Cube Kingdom II 2014

Date City WCA LInk
2014-3-15  USA, Seattle, Washington Cube Kingdom II 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Trenton Beatty 11.17  Daniel Chan 13.10  Luke Tycksen 13.34
 2x2x2 Cube  Ben Yu 3.31  Luke Tycksen 3.54  Trenton Beatty 3.62
 4x4x4 Cube  Aaron LoPrete 44.48  Luke Tycksen 44.78  Ben Yu 49.29
 3x3x3 One-Handed  Daniel Chan 17.37  Luke Tycksen 20.04  Trenton Beatty 20.47
 Megaminx  Enoch Gray 1:25.61  Justin Ambalada 1:34.74  Luke Tycksen 1:48.91
 Skewb  Luke Tycksen 9.51  Ben Yu 16.07  Aaron Cohen 17.33
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aaron LoPrete 9.86   10.91    USA 14.67 9.98 10.55 12.21 9.86
2 Ben Yu 9.34   11.73    USA 22.84 12.39 9.34 10.95 11.86
3 Luke Tycksen 10.90   12.28    USA 13.09 12.27 10.90 11.73 12.83
4 Arvin Tang 10.54   12.30    USA 13.06 12.98 10.54 12.28 11.64
5 Daniel Chan 12.05   12.99    USA 12.06 13.15 15.24 13.75 12.05
6 Trenton Beatty 7.98   13.24    USA 12.29 13.80 13.63 14.94 7.98
7 Janelle Tin 13.18   13.70    USA 14.28 18.96 13.42 13.41 13.18
8 Jayden Schwope 13.46   14.88    USA 18.40 13.46 13.92 16.45 14.26
9 Alex VanderGriend 11.61   15.25    USA 11.61 17.84 14.85 17.10 13.79
10 Damian Goad 12.29   15.37    USA 20.54 14.09 16.47 12.29 15.56
11 Daniel Rehman 14.61   15.50    USA 15.80 14.61 18.08 14.82 15.89
12 Zheng Li (李政) 14.84   16.60    China 16.42 14.84 16.84 16.54 18.69
13 Enoch Gray 15.31   16.67    USA 15.31 18.30 16.72 17.14 16.14
14 Erickson Quach 15.92   17.51    USA 19.98 15.98 21.15 15.92 16.57
15 Arthur Yae 16.50   17.62    USA 16.81 18.86 17.20 16.50 19.84
16 Jason Hunt 15.82   17.81    USA 17.66 22.61 18.33 15.82 17.44
17 Steven Callopy 14.07   17.98    USA 27.41 16.45 14.07 21.28 16.22
18 Aaron Cohen 14.90   18.47    USA 17.41 21.01 14.90 DNF 16.98
19 Wilfred Basaca 16.09   18.57    USA 19.39 19.96 16.09 16.36 21.52
20 Seth De Silva 17.49   19.30    Sri Lanka 17.49 19.39 22.50 20.29 18.22
21 Marcus Amalachandran 17.13   19.78    USA 17.13 18.89 24.42 19.72 20.72
22 Michael Zavalza 15.76   20.16    USA 20.12 21.61 15.76 24.22 18.74
23 Justin Ambalada 18.93   20.74    USA 18.93 23.05 19.61 19.56 23.54
24 David Barr 20.82   21.44    USA 23.74 21.55 21.70 20.82 21.06
25 JT Stanley 18.68   21.78    USA 24.36 22.56 18.68 21.42 21.35
26 Colton Sowers 16.96   21.91    USA 16.96 27.33 18.97 DNF 19.42
27 Ian Nanney 20.23   21.91    USA 27.61 20.61 20.23 21.65 23.48
28 Derek Harris 17.39   22.04    USA 22.40 26.38 25.24 18.48 17.39
29 Benjamin Smith 19.80   24.51    USA 25.85 23.85 26.32 19.80 23.84
30 Quang Nguyen-Ba 19.74   24.73    USA 19.74 24.69 23.39 26.12 30.94
31 James Martini 22.95   24.79    USA 22.95 23.18 23.84 28.08 27.34
32 Ryan Lei 21.68   25.72    USA 22.88 25.69 28.60 30.72 21.68
33 Dakota Estes 24.72   27.83    USA 28.97 24.72 40.07 26.56 27.95
34 Patrick Elliott 24.66   27.96    USA 29.88 28.73 28.95 24.66 26.20
35 Derick Salamanca 24.67   28.20    USA 33.68 28.10 24.67 29.39 27.11
36 Jeffery Tian 26.12   28.87    USA 26.63 27.69 32.29 42.44 26.12
37 Benjamin Toomey 24.00   29.14    USA DNF 24.28 33.83 29.32 24.00
38 Jared Morales 21.70   29.36    USA 21.70 35.71 27.08 DNF 25.29
39 Greg Shishman 23.76   29.38    USA 31.20 31.21 37.90 25.73 23.76
40 Eli Armstrong 28.07   31.27    USA 34.47 39.98 30.76 28.58 28.07
41 Justin Nofzinger 26.71   32.05    USA 31.41 34.51 26.71 37.25 30.24
42 Josh Smith 25.84   32.09    USA 28.72 36.56 30.98 DNF 25.84
43 Josh Keller 29.69   32.81    USA 35.29 29.69 32.80 36.62 30.33
44 Jashmin Tin 32.27   34.84    USA 35.66 37.89 32.34 36.52 32.27
45 Avi Caspe 27.26   36.08    USA 46.02 32.55 32.78 42.91 27.26
46 Rose McDonald 29.96   36.11    USA 40.66 37.61 29.96 35.96 34.75
47 Evan Nygard 31.30   37.15    USA 33.37 DNF 31.42 46.65 31.30
48 Dave Wing 28.18   37.27    USA 1:33.91 28.18 30.26 52.84 28.70
49 Henry Hale 36.01   39.61    USA 38.42 39.75 42.80 40.65 36.01
50 Riley Leonard 36.09   41.49    USA 48.59 40.95 41.96 36.09 41.55
51 Jacob Brower 34.92   41.50    USA 39.61 34.92 45.09 DNF 39.80
52 Alex Forte 34.69   44.09    USA 41.82 52.58 34.69 45.51 44.94
53 Raye Chiang 41.41   44.35    USA 45.87 44.12 46.52 41.41 43.07
54 Jillian Tin 50.08   52.95    USA 51.26 52.99 54.61 1:00.30 50.08
55 Juliette Marzio 49.15   56.75    USA 1:04.08 53.58 49.15 52.60 1:28.41
56 Kyle Torgerson 44.06   57.43    USA 44.06 58.65 1:01.47 1:06.70 52.17
57 Ryan Krill 56.39   1:04.13    USA 1:01.06 1:05.67 1:15.30 56.39 1:05.67
58 Isaac Gray 57.46   1:04.82    USA 1:17.96 57.46 1:02.29 1:05.29 1:06.87
59 Sam Gray 1:02.09   1:05.21    USA 1:06.05 1:03.36 1:15.00 1:02.09 1:06.22
60 Sam Krug 53.87   1:06.69    USA 1:07.54 1:23.13 1:04.69 1:07.83 53.87
61 Ethan O'Hara 49.67   1:06.71    USA 3:02.39 1:04.69 1:09.54 1:05.90 49.67
62 Athul Obla 1:06.12   1:08.40    USA 1:20.77 1:07.45 1:08.13 1:09.61 1:06.12
63 Sasha Maxwell 59.51   1:11.16    USA 59.51 1:14.82 1:20.96 1:06.08 1:12.59
64 Jerry Wang 1:05.77   1:15.46    Canada 1:17.64 1:16.21 1:05.77 1:12.54 1:32.04
65 Emma Stanley 1:05.74   1:16.67    USA 1:08.84 1:11.78 1:05.74 DNF 1:29.39
66 Lailani Salamanca 1:09.74   1:20.42    USA 1:21.37 1:18.81 1:09.74 1:56.43 1:21.07
67 Matt Koch 1:12.51   1:21.98    USA 1:21.48 1:22.47 1:21.98 DNF 1:12.51
68 Jack Hartley 55.21   1:28.83    USA 1:20.79 3:36.44 1:02.54 2:03.15 55.21
69 Marc Arceo 18.51   DNF    USA 18.51 DNF DNF 28.62 21.34
70 Alissa Cohen 1:18.29   DNF    USA DNF DNF 1:18.29 1:19.84 1:21.70
