Denver Open 2008

Date City WCA LInk
2008-4-12  USA, Denver, Colorado Denver Open 2008

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Tyson Mao (毛台勝) 16.02  Doug Reed 16.58  Frank Morris 17.47
 2x2x2 Cube  Frank Morris 7.10  Richard Meyer 7.93  Aaron Hinds 8.89
 4x4x4 Cube  Frank Morris 1:02.39  Patrick Kelly 1:23.22  Clancy Cochran 1:26.00
 5x5x5 Cube  Frank Morris 1:42.22  Richard Meyer 2:18.46  Clancy Cochran 2:22.91
 3x3x3 Blindfolded  Tyson Mao (毛台勝) 2:30.56
 3x3x3 One-Handed  Patrick Kelly 37.25  Frank Morris 37.90  Anthony McKnight 41.17
 Megaminx  Daniel Hayes 1:46.46  Josh Rotholz 3:34.31  Alexander Goldberg DNF
       Rubik's Magic  Bob Burton 1.41  Adam Zamora 2.16  Sapan Upadhyay 2.19
       Master Magic  Bob Burton 3.52  Frank Morris 5.87  Patrick Kelly 7.76
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Frank Morris 14.94   15.99    USA 17.58 16.75 15.96 14.94 15.25
2 Richard Meyer 16.09   18.53    USA 19.47 18.58 17.53 24.11 16.09
3 Shelley Chang 16.19   18.53    USA 18.55 16.19 18.46 18.58 21.81
4 Patrick Kelly 15.15   18.57    USA 17.77 35.19 15.15 15.72 22.21
5 Tyson Mao (毛台勝) 15.72   18.64    USA 18.83 15.72 16.97 30.05 20.11
6 Clancy Cochran 17.69   19.12    USA 19.91 18.16 22.34 17.69 19.28
7 Doug Reed 16.71   19.93    USA 20.93 18.84 20.03 21.16 16.71
8 Aaron Hinds 17.75   21.20    USA 21.88 24.18 22.05 17.75 19.68
9 Adam Zamora 19.06   22.39    USA 19.06 20.80 22.84 23.53 28.56
10 Bob Burton 19.38   23.00    USA 21.25 36.13 23.58 24.16 19.38
11 Michael Grimsley 20.40   23.19    USA 22.94 27.28 20.40 22.52 24.11
12 Anthony McKnight 21.28   23.47    USA 25.83 21.28 22.58 DNF 22.00
13 Daniel Hayes 22.50   23.57    USA 23.93 22.50 23.77 23.00 26.16
14 Sapan Upadhyay 21.72   24.51    USA 23.69 23.25 28.38 26.59 21.72
15 Alexander Goldberg 19.47   24.91    USA 25.41 24.97 19.47 27.28 24.34
16 Josh Rotholz 18.28   25.30    USA 18.28 25.06 24.96 35.99 25.88
17 Alex Courrau 25.44   30.52    USA 31.77 28.36 25.44 32.55 31.44
18 Raymond Chard 32.43   35.36    USA 32.43 34.53 36.58 34.97 59.65
19 Alex Ellis 31.44   41.84    USA 49.68 31.44 47.59 41.93 36.00
20 Jesse Sapir 38.50   43.77    USA 1:00.78 43.84 44.15 43.31 38.50
21 Andrew Lehrman 25.52   44.80    USA 45.52 46.78 1:08.90 25.52 42.09
22 Walter Chard 42.71   45.08    USA 45.53 42.71 44.68 45.03 56.06
23 Eric Brunson 45.50   47.94    USA 49.65 48.50 1:05.66 45.50 45.66
24 Brandon Kouri 46.15   48.63    USA 46.15 50.56 46.66 48.66 58.52
25 Spencer Nelson 39.90   49.37    USA 53.33 39.90 43.36 52.28 52.47
26 Sean McFall 44.83   49.51    USA 57.15 52.61 44.83 51.03 44.90
27 Chris Riddle 29.08   49.94    USA 38.94 29.08 1:16.90 1:14.18 36.71
28 Samuel Tobey 40.02   52.48    USA 46.71 50.27 1:00.47 1:03.18 40.02
29 Nathan Jorgensen 51.15   57.24    USA 1:42.80 55.97 51.15 1:02.19 53.55
30 Curt Higgins 52.83   1:00.96    USA 52.83 1:01.43 1:00.91 1:00.55 1:18.46
31 Lauren Hanrahan 50.53   1:02.81    USA 1:03.08 1:16.40 1:04.22 1:01.13 50.53
32 Jordan Johnson 59.63   1:06.62    USA 1:01.30 1:09.06 59.63 2:37.47 1:09.50
33 Ian Craig 1:00.71   1:10.06    USA 1:08.08 1:08.41 1:13.68 1:16.53 1:00.71
34 Andrew Yule 54.27   1:11.62    USA 54.27 1:11.27 1:14.46 1:09.13 1:26.15
