Carnegie Mellon Spring 2013

Date City WCA LInk
2013-5-11  USA, Pittsburgh, Pennsylvania Carnegie Mellon Spring 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Dan Selzer 11.09  Evan Liu 12.54  Phillip Lewicki 13.54
 5x5x5 Cube  Evan Liu 1:33.23  Dan Selzer 1:35.61  Preston Nguyen 1:35.93
 7x7x7 Cube  Evan Liu 4:48.11  Preston Nguyen 5:12.44  Corey Sakowski 5:46.69
 3x3x3 One-Handed  Dan Selzer 18.68  Corey Sakowski 21.45  Preston Nguyen 22.19
 3x3x3 With Feet  Evan Liu 2:23.96  Corey Sakowski 2:54.82  Mason Langenderfer 3:44.49
 Rubik's Clock  Evan Liu 9.59  Vincent Pistelli 16.61  Mason Langenderfer 19.44
 Megaminx  Evan Liu 1:31.67  Corey Sakowski 1:39.23  Alese Devin 1:49.82
 Pyraminx  Corey Sakowski 6.41  Evan Liu 6.55  Dan Selzer 10.69
 Square-1  Evan Liu 26.31  Corey Sakowski 27.05  Dan Selzer 34.07
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 11.34   12.47    USA 12.00 13.68 12.92 11.34 12.49
2 Dan Selzer 11.95   12.75    USA 15.58 13.91 11.98 12.35 11.95
3 Phillip Lewicki 10.13   14.16    USA 16.64 15.38 13.93 13.17 10.13
4 Corey Sakowski 12.21   14.31    USA 12.50 15.47 15.46 12.21 14.98
5 Preston Nguyen 12.74   14.74    USA 18.04 13.05 15.47 12.74 15.70
6 Tolik Borisov 14.75   15.44    USA 16.73 14.75 16.40 14.75 15.16
7 Aaron Abramowitz 13.11   16.01    USA 13.11 14.61 16.61 16.80 DNF
8 Jim Mertens 15.41   18.17    USA 16.81 22.03 16.04 15.41 21.66
9 Alese Devin 18.40   19.21    USA 18.40 19.59 18.60 20.12 19.44
10 Cole Bishop 19.26   22.29    USA 24.43 21.29 21.16 28.45 19.26
11 Vincent Pistelli 18.27   22.34    USA 21.43 31.47 18.27 21.16 24.42
12 Mason Langenderfer 20.25   22.70    USA 23.31 21.05 20.25 23.73 24.35
13 Teller Coates 18.40   26.78    USA 22.47 37.96 50.27 18.40 19.92
14 Nikhil Behari 26.10   31.04    USA 29.23 32.41 33.54 31.48 26.10
15 Robert Jarsulic 24.55   37.93    USA 43.09 24.55 40.12 45.00 30.57
16 Nick Karis 27.21   38.00    USA 41.29 27.21 DNF 35.05 37.66
17 Chris Caudill 27.40   41.07    USA DNF 29.49 31.67 27.40 1:02.05
18 Nicholas DiDomenico 31.56   41.28    USA 44.47 45.58 36.88 31.56 42.49
19 Mac Mittereder 27.13   41.89    USA DNF 34.75 54.84 36.08 27.13
20 Jacob Kulp 36.99   44.53    USA 57.07 41.72 36.99 44.20 47.68
21 Nathan Dreger 39.87   47.50    USA 45.56 49.44 51.51 47.50 39.87
22 Victor Beloshetsky 39.48   47.58    USA 49.53 59.80 39.48 49.97 43.24
23 Nathaniel Wolf 42.82   51.10    USA 42.82 57.96 1:19.82 51.23 44.11
24 Geno Leone 49.71   53.66    USA 55.01 58.09 52.81 49.71 53.15
25 Ben Berger 42.46   59.74    USA 1:02.09 DNF 42.46 1:07.23 49.90
26 Daniel Cushman 58.08   1:06.68    USA 58.08 1:00.45 1:06.32 1:13.26 1:18.78
27 Sethu Prakasam 2:06.26   2:31.50    USA 2:41.97 2:45.55 2:06.98 3:14.38 2:06.26
28 Sean Brophy 2:16.21   2:33.82    USA 2:16.21 2:27.07 3:09.39 2:50.05 2:24.33
29 Jessica Cui 2:05.82   2:39.34    USA 3:31.39 2:49.92 2:37.94 2:05.82 2:30.16
30 David Mosco 39.26   DNF    USA DNF 54.78 DNF 39.26 46.15