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Trenton Beatty 9.32   10.68    USA 9.79 9.32 11.90 10.85 11.39
2 Daniel Chan 11.51   12.38    USA 12.65 12.30 13.02 12.20 11.51
3 Arvin Tang 10.13   12.54    USA 12.38 14.33 10.13 14.13 11.12
4 Ben Yu 8.30   12.84    USA 16.06 8.30 11.48 13.51 13.52
5 Aaron LoPrete 10.22   12.95    USA 11.86 10.22 13.83 13.16 17.03
6 Janelle Tin 13.01   13.49    USA 13.01 13.07 14.22 14.69 13.18
7 Zheng Li (李政) 13.80   15.16    China 14.94 13.80 17.32 15.93 14.62
8 Luke Tycksen 10.95   15.26    USA 12.46 17.25 16.08 10.95 DNF
9 Damian Goad 14.01   15.39    USA 14.01 14.17 DNF 17.43 14.56
10 Arthur Yae 14.04   15.68    USA 15.76 16.13 16.77 14.04 15.15
11 Jayden Schwope 13.88   15.81    USA 16.77 14.22 13.88 16.44 18.19
12 Alex VanderGriend 12.33   16.49    USA 19.39 16.90 12.33 13.18 20.49
13 Seth De Silva 14.12   NR 16.63   NR  Sri Lanka 14.12 16.34 21.10 18.29 15.27
14 Steven Callopy 12.55   16.87    USA 12.55 18.24 24.09 16.20 16.16
15 Daniel Rehman 13.37   16.91    USA 20.62 21.12 15.64 13.37 14.47
16 Enoch Gray 15.55   16.99    USA 15.55 17.01 19.06 16.72 17.23
17 Aaron Cohen 13.96   17.38    USA 13.96 15.08 18.60 DNF 18.45
18 Michael Zavalza 17.03   19.36    USA 22.98 18.34 21.96 17.77 17.03
19 Wilfred Basaca 17.57   19.87    USA 20.62 17.57 22.01 21.40 17.60
20 Justin Ambalada 17.28   20.24    USA 21.94 17.28 19.56 21.83 19.33
21 Jason Hunt 15.70   20.27    USA 15.70 22.64 19.31 18.87 24.12
22 Erickson Quach 16.40   20.29    USA 22.37 20.33 16.40 18.16 DNF
23 Marcus Amalachandran 19.42   22.36    USA 28.86 22.08 19.42 21.64 23.35
24 David Barr 18.94   22.58    USA 22.62 24.01 22.26 22.86 18.94
25 JT Stanley 21.40   24.12    USA 21.40 24.03 24.49 23.85 26.98
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Trenton Beatty 9.48   11.17    USA 9.48 12.96 9.67 11.03 12.81
2 Daniel Chan 10.36   13.10    USA 12.61 10.36 13.92 13.27 13.42
3 Luke Tycksen 9.80   13.34    USA DNF 11.73 9.80 16.84 11.44
4 Ben Yu 11.14   13.62    USA 13.73 14.50 11.14 DNF 12.62
5 Arvin Tang 11.86   13.84    USA 12.35 15.38 11.86 17.34 13.78
6 Zheng Li (李政) 12.22   13.91    China 12.22 12.97 13.70 15.05 15.81
7 Damian Goad 13.02   14.58    USA 18.01 14.79 14.45 13.02 14.51
8 Janelle Tin 13.78   15.09    USA 15.17 21.70 14.73 15.36 13.78
9 Jayden Schwope 14.69   16.16    USA 18.09 16.79 15.36 16.32 14.69
10 Alex VanderGriend 13.86   17.45    USA 19.62 13.86 19.48 16.45 16.43
11 Arthur Yae 14.83   17.93    USA 21.95 17.80 15.38 14.83 20.61
12 Seth De Silva 14.52   19.69    Sri Lanka 18.08 18.85 14.52 22.72 22.14
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ben Yu 2.64   3.92    USA 2.64 2.77 3.08 17.09 5.92
2 Luke Tycksen 2.49   4.01    USA 4.72 2.49 3.70 4.30 4.04
3 Trenton Beatty 2.39   4.40    USA 3.62 2.39 14.45 5.45 4.14
4 Damian Goad 4.06   4.76    USA 4.06 4.42 5.32 4.54 DNF
5 Daniel Rehman 2.89   5.30    USA 4.67 2.89 5.69 12.52 5.55
6 Janelle Tin 3.21   5.43    USA 5.47 3.21 5.35 5.80 5.46
7 Jayden Schwope 3.85   5.94    USA 5.70 3.85 6.30 5.83 7.23
8 Aaron Cohen 5.41   6.21    USA 6.31 5.41 7.13 6.73 5.60
9 Alex VanderGriend 4.49   6.23    USA 6.85 6.16 5.69 18.55 4.49
10 Arvin Tang 4.73   6.23    USA 6.30 6.38 4.73 7.73 6.02
11 Marcus Amalachandran 4.22   6.35    USA 6.75 4.22 5.16 7.14 9.23
12 Seth De Silva 5.23   6.93    Sri Lanka 6.04 7.98 5.23 6.77 8.78
13 Jason Hunt 3.81   7.39    USA 7.98 3.81 5.27 12.79 8.91
14 Colton Sowers 7.42   7.64    USA 7.42 7.74 7.67 8.07 7.52
15 Erickson Quach 6.46   7.67    USA 6.46 18.09 9.05 6.46 7.49
16 Michael Zavalza 7.01   8.35    USA 7.01 DNF 9.45 7.62 7.97
17 Patrick Elliott 7.21   8.60    USA 7.21 8.28 9.41 DNF 8.10
18 Dakota Estes 7.01   8.82    USA 9.15 7.01 8.15 10.64 9.16
19 Wilfred Basaca 7.14   9.10    USA 8.21 7.30 11.78 7.14 17.23
20 Justin Nofzinger 7.49   9.11    USA 7.49 7.93 13.20 7.52 11.87
21 Dave Wing 7.89   9.65    USA 12.55 9.86 7.89 10.22 8.88
22 JT Stanley 8.61   9.97    USA 9.65 9.37 8.61 10.89 11.47
23 Ian Nanney 6.45   10.58    USA 11.66 10.89 9.19 6.45 14.03
24 Josh Keller 8.12   10.61    USA 9.63 8.12 10.39 11.90 11.82
25 Daniel Chan 6.34   10.81    USA 8.27 6.34 12.60 11.55 15.81
26 James Martini 9.03   11.39    USA 11.92 9.03 12.40 DNF 9.86
27 Greg Shishman 10.06   11.73    USA 12.56 10.06 10.27 12.37 16.42
28 Riley Leonard 13.29   14.17    USA 13.84 13.29 14.69 13.99 21.91
29 Jared Morales 8.33   14.47    USA 11.31 21.16 8.33 16.80 15.31
30 David Barr 9.95   15.87    USA 16.94 29.17 9.95 14.44 16.24
31 Jashmin Tin 15.38   16.74    USA 45.95 15.38 18.03 15.99 16.19
32 Jeffery Tian 14.21   19.08    USA 14.21 21.41 17.86 17.97 40.86
33 Jacob Brower 11.25   19.38    USA 20.42 12.71 11.25 DNF 25.00
34 Jillian Tin 17.59   19.69    USA 20.50 23.21 19.72 18.84 17.59
35 Sam Krug 17.40   19.81    USA 23.58 20.15 18.75 20.52 17.40
36 Ryan Krill 13.22   20.57    USA 22.94 27.22 20.62 18.15 13.22
37 Alissa Cohen 11.58   20.76    USA 29.53 16.99 24.27 11.58 21.02
38 Jerry Wang 10.89   21.00    Canada 15.21 10.89 25.46 23.50 24.29
39 Sam Gray 18.34   21.07    USA 19.57 18.34 31.35 23.57 20.06
40 Isaac Gray 15.88   21.12    USA 17.48 15.88 20.23 25.65 37.14
41 Juliette Marzio 15.59   26.33    USA 24.23 32.92 15.59 33.58 21.84
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ben Yu 2.84   3.31    USA 3.69 3.28 3.41 2.84 3.24
2 Luke Tycksen 3.11   3.54    USA 3.11 3.27 5.78 3.74 3.62
3 Trenton Beatty 3.55   3.62    USA 3.55 3.59 3.58 3.69 6.07
4 Jayden Schwope 4.63   5.41    USA 4.74 4.63 5.74 5.76 7.48
