Cube Kingdom 2013

Date City WCA LInk
2013-1-12  USA, Seattle, Washington Cube Kingdom 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Aaron LoPrete 12.11  Kristopher De Asis 13.65  Alex VanderGriend 14.92
 2x2x2 Cube  Ben Yu 3.64  Aaron LoPrete 4.59  Alex VanderGriend 5.76
 4x4x4 Cube  Kristopher De Asis 55.74  Aaron LoPrete 58.89  Ben Yu 1:04.77
 5x5x5 Cube  Kristopher De Asis 1:22.53  Aaron LoPrete 1:39.71  Alex VanderGriend 2:03.11
 7x7x7 Cube  Kristopher De Asis 5:10.50  Aaron LoPrete 5:52.84  Luke Tycksen 5:58.39
 3x3x3 One-Handed  Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 19.65  Zheng Li (李政) 22.98  Arvin Tang 27.18
 3x3x3 Multi-Blind  Nick Vu 10/11 56:25  Kristopher De Asis 1/2 6:21
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kristopher De Asis 11.84   12.86    Canada 12.00 13.22 17.06 13.36 11.84
2 Aaron LoPrete 13.00   14.40    USA 13.00 15.28 13.88 14.05 16.25
3 Zheng Li (李政) 14.25   15.01    China 15.41 16.19 15.25 14.25 14.38
4 Janelle Tin 13.02   15.13    USA 13.02 19.52 13.76 14.63 17.00
5 Arvin Tang 13.36   15.90    USA 16.61 14.38 20.61 16.72 13.36
6 Alex VanderGriend 12.38   15.93    USA 16.59 14.96 12.38 18.58 16.25
7 Ben Yu 13.55   16.03    USA 14.44 16.21 17.43 DNF 13.55
8 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 13.43   16.05    Thailand 16.54 13.43 16.67 14.95 18.73
9 Luke Tycksen 16.02   16.27    USA 16.56 16.05 16.21 19.77 16.02
10 Arthur Yae 14.50   17.09    USA 17.58 18.36 20.09 14.50 15.33
11 Hadley Sheffield 17.03   18.84    USA 19.70 18.59 18.58 17.03 19.34
12 Elliot Sherrow 18.09   19.35    USA 19.31 18.52 20.21 18.09 24.88
13 Erickson Quach 18.11   20.05    USA 22.56 18.69 23.72 18.90 18.11
14 Gabriel Kwong 17.88   20.76    USA 20.44 22.30 17.88 23.58 19.53
15 Grayson Warren 18.72   21.01    USA 26.17 18.72 21.09 19.59 22.34
16 Enoch Gray 19.52   21.26    USA 19.65 24.63 23.22 20.90 19.52
17 Vincent Yim 17.34   21.66    Canada 26.13 26.55 20.56 17.34 18.28
18 Damian Goad 16.53   21.95    USA 20.71 22.03 25.77 16.53 23.11
19 Nick Vu 19.90   23.09    USA 19.90 22.68 20.44 26.16 47.69
20 Anonymous 20.88   25.12    USA 24.75 31.16 20.88 29.40 21.21
21 Justin Ambalada 18.44   25.41    USA 27.21 27.90 25.43 18.44 23.59
22 Alex Goad 22.97   25.54    USA 25.19 27.83 23.61 35.16 22.97
23 Gabriel Bombita 25.83   29.32    USA 25.83 30.78 30.88 26.31 32.10
24 Lioz Tchigevsky 28.55   30.48    USA 29.96 43.21 30.56 30.93 28.55
25 Abigail Swallow 29.32   32.71    USA 31.16 39.11 32.81 34.15 29.32
26 Nick Swallow 32.96   38.60    USA 35.80 42.52 37.47 55.61 32.96
27 Michael Zavalza 34.69   38.60    USA 36.36 39.94 39.50 34.69 47.50
28 Dan Bingaman 34.43   38.94    USA 40.00 42.39 42.05 34.43 34.77
29 Greg Shishman 34.21   39.59    USA 39.27 46.09 36.05 43.44 34.21
30 Aaron Tucker 33.34   39.73    USA 43.43 33.34 42.29 37.25 39.65
31 Dave Wing 38.30   42.19    USA 43.80 38.30 41.88 46.33 40.90
32 Carl Brannen 35.56   44.41    USA 42.68 53.05 35.56 45.63 44.93
33 Joe Mansanarez 33.58   45.31    USA 57.08 33.58 47.88 40.71 47.34
34 Dakota Estes 35.25   45.64    USA 48.06 35.25 43.66 56.95 45.21
35 Vince Jimenez 46.30   56.81    USA 53.63 1:00.52 1:03.97 46.30 56.28
36 Joshua Cravy 53.79   58.84    USA 1:05.67 56.00 53.79 56.93 1:03.59
37 Jordan Jefferson 54.50   1:03.27    USA 1:09.71 54.50 1:01.28 58.83 DNF
38 Sam Paulus 58.80   1:15.77    USA 1:17.09 1:58.97 1:15.11 58.80 1:15.11
39 Dan Rankin 51.25   1:19.00    USA 1:57.47 2:36.15 51.25 57.83 1:01.69
40 Sam Gray 1:06.69   1:20.33    USA 1:06.69 1:22.21 1:20.46 1:18.34 1:22.19
41 Kai McGregor 1:21.22   1:41.71    USA 2:27.43 1:46.86 1:21.22 1:41.06 1:37.21
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aaron LoPrete 11.55   12.50    USA 13.50 12.43 12.93 11.55 12.13
2 Ben Yu 12.21   13.21    USA 12.25 15.43 12.21 13.46 13.91
3 Arvin Tang 12.88   13.48    USA 12.88 13.30 13.22 13.93 16.72
4 Zheng Li (李政) 12.46   13.70    China 12.46 14.81 14.38 13.58 13.14
