German Nationals 2008

Date City WCA LInk
2008-10-25  Germany, Essen Germany 2008

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Erik Akkersdijk 11.79  Rama Temmink 14.44  Michał Halczuk 14.80
 4x4x4 Cube  Erik Akkersdijk 50.03  Michael Gottlieb 57.44  Dan Cohen 58.25
 3x3x3 Blindfolded  Dennis Strehlau 1:19.03  Tim Habermaas 1:37.83  Kai Jiptner 2:54.78
 3x3x3 One-Handed  Rama Temmink 19.77  Erik Akkersdijk 22.89  Dan Cohen 25.40
       Rubik's Magic  Erik Akkersdijk 1.15  Michał Halczuk 1.62  Dennis Strehlau 1.62
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 11.21   12.02    Netherlands 15.05 11.47 12.22 11.21 12.38
2 Rama Temmink 11.09   12.23    Netherlands 11.33 11.09 11.88 13.47 13.71
3 Michael Gottlieb 12.97   14.71    USA 14.46 12.97 17.15 15.63 14.03
4 Michael Pohl 11.93   14.89   NR  Germany DNF 11.93 14.69 15.71 14.27
5 Frank Morris 13.86   15.13    USA 15.02 29.96 14.78 15.58 13.86
6 Dan Cohen 14.19   15.27    USA 15.46 14.52 16.30 15.84 14.19
7 Michał Halczuk 14.09   15.40    Poland 16.19 15.59 18.66 14.09 14.41
8 Joey Gouly 11.61   16.02    United Kingdom 11.61 16.52 18.28 16.58 14.96
9 Kai Jiptner 13.93   16.35    Germany 13.93 15.41 17.80 DNF 15.83
10 Ron van Bruchem 12.34   16.43    Netherlands DNF 12.34 16.21 16.36 16.71
11 Kamil Zieliński 16.61   17.62    Poland 16.61 17.33 17.44 19.00 18.08
12 Tobias Christlieb 16.30   18.37    Germany 20.06 18.60 16.93 16.30 19.59
13 Robin Blöhm 16.81   18.86    Germany 20.21 20.28 17.66 16.81 18.72
14 Andreas Farenbruch 15.27   19.78    Germany 15.27 19.69 22.27 18.06 21.59
15 Tim Habermaas 18.46   19.96    Germany 20.19 19.38 18.46 20.30 21.72
16 Ton Dennenbroek 17.83   20.12    Netherlands 19.30 22.41 17.83 18.65 24.09
17 Florian Weingarten 18.93   20.13    Germany 20.64 19.52 21.13 18.93 20.22
18 Timo Schönfelder 20.44   21.36    Germany 22.71 24.63 20.88 20.44 20.50
19 Dennis Strehlau 18.02   21.43    Germany 21.68 21.78 21.71 18.02 20.90
20 Jens Diewald 18.96   21.57    Germany 24.50 21.71 19.65 23.36 18.96
21 Reiner Thomsen 23.11   23.87    Germany 24.19 23.40 23.11 31.38 24.02
22 Laetitia Lemoine 19.66   24.04    France 22.21 24.71 25.21 28.93 19.66
23 Hakan Deniz 20.59   24.09    Netherlands 23.27 25.19 20.59 25.40 23.80
24 Sébastien Auroux 21.41   24.24    Germany 29.56 22.46 21.41 26.41 23.84
25 Moritz Karl 21.56   24.95    Germany 21.56 24.58 27.38 23.90 26.36
26 Stefan Falten 21.08   25.05    Germany 29.00 24.40 21.75 21.08 DNF
27 Arnaud van Galen 18.25   25.53    Netherlands 25.71 26.66 24.21 18.25 26.77
28 Charlie Cooper 21.84   25.53    United Kingdom 24.41 21.84 24.59 30.09 27.58
29 Axel Thur 22.03   26.44    Germany 23.31 22.03 1:14.02 24.66 31.36
30 Raffael Ort 25.63   27.89    Germany 29.80 25.63 27.63 29.02 27.03
31 Malte Wendel 24.91   28.19    Germany 35.97 28.97 26.08 24.91 29.53
32 Donato Marro 22.90   29.08    Italy 29.34 29.22 22.90 30.13 28.68
33 Ludwig Fichte 27.33   29.46    Germany 38.81 28.03 30.72 27.33 29.63
34 Lorenz Chen 26.25   29.80    Taiwan 29.90 31.08 31.27 28.41 26.25
35 Petra Schmidt 27.50   29.95    Germany 27.50 30.56 37.53 31.09 28.21
36 Karsten Lenz 22.80   30.81    Germany 34.16 34.90 30.03 28.25 22.80
37 Monika Zimmermann 25.38   30.89    Germany 31.71 30.80 25.38 30.16 41.56
38 Yannick Baron 24.19   31.82    Germany 28.09 24.19 29.19 38.19 38.65
39 Ralf Farkas 22.53   31.91    Germany 30.28 41.09 35.80 22.53 29.64
40 Markus Pirzer 23.90   32.71    Germany 23.90 32.97 36.65 35.08 30.08
41 Pasquale Lombardozzi 25.18   33.31    Italy 33.25 37.02 29.65 41.77 25.18
42 Axel Häck 30.50   33.41    Germany 30.50 32.08 34.15 34.00 48.40
43 Raimond Diano 30.61   33.44    Germany 30.61 36.13 30.68 33.52 36.66
44 Michael Robertz 28.34   33.48    Germany 31.80 35.83 37.38 32.80 28.34
45 Alexander Kemper 29.59   33.56    Germany 33.59 29.59 37.03 45.93 30.06
46 Mark Atienza 26.03   38.65    Germany 36.28 26.03 45.88 33.78 59.44
47 Heiko Moyé 33.30   38.98    Germany 44.09 57.34 33.30 36.09 36.77
48 Maria Oey 35.03   39.07    Indonesia 35.03 39.53 35.94 41.75 54.65
