CCFC Fall 2013

Date City WCA LInk
2013-9-21  USA, Norwalk, Connecticut CCFC Fall 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kevin Costello III 9.54  Rowe Hessler 9.61  Andrew Ricci 10.67
 2x2x2 Cube  Rowe Hessler 3.47  Nick Camillone 3.55  Alex Koroglu 3.83
 4x4x4 Cube  Rowe Hessler 36.62  Kevin Costello III 37.54  Dan Selzer 45.70
 3x3x3 Blindfolded  Noah Arthurs 33.18  Tim Wong 48.81  Corey Sakowski 54.04
 3x3x3 Fewest Moves  Anthony Hsu 29  Tim Reynolds 30  Rowe Hessler 36
 3x3x3 One-Handed  Rowe Hessler 15.05  Dylan Cook 17.04  Kevin Costello III 18.07
 Rubik's Clock  Brandon Mikel 11.55  Tim Reynolds 11.94  Ernie Pulchny 15.05
 Pyraminx  Corey Sakowski 5.92  Alex Maass 6.49  Kevin Costello III 7.53
 Square-1  Corey Sakowski 36.80  Nick Camillone 37.38  Ernie Pulchny 51.01
 4x4x4 Blindfolded  Noah Arthurs 4:13.31  Tim Wong 5:20.58  Brandon Mikel 7:05.68
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andrew Ricci 9.03   9.60    USA 9.20 9.60 9.03 9.99 10.17
2 Rowe Hessler 8.55   9.79    USA 11.98 9.24 10.68 8.55 9.45
3 Kevin Costello III 9.54   11.22    USA 10.34 11.05 12.26 39.05 9.54
4 Dan Selzer 9.52   11.26    USA 9.91 11.59 12.29 9.52 15.04
5 Timothy Sun 9.85   11.27    USA 11.03 12.16 9.85 13.37 10.63
6 Jonah Crosby 10.46   12.00    USA 10.53 10.46 14.84 13.25 12.21
7 Daniel Maienshein 9.70   12.02    USA 13.49 9.70 15.08 11.18 11.38
8 Alex Koroglu 9.28   12.58    USA 11.79 13.34 9.28 13.76 12.60
9 Corey Sakowski 11.95   12.99    USA 15.06 13.41 12.04 13.53 11.95
10 Colin Boyd 11.24   13.05    USA 13.78 17.35 11.81 13.56 11.24
11 Zach Goldman 11.20   13.16    USA 14.12 DNF 11.20 12.67 12.70
12 Tim Wong 9.46   13.48    USA 17.38 13.28 9.46 12.73 14.42
13 Anthony Hsu 11.65   13.52    USA 12.88 14.34 11.65 13.34 16.36
14 Dylan Cook 10.91   13.59    USA 13.32 18.07 10.91 13.76 13.68
15 Jonathan Grayum 12.52   13.63    USA 12.52 15.45 14.45 13.62 12.81
16 Sreeram Venkatarao 11.45   13.70    USA 11.45 15.90 12.61 19.73 12.59
17 Ernie Pulchny 12.90   13.74    USA 15.30 14.34 13.82 12.90 13.07
18 Tim Reynolds 10.94   13.79    USA 16.89 12.37 10.94 16.11 12.88
19 Eric Zhao 12.91   13.94    USA 15.07 13.32 13.44 16.57 12.91
20 Brandon Huang 13.09   14.00    USA 14.21 16.21 13.41 13.09 14.38
21 Nick Camillone 12.70   14.05    USA 14.76 13.16 16.11 12.70 14.22
22 Nick Rech 11.41   14.12    USA 12.85 15.78 13.74 11.41 16.42
23 Patrick Ponce 12.59   14.27    USA 13.46 12.59 38.75 13.53 15.81
24 Samantha Raskind 12.17   14.57    USA 13.90 15.72 14.10 15.90 12.17
25 Robert Baggett 12.60   14.59    USA 12.60 16.91 14.37 14.77 14.64
26 Matt DiPalma 13.43   14.67    USA 13.43 15.36 14.82 13.82 17.24
27 Dylan Rhee 13.76   14.76    USA 14.26 13.93 13.76 16.92 16.10
28 Phil Thomas 12.71   14.84    USA 16.83 14.88 12.71 12.80 23.30
29 Adomous Wright 13.96   15.02    USA 18.06 14.34 13.96 15.27 15.46
30 Vinny Vecchio 13.87   15.23    USA 13.87 15.13 15.29 15.41 15.28
31 Brandon Mikel 13.19   15.73    USA 36.34 15.41 16.62 13.19 15.17
32 Joey Stahl 13.64   15.78    USA 18.74 13.64 14.58 16.23 16.52
33 Shane Harrington 14.32   15.93    USA 20.38 17.33 14.32 15.56 14.89
34 Noah Arthurs 14.50   17.95    USA 14.59 14.50 23.50 17.29 21.97
35 Aaron Cohen 17.18   20.21    USA 23.67 20.15 17.18 18.43 22.05
36 Bob Burton 18.04   20.55    USA 21.27 18.04 23.38 20.46 19.91
37 Alex Maass 20.48   21.12    USA 21.77 20.79 20.48 27.99 20.80
38 Nathan Bierema 19.43   21.23    USA 19.43 24.44 22.79 20.17 20.73
39 Dov Geoghegan 18.11   21.54    USA 22.21 18.11 23.67 18.74 28.24
40 Ben Foxman 18.45   21.98    USA 22.04 19.70 24.21 27.90 18.45
41 Brandon Gladfelter 20.17   23.00    USA 24.73 20.17 21.80 22.62 24.57
42 Carter Richmond 20.87   23.77    USA 23.01 27.76 22.68 20.87 25.63
43 Daniel Goodman 19.85   24.16    USA 22.02 27.74 22.71 DNF 19.85
44 Michael Arther 24.09   25.05    USA 27.14 24.48 24.76 25.90 24.09
45 Mateo Maturana 21.36   25.22    USA 36.58 21.36 29.97 22.39 23.31
46 Adam Tedesco 22.89   26.06    USA 24.33 22.89 28.00 25.86 35.91
47 Quinton Crawford 23.58   27.06    USA 29.29 24.10 23.58 38.73 27.80
48 Natale DiNatale 24.69   28.07    USA 24.69 28.83 27.21 28.17 38.03
49 James Barden 25.76   29.73    USA 34.33 45.58 25.76 27.78 27.08
50 Ravi Ahuja 22.20   29.92    USA 33.70 26.79 29.28 22.20 35.22
51 Caleb Shapiro 26.45   29.96    USA 28.92 28.91 32.33 26.45 32.06
52 Sam Foxman 28.85   29.97    USA 30.12 28.85 29.27 30.51 35.51
53 Taimur Darr 26.80   33.59    USA 28.76 34.40 26.80 37.60 38.21
54 JP Bulman 22.98   33.78    USA 28.07 22.98 DNF 37.71 35.55
55 Dyllon Chowdhury 26.42   35.14    USA 32.51 36.43 26.42 36.48 39.30
56 Zach Zwerling 31.02   36.74    USA DNF 45.77 33.07 31.02 31.38
57 Aiden Rhee 30.89   37.87    USA 45.06 36.81 36.29 40.52 30.89
58 Kyle Yoon 33.95   39.53    USA 39.13 43.84 35.63 33.95 45.95
59 James Mamouzelos 43.22   50.17    USA 43.61 43.22 59.56 49.17 57.72
60 Matthew Thomas 41.53   51.80    USA 43.81 59.04 52.56 41.53 1:15.33
61 Jonathan Raskind 57.40   1:01.28    USA 1:00.42 59.92 1:05.64 1:03.49 57.40
62 Nadia DiNatale 56.78   1:21.32    USA DNF 59.45 1:38.28 1:26.23 56.78
63 Matt Evans 1:04.39   1:37.91    USA 1:50.60 1:18.14 1:44.99 DNF 1:04.39
64 Ashley Mikel 1:28.98   1:42.15    USA 1:54.11 1:32.61 1:39.72 2:06.15 1:28.98
65 Bobby D'Angelo 11.31   DNF    USA 14.53 11.31 12.68 DNF DNF
66 Arrik Leman 18.67   DNF    USA DNF 18.67 DNF 25.23 27.70
67 Matthew Huggins DNF   DNF    USA DNF DNS DNS DNS DNS
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 8.31   10.10    USA 9.49 8.53 12.29 8.31 13.15
2 Kevin Costello III 8.43   10.51    USA 11.22 55.45 8.43 10.16 10.14
3 Andrew Ricci 9.76   10.78    USA 10.07 10.28 11.99 9.76 DNF
4 Alex Koroglu 10.50   10.92    USA 11.14 10.93 10.70 10.50 DNF
5 Dylan Cook 9.50   11.08    USA 11.14 9.50 13.75 11.82 10.27
6 Timothy Sun 9.87   11.18    USA 10.52 9.87 13.77 10.87 12.15
7 Daniel Maienshein 9.34   11.64    USA 13.02 10.04 11.85 9.34 15.42
8 Jonah Crosby 11.16   11.82    USA 13.73 11.33 11.16 12.79 11.34
9 Tim Wong 10.08   11.93    USA 11.75 11.92 12.11 10.08 13.88
10 Zach Goldman 11.93   12.37    USA 12.63 11.93 12.37 13.22 12.11
11 Sreeram Venkatarao 11.83   13.04    USA 15.13 12.24 11.83 14.31 12.57
12 Tim Reynolds 12.44   13.19    USA 14.88 14.06 12.44 12.79 12.71
13 Dan Selzer 9.85   13.29    USA 14.91 9.85 12.25 12.72 17.23
14 Patrick Ponce 12.06   13.61    USA 15.58 12.06 13.64 13.79 13.40
