Discovery Science Center competition 2008

Date City WCA LInk
2008-4-19  USA, Santa Ana, California Discovery Science Center 2008

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Leyan Lo 13.79  Chris Dzoan 13.97  Dan Dzoan 14.17
 4x4x4 Cube  Michael Gottlieb 1:03.12  Chris Dzoan 1:12.57  Dan Dzoan 1:14.58
 5x5x5 Cube  Michael Gottlieb 1:56.04  Lucas Garron 2:18.16  Dan Dzoan 2:20.99
 3x3x3 Blindfolded  Lucas Garron 1:37.66  Leyan Lo 1:52.46  Tyson Mao (毛台勝) 2:02.59
 3x3x3 One-Handed  Dan Dzoan 23.17  Chris Dzoan 24.44  Guanyang Yu 28.75
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 41.31  Andrew Nelson 47.14  Devin Corr-Robinett 2:18.25
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 12.15   13.04    USA 15.94 13.36 12.15 12.77 13.00
2 Leyan Lo 13.36   14.98    USA 15.66 14.34 14.94 17.50 13.36
3 Phillip Espinoza 12.37   15.49    USA 15.10 15.84 17.40 15.53 12.37
4 Michael Gottlieb 13.96   16.28    USA 18.62 16.18 13.96 18.40 14.25
5 Guanyang Yu 14.19   16.48    China 17.87 14.42 14.19 18.61 17.15
6 Sikan Li 15.90   17.08    China 17.49 17.12 16.96 15.90 17.15
7 Alex Seidler 15.41   17.10    USA 17.90 15.41 17.98 15.42 21.45
8 Chris Dzoan 13.81   17.22    USA 16.12 17.23 13.81 19.56 18.30
9 Alexander Lin 16.04   17.24    USA 18.98 16.72 16.22 18.78 16.04
10 Greg Brown 15.18   17.88    USA 23.86 18.53 17.46 17.64 15.18
11 Lucas Garron 16.63   18.53    Germany DNF 16.63 17.43 18.53 19.63
12 Muzhou Wang 14.66   18.99    USA 25.33 19.65 14.66 19.83 17.48
13 Clancy Cochran 16.47   19.17    USA 20.09 16.47 20.25 17.87 19.54
14 Devin Corr-Robinett 15.51   19.24    USA 21.26 17.31 15.51 19.15 21.42
15 Shelley Chang 16.59   19.92    USA 21.59 18.54 22.58 19.63 16.59
16 Michael Young 18.25   20.75    USA 18.25 21.19 21.75 23.87 19.30
17 Ambie Valdés 17.12   21.33    USA 19.31 17.12 24.16 21.20 23.47
18 Adam Zamora 18.06   21.55    USA 25.54 21.85 19.74 18.06 23.05
19 Cameron Brown 18.44   21.78    USA 23.37 23.39 18.44 20.75 21.22
20 Kyawkyaw Lwin 19.40   21.96    USA 29.86 19.40 20.09 24.60 21.18
21 Jun-Hyuk Kim 16.15   21.97    USA 21.03 22.95 21.92 24.53 16.15
22 Stephanie Chow 17.81   22.52    USA 24.84 17.81 22.31 23.87 21.37
23 Raku Watari (渡楽倶) 18.56   23.04    USA 22.80 26.04 21.95 24.36 18.56
24 Daniel Lo 19.37   23.08    USA 21.90 25.50 21.84 31.79 19.37
25 Daniel Chan 20.73   23.44    USA 23.28 20.73 26.02 24.01 23.02
26 Andrew Mah 18.21   23.47    USA 25.74 24.78 24.52 21.11 18.21
27 Auston Sterling 21.09   24.91    USA 27.76 26.09 21.53 27.12 21.09
28 Andrew Nelson 23.75   25.57    USA 25.43 36.11 24.72 26.56 23.75
29 Tyler Albright 23.19   25.76    USA 27.43 25.52 27.98 24.34 23.19
30 Connor Capestany 21.47   26.23    USA 27.40 22.52 28.78 32.91 21.47
31 Ben Hess 23.54   28.72    USA 28.76 31.32 29.86 23.54 27.55
32 Ernie Valdés 24.59   30.10    USA 33.55 32.81 24.59 30.14 27.34
33 Daniel Park 24.11   30.58    USA 30.31 27.40 34.87 34.04 24.11
34 Joseph Blackman 26.00   30.89    USA 36.65 33.40 32.39 26.88 26.00
35 Jesse Werner 26.25   31.36    USA 34.04 30.38 31.53 32.16 26.25
36 Danielle Pandika 25.18   31.72    USA 30.54 25.18 37.15 27.46 DNF
37 James Baumgartem 31.12   35.20    USA 42.46 32.40 37.09 36.10 31.12
38 Kevin Sticht 30.67   39.39    USA 39.15 38.12 40.90 45.13 30.67
39 John George 33.63   39.51    USA 45.59 56.87 35.99 33.63 36.96
40 David Tran 26.53   41.30    USA 40.54 1:11.05 42.09 41.28 26.53
41 Clay Holmes 36.58   44.75    USA 1:51.85 36.58 42.84 46.13 45.29
42 Kevin Diaz 25.34   46.27    USA 44.90 DNF 1:01.00 32.90 25.34