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Selzer 11.13   12.19    USA 11.64 12.37 11.13 12.56 13.95
2 Preston Nguyen 12.06   13.59    USA 14.73 13.34 12.70 12.06 15.52
3 Evan Liu 10.15   13.70    USA 13.48 12.76 15.13 14.85 10.15
4 Corey Sakowski 11.42   13.81    USA 14.36 15.94 12.95 14.13 11.42
5 Phillip Lewicki 11.01   14.71    USA 14.28 13.96 15.89 15.93 11.01
6 Tolik Borisov 15.52   16.08    USA 16.17 15.90 15.52 16.18 17.57
7 Aaron Abramowitz 14.38   16.66    USA 15.47 18.32 16.18 14.38 DNF
8 Jim Mertens 13.50   17.13    USA 16.62 17.50 13.50 19.77 17.27
9 Teller Coates 14.92   17.66    USA 17.48 19.09 19.35 16.40 14.92
10 Alese Devin 16.03   18.51    USA 17.95 21.24 18.77 16.03 18.82
11 Vincent Pistelli 19.08   21.46    USA 20.52 23.98 19.08 19.89 24.08
12 Mason Langenderfer 19.69   23.02    USA 24.22 19.69 23.13 27.71 21.72
13 Cole Bishop 22.62   24.06    USA 22.62 28.67 24.40 24.46 23.31
14 Nikhil Behari 25.63   29.55    USA 25.63 30.29 29.95 28.41 32.10
15 Robert Jarsulic 31.41   34.54    USA 31.41 31.72 36.55 41.99 35.36
16 Nick Karis 27.90   35.07    USA 34.95 33.46 27.90 36.81 38.33
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Selzer 9.93   11.09    USA 10.28 10.06 9.93 12.94 13.91
2 Evan Liu 11.76   12.54    USA 13.20 11.76 12.35 13.77 12.06
3 Phillip Lewicki 10.74   13.54    USA 12.93 14.89 12.79 10.74 14.99
4 Corey Sakowski 10.42   14.08    USA 15.09 13.92 10.42 13.68 14.65
5 Preston Nguyen 12.88   14.32    USA 13.40 18.42 15.16 14.41 12.88
6 Aaron Abramowitz 13.42   15.30    USA 14.78 15.42 19.16 13.42 15.69
7 Jim Mertens 13.69   16.90    USA 13.69 15.33 1:04.08 19.52 15.84
8 Tolik Borisov 15.33   17.00    USA 18.30 15.89 19.65 15.33 16.81
9 Alese Devin 16.62   18.10    USA 17.10 18.18 16.62 20.20 19.03
10 Teller Coates 17.16   18.62    USA 18.16 DNF 17.46 20.25 17.16
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 1:29.07   1:33.23    USA 1:43.60 1:32.68 1:32.74 1:29.07 1:34.27
2 Dan Selzer 1:22.19   1:35.61    USA 1:43.47 1:31.73 1:47.88 1:22.19 1:31.64
3 Preston Nguyen 1:33.87   1:35.93    USA 1:36.38 1:36.18 1:33.87 1:35.23 1:41.01
4 Corey Sakowski 1:45.98   1:57.02    USA 1:59.42 1:56.19 1:55.45 1:45.98 2:07.64
5 Tolik Borisov 2:07.89   2:16.73    USA 2:08.22 2:22.69 DNF 2:19.29 2:07.89
6 Alese Devin 2:08.83   2:18.06    USA 2:27.60 2:08.83 2:21.50 2:15.18 2:17.50
7 Phillip Lewicki 2:12.32   3:00.38    USA DNF 2:22.36 2:49.86 3:48.91 2:12.32
8 Mac Mittereder 3:12.26      USA 3:25.23 3:12.26
9 Mason Langenderfer 3:27.06      USA 3:27.06 3:42.00
10 Cole Bishop 3:56.56      USA 3:56.56 4:09.82
11 Chris Caudill 4:57.54      USA 4:57.54 5:03.67
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 4:40.96   4:48.11    USA 4:40.96 4:54.56 4:48.80
2 Preston Nguyen 4:54.59   5:12.44    USA 4:54.59 5:45.57 4:57.17
3 Corey Sakowski 5:24.39   5:46.69    USA 6:01.82 5:53.85 5:24.39
