Brno Open 2018

Date City WCA LInk
2018-8-11~12  Czech Republic, Brno Brno Open 2018

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Tomáš Zatroch 9.42  Matěj Grohmann 9.58  Jakub Drobný 9.76
 2x2x2 Cube  Jakub Drobný 2.19  Tomáš Zatroch 2.69  Bence Barát 2.78
 4x4x4 Cube  Matěj Grohmann 32.00  Luboš Bartík 33.23  Bence Barát 36.32
 5x5x5 Cube  Matěj Grohmann 1:03.13  Bence Barát 1:07.11  Tomáš Zatroch 1:08.69
 6x6x6 Cube  Bence Barát 1:54.32  Matěj Grohmann 1:56.56  Tomáš Szyszkowicz 2:00.90
 7x7x7 Cube  Matěj Grohmann 2:49.36  Tomáš Szyszkowicz 2:50.73  Bence Barát 2:51.05
 3x3x3 Blindfolded  Bence Barát 46.08  Pavel Jelínek 47.63  Dieter Amberger 1:27.56
 3x3x3 Fewest Moves  Matěj Grohmann 27  Luboš Bartík 29  Matic Omulec 31
 3x3x3 One-Handed  Matěj Grohmann 13.69  Tomáš Szyszkowicz 15.74  Tomáš Nguyen 16.22
 Rubik's Clock  Jindřich Halabala 11.17  Tomáš Szyszkowicz 12.00  Bence Barát 14.15
 Megaminx  Matic Omulec 45.04  Luboš Bartík 55.38  Jakub Drobný 56.47
 Pyraminx  Jakub Drobný 3.44  Tomáš Nguyen 4.32  Dušan Zakelšek 4.73
 Skewb  Vojtěch Kundera 3.50  Tomáš Nguyen 4.89  Tomáš Szyszkowicz 5.27
 Square-1  Jakub Drobný 14.61  Bence Barát 18.82  Vojtěch Kundera 22.67
 3x3x3 With Feet  Jakub Drobný 48.01  Matěj Grohmann 1:00.50  Matic Omulec 1:10.98
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 7.89   8.73    Czech Republic 12.50 7.89 8.01 9.38 8.80
2 Tomáš Zatroch 7.35   9.55    Slovakia 8.13 8.88 11.71 11.65 7.35
3 Bence Barát 7.68   9.76    Hungary 7.68 9.42 9.98 10.51 9.88
4 Luboš Bartík 8.96   10.03    Czech Republic 9.98 9.41 10.70 8.96 11.31
5 Jakub Drobný 8.89   10.05    Slovakia 8.89 9.76 10.45 10.02 10.37
6 Tomáš Nguyen 8.71   10.34    Vietnam 9.24 8.71 10.47 12.99 11.30
7 Tomáš Szyszkowicz 9.48   10.53    Czech Republic 11.49 9.48 11.59 10.48 9.63
8 Vojtěch Kundera 9.97   10.68    Czech Republic 9.97 11.12 9.98 10.95 15.71
9 Marek Majerik 9.47   10.76    Slovakia 11.83 9.91 12.48 9.47 10.54
10 Nela Sendlerová 8.49   10.93    Czech Republic 11.55 12.67 8.49 11.18 10.06
11 Matic Omulec 9.88   10.99    Slovenia 9.88 11.38 10.11 13.31 11.49
12 Pavel Jelínek 9.83   11.20    Czech Republic 13.26 12.78 9.83 10.44 10.38
13 Dániel Varga 9.84   11.81    Hungary 13.75 11.80 14.23 9.87 9.84
14 Marek Tomanec 10.78   13.11    Czech Republic 14.47 12.73 14.50 10.78 12.14
15 Jan Babák 12.06   13.22    Czech Republic 12.53 13.29 12.06 14.86 13.85
16 Timotej Andrejko 11.16   13.90    Slovakia 12.57 11.16 15.69 13.45 20.50
17 Jan Fonš 13.69   14.52    Czech Republic 14.52 15.00 13.69 14.05 16.20
18 Arseniy Kuprin 13.63   14.74    Russia 14.73 17.23 14.58 13.63 14.90
19 Josef Sezemský 11.81   15.39    Czech Republic 20.23 11.81 13.94 15.95 16.28
20 Kristýna Vaštová 12.53   15.64    Czech Republic 15.73 15.40 12.53 15.80 16.07
21 Tadeáš Faldus 11.99   16.15    Czech Republic 15.30 17.16 22.89 11.99 16.00
22 Ondřej Hlávka 14.65   16.19    Czech Republic 14.65 15.75 16.42 16.46 16.39
23 Dušan Zakelšek 14.63   16.45    Slovenia 16.05 27.56 16.14 17.16 14.63
24 Martin Šilha 15.04   17.04    Czech Republic 17.70 15.04 20.57 16.80 16.61
25 Jernej Omulec 16.81   17.88    Slovenia 19.14 18.35 18.04 17.26 16.81
26 Levente Baráth 16.98   18.15    Hungary 17.05 16.98 17.41 20.11 20.00
27 Jindřich Halabala 18.00   19.46    Czech Republic 19.54 21.07 19.16 19.67 18.00
28 Cyril Teichmann 14.23   20.07    Czech Republic 18.98 14.23 18.42 25.08 22.82
29 Vojtěch Bešťák 18.36   20.12    Czech Republic 19.82 18.38 22.16 18.36 33.08
30 Miroslav Štrpko 17.49   20.16    Slovakia 21.24 19.93 17.49 19.31 26.28
31 Jakub Sikora 18.50   20.41    Czech Republic 20.64 20.39 22.69 20.19 18.50
32 Ondřej Povala 16.05   20.77    Czech Republic 22.86 16.05 DNF 20.33 19.11
33 Majko Koiš 19.40   21.71    Slovakia 22.77 22.20 20.17 29.51 19.40
34 Dan Tabarka 20.22   22.26    Czech Republic 20.83 23.31 24.74 20.22 22.63
35 Martin Benjamin Mičko 16.40   22.31    Slovakia 31.97 16.40 28.63 21.36 16.93
36 Tomáš Balák 18.76   22.36    Slovakia 18.76 22.71 21.31 23.05 23.32
37 Sandra Mavsar 19.00   25.93    Slovenia 30.74 19.00 DNF 23.77 23.27
38 Vladimír Svoboda 22.92   27.54    Czech Republic 27.84 29.08 25.69 22.92 29.67
39 Adam Balák 25.46   27.91    Slovakia 26.72 29.48 25.46 27.54 DNF
40 Dominik Kudláč 24.58   28.88    Czech Republic 31.01 28.33 27.92 24.58 30.40
41 Jan Pozdník 23.16   30.01    Czech Republic 35.40 25.23 31.33 23.16 33.48
42 Dieter Amberger 25.37   30.72    Austria 25.93 28.12 25.37 38.61 38.12
43 Václav Toman 32.41   38.01    Czech Republic 32.41 36.38 44.44 34.08 43.58
44 Adam Kaláb 41.29   47.15    Czech Republic 49.94 41.83 1:09.22 49.69 41.29
45 Filip Koiš 47.75   54.41    Slovakia 54.86 47.75 1:03.30 58.26 50.12
46 Patrik Mutl 1:22.57   1:26.37    Czech Republic 1:22.57 1:28.69 1:49.65 1:23.84 1:26.59
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 8.41   9.42    Czech Republic 8.94 8.41 10.11 9.22 10.23
2 Tomáš Zatroch 8.28   9.73    Slovakia 10.91 11.83 9.24 9.04 8.28
3 Bence Barát 8.84   10.04    Hungary 9.13 10.19 10.81 11.30 8.84
4 Jakub Drobný 8.69   10.12    Slovakia 10.13 10.57 9.65 DNF 8.69
5 Marek Majerik 8.61   10.13    Slovakia 12.22 11.48 8.90 10.00 8.61
6 Nela Sendlerová 9.38   10.44    Czech Republic 9.38 10.80 10.24 10.52 10.57
7 Tomáš Szyszkowicz 9.74   10.73    Czech Republic 11.26 10.18 9.74 10.76 11.36
8 Vojtěch Kundera 9.97   10.77    Czech Republic 9.97 10.44 11.95 10.80 11.08
9 Tomáš Nguyen 9.10   11.04    Vietnam 10.87 9.92 12.33 13.49 9.10
10 Marek Tomanec 9.85   11.28    Czech Republic 12.85 11.79 9.85 10.34 11.71
11 Matic Omulec 9.31   11.59    Slovenia 9.88 13.00 11.90 13.00 9.31
12 Pavel Jelínek 9.04   11.81    Czech Republic 11.45 14.45 9.04 14.84 9.53
13 Luboš Bartík 9.07   11.91    Czech Republic 9.07 11.42 12.43 11.95 12.37
14 Dániel Varga 9.52   12.31    Hungary 9.52 12.26 12.75 11.92 15.14
15 Jan Fonš 11.66   13.75    Czech Republic 14.75 11.66 13.78 12.99 14.47
16 Timotej Andrejko 11.26   13.80    Slovakia DNF 11.26 13.96 11.96 15.49
17 Jan Babák 13.93   14.53    Czech Republic 14.23 14.01 15.36 13.93 15.95
18 Tadeáš Faldus 13.07   14.57    Czech Republic 13.07 15.24 16.63 14.72 13.74
19 Josef Sezemský 12.30   14.64    Czech Republic 12.30 14.54 16.54 18.13 12.84
20 Arseniy Kuprin 12.19   15.08    Russia 17.16 16.74 13.96 14.53 12.19
21 Ondřej Hlávka 13.32   15.54    Czech Republic 14.71 16.16 15.74 13.32 21.28
22 Martin Šilha 14.47   15.94    Czech Republic 15.62 17.57 19.51 14.63 14.47
23 Kristýna Vaštová 14.22   16.06    Czech Republic 14.22 16.98 17.62 15.31 15.90
24 Jernej Omulec 15.49   16.24    Slovenia 16.59 18.68 15.49 15.89 16.23
25 Dušan Zakelšek 13.28   16.30    Slovenia 13.28 17.49 15.85 16.94 16.11
26 Vojtěch Bešťák 16.38   18.17    Czech Republic 19.52 16.67 16.38 22.18 18.31
27 Levente Baráth 15.56   19.24    Hungary 19.86 19.97 17.88 20.25 15.56
28 Cyril Teichmann 13.99   19.47    Czech Republic 13.99 22.61 18.07 21.67 18.66
29 Dan Tabarka 17.61   21.23    Czech Republic 21.97 24.08 19.18 17.61 22.53
30 Jindřich Halabala 16.95   21.55    Czech Republic 25.51 21.51 24.80 18.33 16.95
31 Ondřej Povala 17.37   21.82    Czech Republic 24.56 17.37 21.89 24.49 19.09
32 Jakub Sikora 21.69   22.36    Czech Republic 22.90 22.46 21.72 25.14 21.69
33 Majko Koiš 18.07   23.02    Slovakia 24.52 22.24 22.45 24.36 18.07
34 Miroslav Štrpko 22.30   24.33    Slovakia 24.12 28.19 24.22 22.30 24.64
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomáš Zatroch 8.06   9.42    Slovakia 9.75 8.88 10.76 8.06 9.64
2 Matěj Grohmann 8.46   9.58    Czech Republic 9.96 8.46 10.03 9.10 9.67
3 Jakub Drobný 8.58   9.76    Slovakia 9.46 10.42 9.41 8.58 10.53
4 Marek Majerik 9.13   9.79    Slovakia 9.63 10.84 10.01 9.74 9.13
5 Bence Barát 8.85   10.47    Hungary 8.85 10.24 11.14 12.48 10.02
6 Vojtěch Kundera 9.45   10.51    Czech Republic 11.44 13.31 10.02 9.45 10.07
7 Tomáš Szyszkowicz 9.81   10.68    Czech Republic 11.24 10.06 12.35 10.75 9.81
8 Nela Sendlerová 9.77   10.79    Czech Republic 9.77 14.54 10.52 10.81 11.04
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomáš Nguyen 1.78   2.35    Vietnam 2.17 2.88 2.22 1.78 2.65
2 Jakub Drobný 2.07   2.47    Slovakia 3.04 2.10 4.23 2.07 2.26
3 Bence Barát 2.02   2.55    Hungary 3.14 2.72 2.31 2.02 2.62
4 Marek Majerik 2.57   3.10    Slovakia 5.37 3.45 3.26 2.60 2.57
5 Matěj Grohmann 1.71   3.53    Czech Republic 1.71 3.37 5.66 3.56 3.65
6 Matic Omulec 3.51   3.69    Slovenia 3.51 4.34 3.98 3.51 3.59
7 Tomáš Zatroch 2.31   3.84    Slovakia 2.66 DNF 2.31 4.44 4.41
8 Vojtěch Kundera 3.11   3.98    Czech Republic 3.78 3.11 4.35 3.82 5.55
9 Tadeáš Faldus 3.08   3.99    Czech Republic 5.87 3.57 3.92 3.08 4.47
10 Timotej Andrejko 3.56   4.12    Slovakia 4.14 3.56 4.17 4.06 8.88
11 Pavel Jelínek 3.94   4.35    Czech Republic 4.36 4.08 3.94 4.61 4.86
12 Arseniy Kuprin 4.01   4.40    Russia 4.73 4.32 4.44 4.43 4.01
13 Jan Babák 4.02   4.52    Czech Republic 6.03 4.14 4.14 4.02 5.29
14 Tomáš Szyszkowicz 2.90   4.56    Czech Republic 5.54 2.90 4.78 5.04 3.87
15 Nela Sendlerová 3.63   4.90    Czech Republic 3.63 4.17 5.42 6.10 5.12
16 Dániel Varga 3.77   4.97    Hungary 4.58 5.40 5.42 3.77 4.92
17 Marek Tomanec 3.51   5.17    Czech Republic 4.36 5.81 3.51 5.35 6.73
18 Dušan Zakelšek 4.01   5.18    Slovenia 7.63 4.01 5.20 5.53 4.80
19 Dominik Kudláč 3.88   5.21    Czech Republic 4.87 10.37 3.88 5.23 5.53
20 Dan Tabarka 3.48   5.30    Czech Republic 9.23 6.49 4.36 3.48 5.06
21 Luboš Bartík 2.89   5.42    Czech Republic 7.48 5.67 3.11 2.89 7.87
22 Martin Šilha 4.53   5.70    Czech Republic 4.56 4.53 6.02 6.51 6.78
23 Jernej Omulec 4.79   5.87    Slovenia 6.34 5.48 9.12 4.79 5.78
24 Cyril Teichmann 4.58   6.02    Czech Republic 4.73 7.06 6.62 6.71 4.58
25 Levente Baráth 3.07   6.03    Hungary 7.49 3.07 6.09 5.90 6.11
26 Ondřej Hlávka 5.02   6.12    Czech Republic 5.02 6.04 6.55 5.78 11.52
27 Martin Benjamin Mičko 5.68   6.30    Slovakia 6.56 6.15 6.19 5.68 11.72
28 Jakub Sikora 4.31   6.48    Czech Republic DNF 5.70 7.27 6.47 4.31
29 Ondřej Povala 4.62   6.69    Czech Republic 7.12 11.90 4.62 6.35 6.60
30 Sandra Mavsar 5.35   6.70    Slovenia 7.87 5.66 7.79 5.35 6.65
31 Tomáš Balák 5.81   6.86    Slovakia 5.81 8.76 7.40 6.86 6.33
32 Jan Fonš 5.02   7.10    Czech Republic 7.67 8.28 6.19 7.45 5.02
33 Jindřich Halabala 4.37   7.42    Czech Republic 9.49 5.24 4.37 8.65 8.38
34 Josef Sezemský 4.63   7.45    Czech Republic 4.63 7.78 6.50 9.11 8.06
35 Václav Toman 6.28   8.21    Czech Republic 8.97 8.32 14.68 7.35 6.28
36 Miroslav Štrpko 6.86   8.62    Slovakia 9.35 10.14 7.48 6.86 9.03
37 Majko Koiš 7.54   8.69    Slovakia 7.79 7.66 7.54 10.63 21.63
38 Vladimír Svoboda 5.24   8.88    Czech Republic 5.24 11.64 7.83 7.50 11.30
39 Kristýna Vaštová 7.62   8.98    Czech Republic 7.62 15.95 9.18 9.92 7.84
40 Vojtěch Bešťák 6.26   9.64    Czech Republic 6.26 12.23 8.31 9.40 11.22
41 Jan Pozdník 8.24   10.49    Czech Republic 8.24 8.51 9.83 14.67 13.13
42 Filip Koiš 13.18   17.73    Slovakia 14.04 22.35 13.18 24.85 16.81
43 Adam Kaláb 14.89   19.20    Czech Republic 26.36 22.28 17.72 17.59 14.89
44 Patrik Mutl 13.01   19.76    Czech Republic 41.35 23.31 18.62 13.01 17.36
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 1.85   2.19   NR  Slovakia 2.75 2.44 1.85 2.04 2.08
2 Tomáš Zatroch 2.19   2.69    Slovakia 3.41 2.95 2.82 2.19 2.30
3 Bence Barát 2.44   2.78    Hungary 3.06 3.15 2.44 2.50 2.78
4 Tomáš Nguyen 1.81   2.94    Vietnam 2.48 4.12 1.81 2.21 DNF
5 Matěj Grohmann 2.42   3.29    Czech Republic 4.08 3.47 2.42 3.08 3.32
6 Marek Majerik 2.03   3.40    Slovakia 2.31 5.05 2.03 2.84 5.50
7 Vojtěch Kundera 3.14   3.88    Czech Republic 3.14 5.55 4.66 3.35 3.63
8 Matic Omulec 3.51   4.06    Slovenia 3.63 4.24 4.32 5.51 3.51
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 33.15   34.42    Czech Republic 33.15 33.92 39.40 36.08 33.27
2 Luboš Bartík 30.16   36.55    Czech Republic 32.50 43.21 41.76 35.40 30.16
3 Tomáš Zatroch 27.25   NR 37.70    Slovakia 41.01 27.25 36.83 35.25 43.43
4 Marek Majerik 37.37   39.03    Slovakia 37.69 39.02 37.37 40.38 DNF
5 Tomáš Szyszkowicz 32.96   39.22    Czech Republic 32.96 38.05 38.98 40.64 48.16
6 Bence Barát 36.81   40.26    Hungary 39.25 42.06 36.81 43.46 39.48
7 Tomáš Nguyen 34.36   40.46    Vietnam 41.93 43.48 34.36 43.21 36.25
8 Nela Sendlerová 36.36   42.52    Czech Republic 38.89 36.36 43.38 45.28 46.02
9 Vojtěch Kundera 36.64   42.62    Czech Republic 45.11 38.57 36.64 46.36 44.18
10 Matic Omulec 36.52   42.63    Slovenia 47.14 36.52 44.99 41.44 41.45
11 Jakub Drobný 36.75   43.62    Slovakia 46.07 47.53 36.75 43.79 41.01
12 Timotej Andrejko 35.63   44.35    Slovakia 41.73 42.62 DNF 48.69 35.63
13 Dániel Varga 43.04   49.89    Hungary 55.90 48.71 43.04 46.99 53.96
14 Marek Tomanec 47.77   52.75    Czech Republic 56.65 52.45 53.72 52.08 47.77
15 Tadeáš Faldus 54.66   57.75    Czech Republic 57.38 58.36 54.66 57.51 1:12.02
16 Arseniy Kuprin 52.25   59.36    Russia 55.93 52.25 1:06.99 1:04.45 57.69
17 Jan Babák 51.51   1:01.25    Czech Republic 1:08.65 54.10 DNF 1:00.99 51.51
18 Pavel Jelínek 55.79   1:13.32    Czech Republic 55.79 1:31.04 58.63 1:10.28 DNF
19 Jan Fonš 1:03.19      Czech Republic 1:03.19 1:29.48
20 Jindřich Halabala 1:03.75      Czech Republic 1:15.28 1:03.75
21 Dušan Zakelšek 1:06.39      Slovenia 1:06.49 1:06.39
22 Levente Baráth 1:09.42      Hungary 1:23.74 1:09.42
23 Kristýna Vaštová 1:12.04      Czech Republic 1:17.97 1:12.04
