Houston Winter 2013

Date City WCA LInk
2013-1-5  USA, Cypress, Texas Houston Winter 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Anthony Brooks 10.61  Sumeet Agarwal 12.65  Alexander Laiche 15.33
 2x2x2 Cube  Sumeet Agarwal 3.76  Anthony Brooks 4.65  Letian Mattia Chang 5.10
 4x4x4 Cube  Sumeet Agarwal 50.93  Frank Morris 1:00.53  Letian Mattia Chang 1:19.26
 5x5x5 Cube  Sumeet Agarwal 1:47.40  Shonathon Collins 1:47.74  Frank Morris 1:51.07
 3x3x3 Blindfolded  Shelley Chang 1:49.28  Anthony Brooks 3:06.13  John Allums 3:14.30
 3x3x3 One-Handed  Anthony Brooks 17.45  Sumeet Agarwal 22.37  Shelley Chang 38.95
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 8.53   10.05    USA 11.56 10.40 8.69 11.06 8.53
2 Sumeet Agarwal 12.25   12.66    USA 15.91 12.25 12.75 12.50 12.72
3 Shonathon Collins 12.36   13.21    USA 12.80 13.02 13.80 17.02 12.36
4 Letian Mattia Chang 13.03   14.43    Italy 13.77 13.03 14.33 15.18 17.15
5 Frank Morris 11.71   14.84    USA 12.93 16.28 15.30 11.71 17.25
6 Shelley Chang 13.58   16.09    USA 15.72 15.52 17.02 13.58 18.78
7 Casey Tharpe 13.18   16.36    USA 17.28 17.69 16.41 13.18 15.40
8 Jesse Adams 15.09   16.47    USA 18.96 15.33 17.05 15.09 17.02
9 Zachary White 14.19   16.97    USA 15.91 19.69 14.19 17.16 17.83
10 Alexander Wong 16.61   17.84    USA 21.97 17.72 16.61 17.28 18.52
11 Alexander Laiche 14.16   18.08    USA 19.08 17.11 14.16 18.06 20.68
12 Adam Particka 14.05   19.25    USA 19.97 19.00 14.05 18.77 20.31
13 John Allums 16.61   19.66    USA 19.72 19.83 16.61 19.43 DNF
14 Nicholas Sanchez 18.43   20.86    USA 22.91 19.53 22.46 18.43 20.58
15 Simen Stiansen 19.77   22.26    Norway 29.86 22.71 23.47 19.77 20.59
16 Chris Bender 19.53   23.65    USA 21.06 27.27 19.53 22.91 26.97
17 Wenxuan Wu 20.80   24.03    China 24.18 23.00 27.83 20.80 24.91
18 Alex Bogaev 21.94   24.31    USA 24.94 21.94 23.43 31.80 24.55
19 Allen Viljoen 18.50   24.44    USA 31.78 20.84 DNF 18.50 20.71
20 Shane Rowland 22.22   25.18    USA 22.22 23.47 33.63 23.86 28.22
21 Neiman Walker 19.24   26.08    USA 28.25 19.24 26.27 27.68 24.28
22 Travis Brunet 21.36   27.33    USA DNF 25.72 21.36 31.27 25.00
23 John Hernandez 24.61   28.45    USA 24.61 31.84 30.15 25.31 29.88
24 Wenyuan Wu 25.44   28.55    China 31.68 37.68 27.86 25.44 26.11
25 Ryan Harris 26.16   29.82    USA 32.93 26.80 30.64 26.16 32.03
26 Ruibing Wang 28.08   29.90    China 31.94 28.08 34.77 29.25 28.50
27 Alejandro Venegas 29.78   32.29    USA 34.06 31.50 29.78 32.15 33.22
28 Adeniji Ogunlana 26.83   32.47    USA 46.72 30.96 32.52 33.93 26.83
29 Christina Blackburn 29.18   39.18    USA DNF 44.08 37.05 29.18 36.40
30 Brayden Dragoo 27.36   39.60    USA 27.36 DNF 44.44 35.47 38.88
31 Francisco Vera-Garza 39.59   43.73    USA 43.52 45.56 43.25 39.59 44.43
32 Alejandro Torres 31.46   44.56    Mexico 39.08 38.08 1:13.90 31.46 56.52
33 Danny Hernandez 37.91   48.05    USA 49.27 37.91 47.63 53.66 47.25
34 Dusty Clark 45.13   48.43    USA 46.50 1:07.88 48.43 50.36 45.13
35 Liam Matsumoto 48.33   54.08    USA 49.84 1:41.72 1:00.00 48.33 52.40
36 Lane Murphy 54.68   57.82    USA 1:04.80 55.83 58.19 59.43 54.68
37 Sammy Tawakkol 34.55   58.42    USA 1:21.88 34.55 DNF 37.47 55.90
38 Alicia Capps 1:02.72   1:11.31    USA 1:10.03 1:22.05 1:12.30 1:02.72 1:11.61
39 Nicolas Martinez 45.58   1:12.48    USA 45.58 DNF 1:33.96 1:13.68 49.80