43 Stryker Langdon 32.15   50.53    USA 44.75 1:08.08 38.77 1:22.72 32.15
44 Brian Huie 49.19   56.33    USA 1:06.37 49.19 56.68 58.84 53.47
45 Cary Johnson 52.79   59.03    USA 1:04.11 58.35 52.79 59.96 58.77
46 David Calkins 53.91   59.96    USA DNF 1:00.68 53.91 57.84 1:01.37
47 Jake Carver 50.32   1:00.93    USA 1:04.70 1:05.09 53.00 50.32 1:14.77
48 Brenton Ryba 50.28   1:01.48    USA 1:03.56 1:02.41 58.46 1:07.08 50.28
49 Jake Kuli 21.20   1:03.35    USA 1:00.77 21.20 1:11.55 1:07.90 1:01.37
50 Chad Alexander 45.77   1:05.44    USA DNF 1:06.80 45.77 51.90 1:17.62
51 Lauren Langdon 1:06.67   1:19.95    USA 1:25.63 1:12.85 1:29.75 1:21.38 1:06.67
52 Tamie Robinett 1:01.50   1:28.97    USA 1:32.62 1:01.50 1:29.36 1:33.42 1:24.93
53 Chloe Nguyen 1:19.96   1:33.52    USA 1:19.96 1:27.27 1:49.96 1:36.06 1:37.24
54 Jeremy Pham 1:31.55   2:58.93    USA DNF 3:42.62 1:31.55 3:01.45 2:12.73
55 Frank Yuan 57.15   DNF    China DNF 57.15 DNF 1:08.61 2:13.96
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 11.84   13.79    USA 11.84 15.83 14.33 14.16 12.87
2 Chris Dzoan 13.15   13.97    USA 13.15 14.10 13.42 14.40 14.98
3 Dan Dzoan 12.42   14.17    USA 14.77 17.25 13.58 12.42 14.15
4 Phillip Espinoza 12.09   14.61    USA 14.19 15.19 14.45 12.09 16.39
5 Alexander Lin 14.08   14.87    USA 15.37 14.08 14.85 14.38 DNF
6 Michael Gottlieb 16.54   17.38    USA 18.39 17.15 16.80 16.54 18.18
7 Devin Corr-Robinett 14.61   18.28    USA 17.92 18.93 18.00 14.61 19.09
8 Alex Seidler 15.68   18.37    USA 18.32 15.68 18.23 18.55 18.72
9 Guanyang Yu 16.69   18.56    China 17.93 22.44 17.40 16.69 20.36
10 Lucas Garron 11.74   NR 19.05    Germany 15.03 20.98 59.85 11.74 21.15
11 Kyawkyaw Lwin 16.20   19.64    USA 16.20 20.34 17.86 DNF 20.71
12 Clancy Cochran 17.33   19.68    USA 21.47 19.59 25.28 17.97 17.33
13 Michael Young 19.34   20.34    USA 19.96 21.21 19.86 19.34 21.84
14 Shelley Chang 17.71   20.57    USA 17.71 21.36 19.31 23.84 21.05
15 Jun-Hyuk Kim 17.87   20.72    USA DNF 18.53 17.87 22.74 20.89
16 Ambie Valdés 19.23   21.03    USA 20.57 19.23 22.05 20.46 24.03
17 Raku Watari (渡楽倶) 19.25   21.09    USA 23.16 19.25 20.30 21.65 21.31
18 Muzhou Wang 19.31   21.50    USA 21.40 19.31 23.71 22.28 20.81
19 Adam Zamora 18.36   22.22    USA 18.63 18.36 25.68 23.40 24.63
20 Stephanie Chow 21.86   25.06    USA 22.13 23.19 21.86 46.52 29.86
21 Daniel Chan 23.22   25.50    USA 26.85 26.57 23.22 23.50 26.44
22 Cameron Brown 23.59   25.61    USA 23.59 24.25 27.19 25.39 28.23
23 Auston Sterling 22.91   25.62    USA 29.47 22.91 26.01 24.68 26.18
24 Ben Hess 24.79   27.22    USA 27.23 26.40 28.02 24.79 33.37
25 Andrew Nelson 18.46   27.77    USA 30.45 DNF 30.80 22.07 18.46
26 Daniel Park 24.52   29.34    USA 32.65 24.52 1:11.11 26.54 28.84
27 Connor Capestany 23.73   29.65    USA 33.12 23.73 25.60 35.12 30.23
28 Ernie Valdés 28.23   30.79    USA 31.68 34.00 31.89 28.80 28.23
29 Greg Brown 15.85   37.37    USA 16.06 15.85 54.04 42.01 DNF
30 Tyler Albright 24.19   40.21    USA 24.85 DNF 1:05.25 30.53 24.19
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Gottlieb 59.18   1:03.12    USA 1:20.13 1:07.51 1:00.99 59.18 1:00.85
2 Chris Dzoan 1:06.50   1:12.57    USA 1:14.26 1:06.50 1:11.78 1:20.28 1:11.68
3 Dan Dzoan 57.86   1:14.58    USA 1:47.81 1:25.48 1:09.80 57.86 1:08.45
4 Lucas Garron 1:12.69   1:19.12    Germany 1:24.10 1:18.87 1:12.69 1:25.90 1:14.38
5 Phillip Espinoza 1:20.45   1:24.81    USA 1:21.15 1:20.45 2:47.07 1:27.12 1:26.15
