Chesapeake Science Point Fall 2012

Date City WCA LInk
2012-10-13  USA, Hanover, Maryland CSP Fall 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dan Cohen 10.75  Ethan Crislip 11.38  Mike Kotch 11.62
 2x2x2 Cube  Dan Cohen 4.20  Felix Lee 4.32  Kevin Costello III 4.36
 4x4x4 Cube  Kevin Costello III 38.98  Dan Cohen 40.07  Dan Selzer 44.16
 5x5x5 Cube  Dan Cohen 1:12.36  Kevin Costello III 1:33.34  Evan Liu 1:37.48
 3x3x3 Blindfolded  Corey Sakowski 1:30.44  Felix Lee 1:55.28  Evan Liu 2:01.83
 3x3x3 One-Handed  Ethan Crislip 17.94  Austin Thielemier 20.83  Brendan Aronhime 22.66
 Pyraminx  Felix Lee 4.61  Dan Cohen 6.26  Corey Sakowski 6.35
       Rubik's Magic  Alex Thielemier 1.38  Joshua Santos 1.64  Sam Shinn 1.66
       Master Magic  Evan Liu 3.00  Ishmam Mirza 3.28  Sam Shinn 4.33
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 9.15   9.90    USA 10.71 10.34 9.47 9.90 9.15
2 Dan Selzer 11.00   11.72    USA 11.77 11.34 12.05 14.03 11.00
3 Ethan Crislip 10.30   11.76    USA 10.30 12.18 12.09 11.02 12.40
4 Deniz Atak 10.75   11.80    USA 11.80 15.30 12.40 10.75 11.19
5 Kamaru-Deen Lawal 9.33   AfR 12.21    Nigeria 13.41 12.06 11.27 13.31 9.33
6 Mike Kotch 11.21   12.46    USA 13.02 11.21 12.77 11.59 DNF
7 Kevin Costello III 11.47   12.52    USA 12.15 12.75 12.65 11.47 14.44
8 Evan Liu 11.61   12.81    USA 14.63 13.96 11.61 12.68 11.78
9 Brendan Aronhime 11.08   13.05    USA 11.55 14.90 11.08 12.69 15.55
10 Felix Lee 11.84   13.19    USA 15.43 12.44 14.33 12.80 11.84
11 Nat Baylon 12.27   13.70    USA 12.27 12.72 13.91 14.46 16.75
12 Alex Thielemier 12.40   13.99    USA 14.11 12.40 13.68 15.58 14.19
13 Corey Sakowski 11.84   14.00    USA 18.03 13.52 11.84 16.38 12.11
14 Scott Wu 13.58   15.28    USA 15.27 15.63 14.93 13.58 19.71
15 Kian Barry 12.08   15.37    USA 12.08 16.52 16.72 14.80 14.80
16 Jonathan Lin 12.97   15.56    USA 15.72 14.31 16.66 17.90 12.97
17 Andrew McClenney 14.71   15.63    USA 15.80 15.55 14.71 17.91 15.53
18 Nick Rech 14.34   15.74    USA 15.52 16.22 15.47 14.34 17.30
19 Austin Thielemier 12.56   16.23    USA 17.05 20.19 16.34 12.56 15.30
20 Joshua Larson 13.44   16.38    USA 18.28 16.27 32.31 14.58 13.44
21 Ishmam Mirza 13.83   16.66    USA 17.38 16.33 16.33 17.31 13.83
22 Timothy Packard 16.34   18.46    USA 16.34 21.18 17.66 17.16 20.55
23 Ryan McCune 16.88   18.80    USA 19.88 19.53 17.00 24.71 16.88
24 Neelnavo Kar 16.66   19.03    USA 18.59 18.40 16.66 21.50 20.11
25 David Chao 15.40   19.41    USA 18.84 23.59 15.40 20.43 18.97
26 Reid Flasinski 17.43   19.88    USA 19.90 19.93 19.81 21.44 17.43
27 Joseph Ugarte 17.43   20.29    USA 20.38 21.68 17.43 21.22 19.28
28 Sam Shinn 18.63   21.04    USA 22.44 22.50 19.61 18.63 21.06
29 Sam Bove 18.55   21.06    USA 21.52 22.83 18.55 18.84 37.68
30 Christian Konstantinov 18.50   22.27    USA 24.25 23.71 20.86 22.25 18.50
31 Alexander Mertz 20.30   22.45    USA 25.52 20.52 22.11 20.30 24.71
32 Terra Hickman 21.33   23.56    USA 25.30 30.58 21.33 22.03 23.36
33 Alese Devin 21.52   23.77    USA 29.03 21.52 23.66 23.93 23.73
34 Ajay Mysore 20.83   24.09    USA 26.50 21.25 20.83 36.69 24.53
35 Adam Demopoulos 22.59   24.65    USA 24.80 22.59 26.08 23.14 26.00
36 Kenneth Hargadon 21.83   25.31    USA 30.40 34.11 22.84 22.68 21.83
37 Carter Allison 19.97   25.36    USA 24.65 27.71 23.71 19.97 28.56
38 Kobe Balin 21.08   25.42    USA 24.63 21.08 26.80 31.60 24.84
39 David Choi 20.86   25.54    USA 20.86 22.86 32.71 31.21 22.55
40 Gregory Rogers 22.72   27.75    USA 25.08 29.81 32.43 22.72 28.36
41 Will Callan 27.15   28.86    USA 29.97 29.19 27.43 DNF 27.15
42 Tommy Szeliga 26.72   30.29    USA 27.50 30.65 32.71 26.72 37.21
43 Robert Mulla 26.09   30.71    USA 32.56 28.78 32.13 31.22 26.09
44 Sanjay Bhatia 26.75   31.21    USA DNF 28.68 33.38 26.75 31.56
45 Noah Ayala 28.36   31.69    USA 35.47 32.16 29.61 28.36 33.30
46 Ben Hart 32.09   33.78    USA 32.09 40.69 33.43 32.97 34.94
47 Tom Burke 30.68   34.23    USA 31.69 30.68 36.72 34.27 38.96
48 Justin Hung 32.56   34.60    USA 36.21 48.97 33.05 34.55 32.56
49 Joshua Santos 34.71   37.09    USA 34.77 34.71 1:00.76 39.77 36.72
50 Alex Hontz 27.08   38.21    USA 42.88 39.06 38.75 27.08 36.83
51 Diego Abril 34.56   39.94    Peru 40.00 46.33 34.56 41.28 38.53
52 Nabbas Mughal 43.84   47.60    USA 45.53 47.63 DNF 49.63 43.84
53 Benjamin Hung 44.27   49.00    Australia DNF 54.25 45.88 44.27 46.88
54 Nathan Palmer 31.11   51.12    USA 1:04.65 48.61 31.11 54.88 49.88
55 Elise Mertz 48.46   53.23    USA 53.11 48.46 1:03.21 49.16 57.41
56 Andrew Morris 45.84   54.14    USA 56.91 48.06 57.46 45.84 1:11.40
57 Kyle Yamaguchi 53.91   58.20    USA 57.05 1:02.55 1:01.08 56.47 53.91
58 HaoMin SiMa 53.69   1:08.69    USA 1:38.15 1:13.72 1:03.84 53.69 1:08.52
59 Christie Mertz 1:22.13   1:31.50    USA 1:27.22 1:27.33 1:22.13 DNF 1:39.94
60 Liam Roerick 1:38.30   1:49.69    USA 1:42.33 1:45.02 DNF 2:01.72 1:38.30
61 Niyi Adeleye 1:42.00   2:03.62    USA DNF 2:02.21 2:20.34 1:48.30 1:42.00
62 Sungyeon Yoo 20.81   DNF    USA DNF 31.12 DNF 20.81 27.22
63 Owen Davies 30.09   DNF    USA 34.69 36.22 DNF 30.09 DNF
64 Ty Fajardo 40.01   DNF    USA DNF 55.94 40.01 DNF 1:41.09
65 Nate Mertz 5:16.09   DNF    USA DNF DNF 5:16.09 DNF 7:09.50
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 9.53   10.71    USA 11.53 11.03 10.90 9.53 10.21
2 Ethan Crislip 10.22   12.36    USA 11.56 12.59 12.93 16.59 10.22
3 Kevin Costello III 9.72   12.54    USA 12.34 12.20 13.09 14.80 9.72
4 Deniz Atak 10.97   12.54    USA 11.56 16.69 10.97 13.21 12.84
5 Evan Liu 11.44   12.63    USA 11.44 12.91 12.69 12.28 13.50
6 Alex Thielemier 10.50   12.79    USA 13.08 17.94 12.30 10.50 13.00
7 Kamaru-Deen Lawal 12.28   12.89    Nigeria 12.28 12.68 12.97 13.03 13.02
8 Dan Selzer 10.33   12.93    USA 13.80 10.33 12.28 18.36 12.71
9 Felix Lee 12.41   13.31    USA 16.55 12.50 13.52 13.90 12.41
10 Mike Kotch 12.75   13.44    USA 12.75 14.93 13.71 13.77 12.84
11 Brendan Aronhime 12.03   13.51    USA 12.33 14.65 12.03 13.56 14.83
12 Nat Baylon 12.78   14.22    USA 16.43 13.09 12.78 16.21 13.36
13 Kian Barry 11.56   14.71    USA 16.81 11.56 14.43 12.88 20.46
14 Corey Sakowski 12.90   14.76    USA 18.40 13.61 13.80 12.90 16.88
15 Andrew McClenney 14.21   14.77    USA 14.22 14.21 19.84 15.47 14.63
16 Jonathan Lin 14.65   14.83    USA 14.65 14.80 16.72 14.80 14.90
17 Scott Wu 13.72   15.33    USA 15.36 15.09 13.72 15.72 15.55