15 Brandon Huang 12.33   13.62    USA 12.33 13.24 14.85 12.78 16.22
16 Anthony Hsu 13.00   13.86    USA 13.64 14.32 13.00 13.61 14.95
17 Corey Sakowski 12.24   13.93    USA 13.72 12.24 13.84 14.23 17.28
18 Nick Camillone 12.10   14.17    USA 13.58 12.10 16.61 15.37 13.57
19 Nick Rech 12.12   14.42    USA 13.00 DNF 14.59 15.68 12.12
20 Ernie Pulchny 13.55   14.45    USA 14.05 14.71 14.59 13.55 15.96
21 Jonathan Grayum 12.09   14.70    USA 12.22 15.96 16.85 12.09 15.93
22 Colin Boyd 12.19   14.77    USA 15.67 13.12 16.65 15.52 12.19
23 Eric Zhao 12.58   14.79    USA 12.58 14.93 16.36 14.60 14.85
24 Samantha Raskind 14.10   16.10    USA 14.60 16.73 16.96 17.22 14.10
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 9.03   9.54    USA 21.52 9.55 10.02 9.04 9.03
2 Rowe Hessler 7.75   9.61    USA 9.03 10.32 9.47 7.75 DNF
3 Andrew Ricci 10.35   10.67    USA 10.96 10.36 11.15 10.69 10.35
4 Timothy Sun 9.56   11.14    USA 11.92 11.72 10.46 11.23 9.56
5 Alex Koroglu 9.78   11.49    USA 11.75 15.33 9.78 11.57 11.14
6 Daniel Maienshein 10.11   11.53    USA 11.91 12.60 10.42 10.11 12.25
7 Dylan Cook 10.16   12.45    USA 12.16 12.64 16.44 10.16 12.54
8 Jonah Crosby 11.94   12.74    USA 12.42 12.35 13.46 11.94 19.27
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 2.70   3.47    USA 3.47 3.44 4.93 2.70 3.50
2 Nick Camillone 2.89   3.55    USA 3.32 3.60 3.72 2.89 4.00
3 Alex Koroglu 2.38   3.83    USA 2.38 4.06 3.20 7.40 4.24
4 Timothy Sun 3.86   3.95    USA 3.86 7.96 3.93 3.89 4.03
5 Kevin Costello III 3.48   4.06    USA 3.48 4.38 4.15 3.65 DNS
6 Phil Thomas 3.10   4.47    USA 4.64 4.34 3.10 4.43 6.01
7 Daniel Maienshein 3.15   4.61    USA 5.35 4.08 3.15 4.41 8.34
8 Dylan Rhee 3.73   4.72    USA 5.26 6.57 4.70 3.73 4.21
9 Dylan Cook 4.42   5.03    USA 5.67 8.56 4.76 4.42 4.67
10 Tim Wong 4.51   5.05    USA 4.51 4.90 5.91 5.38 4.87
11 Bobby D'Angelo 3.58   5.35    USA 4.72 5.17 3.58 6.15 6.43
12 Andrew Ricci 4.20   5.35    USA DNF 4.83 4.20 5.65 5.57
13 Brandon Huang 3.17   5.44    USA 6.40 6.60 3.17 5.65 4.26
14 Dan Selzer 4.98   5.50    USA 5.71 4.98 5.69 6.64 5.09
15 Matt DiPalma 4.53   5.58    USA 5.70 4.59 4.53 7.22 6.45
16 Tim Reynolds 4.43   5.64    USA 6.65 5.48 4.43 5.07 6.36
17 Zach Goldman 4.67   5.66    USA 7.05 4.97 4.67 4.97 DNF
18 Corey Sakowski 4.80   5.66    USA 5.46 5.41 6.72 6.11 4.80
19 Samantha Raskind 4.20   5.67    USA 5.84 5.69 4.20 5.55 5.77
20 Anthony Hsu 3.31   5.72    USA 4.98 7.63 5.44 6.74 3.31
21 Sreeram Venkatarao 4.11   5.75    USA 4.98 7.04 4.11 6.77 5.51
22 Eric Zhao 4.75   5.93    USA 5.48 7.21 8.72 4.75 5.10
23 Jonah Crosby 3.89   5.96    USA 4.31 4.19 9.39 11.15 3.89
24 Robert Baggett 4.85   6.14    USA 8.97 6.49 4.85 6.31 5.62
25 Joey Stahl 5.72   6.27    USA 6.01 6.18 DNF 5.72 6.62
26 Ernie Pulchny 5.66   6.39    USA 6.38 7.07 6.69 5.66 6.10
27 Shane Harrington 5.72   6.63    USA 10.10 6.36 6.90 5.72 6.64
28 Quinton Crawford 4.72   6.65    USA 6.81 8.68 4.72 6.44 6.69
29 Ben Foxman 6.03   6.66    USA 6.63 7.64 6.21 6.03 7.13
30 Dov Geoghegan 5.42   6.93    USA 5.42 6.79 8.03 19.50 5.97
31 James Barden 5.52   7.01    USA 5.52 8.32 7.97 6.15 6.90
32 Aaron Cohen 4.93   7.08    USA 5.99 7.44 9.47 4.93 7.81
33 Nick Rech 5.81   7.34    USA 5.81 7.36 7.01 8.66 7.66
34 Mateo Maturana 6.12   7.48    USA 7.34 7.97 6.12 8.01 7.12
35 Carter Richmond 4.06   7.63    USA 9.55 10.01 8.49 4.06 4.84
36 Alex Maass 5.40   7.74    USA 7.63 9.04 11.02 5.40 6.56
37 Bob Burton 6.43   7.87    USA 7.48 9.41 7.06 9.08 6.43
38 Sam Foxman 6.21   8.00    USA 8.53 9.03 6.21 7.17 8.29
39 Brandon Mikel 4.39   8.25    USA 8.92 7.04 11.06 8.78 4.39
40 Daniel Goodman 7.02   8.26    USA 9.18 7.78 10.02 7.82 7.02
41 Nathan Bierema 7.24   8.60    USA 10.52 9.87 7.35 8.59 7.24
42 Brandon Gladfelter 6.24   8.61    USA 8.56 7.81 6.24 11.20 9.47
43 Michael Arther 5.67   8.97    USA 10.06 9.35 7.50 10.75 5.67
44 Ravi Ahuja 6.40   9.29    USA 12.71 9.45 6.40 9.18 9.23
45 Adam Tedesco 6.23   9.83    USA 8.64 11.76 6.23 9.08 14.79
46 Adomous Wright 5.41   10.18    USA DNF 8.36 5.41 9.09 13.09
47 Michael Ornato 9.65   10.44    USA 11.13 9.65 16.46 10.28 9.90
48 Caleb Shapiro 7.33   12.12    USA 17.03 14.59 12.99 8.77 7.33
49 Taimur Darr 9.59   12.25    USA 11.26 13.18 14.39 12.32 9.59
50 Dyllon Chowdhury 10.05   13.47    USA 15.10 18.83 14.84 10.05 10.46
51 JP Bulman 6.10   13.68    USA 12.99 17.28 6.10 10.77 18.62
52 Aiden Rhee 10.80   13.89    USA 13.93 10.80 16.32 12.23 15.51
53 Zach Zwerling 10.17   13.99    USA 13.99 12.93 16.93 10.17 15.04
54 Matthew Thomas 14.03   16.18    USA 17.60 14.03 15.94 18.01 14.99
55 Colin Boyd 7.10   17.96    USA 8.35 7.10 DNF 8.13 37.41
56 Kyle Yoon 15.81   20.79    USA 27.87 18.41 DNF 16.09 15.81
57 Nadia DiNatale 17.95   23.62    USA 24.65 24.51 21.69 27.47 17.95
58 Natale DiNatale 17.14   24.35    USA 26.80 20.09 38.53 17.14 26.16
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 35.09   36.62    USA 36.06 35.09 36.92 36.89 DNF
2 Kevin Costello III 34.25   37.54    USA 34.72 40.69 44.55 37.20 34.25
3 Dan Selzer 39.00   45.70    USA 50.28 DNF 41.55 39.00 45.28
4 Jonah Crosby 41.82   46.73    USA 41.82 50.28 46.23 54.78 43.69
5 Dylan Cook 42.40   47.59    USA 52.98 42.40 42.93 56.05 46.86
6 Tim Wong 44.29   47.69    USA 44.29 46.09 45.97 51.02 52.16
7 Timothy Sun 47.71   50.08    USA 48.73 51.92 47.71 50.69 50.81
8 Zach Goldman 51.80   52.91    USA 51.80 53.21 53.44 52.07 56.51
9 Phil Thomas 43.37   53.55    USA 56.27 51.04 53.33 43.37 56.61
10 Daniel Maienshein 49.87   53.55    USA 53.67 1:21.15 49.87 55.53 51.45
11 Dylan Rhee 51.39   55.22    USA 51.39 54.18 57.02 54.45 1:03.61
12 Vinny Vecchio 50.83   55.36    USA 52.43 59.27 50.83 58.31 55.35
13 Corey Sakowski 47.70   55.53    USA 47.70 59.48 53.72 58.56 54.31
14 Alex Koroglu 52.08   56.03    USA 1:18.45 56.66 58.78 52.66 52.08
15 Bobby D'Angelo 52.66   57.28    USA 53.12 1:00.75 1:04.25 52.66 57.98
16 Samantha Raskind 51.89   57.63    USA 1:00.28 58.30 51.89 54.32 1:07.71
17 Ernie Pulchny 53.15   58.72    USA 59.41 1:01.95 53.15 54.79 1:02.17
18 Eric Zhao 54.91   59.88    USA 54.91 59.27 58.98 1:01.40 DNF
19 Anthony Hsu 56.70   59.97    USA 1:00.37 59.73 59.80 1:03.08 56.70
20 Patrick Ponce 50.92   1:02.48    USA 53.90 1:11.99 1:03.95 1:09.60 50.92
21 Tim Reynolds 57.29   1:05.62    USA 1:09.32 1:05.37 57.29 1:05.27 1:06.21
22 Nick Camillone 56.48   1:06.77    USA 1:10.94 1:11.53 1:01.34 1:08.03 56.48
23 Joey Stahl 1:06.17   1:08.11    USA 1:06.17 1:06.22 1:11.36 1:17.59 1:06.74