5 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 12.90   14.07    Thailand 13.59 13.84 14.77 15.42 12.90
6 Luke Tycksen 13.26   14.11    USA 13.28 18.96 14.22 14.84 13.26
7 Kristopher De Asis 11.44   14.24    Canada 14.50 16.52 11.44 13.81 14.40
8 Alex VanderGriend 13.58   15.69    USA 15.94 15.94 13.58 15.19 16.19
9 Janelle Tin 12.36   16.23    USA 18.34 19.33 12.36 15.58 14.77
10 Arthur Yae 16.03   16.97    USA 19.66 17.16 16.66 17.09 16.03
11 Hadley Sheffield 14.71   18.31    USA 16.78 27.61 18.84 19.31 14.71
12 Elliot Sherrow 17.18   18.62    USA 20.02 22.34 17.93 17.91 17.18
13 Grayson Warren 17.78   18.64    USA 19.16 18.68 17.78 18.08 21.13
14 Damian Goad 17.18   19.03    USA 17.18 19.40 20.15 23.22 17.55
15 Gabriel Kwong 18.71   20.64    USA 22.11 21.94 20.13 18.71 19.84
16 Enoch Gray 17.72   22.90    USA 23.09 25.06 17.72 25.19 20.55
17 Nick Vu 19.94   22.97    USA 22.21 19.94 27.93 24.33 22.38
18 Vincent Yim 20.72   23.12    Canada 21.87 20.72 23.40 24.72 24.08
19 Justin Ambalada 22.19   23.76    USA 25.55 27.00 22.41 22.19 23.31
20 Erickson Quach 18.05   23.91    USA 18.05 28.40 27.28 23.81 20.63
21 Anonymous 19.77   24.21    USA 25.11 23.69 23.83 19.77 27.86
22 Alex Goad 20.66   24.91    USA 23.68 20.66 29.72 26.78 24.28
23 Abigail Swallow 25.84   28.75    USA 27.90 28.21 25.84 33.13 30.13
24 Gabriel Bombita 26.16   30.65    USA 27.15 26.16 32.08 36.43 32.71
25 Greg Shishman 26.16   33.05    USA 28.22 39.15 33.46 26.16 37.46
26 Nick Swallow 32.06   35.34    USA 54.00 32.30 38.68 32.06 35.05
27 Lioz Tchigevsky 33.68   37.39    USA 34.27 39.68 38.22 33.68 46.58
28 Michael Zavalza 28.55   39.15    USA 41.59 40.28 35.58 48.72 28.55
29 Dan Bingaman 30.91   39.15    USA 44.78 40.88 34.63 30.91 41.93
30 Aaron Tucker 30.10   42.69    USA 55.17 44.50 30.10 37.75 45.83
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aaron LoPrete 10.61   12.11    USA 12.61 11.46 12.27 10.61 14.55
2 Kristopher De Asis 11.97   13.65    Canada 12.34 13.36 11.97 17.22 15.25
3 Alex VanderGriend 13.59   14.92    USA 15.88 16.47 13.72 13.59 15.15
4 Arvin Tang 12.08   15.17    USA 16.72 12.08 14.13 17.78 14.66
5 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 12.61   15.41    Thailand 12.61 14.71 16.08 18.41 15.44
6 Zheng Li (李政) 12.83   15.79    China 18.46 14.36 12.83 16.18 16.84
7 Janelle Tin 15.11   16.28    USA 15.72 16.84 15.11 16.41 16.72
8 Arthur Yae 15.34   16.88    USA 15.94 17.93 15.34 18.19 16.77
9 Luke Tycksen 14.58   17.29    USA 16.53 14.58 18.75 16.58 19.75
10 Ben Yu 11.44   17.89    USA 39.66 12.83 16.00 24.83 11.44
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ben Yu 2.90   3.59    USA DNF 3.63 3.68 2.90 3.47
2 Kristopher De Asis 4.11   4.75    Canada DNF 5.19 4.11 4.55 4.50
3 Aaron LoPrete 2.93   5.46    USA 2.93 5.97 7.61 4.36 6.05
4 Alex VanderGriend 5.47   5.65    USA 5.66 5.47 5.65 5.63 6.11
5 Arvin Tang 5.13   6.17    USA 5.94 5.61 7.00 5.13 6.97
6 Luke Tycksen 5.27   6.28    USA 5.82 6.81 6.22 5.27 7.32
7 Janelle Tin 5.34   6.47    USA 6.36 6.40 10.98 6.64 5.34
8 Grayson Warren 4.68   6.70    USA 6.38 6.41 4.68 7.31 9.28
9 Enoch Gray 6.97   7.46    USA 7.15 DNF 7.61 7.61 6.97
10 Elliot Sherrow 6.50   7.48    USA 6.72 6.50 9.19 8.21 7.50
11 Erickson Quach 5.18   7.53    USA 7.06 7.66 5.18 7.86 9.15
12 Alex Goad 5.44   7.87    USA 5.44 9.28 6.28 8.06 17.22
13 Damian Goad 4.08   9.10    USA 7.91 11.55 7.84 4.08 15.15
14 Nick Swallow 5.33   9.10    USA 9.05 11.44 5.33 7.09 11.15
15 Abigail Swallow 7.50   9.65    USA 10.44 9.97 8.55 7.50 13.68
16 Dakota Estes 9.25   10.98    USA 11.91 9.25 11.50 9.53 13.25
17 Greg Shishman 9.94   11.05    USA 10.28 13.73 12.54 9.94 10.33
18 Anonymous 6.44   12.05    USA 12.33 6.44 18.44 8.81 15.00
19 Arthur Yae 5.77   12.82    USA 18.19 11.47 5.77 8.81 24.75
20 Dave Wing 12.13   14.24    USA 31.61 12.16 18.33 12.22 12.13
21 Dan Bingaman 12.33   16.00    USA 15.59 17.77 12.33 16.55 15.86
22 Michael Zavalza 13.56   17.21    USA 26.78 19.29 18.75 13.56 13.59