49 Maximilian Eland 30.30   40.16    Germany DNF 30.30 38.58 31.44 50.46
50 Kai Rothaus 35.15   42.94    Germany 1:11.02 40.80 39.90 35.15 48.13
51 Daniel Wölk 40.80   44.64    Germany 54.65 40.80 47.25 44.59 42.08
52 Florian Pethig 31.96   45.34    Germany 55.43 31.96 37.59 43.00 DNF
53 Lukas Kalkhoff 42.25   45.57    Germany 49.25 42.25 44.40 43.06 50.80
54 Thomas Borsdorf 42.31   48.98    Germany 57.52 46.83 45.61 42.31 54.50
55 Moritz Dudda 46.15   50.98    Germany 46.15 1:08.41 57.28 49.33 46.34
56 Torsten Schwarz 46.22   54.06    Germany 50.28 57.09 46.22 54.80 DNF
57 Christian Raditsch 47.19   54.35    Germany 57.12 50.66 58.75 55.27 47.19
58 Julian Blöhm 43.50   55.91    Germany 2:00.33 44.13 43.50 52.19 1:11.41
59 Carsten Lammert 40.28   56.50    Germany 49.52 40.28 44.31 1:36.52 1:15.66
60 Ferdinand Haas 1:04.28   1:07.85    Germany 1:08.68 1:18.47 1:07.02 1:04.28 1:07.84
61 Norbert Rakow 1:01.06   1:13.60    Germany 1:38.81 1:30.22 1:01.06 1:07.38 1:03.21
62 Carolin Dewes 1:08.68   1:24.86    Germany 1:28.55 1:31.43 1:26.50 1:19.53 1:08.68
63 Anja Provoost 1:30.56   1:46.14    Netherlands 1:44.41 1:53.33 1:47.13 1:30.56 1:46.88
64 Rico Pfeiffer 1:52.47   1:57.99    Germany 2:23.19 1:58.28 1:52.47 2:02.43 1:53.25
65 Marcel Nehrig 1:33.16   2:10.55    Germany 2:04.44 2:58.65 2:54.00 1:33.16 1:33.22
66 Tim Thomsen 1:57.80   2:16.09    Germany 1:57.80 2:16.96 2:28.84 2:27.93 2:03.38
67 Markus Luft 2:05.91   2:19.57    Germany 2:08.80 2:25.06 2:05.91 2:24.86 2:49.68
68 Paul Küsel 1:45.22   DNF    Germany 1:45.22 DNF 2:03.75 DNF 2:58.71
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 10.50   11.79    Netherlands 11.80 14.90 10.50 10.71 12.86
2 Rama Temmink 11.34   14.44    Netherlands 14.86 13.72 11.34 15.11 14.75
3 Michał Halczuk 13.16   14.80    Poland 16.93 13.47 16.13 14.81 13.16
4 Frank Morris 13.38   15.55    USA 16.96 17.68 13.38 15.66 14.02
5 Dan Cohen 13.94   15.64    USA 23.36 13.94 15.22 17.03 14.68
6 Kai Jiptner 14.36   15.69    Germany 14.36 16.00 15.13 17.78 15.94
7 Michael Gottlieb 14.33   18.72    USA 17.08 20.78 14.33 18.31 23.19
8 Tobias Christlieb 18.91   19.94    Germany 20.34 19.97 19.52 18.91 20.50
9 Andreas Farenbruch 20.27   20.67    Germany 20.61 20.27 20.66 21.84 20.75
10 Robin Blöhm 17.30   21.16    Germany 21.61 27.58 17.30 17.34 24.53
11 Tim Habermaas 19.61   21.29    Germany 19.94 20.81 23.13 25.96 19.61
12 Florian Weingarten 18.59   21.75    Germany 29.21 22.08 18.59 19.43 23.75
13 Timo Schönfelder 19.90   22.08    Germany 33.61 23.86 20.84 19.90 21.53
14 Michael Pohl 15.08   DNF    Germany DNF 17.69 DNF 15.97 15.08
  4x4x4 Cube   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 49.25      Netherlands 57.80 49.25
2 Ron van Bruchem 57.52      Netherlands 1:13.33 57.52
3 Rama Temmink 57.66      Netherlands 57.66 1:08.53
4 Dan Cohen 57.91      USA 1:06.55 57.91
5 Frank Morris 1:02.43      USA 1:07.71 1:02.43
6 Michael Gottlieb 1:03.55      USA 1:05.68 1:03.55
7 Michał Halczuk 1:03.56      Poland 1:03.56 1:09.90
8 Joey Gouly 1:05.25      United Kingdom 1:39.81 1:05.25
9 Kamil Zieliński 1:09.03      Poland 1:09.03 1:11.52
10 Kai Jiptner 1:09.72      Germany 1:09.72 1:21.60
11 Robin Blöhm 1:12.65      Germany 1:21.13 1:12.65
12 Michael Pohl 1:14.96      Germany 1:14.96 1:33.31
13 Dennis Strehlau 1:18.11      Germany 1:31.30 1:18.11
14 Arnaud van Galen 1:18.93      Netherlands 1:18.93 1:30.31
15 Jens Diewald 1:21.94      Germany 1:22.71 1:21.94
16 Tobias Christlieb 1:25.11      Germany 1:25.59 1:25.11
17 Tim Habermaas 1:25.84      Germany 2:01.88 1:25.84
18 Ton Dennenbroek 1:26.41      Netherlands 1:45.81 1:26.41
19 Sébastien Auroux 1:31.30      Germany 2:04.58 1:31.30
20 Charlie Cooper 1:40.96      United Kingdom 1:41.78 1:40.96
21 Andreas Farenbruch 1:44.81      Germany 1:44.81 1:45.47
22 Moritz Karl 1:48.53      Germany 1:49.84 1:48.53
23 Timo Schönfelder 1:49.19      Germany 2:34.11 1:49.19
24 Donato Marro 1:52.71      Italy 1:52.71 2:11.16
25 Reiner Thomsen 1:52.88      Germany 2:24.11 1:52.88