24 Adomous Wright 1:02.95   1:13.78    USA 1:02.95 1:10.77 1:17.95 1:12.63 1:18.70
25 Nick Rech 1:03.58   1:15.24    USA 1:18.69 1:03.58 1:08.56 1:20.75 1:18.48
26 Robert Baggett 1:11.61   1:16.42    USA 1:22.37 1:11.61 1:17.87 1:18.15 1:13.24
27 Jonathan Grayum 1:00.91   1:16.75    USA 1:00.91 1:26.63 1:12.34 1:13.33 1:24.59
28 Brandon Huang 1:12.38   1:18.18    USA 1:16.70 1:12.38 1:24.78 1:20.58 1:17.26
29 Colin Boyd 1:11.48   1:30.11    USA 1:11.48 1:30.05 1:33.11 1:27.17 DNF
30 Brandon Mikel 1:15.39      USA 1:43.36 1:15.39
31 Shane Harrington 1:16.34      USA 1:16.34 DNF
32 Mateo Maturana 1:25.28      USA 1:25.28 1:49.66
33 Matt DiPalma 1:25.45      USA 1:25.45 DNF
34 Sreeram Venkatarao 1:27.23      USA 1:27.23 1:35.35
35 Dov Geoghegan 1:34.36      USA DNF 1:34.36
36 Nathan Bierema 1:36.19      USA 1:48.65 1:36.19
37 Ben Foxman 1:43.83      USA 1:43.83 1:51.54
38 Bob Burton 1:46.18      USA 1:46.18 1:49.13
39 Carter Richmond 1:48.66      USA 1:48.66 DNF
40 Daniel Goodman 1:51.54      USA 1:51.54 1:58.88
41 Aaron Cohen DNF      USA DNF DNF
41 Adam Tedesco DNF      USA DNF DNF
41 Brandon Gladfelter DNF      USA DNF DNF
41 Matthew Thomas DNF      USA DNF DNF
41 Zach Zwerling DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Noah Arthurs 29.40   NR DNF    USA 29.65 DNF 29.40
2 Tim Wong 32.44   39.54   NAR  USA 47.46 32.44 38.71
3 Colin Boyd 56.78   DNF    USA 1:23.06 56.78 DNF
4 Corey Sakowski 57.56   1:01.72    USA 1:06.55 57.56 1:01.06
5 Timothy Sun 57.81   DNF    USA DNF 57.81 DNF
6 Sreeram Venkatarao 1:49.12   DNF    USA DNF DNF 1:49.12
7 Arrik Leman 1:59.30   DNF    USA DNF DNF 1:59.30
8 Anthony Hsu 2:27.81   DNF    USA 2:27.81 2:40.48 DNF
9 Alex Koroglu 3:16.83   DNF    USA 3:16.83 DNS DNS
10 Tim Reynolds 3:18.10   DNF    USA 3:18.10 DNF DNF
11 Aaron Cohen 3:23.28   DNF    USA DNF 3:23.28 DNF
12 Nick Camillone 3:42.48   DNF    USA DNF DNF 3:42.48
13 Kevin Costello III 3:46.26   DNF    USA 3:46.26 DNF DNF
14 Shane Harrington 4:24.66   DNF    USA 4:24.66 DNF DNF
15 Matt DiPalma 4:30.06   DNF    USA DNF 4:30.06 DNF
16 Bob Burton DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
16 Bobby D'Angelo DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
16 Brandon Mikel DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
16 Caleb Shapiro DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
16 Dan Selzer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
16 Ernie Pulchny DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
16 Joey Stahl DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
16 Jonathan Grayum DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
16 Phil Thomas DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
16 Rowe Hessler DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Noah Arthurs 33.18   DNF    USA DNF 33.18 39.44
2 Tim Wong 48.81   DNF    USA DNF 50.24 48.81
3 Corey Sakowski 54.04   1:04.43    USA 1:13.44 1:05.81 54.04
4 Timothy Sun 1:15.48   DNF    USA DNF 1:15.48 1:25.80
5 Sreeram Venkatarao 1:17.61   DNF    USA DNF 1:17.61 DNF
6 Anthony Hsu 2:49.73   DNF    USA DNF 2:49.73 DNF
7 Arrik Leman DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Colin Boyd DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Hsu 29      USA 29
2 Tim Reynolds 30      USA 30
3 Rowe Hessler 36      USA 36
4 Bob Burton 37      USA 37
5 Dylan Rhee 40      USA 40
6 Corey Sakowski 41      USA 41
6 Dan Selzer 41      USA 41
8 Eric Zhao 43      USA 43
9 Nick Camillone 46      USA 46
10 Jonathan Grayum 49      USA 49
11 Ben Foxman 51      USA 51
12 Dov Geoghegan 63      USA 63
13 Adomous Wright DNF      USA DNF
13 Caleb Shapiro DNF      USA DNF
13 Joey Stahl DNF      USA DNF
13 Kevin Costello III DNF      USA DNF
13 Mateo Maturana DNF      USA DNF
13 Matt DiPalma DNF      USA DNF
13 Nick Rech DNF      USA DNF
13 Sam Foxman DNF      USA DNF
13 Shane Harrington DNF      USA DNF
13 Zach Zwerling DNF      USA DNF
13 Phil Thomas DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 13.93   15.05    USA 14.28 18.70 14.77 13.93 16.09
2 Dylan Cook 15.04   17.04    USA 17.80 15.04 16.86 16.46 20.33
3 Kevin Costello III 17.05   18.07    USA 18.60 20.05 17.05 17.81 17.80
4 Alex Koroglu 14.84   19.28    USA 14.84 DNF 18.43 21.00 18.40
5 Tim Wong 18.09   20.75    USA 23.49 18.09 28.64 18.76 20.01
6 Matt DiPalma 19.10   21.63    USA 22.63 20.37 19.10 22.38 22.13
7 Dan Selzer 18.55   22.46    USA 26.44 18.55 23.54 22.09 21.74
8 Timothy Sun 18.36   23.44    USA 24.93 18.36 23.63 23.86 22.82
9 Patrick Ponce 20.74   23.69    USA 32.96 24.19 21.81 20.74 25.08
10 Zach Goldman 22.54   23.74    USA 22.71 26.79 22.54 23.49 25.03
11 Eric Zhao 18.64   24.13    USA 24.19 27.12 24.32 18.64 23.87
12 Nick Camillone 18.95   24.58    USA 18.95 25.17 22.49 26.09 31.57
13 Nick Rech 19.28   25.32    USA 22.55 33.10 19.28 24.59 28.83
14 Corey Sakowski 22.59   25.32    USA 22.59 27.18 27.32 25.64 23.15
15 Anthony Hsu 21.24   26.05    USA 21.24 28.61 29.44 26.10 23.44
16 Ernie Pulchny 21.74   28.29    USA 24.11 32.32 21.74 31.42 29.34
17 Dylan Rhee 24.15   28.34    USA 24.15 30.46 28.12 26.45 32.63
18 Jonah Crosby 23.70   29.39    USA 39.94 23.70 27.81 30.72 29.63
19 Jonathan Grayum 23.56   29.50    USA 29.93 29.72 DNF 23.56 28.84
20 Phil Thomas 28.58   30.98    USA 28.58 31.41 33.45 32.24 29.29
21 Shane Harrington 26.30   31.32    USA 26.30 31.56 34.63 34.85 27.76
22 Colin Boyd 29.86   40.99    USA 29.86 41.44 43.78 37.74 DNF
23 Brandon Huang 30.46      USA 32.10 30.46
24 Tim Reynolds 31.69      USA 31.69 34.26
25 Vinny Vecchio 33.16      USA 45.29 33.16
26 Brandon Mikel 34.26      USA 34.26 35.06
27 Bob Burton 35.25      USA 58.76 35.25
28 Mateo Maturana 38.06      USA 38.06 42.03
29 Samantha Raskind 39.77      USA 39.77 51.49
30 Nathan Bierema 41.96      USA 53.05 41.96
31 Aaron Cohen 45.57      USA 45.57 49.72
32 Dov Geoghegan 48.42      USA 48.42 DNF
33 Arrik Leman 51.64      USA 56.49 51.64
34 Adam Tedesco DNF      USA DNF DNF
34 Alex Maass DNF      USA DNF DNS
34 Ben Foxman DNF      USA DNF DNF
34 Caleb Shapiro DNF      USA DNF DNF
34 Carter Richmond DNF      USA DNF DNF
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brandon Mikel 9.53   11.55    USA 13.14 DNF 9.53 11.06 10.46
2 Tim Reynolds 10.56   11.94    USA 12.46 11.33 12.03 10.56 15.02
3 Ernie Pulchny 13.08   15.05    USA 15.96 DNF 13.08 14.44 14.75
4 Tim Wong 12.75   15.97    USA 18.99 13.98 16.31 17.62 12.75