23 Jordan Jefferson 11.44   17.53    USA 24.96 11.44 22.65 16.15 13.80
24 Lioz Tchigevsky 10.30   21.81    USA 18.84 24.53 23.83 10.30 22.75
25 Vince Jimenez 16.15   23.02    USA 26.00 27.25 21.02 22.05 16.15
26 Sam Gray 13.48   23.92    USA 1:26.05 20.65 26.25 13.48 24.86
27 Kai McGregor 30.46   38.06    USA 30.46 39.56 50.86 37.31 37.31
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ben Yu 2.86   3.64    USA 2.86 3.44 5.44 3.30 4.18
2 Aaron LoPrete 4.22   4.59    USA 4.22 4.61 4.28 4.88 4.93
3 Alex VanderGriend 4.78   5.76    USA 5.33 6.40 DNF 4.78 5.55
4 Luke Tycksen 4.47   5.81    USA 6.56 5.90 5.00 4.47 6.52
5 Kristopher De Asis 5.28   5.85    Canada 5.28 6.22 8.56 5.55 5.79
6 Arvin Tang 4.63   6.70    USA 8.84 4.63 6.44 7.02 6.65
7 Janelle Tin 5.16   6.72    USA 7.18 5.16 6.11 7.19 6.88
8 Erickson Quach 5.22   6.87    USA 6.94 5.71 8.13 5.22 7.97
9 Enoch Gray 6.09   7.04    USA 6.96 7.53 11.63 6.63 6.09
10 Grayson Warren 2.86   7.10    USA 6.37 7.33 7.61 2.86 8.53
11 Damian Goad 5.41   7.19    USA 15.41 5.68 5.41 9.63 6.27
12 Elliot Sherrow 6.75   8.36    USA 6.75 7.97 10.18 7.72 9.40
13 Alex Goad 6.77   8.37    USA 7.93 6.77 8.44 8.75 9.08
14 Nick Swallow 4.80   8.50    USA 4.80 9.63 14.22 6.02 9.86
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kristopher De Asis 55.06   55.74    Canada 55.46 55.34 58.03 56.43 55.06
2 Aaron LoPrete 55.68   58.89    USA 1:00.47 1:11.43 55.68 56.63 59.58
3 Ben Yu 53.25   1:04.77    USA 58.41 1:08.72 1:07.18 DNF 53.25
4 Arvin Tang 1:01.41   1:09.65    USA 1:07.36 1:12.36 1:09.22 1:01.41 1:28.46
5 Alex VanderGriend 1:00.63   1:16.01    USA 1:13.59 1:19.90 1:15.19 1:00.63 1:19.25
6 Janelle Tin 1:12.90   1:23.28    USA 1:17.77 1:29.75 1:33.75 1:22.33 1:12.90
7 Hadley Sheffield 1:17.13   1:25.07    USA 1:20.11 1:32.63 1:17.13 1:34.36 1:22.47
8 Luke Tycksen 1:14.41   1:25.55    USA 1:32.02 1:33.21 1:24.03 1:14.41 1:20.61
9 Grayson Warren 1:15.84   1:30.22    USA 1:38.47 1:43.25 1:15.84 1:23.60 1:28.60
10 Justin Ambalada 1:16.78   1:30.90    USA 1:39.02 1:27.00 1:16.78 1:44.50 1:26.68
11 Elliot Sherrow 1:18.55   1:30.93    USA 1:32.30 1:18.55 1:35.09 1:44.96 1:25.40
12 Damian Goad 1:27.58   1:37.56    USA 1:36.16 1:27.58 1:38.21 1:38.31 1:46.78
13 Alex Goad 1:26.15   1:38.40    USA 1:45.78 1:35.47 1:26.15 1:41.80 1:37.93
14 Nick Vu 1:24.72   1:38.46    USA 2:22.77 1:31.66 1:38.00 1:24.72 1:45.71
15 Enoch Gray 1:36.66   1:45.96    USA 1:36.66 DNF 1:44.65 1:41.83 1:51.40
16 Arthur Yae 1:35.94   1:47.71    USA 1:41.27 1:48.97 1:52.90 1:35.94 2:06.97
17 Vincent Yim 1:35.00   2:04.96    Canada 1:37.81 2:20.21 2:16.86 1:35.00 2:21.46
18 Anonymous 2:03.53   2:15.55    USA 2:12.22 2:24.25 2:03.53 2:24.72 2:10.18
19 Gabriel Bombita 2:07.34   2:18.52    USA 2:07.34 DNF 2:27.44 2:16.81 2:11.30
20 Dave Wing 2:26.09   2:50.84    USA 3:01.56 DNF 2:52.93 2:26.09 2:38.02
21 Greg Shishman 2:37.44   2:53.94    USA 3:00.72 2:56.40 2:54.66 2:50.75 2:37.44
22 Michael Zavalza 2:51.15   3:08.67    USA 3:17.08 3:11.15 2:51.15 3:05.66 3:09.21
23 Dan Bingaman 2:56.75   3:17.49    USA 3:21.27 3:33.34 2:56.75 4:06.43 2:57.86
24 Vince Jimenez 4:28.72   5:15.10    USA 4:45.99 5:53.93 4:28.72 DNF 5:05.38
25 Riley Leonard 4:51.90   DNF    USA 4:59.28 5:22.97 DNF 4:51.90 DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kristopher De Asis 1:16.43   1:22.53    Canada 1:17.46 1:29.99 1:38.96 1:20.13 1:16.43
2 Aaron LoPrete 1:29.94   1:39.71    USA 1:29.94 1:41.97 1:38.30 1:38.86 1:55.47
3 Alex VanderGriend 1:47.21   2:03.11    USA 2:00.23 2:14.88 1:47.21 1:58.02 2:11.09
4 Arvin Tang 1:58.88   2:04.74    USA 2:13.55 2:01.30 2:08.02 1:58.88 2:04.91
5 Luke Tycksen 1:56.81   2:07.51    USA 2:04.81 1:56.81 2:15.58 2:11.44 2:06.28
6 Damian Goad 2:19.14   2:37.37    USA 2:19.14 2:41.90 2:37.77 DNF 2:32.43
7 Arthur Yae 2:30.05   2:39.84    USA 2:30.05 3:03.53 2:48.91 2:36.65 2:33.97
8 Enoch Gray 2:27.46   2:47.97    USA 3:09.59 2:36.52 2:37.81 3:25.59 2:27.46
9 Nick Vu 2:31.97   2:59.73    USA 3:06.66 2:58.79 2:59.72 2:31.97 3:00.67