4 Alese Devin 6:09.26   6:16.09    USA 6:12.52 6:26.48 6:09.26
5 Dan Selzer 6:02.10   6:16.39    USA 6:25.90 6:21.18 6:02.10
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 21.81   23.77    USA 21.81 24.35 22.18 25.54 24.77
2 Dan Selzer 16.20   23.82    USA 24.94 32.81 22.76 23.75 16.20
3 Corey Sakowski 21.32   24.58    USA 24.02 21.32 26.08 27.61 23.63
4 Preston Nguyen 21.44   25.59    USA 21.44 27.81 23.53 25.81 27.44
5 Phillip Lewicki 24.43   28.24    USA 24.43 25.49 30.46 28.77 31.44
6 Tolik Borisov 29.34   34.28    USA 36.47 29.34 36.15 38.35 30.21
7 Aaron Abramowitz 28.91   34.78    USA DNF 28.91 30.47 41.31 32.57
8 Teller Coates 31.23   36.37    USA 32.43 1:05.18 31.23 42.24 34.44
9 Mason Langenderfer 34.79   43.05    USA 34.79 38.94 39.29 52.65 50.92
10 Vincent Pistelli 34.73   46.14    USA 55.73 43.74 59.34 38.96 34.73
11 Cole Bishop 49.63   1:06.52    USA DNF 55.97 1:12.84 1:10.76 49.63
12 Chris Caudill 1:07.20      USA 1:14.08 1:07.20
13 Robert Jarsulic 1:15.74      USA 1:15.74 2:15.94
14 Nathan Dreger 1:39.46      USA 1:39.46 1:42.49
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Selzer 15.83   18.68    USA 15.83 19.94 19.29 19.55 17.19
2 Corey Sakowski 20.84   21.45    USA 20.84 20.96 22.28 22.29 21.12
3 Preston Nguyen 18.78   22.19    USA 20.36 24.73 25.11 18.78 21.49
4 Evan Liu 17.59   24.00    USA 35.85 26.00 20.52 25.49 17.59
5 Phillip Lewicki 29.15   36.29    USA 47.94 29.15 36.85 35.19 36.82
6 Tolik Borisov 33.35   36.91    USA 33.35 39.76 34.86 42.82 36.10
7 Teller Coates 31.36   37.01    USA 37.20 42.01 36.57 37.26 31.36
8 Aaron Abramowitz 35.17   DNF    USA 39.55 DNF 35.17 35.44 DNF
  3x3x3 With Feet   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 1:31.94   2:23.96    USA 2:54.08 2:45.87 1:31.94
2 Corey Sakowski 2:31.95   2:54.82    USA 3:29.37 2:43.13 2:31.95
3 Mason Langenderfer 3:40.30   3:44.49    USA 3:51.00 3:40.30 3:42.18
4 Vincent Pistelli 4:17.70   5:07.85    USA 4:17.70 5:33.58 5:32.28
5 Cole Bishop 7:50.55      USA 7:50.55
6 Dan Selzer DNF      USA DNF
  Rubik's Clock   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 6.70   8.92    USA 6.70 7.02 DNF 11.77 7.98
2 Mason Langenderfer 17.72   19.11    USA 18.39 17.72 DNF 17.79 21.15
3 Vincent Pistelli 19.69   22.43    USA 22.71 21.59 19.69 22.99 24.91
4 Corey Sakowski 17.27   33.16    USA 51.15 DNF 28.51 17.27 19.83
5 Cole Bishop 30.98   42.17    USA DNF 30.98 37.84 48.34 40.32
6 Jim Mertens 37.33   42.41    USA 37.33 42.37 44.19 40.67 DNF
7 Dan Selzer 13.97   DNF    USA DNF 13.97 DNF 15.79 DNF
8 Aaron Abramowitz 56.85   DNF    USA 57.91 56.85 DNF DNF DNF
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 7.77   9.59    USA 8.51 DNF 7.77 11.25 9.02
2 Vincent Pistelli 14.60   16.61    USA 17.11 35.89 14.60 17.30 15.41
3 Mason Langenderfer 18.00   19.44    USA 21.28 18.00 21.55 18.11 18.94
4 Corey Sakowski 18.34   20.17    USA 18.34 19.90 21.12 19.50 21.11