35 John Harris 1:01.66   1:18.27    USA 1:28.58 1:08.15 1:41.61 1:18.09 1:01.66
36 Jackson Warley 1:27.13   1:30.13    USA 1:45.53 1:27.13 1:30.22 1:32.83 1:27.34
37 Andrew Rice 1:05.56   1:30.67    USA 1:41.18 DNF 1:05.56 1:27.36 1:23.47
38 Jennifer Kouri 1:48.08   1:57.47    USA 1:50.33 1:59.00 1:48.08 2:14.94 2:03.08
39 Maverick Chung 1:46.69   2:01.34    USA 1:50.22 1:46.69 2:12.22 2:13.16 2:01.58
40 Ari Tandler 1:48.53   2:06.51    USA 2:07.11 2:05.86 1:48.53 2:06.55 2:18.97
41 Kelly Baker 1:41.28   2:36.36    USA 1:59.52 1:41.28 2:47.19 DNF 3:02.36
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tyson Mao (毛台勝) 13.68   16.02    USA 15.22 19.08 13.68 16.56 16.27
2 Doug Reed 16.27   16.58    USA 16.40 16.27 16.38 21.13 16.97
3 Frank Morris 13.93   17.47    USA 13.93 17.50 18.53 17.80 17.11
4 Richard Meyer 15.72   18.12    USA 18.28 16.91 19.16 31.15 15.72
5 Anthony McKnight 18.77   19.78    USA 19.97 20.46 23.03 18.90 18.77
6 Patrick Kelly 15.88   20.32    USA 15.88 19.86 18.53 22.58 DNF
7 Shelley Chang 18.55   20.96    USA 21.90 19.44 18.55 21.53 30.19
8 Clancy Cochran 20.88   21.84    USA 21.02 25.75 20.88 22.64 21.86
9 Aaron Hinds 18.52   21.93    USA 24.36 22.43 20.28 18.52 23.08
10 Adam Zamora 18.44   22.20    USA 18.44 23.80 20.31 23.59 22.69
11 Bob Burton 19.30   24.08    USA 19.30 27.53 27.41 20.06 24.78
12 Michael Grimsley 20.61   26.03    USA 20.61 25.88 27.27 24.93 28.91
  2x2x2 Cube   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Frank Morris 4.83      USA 7.58 6.77 4.83
2 Patrick Kelly 7.52      USA 8.55 7.77 7.52
3 Josh Rotholz 7.65      USA 7.65 9.08 12.00
4 Aaron Hinds 7.68      USA 7.68 17.47 7.91
5 Clancy Cochran 8.00      USA 13.63 8.00 DNF
6 Bob Burton 8.33      USA 12.86 8.33 8.94
7 Adam Zamora 8.34      USA 11.03 8.34 11.11
8 Richard Meyer 8.86      USA 8.86 9.93 12.81
9 Shelley Chang 9.55      USA 16.16 9.55 12.78
10 Tyson Mao (毛台勝) 9.63      USA 10.71 9.63 11.59
11 Alex Ellis 11.22      USA 15.31 11.22 23.77
12 Sapan Upadhyay 11.28      USA 11.28 13.22 14.47
13 Raymond Chard 12.83      USA 14.11 12.83 13.25
14 Chris Riddle 14.09      USA 16.72 16.03 14.09
15 Walter Chard 14.21      USA 16.28 14.21 24.18
16 Sean McFall 17.00      USA 39.42 17.00 36.13
17 Ian Craig 25.09      USA 37.71 35.86 25.09
18 John Harris 28.13      USA 51.27 28.13 36.81
19 Andrew Yule 34.41      USA 49.08 52.16 34.41
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Frank Morris 5.96   7.10    USA 5.96 8.77 8.61 6.34 6.34
2 Richard Meyer 6.40   7.93    USA DNF 7.33 9.22 7.25 6.40
3 Aaron Hinds 7.59   8.89    USA 7.59 7.94 11.22 9.03 9.71
4 Patrick Kelly 6.77   9.03    USA 10.59 6.77 19.25 7.72 8.77
5 Josh Rotholz 6.24   9.11    USA 6.24 7.78 12.72 12.78 6.83
6 Sapan Upadhyay 8.08   9.92    USA 8.08 10.31 9.18 14.90 10.27
7 Tyson Mao (毛台勝) 7.69   10.01    USA 9.44 7.69 10.55 11.50 10.03
8 Adam Zamora 7.56   10.20    USA 13.77 8.50 7.56 8.34 23.58
9 Shelley Chang 10.16   11.06    USA 10.16 15.28 10.84 12.18 10.16
10 Bob Burton 9.15   12.23    USA 14.40 14.08 11.53 9.15 11.09
11 Alex Ellis 15.66   16.95    USA 15.97 15.66 18.84 33.11 16.03