5 Damian Goad 4.63   5.50    USA 5.07 4.63 7.89 6.62 4.81
6 Daniel Rehman 3.85   5.54    USA 7.23 4.29 3.85 5.11 7.41
7 Arvin Tang 4.61   5.62    USA 6.83 5.41 6.32 4.61 5.13
8 Seth De Silva 4.44   NR 5.71   NR  Sri Lanka 6.41 5.86 4.44 4.87 6.60
9 Aaron Cohen 6.58   7.00    USA 7.28 6.58 DNF 6.81 6.90
10 Alex VanderGriend 4.85   7.19    USA 9.01 5.49 8.40 4.85 7.67
11 Marcus Amalachandran 4.96   7.70    USA 9.11 7.93 7.37 4.96 7.79
12 Janelle Tin 7.68   DNF    USA DNF DNF 10.03 7.68 9.62
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aaron LoPrete 38.69   44.48    USA 49.78 42.10 38.69 54.95 41.55
2 Luke Tycksen 40.31   44.78    USA 47.29 40.31 47.84 40.95 46.11
3 Ben Yu 41.34   49.29    USA DNF 55.42 41.34 46.85 45.60
4 Arvin Tang 47.21   49.97    USA 48.18 47.21 52.17 57.33 49.56
5 Trenton Beatty 38.46   51.24    USA 1:03.98 47.81 47.81 38.46 58.09
6 Janelle Tin 54.71   58.81    USA 55.54 55.12 1:05.76 1:12.18 54.71
7 Alex VanderGriend 58.63   1:05.73    USA 59.81 1:08.67 1:08.72 1:08.86 58.63
8 Damian Goad 56.23   1:08.18    USA 1:17.32 1:02.66 1:04.55 56.23 1:21.06
9 Aaron Cohen 1:04.26   1:08.18    USA 1:08.03 1:07.87 1:04.26 1:08.64 1:23.75
10 Justin Ambalada 1:02.95   1:11.75    USA 1:23.58 1:10.53 1:04.67 1:02.95 1:20.05
11 Michael Zavalza 1:03.22   1:12.46    USA 1:17.41 1:04.84 1:03.22 1:15.51 1:17.03
12 Jayden Schwope 1:03.73   1:13.31    USA 1:12.82 1:14.75 1:29.34 1:12.35 1:03.73
13 Daniel Rehman 1:06.55   1:15.36    USA 1:20.46 1:07.82 1:23.50 1:06.55 1:17.79
14 Enoch Gray 1:12.09   1:19.87    USA 1:26.89 1:20.98 1:16.06 1:12.09 1:22.58
15 Ian Nanney 1:15.37   1:21.71    USA 1:25.20 1:19.44 1:20.48 1:15.37 1:31.88
16 Wilfred Basaca 1:14.78   1:23.41    USA 1:14.78 1:27.18 1:16.74 1:26.31 1:39.68
17 Jason Hunt 1:15.72   1:24.74    USA 1:15.72 1:28.11 1:44.55 1:27.28 1:18.83
18 Erickson Quach 1:10.20   1:25.79    USA 1:19.08 2:00.66 1:26.13 1:10.20 1:32.17
19 Quang Nguyen-Ba 1:16.76   1:27.21    USA 1:30.59 1:40.30 1:29.43 1:21.62 1:16.76
20 Daniel Chan 1:03.12   1:29.52    USA 1:41.24 1:03.12 1:16.53 1:57.51 1:30.79
21 David Barr 1:24.32   1:40.35    USA 1:53.75 1:34.78 2:15.19 1:24.32 1:32.51
22 Arthur Yae 1:38.05   1:44.66    USA 1:43.27 1:38.05 1:40.98 1:49.74 1:52.37
23 Ryan Lei 1:38.42   1:47.27    USA 1:44.36 1:38.42 1:42.40 1:55.06 2:14.06
24 Patrick Elliott 1:42.47   1:48.55    USA 1:52.09 1:46.68 1:42.47 2:15.25 1:46.88
25 Steven Callopy 1:39.40   1:50.31    USA 2:15.08 1:51.17 2:00.19 1:39.56 1:39.40
26 Dave Wing 1:40.78   1:50.49    USA 1:40.78 1:44.76 1:51.73 3:41.29 1:54.98
27 Jared Morales 2:01.20      USA 2:46.56 2:01.20
28 Dakota Estes 2:04.95      USA 2:25.81 2:04.95
29 Jeffery Tian 2:35.75      USA 2:35.75 2:38.98
30 Riley Leonard 2:44.68      USA 3:05.24 2:44.68
31 Isaac Gray 3:15.67      USA 3:15.67 4:33.31
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Chan 14.88   17.37    USA 21.85 16.04 14.88 17.75 18.32
2 Luke Tycksen 15.79   20.04    USA 17.97 21.88 15.79 20.26 26.28
3 Trenton Beatty 17.37   20.47    USA 17.37 23.85 19.76 17.81 30.09
4 Aaron LoPrete 17.25   21.05    USA 22.34 18.91 21.91 23.94 17.25
5 Janelle Tin 20.32   21.19    USA 21.07 21.91 20.58 22.07 20.32
6 Arvin Tang 20.19   23.12    USA 20.19 21.62 26.78 26.44 21.31
7 Zheng Li (李政) 21.61   23.15    China 25.13 23.85 21.77 23.84 21.61
8 Ben Yu 25.72   28.52    USA 26.91 32.89 25.72 25.76 34.72
9 Enoch Gray 28.35   31.01    USA 31.63 29.38 28.35 39.35 32.01
10 Alex VanderGriend 23.61   31.63    USA 33.78 23.61 24.69 36.43 48.70
11 Arthur Yae 28.00   32.34    USA 28.00 29.73 51.56 29.98 37.30
12 Daniel Rehman 30.34   38.72    USA 42.19 33.44 40.66 30.34 42.07
13 Aaron Cohen 35.22   39.78    USA 35.22 36.28 43.28 41.82 41.24
14 Erickson Quach 30.94   39.79    USA 55.15 30.94 34.67 47.28 37.43
15 Michael Zavalza 36.19   40.39    USA 47.47 36.84 36.87 36.19 57.72
16 Marc Arceo 32.08   40.40    USA 35.89 49.44 35.88 50.87 32.08
17 Jayden Schwope 33.18   41.01    USA 46.30 33.18 37.51 1:10.44 39.23
18 Damian Goad 36.84   46.96    USA 54.10 45.44 41.34 1:02.09 36.84
19 Colton Sowers 47.54   50.95    USA 48.17 47.54 50.39 54.29 1:04.79
20 Derek Harris 44.56   51.45    USA 44.56 50.42 1:01.42 45.69 58.24
21 Marcus Amalachandran 52.66   1:03.29    USA 1:06.99 52.66 56.51 1:06.37 DNF
22 Dave Wing 1:17.27   1:30.28    USA 1:34.23 1:27.12 3:08.29 1:29.48 1:17.27
23 Avi Caspe 1:34.78   1:40.13    USA 1:41.87 1:34.78 2:12.32 1:37.40 1:41.12
24 Riley Leonard 1:44.37   1:52.50    USA 1:44.37 1:50.81 DNF 1:51.11 1:55.58
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Enoch Gray 1:21.21   1:25.61    USA 1:24.37 1:21.21 1:29.81 1:22.65 1:31.35
2 Justin Ambalada 1:22.52   1:34.74    USA 1:47.19 1:29.83 1:46.81 1:22.52 1:27.57
3 Luke Tycksen 1:39.75   1:48.91    USA 1:51.54 1:45.11 1:50.07 1:57.84 1:39.75
4 Ben Yu 1:41.46   1:53.62    USA 1:41.46 1:57.82 2:11.32 1:48.85 1:54.19
5 Daniel Chan 2:01.69   2:12.19    USA 2:15.38 2:01.69 2:18.89 2:22.65 2:02.31
6 Trenton Beatty 2:02.54   2:15.48    USA 2:28.97 2:09.42 2:23.33 2:02.54 2:13.68
7 Michael Zavalza 2:03.76   2:17.02    USA 2:03.76 2:21.61 2:15.45 2:13.99 2:30.38
8 Arvin Tang 2:19.85   2:24.56    USA 2:23.07 2:34.82 2:24.36 2:26.24 2:19.85
9 Aaron Cohen 2:30.43   2:42.43    USA 3:04.28 2:30.43 2:38.95 2:43.68 2:44.67
10 Daniel Rehman 2:33.77   3:02.04    USA 2:37.37 3:17.65 3:21.44 3:11.11 2:33.77
11 Damian Goad 2:57.17   DNF    USA 3:00.10 2:57.17 DNF DNS DNS
12 Dakota Estes 3:17.94      USA 3:26.86 3:17.94