5 Cole Bishop 28.05   33.66    USA 30.40 38.96 38.70 31.88 28.05
6 Jim Mertens 32.65   41.30    USA 39.04 45.48 32.65 39.55 45.30
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 1:10.42   1:31.67    USA 1:34.86 1:26.89 1:10.42 1:45.14 1:33.25
2 Corey Sakowski 1:32.76   1:39.23    USA 1:51.91 1:32.76 1:44.72 1:35.44 1:37.53
3 Alese Devin 1:36.68   1:49.82    USA 1:45.72 1:52.27 1:36.68 1:51.69 1:52.04
4 Preston Nguyen 1:44.48   1:50.84    USA 1:53.23 1:46.27 1:53.02 1:44.48 2:39.42
5 Dan Selzer 1:51.95   2:04.04    USA 2:21.58 1:56.67 1:51.95 1:59.00 2:16.45
6 Phillip Lewicki 2:11.75   2:25.31    USA 2:11.75 2:54.38 2:18.12 2:32.95 2:24.87
7 Mason Langenderfer 2:35.91   2:43.64    USA 2:39.10 2:53.37 2:38.45 3:16.83 2:35.91
8 Tolik Borisov 2:46.41   3:01.45    USA DNF 2:49.58 2:56.70 2:46.41 3:18.07
9 Cole Bishop 3:08.11      USA 3:09.48 3:08.11
  Pyraminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Corey Sakowski 5.54   6.41    USA 5.54 5.84 6.81 6.57 7.90
2 Evan Liu 4.52   6.55    USA 5.57 DNF 7.79 6.29 4.52
3 Dan Selzer 7.63   10.69    USA 7.63 11.30 23.69 11.03 9.74
4 Tolik Borisov 7.32   10.73    USA 8.34 15.15 19.74 8.71 7.32
5 Phillip Lewicki 9.48   11.47    USA 9.95 13.95 10.51 15.36 9.48
6 Aaron Abramowitz 8.37   12.34    USA 8.37 DNF 9.67 15.17 12.17
7 Mason Langenderfer 9.04   13.72    USA 9.04 11.87 14.69 14.61 16.78
8 Cole Bishop 11.53   13.79    USA 12.45 14.64 11.53 20.91 14.28
9 Vincent Pistelli 14.13   14.89    USA 14.84 15.70 14.13 14.14 18.34
10 Victor Beloshetsky 14.21   17.02    USA 14.53 22.62 17.99 14.21 18.53
11 Preston Nguyen 14.13   17.04    USA 15.80 19.93 14.13 15.40 20.34
12 Jim Mertens 11.47   17.13    USA 11.47 42.49 18.14 18.07 15.19
13 Nick Karis 15.94   18.73    USA 16.07 24.51 15.94 19.05 21.07
14 Nikhil Behari 12.71   19.61    USA 12.71 21.49 30.85 21.15 16.19
15 Nathaniel Wolf 19.16   29.74    USA 19.16 DNF 36.01 27.64 25.58
16 David Mosco 20.15      USA 20.20 20.15
17 Nicholas DiDomenico 21.43      USA 21.50 21.43
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 23.28   26.31    USA 25.01 27.59 23.28 31.65 26.33
2 Corey Sakowski 22.14   27.05    USA 32.84 32.23 25.23 22.14 23.70
3 Dan Selzer 28.30   34.07    USA 28.30 37.46 31.37 43.67 33.38
4 Preston Nguyen 33.97   40.09    USA 37.85 43.56 33.97 54.87 38.86
5 Tolik Borisov 41.97   52.09    USA 55.77 52.74 47.77 1:27.25 41.97
6 Cole Bishop 1:10.14      USA 1:10.14 1:23.15
Aaron Abramowitz    USA
Aaron Abramowitz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.42   15.30   14.78 15.42 19.16 13.42 15.69
Second round 7 14.38   16.66   15.47 18.32 16.18 14.38 DNF
First round 7 13.11   16.01   13.11 14.61 16.61 16.80 DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 35.17   DNF   39.55 DNF 35.17 35.44 DNF
Combined First round 7 28.91   34.78   DNF 28.91 30.47 41.31 32.57
Rubik's Clock First round 8 56.85   DNF   57.91 56.85 DNF DNF DNF
Pyraminx Combined Final 6 8.37   12.34   8.37 DNF 9.67 15.17 12.17