6 Leyan Lo 1:24.90   1:25.72    USA 1:25.03 1:44.90 1:24.90 1:25.81 1:26.31
7 Alex Seidler 1:23.11   1:27.43    USA 1:39.57 1:31.37 1:24.00 1:23.11 1:26.93
8 Clancy Cochran 1:20.28   1:31.46    USA 1:20.28 1:24.80 1:37.44 1:32.14 1:57.78
9 Alexander Lin 1:13.16   1:32.00    USA 1:27.56 1:30.40 1:13.16 1:38.03 1:44.72
10 Sikan Li 1:33.71   1:45.90    China 1:33.71 1:54.90 1:45.43 1:44.52 1:47.76
11 Andrew Nelson 1:45.28   1:49.62    USA 1:45.56 1:51.31 1:45.28 1:51.98 2:07.98
12 Guanyang Yu 1:41.03   1:50.70    China 1:49.82 1:46.18 1:41.03 2:02.18 1:56.10
13 Shelley Chang 1:46.55   1:51.37    USA 1:46.55 1:55.71 1:50.07 2:00.56 1:48.34
14 Greg Brown 1:39.59   1:51.44    USA 1:39.59 2:00.26 2:00.75 1:48.84 1:45.21
15 Raku Watari (渡楽倶) 1:39.18   1:51.85    USA 1:48.77 1:39.18 2:07.05 1:39.73 DNF
16 Tyler Albright 2:17.75      USA 2:17.75
17 Michael Young 2:20.09      USA 2:20.09
18 Jun-Hyuk Kim 2:30.67      USA 2:30.67
19 Stephanie Chow 2:30.88      USA 2:30.88
20 Jesse Werner 3:28.60      USA 3:28.60
21 Kevin Sticht 3:40.30      USA 3:40.30
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Gottlieb 1:44.18   1:56.04    USA 2:01.77 1:56.96 1:49.40 2:03.78 1:44.18
2 Lucas Garron 2:05.15   NR 2:18.16   NR  Germany 2:05.15 2:27.97 2:28.31 2:14.57 2:11.93
3 Dan Dzoan 2:10.69   2:20.99    USA 2:20.01 2:15.17 2:27.97 2:27.78 2:10.69
4 Clancy Cochran 2:22.64   2:32.71    USA 2:49.24 2:46.79 2:24.43 2:26.90 2:22.64
5 Alex Seidler 2:26.80   2:33.86    USA 2:33.30 3:21.43 2:34.34 2:26.80 2:33.93
6 Alexander Lin 2:31.25   2:47.45    USA 2:51.78 2:37.23 2:53.34 2:31.25 3:46.80
7 Greg Brown 3:49.58      USA 3:49.58
8 Guanyang Yu 3:58.65      China 3:58.65
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Garron 1:37.66   DNF    Germany 1:37.66 DNF DNF
2 Leyan Lo 1:52.46   1:59.75    USA 1:58.93 1:52.46 2:07.87
3 Tyson Mao (毛台勝) 2:02.59   2:08.86    USA 2:04.00 2:19.99 2:02.59
4 Guanyang Yu 3:52.81   DNF    China DNF 3:52.81 DNF
5 Adam Zamora 4:11.56   DNF    USA DNF DNF 4:11.56
6 Ernie Valdés 7:29.18   DNF    USA 7:29.18 DNF DNF
7 Devin Corr-Robinett 8:05.16   DNF    USA DNF 8:05.16 8:15.44
8 Andrew Nelson DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
8 Dan Dzoan DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
8 Daniel Lo DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
8 Michael Gottlieb DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
8 Muzhou Wang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
8 Phillip Espinoza DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
8 Raku Watari (渡楽倶) DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
8 Shelley Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
8 Sikan Li DNF   DNF    China DNF DNF DNF
8 Kevin Sticht DNF   DNF    USA DNS DNS DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 17.53   20.84    USA 17.53 19.46 23.86 19.21 25.18
2 Chris Dzoan 19.15   22.04    USA 23.55 21.25 30.36 21.33 19.15
3 Guanyang Yu 25.40   26.61   NR  China 27.65 25.40 25.84 27.43 26.55
4 Sikan Li 23.98   NR 27.21    China 29.17 27.75 23.98 28.81 25.06
5 Lucas Garron 24.98   28.11   NR  Germany 25.22 31.64 24.98 27.47 35.77
6 Alex Seidler 23.21   28.27    USA 30.02 29.01 23.21 25.77 32.48
7 Michael Gottlieb 25.87   29.32    USA 30.37 28.38 29.20 25.87 33.25
8 Kyawkyaw Lwin 29.00   29.71    USA 29.88 33.92 29.89 29.35 29.00
9 Phillip Espinoza 28.16   30.39    USA 28.16 30.96 33.53 29.89 30.31
10 Leyan Lo 29.81   31.28    USA 32.87 31.06 29.81 29.90 40.00
11 Devin Corr-Robinett 33.58   35.54    USA 38.61 33.58 34.84 37.31 34.48