13 David Barr 3:19.17      USA 3:55.51 3:19.17
14 Erickson Quach 4:09.63      USA 4:09.63 DNF
15 Dave Wing DNF      USA DNF DNF
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Luke Tycksen 5.81   9.51    USA 11.76 7.54 DNF 9.22 5.81
2 Ben Yu 14.39   16.07    USA 14.39 18.85 17.44 16.00 14.78
3 Aaron Cohen 12.70   17.33    USA 12.70 17.82 18.90 16.33 17.83
4 Marcus Amalachandran 11.58   17.63    USA 21.41 15.72 11.58 15.76 23.81
5 Damian Goad 14.66   19.39    USA 16.82 18.40 22.94 14.66 25.13
6 Jason Hunt 13.96   20.28    USA 13.96 17.78 25.20 21.22 21.84
7 Riley Leonard 25.75   30.22    USA 27.59 34.13 34.96 25.75 28.95
8 Dave Wing 22.95   35.15    USA 1:08.05 33.63 22.95 28.95 42.88
9 Erickson Quach 22.98   41.14    USA 22.98 33.65 50.37 1:23.02 39.40
10 Zheng Li (李政) 4:07.94   DNF    China 4:07.94 DNS DNS DNS DNS
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 F L' U' B2 U R2 B' R' U L2 F2 R2 B2 U' L2 B2 D B2 D'
A #2 B2 U F R' U R U L B' D' R' D R2 L2 B2 R2 U' B2 R2 U'
A #3 F2 D B2 R2 U' L2 R2 D2 L U L' B' R2 D F' R U2 L F
A #4 R U2 F2 R U2 R' B2 F2 R' U2 R' U' B2 F' R B R2 B D' U'
A #5 L F2 L2 F2 D2 U2 L' F2 R U2 B' L2 B' L2 D R B2 R' U2 R
A Ex#1 R' L F U L2 U R2 D' L' U' B2 R2 U L2 F2 L2 F2 U R2 D'
A Ex#2 L2 R2 B2 U' B2 U F2 U2 L2 R' F' U' B2 R2 B' L2 U L B'
B #1 D' F2 U D R B' U L U2 D' B' R2 L' B2 U2 D2 L2 F2 D2
B #2 R' F D' F2 L' F D R' U D' L B2 U' L2 U' D B2
B #3 F L' F' R2 L' F' U' R' F2 R2 F L2 F R2 D2 L2 B' U2 R2
B #4 B' D2 F U2 L2 F2 D2 L2 F' R D2 U2 F U' L' F2 R' B' D' F'
B #5 R' U' B R2 L F2 L' D B U F2 U L2 D2 F2 U R2 L2 U
B Ex#1 U F U' B D2 F' L' U D B' R U2 R2 F2 B2 R' U2 F2 B2 U2
B Ex#2 R L' D' B2 D L' D' B2 R2 L F2 U2 F R2 F B2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 F2 L2 U' B2 U' B2 F2 R' D' B R U F2 R2 B2 R2 D' F
A #2 D' B2 L2 U' L' D2 F' R D' F2 D F2 L2 B L2 B' U2 D2 L2 B
A #3 D2 U2 L2 B2 U2 L R2 B2 D' L2 R' B L' R B' L' R2 U' F'
A #4 B2 R' L F B R F' D2 L F' R' U' R2 B2 U2 R2 U2 R2
A #5 U' L2 B2 D F2 D2 U' L' F' D F' D2 U' L' B' D L' U' F'
A Ex#1 R' B2 R B2 U2 F2 D2 U B2 R F U B' F' D' L2 R U
A Ex#2 L2 D2 F' U2 B D2 F2 L R2 D L' U F' D2 R F D' R'
B #1 R2 U L' U' B L2 F' U' R2 F' R2 U2 F2 R' D2 L' B2 U2 F2
B #2 B2 L2 D' U2 F2 L2 U' L2 F D2 F2 L' R B F' L' D' F' D2
B #3 D2 F R2 B2 R2 F U2 R2 F2 U' L F2 D' R' D' F L2 B D2
B #4 U F2 D F' R D B U2 L' F2 L2 U2 L2 U' B2 U' D2 R2 U'
B #5 F' U R F' B2 U R B2 L D F' R2 B' D2 B' D2 F2 L2 D2 B'
B Ex#1 F2 R' L B D' B2 R U R' L' D F' B2 U2 B2 L2 F D2 L2
B Ex#2 U2 R' F2 R D2 R F' U B L' F2 R' D' U L2 F2 D
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 B R2 F' D2 B R2 U2 L2 B R U' F' R' B F' L' B' R'
A #2 U F R B2 U2 R B' D' L B U2 R D2 R2 B2 R2 L' D2 B2 R'
A #3 L' U R2 U' R2 B' R' U' L' U2 D2 L2 F L2 B2 R2 U2 B D2 F2
A #4 U2 R' F2 L D2 L R F2 L' F U L2 U' L2 R D U' R' U'
A #5 R2 U2 B2 R2 U B2 D' U' L' D R F2 D' L' B F2 U L' R2
A Ex#1 D2 L2 B2 U2 F' D2 U2 L2 B' F2 L B2 D' B' F R' D2 F L2 F
A Ex#2 F2 D2 B' D2 F' R2 B' L2 U2 B L' D' F' U' L' R2 D F D' F2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U' R' F' U2 F' R' F U2 R2 U' F'
A #2 U2 R' F U2 F R2 U2 R' U R2 U'
A #3 U' F R' U' R2 U2 R2 U R U' R'
A #4 R F' U2 F' R' U' R' U R' U2 F
A #5 U2 R' F R' F R2 U' R2 F U2 R
A Ex#1 R U' R2 F' R U2 R2 U2 F U' F'
A Ex#2 R' U F R' F U F R U' R U'
B #1 U' R' F' U2 F' R U R F' R' U'
B #2 R U2 R2 F U' F2 U2 R U2 R U
B #3 R' U' F' U R' F U R U R U2
B #4 U' R2 U2 R' U2 R U' F' U' R2 F
B #5 R' F R U R' F U' F R F' U2
B Ex#1 U' R U' R' U R' F U R2 U' F
B Ex#2 R' U' F R2 U' F' U2 R2 F U' R'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U' R U2 R' U' F' U' R U' R' F
A #2 R F R' F U2 F' U' R U' R U'
A #3 F U' R U' R F' R2 U' F U F
A #4 R' U2 R' U' F U' F R U' R' U'
A #5 R U' R2 F2 U' R U' R U2 R2 U2
A Ex#1 R U2 R' U2 R U' R2 U' R' F U'
A Ex#2 R F' R' U2 R' U2 F R2 U2 R' F'
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 F' D2 F U' F2 L2 D L' D F' L2 R2 F2 L2 F2 D B2 D Rw2 F' Uw2 U L2 F2 D Rw2 U' F' Rw2 Uw2 U2 Rw' Uw2 R' B2 Fw' L2 B' Rw' Fw U2 D2 R
A #2 F2 R2 U' R2 U B2 L2 B2 D2 L2 B2 R' B D' R' U L F2 B U2 F Uw2 L Fw2 D' Rw2 Uw2 L2 D' Rw2 F2 U2 Rw2 D' Fw' L Fw2 F' D F2 Uw' U2 F' Rw Fw2 Uw2 D'
A #3 D2 R2 L2 B2 L2 B L2 B' U2 R B D R B' L B' L2 U2 B2 D' Uw2 Fw2 U B L2 Fw2 F2 Rw2 D B' U' R B' Rw F' L2 U' Uw Fw R2 Fw L D2 Fw
A #4 L2 D B2 L2 D2 F2 L2 D' R2 U2 F R2 D2 R2 U B' L U' F' U' Uw2 L B Uw2 Rw2 F Rw2 F Rw2 R' F2 D2 R2 U F2 B Uw' F2 D Rw' B D' Rw2 Fw' Rw Fw'
A #5 F2 L2 U' R2 D B2 D F2 D R2 F' R2 U F2 R' B' D2 L F L Fw2 Uw2 U R2 B' D' Rw2 F L2 R2 D' F' Rw U2 Rw' F2 R' D2 Fw' Rw B' Uw Rw2 Uw Rw2
A Ex#1 F' R2 F B2 L' F D B' D' F B2 R2 U2 L' F2 R' L' U2 Rw2 F Uw2 Fw2 R Uw2 F2 L' U2 F R' B R Uw' R F' Uw2 D2 B2 Rw F' L' Uw B' Uw
A Ex#2 U F2 L2 F2 D' U' R2 D L B2 D L2 F2 R L B' U R2 D2 Uw2 B Uw2 D' F Rw2 U2 B U' Fw2 B D' F Rw F' R2 B Rw Uw B Rw F2 Uw' D2 Rw' R2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 U2 R2 D U2 F2 D2 L2 F2 R2 D R' B2 F2 U2 F' R U B2 F
A #2 L R F2 D2 L' D2 L D' U' L2 B U B2 L' U B2 L2 B'
A #3 U2 L2 F2 U B2 D2 L2 B2 L2 U L2 B D R F R2 D F D
A #4 R2 U2 F2 U2 F' L2 F U2 F R' D2 B R2 U B D U2 R' F2 U2
A #5 U2 B U F R2 U L' F' R U F2 B2 U2 B2 R2 L' B2 R' L2
A Ex#1 U B2 L2 B2 U2 L2 U' F2 D' B2 L2 R B' U' F D2 R F U2 B' D
A Ex#2 B2 F2 L' D2 U2 B2 L' B2 F2 L2 D2 F R' D2 L' B D' B' R U'
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U'
A #2 R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U
A #3 R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U'