10 Grayson Warren 2:37.72   3:01.70    USA 2:57.44 3:02.47 3:05.18 3:14.56 2:37.72
11 Hadley Sheffield 2:51.58   3:02.82    USA 2:56.65 3:02.63 3:20.63 2:51.58 3:09.19
12 Alex Goad 3:09.18      USA 3:09.18 3:41.03
13 Elliot Sherrow 3:17.31      USA 3:17.31 3:59.58
14 Vincent Yim 3:25.47      Canada 3:25.47 3:39.91
15 Aaron Tucker 4:02.56      USA 4:02.56 4:06.88
16 Greg Shishman 4:20.96      USA 4:20.96 4:37.00
17 Anonymous 4:31.94      USA 4:31.94 5:05.53
18 Carl Brannen 4:52.65      USA 4:52.65 5:19.18
19 Dave Wing 5:46.59      USA 6:13.20 5:46.59
20 Michael Zavalza 8:30.50      USA DNF 8:30.50
21 Vince Jimenez DNF      USA DNF DNF
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kristopher De Asis 4:43.59   5:10.50    Canada 4:43.59 5:08.00 5:39.90
2 Aaron LoPrete 5:40.75   5:52.84    USA 6:09.03 5:40.75 5:48.75
3 Luke Tycksen 5:26.80   5:58.39    USA 5:26.80 6:44.06 5:44.30
4 Alex VanderGriend 6:11.27   6:37.64    USA 6:48.18 6:11.27 6:53.47
5 Enoch Gray 6:44.72   7:17.58    USA 6:44.72 7:09.44 7:58.59
6 Arvin Tang 7:19.18   7:45.75    USA 7:19.18 7:48.90 8:09.17
7 Damian Goad 7:04.53   7:55.25    USA 8:14.21 8:27.02 7:04.53
8 Nick Vu 7:46.05   8:08.44    USA 7:46.05 8:11.46 8:27.81
9 Aaron Tucker 7:58.31   8:18.08    USA 8:26.04 7:58.31 8:29.88
10 Arthur Yae 8:02.03   8:22.52    USA 8:40.50 8:02.03 8:25.03
11 Carl Brannen 8:52.66   9:06.07    USA 8:52.66 9:21.77 9:03.77
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 15.91   19.65    Thailand 20.05 15.91 22.34 20.33 18.56
2 Zheng Li (李政) 21.44   22.98    China 22.96 21.44 22.18 25.53 23.81
3 Arvin Tang 23.97   27.18    USA 57.93 29.81 23.97 26.63 25.09
4 Aaron LoPrete 21.50   27.51    USA 32.90 29.81 26.28 26.44 21.50
5 Janelle Tin 24.69   29.84    USA 29.34 24.69 29.05 31.13 31.86
6 Ben Yu 26.53   31.70    USA 37.81 26.53 26.88 35.16 33.06
7 Kristopher De Asis 28.21   32.36    Canada 33.97 28.21 33.66 29.46 35.25
8 Luke Tycksen 28.78   33.61    USA 34.05 34.46 32.33 35.46 28.78
9 Arthur Yae 28.50   34.67    USA 36.22 28.50 32.86 34.93 39.08
10 Alex VanderGriend 28.93   35.25    USA 37.33 34.06 36.13 35.56 28.93
11 Gabriel Kwong 30.19   37.58    USA 46.84 30.19 36.72 38.71 37.30
12 Enoch Gray 29.47   39.20    USA 46.47 43.40 36.83 29.47 37.36
13 Vincent Yim 28.93   43.19    Canada 38.46 47.31 57.19 43.80 28.93
14 Erickson Quach 33.72   45.19    USA 58.94 36.46 40.18 33.72 DNF
15 Hadley Sheffield 38.59   47.44    USA 51.61 46.94 43.77 38.59 54.36
16 Elliot Sherrow 41.16   49.97    USA 1:20.16 57.52 46.93 45.47 41.16
17 Anonymous 53.03   59.98    USA 1:11.18 53.03 57.40 59.75 1:02.78
18 Damian Goad 45.41   1:04.04    USA 56.11 45.41 1:06.21 1:09.81 1:23.19
19 Michael Zavalza 1:47.34   2:00.83    USA 2:00.90 2:02.90 DNF 1:47.34 1:58.68
20 Dave Wing 1:58.00   2:53.84    USA 3:12.38 2:23.97 3:05.18 DNF 1:58.00
21 Riley Leonard 2:35.96   3:26.32    USA 4:18.13 2:35.96 3:17.93 2:42.90 5:26.40
22 Joshua Cravy 3:04.93   4:29.51    USA 4:49.05 3:36.69 5:02.80 5:46.66 3:04.93
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nick Vu 10/11 56:25      USA 10/11 56:25
2 Kristopher De Asis 1/2 6:21      Canada 1/2 6:21
3 Arvin Tang DNF      USA DNF
Aaron LoPrete    USA
Aaron LoPrete
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.61   12.11   12.61 11.46 12.27 10.61 14.55
Second round 1 11.55   12.50   13.50 12.43 12.93 11.55 12.13
First round 2 13.00   14.40   13.00 15.28 13.88 14.05 16.25
2x2x2 Cube Final 2 4.22   4.59   4.22 4.61 4.28 4.88 4.93
First round 3 2.93   5.46   2.93 5.97 7.61 4.36 6.05
4x4x4 Cube Final 2 55.68   58.89   1:00.47 1:11.43 55.68 56.63 59.58
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:29.94   1:39.71   1:29.94 1:41.97 1:38.30 1:38.86 1:55.47
7x7x7 Cube Final 2 5:40.75   5:52.84   6:09.03 5:40.75 5:48.75
3x3x3 One-Handed Final 4 21.50   27.51   32.90 29.81 26.28 26.44 21.50
Aaron Tucker    USA
Aaron Tucker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 30.10   42.69   55.17 44.50 30.10 37.75 45.83