18 Timothy Packard 15.02   16.03    USA 15.71 16.96 15.02 17.03 15.43
19 Joshua Larson 12.81   16.16    USA 14.90 17.16 12.81 16.41 17.41
20 Ishmam Mirza 13.69   16.24    USA 15.15 13.69 14.05 19.53 DNF
21 Austin Thielemier 13.78   17.31    USA 18.30 16.06 13.78 17.56 18.97
22 Nick Rech 16.53   17.39    USA 17.55 16.53 18.21 18.08 16.53
23 Neelnavo Kar 16.22   19.09    USA 20.05 18.25 21.19 18.96 16.22
24 Ryan McCune 18.59   21.32    USA 19.66 21.75 18.59 24.28 22.56
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 9.46   10.75    USA 9.46 9.68 12.88 9.69 DNF
2 Ethan Crislip 10.27   11.38    USA 12.15 10.58 12.05 11.50 10.27
3 Mike Kotch 10.19   11.62    USA 11.28 13.25 11.40 12.19 10.19
4 Nat Baylon 10.93   11.96    USA 13.34 10.93 11.15 11.65 13.09
5 Felix Lee 11.68   12.35    USA 12.44 13.38 11.68 12.30 12.30
6 Evan Liu 11.33   12.57    USA 13.93 11.52 15.06 11.33 12.25
7 Kevin Costello III 11.16   12.68    USA 11.16 13.31 17.38 12.80 11.93
8 Dan Selzer 11.80   12.78    USA 13.33 11.80 13.13 11.90 13.30
9 Kamaru-Deen Lawal 12.13   12.82    Nigeria 13.66 12.63 13.86 12.13 12.16
10 Deniz Atak 12.63   13.58    USA 15.84 13.86 13.38 13.50 12.63
11 Alex Thielemier 13.44   13.92    USA 14.11 14.30 13.72 13.93 13.44
12 Brendan Aronhime 14.43   17.23    USA DNF 16.68 19.06 14.43 15.94
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Kotch 2.44   3.13    USA 2.71 2.44 4.69 2.80 3.88
2 Kamaru-Deen Lawal 2.94   3.50   AfR  Nigeria 2.94 3.84 3.66 3.71 3.13
3 Dan Cohen 3.55   3.70    USA 3.81 4.31 3.68 3.61 3.55
4 Felix Lee 2.59   3.78    USA 3.69 2.59 3.80 3.86 4.18
5 Brendan Aronhime 2.55   3.90    USA 3.16 2.55 4.47 4.06 4.71
6 Ethan Crislip 2.52   4.06    USA 2.91 4.53 5.08 2.52 4.74
7 Kevin Costello III 3.36   4.21    USA 4.00 5.18 3.36 3.44 6.34
8 Andrew McClenney 3.02   4.47    USA 4.91 5.22 4.78 3.02 3.71
9 Evan Liu 3.11   4.67    USA 8.68 3.69 3.11 6.15 4.16
10 Deniz Atak 3.22   4.71    USA 3.22 7.77 5.84 3.25 5.05
11 Jonathan Lin 3.61   4.96    USA 5.80 7.47 3.61 4.34 4.75
12 Sam Shinn 4.27   5.02    USA 6.81 5.72 4.90 4.27 4.44
13 Alex Thielemier 4.28   5.18    USA 4.61 6.33 5.09 4.28 5.83
14 Ishmam Mirza 3.52   5.25    USA 3.97 3.81 7.96 3.52 8.40
15 Nat Baylon 4.71   5.29    USA 5.41 4.71 5.31 5.16 6.11
16 Dan Selzer 4.75   5.33    USA 5.06 5.03 4.75 5.90 6.75
17 Scott Wu 4.66   5.59    USA 5.13 9.53 5.36 4.66 6.28
18 Joshua Larson 4.05   5.86    USA 5.96 5.81 8.69 5.81 4.05
19 Carter Allison 3.63   6.11    USA 6.56 6.50 6.15 3.63 5.68
20 Nick Rech 3.19   6.29    USA 4.27 7.83 7.44 3.19 7.15
21 Kian Barry 5.69   6.32    USA 5.69 16.61 6.34 5.84 6.77
22 Austin Thielemier 5.58   6.34    USA 6.80 6.66 5.58 5.90 6.46
23 Christian Konstantinov 5.41   6.57    USA 6.59 6.81 6.30 5.41 10.56
24 Alexander Mertz 5.66   6.82    USA 6.84 10.06 6.47 7.16 5.66
25 Neelnavo Kar 5.90   6.85    USA 7.41 6.59 10.75 5.90 6.55
26 Timothy Packard 4.96   7.07    USA 8.40 4.96 6.69 9.30 6.11
27 Kobe Balin 6.19   7.21    USA 6.31 6.19 7.11 8.28 8.21
28 Ryan McCune 5.97   8.06    USA 7.80 6.19 10.18 5.97 11.52
29 Joseph Ugarte 5.22   8.40    USA 8.97 8.46 7.78 5.22 9.25
30 Noah Ayala 5.56   8.64    USA 10.21 6.22 5.56 9.50 12.47
31 Gregory Rogers 4.47   8.65    USA 8.30 4.47 11.84 8.33 9.33
32 Terra Hickman 7.47   8.72    USA 7.59 8.97 7.47 DNF 9.59
33 David Chao 5.78   8.95    USA 9.58 5.78 DNF 7.05 10.21
34 Adam Demopoulos 7.56   9.65    USA 12.91 8.66 7.56 12.43 7.86
35 Rafee Mirza 7.09   10.62    USA 11.44 9.97 11.93 10.46 7.09
36 Ben Hart 6.90   11.15    USA 6.90 21.59 9.13 10.28 14.03
37 David Choi 4.53   11.46    USA 8.46 12.96 12.97 15.58 4.53
38 Nathan Palmer 7.25   11.86    USA 7.25 15.77 8.40 16.21 11.41
39 Alex Hontz 7.36   11.97    USA 10.71 7.36 14.03 11.40 13.80
40 Tommy Szeliga 5.06   12.15    USA 13.63 15.72 8.00 5.06 14.81
41 Owen Davies 10.80   12.61    USA 10.86 11.61 DNF 10.80 15.36
42 Will Callan 6.11   13.30    USA 13.55 16.69 6.11 11.84 14.52
43 Joshua Santos 6.68   13.85    USA 21.08 13.11 6.68 11.93 16.50
44 Kenneth Hargadon 8.58   14.56    USA 8.58 15.58 16.16 12.34 15.75
45 Elise Mertz 10.94   16.63    USA 10.94 17.00 22.86 17.86 15.02
46 Nabbas Mughal 10.43   18.75    USA 10.43 19.33 19.11 DNF 17.80
47 Kyle Yamaguchi 12.97   21.31    USA 12.97 26.52 14.88 26.75 22.52
48 Liam Roerick 21.69   25.24    USA 28.86 53.75 24.19 21.69 22.68
49 HaoMin SiMa 12.00   28.62    USA 33.21 37.61 18.50 12.00 34.15
50 Andrew Morris 16.19   32.52    USA 35.87 26.40 40.96 16.19 35.30
51 Debbie Hontz 33.16   50.34    USA DNF 57.00 33.16 42.18 51.84
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 2.63   4.20    USA 2.63 4.22 4.34 6.13 4.05
2 Felix Lee 3.55   4.32    USA 5.06 3.68 4.69 3.55 4.58
3 Kevin Costello III 3.75   4.36    USA 5.69 4.43 3.75 4.31 4.33
4 Jonathan Lin 3.91   4.76    USA 3.91 5.77 5.18 4.27 4.84
5 Andrew McClenney 4.59   5.00    USA 5.83 4.59 4.90 5.28 4.83
6 Brendan Aronhime 3.33   5.02    USA 6.52 5.19 4.94 3.33 4.94
7 Sam Shinn 5.11   5.54    USA 6.03 6.55 5.11 5.28 5.30
8 Evan Liu 4.27   6.47    USA 8.80 9.03 4.27 5.68 4.93
9 Kamaru-Deen Lawal 3.80   6.48    Nigeria 6.52 5.19 DNF 3.80 7.72
10 Mike Kotch 3.18   6.54    USA 3.18 8.19 6.55 5.94 7.13
11 Ethan Crislip 2.88   6.58    USA 6.40 4.30 9.05 2.88 9.97
12 Deniz Atak 5.86   DNF    USA 5.86 DNF DNF DNS DNS
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 36.72   38.98    USA 36.83 44.09 41.77 36.72 38.33
2 Dan Cohen 33.88   40.07    USA 42.46 41.06 36.69 45.55 33.88
3 Dan Selzer 40.97   44.16    USA 47.47 50.77 41.28 43.72 40.97
4 Evan Liu 44.00   52.21    USA 52.13 52.52 52.00 44.00 52.50
5 Felix Lee 49.59   57.96    USA 59.96 56.36 57.55 1:00.25 49.59
6 Alex Thielemier 50.00   59.38    USA 1:00.65 58.71 50.00 1:01.13 58.77
7 Mike Kotch 53.46   1:00.30    USA 59.47 1:05.18 53.46 1:01.56 59.86
8 Ishmam Mirza 54.77   1:01.91    USA 1:01.05 DNF 54.77 1:01.38 1:03.30
9 Kamaru-Deen Lawal 54.50   NR 1:02.34    Nigeria 1:03.21 DNF 1:00.66 1:03.16 54.50
10 Joshua Larson 56.47   1:02.61    USA 56.63 56.47 1:07.46 1:06.96 1:04.25
11 Corey Sakowski 1:00.19   1:03.19    USA 1:07.78 1:00.19 1:00.31 1:14.16 1:01.47
12 Nick Rech 55.27   1:06.00    USA 1:04.78 1:09.08 1:05.00 55.27 1:08.21
13 Kian Barry 1:03.11   1:07.19    USA 1:05.63 1:09.33 1:03.11 1:08.83 1:07.11
14 Brendan Aronhime 1:05.77   1:11.21    USA 1:07.13 1:14.36 1:17.27 1:05.77 1:12.13
15 Jonathan Lin 57.94   1:13.49    USA 1:37.75 1:09.25 1:00.61 1:30.61 57.94