5 Bob Burton 16.09   17.01    USA 16.92 16.09 16.58 17.63 17.54
6 Corey Sakowski 15.72   25.50    USA 17.55 21.55 15.72 37.40 38.18
7 Adam Tedesco 16.31   DNF    USA DNF 16.31 DNF 17.70 DNF
8 Dylan Rhee 25.05      USA 25.91 25.05
9 Joey Stahl 30.58      USA 30.58 DNF
10 Anthony Hsu 49.66      USA 49.66 DNF
11 Alex Maass 59.71      USA DNF 59.71
12 Mateo Maturana DNF      USA DNF DNF
  Pyraminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Corey Sakowski 4.34   5.92    USA 6.32 4.34 7.02 5.60 5.83
2 Alex Maass 4.80   6.49    USA 5.59 4.80 6.76 9.47 7.12
3 Kevin Costello III 5.85   7.53    USA 6.86 5.85 8.56 8.89 7.17
4 Ernie Pulchny 7.65   7.94    USA 7.73 8.20 7.65 8.51 7.89
5 Daniel Maienshein 4.51   8.02    USA 8.92 6.06 10.46 9.09 4.51
6 Tim Reynolds 6.49   8.52    USA 6.49 7.72 21.30 9.18 8.66
7 Zach Goldman 7.93   8.52    USA 8.35 7.93 9.74 8.32 8.89
8 Alex Koroglu 7.11   8.55    USA 7.47 7.26 15.14 10.91 7.11
9 Dan Selzer 8.74   9.73    USA 10.51 9.45 15.64 8.74 9.24
10 Timothy Sun 5.54   9.87    USA 5.54 11.37 11.70 10.72 7.51
11 Nick Rech 5.08   10.11    USA 13.34 7.01 DNF 5.08 9.97
12 Nick Camillone 8.69   11.12    USA 9.22 8.69 11.79 12.36 12.47
13 Dylan Rhee 7.54   11.23    USA 9.27 10.17 14.24 23.11 7.54
14 JP Bulman 12.68   14.02    USA 14.87 16.63 12.78 14.42 12.68
15 Jonathan Grayum 13.85   14.52    USA 14.99 14.72 16.49 13.85 13.85
16 Ravi Ahuja 10.94   14.62    USA 12.31 10.94 17.40 14.14 17.48
17 Bobby D'Angelo 12.59   14.75    USA 15.79 12.89 DNF 12.59 15.57
18 Shane Harrington 14.35   14.78    USA 14.93 14.57 14.84 14.35 17.45
19 Brandon Mikel 11.64   15.03    USA 14.59 11.64 18.45 14.93 15.56
20 Bob Burton 9.71   16.22    USA 16.11 9.71 18.66 19.41 13.89
21 Preston Crawford 11.36   16.23    USA 11.36 14.14 18.37 21.15 16.18
22 Eric Zhao 11.55   16.30    USA 28.64 19.17 17.78 11.55 11.95
23 Joey Stahl 9.50   16.33    USA 9.50 16.98 15.95 16.70 16.34
24 Adam Tedesco 12.36   16.63    USA 19.98 26.56 12.36 16.70 13.21
25 Quinton Crawford 12.83   16.71    USA 18.80 19.56 14.26 17.08 12.83
26 Taimur Darr 10.11   17.31    USA 10.11 17.00 17.74 18.79 17.20
27 Dov Geoghegan 12.18   18.40    USA 15.65 12.18 25.17 18.12 21.43
28 Michael Arther 12.31   18.56    USA 18.45 15.34 12.31 27.98 21.89
29 Robert Baggett 19.37   20.98    USA 19.96 23.18 19.92 23.06 19.37
30 Patrick Ponce 10.72   21.64    USA 10.72 20.12 21.13 30.00 23.66
31 Caleb Shapiro 12.99   24.27    USA 12.99 39.89 13.31 31.30 28.21
32 Zach Zwerling 15.93   25.64    USA 15.93 23.06 25.49 28.37 30.69
33 Aiden Rhee 14.09   26.45    USA 14.09 23.75 34.64 27.58 28.03
34 Matthew Thomas 17.66   26.55    USA 26.10 17.66 29.22 31.99 24.33
35 Adomous Wright 21.73      USA 47.23 21.73
36 Kyle Yoon 23.44      USA 31.83 23.44
37 James Barden 23.95      USA 28.38 23.95
38 Tim Wong 24.25      USA 30.53 24.25
39 Brandon Gladfelter 38.23      USA 50.68 38.23
40 Dyllon Chowdhury 49.44      USA DNF 49.44
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Corey Sakowski 28.11   36.80    USA 33.59 41.66 28.11 35.15 1:13.14
2 Nick Camillone 24.11   37.38    USA 38.69 42.33 24.11 33.12 40.34
3 Ernie Pulchny 36.73   51.01    USA 36.73 59.80 53.04 52.37 47.61
4 Tim Wong 32.37   1:05.48    USA 1:19.40 32.37 DNF 58.78 58.26
5 Nick Rech 28.70   DNF    USA DNF 28.70 DNS DNS DNS
6 Timothy Sun 48.07      USA 48.07 DNF
7 Daniel Maienshein 50.65      USA 50.65 55.95
8 Zach Goldman 58.57      USA 1:09.46 58.57
9 Joey Stahl 1:03.37      USA 1:03.37 DNF
10 Dylan Rhee 1:03.98      USA 1:03.98 1:09.05
11 Brandon Mikel 1:04.66      USA 1:04.66 1:07.19
12 Dan Selzer 1:07.11      USA 1:17.40 1:07.11
13 Anthony Hsu 1:07.28      USA 1:07.28 DNF
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Noah Arthurs 4:13.31   DNF    USA 4:13.31 DNF 4:13.83
2 Tim Wong 5:20.58   DNF    USA 5:29.97 5:20.58 DNF
3 Brandon Mikel 7:05.68   DNF    USA 7:05.68 7:57.90 DNF
4 Timothy Sun 7:49.28   DNF    USA DNF DNF 7:49.28
5 Arrik Leman DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Bobby D'Angelo DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Colin Boyd DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Ernie Pulchny DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
Aaron Cohen    USA
Aaron Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 17.18   20.21   23.67 20.15 17.18 18.43 22.05
2x2x2 Cube Final 32 4.93   7.08   5.99 7.44 9.47 4.93 7.81
4x4x4 Cube Combined Final 41 DNF     DNF DNF
3x3x3 Blindfolded First round 11 3:23.28   DNF   DNF 3:23.28 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 31 45.57     45.57 49.72
Adam Tedesco    USA
Adam Tedesco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 22.89   26.06   24.33 22.89 28.00 25.86 35.91
2x2x2 Cube Final 45 6.23   9.83   8.64 11.76 6.23 9.08 14.79
4x4x4 Cube Combined Final 41 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 34 DNF     DNF DNF
Rubik's Clock Combined Final 7 16.31   DNF   DNF 16.31 DNF 17.70 DNF
Pyraminx Combined Final 24 12.36   16.63   19.98 26.56 12.36 16.70 13.21
Adomous Wright    USA
Adomous Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 13.96   15.02   18.06 14.34 13.96 15.27 15.46
2x2x2 Cube Final 46 5.41   10.18   DNF 8.36 5.41 9.09 13.09
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:02.95   1:13.78   1:02.95 1:10.77 1:17.95 1:12.63 1:18.70
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
Pyraminx Combined Final 35 21.73     47.23 21.73
Aiden Rhee    USA
Aiden Rhee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 30.89   37.87   45.06 36.81 36.29 40.52 30.89
2x2x2 Cube Final 52 10.80   13.89   13.93 10.80 16.32 12.23 15.51
Pyraminx Combined Final 33 14.09   26.45   14.09 23.75 34.64 27.58 28.03
Alex Koroglu    USA
Alex Koroglu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.78   11.49   11.75 15.33 9.78 11.57 11.14
Second round 4 10.50   10.92   11.14 10.93 10.70 10.50 DNF
First round 8 9.28   12.58   11.79 13.34 9.28 13.76 12.60
2x2x2 Cube Final 3 2.38   3.83   2.38 4.06 3.20 7.40 4.24
4x4x4 Cube Combined Final 14 52.08   56.03   1:18.45 56.66 58.78 52.66 52.08
3x3x3 Blindfolded First round 9 3:16.83   DNF   3:16.83 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 14.84   19.28   14.84 DNF 18.43 21.00 18.40
Pyraminx Combined Final 8 7.11   8.55   7.47 7.26 15.14 10.91 7.11
Alex Maass    USA
Alex Maass
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 20.48   21.12   21.77 20.79 20.48 27.99 20.80