24 Sandra Mavsar 1:13.17      Slovenia 1:17.79 1:13.17
25 Martin Šilha 1:13.80      Czech Republic DNF 1:13.80
26 Jernej Omulec 1:20.21      Slovenia 1:20.21 1:32.39
27 Cyril Teichmann 1:21.45      Czech Republic 1:21.45 2:18.00
28 Vladimír Svoboda 1:28.99      Czech Republic 1:56.74 1:28.99
29 Miroslav Štrpko 1:29.45      Slovakia 1:50.00 1:29.45
30 Vojtěch Bešťák 1:29.66      Czech Republic 1:29.66 1:51.62
31 Jakub Sikora 1:30.24      Czech Republic 1:30.24 1:43.18
32 Josef Sezemský 1:31.57      Czech Republic 1:56.48 1:31.57
33 Martin Benjamin Mičko 1:32.37      Slovakia 1:32.37 1:37.12
34 Dan Tabarka 1:37.86      Czech Republic 1:54.38 1:37.86
35 Ondřej Povala 1:51.28      Czech Republic 1:51.28 1:52.80
36 Jan Pozdník 1:59.25      Czech Republic 2:16.35 1:59.25
37 Majko Koiš 1:59.52      Slovakia 1:59.52 2:17.74
38 Tomáš Balák 2:07.30      Slovakia 2:07.30 DNF
39 Adam Balák 2:33.09      Slovakia DNF 2:33.09
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 27.31   NR 32.00   NR  Czech Republic 39.08 29.94 29.98 27.31 36.09
2 Luboš Bartík 30.73   33.23    Czech Republic 30.73 32.41 34.79 32.50 35.41
3 Bence Barát 34.18   36.32    Hungary 34.85 35.46 43.03 34.18 38.65
4 Marek Majerik 32.74   36.78    Slovakia 32.74 36.61 39.13 36.50 37.23
5 Tomáš Zatroch 31.57   36.81    Slovakia 33.25 34.49 43.37 42.68 31.57
6 Tomáš Nguyen 34.09   37.44    Vietnam 38.33 34.09 37.10 38.23 36.99
7 Tomáš Szyszkowicz 34.75   39.39    Czech Republic 40.15 34.75 42.00 36.03 42.18
8 Nela Sendlerová 37.42   41.22    Czech Republic 39.44 51.07 41.81 42.41 37.42
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 56.14   1:01.45   NR  Czech Republic 1:06.02 56.14 1:01.08 1:02.57 1:00.70
2 Bence Barát 1:04.30   1:06.23    Hungary 1:15.11 1:04.66 1:07.55 1:04.30 1:06.47
3 Marek Majerik 1:06.46   1:12.31    Slovakia 1:17.85 1:12.61 1:06.47 1:22.86 1:06.46
4 Tomáš Zatroch 1:10.76   1:12.50    Slovakia 1:12.45 1:12.73 1:10.76 1:13.94 1:12.32
5 Nela Sendlerová 1:04.77   1:13.60    Czech Republic 1:16.47 1:11.62 1:18.21 1:04.77 1:12.72
6 Tomáš Szyszkowicz 1:09.84   1:14.86    Czech Republic 1:15.11 1:11.62 1:17.84 1:28.52 1:09.84
7 Luboš Bartík 1:11.15   1:14.87    Czech Republic 1:13.97 1:13.22 1:17.42 1:11.15 1:19.70
8 Tomáš Nguyen 1:13.73   1:15.52    Vietnam 1:20.23 1:17.89 1:13.73 1:13.90 1:14.78
9 Matic Omulec 1:11.41   1:17.17    Slovenia 1:17.90 1:19.31 1:11.41 1:20.26 1:14.29
10 Dániel Varga 1:13.87   1:18.81    Hungary 1:22.22 1:19.70 1:14.50 1:13.87 1:28.38
11 Jakub Drobný 1:15.07   1:22.34    Slovakia 1:18.56 1:30.39 1:15.07 1:22.86 1:25.59
12 Timotej Andrejko 1:21.66   1:29.81    Slovakia 1:44.65 1:21.66 1:27.92 1:33.96 1:27.55
13 Vojtěch Kundera 1:22.53   1:40.41    Czech Republic 1:40.16 1:33.76 1:53.34 1:47.31 1:22.53
14 Arseniy Kuprin 1:38.15   1:40.79    Russia 1:38.23 1:39.57 1:44.73 1:38.15 1:44.56
15 Marek Tomanec 1:49.52   1:54.15    Czech Republic 2:06.91 1:49.68 1:49.52 1:53.97 1:58.81
16 Pavel Jelínek 1:52.33   1:57.10    Czech Republic 2:06.33 1:52.33 1:55.45 1:54.12 2:01.72
17 Jan Babák 1:47.74   1:58.07    Czech Republic 1:54.46 1:55.52 1:47.74 2:04.23 2:08.60
18 Dušan Zakelšek 1:52.54   2:07.18    Slovenia 2:03.82 1:52.54 2:11.51 2:06.21 2:13.06
19 Tadeáš Faldus 2:09.48      Czech Republic 2:09.48 2:14.35
20 Jernej Omulec 2:12.72      Slovenia 2:12.87 2:12.72
21 Martin Šilha 2:14.58      Czech Republic 2:46.81 2:14.58
22 Levente Baráth 2:17.67      Hungary 2:18.85 2:17.67
23 Jindřich Halabala 2:18.64      Czech Republic 2:18.64 2:41.89
24 Martin Benjamin Mičko 2:28.47      Slovakia 2:28.47 2:46.53
25 Kristýna Vaštová 2:49.19      Czech Republic 2:54.28 2:49.19
26 Sandra Mavsar 3:01.33      Slovenia 3:19.90 3:01.33
27 Josef Sezemský 3:55.92      Czech Republic 4:00.26 3:55.92
28 Majko Koiš 4:17.53      Slovakia 4:17.53 4:24.46
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 1:01.35   1:03.13    Czech Republic 1:02.29 1:09.29 1:05.10 1:01.35 1:02.01
2 Bence Barát 1:04.78   1:07.11    Hungary 1:07.87 1:07.46 1:07.84 1:04.78 1:06.04
3 Tomáš Zatroch 1:04.97   1:08.69   NR  Slovakia 1:10.62 1:21.47 1:07.39 1:08.05 1:04.97
4 Tomáš Szyszkowicz 1:04.14   1:09.66    Czech Republic 1:04.14 1:05.14 1:14.77 1:09.06 1:15.50
5 Marek Majerik 57.86   NR 1:10.00    Slovakia 57.86 1:12.40 1:12.92 1:09.64 1:07.96
6 Nela Sendlerová 1:09.17   1:17.32    Czech Republic 1:15.28 1:18.81 1:17.88 1:09.17 1:19.67
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bence Barát 1:46.32   NR 1:54.32    Hungary 1:57.05 1:46.32 1:59.59
2 Matěj Grohmann 1:52.04   1:56.56    Czech Republic 1:54.80 2:02.84 1:52.04
3 Tomáš Szyszkowicz 1:50.51   2:00.90    Czech Republic 2:02.19 1:50.51 2:10.00
4 Marek Majerik 1:57.05   NR 2:02.12   NR  Slovakia 1:57.79 1:57.05 2:11.53
5 Tomáš Nguyen 2:09.13   2:18.48    Vietnam 2:09.13 2:20.87 2:25.45
6 Matic Omulec 2:27.01   2:28.24    Slovenia 2:30.47 2:27.25 2:27.01
7 Dániel Varga 2:20.16   2:28.33    Hungary 2:43.81 2:20.16 2:21.03
8 Nela Sendlerová 2:11.90   2:30.54    Czech Republic 2:11.90 2:27.33 2:52.39
9 Tomáš Zatroch 2:19.43   2:30.74    Slovakia 2:47.32 2:19.43 2:25.46
10 Jakub Drobný 2:55.02   2:57.82    Slovakia 2:55.02 2:58.18 3:00.26
11 Luboš Bartík 2:02.45   2:59.95    Czech Republic 2:16.16 4:41.24 2:02.45
12 Timotej Andrejko 3:02.28   3:05.48    Slovakia 3:02.28 3:08.83 3:05.34
13 Jan Babák 3:54.77      Czech Republic 3:54.77
14 Arseniy Kuprin 4:01.62      Russia 4:01.62
15 Jernej Omulec 4:50.83      Slovenia 4:50.83
16 Levente Baráth 4:52.24      Hungary 4:52.24
17 Martin Benjamin Mičko DNF      Slovakia DNF
17 Tadeáš Faldus DNF      Czech Republic DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 2:40.10   2:49.36   NR  Czech Republic 2:53.63 2:40.10 2:54.35
2 Tomáš Szyszkowicz 2:45.53   2:50.73    Czech Republic 2:53.25 2:53.41 2:45.53
3 Bence Barát 2:43.75   2:51.05    Hungary 2:59.82 2:49.58 2:43.75
4 Luboš Bartík 2:53.30   2:58.86    Czech Republic 3:08.94 2:53.30 2:54.35
5 Marek Majerik 3:02.52   3:08.24   NR  Slovakia 3:11.60 3:02.52 3:10.59
6 Nela Sendlerová 3:07.39   3:12.07    Czech Republic 3:15.39 3:07.39 3:13.44
7 Tomáš Zatroch 3:22.93   3:37.09    Slovakia 3:45.21 3:43.14 3:22.93
8 Dániel Varga 3:50.02   4:04.42    Hungary 3:50.02 4:06.85 4:16.40
9 Matic Omulec 4:08.15   4:20.03    Slovenia 4:14.37 4:37.58 4:08.15
10 Tomáš Nguyen 4:20.13   4:58.95    Vietnam 4:20.13 4:26.49 6:10.23
11 Jan Babák 5:28.42   5:53.87    Czech Republic 5:28.42 6:34.51 5:38.69
12 Timotej Andrejko 5:59.61      Slovakia 5:59.61
13 Levente Baráth 6:08.29      Hungary 6:08.29
14 Tadeáš Faldus 6:56.61      Czech Republic 6:56.61
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bence Barát 46.08   DNF    Hungary 46.08 49.10 DNF
2 Pavel Jelínek 47.63   DNF    Czech Republic 47.63 DNF 1:06.72
3 Dieter Amberger 1:27.56   DNF    Austria 1:27.56 DNF DNF
4 Dušan Zakelšek 1:55.34   DNF    Slovenia 1:55.34 DNF DNF
5 Dániel Varga 2:00.48   DNF    Hungary DNF 2:00.48 2:12.29
6 Jan Fonš 2:16.77   DNF    Czech Republic 2:16.77 DNF DNF
7 Tomáš Zatroch 2:45.76   DNF    Slovakia DNF 2:45.76 DNF
8 Luboš Bartík 3:01.87   DNF    Czech Republic DNF 3:01.87 DNF
9 Jindřich Halabala 3:47.24   DNF    Czech Republic DNF DNF 3:47.24
10 Matic Omulec 3:52.76   DNF    Slovenia DNF DNF 3:52.76
11 Jakub Drobný DNF   DNF    Slovakia DNF DNF DNF
11 Jan Babák DNF   DNF    Czech Republic DNF DNF DNF
11 Josef Sezemský DNF   DNF    Czech Republic DNF DNS DNS
11 Levente Baráth DNF   DNF    Hungary DNF DNF DNF
11 Marek Majerik DNF   DNF    Slovakia DNF DNF DNF
11 Sandra Mavsar DNF   DNF    Slovenia DNF DNS DNS
11 Timotej Andrejko DNF   DNF    Slovakia DNF DNF DNS
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 27      Czech Republic 27
2 Luboš Bartík 29      Czech Republic 29
3 Matic Omulec 31      Slovenia 31
4 Bence Barát 32      Hungary 32
5 Tomáš Nguyen 33      Vietnam 33
6 Tomáš Zatroch 35      Slovakia 35
7 Tomáš Szyszkowicz 37      Czech Republic 37
8 Dušan Zakelšek 41      Slovenia 41
9 Kristýna Vaštová 42      Czech Republic 42
10 Dieter Amberger 43      Austria 43
11 Tadeáš Faldus 44      Czech Republic 44
12 Jindřich Halabala 46      Czech Republic 46
13 Nela Sendlerová 48      Czech Republic 48
14 Sandra Mavsar 69      Slovenia 69
15 Dan Tabarka DNF      Czech Republic DNF
15 Dániel Varga DNF      Hungary DNF
15 Jernej Omulec DNF      Slovenia DNF
15 Levente Baráth DNF      Hungary DNF
15 Marek Majerik DNF      Slovakia DNF
15 Martin Benjamin Mičko DNF      Slovakia DNF
15 Timotej Andrejko DNF      Slovakia DNF
15 Tomáš Balák DNF      Slovakia DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 12.15   13.78    Czech Republic 12.39 19.78 16.09 12.15 12.87
2 Tomáš Szyszkowicz 16.10   17.09    Czech Republic 16.10 17.68 16.66 16.92 22.13
3 Bence Barát 17.38   17.83    Hungary 17.60 17.55 18.34 19.24 17.38
4 Matic Omulec 16.35   18.22    Slovenia 18.31 18.49 23.79 16.35 17.85
5 Tomáš Nguyen 15.67   18.70    Vietnam 19.94 16.76 24.49 19.41 15.67
6 Luboš Bartík 16.54   19.29    Czech Republic 17.33 31.83 22.36 18.18 16.54
7 Jakub Drobný 17.21   21.02    Slovakia 19.20 DNF 20.66 17.21 23.19
8 Tomáš Zatroch 17.72   21.03    Slovakia DNF 21.80 20.76 20.54 17.72
9 Marek Majerik 20.17   21.67    Slovakia 20.17 23.33 20.70 21.77 22.55
10 Vojtěch Kundera 17.76   22.35    Czech Republic DNF 17.76 22.50 25.54 19.02
11 Dániel Varga 18.52   22.62    Hungary 21.76 21.76 24.33 25.73 18.52
12 Nela Sendlerová 20.64   22.79    Czech Republic 27.48 21.61 22.80 20.64 23.96
13 Pavel Jelínek 21.40   23.07    Czech Republic 21.40 21.52 26.55 22.69 25.00
14 Timotej Andrejko 21.86   25.56    Slovakia 22.86 30.96 35.51 21.86 22.87
15 Jan Babák 20.83   27.80    Czech Republic 20.83 30.15 25.53 DNF 27.71
16 Ondřej Hlávka 27.94   33.41    Czech Republic 34.04 33.26 27.94 32.94 43.73
17 Marek Tomanec 31.19   36.16    Czech Republic 35.03 31.19 32.08 41.37 44.14
18 Arseniy Kuprin 33.38   38.09    Russia DNF 36.47 44.30 33.38 33.51
19 Levente Baráth 35.71   38.11    Hungary 43.12 38.70 35.71 37.33 38.31
20 Jindřich Halabala 32.07   39.02    Czech Republic 41.96 53.71 33.33 32.07 41.77
21 Martin Šilha 31.67   39.81    Czech Republic 42.83 31.67 39.79 36.80 51.20
22 Tadeáš Faldus 35.54   40.16    Czech Republic 37.39 35.54 40.01 43.09 57.12
23 Jernej Omulec 37.23   44.19    Slovenia 49.62 37.23 44.15 48.60 39.82
24 Jan Fonš 35.61   45.50    Czech Republic 53.55 35.61 DNF 39.98 42.98
25 Martin Benjamin Mičko 42.02   51.57    Slovakia 42.02 45.17 55.46 54.07 59.57
26 Tomáš Balák 42.58   59.04    Slovakia 42.58 DNF 47.99 42.81 1:26.31
27 Miroslav Štrpko 46.92      Slovakia 1:12.98 46.92
28 Majko Koiš 47.60      Slovakia 47.60 1:01.35
29 Dieter Amberger 48.39      Austria 48.39 DNF
30 Cyril Teichmann 52.16      Czech Republic 52.16 DNF
31 Vojtěch Bešťák 52.50      Czech Republic 52.50 1:06.15
32 Kristýna Vaštová 59.43      Czech Republic 59.43 1:13.04
33 Jakub Sikora 1:10.67      Czech Republic DNF 1:10.67
34 Ondřej Povala 1:11.81      Czech Republic 1:11.81 1:12.10
35 Josef Sezemský 1:13.04      Czech Republic 1:18.89 1:13.04
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 11.20   13.69    Czech Republic 15.19 13.71 12.98 14.39 11.20
2 Tomáš Szyszkowicz 13.16   15.74    Czech Republic 17.60 13.16 15.88 20.57 13.74
3 Tomáš Nguyen 15.15   16.22    Vietnam 17.79 15.29 15.15 20.60 15.57
4 Tomáš Zatroch 13.36   18.21    Slovakia 18.14 18.74 17.76 23.41 13.36
5 Bence Barát 14.74   18.70    Hungary 19.54 14.74 20.55 20.38 16.17
6 Luboš Bartík 14.07   19.41    Czech Republic 23.92 16.24 19.85 22.14 14.07
7 Jakub Drobný 18.39   19.50    Slovakia 24.51 20.77 18.39 18.69 19.04
8 Matic Omulec 18.15   19.82    Slovenia 20.73 19.54 20.03 19.88 18.15
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jindřich Halabala 9.81   11.17    Czech Republic 11.07 11.92 9.81 17.06 10.52
2 Tomáš Szyszkowicz 11.85   12.00    Czech Republic 11.85 19.59 11.87 12.04 12.08
3 Bence Barát 12.57   14.15    Hungary 14.99 14.72 12.75 DNF 12.57
4 Jakub Drobný 10.73   14.64    Slovakia DNF 14.68 13.33 10.73 15.92
5 Dániel Varga 14.30   16.33    Hungary 18.46 16.09 17.25 14.30 15.66
6 Luboš Bartík 12.82   17.53    Czech Republic 17.70 18.01 16.87 12.82 DNF
7 Matic Omulec 17.48   19.37    Slovenia 20.14 17.48 DNF 20.45 17.53
8 Sandra Mavsar 16.15   19.63    Slovenia 23.55 19.05 20.45 19.40 16.15
9 Jernej Omulec 18.63   DNF    Slovenia DNF 18.63 DNF DNF 19.15
10 Levente Baráth 21.23      Hungary 24.84 21.23
11 Tadeáš Faldus 30.25      Czech Republic 33.29 30.25
12 Kristýna Vaštová 35.40      Czech Republic 36.20 35.40
13 Marek Majerik 45.96      Slovakia 45.96 DNF
14 Martin Benjamin Mičko 47.18      Slovakia 47.18 DNF
15 Tomáš Balák 54.45      Slovakia 59.08 54.45
16 Majko Koiš 55.55      Slovakia DNF 55.55
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matic Omulec 43.55   45.04   NR  Slovenia 43.55 50.23 44.01 44.50 46.61
2 Luboš Bartík 50.92   55.38    Czech Republic 56.04 58.41 50.92 54.07 56.02
3 Jakub Drobný 51.71   NR 56.47   NR  Slovakia 1:19.88 53.85 1:02.57 51.71 53.00
4 Matěj Grohmann 56.61   58.67    Czech Republic 1:01.43 57.03 58.72 1:00.27 56.61
5 Tomáš Szyszkowicz 58.58   1:02.92    Czech Republic 1:06.88 59.27 58.58 DNF 1:02.60
6 Tomáš Nguyen 1:03.61   1:07.25    Vietnam 1:07.32 1:03.75 1:10.69 1:14.53 1:03.61
7 Bence Barát 1:10.21   1:11.56    Hungary 1:10.89 1:10.21 1:12.27 1:11.51 1:16.02