40 Jeffrey Qi 1:08.22   1:17.56    USA 1:08.22 1:22.38 1:19.41 1:10.90 DNF
41 Evan Esquivel DNF   DNF    USA DNF DNF DNF DNF DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 8.97   9.87    USA 9.63 10.13 9.86 8.97 13.00
2 Sumeet Agarwal 11.38   11.70    USA 11.38 11.55 11.75 13.27 11.80
3 Shonathon Collins 13.43   15.31    USA 17.86 14.77 13.72 13.43 17.43
4 Frank Morris 14.27   15.63    USA 16.83 15.83 15.19 15.88 14.27
5 Letian Mattia Chang 12.75   15.78    Italy 15.81 16.27 12.75 16.15 15.38
6 Alexander Wong 13.40   16.58    USA 19.55 17.69 15.72 13.40 16.34
7 Alexander Laiche 15.90   16.82    USA 17.59 17.61 16.59 16.27 15.90
8 Shelley Chang 14.66   17.63    USA 15.52 20.68 14.66 18.18 19.19
9 Casey Tharpe 17.00   18.32    USA 19.47 17.88 18.02 17.00 19.06
10 Jesse Adams 12.30   18.55    USA 16.61 DNF 20.59 12.30 18.44
11 John Allums 15.08   18.60    USA 18.72 15.08 19.27 20.44 17.81
12 Zachary White 14.86   18.61    USA 19.59 DNF 19.40 14.86 16.84
13 Adam Particka 16.58   19.18    USA 20.25 19.28 18.11 20.15 16.58
14 Simen Stiansen 17.16   19.63    Norway 20.19 18.96 19.75 27.27 17.16
15 Chris Bender 20.33   22.51    USA 28.13 20.33 23.00 23.38 21.16
16 Nicholas Sanchez 21.03   24.89    USA 21.03 25.33 26.36 26.36 22.97
17 Wenxuan Wu 22.16   26.21    China 24.40 28.05 22.16 26.19 37.19
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 8.47   10.61    USA 8.47 13.97 11.09 9.86 10.88
2 Sumeet Agarwal 11.38   12.65    USA 11.38 14.05 11.66 12.63 13.66
3 Alexander Laiche 14.43   15.33    USA 14.83 14.65 18.13 16.52 14.43
4 Letian Mattia Chang 13.25   15.41    Italy 16.08 13.78 13.25 16.38 16.80
5 Shonathon Collins 13.53   15.59    USA DNF 15.61 17.40 13.53 13.77
6 Shelley Chang 14.83   15.66    USA 14.83 16.88 18.41 15.09 15.02
7 Frank Morris 15.56   15.93    USA 15.56 16.13 17.36 15.97 15.69
8 Alexander Wong 13.50   16.62    USA 13.50 13.94 21.72 16.44 19.47
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.50   3.28    USA 3.19 3.05 2.50 3.61 3.88
2 Sumeet Agarwal 2.69   3.89    USA 4.38 4.38 3.58 2.69 3.71
3 Alexander Laiche 5.13   5.26    USA 5.34 5.22 5.21 8.13 5.13
4 Letian Mattia Chang 4.65   5.42    Italy 5.65 4.65 7.03 5.08 5.52
5 Wenyuan Wu 4.03   5.99    China 8.72 4.63 4.61 4.03 10.30
6 Alexander Wong 5.77   6.83    USA 13.34 7.25 7.31 5.77 5.94
7 Zachary White 5.86   7.13    USA 6.71 7.13 DNF 5.86 7.56
8 Jesse Adams 6.08   7.33    USA 8.27 8.63 6.30 6.08 7.43
9 John Allums 5.56   7.63    USA DNF 6.90 10.11 5.88 5.56
10 Chris Bender 6.31   7.73    USA 6.31 8.84 7.53 10.93 6.81
11 John Hernandez 6.33   8.37    USA 9.81 7.55 6.33 13.58 7.75
12 Evan Esquivel 3.80   8.55    USA 6.93 7.44 11.28 12.97 3.80
13 Allen Viljoen 7.16   8.72    USA 8.71 7.16 13.06 8.59 8.86
14 Adam Particka 6.72   8.82    USA 9.72 8.72 6.72 8.02 DNF
15 Nicholas Sanchez 7.59   9.26    USA 20.25 8.21 11.05 8.52 7.59
16 Shane Rowland 5.72   9.55    USA 11.75 9.86 10.36 5.72 8.44
17 Neiman Walker 9.50   10.24    USA 9.50 15.55 10.25 10.44 10.03
18 Wenxuan Wu 3.90   11.60    China DNF 13.16 9.43 3.90 12.21
19 Christina Blackburn 10.96   14.08    USA DNF 10.96 11.44 15.43 15.38
20 Travis Brunet 13.59   15.99    USA 13.59 34.55 15.52 16.22 16.22
21 Brayden Dragoo 10.25   16.75    USA 14.94 18.05 22.52 10.25 17.27
