Heilongjiang Open 2015

Date City WCA LInk
2015-12-20  China, Harbin, Heilongjiang Heilongjiang Open 2015

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Yusheng Du (杜宇生) 10.54  Sheng Cao (曹晟) 11.07  Ruocheng Zhu (祝若城) 11.71
 2x2x2 Cube  Yusheng Du (杜宇生) 3.61  Sheng Cao (曹晟) 3.62  Siyu Sun (孙思雨) 4.49
 4x4x4 Cube  Sheng Cao (曹晟) 40.99  Yusheng Du (杜宇生) 45.21  Juewei Hu (胡珏伟) 45.61
 5x5x5 Cube  Sheng Cao (曹晟) 1:18.10  Yao Zou (邹耀) 1:27.42  Juewei Hu (胡珏伟) 1:31.11
 3x3x3 Blindfolded  Sheng Cao (曹晟) 1:00.49  Yongtao Sun (孙永涛) 1:17.06  Lanshi Zhang (张岚石) 1:38.33
 3x3x3 One-Handed  Sheng Cao (曹晟) 16.22  Yusheng Du (杜宇生) 17.95  Yang Li (李洋) 20.47
 Megaminx  Sheng Cao (曹晟) 1:03.46  Andong Chen (陈安栋) 1:04.45  Hongyang Wang (王红洋) 1:27.64
 Pyraminx  Sheng Cao (曹晟) 5.13  Hongbo Zhan (战鸿博) 6.69  Yusheng Du (杜宇生) 7.63
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sheng Cao (曹晟) 9.47   11.31    China 10.70 9.47 11.88 13.33 11.34
2 Yusheng Du (杜宇生) 9.85   11.56    China 14.17 11.21 12.71 10.77 9.85
3 Yao Zou (邹耀) 10.95   12.50    China 13.47 10.95 14.60 12.44 11.60
4 Yukun Xia (夏育坤) 11.45   12.56    China 14.59 11.58 11.45 14.21 11.90
5 Wenyu Liu (刘文宇) 10.83   12.62    China 13.35 10.83 12.77 14.67 11.74
6 Siyu Sun (孙思雨) 10.71   12.72    China 10.71 13.84 13.16 15.12 11.17
7 Ruocheng Zhu (祝若城) 11.73   13.28    China 14.69 13.14 14.05 12.65 11.73
8 Qun Li (李群) 13.07   14.21    China 13.34 15.77 13.07 15.97 13.53
9 Juewei Hu (胡珏伟) 13.44   14.23    China 16.61 14.94 14.03 13.44 13.72
10 Qingkai Zhao (赵庆凯) 13.28   14.33    China 14.89 13.28 14.17 14.91 13.93
11 Chao Feng (冯超) 13.44   14.36    China 14.25 14.33 14.49 15.07 13.44
12 Wenyue Geng (耿文月) 11.37   14.75    China 13.11 11.37 12.64 DNF 18.50
13 Andong Chen (陈安栋) 12.63   15.00    China 15.63 12.63 15.46 13.92 19.51
14 Yang Li (李洋) 14.12   15.09    China 15.54 14.54 15.18 18.19 14.12
15 Chao Wang (王超) 12.40   15.11    China 13.80 17.91 17.02 14.50 12.40
16 Sikai Xu (徐思凯) 14.21   15.23    China 14.21 16.58 15.96 14.24 15.48
17 Lanshi Zhang (张岚石) 12.89   15.36    China 12.89 17.07 14.62 15.76 15.69
18 Yunhe Wang (王云鹤) 13.95   15.51    China 13.95 15.15 19.68 15.38 16.01
19 Wendong Yang (羊文东) 13.47   16.06    China 16.50 15.33 13.47 16.36 20.93
20 Luchen Zhang (张录辰) 12.19   16.19    China 12.19 16.98 16.45 18.18 15.14
21 Xin Jiang (姜鑫) 14.49   16.22    China 17.56 21.01 15.14 15.95 14.49
22 Yiming Song (宋一鸣) 13.93   16.30    China 15.11 13.93 20.25 15.31 18.49
23 Haiqiao Xu (徐海桥) 13.49   16.43    China 13.49 14.54 18.93 16.53 18.21
24 Yongtao Sun (孙永涛) 15.27   16.84    China 18.79 17.81 16.35 15.27 16.35
25 Zhonghao Sun (孙忠豪) 16.54   17.14    China 16.54 20.25 17.07 17.80 16.54
26 Qi Qu (曲祺) 14.18   17.59    China 16.39 16.55 21.14 19.83 14.18
27 Chunmei Wei (魏春美) 15.04   17.62    China 17.99 17.41 17.45 18.94 15.04
28 Haoran Yin (殷浩然) 15.48   17.63    China 20.11 16.03 15.48 18.37 18.48
29 Hang Li (李航) 14.39   17.67    China 20.41 14.39 14.83 17.86 20.32
30 Hongyuan Su (苏宏远) 14.52   18.14    China 30.31 21.13 14.85 18.45 14.52
31 Binglin Song (宋炳霖) 16.96   18.49    China 16.96 20.14 18.29 17.86 19.33
32 Hongyang Wang (王红洋) 16.83   19.15    China 19.90 16.83 20.47 18.41 19.14
33 Naifan Zhang (张乃凡) 16.14   19.39    China 16.14 24.53 21.48 19.70 16.99
34 Xin Wang (王鑫) 17.23   19.45    China 22.06 17.23 18.23 20.93 19.20
35 Xin Tan (谭欣) 15.91   19.47    China 16.72 21.16 20.54 22.30 15.91
36 Songyang Zhao (赵颂扬) 18.08   19.68    China 18.65 18.08 20.33 20.07 25.33
37 Xinghan Cai (蔡兴翰) 19.26   20.32    China 20.33 19.26 21.21 26.25 19.43
38 Xuran Zheng (郑旭然) 19.85   20.92    China 20.42 20.46 19.85 21.95 21.88
39 Shu Li (李澍) 18.83   21.12    China 22.27 18.83 22.68 19.96 21.13
40 Yanrui Guo (郭延瑞) 17.09   21.20    China 17.09 20.16 21.24 22.19 DNF
41 Dianqi Chen (陈殿岐) 20.66   23.02    China 23.12 27.75 24.95 21.00 20.66
42 Chuanxu Dong (董传旭) 17.42   23.26    China 25.01 21.48 23.29 17.42 29.49
43 Biao Wang (王彪) 18.31   23.68    China 23.83 26.08 18.31 35.83 21.12
44 Huayi Qin (秦华溢) 23.06   23.79    China 23.66 24.25 25.39 23.06 23.45
45 Xin He (贺欣) 22.15   25.03    China 26.92 25.35 22.81 22.15 28.19
46 Xinghan Song (宋星翰) 20.16   25.30    China 44.69 25.33 27.37 20.16 23.21
47 Hao Wang (王皓) 19.95   25.56    China 27.15 19.95 21.86 28.09 27.67
48 Qi Shao (邵琦) 22.79   25.69    China 28.40 29.10 24.39 24.29 22.79
49 Siyao Li (李思遥) 17.12   25.94    China 29.34 17.12 23.33 28.85 25.64
50 Zhenxiang Wang (王振翔) 19.37   26.21    China 33.09 27.14 29.07 22.43 19.37
51 Guanpeng Wu (吴冠澎) 23.59   26.31    China 23.59 23.83 24.73 30.37 33.49
52 Jialin Cai (蔡佳霖) 26.50   26.94    China 26.86 27.20 27.60 26.50 26.77
53 Zhengyu Zhou (周正宇) 24.45   27.03    China 41.39 25.20 24.45 26.67 29.21
54 He Meng (孟赫) 24.49   28.46    China 28.19 24.49 28.85 28.33 37.73
55 Yupeng Sun (孙玉朋) 23.88   31.25    China 32.75 38.00 27.72 33.27 23.88
56 Zheng Zhou (周正) 28.21   32.44    China 28.21 39.00 28.35 36.05 32.93
57 Xin Yin (殷昕) 24.58   32.83    China 59.39 30.97 29.73 37.80 24.58
58 Yingjie Zhao (赵英杰) 26.50   33.56    China 42.55 29.67 33.73 37.27 26.50
59 Xingzhen Du (杜星臻) 34.49   36.44    China 43.54 34.49 35.11 38.98 35.23
60 Yuan Yao (姚远) 29.28   43.03    China 56.44 48.83 41.50 38.77 29.28
61 Jingyan Wang (王静岩) 42.45   44.56    China 42.95 47.87 42.85 42.45 54.51
62 Sanfeng Wei (魏三丰) 40.78   48.99    China 47.61 40.78 1:01.52 49.39 49.98
63 Piao Zhang (张飘) 47.45   50.65    China 57.26 48.24 47.45 51.46 52.24
64 Yingming Jin (金英明) 45.96   51.99    China 57.56 46.04 1:02.40 45.96 52.38
65 Yuxuan Liu (刘雨轩) 33.24   52.47    China 44.20 DNF 1:12.19 33.24 41.01
66 Langning Bai (白朗宁) 48.65   55.36    China 1:00.47 1:03.92 52.47 53.15 48.65
67 Xueyan Wang (王雪妍) 48.59   57.73    China 1:07.51 48.59 50.67 55.02 DNF
68 Xiaochen Liang (梁晓晨) 48.22   1:00.97    China 52.74 56.26 1:13.92 48.22 1:17.32
69 Xin Jiang (姜欣) 55.94   1:01.89    China 1:06.07 59.09 55.94 1:02.00 1:04.59
70 Debin Liu (刘德彬) 49.18   1:04.64    China 1:04.42 1:15.13 49.18 56.85 1:12.66
71 Hongbo Zhan (战鸿博) 1:02.41   1:14.79    China 1:20.41 1:13.29 1:21.85 1:10.68 1:02.41
72 Qida Zhang (张启妲) 1:13.80   1:20.22    China 1:21.74 1:18.35 1:40.82 1:13.80 1:20.58
73 Yuning Liu (刘昱宁) 1:17.65   1:23.96    China DNF 1:30.30 1:22.30 1:17.65 1:19.27
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sheng Cao (曹晟) 8.53   10.53    China 10.67 9.90 12.37 11.03 8.53
2 Yusheng Du (杜宇生) 9.80   10.79    China 10.90 9.80 10.22 13.85 11.25