16 Andrew McClenney 1:03.84   1:15.93    USA 1:24.09 1:09.28 1:28.22 1:03.84 1:14.43
17 Austin Thielemier 56.84   1:16.87    USA 1:09.02 1:24.19 1:17.41 56.84 1:34.59
18 Deniz Atak 1:06.93   1:18.88    USA 1:18.55 1:14.59 1:23.50 1:06.93 2:51.55
19 Ethan Crislip 1:14.31   1:18.99    USA 1:14.31 1:16.28 DNF 1:21.34 1:19.36
20 Nat Baylon 1:15.30      USA 1:17.16 1:15.30
21 Alexander Mertz 1:16.18      USA 1:19.94 1:16.18
22 Timothy Packard 1:16.59      USA 1:16.59 1:29.56
23 Reid Flasinski 1:23.11      USA 1:23.11 1:30.15
24 David Choi 1:29.15      USA 1:29.15 1:53.97
25 Scott Wu 1:32.13      USA 1:32.13 1:38.66
26 Alese Devin 1:32.59      USA 1:32.59 1:33.33
27 Adam Demopoulos 1:33.86      USA 1:33.86 2:02.47
28 Carter Allison 1:36.46      USA 1:36.46 DNF
29 Joseph Ugarte 1:43.35      USA DNF 1:43.35
30 Kobe Balin 1:45.00      USA 1:45.00 1:48.16
31 Terra Hickman 1:51.80      USA 1:51.80 1:54.13
32 Neelnavo Kar 2:01.05      USA DNF 2:01.05
33 Noah Ayala 2:02.00      USA DNF 2:02.00
34 Kenneth Hargadon 2:05.05      USA DNF 2:05.05
35 Ryan McCune 2:19.11      USA 2:19.11 2:23.08
36 Sam Shinn 2:29.16      USA DNF 2:29.16
37 Alex Hontz DNF      USA DNF DNF
37 Andrew Morris DNF      USA DNF DNF
37 Ben Hart DNF      USA DNF DNF
37 Tommy Szeliga DNF      USA DNF DNF
37 Will Callan DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:04.63   1:12.36    USA 1:17.61 1:04.63 1:11.84 1:17.68 1:07.63
2 Kevin Costello III 1:27.08   1:33.34    USA 1:40.16 1:27.08 1:31.03 1:30.46 1:38.52
3 Evan Liu 1:31.06   1:37.48    USA 1:47.52 1:32.25 1:32.66 1:31.06 DNF
4 Alex Thielemier 1:38.58   1:40.07    USA 1:41.50 1:38.91 1:39.80 1:38.58 1:47.86
5 Dan Selzer 1:39.93   1:44.03    USA 1:43.47 1:47.18 1:41.44 1:39.93 2:13.19
6 Keaton Ellis 1:38.81   1:47.61    USA 1:51.25 1:52.03 1:44.09 1:38.81 1:47.50
7 Felix Lee 1:42.91   1:52.32    USA 2:01.34 1:51.77 1:43.86 1:42.91 DNF
8 Kian Barry 1:49.55   1:52.87    USA 2:13.80 1:55.86 1:49.69 1:53.05 1:49.55
9 Ishmam Mirza 1:44.00   1:56.83    USA 2:16.11 1:58.33 1:44.00 1:48.65 2:03.50
10 Nick Rech 1:56.03   1:59.99    USA 1:56.03 1:59.08 2:03.46 2:20.38 1:57.44
11 Corey Sakowski 1:56.59   2:01.01    USA 2:08.59 1:59.68 1:56.59 2:04.52 1:58.84
12 Joshua Larson 1:56.88   2:04.63    USA 2:01.46 1:56.88 2:14.00 1:58.43 DNF
13 Mike Kotch 1:56.44   2:10.44    USA 2:20.68 2:10.18 2:13.80 2:07.34 1:56.44
14 Nat Baylon 2:07.28   2:12.84    USA 2:08.36 2:14.77 2:15.38 2:16.65 2:07.28
15 Deniz Atak 2:14.16   2:27.94    USA 2:23.11 2:14.16 2:40.69 2:29.80 2:30.90
16 Austin Thielemier 2:15.13      USA 2:29.44 2:15.13
17 Kamaru-Deen Lawal 2:25.09      Nigeria DNF 2:25.09
18 Scott Wu 2:25.36      USA 2:25.36 2:29.77
19 Timothy Packard 2:29.27      USA 2:29.27 2:39.31
20 Reid Flasinski 2:35.90      USA 2:35.90 2:41.47
21 Alexander Mertz 2:38.28      USA 2:38.28 2:39.96
22 Ryan McCune 2:40.72      USA DNF 2:40.72
23 David Choi 2:41.27      USA 2:41.27 3:32.90
24 Kobe Balin 2:49.03      USA DNF 2:49.03
25 Jonathan Lin 2:54.09      USA DNF 2:54.09
26 Brendan Aronhime 2:55.59      USA DNF 2:55.59
27 Carter Allison DNF      USA DNF DNF
27 Joseph Ugarte DNF      USA DNF DNS
27 Terra Hickman DNF      USA DNF DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Corey Sakowski 1:30.44   1:54.40    USA 1:30.44 2:20.21 1:52.56
2 Felix Lee 1:55.28   DNF    USA 1:55.28 DNF DNF
3 Evan Liu 2:01.83   DNF    USA 2:01.83 DNF DNF
4 Mike Kotch 2:02.55   DNF    USA 2:02.55 DNF DNF
5 Nick Rech 2:42.59   DNF    USA 2:42.59 DNF DNS
6 Alexander Mertz 2:44.80   DNF    USA DNF 2:44.80 DNF
7 Jonathan Lin 3:31.97   DNF    USA 5:09.33 3:31.97 DNF
8 Kian Barry 3:36.43   DNF    USA DNF DNF 3:36.43
9 Reid Flasinski 5:16.71   DNF    USA 5:16.71 DNF 9:09.30
10 Neelnavo Kar 7:03.21   DNF    USA 7:03.21 7:33.05 DNS
11 Alex Thielemier DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Austin Thielemier DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Dan Cohen DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Dan Selzer DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
11 Kevin Costello III DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Sam Shinn DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
11 Scott Wu DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
11 Tom Burke DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ethan Crislip 13.16   17.94    USA 18.68 13.16 22.83 18.84 16.31
2 Austin Thielemier 18.53   20.83    USA 21.90 18.53 22.15 20.25 20.33
3 Brendan Aronhime 20.40   22.66    USA 21.63 21.38 29.08 24.96 20.40
4 Dan Cohen 14.61   23.01    USA 14.61 17.80 25.44 25.80 27.44
5 Kevin Costello III 19.44   23.82    USA 29.59 19.44 22.96 24.46 24.03
6 Corey Sakowski 20.03   24.16    USA 24.66 20.03 26.78 21.03 27.41
7 Dan Selzer 20.58   24.17    USA 26.46 26.83 22.22 20.58 23.84
8 Alex Thielemier 17.30   24.40    USA 29.84 17.30 22.40 22.02 28.77
9 Nat Baylon 24.08   24.60    USA 25.25 24.44 24.47 24.90 24.08
10 Evan Liu 22.94   24.62    USA 25.36 24.19 22.94 24.31 29.80
11 Kian Barry 18.27   25.32    USA 29.61 41.72 23.03 18.27 23.31
12 Kamaru-Deen Lawal 19.08   NR 25.50   NR  Nigeria 37.27 26.15 19.08 22.02 28.33
13 Felix Lee 22.03   26.74    USA 22.03 26.66 34.30 28.91 24.66
14 Scott Wu 23.31   26.90    USA 29.08 23.31 23.50 29.93 28.11
15 Nick Rech 23.44   28.78    USA 24.36 23.44 37.02 32.40 29.58
16 Mike Kotch 25.66   29.64    USA 25.66 33.94 28.21 31.30 29.41
17 Andrew McClenney 29.15   31.51    USA 31.91 29.69 32.93 29.15 39.09
18 Deniz Atak 35.16      USA 49.58 35.16
19 Jonathan Lin 36.56      USA 36.56 36.91
20 Neelnavo Kar 41.08      USA 50.59 41.08
21 Joseph Ugarte 42.55      USA 42.55 58.05
22 Sam Shinn 47.50      USA 1:01.05 47.50
23 Kobe Balin 51.40      USA 59.06 51.40
24 Alexander Mertz 51.83      USA 56.75 51.83
25 Joshua Larson 52.94      USA 52.94 1:06.96
26 Terra Hickman 54.16      USA 54.16 1:12.59
27 Carter Allison 1:02.65      USA 1:02.65 1:25.03
28 David Choi 1:02.94      USA 1:29.75 1:02.94
29 Alex Hontz 1:06.91      USA 1:18.30 1:06.91
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 3.28   4.61    USA 4.08 5.43 3.28 5.63 4.31
2 Dan Cohen 5.06   6.26    USA 5.43 5.88 7.47 5.06 8.77
3 Corey Sakowski 5.78   6.35    USA 6.15 5.78 6.53 7.03 6.38
4 Evan Liu 3.52   6.67    USA 3.52 5.50 7.71 6.80 9.41
5 Alex Thielemier 6.02   7.09    USA 8.33 7.68 6.02 7.08 6.52
6 Alexander Mertz 6.55   7.66    USA 8.65 6.55 9.47 6.78 7.55
7 Jonathan Lin 8.02   9.27    USA 10.25 8.02 8.86 23.65 8.69