8 Timotej Andrejko 1:10.83   1:18.61    Slovakia 1:15.07 DNF 1:17.02 1:10.83 1:23.74
9 Tomáš Zatroch 1:05.94   1:18.83    Slovakia 1:34.90 1:23.61 1:05.94 1:16.74 1:16.14
10 Marek Majerik 1:12.96   1:20.28    Slovakia 1:22.82 1:42.84 1:22.92 1:15.09 1:12.96
11 Dániel Varga 1:22.07   1:28.70    Hungary 1:22.41 1:22.07 1:31.12 1:33.32 1:32.56
12 Vojtěch Kundera 1:17.68   1:29.18    Czech Republic 1:21.46 1:27.04 DNF 1:17.68 1:39.03
13 Martin Šilha 1:45.67   1:51.19    Czech Republic 1:49.61 2:02.40 1:54.16 1:45.67 1:49.79
14 Pavel Jelínek 1:53.02   1:57.40    Czech Republic 1:57.23 1:56.70 1:58.28 2:01.05 1:53.02
15 Sandra Mavsar 1:45.30   2:04.10    Slovenia 2:03.34 1:45.30 2:10.95 2:07.90 2:01.07
16 Jernej Omulec 1:42.75   2:06.59    Slovenia 1:54.95 2:06.67 2:18.77 2:18.15 1:42.75
17 Levente Baráth 2:17.45      Hungary 2:32.44 2:17.45
18 Tadeáš Faldus 2:36.84      Czech Republic 2:38.32 2:36.84
19 Vladimír Svoboda 2:43.69      Czech Republic 3:04.74 2:43.69
20 Jindřich Halabala 2:48.87      Czech Republic 3:58.44 2:48.87
21 Cyril Teichmann 2:52.40      Czech Republic 3:34.63 2:52.40
22 Majko Koiš 3:27.91      Slovakia 3:51.62 3:27.91
23 Jan Babák DNF      Czech Republic DNF DNF
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 2.25   3.52    Slovakia 3.22 3.46 3.87 2.25 3.89
2 Tomáš Nguyen 3.03   3.63   NR  Vietnam 3.03 3.20 6.13 3.97 3.73
3 Dušan Zakelšek 3.68   5.09    Slovenia 5.00 4.77 6.17 3.68 5.49
4 Vojtěch Kundera 4.58   5.58    Czech Republic 5.07 5.50 7.57 4.58 6.17
5 Arseniy Kuprin 4.70   5.73    Russia 6.51 5.67 6.99 5.02 4.70
6 Pavel Jelínek 5.03   5.74    Czech Republic 5.39 5.07 7.42 6.75 5.03
7 Tomáš Zatroch 5.14   5.87    Slovakia 5.56 5.49 6.57 7.87 5.14
8 Matěj Grohmann 3.52   6.09    Czech Republic 6.76 6.00 7.63 3.52 5.52
9 Matic Omulec 5.08   6.12    Slovenia 6.62 5.63 6.26 6.46 5.08
10 Dániel Varga 4.46   6.49    Hungary 6.80 6.53 6.67 6.28 4.46
11 Bence Barát 5.02   6.55    Hungary 7.66 6.96 6.86 5.82 5.02
12 Levente Baráth 6.19   6.73    Hungary 6.19 6.58 7.28 6.32 7.39
13 Tomáš Szyszkowicz 6.19   6.78    Czech Republic DNF 6.70 6.33 6.19 7.30
14 Jan Fonš 6.00   6.88    Czech Republic 6.00 7.06 7.07 8.58 6.50
15 Sandra Mavsar 6.58   7.55    Slovenia 10.05 6.99 7.85 7.81 6.58
16 Timotej Andrejko 5.29   8.29    Slovakia 7.94 9.28 9.36 5.29 7.66
17 Adam Balák 7.87   8.54    Slovakia 8.18 9.50 7.87 7.94 DNF
18 Jernej Omulec 7.72   8.61    Slovenia 8.22 9.66 11.88 7.96 7.72
19 Tomáš Balák 5.40   8.77    Slovakia 7.59 11.01 18.46 7.72 5.40
20 Jan Babák 7.63   8.84    Czech Republic 8.33 9.92 8.73 9.47 7.63
21 Cyril Teichmann 5.61   9.36    Czech Republic 7.03 11.25 9.80 16.10 5.61
22 Marek Majerik 6.90   9.50    Slovakia 6.90 8.96 11.18 8.36 DNF
23 Luboš Bartík 6.14   9.85    Czech Republic 13.05 6.59 12.70 6.14 10.25
24 Martin Benjamin Mičko 7.81   9.92    Slovakia 8.87 9.01 11.89 7.81 DNF
25 Miroslav Štrpko 4.91   10.73    Slovakia 21.27 10.19 12.97 9.04 4.91
26 Ondřej Hlávka 10.08   10.93    Czech Republic 11.81 11.08 10.33 11.37 10.08
27 Tadeáš Faldus 7.06   10.96    Czech Republic 12.76 10.08 14.20 10.05 7.06
28 Kristýna Vaštová 8.96   12.30    Czech Republic DNF 10.28 14.92 8.96 11.71
29 Vladimír Svoboda 4.97   12.71    Czech Republic 13.60 15.94 13.04 11.48 4.97
30 Majko Koiš 10.04   13.08    Slovakia 16.33 11.46 21.33 10.04 11.45
31 Jindřich Halabala 11.13   13.62    Czech Republic 13.87 DNF 13.92 13.06 11.13
32 Martin Šilha 10.56   15.61    Czech Republic 13.99 15.79 17.05 10.56 18.70
33 Patrik Mutl 14.38   21.95    Czech Republic 19.90 24.60 14.38 21.55 24.39
  Pyraminx   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 3.03   4.05    Slovakia 3.77 5.50 4.01 3.03 4.37
2 Tomáš Nguyen 4.09   4.79    Vietnam 4.09 5.14 4.19 5.05 5.38
3 Dušan Zakelšek 4.18   5.00    Slovenia 5.24 4.18 4.81 4.94 7.08
4 Bence Barát 3.75   5.39    Hungary 6.25 3.95 5.98 3.75 7.32
5 Vojtěch Kundera 4.08   5.64    Czech Republic 6.06 6.63 7.31 4.22 4.08
6 Dániel Varga 4.37   5.79    Hungary 8.83 4.37 6.11 5.29 5.97
7 Matic Omulec 4.75   5.80    Slovenia 5.93 6.34 4.75 6.35 5.13
8 Arseniy Kuprin 3.64   6.10    Russia 5.45 6.43 9.78 3.64 6.41
9 Matěj Grohmann 4.13   6.17    Czech Republic 7.03 7.30 6.09 4.13 5.38
10 Tomáš Zatroch 5.37   6.48    Slovakia 5.37 5.42 8.15 DNF 5.86
11 Luboš Bartík 5.34   6.53    Czech Republic 5.58 10.39 5.97 8.04 5.34
12 Levente Baráth 4.19   6.61    Hungary 6.29 8.28 7.16 6.39 4.19
13 Pavel Jelínek 3.69   7.09    Czech Republic 9.17 7.21 DNF 3.69 4.88
14 Jan Babák 6.06   7.32    Czech Republic 9.19 6.15 6.06 10.02 6.61
15 Marek Majerik 6.05   7.51    Slovakia 6.05 9.93 6.35 11.09 6.25
16 Timotej Andrejko 5.55   7.81    Slovakia 5.55 6.57 DNF 7.64 9.21
17 Jan Fonš 6.68   7.83    Czech Republic 6.74 6.68 6.92 9.82 11.23
18 Sandra Mavsar 5.52   8.07    Slovenia 5.52 7.52 6.08 10.60 11.38
19 Tomáš Szyszkowicz 7.04   8.45    Czech Republic 7.89 7.04 7.67 9.79 13.58
20 Jernej Omulec 5.09   8.55    Slovenia 5.97 9.79 5.09 9.90 12.17
21 Martin Benjamin Mičko 7.69   9.33    Slovakia 8.16 7.69 8.99 11.48 10.85
22 Cyril Teichmann 6.81   9.45    Czech Republic 7.03 13.21 8.50 12.82 6.81
23 Tomáš Balák 8.55   9.82    Slovakia 8.55 9.67 10.15 9.87 9.92
24 Adam Balák 8.98   10.74    Slovakia 10.08 12.23 9.90 DNF 8.98
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 2.34   3.44    Slovakia 6.22 3.05 2.34 3.49 3.78
2 Tomáš Nguyen 2.63   4.32    Vietnam 2.63 4.13 4.21 4.62 4.75
3 Dušan Zakelšek 4.21   4.73    Slovenia 4.43 4.21 5.18 4.57 5.54
4 Arseniy Kuprin 4.12   5.09    Russia 4.41 5.12 4.12 8.53 5.73
5 Vojtěch Kundera 3.72   5.27    Czech Republic 9.60 3.72 6.04 5.60 4.18
6 Dániel Varga 3.16   5.37    Hungary 5.25 5.82 3.16 13.21 5.05
7 Bence Barát 4.90   6.25    Hungary 4.90 5.14 7.93 8.10 5.69
8 Matic Omulec 5.47   6.25    Slovenia 5.54 6.30 6.92 5.47 8.79
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vojtěch Kundera 2.50   3.11    Czech Republic 4.44 2.50 3.49 2.63 3.21
2 Tomáš Nguyen 2.74   3.86    Vietnam 3.96 8.51 3.91 3.71 2.74
3 Jakub Drobný 4.29   5.16    Slovakia 6.11 4.53 4.85 7.06 4.29
4 Tomáš Szyszkowicz 3.95   5.57    Czech Republic 3.95 4.78 7.48 7.64 4.46
5 Luboš Bartík 4.14   5.99    Czech Republic 4.14 5.83 6.51 5.62 12.13
6 Martin Šilha 5.39   6.56    Czech Republic 7.85 5.40 5.39 6.78 7.49
7 Matěj Grohmann 5.06   6.57    Czech Republic 5.06 5.39 9.32 6.08 8.24
8 Levente Baráth 2.91   6.61    Hungary 2.91 3.93 7.87 8.04 DNF
9 Matic Omulec 4.69   6.72    Slovenia 6.89 7.05 4.69 6.88 6.38
10 Jindřich Halabala 6.26   6.86    Czech Republic 6.26 8.51 6.48 6.81 7.28
11 Timotej Andrejko 4.87   6.96    Slovakia 4.87 14.10 5.62 7.76 7.51
12 Bence Barát 5.79   7.09    Hungary 5.79 6.69 6.20 8.39 9.69
13 Nela Sendlerová 3.36   7.71    Czech Republic 3.36 6.49 10.58 11.52 6.05
14 Jan Fonš 5.39   8.01    Czech Republic 5.39 17.31 6.45 7.56 10.01
15 Miroslav Štrpko 5.55   8.21    Slovakia 9.93 10.36 5.55 7.74 6.96
16 Sandra Mavsar 8.27   8.77    Slovenia 8.78 9.06 8.27 9.30 8.46
17 Dániel Varga 5.19   9.66    Hungary 5.19 8.27 11.22 11.98 9.48
18 Martin Benjamin Mičko 6.76   9.84    Slovakia 11.78 12.58 6.76 8.23 9.51
19 Pavel Jelínek 5.54   9.95    Czech Republic 5.54 7.76 14.61 12.59 9.51
20 Tadeáš Faldus 7.36   10.06    Czech Republic 8.30 12.64 7.36 12.64 9.23
21 Vladimír Svoboda 8.47   10.14    Czech Republic 15.86 9.82 9.39 11.22 8.47
22 Marek Majerik 2.89   10.44    Slovakia 2.89 12.91 7.41 11.14 12.76
23 Tomáš Zatroch 4.06   11.09    Slovakia 4.06 6.51 14.93 12.75 14.01
24 Cyril Teichmann 8.84   11.58    Czech Republic 10.90 14.05 9.78 25.70 8.84
25 Tomáš Balák 11.74   15.86    Slovakia 13.30 20.80 11.74 DNF 13.47
26 Majko Koiš 13.45   19.45    Slovakia 24.32 26.57 14.02 20.00 13.45
27 Jan Babák 14.20   21.15    Czech Republic 22.45 19.25 21.74 32.00 14.20
28 Patrik Mutl 17.47   23.85    Czech Republic 22.99 29.63 17.47 18.93 32.05
29 Kristýna Vaštová 24.41   37.02    Czech Republic 40.41 40.21 30.44 24.41 43.31
30 Ondřej Hlávka 11.05   DNF    Czech Republic DNF 11.05 29.96 14.79 DNF
  Skewb   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vojtěch Kundera 2.63   4.21    Czech Republic 2.88 5.17 6.09 2.63 4.59
2 Tomáš Nguyen 3.11   4.53    Vietnam 4.25 3.11 6.27 3.43 5.91
3 Tomáš Szyszkowicz 4.10   4.92    Czech Republic 6.16 4.32 5.10 4.10 5.35
4 Matic Omulec 4.85   5.20    Slovenia 4.85 5.62 5.72 5.02 4.95
5 Matěj Grohmann 4.05   5.41    Czech Republic 4.72 5.17 6.34 4.05 7.62
6 Bence Barát 3.76   5.73    Hungary 3.76 6.43 5.28 5.47 9.89
7 Jakub Drobný 5.82   6.40    Slovakia 6.20 6.25 5.82 DNF 6.74
8 Nela Sendlerová 4.30   6.49    Czech Republic 4.30 7.09 7.42 4.96 12.51
9 Levente Baráth 5.43   6.96    Hungary 8.04 11.34 5.43 6.27 6.58
10 Luboš Bartík 5.09   7.02    Czech Republic 8.58 6.05 6.44 5.09 DNF
11 Martin Šilha 3.55   7.06    Czech Republic 9.06 6.82 3.55 5.30 14.48
12 Pavel Jelínek 6.33   7.35    Czech Republic 6.44 7.51 11.04 6.33 8.09
13 Timotej Andrejko 5.06   7.45    Slovakia DNF 7.84 5.06 6.84 7.67
14 Dániel Varga 6.57   7.55    Hungary 6.84 10.13 8.89 6.91 6.57
15 Jindřich Halabala 6.17   7.63    Czech Republic 8.87 6.18 10.07 6.17 7.83
16 Miroslav Štrpko 6.46   8.63    Slovakia DNF 8.41 6.46 7.05 10.42
17 Marek Majerik 4.54   9.64    Slovakia 4.54 10.56 9.46 DNF 8.89
18 Jan Fonš 4.43   9.91    Czech Republic 4.43 8.18 9.74 12.13 11.82
19 Vladimír Svoboda 8.88   10.97    Czech Republic 11.04 9.96 8.88 21.71 11.92
20 Sandra Mavsar 6.47   11.07    Slovenia 6.47 8.51 13.78 10.91 DNF
21 Tadeáš Faldus 9.20   11.45    Czech Republic 10.75 11.59 9.20 12.00 17.68
22 Martin Benjamin Mičko 8.34   12.45    Slovakia 9.33 14.81 8.34 13.21 18.53
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vojtěch Kundera 2.70   3.50    Czech Republic 3.50 2.70 3.36 3.64 6.42
2 Tomáš Nguyen 3.40   4.89    Vietnam 6.25 3.40 5.00 5.69 3.98
3 Tomáš Szyszkowicz 4.15   5.27    Czech Republic 4.60 4.15 5.33 5.88 6.47
4 Matic Omulec 4.79   5.58    Slovenia 4.79 5.84 6.67 4.90 6.00
5 Matěj Grohmann 4.51   6.10    Czech Republic 7.31 4.51 6.99 5.29 6.01
6 Bence Barát 4.24   7.08    Hungary 11.60 4.24 8.98 5.45 6.80
7 Nela Sendlerová 6.34   7.65    Czech Republic 9.38 6.78 6.80 9.36 6.34
8 Jakub Drobný 5.53   8.14    Slovakia 9.18 9.41 5.90 9.33 5.53
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 13.03   14.61   NR  Slovakia 14.57 13.03 15.76 DNF 13.49
2 Bence Barát 14.98   18.82    Hungary 24.06 14.98 16.78 19.08 20.60
3 Vojtěch Kundera 21.32   22.67    Czech Republic 24.27 21.60 21.32 25.81 22.14
4 Matic Omulec 20.54   23.27    Slovenia 21.00 20.54 25.63 23.17 26.23
5 Ondřej Hlávka 17.36   23.84    Czech Republic 30.68 22.03 17.36 37.34 18.81
6 Timotej Andrejko 18.81   23.91    Slovakia 21.14 26.74 27.63 23.86 18.81
7 Tomáš Zatroch 15.87   23.94    Slovakia DNF 24.49 15.87 29.35 17.99
8 Tomáš Nguyen 21.31   26.91    Vietnam 24.35 32.05 32.01 24.38 21.31
9 Matěj Grohmann 23.64   27.35    Czech Republic 35.70 26.58 30.25 25.21 23.64
10 Tomáš Szyszkowicz 29.43   31.32    Czech Republic 31.10 30.38 43.76 32.49 29.43
11 Dániel Varga 24.21   31.93    Hungary 26.49 38.60 30.71 1:01.72 24.21
12 Dušan Zakelšek 25.95   32.42    Slovenia 43.63 28.62 36.58 32.05 25.95
13 Luboš Bartík 27.55   32.85    Czech Republic 27.55 35.08 38.83 34.50 28.98
14 Jan Fonš 23.32   33.14    Czech Republic 42.29 37.72 32.34 23.32 29.36
15 Levente Baráth 33.50   40.54    Hungary 33.50 41.48 1:26.49 41.14 39.00
16 Jindřich Halabala 35.55   43.50    Czech Republic 43.85 39.49 47.17 DNF 35.55
17 Jernej Omulec 37.24   49.90    Slovenia 41.34 54.02 54.33 1:00.96 37.24
18 Sandra Mavsar 47.45   56.92    Slovenia 47.45 58.91 47.45 1:04.39 DNF
19 Marek Majerik 28.88   57.49    Slovakia 52.19 28.88 1:16.75 43.52 1:32.84
20 Dieter Amberger 37.15   1:10.34    Austria 1:35.59 37.15 48.74 1:11.63 1:30.65
21 Tomáš Balák 54.96      Slovakia 54.96 1:11.11
22 Martin Benjamin Mičko 1:01.22      Slovakia 1:18.72 1:01.22
23 Cyril Teichmann 1:15.91      Czech Republic 1:15.91 DNF
24 Tadeáš Faldus 1:19.80      Czech Republic DNF 1:19.80
25 Jan Babák 1:29.86      Czech Republic DNF 1:29.86
  3x3x3 With Feet   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 44.79   NR 48.01   NR  Slovakia 47.45 48.23 48.35 49.91 44.79
2 Matěj Grohmann 44.04   1:00.50    Czech Republic 1:05.15 1:06.18 1:09.09 50.18 44.04
3 Matic Omulec 58.91   1:10.98   NR  Slovenia 1:07.65 1:12.85 1:49.58 58.91 1:12.44
4 Tomáš Szyszkowicz 58.21   1:12.92    Czech Republic 1:12.90 1:15.27 1:23.09 1:10.60 58.21
5 Bence Barát 1:16.72   1:53.25    Hungary 1:58.03 1:16.72 2:12.15 1:29.56 2:25.16
6 Tomáš Nguyen 2:05.87   2:23.93    Vietnam DNF 2:05.87 2:14.99 2:46.14 2:10.67
7 Jindřich Halabala 2:13.18   2:31.57    Czech Republic 2:55.56 2:16.67 2:13.18 3:23.04 2:22.48
8 Dániel Varga 2:24.54      Hungary 2:33.11 2:24.54
9 Levente Baráth 2:45.40      Hungary 3:35.42 2:45.40
10 Dieter Amberger 2:47.20      Austria 2:47.20 3:24.23
11 Tadeáš Faldus 3:03.16      Czech Republic 3:03.16 4:06.47
12 Timotej Andrejko 4:32.85      Slovakia 4:32.85 DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L2 D2 R2 F L2 F L2 B2 D' B' R2 D U B' L' D U L' R
A #2 D B2 D' B2 D2 B2 D' R2 U2 B2 F' R' F' R U2 R B' D2 R'
A #3 L' R' F2 D2 R2 B2 D2 L B D2 F D2 L' F' R D B' U R
A #4 L2 B R2 D2 F U2 R2 U2 R2 U2 F2 U R D' B' U2 B2 D2 R2 D2
A #5 L D2 R D2 L D2 F2 L' F U R2 D F2 D F' U2 L R D
A Ex#1 L2 D L' F' U2 F B' U L U2 B D2 B U2 B R2 F2 L2 U2
A Ex#2 L2 D2 B' D2 F' D2 L2 R2 F L2 D F R' B' F' L' U' R' U2
