Colorado Springs Open 2015

Date City WCA LInk
2015-1-17  USA, Colorado Springs, Colorado Colorado Springs Open 2015

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dylan Hughlett 11.28  AJ Blair 11.71  Dan Cohen 12.64
 2x2x2 Cube  Dylan Hughlett 3.70  Dan Cohen 4.00  David Bekkedahl 4.60
 4x4x4 Cube  Dan Cohen 38.56  AJ Blair 45.67  Dylan Hughlett 47.77
 5x5x5 Cube  Dan Cohen 1:19.06  AJ Blair 1:28.76  Richard Meyer 1:36.61
 Pyraminx  Benjamin Hoppes 5.70  David Bekkedahl 6.88  Dylan Hughlett 7.28
 Skewb  Dylan Hughlett 8.03  AJ Blair 8.45  Thomas Herndon 8.71
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dylan Hughlett 10.13   11.13    USA 10.13 12.73 10.70 11.56 11.13
2 Dan Cohen 8.68   11.22    USA 9.78 12.41 8.68 17.80 11.48
3 David Bekkedahl 10.68   12.76    USA 12.53 10.68 16.28 12.45 13.30
4 Patrick Kelly 11.30   13.84    USA 11.30 13.92 14.78 13.41 14.19
5 Tommy Koszowski 12.60   14.09    USA 14.50 13.89 12.60 14.13 14.24
6 Jackson Warley 12.62   14.14    USA 12.62 14.68 DNF 14.70 13.05
7 Casey Chipman 12.24   14.28    USA 13.44 12.24 17.69 14.93 14.47
8 Bradley Sain 13.49   14.29    USA 13.49 15.92 14.42 14.29 14.17
9 AJ Blair 10.61   14.35    USA 13.40 16.51 14.83 10.61 14.81
10 Tristan Wright 13.64   14.37    USA 17.39 13.79 13.64 15.27 14.06
11 Jesse Hartnett 14.51   15.32    USA 16.51 14.58 14.87 14.51 17.00
12 Richard Meyer 14.17   15.67    USA 18.08 14.17 14.79 16.60 15.61
13 Benjamin Hoppes 13.26   16.07    USA 15.47 15.79 16.96 13.26 18.38
14 Thomas Herndon 13.51   16.10    USA 13.51 16.72 17.29 15.90 15.68
15 Matt Harnar 14.87   16.87    USA 18.31 17.18 14.87 16.77 16.67
16 Jordan Mosakowski 14.80   18.00    USA 14.80 20.99 16.79 21.04 16.23
17 Channae Anderson 14.35   18.22    USA 17.92 18.70 14.35 18.03 27.22
18 Christina Blackburn 16.46   18.39    USA 21.71 16.46 18.09 18.34 18.75
19 Sam Bukowski 16.11   18.74    USA 18.89 32.74 16.71 16.11 20.63
20 Randon Foldhazi 17.37   20.76    USA 21.37 17.37 21.31 19.61 31.19
21 Angel Anaya 16.43   21.88    USA 26.24 18.49 DNF 20.90 16.43
22 Adam Burk 19.27   22.04    USA 19.27 23.18 21.33 25.58 21.60
23 Jon Meilstrup 15.82   22.26    USA 25.48 15.82 18.50 22.79 28.22
24 Shane Rowland 20.25   22.78    USA 23.14 24.17 22.05 20.25 23.16
25 Lance Townsend 22.90   24.99    USA 23.36 27.61 23.99 DNF 22.90
26 Tyler Hadeen 23.46   26.47    USA 27.40 26.05 23.46 27.42 25.97
27 Donovan Cline 22.02   27.58    USA DNF 30.75 27.40 24.60 22.02
28 Jackson Pryor 25.36   28.28    USA DNF 27.20 31.59 26.05 25.36
29 Jonathan Baroz 24.21   31.06    USA 33.49 24.79 24.21 36.74 34.91
30 Zak Kierstein 26.28   31.65    USA 31.10 31.30 37.79 26.28 32.54
31 Daniel Grenier 28.64   32.24    USA 37.30 30.94 28.64 30.05 35.72
32 Caleb Garnham 25.20   33.03    USA 32.31 29.45 25.20 38.64 37.32
33 Elijah Beachy 31.51   34.49    USA 39.15 37.54 32.04 33.90 31.51
34 Alex Walker 33.29   35.36    USA 36.70 33.33 36.67 33.29 36.09
35 Joe Hergert 30.72   36.06    USA 33.66 47.05 36.10 38.42 30.72
36 Tyler Diak 33.77   36.43    USA 33.77 DNF 37.13 37.11 35.04
37 Ryan Sturt 33.21   37.63    USA 33.21 34.36 39.05 39.47 42.85
38 Jovan Bieker 36.10   37.81    USA 41.03 37.69 39.41 36.33 36.10
39 Brandon Brewington 34.93   38.04    USA 34.93 42.23 41.71 36.91 35.51
40 Evan Sullinger 32.98   38.38    USA 42.04 39.21 32.98 49.70 33.90
41 Ethan Cefus 31.33   40.36    USA 1:06.70 41.83 44.42 31.33 34.82
42 Tyler Klauss 39.23   45.97    USA 49.75 47.61 40.56 53.26 39.23
43 Devlon Melchor 42.35   46.28    USA 42.35 1:13.20 43.53 47.29 48.02
44 Carter Bergeron 41.66   46.70    USA 46.63 50.51 42.95 DNF 41.66
45 Justin Mosakowski 43.56   48.17    USA 43.56 52.95 53.92 46.22 45.35
46 Michelle Haack 42.90   49.02    USA 54.65 44.78 1:12.08 42.90 47.63
47 Nathan Majwega 37.27   50.65    USA 45.13 39.25 1:07.58 DNF 37.27
48 Will Pardew 45.64   51.41    USA 49.59 1:23.09 52.21 52.43 45.64
49 Alex Bergeron 49.52   52.67    USA 49.52 52.19 53.91 1:08.33 51.92
50 Jace Blair 41.89   1:07.91    USA 41.89 1:46.65 1:07.09 59.26 1:17.37
51 Andrew Shepard 1:03.61   1:10.11    USA 1:09.50 1:14.14 1:03.61 1:06.68 1:18.71
52 Robert Keller 43.01   1:11.99    USA 1:13.96 DNF 43.01 1:25.05 56.96
53 Victoria Bekkedahl 1:14.18   1:35.31    USA 1:52.13 1:51.72 1:14.18 1:33.72 1:20.48
54 Nico Bekkedahl 1:32.39   1:48.59    USA 2:01.56 1:37.43 1:32.39 1:46.77 2:42.98
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 AJ Blair 10.80   11.48    USA 11.67 10.80 11.94 20.14 10.82
2 Dylan Hughlett 10.76   11.89    USA 12.49 12.70 10.76 11.86 11.32
3 Tommy Koszowski 11.42   12.71    USA 11.42 15.42 13.86 12.49 11.78
4 Patrick Kelly 10.51   13.12    USA 11.63 13.73 10.51 14.01 15.04
5 Jackson Warley 11.45   13.78    USA 15.65 11.66 14.03 11.45 15.76
6 David Bekkedahl 12.54   13.82    USA 14.65 16.28 12.54 13.21 13.59
7 Dan Cohen 10.49   13.92    USA 17.58 11.53 12.66 DNF 10.49
8 Jesse Hartnett 11.49   14.51    USA 14.73 15.75 17.43 13.06 11.49
9 Casey Chipman 11.25   14.94    USA 15.26 11.25 15.47 16.14 14.09
10 Tristan Wright 12.09   15.38    USA 17.36 15.72 14.87 12.09 15.56
11 Bradley Sain 14.11   15.76    USA 14.11 15.92 16.12 15.23 18.41
12 Jordan Mosakowski 14.80   15.99    USA 16.50 15.80 15.67 19.75 14.80
13 Benjamin Hoppes 12.84   16.58    USA 18.15 12.84 18.02 25.06 13.56
14 Thomas Herndon 13.73   17.42    USA 19.84 16.65 15.76 13.73 21.42
15 Matt Harnar 13.42   18.32    USA 18.60 13.42 18.70 18.36 18.00
16 Richard Meyer 13.46   21.39    USA 26.96 13.46 23.58 13.63 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dylan Hughlett 10.08   11.28    USA 10.20 12.35 11.29 10.08 12.76
2 AJ Blair 11.09   11.71    USA 11.39 11.62 11.09 16.70 12.12
