Caltech Fall competition 2004

Date City WCA LInk
2004-10-16  USA, Pasadena, California Caltech Fall 2004

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 15.28  Brent Morgan 19.72  Leyan Lo 20.19
 4x4x4 Cube  Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 1:16.39  Yin Jia Qiu 2:02.23  Bill McGaugh 2:56.76
 3x3x3 Blindfolded  Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 3:10.54  Leyan Lo 6:19.33
 3x3x3 One-Handed  Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 39.25  Yin Jia Qiu 46.84  Rishi Kumar 56.41
       Rubik's Magic  Kenneth Brandon 1.90  Kevin Brandon 1.96
       Master Magic  Sunil Pedapudi 5.16  Kevin Brandon 6.07  Kenneth Brandon 8.03
  Rubik's Cube   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 12.75      Japan 14.50 15.94 12.75
2 Brent Morgan 17.85      USA 17.85 21.90 20.89
3 Leyan Lo 18.55      USA 18.55 26.54 25.29
4 Tyson Mao (毛台勝) 20.47      USA 20.74 21.83 20.47
5 Yin Jia Qiu 20.89   NR    China 21.74 20.89 28.42
6 Lars Petrus 23.01      Sweden 23.01 25.96 30.82
7 Kyle Allaire 24.34      USA 27.85 24.34 26.47
8 Frank Chang 24.41      USA 25.09 24.41 DNF
9 Rishi Kumar 26.15      USA 44.14 37.32 26.15
10 Kenneth Brandon 26.71      USA 30.50 26.71 27.64
11 Sunil Pedapudi 27.52      USA 32.19 27.52 35.45
12 Joseph Liao 27.93      USA 30.29 27.93 30.21
13 Alex Datuin 28.48      USA 29.88 30.58 28.48
14 Parker Gaitley 29.46      USA 30.80 31.55 29.46
15 Eric Kwak 31.31      USA 40.63 31.31 40.29
16 Adam Zamora 32.06      USA 32.06 35.05 37.25
17 Paul Lin 32.23      USA 32.89 32.23 33.67
18 Bill McGaugh 32.70      USA 1:05.82 37.58 32.70
19 Ryan Patricio 32.82      USA 32.82 36.43 36.45
20 Shelley Chang 35.95      USA 49.90 36.72 35.95
21 Michael Grimsley 36.58      USA 40.03 36.58 43.97
22 Roger Lee 40.07      USA 51.47 1:11.42 40.07
23 Clif Wu 40.11      USA DNF 50.39 40.11
24 Eric Wu 40.69      USA 44.01 50.56 40.69
25 Chun Hei Uwe Wong 42.07   NR    Hong Kong 43.12 42.07 46.31
26 Mark Polinkovsky (Марк Полинковский) 52.37      USA 57.17 1:04.69 52.37
27 Shane Gaitley 55.79      USA 1:25.95 1:10.75 55.79
28 Derek Ouyang 58.56      USA 58.56 1:44.80 1:00.99
29 John Seo 1:00.42      USA 1:12.15 1:19.97 1:00.42
30 Kevin Brandon 1:01.49      USA 1:01.49 1:10.94 1:20.60
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 13.16   14.52   WR  Japan 13.16 13.77 15.49 14.29 15.60
2 Brent Morgan 17.07   19.72    USA 19.40 19.86 19.89 17.07 21.45
3 Tyson Mao (毛台勝) 20.24   21.60    USA 27.95 21.27 22.20 20.24 21.34
4 Leyan Lo 20.04   23.04    USA 25.24 23.79 20.04 20.50 24.83
5 Yin Jia Qiu 20.75   NR 23.94   NR  China 24.59 25.50 21.74 20.75 26.50
6 Lars Petrus 20.36   25.35    Sweden 25.94 28.08 25.31 20.36 24.80
7 Joseph Liao 20.34   25.57    USA 31.45 20.34 27.76 24.26 24.68
8 Kenneth Brandon 24.81   26.73    USA 24.98 26.89 42.58 24.81 28.33
9 Kyle Allaire 25.00   26.80    USA 38.06 26.01 25.00 25.62 28.77
10 Frank Chang 25.52   26.82    USA 27.85 25.52 27.09 25.52 30.33
11 Sunil Pedapudi 25.68   29.86    USA 31.26 27.66 34.48 25.68 30.66
12 Parker Gaitley 26.92   31.06    USA 30.32 37.43 26.92 34.35 28.51
13 Rishi Kumar 28.74   31.87    USA 35.78 29.94 38.51 28.74 29.88
14 Alex Datuin 29.67   32.49    USA 36.18 31.42 29.86 29.67 48.45
15 Adam Zamora 30.92   34.74    USA 33.79 38.79 30.92 34.12 36.31
16 Eric Kwak 35.43   37.16    USA 37.21 35.43 41.06 35.98 38.28