8 Dan Selzer 7.22   10.52    USA 7.22 8.55 8.86 14.16 DNF
9 Kevin Costello III 6.72   10.80    USA 12.34 12.91 6.72 9.11 10.94
10 Andrew McClenney 10.33   10.92    USA 13.08 10.33 10.71 10.96 11.08
11 Timothy Packard 10.19   11.20    USA 13.36 10.19 11.05 11.90 10.66
12 Austin Thielemier 9.96   11.67    USA 13.28 9.96 10.15 11.58 16.68
13 Mike Kotch 7.88   12.89    USA DNF 11.69 7.88 14.56 12.43
14 Scott Wu 11.09   14.17    USA 11.09 13.09 2:15.55 17.77 11.66
15 Terra Hickman 11.46   14.23    USA 13.33 16.03 11.46 16.13 13.34
16 Carter Allison 11.06   15.56    USA 14.78 17.72 14.19 11.06 22.05
17 Kobe Balin 11.61   15.61    USA 11.61 17.16 12.25 17.63 17.43
18 Neelnavo Kar 8.84   16.82    USA DNF 14.28 8.84 12.34 23.83
19 Christian Konstantinov 12.90   17.13    USA 21.91 12.97 12.90 DNF 16.52
20 Tommy Szeliga 9.86   17.36    USA 17.00 30.18 18.63 16.46 9.86
21 Brendan Aronhime 15.66   18.23    USA 44.38 17.75 21.02 15.66 15.93
22 Will Callan 12.61   18.89    USA 20.38 17.38 18.90 12.61 21.18
23 Nathan Palmer 14.13   22.34    USA 18.22 24.80 14.13 31.97 24.00
24 Andrew Morris 17.52   23.77    USA 32.46 18.88 23.96 17.52 28.46
25 Alex Hontz 14.41   28.59    USA 28.19 29.63 36.47 27.94 14.41
26 Noah Ayala 25.58   34.29    USA 30.86 25.58 1:16.08 42.65 29.36
27 Kian Barry 9.46   DNF    USA DNF 12.77 14.69 DNF 9.46
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alex Thielemier 1.08   1.38    USA 1.16 1.90 1.09 1.08 3.84
2 Joshua Santos 1.36   1.64    USA 1.46 1.36 1.47 6.33 2.00
3 Sam Shinn 1.30   1.66    USA 1.41 1.30 1.77 2.59 1.80
4 Kobe Balin 1.34   1.68    USA 1.40 2.13 DNF 1.52 1.34
5 Ishmam Mirza 1.46   2.02    USA 2.31 2.33 1.46 2.15 1.59
6 Terra Hickman 1.36   2.03    USA 2.03 1.36 2.44 3.21 1.61
7 Nabbas Mughal 1.97   2.19    USA 2.08 2.50 4.08 2.00 1.97
8 Jonathan Lin 1.86   2.24    USA 2.06 1.94 1.86 2.71 5.08
9 Kyle Yamaguchi 1.50   2.25    USA 1.50 2.28 1.52 2.96 DNF
10 Andrew Morris 1.66   2.35    USA 1.66 DNF 3.63 1.69 1.72
11 Diego Abril 1.84   2.53    Peru 3.30 1.84 1.97 2.33 4.58
12 Ryan McCune 2.05   2.59    USA 2.44 3.05 2.27 DNF 2.05
13 Ajay Mysore 1.47   2.73    USA 3.27 3.33 3.41 1.58 1.47
14 Rafee Mirza 1.25   2.87    USA 2.28 1.25 3.78 2.55 DNF
15 Dan Selzer 1.72   2.96    USA 4.08 2.68 2.11 1.72 7.22
16 Austin Thielemier 1.65   2.98    USA 1.81 1.65 3.28 3.84 DNF
17 Adam Demopoulos 2.05   3.10    USA 2.66 2.05 4.11 4.13 2.53
18 Mike Kotch 2.13   3.29    USA 4.34 2.13 DNF 3.09 2.43
19 Ty Fajardo 2.52   3.58    USA 3.09 3.86 2.52 3.80 3.86
20 Alexander Mertz 2.78   4.07    USA DNF 5.02 4.25 2.94 2.78
21 Scott Wu 3.31   4.50    USA 3.84 3.31 7.13 5.75 3.90
22 Liam Roerick 2.38   5.00    USA 2.38 DNF 2.43 9.52 3.06
23 Andrew McClenney 5.63   7.35    USA DNF 7.03 5.63 6.53 8.50
24 Dan Cohen 1.02   DNF    USA 1.75 DNF 1.44 1.02 DNF
25 Alex Hontz 2.00   DNF    USA 2.00 DNF 8.43 DNF 3.91
26 Nat Baylon 2.36   DNF    USA 3.77 2.36 2.41 DNF DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 2.34   3.00    USA 3.86 2.41 2.34 3.13 3.46
2 Ishmam Mirza 2.52   3.28    USA 2.52 2.59 2.53 4.72 DNF
3 Sam Shinn 3.31   4.33    USA 3.56 5.43 4.11 3.31 5.33
4 Rafee Mirza 2.81   4.41    USA 3.83 4.68 2.81 4.71 4.80
5 Ajay Mysore 3.52   4.47    USA 3.91 3.52 7.63 5.84 3.66
6 Alex Thielemier 2.94   4.57    USA 7.02 5.71 4.22 3.78 2.94
7 Terra Hickman 4.63   5.47    USA DNF 5.19 4.63 5.56 5.65
8 Mike Kotch 4.90   5.47    USA 5.03 7.46 4.90 5.83 5.55
9 Austin Thielemier 3.78   5.51    USA 6.13 4.33 3.78 6.08 10.22
10 Andrew Morris 4.56   5.58    USA 6.27 4.56 5.55 6.63 4.91
11 Dan Selzer 5.05   5.79    USA 5.05 6.19 5.63 6.05 5.68
12 Dan Cohen 4.46   5.81    USA 7.36 7.13 4.80 5.50 4.46
13 Jonathan Lin 4.46   6.03    USA 7.00 5.55 6.53 4.46 6.02
14 Nabbas Mughal 5.72   7.03    USA 9.34 6.36 5.72 6.88 7.86
15 Alex Hontz 6.38   7.80    USA 6.38 7.66 7.15 8.59 10.65
16 Ryan McCune 6.53   8.29    USA 8.93 8.18 DNF 7.75 6.53
17 Kobe Balin 2.34   DNF    USA 2.94 DNF DNF 2.59 2.34
Adam Demopoulos    USA
Adam Demopoulos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 22.59   24.65   24.80 22.59 26.08 23.14 26.00
2x2x2 Cube First round 34 7.56   9.65   12.91 8.66 7.56 12.43 7.86
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:33.86     1:33.86 2:02.47
Rubik's Magic Final 17 2.05   3.10   2.66 2.05 4.11 4.13 2.53
Ajay Mysore    USA
Ajay Mysore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 20.83   24.09   26.50 21.25 20.83 36.69 24.53
Rubik's Magic Final 13 1.47   2.73   3.27 3.33 3.41 1.58 1.47
Master Magic Final 5 3.52   4.47   3.91 3.52 7.63 5.84 3.66
Alese Devin    USA
Alese Devin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 21.52   23.77   29.03 21.52 23.66 23.93 23.73
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:32.59     1:32.59 1:33.33
Alex Hontz    USA
Alex Hontz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 27.08   38.21   42.88 39.06 38.75 27.08 36.83
2x2x2 Cube First round 39 7.36   11.97   10.71 7.36 14.03 11.40 13.80
4x4x4 Cube Combined Final 37 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 29 1:06.91     1:18.30 1:06.91
Pyraminx Final 25 14.41   28.59   28.19 29.63 36.47 27.94 14.41
Rubik's Magic Final 25 2.00   DNF   2.00 DNF 8.43 DNF 3.91
Master Magic Final 15 6.38   7.80   6.38 7.66 7.15 8.59 10.65
Alex Thielemier    USA
Alex Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.44   13.92   14.11 14.30 13.72 13.93 13.44
Second round 6 10.50   12.79   13.08 17.94 12.30 10.50 13.00
First round 12 12.40   13.99   14.11 12.40 13.68 15.58 14.19
2x2x2 Cube First round 13 4.28   5.18   4.61 6.33 5.09 4.28 5.83
4x4x4 Cube Combined Final 6 50.00   59.38   1:00.65 58.71 50.00 1:01.13 58.77
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:38.58   1:40.07   1:41.50 1:38.91 1:39.80 1:38.58 1:47.86
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 17.30   24.40   29.84 17.30 22.40 22.02 28.77
Pyraminx Final 5 6.02   7.09   8.33 7.68 6.02 7.08 6.52
Rubik's Magic Final 1 1.08   1.38   1.16 1.90 1.09 1.08 3.84
Master Magic Final 6 2.94   4.57   7.02 5.71 4.22 3.78 2.94
Alexander Mertz    USA
Alexander Mertz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 20.30   22.45   25.52 20.52 22.11 20.30 24.71
2x2x2 Cube First round 24 5.66   6.82   6.84 10.06 6.47 7.16 5.66
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:16.18     1:19.94 1:16.18
5x5x5 Cube Combined Final 21 2:38.28     2:38.28 2:39.96