3 Wenyu Liu (刘文宇) 9.96   12.13    China 11.32 12.18 14.54 9.96 12.89
4 Ruocheng Zhu (祝若城) 11.23   12.48    China 13.02 11.82 12.61 13.97 11.23
5 Siyu Sun (孙思雨) 11.46   12.85    China 18.07 11.46 12.13 11.99 14.43
6 Yao Zou (邹耀) 11.28   13.35    China 12.20 14.89 13.54 11.28 14.31
7 Yang Li (李洋) 11.44   13.46    China 11.44 12.55 11.72 17.98 16.12
8 Wenyue Geng (耿文月) 11.51   13.68    China 13.90 15.14 14.87 12.27 11.51
9 Yukun Xia (夏育坤) 9.89   14.14    China 13.47 14.42 15.97 14.54 9.89
10 Andong Chen (陈安栋) 12.82   14.15    China 12.82 14.77 13.98 13.78 14.68
11 Lanshi Zhang (张岚石) 12.70   14.57    China 14.85 15.10 13.76 16.55 12.70
12 Qingkai Zhao (赵庆凯) 11.63   14.70    China 18.43 14.99 11.63 15.07 14.04
13 Sikai Xu (徐思凯) 11.52   14.84    China 13.41 17.77 14.59 11.52 16.53
14 Juewei Hu (胡珏伟) 13.48   15.16    China 13.48 13.60 13.75 18.14 20.04
15 Chao Feng (冯超) 13.52   15.18    China 13.83 18.38 13.52 14.73 16.97
16 Yunhe Wang (王云鹤) 12.64   15.55    China 16.08 16.60 14.76 15.82 12.64
17 Chunmei Wei (魏春美) 12.53   15.94    China 30.87 16.29 15.03 16.50 12.53
18 Haiqiao Xu (徐海桥) 13.97   15.96    China 18.03 17.40 13.97 15.76 14.71
19 Yiming Song (宋一鸣) 14.88   16.15    China 16.14 15.51 14.88 20.99 16.80
20 Wendong Yang (羊文东) 14.20   16.36    China 17.40 15.67 14.20 19.05 16.02
21 Yongtao Sun (孙永涛) 14.97   16.40    China 18.53 16.52 14.97 17.51 15.16
22 Qi Qu (曲祺) 14.39   16.64    China 18.77 17.08 15.57 17.26 14.39
23 Hang Li (李航) 15.24   17.09    China 17.11 15.24 16.69 20.03 17.47
24 Luchen Zhang (张录辰) 14.85   17.15    China 20.05 16.63 18.60 16.21 14.85
25 Hongyuan Su (苏宏远) 14.85   17.22    China 14.85 18.96 20.03 16.21 16.50
26 Songyang Zhao (赵颂扬) 15.62   17.63    China 16.44 15.62 16.52 22.18 19.93
27 Zhonghao Sun (孙忠豪) 15.89   17.98    China 18.63 18.58 15.89 16.74 19.50
28 Binglin Song (宋炳霖) 17.09   18.33    China 20.47 17.74 17.09 19.47 17.77
29 Xin Tan (谭欣) 14.57   18.35    China 14.57 23.03 17.36 18.89 18.80
30 Xin Jiang (姜鑫) 16.64   18.37    China 20.67 16.64 DNF 17.47 16.97
31 Hongyang Wang (王红洋) 16.05   18.79    China 20.02 18.00 16.05 18.35 20.03
32 Naifan Zhang (张乃凡) 17.26   19.20    China 21.03 17.26 18.44 21.11 18.13
33 Xin Wang (王鑫) 18.49   20.74    China 22.26 21.83 19.33 18.49 21.05
34 Haoran Yin (殷浩然) 14.45   22.77    China 33.31 29.55 15.59 14.45 23.16
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yusheng Du (杜宇生) 9.12   10.54    China 11.10 12.83 9.12 11.13 9.40
2 Sheng Cao (曹晟) 9.35   11.07    China 11.15 11.44 9.35 11.37 10.68
3 Ruocheng Zhu (祝若城) 10.24   11.71    China 10.94 10.98 16.27 13.22 10.24
4 Wenyue Geng (耿文月) 10.68   12.20    China 11.32 10.68 15.69 11.97 13.31
5 Siyu Sun (孙思雨) 11.13   12.23    China 13.21 11.97 11.13 11.84 12.87
6 Wenyu Liu (刘文宇) 11.23   12.68    China 11.23 12.64 13.07 13.88 12.32
7 Yao Zou (邹耀) 12.11   13.65    China 12.24 13.58 15.12 12.11 15.24
8 Yang Li (李洋) 13.85   14.39    China 14.33 14.13 13.85 14.71 16.07
  2x2x2 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yusheng Du (杜宇生) 2.44   3.61    China 2.79 5.40 2.65 5.81 2.44
2 Sheng Cao (曹晟) 3.41   3.62    China 3.65 3.66 4.19 3.55 3.41
3 Siyu Sun (孙思雨) 3.02   4.49    China 5.12 3.44 6.15 4.91 3.02
4 Haoran Yin (殷浩然) 4.96   5.24    China 5.65 5.57 5.17 4.96 4.99
5 Haiqiao Xu (徐海桥) 4.93   5.36    China 7.26 5.56 4.93 5.44 5.08
6 Shu Li (李澍) 4.86   5.39    China 6.55 5.31 4.92 5.95 4.86
7 Hongyang Wang (王红洋) 4.56   5.70    China 5.93 6.04 7.92 4.56 5.14
8 Yongtao Sun (孙永涛) 5.18   6.10    China 5.18 5.79 7.12 5.39 7.70
9 Qingkai Zhao (赵庆凯) 4.61   6.19    China 6.24 6.22 9.51 4.61 6.11
10 Xuran Zheng (郑旭然) 5.76   6.58    China 6.15 5.76 7.60 6.00 8.38
11 Xin Jiang (姜鑫) 5.67   6.68    China 8.98 6.33 5.67 5.93 7.78
12 Juewei Hu (胡珏伟) 4.35   6.80    China 4.35 9.77 6.73 5.89 7.77
13 Yukun Xia (夏育坤) 5.33   6.85    China 7.25 7.69 5.76 5.33 7.54
14 Zhonghao Sun (孙忠豪) 6.08   6.86    China 6.52 6.97 7.10 15.90 6.08
15 Yao Zou (邹耀) 6.85   6.89    China 6.86 10.13 6.85 6.93 6.88
16 Qi Qu (曲祺) 6.49   7.01    China 6.60 7.38 6.49 8.87 7.06
17 Chao Feng (冯超) 4.68   7.03    China 8.73 8.17 6.06 6.87 4.68
18 Huayi Qin (秦华溢) 5.27   7.13    China 8.38 10.13 5.27 5.90 7.10
19 Yang Li (李洋) 5.71   7.17    China 5.71 9.85 7.43 6.78 7.29
20 Wendong Yang (羊文东) 5.93   7.21    China 7.97 6.82 5.93 9.76 6.83
21 Chao Wang (王超) 5.96   7.71    China 5.96 8.46 6.36 17.54 8.30
22 Naifan Zhang (张乃凡) 6.91   7.71    China 8.94 DNF 7.09 7.10 6.91
23 Songyang Zhao (赵颂扬) 7.24   8.05    China 8.47 7.89 7.87 7.24 8.40
24 Sikai Xu (徐思凯) 4.76   8.06    China DNF 10.61 7.03 6.53 4.76
25 Lanshi Zhang (张岚石) 7.25   8.21    China 7.45 10.91 7.42 9.75 7.25
26 Chunmei Wei (魏春美) 6.50   8.45    China 8.82 8.39 6.50 8.15 9.66
27 Xin Wang (王鑫) 7.09   8.50    China 11.74 9.33 7.16 9.00 7.09
28 Hang Li (李航) 6.59   8.65    China 6.59 11.47 6.78 19.38 7.69
29 Chuanxu Dong (董传旭) 6.34   8.67    China 8.76 6.34 7.81 15.34 9.44
30 Hongyuan Su (苏宏远) 6.44   8.98    China 9.54 12.10 6.44 8.49 8.90
31 Yanrui Guo (郭延瑞) 7.01   9.19    China 8.86 8.56 7.01 10.61 10.15
32 Binglin Song (宋炳霖) 6.54   9.29    China 10.42 6.54 8.81 DNF 8.65
33 Yunhe Wang (王云鹤) 6.17   11.59    China 11.45 6.22 17.09 6.17 21.66
34 Fangyuan Chang (常方圆) 12.20   14.47    China 15.20 12.29 12.20 15.93 18.41
35 Sanfeng Wei (魏三丰) 13.08   16.74    China 14.82 19.79 18.16 13.08 17.25
36 Langning Bai (白朗宁) 21.30      China 27.27 21.30
37 Qida Zhang (张启妲) 26.00      China 38.61 26.00
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sheng Cao (曹晟) 38.26   40.99    China 38.26 41.60 40.16 42.03 41.20
2 Yusheng Du (杜宇生) 41.43   45.21    China 48.39 43.87 56.77 41.43 43.37
3 Juewei Hu (胡珏伟) 42.49   45.61    China 44.70 52.51 47.87 42.49 44.26
4 Yao Zou (邹耀) 47.36   48.05    China 48.89 47.90 47.37 47.36 49.97
5 Wenyue Geng (耿文月) 40.79   51.29    China 54.13 40.79 53.41 46.32 57.26
6 Siyu Sun (孙思雨) 43.65   52.03    China 55.58 54.76 54.34 43.65 47.00
7 Yukun Xia (夏育坤) 50.05   52.13    China 50.05 52.74 51.62 52.02 53.48
8 Sikai Xu (徐思凯) 51.39   56.49    China 58.12 57.51 56.51 55.44 51.39
9 Yongtao Sun (孙永涛) 52.36   56.52    China 58.90 1:04.60 57.44 52.36 53.23
10 Lanshi Zhang (张岚石) 49.42   58.28    China 56.73 56.43 1:01.67 1:13.47 49.42
11 Yiming Song (宋一鸣) 52.52   59.23    China 56.67 52.52 1:02.06 1:04.97 58.95
12 Haiqiao Xu (徐海桥) 58.87   1:01.86    China 1:00.02 1:01.39 1:04.18 58.87 1:09.16
13 Hongyuan Su (苏宏远) 57.69   1:02.35    China 1:00.00 1:04.46 1:05.61 1:02.58 57.69