B #1 F2 B L' F2 B' D2 R' B U' F L' F2 U' L2 U B2 D L2 U D
B #2 L2 D F2 R2 U2 F2 L2 U' F D' R B F2 R F R2 B L' F
B #3 F' U B' D2 L F2 U' R2 U' L2 B R2 U2 D2 L2 D2 B' L2 F' D2
B #4 F2 L2 R' D2 L' D2 F2 L D2 F' R F' U' R' B R U2 B2 L2
B #5 D2 R' D2 B2 F2 R2 U2 L R F L U B D2 R D2 U2 R2 U'
B Ex#1 F U2 F' U2 F R2 D2 L2 F2 R' F2 U' R U2 L2 R B' R' D
B Ex#2 F2 D2 F2 L2 D2 F2 D' F2 L2 B' L F2 D' L' D' B D R' F'
C #1 U2 F' R2 B' U2 F' D2 R2 D2 L' B2 L' F' U R B' F' U' R F'
C #2 D2 F2 L B2 L2 D2 B2 R2 U2 B2 R2 F' L F U F' D' U2 R U' L'
C #3 L' B2 D2 L B2 D2 F2 D2 R U2 R D' R2 B' F' R2 F' L R F
C #4 D2 F2 R2 U2 L2 D F2 U2 L2 F2 L' B2 D L' B D U' R2 B2 R
C #5 F R2 B' L2 F' U' R B' U' B R' D2 B2 L F2 L' F2 U2
C Ex#1 L2 B2 U' L' U' D' R B2 R F B2 R' B2 U2 D2 R' D2 L2 F2 R
C Ex#2 R F' B' U2 D R U' R2 L F D2 F2 D2 R' D2 R2 U2 R' F2 U2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 F2 U2 D B' R U R L D R2 U2 F' L2 B2 L2 U2 R2 U2 B
A #2 U B2 D U F2 U' L2 R2 U F D R F L D B2 D F' D2 U2
A #3 U' L D L' D R' U' F' U D' F2 B2 L' B2 D2 B2 R L F2
A #4 F' L2 B2 L2 U2 R2 U2 F' D2 F U R B' L R U' L2 U L2
A #5 B2 D' B2 F2 R2 B2 D U R' D2 B U' L' B L2 B' F D'
A Ex#1 B2 R U2 F2 L F2 R2 F2 R D2 R2 U' B' F D2 U' L2 F' R D U
A Ex#2 U2 B R2 F2 U L F' R F' B' L2 U' R2 U' R2 L2 B2 D2 B2 D'
B #1 U' D F' R2 F L U F' B' R' F' B' U2 F L2 F U2 D2 F
B #2 F2 D' R2 D2 L2 U2 B2 D U2 B' F' L' R F D' R D2 L' U2
B #3 D L2 U R2 F2 U2 B2 F2 R2 D F D2 U2 F L' B2 F' D' L2 F
B #4 B2 D F2 R B D R2 L D2 F' R2 B2 L D2 R' U2 F2 L F2 R'
B #5 L2 B2 U B2 F2 U B2 U' R2 D L' B' F L' D' L2 U2 L' F' U L2
B Ex#1 D R' F2 U2 L' D B' U R2 F R B2 R' L' U2 L B2 R' U2 D2
B Ex#2 F2 U R2 D2 R2 B2 D' F2 L2 U' R2 B U2 B2 R' F2 D B' F' L R'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D U F2 D' L2 R2 D2 R2 B' D' L' D' B' L B2 R B D' F
A #2 R2 F2 D' B2 U L2 D' F2 U F' L2 B L2 F2 R D U2 L2 F L'
A #3 F2 R2 B2 R2 U2 B2 F' R2 F2 L2 U2 R' D' F' L' U2 L2 U2 F'
A #4 D2 F2 U F2 U' B2 D' U2 B2 L2 B2 L' D2 F' L' D2 F2 D B' U2 L'
A #5 D2 B D2 B R2 D2 B' F2 D2 F L B D L' B' D2 B L D'
A Ex#1 F2 L2 R2 D' F2 L2 U2 L2 B R' D U2 R' U' L' B' F2 U2 F'
A Ex#2 L D2 L R2 B2 D2 F2 U2 L2 R' D2 B D' R2 B2 D' L' D2 L' R'
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' F R' U' F U' R2 U2 R' U R'
A #2 R U' R2 F' U2 R U2 R' F U2 R'
A #3 U' R U' R2 F' R F' U' F U' R
A #4 R U2 R' U' R' F U F R2 U R'
A #5 U2 R' F U2 F U F R U' R' U
A Ex#1 U R U' R2 U' F' R2 U' R' U2 R
A Ex#2 U2 R' U F' R U2 R F' U' R' U
B #1 R2 U F R U' R' U' F R2 U' R'
B #2 U2 R' F R' F R' U' R U' R U2
B #3 U R2 F' U' F R U R2 U' F U2
B #4 R' U' F' U R U' R' U2 R2 U' R'
B #5 F U' R U' R' F U2 F R U F
B Ex#1 U2 R' U2 R U2 R' U' R2 U' F' U2
B Ex#2 R' U' R2 U2 R2 U' F R U2 R' U
C #1 U2 R' F U F U' F U' F U' F
C #2 R' U' F' U2 R2 U' F R U' R' U'
C #3 U R' F U' F' U' R2 F U' F R2
C #4 R' U' R2 F' U' F' R2 F U' R U'
C #5 U R' F' R U R' U F U R2 F
C Ex#1 R' F' U' F U' F U' F R2 U2 R
C Ex#2 U2 R' U' F U' F' R U2 R F R
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R' U F R' U R' U' R U' R
A #2 U R' U R' U F R' U' R U' R
A #3 R' F' U' F' R2 U R' F U' R U'
A #4 R' F R U2 R U' R2 U R2 F' R'
A #5 U2 R' U2 F R U' R' F U F R2
A Ex#1 U' R U2 R' U F U2 F R' U' R2
A Ex#2 U' R' U' F2 R U2 R' F U F U
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U L2 F2 D F2 D L2 F2 U' B2 F' D' B' L2 F' U' R D' R2 D Uw2 F2 Rw2 L' U Rw2 Fw2 D' L' U2 Fw2 F2 D2 Fw' L2 U' Fw' L2 Rw' Fw' L' U2 F' Uw
A #2 B2 D2 B' L2 B2 D2 L2 F2 D2 L2 B' D' F R2 L U B2 U B' D' Fw2 Uw2 D L2 Uw2 B F2 Uw2 D2 B U' D' Rw' B2 R Uw2 R Uw R2 Fw' Uw2 Rw F2 Uw R
A #3 B2 R2 U F2 R2 U' F2 D2 L2 D' R' B' F R' L U' B U' B F Uw2 F R' Fw2 L' Uw2 R2 L' F' D2 Rw2 R' L2 Uw R' B U' L' Uw2 Rw U' D2 Fw Rw'
A #4 D2 R' L2 F2 L2 U2 L' U2 D2 B' L U R' L F B' L2 U B2 Uw2 Fw2 L' Uw2 F' L2 U2 L Uw2 U2 D2 R2 Uw L2 U' Fw2 B' R' Uw2 Rw' Fw Uw R' Uw D'
A #5 U' R2 L' D2 R2 U2 F' D' U' B R' B2 R' F2 R F2 U2 B2 R2 F2 Uw2 L D2 Rw2 Fw2 B Uw2 L' U2 Fw2 B R2 L Uw R' L' Fw2 Uw' Fw R U2 Fw' Rw Uw Fw2
A Ex#1 D' L2 B2 D2 B2 D' L2 U L2 U' F2 L F R' L' B' L U2 F' U' Rw2 B R Fw2 F Rw2 D2 B' Uw2 R Fw2 F' R2 Uw' Fw2 Uw' F' D2 B2 Rw U2 Fw Uw2 D' Fw2 R
A Ex#2 L2 B2 U2 F2 D R2 B2 L2 R2 B' D2 R U2 L B2 R F U' F2 B' Rw2 Uw2 D R' Uw2 L2 F2 L Fw2 U' Fw2 Rw2 R2 Fw' L' B2 L R2 Uw2 Rw' U L Fw Rw' B2
B #1 R' B' L2 B R2 D' R F R F D2 L2 U2 B2 R B2 L2 U2 B2 Rw2 F' Rw2 Fw2 L B' R' B2 Uw2 R L2 F2 L' Uw' D R B' U' D Fw R2 Fw2 Uw U2 Fw2 L'
B #2 F2 R' B' D' L' B' R2 D2 R' U R2 U2 L2 B' R2 B D2 L2 F2 L2 Uw2 B' D2 Fw2 L' U2 B Rw2 B' Uw2 B Rw2 Uw' Fw2 D R' B Rw U F2 Rw B' Rw L
B #3 L2 U2 B R2 D2 B2 F' L2 U2 B D F2 L D' B2 D R2 F R' B Uw2 F Uw2 U B2 Rw2 B' Rw2 U Fw2 U2 R2 D Rw' L2 U2 R' L' Fw Uw' Fw2 B' L' R2 Fw
B #4 F' U2 D2 R2 D2 B L2 F' D2 B' D' F2 U F D' F2 R U' F' B Rw2 F' L' F' Uw2 R Fw2 R' D2 Rw2 L2 F L' Uw R2 Uw2 L U2 L Fw Rw2 D L F Rw' U'
B #5 D2 F R' F D2 U L D' F R' L2 D2 L2 U2 F2 U' R2 D R2 F2 Fw2 Rw2 Uw2 F L2 Uw2 B' D' B' Rw2 B2 D2 B Rw B' Uw2 L2 Fw Rw' L' Fw2 Uw L' D Fw
B Ex#1 R2 B R2 F U2 L2 B R2 B' D2 U' R L' F R2 B U R' L2 B' Uw2 F' Uw2 Fw2 D' L2 B' F Rw2 F2 Uw2 R2 D' Rw' B' R' Fw' F Rw R' D2 F Uw F
B Ex#2 B' L F2 R' D F' B L2 B2 U2 F2 U2 L' F2 B2 U2 L U2 Rw2 B' U Fw2 Uw2 Rw2 B2 L2 D' Rw2 B' F' Rw' U F' Rw Uw L2 Fw Uw2 F B D B'
C #1 B2 R L2 F2 R' U2 R' D2 L2 U2 F' L D' B R' F U' R L2 F2 Rw2 Fw2 B Uw2 L2 D2 F2 L2 B2 D Fw2 B L2 Rw F' R2 L D' Rw2 B' Uw F2 Rw' B2
C #2 D2 B2 U2 R2 B2 L F2 R D2 F2 U2 F' U B L F D2 L' D R2 B2 Uw2 R Fw2 F R2 Fw2 Uw2 F L2 D2 R' B Uw Fw2 R B Uw D U2 L' U2 Rw Fw'
C #3 F2 U2 D2 R2 D2 F' U2 B' R2 U R' D L R U B' R2 U' D R Fw2 D F' Uw2 Fw2 F2 Rw2 B2 R2 D F Uw2 F2 Rw B Rw F U' Fw D Fw' Uw L2 Uw L'
C #4 D2 U2 B' U2 L2 B R2 B2 U2 B2 U L' F2 B' D U' B L F' D' U' Fw2 Uw2 U' B D Rw2 U' F2 D Rw2 D' B' Rw' R' F U2 D' R Uw Rw' Fw' Uw2 L' B Uw
C #5 D2 F2 D2 L2 D2 F' L2 D2 B R2 D2 R F2 U B U D L' R U L' Fw2 Rw2 Fw2 F L U2 Rw2 F2 Uw2 L' Fw2 B' Uw' D F U2 R2 Fw2 Rw' D2 F' Uw2 U' Fw L'
C Ex#1 D2 R2 B U2 L2 D2 F' D2 B2 D2 L' D B2 F2 L R2 U2 F' D B Rw2 B' Uw2 Fw2 D2 Rw2 F' U' Fw2 U' F' Uw2 D' Rw' D U Fw2 Uw' F2 U' L Uw Fw Rw B
C Ex#2 L2 U2 R' U2 R' F2 L' B2 R2 F2 L' F L R' B2 U' B' L D' L' U2 Uw2 B Uw2 D2 R' Uw2 B R2 L2 Uw' R' F' D2 F L2 Rw F D' Fw Uw F Uw F'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D' U2 L2 U' F2 D2 L2 U' F2 R F' D' B2 U F L' B' L2 D Rw2 D' R2 Uw2 Rw2 D F Rw2 Fw2 U2 F' D' B2 Rw B2 F U2 Fw' U' D2 Rw' Uw' D2 Rw R2
A #2 B2 D2 B2 D' U F2 D F' U2 F' R' U' B' U' L' U' F2 L2 Uw2 Rw2 L F Rw2 F2 L' F' R L2 Fw2 R' Uw' L2 Uw' Rw2 R D' Fw Rw' U F2 Uw2 B Rw'
A #3 F2 U' R2 B2 U' L2 R2 B2 L2 D F2 R B L B F' R' B2 U' R' D2 Uw2 Fw2 F' U2 R Uw2 B L B D2 F R F' Uw' R2 Uw D2 L2 Rw R' Uw D' L2 Uw Fw B
A #4 L2 D2 R U2 R D2 B2 R2 F2 R' B' L' D2 R D' B' L2 B2 R' D2 Fw2 Rw2 R' Uw2 R' Fw2 F' R2 L Fw2 B2 R' Uw' U F' U2 Rw2 Uw' B2 Fw Uw' R2 Fw' U2
A #5 R2 U' R2 D' R2 B2 U2 D B2 R2 U B F' R U' R2 F' L' B R2 D Rw2 Fw2 D Rw2 F Rw2 U2 D' B' U' B2 L2 B' L' Fw2 B Rw' D2 Fw' Uw L2 R' Uw U2 Rw2
A Ex#1 R D' B L B U L2 B' R2 U' B2 L2 B' D2 F U2 D2 L2 U2 F U2 Rw2 Fw2 B' U2 L2 Uw2 L' B' R' B' Uw2 Fw2 D2 Uw F' L2 Uw Rw2 Fw L' F2 Uw F2 R2 Fw
A Ex#2 D2 B2 D2 L' F2 D2 L2 D2 R2 F L' D' B' U L2 B R' L' F2 L2 Fw2 U R' Uw2 Fw2 U2 D' L' U2 F2 D2 L' Fw L' F' D Fw' R2 D Uw R' U' Fw U Rw
  5x5x5 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 F2 R2 Bw2 Fw' Rw' Fw R2 D2 Bw Uw2 Rw F Lw2 Uw2 U Bw2 U B Fw D B2 Fw Bw2 L B Uw2 B R' Bw' Dw Bw' Dw' R' Bw' Lw' Bw' U2 Rw Lw U2 Bw' U' Lw U' R' B2 R2 L2 Fw2 F2 Rw2 D Bw2 R' Fw2 R D Uw2 Dw2 U'
A #2 U Dw' Rw2 D2 Uw' Lw' Rw U R B2 R2 Lw Rw2 Uw' Fw' U' F2 Lw2 Uw2 Rw Uw2 B' D B2 Lw' Bw' B2 U2 B2 Dw' L2 F2 Fw2 L D' Fw2 Dw2 R' D' B2 L2 U' Fw' Rw D' Lw2 U L2 D2 Uw2 B' Dw Bw2 D2 U2 L2 U' F2 Dw R'
A #3 Uw2 Rw2 Bw2 Lw2 D2 U' B2 Rw2 Uw F' Dw Uw L' B Bw' Lw' Bw' R2 U' Lw' B' D' Dw F2 Lw' F' R' D L B2 Bw Fw L' B Dw B Bw' F Rw' Bw Fw2 R' Uw2 Rw2 U' B D L' Fw' Lw Rw' B' U' R' Dw2 Bw2 Uw' U' R' B'
A #4 U Uw L' R U2 Bw Fw F2 Uw2 Lw' R D B' Rw2 Bw Dw R2 D' Lw' Rw Bw2 U' Dw2 B U' Uw Dw' B2 Lw' Dw2 U Fw Dw' Bw D Bw2 L' Dw2 L Rw2 R D Lw' B' Dw' Bw D' L' U2 Rw2 Dw' Lw2 R2 B' R2 F' D Rw D Dw2
A #5 Dw2 F' Fw2 U Uw' Lw2 L F2 U L Rw Fw' F U' Fw2 Rw D R Fw Rw Dw2 Lw' Fw2 Uw U2 F Dw' Bw Fw Rw2 F' L B' Bw' Dw' Lw' Fw2 Rw R' Lw2 D Rw2 D' Bw R2 Rw' B2 Uw' B' D F2 Fw Uw' D B2 F2 U2 Fw Bw2 Uw2
A Ex#1 Uw2 Fw L2 R U L R' Uw L Uw R2 Lw2 Rw2 F2 D' Rw2 Bw R' Uw' Rw2 D' B R' U Bw Uw' B2 U Fw2 Uw' F' Dw2 U2 Fw' L2 Bw2 Dw L' B L2 Bw' D2 B2 Lw' B2 Uw U Dw' R B U' Fw' L B F D2 L' Uw F2 Dw2
A Ex#2 U Fw' F2 Lw' L Fw2 Uw2 U2 Fw2 L R2 Dw2 D2 Lw' Uw Lw' U2 Rw L U Uw Rw' Lw' F2 D' L D' Lw2 B2 R2 Rw2 L' Lw Dw B2 R Bw Lw2 Fw Uw' Fw L' R F2 R' F Bw2 D' Fw' Uw D' U2 Dw2 R2 U2 Rw2 F L D2 Dw'
B #1 F2 Fw2 Uw F2 B' R D' Bw' U' R2 D2 R' F Dw' D2 B2 Rw' F2 Uw' D Rw R Lw2 Uw L D' Dw' L Lw2 Dw Uw B Dw L Lw' D' R U Fw' R2 Fw' D2 Uw2 R F' Rw R B2 D' Uw' Lw2 D Rw' Fw' L F2 Lw U2 R Rw2
B #2 Fw2 Rw' L2 R' Fw Lw Dw R Dw' U F Fw R' Dw' B' Rw2 L2 Fw2 F' Rw B' Lw' Rw Dw' Fw F' Bw' Rw2 Dw2 D2 Uw' Lw2 Rw' Fw' Bw2 U2 R' B' Dw' Bw R2 Lw U Fw2 Bw Uw2 Fw F2 R D L Bw' Lw' R' Rw U L2 F L Rw2
B #3 Rw Dw2 B' F' Fw U' B F' Uw2 R' L Dw Rw' Bw2 Fw' Rw B2 Dw' B D B F2 Uw2 L2 R' F' Uw Fw' B' F Lw2 Rw D' Dw Fw2 D2 Uw F Fw Dw2 U' B2 Lw' Fw R2 Dw2 Fw' U' F' Rw' Dw U2 B' Fw' F' R' L' B' D' B
B #4 F2 Uw' Lw B' F' Uw Rw2 U D Lw' D Bw Fw2 Uw' L' Lw Fw2 Bw' F' U' Dw' Uw L' B F2 Dw B' Bw2 F2 D Uw Fw' B' Uw Bw2 R Lw2 Fw' B2 L' Dw' Rw Uw Lw Fw' Dw L' F' U' L2 Rw Fw Rw B2 Rw' F' R Lw B' Fw
B #5 Rw Dw D2 L2 Dw2 Uw L' Fw2 D2 B R' Dw' Uw' Bw' Fw Lw' D' B Bw Rw' Fw Uw2 Bw Rw' Dw D' U Rw Lw Dw Lw2 D' Bw2 L2 B Dw L' B' U Bw R2 Fw2 D2 U2 Rw2 Fw Lw2 D B' Rw2 Lw2 Uw2 U' Lw B U' Dw F2 Uw Rw
B Ex#1 Uw L2 Rw Lw' Uw2 U2 F2 Lw2 U Fw2 Dw' F B Lw Rw2 Bw2 Dw Uw2 B' Uw' R F2 R D Bw2 F2 D2 B Rw' F2 Fw2 Rw' B' R2 Rw Lw' Uw2 D L B2 U Lw Bw U' Bw2 L' R' Bw L2 Lw' Rw Fw' L Dw R2 Rw Fw2 R Rw' B'
B Ex#2 Dw2 Rw' R2 Bw' U' Bw B' L' Fw U2 B' F U2 B' U Uw' D Rw2 B2 L' R2 U Lw Uw' D Rw2 Lw2 D' F2 D R F' Rw' Uw' Lw2 D Bw2 Fw2 F2 U' D2 Rw U' Lw' Bw Dw L' U2 B2 R2 L2 U2 B D' Bw2 Fw2 Uw2 B2 Bw2 U'
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Rw Fw' Lw' D' Dw' U2 Uw Rw2 F2 Lw2 R' Uw B' Rw B' Rw2 Bw' U2 Lw' D' R2 B U Fw2 U' Rw F2 Rw2 D' F' Fw2 Dw' D L' Dw2 F2 Rw2 Lw2 Dw' Lw' Rw2 Bw' Uw' Rw Lw2 B2 D U2 Rw' D2 Uw2 Lw Uw' U' D Lw2 R B Dw R'
A #2 F B2 R2 U2 F2 Bw2 U2 D' Rw Bw' Lw Fw' Bw U' R' D' R' B' Rw2 D U2 Dw' Bw2 Rw2 Lw Uw Rw2 Lw' L' B Lw Fw R' Fw2 L' D2 R' Rw' D' Fw L D2 Fw Lw' Bw' R D R2 Fw' Rw' D B2 Rw' R' Dw' Lw L R2 Fw2 Uw2
A #3 Lw2 Dw Lw2 Uw2 L Uw R' Fw2 F B' Uw' Dw' F' Uw2 U' Rw2 D' F Uw' Bw Lw2 D2 F' Dw R Dw' F Bw' R' Dw Lw2 L' D U2 Dw2 F' U2 Dw Uw Bw2 Uw2 U2 Dw R' L Bw Fw' Rw2 D L' Uw2 L Rw Dw Lw D L' F' Bw R
A #4 Fw Rw F2 Dw U2 F U' F Dw2 U' R' Uw' L' Rw2 Lw' U' Fw2 D' B2 U Dw' L2 Fw' B Uw B2 Dw' Lw2 B' R Lw Fw' Bw2 L2 Fw U2 Uw Bw2 D U L2 Uw' L2 R B2 U' D' Bw Rw2 Lw' D' B' U' F2 U Uw D Bw Uw' Dw'
A #5 B U' Fw2 B2 Uw2 R' L' Dw2 Bw' Dw' Rw Fw' Rw2 F' Dw F' B' Uw Bw2 Uw L2 Dw' B U D R' D2 U2 Rw Dw2 L' F Uw U F' U' L Bw' Dw2 Bw Dw Uw2 Fw2 Dw' Rw2 R F2 L2 Fw D Rw2 Bw2 D2 Rw' Dw Uw' R2 Fw' L' D2
A Ex#1 Rw Fw' U' L2 Dw2 U2 F2 L' U' D Bw' U2 F2 Uw U' B U' Fw2 Rw2 Bw2 Fw L D' Bw2 F Fw Uw D Dw Rw2 Lw2 R' D Lw' Bw' U2 Dw' Lw2 L F' Fw Bw' L2 F' R Lw Bw2 Dw2 Rw2 U F2 Fw Bw Uw2 Dw2 L' U R' F2 Lw2
A Ex#2 L Dw L U2 F2 Lw' U' B2 Rw' Bw2 D2 Bw2 R2 L Lw2 D' F' Uw D Fw' Uw' Lw R' B2 D' U2 F' L Uw R2 U R2 Bw2 Dw Rw Dw2 D L R Dw B2 Rw' D Uw2 F2 Rw2 Lw U Lw R2 U' L' R Bw2 Rw2 F Rw Fw F2 Uw2
  6x6x6 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Lw2 R Fw2 L2 D Lw' Bw2 R' 3Uw2 3Fw2 Fw Rw 3Fw2 U' Bw' L' 3Fw2 Rw2 B' 3Fw' U R2 B Fw2 R Rw2 Lw' B Rw F2 Fw' Lw2 Fw Bw' 3Rw Lw2 Fw' L R2 D L 3Uw Fw2 Uw2 Rw2 3Rw' F' Dw' B2 Fw 3Rw2 Uw 3Uw' U2 B' U Bw B 3Rw' Lw2 D' Lw' Rw Fw2 R D B' Uw B L Lw' Uw D2 Dw' L' 3Fw2 Fw R' Dw' B'
A #2 L2 Lw 3Fw U2 D2 Uw' Fw' U2 D' Rw L' Lw 3Fw R' 3Rw Lw Bw Lw' L' D' F U Bw2 F' 3Fw' Uw2 L 3Fw' Dw B' Fw D Dw2 F' Lw2 D Dw' 3Rw F R2 F' U' Dw D2 Lw Dw Fw' 3Rw' Uw Dw2 Fw' Uw2 3Uw' 3Rw B2 Fw' D2 3Fw' R' Dw' 3Fw F' Dw' D2 Lw2 Bw2 3Rw' U' Dw L Dw2 L R2 U Dw2 Rw' B' U2 Bw B
A #3 D' Dw' L2 Rw Lw' D Uw2 3Rw2 L2 Lw' Uw' B' 3Fw' 3Rw Dw Rw F2 3Uw Dw2 F2 U Bw2 Uw' Fw Rw2 3Rw' Lw Bw2 3Fw R2 F' R Fw B Uw Dw2 Rw2 3Rw U2 R2 L' 3Fw2 L Lw2 D Dw' 3Uw' B' 3Uw' Dw2 Rw Uw2 3Rw Fw2 F Dw2 3Rw 3Fw Lw' F' 3Fw2 Fw' 3Uw Fw2 D' Bw2 3Uw2 R D2 U Uw' Bw2 F L2 Dw2 L2 Uw' 3Uw 3Rw' Lw'
A Ex#1 R' Dw' L' 3Rw2 U' Lw2 3Fw2 Fw B L Lw2 3Fw' Fw2 L2 R' 3Rw' Fw2 L2 3Rw' U 3Fw 3Rw Lw D2 Fw Uw2 3Rw2 F' L' Bw' D 3Uw Uw' 3Fw' B2 D2 U2 Bw2 3Rw Lw2 3Uw2 Uw Rw2 3Fw' L B2 Dw Rw' 3Uw B2 U' F 3Rw2 Lw B Uw2 B2 Dw2 3Uw B2 3Uw2 Dw2 Bw2 R Rw F' R2 Dw U2 Rw2 Dw' Lw' L D Fw 3Fw' 3Uw' R' Lw F2
A Ex#2 3Fw' 3Uw 3Rw' R' 3Uw2 R2 3Uw R2 3Fw2 3Uw Bw' Dw' L B' 3Rw2 Bw' Lw2 U' Rw 3Fw Uw Fw 3Rw2 U Rw2 3Uw2 Bw2 Rw2 F' Bw' Lw2 Fw2 3Uw2 3Fw 3Uw R U2 Uw' L Rw' Bw' F2 Lw2 Fw2 R' 3Rw' F D Uw2 3Uw Lw Uw' Rw' B2 3Fw2 L' 3Fw D' Bw F2 3Fw2 Lw2 F2 U' Lw' U' Fw' U Rw 3Rw2 Uw R Uw 3Uw' D 3Rw' Fw2 3Uw 3Rw' Uw2
B #1 Uw2 D2 R2 Fw' 3Uw2 Uw U B Dw2 3Uw' Lw Uw Bw2 3Rw Dw Fw L2 D' R2 Bw' Uw' Bw Fw' F' R Bw' Rw2 3Fw Uw' 3Rw2 3Fw' L' Fw' D U' 3Fw 3Uw 3Rw2 3Fw Rw' 3Fw' L' 3Uw' Fw' L2 D' L2 3Fw D2 Dw2 3Uw F Lw' D Rw' 3Rw2 3Fw' R2 F' D2 R' 3Fw Dw' 3Uw' R' Uw2 3Rw Uw 3Fw2 3Rw 3Fw U2 3Rw Rw' Lw' U L' Uw' 3Uw2 Bw
B #2 3Rw2 L B' 3Uw2 Dw2 Rw' L' Bw' 3Fw' D 3Rw' Bw2 D Fw Lw 3Uw Uw Rw2 3Uw 3Fw2 Lw' 3Rw2 R Bw2 R Dw Fw2 L' Rw' 3Fw Dw2 U' 3Fw U2 Rw2 3Fw2 L Bw' L' U' Lw 3Fw' B 3Rw Fw' Rw 3Fw Fw Lw L' 3Rw F' Fw B L2 Bw' Fw' Rw' U' R 3Fw2 R D Fw' 3Rw Rw2 D2 R' 3Fw' Lw B2 U2 3Uw2 3Rw' Lw' U B' L Rw' Fw