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:44.80   DNF   DNF 2:44.80 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 51.83     56.75 51.83
Pyraminx Final 6 6.55   7.66   8.65 6.55 9.47 6.78 7.55
Rubik's Magic Final 20 2.78   4.07   DNF 5.02 4.25 2.94 2.78
Andrew McClenney    USA
Andrew McClenney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.21   14.77   14.22 14.21 19.84 15.47 14.63
First round 17 14.71   15.63   15.80 15.55 14.71 17.91 15.53
2x2x2 Cube Final 5 4.59   5.00   5.83 4.59 4.90 5.28 4.83
First round 8 3.02   4.47   4.91 5.22 4.78 3.02 3.71
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:03.84   1:15.93   1:24.09 1:09.28 1:28.22 1:03.84 1:14.43
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 29.15   31.51   31.91 29.69 32.93 29.15 39.09
Pyraminx Final 10 10.33   10.92   13.08 10.33 10.71 10.96 11.08
Rubik's Magic Final 23 5.63   7.35   DNF 7.03 5.63 6.53 8.50
Andrew Morris    USA
Andrew Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 45.84   54.14   56.91 48.06 57.46 45.84 1:11.40
2x2x2 Cube First round 50 16.19   32.52   35.87 26.40 40.96 16.19 35.30
4x4x4 Cube Combined Final 37 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 24 17.52   23.77   32.46 18.88 23.96 17.52 28.46
Rubik's Magic Final 10 1.66   2.35   1.66 DNF 3.63 1.69 1.72
Master Magic Final 10 4.56   5.58   6.27 4.56 5.55 6.63 4.91
Austin Thielemier    USA
Austin Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 13.78   17.31   18.30 16.06 13.78 17.56 18.97
First round 19 12.56   16.23   17.05 20.19 16.34 12.56 15.30
2x2x2 Cube First round 22 5.58   6.34   6.80 6.66 5.58 5.90 6.46
4x4x4 Cube Combined Final 17 56.84   1:16.87   1:09.02 1:24.19 1:17.41 56.84 1:34.59
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:15.13     2:29.44 2:15.13
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 18.53   20.83   21.90 18.53 22.15 20.25 20.33
Pyraminx Final 12 9.96   11.67   13.28 9.96 10.15 11.58 16.68
Rubik's Magic Final 16 1.65   2.98   1.81 1.65 3.28 3.84 DNF
Master Magic Final 9 3.78   5.51   6.13 4.33 3.78 6.08 10.22
Ben Hart    USA
Ben Hart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 32.09   33.78   32.09 40.69 33.43 32.97 34.94
2x2x2 Cube First round 36 6.90   11.15   6.90 21.59 9.13 10.28 14.03
4x4x4 Cube Combined Final 37 DNF     DNF DNF
Benjamin Hung    Australia
Benjamin Hung
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 44.27   49.00   DNF 54.25 45.88 44.27 46.88
Brendan Aronhime    USA
Brendan Aronhime
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 14.43   17.23   DNF 16.68 19.06 14.43 15.94
Second round 11 12.03   13.51   12.33 14.65 12.03 13.56 14.83
First round 9 11.08   13.05   11.55 14.90 11.08 12.69 15.55
2x2x2 Cube Final 6 3.33   5.02   6.52 5.19 4.94 3.33 4.94
First round 5 2.55   3.90   3.16 2.55 4.47 4.06 4.71
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:05.77   1:11.21   1:07.13 1:14.36 1:17.27 1:05.77 1:12.13
5x5x5 Cube Combined Final 26 2:55.59     DNF 2:55.59
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 20.40   22.66   21.63 21.38 29.08 24.96 20.40
Pyraminx Final 21 15.66   18.23   44.38 17.75 21.02 15.66 15.93
Carter Allison    USA
Carter Allison
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 19.97   25.36   24.65 27.71 23.71 19.97 28.56
2x2x2 Cube First round 19 3.63   6.11   6.56 6.50 6.15 3.63 5.68
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:36.46     1:36.46 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 27 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 27 1:02.65     1:02.65 1:25.03
Pyraminx Final 16 11.06   15.56   14.78 17.72 14.19 11.06 22.05
Christian Konstantinov    USA
Christian Konstantinov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 18.50   22.27   24.25 23.71 20.86 22.25 18.50
2x2x2 Cube First round 23 5.41   6.57   6.59 6.81 6.30 5.41 10.56
Pyraminx Final 19 12.90   17.13   21.91 12.97 12.90 DNF 16.52
Christie Mertz    USA
Christie Mertz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 1:22.13   1:31.50   1:27.22 1:27.33 1:22.13 DNF 1:39.94
Corey Sakowski    USA
Corey Sakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.90   14.76   18.40 13.61 13.80 12.90 16.88
First round 13 11.84   14.00   18.03 13.52 11.84 16.38 12.11
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:00.19   1:03.19   1:07.78 1:00.19 1:00.31 1:14.16 1:01.47
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:56.59   2:01.01   2:08.59 1:59.68 1:56.59 2:04.52 1:58.84
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:30.44   1:54.40   1:30.44 2:20.21 1:52.56
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 20.03   24.16   24.66 20.03 26.78 21.03 27.41
Pyraminx Final 3 5.78   6.35   6.15 5.78 6.53 7.03 6.38
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.46   10.75   9.46 9.68 12.88 9.69 DNF
Second round 1 9.53   10.71   11.53 11.03 10.90 9.53 10.21
First round 1 9.15   9.90   10.71 10.34 9.47 9.90 9.15
2x2x2 Cube Final 1 2.63   4.20   2.63 4.22 4.34 6.13 4.05
First round 3 3.55   3.70   3.81 4.31 3.68 3.61 3.55
4x4x4 Cube Combined Final 2 33.88   40.07   42.46 41.06 36.69 45.55 33.88
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:04.63   1:12.36   1:17.61 1:04.63 1:11.84 1:17.68 1:07.63
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 14.61   23.01   14.61 17.80 25.44 25.80 27.44
Pyraminx Final 2 5.06   6.26   5.43 5.88 7.47 5.06 8.77
Rubik's Magic Final 24 1.02   DNF   1.75 DNF 1.44 1.02 DNF
Master Magic Final 12 4.46   5.81   7.36 7.13 4.80 5.50 4.46
Dan Selzer    USA
Dan Selzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.80   12.78   13.33 11.80 13.13 11.90 13.30
Second round 8 10.33   12.93   13.80 10.33 12.28 18.36 12.71
First round 2 11.00   11.72   11.77 11.34 12.05 14.03 11.00
2x2x2 Cube First round 16 4.75   5.33   5.06 5.03 4.75 5.90 6.75
4x4x4 Cube Combined Final 3 40.97   44.16   47.47 50.77 41.28 43.72 40.97
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:39.93   1:44.03   1:43.47 1:47.18 1:41.44 1:39.93 2:13.19
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 20.58   24.17   26.46 26.83 22.22 20.58 23.84
Pyraminx Final 8 7.22   10.52   7.22 8.55 8.86 14.16 DNF
Rubik's Magic Final 15 1.72   2.96   4.08 2.68 2.11 1.72 7.22
Master Magic Final 11 5.05   5.79   5.05 6.19 5.63 6.05 5.68
David Chao    USA
David Chao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 15.40   19.41   18.84 23.59 15.40 20.43 18.97
2x2x2 Cube First round 33 5.78   8.95   9.58 5.78 DNF 7.05 10.21