A #4 R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U
A #5 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U'
A Ex#1 R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
A Ex#2 R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R B L B U' B' L' U' B U'
A #2 L R L U' B R' U' B' L R B
A #3 L R L B U' B' R L B' R' U'
A #4 L R B' L R U' R L U R L'
A #5 L R U' R' B U' B L' B' L' U
A Ex#1 L R L B L' R U' L R L' B
A Ex#2 L R B' U' B' U R' U R L B'
Aaron Cohen    USA
Aaron Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.96   17.38   13.96 15.08 18.60 DNF 18.45
First round 18 14.90   18.47   17.41 21.01 14.90 DNF 16.98
2x2x2 Cube Final 9 6.58   7.00   7.28 6.58 DNF 6.81 6.90
First round 8 5.41   6.21   6.31 5.41 7.13 6.73 5.60
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:04.26   1:08.18   1:08.03 1:07.87 1:04.26 1:08.64 1:23.75
3x3x3 One-Handed Final 13 35.22   39.78   35.22 36.28 43.28 41.82 41.24
Megaminx Combined Final 9 2:30.43   2:42.43   3:04.28 2:30.43 2:38.95 2:43.68 2:44.67
Skewb Final 3 12.70   17.33   12.70 17.82 18.90 16.33 17.83
Aaron LoPrete    USA
Aaron LoPrete
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 5 10.22   12.95   11.86 10.22 13.83 13.16 17.03
First round 1 9.86   10.91   14.67 9.98 10.55 12.21 9.86
4x4x4 Cube Combined Final 1 38.69   44.48   49.78 42.10 38.69 54.95 41.55
3x3x3 One-Handed Final 4 17.25   21.05   22.34 18.91 21.91 23.94 17.25
Alex Forte    USA
Alex Forte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 34.69   44.09   41.82 52.58 34.69 45.51 44.94
Alex VanderGriend    USA
Alex VanderGriend
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.86   17.45   19.62 13.86 19.48 16.45 16.43
Second round 12 12.33   16.49   19.39 16.90 12.33 13.18 20.49
First round 9 11.61   15.25   11.61 17.84 14.85 17.10 13.79
2x2x2 Cube Final 10 4.85   7.19   9.01 5.49 8.40 4.85 7.67
First round 9 4.49   6.23   6.85 6.16 5.69 18.55 4.49
4x4x4 Cube Combined Final 7 58.63   1:05.73   59.81 1:08.67 1:08.72 1:08.86 58.63
3x3x3 One-Handed Final 10 23.61   31.63   33.78 23.61 24.69 36.43 48.70
Alissa Cohen    USA
Alissa Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 1:18.29   DNF   DNF DNF 1:18.29 1:19.84 1:21.70
2x2x2 Cube First round 37 11.58   20.76   29.53 16.99 24.27 11.58 21.02
Arthur Yae    USA
Arthur Yae
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 14.83   17.93   21.95 17.80 15.38 14.83 20.61
Second round 10 14.04   15.68   15.76 16.13 16.77 14.04 15.15
First round 15 16.50   17.62   16.81 18.86 17.20 16.50 19.84
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:38.05   1:44.66   1:43.27 1:38.05 1:40.98 1:49.74 1:52.37
3x3x3 One-Handed Final 11 28.00   32.34   28.00 29.73 51.56 29.98 37.30
Arvin Tang    USA
Arvin Tang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.86   13.84   12.35 15.38 11.86 17.34 13.78
Second round 3 10.13   12.54   12.38 14.33 10.13 14.13 11.12
First round 4 10.54   12.30   13.06 12.98 10.54 12.28 11.64
2x2x2 Cube Final 7 4.61   5.62   6.83 5.41 6.32 4.61 5.13
First round 10 4.73   6.23   6.30 6.38 4.73 7.73 6.02
4x4x4 Cube Combined Final 4 47.21   49.97   48.18 47.21 52.17 57.33 49.56
3x3x3 One-Handed Final 6 20.19   23.12   20.19 21.62 26.78 26.44 21.31
Megaminx Combined Final 8 2:19.85   2:24.56   2:23.07 2:34.82 2:24.36 2:26.24 2:19.85
Athul Obla    USA
Athul Obla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 1:06.12   1:08.40   1:20.77 1:07.45 1:08.13 1:09.61 1:06.12
Avi Caspe    USA
Avi Caspe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 27.26   36.08   46.02 32.55 32.78 42.91 27.26
3x3x3 One-Handed Final 23 1:34.78   1:40.13   1:41.87 1:34.78 2:12.32 1:37.40 1:41.12
Ben Yu    USA
Ben Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.14   13.62   13.73 14.50 11.14 DNF 12.62
Second round 4 8.30   12.84   16.06 8.30 11.48 13.51 13.52
First round 2 9.34   11.73   22.84 12.39 9.34 10.95 11.86
2x2x2 Cube Final 1 2.84   3.31   3.69 3.28 3.41 2.84 3.24
First round 1 2.64   3.92   2.64 2.77 3.08 17.09 5.92
4x4x4 Cube Combined Final 3 41.34   49.29   DNF 55.42 41.34 46.85 45.60
3x3x3 One-Handed Final 8 25.72   28.52   26.91 32.89 25.72 25.76 34.72
Megaminx Combined Final 4 1:41.46   1:53.62   1:41.46 1:57.82 2:11.32 1:48.85 1:54.19
Skewb Final 2 14.39   16.07   14.39 18.85 17.44 16.00 14.78
Benjamin Smith    USA
Benjamin Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 19.80   24.51   25.85 23.85 26.32 19.80 23.84
Benjamin Toomey    USA
Benjamin Toomey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 24.00   29.14   DNF 24.28 33.83 29.32 24.00
Colton Sowers    USA
Colton Sowers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 16.96   21.91   16.96 27.33 18.97 DNF 19.42
2x2x2 Cube First round 14 7.42   7.64   7.42 7.74 7.67 8.07 7.52
3x3x3 One-Handed Final 19 47.54   50.95   48.17 47.54 50.39 54.29 1:04.79
Dakota Estes    USA
Dakota Estes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 24.72   27.83   28.97 24.72 40.07 26.56 27.95
2x2x2 Cube First round 18 7.01   8.82   9.15 7.01 8.15 10.64 9.16
4x4x4 Cube Combined Final 28 2:04.95     2:25.81 2:04.95
Megaminx Combined Final 12 3:17.94     3:26.86 3:17.94
Damian Goad    USA
Damian Goad
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.02   14.58   18.01 14.79 14.45 13.02 14.51
Second round 9 14.01   15.39   14.01 14.17 DNF 17.43 14.56
First round 10 12.29   15.37   20.54 14.09 16.47 12.29 15.56
2x2x2 Cube Final 5 4.63   5.50   5.07 4.63 7.89 6.62 4.81