3 Dan Cohen 10.02   12.64    USA 13.97 13.40 10.02 10.55 14.04
4 Tommy Koszowski 11.09   12.92    USA 11.09 12.85 12.19 13.72 14.23
5 Jackson Warley 11.85   13.25    USA 13.03 11.85 15.33 13.01 13.70
6 David Bekkedahl 10.87   13.42    USA 10.87 15.82 16.05 11.70 12.73
7 Patrick Kelly 12.78   13.59    USA 12.90 14.08 12.78 13.85 14.01
8 Jesse Hartnett 15.92   16.79    USA 15.92 18.60 17.97 16.32 16.07
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dylan Hughlett 2.62   3.61    USA 3.75 2.78 2.62 4.29 4.64
2 Dan Cohen 3.38   4.50    USA 3.52 7.52 3.46 3.38 6.51
3 Matt Harnar 3.61   4.52    USA 5.13 3.61 5.83 4.67 3.75
4 AJ Blair 2.38   4.86    USA 4.00 6.52 4.06 2.38 7.29
5 Angel Anaya 2.78   5.25    USA 10.59 5.99 5.32 2.78 4.44
6 Benjamin Hoppes 3.53   5.39    USA 5.17 4.55 3.53 7.07 6.44
7 Tommy Koszowski 4.43   5.52    USA 5.26 6.00 6.07 4.43 5.30
8 David Bekkedahl 4.55   5.97    USA DNF 4.62 8.67 4.61 4.55
9 Casey Chipman 3.18   5.98    USA 6.08 3.18 13.16 5.59 6.28
10 Jackson Warley 5.14   6.20    USA 7.14 5.14 6.33 5.90 6.38
11 Patrick Kelly 5.49   6.44    USA 7.83 5.60 5.49 5.88 14.03
12 Richard Meyer 4.81   6.71    USA 6.81 4.81 13.40 7.43 5.88
13 Jesse Hartnett 5.03   6.80    USA 5.03 9.06 5.13 6.20 9.11
14 Jordan Mosakowski 4.99   6.84    USA 7.45 4.99 6.49 6.59 7.81
15 Thomas Herndon 5.86   6.84    USA 5.86 6.65 7.21 8.01 6.67
16 Bradley Sain 6.39   7.49    USA 7.71 6.39 8.10 6.65 9.64
17 Jon Meilstrup 6.56   7.97    USA 7.25 8.69 11.58 6.56 7.96
18 Ethan Cefus 6.05   8.51    USA 7.80 6.05 10.28 DNF 7.44
19 Shane Rowland 7.63   8.63    USA 9.30 7.63 8.38 8.20 13.09
20 Jovan Bieker 7.09   8.86    USA 9.60 9.26 10.94 7.09 7.71
21 Randon Foldhazi 7.56   8.94    USA 9.36 9.71 7.76 7.56 10.50
22 Ryan Sturt 6.00   9.11    USA 11.30 10.82 6.00 8.13 8.38
23 Elijah Beachy 7.97   9.19    USA 8.73 9.89 8.95 11.49 7.97
24 Jackson Pryor 3.89   9.41    USA 9.39 17.88 11.40 3.89 7.44
25 Brandon Brewington 8.42   9.51    USA 12.20 10.92 9.05 8.57 8.42
26 Sam Bukowski 7.39   9.67    USA 7.39 11.02 9.63 12.60 8.36
27 Daniel Grenier 6.89   9.71    USA 10.23 6.89 9.65 9.41 10.08
28 Christina Blackburn 6.96   9.94    USA 16.87 9.00 11.57 9.26 6.96
29 Tyler Hadeen 7.70   10.11    USA 7.70 DNF 7.71 10.14 12.47
30 Jonathan Baroz 9.23   10.49    USA 23.23 10.66 9.23 10.05 10.75
31 Adam Burk 7.53   10.86    USA 29.69 9.58 10.04 7.53 12.96
32 Lance Townsend 6.81   11.15    USA 12.54 12.93 10.66 10.24 6.81
33 Zak Kierstein 7.71   11.28    USA 10.31 12.33 12.15 7.71 11.38
34 Carter Bergeron 7.08   11.88    USA 12.52 12.30 13.09 10.81 7.08
35 Donovan Cline 5.64   12.02    USA DNF 15.24 13.85 6.96 5.64
36 Justin Mosakowski 6.82   12.28    USA 18.22 17.87 9.34 6.82 9.63
37 Jeremy Cefus 9.59   12.78    USA 12.12 23.74 14.20 9.59 12.02
38 Alex Walker 11.89   13.12    USA 13.82 14.20 11.89 12.06 13.47
39 Andrew Shepard 11.89   14.78    USA 19.58 11.89 17.60 13.74 12.99
40 Devlon Melchor 9.13   15.53    USA 15.07 14.62 9.13 16.89 23.40
41 Nathan Majwega 10.04   15.84    USA 15.20 35.60 17.14 10.04 15.17
42 Ryan Kindt 13.04   18.59    USA 16.83 DNF 20.29 13.04 18.66
43 Tyler Klauss 15.23   21.09    USA 22.44 18.16 24.87 22.66 15.23
44 Evan Sullinger 12.67   21.84    USA 22.65 26.49 23.45 19.42 12.67
45 Will Pardew 16.66   22.27    USA 24.98 23.70 24.81 16.66 18.31
46 Alex Bergeron 16.48   24.09    USA 40.70 27.10 16.48 25.04 20.12
47 Nico Bekkedahl 8.35   25.32    USA 20.57 25.87 29.51 32.00 8.35
48 Robert Keller 17.59   35.81    USA 39.39 38.17 29.87 DNF 17.59
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dylan Hughlett 2.64   3.70    USA 2.64 2.84 3.91 5.32 4.35
2 Dan Cohen 2.75   4.00    USA 2.75 11.08 3.17 4.02 4.82
3 David Bekkedahl 4.32   4.60    USA 4.86 4.32 4.45 4.48 5.66
4 Matt Harnar 3.70   4.86    USA 3.70 4.01 10.14 4.72 5.86
5 Patrick Kelly 4.43   5.29    USA 5.89 4.43 5.43 5.72 4.72
6 Tommy Koszowski 4.18   5.45    USA 6.24 4.18 5.12 6.03 5.19
7 Jackson Warley 2.13   5.52    USA 2.13 6.29 7.37 5.20 5.08
8 AJ Blair 3.57   5.53    USA 5.84 5.54 5.21 5.89 3.57
9 Benjamin Hoppes 4.77   6.49    USA 6.86 7.56 4.77 7.09 5.51
10 Richard Meyer 4.21   6.84    USA 8.22 5.55 6.76 4.21 11.79
11 Angel Anaya 5.54   7.36    USA 6.74 5.54 7.53 DNF 7.80
12 Casey Chipman 5.31   7.86    USA 6.95 13.23 5.31 9.74 6.89
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 33.18   38.56    USA 36.31 33.18 42.11 38.64 40.73
2 AJ Blair 34.17   45.67    USA 34.17 49.18 41.60 59.44 46.23
3 Dylan Hughlett 41.42   47.77    USA 52.62 45.71 51.25 41.42 46.36
4 Tommy Koszowski 49.99   54.14    USA 49.99 1:00.96 52.79 53.28 56.34
5 Tristan Wright 43.39   58.51    USA 1:05.75 54.35 55.44 43.39 1:12.40
6 Jesse Hartnett 49.24   58.65    USA 1:54.31 49.24 1:00.56 53.47 1:01.93
7 Channae Anderson 57.08   1:00.69    USA 1:15.08 1:01.36 59.04 57.08 1:01.66
8 Patrick Kelly 53.20   1:00.96    USA 56.29 1:02.45 53.20 DNF 1:04.15
9 Jackson Warley 52.36   1:01.98    USA 1:01.15 1:11.65 52.36 1:00.91 1:03.89
10 Thomas Herndon 1:00.81   1:03.99    USA 1:02.45 1:05.09 1:00.81 1:05.81 1:04.43
11 Matt Harnar 50.75   1:04.87    USA 1:01.98 50.75 1:29.76 1:07.39 1:05.23
12 Benjamin Hoppes 57.82   1:05.28    USA 1:08.48 1:11.01 1:03.35 57.82 1:04.01
13 Angel Anaya 1:07.90   1:13.07    USA 1:08.94 1:36.06 1:13.94 1:07.90 1:16.34
14 Casey Chipman 1:00.46   1:13.72    USA 1:14.52 1:27.06 1:11.35 1:15.28 1:00.46
15 Christina Blackburn 1:04.07   1:13.83    USA 1:23.29 1:20.53 1:04.07 1:10.53 1:10.43
16 Bradley Sain 1:03.60   1:14.18    USA 1:16.78 1:08.13 1:17.62 1:23.19 1:03.60
17 David Bekkedahl 1:10.36   1:17.84    USA 1:22.68 1:10.36 1:16.61 1:27.08 1:14.23
18 Jordan Mosakowski 1:10.47   1:18.21    USA 1:16.74 1:14.98 1:49.94 1:22.92 1:10.47