Alese Devin    USA
Alese Devin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 16.62   18.10   17.10 18.18 16.62 20.20 19.03
Second round 10 16.03   18.51   17.95 21.24 18.77 16.03 18.82
First round 9 18.40   19.21   18.40 19.59 18.60 20.12 19.44
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:08.83   2:18.06   2:27.60 2:08.83 2:21.50 2:15.18 2:17.50
7x7x7 Cube Final 4 6:09.26   6:16.09   6:12.52 6:26.48 6:09.26
Megaminx Combined Final 3 1:36.68   1:49.82   1:45.72 1:52.27 1:36.68 1:51.69 1:52.04
Ben Berger    USA
Ben Berger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 42.46   59.74   1:02.09 DNF 42.46 1:07.23 49.90
Chris Caudill    USA
Chris Caudill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 27.40   41.07   DNF 29.49 31.67 27.40 1:02.05
5x5x5 Cube Combined Final 11 4:57.54     4:57.54 5:03.67
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 1:07.20     1:14.08 1:07.20
Cole Bishop    USA
Cole Bishop
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 22.62   24.06   22.62 28.67 24.40 24.46 23.31
First round 10 19.26   22.29   24.43 21.29 21.16 28.45 19.26
5x5x5 Cube Combined Final 10 3:56.56     3:56.56 4:09.82
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 49.63   1:06.52   DNF 55.97 1:12.84 1:10.76 49.63
3x3x3 With Feet Combined Final 5 7:50.55     7:50.55
Rubik's Clock Final 5 28.05   33.66   30.40 38.96 38.70 31.88 28.05
First round 5 30.98   42.17   DNF 30.98 37.84 48.34 40.32
Megaminx Combined Final 9 3:08.11     3:09.48 3:08.11
Pyraminx Combined Final 8 11.53   13.79   12.45 14.64 11.53 20.91 14.28
Square-1 Combined Final 6 1:10.14     1:10.14 1:23.15
Corey Sakowski    USA
Corey Sakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.42   14.08   15.09 13.92 10.42 13.68 14.65
Second round 4 11.42   13.81   14.36 15.94 12.95 14.13 11.42
First round 4 12.21   14.31   12.50 15.47 15.46 12.21 14.98
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:45.98   1:57.02   1:59.42 1:56.19 1:55.45 1:45.98 2:07.64
7x7x7 Cube Final 3 5:24.39   5:46.69   6:01.82 5:53.85 5:24.39
3x3x3 One-Handed Final 2 20.84   21.45   20.84 20.96 22.28 22.29 21.12
Combined First round 3 21.32   24.58   24.02 21.32 26.08 27.61 23.63
3x3x3 With Feet Combined Final 2 2:31.95   2:54.82   3:29.37 2:43.13 2:31.95
Rubik's Clock Final 4 18.34   20.17   18.34 19.90 21.12 19.50 21.11
First round 4 17.27   33.16   51.15 DNF 28.51 17.27 19.83
Megaminx Combined Final 2 1:32.76   1:39.23   1:51.91 1:32.76 1:44.72 1:35.44 1:37.53
Pyraminx Combined Final 1 5.54   6.41   5.54 5.84 6.81 6.57 7.90
Square-1 Combined Final 2 22.14   27.05   32.84 32.23 25.23 22.14 23.70
Dan Selzer    USA
Dan Selzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.93   11.09   10.28 10.06 9.93 12.94 13.91
Second round 1 11.13   12.19   11.64 12.37 11.13 12.56 13.95
First round 2 11.95   12.75   15.58 13.91 11.98 12.35 11.95