B #3 R' 3Rw2 B2 Dw2 R' Dw2 Fw' B 3Uw2 3Rw' L2 F' 3Rw' D' Bw L' Fw2 R' 3Fw2 Bw F 3Rw D2 F' D 3Rw U2 Dw Lw2 R' L 3Uw Bw Fw Dw' 3Fw' Uw Dw' U 3Uw F' Fw' R B R' Bw' 3Rw2 Uw2 B 3Uw Rw' B' 3Uw2 Bw' D 3Fw2 Uw F Fw' 3Uw2 D2 L D2 L' D R Dw 3Uw' Bw2 3Uw Dw' U Lw Rw' Fw2 L2 U2 3Fw2 Lw2 Dw
B Ex#1 B2 Lw' F2 3Fw' Fw' D L2 Rw2 B Bw2 U' Rw' Dw R' B Uw' Bw' R U' R2 3Fw Bw Lw2 Dw2 Uw L B' Lw2 Uw 3Fw Bw2 3Rw2 R2 D' Lw2 D' R2 3Rw' Lw2 Bw R2 Fw2 B U B2 R Uw2 3Rw' 3Uw' 3Rw2 B Rw Lw' 3Rw2 3Fw' 3Uw L Uw' Bw2 Uw' F U D L2 3Rw2 Lw2 R' Rw' D2 3Rw2 Uw2 Fw' Dw2 3Rw' B2 F' Rw2 B2 U 3Rw2
B Ex#2 U 3Rw Uw B2 U D2 3Fw2 F2 Rw' L Uw D2 3Fw' 3Rw' U2 Rw' F2 D 3Rw Uw2 3Uw2 L2 B U2 Bw' B 3Uw D' B2 F' L Lw' 3Uw Dw2 U2 Lw D' L' 3Fw' Dw Rw' 3Uw' Uw Bw Uw' 3Rw U2 L' Fw D Fw' F' B Uw2 3Fw2 D Fw' R2 Rw2 3Uw2 Lw 3Rw2 R2 U2 Bw' Uw2 3Uw' 3Rw 3Fw' Lw 3Rw Fw U2 Fw2 L' 3Fw2 B' Lw' 3Rw 3Uw'
  7x7x7 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Dw2 3Uw L2 3Fw2 Dw 3Rw2 Dw R B Dw F2 Uw F' 3Fw' Uw 3Fw Fw Bw' Rw Lw 3Fw B' 3Dw2 D' 3Lw D' 3Fw' Lw B' 3Lw2 Dw2 L B 3Bw Fw R' 3Rw2 3Lw2 3Fw2 Fw2 B2 R U' F' D' Fw2 3Fw2 Uw Bw' L B2 3Dw L' Bw2 3Rw2 U R' Lw' 3Uw' D U2 3Fw' Rw L' 3Dw' U2 Uw2 Rw2 3Lw' Bw' Rw 3Uw' 3Bw' Fw' 3Lw' Lw' Uw' U' 3Fw' Uw' Lw2 L2 3Rw Uw' U' L2 Fw U2 Dw2 3Bw F R U2 Dw' D' 3Lw L' Dw' D 3Uw
A #2 3Rw2 3Lw2 Lw2 R 3Dw Fw Dw 3Rw2 Fw' Lw Dw' 3Fw2 3Rw2 Lw2 Rw' 3Dw L' 3Lw Lw' Bw R2 Fw Dw2 Bw2 Fw 3Bw Lw2 3Fw' 3Uw 3Bw2 B' L2 3Dw Bw2 Fw2 3Rw2 3Bw2 Dw' 3Uw2 U2 Rw2 D 3Fw 3Lw U2 B' Uw2 3Bw' 3Dw' 3Fw2 B 3Lw2 Uw2 L2 F Lw 3Bw2 R2 L' Bw' Fw2 3Uw L' Fw B2 Rw' Uw2 Lw R2 Uw D2 3Lw' Rw' Dw2 Rw' Bw2 L' Lw' 3Uw 3Lw 3Uw' 3Rw F L' F' 3Rw' Dw2 3Bw 3Lw Rw' 3Uw Uw2 3Bw' 3Rw 3Dw Lw Rw' 3Uw' Fw B'
A #3 3Dw2 F' Dw' 3Fw Dw2 U2 R Bw2 U2 3Lw' F2 3Bw' 3Fw' 3Lw Rw' Bw F' 3Dw' 3Uw' Fw' F' 3Dw B' Bw' L F' L' D' Bw' Dw' D' Lw2 U L2 B' Lw2 U 3Uw' Dw F2 3Uw2 Uw U2 3Lw 3Uw' 3Fw2 3Rw' 3Bw B' R 3Bw 3Lw2 Fw U Uw2 3Dw2 Bw2 Dw' U2 3Fw' 3Rw' 3Fw Lw' R2 Bw2 U' Bw U B2 Lw2 3Uw' Bw Uw' 3Dw R U2 L 3Fw Uw2 Lw2 L2 3Fw 3Rw F 3Rw' 3Uw2 Rw 3Dw2 Lw 3Rw2 B D2 Lw 3Dw' L' 3Dw 3Bw 3Uw2 Rw' Fw'
A Ex#1 3Rw2 Dw' Uw' 3Fw2 U Rw2 D Bw' U2 D2 F' 3Dw2 3Bw' B 3Dw R 3Dw Lw Dw' F 3Fw' 3Rw F2 Uw' Rw' L2 B 3Bw 3Rw' U2 3Rw' 3Fw2 Bw' F Rw' B Dw2 Fw2 3Rw' U L' Rw 3Bw2 L' Bw Uw2 3Lw' Lw' Uw2 D2 3Lw' R2 3Fw2 Rw' 3Rw2 3Dw' Rw U' 3Bw' R' L' 3Dw Rw2 R D' Dw' R 3Uw2 3Rw 3Dw' 3Uw' B 3Fw' R' Uw2 Bw F U 3Uw 3Lw' Rw' D' 3Fw L' Bw2 3Rw 3Lw' Bw2 3Lw' Rw2 Fw 3Bw 3Dw L2 Uw 3Rw2 Uw' F2 3Lw 3Fw'
A Ex#2 R' Bw D 3Fw2 L Bw D2 R2 Dw2 3Dw' R U2 Lw R 3Uw' D' Dw' F2 3Bw2 Lw2 3Uw' D2 3Fw2 Uw2 Dw2 3Uw' Fw2 U' 3Lw2 3Bw Dw' D B Rw' Lw' Dw2 3Bw' Bw' D' B2 Bw' Uw' R2 3Fw' 3Dw' F Dw Lw' Dw2 Bw R2 3Fw' B' U2 3Fw' 3Dw Fw2 3Uw' B2 L Lw 3Bw' 3Uw' U2 3Lw2 3Uw2 Uw' R' Fw2 R F2 3Fw Dw2 3Dw' F2 R' Dw' Rw2 Dw R2 3Fw F' Bw' 3Rw' L' 3Bw 3Dw' 3Rw D2 3Uw 3Bw 3Dw' 3Uw 3Fw' R Uw' B2 3Lw' R Dw2
B #1 L' F2 3Uw U' 3Fw2 Rw R D2 Lw Bw2 F2 3Fw' B' Lw' Rw' L' 3Dw' 3Lw F Uw2 L2 Fw2 Bw' Lw' Rw2 F' U D' Fw2 Uw' Rw U' Lw2 3Dw F R2 Bw U' Lw' F2 Bw' L2 R Rw' 3Uw F' 3Lw' 3Rw2 U Fw' U Rw' 3Bw' 3Rw D' Uw' 3Lw Uw R2 3Fw2 3Uw F2 3Uw2 Uw' U2 B2 L2 Rw' U' 3Dw2 D 3Lw Rw Dw' Uw Fw 3Fw' Rw 3Bw2 Rw2 3Rw 3Uw 3Fw U 3Bw' L' 3Rw Fw' 3Lw' Dw' B 3Lw' B2 3Bw2 3Fw L' D2 3Bw Dw2 Uw
B #2 F2 3Dw' F' D 3Lw' B' D 3Fw2 Lw2 D' Lw2 B' Fw' F Rw U2 3Rw R2 Bw2 D2 3Bw2 U Bw' 3Fw' Uw2 F2 Bw2 3Lw' 3Bw' B Dw2 D' U 3Uw2 Lw2 Uw' 3Bw 3Uw2 3Fw2 3Uw Dw Bw2 3Dw2 F' 3Rw 3Dw 3Uw' 3Rw 3Bw' 3Lw' R2 Uw2 Fw 3Lw 3Dw2 3Lw' 3Uw' 3Bw Bw Rw' Uw' 3Lw D 3Uw' R 3Fw2 F' R Lw' F Uw2 Dw Lw' D2 3Dw' Rw U' 3Fw2 3Uw 3Lw2 R' Rw2 Bw' U2 Fw U2 3Lw' 3Uw' R 3Uw' 3Fw Bw2 R2 F' B' Uw' U2 Rw Bw' F
B #3 L' D Lw2 Bw2 Uw 3Fw' Lw D' F2 3Rw2 Rw2 3Bw' B' Dw2 3Uw2 3Rw' Bw Fw2 L2 3Lw 3Rw Fw' Bw2 Rw2 R 3Fw2 D' Bw2 R' 3Lw2 3Uw' Fw2 Uw Lw' 3Uw2 F' U' 3Bw2 D' 3Dw' Rw2 Uw2 Fw Rw' 3Uw' Dw' Uw Bw2 3Fw' B2 3Uw' D2 3Dw' 3Lw 3Dw 3Uw' U2 3Rw Uw' 3Rw2 3Lw' L2 D R2 Dw' U' L' Uw' Lw 3Bw 3Fw2 3Dw' F' 3Rw2 D2 B2 Dw' 3Rw' R Uw2 3Uw2 Bw 3Lw' B Uw2 3Dw' D' F2 3Bw L' 3Uw2 3Fw' F2 Bw' 3Dw Bw' B 3Fw Rw2 Uw2
B Ex#1 L' 3Dw2 R Dw2 Uw2 3Uw2 Rw Bw2 D2 3Lw2 B' Rw2 3Rw2 D R' U' D2 3Uw' 3Bw R2 3Dw2 D2 Uw2 R2 Lw2 Bw' Rw 3Dw L D' 3Fw2 F2 U' Bw Lw' U2 3Lw' L2 D2 B' Fw' 3Rw2 3Fw D2 U' 3Rw D 3Rw' U B2 Dw2 D' 3Rw2 Bw2 L2 3Lw Uw 3Fw Fw' R Fw2 Rw2 F2 Bw2 3Bw' Fw2 U' Fw2 3Dw' 3Bw L' Bw D' U' Lw L' 3Fw2 3Lw2 Lw Uw 3Rw2 L2 3Lw2 3Uw' L 3Fw 3Uw 3Bw B2 3Uw2 3Rw Rw L 3Fw B' L2 Dw 3Lw2 Lw D2
B Ex#2 Lw' 3Uw L2 R' Bw' L Uw2 3Dw Fw2 Lw' 3Bw Fw2 Rw2 B2 3Dw Rw 3Rw' U Fw' 3Dw R Lw 3Fw2 Rw2 3Rw 3Dw2 Bw R2 L2 Lw' 3Uw R 3Lw Fw U R' L2 3Rw 3Dw' 3Uw' Fw' B Lw2 Uw' U2 3Rw U 3Dw2 3Rw' R Bw 3Fw' U 3Lw Fw' Lw Fw' 3Dw' 3Uw2 3Fw L2 U 3Bw2 Rw' U2 R Lw' 3Uw' Bw2 Rw R' U2 3Uw 3Lw2 Lw2 3Bw F 3Lw' Uw Bw 3Fw' 3Lw' 3Fw' L2 3Rw R' 3Lw Bw2 3Fw 3Uw2 F' Uw' F' U D 3Bw2 3Uw B' 3Lw2 Bw2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 F' B2 L' D' R' L F U2 F D2 L' F2 R' U2 R' F2 U2 D2 B2
A #2 L2 F2 R2 F2 D2 R2 D' R2 D L2 B F2 R' U' R' D2 L2 B' U Fw'
A #3 U2 F' R2 F' U2 B D2 R B' U2 L2 R D2 R B2 F' R' D Rw2 Uw
A Ex#1 D L2 U' B2 L2 U' L2 U' B2 U R' D' R2 U2 R B' F2 L' R D Rw' Uw
A Ex#2 F2 D' B2 R2 D' B2 D R' U L2 U L F' R' D' L R2 D' U Rw'
B #1 D F2 L2 B2 R2 U' F2 D2 B2 R2 B2 L' F2 R' B' U F R D' B2 D2 Rw
B #2 B' D2 R2 B' D2 F2 R2 F L2 U2 R2 D U F L D R B F2 R Fw' Uw2
B #3 U' R2 F2 L2 B2 D B2 U' F' L U2 B2 U2 L' U B' L' D' B2 Rw' Uw2
B Ex#1 R2 D2 F U2 L2 B R2 B' D2 B2 D2 U L' B2 L2 D' R' F2 D2 L2 D2 Fw Uw2
B Ex#2 D2 R U2 R U2 B2 U2 R D2 L' U L2 F2 R U' B' R' D' B Rw2 Uw
  3x3x3 Fewest Moves   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' F U2 B' U2 L2 B2 R2 B' L2 B D2 L F' D' B L2 F2 R2 B L D2 U2 R' U' F
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 B2 L2 R2 D2 F' R2 F' R2 B2 D2 F2 U' R' B D' F2 R B2 F U R'
A #2 B2 D2 R2 B' F2 U2 B U2 L2 D2 F' L B' R2 D' L' D' B' R F'
A #3 D2 F' L2 U2 B2 U2 F' U2 F2 U' L D' F2 D2 U L' U2 B' L
A #4 B2 D' R2 D2 U' B2 D' U F D' F2 L D R F U2 L2 B2
A #5 R2 B2 U' F2 U' F2 L2 U' L2 D2 L' B2 R' F' U' F2 U' F' D
A Ex#1 R' F' D2 F2 B' D' F L' F' B' R2 U2 R B2 R L2 F2 R' B2
A Ex#2 D' F2 U L2 B2 U F2 R2 U' L2 U F' L' U' B' F2 U' B2 R' B2 D
B #1 D B2 D2 U R2 B2 U B2 F' R F' D2 L' D R' B2 F2 D' L
B #2 U' B R2 U R D F' U2 D' R' F2 D2 B2 L' B2 R F2 R2 D2 L2
B #3 R U' D' L U2 L' B' D F' U' R2 F' U2 F' B D2 F' R2 F2
B #4 U2 R2 B2 D R2 D' F2 U2 L2 U L' R2 F' R2 D R2 D' L2 R' B
B #5 B2 D2 B2 U' L2 R2 D F2 R2 D R U' B L2 B2 D' L2 U B' F2
B Ex#1 D' R2 D L2 U2 R2 B2 U B2 R2 D' R' B D U L' B' R' B2 D B
B Ex#2 L2 D2 B' U2 D L U' R D' R' D F2 R2 B2 U' B2 R2 U2 B2
C #1 R2 U L2 D2 L2 B2 U2 F2 U' F2 L2 B' U' R' F D' F D B
C #2 L2 D' B2 D2 F2 L2 D2 U B R' B2 D F' L D' R B R2 B'
C #3 U L' D L2 U' R' F R' B U' D R2 D2 F' D2 L2 B' L2 U2 L2 U2
C #4 F2 L2 D U2 F2 U B2 F2 R2 D' R B D' F' D' B2 D' R B' U R'
C #5 F2 U2 B' D2 B R2 U2 F R' F R2 U B' U F' R' D' B U'
C Ex#1 U2 R' U' D2 F2 B' R U B U' R2 B2 D2 F' U2 D2 R2 F'
C Ex#2 L U B U' F2 R2 F B' U2 R D F2 U' B2 L2 B2 R2 U
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 B' U2 B' R2 D2 F2 D2 B2 L2 F R' D F' D' L' D U2 R U B2
A #2 U' L2 U B2 L2 D' B2 R2 B2 R2 F' R2 F R' D' L2 D F' D' R2
A #3 R' F B D F' D2 F2 B' U L' F R2 L2 U2 L2 F' L2 B' L2 F
A #4 B2 L2 D2 U2 B' U2 B' L2 U2 B L R B R2 U L2 D L2 D' L
A #5 B2 R2 U2 F2 L F2 L R U2 F2 U' F2 U2 R' F U L' D B D
A Ex#1 R2 U2 B2 R2 D2 U' F2 L2 R' U' L D2 F' U' L' B R2 F' D
A Ex#2 L D2 L2 U2 L F2 L2 D2 F2 U' R' F2 D' U2 F R2 D L U R
  Rubik's Clock   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 UR2+ DR5- DL6+ UL1+ U1- R4- D2- L3+ ALL6+ y2 U3- R4- D1- L5+ ALL1- DR DL UL
A #2 UR4- DR3- DL1- UL5- U5- R2+ D0+ L5+ ALL6+ y2 U6+ R3+ D5- L1+ ALL0+ UR DR
A #3 UR4- DR0+ DL2+ UL4+ U5- R3- D3- L4- ALL3- y2 U5+ R2+ D1- L0+ ALL1+ DR DL UL
A #4 UR3+ DR5+ DL2- UL0+ U1+ R4- D4- L4- ALL3- y2 U2- R1+ D1+ L0+ ALL5+ DR DL
A #5 UR5- DR5+ DL5+ UL2+ U5+ R2- D0+ L4+ ALL1+ y2 U2+ R2- D6+ L4- ALL4+ UR DR DL UL
A Ex#1 UR5+ DR3+ DL0+ UL2- U5+ R1- D4+ L5- ALL3+ y2 U6+ R2- D4- L2+ ALL5- DR UL
A Ex#2 UR2+ DR5+ DL3+ UL6+ U0+ R1- D3- L2- ALL0+ y2 U3- R6+ D0+ L1- ALL1+ UR DR UL
B #1 UR1- DR5- DL5- UL4- U3- R4- D0+ L4+ ALL5+ y2 U1- R3+ D5- L1+ ALL6+
B #2 UR2+ DR6+ DL5+ UL4+ U3+ R1- D4+ L1+ ALL1+ y2 U2- R5+ D3- L1- ALL3- DL UL
B #3 UR5+ DR2- DL6+ UL5- U0+ R5+ D4+ L1+ ALL2+ y2 U5- R5- D5- L5+ ALL1- DR
B #4 UR2- DR5+ DL4- UL0+ U1- R6+ D5- L0+ ALL3+ y2 U6+ R5- D5- L2+ ALL0+ DL UL
B #5 UR4- DR3+ DL6+ UL4- U5+ R5- D1+ L3+ ALL1+ y2 U3- R4+ D0+ L6+ ALL0+ UR DL
B Ex#1 UR1- DR1+ DL3- UL6+ U2+ R4+ D4+ L1+ ALL5+ y2 U3- R1+ D3- L5- ALL2- UR DL UL
B Ex#2 UR2+ DR4- DL6+ UL2- U5- R5- D3+ L3+ ALL2+ y2 U2+ R1+ D2+ L1- ALL6+
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U
A #2 R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- U'
A #3 R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U'
A #4 R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U'
A #5 R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ U
A Ex#1 R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U
A Ex#2 R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U'
B #1 R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- U'
B #2 R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ U
B #3 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U'
B #4 R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U'
B #5 R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U
B Ex#1 R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U
B Ex#2 R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U'
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 B' U' R U L R' U R U' L R u' b'
A #2 B' L' U' B' L' R' L' U' R' L U u' l b
A #3 U B' R' U B' U L' U' L' R' B' u' r' b
A #4 B' R L B' L B' U' L' U' R' L u' r' b'
A #5 R B U B R' U B R L U L u b
A Ex#1 B U B U' R B U' L' R' U R' r b
A Ex#2 B' L' U' R' U B' R' L U' B U u
B #1 L' B L R L' B R' U B' L' R r b'
B #2 U B' U R' B L' B R U' R' L u
B #3 R' L' R' U R L' B' R U B R u' l' r' b'
B #4 U' B' L' B' U B' R' B' U R' L l' r b
B #5 B' R U B' L U' R B L' R' L l' b'
B Ex#1 U R' L U' R' B R L' B' R' L' u' l' r'
B Ex#2 B L' B U R' L U' B R L B r' b
  Pyraminx   Second round
Group No. Scramble
A #1 R L B' R' B L' R L R L' U u l' r
A #2 U R B' R' B L' B L' U' B' U' u l r b
A #3 U R' B' U L B' U B' L' B' R l' r b'
A #4 R' B' R' L U R' L' U L' U R u' l' r' b'
A #5 R B' R' U R' B L' R' L U' B u'
A Ex#1 L B U B' R' L U' B R U' B l b'
A Ex#2 U B' R' U' R B' R' U' L B L u' l r b
B #1 B' L B' L' U B' L' R' B R' B' l r'
B #2 U' R U' L B U' L B L R U' u r' b
B #3 R' B L' R' L' U' R B U' L R' u l' r
B #4 U' L' U' L U B R U R' B L r' b'
B #5 B' U' R L' B U R' L R U L b'
B Ex#1 R B' R' B L R' B R' U B' R' u r b
B Ex#2 U' R' U' R' U' B R' U L' B' R u' l b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 B R' U' R B U' B' R U' B' U u' l b
A #2 L' R' L' B R L' U B U B U' l r
A #3 R B' R' B' U R' B' U' R' L' B' r' b
A #4 R' U' L U' R L B L B' R' L u' l'
A #5 B L' R B L B L' U' L' B' U' u' l r b'
A Ex#1 U' R L R L U R U' R' L' U' u' l b
A Ex#2 B' R L U' R L B' L U' L' U' r' b
  Skewb   First round
Group No. Scramble
A #1 U R B' L U L' B U R' L R
A #2 B L U' R B' L' U' L B L' U
A #3 B L B L B U' R L' U L R
A #4 R B' U R' B' U' L R' B R L
A #5 U B R' U' L' B' U R B L' R'
A Ex#1 L R L B' L' B L' R' U L B'
A Ex#2 B L B' L' B' R' U' B L' U' L'
B #1 U B U' B' L R' L U' R B' R'
B #2 B L B L B' L R L' U' R' B
B #3 B L U B' U R' U B' U B' R'
B #4 L R L B R U' B L B' R U'
B #5 U L B' L R' L R' U L' U' R'
B Ex#1 U B R U L R' B U' B' U L'
B Ex#2 L R B L U R' U' B' U' L' U'
C #1 B L' U' L' U B' R' B L U L'
C #2 L U B R' B L R' U' L R' L'
C #3 L B R' B' U' R B U' B' U' R
C #4 U L U L B' U R U' R L' U'
C #5 L U B R' L' U' B' L B R B'
C Ex#1 R B U B' L' R L' R' L B' R
C Ex#2 L B R L' R' L R L' U' L R
  Skewb   Second round
Group No. Scramble
A #1 L R U B' U B' R U' B' U R'
A #2 L R L B' L' R U' L U' B' R'
A #3 L U R L' R' U' L U L U B
A #4 L U L R' U B L' R' U' L B'
A #5 R U B' R' U' L' B' U' R' B' U
A Ex#1 B R L B' U' B L U L B' L'
A Ex#2 L R L B R U' B U L R' U'
B #1 R L R' U B R U' R B' L' B
B #2 B L R B' R L' U B' L U' B
B #3 R L R U B L' U' R L' R' B'
B #4 R U R' U R' U L U' R B U
B #5 U B L' U R' L U' L' B L B
B Ex#1 B L U' B' U R' L' R L B L
B Ex#2 U L B L' U B' R' U B U' R
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L U L R U' B' R' B' R' L' R
A #2 U R U R U' L R' U' L' B' U'
A #3 U L R L' U L R B' U B' U'
A #4 U L B' R U B R L' B R B
A #5 U B L' U B' U' R B' U' L B
A Ex#1 B L U L R U L' U R' B' R
A Ex#2 B L R' U' R' U' L' U' R B U
  Square-1   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 (0,2) / (-3,6) / (0,-3) / (4,-2) / (3,0) / (5,-1) / (-5,0) / (3,0) / (2,0) / (0,-2) / (6,-3) / (0,-4)
A #2 (3,5) / (-3,0) / (3,0) / (0,-3) / (0,-3) / (3,0) / (-2,0) / (-3,-3) / (5,0) / (2,0) / (-4,0) / (2,0) / (4,-4) / (0,-4)
A #3 (-2,0) / (3,0) / (0,3) / (-3,-3) / (5,-4) / (3,0) / (-2,0) / (3,0) / (0,-5) / (-4,0) / (0,-4) / (3,0) / (6,-4) / (5,0)
A #4 (0,5) / (3,0) / (-3,0) / (1,-5) / (-3,-3) / (6,-1) / (-3,-3) / (-1,0) / (0,-2) / (-4,-4) / (6,0)
A #5 (-5,0) / (0,-3) / (-1,5) / (-3,0) / (-5,-5) / (0,-3) / (0,-4) / (-3,0) / (-3,0) / (4,0) / (0,-2) / (-2,-3) / (-4,0) / (4,0)
A Ex#1 (-2,-3) / (-3,0) / (3,0) / (5,-4) / (6,-3) / (4,0) / (-3,0) / (-3,-2) / (6,-1) / (-2,0) / (4,0) / (-4,0)
A Ex#2 (0,5) / (0,3) / (3,0) / (1,-2) / (0,-3) / (3,0) / (6,-1) / (-3,0) / (-1,0) / (0,-5) / (2,-4) / (0,-5) / (0,-2) / (-4,0)
B #1 (-3,5) / (0,3) / (0,-3) / (3,0) / (1,-2) / (3,-1) / (0,-3) / (5,-2) / (-4,0) / (3,0) / (2,0) / (-5,-1) / (0,-5)