19 Shane Rowland 1:20.60   1:29.56    USA 1:42.54 1:20.60 1:32.22 1:22.39 1:34.06
20 Randon Foldhazi 1:14.82   1:31.06    USA 1:31.84 1:40.14 1:32.50 1:28.84 1:14.82
21 Jon Meilstrup 1:30.47   1:33.08    USA 1:36.64 1:32.46 1:31.56 1:30.47 1:35.22
22 Adam Burk 1:23.96   1:34.56    USA 1:23.96 1:26.20 1:43.62 1:33.87 2:32.26
23 Zak Kierstein 1:26.22   1:39.42    USA 1:47.65 1:55.39 1:35.45 1:35.16 1:26.22
24 Sam Bukowski 1:32.17   1:59.92    USA 2:08.97 2:01.53 2:05.49 1:32.17 1:52.74
25 Elijah Beachy 1:53.00   2:02.72    USA 2:24.20 1:53.00 2:08.30 2:02.86 1:56.99
26 Jonathan Baroz 1:55.71   2:03.76    USA 2:13.73 2:05.39 1:55.71 2:05.74 2:00.16
27 Daniel Grenier 1:50.88   2:05.77    USA 2:06.63 1:50.88 2:13.18 2:15.29 1:57.50
28 Alex Walker 1:49.69   2:06.66    USA 2:31.77 1:58.05 2:05.80 1:49.69 2:16.14
29 Donovan Cline 2:08.33   2:15.90    USA 2:25.73 2:08.33 2:10.53 2:19.82 2:17.36
30 Lance Townsend 2:10.82   2:37.06    USA 2:20.82 2:35.74 2:56.85 2:54.62 2:10.82
31 Richard Meyer 50.92   DNF    USA 50.92 DNF DNF 59.22 58.97
32 Jackson Pryor 1:23.40   DNF    USA 1:48.30 1:23.40 2:07.25 DNF DNF
33 Brandon Brewington DNF   DNF    USA DNF DNF DNS DNS DNS
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:06.63   1:19.06    USA 1:21.78 1:22.52 1:22.31 1:06.63 1:13.08
2 AJ Blair 1:23.23   1:28.76    USA 1:23.23 1:26.74 1:44.33 1:36.10 1:23.43
3 Richard Meyer 1:27.25   1:36.61    USA 1:38.43 1:42.96 1:27.25 1:37.21 1:34.18
4 Jackson Warley 1:31.83   1:39.55    USA 1:40.11 1:31.83 1:44.44 1:34.11 1:45.81
5 Tommy Koszowski 1:40.75   1:43.66    USA 1:40.75 1:46.08 1:41.12 1:43.79 1:50.04
6 Dylan Hughlett 1:43.18   1:49.82    USA 1:49.17 1:58.41 1:54.45 1:45.83 1:43.18
7 Tristan Wright 1:34.40   1:50.95    USA 1:38.93 2:23.34 1:34.40 1:52.62 2:01.29
8 Patrick Kelly 1:48.40   1:51.16    USA 1:56.83 1:49.11 1:48.40 1:55.88 1:48.50
9 Benjamin Hoppes 1:41.38   2:00.72    USA 2:01.24 2:05.52 1:55.40 1:41.38 2:36.06
10 Jesse Hartnett 1:48.01   2:00.78    USA 2:08.14 2:19.42 1:59.46 1:48.01 1:54.73
11 Thomas Herndon 1:43.42   2:07.51    USA 2:05.74 1:43.42 2:09.03 2:08.49 2:08.31
12 Channae Anderson 1:59.99   2:22.97    USA 2:32.29 2:47.15 1:59.99 2:20.68 2:15.95
13 Shane Rowland 2:32.03   2:39.66    USA 2:46.93 2:32.03 2:46.99 2:32.57 2:39.48
14 Jackson Pryor 2:38.41   2:49.86    USA 2:54.69 2:38.41 2:55.42 3:02.40 2:39.46
15 Christina Blackburn 2:35.73   2:53.10    USA 2:57.01 2:51.24 2:51.04 2:35.73 3:00.75
16 Jon Meilstrup 2:36.90   2:55.90    USA 2:58.30 2:59.67 2:36.90 3:09.76 2:49.74
17 Bradley Sain 2:34.92   2:58.70    USA 2:55.15 2:59.24 2:34.92 3:01.70 3:21.14
18 Jordan Mosakowski 2:57.51   3:05.52    USA 2:57.51 3:01.08 3:21.32 3:03.11 3:12.38
19 Zak Kierstein 2:43.04   3:14.98    USA 3:22.46 3:23.43 2:43.04 3:17.42 3:05.05
20 Adam Burk 3:09.86   3:21.52    USA 3:23.88 DNF 3:17.69 3:22.99 3:09.86
21 Sam Bukowski 2:58.30   3:22.83    USA 3:06.15 3:42.07 3:40.15 3:22.20 2:58.30
22 Jonathan Baroz 3:11.96   4:04.28    USA 5:17.19 3:11.96 3:34.86 4:15.44 4:22.53
23 Randon Foldhazi 4:15.29      USA 4:45.16 4:15.29
24 Daniel Grenier 4:19.34      USA 4:40.52 4:19.34
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Benjamin Hoppes 4.97   5.70    USA 7.03 5.10 5.01 6.99 4.97
2 David Bekkedahl 4.53   6.88    USA 6.77 4.53 6.59 7.28 7.86
3 Dylan Hughlett 4.03   7.28    USA 8.79 7.27 5.79 DNF 4.03
4 Dan Cohen 5.73   7.31    USA 7.98 8.26 7.17 5.73 6.78
5 Randon Foldhazi 6.62   7.42    USA 8.50 7.16 7.63 6.62 7.48
6 Matt Harnar 6.45   8.23    USA 14.58 6.99 8.14 6.45 9.55
7 AJ Blair 5.30   8.50    USA 9.19 5.30 8.91 10.56 7.41
8 Channae Anderson 8.26   10.24    USA 13.65 9.51 9.10 12.11 8.26
9 Jesse Hartnett 9.68   11.09    USA 12.97 11.46 9.68 11.02 10.79
10 Tristan Wright 9.37   11.20    USA 9.37 11.16 11.10 17.41 11.35
11 Christina Blackburn 8.66   11.21    USA 11.40 10.77 11.46 11.90 8.66
12 Thomas Herndon 9.03   11.60    USA 14.41 14.42 9.03 10.57 9.82
13 Alex Walker 9.11   12.37    USA 11.61 16.48 15.56 9.95 9.11
14 Shane Rowland 11.65   12.40    USA 11.67 12.65 DNF 12.88 11.65
15 Lance Townsend 11.91   12.51    USA 13.03 12.22 11.91 12.29 15.26
16 Jackson Warley 9.98   12.58    USA 15.38 9.98 12.97 10.13 14.65
17 Jordan Mosakowski 8.82   13.00    USA 11.73 39.17 10.93 16.35 8.82
18 Elijah Beachy 9.10   13.55    USA 16.62 16.95 12.54 11.50 9.10
19 Bradley Sain 8.99   14.41    USA 18.55 11.56 23.25 8.99 13.11
20 Ryan Sturt 9.17   14.70    USA 13.37 14.52 17.53 16.22 9.17
21 Jonathan Baroz 12.48   15.26    USA 21.18 19.86 12.50 12.48 13.43
22 Jon Meilstrup 12.77   15.45    USA 12.77 20.69 14.90 13.95 17.51
23 Ethan Cefus 12.04   15.63    USA 16.43 16.28 26.34 14.19 12.04
24 Devlon Melchor 11.67   16.34    USA 39.30 14.73 22.27 12.03 11.67
25 Joe Hergert 13.45   17.21    USA 16.45 15.31 13.45 19.87 21.52
26 Jovan Bieker 14.51   19.87    USA 17.35 22.13 14.51 20.12 22.20
27 Adam Burk 19.13   20.73    USA 19.55 47.15 20.86 21.79 19.13
28 Tyler Hadeen 14.95   21.37    USA 28.80 28.69 19.11 16.32 14.95
29 Tommy Koszowski 9.90   22.10    USA 42.77 19.69 19.28 27.33 9.90
30 Justin Mosakowski 19.56   22.67    USA 19.56 29.22 26.29 20.30 21.43
31 Dustin Bosveld 18.06   23.19    USA 24.54 18.06 33.37 21.59 23.44
32 Jeremy Cefus 18.67   23.39    USA 18.87 29.31 22.00 38.97 18.67
33 Brandon Brewington 15.76   24.37    USA 51.11 18.79 24.31 15.76 30.01
34 Victoria Bekkedahl 19.14   24.85    USA 26.64 29.64 19.14 26.73 21.17
35 Nico Bekkedahl 25.37   28.78    USA 25.68 29.35 25.37 DNF 31.31
36 Will Pardew 26.36   31.23    USA 27.61 33.80 32.27 51.43 26.36
37 Donovan Cline 23.59   31.58    USA 35.14 29.92 45.99 29.68 23.59
38 Tyler Klauss 15.12   52.71    USA 46.61 1:14.46 1:23.67 15.12 37.07