12 Clancy Cochran 12.50   DNF    USA 22.32 DNF 12.50 15.94 DNF
  4x4x4 Cube   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Frank Morris 1:01.41      USA 1:04.83 1:01.41
2 Patrick Kelly 1:18.19      USA 1:18.19 1:22.69
3 Richard Meyer 1:23.05      USA 1:23.05 1:47.66
4 Doug Reed 1:25.69      USA DNF 1:25.69
5 Adam Zamora 1:27.88      USA 1:59.40 1:27.88
6 Clancy Cochran 1:29.41      USA 1:29.41 1:31.63
7 Shelley Chang 1:44.55      USA 1:44.55 2:14.66
8 Sapan Upadhyay 1:46.31      USA 1:47.56 1:46.31
9 Josh Rotholz 1:53.84      USA 2:13.46 1:53.84
10 Daniel Hayes 2:03.03      USA 2:11.22 2:03.03
11 Bob Burton 2:16.77      USA 2:23.27 2:16.77
12 Alexander Goldberg 2:31.13      USA 2:48.19 2:31.13
13 Aaron Hinds 2:32.26      USA 2:35.83 2:32.26
14 Chris Riddle 2:34.18      USA 2:47.15 2:34.18
15 Raymond Chard 2:35.88      USA 2:35.88 3:14.18
16 Alex Ellis 3:03.08      USA 3:14.96 3:03.08
17 Walter Chard 3:43.00      USA 4:53.03 3:43.00
18 Sean McFall 5:18.08      USA 5:18.08 6:57.18
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Frank Morris 53.15   1:02.39    USA 1:05.71 53.15 1:03.19 1:11.00 58.28
2 Patrick Kelly 59.63   1:23.22    USA 1:24.93 59.63 1:20.71 1:32.83 1:24.02
3 Clancy Cochran 1:14.94   1:26.00    USA 1:14.94 1:24.56 1:23.84 1:29.59 1:30.88
4 Doug Reed 1:11.55   1:27.70    USA 1:47.22 1:11.55 1:24.47 1:24.56 1:34.06
5 Richard Meyer 1:13.91   1:30.30    USA 1:25.83 1:45.71 1:47.25 1:19.36 1:13.91
6 Sapan Upadhyay 1:39.43   1:54.81    USA 2:01.63 1:55.71 1:56.42 1:52.31 1:39.43
7 Josh Rotholz 1:14.60   1:55.14    USA 1:14.60 1:44.69 1:55.50 2:05.22 2:23.56
8 Shelley Chang 1:31.19   1:55.67    USA 1:31.19 2:16.09 DNF 1:40.59 1:50.33
9 Bob Burton 1:48.71   2:03.77    USA 2:16.00 1:48.71 2:01.44 1:53.87 2:41.97
10 Daniel Hayes 2:03.15   3:00.89    USA 2:03.15 3:00.08 2:37.86 3:24.72 DNS
  5x5x5 Cube   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Frank Morris 1:54.69      USA 1:54.69 1:57.90
2 Richard Meyer 2:25.91      USA 2:25.91 DNF
3 Clancy Cochran 2:32.55      USA 2:32.55 2:42.53
4 Patrick Kelly 2:54.03      USA 2:54.03 3:32.83
5 Josh Rotholz 3:26.55      USA 3:26.55 3:39.83
6 Chris Riddle 4:12.56      USA 4:38.31 4:12.56
7 Bob Burton 4:14.09      USA 4:14.09 5:16.97
8 Alexander Goldberg 5:21.59      USA 5:21.59 7:40.75
9 Anthony McKnight 6:42.77      USA 6:42.77 DNF
10 Alex Ellis 7:15.38      USA 7:15.38 9:27.61
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Frank Morris 1:35.81   NAR 1:42.22   NAR  USA 1:40.39 1:37.56 1:35.81 1:48.71 1:49.04
2 Richard Meyer 2:06.55   2:18.46    USA 2:18.61 2:30.78 2:14.94 2:06.55 2:21.83
3 Clancy Cochran 2:16.09   2:22.91    USA 2:30.55 2:17.77 2:52.69 2:16.09 2:20.41
4 Patrick Kelly 2:55.78   3:00.48    USA 3:07.31 3:02.46 2:56.41 3:02.56 2:55.78
5 Josh Rotholz 3:25.88   3:37.18    USA 3:32.84 3:51.11 3:27.60 3:25.88 4:10.69
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tyson Mao (毛台勝) 1:35.27      USA 1:52.41 1:35.27
2 Shelley Chang 1:58.84      USA 1:58.84 DNF
3 Adam Zamora 3:17.75      USA 3:17.75 DNF
4 Bob Burton 5:09.19      USA 5:09.19 DNF
5 Alex Courrau DNF      USA DNF DNF
5 Frank Morris DNF      USA DNF DNF
5 Alexander Goldberg DNF      USA DNF DNF