22 Alejandro Torres 10.06   24.90    Mexico 45.41 10.06 38.94 21.34 14.43
23 Liam Matsumoto 11.59   26.15    USA DNF 30.28 24.00 11.59 24.16
24 Lane Murphy 15.13   32.52    USA 19.75 43.91 15.13 36.78 41.02
25 Sammy Tawakkol 6.88   DNF    USA 17.93 17.72 DNF DNF 6.88
26 Jeffrey Qi 23.00   DNF    USA 40.31 DNF 23.36 DNF 23.00
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sumeet Agarwal 2.84   3.76    USA 4.43 3.55 3.31 11.08 2.84
2 Anthony Brooks 4.18   4.65    USA 4.18 4.61 7.55 4.55 4.78
3 Letian Mattia Chang 4.81   5.10    Italy 4.93 4.81 4.96 5.40 6.93
4 Alexander Laiche 5.38   5.99    USA 5.38 6.40 7.31 5.69 5.88
5 Zachary White 4.66   6.13    USA 6.28 4.81 7.30 4.66 7.96
6 Alexander Wong 7.03   8.51    USA 11.53 8.00 7.03 8.63 8.90
7 Wenyuan Wu 5.38   9.07    China 9.83 5.38 9.55 7.83 10.52
8 Jesse Adams 4.05   9.65    USA DNF 7.97 7.40 4.05 13.58
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sumeet Agarwal 48.41   50.93    USA 54.71 52.56 49.00 48.41 51.22
2 Frank Morris 55.97   1:00.53    USA 1:06.78 55.97 1:01.03 1:02.75 57.81
3 Letian Mattia Chang 1:15.52   1:19.26    Italy 1:28.94 1:21.77 1:18.91 1:17.09 1:15.52
4 Zachary White 1:13.53   1:24.33    USA 1:17.05 1:31.63 1:24.30 1:13.53 1:37.08
5 Jesse Adams 1:17.61   1:27.72    USA 1:17.61 1:25.97 1:47.15 1:35.53 1:21.66
6 Allen Viljoen 1:17.41   1:30.32    USA 1:33.78 1:17.41 1:33.03 1:24.15 1:35.78
7 Alexander Wong 1:04.44   1:30.45    USA 1:41.15 1:36.19 1:14.02 2:01.58 1:04.44
8 John Allums 1:23.00   1:31.29    USA 1:35.44 1:23.00 1:29.65 1:32.41 1:31.81
9 Alexander Laiche 1:32.19   1:43.10    USA 1:38.08 2:01.46 1:32.19 1:43.19 1:48.03
10 Adam Particka 1:36.41   1:47.02    USA 2:07.09 1:52.53 1:36.41 1:43.25 1:45.28
11 Alex Bogaev 1:33.68   1:53.26    USA 2:24.03 1:40.59 1:33.68 1:46.11 2:13.09
12 Chris Bender 1:43.56   2:00.54    USA 1:53.66 2:11.80 1:43.56 1:56.15 DNF
13 Shane Rowland 1:45.21   2:01.86    USA 1:45.21 1:54.75 2:16.78 1:54.05 DNF
14 Alejandro Venegas 1:55.09   2:17.35    USA 2:29.96 DNF 2:02.53 1:55.09 2:19.56
15 Adeniji Ogunlana 2:04.28   2:33.60    USA 2:24.08 3:20.21 3:06.65 2:04.28 2:10.08
16 John Hernandez 2:36.80      USA 2:47.96 2:36.80
17 Sammy Tawakkol 3:10.61      USA 3:10.61 3:25.28
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sumeet Agarwal 1:33.43   1:47.40    USA 1:46.61 1:43.72 1:33.43 1:55.58 1:51.86
2 Shonathon Collins 1:37.90   1:47.74    USA 1:45.96 1:37.90 1:41.84 1:55.41 DNF
3 Frank Morris 1:40.50   1:51.07    USA 1:58.71 1:42.90 2:05.38 1:40.50 1:51.59
4 Allen Viljoen 2:21.36   2:44.45    USA 2:43.77 2:42.30 DNF 2:21.36 2:47.27
5 Alexander Wong 2:30.71   2:46.97    USA 2:39.55 3:41.97 2:30.71 2:43.16 2:58.19
6 Zachary White 2:36.36   2:50.81    USA 2:51.46 2:36.36 3:20.27 2:59.27 2:41.69
7 John Allums 2:44.16   2:59.23    USA 3:03.91 3:16.44 2:44.16 2:56.77 2:57.02
8 Shane Rowland 2:50.86   3:01.22    USA 2:50.86 2:59.63 3:21.08 3:08.88 2:55.16
9 Letian Mattia Chang 3:01.08   3:07.32    Italy 3:08.52 3:07.09 3:06.36 3:01.08 3:40.43
10 Alexander Laiche 2:42.34   3:14.88    USA DNF 2:55.97 3:02.36 3:46.30 2:42.34
11 Jesse Adams 3:05.05   3:33.32    USA 3:05.05 3:49.78 3:25.08 DNF 3:25.09
12 Neiman Walker 3:16.91   3:49.69    USA 3:16.91 4:24.55 3:44.58 4:14.09 3:30.40
13 Alex Bogaev 3:34.06      USA 3:34.06 3:48.96
14 Sammy Tawakkol 4:58.83      USA 4:58.83 6:28.50