14 Wendong Yang (羊文东) 50.74   1:03.11    China 57.50 56.99 1:14.84 50.74 DNF
15 Xin Jiang (姜鑫) 56.15   1:04.61    China 1:05.15 1:01.17 56.15 1:07.50 1:29.82
16 Qingkai Zhao (赵庆凯) 49.89   1:05.13    China DNF 1:04.53 1:14.49 49.89 56.37
17 Andong Chen (陈安栋) 51.12   1:05.56    China DNF 51.12 53.37 1:16.15 1:07.17
18 Hongyang Wang (王红洋) 1:06.57   1:09.27    China 1:10.27 1:12.58 1:06.57 1:08.34 1:09.19
19 Zhonghao Sun (孙忠豪) 1:06.39   1:11.77    China 1:10.57 DNF 1:18.07 1:06.39 1:06.68
20 Hang Li (李航) 1:06.83   1:12.27    China 1:15.09 1:06.83 1:10.65 DNF 1:11.06
21 Yang Li (李洋) 1:07.49   1:13.07    China 1:08.62 1:53.08 1:09.10 1:21.50 1:07.49
22 Qi Qu (曲祺) 1:05.52   1:15.83    China 1:16.49 1:05.52 1:21.21 1:10.62 1:20.38
23 Chao Feng (冯超) 1:09.60   1:22.40    China 1:09.60 1:26.42 1:32.71 1:19.23 1:21.54
24 Haoran Yin (殷浩然) 1:21.15      China 1:21.15 1:26.52
25 Songyang Zhao (赵颂扬) 1:25.95      China 1:25.95 1:46.87
26 Xuran Zheng (郑旭然) 1:39.55      China 1:39.55 2:04.82
27 Yunhe Wang (王云鹤) 1:54.06      China 2:20.74 1:54.06
28 Zhenxiang Wang (王振翔) 1:57.42      China 1:57.42 3:14.05
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sheng Cao (曹晟) 1:10.82   1:18.10    China 1:16.75 1:17.65 1:19.90 1:22.51 1:10.82
2 Yao Zou (邹耀) 1:17.55   1:27.42    China 1:35.90 1:26.67 1:21.65 1:33.93 1:17.55
3 Juewei Hu (胡珏伟) 1:26.86   1:31.11    China 1:39.20 1:33.82 1:31.12 1:26.86 1:28.39
4 Yusheng Du (杜宇生) 1:24.69   1:32.43    China 1:24.69 1:29.59 1:34.98 1:51.51 1:32.73
5 Wenyue Geng (耿文月) 1:30.00   1:33.96    China 1:34.09 1:41.74 1:34.53 1:33.25 1:30.00
6 Sikai Xu (徐思凯) 1:32.26   1:38.18    China 1:32.26 1:38.57 DNF 1:41.34 1:34.64
7 Siyu Sun (孙思雨) 1:42.26   1:51.03    China 1:42.26 1:49.24 1:53.46 1:55.67 1:50.39
8 Andong Chen (陈安栋) 1:48.05   1:52.07    China 1:48.05 1:58.64 1:51.28 1:54.57 1:50.37
9 Yongtao Sun (孙永涛) 1:40.20   1:54.98    China 1:40.20 1:50.32 2:05.36 2:01.04 1:53.59
10 Qingkai Zhao (赵庆凯) 1:50.67   2:00.32    China 1:50.67 1:57.05 2:01.02 2:03.15 2:02.89
11 Hongyang Wang (王红洋) 1:54.49   2:04.19    China 1:55.82 1:54.49 2:13.43 2:03.33 DNF
12 Xin Jiang (姜鑫) 1:52.64   2:05.22    China 2:06.45 2:06.53 2:43.78 2:02.68 1:52.64
13 Haiqiao Xu (徐海桥) 1:59.81   2:08.47    China 2:11.71 2:11.68 DNF 2:02.01 1:59.81
14 Chunmei Wei (魏春美) 1:56.57   2:09.81    China 2:02.08 2:22.32 1:56.57 2:18.06 2:09.28
15 Lanshi Zhang (张岚石) 2:12.54   2:13.81    China 2:19.14 2:14.29 2:13.58 2:13.56 2:12.54
16 Qi Qu (曲祺) 2:33.20      China 2:33.20 2:36.73
17 Zhenxiang Wang (王振翔) DNF      China DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sheng Cao (曹晟) 1:00.49   DNF    China 1:00.49 DNF DNF
2 Yongtao Sun (孙永涛) 1:17.06   DNF    China DNF 1:17.06 DNF
3 Lanshi Zhang (张岚石) 1:38.33   DNF    China DNF DNF 1:38.33
4 Luchen Zhang (张录辰) 1:46.44   DNF    China DNF 1:46.44 DNF
5 Hongyuan Su (苏宏远) 1:50.84   DNF    China DNF DNF 1:50.84
6 Jiachi Han (韩佳池) 2:00.65   DNF    China DNF 2:45.37 2:00.65
7 Haiqiao Xu (徐海桥) 4:41.09   DNF    China DNF DNF 4:41.09
8 Siyu Sun (孙思雨) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Weina Bao (鲍伟娜) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Xuran Zheng (郑旭然) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Binglin Song (宋炳霖) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sheng Cao (曹晟) 14.18   16.22    China 14.83 17.63 16.21 14.18 23.64
2 Yusheng Du (杜宇生) 17.09   17.95    China 17.66 17.09 20.14 18.08 18.12
3 Yang Li (李洋) 16.92   20.47    China 16.92 23.04 18.76 19.62 38.11
4 Andong Chen (陈安栋) 18.02   20.78    China 22.22 18.02 19.73 20.39 24.14
5 Siyu Sun (孙思雨) 17.55   20.91    China 17.55 23.39 21.79 19.31 21.63
6 Ruocheng Zhu (祝若城) 20.01   23.62    China 24.55 30.41 23.76 22.55 20.01
7 Haiqiao Xu (徐海桥) 22.95   24.41    China 24.14 24.71 24.39 22.95 29.81
8 Yao Zou (邹耀) 21.84   24.62    China 23.94 26.28 23.65 21.84 27.58
9 Juewei Hu (胡珏伟) 21.14   25.17    China 22.96 26.49 21.14 26.06 27.14
10 Qingkai Zhao (赵庆凯) 23.53   26.20    China 25.96 26.96 25.67 23.53 DNF
11 Wendong Yang (羊文东) 24.26   26.58    China 26.83 24.63 28.74 24.26 28.27
12 Yukun Xia (夏育坤) 19.89   27.50    China 29.22 21.45 31.83 19.89 37.94
13 Sikai Xu (徐思凯) 26.31   28.12    China DNF 26.31 30.84 26.70 26.82
14 Xin Tan (谭欣) 29.53   32.74    China DNS 34.69 33.09 30.43 29.53
15 Naifan Zhang (张乃凡) 23.84   33.31    China 23.84 30.47 33.00 36.45 37.14
16 Zhonghao Sun (孙忠豪) 32.85   35.42    China 33.84 32.87 39.55 32.85 DNF
17 Dianqi Chen (陈殿岐) 28.12   35.97    China 33.47 39.53 47.10 34.90 28.12
18 Xin Jiang (姜鑫) 27.44   36.01    China 39.22 43.30 39.55 27.44 29.25
19 Yiming Song (宋一鸣) 31.50   37.69    China 40.03 31.50 40.93 35.81 37.23
20 Yongtao Sun (孙永涛) 36.10   37.91    China 37.19 36.10 38.35 40.00 38.18
21 Shu Li (李澍) 33.40   38.57    China 33.40 37.48 35.36 45.71 42.88
22 Chao Feng (冯超) 35.01   41.12    China 40.25 35.01 DNF 45.44 37.67
23 Xuran Zheng (郑旭然) 34.16   42.89    China 39.98 37.81 50.89 DNF 34.16
24 Hongyang Wang (王红洋) 47.76      China 57.18 47.76
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sheng Cao (曹晟) 51.31   NR 1:03.46    China 1:03.03 1:02.19 51.31 1:05.17 1:07.59
2 Andong Chen (陈安栋) 1:01.57   1:04.45    China 1:04.70 1:01.57 1:03.03 1:05.62 1:10.58
3 Hongyang Wang (王红洋) 1:18.99   1:27.64    China 1:29.71 1:35.33 1:18.99 1:25.87 1:27.33
4 Yusheng Du (杜宇生) 1:18.40   1:34.27    China 1:38.52 1:41.91 1:34.61 1:18.40 1:29.67
5 Qingkai Zhao (赵庆凯) 1:28.15   1:37.91    China 1:34.99 1:45.45 1:49.09 1:33.30 1:28.15
6 Juewei Hu (胡珏伟) 1:38.56   1:59.72    China 2:22.35 1:41.39 1:57.20 2:20.56 1:38.56
7 Yongtao Sun (孙永涛) 2:10.68   2:23.07    China 2:51.17 2:10.68 2:24.68 2:15.77 2:28.76
8 Zhenxiang Wang (王振翔) 3:15.67      China 3:15.67 4:50.25
9 Xin Jiang (姜鑫) 3:51.90      China DNF 3:51.90
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sheng Cao (曹晟) 4.49   5.13    China 4.49 5.44 4.90 5.05 6.37
2 Hongbo Zhan (战鸿博) 6.38   6.69    China 6.86 6.60 6.38 6.69 6.79
3 Yusheng Du (杜宇生) 4.63   7.63    China 4.63 6.75 8.25 7.88 9.72
4 Siyu Sun (孙思雨) 5.76   8.29    China 7.33 5.76 8.75 8.80 12.14
5 Xuran Zheng (郑旭然) 7.29   8.43    China 9.37 7.43 9.68 8.48 7.29
6 Yongtao Sun (孙永涛) 7.43   9.44    China 16.79 7.43 10.79 8.97 8.57
7 Haiqiao Xu (徐海桥) 6.87   9.49    China 9.48 6.87 9.54 11.46 9.45
8 Hongyang Wang (王红洋) 7.16   10.18    China 7.16 13.67 8.62 DNF 8.25
9 Xingzhen Du (杜星臻) 5.99   10.30    China 5.99 10.04 12.18 8.68 16.01
10 Yang Li (李洋) 6.69   10.54    China 6.69 12.30 8.73 10.60 15.22