5 Patrick Kelly DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tyson Mao (毛台勝) 2:30.56   DNF    USA DNF DNF 2:30.56
2 Adam Zamora DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
2 Bob Burton DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
2 Shelley Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Patrick Kelly 32.97      USA 34.11 37.91 32.97
2 Frank Morris 35.81      USA 35.81 39.56 39.25
3 Anthony McKnight 39.69      USA 42.59 46.69 39.69
4 Bob Burton 41.40      USA 41.40 48.19 42.38
5 Adam Zamora 41.86      USA 59.22 57.43 41.86
6 Tyson Mao (毛台勝) 44.05      USA 50.28 DNF 44.05
7 Richard Meyer 44.80      USA 52.50 52.96 44.80
8 Shelley Chang 48.34      USA 1:00.65 49.59 48.34
9 Clancy Cochran 53.94      USA 53.94 1:02.19 1:05.03
10 Andrew Lehrman 1:19.28      USA 1:19.28 2:05.59 1:20.69
11 Chris Riddle 1:53.09      USA 3:10.22 2:30.96 1:53.09
12 Sean McFall 5:04.00      USA DNF 5:04.00 5:07.38
13 Andrew Yule DNF      USA DNF DNS DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Patrick Kelly 26.02   37.25    USA 26.02 47.18 42.71 29.71 39.33
2 Frank Morris 35.97   37.90    USA 38.88 35.97 38.53 38.02 37.16
3 Anthony McKnight 39.29   41.17    USA 39.29 DNF 40.75 41.93 40.84
4 Bob Burton 39.72   43.82    USA 51.81 44.38 46.03 39.72 41.06
5 Richard Meyer 44.77   47.67    USA 47.36 47.96 47.68 44.77 49.72
6 Tyson Mao (毛台勝) 37.45   52.30    USA 54.34 37.45 52.63 50.86 53.40
7 Adam Zamora 47.22   52.70    USA 47.22 48.00 1:07.23 59.33 50.77
8 Clancy Cochran 41.86   54.12    USA 57.69 1:00.72 43.96 41.86 1:21.46
9 Shelley Chang 49.84   57.57    USA 56.65 49.84 52.65 1:03.40 1:08.50
10 Andrew Lehrman 1:31.84   1:42.94    USA 1:46.65 1:38.96 DNF 1:31.84 1:43.21
  Megaminx   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Hayes 1:36.93   NAR 1:46.46   NAR  USA 2:01.18 1:36.93 1:41.26
2 Josh Rotholz 3:11.59   3:34.31    USA 3:28.02 3:11.59 4:03.32
3 Alexander Goldberg 4:26.78   DNF    USA 6:30.00 4:26.78 DNF
4 Alex Ellis 6:41.03   DNF    USA DNF 6:41.03 DNF
5 Bob Burton 7:28.31   DNF    USA 8:49.90 DNF 7:28.31
6 Frank Morris DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bob Burton 1.33   1.41    USA 1.33 1.33 1.38 1.53 1.88
2 Adam Zamora 1.69   2.16    USA 1.69 2.66 1.75 2.08 4.41
3 Sapan Upadhyay 1.96   2.19    USA 2.65 2.13 2.03 1.96 2.41
4 Frank Morris 1.93   2.41    USA 2.53 3.16 1.96 2.75 1.93
5 Clancy Cochran 2.00   3.50    USA 2.00 2.31 5.81 4.94 3.25
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bob Burton 2.91   3.52    USA 3.80 3.34 2.91 3.43 9.93
2 Frank Morris 4.63   5.87    USA 14.52 4.90 4.63 6.81 5.91
3 Patrick Kelly 7.05   7.76    USA 8.22 7.05 10.33 7.59 7.47
Aaron Hinds    USA
Aaron Hinds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 18.52   21.93   24.36 22.43 20.28 18.52 23.08
First round 8 17.75   21.20   21.88 24.18 22.05 17.75 19.68
2x2x2 Cube Final 3 7.59   8.89   7.59 7.94 11.22 9.03 9.71
First round 4 7.68     7.68 17.47 7.91
4x4x4 Cube First round 13 2:32.26     2:35.83 2:32.26
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 18.44   22.20   18.44 23.80 20.31 23.59 22.69
First round 9 19.06   22.39   19.06 20.80 22.84 23.53 28.56