26 Raffael Ort 1:57.44      Germany 1:59.58 1:57.44
27 Hakan Deniz 1:58.02      Netherlands 1:58.02 2:04.91
28 Axel Häck 2:01.27      Germany 2:16.40 2:01.27
29 Florian Weingarten 2:02.13      Germany 2:29.52 2:02.13
30 Axel Thur 2:02.68      Germany 2:22.77 2:02.68
31 Monika Zimmermann 2:05.80      Germany 2:05.80 2:21.58
32 Laetitia Lemoine 2:18.80      France 2:18.80 2:20.66
33 Stefan Falten 3:00.27      Germany 3:00.27 3:00.36
34 Heiko Moyé 3:26.72      Germany 3:26.72 DNS
35 Petra Schmidt 3:41.11      Germany 3:41.11 DNS
36 Moritz Dudda 4:21.80      Germany 4:21.80 DNS
37 Markus Pirzer 4:35.15      Germany 4:35.15 DNS
38 Markus Luft 6:10.43      Germany 6:10.43 DNS
39 Thomas Borsdorf 9:09.46      Germany 9:09.46 DNS
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 47.08   50.03    Netherlands 47.08 47.78 52.84 49.91 52.40
2 Michael Gottlieb 47.66   57.44    USA 1:04.05 47.66 1:17.71 50.81 57.46
3 Dan Cohen 51.03   58.25    USA 1:02.40 51.03 59.86 1:03.58 52.50
4 Frank Morris 1:00.94   1:05.99    USA 1:07.52 1:04.88 1:38.47 1:00.94 1:05.58
5 Ron van Bruchem 1:00.86   1:08.23    Netherlands 1:00.86 1:02.46 1:10.00 1:14.15 1:12.22
6 Robin Blöhm 1:09.25   1:13.72    Germany 1:15.11 1:09.25 1:12.96 1:13.09 1:22.94
7 Rama Temmink 1:01.84   1:14.63    Netherlands 1:16.77 1:14.56 1:01.84 1:25.13 1:12.56
8 Michael Pohl 1:16.38   1:23.02    Germany 1:21.33 1:17.77 1:30.68 1:16.38 1:29.96
9 Jens Diewald 1:12.33   1:26.65    Germany 1:38.13 1:22.91 1:30.46 1:12.33 1:26.58
10 Kai Jiptner 1:25.69   1:30.03    Germany 1:25.69 1:27.11 1:28.55 1:34.43 DNF
11 Tobias Christlieb 1:28.16   1:32.93    Germany 1:30.53 1:37.28 1:36.44 1:31.81 1:28.16
12 Dennis Strehlau 1:22.91   1:33.19    Germany 1:28.81 1:34.34 1:36.43 1:22.91 1:42.83
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dennis Strehlau 1:19.03      Germany 1:23.93 1:19.03
2 Tim Habermaas 1:37.83      Germany 1:37.83 1:49.83
3 Kai Jiptner 2:54.78      Germany 2:54.78 DNF
4 Arnaud van Galen 5:22.02      Netherlands 5:22.02 6:31.81
5 Donato Marro 6:03.18      Italy DNF 6:03.18
6 Ton Dennenbroek 6:37.00      Netherlands DNF 6:37.00
7 Andreas Farenbruch 7:35.33      Germany DNF 7:35.33
8 Raffael Ort 8:44.97      Germany DNF 8:44.97
9 Charlie Cooper DNF      United Kingdom DNF DNF
9 Timo Schönfelder DNF      Germany DNF DNF
9 Erik Akkersdijk DNF      Netherlands DNF DNF
9 Jens Diewald DNF      Germany DNF DNF
9 Joey Gouly DNF      United Kingdom DNF DNF
9 Laetitia Lemoine DNF      France DNF DNF
9 Markus Pirzer DNF      Germany DNF DNF
9 Michał Halczuk DNF      Poland DNF DNF
9 Sébastien Auroux DNF      Germany DNF DNF
9 Tobias Christlieb DNF      Germany DNF DNF
9 Dan Cohen DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rama Temmink 20.69      Netherlands 23.33 20.69
2 Erik Akkersdijk 21.53      Netherlands 28.34 21.53
3 Timo Schönfelder 25.83      Germany 25.83 26.43
4 Dan Cohen 26.11      USA 26.11 28.30
5 Dennis Strehlau 29.36      Germany 31.65 29.36
6 Michael Gottlieb 30.53      USA 30.53 30.71
7 Michał Halczuk 31.46      Poland 34.38 31.46
8 Andreas Farenbruch 32.50      Germany 32.50 35.41
9 Kamil Zieliński 33.81      Poland 33.81 37.66
10 Tobias Christlieb 35.43      Germany 35.43 35.93
11 Arnaud van Galen 36.91      Netherlands 36.91 37.13
12 Kai Jiptner 39.30      Germany 39.58 39.30
13 Jens Diewald 39.61      Germany 39.61 41.72
14 Moritz Karl 39.94      Germany 39.94 41.28
15 Sébastien Auroux 41.13      Germany 41.13 DNF
16 Robin Blöhm 41.21      Germany 1:35.02 41.21
17 Laetitia Lemoine 43.38      France 43.38 56.02
18 Ron van Bruchem 44.31      Netherlands 55.55 44.31
19 Joey Gouly 50.81      United Kingdom 50.81 51.46
20 Hakan Deniz 51.53      Netherlands 54.00 51.53
21 Stefan Falten 52.30      Germany 59.38 52.30
22 Reiner Thomsen 59.15      Germany 59.15 1:06.06
23 Tim Habermaas 1:09.21      Germany 1:09.83 1:09.21
24 Charlie Cooper 1:24.18      United Kingdom 1:36.39 1:24.18
25 Malte Wendel 1:24.65      Germany 1:24.65 DNF
26 Markus Pirzer 1:30.40      Germany 1:30.40 2:15.15