11 Qingkai Zhao (赵庆凯) 5.25   10.62    China 5.25 DNF 15.87 6.84 9.14
12 Yao Zou (邹耀) 9.19   10.85    China 9.19 10.13 13.86 11.36 11.05
13 Xin Jiang (姜鑫) 7.67   11.31    China 10.52 17.34 7.67 12.31 11.10
14 Juewei Hu (胡珏伟) 9.79   12.43    China 9.79 13.80 DNF 11.45 12.04
15 Guanpeng Wu (吴冠澎) 9.40   12.63    China 11.04 9.40 DNF 14.38 12.46
16 Binglin Song (宋炳霖) 11.33   13.51    China 11.33 11.96 DNF 14.75 13.83
17 Yanrui Guo (郭延瑞) 8.53   13.54    China 8.53 12.27 15.73 13.46 14.88
18 Chao Feng (冯超) 12.25   14.49    China 12.25 17.08 14.15 13.09 16.23
19 Qi Shao (邵琦) 11.67   14.51    China 11.67 15.71 13.91 16.29 13.90
20 Haoran Yin (殷浩然) 9.67   15.61    China 11.62 11.64 9.67 DNF 23.56
21 Chunmei Wei (魏春美) 14.57   18.05    China 21.60 14.72 17.83 14.57 26.96
22 Songyang Zhao (赵颂扬) 13.55   18.40    China 18.77 19.63 16.80 13.55 24.18
23 Zheng Zhou (周正) 13.62   19.65    China 13.62 14.89 DNF 16.91 27.16
24 Naifan Zhang (张乃凡) 20.07   21.29    China 20.07 20.78 21.94 26.11 21.14
25 Sanfeng Wei (魏三丰) 17.44   21.96    China 29.63 17.44 27.32 20.42 18.13
26 Langning Bai (白朗宁) 21.33   22.44    China 49.69 21.54 21.33 22.28 23.49
27 Zhonghao Sun (孙忠豪) 9.61   22.71    China 9.61 35.53 DNF 13.76 18.85
28 Qida Zhang (张启妲) 21.06   23.81    China 22.14 21.06 22.23 33.96 27.05
29 Hongyuan Su (苏宏远) 9.19   24.12    China 28.01 9.19 24.17 29.32 20.17
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 B2 L U D B' L D' L2 F B2 D R D2 R2 U2 L2 B2 D2 R'
A #2 B2 R2 D2 L2 F2 D F2 L' R D' L' F' L' D2 F2 R D F2 U
A #3 D2 R2 F2 L2 F U2 R2 F R2 D2 B U' F L' D' B' L' F' D2 L'
A #4 B2 U2 F R' F' D R L2 B R' D2 L' F2 R2 L' D2 B2 D2 L U2
A #5 B2 D2 R2 U2 L2 B2 R D2 U' B R2 B' D B2 D' L2 B D
A Ex#1 R B L2 F' D F R U2 R2 L2 B R D2 R B2 L2 D2 B2 R2
A Ex#2 L D2 U2 L' U2 B2 L D' B L2 R D' B' F' U B' R' U'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L F2 B2 L' U B' U2 R' F' D R' D2 L' U2 L2 B2 R' U2
A #2 R2 U2 R2 D' R U2 R' B U2 D R L2 B2 R2 U2 F2 B' L2
A #3 D' U' R2 F2 D F2 D F2 L2 B2 D B R B U2 B2 U' R' U' L' U'
A #4 B' R U2 D F R2 B U' L D2 L F2 D2 B R2 B' U2 D2 R2 B
A #5 D2 B2 L2 D2 R2 B L2 B' F L2 R' F R2 F' U R D F U
A Ex#1 B2 L2 B' D' L F R' U F' B2 U F2 R2 L2 U' D2 L2 U2 D B2
A Ex#2 L' F2 R' D2 F2 R B2 L U' R B' F2 L2 U R' D F D F'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R B2 D' R2 B U2 B' L2 U B' U' B' L2 U2 F R2 L2 F B'
A #2 U L D F' R2 L B2 D F U L' U2 D2 R2 F' U2 B R2 U2
A #3 U F2 U2 B2 L2 B2 L2 R2 U B' D2 R2 B D' L U' B2 L2 B D2
A #4 U2 R F' L2 F L U' B D F B2 D' F2 R2 U2 D' R2 U2 D
A #5 F2 R2 U' B2 D' R2 D F2 D2 L F D' R2 B D' B2 U R B U
A Ex#1 R' B2 L2 D2 R U2 L' D2 F2 D F D2 F' R F' D U2 R D2 U2
A Ex#2 R U2 L B2 D2 L' U2 B2 D2 B' U2 F2 L D R F' U2 F L2
  2x2x2 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 U R' U2 F' R U' R F2 U' R2 U'
A #2 R' U2 R2 U' F' U' F' R U' F' U2
A #3 R' U' F R' U' F U2 R2 F' U2 R'
A #4 U' R' U' F R2 U' F U' R U' R'
A #5 F U' F R2 U' R2 U2 F2 U' F R
A Ex#1 R' F' R U' R F' U' F' R2 U' R
A Ex#2 R' U F U R U2 R' U' R F' R'
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R2 U2 F2 L2 U R2 F2 D B2 U' D2 B R B2 R B2 L2 B U F' Fw2 D' R2 Fw2 U B' Uw2 B Rw2 U' Fw2 B Uw2 Rw' F L2 F2 Fw' L' Uw F U' Rw R L2
A #2 U' F2 R2 U2 F2 L2 U D2 F2 U' B' U2 D' B U' R' D L2 F2 Rw2 D Rw2 Fw2 B' Uw2 R2 Fw2 D' U2 F2 D' B2 Rw' F' B2 U2 Fw2 F Rw' Uw' D Rw D F U
A #3 B2 D' R' F' D' U2 L R' D L' B2 D' F2 L2 D L2 U R2 B2 U Fw2 Rw2 Uw2 F2 R' D' B2 Rw2 Fw2 L' U' D Rw2 Fw' D' B' L D2 Uw' L Fw D' Rw' B U' F
A #4 L' R2 U L' F R D2 F' D B R' U2 F2 L D2 F2 L R B2 D2 Uw2 L F' R2 U2 F2 L' Uw2 B' Uw2 U2 Fw2 Uw' B2 L' B U2 B2 Rw' Fw L2 F Rw' U Fw' R
A #5 L2 D2 L' D2 L' F2 U2 F2 D F U2 R D2 L' D U R U B Rw2 U Fw2 L Fw2 B2 Rw2 R' L U L D U Fw' D' Rw2 F2 B L' Uw R2 Uw' Fw Rw2 F2
A Ex#1 U' R2 U B2 R2 D U B2 D L' U R U L' B' R U' B' U2 Uw2 Fw2 Uw2 U Fw2 B F2 D Rw2 F2 D' L Uw2 Rw' F D' F U Fw' U2 Rw D' F B
A Ex#2 U' R U2 R' B U2 B2 D L' D' L2 R2 B' R2 B D2 B2 R2 B' D2 U2 Uw2 Rw2 Uw2 R' F' L2 Fw2 Rw2 Fw2 B' R' Fw2 B' Uw' R U F' Uw' B' Rw U B2 R2 Uw' R
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 U Rw' D2 B2 R' F Bw' R2 L' D' U2 R2 U' Fw' B2 R2 Rw' Fw2 Dw U R D Lw2 R' L' Bw U Uw' Rw Lw' D R' Rw' D2 Uw Rw Lw F2 B' Uw' Fw' Uw2 D' U' Fw' Bw2 L2 F Lw2 Rw' Fw2 B2 Rw' B L D2 L U2 Bw2 Fw'
A #2 Lw' B2 Fw2 U' R2 Fw2 Lw' Bw' D' R F2 Bw B Lw U' Bw2 R2 L' Lw2 D' F Dw2 F Bw' B' Uw Dw2 Fw R2 U' L2 Fw' D F' Bw2 R Rw2 Fw' F Lw' Fw2 L' B D' Rw2 U' Uw2 R2 F U' Lw2 L B2 Uw2 L' Bw D2 L2 Dw2 Fw
A #3 U' Dw' B Rw' Fw' B2 R2 Rw' Bw B' Uw' Bw2 Uw2 D' L Dw2 L2 Bw' Rw2 Bw2 Dw R Dw Fw Uw' F2 B Bw Rw Lw B2 U2 R2 Uw D2 R2 D Bw Fw' Dw' Bw' B' R2 Rw Bw' Lw R' F' Lw' Dw Uw' B' Rw2 Dw Fw' Bw' F2 Uw Lw' Bw'
A #4 Rw Bw U Dw2 B Rw' D2 U Uw' L D Lw U2 R2 U F2 B2 D' B2 R2 Fw' Uw' B2 Bw2 F' Dw U' F2 D' Dw Uw F2 Rw Fw2 Dw' Fw2 L2 Bw' Uw Rw2 Fw' Dw Bw B2 Uw2 Rw R2 F2 Lw2 Rw' Dw2 B' D2 U' Fw' L2 D2 Dw Lw2 R
A #5 Dw Rw' Fw F Dw L D2 B R L2 Dw' B' L Dw2 D' F2 B' U2 Fw' U2 Bw U2 B Bw R B Fw' Dw' F D2 B2 Dw' U2 Uw F Rw' L' U' Bw Fw' Dw' U' F2 L' D2 Fw Dw Uw Fw B' U' R' D' Lw2 Bw Rw D Dw' Lw' Rw2
A Ex#1 L Uw2 F' Dw2 D' Uw2 L Uw' Bw2 L Dw L' B R' Lw U Bw2 Fw' U D2 R2 Rw Uw2 U' Rw' F U' Lw2 Rw F' Dw Bw' Fw2 Dw Uw2 B Uw' Rw' Uw L' Rw Uw' Bw2 Dw' F' Rw2 Dw2 Rw' D' F' Dw Lw' D Fw Rw2 B R' Fw' B2 Rw'
A Ex#2 U' B' Uw Lw2 L2 Fw2 Dw Rw2 R' U2 Bw R' Bw' U' Rw F2 R F' D B2 L F2 B' Rw' Uw B' Dw2 L' U F U2 L' R F U' Uw2 D R' Dw2 F2 Dw F' Dw L Bw' L' Dw2 F' L2 Uw' Fw2 B2 Uw2 D' Lw Rw2 F' Uw2 Rw2 F
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 B2 U2 R2 U2 L F2 D2 R2 F' D2 L' D' B' D R D' R U2 Fw' Uw'
A #2 U B2 U2 L2 U' R2 D' U' B U2 L D2 L R2 D' B F2 L' D Fw' Uw'
A #3 L2 D2 B2 R2 U B2 D' L2 R2 U2 L' B F2 L' F D2 L2 F2 L2 U Rw2 Uw
A Ex#1 F U2 L2 F2 U2 F R2 B' L2 R2 U R F2 D R B' F L F' U2 L' Uw2
A Ex#2 D' R2 U' L2 U2 L2 D R2 U' F2 U B L D B L' R U' B' F Uw'
  3x3x3 One-Handed   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 F2 R2 B2 U2 B2 R2 U F2 R2 D B2 F' U' R' U' R' B' L D R2
A #2 R2 U' F B' L2 F U R' L' D' B2 R2 F2 R B2 L F2 U2 R' L'
A #3 D2 B2 D2 F R2 F' D2 B' L2 U' R B2 F2 R2 B U' R U' R2 D2
A #4 D' L' U' F' U F L' U F D' R L2 F B' R2 F' R2
A #5 F2 R F' L' B2 U F2 B' R B2 R2 F U2 D2 L2 F L2 F2
A Ex#1 B' L2 U2 B2 D2 B' L2 B' L D2 R F' D' B2 F' U L B U'
A Ex#2 U F2 L2 B2 U' R2 U' F2 D L F L2 F D2 U B2 L F2 U
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U
A #2 R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U'
A #3 R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U