B #2 (3,2) / (0,-3) / (-5,-5) / (3,0) / (5,-1) / (1,0) / (-3,0) / (-1,-2) / (2,-3) / (-2,0) / (4,-1) / (5,0)
B #3 (0,-1) / (4,1) / (-1,2) / (3,0) / (3,0) / (4,-3) / (-3,0) / (-1,0) / (2,0) / (-2,0) / (-4,0) / (-3,0) / (0,-5) /
B #4 (0,-1) / (-3,0) / (-5,4) / (-4,-4) / (1,-5) / (0,-3) / (5,0) / (0,-3) / (-3,-1) / (3,0) / (-5,0) / (-2,0) / (-4,-4)
B #5 (-5,0) / (3,0) / (2,5) / (-3,0) / (0,-3) / (-5,-5) / (2,0) / (-3,-3) / (6,-1) / (6,-4) / (2,-4) / (-2,0)
B Ex#1 (0,-1) / (0,6) / (-5,-2) / (-3,0) / (-1,-4) / (-2,-3) / (0,-3) / (-3,0) / (0,-2) / (0,-2) / (5,0) / (-2,0) / (-5,0) /
B Ex#2 (1,0) / (0,3) / (0,3) / (2,-4) / (3,0) / (0,-3) / (6,-5) / (3,0) / (1,-3) / (0,-1) / (6,-4) / (0,-1) / (1,0) /
  3x3x3 With Feet   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R2 D2 L' B2 R D2 B2 D2 F2 L' R' D B L2 U' F' L2 D2 L' B L2
A #2 R2 D2 F L2 F L2 F U2 B' D' L' U2 F L' D' B2 L2 B F
A #3 L2 U F2 U' F2 R2 U F2 R2 D2 L D2 R B' R F D L U' B' U2
A #4 B2 D U2 F2 U L2 D' F' D2 R' U2 F2 U2 L2 F2 L' B2 U
A #5 U2 B2 U2 L2 U2 R F2 L2 R' D2 B R D F2 U' L F' D2 L2
A Ex#1 R F2 B L D' F' D2 F' R U R2 F2 U2 F' R2 B2 R2 B2
A Ex#2 U R' U F' U D L U2 D2 B R U2 B2 U2 R D2 B2 U2 R2 F2 R
B #1 D2 B R D2 B2 U' D F U' R' F' L2 U2 R2 F' R2 F' U2 B R2 L2
B #2 L2 U2 B2 L2 R' D2 L' B2 R2 F L B U' F' L R' D R2 B'
B #3 F2 R' B2 U2 L R F2 R' F2 D L F L U R' F' R B D'
B #4 R D2 U2 L' F2 L' D2 L R' F2 D R2 B' R B L2 D' R F
B #5 R' D' F' L D' B U L' U2 D R2 D2 F' U2 F D2 R2 D2 F' U2 F'
B Ex#1 U2 R' B' R' U2 R D2 B' U D R B2 L2 D2 R' B2 R' F2 L F2
B Ex#2 R U2 D2 F' L B2 U' R' F L' U2 B' R2 F' R2 D2 B' L2 F2 R2
Adam Balák    Slovakia
Adam Balák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 25.46   27.91   26.72 29.48 25.46 27.54 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 39 2:33.09     DNF 2:33.09
Pyraminx Second round 24 8.98   10.74   10.08 12.23 9.90 DNF 8.98
First round 17 7.87   8.54   8.18 9.50 7.87 7.94 DNF
Adam Kaláb    Czech Republic
Adam Kaláb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 41.29   47.15   49.94 41.83 1:09.22 49.69 41.29
2x2x2 Cube First round 43 14.89   19.20   26.36 22.28 17.72 17.59 14.89
Arseniy Kuprin    Russia
Arseniy Kuprin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.19   15.08   17.16 16.74 13.96 14.53 12.19
First round 18 13.63   14.74   14.73 17.23 14.58 13.63 14.90
2x2x2 Cube First round 12 4.01   4.40   4.73 4.32 4.44 4.43 4.01
4x4x4 Cube Combined First round 16 52.25   59.36   55.93 52.25 1:06.99 1:04.45 57.69
5x5x5 Cube Combined First round 14 1:38.15   1:40.79   1:38.23 1:39.57 1:44.73 1:38.15 1:44.56
6x6x6 Cube Combined Final 14 4:01.62     4:01.62
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 33.38   38.09   DNF 36.47 44.30 33.38 33.51
Pyraminx Final 4 4.12   5.09   4.41 5.12 4.12 8.53 5.73
Second round 8 3.64   6.10   5.45 6.43 9.78 3.64 6.41
First round 5 4.70   5.73   6.51 5.67 6.99 5.02 4.70
Bence Barát    Hungary
Bence Barát
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 8.85   10.47   8.85 10.24 11.14 12.48 10.02
Second round 3 8.84   10.04   9.13 10.19 10.81 11.30 8.84
First round 3 7.68   9.76   7.68 9.42 9.98 10.51 9.88
2x2x2 Cube Final 3 2.44   2.78   3.06 3.15 2.44 2.50 2.78
First round 3 2.02   2.55   3.14 2.72 2.31 2.02 2.62
4x4x4 Cube Final 3 34.18   36.32   34.85 35.46 43.03 34.18 38.65
Combined First round 6 36.81   40.26   39.25 42.06 36.81 43.46 39.48
5x5x5 Cube Final 2 1:04.78   1:07.11   1:07.87 1:07.46 1:07.84 1:04.78 1:06.04
Combined First round 2 1:04.30   1:06.23   1:15.11 1:04.66 1:07.55 1:04.30 1:06.47
6x6x6 Cube Combined Final 1 1:46.32   NR 1:54.32   1:57.05 1:46.32 1:59.59
7x7x7 Cube Combined Final 3 2:43.75   2:51.05   2:59.82 2:49.58 2:43.75
3x3x3 Blindfolded Final 1 46.08   DNF   46.08 49.10 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 32     32
3x3x3 One-Handed Final 5 14.74   18.70   19.54 14.74 20.55 20.38 16.17
Combined First round 3 17.38   17.83   17.60 17.55 18.34 19.24 17.38
Rubik's Clock Combined Final 3 12.57   14.15   14.99 14.72 12.75 DNF 12.57
Megaminx Combined Final 7 1:10.21   1:11.56   1:10.89 1:10.21 1:12.27 1:11.51 1:16.02
Pyraminx Final 7 4.90   6.25   4.90 5.14 7.93 8.10 5.69
Second round 4 3.75   5.39   6.25 3.95 5.98 3.75 7.32
First round 11 5.02   6.55   7.66 6.96 6.86 5.82 5.02
Skewb Final 6 4.24   7.08   11.60 4.24 8.98 5.45 6.80
Second round 6 3.76   5.73   3.76 6.43 5.28 5.47 9.89
First round 12 5.79   7.09   5.79 6.69 6.20 8.39 9.69
Square-1 Combined Final 2 14.98   18.82   24.06 14.98 16.78 19.08 20.60
3x3x3 With Feet Combined Final 5 1:16.72   1:53.25   1:58.03 1:16.72 2:12.15 1:29.56 2:25.16
Cyril Teichmann    Czech Republic
Cyril Teichmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 13.99   19.47   13.99 22.61 18.07 21.67 18.66
First round 28 14.23   20.07   18.98 14.23 18.42 25.08 22.82
2x2x2 Cube First round 24 4.58   6.02   4.73 7.06 6.62 6.71 4.58
4x4x4 Cube Combined First round 27 1:21.45     1:21.45 2:18.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 52.16     52.16 DNF
Megaminx Combined Final 21 2:52.40     3:34.63 2:52.40
Pyraminx Second round 22 6.81   9.45   7.03 13.21 8.50 12.82 6.81
First round 21 5.61   9.36   7.03 11.25 9.80 16.10 5.61
Skewb First round 24 8.84   11.58   10.90 14.05 9.78 25.70 8.84
Square-1 Combined Final 23 1:15.91     1:15.91 DNF
Dan Tabarka    Czech Republic
Dan Tabarka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 17.61   21.23   21.97 24.08 19.18 17.61 22.53
First round 34 20.22   22.26   20.83 23.31 24.74 20.22 22.63
2x2x2 Cube First round 20 3.48   5.30   9.23 6.49 4.36 3.48 5.06
4x4x4 Cube Combined First round 34 1:37.86     1:54.38 1:37.86
3x3x3 Fewest Moves Final 15 DNF     DNF
Dániel Varga    Hungary
Dániel Varga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 9.52   12.31   9.52 12.26 12.75 11.92 15.14
First round 13 9.84   11.81   13.75 11.80 14.23 9.87 9.84
2x2x2 Cube First round 16 3.77   4.97   4.58 5.40 5.42 3.77 4.92
4x4x4 Cube Combined First round 13 43.04   49.89   55.90 48.71 43.04 46.99 53.96
5x5x5 Cube Combined First round 10 1:13.87   1:18.81   1:22.22 1:19.70 1:14.50 1:13.87 1:28.38
6x6x6 Cube Combined Final 7 2:20.16   2:28.33   2:43.81 2:20.16 2:21.03
7x7x7 Cube Combined Final 8 3:50.02   4:04.42   3:50.02 4:06.85 4:16.40
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:00.48   DNF   DNF 2:00.48 2:12.29
3x3x3 Fewest Moves Final 15 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 18.52   22.62   21.76 21.76 24.33 25.73 18.52
Rubik's Clock Combined Final 5 14.30   16.33   18.46 16.09 17.25 14.30 15.66
Megaminx Combined Final 11 1:22.07   1:28.70   1:22.41 1:22.07 1:31.12 1:33.32 1:32.56
Pyraminx Final 6 3.16   5.37   5.25 5.82 3.16 13.21 5.05
Second round 6 4.37   5.79   8.83 4.37 6.11 5.29 5.97
First round 10 4.46   6.49   6.80 6.53 6.67 6.28 4.46
Skewb Second round 14 6.57   7.55   6.84 10.13 8.89 6.91 6.57
First round 17 5.19   9.66   5.19 8.27 11.22 11.98 9.48
Square-1 Combined Final 11 24.21   31.93   26.49 38.60 30.71 1:01.72 24.21
3x3x3 With Feet Combined Final 8 2:24.54     2:33.11 2:24.54
Dieter Amberger    Austria
Dieter Amberger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 25.37   30.72   25.93 28.12 25.37 38.61 38.12
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:27.56   DNF   1:27.56 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 43     43
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 48.39     48.39 DNF
Square-1 Combined Final 20 37.15   1:10.34   1:35.59 37.15 48.74 1:11.63 1:30.65
3x3x3 With Feet Combined Final 10 2:47.20     2:47.20 3:24.23
Dominik Kudláč    Czech Republic
Dominik Kudláč
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 24.58   28.88   31.01 28.33 27.92 24.58 30.40
2x2x2 Cube First round 19 3.88   5.21   4.87 10.37 3.88 5.23 5.53
Dušan Zakelšek    Slovenia
Dušan Zakelšek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.28   16.30   13.28 17.49 15.85 16.94 16.11
First round 23 14.63   16.45   16.05 27.56 16.14 17.16 14.63
2x2x2 Cube First round 18 4.01   5.18   7.63 4.01 5.20 5.53 4.80
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:06.39     1:06.49 1:06.39
5x5x5 Cube Combined First round 18 1:52.54   2:07.18   2:03.82 1:52.54 2:11.51 2:06.21 2:13.06
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:55.34   DNF   1:55.34 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 41     41
Pyraminx Final 3 4.21   4.73   4.43 4.21 5.18 4.57 5.54
Second round 3 4.18   5.00   5.24 4.18 4.81 4.94 7.08
First round 3 3.68   5.09   5.00 4.77 6.17 3.68 5.49
Square-1 Combined Final 12 25.95   32.42   43.63 28.62 36.58 32.05 25.95
Filip Koiš    Slovakia
Filip Koiš
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 47.75   54.41   54.86 47.75 1:03.30 58.26 50.12
2x2x2 Cube First round 42 13.18   17.73   14.04 22.35 13.18 24.85 16.81
Jakub Drobný    Slovakia
Jakub Drobný
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.58   9.76   9.46 10.42 9.41 8.58 10.53
Second round 4 8.69   10.12   10.13 10.57 9.65 DNF 8.69
First round 5 8.89   10.05   8.89 9.76 10.45 10.02 10.37
2x2x2 Cube Final 1 1.85   2.19   NR 2.75 2.44 1.85 2.04 2.08
First round 2 2.07   2.47   3.04 2.10 4.23 2.07 2.26
4x4x4 Cube Combined First round 11 36.75   43.62   46.07 47.53 36.75 43.79 41.01
5x5x5 Cube Combined First round 11 1:15.07   1:22.34   1:18.56 1:30.39 1:15.07 1:22.86 1:25.59
6x6x6 Cube Combined Final 10 2:55.02   2:57.82   2:55.02 2:58.18 3:00.26
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 18.39   19.50   24.51 20.77 18.39 18.69 19.04
Combined First round 7 17.21   21.02   19.20 DNF 20.66 17.21 23.19
Rubik's Clock Combined Final 4 10.73   14.64   DNF 14.68 13.33 10.73 15.92
Megaminx Combined Final 3 51.71   NR 56.47   NR 1:19.88 53.85 1:02.57 51.71 53.00
Pyraminx Final 1 2.34   3.44   6.22 3.05 2.34 3.49 3.78
Second round 1 3.03   4.05   3.77 5.50 4.01 3.03 4.37
First round 1 2.25   3.52   3.22 3.46 3.87 2.25 3.89
Skewb Final 8 5.53   8.14   9.18 9.41 5.90 9.33 5.53
Second round 7 5.82   6.40   6.20 6.25 5.82 DNF 6.74
First round 3 4.29   5.16   6.11 4.53 4.85 7.06 4.29
Square-1 Combined Final 1 13.03   14.61   NR 14.57 13.03 15.76 DNF 13.49
3x3x3 With Feet Combined Final 1 44.79   NR 48.01   NR 47.45 48.23 48.35 49.91 44.79
Jakub Sikora    Czech Republic
Jakub Sikora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 21.69   22.36   22.90 22.46 21.72 25.14 21.69
First round 31 18.50   20.41   20.64 20.39 22.69 20.19 18.50
2x2x2 Cube First round 28 4.31   6.48   DNF 5.70 7.27 6.47 4.31
4x4x4 Cube Combined First round 31 1:30.24     1:30.24 1:43.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 1:10.67     DNF 1:10.67
Jan Babák    Czech Republic
Jan Babák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.93   14.53   14.23 14.01 15.36 13.93 15.95
First round 15 12.06   13.22   12.53 13.29 12.06 14.86 13.85
2x2x2 Cube First round 13 4.02   4.52   6.03 4.14 4.14 4.02 5.29
4x4x4 Cube Combined First round 17 51.51   1:01.25   1:08.65 54.10 DNF 1:00.99 51.51
5x5x5 Cube Combined First round 17 1:47.74   1:58.07   1:54.46 1:55.52 1:47.74 2:04.23 2:08.60
6x6x6 Cube Combined Final 13 3:54.77     3:54.77
7x7x7 Cube Combined Final 11 5:28.42   5:53.87   5:28.42 6:34.51 5:38.69
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 20.83   27.80   20.83 30.15 25.53 DNF 27.71
Megaminx Combined Final 23 DNF     DNF DNF
Pyraminx Second round 14 6.06   7.32   9.19 6.15 6.06 10.02 6.61
First round 20 7.63   8.84   8.33 9.92 8.73 9.47 7.63
Skewb First round 27 14.20   21.15   22.45 19.25 21.74 32.00 14.20
Square-1 Combined Final 25 1:29.86     DNF 1:29.86
Jan Fonš    Czech Republic
Jan Fonš
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.66   13.75   14.75 11.66 13.78 12.99 14.47
First round 17 13.69   14.52   14.52 15.00 13.69 14.05 16.20
2x2x2 Cube First round 32 5.02   7.10   7.67 8.28 6.19 7.45 5.02
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:03.19     1:03.19 1:29.48
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:16.77   DNF   2:16.77 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 35.61   45.50   53.55 35.61 DNF 39.98 42.98
Pyraminx Second round 17 6.68   7.83   6.74 6.68 6.92 9.82 11.23
First round 14 6.00   6.88   6.00 7.06 7.07 8.58 6.50
Skewb Second round 18 4.43   9.91   4.43 8.18 9.74 12.13 11.82
First round 14 5.39   8.01   5.39 17.31 6.45 7.56 10.01
Square-1 Combined Final 14 23.32   33.14   42.29 37.72 32.34 23.32 29.36
Jan Pozdník    Czech Republic
Jan Pozdník
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 23.16   30.01   35.40 25.23 31.33 23.16 33.48
2x2x2 Cube First round 41 8.24   10.49   8.24 8.51 9.83 14.67 13.13
4x4x4 Cube Combined First round 36 1:59.25     2:16.35 1:59.25
Jernej Omulec    Slovenia
Jernej Omulec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 15.49   16.24   16.59 18.68 15.49 15.89 16.23
First round 25 16.81   17.88   19.14 18.35 18.04 17.26 16.81
2x2x2 Cube First round 23 4.79   5.87   6.34 5.48 9.12 4.79 5.78
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:20.21     1:20.21 1:32.39
5x5x5 Cube Combined First round 20 2:12.72     2:12.87 2:12.72
6x6x6 Cube Combined Final 15 4:50.83     4:50.83
3x3x3 Fewest Moves Final 15 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 37.23   44.19   49.62 37.23 44.15 48.60 39.82
Rubik's Clock Combined Final 9 18.63   DNF   DNF 18.63 DNF DNF 19.15
Megaminx Combined Final 16 1:42.75   2:06.59   1:54.95 2:06.67 2:18.77 2:18.15 1:42.75