First round 30 33.34   39.73   43.43 33.34 42.29 37.25 39.65
5x5x5 Cube Combined Final 15 4:02.56     4:02.56 4:06.88
7x7x7 Cube Final 9 7:58.31   8:18.08   8:26.04 7:58.31 8:29.88
Abigail Swallow    USA
Abigail Swallow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 25.84   28.75   27.90 28.21 25.84 33.13 30.13
First round 25 29.32   32.71   31.16 39.11 32.81 34.15 29.32
2x2x2 Cube First round 15 7.50   9.65   10.44 9.97 8.55 7.50 13.68
Alex Goad    USA
Alex Goad
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 20.66   24.91   23.68 20.66 29.72 26.78 24.28
First round 22 22.97   25.54   25.19 27.83 23.61 35.16 22.97
2x2x2 Cube Final 13 6.77   8.37   7.93 6.77 8.44 8.75 9.08
First round 12 5.44   7.87   5.44 9.28 6.28 8.06 17.22
4x4x4 Cube Final 13 1:26.15   1:38.40   1:45.78 1:35.47 1:26.15 1:41.80 1:37.93
5x5x5 Cube Combined Final 12 3:09.18     3:09.18 3:41.03
Alex VanderGriend    USA
Alex VanderGriend
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 13.59   14.92   15.88 16.47 13.72 13.59 15.15
Second round 8 13.58   15.69   15.94 15.94 13.58 15.19 16.19
First round 6 12.38   15.93   16.59 14.96 12.38 18.58 16.25
2x2x2 Cube Final 3 4.78   5.76   5.33 6.40 DNF 4.78 5.55
First round 4 5.47   5.65   5.66 5.47 5.65 5.63 6.11
4x4x4 Cube Final 5 1:00.63   1:16.01   1:13.59 1:19.90 1:15.19 1:00.63 1:19.25
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:47.21   2:03.11   2:00.23 2:14.88 1:47.21 1:58.02 2:11.09
7x7x7 Cube Final 4 6:11.27   6:37.64   6:48.18 6:11.27 6:53.47
3x3x3 One-Handed Final 10 28.93   35.25   37.33 34.06 36.13 35.56 28.93
Anonymous    USA
Anonymous
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 19.77   24.21   25.11 23.69 23.83 19.77 27.86
First round 20 20.88   25.12   24.75 31.16 20.88 29.40 21.21
2x2x2 Cube First round 18 6.44   12.05   12.33 6.44 18.44 8.81 15.00
4x4x4 Cube Final 18 2:03.53   2:15.55   2:12.22 2:24.25 2:03.53 2:24.72 2:10.18
5x5x5 Cube Combined Final 17 4:31.94     4:31.94 5:05.53
3x3x3 One-Handed Final 17 53.03   59.98   1:11.18 53.03 57.40 59.75 1:02.78
Arthur Yae    USA
Arthur Yae
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.34   16.88   15.94 17.93 15.34 18.19 16.77
Second round 10 16.03   16.97   19.66 17.16 16.66 17.09 16.03
First round 10 14.50   17.09   17.58 18.36 20.09 14.50 15.33
2x2x2 Cube First round 19 5.77   12.82   18.19 11.47 5.77 8.81 24.75
4x4x4 Cube Final 16 1:35.94   1:47.71   1:41.27 1:48.97 1:52.90 1:35.94 2:06.97
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:30.05   2:39.84   2:30.05 3:03.53 2:48.91 2:36.65 2:33.97
7x7x7 Cube Final 10 8:02.03   8:22.52   8:40.50 8:02.03 8:25.03
3x3x3 One-Handed Final 9 28.50   34.67   36.22 28.50 32.86 34.93 39.08
Arvin Tang    USA
Arvin Tang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.08   15.17   16.72 12.08 14.13 17.78 14.66
Second round 3 12.88   13.48   12.88 13.30 13.22 13.93 16.72
First round 5 13.36   15.90   16.61 14.38 20.61 16.72 13.36
2x2x2 Cube Final 6 4.63   6.70   8.84 4.63 6.44 7.02 6.65
First round 5 5.13   6.17   5.94 5.61 7.00 5.13 6.97
4x4x4 Cube Final 4 1:01.41   1:09.65   1:07.36 1:12.36 1:09.22 1:01.41 1:28.46
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:58.88   2:04.74   2:13.55 2:01.30 2:08.02 1:58.88 2:04.91
7x7x7 Cube Final 6 7:19.18   7:45.75   7:19.18 7:48.90 8:09.17
3x3x3 One-Handed Final 3 23.97   27.18   57.93 29.81 23.97 26.63 25.09
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Ben Yu    USA
Ben Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.44   17.89   39.66 12.83 16.00 24.83 11.44
Second round 2 12.21   13.21   12.25 15.43 12.21 13.46 13.91
First round 7 13.55   16.03   14.44 16.21 17.43 DNF 13.55
2x2x2 Cube Final 1 2.86   3.64   2.86 3.44 5.44 3.30 4.18
First round 1 2.90   3.59   DNF 3.63 3.68 2.90 3.47
4x4x4 Cube Final 3 53.25   1:04.77   58.41 1:08.72 1:07.18 DNF 53.25
3x3x3 One-Handed Final 6 26.53   31.70   37.81 26.53 26.88 35.16 33.06
Carl Brannen    USA
