.56 14.93 15.25 24.68
Walker Welch    USA
Walker Welch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 13.50   15.86   16.46 16.05 13.50 15.06 DNF
First round 20 15.05   17.03   16.81 18.19 15.05 17.46 16.81
2x2x2 Cube Final 20 4.90   6.02   6.96 4.90 5.96 7.90 5.15
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:02.68   1:14.94   1:19.86 1:02.68 1:22.33 1:04.41 1:20.55
6x6x6 Cube Combined Final 11 4:02.31   4:19.22   4:22.46 4:32.90 4:02.31
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 49     49
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 31.06   33.76   34.41 35.72 46.72 31.06 31.15
Rubik's Clock Final 8 13.03   16.48   16.15 16.65 16.65 13.03 17.08
Pyraminx Final 12 7.94   9.69   11.19 7.94 9.33 9.97 9.78
Square-1 Combined Final 10 46.38   51.74   49.90 46.38 48.71 56.61 1:04.41
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 With Feet Combined Final 4 2:31.18   3:07.39   2:31.18 3:09.40 3:41.59
Rubik's Magic Final 30 2.19   3.21   4.11 2.93 4.22 2.59 2.19
Master Magic Final 23 4.71   5.96   6.16 7.28 6.58 5.13 4.71
Wesley Miller    USA
Wesley Miller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 17 13.63   16.36   16.33 17.06 15.69 17.90 13.63
First round 18 13.13   16.74   17.50 13.13 15.41 17.30 19.83
2x2x2 Cube Final 57 6.09   11.91   DNF 6.09 7.31 22.15 6.27
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:22.96   1:35.48   1:31.88 1:22.96 1:40.22 1:34.33 1:42.31
6x6x6 Cube Combined Final 15 5:16.34     5:16.34
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 24.93   36.14   24.93 42.71 38.44 44.58 27.27
Rubik's Clock Final 9 15.90   17.15   DNF 16.11 16.00 15.90 19.33
Pyraminx Final 6 6.15   8.34   6.15 8.90 9.22 9.66 6.90
Square-1 Combined Final 16 1:18.52     1:18.52 1:56.02
3x3x3 With Feet Combined Final 5 5:03.08     5:03.08
Rubik's Magic Final 17 1.83   2.22   2.52 2.41 2.19 2.06 1.83
Master Magic Final 7 3.25   3.69   7.02 3.36 3.25 4.11 3.61
Wesley Taylor    USA
Wesley Taylor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 19.03   29.44   32.13 38.59 33.93 22.27 19.03
2x2x2 Cube Final 61 9.56   12.69   13.06 9.56 14.65 11.86 13.15
William Taylor    USA
William Taylor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 20.40   21.94   31.88 20.40 22.71 22.69 20.41
2x2x2 Cube Final 30 6.09   6.79   6.09 6.34 8.28 6.88 7.16
3x3x3 One-Handed Combined Final 29 49.19   52.27   52.91 55.96 51.13 49.19 52.78
Zach Pegg    USA
Zach Pegg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 38.58   40.78   41.81 41.84 38.69 42.66 38.58
Zachary Blackwell    USA
Zachary Blackwell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 31.11   35.36   32.31 42.96 37.90 35.86 31.11
2x2x2 Cube Final 51 5.31   10.96   14.36 9.52 12.44 10.93 5.31
Rubik's Magic Final 16 1.80   2.11   2.50 1.80 2.00 3.05 1.83