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 13.73   15.28    Japan 17.90 15.69 14.38 15.76 13.73
2 Brent Morgan 16.76   19.72    USA 18.79 21.18 19.18 16.76 21.52
3 Leyan Lo 18.63   20.19    USA 19.94 21.63 18.63 20.43 20.21
4 Tyson Mao (毛台勝) 20.47   21.33    USA 20.81 22.13 23.92 20.47 21.05
5 Yin Jia Qiu 21.22   23.31   NR  China 23.29 DNF 24.10 21.22 22.53
6 Lars Petrus 21.32   24.76    Sweden 25.16 24.83 24.30 21.32 25.77
7 Joseph Liao 22.71   25.17    USA 27.46 22.71 23.54 34.77 24.51
8 Kenneth Brandon 26.71   27.13    USA 27.16 26.88 28.02 26.71 27.35
  4x4x4 Cube   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 1:16.69   AsR    Japan 1:16.69 1:43.43
2 Yin Jia Qiu 1:46.98   NR    China 1:58.64 1:46.98
3 Bill McGaugh 2:19.77      USA 2:19.77 2:54.70
4 Sunil Pedapudi 2:47.32      USA 3:30.43 2:47.32
5 Kenneth Brandon 2:51.92      USA 3:48.24 2:51.92
6 Adam Zamora 2:56.04      USA 2:57.56 2:56.04
7 Brent Morgan 3:03.70      USA DNF 3:03.70
8 Kyle Allaire 3:15.16      USA 3:15.16 4:06.20
  4x4x4 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 1:15.32   AsR 1:16.39   AsR  Japan 1:16.89 1:16.95 1:15.32
2 Yin Jia Qiu 1:56.50   2:02.23   NR  China 1:56.50 2:07.92 2:02.27
3 Bill McGaugh 2:42.17   2:56.76    USA 3:24.59 2:42.17 2:43.52
4 Sunil Pedapudi 2:56.37   3:07.95    USA 2:56.37 2:56.92 3:30.55
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 3:10.54   WR DNF    Japan 3:11.83 3:10.54 DNF
2 Leyan Lo 6:19.33   DNF    USA 6:19.33 DNF DNF
3 Brent Morgan DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
3 Yin Jia Qiu DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rishi Kumar 34.32      USA DNF 34.32
2 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 36.87   AsR    Japan 37.49 36.87
3 Lars Petrus 44.98   ER    Sweden 1:10.65 44.98
4 Yin Jia Qiu 52.69   NR    China 52.69 59.39
5 Leyan Lo 56.24      USA 1:00.76 56.24
6 Brent Morgan 1:05.28      USA 1:15.33 1:05.28
7 Joseph Liao 1:49.15      USA 1:49.15 3:08.77
8 Sunil Pedapudi 1:53.29      USA 1:53.29 3:34.65
9 Shelley Chang 1:53.83      USA 1:53.83 3:34.14
10 Eric Kwak 1:54.89      USA 1:54.89 2:08.23
11 Parker Gaitley 2:00.72      USA 2:15.58 2:00.72
12 Frank Chang 2:01.10      USA 2:12.01 2:01.10
13 Chun Hei Uwe Wong 2:10.23   NR    Hong Kong 2:15.61 2:10.23
14 John Seo 2:33.95      USA 2:33.95 3:14.89
15 Derek Ouyang 2:45.87      USA DNF 2:45.87
  3x3x3 One-Handed   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 31.61   AsR 39.25   WR  Japan 40.89 31.61 45.25
2 Yin Jia Qiu 44.92   NR 46.84   NR  China 45.25 44.92 50.35
3 Rishi Kumar 48.61   56.41   NAR  USA 59.95 1:00.67 48.61
4 Leyan Lo 42.78   58.11    USA 55.52 42.78 1:16.02
5 Lars Petrus 1:10.56   1:14.24   ER  Sweden 1:20.46 1:11.70 1:10.56
        Rubik's Magic   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kenneth Brandon 1.90   NAR    USA 1.90 2.61 2.08
2 Kevin Brandon 1.96      USA 3.95 1.96 DNF
        Master Magic   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sunil Pedapudi 5.16   WR    USA 6.90 6.65 5.16
2 Kevin Brandon 6.07      USA 6.07 8.81 6.81
3 Kenneth Brandon 8.03      USA 8.75 8.03 DNF
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 30.92   34.74   33.79 38.79 30.92 34.12 36.31
First round 16 32.06     32.06 35.05 37.25
4x4x4 Cube First round 6 2:56.04     2:57.56 2:56.04
Alex Datuin    USA
Alex Datuin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 29.67   32.49   36.18 31.42 29.86 29.67 48.45