2x2x2 Cube Final 8 7.56   10.20   13.77 8.50 7.56 8.34 23.58
First round 7 8.34     11.03 8.34 11.11
4x4x4 Cube First round 5 1:27.88     1:59.40 1:27.88
3x3x3 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 3 3:17.75     3:17.75 DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 47.22   52.70   47.22 48.00 1:07.23 59.33 50.77
First round 5 41.86     59.22 57.43 41.86
Rubik's Magic Final 2 1.69   2.16   1.69 2.66 1.75 2.08 4.41
Alex Courrau    USA
Alex Courrau
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 25.44   30.52   31.77 28.36 25.44 32.55 31.44
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF     DNF DNF
Alex Ellis    USA
Alex Ellis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 31.44   41.84   49.68 31.44 47.59 41.93 36.00
2x2x2 Cube Final 11 15.66   16.95   15.97 15.66 18.84 33.11 16.03
First round 11 11.22     15.31 11.22 23.77
4x4x4 Cube First round 16 3:03.08     3:14.96 3:03.08
5x5x5 Cube First round 10 7:15.38     7:15.38 9:27.61
Megaminx Final 4 6:41.03   DNF   DNF 6:41.03 DNF
Alexander Goldberg    USA
Alexander Goldberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 19.47   24.91   25.41 24.97 19.47 27.28 24.34
4x4x4 Cube First round 12 2:31.13     2:48.19 2:31.13
5x5x5 Cube First round 8 5:21.59     5:21.59 7:40.75
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF     DNF DNF
Megaminx Final 3 4:26.78   DNF   6:30.00 4:26.78 DNF
Andrew Lehrman    USA
Andrew Lehrman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 25.52   44.80   45.52 46.78 1:08.90 25.52 42.09
3x3x3 One-Handed Final 10 1:31.84   1:42.94   1:46.65 1:38.96 DNF 1:31.84 1:43.21
First round 10 1:19.28     1:19.28 2:05.59 1:20.69
Andrew Rice    USA
Andrew Rice
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 1:05.56   1:30.67   1:41.18 DNF 1:05.56 1:27.36 1:23.47
Andrew Yule    USA
Andrew Yule
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 54.27   1:11.62   54.27 1:11.27 1:14.46 1:09.13 1:26.15
2x2x2 Cube First round 19 34.41     49.08 52.16 34.41
3x3x3 One-Handed First round 13 DNF     DNF DNS DNS
Anthony McKnight    USA
Anthony McKnight
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 18.77   19.78   19.97 20.46 23.03 18.90 18.77
First round 12 21.28   23.47   25.83 21.28 22.58 DNF 22.00
5x5x5 Cube First round 9 6:42.77     6:42.77 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 39.29   41.17   39.29 DNF 40.75 41.93 40.84
First round 3 39.69     42.59 46.69 39.69
Ari Tandler    USA
Ari Tandler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:48.53   2:06.51   2:07.11 2:05.86 1:48.53 2:06.55 2:18.97
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 19.30   24.08   19.30 27.53 27.41 20.06 24.78
First round 10 19.38   23.00   21.25 36.13 23.58 24.16 19.38
2x2x2 Cube Final 10 9.15   12.23   14.40 14.08 11.53 9.15 11.09
First round 6 8.33     12.86 8.33 8.94
4x4x4 Cube Final 9 1:48.71   2:03.77   2:16.00 1:48.71 2:01.44 1:53.87 2:41.97
First round 11 2:16.77     2:23.27 2:16.77
5x5x5 Cube First round 7 4:14.09     4:14.09 5:16.97
3x3x3 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 5:09.19     5:09.19 DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 39.72   43.82   51.81 44.38 46.03 39.72 41.06