Pyraminx Second round 20 5.09   8.55   5.97 9.79 5.09 9.90 12.17
First round 18 7.72   8.61   8.22 9.66 11.88 7.96 7.72
Square-1 Combined Final 17 37.24   49.90   41.34 54.02 54.33 1:00.96 37.24
Jindřich Halabala    Czech Republic
Jindřich Halabala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 16.95   21.55   25.51 21.51 24.80 18.33 16.95
First round 27 18.00   19.46   19.54 21.07 19.16 19.67 18.00
2x2x2 Cube First round 33 4.37   7.42   9.49 5.24 4.37 8.65 8.38
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:03.75     1:15.28 1:03.75
5x5x5 Cube Combined First round 23 2:18.64     2:18.64 2:41.89
3x3x3 Blindfolded Final 9 3:47.24   DNF   DNF DNF 3:47.24
3x3x3 Fewest Moves Final 12 46     46
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 32.07   39.02   41.96 53.71 33.33 32.07 41.77
Rubik's Clock Combined Final 1 9.81   11.17   11.07 11.92 9.81 17.06 10.52
Megaminx Combined Final 20 2:48.87     3:58.44 2:48.87
Pyraminx First round 31 11.13   13.62   13.87 DNF 13.92 13.06 11.13
Skewb Second round 15 6.17   7.63   8.87 6.18 10.07 6.17 7.83
First round 10 6.26   6.86   6.26 8.51 6.48 6.81 7.28
Square-1 Combined Final 16 35.55   43.50   43.85 39.49 47.17 DNF 35.55
3x3x3 With Feet Combined Final 7 2:13.18   2:31.57   2:55.56 2:16.67 2:13.18 3:23.04 2:22.48
Josef Sezemský    Czech Republic
Josef Sezemský
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.30   14.64   12.30 14.54 16.54 18.13 12.84
First round 19 11.81   15.39   20.23 11.81 13.94 15.95 16.28
2x2x2 Cube First round 34 4.63   7.45   4.63 7.78 6.50 9.11 8.06
4x4x4 Cube Combined First round 32 1:31.57     1:56.48 1:31.57
5x5x5 Cube Combined First round 27 3:55.92     4:00.26 3:55.92
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 1:13.04     1:18.89 1:13.04
Kristýna Vaštová    Czech Republic
Kristýna Vaštová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 14.22   16.06   14.22 16.98 17.62 15.31 15.90
First round 20 12.53   15.64   15.73 15.40 12.53 15.80 16.07
2x2x2 Cube First round 39 7.62   8.98   7.62 15.95 9.18 9.92 7.84
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:12.04     1:17.97 1:12.04
5x5x5 Cube Combined First round 25 2:49.19     2:54.28 2:49.19
3x3x3 Fewest Moves Final 9 42     42
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 59.43     59.43 1:13.04
Rubik's Clock Combined Final 12 35.40     36.20 35.40
Pyraminx First round 28 8.96   12.30   DNF 10.28 14.92 8.96 11.71
Skewb First round 29 24.41   37.02   40.41 40.21 30.44 24.41 43.31
Levente Baráth    Hungary
Levente Baráth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 15.56   19.24   19.86 19.97 17.88 20.25 15.56
First round 26 16.98   18.15   17.05 16.98 17.41 20.11 20.00
2x2x2 Cube First round 25 3.07   6.03   7.49 3.07 6.09 5.90 6.11
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:09.42     1:23.74 1:09.42
5x5x5 Cube Combined First round 22 2:17.67     2:18.85 2:17.67
6x6x6 Cube Combined Final 16 4:52.24     4:52.24
7x7x7 Cube Combined Final 13 6:08.29     6:08.29
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 15 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 35.71   38.11   43.12 38.70 35.71 37.33 38.31
Rubik's Clock Combined Final 10 21.23     24.84 21.23
Megaminx Combined Final 17 2:17.45     2:32.44 2:17.45
Pyraminx Second round 12 4.19   6.61   6.29 8.28 7.16 6.39 4.19
First round 12 6.19   6.73   6.19 6.58 7.28 6.32 7.39
Skewb Second round 9 5.43   6.96   8.04 11.34 5.43 6.27 6.58
First round 8 2.91   6.61   2.91 3.93 7.87 8.04 DNF
Square-1 Combined Final 15 33.50   40.54   33.50 41.48 1:26.49 41.14 39.00
3x3x3 With Feet Combined Final 9 2:45.40     3:35.42 2:45.40
Luboš Bartík    Czech Republic
Luboš Bartík
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 9.07   11.91   9.07 11.42 12.43 11.95 12.37
First round 4 8.96   10.03   9.98 9.41 10.70 8.96 11.31
2x2x2 Cube First round 21 2.89   5.42   7.48 5.67 3.11 2.89 7.87
4x4x4 Cube Final 2 30.73   33.23   30.73 32.41 34.79 32.50 35.41
Combined First round 2 30.16   36.55   32.50 43.21 41.76 35.40 30.16
5x5x5 Cube Combined First round 7 1:11.15   1:14.87   1:13.97 1:13.22 1:17.42 1:11.15 1:19.70
6x6x6 Cube Combined Final 11 2:02.45   2:59.95   2:16.16 4:41.24 2:02.45
7x7x7 Cube Combined Final 4 2:53.30   2:58.86   3:08.94 2:53.30 2:54.35
3x3x3 Blindfolded Final 8 3:01.87   DNF   DNF 3:01.87 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 29     29
3x3x3 One-Handed Final 6 14.07   19.41   23.92 16.24 19.85 22.14 14.07
Combined First round 6 16.54   19.29   17.33 31.83 22.36 18.18 16.54
Rubik's Clock Combined Final 6 12.82   17.53   17.70 18.01 16.87 12.82 DNF
Megaminx Combined Final 2 50.92   55.38   56.04 58.41 50.92 54.07 56.02
Pyraminx Second round 11 5.34   6.53   5.58 10.39 5.97 8.04 5.34
First round 23 6.14   9.85   13.05 6.59 12.70 6.14 10.25
Skewb Second round 10 5.09   7.02   8.58 6.05 6.44 5.09 DNF
First round 5 4.14   5.99   4.14 5.83 6.51 5.62 12.13
Square-1 Combined Final 13 27.55   32.85   27.55 35.08 38.83 34.50 28.98
Majko Koiš    Slovakia
Majko Koiš
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 18.07   23.02   24.52 22.24 22.45 24.36 18.07
First round 33 19.40   21.71   22.77 22.20 20.17 29.51 19.40
2x2x2 Cube First round 37 7.54   8.69   7.79 7.66 7.54 10.63 21.63
4x4x4 Cube Combined First round 37 1:59.52     1:59.52 2:17.74
5x5x5 Cube Combined First round 28 4:17.53     4:17.53 4:24.46
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 47.60     47.60 1:01.35
Rubik's Clock Combined Final 16 55.55     DNF 55.55
Megaminx Combined Final 22 3:27.91     3:51.62 3:27.91
Pyraminx First round 30 10.04   13.08   16.33 11.46 21.33 10.04 11.45
Skewb First round 26 13.45   19.45   24.32 26.57 14.02 20.00 13.45
Marek Majerik    Slovakia
Marek Majerik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.13   9.79   9.63 10.84 10.01 9.74 9.13
Second round 5 8.61   10.13   12.22 11.48 8.90 10.00 8.61
First round 9 9.47   10.76   11.83 9.91 12.48 9.47 10.54
2x2x2 Cube Final 6 2.03   3.40   2.31 5.05 2.03 2.84 5.50
First round 4 2.57   3.10   5.37 3.45 3.26 2.60 2.57
4x4x4 Cube Final 4 32.74   36.78   32.74 36.61 39.13 36.50 37.23
Combined First round 4 37.37   39.03   37.69 39.02 37.37 40.38 DNF
5x5x5 Cube Final 5 57.86   NR 1:10.00   57.86 1:12.40 1:12.92 1:09.64 1:07.96
Combined First round 3 1:06.46   1:12.31   1:17.85 1:12.61 1:06.47 1:22.86 1:06.46
6x6x6 Cube Combined Final 4 1:57.05   NR 2:02.12   NR 1:57.79 1:57.05 2:11.53
7x7x7 Cube Combined Final 5 3:02.52   3:08.24   NR 3:11.60 3:02.52 3:10.59
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 15 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 20.17   21.67   20.17 23.33 20.70 21.77 22.55
Rubik's Clock Combined Final 13 45.96     45.96 DNF
Megaminx Combined Final 10 1:12.96   1:20.28   1:22.82 1:42.84 1:22.92 1:15.09 1:12.96
Pyraminx Second round 15 6.05   7.51   6.05 9.93 6.35 11.09 6.25
First round 22 6.90   9.50   6.90 8.96 11.18 8.36 DNF
Skewb Second round 17 4.54   9.64   4.54 10.56 9.46 DNF 8.89
First round 22 2.89   10.44   2.89 12.91 7.41 11.14 12.76
Square-1 Combined Final 19 28.88   57.49   52.19 28.88 1:16.75 43.52 1:32.84
Marek Tomanec    Czech Republic
Marek Tomanec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 9.85   11.28   12.85 11.79 9.85 10.34 11.71
First round 14 10.78   13.11   14.47 12.73 14.50 10.78 12.14
2x2x2 Cube First round 17 3.51   5.17   4.36 5.81 3.51 5.35 6.73
4x4x4 Cube Combined First round 14 47.77   52.75   56.65 52.45 53.72 52.08 47.77
5x5x5 Cube Combined First round 15 1:49.52   1:54.15   2:06.91 1:49.68 1:49.52 1:53.97 1:58.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 31.19   36.16   35.03 31.19 32.08 41.37 44.14
Martin Benjamin Mičko    Slovakia
Martin Benjamin Mičko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 16.40   22.31   31.97 16.40 28.63 21.36 16.93
2x2x2 Cube First round 27 5.68   6.30   6.56 6.15 6.19 5.68 11.72
4x4x4 Cube Combined First round 33 1:32.37     1:32.37 1:37.12
5x5x5 Cube Combined First round 24 2:28.47     2:28.47 2:46.53
6x6x6 Cube Combined Final 17 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 15 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 42.02   51.57   42.02 45.17 55.46 54.07 59.57
Rubik's Clock Combined Final 14 47.18     47.18 DNF
Pyraminx Second round 21 7.69   9.33   8.16 7.69 8.99 11.48 10.85
First round 24 7.81   9.92   8.87 9.01 11.89 7.81 DNF
Skewb Second round 22 8.34   12.45   9.33 14.81 8.34 13.21 18.53
First round 18 6.76   9.84   11.78 12.58 6.76 8.23 9.51
Square-1 Combined Final 22 1:01.22     1:18.72 1:01.22
Martin Šilha    Czech Republic
Martin Šilha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 14.47   15.94   15.62 17.57 19.51 14.63 14.47
First round 24 15.04   17.04   17.70 15.04 20.57 16.80 16.61
2x2x2 Cube First round 22 4.53   5.70   4.56 4.53 6.02 6.51 6.78
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:13.80     DNF 1:13.80
5x5x5 Cube Combined First round 21 2:14.58     2:46.81 2:14.58
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 31.67   39.81   42.83 31.67 39.79 36.80 51.20
Megaminx Combined Final 13 1:45.67   1:51.19   1:49.61 2:02.40 1:54.16 1:45.67 1:49.79
Pyraminx First round 32 10.56   15.61   13.99 15.79 17.05 10.56 18.70
Skewb Second round 11 3.55   7.06   9.06 6.82 3.55 5.30 14.48
First round 6 5.39   6.56   7.85 5.40 5.39 6.78 7.49
Matěj Grohmann    Czech Republic
Matěj Grohmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.46   9.58   9.96 8.46 10.03 9.10 9.67
Second round 1 8.41   9.42   8.94 8.41 10.11 9.22 10.23
First round 1 7.89   8.73   12.50 7.89 8.01 9.38 8.80
2x2x2 Cube Final 5 2.42   3.29   4.08 3.47 2.42 3.08 3.32
First round 5 1.71   3.53   1.71 3.37 5.66 3.56 3.65
4x4x4 Cube Final 1 27.31   NR 32.00   NR 39.08 29.94 29.98 27.31 36.09
Combined First round 1 33.15   34.42   33.15 33.92 39.40 36.08 33.27
5x5x5 Cube Final 1 1:01.35   1:03.13   1:02.29 1:09.29 1:05.10 1:01.35 1:02.01
Combined First round 1 56.14   1:01.45   NR 1:06.02 56.14 1:01.08 1:02.57 1:00.70
6x6x6 Cube Combined Final 2 1:52.04   1:56.56   1:54.80 2:02.84 1:52.04
7x7x7 Cube Combined Final 1 2:40.10   2:49.36   NR 2:53.63 2:40.10 2:54.35
3x3x3 Fewest Moves Final 1 27     27
3x3x3 One-Handed Final 1 11.20   13.69   15.19 13.71 12.98 14.39 11.20
Combined First round 1 12.15   13.78   12.39 19.78 16.09 12.15 12.87
Megaminx Combined Final 4 56.61   58.67   1:01.43 57.03 58.72 1:00.27 56.61
Pyraminx Second round 9 4.13   6.17   7.03 7.30 6.09 4.13 5.38
First round 8 3.52   6.09   6.76 6.00 7.63 3.52 5.52
Skewb Final 5 4.51   6.10   7.31 4.51 6.99 5.29 6.01
Second round 5 4.05   5.41   4.72 5.17 6.34 4.05 7.62
First round 7 5.06   6.57   5.06 5.39 9.32 6.08 8.24
Square-1 Combined Final 9 23.64   27.35   35.70 26.58 30.25 25.21 23.64
3x3x3 With Feet Combined Final 2 44.04   1:00.50   1:05.15 1:06.18 1:09.09 50.18 44.04
Matic Omulec    Slovenia
Matic Omulec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 9.31   11.59   9.88 13.00 11.90 13.00 9.31
First round 11 9.88   10.99   9.88 11.38 10.11 13.31 11.49
2x2x2 Cube Final 8 3.51   4.06   3.63 4.24 4.32 5.51 3.51
First round 6 3.51   3.69   3.51 4.34 3.98 3.51 3.59
4x4x4 Cube Combined First round 10 36.52   42.63   47.14 36.52 44.99 41.44 41.45
5x5x5 Cube Combined First round 9 1:11.41   1:17.17   1:17.90 1:19.31 1:11.41 1:20.26 1:14.29
6x6x6 Cube Combined Final 6 2:27.01   2:28.24   2:30.47 2:27.25 2:27.01
7x7x7 Cube Combined Final 9 4:08.15   4:20.03   4:14.37 4:37.58 4:08.15
3x3x3 Blindfolded Final 10 3:52.76   DNF   DNF DNF 3:52.76
3x3x3 Fewest Moves Final 3 31     31
3x3x3 One-Handed Final 8 18.15   19.82   20.73 19.54 20.03 19.88 18.15
Combined First round 4 16.35   18.22   18.31 18.49 23.79 16.35 17.85
Rubik's Clock Combined Final 7 17.48   19.37   20.14 17.48 DNF 20.45 17.53
Megaminx Combined Final 1 43.55   45.04   NR 43.55 50.23 44.01 44.50 46.61
Pyraminx Final 8 5.47   6.25   5.54 6.30 6.92 5.47 8.79
Second round 7 4.75   5.80   5.93 6.34 4.75 6.35 5.13
First round 9 5.08   6.12   6.62 5.63 6.26 6.46 5.08
Skewb Final 4 4.79   5.58   4.79 5.84 6.67 4.90 6.00
Second round 4 4.85   5.20   4.85 5.62 5.72 5.02 4.95
First round 9 4.69   6.72   6.89 7.05 4.69 6.88 6.38
Square-1 Combined Final 4 20.54   23.27   21.00 20.54 25.63 23.17 26.23
3x3x3 With Feet Combined Final 3 58.91   1:10.98   NR 1:07.65 1:12.85 1:49.58 58.91 1:12.44
Miroslav Štrpko    Slovakia
Miroslav Štrpko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 22.30   24.33   24.12 28.19 24.22 22.30 24.64
First round 30 17.49   20.16   21.24 19.93 17.49 19.31 26.28
2x2x2 Cube First round 36 6.86   8.62   9.35 10.14 7.48 6.86 9.03
4x4x4 Cube Combined First round 29 1:29.45     1:50.00 1:29.45
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 46.92     1:12.98 46.92
Pyraminx First round 25 4.91   10.73   21.27 10.19 12.97 9.04 4.91
Skewb Second round 16 6.46   8.63   DNF 8.41 6.46 7.05 10.42
First round 15 5.55   8.21   9.93 10.36 5.55 7.74 6.96
Nela Sendlerová    Czech Republic
Nela Sendlerová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 9.77   10.79   9.77 14.54 10.52 10.81 11.04
Second round 6 9.38   10.44   9.38 10.80 10.24 10.52 10.57
First round 10 8.49   10.93   11.55 12.67 8.49 11.18 10.06
2x2x2 Cube First round 15 3.63   4.90   3.63 4.17 5.42 6.10 5.12
4x4x4 Cube Final 8 37.42   41.22   39.44 51.07 41.81 42.41 37.42
Combined First round 8 36.36   42.52   38.89 36.36 43.38 45.28 46.02