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:22.19   1:35.61   1:43.47 1:31.73 1:47.88 1:22.19 1:31.64
7x7x7 Cube Final 5 6:02.10   6:16.39   6:25.90 6:21.18 6:02.10
3x3x3 One-Handed Final 1 15.83   18.68   15.83 19.94 19.29 19.55 17.19
Combined First round 2 16.20   23.82   24.94 32.81 22.76 23.75 16.20
3x3x3 With Feet Combined Final 6 DNF     DNF
Rubik's Clock First round 7 13.97   DNF   DNF 13.97 DNF 15.79 DNF
Megaminx Combined Final 5 1:51.95   2:04.04   2:21.58 1:56.67 1:51.95 1:59.00 2:16.45
Pyraminx Combined Final 3 7.63   10.69   7.63 11.30 23.69 11.03 9.74
Square-1 Combined Final 3 28.30   34.07   28.30 37.46 31.37 43.67 33.38
Daniel Cushman    USA
Daniel Cushman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 58.08   1:06.68   58.08 1:00.45 1:06.32 1:13.26 1:18.78
David Mosco    USA
David Mosco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 39.26   DNF   DNF 54.78 DNF 39.26 46.15
Pyraminx Combined Final 16 20.15     20.20 20.15
Evan Liu    USA
Evan Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.76   12.54   13.20 11.76 12.35 13.77 12.06
Second round 3 10.15   13.70   13.48 12.76 15.13 14.85 10.15
First round 1 11.34   12.47   12.00 13.68 12.92 11.34 12.49
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:29.07   1:33.23   1:43.60 1:32.68 1:32.74 1:29.07 1:34.27
7x7x7 Cube Final 1 4:40.96   4:48.11   4:40.96 4:54.56 4:48.80
3x3x3 One-Handed Final 4 17.59   24.00   35.85 26.00 20.52 25.49 17.59
Combined First round 1 21.81   23.77   21.81 24.35 22.18 25.54 24.77
3x3x3 With Feet Combined Final 1 1:31.94   2:23.96   2:54.08 2:45.87 1:31.94
Rubik's Clock Final 1 7.77   9.59   8.51 DNF 7.77 11.25 9.02
First round 1 6.70   8.92   6.70 7.02 DNF 11.77 7.98
Megaminx Combined Final 1 1:10.42   1:31.67   1:34.86 1:26.89 1:10.42 1:45.14 1:33.25
Pyraminx Combined Final 2 4.52   6.55   5.57 DNF 7.79 6.29 4.52
Square-1 Combined Final 1 23.28   26.31   25.01 27.59 23.28 31.65 26.33
Geno Leone    USA
Geno Leone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 49.71   53.66   55.01 58.09 52.81 49.71 53.15
Jacob Kulp    USA
Jacob Kulp
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 36.99   44.53   57.07 41.72 36.99 44.20 47.68
Jessica Cui    USA
Jessica Cui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 2:05.82   2:39.34   3:31.39 2:49.92 2:37.94 2:05.82 2:30.16
Jim Mertens    USA
Jim Mertens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.69   16.90   13.69 15.33 1:04.08 19.52 15.84
Second round 8 13.50   17.13   16.62 17.50 13.50 19.77 17.27
First round 8 15.41   18.17   16.81 22.03 16.04 15.41 21.66
Rubik's Clock Final 6 32.65   41.30   39.04 45.48 32.65 39.55 45.30
First round 6 37.33   42.41   37.33 42.37 44.19 40.67 DNF
Pyraminx Combined Final 12 11.47   17.13   11.47 42.49 18.14 18.07 15.19
Mac Mittereder    USA
Mac Mittereder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 27.13   41.89   DNF 34.75 54.84 36.08 27.13
5x5x5 Cube Combined Final 8 3:12.26     3:25.23 3:12.26