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang 1:49.28   DNF    USA 1:49.28 DNF 2:11.08
2 Anthony Brooks 3:06.13   DNF    USA DNF DNF 3:06.13
3 John Allums 3:14.30   DNF    USA 3:14.30 DNF DNF
4 Sumeet Agarwal 3:21.75   DNF    USA 5:07.00 DNF 3:21.75
5 Adam Particka 3:52.16   DNF    USA 3:52.16 DNF 5:50.56
6 Letian Mattia Chang 6:36.50   DNF    Italy DNF 6:36.50 DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 18.15   19.81    USA 24.21 20.33 19.05 20.06 18.15
2 Sumeet Agarwal 17.78   20.75    USA 21.71 19.00 21.55 17.78 27.21
3 Adam Particka 32.93   37.68    USA 32.93 42.24 34.63 36.18 DNF
4 Alexander Wong 32.02   38.39    USA 45.02 40.33 32.02 40.61 34.22
5 Alexander Laiche 25.59   38.88    USA 52.05 25.59 40.55 34.78 41.31
6 Allen Viljoen 34.33   39.90    USA 34.69 1:15.46 40.80 34.33 44.21
7 Letian Mattia Chang 30.58   40.47    Italy 33.40 47.13 45.30 42.71 30.58
8 Shelley Chang 41.55   47.33    USA 43.88 49.65 58.34 41.55 48.46
9 Zachary White 31.22   47.34    USA 31.22 49.03 53.61 47.72 45.28
10 Shane Rowland 35.31   56.63    USA 55.15 59.66 55.09 35.31 1:00.34
11 John Hernandez 46.56   58.84    USA 55.50 1:10.46 57.86 1:03.15 46.56
12 Nicholas Sanchez 56.81   58.86    USA 1:31.77 58.72 57.05 1:00.81 56.81
13 Evan Esquivel 49.27   59.36    USA 49.27 57.53 1:05.58 1:33.18 54.96
14 Adeniji Ogunlana 1:20.36   2:15.19    USA DNF 1:20.36 3:25.97 1:36.34 1:43.25
15 Alejandro Venegas 1:31.80      USA 1:31.80 DNS
16 Sammy Tawakkol 1:51.16      USA DNF 1:51.16
17 Lane Murphy DNF      USA DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 16.59   17.45    USA 17.28 16.77 18.30 23.78 16.59
2 Sumeet Agarwal 19.22   22.37    USA 20.36 24.00 23.19 23.56 19.22
3 Shelley Chang 31.18   38.95    USA 45.80 34.61 1:08.72 36.43 31.18
4 Alexander Wong 35.80   39.93    USA 39.93 41.97 35.80 50.15 37.88
5 Alexander Laiche 36.03   40.62    USA 39.27 42.19 40.40 44.77 36.03
6 Allen Viljoen 27.13   42.17    USA 27.13 DNF 43.27 41.34 41.90
7 Adam Particka 35.43   42.90    USA 42.18 43.71 35.43 47.90 42.80
8 Letian Mattia Chang 39.68   58.33    Italy 1:48.83 1:04.61 39.68 42.46 1:07.91
Adam Particka    USA
Adam Particka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.58   19.18   20.25 19.28 18.11 20.15 16.58
First round 12 14.05   19.25   19.97 19.00 14.05 18.77 20.31
2x2x2 Cube First round 14 6.72   8.82   9.72 8.72 6.72 8.02 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:36.41   1:47.02   2:07.09 1:52.53 1:36.41 1:43.25 1:45.28
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:52.16   DNF   3:52.16 DNF 5:50.56
3x3x3 One-Handed Final 7 35.43   42.90   42.18 43.71 35.43 47.90 42.80
Combined First round 3 32.93   37.68   32.93 42.24 34.63 36.18 DNF
Adeniji Ogunlana    USA
Adeniji Ogunlana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 26.83   32.47   46.72 30.96 32.52 33.93 26.83
4x4x4 Cube Combined Final 15 2:04.28   2:33.60   2:24.08 3:20.21 3:06.65 2:04.28 2:10.08
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 1:20.36   2:15.19   DNF 1:20.36 3:25.97 1:36.34 1:43.25
Alejandro Torres    Mexico
Alejandro Torres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 31.46   44.56   39.08 38.08 1:13.90 31.46 56.52
2x2x2 Cube First round 22 10.06   24.90   45.41 10.06 38.94 21.34 14.43
Alejandro Venegas    USA