A #4 R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U
A #5 R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- U'
A Ex#1 R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
A Ex#2 R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R L R U' B U' L U B' R U' r b'
A #2 U' R L' B R U B U' B' R' L l' r'
A #3 L R' B' R' B L' R U' L' R' L r' b
A #4 B' R' B L' U B' L' R L' U L' r b
A #5 B' U R' L R' B U' L U B' R' u b
A Ex#1 U' B' U B' L U' B' L' B' L' U' u' l r' b'
A Ex#2 L' U' B' L' U R' U' B' R U' R' u b
Andong Chen (陈安栋)    China
Andong Chen (陈安栋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.82   14.15   12.82 14.77 13.98 13.78 14.68
First round 13 12.63   15.00   15.63 12.63 15.46 13.92 19.51
4x4x4 Cube Combined Final 17 51.12   1:05.56   DNF 51.12 53.37 1:16.15 1:07.17
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:48.05   1:52.07   1:48.05 1:58.64 1:51.28 1:54.57 1:50.37
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 18.02   20.78   22.22 18.02 19.73 20.39 24.14
Megaminx Combined Final 2 1:01.57   1:04.45   1:04.70 1:01.57 1:03.03 1:05.62 1:10.58
Biao Wang (王彪)    China
Biao Wang (王彪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 18.31   23.68   23.83 26.08 18.31 35.83 21.12
Binglin Song (宋炳霖)    China
Binglin Song (宋炳霖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 17.09   18.33   20.47 17.74 17.09 19.47 17.77
First round 31 16.96   18.49   16.96 20.14 18.29 17.86 19.33
2x2x2 Cube Combined Final 32 6.54   9.29   10.42 6.54 8.81 DNF 8.65
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 16 11.33   13.51   11.33 11.96 DNF 14.75 13.83
Chao Feng (冯超)    China
Chao Feng (冯超)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.52   15.18   13.83 18.38 13.52 14.73 16.97
First round 11 13.44   14.36   14.25 14.33 14.49 15.07 13.44
2x2x2 Cube Combined Final 17 4.68   7.03   8.73 8.17 6.06 6.87 4.68
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:09.60   1:22.40   1:09.60 1:26.42 1:32.71 1:19.23 1:21.54
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 35.01   41.12   40.25 35.01 DNF 45.44 37.67
Pyraminx Final 18 12.25   14.49   12.25 17.08 14.15 13.09 16.23
Chao Wang (王超)    China
Chao Wang (王超)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 12.40   15.11   13.80 17.91 17.02 14.50 12.40
2x2x2 Cube Combined Final 21 5.96   7.71   5.96 8.46 6.36 17.54 8.30
Chuanxu Dong (董传旭)    China
Chuanxu Dong (董传旭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 17.42   23.26   25.01 21.48 23.29 17.42 29.49
2x2x2 Cube Combined Final 29 6.34   8.67   8.76 6.34 7.81 15.34 9.44
Chunmei Wei (魏春美)    China
Chunmei Wei (魏春美)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.53   15.94   30.87 16.29 15.03 16.50 12.53
First round 27 15.04   17.62   17.99 17.41 17.45 18.94 15.04
2x2x2 Cube Combined Final 26 6.50   8.45   8.82 8.39 6.50 8.15 9.66
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:56.57   2:09.81   2:02.08 2:22.32 1:56.57 2:18.06 2:09.28
Pyraminx Final 21 14.57   18.05   21.60 14.72 17.83 14.57 26.96
Debin Liu (刘德彬)    China
Debin Liu (刘德彬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 49.18   1:04.64   1:04.42 1:15.13 49.18 56.85 1:12.66
Dianqi Chen (陈殿岐)    China
Dianqi Chen (陈殿岐)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 20.66   23.02   23.12 27.75 24.95 21.00 20.66
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 28.12   35.97   33.47 39.53 47.10 34.90 28.12
Fangyuan Chang (常方圆)    China
Fangyuan Chang (常方圆)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Combined Final 34 12.20   14.47   15.20 12.29 12.20 15.93 18.41
Guanpeng Wu (吴冠澎)    China
Guanpeng Wu (吴冠澎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 23.59   26.31   23.59 23.83 24.73 30.37 33.49
Pyraminx Final 15 9.40   12.63   11.04 9.40 DNF 14.38 12.46
Haiqiao Xu (徐海桥)    China
Haiqiao Xu (徐海桥)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.97   15.96   18.03 17.40 13.97 15.76 14.71
First round 23 13.49   16.43   13.49 14.54 18.93 16.53 18.21
2x2x2 Cube Combined Final 5 4.93   5.36   7.26 5.56 4.93 5.44 5.08
4x4x4 Cube Combined Final 12 58.87   1:01.86   1:00.02 1:01.39 1:04.18 58.87 1:09.16
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:59.81   2:08.47   2:11.71 2:11.68 DNF 2:02.01 1:59.81
3x3x3 Blindfolded Final 7 4:41.09   DNF   DNF DNF 4:41.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 22.95   24.41   24.14 24.71 24.39 22.95 29.81
Pyraminx Final 7 6.87   9.49   9.48 6.87 9.54 11.46 9.45
Hang Li (李航)    China
Hang Li (李航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 15.24   17.09   17.11 15.24 16.69 20.03 17.47
First round 29 14.39   17.67   20.41 14.39 14.83 17.86 20.32
2x2x2 Cube Combined Final 28 6.59   8.65   6.59 11.47 6.78 19.38 7.69
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:06.83   1:12.27   1:15.09 1:06.83 1:10.65 DNF 1:11.06
Hao Wang (王皓)    China
Hao Wang (王皓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 19.95   25.56   27.15 19.95 21.86 28.09 27.67
Haoran Yin (殷浩然)    China
Haoran Yin (殷浩然)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 14.45   22.77   33.31 29.55 15.59 14.45 23.16
First round 28 15.48   17.63   20.11 16.03 15.48 18.37 18.48
2x2x2 Cube Combined Final 4 4.96   5.24   5.65 5.57 5.17 4.96 4.99
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:21.15     1:21.15 1:26.52
Pyraminx Final 20 9.67   15.61   11.62 11.64 9.67 DNF 23.56
He Meng (孟赫)    China
He Meng (孟赫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 24.49   28.46   28.19 24.49 28.85 28.33 37.73
Hongbo Zhan (战鸿博)    China
Hongbo Zhan (战鸿博)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 1:02.41   1:14.79   1:20.41 1:13.29 1:21.85 1:10.68 1:02.41
Pyraminx Final 2 6.38   6.69   6.86 6.60 6.38 6.69 6.79
Hongyang Wang (王红洋)    China
Hongyang Wang (王红洋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 16.05   18.79   20.02 18.00 16.05 18.35 20.03
First round 32 16.83   19.15   19.90 16.83 20.47 18.41 19.14
2x2x2 Cube Combined Final 7 4.56   5.70   5.93 6.04 7.92 4.56 5.14
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:06.57   1:09.27   1:10.27 1:12.58 1:06.57 1:08.34 1:09.19
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:54.49   2:04.19   1:55.82 1:54.49 2:13.43 2:03.33 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 47.76     57.18 47.76
Megaminx Combined Final 3 1:18.99   1:27.64   1:29.71 1:35.33 1:18.99 1:25.87 1:27.33
Pyraminx Final 8 7.16   10.18   7.16 13.67 8.62 DNF 8.25