First round 4 41.40     41.40 48.19 42.38
Megaminx Final 5 7:28.31   DNF   8:49.90 DNF 7:28.31
Rubik's Magic Final 1 1.33   1.41   1.33 1.33 1.38 1.53 1.88
Master Magic Final 1 2.91   3.52   3.80 3.34 2.91 3.43 9.93
Brandon Kouri    USA
Brandon Kouri
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 46.15   48.63   46.15 50.56 46.66 48.66 58.52
Chris Riddle    USA
Chris Riddle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 29.08   49.94   38.94 29.08 1:16.90 1:14.18 36.71
2x2x2 Cube First round 14 14.09     16.72 16.03 14.09
4x4x4 Cube First round 14 2:34.18     2:47.15 2:34.18
5x5x5 Cube First round 6 4:12.56     4:38.31 4:12.56
3x3x3 One-Handed First round 11 1:53.09     3:10.22 2:30.96 1:53.09
Clancy Cochran    USA
Clancy Cochran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 20.88   21.84   21.02 25.75 20.88 22.64 21.86
First round 6 17.69   19.12   19.91 18.16 22.34 17.69 19.28
2x2x2 Cube Final 12 12.50   DNF   22.32 DNF 12.50 15.94 DNF
First round 5 8.00     13.63 8.00 DNF
4x4x4 Cube Final 3 1:14.94   1:26.00   1:14.94 1:24.56 1:23.84 1:29.59 1:30.88
First round 6 1:29.41     1:29.41 1:31.63
5x5x5 Cube Final 3 2:16.09   2:22.91   2:30.55 2:17.77 2:52.69 2:16.09 2:20.41
First round 3 2:32.55     2:32.55 2:42.53
3x3x3 One-Handed Final 8 41.86   54.12   57.69 1:00.72 43.96 41.86 1:21.46
First round 9 53.94     53.94 1:02.19 1:05.03
Rubik's Magic Final 5 2.00   3.50   2.00 2.31 5.81 4.94 3.25
Curt Higgins    USA
Curt Higgins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 52.83   1:00.96   52.83 1:01.43 1:00.91 1:00.55 1:18.46
Daniel Hayes    USA
Daniel Hayes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 13 22.50   23.57   23.93 22.50 23.77 23.00 26.16
4x4x4 Cube Final 10 2:03.15   3:00.89   2:03.15 3:00.08 2:37.86 3:24.72 DNS
First round 10 2:03.03     2:11.22 2:03.03
Megaminx Final 1 1:36.93   NAR 1:46.46   NAR 2:01.18 1:36.93 1:41.26
Doug Reed    USA
Doug Reed
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 16.27   16.58   16.40 16.27 16.38 21.13 16.97
First round 7 16.71   19.93   20.93 18.84 20.03 21.16 16.71
4x4x4 Cube Final 4 1:11.55   1:27.70   1:47.22 1:11.55 1:24.47 1:24.56 1:34.06
First round 4 1:25.69     DNF 1:25.69
Eric Brunson    USA
Eric Brunson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 45.50   47.94   49.65 48.50 1:05.66 45.50 45.66
Frank Morris    USA
Frank Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 13.93   17.47   13.93 17.50 18.53 17.80 17.11
First round 1 14.94   15.99   17.58 16.75 15.96 14.94 15.25
2x2x2 Cube Final 1 5.96   7.10   5.96 8.77 8.61 6.34 6.34
First round 1 4.83     7.58 6.77 4.83
4x4x4 Cube Final 1 53.15   1:02.39   1:05.71 53.15 1:03.19 1:11.00 58.28
First round 1 1:01.41     1:04.83 1:01.41
5x5x5 Cube Final 1 1:35.81   NAR 1:42.22   NAR 1:40.39 1:37.56 1:35.81 1:48.71 1:49.04
First round 1 1:54.69     1:54.69 1:57.90
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 35.97   37.90   38.88 35.97 38.53 38.02 37.16
First round 2 35.81     35.81 39.56 39.25
Megaminx Final 6 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Rubik's Magic Final 4 1.93   2.41   2.53 3.16 1.96 2.75 1.93