39 Nathan Majwega 28.85   56.81    USA 1:03.41 1:06.12 DNF 28.85 40.90
40 Daniel Grenier 15.30   DNF    USA DNF 15.30 29.69 25.21 DNF
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dylan Hughlett 5.03   8.03    USA 9.29 5.03 7.71 10.56 7.09
2 AJ Blair 5.22   8.45    USA 9.35 10.71 5.22 9.09 6.92
3 Thomas Herndon 4.53   8.71    USA 4.53 7.50 9.29 13.68 9.34
4 Jesse Hartnett 4.91   9.10    USA 7.29 12.58 13.54 7.44 4.91
5 Dan Cohen 10.46   11.12    USA 11.11 10.73 18.15 11.52 10.46
6 Randon Foldhazi 7.69   12.31    USA 7.69 10.31 12.79 18.77 13.83
7 Benjamin Hoppes 10.73   12.36    USA 12.41 10.73 11.04 17.51 13.63
8 Jordan Mosakowski 10.03   12.74    USA 10.03 12.54 15.01 13.97 11.72
9 Channae Anderson 9.54   13.94    USA 9.54 16.51 12.68 14.64 14.50
10 Lance Townsend 10.88   14.86    USA 15.24 21.22 17.48 11.85 10.88
11 Alex Walker 12.58   15.21    USA 12.58 15.95 18.17 16.38 13.29
12 Shane Rowland 10.25   15.91    USA 17.70 10.25 10.78 19.26 20.83
13 Tristan Wright 10.77   16.93    USA 10.77 17.67 19.20 44.54 13.93
14 Jonathan Baroz 14.99   18.24    USA 21.92 15.22 20.64 14.99 18.86
15 David Bekkedahl 10.08   19.66    USA 16.80 22.57 19.61 25.28 10.08
16 Tyler Klauss 21.22   22.39    USA 22.88 22.64 33.76 21.22 21.66
17 Bradley Sain 17.14   24.13    USA 28.55 17.14 21.88 27.73 22.77
18 Carter Bergeron 22.32   25.71    USA 22.32 30.84 23.82 28.18 25.13
19 Jackson Warley 15.50   25.77    USA 26.07 30.80 21.29 29.95 15.50
20 Daniel Grenier 19.09   26.36    USA 28.60 31.94 26.21 24.28 19.09
21 Justin Mosakowski 25.34   31.91    USA 31.05 31.52 49.94 25.34 33.15
22 Jeremy Cefus 30.33   35.30    USA 35.88 38.07 31.95 30.33 38.30
23 Adam Burk 28.71   36.00    USA 53.88 30.64 43.25 34.10 28.71
24 Caleb Garnham 19.08   46.96    USA 53.61 1:25.93 38.56 48.71 19.08
25 Alex Bergeron 14.87   DNF    USA DNF 41.51 21.95 14.87 DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 D L' D' B L' F' L2 D L' U2 L' B' R2 F U2 F' U2 L2 F
A #2 U' L2 B D2 B2 U L' U B2 U' B R2 L2 B2 U2 L2 B L2 B
A #3 D2 R' F2 R' B2 U2 L' R' U2 R' U' R' U' B' L' U2 F' D' R2 B2
A #4 B2 U F2 L2 R2 U' B2 D2 R' D B2 D' B U2 L' F L2 R'
A #5 B' L' U' R F' U2 B D' R2 F' L' D2 B R2 B D2 B' D2 R2
A Ex#1 F R U' L U B U' D2 F' D' R2 D L2 D2 F2 D' F2 R2 B2 U2
A Ex#2 B U F' U' R' U2 L2 U' D F2 L F' R2 F R2 B D2 F2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 B R2 B' L2 U2 B D2 R2 F2 L2 R' D2 F' L D B' L D' B' D2
A #2 D' F' D F D' F B2 L2 U B R2 D2 R' F2 D2 L' F2 B2
A #3 F2 U2 R' L2 F2 L2 U2 D R2 B L' D R2 D' B2 R2 D' R2 B2 U
A #4 F' U2 R' D B D2 B' U L' B' U' F2 B2 L2 F2 D' B2 L2 D L2
A #5 B2 U B2 U' R2 B2 D' U2 R2 F' L' F2 L2 R' U F' L2 B D B
A Ex#1 R2 B F D2 F' L2 B2 U2 L' U L' F2 U' F' L2 D' U' L R
A Ex#2 U2 L' B2 R2 F2 L' B2 R U' R2 B' R U' L' D2 B' D' U' B
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 U L2 B2 U F2 D' B' L B U F R' U2 B' L D U' L2
A #2 L' U B L' F2 U R2 U' D2 B2 U2 F R2 F' L2 B' R2 U2 B
A #3 D2 B2 D2 R' F2 L' B2 L2 U2 L2 U R' U2 B U' R' B' L2 D' U
A #4 B2 L2 D F2 D L U D F R2 L' U2 B2 D' R2 D R2 U2 L2
A #5 D' F2 D L2 R2 B2 D2 L2 U L2 B' U L' R2 B F' L U L' R D'
A Ex#1 U2 L2 U2 L2 B F R2 B' D U' F L2 D2 F2 U2 F2 D R' U
A Ex#2 R2 B2 U2 L' D L B' D' L2 D' R' B2 R F2 D2 L' D2 L2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R F' R2 F U R U R F' R2 F'
A #2 R' U' R' F R2 U2 F' U' R2 U2 R
A #3 U' R F U2 F U' F U' F U2 R2
A #4 R F' R2 U2 R2 U' R' U R F U'
A #5 U' R' F R U' R U2 R F' R2 U2
A Ex#1 R' F' U2 F U F R U2 R' F R
A Ex#2 U' R' F U2 R F U2 R2 U2 R2 U'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R U' F' R2 U2 F' U' F U2 F R'
A #2 R' F R U2 R' U2 F' R2 F' R' U'
A #3 U2 R2 U' F' R2 F' U' R2 U' R U'
A #4 R2 F U' R U' R' U' F U' R2 U2
A #5 U2 R' F R2 U' R2 U' F' U' F U'
A Ex#1 U' R U' R2 U2 F' R' F U R U2
A Ex#2 U' R2 F' R' U' R' F U' R U' R
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 L F2 U2 F2 D2 R2 B2 L2 U' L U R U F' R D F L' B2 Uw2 B Rw2 L Uw2 R F2 Rw2 F2 L' F D2 F' Uw U B Rw2 L2 Fw Uw' Rw' Uw2 L' Uw2 B
A #2 B2 L F2 L U2 R2 B2 U2 L2 B L' U' L F' D B2 U F L' D B' Fw2 R B' R2 Uw2 R B Uw2 R2 F' Rw2 R2 Uw' R2 L' Fw2 U' L F' Rw' U2 F Rw' Uw' Rw2
A #3 U B2 D2 L2 U B2 U' F2 D R2 F L2 F L R' B' U D2 L2 U Fw2 L' U Fw2 U2 L' D' L2 U2 Rw2 Fw2 U' B L' Fw Rw2 U R' Fw' Uw L' Uw2 Fw' R2
A #4 B2 L D2 B2 R2 B2 U2 R D' R L2 U B' L F U' B D' L' Fw2 D2 U' Fw2 B' F' Uw2 Rw2 D' F2 U' R2 Rw B R Uw2 Rw' Fw B' Uw2 Rw' R Fw Rw R
A #5 L2 U2 L2 B L2 F' R2 F2 R2 F2 L' F' U' L R U' B2 R2 F2 R' Uw2 F R Uw2 D2 L' Fw2 D2 F2 L2 D2 Uw F' R' D2 F' B' Fw U2 R' Fw Uw2 U'
A Ex#1 R2 U2 R2 L2 U R2 U F2 L2 F2 R' U B' L2 D' U F L2 U L Fw2 Rw2 F2 L D' R Uw2 U' D Rw2 F2 U' F' D' Fw' U2 Rw2 D' Rw Fw' Rw2 R' Uw2 L' F'
A Ex#2 B' U2 L2 B' D U' F' U2 L' B2 D B2 L2 D F2 R2 F2 D2 B2 D' Uw2 R2 F' L Uw2 L' F Uw2 B' Rw2 L' F2 Uw R F D L Uw Rw' F2 Uw' R2 D Rw2 Uw
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 B2 Rw F U D' L Dw' L U' Bw Uw' F R' U' Rw' F' Dw' Rw' U Dw Fw D U' Uw B D2 L Bw' Dw Fw L' R D' Rw2 Uw D Rw' Dw' U' Lw2 Rw' U F2 L2 Rw' Fw2 Uw' Dw' L Lw R U Uw' D Rw Uw Lw2 Bw' B' Fw
A #2 F' U Dw L2 Bw R2 Fw D' Lw Rw Bw2 D L2 Bw' L2 R' Fw L2 D L2 Uw2 Rw' Uw' Fw2 L Bw' Dw2 R L2 Rw' F2 U Uw L2 U Fw L B Bw2 Uw2 Rw' Lw2 Uw Dw Fw' D2 Lw' U' Rw' Lw Fw' Lw' R2 Fw' Bw2 Uw' F' U2 Dw2 D
A #3 B' Fw Rw F' Rw2 Dw' Rw Uw' L' Bw2 B' R Fw Uw B' Dw' L Bw' Uw R' D L' R' D R2 Fw2 R Rw2 B2 Rw Bw Lw Bw2 Fw' Rw' Lw Uw2 F B Uw2 R2 Uw' D2 Dw2 Lw' Rw' Uw Lw' Dw' U Rw L' Fw' Dw Rw2 Bw2 D Lw B Lw
A #4 R' Bw2 Lw D' L R2 Lw' Fw' D Bw R2 B Bw' D' Uw R' D' Dw2 Rw' Lw B2 Bw' Uw2 D Lw R2 Fw' Rw' F2 Uw' U2 Lw D Lw' Uw' R2 U' R' F' L2 R Dw2 Uw' Lw Rw2 L R Uw' Bw Fw' Dw' B Bw' Dw Uw' B2 Uw' R' D' Uw2