2x2x2 Cube Final 36 5.40   7.74   7.63 9.04 11.02 5.40 6.56
3x3x3 One-Handed Combined Final 34 DNF     DNF DNS
Rubik's Clock Combined Final 11 59.71     DNF 59.71
Pyraminx Combined Final 2 4.80   6.49   5.59 4.80 6.76 9.47 7.12
Andrew Ricci    USA
Andrew Ricci
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.35   10.67   10.96 10.36 11.15 10.69 10.35
Second round 3 9.76   10.78   10.07 10.28 11.99 9.76 DNF
First round 1 9.03   9.60   9.20 9.60 9.03 9.99 10.17
2x2x2 Cube Final 12 4.20   5.35   DNF 4.83 4.20 5.65 5.57
Anthony Hsu    USA
Anthony Hsu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 13.00   13.86   13.64 14.32 13.00 13.61 14.95
First round 13 11.65   13.52   12.88 14.34 11.65 13.34 16.36
2x2x2 Cube Final 20 3.31   5.72   4.98 7.63 5.44 6.74 3.31
4x4x4 Cube Combined Final 19 56.70   59.97   1:00.37 59.73 59.80 1:03.08 56.70
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:49.73   DNF   DNF 2:49.73 DNF
First round 8 2:27.81   DNF   2:27.81 2:40.48 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 29     29
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 21.24   26.05   21.24 28.61 29.44 26.10 23.44
Rubik's Clock Combined Final 10 49.66     49.66 DNF
Square-1 Combined Final 13 1:07.28     1:07.28 DNF
Arrik Leman    USA
Arrik Leman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 18.67   DNF   DNF 18.67 DNF 25.23 27.70
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 7 1:59.30   DNF   DNF DNF 1:59.30
3x3x3 One-Handed Combined Final 33 51.64     56.49 51.64
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Ashley Mikel    USA
Ashley Mikel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 1:28.98   1:42.15   1:54.11 1:32.61 1:39.72 2:06.15 1:28.98
Ben Foxman    USA
Ben Foxman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 18.45   21.98   22.04 19.70 24.21 27.90 18.45
2x2x2 Cube Final 29 6.03   6.66   6.63 7.64 6.21 6.03 7.13
4x4x4 Cube Combined Final 37 1:43.83     1:43.83 1:51.54
3x3x3 Fewest Moves Final 11 51     51
3x3x3 One-Handed Combined Final 34 DNF     DNF DNF
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 18.04   20.55   21.27 18.04 23.38 20.46 19.91
2x2x2 Cube Final 37 6.43   7.87   7.48 9.41 7.06 9.08 6.43
4x4x4 Cube Combined Final 38 1:46.18     1:46.18 1:49.13
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 37     37
3x3x3 One-Handed Combined Final 27 35.25     58.76 35.25
Rubik's Clock Combined Final 5 16.09   17.01   16.92 16.09 16.58 17.63 17.54
Pyraminx Combined Final 20 9.71   16.22   16.11 9.71 18.66 19.41 13.89
Bobby D'Angelo    USA
Bobby D'Angelo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 11.31   DNF   14.53 11.31 12.68 DNF DNF
2x2x2 Cube Final 11 3.58   5.35   4.72 5.17 3.58 6.15 6.43
4x4x4 Cube Combined Final 15 52.66   57.28   53.12 1:00.75 1:04.25 52.66 57.98
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Combined Final 17 12.59   14.75   15.79 12.89 DNF 12.59 15.57
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Brandon Gladfelter    USA
Brandon Gladfelter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 20.17   23.00   24.73 20.17 21.80 22.62 24.57
2x2x2 Cube Final 42 6.24   8.61   8.56 7.81 6.24 11.20 9.47
4x4x4 Cube Combined Final 41 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined Final 39 38.23     50.68 38.23
Brandon Huang    USA
Brandon Huang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.33   13.62   12.33 13.24 14.85 12.78 16.22
First round 20 13.09   14.00   14.21 16.21 13.41 13.09 14.38
2x2x2 Cube Final 13 3.17   5.44   6.40 6.60 3.17 5.65 4.26
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:12.38   1:18.18   1:16.70 1:12.38 1:24.78 1:20.58 1:17.26
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 30.46     32.10 30.46
Brandon Mikel    USA
Brandon Mikel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 13.19   15.73   36.34 15.41 16.62 13.19 15.17
2x2x2 Cube Final 39 4.39   8.25   8.92 7.04 11.06 8.78 4.39
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:15.39     1:43.36 1:15.39
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 26 34.26     34.26 35.06
Rubik's Clock Combined Final 1 9.53   11.55   13.14 DNF 9.53 11.06 10.46
Pyraminx Combined Final 19 11.64   15.03   14.59 11.64 18.45 14.93 15.56
Square-1 Combined Final 11 1:04.66     1:04.66 1:07.19
4x4x4 Blindfolded Final 3 7:05.68   DNF   7:05.68 7:57.90 DNF
Caleb Shapiro    USA
Caleb Shapiro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 26.45   29.96   28.92 28.91 32.33 26.45 32.06
2x2x2 Cube Final 48 7.33   12.12   17.03 14.59 12.99 8.77 7.33
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 34 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined Final 31 12.99   24.27   12.99 39.89 13.31 31.30 28.21
Carter Richmond    USA
Carter Richmond
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 20.87   23.77   23.01 27.76 22.68 20.87 25.63
2x2x2 Cube Final 35 4.06   7.63   9.55 10.01 8.49 4.06 4.84
4x4x4 Cube Combined Final 39 1:48.66     1:48.66 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 34 DNF     DNF DNF
Colin Boyd    USA
Colin Boyd
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 12.19   14.77   15.67 13.12 16.65 15.52 12.19
First round 10 11.24   13.05   13.78 17.35 11.81 13.56 11.24
2x2x2 Cube Final 55 7.10   17.96   8.35 7.10 DNF 8.13 37.41
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:11.48   1:30.11   1:11.48 1:30.05 1:33.11 1:27.17 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 3 56.78   DNF   1:23.06 56.78 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 29.86   40.99   29.86 41.44 43.78 37.74 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Corey Sakowski    USA
Corey Sakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.24   13.93   13.72 12.24 13.84 14.23 17.28
First round 9 11.95   12.99   15.06 13.41 12.04 13.53 11.95
2x2x2 Cube Final 18 4.80   5.66   5.46 5.41 6.72 6.11 4.80
4x4x4 Cube Combined Final 13 47.70   55.53   47.70 59.48 53.72 58.56 54.31
3x3x3 Blindfolded Final 3 54.04   1:04.43   1:13.44 1:05.81 54.04
First round 4 57.56   1:01.72   1:06.55 57.56 1:01.06
3x3x3 Fewest Moves Final 6 41     41
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 22.59   25.32   22.59 27.18 27.32 25.64 23.15
Rubik's Clock Combined Final 6 15.72   25.50   17.55 21.55 15.72 37.40 38.18
Pyraminx Combined Final 1 4.34   5.92   6.32 4.34 7.02 5.60 5.83
Square-1 Combined Final 1 28.11   36.80   33.59 41.66 28.11 35.15 1:13.14
Dan Selzer    USA