27 Raffael Ort 1:32.28      Germany 1:32.28 2:23.08
28 Daniel Wölk 1:32.40      Germany 1:41.46 1:32.40
29 Heiko Moyé 1:36.40      Germany 1:36.40 2:00.34
30 Axel Häck 1:39.66      Germany DNF 1:39.66
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rama Temmink 17.28   19.77   ER  Netherlands 24.46 18.52 17.28 21.40 19.38
2 Erik Akkersdijk 19.80   22.89    Netherlands 21.28 21.86 25.53 19.80 DNF
3 Dan Cohen 19.78   25.40    USA 26.27 29.05 19.78 25.06 24.86
4 Michael Gottlieb 25.08   29.52    USA 31.09 29.78 28.97 29.80 25.08
5 Michał Halczuk 29.22   30.81    Poland 31.34 29.25 29.22 31.84 33.77
6 Timo Schönfelder 26.31   32.50    Germany 45.03 32.81 32.86 26.31 31.84
7 Tobias Christlieb 30.06   33.57    Germany 30.06 35.86 32.83 45.58 32.03
8 Andreas Farenbruch 30.94   33.89    Germany 33.22 30.94 36.38 38.58 32.08
9 Kamil Zieliński 33.30   37.10    Poland 43.27 34.94 33.30 38.31 38.05
10 Dennis Strehlau 34.61   38.14    Germany 40.31 38.02 34.61 39.46 36.94
11 Kai Jiptner 29.34   44.59    Germany 47.22 43.53 49.16 43.02 29.34
12 Jens Diewald 40.25   47.74    Germany 40.36 1:00.66 40.25 42.19 1:00.71
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 1.06   1.15    Netherlands 1.08 1.16 1.21 1.06 4.40
2 Michał Halczuk 1.21   1.62    Poland 1.22 1.21 4.11 1.88 1.75
3 Dennis Strehlau 1.33   1.62    Germany 1.43 1.80 1.33 2.93 1.63
4 Tobias Christlieb 1.53   1.70    Germany 1.61 1.80 1.69 1.53 DNF
5 Sébastien Auroux 1.38   1.81    Germany DNF 1.68 2.30 1.44 1.38
6 Kai Jiptner 1.50   1.81    Germany 3.08 1.50 1.61 2.13 1.69
7 Arnaud van Galen 1.59   1.85    Netherlands 1.65 2.19 1.71 7.09 1.59
8 Markus Pirzer 1.68   1.86    Germany 2.11 2.13 1.78 1.68 1.69
9 Michael Gottlieb 1.18   1.92    USA 3.36 1.18 DNF 1.21 1.18
10 Charlie Cooper 1.50   NR 2.09    United Kingdom 1.58 3.55 1.50 2.18 2.52
11 Kamil Zieliński 1.66   2.24    Poland 2.05 1.66 1.99 3.47 2.68
12 Monika Zimmermann 2.30   2.43    Germany 2.38 DNF 2.30 2.61 2.30
13 Michael Pohl 1.93   2.75    Germany 2.36 3.83 3.61 1.93 2.28
14 Janine Graupner 1.86   2.85    Germany 2.66 2.44 DNF 1.86 3.44
15 Timo Schönfelder 1.61   3.00    Germany 3.03 5.30 1.61 3.43 2.55
16 Joey Gouly 2.72   3.07    United Kingdom 3.31 3.13 5.83 2.78 2.72
17 Ron van Bruchem 2.72   3.69    Netherlands 4.55 2.72 5.02 3.72 2.81
18 Ton Dennenbroek 2.61   3.90    Netherlands 2.86 4.22 4.71 4.63 2.61
19 Dan Cohen 1.11   4.10    USA 4.19 1.19 DNF 1.11 6.91
20 Laetitia Lemoine 1.83   8.80    France DNF 1.94 10.63 13.84 1.83
Alexander Kemper    Germany
Alexander Kemper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 29.59   33.56   33.59 29.59 37.03 45.93 30.06
Andreas Farenbruch    Germany
Andreas Farenbruch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 20.27   20.67   20.61 20.27 20.66 21.84 20.75
First round 14 15.27   19.78   15.27 19.69 22.27 18.06 21.59
4x4x4 Cube First round 21 1:44.81     1:44.81 1:45.47
3x3x3 Blindfolded Final 7 7:35.33     DNF 7:35.33
3x3x3 One-Handed Final 8 30.94   33.89   33.22 30.94 36.38 38.58 32.08
First round 8 32.50     32.50 35.41
Anja Provoost    Netherlands
Anja Provoost
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 1:30.56   1:46.14   1:44.41 1:53.33 1:47.13 1:30.56 1:46.88
Arnaud van Galen    Netherlands
Arnaud van Galen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 18.25   25.53   25.71 26.66 24.21 18.25 26.77
4x4x4 Cube First round 14 1:18.93     1:18.93 1:30.31
3x3x3 Blindfolded Final 4 5:22.02     5:22.02 6:31.81
3x3x3 One-Handed First round 11 36.91     36.91 37.13
Rubik's Magic Final 7 1.59   1.85   1.65 2.19 1.71 7.09 1.59
Axel Häck    Germany
Axel Häck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 30.50   33.41   30.50 32.08 34.15 34.00 48.40
4x4x4 Cube First round 28 2:01.27     2:16.40 2:01.27
3x3x3 One-Handed First round 30 1:39.66     DNF 1:39.66
Axel Thur    Germany
Axel Thur
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 22.03   26.44   23.31 22.03 1:14.02 24.66 31.36
4x4x4 Cube First round 30 2:02.68     2:22.77 2:02.68