5x5x5 Cube Final 6 1:09.17   1:17.32   1:15.28 1:18.81 1:17.88 1:09.17 1:19.67
Combined First round 5 1:04.77   1:13.60   1:16.47 1:11.62 1:18.21 1:04.77 1:12.72
6x6x6 Cube Combined Final 8 2:11.90   2:30.54   2:11.90 2:27.33 2:52.39
7x7x7 Cube Combined Final 6 3:07.39   3:12.07   3:15.39 3:07.39 3:13.44
3x3x3 Fewest Moves Final 13 48     48
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 20.64   22.79   27.48 21.61 22.80 20.64 23.96
Skewb Final 7 6.34   7.65   9.38 6.78 6.80 9.36 6.34
Second round 8 4.30   6.49   4.30 7.09 7.42 4.96 12.51
First round 13 3.36   7.71   3.36 6.49 10.58 11.52 6.05
Ondřej Hlávka    Czech Republic
Ondřej Hlávka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 13.32   15.54   14.71 16.16 15.74 13.32 21.28
First round 22 14.65   16.19   14.65 15.75 16.42 16.46 16.39
2x2x2 Cube First round 26 5.02   6.12   5.02 6.04 6.55 5.78 11.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 27.94   33.41   34.04 33.26 27.94 32.94 43.73
Pyraminx First round 26 10.08   10.93   11.81 11.08 10.33 11.37 10.08
Skewb First round 30 11.05   DNF   DNF 11.05 29.96 14.79 DNF
Square-1 Combined Final 5 17.36   23.84   30.68 22.03 17.36 37.34 18.81
Ondřej Povala    Czech Republic
Ondřej Povala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 17.37   21.82   24.56 17.37 21.89 24.49 19.09
First round 32 16.05   20.77   22.86 16.05 DNF 20.33 19.11
2x2x2 Cube First round 29 4.62   6.69   7.12 11.90 4.62 6.35 6.60
4x4x4 Cube Combined First round 35 1:51.28     1:51.28 1:52.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 1:11.81     1:11.81 1:12.10
Patrik Mutl    Czech Republic
Patrik Mutl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 1:22.57   1:26.37   1:22.57 1:28.69 1:49.65 1:23.84 1:26.59
2x2x2 Cube First round 44 13.01   19.76   41.35 23.31 18.62 13.01 17.36
Pyraminx First round 33 14.38   21.95   19.90 24.60 14.38 21.55 24.39
Skewb First round 28 17.47   23.85   22.99 29.63 17.47 18.93 32.05
Pavel Jelínek    Czech Republic
Pavel Jelínek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 9.04   11.81   11.45 14.45 9.04 14.84 9.53
First round 12 9.83   11.20   13.26 12.78 9.83 10.44 10.38
2x2x2 Cube First round 11 3.94   4.35   4.36 4.08 3.94 4.61 4.86
4x4x4 Cube Combined First round 18 55.79   1:13.32   55.79 1:31.04 58.63 1:10.28 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 16 1:52.33   1:57.10   2:06.33 1:52.33 1:55.45 1:54.12 2:01.72
3x3x3 Blindfolded Final 2 47.63   DNF   47.63 DNF 1:06.72
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 21.40   23.07   21.40 21.52 26.55 22.69 25.00
Megaminx Combined Final 14 1:53.02   1:57.40   1:57.23 1:56.70 1:58.28 2:01.05 1:53.02
Pyraminx Second round 13 3.69   7.09   9.17 7.21 DNF 3.69 4.88
First round 6 5.03   5.74   5.39 5.07 7.42 6.75 5.03
Skewb Second round 12 6.33   7.35   6.44 7.51 11.04 6.33 8.09
First round 19 5.54   9.95   5.54 7.76 14.61 12.59 9.51
Sandra Mavsar    Slovenia
Sandra Mavsar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 19.00   25.93   30.74 19.00 DNF 23.77 23.27
2x2x2 Cube First round 30 5.35   6.70   7.87 5.66 7.79 5.35 6.65
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:13.17     1:17.79 1:13.17
5x5x5 Cube Combined First round 26 3:01.33     3:19.90 3:01.33
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 14 69     69
Rubik's Clock Combined Final 8 16.15   19.63   23.55 19.05 20.45 19.40 16.15
Megaminx Combined Final 15 1:45.30   2:04.10   2:03.34 1:45.30 2:10.95 2:07.90 2:01.07
Pyraminx Second round 18 5.52   8.07   5.52 7.52 6.08 10.60 11.38
First round 15 6.58   7.55   10.05 6.99 7.85 7.81 6.58
Skewb Second round 20 6.47   11.07   6.47 8.51 13.78 10.91 DNF
First round 16 8.27   8.77   8.78 9.06 8.27 9.30 8.46
Square-1 Combined Final 18 47.45   56.92   47.45 58.91 47.45 1:04.39 DNF
Tadeáš Faldus    Czech Republic
Tadeáš Faldus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.07   14.57   13.07 15.24 16.63 14.72 13.74
First round 21 11.99   16.15   15.30 17.16 22.89 11.99 16.00
2x2x2 Cube First round 9 3.08   3.99   5.87 3.57 3.92 3.08 4.47
4x4x4 Cube Combined First round 15 54.66   57.75   57.38 58.36 54.66 57.51 1:12.02
5x5x5 Cube Combined First round 19 2:09.48     2:09.48 2:14.35
6x6x6 Cube Combined Final 17 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined Final 14 6:56.61     6:56.61
3x3x3 Fewest Moves Final 11 44     44
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 35.54   40.16   37.39 35.54 40.01 43.09 57.12
Rubik's Clock Combined Final 11 30.25     33.29 30.25
Megaminx Combined Final 18 2:36.84     2:38.32 2:36.84
Pyraminx First round 27 7.06   10.96   12.76 10.08 14.20 10.05 7.06
Skewb Second round 21 9.20   11.45   10.75 11.59 9.20 12.00 17.68
First round 20 7.36   10.06   8.30 12.64 7.36 12.64 9.23
Square-1 Combined Final 24 1:19.80     DNF 1:19.80
3x3x3 With Feet Combined Final 11 3:03.16     3:03.16 4:06.47
Timotej Andrejko    Slovakia
Timotej Andrejko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.26   13.80   DNF 11.26 13.96 11.96 15.49
First round 16 11.16   13.90   12.57 11.16 15.69 13.45 20.50
2x2x2 Cube First round 10 3.56   4.12   4.14 3.56 4.17 4.06 8.88
4x4x4 Cube Combined First round 12 35.63   44.35   41.73 42.62 DNF 48.69 35.63
5x5x5 Cube Combined First round 12 1:21.66   1:29.81   1:44.65 1:21.66 1:27.92 1:33.96 1:27.55
6x6x6 Cube Combined Final 12 3:02.28   3:05.48   3:02.28 3:08.83 3:05.34
7x7x7 Cube Combined Final 12 5:59.61     5:59.61
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 15 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 21.86   25.56   22.86 30.96 35.51 21.86 22.87
Megaminx Combined Final 8 1:10.83   1:18.61   1:15.07 DNF 1:17.02 1:10.83 1:23.74
Pyraminx Second round 16 5.55   7.81   5.55 6.57 DNF 7.64 9.21
First round 16 5.29   8.29   7.94 9.28 9.36 5.29 7.66
Skewb Second round 13 5.06   7.45   DNF 7.84 5.06 6.84 7.67
First round 11 4.87   6.96   4.87 14.10 5.62 7.76 7.51
Square-1 Combined Final 6 18.81   23.91   21.14 26.74 27.63 23.86 18.81
3x3x3 With Feet Combined Final 12 4:32.85     4:32.85 DNF
Tomáš Balák    Slovakia
Tomáš Balák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 18.76   22.36   18.76 22.71 21.31 23.05 23.32
2x2x2 Cube First round 31 5.81   6.86   5.81 8.76 7.40 6.86 6.33
4x4x4 Cube Combined First round 38 2:07.30     2:07.30 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 15 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 42.58   59.04   42.58 DNF 47.99 42.81 1:26.31
Rubik's Clock Combined Final 15 54.45     59.08 54.45
Pyraminx Second round 23 8.55   9.82   8.55 9.67 10.15 9.87 9.92
First round 19 5.40   8.77   7.59 11.01 18.46 7.72 5.40
Skewb First round 25 11.74   15.86   13.30 20.80 11.74 DNF 13.47
Square-1 Combined Final 21 54.96     54.96 1:11.11
Tomáš Nguyen    Vietnam
Tomáš Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 9.10   11.04   10.87 9.92 12.33 13.49 9.10
First round 6 8.71   10.34   9.24 8.71 10.47 12.99 11.30
2x2x2 Cube Final 4 1.81   2.94   2.48 4.12 1.81 2.21 DNF
First round 1 1.78   2.35   2.17 2.88 2.22 1.78 2.65
4x4x4 Cube Final 6 34.09   37.44   38.33 34.09 37.10 38.23 36.99
Combined First round 7 34.36   40.46   41.93 43.48 34.36 43.21 36.25
5x5x5 Cube Combined First round 8 1:13.73   1:15.52   1:20.23 1:17.89 1:13.73 1:13.90 1:14.78
6x6x6 Cube Combined Final 5 2:09.13   2:18.48   2:09.13 2:20.87 2:25.45
7x7x7 Cube Combined Final 10 4:20.13   4:58.95   4:20.13 4:26.49 6:10.23
3x3x3 Fewest Moves Final 5 33     33
3x3x3 One-Handed Final 3 15.15   16.22   17.79 15.29 15.15 20.60 15.57
Combined First round 5 15.67   18.70   19.94 16.76 24.49 19.41 15.67
Megaminx Combined Final 6 1:03.61   1:07.25   1:07.32 1:03.75 1:10.69 1:14.53 1:03.61
Pyraminx Final 2 2.63   4.32   2.63 4.13 4.21 4.62 4.75
Second round 2 4.09   4.79   4.09 5.14 4.19 5.05 5.38
First round 2 3.03   3.63   NR 3.03 3.20 6.13 3.97 3.73
Skewb Final 2 3.40   4.89   6.25 3.40 5.00 5.69 3.98
Second round 2 3.11   4.53   4.25 3.11 6.27 3.43 5.91
First round 2 2.74   3.86   3.96 8.51 3.91 3.71 2.74
Square-1 Combined Final 8 21.31   26.91   24.35 32.05 32.01 24.38 21.31
3x3x3 With Feet Combined Final 6 2:05.87   2:23.93   DNF 2:05.87 2:14.99 2:46.14 2:10.67
Tomáš Szyszkowicz    Czech Republic
Tomáš Szyszkowicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 9.81   10.68   11.24 10.06 12.35 10.75 9.81
Second round 7 9.74   10.73   11.26 10.18 9.74 10.76 11.36
First round 7 9.48   10.53   11.49 9.48 11.59 10.48 9.63
2x2x2 Cube First round 14 2.90   4.56   5.54 2.90 4.78 5.04 3.87
4x4x4 Cube Final 7 34.75   39.39   40.15 34.75 42.00 36.03 42.18
Combined First round 5 32.96   39.22   32.96 38.05 38.98 40.64 48.16
5x5x5 Cube Final 4 1:04.14   1:09.66   1:04.14 1:05.14 1:14.77 1:09.06 1:15.50
Combined First round 6 1:09.84   1:14.86   1:15.11 1:11.62 1:17.84 1:28.52 1:09.84
6x6x6 Cube Combined Final 3 1:50.51   2:00.90   2:02.19 1:50.51 2:10.00
7x7x7 Cube Combined Final 2 2:45.53   2:50.73   2:53.25 2:53.41 2:45.53
3x3x3 Fewest Moves Final 7 37     37
3x3x3 One-Handed Final 2 13.16   15.74   17.60 13.16 15.88 20.57 13.74
Combined First round 2 16.10   17.09   16.10 17.68 16.66 16.92 22.13
Rubik's Clock Combined Final 2 11.85   12.00   11.85 19.59 11.87 12.04 12.08
Megaminx Combined Final 5 58.58   1:02.92   1:06.88 59.27 58.58 DNF 1:02.60
Pyraminx Second round 19 7.04   8.45   7.89 7.04 7.67 9.79 13.58
First round 13 6.19   6.78   DNF 6.70 6.33 6.19 7.30
Skewb Final 3 4.15   5.27   4.60 4.15 5.33 5.88 6.47
Second round 3 4.10   4.92   6.16 4.32 5.10 4.10 5.35
First round 4 3.95   5.57   3.95 4.78 7.48 7.64 4.46
Square-1 Combined Final 10 29.43   31.32   31.10 30.38 43.76 32.49 29.43
3x3x3 With Feet Combined Final 4 58.21   1:12.92   1:12.90 1:15.27 1:23.09 1:10.60 58.21
Tomáš Zatroch    Slovakia
Tomáš Zatroch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.06   9.42   9.75 8.88 10.76 8.06 9.64
Second round 2 8.28   9.73   10.91 11.83 9.24 9.04 8.28
First round 2 7.35   9.55   8.13 8.88 11.71 11.65 7.35
2x2x2 Cube Final 2 2.19   2.69   3.41 2.95 2.82 2.19 2.30
First round 7 2.31   3.84   2.66 DNF 2.31 4.44 4.41
4x4x4 Cube Final 5 31.57   36.81   33.25 34.49 43.37 42.68 31.57
Combined First round 3 27.25   NR 37.70   41.01 27.25 36.83 35.25 43.43
5x5x5 Cube Final 3 1:04.97   1:08.69   NR 1:10.62 1:21.47 1:07.39 1:08.05 1:04.97
Combined First round 4 1:10.76   1:12.50   1:12.45 1:12.73 1:10.76 1:13.94 1:12.32
6x6x6 Cube Combined Final 9 2:19.43   2:30.74   2:47.32 2:19.43 2:25.46
7x7x7 Cube Combined Final 7 3:22.93   3:37.09   3:45.21 3:43.14 3:22.93
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:45.76   DNF   DNF 2:45.76 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 35     35
3x3x3 One-Handed Final 4 13.36   18.21   18.14 18.74 17.76 23.41 13.36
Combined First round 8 17.72   21.03   DNF 21.80 20.76 20.54 17.72
Megaminx Combined Final 9 1:05.94   1:18.83   1:34.90 1:23.61 1:05.94 1:16.74 1:16.14
Pyraminx Second round 10 5.37   6.48   5.37 5.42 8.15 DNF 5.86
First round 7 5.14   5.87   5.56 5.49 6.57 7.87 5.14
Skewb First round 23 4.06   11.09   4.06 6.51 14.93 12.75 14.01
Square-1 Combined Final 7 15.87   23.94   DNF 24.49 15.87 29.35 17.99
Václav Toman    Czech Republic
Václav Toman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 32.41   38.01   32.41 36.38 44.44 34.08 43.58
2x2x2 Cube First round 35 6.28   8.21   8.97 8.32 14.68 7.35 6.28
Vladimír Svoboda    Czech Republic
Vladimír Svoboda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 22.92   27.54   27.84 29.08 25.69 22.92 29.67
2x2x2 Cube First round 38 5.24   8.88   5.24 11.64 7.83 7.50 11.30
4x4x4 Cube Combined First round 28 1:28.99     1:56.74 1:28.99
Megaminx Combined Final 19 2:43.69     3:04.74 2:43.69
Pyraminx First round 29 4.97   12.71   13.60 15.94 13.04 11.48 4.97
Skewb Second round 19 8.88   10.97   11.04 9.96 8.88 21.71 11.92
First round 21 8.47   10.14   15.86 9.82 9.39 11.22 8.47
Vojtěch Bešťák    Czech Republic
Vojtěch Bešťák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 16.38   18.17   19.52 16.67 16.38 22.18 18.31
First round 29 18.36   20.12   19.82 18.38 22.16 18.36 33.08
2x2x2 Cube First round 40 6.26   9.64   6.26 12.23 8.31 9.40 11.22
4x4x4 Cube Combined First round 30 1:29.66     1:29.66 1:51.62
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 52.50     52.50 1:06.15
Vojtěch Kundera    Czech Republic
Vojtěch Kundera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.45   10.51   11.44 13.31 10.02 9.45 10.07
Second round 8 9.97   10.77   9.97 10.44 11.95 10.80 11.08
First round 8 9.97   10.68   9.97 11.12 9.98 10.95 15.71
2x2x2 Cube Final 7 3.14   3.88   3.14 5.55 4.66 3.35 3.63
First round 8 3.11   3.98   3.78 3.11 4.35 3.82 5.55
4x4x4 Cube Combined First round 9 36.64   42.62   45.11 38.57 36.64 46.36 44.18
5x5x5 Cube Combined First round 13 1:22.53   1:40.41   1:40.16 1:33.76 1:53.34 1:47.31 1:22.53
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 17.76   22.35   DNF 17.76 22.50 25.54 19.02
Megaminx Combined Final 12 1:17.68   1:29.18   1:21.46 1:27.04 DNF 1:17.68 1:39.03
Pyraminx Final 5 3.72   5.27   9.60 3.72 6.04 5.60 4.18
Second round 5 4.08   5.64   6.06 6.63 7.31 4.22 4.08
First round 4 4.58   5.58   5.07 5.50 7.57 4.58 6.17
Skewb Final 1 2.70   3.50   3.50 2.70 3.36 3.64 6.42
Second round 1 2.63   4.21   2.88 5.17 6.09 2.63 4.59
First round 1 2.50   3.11   4.44 2.50 3.49 2.63 3.21
Square-1 Combined Final 3 21.32   22.67   24.27 21.60 21.32 25.81 22.14