Alejandro Venegas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 29.78   32.29   34.06 31.50 29.78 32.15 33.22
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:55.09   2:17.35   2:29.96 DNF 2:02.53 1:55.09 2:19.56
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 1:31.80     1:31.80 DNS
Alex Bogaev    USA
Alex Bogaev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 21.94   24.31   24.94 21.94 23.43 31.80 24.55
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:33.68   1:53.26   2:24.03 1:40.59 1:33.68 1:46.11 2:13.09
5x5x5 Cube Combined Final 13 3:34.06     3:34.06 3:48.96
Alexander Laiche    USA
Alexander Laiche
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 14.43   15.33   14.83 14.65 18.13 16.52 14.43
Second round 7 15.90   16.82   17.59 17.61 16.59 16.27 15.90
First round 11 14.16   18.08   19.08 17.11 14.16 18.06 20.68
2x2x2 Cube Final 4 5.38   5.99   5.38 6.40 7.31 5.69 5.88
First round 3 5.13   5.26   5.34 5.22 5.21 8.13 5.13
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:32.19   1:43.10   1:38.08 2:01.46 1:32.19 1:43.19 1:48.03
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:42.34   3:14.88   DNF 2:55.97 3:02.36 3:46.30 2:42.34
3x3x3 One-Handed Final 5 36.03   40.62   39.27 42.19 40.40 44.77 36.03
Combined First round 5 25.59   38.88   52.05 25.59 40.55 34.78 41.31
Alexander Wong    USA
Alexander Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.50   16.62   13.50 13.94 21.72 16.44 19.47
Second round 6 13.40   16.58   19.55 17.69 15.72 13.40 16.34
First round 10 16.61   17.84   21.97 17.72 16.61 17.28 18.52
2x2x2 Cube Final 6 7.03   8.51   11.53 8.00 7.03 8.63 8.90
First round 6 5.77   6.83   13.34 7.25 7.31 5.77 5.94
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:04.44   1:30.45   1:41.15 1:36.19 1:14.02 2:01.58 1:04.44
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:30.71   2:46.97   2:39.55 3:41.97 2:30.71 2:43.16 2:58.19
3x3x3 One-Handed Final 4 35.80   39.93   39.93 41.97 35.80 50.15 37.88
Combined First round 4 32.02   38.39   45.02 40.33 32.02 40.61 34.22
Alicia Capps    USA
Alicia Capps
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 1:02.72   1:11.31   1:10.03 1:22.05 1:12.30 1:02.72 1:11.61
Allen Viljoen    USA
Allen Viljoen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 18.50   24.44   31.78 20.84 DNF 18.50 20.71
2x2x2 Cube First round 13 7.16   8.72   8.71 7.16 13.06 8.59 8.86
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:17.41   1:30.32   1:33.78 1:17.41 1:33.03 1:24.15 1:35.78
5x5x5 Cube Combined Final 4 2:21.36   2:44.45   2:43.77 2:42.30 DNF 2:21.36 2:47.27
3x3x3 One-Handed Final 6 27.13   42.17   27.13 DNF 43.27 41.34 41.90
Combined First round 6 34.33   39.90   34.69 1:15.46 40.80 34.33 44.21
Anthony Brooks    USA
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.47   10.61   8.47 13.97 11.09 9.86 10.88
Second round 1 8.97   9.87   9.63 10.13 9.86 8.97 13.00
First round 1 8.53   10.05   11.56 10.40 8.69 11.06 8.53
2x2x2 Cube Final 2 4.18   4.65   4.18 4.61 7.55 4.55 4.78
First round 1 2.50   3.28   3.19 3.05 2.50 3.61 3.88
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:06.13   DNF   DNF DNF 3:06.13
3x3x3 One-Handed Final 1 16.59   17.45   17.28 16.77 18.30 23.78 16.59
Combined First round 1 18.15   19.81   24.21 20.33 19.05 20.06 18.15
Brayden Dragoo    USA