First round 4 4.06   4.76   4.06 4.42 5.32 4.54 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 8 56.23   1:08.18   1:17.32 1:02.66 1:04.55 56.23 1:21.06
3x3x3 One-Handed Final 18 36.84   46.96   54.10 45.44 41.34 1:02.09 36.84
Megaminx Combined Final 11 2:57.17   DNF   3:00.10 2:57.17 DNF DNS DNS
Skewb Final 5 14.66   19.39   16.82 18.40 22.94 14.66 25.13
Daniel Chan    USA
Daniel Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.36   13.10   12.61 10.36 13.92 13.27 13.42
Second round 2 11.51   12.38   12.65 12.30 13.02 12.20 11.51
First round 5 12.05   12.99   12.06 13.15 15.24 13.75 12.05
2x2x2 Cube First round 25 6.34   10.81   8.27 6.34 12.60 11.55 15.81
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:03.12   1:29.52   1:41.24 1:03.12 1:16.53 1:57.51 1:30.79
3x3x3 One-Handed Final 1 14.88   17.37   21.85 16.04 14.88 17.75 18.32
Megaminx Combined Final 5 2:01.69   2:12.19   2:15.38 2:01.69 2:18.89 2:22.65 2:02.31
Daniel Rehman    USA
Daniel Rehman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.37   16.91   20.62 21.12 15.64 13.37 14.47
First round 11 14.61   15.50   15.80 14.61 18.08 14.82 15.89
2x2x2 Cube Final 6 3.85   5.54   7.23 4.29 3.85 5.11 7.41
First round 5 2.89   5.30   4.67 2.89 5.69 12.52 5.55
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:06.55   1:15.36   1:20.46 1:07.82 1:23.50 1:06.55 1:17.79
3x3x3 One-Handed Final 12 30.34   38.72   42.19 33.44 40.66 30.34 42.07
Megaminx Combined Final 10 2:33.77   3:02.04   2:37.37 3:17.65 3:21.44 3:11.11 2:33.77
Dave Wing    USA
Dave Wing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 28.18   37.27   1:33.91 28.18 30.26 52.84 28.70
2x2x2 Cube First round 21 7.89   9.65   12.55 9.86 7.89 10.22 8.88
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:40.78   1:50.49   1:40.78 1:44.76 1:51.73 3:41.29 1:54.98
3x3x3 One-Handed Final 22 1:17.27   1:30.28   1:34.23 1:27.12 3:08.29 1:29.48 1:17.27
Megaminx Combined Final 15 DNF     DNF DNF
Skewb Final 8 22.95   35.15   1:08.05 33.63 22.95 28.95 42.88
David Barr    USA
David Barr
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 18.94   22.58   22.62 24.01 22.26 22.86 18.94
First round 24 20.82   21.44   23.74 21.55 21.70 20.82 21.06
2x2x2 Cube First round 30 9.95   15.87   16.94 29.17 9.95 14.44 16.24
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:24.32   1:40.35   1:53.75 1:34.78 2:15.19 1:24.32 1:32.51
Megaminx Combined Final 13 3:19.17     3:55.51 3:19.17
Derek Harris    USA
Derek Harris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 17.39   22.04   22.40 26.38 25.24 18.48 17.39
3x3x3 One-Handed Final 20 44.56   51.45   44.56 50.42 1:01.42 45.69 58.24
Derick Salamanca    USA
Derick Salamanca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 24.67   28.20   33.68 28.10 24.67 29.39 27.11
Eli Armstrong    USA
Eli Armstrong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 28.07   31.27   34.47 39.98 30.76 28.58 28.07
Emma Stanley    USA
Emma Stanley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 1:05.74   1:16.67   1:08.84 1:11.78 1:05.74 DNF 1:29.39
Enoch Gray    USA
Enoch Gray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.55   16.99   15.55 17.01 19.06 16.72 17.23
First round 13 15.31   16.67   15.31 18.30 16.72 17.14 16.14
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:12.09   1:19.87   1:26.89 1:20.98 1:16.06 1:12.09 1:22.58
3x3x3 One-Handed Final 9 28.35   31.01   31.63 29.38 28.35 39.35 32.01
Megaminx Combined Final 1 1:21.21   1:25.61   1:24.37 1:21.21 1:29.81 1:22.65 1:31.35
Erickson Quach    USA
Erickson Quach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 16.40   20.29   22.37 20.33 16.40 18.16 DNF
First round 14 15.92   17.51   19.98 15.98 21.15 15.92 16.57
2x2x2 Cube First round 15 6.46   7.67   6.46 18.09 9.05 6.46 7.49
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:10.20   1:25.79   1:19.08 2:00.66 1:26.13 1:10.20 1:32.17
3x3x3 One-Handed Final 14 30.94   39.79   55.15 30.94 34.67 47.28 37.43
Megaminx Combined Final 14 4:09.63     4:09.63 DNF
Skewb Final 9 22.98   41.14   22.98 33.65 50.37 1:23.02 39.40
Ethan O'Hara    USA
Ethan O'Hara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 49.67   1:06.71   3:02.39 1:04.69 1:09.54 1:05.90 49.67
Evan Nygard    USA
Evan Nygard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 31.30   37.15   33.37 DNF 31.42 46.65 31.30
Greg Shishman    USA
Greg Shishman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 23.76   29.38   31.20 31.21 37.90 25.73 23.76
2x2x2 Cube First round 27 10.06   11.73   12.56 10.06 10.27 12.37 16.42
Henry Hale    USA
Henry Hale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 36.01   39.61   38.42 39.75 42.80 40.65 36.01
Ian Nanney    USA
Ian Nanney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 20.23   21.91   27.61 20.61 20.23 21.65 23.48
2x2x2 Cube First round 23 6.45   10.58   11.66 10.89 9.19 6.45 14.03
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:15.37   1:21.71   1:25.20 1:19.44 1:20.48 1:15.37 1:31.88
Isaac Gray    USA
Isaac Gray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 57.46   1:04.82   1:17.96 57.46 1:02.29 1:05.29 1:06.87
2x2x2 Cube First round 40 15.88   21.12   17.48 15.88 20.23 25.65 37.14
4x4x4 Cube Combined Final 31 3:15.67     3:15.67 4:33.31
Jack Hartley    USA
Jack Hartley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 55.21   1:28.83   1:20.79 3:36.44 1:02.54 2:03.15 55.21
Jacob Brower    USA
Jacob Brower