Carolin Dewes    Germany
Carolin Dewes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 1:08.68   1:24.86   1:28.55 1:31.43 1:26.50 1:19.53 1:08.68
Carsten Lammert    Germany
Carsten Lammert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 40.28   56.50   49.52 40.28 44.31 1:36.52 1:15.66
Charlie Cooper    United Kingdom
Charlie Cooper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 21.84   25.53   24.41 21.84 24.59 30.09 27.58
4x4x4 Cube First round 20 1:40.96     1:41.78 1:40.96
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 24 1:24.18     1:36.39 1:24.18
Rubik's Magic Final 10 1.50   NR 2.09   1.58 3.55 1.50 2.18 2.52
Christian Raditsch    Germany
Christian Raditsch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 47.19   54.35   57.12 50.66 58.75 55.27 47.19
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.94   15.64   23.36 13.94 15.22 17.03 14.68
First round 6 14.19   15.27   15.46 14.52 16.30 15.84 14.19
4x4x4 Cube Final 3 51.03   58.25   1:02.40 51.03 59.86 1:03.58 52.50
First round 4 57.91     1:06.55 57.91
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 19.78   25.40   26.27 29.05 19.78 25.06 24.86
First round 4 26.11     26.11 28.30
Rubik's Magic Final 19 1.11   4.10   4.19 1.19 DNF 1.11 6.91
Daniel Wölk    Germany
Daniel Wölk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 40.80   44.64   54.65 40.80 47.25 44.59 42.08
3x3x3 One-Handed First round 28 1:32.40     1:41.46 1:32.40
Dennis Strehlau    Germany
Dennis Strehlau
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 18.02   21.43   21.68 21.78 21.71 18.02 20.90
4x4x4 Cube Final 12 1:22.91   1:33.19   1:28.81 1:34.34 1:36.43 1:22.91 1:42.83
First round 13 1:18.11     1:31.30 1:18.11
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:19.03     1:23.93 1:19.03
3x3x3 One-Handed Final 10 34.61   38.14   40.31 38.02 34.61 39.46 36.94
First round 5 29.36     31.65 29.36
Rubik's Magic Final 3 1.33   1.62   1.43 1.80 1.33 2.93 1.63
Donato Marro    Italy
Donato Marro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 22.90   29.08   29.34 29.22 22.90 30.13 28.68
4x4x4 Cube First round 24 1:52.71     1:52.71 2:11.16
3x3x3 Blindfolded Final 5 6:03.18     DNF 6:03.18
Erik Akkersdijk    Netherlands
Erik Akkersdijk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.50   11.79   11.80 14.90 10.50 10.71 12.86
First round 1 11.21   12.02   15.05 11.47 12.22 11.21 12.38
4x4x4 Cube Final 1 47.08   50.03   47.08 47.78 52.84 49.91 52.40
First round 1 49.25     57.80 49.25
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 19.80   22.89   21.28 21.86 25.53 19.80 DNF
First round 2 21.53     28.34 21.53
Rubik's Magic Final 1 1.06   1.15   1.08 1.16 1.21 1.06 4.40
Ferdinand Haas    Germany
Ferdinand Haas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 1:04.28   1:07.85   1:08.68 1:18.47 1:07.02 1:04.28 1:07.84
Florian Pethig    Germany
Florian Pethig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 31.96   45.34   55.43 31.96 37.59 43.00 DNF
Florian Weingarten    Germany
Florian Weingarten
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 18.59   21.75   29.21 22.08 18.59 19.43 23.75
First round 17 18.93   20.13   20.64 19.52 21.13 18.93 20.22
4x4x4 Cube First round 29 2:02.13     2:29.52 2:02.13
Frank Morris    USA
Frank Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.38   15.55   16.96 17.68 13.38 15.66 14.02
First round 5 13.86   15.13   15.02 29.96 14.78 15.58 13.86
4x4x4 Cube Final 4 1:00.94   1:05.99   1:07.52 1:04.88 1:38.47 1:00.94 1:05.58
First round 5 1:02.43     1:07.71 1:02.43
Hakan Deniz    Netherlands
Hakan Deniz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 20.59   24.09   23.27 25.19 20.59 25.40 23.80
4x4x4 Cube First round 27 1:58.02     1:58.02 2:04.91
3x3x3 One-Handed First round 20 51.53     54.00 51.53
Heiko Moyé    Germany
Heiko Moyé
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 33.30   38.98   44.09 57.34 33.30 36.09 36.77
4x4x4 Cube First round 34 3:26.72     3:26.72 DNS