Brayden Dragoo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 27.36   39.60   27.36 DNF 44.44 35.47 38.88
2x2x2 Cube First round 21 10.25   16.75   14.94 18.05 22.52 10.25 17.27
Casey Tharpe    USA
Casey Tharpe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 17.00   18.32   19.47 17.88 18.02 17.00 19.06
First round 7 13.18   16.36   17.28 17.69 16.41 13.18 15.40
Chris Bender    USA
Chris Bender
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 20.33   22.51   28.13 20.33 23.00 23.38 21.16
First round 16 19.53   23.65   21.06 27.27 19.53 22.91 26.97
2x2x2 Cube First round 10 6.31   7.73   6.31 8.84 7.53 10.93 6.81
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:43.56   2:00.54   1:53.66 2:11.80 1:43.56 1:56.15 DNF
Christina Blackburn    USA
Christina Blackburn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 29.18   39.18   DNF 44.08 37.05 29.18 36.40
2x2x2 Cube First round 19 10.96   14.08   DNF 10.96 11.44 15.43 15.38
Danny Hernandez    USA
Danny Hernandez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 37.91   48.05   49.27 37.91 47.63 53.66 47.25
Dusty Clark    USA
Dusty Clark
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 45.13   48.43   46.50 1:07.88 48.43 50.36 45.13
Evan Esquivel    USA
Evan Esquivel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNF
2x2x2 Cube First round 12 3.80   8.55   6.93 7.44 11.28 12.97 3.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 49.27   59.36   49.27 57.53 1:05.58 1:33.18 54.96
Francisco Vera-Garza    USA
Francisco Vera-Garza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 39.59   43.73   43.52 45.56 43.25 39.59 44.43
Frank Morris    USA
Frank Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 15.56   15.93   15.56 16.13 17.36 15.97 15.69
Second round 4 14.27   15.63   16.83 15.83 15.19 15.88 14.27
First round 5 11.71   14.84   12.93 16.28 15.30 11.71 17.25
4x4x4 Cube Combined Final 2 55.97   1:00.53   1:06.78 55.97 1:01.03 1:02.75 57.81
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:40.50   1:51.07   1:58.71 1:42.90 2:05.38 1:40.50 1:51.59
Jeffrey Qi    USA
Jeffrey Qi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:08.22   1:17.56   1:08.22 1:22.38 1:19.41 1:10.90 DNF
2x2x2 Cube First round 26 23.00   DNF   40.31 DNF 23.36 DNF 23.00
Jesse Adams    USA
Jesse Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.30   18.55   16.61 DNF 20.59 12.30 18.44
First round 8 15.09   16.47   18.96 15.33 17.05 15.09 17.02
2x2x2 Cube Final 8 4.05   9.65   DNF 7.97 7.40 4.05 13.58
First round 8 6.08   7.33   8.27 8.63 6.30 6.08 7.43
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:17.61   1:27.72   1:17.61 1:25.97 1:47.15 1:35.53 1:21.66
5x5x5 Cube Combined Final 11 3:05.05   3:33.32   3:05.05 3:49.78 3:25.08 DNF 3:25.09
John Allums    USA
John Allums
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 15.08   18.60   18.72 15.08 19.27 20.44 17.81
First round 13 16.61   19.66   19.72 19.83 16.61 19.43 DNF
2x2x2 Cube First round 9 5.56   7.63   DNF 6.90 10.11 5.88 5.56
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:23.00   1:31.29   1:35.44 1:23.00 1:29.65 1:32.41 1:31.81
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:44.16   2:59.23   3:03.91 3:16.44 2:44.16 2:56.77 2:57.02
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:14.30   DNF   3:14.30 DNF DNF
John Hernandez    USA