12 Alexander Lin 29.13   38.10    USA 38.36 29.13 44.15 37.60 38.33
13 Michael Young 38.03   40.20    USA 39.50 41.96 39.15 42.21 38.03
14 Daniel Chan 36.44   40.33    USA 38.93 44.89 38.21 43.84 36.44
15 Raku Watari (渡楽倶) 34.94   40.60    USA 47.09 35.91 38.81 34.94 52.34
16 Greg Brown 35.21   42.33    USA 48.61 35.21 39.78 44.98 42.24
17 Andrew Mah 40.72   48.45    USA 53.59 40.72 49.12 42.65 1:17.65
18 Ambie Valdés 39.12   50.27    USA 57.70 46.84 46.26 39.12 1:02.27
19 Muzhou Wang 41.82   55.52    USA 41.82 44.00 58.17 1:04.38 1:43.77
20 Andrew Nelson 1:00.08   1:08.22    USA 1:15.75 1:04.06 1:04.84 1:00.08 1:25.55
21 Stryker Langdon 1:04.14   1:16.46    USA 1:36.54 2:37.65 1:04.75 1:04.14 1:08.09
22 Ernie Valdés 1:01.12   1:29.04    USA 1:27.52 1:26.81 1:32.79 2:41.34 1:01.12
23 Connor Capestany 1:08.35   1:33.84    USA 1:08.35 DNF 2:09.28 1:21.35 1:10.90
24 Joseph Blackman 1:18.28   1:33.96    USA 1:46.65 1:18.28 1:36.21 1:20.93 1:44.75
25 Jesse Werner 1:16.41   1:43.13    USA 1:41.01 1:16.41 1:57.37 1:51.59 1:36.78
26 Clay Holmes 1:51.26   2:01.35    USA 1:52.09 1:51.26 2:15.40 2:08.82 2:03.15
27 Brenton Ryba 3:04.00   3:43.65    USA 4:02.59 3:55.98 3:19.43 3:55.53 3:04.00
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 21.10   23.17    USA 25.19 21.10 25.15 21.64 22.72
2 Chris Dzoan 19.31   24.44    USA 19.31 24.80 20.61 27.92 29.87
3 Guanyang Yu 27.59   28.75    China 27.84 33.84 27.59 29.13 29.27
4 Kyawkyaw Lwin 25.26   29.02    USA 38.93 29.34 25.26 25.96 31.77
5 Sikan Li 24.96   29.78    China 33.01 29.36 30.97 24.96 29.02
6 Lucas Garron 23.66   30.13    Germany 31.06 31.40 23.66 27.93 31.47
7 Michael Gottlieb 22.85   30.29    USA 31.90 31.09 22.85 27.89 32.12
8 Alex Seidler 26.36   32.02    USA 32.75 35.74 27.58 26.36 37.04
  Square-1   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 30.84   41.31    Japan 30.84 42.65 50.43
2 Andrew Nelson 37.81   47.14    USA 54.21 49.41 37.81
3 Devin Corr-Robinett 1:45.18   2:18.25    USA 1:52.37 1:45.18 3:17.21
4 Phillip Espinoza 1:36.87   2:32.36    USA 2:35.14 1:36.87 3:25.08
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 19 18.36   22.22   18.63 18.36 25.68 23.40 24.63
First round 18 18.06   21.55   25.54 21.85 19.74 18.06 23.05
3x3x3 Blindfolded Final 5 4:11.56   DNF   DNF DNF 4:11.56
Alex Seidler    USA
Alex Seidler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.68   18.37   18.32 15.68 18.23 18.55 18.72
First round 7 15.41   17.10   17.90 15.41 17.98 15.42 21.45
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:23.11   1:27.43   1:39.57 1:31.37 1:24.00 1:23.11 1:26.93
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:26.80   2:33.86   2:33.30 3:21.43 2:34.34 2:26.80 2:33.93
3x3x3 One-Handed Final 8 26.36   32.02   32.75 35.74 27.58 26.36 37.04
First round 6 23.21   28.27   30.02 29.01 23.21 25.77 32.48
Alexander Lin    USA
Alexander Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 14.08   14.87   15.37 14.08 14.85 14.38 DNF
First round 9 16.04   17.24   18.98 16.72 16.22 18.78 16.04
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:13.16   1:32.00   1:27.56 1:30.40 1:13.16 1:38.03 1:44.72
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:31.25   2:47.45   2:51.78 2:37.23 2:53.34 2:31.25 3:46.80
3x3x3 One-Handed First round 12 29.13   38.10   38.36 29.13 44.15 37.60 38.33
Ambie Valdés    USA
Ambie Valdés
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 19.23   21.03   20.57 19.23 22.05 20.46 24.03
First round 17 17.12   21.33   19.31 17.12 24.16 21.20 23.47