3x3x3 One-Handed First round 29 1:36.40     1:36.40 2:00.34
Janine Graupner    Germany
Janine Graupner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 14 1.86   2.85   2.66 2.44 DNF 1.86 3.44
Jens Diewald    Germany
Jens Diewald
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 18.96   21.57   24.50 21.71 19.65 23.36 18.96
4x4x4 Cube Final 9 1:12.33   1:26.65   1:38.13 1:22.91 1:30.46 1:12.33 1:26.58
First round 15 1:21.94     1:22.71 1:21.94
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 12 40.25   47.74   40.36 1:00.66 40.25 42.19 1:00.71
First round 13 39.61     39.61 41.72
Joey Gouly    United Kingdom
Joey Gouly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 8 11.61   16.02   11.61 16.52 18.28 16.58 14.96
4x4x4 Cube First round 8 1:05.25     1:39.81 1:05.25
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 19 50.81     50.81 51.46
Rubik's Magic Final 16 2.72   3.07   3.31 3.13 5.83 2.78 2.72
Julian Blöhm    Germany
Julian Blöhm
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 43.50   55.91   2:00.33 44.13 43.50 52.19 1:11.41
Kai Jiptner    Germany
Kai Jiptner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 14.36   15.69   14.36 16.00 15.13 17.78 15.94
First round 9 13.93   16.35   13.93 15.41 17.80 DNF 15.83
4x4x4 Cube Final 10 1:25.69   1:30.03   1:25.69 1:27.11 1:28.55 1:34.43 DNF
First round 10 1:09.72     1:09.72 1:21.60
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:54.78     2:54.78 DNF
3x3x3 One-Handed Final 11 29.34   44.59   47.22 43.53 49.16 43.02 29.34
First round 12 39.30     39.58 39.30
Rubik's Magic Final 6 1.50   1.81   3.08 1.50 1.61 2.13 1.69
Kai Rothaus    Germany
Kai Rothaus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 35.15   42.94   1:11.02 40.80 39.90 35.15 48.13
Kamil Zieliński    Poland
Kamil Zieliński
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 11 16.61   17.62   16.61 17.33 17.44 19.00 18.08
4x4x4 Cube First round 9 1:09.03     1:09.03 1:11.52
3x3x3 One-Handed Final 9 33.30   37.10   43.27 34.94 33.30 38.31 38.05
First round 9 33.81     33.81 37.66
Rubik's Magic Final 11 1.66   2.24   2.05 1.66 1.99 3.47 2.68
Karsten Lenz    Germany
Karsten Lenz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 22.80   30.81   34.16 34.90 30.03 28.25 22.80
Laetitia Lemoine    France
Laetitia Lemoine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 19.66   24.04   22.21 24.71 25.21 28.93 19.66
4x4x4 Cube First round 32 2:18.80     2:18.80 2:20.66
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 17 43.38     43.38 56.02
Rubik's Magic Final 20 1.83   8.80   DNF 1.94 10.63 13.84 1.83
Lorenz Chen    Taiwan
Lorenz Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 26.25   29.80   29.90 31.08 31.27 28.41 26.25
Ludwig Fichte    Germany
Ludwig Fichte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 27.33   29.46   38.81 28.03 30.72 27.33 29.63
Lukas Kalkhoff    Germany
Lukas Kalkhoff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 42.25   45.57   49.25 42.25 44.40 43.06 50.80
Malte Wendel    Germany
Malte Wendel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 24.91   28.19   35.97 28.97 26.08 24.91 29.53
3x3x3 One-Handed First round 25 1:24.65     1:24.65 DNF
Marcel Nehrig    Germany
Marcel Nehrig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 1:33.16   2:10.55   2:04.44 2:58.65 2:54.00 1:33.16 1:33.22
Maria Oey    Indonesia
Maria Oey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 35.03   39.07   35.03 39.53 35.94 41.75 54.65
Mark Atienza    Germany
Mark Atienza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 26.03   38.65   36.28 26.03 45.88 33.78 59.44
Markus Luft    Germany
Markus Luft
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 2:05.91   2:19.57   2:08.80 2:25.06 2:05.91 2:24.86 2:49.68
4x4x4 Cube First round 38 6:10.43     6:10.43 DNS
Markus Pirzer    Germany
Markus Pirzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 23.90   32.71   23.90 32.97 36.65 35.08 30.08
4x4x4 Cube First round 37 4:35.15     4:35.15 DNS