John Hernandez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 24.61   28.45   24.61 31.84 30.15 25.31 29.88
2x2x2 Cube First round 11 6.33   8.37   9.81 7.55 6.33 13.58 7.75
4x4x4 Cube Combined Final 16 2:36.80     2:47.96 2:36.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 46.56   58.84   55.50 1:10.46 57.86 1:03.15 46.56
Lane Murphy    USA
Lane Murphy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 54.68   57.82   1:04.80 55.83 58.19 59.43 54.68
2x2x2 Cube First round 24 15.13   32.52   19.75 43.91 15.13 36.78 41.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 DNF     DNF DNS
Letian Mattia Chang    Italy
Letian Mattia Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.25   15.41   16.08 13.78 13.25 16.38 16.80
Second round 5 12.75   15.78   15.81 16.27 12.75 16.15 15.38
First round 4 13.03   14.43   13.77 13.03 14.33 15.18 17.15
2x2x2 Cube Final 3 4.81   5.10   4.93 4.81 4.96 5.40 6.93
First round 4 4.65   5.42   5.65 4.65 7.03 5.08 5.52
4x4x4 Cube Combined Final 3 1:15.52   1:19.26   1:28.94 1:21.77 1:18.91 1:17.09 1:15.52
5x5x5 Cube Combined Final 9 3:01.08   3:07.32   3:08.52 3:07.09 3:06.36 3:01.08 3:40.43
3x3x3 Blindfolded Final 6 6:36.50   DNF   DNF 6:36.50 DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 39.68   58.33   1:48.83 1:04.61 39.68 42.46 1:07.91
Combined First round 7 30.58   40.47   33.40 47.13 45.30 42.71 30.58
Liam Matsumoto    USA
Liam Matsumoto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 48.33   54.08   49.84 1:41.72 1:00.00 48.33 52.40
2x2x2 Cube First round 23 11.59   26.15   DNF 30.28 24.00 11.59 24.16
Neiman Walker    USA
Neiman Walker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 19.24   26.08   28.25 19.24 26.27 27.68 24.28
2x2x2 Cube First round 17 9.50   10.24   9.50 15.55 10.25 10.44 10.03
5x5x5 Cube Combined Final 12 3:16.91   3:49.69   3:16.91 4:24.55 3:44.58 4:14.09 3:30.40
Nicholas Sanchez    USA
Nicholas Sanchez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 21.03   24.89   21.03 25.33 26.36 26.36 22.97
First round 14 18.43   20.86   22.91 19.53 22.46 18.43 20.58
2x2x2 Cube First round 15 7.59   9.26   20.25 8.21 11.05 8.52 7.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 56.81   58.86   1:31.77 58.72 57.05 1:00.81 56.81
Nicolas Martinez    USA
Nicolas Martinez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 45.58   1:12.48   45.58 DNF 1:33.96 1:13.68 49.80
Ruibing Wang    China
Ruibing Wang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 28.08   29.90   31.94 28.08 34.77 29.25 28.50
Ryan Harris    USA
Ryan Harris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 26.16   29.82   32.93 26.80 30.64 26.16 32.03
Sammy Tawakkol    USA
Sammy Tawakkol
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 34.55   58.42   1:21.88 34.55 DNF 37.47 55.90
2x2x2 Cube First round 25 6.88   DNF   17.93 17.72 DNF DNF 6.88
4x4x4 Cube Combined Final 17 3:10.61     3:10.61 3:25.28
5x5x5 Cube Combined Final 14 4:58.83     4:58.83 6:28.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 1:51.16     DNF 1:51.16
Shane Rowland    USA
Shane Rowland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 22.22   25.18   22.22 23.47 33.63 23.86 28.22
2x2x2 Cube First round 16 5.72   9.55   11.75 9.86 10.36 5.72 8.44