3x3x3 One-Handed First round 18 39.12   50.27   57.70 46.84 46.26 39.12 1:02.27
Andrew Mah    USA
Andrew Mah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 18.21   23.47   25.74 24.78 24.52 21.11 18.21
3x3x3 One-Handed First round 17 40.72   48.45   53.59 40.72 49.12 42.65 1:17.65
Andrew Nelson    USA
Andrew Nelson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 25 18.46   27.77   30.45 DNF 30.80 22.07 18.46
First round 28 23.75   25.57   25.43 36.11 24.72 26.56 23.75
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:45.28   1:49.62   1:45.56 1:51.31 1:45.28 1:51.98 2:07.98
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 20 1:00.08   1:08.22   1:15.75 1:04.06 1:04.84 1:00.08 1:25.55
Square-1 Final 2 37.81   47.14   54.21 49.41 37.81
Auston Sterling    USA
Auston Sterling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 23 22.91   25.62   29.47 22.91 26.01 24.68 26.18
First round 27 21.09   24.91   27.76 26.09 21.53 27.12 21.09
Ben Hess    USA
Ben Hess
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 24 24.79   27.22   27.23 26.40 28.02 24.79 33.37
First round 31 23.54   28.72   28.76 31.32 29.86 23.54 27.55
Brenton Ryba    USA
Brenton Ryba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 50.28   1:01.48   1:03.56 1:02.41 58.46 1:07.08 50.28
3x3x3 One-Handed First round 27 3:04.00   3:43.65   4:02.59 3:55.98 3:19.43 3:55.53 3:04.00
Brian Huie    USA
Brian Huie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 49.19   56.33   1:06.37 49.19 56.68 58.84 53.47
Cameron Brown    USA
Cameron Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 22 23.59   25.61   23.59 24.25 27.19 25.39 28.23
First round 19 18.44   21.78   23.37 23.39 18.44 20.75 21.22
Cary Johnson    USA
Cary Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 52.79   59.03   1:04.11 58.35 52.79 59.96 58.77
Chad Alexander    USA
Chad Alexander
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 45.77   1:05.44   DNF 1:06.80 45.77 51.90 1:17.62
Chloe Nguyen    USA
Chloe Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 1:19.96   1:33.52   1:19.96 1:27.27 1:49.96 1:36.06 1:37.24
Chris Dzoan    USA
Chris Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 13.15   13.97   13.15 14.10 13.42 14.40 14.98
First round 8 13.81   17.22   16.12 17.23 13.81 19.56 18.30
4x4x4 Cube Combined Final 2 1:06.50   1:12.57   1:14.26 1:06.50 1:11.78 1:20.28 1:11.68
3x3x3 One-Handed Final 2 19.31   24.44   19.31 24.80 20.61 27.92 29.87
First round 2 19.15   22.04   23.55 21.25 30.36 21.33 19.15
Clancy Cochran    USA
Clancy Cochran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 17.33   19.68   21.47 19.59 25.28 17.97 17.33
First round 13 16.47   19.17   20.09 16.47 20.25 17.87 19.54
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:20.28   1:31.46   1:20.28 1:24.80 1:37.44 1:32.14 1:57.78
5x5x5 Cube Combined Final 4 2:22.64   2:32.71   2:49.24 2:46.79 2:24.43 2:26.90 2:22.64
Clay Holmes    USA
Clay Holmes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 36.58   44.75   1:51.85 36.58 42.84 46.13 45.29
3x3x3 One-Handed First round 26 1:51.26   2:01.35   1:52.09 1:51.26 2:15.40 2:08.82 2:03.15
Connor Capestany    USA
Connor Capestany
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 27 23.73   29.65   33.12 23.73 25.60 35.12 30.23
First round 30 21.47   26.23   27.40 22.52 28.78 32.91 21.47
3x3x3 One-Handed First round 23 1:08.35   1:33.84   1:08.35 DNF 2:09.28 1:21.35 1:10.90
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.42   14.17   14.77 17.25 13.58 12.42 14.15