Master Magic Final 2 4.63   5.87   14.52 4.90 4.63 6.81 5.91
Ian Craig    USA
Ian Craig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 1:00.71   1:10.06   1:08.08 1:08.41 1:13.68 1:16.53 1:00.71
2x2x2 Cube First round 17 25.09     37.71 35.86 25.09
Jackson Warley    USA
Jackson Warley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 1:27.13   1:30.13   1:45.53 1:27.13 1:30.22 1:32.83 1:27.34
Jennifer Kouri    USA
Jennifer Kouri
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 1:48.08   1:57.47   1:50.33 1:59.00 1:48.08 2:14.94 2:03.08
Jesse Sapir    USA
Jesse Sapir
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 38.50   43.77   1:00.78 43.84 44.15 43.31 38.50
John Harris    USA
John Harris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 1:01.66   1:18.27   1:28.58 1:08.15 1:41.61 1:18.09 1:01.66
2x2x2 Cube First round 18 28.13     51.27 28.13 36.81
Jordan Johnson    USA
Jordan Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 59.63   1:06.62   1:01.30 1:09.06 59.63 2:37.47 1:09.50
Josh Rotholz    USA
Josh Rotholz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 18.28   25.30   18.28 25.06 24.96 35.99 25.88
2x2x2 Cube Final 5 6.24   9.11   6.24 7.78 12.72 12.78 6.83
First round 3 7.65     7.65 9.08 12.00
4x4x4 Cube Final 7 1:14.60   1:55.14   1:14.60 1:44.69 1:55.50 2:05.22 2:23.56
First round 9 1:53.84     2:13.46 1:53.84
5x5x5 Cube Final 5 3:25.88   3:37.18   3:32.84 3:51.11 3:27.60 3:25.88 4:10.69
First round 5 3:26.55     3:26.55 3:39.83
Megaminx Final 2 3:11.59   3:34.31   3:28.02 3:11.59 4:03.32
Kelly Baker    USA
Kelly Baker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 1:41.28   2:36.36   1:59.52 1:41.28 2:47.19 DNF 3:02.36
Lauren Hanrahan    USA
Lauren Hanrahan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 50.53   1:02.81   1:03.08 1:16.40 1:04.22 1:01.13 50.53
Maverick Chung    USA
Maverick Chung
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 1:46.69   2:01.34   1:50.22 1:46.69 2:12.22 2:13.16 2:01.58
Michael Grimsley    USA
Michael Grimsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 20.61   26.03   20.61 25.88 27.27 24.93 28.91
First round 11 20.40   23.19   22.94 27.28 20.40 22.52 24.11
Nathan Jorgensen    USA
Nathan Jorgensen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 51.15   57.24   1:42.80 55.97 51.15 1:02.19 53.55
Patrick Kelly    USA
Patrick Kelly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.88   20.32   15.88 19.86 18.53 22.58 DNF
First round 4 15.15   18.57   17.77 35.19 15.15 15.72 22.21
2x2x2 Cube Final 4 6.77   9.03   10.59 6.77 19.25 7.72 8.77
First round 2 7.52     8.55 7.77 7.52
4x4x4 Cube Final 2 59.63   1:23.22   1:24.93 59.63 1:20.71 1:32.83 1:24.02
First round 2 1:18.19     1:18.19 1:22.69
5x5x5 Cube Final 4 2:55.78   3:00.48   3:07.31 3:02.46 2:56.41 3:02.56 2:55.78
First round 4 2:54.03     2:54.03 3:32.83
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 26.02   37.25   26.02 47.18 42.71 29.71 39.33
First round 1 32.97     34.11 37.91 32.97
Master Magic Final 3 7.05   7.76   8.22 7.05 10.33 7.59 7.47
Raymond Chard    USA
Raymond Chard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 32.43   35.36   32.43 34.53 36.58 34.97 59.65