A #5 Lw' U' R2 D2 Bw2 R Rw Lw Uw' D' U2 F' U2 L B Lw2 B Bw2 L Dw B' R' Fw Bw2 D2 Rw2 Lw' D2 Lw2 U Dw2 Lw Dw' D' R' Uw Bw' Rw2 Uw' Bw Fw L2 Dw2 F' B2 Bw2 U' F Lw' Rw' R2 Uw B L2 Dw2 Bw B' Dw2 Uw' Lw'
A Ex#1 Uw U' Rw' F2 D B2 F' L' Bw B L2 U' Lw D2 Uw U2 F' D2 L2 Uw' R L' Fw' B U' D Rw' B Fw2 F R' D' L2 Bw Uw' U' R F2 U' Dw Fw2 L' R Dw2 D' Rw2 Bw' Fw' B2 R D' L' Uw2 D' Bw2 U Fw' R L2 Bw
A Ex#2 Fw2 L B' F2 R2 F2 L2 D Bw' Lw B' L2 Rw' Lw F B2 D' U Lw D' U' R' Fw Bw' R' D2 R L2 B R Fw' D' R' U F' R2 U Rw Fw2 Dw B' Dw B2 Dw' Rw L F' R2 Dw Fw' Lw D' B Dw2 R2 Lw2 L2 U2 B' Rw'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R B L' R' U' R U B U' R B u l' r' b'
A #2 R U L B' U L R B R L' B' l b'
A #3 R B' U L B' U L' U' L' U R' u' r'
A #4 L' R' U' B' U' R U R' U' L R' u
A #5 L' B L U B L B R U' L' U' u' l' b
A Ex#1 U L' U B' R U' R' U B' R B u l'
A Ex#2 L' U L' R' U R U L B' R' L' u' r b
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R L B' R U' R' U B' L R
A #2 L R L U B L' R B' L' U' B
A #3 L R L' B' R' B' L R U' L U
A #4 L R U R' L' U' R U' L U' L
A #5 L R L R' L U B' U R B L'
A Ex#1 L R' L R L R' B R L U B'
A Ex#2 L R L' B U R B' R L B R
Adam Burk    USA
Adam Burk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 19.27   22.04   19.27 23.18 21.33 25.58 21.60
2x2x2 Cube First round 31 7.53   10.86   29.69 9.58 10.04 7.53 12.96
4x4x4 Cube Final 22 1:23.96   1:34.56   1:23.96 1:26.20 1:43.62 1:33.87 2:32.26
5x5x5 Cube Combined Final 20 3:09.86   3:21.52   3:23.88 DNF 3:17.69 3:22.99 3:09.86
Pyraminx Final 27 19.13   20.73   19.55 47.15 20.86 21.79 19.13
Skewb Final 23 28.71   36.00   53.88 30.64 43.25 34.10 28.71
AJ Blair    USA
AJ Blair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.09   11.71   11.39 11.62 11.09 16.70 12.12
Second round 1 10.80   11.48   11.67 10.80 11.94 20.14 10.82
First round 9 10.61   14.35   13.40 16.51 14.83 10.61 14.81
2x2x2 Cube Final 8 3.57   5.53   5.84 5.54 5.21 5.89 3.57
First round 4 2.38   4.86   4.00 6.52 4.06 2.38 7.29
4x4x4 Cube Final 2 34.17   45.67   34.17 49.18 41.60 59.44 46.23
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:23.23   1:28.76   1:23.23 1:26.74 1:44.33 1:36.10 1:23.43
Pyraminx Final 7 5.30   8.50   9.19 5.30 8.91 10.56 7.41
Skewb Final 2 5.22   8.45   9.35 10.71 5.22 9.09 6.92
Alex Bergeron    USA
Alex Bergeron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 49.52   52.67   49.52 52.19 53.91 1:08.33 51.92
2x2x2 Cube First round 46 16.48   24.09   40.70 27.10 16.48 25.04 20.12
Skewb Final 25 14.87   DNF   DNF 41.51 21.95 14.87 DNF
Alex Walker    USA
Alex Walker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 33.29   35.36   36.70 33.33 36.67 33.29 36.09
2x2x2 Cube First round 38 11.89   13.12   13.82 14.20 11.89 12.06 13.47
4x4x4 Cube Final 28 1:49.69   2:06.66   2:31.77 1:58.05 2:05.80 1:49.69 2:16.14
Pyraminx Final 13 9.11   12.37   11.61 16.48 15.56 9.95 9.11
Skewb Final 11 12.58   15.21   12.58 15.95 18.17 16.38 13.29
Andrew Shepard    USA
Andrew Shepard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:03.61   1:10.11   1:09.50 1:14.14 1:03.61 1:06.68 1:18.71
2x2x2 Cube First round 39 11.89   14.78   19.58 11.89 17.60 13.74 12.99
Angel Anaya    USA
Angel Anaya
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 16.43   21.88   26.24 18.49 DNF 20.90 16.43
2x2x2 Cube Final 11 5.54   7.36   6.74 5.54 7.53 DNF 7.80
First round 5 2.78   5.25   10.59 5.99 5.32 2.78 4.44
4x4x4 Cube Final 13 1:07.90   1:13.07   1:08.94 1:36.06 1:13.94 1:07.90 1:16.34
Benjamin Hoppes    USA
Benjamin Hoppes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.84   16.58   18.15 12.84 18.02 25.06 13.56
First round 13 13.26   16.07   15.47 15.79 16.96 13.26 18.38
2x2x2 Cube Final 9 4.77   6.49   6.86 7.56 4.77 7.09 5.51
First round 6 3.53   5.39   5.17 4.55 3.53 7.07 6.44
4x4x4 Cube Final 12 57.82   1:05.28   1:08.48 1:11.01 1:03.35 57.82 1:04.01
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:41.38   2:00.72   2:01.24 2:05.52 1:55.40 1:41.38 2:36.06
Pyraminx Final 1 4.97   5.70   7.03 5.10 5.01 6.99 4.97
Skewb Final 7 10.73   12.36   12.41 10.73 11.04 17.51 13.63
Bradley Sain    USA
Bradley Sain
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.11   15.76   14.11 15.92 16.12 15.23 18.41
First round 8 13.49   14.29   13.49 15.92 14.42 14.29 14.17
2x2x2 Cube First round 16 6.39   7.49   7.71 6.39 8.10 6.65 9.64
4x4x4 Cube Final 16 1:03.60   1:14.18   1:16.78 1:08.13 1:17.62 1:23.19 1:03.60
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:34.92   2:58.70   2:55.15 2:59.24 2:34.92 3:01.70 3:21.14
Pyraminx Final 19 8.99   14.41   18.55 11.56 23.25 8.99 13.11
Skewb Final 17 17.14   24.13   28.55 17.14 21.88 27.73 22.77
Brandon Brewington    USA
Brandon Brewington
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 34.93   38.04   34.93 42.23 41.71 36.91 35.51
2x2x2 Cube First round 25 8.42   9.51   12.20 10.92 9.05 8.57 8.42
4x4x4 Cube Final 33 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Pyraminx Final 33 15.76   24.37   51.11 18.79 24.31 15.76 30.01
Caleb Garnham    USA
Caleb Garnham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 25.20   33.03   32.31 29.45 25.20 38.64 37.32
Skewb Final 24 19.08   46.96   53.61 1:25.93 38.56 48.71 19.08
Carter Bergeron    USA
Carter Bergeron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 41.66   46.70   46.63 50.51 42.95 DNF 41.66
2x2x2 Cube First round 34 7.08   11.88   12.52 12.30 13.09 10.81 7.08
Skewb Final 18 22.32   25.71   22.32 30.84 23.82 28.18 25.13
Casey Chipman    USA
Casey Chipman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 11.25   14.94   15.26 11.25 15.47 16.14 14.09
First round 7 12.24   14.28   13.44 12.24 17.69 14.93 14.47
2x2x2 Cube Final 12 5.31   7.86   6.95 13.23 5.31 9.74 6.89