David Choi    USA
David Choi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 20.86   25.54   20.86 22.86 32.71 31.21 22.55
2x2x2 Cube First round 37 4.53   11.46   8.46 12.96 12.97 15.58 4.53
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:29.15     1:29.15 1:53.97
5x5x5 Cube Combined Final 23 2:41.27     2:41.27 3:32.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 28 1:02.94     1:29.75 1:02.94
Debbie Hontz    USA
Debbie Hontz
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 51 33.16   50.34   DNF 57.00 33.16 42.18 51.84
Deniz Atak    USA
Deniz Atak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.63   13.58   15.84 13.86 13.38 13.50 12.63
Second round 4 10.97   12.54   11.56 16.69 10.97 13.21 12.84
First round 4 10.75   11.80   11.80 15.30 12.40 10.75 11.19
2x2x2 Cube Final 12 5.86   DNF   5.86 DNF DNF DNS DNS
First round 10 3.22   4.71   3.22 7.77 5.84 3.25 5.05
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:06.93   1:18.88   1:18.55 1:14.59 1:23.50 1:06.93 2:51.55
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:14.16   2:27.94   2:23.11 2:14.16 2:40.69 2:29.80 2:30.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 35.16     49.58 35.16
Diego Abril    Peru
Diego Abril
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 34.56   39.94   40.00 46.33 34.56 41.28 38.53
Rubik's Magic Final 11 1.84   2.53   3.30 1.84 1.97 2.33 4.58
Elise Mertz    USA
Elise Mertz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 48.46   53.23   53.11 48.46 1:03.21 49.16 57.41
2x2x2 Cube First round 45 10.94   16.63   10.94 17.00 22.86 17.86 15.02
Ethan Crislip    USA
Ethan Crislip
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.27   11.38   12.15 10.58 12.05 11.50 10.27
Second round 2 10.22   12.36   11.56 12.59 12.93 16.59 10.22
First round 3 10.30   11.76   10.30 12.18 12.09 11.02 12.40
2x2x2 Cube Final 11 2.88   6.58   6.40 4.30 9.05 2.88 9.97
First round 6 2.52   4.06   2.91 4.53 5.08 2.52 4.74
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:14.31   1:18.99   1:14.31 1:16.28 DNF 1:21.34 1:19.36
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 13.16   17.94   18.68 13.16 22.83 18.84 16.31
Evan Liu    USA
Evan Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.33   12.57   13.93 11.52 15.06 11.33 12.25
Second round 5 11.44   12.63   11.44 12.91 12.69 12.28 13.50
First round 8 11.61   12.81   14.63 13.96 11.61 12.68 11.78
2x2x2 Cube Final 8 4.27   6.47   8.80 9.03 4.27 5.68 4.93
First round 9 3.11   4.67   8.68 3.69 3.11 6.15 4.16
4x4x4 Cube Combined Final 4 44.00   52.21   52.13 52.52 52.00 44.00 52.50
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:31.06   1:37.48   1:47.52 1:32.25 1:32.66 1:31.06 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:01.83   DNF   2:01.83 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 22.94   24.62   25.36 24.19 22.94 24.31 29.80
Pyraminx Final 4 3.52   6.67   3.52 5.50 7.71 6.80 9.41
Master Magic Final 1 2.34   3.00   3.86 2.41 2.34 3.13 3.46
Felix Lee    USA
Felix Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.68   12.35   12.44 13.38 11.68 12.30 12.30
Second round 9 12.41   13.31   16.55 12.50 13.52 13.90 12.41
First round 10 11.84   13.19   15.43 12.44 14.33 12.80 11.84
2x2x2 Cube Final 2 3.55   4.32   5.06 3.68 4.69 3.55 4.58
First round 4 2.59   3.78   3.69 2.59 3.80 3.86 4.18
4x4x4 Cube Combined Final 5 49.59   57.96   59.96 56.36 57.55 1:00.25 49.59
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:42.91   1:52.32   2:01.34 1:51.77 1:43.86 1:42.91 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:55.28   DNF   1:55.28 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 22.03   26.74   22.03 26.66 34.30 28.91 24.66
Pyraminx Final 1 3.28   4.61   4.08 5.43 3.28 5.63 4.31
Gregory Rogers    USA
Gregory Rogers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 22.72   27.75   25.08 29.81 32.43 22.72 28.36
2x2x2 Cube First round 31 4.47   8.65   8.30 4.47 11.84 8.33 9.33
HaoMin SiMa    USA
HaoMin SiMa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 53.69   1:08.69   1:38.15 1:13.72 1:03.84 53.69 1:08.52
2x2x2 Cube First round 49 12.00   28.62   33.21 37.61 18.50 12.00 34.15
Ishmam Mirza    USA
Ishmam Mirza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 13.69   16.24   15.15 13.69 14.05 19.53 DNF
First round 21 13.83   16.66   17.38 16.33 16.33 17.31 13.83
2x2x2 Cube First round 14 3.52   5.25   3.97 3.81 7.96 3.52 8.40
4x4x4 Cube Combined Final 8 54.77   1:01.91   1:01.05 DNF 54.77 1:01.38 1:03.30
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:44.00   1:56.83   2:16.11 1:58.33 1:44.00 1:48.65 2:03.50
Rubik's Magic Final 5 1.46   2.02   2.31 2.33 1.46 2.15 1.59
Master Magic Final 2 2.52   3.28   2.52 2.59 2.53 4.72 DNF
Jonathan Lin    USA
Jonathan Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.65   14.83   14.65 14.80 16.72 14.80 14.90
First round 16 12.97   15.56   15.72 14.31 16.66 17.90 12.97
2x2x2 Cube Final 4 3.91   4.76   3.91 5.77 5.18 4.27 4.84
First round 11 3.61   4.96   5.80 7.47 3.61 4.34 4.75
4x4x4 Cube Combined Final 15 57.94   1:13.49   1:37.75 1:09.25 1:00.61 1:30.61 57.94
5x5x5 Cube Combined Final 25 2:54.09     DNF 2:54.09
3x3x3 Blindfolded Final 7 3:31.97   DNF   5:09.33 3:31.97 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 36.56     36.56 36.91
Pyraminx Final 7 8.02   9.27   10.25 8.02 8.86 23.65 8.69
Rubik's Magic Final 8 1.86   2.24   2.06 1.94 1.86 2.71 5.08
Master Magic Final 13 4.46   6.03   7.00 5.55 6.53 4.46 6.02
Joseph Ugarte    USA
Joseph Ugarte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 17.43   20.29   20.38 21.68 17.43 21.22 19.28
2x2x2 Cube First round 29 5.22   8.40   8.97 8.46 7.78 5.22 9.25
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:43.35     DNF 1:43.35
5x5x5 Cube Combined Final 27 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 42.55     42.55 58.05
Joshua Larson    USA
Joshua Larson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.81   16.16   14.90 17.16 12.81 16.41 17.41
First round 20 13.44   16.38   18.28 16.27 32.31 14.58 13.44
2x2x2 Cube First round 18 4.05   5.86   5.96 5.81 8.69 5.81 4.05
4x4x4 Cube Combined Final 10 56.47   1:02.61   56.63 56.47 1:07.46 1:06.96 1:04.25
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:56.88   2:04.63   2:01.46 1:56.88 2:14.00 1:58.43 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 52.94     52.94 1:06.96
Joshua Santos    USA