Dan Selzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 9.85   13.29   14.91 9.85 12.25 12.72 17.23
First round 4 9.52   11.26   9.91 11.59 12.29 9.52 15.04
2x2x2 Cube Final 14 4.98   5.50   5.71 4.98 5.69 6.64 5.09
4x4x4 Cube Combined Final 3 39.00   45.70   50.28 DNF 41.55 39.00 45.28
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 41     41
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 18.55   22.46   26.44 18.55 23.54 22.09 21.74
Pyraminx Combined Final 9 8.74   9.73   10.51 9.45 15.64 8.74 9.24
Square-1 Combined Final 12 1:07.11     1:17.40 1:07.11
Daniel Goodman    USA
Daniel Goodman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 19.85   24.16   22.02 27.74 22.71 DNF 19.85
2x2x2 Cube Final 40 7.02   8.26   9.18 7.78 10.02 7.82 7.02
4x4x4 Cube Combined Final 40 1:51.54     1:51.54 1:58.88
Daniel Maienshein    USA
Daniel Maienshein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.11   11.53   11.91 12.60 10.42 10.11 12.25
Second round 7 9.34   11.64   13.02 10.04 11.85 9.34 15.42
First round 7 9.70   12.02   13.49 9.70 15.08 11.18 11.38
2x2x2 Cube Final 7 3.15   4.61   5.35 4.08 3.15 4.41 8.34
4x4x4 Cube Combined Final 10 49.87   53.55   53.67 1:21.15 49.87 55.53 51.45
Pyraminx Combined Final 5 4.51   8.02   8.92 6.06 10.46 9.09 4.51
Square-1 Combined Final 7 50.65     50.65 55.95
Dov Geoghegan    USA
Dov Geoghegan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 18.11   21.54   22.21 18.11 23.67 18.74 28.24
2x2x2 Cube Final 30 5.42   6.93   5.42 6.79 8.03 19.50 5.97
4x4x4 Cube Combined Final 35 1:34.36     DNF 1:34.36
3x3x3 Fewest Moves Final 12 63     63
3x3x3 One-Handed Combined Final 32 48.42     48.42 DNF
Pyraminx Combined Final 27 12.18   18.40   15.65 12.18 25.17 18.12 21.43
Dylan Cook    USA
Dylan Cook
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.16   12.45   12.16 12.64 16.44 10.16 12.54
Second round 5 9.50   11.08   11.14 9.50 13.75 11.82 10.27
First round 14 10.91   13.59   13.32 18.07 10.91 13.76 13.68
2x2x2 Cube Final 9 4.42   5.03   5.67 8.56 4.76 4.42 4.67
4x4x4 Cube Combined Final 5 42.40   47.59   52.98 42.40 42.93 56.05 46.86
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 15.04   17.04   17.80 15.04 16.86 16.46 20.33
Dylan Rhee    USA
Dylan Rhee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 13.76   14.76   14.26 13.93 13.76 16.92 16.10
2x2x2 Cube Final 8 3.73   4.72   5.26 6.57 4.70 3.73 4.21
4x4x4 Cube Combined Final 11 51.39   55.22   51.39 54.18 57.02 54.45 1:03.61
3x3x3 Fewest Moves Final 5 40     40
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 24.15   28.34   24.15 30.46 28.12 26.45 32.63
Rubik's Clock Combined Final 8 25.05     25.91 25.05
Pyraminx Combined Final 13 7.54   11.23   9.27 10.17 14.24 23.11 7.54
Square-1 Combined Final 10 1:03.98     1:03.98 1:09.05
Dyllon Chowdhury    USA
Dyllon Chowdhury
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 26.42   35.14   32.51 36.43 26.42 36.48 39.30
2x2x2 Cube Final 50 10.05   13.47   15.10 18.83 14.84 10.05 10.46
Pyraminx Combined Final 40 49.44     DNF 49.44
Eric Zhao    USA
Eric Zhao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 12.58   14.79   12.58 14.93 16.36 14.60 14.85
First round 19 12.91   13.94   15.07 13.32 13.44 16.57 12.91
2x2x2 Cube Final 22 4.75   5.93   5.48 7.21 8.72 4.75 5.10
4x4x4 Cube Combined Final 18 54.91   59.88   54.91 59.27 58.98 1:01.40 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 43     43
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 18.64   24.13   24.19 27.12 24.32 18.64 23.87
Pyraminx Combined Final 22 11.55   16.30   28.64 19.17 17.78 11.55 11.95
Ernie Pulchny    USA
Ernie Pulchny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 13.55   14.45   14.05 14.71 14.59 13.55 15.96
First round 17 12.90   13.74   15.30 14.34 13.82 12.90 13.07
2x2x2 Cube Final 26 5.66   6.39   6.38 7.07 6.69 5.66 6.10
4x4x4 Cube Combined Final 17 53.15   58.72   59.41 1:01.95 53.15 54.79 1:02.17
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 21.74   28.29   24.11 32.32 21.74 31.42 29.34
Rubik's Clock Combined Final 3 13.08   15.05   15.96 DNF 13.08 14.44 14.75
Pyraminx Combined Final 4 7.65   7.94   7.73 8.20 7.65 8.51 7.89
Square-1 Combined Final 3 36.73   51.01   36.73 59.80 53.04 52.37 47.61
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
James Barden    USA
James Barden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 25.76   29.73   34.33 45.58 25.76 27.78 27.08
2x2x2 Cube Final 31 5.52   7.01   5.52 8.32 7.97 6.15 6.90
Pyraminx Combined Final 37 23.95     28.38 23.95
James Mamouzelos    USA
James Mamouzelos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 43.22   50.17   43.61 43.22 59.56 49.17 57.72
Joey Stahl    USA
Joey Stahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 13.64   15.78   18.74 13.64 14.58 16.23 16.52
2x2x2 Cube Final 25 5.72   6.27   6.01 6.18 DNF 5.72 6.62
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:06.17   1:08.11   1:06.17 1:06.22 1:11.36 1:17.59 1:06.74
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
Rubik's Clock Combined Final 9 30.58     30.58 DNF
Pyraminx Combined Final 23 9.50   16.33   9.50 16.98 15.95 16.70 16.34
Square-1 Combined Final 9 1:03.37     1:03.37 DNF
Jonah Crosby    USA
Jonah Crosby
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.94   12.74   12.42 12.35 13.46 11.94 19.27
Second round 8 11.16   11.82   13.73 11.33 11.16 12.79 11.34
First round 6 10.46   12.00   10.53 10.46 14.84 13.25 12.21
2x2x2 Cube Final 23 3.89   5.96   4.31 4.19 9.39 11.15 3.89
4x4x4 Cube Combined Final 4 41.82   46.73   41.82 50.28 46.23 54.78 43.69
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 23.70   29.39   39.94 23.70 27.81 30.72 29.63
Jonathan Grayum    USA
Jonathan Grayum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 12.09   14.70   12.22 15.96 16.85 12.09 15.93
First round 15 12.52   13.63   12.52 15.45 14.45 13.62 12.81
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:00.91   1:16.75   1:00.91 1:26.63 1:12.34 1:13.33 1:24.59
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 49     49
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 23.56   29.50   29.93 29.72 DNF 23.56 28.84
Pyraminx Combined Final 15 13.85   14.52   14.99 14.72 16.49 13.85 13.85
Jonathan Raskind    USA
Jonathan Raskind
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 57.40   1:01.28   1:00.42 59.92 1:05.64 1:03.49 57.40
JP Bulman    USA