Carl Brannen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 35.56   44.41   42.68 53.05 35.56 45.63 44.93
5x5x5 Cube Combined Final 18 4:52.65     4:52.65 5:19.18
7x7x7 Cube Final 11 8:52.66   9:06.07   8:52.66 9:21.77 9:03.77
Dakota Estes    USA
Dakota Estes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 35.25   45.64   48.06 35.25 43.66 56.95 45.21
2x2x2 Cube First round 16 9.25   10.98   11.91 9.25 11.50 9.53 13.25
Damian Goad    USA
Damian Goad
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 17.18   19.03   17.18 19.40 20.15 23.22 17.55
First round 18 16.53   21.95   20.71 22.03 25.77 16.53 23.11
2x2x2 Cube Final 11 5.41   7.19   15.41 5.68 5.41 9.63 6.27
First round 13 4.08   9.10   7.91 11.55 7.84 4.08 15.15
4x4x4 Cube Final 12 1:27.58   1:37.56   1:36.16 1:27.58 1:38.21 1:38.31 1:46.78
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:19.14   2:37.37   2:19.14 2:41.90 2:37.77 DNF 2:32.43
7x7x7 Cube Final 7 7:04.53   7:55.25   8:14.21 8:27.02 7:04.53
3x3x3 One-Handed Final 18 45.41   1:04.04   56.11 45.41 1:06.21 1:09.81 1:23.19
Dan Bingaman    USA
Dan Bingaman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 30.91   39.15   44.78 40.88 34.63 30.91 41.93
First round 28 34.43   38.94   40.00 42.39 42.05 34.43 34.77
2x2x2 Cube First round 21 12.33   16.00   15.59 17.77 12.33 16.55 15.86
4x4x4 Cube Final 23 2:56.75   3:17.49   3:21.27 3:33.34 2:56.75 4:06.43 2:57.86
Dan Rankin    USA
Dan Rankin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 51.25   1:19.00   1:57.47 2:36.15 51.25 57.83 1:01.69
Dave Wing    USA
Dave Wing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 38.30   42.19   43.80 38.30 41.88 46.33 40.90
2x2x2 Cube First round 20 12.13   14.24   31.61 12.16 18.33 12.22 12.13
4x4x4 Cube Final 20 2:26.09   2:50.84   3:01.56 DNF 2:52.93 2:26.09 2:38.02
5x5x5 Cube Combined Final 19 5:46.59     6:13.20 5:46.59
3x3x3 One-Handed Final 20 1:58.00   2:53.84   3:12.38 2:23.97 3:05.18 DNF 1:58.00
Elliot Sherrow    USA
Elliot Sherrow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 17.18   18.62   20.02 22.34 17.93 17.91 17.18
First round 12 18.09   19.35   19.31 18.52 20.21 18.09 24.88
2x2x2 Cube Final 12 6.75   8.36   6.75 7.97 10.18 7.72 9.40
First round 10 6.50   7.48   6.72 6.50 9.19 8.21 7.50
4x4x4 Cube Final 11 1:18.55   1:30.93   1:32.30 1:18.55 1:35.09 1:44.96 1:25.40
5x5x5 Cube Combined Final 13 3:17.31     3:17.31 3:59.58
3x3x3 One-Handed Final 16 41.16   49.97   1:20.16 57.52 46.93 45.47 41.16
Enoch Gray    USA
Enoch Gray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 17.72   22.90   23.09 25.06 17.72 25.19 20.55
First round 16 19.52   21.26   19.65 24.63 23.22 20.90 19.52
2x2x2 Cube Final 9 6.09   7.04   6.96 7.53 11.63 6.63 6.09
First round 9 6.97   7.46   7.15 DNF 7.61 7.61 6.97
4x4x4 Cube Final 15 1:36.66   1:45.96   1:36.66 DNF 1:44.65 1:41.83 1:51.40
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:27.46   2:47.97   3:09.59 2:36.52 2:37.81 3:25.59 2:27.46
7x7x7 Cube Final 5 6:44.72   7:17.58   6:44.72 7:09.44 7:58.59
3x3x3 One-Handed Final 12 29.47   39.20   46.47 43.40 36.83 29.47 37.36
Erickson Quach    USA
Erickson Quach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 18.05   23.91   18.05 28.40 27.28 23.81 20.63
First round 13 18.11   20.05   22.56 18.69 23.72 18.90 18.11
2x2x2 Cube Final 8 5.22   6.87   6.94 5.71 8.13 5.22 7.97
First round 11 5.18   7.53   7.06 7.66 5.18 7.86 9.15
3x3x3 One-Handed Final 14 33.72   45.19   58.94 36.46 40.18 33.72 DNF
Gabriel Bombita    USA
Gabriel Bombita
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 26.16   30.65   27.15 26.16 32.08 36.43 32.71
First round 23 25.83   29.32   25.83 30.78 30.88 26.31 32.10
4x4x4 Cube Final 19 2:07.34   2:18.52   2:07.34 DNF 2:27.44 2:16.81 2:11.30
Gabriel Kwong    USA
Gabriel Kwong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 18.71   20.64   22.11 21.94 20.13 18.71 19.84
First round 14 17.88   20.76   20.44 22.30 17.88 23.58 19.53
3x3x3 One-Handed Final 11 30.19   37.58   46.84 30.19 36.72 38.71 37.30