Joshua Santos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 34.71   37.09   34.77 34.71 1:00.76 39.77 36.72
2x2x2 Cube First round 43 6.68   13.85   21.08 13.11 6.68 11.93 16.50
Rubik's Magic Final 2 1.36   1.64   1.46 1.36 1.47 6.33 2.00
Justin Hung    USA
Justin Hung
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 32.56   34.60   36.21 48.97 33.05 34.55 32.56
Kamaru-Deen Lawal    Nigeria
Kamaru-Deen Lawal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.13   12.82   13.66 12.63 13.86 12.13 12.16
Second round 7 12.28   12.89   12.28 12.68 12.97 13.03 13.02
First round 5 9.33   AfR 12.21   13.41 12.06 11.27 13.31 9.33
2x2x2 Cube Final 9 3.80   6.48   6.52 5.19 DNF 3.80 7.72
First round 2 2.94   3.50   AfR 2.94 3.84 3.66 3.71 3.13
4x4x4 Cube Combined Final 9 54.50   NR 1:02.34   1:03.21 DNF 1:00.66 1:03.16 54.50
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:25.09     DNF 2:25.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 19.08   NR 25.50   NR 37.27 26.15 19.08 22.02 28.33
Keaton Ellis    USA
Keaton Ellis
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:38.81   1:47.61   1:51.25 1:52.03 1:44.09 1:38.81 1:47.50
Kenneth Hargadon    USA
Kenneth Hargadon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 21.83   25.31   30.40 34.11 22.84 22.68 21.83
2x2x2 Cube First round 44 8.58   14.56   8.58 15.58 16.16 12.34 15.75
4x4x4 Cube Combined Final 34 2:05.05     DNF 2:05.05
Kevin Costello III    USA
Kevin Costello III
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.16   12.68   11.16 13.31 17.38 12.80 11.93
Second round 3 9.72   12.54   12.34 12.20 13.09 14.80 9.72
First round 7 11.47   12.52   12.15 12.75 12.65 11.47 14.44
2x2x2 Cube Final 3 3.75   4.36   5.69 4.43 3.75 4.31 4.33
First round 7 3.36   4.21   4.00 5.18 3.36 3.44 6.34
4x4x4 Cube Combined Final 1 36.72   38.98   36.83 44.09 41.77 36.72 38.33
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:27.08   1:33.34   1:40.16 1:27.08 1:31.03 1:30.46 1:38.52
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 19.44   23.82   29.59 19.44 22.96 24.46 24.03
Pyraminx Final 9 6.72   10.80   12.34 12.91 6.72 9.11 10.94
Kian Barry    USA
Kian Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.56   14.71   16.81 11.56 14.43 12.88 20.46
First round 15 12.08   15.37   12.08 16.52 16.72 14.80 14.80
2x2x2 Cube First round 21 5.69   6.32   5.69 16.61 6.34 5.84 6.77
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:03.11   1:07.19   1:05.63 1:09.33 1:03.11 1:08.83 1:07.11
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:49.55   1:52.87   2:13.80 1:55.86 1:49.69 1:53.05 1:49.55
3x3x3 Blindfolded Final 8 3:36.43   DNF   DNF DNF 3:36.43
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 18.27   25.32   29.61 41.72 23.03 18.27 23.31
Pyraminx Final 27 9.46   DNF   DNF 12.77 14.69 DNF 9.46
Kobe Balin    USA
Kobe Balin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 21.08   25.42   24.63 21.08 26.80 31.60 24.84
2x2x2 Cube First round 27 6.19   7.21   6.31 6.19 7.11 8.28 8.21
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:45.00     1:45.00 1:48.16
5x5x5 Cube Combined Final 24 2:49.03     DNF 2:49.03
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 51.40     59.06 51.40
Pyraminx Final 17 11.61   15.61   11.61 17.16 12.25 17.63 17.43
Rubik's Magic Final 4 1.34   1.68   1.40 2.13 DNF 1.52 1.34
Master Magic Final 17 2.34   DNF   2.94 DNF DNF 2.59 2.34
Kyle Yamaguchi    USA
Kyle Yamaguchi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 53.91   58.20   57.05 1:02.55 1:01.08 56.47 53.91
2x2x2 Cube First round 47 12.97   21.31   12.97 26.52 14.88 26.75 22.52
Rubik's Magic Final 9 1.50   2.25   1.50 2.28 1.52 2.96 DNF
Liam Roerick    USA
Liam Roerick
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 1:38.30   1:49.69   1:42.33 1:45.02 DNF 2:01.72 1:38.30
2x2x2 Cube First round 48 21.69   25.24   28.86 53.75 24.19 21.69 22.68
Rubik's Magic Final 22 2.38   5.00   2.38 DNF 2.43 9.52 3.06
Mike Kotch    USA
Mike Kotch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.19   11.62   11.28 13.25 11.40 12.19 10.19
Second round 10 12.75   13.44   12.75 14.93 13.71 13.77 12.84
First round 6 11.21   12.46   13.02 11.21 12.77 11.59 DNF
2x2x2 Cube Final 10 3.18   6.54   3.18 8.19 6.55 5.94 7.13
First round 1 2.44   3.13   2.71 2.44 4.69 2.80 3.88
4x4x4 Cube Combined Final 7 53.46   1:00.30   59.47 1:05.18 53.46 1:01.56 59.86
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:56.44   2:10.44   2:20.68 2:10.18 2:13.80 2:07.34 1:56.44
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:02.55   DNF   2:02.55 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 25.66   29.64   25.66 33.94 28.21 31.30 29.41
Pyraminx Final 13 7.88   12.89   DNF 11.69 7.88 14.56 12.43
Rubik's Magic Final 18 2.13   3.29   4.34 2.13 DNF 3.09 2.43
Master Magic Final 8 4.90   5.47   5.03 7.46 4.90 5.83 5.55
Nabbas Mughal    USA
Nabbas Mughal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 43.84   47.60   45.53 47.63 DNF 49.63 43.84
2x2x2 Cube First round 46 10.43   18.75   10.43 19.33 19.11 DNF 17.80
Rubik's Magic Final 7 1.97   2.19   2.08 2.50 4.08 2.00 1.97
Master Magic Final 14 5.72   7.03   9.34 6.36 5.72 6.88 7.86
Nat Baylon    USA
Nat Baylon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.93   11.96   13.34 10.93 11.15 11.65 13.09
Second round 12 12.78   14.22   16.43 13.09 12.78 16.21 13.36
First round 11 12.27   13.70   12.27 12.72 13.91 14.46 16.75
2x2x2 Cube First round 15 4.71   5.29   5.41 4.71 5.31 5.16 6.11
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:15.30     1:17.16 1:15.30
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:07.28   2:12.84   2:08.36 2:14.77 2:15.38 2:16.65 2:07.28
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 24.08   24.60   25.25 24.44 24.47 24.90 24.08
Rubik's Magic Final 26 2.36   DNF   3.77 2.36 2.41 DNF DNF
Nate Mertz    USA
Nate Mertz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 5:16.09   DNF   DNF DNF 5:16.09 DNF 7:09.50
Nathan Palmer    USA
Nathan Palmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 31.11   51.12   1:04.65 48.61 31.11 54.88 49.88
2x2x2 Cube First round 38 7.25   11.86   7.25 15.77 8.40 16.21 11.41
Pyraminx Final 23 14.13   22.34   18.22 24.80 14.13 31.97 24.00
Neelnavo Kar    USA
Neelnavo Kar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.22   19.09   20.05 18.25 21.19 18.96 16.22
First round 24 16.66   19.03   18.59 18.40 16.66 21.50 20.11