First round 1 12.15   13.04   15.94 13.36 12.15 12.77 13.00
4x4x4 Cube Combined Final 3 57.86   1:14.58   1:47.81 1:25.48 1:09.80 57.86 1:08.45
5x5x5 Cube Combined Final 3 2:10.69   2:20.99   2:20.01 2:15.17 2:27.97 2:27.78 2:10.69
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 21.10   23.17   25.19 21.10 25.15 21.64 22.72
First round 1 17.53   20.84   17.53 19.46 23.86 19.21 25.18
Daniel Chan    USA
Daniel Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 21 23.22   25.50   26.85 26.57 23.22 23.50 26.44
First round 25 20.73   23.44   23.28 20.73 26.02 24.01 23.02
3x3x3 One-Handed First round 14 36.44   40.33   38.93 44.89 38.21 43.84 36.44
Daniel Lo    USA
Daniel Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 19.37   23.08   21.90 25.50 21.84 31.79 19.37
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Daniel Park    USA
Daniel Park
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 26 24.52   29.34   32.65 24.52 1:11.11 26.54 28.84
First round 33 24.11   30.58   30.31 27.40 34.87 34.04 24.11
Danielle Pandika    USA
Danielle Pandika
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 25.18   31.72   30.54 25.18 37.15 27.46 DNF
David Calkins    USA
David Calkins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 53.91   59.96   DNF 1:00.68 53.91 57.84 1:01.37
David Tran    USA
David Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 26.53   41.30   40.54 1:11.05 42.09 41.28 26.53
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.61   18.28   17.92 18.93 18.00 14.61 19.09
First round 14 15.51   19.24   21.26 17.31 15.51 19.15 21.42
3x3x3 Blindfolded Final 7 8:05.16   DNF   DNF 8:05.16 8:15.44
3x3x3 One-Handed First round 11 33.58   35.54   38.61 33.58 34.84 37.31 34.48
Square-1 Final 3 1:45.18   2:18.25   1:52.37 1:45.18 3:17.21
Ernie Valdés    USA
Ernie Valdés
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 28 28.23   30.79   31.68 34.00 31.89 28.80 28.23
First round 32 24.59   30.10   33.55 32.81 24.59 30.14 27.34
3x3x3 Blindfolded Final 6 7:29.18   DNF   7:29.18 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 22 1:01.12   1:29.04   1:27.52 1:26.81 1:32.79 2:41.34 1:01.12
Frank Yuan    China
Frank Yuan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 57.15   DNF   DNF 57.15 DNF 1:08.61 2:13.96
Greg Brown    USA
Greg Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 29 15.85   37.37   16.06 15.85 54.04 42.01 DNF
First round 10 15.18   17.88   23.86 18.53 17.46 17.64 15.18
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:39.59   1:51.44   1:39.59 2:00.26 2:00.75 1:48.84 1:45.21
5x5x5 Cube Combined Final 7 3:49.58     3:49.58
3x3x3 One-Handed First round 16 35.21   42.33   48.61 35.21 39.78 44.98 42.24
Guanyang Yu    China
Guanyang Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 16.69   18.56   17.93 22.44 17.40 16.69 20.36
First round 5 14.19   16.48   17.87 14.42 14.19 18.61 17.15
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:41.03   1:50.70   1:49.82 1:46.18 1:41.03 2:02.18 1:56.10
5x5x5 Cube Combined Final 8 3:58.65     3:58.65
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:52.81   DNF   DNF 3:52.81 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 27.59   28.75   27.84 33.84 27.59 29.13 29.27
First round 3 25.40   26.61   NR 27.65 25.40 25.84 27.43 26.55
Jake Carver    USA
Jake Carver
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 50.32   1:00.93   1:04.70 1:05.09 53.00 50.32 1:14.77
Jake Kuli    USA
Jake Kuli