Mason Langenderfer    USA
Mason Langenderfer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 19.69   23.02   24.22 19.69 23.13 27.71 21.72
First round 12 20.25   22.70   23.31 21.05 20.25 23.73 24.35
5x5x5 Cube Combined Final 9 3:27.06     3:27.06 3:42.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 34.79   43.05   34.79 38.94 39.29 52.65 50.92
3x3x3 With Feet Combined Final 3 3:40.30   3:44.49   3:51.00 3:40.30 3:42.18
Rubik's Clock Final 3 18.00   19.44   21.28 18.00 21.55 18.11 18.94
First round 2 17.72   19.11   18.39 17.72 DNF 17.79 21.15
Megaminx Combined Final 7 2:35.91   2:43.64   2:39.10 2:53.37 2:38.45 3:16.83 2:35.91
Pyraminx Combined Final 7 9.04   13.72   9.04 11.87 14.69 14.61 16.78
Nathan Dreger    USA
Nathan Dreger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 39.87   47.50   45.56 49.44 51.51 47.50 39.87
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 1:39.46     1:39.46 1:42.49
Nathaniel Wolf    USA
Nathaniel Wolf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 42.82   51.10   42.82 57.96 1:19.82 51.23 44.11
Pyraminx Combined Final 15 19.16   29.74   19.16 DNF 36.01 27.64 25.58
Nicholas DiDomenico    USA
Nicholas DiDomenico
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 31.56   41.28   44.47 45.58 36.88 31.56 42.49
Pyraminx Combined Final 17 21.43     21.50 21.43
Nick Karis    USA
Nick Karis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 27.90   35.07   34.95 33.46 27.90 36.81 38.33
First round 16 27.21   38.00   41.29 27.21 DNF 35.05 37.66
Pyraminx Combined Final 13 15.94   18.73   16.07 24.51 15.94 19.05 21.07
Nikhil Behari    USA
Nikhil Behari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 25.63   29.55   25.63 30.29 29.95 28.41 32.10
First round 14 26.10   31.04   29.23 32.41 33.54 31.48 26.10
Pyraminx Combined Final 14 12.71   19.61   12.71 21.49 30.85 21.15 16.19
Phillip Lewicki    USA
Phillip Lewicki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.74   13.54   12.93 14.89 12.79 10.74 14.99
Second round 5 11.01   14.71   14.28 13.96 15.89 15.93 11.01
First round 3 10.13   14.16   16.64 15.38 13.93 13.17 10.13
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:12.32   3:00.38   DNF 2:22.36 2:49.86 3:48.91 2:12.32
3x3x3 One-Handed Final 5 29.15   36.29   47.94 29.15 36.85 35.19 36.82
Combined First round 5 24.43   28.24   24.43 25.49 30.46 28.77 31.44
Megaminx Combined Final 6 2:11.75   2:25.31   2:11.75 2:54.38 2:18.12 2:32.95 2:24.87
Pyraminx Combined Final 5 9.48   11.47   9.95 13.95 10.51 15.36 9.48
Preston Nguyen    USA
Preston Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.88   14.32   13.40 18.42 15.16 14.41 12.88
Second round 2 12.06   13.59   14.73 13.34 12.70 12.06 15.52
First round 5 12.74   14.74   18.04 13.05 15.47 12.74 15.70
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:33.87   1:35.93   1:36.38 1:36.18 1:33.87 1:35.23 1:41.01