2x2x2 Cube First round 25 5.90   6.85   7.41 6.59 10.75 5.90 6.55
4x4x4 Cube Combined Final 32 2:01.05     DNF 2:01.05
3x3x3 Blindfolded Final 10 7:03.21   DNF   7:03.21 7:33.05 DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 41.08     50.59 41.08
Pyraminx Final 18 8.84   16.82   DNF 14.28 8.84 12.34 23.83
Nick Rech    USA
Nick Rech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 16.53   17.39   17.55 16.53 18.21 18.08 16.53
First round 18 14.34   15.74   15.52 16.22 15.47 14.34 17.30
2x2x2 Cube First round 20 3.19   6.29   4.27 7.83 7.44 3.19 7.15
4x4x4 Cube Combined Final 12 55.27   1:06.00   1:04.78 1:09.08 1:05.00 55.27 1:08.21
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:56.03   1:59.99   1:56.03 1:59.08 2:03.46 2:20.38 1:57.44
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:42.59   DNF   2:42.59 DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 23.44   28.78   24.36 23.44 37.02 32.40 29.58
Niyi Adeleye    USA
Niyi Adeleye
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 1:42.00   2:03.62   DNF 2:02.21 2:20.34 1:48.30 1:42.00
Noah Ayala    USA
Noah Ayala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 28.36   31.69   35.47 32.16 29.61 28.36 33.30
2x2x2 Cube First round 30 5.56   8.64   10.21 6.22 5.56 9.50 12.47
4x4x4 Cube Combined Final 33 2:02.00     DNF 2:02.00
Pyraminx Final 26 25.58   34.29   30.86 25.58 1:16.08 42.65 29.36
Owen Davies    USA
Owen Davies
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 30.09   DNF   34.69 36.22 DNF 30.09 DNF
2x2x2 Cube First round 41 10.80   12.61   10.86 11.61 DNF 10.80 15.36
Rafee Mirza    USA
Rafee Mirza
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 35 7.09   10.62   11.44 9.97 11.93 10.46 7.09
Rubik's Magic Final 14 1.25   2.87   2.28 1.25 3.78 2.55 DNF
Master Magic Final 4 2.81   4.41   3.83 4.68 2.81 4.71 4.80
Reid Flasinski    USA
Reid Flasinski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 17.43   19.88   19.90 19.93 19.81 21.44 17.43
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:23.11     1:23.11 1:30.15
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:35.90     2:35.90 2:41.47
3x3x3 Blindfolded Final 9 5:16.71   DNF   5:16.71 DNF 9:09.30
Robert Mulla    USA
Robert Mulla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 26.09   30.71   32.56 28.78 32.13 31.22 26.09
Ryan McCune    USA
Ryan McCune
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 18.59   21.32   19.66 21.75 18.59 24.28 22.56
First round 23 16.88   18.80   19.88 19.53 17.00 24.71 16.88
2x2x2 Cube First round 28 5.97   8.06   7.80 6.19 10.18 5.97 11.52
4x4x4 Cube Combined Final 35 2:19.11     2:19.11 2:23.08
5x5x5 Cube Combined Final 22 2:40.72     DNF 2:40.72
Rubik's Magic Final 12 2.05   2.59   2.44 3.05 2.27 DNF 2.05
Master Magic Final 16 6.53   8.29   8.93 8.18 DNF 7.75 6.53
Sam Bove    USA
Sam Bove
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 18.55   21.06   21.52 22.83 18.55 18.84 37.68
Sam Shinn    USA
Sam Shinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 18.63   21.04   22.44 22.50 19.61 18.63 21.06
2x2x2 Cube Final 7 5.11   5.54   6.03 6.55 5.11 5.28 5.30
First round 12 4.27   5.02   6.81 5.72 4.90 4.27 4.44
4x4x4 Cube Combined Final 36 2:29.16     DNF 2:29.16
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 47.50     1:01.05 47.50
Rubik's Magic Final 3 1.30   1.66   1.41 1.30 1.77 2.59 1.80
Master Magic Final 3 3.31   4.33   3.56 5.43 4.11 3.31 5.33
Sanjay Bhatia    USA
Sanjay Bhatia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 26.75   31.21   DNF 28.68 33.38 26.75 31.56
Scott Wu    USA
Scott Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.72   15.33   15.36 15.09 13.72 15.72 15.55
First round 14 13.58   15.28   15.27 15.63 14.93 13.58 19.71
2x2x2 Cube First round 17 4.66   5.59   5.13 9.53 5.36 4.66 6.28
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:32.13     1:32.13 1:38.66
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:25.36     2:25.36 2:29.77
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 23.31   26.90   29.08 23.31 23.50 29.93 28.11
Pyraminx Final 14 11.09   14.17   11.09 13.09 2:15.55 17.77 11.66
Rubik's Magic Final 21 3.31   4.50   3.84 3.31 7.13 5.75 3.90
Sungyeon Yoo    USA
Sungyeon Yoo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 20.81   DNF   DNF 31.12 DNF 20.81 27.22
Terra Hickman    USA
Terra Hickman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 21.33   23.56   25.30 30.58 21.33 22.03 23.36
2x2x2 Cube First round 32 7.47   8.72   7.59 8.97 7.47 DNF 9.59
4x4x4 Cube Combined Final 31 1:51.80     1:51.80 1:54.13
5x5x5 Cube Combined Final 27 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 26 54.16     54.16 1:12.59
Pyraminx Final 15 11.46   14.23   13.33 16.03 11.46 16.13 13.34
Rubik's Magic Final 6 1.36   2.03   2.03 1.36 2.44 3.21 1.61
Master Magic Final 7 4.63   5.47   DNF 5.19 4.63 5.56 5.65
Timothy Packard    USA
Timothy Packard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.02   16.03   15.71 16.96 15.02 17.03 15.43
First round 22 16.34   18.46   16.34 21.18 17.66 17.16 20.55
2x2x2 Cube First round 26 4.96   7.07   8.40 4.96 6.69 9.30 6.11
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:16.59     1:16.59 1:29.56
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:29.27     2:29.27 2:39.31
Pyraminx Final 11 10.19   11.20   13.36 10.19 11.05 11.90 10.66
Tom Burke    USA
Tom Burke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 30.68   34.23   31.69 30.68 36.72 34.27 38.96
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Tommy Szeliga    USA
Tommy Szeliga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 26.72   30.29   27.50 30.65 32.71 26.72 37.21
2x2x2 Cube First round 40 5.06   12.15   13.63 15.72 8.00 5.06 14.81
4x4x4 Cube Combined Final 37 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 20 9.86   17.36   17.00 30.18 18.63 16.46 9.86
Ty Fajardo    USA
Ty Fajardo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 40.01   DNF   DNF 55.94 40.01 DNF 1:41.09
Rubik's Magic Final 19 2.52   3.58   3.09 3.86 2.52 3.80 3.86
Will Callan    USA
Will Callan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 27.15   28.86   29.97 29.19 27.43 DNF 27.15
2x2x2 Cube First round 42 6.11   13.30   13.55 16.69 6.11 11.84 14.52
4x4x4 Cube Combined Final 37 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 22 12.61   18.89   20.38 17.38 18.90 12.61 21.18