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 26 1:30.40     1:30.40 2:15.15
Rubik's Magic Final 8 1.68   1.86   2.11 2.13 1.78 1.68 1.69
Maximilian Eland    Germany
Maximilian Eland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 30.30   40.16   DNF 30.30 38.58 31.44 50.46
Michael Gottlieb    USA
Michael Gottlieb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.33   18.72   17.08 20.78 14.33 18.31 23.19
First round 3 12.97   14.71   14.46 12.97 17.15 15.63 14.03
4x4x4 Cube Final 2 47.66   57.44   1:04.05 47.66 1:17.71 50.81 57.46
First round 6 1:03.55     1:05.68 1:03.55
3x3x3 One-Handed Final 4 25.08   29.52   31.09 29.78 28.97 29.80 25.08
First round 6 30.53     30.53 30.71
Rubik's Magic Final 9 1.18   1.92   3.36 1.18 DNF 1.21 1.18
Michael Pohl    Germany
Michael Pohl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 15.08   DNF   DNF 17.69 DNF 15.97 15.08
First round 4 11.93   14.89   NR DNF 11.93 14.69 15.71 14.27
4x4x4 Cube Final 8 1:16.38   1:23.02   1:21.33 1:17.77 1:30.68 1:16.38 1:29.96
First round 12 1:14.96     1:14.96 1:33.31
Rubik's Magic Final 13 1.93   2.75   2.36 3.83 3.61 1.93 2.28
Michael Robertz    Germany
Michael Robertz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 28.34   33.48   31.80 35.83 37.38 32.80 28.34
Michał Halczuk    Poland
Michał Halczuk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 13.16   14.80   16.93 13.47 16.13 14.81 13.16
First round 7 14.09   15.40   16.19 15.59 18.66 14.09 14.41
4x4x4 Cube First round 7 1:03.56     1:03.56 1:09.90
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 29.22   30.81   31.34 29.25 29.22 31.84 33.77
First round 7 31.46     34.38 31.46
Rubik's Magic Final 2 1.21   1.62   1.22 1.21 4.11 1.88 1.75
Monika Zimmermann    Germany
Monika Zimmermann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 25.38   30.89   31.71 30.80 25.38 30.16 41.56
4x4x4 Cube First round 31 2:05.80     2:05.80 2:21.58
Rubik's Magic Final 12 2.30   2.43   2.38 DNF 2.30 2.61 2.30
Moritz Dudda    Germany
Moritz Dudda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 46.15   50.98   46.15 1:08.41 57.28 49.33 46.34
4x4x4 Cube First round 36 4:21.80     4:21.80 DNS
Moritz Karl    Germany
Moritz Karl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 21.56   24.95   21.56 24.58 27.38 23.90 26.36
4x4x4 Cube First round 22 1:48.53     1:49.84 1:48.53
3x3x3 One-Handed First round 14 39.94     39.94 41.28
Norbert Rakow    Germany
Norbert Rakow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 1:01.06   1:13.60   1:38.81 1:30.22 1:01.06 1:07.38 1:03.21
Pasquale Lombardozzi    Italy
Pasquale Lombardozzi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 25.18   33.31   33.25 37.02 29.65 41.77 25.18
Paul Küsel    Germany
Paul Küsel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 1:45.22   DNF   1:45.22 DNF 2:03.75 DNF 2:58.71
Petra Schmidt    Germany
Petra Schmidt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 27.50   29.95   27.50 30.56 37.53 31.09 28.21
4x4x4 Cube First round 35 3:41.11     3:41.11 DNS
Raffael Ort    Germany
Raffael Ort
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 25.63   27.89   29.80 25.63 27.63 29.02 27.03
4x4x4 Cube First round 26 1:57.44     1:59.58 1:57.44
3x3x3 Blindfolded Final 8 8:44.97     DNF 8:44.97
3x3x3 One-Handed First round 27 1:32.28     1:32.28 2:23.08
Raimond Diano    Germany
Raimond Diano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 30.61   33.44   30.61 36.13 30.68 33.52 36.66
Ralf Farkas    Germany
Ralf Farkas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 22.53   31.91   30.28 41.09 35.80 22.53 29.64
Rama Temmink    Netherlands
Rama Temmink
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.34   14.44   14.86 13.72 11.34 15.11 14.75
First round 2 11.09   12.23   11.33 11.09 11.88 13.47 13.71
4x4x4 Cube Final 7 1:01.84   1:14.63   1:16.77 1:14.56 1:01.84 1:25.13 1:12.56
First round 3 57.66     57.66 1:08.53
3x3x3 One-Handed Final 1 17.28   19.77   ER 24.46 18.52 17.28 21.40 19.38
First round 1 20.69     23.33 20.69
Reiner Thomsen    Germany