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 21.20   1:03.35   1:00.77 21.20 1:11.55 1:07.90 1:01.37
James Baumgartem    USA
James Baumgartem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 31.12   35.20   42.46 32.40 37.09 36.10 31.12
Jeremy Pham    USA
Jeremy Pham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 1:31.55   2:58.93   DNF 3:42.62 1:31.55 3:01.45 2:12.73
Jesse Werner    USA
Jesse Werner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 26.25   31.36   34.04 30.38 31.53 32.16 26.25
4x4x4 Cube Combined Final 20 3:28.60     3:28.60
3x3x3 One-Handed First round 25 1:16.41   1:43.13   1:41.01 1:16.41 1:57.37 1:51.59 1:36.78
John George    USA
John George
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 33.63   39.51   45.59 56.87 35.99 33.63 36.96
Joseph Blackman    USA
Joseph Blackman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 26.00   30.89   36.65 33.40 32.39 26.88 26.00
3x3x3 One-Handed First round 24 1:18.28   1:33.96   1:46.65 1:18.28 1:36.21 1:20.93 1:44.75
Jun-Hyuk Kim    USA
Jun-Hyuk Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 17.87   20.72   DNF 18.53 17.87 22.74 20.89
First round 21 16.15   21.97   21.03 22.95 21.92 24.53 16.15
4x4x4 Cube Combined Final 18 2:30.67     2:30.67
Kevin Diaz    USA
Kevin Diaz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 25.34   46.27   44.90 DNF 1:01.00 32.90 25.34
Kevin Sticht    USA
Kevin Sticht
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 30.67   39.39   39.15 38.12 40.90 45.13 30.67
4x4x4 Cube Combined Final 21 3:40.30     3:40.30
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNS DNS DNF
Kyawkyaw Lwin    USA
Kyawkyaw Lwin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 16.20   19.64   16.20 20.34 17.86 DNF 20.71
First round 20 19.40   21.96   29.86 19.40 20.09 24.60 21.18
3x3x3 One-Handed Final 4 25.26   29.02   38.93 29.34 25.26 25.96 31.77
First round 8 29.00   29.71   29.88 33.92 29.89 29.35 29.00
Lauren Langdon    USA
Lauren Langdon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:06.67   1:19.95   1:25.63 1:12.85 1:29.75 1:21.38 1:06.67
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.84   13.79   11.84 15.83 14.33 14.16 12.87
First round 2 13.36   14.98   15.66 14.34 14.94 17.50 13.36
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:24.90   1:25.72   1:25.03 1:44.90 1:24.90 1:25.81 1:26.31
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:52.46   1:59.75   1:58.93 1:52.46 2:07.87
3x3x3 One-Handed First round 10 29.81   31.28   32.87 31.06 29.81 29.90 40.00
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.74   NR 19.05   15.03 20.98 59.85 11.74 21.15
First round 11 16.63   18.53   DNF 16.63 17.43 18.53 19.63
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:12.69   1:19.12   1:24.10 1:18.87 1:12.69 1:25.90 1:14.38
5x5x5 Cube Combined Final 2 2:05.15   NR 2:18.16   NR 2:05.15 2:27.97 2:28.31 2:14.57 2:11.93
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:37.66   DNF   1:37.66 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 23.66   30.13   31.06 31.40 23.66 27.93 31.47
First round 5 24.98   28.11   NR 25.22 31.64 24.98 27.47 35.77
Michael Gottlieb    USA
Michael Gottlieb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 16.54   17.38   18.39 17.15 16.80 16.54 18.18
First round 4 13.96   16.28   18.62 16.18 13.96 18.40 14.25
4x4x4 Cube Combined Final 1 59.18   1:03.12   1:20.13 1:07.51 1:00.99 59.18 1:00.85
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:44.18   1:56.04   2:01.77 1:56.96 1:49.40 2:03.78 1:44.18