JP Bulman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 22.98   33.78   28.07 22.98 DNF 37.71 35.55
2x2x2 Cube Final 51 6.10   13.68   12.99 17.28 6.10 10.77 18.62
Pyraminx Combined Final 14 12.68   14.02   14.87 16.63 12.78 14.42 12.68
Kevin Costello III    USA
Kevin Costello III
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.03   9.54   21.52 9.55 10.02 9.04 9.03
Second round 2 8.43   10.51   11.22 55.45 8.43 10.16 10.14
First round 3 9.54   11.22   10.34 11.05 12.26 39.05 9.54
2x2x2 Cube Final 5 3.48   4.06   3.48 4.38 4.15 3.65 DNS
4x4x4 Cube Combined Final 2 34.25   37.54   34.72 40.69 44.55 37.20 34.25
3x3x3 Blindfolded First round 13 3:46.26   DNF   3:46.26 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 17.05   18.07   18.60 20.05 17.05 17.81 17.80
Pyraminx Combined Final 3 5.85   7.53   6.86 5.85 8.56 8.89 7.17
Kyle Yoon    USA
Kyle Yoon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 33.95   39.53   39.13 43.84 35.63 33.95 45.95
2x2x2 Cube Final 56 15.81   20.79   27.87 18.41 DNF 16.09 15.81
Pyraminx Combined Final 36 23.44     31.83 23.44
Mateo Maturana    USA
Mateo Maturana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 21.36   25.22   36.58 21.36 29.97 22.39 23.31
2x2x2 Cube Final 34 6.12   7.48   7.34 7.97 6.12 8.01 7.12
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:25.28     1:25.28 1:49.66
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 28 38.06     38.06 42.03
Rubik's Clock Combined Final 12 DNF     DNF DNF
Matt DiPalma    USA
Matt DiPalma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 13.43   14.67   13.43 15.36 14.82 13.82 17.24
2x2x2 Cube Final 15 4.53   5.58   5.70 4.59 4.53 7.22 6.45
4x4x4 Cube Combined Final 33 1:25.45     1:25.45 DNF
3x3x3 Blindfolded First round 15 4:30.06   DNF   DNF 4:30.06 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 19.10   21.63   22.63 20.37 19.10 22.38 22.13
Matt Evans    USA
Matt Evans
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 1:04.39   1:37.91   1:50.60 1:18.14 1:44.99 DNF 1:04.39
Matthew Huggins    USA
Matthew Huggins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Matthew Thomas    USA
Matthew Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 41.53   51.80   43.81 59.04 52.56 41.53 1:15.33
2x2x2 Cube Final 54 14.03   16.18   17.60 14.03 15.94 18.01 14.99
4x4x4 Cube Combined Final 41 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined Final 34 17.66   26.55   26.10 17.66 29.22 31.99 24.33
Michael Arther    USA
Michael Arther
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 24.09   25.05   27.14 24.48 24.76 25.90 24.09
2x2x2 Cube Final 43 5.67   8.97   10.06 9.35 7.50 10.75 5.67
Pyraminx Combined Final 28 12.31   18.56   18.45 15.34 12.31 27.98 21.89
Michael Ornato    USA
Michael Ornato
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 47 9.65   10.44   11.13 9.65 16.46 10.28 9.90
Nadia DiNatale    USA
Nadia DiNatale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 56.78   1:21.32   DNF 59.45 1:38.28 1:26.23 56.78
2x2x2 Cube Final 57 17.95   23.62   24.65 24.51 21.69 27.47 17.95
Natale DiNatale    USA
Natale DiNatale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 24.69   28.07   24.69 28.83 27.21 28.17 38.03
2x2x2 Cube Final 58 17.14   24.35   26.80 20.09 38.53 17.14 26.16
Nathan Bierema    USA
Nathan Bierema
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 19.43   21.23   19.43 24.44 22.79 20.17 20.73
2x2x2 Cube Final 41 7.24   8.60   10.52 9.87 7.35 8.59 7.24
4x4x4 Cube Combined Final 36 1:36.19     1:48.65 1:36.19
3x3x3 One-Handed Combined Final 30 41.96     53.05 41.96
Nick Camillone    USA
Nick Camillone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.10   14.17   13.58 12.10 16.61 15.37 13.57
First round 21 12.70   14.05   14.76 13.16 16.11 12.70 14.22
2x2x2 Cube Final 2 2.89   3.55   3.32 3.60 3.72 2.89 4.00
4x4x4 Cube Combined Final 22 56.48   1:06.77   1:10.94 1:11.53 1:01.34 1:08.03 56.48
3x3x3 Blindfolded First round 12 3:42.48   DNF   DNF DNF 3:42.48
3x3x3 Fewest Moves Final 9 46     46
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 18.95   24.58   18.95 25.17 22.49 26.09 31.57
Pyraminx Combined Final 12 8.69   11.12   9.22 8.69 11.79 12.36 12.47
Square-1 Combined Final 2 24.11   37.38   38.69 42.33 24.11 33.12 40.34
Nick Rech    USA
Nick Rech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.12   14.42   13.00 DNF 14.59 15.68 12.12
First round 22 11.41   14.12   12.85 15.78 13.74 11.41 16.42
2x2x2 Cube Final 33 5.81   7.34   5.81 7.36 7.01 8.66 7.66
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:03.58   1:15.24   1:18.69 1:03.58 1:08.56 1:20.75 1:18.48
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 19.28   25.32   22.55 33.10 19.28 24.59 28.83
Pyraminx Combined Final 11 5.08   10.11   13.34 7.01 DNF 5.08 9.97
Square-1 Combined Final 5 28.70   DNF   DNF 28.70 DNS DNS DNS
Noah Arthurs    USA
Noah Arthurs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 14.50   17.95   14.59 14.50 23.50 17.29 21.97
3x3x3 Blindfolded Final 1 33.18   DNF   DNF 33.18 39.44
First round 1 29.40   NR DNF   29.65 DNF 29.40
4x4x4 Blindfolded Final 1 4:13.31   DNF   4:13.31 DNF 4:13.83
Patrick Ponce    USA
Patrick Ponce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.06   13.61   15.58 12.06 13.64 13.79 13.40
First round 23 12.59   14.27   13.46 12.59 38.75 13.53 15.81
4x4x4 Cube Combined Final 20 50.92   1:02.48   53.90 1:11.99 1:03.95 1:09.60 50.92
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 20.74   23.69   32.96 24.19 21.81 20.74 25.08
Pyraminx Combined Final 30 10.72   21.64   10.72 20.12 21.13 30.00 23.66
Phil Thomas    USA
Phil Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 12.71   14.84   16.83 14.88 12.71 12.80 23.30
2x2x2 Cube Final 6 3.10   4.47   4.64 4.34 3.10 4.43 6.01
4x4x4 Cube Combined Final 9 43.37   53.55   56.27 51.04 53.33 43.37 56.61
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 28.58   30.98   28.58 31.41 33.45 32.24 29.29
Preston Crawford    USA
Preston Crawford
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined Final 21 11.36   16.23   11.36 14.14 18.37 21.15 16.18
Quinton Crawford    USA
Quinton Crawford
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 23.58   27.06   29.29 24.10 23.58 38.73 27.80
2x2x2 Cube Final 28 4.72   6.65   6.81 8.68 4.72 6.44 6.69
Pyraminx Combined Final 25 12.83   16.71   18.80 19.56 14.26 17.08 12.83
Ravi Ahuja    USA
Ravi Ahuja