Grayson Warren    USA
Grayson Warren
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 17.78   18.64   19.16 18.68 17.78 18.08 21.13
First round 15 18.72   21.01   26.17 18.72 21.09 19.59 22.34
2x2x2 Cube Final 10 2.86   7.10   6.37 7.33 7.61 2.86 8.53
First round 8 4.68   6.70   6.38 6.41 4.68 7.31 9.28
4x4x4 Cube Final 9 1:15.84   1:30.22   1:38.47 1:43.25 1:15.84 1:23.60 1:28.60
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:37.72   3:01.70   2:57.44 3:02.47 3:05.18 3:14.56 2:37.72
Greg Shishman    USA
Greg Shishman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 26.16   33.05   28.22 39.15 33.46 26.16 37.46
First round 29 34.21   39.59   39.27 46.09 36.05 43.44 34.21
2x2x2 Cube First round 17 9.94   11.05   10.28 13.73 12.54 9.94 10.33
4x4x4 Cube Final 21 2:37.44   2:53.94   3:00.72 2:56.40 2:54.66 2:50.75 2:37.44
5x5x5 Cube Combined Final 16 4:20.96     4:20.96 4:37.00
Hadley Sheffield    USA
Hadley Sheffield
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.71   18.31   16.78 27.61 18.84 19.31 14.71
First round 11 17.03   18.84   19.70 18.59 18.58 17.03 19.34
4x4x4 Cube Final 7 1:17.13   1:25.07   1:20.11 1:32.63 1:17.13 1:34.36 1:22.47
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:51.58   3:02.82   2:56.65 3:02.63 3:20.63 2:51.58 3:09.19
3x3x3 One-Handed Final 15 38.59   47.44   51.61 46.94 43.77 38.59 54.36
Janelle Tin    USA
Janelle Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 15.11   16.28   15.72 16.84 15.11 16.41 16.72
Second round 9 12.36   16.23   18.34 19.33 12.36 15.58 14.77
First round 4 13.02   15.13   13.02 19.52 13.76 14.63 17.00
2x2x2 Cube Final 7 5.16   6.72   7.18 5.16 6.11 7.19 6.88
First round 7 5.34   6.47   6.36 6.40 10.98 6.64 5.34
4x4x4 Cube Final 6 1:12.90   1:23.28   1:17.77 1:29.75 1:33.75 1:22.33 1:12.90
3x3x3 One-Handed Final 5 24.69   29.84   29.34 24.69 29.05 31.13 31.86
Joe Mansanarez    USA
Joe Mansanarez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 33.58   45.31   57.08 33.58 47.88 40.71 47.34
Jordan Jefferson    USA
Jordan Jefferson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 54.50   1:03.27   1:09.71 54.50 1:01.28 58.83 DNF
2x2x2 Cube First round 23 11.44   17.53   24.96 11.44 22.65 16.15 13.80
Joshua Cravy    USA
Joshua Cravy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 53.79   58.84   1:05.67 56.00 53.79 56.93 1:03.59
3x3x3 One-Handed Final 22 3:04.93   4:29.51   4:49.05 3:36.69 5:02.80 5:46.66 3:04.93
Justin Ambalada    USA
Justin Ambalada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 22.19   23.76   25.55 27.00 22.41 22.19 23.31
First round 21 18.44   25.41   27.21 27.90 25.43 18.44 23.59
4x4x4 Cube Final 10 1:16.78   1:30.90   1:39.02 1:27.00 1:16.78 1:44.50 1:26.68
Kai McGregor    USA
Kai McGregor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 1:21.22   1:41.71   2:27.43 1:46.86 1:21.22 1:41.06 1:37.21
2x2x2 Cube First round 27 30.46   38.06   30.46 39.56 50.86 37.31 37.31
Kristopher De Asis    Canada
Kristopher De Asis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.97   13.65   12.34 13.36 11.97 17.22 15.25
Second round 7 11.44   14.24   14.50 16.52 11.44 13.81 14.40
First round 1 11.84   12.86   12.00 13.22 17.06 13.36 11.84
2x2x2 Cube Final 5 5.28   5.85   5.28 6.22 8.56 5.55 5.79
First round 2 4.11   4.75   DNF 5.19 4.11 4.55 4.50
4x4x4 Cube Final 1 55.06   55.74   55.46 55.34 58.03 56.43 55.06
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:16.43   1:22.53   1:17.46 1:29.99 1:38.96 1:20.13 1:16.43
7x7x7 Cube Final 1 4:43.59   5:10.50   4:43.59 5:08.00 5:39.90
3x3x3 One-Handed Final 7 28.21   32.36   33.97 28.21 33.66 29.46 35.25
3x3x3 Multi-Blind Final 2 1/2 6:21     1/2 6:21
Lioz Tchigevsky    USA
Lioz Tchigevsky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 33.68   37.39   34.27 39.68 38.22 33.68 46.58
First round 24 28.55   30.48   29.96 43.21 30.56 30.93 28.55
2x2x2 Cube First round 24 10.30   21.81   18.84 24.53 23.83 10.30 22.75