First round 13 28.48     29.88 30.58 28.48
Bill McGaugh    USA
Bill McGaugh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 32.70     1:05.82 37.58 32.70
4x4x4 Cube Final 3 2:42.17   2:56.76   3:24.59 2:42.17 2:43.52
First round 3 2:19.77     2:19.77 2:54.70
Brent Morgan    USA
Brent Morgan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 16.76   19.72   18.79 21.18 19.18 16.76 21.52
Second round 2 17.07   19.72   19.40 19.86 19.89 17.07 21.45
First round 2 17.85     17.85 21.90 20.89
4x4x4 Cube First round 7 3:03.70     DNF 3:03.70
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 6 1:05.28     1:15.33 1:05.28
Chun Hei Uwe Wong    Hong Kong
Chun Hei Uwe Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 42.07   NR   43.12 42.07 46.31
3x3x3 One-Handed First round 13 2:10.23   NR   2:15.61 2:10.23
Clif Wu    USA
Clif Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 40.11     DNF 50.39 40.11
Derek Ouyang    USA
Derek Ouyang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 58.56     58.56 1:44.80 1:00.99
3x3x3 One-Handed First round 15 2:45.87     DNF 2:45.87
Eric Kwak    USA
Eric Kwak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 35.43   37.16   37.21 35.43 41.06 35.98 38.28
First round 15 31.31     40.63 31.31 40.29
3x3x3 One-Handed First round 10 1:54.89     1:54.89 2:08.23
Eric Wu    USA
Eric Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 40.69     44.01 50.56 40.69
Frank Chang    USA
Frank Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 25.52   26.82   27.85 25.52 27.09 25.52 30.33
First round 8 24.41     25.09 24.41 DNF
3x3x3 One-Handed First round 12 2:01.10     2:12.01 2:01.10
John Seo    USA
John Seo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 1:00.42     1:12.15 1:19.97 1:00.42
3x3x3 One-Handed First round 14 2:33.95     2:33.95 3:14.89
Joseph Liao    USA
Joseph Liao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 22.71   25.17   27.46 22.71 23.54 34.77 24.51
Second round 7 20.34   25.57   31.45 20.34 27.76 24.26 24.68
First round 12 27.93     30.29 27.93 30.21
3x3x3 One-Handed First round 7 1:49.15     1:49.15 3:08.77
Kenneth Brandon    USA
Kenneth Brandon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 26.71   27.13   27.16 26.88 28.02 26.71 27.35
Second round 8 24.81   26.73   24.98 26.89 42.58 24.81 28.33
First round 10 26.71     30.50 26.71 27.64
4x4x4 Cube First round 5 2:51.92     3:48.24 2:51.92
Rubik's Magic Final 1 1.90   NAR   1.90 2.61 2.08
Master Magic Final 3 8.03     8.75 8.03 DNF
Kevin Brandon    USA
Kevin Brandon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 1:01.49     1:01.49 1:10.94 1:20.60
Rubik's Magic Final 2 1.96     3.95 1.96 DNF
Master Magic Final 2 6.07     6.07 8.81 6.81
Kyle Allaire    USA
Kyle Allaire
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 25.00   26.80   38.06 26.01 25.00 25.62 28.77
First round 7 24.34     27.85 24.34 26.47
4x4x4 Cube First round 8 3:15.16     3:15.16 4:06.20
Lars Petrus    Sweden
Lars Petrus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 21.32   24.76   25.16 24.83 24.30 21.32 25.77
Second round 6 20.36   25.35   25.94 28.08 25.31 20.36 24.80
First round 6 23.01     23.01 25.96 30.82
3x3x3 One-Handed Final 5 1:10.56   1:14.24   ER 1:20.46 1:11.70 1:10.56
First round 3 44.98   ER   1:10.65 44.98
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 18.63   20.19   19.94 21.63 18.63 20.43 20.21