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 34.92   41.50   39.61 34.92 45.09 DNF 39.80
2x2x2 Cube First round 33 11.25   19.38   20.42 12.71 11.25 DNF 25.00
James Martini    USA
James Martini
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 22.95   24.79   22.95 23.18 23.84 28.08 27.34
2x2x2 Cube First round 26 9.03   11.39   11.92 9.03 12.40 DNF 9.86
Janelle Tin    USA
Janelle Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.78   15.09   15.17 21.70 14.73 15.36 13.78
Second round 6 13.01   13.49   13.01 13.07 14.22 14.69 13.18
First round 7 13.18   13.70   14.28 18.96 13.42 13.41 13.18
2x2x2 Cube Final 12 7.68   DNF   DNF DNF 10.03 7.68 9.62
First round 6 3.21   5.43   5.47 3.21 5.35 5.80 5.46
4x4x4 Cube Combined Final 6 54.71   58.81   55.54 55.12 1:05.76 1:12.18 54.71
3x3x3 One-Handed Final 5 20.32   21.19   21.07 21.91 20.58 22.07 20.32
Jared Morales    USA
Jared Morales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 21.70   29.36   21.70 35.71 27.08 DNF 25.29
2x2x2 Cube First round 29 8.33   14.47   11.31 21.16 8.33 16.80 15.31
4x4x4 Cube Combined Final 27 2:01.20     2:46.56 2:01.20
Jashmin Tin    USA
Jashmin Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 32.27   34.84   35.66 37.89 32.34 36.52 32.27
2x2x2 Cube First round 31 15.38   16.74   45.95 15.38 18.03 15.99 16.19
Jason Hunt    USA
Jason Hunt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.70   20.27   15.70 22.64 19.31 18.87 24.12
First round 16 15.82   17.81   17.66 22.61 18.33 15.82 17.44
2x2x2 Cube First round 13 3.81   7.39   7.98 3.81 5.27 12.79 8.91
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:15.72   1:24.74   1:15.72 1:28.11 1:44.55 1:27.28 1:18.83
Skewb Final 6 13.96   20.28   13.96 17.78 25.20 21.22 21.84
Jayden Schwope    USA
Jayden Schwope
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 14.69   16.16   18.09 16.79 15.36 16.32 14.69
Second round 11 13.88   15.81   16.77 14.22 13.88 16.44 18.19
First round 8 13.46   14.88   18.40 13.46 13.92 16.45 14.26
2x2x2 Cube Final 4 4.63   5.41   4.74 4.63 5.74 5.76 7.48
First round 7 3.85   5.94   5.70 3.85 6.30 5.83 7.23
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:03.73   1:13.31   1:12.82 1:14.75 1:29.34 1:12.35 1:03.73
3x3x3 One-Handed Final 17 33.18   41.01   46.30 33.18 37.51 1:10.44 39.23
Jeffery Tian    USA
Jeffery Tian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 26.12   28.87   26.63 27.69 32.29 42.44 26.12
2x2x2 Cube First round 32 14.21   19.08   14.21 21.41 17.86 17.97 40.86
4x4x4 Cube Combined Final 29 2:35.75     2:35.75 2:38.98
Jerry Wang    Canada
Jerry Wang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 1:05.77   1:15.46   1:17.64 1:16.21 1:05.77 1:12.54 1:32.04
2x2x2 Cube First round 38 10.89   21.00   15.21 10.89 25.46 23.50 24.29
Jillian Tin    USA
Jillian Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 50.08   52.95   51.26 52.99 54.61 1:00.30 50.08
2x2x2 Cube First round 34 17.59   19.69   20.50 23.21 19.72 18.84 17.59
Josh Keller    USA
Josh Keller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 29.69   32.81   35.29 29.69 32.80 36.62 30.33
2x2x2 Cube First round 24 8.12   10.61   9.63 8.12 10.39 11.90 11.82
Josh Smith    USA
Josh Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 25.84   32.09   28.72 36.56 30.98 DNF 25.84
JT Stanley    USA
JT Stanley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 21.40   24.12   21.40 24.03 24.49 23.85 26.98
First round 25 18.68   21.78   24.36 22.56 18.68 21.42 21.35
2x2x2 Cube First round 22 8.61   9.97   9.65 9.37 8.61 10.89 11.47
Juliette Marzio    USA
Juliette Marzio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 49.15   56.75   1:04.08 53.58 49.15 52.60 1:28.41
2x2x2 Cube First round 41 15.59   26.33   24.23 32.92 15.59 33.58 21.84
Justin Ambalada    USA
Justin Ambalada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 17.28   20.24   21.94 17.28 19.56 21.83 19.33
First round 23 18.93   20.74   18.93 23.05 19.61 19.56 23.54
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:02.95   1:11.75   1:23.58 1:10.53 1:04.67 1:02.95 1:20.05
Megaminx Combined Final 2 1:22.52   1:34.74   1:47.19 1:29.83 1:46.81 1:22.52 1:27.57
Justin Nofzinger    USA
Justin Nofzinger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 26.71   32.05   31.41 34.51 26.71 37.25 30.24
2x2x2 Cube First round 20 7.49   9.11   7.49 7.93 13.20 7.52 11.87
Kyle Torgerson    USA
Kyle Torgerson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 44.06   57.43   44.06 58.65 1:01.47 1:06.70 52.17
Lailani Salamanca    USA
Lailani Salamanca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 1:09.74   1:20.42   1:21.37 1:18.81 1:09.74 1:56.43 1:21.07
Luke Tycksen    USA
Luke Tycksen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.80   13.34   DNF 11.73 9.80 16.84 11.44
Second round 8 10.95   15.26   12.46 17.25 16.08 10.95 DNF
First round 3 10.90   12.28   13.09 12.27 10.90 11.73 12.83
2x2x2 Cube Final 2 3.11   3.54   3.11 3.27 5.78 3.74 3.62
First round 2 2.49   4.01   4.72 2.49 3.70 4.30 4.04
4x4x4 Cube Combined Final 2 40.31   44.78   47.29 40.31 47.84 40.95 46.11
3x3x3 One-Handed Final 2 15.79   20.04   17.97 21.88 15.79 20.26 26.28
Megaminx Combined Final 3 1:39.75   1:48.91   1:51.54 1:45.11 1:50.07 1:57.84 1:39.75
Skewb Final 1 5.81   9.51   11.76 7.54 DNF 9.22 5.81
Marc Arceo    USA
Marc Arceo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 18.51   DNF   18.51 DNF DNF 28.62 21.34