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 22.20   29.92   33.70 26.79 29.28 22.20 35.22
2x2x2 Cube Final 44 6.40   9.29   12.71 9.45 6.40 9.18 9.23
Pyraminx Combined Final 16 10.94   14.62   12.31 10.94 17.40 14.14 17.48
Robert Baggett    USA
Robert Baggett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 12.60   14.59   12.60 16.91 14.37 14.77 14.64
2x2x2 Cube Final 24 4.85   6.14   8.97 6.49 4.85 6.31 5.62
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:11.61   1:16.42   1:22.37 1:11.61 1:17.87 1:18.15 1:13.24
Pyraminx Combined Final 29 19.37   20.98   19.96 23.18 19.92 23.06 19.37
Rowe Hessler    USA
Rowe Hessler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.75   9.61   9.03 10.32 9.47 7.75 DNF
Second round 1 8.31   10.10   9.49 8.53 12.29 8.31 13.15
First round 2 8.55   9.79   11.98 9.24 10.68 8.55 9.45
2x2x2 Cube Final 1 2.70   3.47   3.47 3.44 4.93 2.70 3.50
4x4x4 Cube Combined Final 1 35.09   36.62   36.06 35.09 36.92 36.89 DNF
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 36     36
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 13.93   15.05   14.28 18.70 14.77 13.93 16.09
Sam Foxman    USA
Sam Foxman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 28.85   29.97   30.12 28.85 29.27 30.51 35.51
2x2x2 Cube Final 38 6.21   8.00   8.53 9.03 6.21 7.17 8.29
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
Samantha Raskind    USA
Samantha Raskind
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 14.10   16.10   14.60 16.73 16.96 17.22 14.10
First round 24 12.17   14.57   13.90 15.72 14.10 15.90 12.17
2x2x2 Cube Final 19 4.20   5.67   5.84 5.69 4.20 5.55 5.77
4x4x4 Cube Combined Final 16 51.89   57.63   1:00.28 58.30 51.89 54.32 1:07.71
3x3x3 One-Handed Combined Final 29 39.77     39.77 51.49
Shane Harrington    USA
Shane Harrington
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 14.32   15.93   20.38 17.33 14.32 15.56 14.89
2x2x2 Cube Final 27 5.72   6.63   10.10 6.36 6.90 5.72 6.64
4x4x4 Cube Combined Final 31 1:16.34     1:16.34 DNF
3x3x3 Blindfolded First round 14 4:24.66   DNF   4:24.66 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 26.30   31.32   26.30 31.56 34.63 34.85 27.76
Pyraminx Combined Final 18 14.35   14.78   14.93 14.57 14.84 14.35 17.45
Sreeram Venkatarao    USA
Sreeram Venkatarao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.83   13.04   15.13 12.24 11.83 14.31 12.57
First round 16 11.45   13.70   11.45 15.90 12.61 19.73 12.59
2x2x2 Cube Final 21 4.11   5.75   4.98 7.04 4.11 6.77 5.51
4x4x4 Cube Combined Final 34 1:27.23     1:27.23 1:35.35
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:17.61   DNF   DNF 1:17.61 DNF
First round 6 1:49.12   DNF   DNF DNF 1:49.12
Taimur Darr    USA
Taimur Darr
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 26.80   33.59   28.76 34.40 26.80 37.60 38.21
2x2x2 Cube Final 49 9.59   12.25   11.26 13.18 14.39 12.32 9.59
Pyraminx Combined Final 26 10.11   17.31   10.11 17.00 17.74 18.79 17.20
Tim Reynolds    USA
Tim Reynolds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.44   13.19   14.88 14.06 12.44 12.79 12.71
First round 18 10.94   13.79   16.89 12.37 10.94 16.11 12.88
2x2x2 Cube Final 16 4.43   5.64   6.65 5.48 4.43 5.07 6.36
4x4x4 Cube Combined Final 21 57.29   1:05.62   1:09.32 1:05.37 57.29 1:05.27 1:06.21
3x3x3 Blindfolded First round 10 3:18.10   DNF   3:18.10 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 30     30
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 31.69     31.69 34.26
Rubik's Clock Combined Final 2 10.56   11.94   12.46 11.33 12.03 10.56 15.02
Pyraminx Combined Final 6 6.49   8.52   6.49 7.72 21.30 9.18 8.66
Tim Wong    USA
Tim Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 10.08   11.93   11.75 11.92 12.11 10.08 13.88
First round 12 9.46   13.48   17.38 13.28 9.46 12.73 14.42
2x2x2 Cube Final 10 4.51   5.05   4.51 4.90 5.91 5.38 4.87
4x4x4 Cube Combined Final 6 44.29   47.69   44.29 46.09 45.97 51.02 52.16
3x3x3 Blindfolded Final 2 48.81   DNF   DNF 50.24 48.81
First round 2 32.44   39.54   NAR 47.46 32.44 38.71
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 18.09   20.75   23.49 18.09 28.64 18.76 20.01
Rubik's Clock Combined Final 4 12.75   15.97   18.99 13.98 16.31 17.62 12.75
Pyraminx Combined Final 38 24.25     30.53 24.25
Square-1 Combined Final 4 32.37   1:05.48   1:19.40 32.37 DNF 58.78 58.26
4x4x4 Blindfolded Final 2 5:20.58   DNF   5:29.97 5:20.58 DNF
Timothy Sun    USA
Timothy Sun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.56   11.14   11.92 11.72 10.46 11.23 9.56
Second round 6 9.87   11.18   10.52 9.87 13.77 10.87 12.15
First round 5 9.85   11.27   11.03 12.16 9.85 13.37 10.63
2x2x2 Cube Final 4 3.86   3.95   3.86 7.96 3.93 3.89 4.03
4x4x4 Cube Combined Final 7 47.71   50.08   48.73 51.92 47.71 50.69 50.81
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:15.48   DNF   DNF 1:15.48 1:25.80
First round 5 57.81   DNF   DNF 57.81 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 18.36   23.44   24.93 18.36 23.63 23.86 22.82
Pyraminx Combined Final 10 5.54   9.87   5.54 11.37 11.70 10.72 7.51
Square-1 Combined Final 6 48.07     48.07 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 4 7:49.28   DNF   DNF DNF 7:49.28
Vinny Vecchio    USA
Vinny Vecchio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 13.87   15.23   13.87 15.13 15.29 15.41 15.28
4x4x4 Cube Combined Final 12 50.83   55.36   52.43 59.27 50.83 58.31 55.35
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 33.16     45.29 33.16
Zach Goldman    USA
Zach Goldman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 11.93   12.37   12.63 11.93 12.37 13.22 12.11
First round 11 11.20   13.16   14.12 DNF 11.20 12.67 12.70
2x2x2 Cube Final 17 4.67   5.66   7.05 4.97 4.67 4.97 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 8 51.80   52.91   51.80 53.21 53.44 52.07 56.51
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 22.54   23.74   22.71 26.79 22.54 23.49 25.03
Pyraminx Combined Final 7 7.93   8.52   8.35 7.93 9.74 8.32 8.89
Square-1 Combined Final 8 58.57     1:09.46 58.57
Zach Zwerling    USA
Zach Zwerling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 31.02   36.74   DNF 45.77 33.07 31.02 31.38
2x2x2 Cube Final 53 10.17   13.99   13.99 12.93 16.93 10.17 15.04
4x4x4 Cube Combined Final 41 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 13 DNF     DNF
Pyraminx Combined Final 32 15.93   25.64   15.93 23.06 25.49 28.37 30.69