First round 9 3.18   5.98   6.08 3.18 13.16 5.59 6.28
4x4x4 Cube Final 14 1:00.46   1:13.72   1:14.52 1:27.06 1:11.35 1:15.28 1:00.46
Channae Anderson    USA
Channae Anderson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 14.35   18.22   17.92 18.70 14.35 18.03 27.22
4x4x4 Cube Final 7 57.08   1:00.69   1:15.08 1:01.36 59.04 57.08 1:01.66
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:59.99   2:22.97   2:32.29 2:47.15 1:59.99 2:20.68 2:15.95
Pyraminx Final 8 8.26   10.24   13.65 9.51 9.10 12.11 8.26
Skewb Final 9 9.54   13.94   9.54 16.51 12.68 14.64 14.50
Christina Blackburn    USA
Christina Blackburn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 16.46   18.39   21.71 16.46 18.09 18.34 18.75
2x2x2 Cube First round 28 6.96   9.94   16.87 9.00 11.57 9.26 6.96
4x4x4 Cube Final 15 1:04.07   1:13.83   1:23.29 1:20.53 1:04.07 1:10.53 1:10.43
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:35.73   2:53.10   2:57.01 2:51.24 2:51.04 2:35.73 3:00.75
Pyraminx Final 11 8.66   11.21   11.40 10.77 11.46 11.90 8.66
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.02   12.64   13.97 13.40 10.02 10.55 14.04
Second round 7 10.49   13.92   17.58 11.53 12.66 DNF 10.49
First round 2 8.68   11.22   9.78 12.41 8.68 17.80 11.48
2x2x2 Cube Final 2 2.75   4.00   2.75 11.08 3.17 4.02 4.82
First round 2 3.38   4.50   3.52 7.52 3.46 3.38 6.51
4x4x4 Cube Final 1 33.18   38.56   36.31 33.18 42.11 38.64 40.73
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:06.63   1:19.06   1:21.78 1:22.52 1:22.31 1:06.63 1:13.08
Pyraminx Final 4 5.73   7.31   7.98 8.26 7.17 5.73 6.78
Skewb Final 5 10.46   11.12   11.11 10.73 18.15 11.52 10.46
Daniel Grenier    USA
Daniel Grenier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 28.64   32.24   37.30 30.94 28.64 30.05 35.72
2x2x2 Cube First round 27 6.89   9.71   10.23 6.89 9.65 9.41 10.08
4x4x4 Cube Final 27 1:50.88   2:05.77   2:06.63 1:50.88 2:13.18 2:15.29 1:57.50
5x5x5 Cube Combined Final 24 4:19.34     4:40.52 4:19.34
Pyraminx Final 40 15.30   DNF   DNF 15.30 29.69 25.21 DNF
Skewb Final 20 19.09   26.36   28.60 31.94 26.21 24.28 19.09
David Bekkedahl    USA
David Bekkedahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.87   13.42   10.87 15.82 16.05 11.70 12.73
Second round 6 12.54   13.82   14.65 16.28 12.54 13.21 13.59
First round 3 10.68   12.76   12.53 10.68 16.28 12.45 13.30
2x2x2 Cube Final 3 4.32   4.60   4.86 4.32 4.45 4.48 5.66
First round 8 4.55   5.97   DNF 4.62 8.67 4.61 4.55
4x4x4 Cube Final 17 1:10.36   1:17.84   1:22.68 1:10.36 1:16.61 1:27.08 1:14.23
Pyraminx Final 2 4.53   6.88   6.77 4.53 6.59 7.28 7.86
Skewb Final 15 10.08   19.66   16.80 22.57 19.61 25.28 10.08
Devlon Melchor    USA
Devlon Melchor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 42.35   46.28   42.35 1:13.20 43.53 47.29 48.02
2x2x2 Cube First round 40 9.13   15.53   15.07 14.62 9.13 16.89 23.40
Pyraminx Final 24 11.67   16.34   39.30 14.73 22.27 12.03 11.67
Donovan Cline    USA
Donovan Cline
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 22.02   27.58   DNF 30.75 27.40 24.60 22.02
2x2x2 Cube First round 35 5.64   12.02   DNF 15.24 13.85 6.96 5.64
4x4x4 Cube Final 29 2:08.33   2:15.90   2:25.73 2:08.33 2:10.53 2:19.82 2:17.36
Pyraminx Final 37 23.59   31.58   35.14 29.92 45.99 29.68 23.59
Dustin Bosveld    USA
Dustin Bosveld
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 31 18.06   23.19   24.54 18.06 33.37 21.59 23.44
Dylan Hughlett    USA
Dylan Hughlett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.08   11.28   10.20 12.35 11.29 10.08 12.76
Second round 2 10.76   11.89   12.49 12.70 10.76 11.86 11.32
First round 1 10.13   11.13   10.13 12.73 10.70 11.56 11.13
2x2x2 Cube Final 1 2.64   3.70   2.64 2.84 3.91 5.32 4.35
First round 1 2.62   3.61   3.75 2.78 2.62 4.29 4.64
4x4x4 Cube Final 3 41.42   47.77   52.62 45.71 51.25 41.42 46.36
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:43.18   1:49.82   1:49.17 1:58.41 1:54.45 1:45.83 1:43.18
Pyraminx Final 3 4.03   7.28   8.79 7.27 5.79 DNF 4.03
Skewb Final 1 5.03   8.03   9.29 5.03 7.71 10.56 7.09
Elijah Beachy    USA
Elijah Beachy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 31.51   34.49   39.15 37.54 32.04 33.90 31.51
2x2x2 Cube First round 23 7.97   9.19   8.73 9.89 8.95 11.49 7.97
4x4x4 Cube Final 25 1:53.00   2:02.72   2:24.20 1:53.00 2:08.30 2:02.86 1:56.99
Pyraminx Final 18 9.10   13.55   16.62 16.95 12.54 11.50 9.10
Ethan Cefus    USA
Ethan Cefus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 31.33   40.36   1:06.70 41.83 44.42 31.33 34.82
2x2x2 Cube First round 18 6.05   8.51   7.80 6.05 10.28 DNF 7.44
Pyraminx Final 23 12.04   15.63   16.43 16.28 26.34 14.19 12.04
Evan Sullinger    USA
Evan Sullinger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 32.98   38.38   42.04 39.21 32.98 49.70 33.90
2x2x2 Cube First round 44 12.67   21.84   22.65 26.49 23.45 19.42 12.67
Jace Blair    USA
Jace Blair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 41.89   1:07.91   41.89 1:46.65 1:07.09 59.26 1:17.37
Jackson Pryor    USA
Jackson Pryor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 25.36   28.28   DNF 27.20 31.59 26.05 25.36
2x2x2 Cube First round 24 3.89   9.41   9.39 17.88 11.40 3.89 7.44
4x4x4 Cube Final 32 1:23.40   DNF   1:48.30 1:23.40 2:07.25 DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:38.41   2:49.86   2:54.69 2:38.41 2:55.42 3:02.40 2:39.46
Jackson Warley    USA
Jackson Warley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.85   13.25   13.03 11.85 15.33 13.01 13.70
Second round 5 11.45   13.78   15.65 11.66 14.03 11.45 15.76
First round 6 12.62   14.14   12.62 14.68 DNF 14.70 13.05