3x3x3 One-Handed Final 16 32.08   40.40   35.89 49.44 35.88 50.87 32.08
Marcus Amalachandran    USA
Marcus Amalachandran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 19.42   22.36   28.86 22.08 19.42 21.64 23.35
First round 21 17.13   19.78   17.13 18.89 24.42 19.72 20.72
2x2x2 Cube Final 11 4.96   7.70   9.11 7.93 7.37 4.96 7.79
First round 11 4.22   6.35   6.75 4.22 5.16 7.14 9.23
3x3x3 One-Handed Final 21 52.66   1:03.29   1:06.99 52.66 56.51 1:06.37 DNF
Skewb Final 4 11.58   17.63   21.41 15.72 11.58 15.76 23.81
Matt Koch    USA
Matt Koch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 1:12.51   1:21.98   1:21.48 1:22.47 1:21.98 DNF 1:12.51
Michael Zavalza    USA
Michael Zavalza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 17.03   19.36   22.98 18.34 21.96 17.77 17.03
First round 22 15.76   20.16   20.12 21.61 15.76 24.22 18.74
2x2x2 Cube First round 16 7.01   8.35   7.01 DNF 9.45 7.62 7.97
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:03.22   1:12.46   1:17.41 1:04.84 1:03.22 1:15.51 1:17.03
3x3x3 One-Handed Final 15 36.19   40.39   47.47 36.84 36.87 36.19 57.72
Megaminx Combined Final 7 2:03.76   2:17.02   2:03.76 2:21.61 2:15.45 2:13.99 2:30.38
Patrick Elliott    USA
Patrick Elliott
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 24.66   27.96   29.88 28.73 28.95 24.66 26.20
2x2x2 Cube First round 17 7.21   8.60   7.21 8.28 9.41 DNF 8.10
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:42.47   1:48.55   1:52.09 1:46.68 1:42.47 2:15.25 1:46.88
Quang Nguyen-Ba    USA
Quang Nguyen-Ba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 19.74   24.73   19.74 24.69 23.39 26.12 30.94
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:16.76   1:27.21   1:30.59 1:40.30 1:29.43 1:21.62 1:16.76
Raye Chiang    USA
Raye Chiang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 41.41   44.35   45.87 44.12 46.52 41.41 43.07
Riley Leonard    USA
Riley Leonard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 36.09   41.49   48.59 40.95 41.96 36.09 41.55
2x2x2 Cube First round 28 13.29   14.17   13.84 13.29 14.69 13.99 21.91
4x4x4 Cube Combined Final 30 2:44.68     3:05.24 2:44.68
3x3x3 One-Handed Final 24 1:44.37   1:52.50   1:44.37 1:50.81 DNF 1:51.11 1:55.58
Skewb Final 7 25.75   30.22   27.59 34.13 34.96 25.75 28.95
Rose McDonald    USA
Rose McDonald
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 29.96   36.11   40.66 37.61 29.96 35.96 34.75
Ryan Krill    USA
Ryan Krill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 56.39   1:04.13   1:01.06 1:05.67 1:15.30 56.39 1:05.67
2x2x2 Cube First round 36 13.22   20.57   22.94 27.22 20.62 18.15 13.22
Ryan Lei    USA
Ryan Lei
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 21.68   25.72   22.88 25.69 28.60 30.72 21.68
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:38.42   1:47.27   1:44.36 1:38.42 1:42.40 1:55.06 2:14.06
Sam Gray    USA
Sam Gray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 1:02.09   1:05.21   1:06.05 1:03.36 1:15.00 1:02.09 1:06.22
2x2x2 Cube First round 39 18.34   21.07   19.57 18.34 31.35 23.57 20.06
Sam Krug    USA
Sam Krug
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 53.87   1:06.69   1:07.54 1:23.13 1:04.69 1:07.83 53.87
2x2x2 Cube First round 35 17.40   19.81   23.58 20.15 18.75 20.52 17.40
Sasha Maxwell    USA
Sasha Maxwell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 59.51   1:11.16   59.51 1:14.82 1:20.96 1:06.08 1:12.59
Seth De Silva    Sri Lanka
Seth De Silva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 14.52   19.69   18.08 18.85 14.52 22.72 22.14
Second round 13 14.12   NR 16.63   NR 14.12 16.34 21.10 18.29 15.27
First round 20 17.49   19.30   17.49 19.39 22.50 20.29 18.22
2x2x2 Cube Final 8 4.44   NR 5.71   NR 6.41 5.86 4.44 4.87 6.60
First round 12 5.23   6.93   6.04 7.98 5.23 6.77 8.78
Steven Callopy    USA
Steven Callopy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.55   16.87   12.55 18.24 24.09 16.20 16.16
First round 17 14.07   17.98   27.41 16.45 14.07 21.28 16.22
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:39.40   1:50.31   2:15.08 1:51.17 2:00.19 1:39.56 1:39.40
Trenton Beatty    USA
Trenton Beatty
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.48   11.17   9.48 12.96 9.67 11.03 12.81
Second round 1 9.32   10.68   9.79 9.32 11.90 10.85 11.39
First round 6 7.98   13.24   12.29 13.80 13.63 14.94 7.98
2x2x2 Cube Final 3 3.55   3.62   3.55 3.59 3.58 3.69 6.07
First round 3 2.39   4.40   3.62 2.39 14.45 5.45 4.14
4x4x4 Cube Combined Final 5 38.46   51.24   1:03.98 47.81 47.81 38.46 58.09
3x3x3 One-Handed Final 3 17.37   20.47   17.37 23.85 19.76 17.81 30.09
Megaminx Combined Final 6 2:02.54   2:15.48   2:28.97 2:09.42 2:23.33 2:02.54 2:13.68
Wilfred Basaca    USA
Wilfred Basaca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.57   19.87   20.62 17.57 22.01 21.40 17.60
First round 19 16.09   18.57   19.39 19.96 16.09 16.36 21.52
2x2x2 Cube First round 19 7.14   9.10   8.21 7.30 11.78 7.14 17.23
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:14.78   1:23.41   1:14.78 1:27.18 1:16.74 1:26.31 1:39.68
Zheng Li (李政)    China
Zheng Li (李政)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.22   13.91   12.22 12.97 13.70 15.05 15.81
Second round 7 13.80   15.16   14.94 13.80 17.32 15.93 14.62
First round 12 14.84   16.60   16.42 14.84 16.84 16.54 18.69
3x3x3 One-Handed Final 7 21.61   23.15   25.13 23.85 21.77 23.84 21.61
Skewb Final 10 4:07.94   DNF   4:07.94 DNS DNS DNS DNS