Reiner Thomsen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 23.11   23.87   24.19 23.40 23.11 31.38 24.02
4x4x4 Cube First round 25 1:52.88     2:24.11 1:52.88
3x3x3 One-Handed First round 22 59.15     59.15 1:06.06
Rico Pfeiffer    Germany
Rico Pfeiffer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 1:52.47   1:57.99   2:23.19 1:58.28 1:52.47 2:02.43 1:53.25
Robin Blöhm    Germany
Robin Blöhm
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 17.30   21.16   21.61 27.58 17.30 17.34 24.53
First round 13 16.81   18.86   20.21 20.28 17.66 16.81 18.72
4x4x4 Cube Final 6 1:09.25   1:13.72   1:15.11 1:09.25 1:12.96 1:13.09 1:22.94
First round 11 1:12.65     1:21.13 1:12.65
3x3x3 One-Handed First round 16 41.21     1:35.02 41.21
Ron van Bruchem    Netherlands
Ron van Bruchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 10 12.34   16.43   DNF 12.34 16.21 16.36 16.71
4x4x4 Cube Final 5 1:00.86   1:08.23   1:00.86 1:02.46 1:10.00 1:14.15 1:12.22
First round 2 57.52     1:13.33 57.52
3x3x3 One-Handed First round 18 44.31     55.55 44.31
Rubik's Magic Final 17 2.72   3.69   4.55 2.72 5.02 3.72 2.81
Sébastien Auroux    Germany
Sébastien Auroux
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 21.41   24.24   29.56 22.46 21.41 26.41 23.84
4x4x4 Cube First round 19 1:31.30     2:04.58 1:31.30
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 15 41.13     41.13 DNF
Rubik's Magic Final 5 1.38   1.81   DNF 1.68 2.30 1.44 1.38
Stefan Falten    Germany
Stefan Falten
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 21.08   25.05   29.00 24.40 21.75 21.08 DNF
4x4x4 Cube First round 33 3:00.27     3:00.27 3:00.36
3x3x3 One-Handed First round 21 52.30     59.38 52.30
Thomas Borsdorf    Germany
Thomas Borsdorf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 42.31   48.98   57.52 46.83 45.61 42.31 54.50
4x4x4 Cube First round 39 9:09.46     9:09.46 DNS
Tim Habermaas    Germany
Tim Habermaas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 19.61   21.29   19.94 20.81 23.13 25.96 19.61
First round 15 18.46   19.96   20.19 19.38 18.46 20.30 21.72
4x4x4 Cube First round 17 1:25.84     2:01.88 1:25.84
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:37.83     1:37.83 1:49.83
3x3x3 One-Handed First round 23 1:09.21     1:09.83 1:09.21
Tim Thomsen    Germany
Tim Thomsen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 1:57.80   2:16.09   1:57.80 2:16.96 2:28.84 2:27.93 2:03.38
Timo Schönfelder    Germany
Timo Schönfelder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 19.90   22.08   33.61 23.86 20.84 19.90 21.53
First round 18 20.44   21.36   22.71 24.63 20.88 20.44 20.50
4x4x4 Cube First round 23 1:49.19     2:34.11 1:49.19
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 26.31   32.50   45.03 32.81 32.86 26.31 31.84
First round 3 25.83     25.83 26.43
Rubik's Magic Final 15 1.61   3.00   3.03 5.30 1.61 3.43 2.55
Tobias Christlieb    Germany
Tobias Christlieb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 18.91   19.94   20.34 19.97 19.52 18.91 20.50
First round 12 16.30   18.37   20.06 18.60 16.93 16.30 19.59
4x4x4 Cube Final 11 1:28.16   1:32.93   1:30.53 1:37.28 1:36.44 1:31.81 1:28.16
First round 16 1:25.11     1:25.59 1:25.11
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 30.06   33.57   30.06 35.86 32.83 45.58 32.03
First round 10 35.43     35.43 35.93
Rubik's Magic Final 4 1.53   1.70   1.61 1.80 1.69 1.53 DNF
Ton Dennenbroek    Netherlands
Ton Dennenbroek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 17.83   20.12   19.30 22.41 17.83 18.65 24.09
4x4x4 Cube First round 18 1:26.41     1:45.81 1:26.41
3x3x3 Blindfolded Final 6 6:37.00     DNF 6:37.00
Rubik's Magic Final 18 2.61   3.90   2.86 4.22 4.71 4.63 2.61
Torsten Schwarz    Germany
Torsten Schwarz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 46.22   54.06   50.28 57.09 46.22 54.80 DNF
Yannick Baron    Germany
Yannick Baron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 24.19   31.82   28.09 24.19 29.19 38.19 38.65