2x2x2 Cube Final 7 2.13   5.52   2.13 6.29 7.37 5.20 5.08
First round 10 5.14   6.20   7.14 5.14 6.33 5.90 6.38
4x4x4 Cube Final 9 52.36   1:01.98   1:01.15 1:11.65 52.36 1:00.91 1:03.89
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:31.83   1:39.55   1:40.11 1:31.83 1:44.44 1:34.11 1:45.81
Pyraminx Final 16 9.98   12.58   15.38 9.98 12.97 10.13 14.65
Skewb Final 19 15.50   25.77   26.07 30.80 21.29 29.95 15.50
Jeremy Cefus    USA
Jeremy Cefus
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 37 9.59   12.78   12.12 23.74 14.20 9.59 12.02
Pyraminx Final 32 18.67   23.39   18.87 29.31 22.00 38.97 18.67
Skewb Final 22 30.33   35.30   35.88 38.07 31.95 30.33 38.30
Jesse Hartnett    USA
Jesse Hartnett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.92   16.79   15.92 18.60 17.97 16.32 16.07
Second round 8 11.49   14.51   14.73 15.75 17.43 13.06 11.49
First round 11 14.51   15.32   16.51 14.58 14.87 14.51 17.00
2x2x2 Cube First round 13 5.03   6.80   5.03 9.06 5.13 6.20 9.11
4x4x4 Cube Final 6 49.24   58.65   1:54.31 49.24 1:00.56 53.47 1:01.93
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:48.01   2:00.78   2:08.14 2:19.42 1:59.46 1:48.01 1:54.73
Pyraminx Final 9 9.68   11.09   12.97 11.46 9.68 11.02 10.79
Skewb Final 4 4.91   9.10   7.29 12.58 13.54 7.44 4.91
Joe Hergert    USA
Joe Hergert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 30.72   36.06   33.66 47.05 36.10 38.42 30.72
Pyraminx Final 25 13.45   17.21   16.45 15.31 13.45 19.87 21.52
Jon Meilstrup    USA
Jon Meilstrup
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 15.82   22.26   25.48 15.82 18.50 22.79 28.22
2x2x2 Cube First round 17 6.56   7.97   7.25 8.69 11.58 6.56 7.96
4x4x4 Cube Final 21 1:30.47   1:33.08   1:36.64 1:32.46 1:31.56 1:30.47 1:35.22
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:36.90   2:55.90   2:58.30 2:59.67 2:36.90 3:09.76 2:49.74
Pyraminx Final 22 12.77   15.45   12.77 20.69 14.90 13.95 17.51
Jonathan Baroz    USA
Jonathan Baroz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 24.21   31.06   33.49 24.79 24.21 36.74 34.91
2x2x2 Cube First round 30 9.23   10.49   23.23 10.66 9.23 10.05 10.75
4x4x4 Cube Final 26 1:55.71   2:03.76   2:13.73 2:05.39 1:55.71 2:05.74 2:00.16
5x5x5 Cube Combined Final 22 3:11.96   4:04.28   5:17.19 3:11.96 3:34.86 4:15.44 4:22.53
Pyraminx Final 21 12.48   15.26   21.18 19.86 12.50 12.48 13.43
Skewb Final 14 14.99   18.24   21.92 15.22 20.64 14.99 18.86
Jordan Mosakowski    USA
Jordan Mosakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.80   15.99   16.50 15.80 15.67 19.75 14.80
First round 16 14.80   18.00   14.80 20.99 16.79 21.04 16.23
2x2x2 Cube First round 14 4.99   6.84   7.45 4.99 6.49 6.59 7.81
4x4x4 Cube Final 18 1:10.47   1:18.21   1:16.74 1:14.98 1:49.94 1:22.92 1:10.47
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:57.51   3:05.52   2:57.51 3:01.08 3:21.32 3:03.11 3:12.38
Pyraminx Final 17 8.82   13.00   11.73 39.17 10.93 16.35 8.82
Skewb Final 8 10.03   12.74   10.03 12.54 15.01 13.97 11.72
Jovan Bieker    USA
Jovan Bieker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 36.10   37.81   41.03 37.69 39.41 36.33 36.10
2x2x2 Cube First round 20 7.09   8.86   9.60 9.26 10.94 7.09 7.71
Pyraminx Final 26 14.51   19.87   17.35 22.13 14.51 20.12 22.20
Justin Mosakowski    USA
Justin Mosakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 43.56   48.17   43.56 52.95 53.92 46.22 45.35
2x2x2 Cube First round 36 6.82   12.28   18.22 17.87 9.34 6.82 9.63
Pyraminx Final 30 19.56   22.67   19.56 29.22 26.29 20.30 21.43
Skewb Final 21 25.34   31.91   31.05 31.52 49.94 25.34 33.15
Lance Townsend    USA
Lance Townsend
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 22.90   24.99   23.36 27.61 23.99 DNF 22.90
2x2x2 Cube First round 32 6.81   11.15   12.54 12.93 10.66 10.24 6.81
4x4x4 Cube Final 30 2:10.82   2:37.06   2:20.82 2:35.74 2:56.85 2:54.62 2:10.82
Pyraminx Final 15 11.91   12.51   13.03 12.22 11.91 12.29 15.26
Skewb Final 10 10.88   14.86   15.24 21.22 17.48 11.85 10.88
Matt Harnar    USA
Matt Harnar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.42   18.32   18.60 13.42 18.70 18.36 18.00
First round 15 14.87   16.87   18.31 17.18 14.87 16.77 16.67
2x2x2 Cube Final 4 3.70   4.86   3.70 4.01 10.14 4.72 5.86
First round 3 3.61   4.52   5.13 3.61 5.83 4.67 3.75
4x4x4 Cube Final 11 50.75   1:04.87   1:01.98 50.75 1:29.76 1:07.39 1:05.23
Pyraminx Final 6 6.45   8.23   14.58 6.99 8.14 6.45 9.55
Michelle Haack    USA
Michelle Haack
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 42.90   49.02   54.65 44.78 1:12.08 42.90 47.63
Nathan Majwega    USA
Nathan Majwega
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 37.27   50.65   45.13 39.25 1:07.58 DNF 37.27
2x2x2 Cube First round 41 10.04   15.84   15.20 35.60 17.14 10.04 15.17
Pyraminx Final 39 28.85   56.81   1:03.41 1:06.12 DNF 28.85 40.90
Nico Bekkedahl    USA
Nico Bekkedahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 1:32.39   1:48.59   2:01.56 1:37.43 1:32.39 1:46.77 2:42.98
2x2x2 Cube First round 47 8.35   25.32   20.57 25.87 29.51 32.00 8.35
Pyraminx Final 35 25.37   28.78   25.68 29.35 25.37 DNF 31.31
Patrick Kelly    USA
Patrick Kelly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.78   13.59   12.90 14.08 12.78 13.85 14.01
Second round 4 10.51   13.12   11.63 13.73 10.51 14.01 15.04
First round 4 11.30   13.84   11.30 13.92 14.78 13.41 14.19
2x2x2 Cube Final 5 4.43   5.29   5.89 4.43 5.43 5.72 4.72
First round 11 5.49   6.44   7.83 5.60 5.49 5.88 14.03
4x4x4 Cube Final 8 53.20   1:00.96   56.29 1:02.45 53.20 DNF 1:04.15
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:48.40   1:51.16   1:56.83 1:49.11 1:48.40 1:55.88 1:48.50