Hongyuan Su (苏宏远)    China
Hongyuan Su (苏宏远)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 14.85   17.22   14.85 18.96 20.03 16.21 16.50
First round 30 14.52   18.14   30.31 21.13 14.85 18.45 14.52
2x2x2 Cube Combined Final 30 6.44   8.98   9.54 12.10 6.44 8.49 8.90
4x4x4 Cube Combined Final 13 57.69   1:02.35   1:00.00 1:04.46 1:05.61 1:02.58 57.69
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:50.84   DNF   DNF DNF 1:50.84
Pyraminx Final 29 9.19   24.12   28.01 9.19 24.17 29.32 20.17
Huayi Qin (秦华溢)    China
Huayi Qin (秦华溢)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 23.06   23.79   23.66 24.25 25.39 23.06 23.45
2x2x2 Cube Combined Final 18 5.27   7.13   8.38 10.13 5.27 5.90 7.10
Jiachi Han (韩佳池)    China
Jiachi Han (韩佳池)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:00.65   DNF   DNF 2:45.37 2:00.65
Jialin Cai (蔡佳霖)    China
Jialin Cai (蔡佳霖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 26.50   26.94   26.86 27.20 27.60 26.50 26.77
Jingyan Wang (王静岩)    China
Jingyan Wang (王静岩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 42.45   44.56   42.95 47.87 42.85 42.45 54.51
Juewei Hu (胡珏伟)    China
Juewei Hu (胡珏伟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.48   15.16   13.48 13.60 13.75 18.14 20.04
First round 9 13.44   14.23   16.61 14.94 14.03 13.44 13.72
2x2x2 Cube Combined Final 12 4.35   6.80   4.35 9.77 6.73 5.89 7.77
4x4x4 Cube Combined Final 3 42.49   45.61   44.70 52.51 47.87 42.49 44.26
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:26.86   1:31.11   1:39.20 1:33.82 1:31.12 1:26.86 1:28.39
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 21.14   25.17   22.96 26.49 21.14 26.06 27.14
Megaminx Combined Final 6 1:38.56   1:59.72   2:22.35 1:41.39 1:57.20 2:20.56 1:38.56
Pyraminx Final 14 9.79   12.43   9.79 13.80 DNF 11.45 12.04
Langning Bai (白朗宁)    China
Langning Bai (白朗宁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 48.65   55.36   1:00.47 1:03.92 52.47 53.15 48.65
2x2x2 Cube Combined Final 36 21.30     27.27 21.30
Pyraminx Final 26 21.33   22.44   49.69 21.54 21.33 22.28 23.49
Lanshi Zhang (张岚石)    China
Lanshi Zhang (张岚石)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 12.70   14.57   14.85 15.10 13.76 16.55 12.70
First round 17 12.89   15.36   12.89 17.07 14.62 15.76 15.69
2x2x2 Cube Combined Final 25 7.25   8.21   7.45 10.91 7.42 9.75 7.25
4x4x4 Cube Combined Final 10 49.42   58.28   56.73 56.43 1:01.67 1:13.47 49.42
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:12.54   2:13.81   2:19.14 2:14.29 2:13.58 2:13.56 2:12.54
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:38.33   DNF   DNF DNF 1:38.33
Luchen Zhang (张录辰)    China
Luchen Zhang (张录辰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 14.85   17.15   20.05 16.63 18.60 16.21 14.85
First round 20 12.19   16.19   12.19 16.98 16.45 18.18 15.14
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:46.44   DNF   DNF 1:46.44 DNF
Naifan Zhang (张乃凡)    China
Naifan Zhang (张乃凡)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 17.26   19.20   21.03 17.26 18.44 21.11 18.13
First round 33 16.14   19.39   16.14 24.53 21.48 19.70 16.99
2x2x2 Cube Combined Final 22 6.91   7.71   8.94 DNF 7.09 7.10 6.91
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 23.84   33.31   23.84 30.47 33.00 36.45 37.14
Pyraminx Final 24 20.07   21.29   20.07 20.78 21.94 26.11 21.14
Piao Zhang (张飘)    China
Piao Zhang (张飘)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 47.45   50.65   57.26 48.24 47.45 51.46 52.24
Qi Qu (曲祺)    China
Qi Qu (曲祺)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 14.39   16.64   18.77 17.08 15.57 17.26 14.39
First round 26 14.18   17.59   16.39 16.55 21.14 19.83 14.18
2x2x2 Cube Combined Final 16 6.49   7.01   6.60 7.38 6.49 8.87 7.06
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:05.52   1:15.83   1:16.49 1:05.52 1:21.21 1:10.62 1:20.38
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:33.20     2:33.20 2:36.73
Qi Shao (邵琦)    China
Qi Shao (邵琦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 22.79   25.69   28.40 29.10 24.39 24.29 22.79
Pyraminx Final 19 11.67   14.51   11.67 15.71 13.91 16.29 13.90
Qida Zhang (张启妲)    China
Qida Zhang (张启妲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 1:13.80   1:20.22   1:21.74 1:18.35 1:40.82 1:13.80 1:20.58
2x2x2 Cube Combined Final 37 26.00     38.61 26.00
Pyraminx Final 28 21.06   23.81   22.14 21.06 22.23 33.96 27.05
Qingkai Zhao (赵庆凯)    China
Qingkai Zhao (赵庆凯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 11.63   14.70   18.43 14.99 11.63 15.07 14.04
First round 10 13.28   14.33   14.89 13.28 14.17 14.91 13.93
2x2x2 Cube Combined Final 9 4.61   6.19   6.24 6.22 9.51 4.61 6.11
4x4x4 Cube Combined Final 16 49.89   1:05.13   DNF 1:04.53 1:14.49 49.89 56.37
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:50.67   2:00.32   1:50.67 1:57.05 2:01.02 2:03.15 2:02.89
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 23.53   26.20   25.96 26.96 25.67 23.53 DNF
Megaminx Combined Final 5 1:28.15   1:37.91   1:34.99 1:45.45 1:49.09 1:33.30 1:28.15
Pyraminx Final 11 5.25   10.62   5.25 DNF 15.87 6.84 9.14
Qun Li (李群)    China
Qun Li (李群)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 8 13.07   14.21   13.34 15.77 13.07 15.97 13.53
Ruocheng Zhu (祝若城)    China
Ruocheng Zhu (祝若城)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.24   11.71   10.94 10.98 16.27 13.22 10.24
Second round 4 11.23   12.48   13.02 11.82 12.61 13.97 11.23
First round 7 11.73   13.28   14.69 13.14 14.05 12.65 11.73
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 20.01   23.62   24.55 30.41 23.76 22.55 20.01
Sanfeng Wei (魏三丰)    China
Sanfeng Wei (魏三丰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 40.78   48.99   47.61 40.78 1:01.52 49.39 49.98
2x2x2 Cube Combined Final 35 13.08   16.74   14.82 19.79 18.16 13.08 17.25
Pyraminx Final 25 17.44   21.96   29.63 17.44 27.32 20.42 18.13
Sheng Cao (曹晟)    China
Sheng Cao (曹晟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.35   11.07   11.15 11.44 9.35 11.37 10.68
Second round 1 8.53   10.53   10.67 9.90 12.37 11.03 8.53
First round 1 9.47   11.31   10.70 9.47 11.88 13.33 11.34
2x2x2 Cube Combined Final 2 3.41   3.62   3.65 3.66 4.19 3.55 3.41
4x4x4 Cube Combined Final 1 38.26   40.99   38.26 41.60 40.16 42.03 41.20
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:10.82   1:18.10   1:16.75 1:17.65 1:19.90 1:22.51 1:10.82