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:45.21   2:01.86   1:45.21 1:54.75 2:16.78 1:54.05 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:50.86   3:01.22   2:50.86 2:59.63 3:21.08 3:08.88 2:55.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 35.31   56.63   55.15 59.66 55.09 35.31 1:00.34
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 14.83   15.66   14.83 16.88 18.41 15.09 15.02
Second round 8 14.66   17.63   15.52 20.68 14.66 18.18 19.19
First round 6 13.58   16.09   15.72 15.52 17.02 13.58 18.78
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:49.28   DNF   1:49.28 DNF 2:11.08
3x3x3 One-Handed Final 3 31.18   38.95   45.80 34.61 1:08.72 36.43 31.18
Combined First round 8 41.55   47.33   43.88 49.65 58.34 41.55 48.46
Shonathon Collins    USA
Shonathon Collins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.53   15.59   DNF 15.61 17.40 13.53 13.77
Second round 3 13.43   15.31   17.86 14.77 13.72 13.43 17.43
First round 3 12.36   13.21   12.80 13.02 13.80 17.02 12.36
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:37.90   1:47.74   1:45.96 1:37.90 1:41.84 1:55.41 DNF
Simen Stiansen    Norway
Simen Stiansen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 17.16   19.63   20.19 18.96 19.75 27.27 17.16
First round 15 19.77   22.26   29.86 22.71 23.47 19.77 20.59
Sumeet Agarwal    USA
Sumeet Agarwal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.38   12.65   11.38 14.05 11.66 12.63 13.66
Second round 2 11.38   11.70   11.38 11.55 11.75 13.27 11.80
First round 2 12.25   12.66   15.91 12.25 12.75 12.50 12.72
2x2x2 Cube Final 1 2.84   3.76   4.43 3.55 3.31 11.08 2.84
First round 2 2.69   3.89   4.38 4.38 3.58 2.69 3.71
4x4x4 Cube Combined Final 1 48.41   50.93   54.71 52.56 49.00 48.41 51.22
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:33.43   1:47.40   1:46.61 1:43.72 1:33.43 1:55.58 1:51.86
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:21.75   DNF   5:07.00 DNF 3:21.75
3x3x3 One-Handed Final 2 19.22   22.37   20.36 24.00 23.19 23.56 19.22
Combined First round 2 17.78   20.75   21.71 19.00 21.55 17.78 27.21
Travis Brunet    USA
Travis Brunet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 21.36   27.33   DNF 25.72 21.36 31.27 25.00
2x2x2 Cube First round 20 13.59   15.99   13.59 34.55 15.52 16.22 16.22
Wenxuan Wu    China
Wenxuan Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 22.16   26.21   24.40 28.05 22.16 26.19 37.19
First round 17 20.80   24.03   24.18 23.00 27.83 20.80 24.91
2x2x2 Cube First round 18 3.90   11.60   DNF 13.16 9.43 3.90 12.21
Wenyuan Wu    China
Wenyuan Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 25.44   28.55   31.68 37.68 27.86 25.44 26.11
2x2x2 Cube Final 7 5.38   9.07   9.83 5.38 9.55 7.83 10.52
First round 5 4.03   5.99   8.72 4.63 4.61 4.03 10.30
Zachary White    USA
Zachary White
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.86   18.61   19.59 DNF 19.40 14.86 16.84
First round 9 14.19   16.97   15.91 19.69 14.19 17.16 17.83
2x2x2 Cube Final 5 4.66   6.13   6.28 4.81 7.30 4.66 7.96
First round 7 5.86   7.13   6.71 7.13 DNF 5.86 7.56
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:13.53   1:24.33   1:17.05 1:31.63 1:24.30 1:13.53 1:37.08
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:36.36   2:50.81   2:51.46 2:36.36 3:20.27 2:59.27 2:41.69
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 31.22   47.34   31.22 49.03 53.61 47.72 45.28