Randon Foldhazi    USA
Randon Foldhazi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 17.37   20.76   21.37 17.37 21.31 19.61 31.19
2x2x2 Cube First round 21 7.56   8.94   9.36 9.71 7.76 7.56 10.50
4x4x4 Cube Final 20 1:14.82   1:31.06   1:31.84 1:40.14 1:32.50 1:28.84 1:14.82
5x5x5 Cube Combined Final 23 4:15.29     4:45.16 4:15.29
Pyraminx Final 5 6.62   7.42   8.50 7.16 7.63 6.62 7.48
Skewb Final 6 7.69   12.31   7.69 10.31 12.79 18.77 13.83
Richard Meyer    USA
Richard Meyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 13.46   21.39   26.96 13.46 23.58 13.63 DNF
First round 12 14.17   15.67   18.08 14.17 14.79 16.60 15.61
2x2x2 Cube Final 10 4.21   6.84   8.22 5.55 6.76 4.21 11.79
First round 12 4.81   6.71   6.81 4.81 13.40 7.43 5.88
4x4x4 Cube Final 31 50.92   DNF   50.92 DNF DNF 59.22 58.97
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:27.25   1:36.61   1:38.43 1:42.96 1:27.25 1:37.21 1:34.18
Robert Keller    USA
Robert Keller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 43.01   1:11.99   1:13.96 DNF 43.01 1:25.05 56.96
2x2x2 Cube First round 48 17.59   35.81   39.39 38.17 29.87 DNF 17.59
Ryan Kindt    USA
Ryan Kindt
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 42 13.04   18.59   16.83 DNF 20.29 13.04 18.66
Ryan Sturt    USA
Ryan Sturt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 33.21   37.63   33.21 34.36 39.05 39.47 42.85
2x2x2 Cube First round 22 6.00   9.11   11.30 10.82 6.00 8.13 8.38
Pyraminx Final 20 9.17   14.70   13.37 14.52 17.53 16.22 9.17
Sam Bukowski    USA
Sam Bukowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 16.11   18.74   18.89 32.74 16.71 16.11 20.63
2x2x2 Cube First round 26 7.39   9.67   7.39 11.02 9.63 12.60 8.36
4x4x4 Cube Final 24 1:32.17   1:59.92   2:08.97 2:01.53 2:05.49 1:32.17 1:52.74
5x5x5 Cube Combined Final 21 2:58.30   3:22.83   3:06.15 3:42.07 3:40.15 3:22.20 2:58.30
Shane Rowland    USA
Shane Rowland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 20.25   22.78   23.14 24.17 22.05 20.25 23.16
2x2x2 Cube First round 19 7.63   8.63   9.30 7.63 8.38 8.20 13.09
4x4x4 Cube Final 19 1:20.60   1:29.56   1:42.54 1:20.60 1:32.22 1:22.39 1:34.06
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:32.03   2:39.66   2:46.93 2:32.03 2:46.99 2:32.57 2:39.48
Pyraminx Final 14 11.65   12.40   11.67 12.65 DNF 12.88 11.65
Skewb Final 12 10.25   15.91   17.70 10.25 10.78 19.26 20.83
Thomas Herndon    USA
Thomas Herndon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.73   17.42   19.84 16.65 15.76 13.73 21.42
First round 14 13.51   16.10   13.51 16.72 17.29 15.90 15.68
2x2x2 Cube First round 15 5.86   6.84   5.86 6.65 7.21 8.01 6.67
4x4x4 Cube Final 10 1:00.81   1:03.99   1:02.45 1:05.09 1:00.81 1:05.81 1:04.43
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:43.42   2:07.51   2:05.74 1:43.42 2:09.03 2:08.49 2:08.31
Pyraminx Final 12 9.03   11.60   14.41 14.42 9.03 10.57 9.82
Skewb Final 3 4.53   8.71   4.53 7.50 9.29 13.68 9.34
Tommy Koszowski    USA
Tommy Koszowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.09   12.92   11.09 12.85 12.19 13.72 14.23
Second round 3 11.42   12.71   11.42 15.42 13.86 12.49 11.78
First round 5 12.60   14.09   14.50 13.89 12.60 14.13 14.24
2x2x2 Cube Final 6 4.18   5.45   6.24 4.18 5.12 6.03 5.19
First round 7 4.43   5.52   5.26 6.00 6.07 4.43 5.30
4x4x4 Cube Final 4 49.99   54.14   49.99 1:00.96 52.79 53.28 56.34
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:40.75   1:43.66   1:40.75 1:46.08 1:41.12 1:43.79 1:50.04
Pyraminx Final 29 9.90   22.10   42.77 19.69 19.28 27.33 9.90
Tristan Wright    USA
Tristan Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.09   15.38   17.36 15.72 14.87 12.09 15.56
First round 10 13.64   14.37   17.39 13.79 13.64 15.27 14.06
4x4x4 Cube Final 5 43.39   58.51   1:05.75 54.35 55.44 43.39 1:12.40
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:34.40   1:50.95   1:38.93 2:23.34 1:34.40 1:52.62 2:01.29
Pyraminx Final 10 9.37   11.20   9.37 11.16 11.10 17.41 11.35
Skewb Final 13 10.77   16.93   10.77 17.67 19.20 44.54 13.93
Tyler Diak    USA
Tyler Diak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 33.77   36.43   33.77 DNF 37.13 37.11 35.04
Tyler Hadeen    USA
Tyler Hadeen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 23.46   26.47   27.40 26.05 23.46 27.42 25.97
2x2x2 Cube First round 29 7.70   10.11   7.70 DNF 7.71 10.14 12.47
Pyraminx Final 28 14.95   21.37   28.80 28.69 19.11 16.32 14.95
Tyler Klauss    USA
Tyler Klauss
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 39.23   45.97   49.75 47.61 40.56 53.26 39.23
2x2x2 Cube First round 43 15.23   21.09   22.44 18.16 24.87 22.66 15.23
Pyraminx Final 38 15.12   52.71   46.61 1:14.46 1:23.67 15.12 37.07
Skewb Final 16 21.22   22.39   22.88 22.64 33.76 21.22 21.66
Victoria Bekkedahl    USA
Victoria Bekkedahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 1:14.18   1:35.31   1:52.13 1:51.72 1:14.18 1:33.72 1:20.48
Pyraminx Final 34 19.14   24.85   26.64 29.64 19.14 26.73 21.17
Will Pardew    USA
Will Pardew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 45.64   51.41   49.59 1:23.09 52.21 52.43 45.64
2x2x2 Cube First round 45 16.66   22.27   24.98 23.70 24.81 16.66 18.31
Pyraminx Final 36 26.36   31.23   27.61 33.80 32.27 51.43 26.36
Zak Kierstein    USA
Zak Kierstein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 26.28   31.65   31.10 31.30 37.79 26.28 32.54
2x2x2 Cube First round 33 7.71   11.28   10.31 12.33 12.15 7.71 11.38
4x4x4 Cube Final 23 1:26.22   1:39.42   1:47.65 1:55.39 1:35.45 1:35.16 1:26.22
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:43.04   3:14.98   3:22.46 3:23.43 2:43.04 3:17.42 3:05.05