Second round 4 20.04   23.04   25.24 23.79 20.04 20.50 24.83
First round 3 18.55     18.55 26.54 25.29
3x3x3 Blindfolded Final 2 6:19.33   DNF   6:19.33 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 42.78   58.11   55.52 42.78 1:16.02
First round 5 56.24     1:00.76 56.24
Mark Polinkovsky (Марк Полинковский)    USA
Mark Polinkovsky (Марк Полинковский)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 52.37     57.17 1:04.69 52.37
Michael Grimsley    USA
Michael Grimsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 36.58     40.03 36.58 43.97
Parker Gaitley    USA
Parker Gaitley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 26.92   31.06   30.32 37.43 26.92 34.35 28.51
First round 14 29.46     30.80 31.55 29.46
3x3x3 One-Handed First round 11 2:00.72     2:15.58 2:00.72
Paul Lin    USA
Paul Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 32.23     32.89 32.23 33.67
Rishi Kumar    USA
Rishi Kumar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 28.74   31.87   35.78 29.94 38.51 28.74 29.88
First round 9 26.15     44.14 37.32 26.15
3x3x3 One-Handed Final 3 48.61   56.41   NAR 59.95 1:00.67 48.61
First round 1 34.32     DNF 34.32
Roger Lee    USA
Roger Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 40.07     51.47 1:11.42 40.07
Ryan Patricio    USA
Ryan Patricio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 32.82     32.82 36.43 36.45
Shane Gaitley    USA
Shane Gaitley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 55.79     1:25.95 1:10.75 55.79
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 35.95     49.90 36.72 35.95
3x3x3 One-Handed First round 9 1:53.83     1:53.83 3:34.14
Shotaro Makisumi (牧角章太郎)    Japan
Shotaro Makisumi (牧角章太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 13.73   15.28   17.90 15.69 14.38 15.76 13.73
Second round 1 13.16   14.52   WR 13.16 13.77 15.49 14.29 15.60
First round 1 12.75     14.50 15.94 12.75
4x4x4 Cube Final 1 1:15.32   AsR 1:16.39   AsR 1:16.89 1:16.95 1:15.32
First round 1 1:16.69   AsR   1:16.69 1:43.43
3x3x3 Blindfolded Final 1 3:10.54   WR DNF   3:11.83 3:10.54 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 31.61   AsR 39.25   WR 40.89 31.61 45.25
First round 2 36.87   AsR   37.49 36.87
Sunil Pedapudi    USA
Sunil Pedapudi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 25.68   29.86   31.26 27.66 34.48 25.68 30.66
First round 11 27.52     32.19 27.52 35.45
4x4x4 Cube Final 4 2:56.37   3:07.95   2:56.37 2:56.92 3:30.55
First round 4 2:47.32     3:30.43 2:47.32
3x3x3 One-Handed First round 8 1:53.29     1:53.29 3:34.65
Master Magic Final 1 5.16   WR   6.90 6.65 5.16
Tyson Mao (毛台勝)    USA
Tyson Mao (毛台勝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 20.47   21.33   20.81 22.13 23.92 20.47 21.05
Second round 3 20.24   21.60   27.95 21.27 22.20 20.24 21.34
First round 4 20.47     20.74 21.83 20.47
Yin Jia Qiu    China
Yin Jia Qiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 21.22   23.31   NR 23.29 DNF 24.10 21.22 22.53
Second round 5 20.75   NR 23.94   NR 24.59 25.50 21.74 20.75 26.50
First round 5 20.89   NR   21.74 20.89 28.42
4x4x4 Cube Final 2 1:56.50   2:02.23   NR 1:56.50 2:07.92 2:02.27
First round 2 1:46.98   NR   1:58.64 1:46.98
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 44.92   NR 46.84   NR 45.25 44.92 50.35
First round 4 52.69   NR   52.69 59.39