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 22.85   30.29   31.90 31.09 22.85 27.89 32.12
First round 7 25.87   29.32   30.37 28.38 29.20 25.87 33.25
Michael Young    USA
Michael Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 19.34   20.34   19.96 21.21 19.86 19.34 21.84
First round 16 18.25   20.75   18.25 21.19 21.75 23.87 19.30
4x4x4 Cube Combined Final 17 2:20.09     2:20.09
3x3x3 One-Handed First round 13 38.03   40.20   39.50 41.96 39.15 42.21 38.03
Muzhou Wang    USA
Muzhou Wang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 18 19.31   21.50   21.40 19.31 23.71 22.28 20.81
First round 12 14.66   18.99   25.33 19.65 14.66 19.83 17.48
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 19 41.82   55.52   41.82 44.00 58.17 1:04.38 1:43.77
Phillip Espinoza    USA
Phillip Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.09   14.61   14.19 15.19 14.45 12.09 16.39
First round 3 12.37   15.49   15.10 15.84 17.40 15.53 12.37
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:20.45   1:24.81   1:21.15 1:20.45 2:47.07 1:27.12 1:26.15
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 9 28.16   30.39   28.16 30.96 33.53 29.89 30.31
Square-1 Final 4 1:36.87   2:32.36   2:35.14 1:36.87 3:25.08
Raku Watari (渡楽倶)    USA
Raku Watari (渡楽倶)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 17 19.25   21.09   23.16 19.25 20.30 21.65 21.31
First round 23 18.56   23.04   22.80 26.04 21.95 24.36 18.56
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:39.18   1:51.85   1:48.77 1:39.18 2:07.05 1:39.73 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 15 34.94   40.60   47.09 35.91 38.81 34.94 52.34
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 17.71   20.57   17.71 21.36 19.31 23.84 21.05
First round 15 16.59   19.92   21.59 18.54 22.58 19.63 16.59
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:46.55   1:51.37   1:46.55 1:55.71 1:50.07 2:00.56 1:48.34
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Sikan Li    China
Sikan Li
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 6 15.90   17.08   17.49 17.12 16.96 15.90 17.15
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:33.71   1:45.90   1:33.71 1:54.90 1:45.43 1:44.52 1:47.76
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 24.96   29.78   33.01 29.36 30.97 24.96 29.02
First round 4 23.98   NR 27.21   29.17 27.75 23.98 28.81 25.06
Stephanie Chow    USA
Stephanie Chow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 20 21.86   25.06   22.13 23.19 21.86 46.52 29.86
First round 22 17.81   22.52   24.84 17.81 22.31 23.87 21.37
4x4x4 Cube Combined Final 19 2:30.88     2:30.88
Stryker Langdon    USA
Stryker Langdon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 32.15   50.53   44.75 1:08.08 38.77 1:22.72 32.15
3x3x3 One-Handed First round 21 1:04.14   1:16.46   1:36.54 2:37.65 1:04.75 1:04.14 1:08.09
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Final 1 30.84   41.31   30.84 42.65 50.43
Tamie Robinett    USA
Tamie Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 1:01.50   1:28.97   1:32.62 1:01.50 1:29.36 1:33.42 1:24.93
Tyler Albright    USA
Tyler Albright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 30 24.19   40.21   24.85 DNF 1:05.25 30.53 24.19
First round 29 23.19   25.76   27.43 25.52 27.98 24.34 23.19
4x4x4 Cube Combined Final 16 2:17.75     2:17.75
Tyson Mao (毛台勝)    USA
Tyson Mao (毛台勝)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:02.59   2:08.86   2:04.00 2:19.99 2:02.59