7x7x7 Cube Final 2 4:54.59   5:12.44   4:54.59 5:45.57 4:57.17
3x3x3 One-Handed Final 3 18.78   22.19   20.36 24.73 25.11 18.78 21.49
Combined First round 4 21.44   25.59   21.44 27.81 23.53 25.81 27.44
Megaminx Combined Final 4 1:44.48   1:50.84   1:53.23 1:46.27 1:53.02 1:44.48 2:39.42
Pyraminx Combined Final 11 14.13   17.04   15.80 19.93 14.13 15.40 20.34
Square-1 Combined Final 4 33.97   40.09   37.85 43.56 33.97 54.87 38.86
Robert Jarsulic    USA
Robert Jarsulic
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 31.41   34.54   31.41 31.72 36.55 41.99 35.36
First round 15 24.55   37.93   43.09 24.55 40.12 45.00 30.57
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 1:15.74     1:15.74 2:15.94
Sean Brophy    USA
Sean Brophy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 2:16.21   2:33.82   2:16.21 2:27.07 3:09.39 2:50.05 2:24.33
Sethu Prakasam    USA
Sethu Prakasam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 2:06.26   2:31.50   2:41.97 2:45.55 2:06.98 3:14.38 2:06.26
Teller Coates    USA
Teller Coates
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 17.16   18.62   18.16 DNF 17.46 20.25 17.16
Second round 9 14.92   17.66   17.48 19.09 19.35 16.40 14.92
First round 13 18.40   26.78   22.47 37.96 50.27 18.40 19.92
3x3x3 One-Handed Final 7 31.36   37.01   37.20 42.01 36.57 37.26 31.36
Combined First round 8 31.23   36.37   32.43 1:05.18 31.23 42.24 34.44
Tolik Borisov    USA
Tolik Borisov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.33   17.00   18.30 15.89 19.65 15.33 16.81
Second round 6 15.52   16.08   16.17 15.90 15.52 16.18 17.57
First round 6 14.75   15.44   16.73 14.75 16.40 14.75 15.16
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:07.89   2:16.73   2:08.22 2:22.69 DNF 2:19.29 2:07.89
3x3x3 One-Handed Final 6 33.35   36.91   33.35 39.76 34.86 42.82 36.10
Combined First round 6 29.34   34.28   36.47 29.34 36.15 38.35 30.21
Megaminx Combined Final 8 2:46.41   3:01.45   DNF 2:49.58 2:56.70 2:46.41 3:18.07
Pyraminx Combined Final 4 7.32   10.73   8.34 15.15 19.74 8.71 7.32
Square-1 Combined Final 5 41.97   52.09   55.77 52.74 47.77 1:27.25 41.97
Victor Beloshetsky    USA
Victor Beloshetsky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 39.48   47.58   49.53 59.80 39.48 49.97 43.24
Pyraminx Combined Final 10 14.21   17.02   14.53 22.62 17.99 14.21 18.53
Vincent Pistelli    USA
Vincent Pistelli
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 19.08   21.46   20.52 23.98 19.08 19.89 24.08
First round 11 18.27   22.34   21.43 31.47 18.27 21.16 24.42
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 34.73   46.14   55.73 43.74 59.34 38.96 34.73
3x3x3 With Feet Combined Final 4 4:17.70   5:07.85   4:17.70 5:33.58 5:32.28
Rubik's Clock Final 2 14.60   16.61   17.11 35.89 14.60 17.30 15.41
First round 3 19.69   22.43   22.71 21.59 19.69 22.99 24.91
Pyraminx Combined Final 9 14.13   14.89   14.84 15.70 14.13 14.14 18.34