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:00.49   DNF   1:00.49 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 14.18   16.22   14.83 17.63 16.21 14.18 23.64
Megaminx Combined Final 1 51.31   NR 1:03.46   1:03.03 1:02.19 51.31 1:05.17 1:07.59
Pyraminx Final 1 4.49   5.13   4.49 5.44 4.90 5.05 6.37
Shu Li (李澍)    China
Shu Li (李澍)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 18.83   21.12   22.27 18.83 22.68 19.96 21.13
2x2x2 Cube Combined Final 6 4.86   5.39   6.55 5.31 4.92 5.95 4.86
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 33.40   38.57   33.40 37.48 35.36 45.71 42.88
Sikai Xu (徐思凯)    China
Sikai Xu (徐思凯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.52   14.84   13.41 17.77 14.59 11.52 16.53
First round 16 14.21   15.23   14.21 16.58 15.96 14.24 15.48
2x2x2 Cube Combined Final 24 4.76   8.06   DNF 10.61 7.03 6.53 4.76
4x4x4 Cube Combined Final 8 51.39   56.49   58.12 57.51 56.51 55.44 51.39
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:32.26   1:38.18   1:32.26 1:38.57 DNF 1:41.34 1:34.64
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 26.31   28.12   DNF 26.31 30.84 26.70 26.82
Siyao Li (李思遥)    China
Siyao Li (李思遥)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 17.12   25.94   29.34 17.12 23.33 28.85 25.64
Siyu Sun (孙思雨)    China
Siyu Sun (孙思雨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.13   12.23   13.21 11.97 11.13 11.84 12.87
Second round 5 11.46   12.85   18.07 11.46 12.13 11.99 14.43
First round 6 10.71   12.72   10.71 13.84 13.16 15.12 11.17
2x2x2 Cube Combined Final 3 3.02   4.49   5.12 3.44 6.15 4.91 3.02
4x4x4 Cube Combined Final 6 43.65   52.03   55.58 54.76 54.34 43.65 47.00
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:42.26   1:51.03   1:42.26 1:49.24 1:53.46 1:55.67 1:50.39
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 17.55   20.91   17.55 23.39 21.79 19.31 21.63
Pyraminx Final 4 5.76   8.29   7.33 5.76 8.75 8.80 12.14
Songyang Zhao (赵颂扬)    China
Songyang Zhao (赵颂扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 15.62   17.63   16.44 15.62 16.52 22.18 19.93
First round 36 18.08   19.68   18.65 18.08 20.33 20.07 25.33
2x2x2 Cube Combined Final 23 7.24   8.05   8.47 7.89 7.87 7.24 8.40
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:25.95     1:25.95 1:46.87
Pyraminx Final 22 13.55   18.40   18.77 19.63 16.80 13.55 24.18
Weina Bao (鲍伟娜)    China
Weina Bao (鲍伟娜)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Wendong Yang (羊文东)    China
Wendong Yang (羊文东)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 14.20   16.36   17.40 15.67 14.20 19.05 16.02
First round 19 13.47   16.06   16.50 15.33 13.47 16.36 20.93
2x2x2 Cube Combined Final 20 5.93   7.21   7.97 6.82 5.93 9.76 6.83
4x4x4 Cube Combined Final 14 50.74   1:03.11   57.50 56.99 1:14.84 50.74 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 24.26   26.58   26.83 24.63 28.74 24.26 28.27
Wenyu Liu (刘文宇)    China
Wenyu Liu (刘文宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.23   12.68   11.23 12.64 13.07 13.88 12.32
Second round 3 9.96   12.13   11.32 12.18 14.54 9.96 12.89
First round 5 10.83   12.62   13.35 10.83 12.77 14.67 11.74
Wenyue Geng (耿文月)    China
Wenyue Geng (耿文月)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.68   12.20   11.32 10.68 15.69 11.97 13.31
Second round 8 11.51   13.68   13.90 15.14 14.87 12.27 11.51
First round 12 11.37   14.75   13.11 11.37 12.64 DNF 18.50
4x4x4 Cube Combined Final 5 40.79   51.29   54.13 40.79 53.41 46.32 57.26
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:30.00   1:33.96   1:34.09 1:41.74 1:34.53 1:33.25 1:30.00
Xiaochen Liang (梁晓晨)    China
Xiaochen Liang (梁晓晨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 48.22   1:00.97   52.74 56.26 1:13.92 48.22 1:17.32
Xin He (贺欣)    China
Xin He (贺欣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 22.15   25.03   26.92 25.35 22.81 22.15 28.19
Xin Jiang (姜欣)    China
Xin Jiang (姜欣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 55.94   1:01.89   1:06.07 59.09 55.94 1:02.00 1:04.59
Xin Jiang (姜鑫)    China
Xin Jiang (姜鑫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 16.64   18.37   20.67 16.64 DNF 17.47 16.97
First round 21 14.49   16.22   17.56 21.01 15.14 15.95 14.49
2x2x2 Cube Combined Final 11 5.67   6.68   8.98 6.33 5.67 5.93 7.78
4x4x4 Cube Combined Final 15 56.15   1:04.61   1:05.15 1:01.17 56.15 1:07.50 1:29.82
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:52.64   2:05.22   2:06.45 2:06.53 2:43.78 2:02.68 1:52.64
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 27.44   36.01   39.22 43.30 39.55 27.44 29.25
Megaminx Combined Final 9 3:51.90     DNF 3:51.90
Pyraminx Final 13 7.67   11.31   10.52 17.34 7.67 12.31 11.10
Xin Tan (谭欣)    China
Xin Tan (谭欣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 14.57   18.35   14.57 23.03 17.36 18.89 18.80
First round 35 15.91   19.47   16.72 21.16 20.54 22.30 15.91
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 29.53   32.74   DNS 34.69 33.09 30.43 29.53
Xin Wang (王鑫)    China
Xin Wang (王鑫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 18.49   20.74   22.26 21.83 19.33 18.49 21.05
First round 34 17.23   19.45   22.06 17.23 18.23 20.93 19.20
2x2x2 Cube Combined Final 27 7.09   8.50   11.74 9.33 7.16 9.00 7.09
Xin Yin (殷昕)    China
Xin Yin (殷昕)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 24.58   32.83   59.39 30.97 29.73 37.80 24.58
Xinghan Cai (蔡兴翰)    China
Xinghan Cai (蔡兴翰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 19.26   20.32   20.33 19.26 21.21 26.25 19.43
Xinghan Song (宋星翰)    China
Xinghan Song (宋星翰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 20.16   25.30   44.69 25.33 27.37 20.16 23.21
Xingzhen Du (杜星臻)    China
Xingzhen Du (杜星臻)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 34.49   36.44   43.54 34.49 35.11 38.98 35.23
Pyraminx Final 9 5.99   10.30   5.99 10.04 12.18 8.68 16.01
Xueyan Wang (王雪妍)    China
Xueyan Wang (王雪妍)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 48.59   57.73   1:07.51 48.59 50.67 55.02 DNF
Xuran Zheng (郑旭然)    China
Xuran Zheng (郑旭然)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 19.85   20.92   20.42 20.46 19.85 21.95 21.88
2x2x2 Cube Combined Final 10 5.76   6.58   6.15 5.76 7.60 6.00 8.38
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:39.55     1:39.55 2:04.82
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 34.16   42.89   39.98 37.81 50.89 DNF 34.16