2x2x2 Cube First round 13 12.83     14.11 12.83 13.25
4x4x4 Cube First round 15 2:35.88     2:35.88 3:14.18
Richard Meyer    USA
Richard Meyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 15.72   18.12   18.28 16.91 19.16 31.15 15.72
First round 2 16.09   18.53   19.47 18.58 17.53 24.11 16.09
2x2x2 Cube Final 2 6.40   7.93   DNF 7.33 9.22 7.25 6.40
First round 8 8.86     8.86 9.93 12.81
4x4x4 Cube Final 5 1:13.91   1:30.30   1:25.83 1:45.71 1:47.25 1:19.36 1:13.91
First round 3 1:23.05     1:23.05 1:47.66
5x5x5 Cube Final 2 2:06.55   2:18.46   2:18.61 2:30.78 2:14.94 2:06.55 2:21.83
First round 2 2:25.91     2:25.91 DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 44.77   47.67   47.36 47.96 47.68 44.77 49.72
First round 7 44.80     52.50 52.96 44.80
Samuel Tobey    USA
Samuel Tobey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 40.02   52.48   46.71 50.27 1:00.47 1:03.18 40.02
Sapan Upadhyay    USA
Sapan Upadhyay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 21.72   24.51   23.69 23.25 28.38 26.59 21.72
2x2x2 Cube Final 6 8.08   9.92   8.08 10.31 9.18 14.90 10.27
First round 12 11.28     11.28 13.22 14.47
4x4x4 Cube Final 6 1:39.43   1:54.81   2:01.63 1:55.71 1:56.42 1:52.31 1:39.43
First round 8 1:46.31     1:47.56 1:46.31
Rubik's Magic Final 3 1.96   2.19   2.65 2.13 2.03 1.96 2.41
Sean McFall    USA
Sean McFall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 44.83   49.51   57.15 52.61 44.83 51.03 44.90
2x2x2 Cube First round 16 17.00     39.42 17.00 36.13
4x4x4 Cube First round 18 5:18.08     5:18.08 6:57.18
3x3x3 One-Handed First round 12 5:04.00     DNF 5:04.00 5:07.38
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 18.55   20.96   21.90 19.44 18.55 21.53 30.19
First round 3 16.19   18.53   18.55 16.19 18.46 18.58 21.81
2x2x2 Cube Final 9 10.16   11.06   10.16 15.28 10.84 12.18 10.16
First round 9 9.55     16.16 9.55 12.78
4x4x4 Cube Final 8 1:31.19   1:55.67   1:31.19 2:16.09 DNF 1:40.59 1:50.33
First round 7 1:44.55     1:44.55 2:14.66
3x3x3 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 2 1:58.84     1:58.84 DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 49.84   57.57   56.65 49.84 52.65 1:03.40 1:08.50
First round 8 48.34     1:00.65 49.59 48.34
Spencer Nelson    USA
Spencer Nelson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 39.90   49.37   53.33 39.90 43.36 52.28 52.47
Tyson Mao (毛台勝)    USA
Tyson Mao (毛台勝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 13.68   16.02   15.22 19.08 13.68 16.56 16.27
First round 5 15.72   18.64   18.83 15.72 16.97 30.05 20.11
2x2x2 Cube Final 7 7.69   10.01   9.44 7.69 10.55 11.50 10.03
First round 10 9.63     10.71 9.63 11.59
3x3x3 Blindfolded Final 1 2:30.56   DNF   DNF DNF 2:30.56
First round 1 1:35.27     1:52.41 1:35.27
3x3x3 One-Handed Final 6 37.45   52.30   54.34 37.45 52.63 50.86 53.40
First round 6 44.05     50.28 DNF 44.05
Walter Chard    USA
Walter Chard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 42.71   45.08   45.53 42.71 44.68 45.03 56.06
2x2x2 Cube First round 15 14.21     16.28 14.21 24.18
4x4x4 Cube First round 17 3:43.00     4:53.03 3:43.00