Luke Tycksen    USA
Luke Tycksen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 14.58   17.29   16.53 14.58 18.75 16.58 19.75
Second round 6 13.26   14.11   13.28 18.96 14.22 14.84 13.26
First round 9 16.02   16.27   16.56 16.05 16.21 19.77 16.02
2x2x2 Cube Final 4 4.47   5.81   6.56 5.90 5.00 4.47 6.52
First round 6 5.27   6.28   5.82 6.81 6.22 5.27 7.32
4x4x4 Cube Final 8 1:14.41   1:25.55   1:32.02 1:33.21 1:24.03 1:14.41 1:20.61
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:56.81   2:07.51   2:04.81 1:56.81 2:15.58 2:11.44 2:06.28
7x7x7 Cube Final 3 5:26.80   5:58.39   5:26.80 6:44.06 5:44.30
3x3x3 One-Handed Final 8 28.78   33.61   34.05 34.46 32.33 35.46 28.78
Michael Zavalza    USA
Michael Zavalza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 28.55   39.15   41.59 40.28 35.58 48.72 28.55
First round 27 34.69   38.60   36.36 39.94 39.50 34.69 47.50
2x2x2 Cube First round 22 13.56   17.21   26.78 19.29 18.75 13.56 13.59
4x4x4 Cube Final 22 2:51.15   3:08.67   3:17.08 3:11.15 2:51.15 3:05.66 3:09.21
5x5x5 Cube Combined Final 20 8:30.50     DNF 8:30.50
3x3x3 One-Handed Final 19 1:47.34   2:00.83   2:00.90 2:02.90 DNF 1:47.34 1:58.68
Nick Swallow    USA
Nick Swallow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 32.06   35.34   54.00 32.30 38.68 32.06 35.05
First round 26 32.96   38.60   35.80 42.52 37.47 55.61 32.96
2x2x2 Cube Final 14 4.80   8.50   4.80 9.63 14.22 6.02 9.86
First round 14 5.33   9.10   9.05 11.44 5.33 7.09 11.15
Nick Vu    USA
Nick Vu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 19.94   22.97   22.21 19.94 27.93 24.33 22.38
First round 19 19.90   23.09   19.90 22.68 20.44 26.16 47.69
4x4x4 Cube Final 14 1:24.72   1:38.46   2:22.77 1:31.66 1:38.00 1:24.72 1:45.71
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:31.97   2:59.73   3:06.66 2:58.79 2:59.72 2:31.97 3:00.67
7x7x7 Cube Final 8 7:46.05   8:08.44   7:46.05 8:11.46 8:27.81
3x3x3 Multi-Blind Final 1 10/11 56:25     10/11 56:25
Riley Leonard    USA
Riley Leonard
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Final 25 4:51.90   DNF   4:59.28 5:22.97 DNF 4:51.90 DNF
3x3x3 One-Handed Final 21 2:35.96   3:26.32   4:18.13 2:35.96 3:17.93 2:42.90 5:26.40
Sam Gray    USA
Sam Gray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:06.69   1:20.33   1:06.69 1:22.21 1:20.46 1:18.34 1:22.19
2x2x2 Cube First round 26 13.48   23.92   1:26.05 20.65 26.25 13.48 24.86
Sam Paulus    USA
Sam Paulus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 58.80   1:15.77   1:17.09 1:58.97 1:15.11 58.80 1:15.11
Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ)    Thailand
Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.61   15.41   12.61 14.71 16.08 18.41 15.44
Second round 5 12.90   14.07   13.59 13.84 14.77 15.42 12.90
First round 8 13.43   16.05   16.54 13.43 16.67 14.95 18.73
3x3x3 One-Handed Final 1 15.91   19.65   20.05 15.91 22.34 20.33 18.56
Vince Jimenez    USA
Vince Jimenez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 46.30   56.81   53.63 1:00.52 1:03.97 46.30 56.28
2x2x2 Cube First round 25 16.15   23.02   26.00 27.25 21.02 22.05 16.15
4x4x4 Cube Final 24 4:28.72   5:15.10   4:45.99 5:53.93 4:28.72 DNF 5:05.38
5x5x5 Cube Combined Final 21 DNF     DNF DNF
Vincent Yim    Canada
Vincent Yim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 20.72   23.12   21.87 20.72 23.40 24.72 24.08
First round 17 17.34   21.66   26.13 26.55 20.56 17.34 18.28
4x4x4 Cube Final 17 1:35.00   2:04.96   1:37.81 2:20.21 2:16.86 1:35.00 2:21.46
5x5x5 Cube Combined Final 14 3:25.47     3:25.47 3:39.91
3x3x3 One-Handed Final 13 28.93   43.19   38.46 47.31 57.19 43.80 28.93
Zheng Li (李政)    China
Zheng Li (李政)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.83   15.79   18.46 14.36 12.83 16.18 16.84
Second round 4 12.46   13.70   12.46 14.81 14.38 13.58 13.14
First round 3 14.25   15.01   15.41 16.19 15.25 14.25 14.38
3x3x3 One-Handed Final 2 21.44   22.98   22.96 21.44 22.18 25.53 23.81