Pyraminx Final 5 7.29   8.43   9.37 7.43 9.68 8.48 7.29
Yang Li (李洋)    China
Yang Li (李洋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.85   14.39   14.33 14.13 13.85 14.71 16.07
Second round 7 11.44   13.46   11.44 12.55 11.72 17.98 16.12
First round 14 14.12   15.09   15.54 14.54 15.18 18.19 14.12
2x2x2 Cube Combined Final 19 5.71   7.17   5.71 9.85 7.43 6.78 7.29
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:07.49   1:13.07   1:08.62 1:53.08 1:09.10 1:21.50 1:07.49
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 16.92   20.47   16.92 23.04 18.76 19.62 38.11
Pyraminx Final 10 6.69   10.54   6.69 12.30 8.73 10.60 15.22
Yanrui Guo (郭延瑞)    China
Yanrui Guo (郭延瑞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 17.09   21.20   17.09 20.16 21.24 22.19 DNF
2x2x2 Cube Combined Final 31 7.01   9.19   8.86 8.56 7.01 10.61 10.15
Pyraminx Final 17 8.53   13.54   8.53 12.27 15.73 13.46 14.88
Yao Zou (邹耀)    China
Yao Zou (邹耀)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.11   13.65   12.24 13.58 15.12 12.11 15.24
Second round 6 11.28   13.35   12.20 14.89 13.54 11.28 14.31
First round 3 10.95   12.50   13.47 10.95 14.60 12.44 11.60
2x2x2 Cube Combined Final 15 6.85   6.89   6.86 10.13 6.85 6.93 6.88
4x4x4 Cube Combined Final 4 47.36   48.05   48.89 47.90 47.37 47.36 49.97
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:17.55   1:27.42   1:35.90 1:26.67 1:21.65 1:33.93 1:17.55
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 21.84   24.62   23.94 26.28 23.65 21.84 27.58
Pyraminx Final 12 9.19   10.85   9.19 10.13 13.86 11.36 11.05
Yiming Song (宋一鸣)    China
Yiming Song (宋一鸣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.88   16.15   16.14 15.51 14.88 20.99 16.80
First round 22 13.93   16.30   15.11 13.93 20.25 15.31 18.49
4x4x4 Cube Combined Final 11 52.52   59.23   56.67 52.52 1:02.06 1:04.97 58.95
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 31.50   37.69   40.03 31.50 40.93 35.81 37.23
Yingjie Zhao (赵英杰)    China
Yingjie Zhao (赵英杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 26.50   33.56   42.55 29.67 33.73 37.27 26.50
Yingming Jin (金英明)    China
Yingming Jin (金英明)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 45.96   51.99   57.56 46.04 1:02.40 45.96 52.38
Yongtao Sun (孙永涛)    China
Yongtao Sun (孙永涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 14.97   16.40   18.53 16.52 14.97 17.51 15.16
First round 24 15.27   16.84   18.79 17.81 16.35 15.27 16.35
2x2x2 Cube Combined Final 8 5.18   6.10   5.18 5.79 7.12 5.39 7.70
4x4x4 Cube Combined Final 9 52.36   56.52   58.90 1:04.60 57.44 52.36 53.23
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:40.20   1:54.98   1:40.20 1:50.32 2:05.36 2:01.04 1:53.59
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:17.06   DNF   DNF 1:17.06 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 36.10   37.91   37.19 36.10 38.35 40.00 38.18
Megaminx Combined Final 7 2:10.68   2:23.07   2:51.17 2:10.68 2:24.68 2:15.77 2:28.76
Pyraminx Final 6 7.43   9.44   16.79 7.43 10.79 8.97 8.57
Yuan Yao (姚远)    China
Yuan Yao (姚远)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 29.28   43.03   56.44 48.83 41.50 38.77 29.28
Yukun Xia (夏育坤)    China
Yukun Xia (夏育坤)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 9.89   14.14   13.47 14.42 15.97 14.54 9.89
First round 4 11.45   12.56   14.59 11.58 11.45 14.21 11.90
2x2x2 Cube Combined Final 13 5.33   6.85   7.25 7.69 5.76 5.33 7.54
4x4x4 Cube Combined Final 7 50.05   52.13   50.05 52.74 51.62 52.02 53.48
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 19.89   27.50   29.22 21.45 31.83 19.89 37.94
Yunhe Wang (王云鹤)    China
Yunhe Wang (王云鹤)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.64   15.55   16.08 16.60 14.76 15.82 12.64
First round 18 13.95   15.51   13.95 15.15 19.68 15.38 16.01
2x2x2 Cube Combined Final 33 6.17   11.59   11.45 6.22 17.09 6.17 21.66
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:54.06     2:20.74 1:54.06
Yuning Liu (刘昱宁)    China
Yuning Liu (刘昱宁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 1:17.65   1:23.96   DNF 1:30.30 1:22.30 1:17.65 1:19.27
Yupeng Sun (孙玉朋)    China
Yupeng Sun (孙玉朋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 23.88   31.25   32.75 38.00 27.72 33.27 23.88
Yusheng Du (杜宇生)    China
Yusheng Du (杜宇生)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.12   10.54   11.10 12.83 9.12 11.13 9.40
Second round 2 9.80   10.79   10.90 9.80 10.22 13.85 11.25
First round 2 9.85   11.56   14.17 11.21 12.71 10.77 9.85
2x2x2 Cube Combined Final 1 2.44   3.61   2.79 5.40 2.65 5.81 2.44
4x4x4 Cube Combined Final 2 41.43   45.21   48.39 43.87 56.77 41.43 43.37
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:24.69   1:32.43   1:24.69 1:29.59 1:34.98 1:51.51 1:32.73
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 17.09   17.95   17.66 17.09 20.14 18.08 18.12
Megaminx Combined Final 4 1:18.40   1:34.27   1:38.52 1:41.91 1:34.61 1:18.40 1:29.67
Pyraminx Final 3 4.63   7.63   4.63 6.75 8.25 7.88 9.72
Yuxuan Liu (刘雨轩)    China
Yuxuan Liu (刘雨轩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 33.24   52.47   44.20 DNF 1:12.19 33.24 41.01
Zheng Zhou (周正)    China
Zheng Zhou (周正)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 28.21   32.44   28.21 39.00 28.35 36.05 32.93
Pyraminx Final 23 13.62   19.65   13.62 14.89 DNF 16.91 27.16
Zhengyu Zhou (周正宇)    China
Zhengyu Zhou (周正宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 24.45   27.03   41.39 25.20 24.45 26.67 29.21
Zhenxiang Wang (王振翔)    China
Zhenxiang Wang (王振翔)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 19.37   26.21   33.09 27.14 29.07 22.43 19.37
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:57.42     1:57.42 3:14.05
5x5x5 Cube Combined Final 17 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 8 3:15.67     3:15.67 4:50.25
Zhonghao Sun (孙忠豪)    China
Zhonghao Sun (孙忠豪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 15.89   17.98   18.63 18.58 15.89 16.74 19.50
First round 25 16.54   17.14   16.54 20.25 17.07 17.80 16.54
2x2x2 Cube Combined Final 14 6.08   6.86   6.52 6.97 7.10 15.90 6.08
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:06.39   1:11.77   1:10.57 DNF 1:18.07 1:06.39 1:06.68
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 32.85   35.42   33.84 32.87 39.55 32.85 DNF
Pyraminx Final 27 9.61   22.71   9.61 35.53 DNF 13.76 18.85