Brno Autumn 2019

Date City WCA LInk
2019-9-28~29  Czech Republic, Brno Brno Autumn 2019

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Matěj Grohmann 8.15  Marek Majerik 8.68  Tomáš Zatroch 8.90
 4x4x4 Cube  Matěj Grohmann 30.97  Marek Majerik 33.33  Tomáš Zatroch 36.50
 5x5x5 Cube  Matěj Grohmann 57.94  Tomáš Zatroch 1:01.62  Marek Majerik 1:01.81
 3x3x3 One-Handed  Matěj Grohmann 14.67  Tomáš Zatroch 15.36  Tomáš Nguyen 17.10
 Rubik's Clock  Jindřich Halabala 9.96  Richard Fousek 11.13  Jakub Drobný 11.58
 Megaminx  Jakub Drobný 51.18  Tomáš Szyszkowicz 54.22  Matěj Grohmann 55.70
 Pyraminx  Tomáš Nguyen 3.90  Jan Riedl 4.99  Adam Chodyniecki 5.49
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 7.85   8.55    Czech Republic 9.06 8.36 8.96 8.34 7.85
2 Tomáš Nguyen 7.15   8.63    Vietnam 8.63 8.85 7.15 8.40 11.00
3 Marek Majerik 8.44   8.86    Slovakia 9.02 9.21 9.11 8.44 8.45
4 Tomáš Zatroch 7.30   9.09    Slovakia 8.59 7.30 9.33 9.36 10.11
5 Adam Chodyniecki 8.06   9.30    Poland 9.36 8.96 10.59 9.58 8.06
6 Jakub Drobný 8.94   9.38    Slovakia 10.08 9.14 8.94 9.82 9.18
7 Oliver Kugler 9.08   9.62    Slovakia 9.86 9.23 9.97 9.08 9.76
8 Matěj Mužátko 8.93   10.64    Czech Republic 8.93 10.57 11.88 12.59 9.46
9 Tomáš Novotný 8.83   10.74    Czech Republic 12.91 11.29 10.03 8.83 10.91
10 Nela Sendlerová 10.03   10.86    Czech Republic 11.61 10.78 12.45 10.03 10.18
11 Vojtěch Kundera 10.43   10.93    Czech Republic 10.43 10.63 11.47 10.70 12.86
12 Milan Hradil 10.91   12.23    Czech Republic 13.26 12.34 13.16 10.91 11.18
13 Jan Riedl 11.16   12.40    Czech Republic 11.86 13.50 16.75 11.84 11.16
14 Alex Kakáč 12.14   12.73    Czech Republic 13.71 12.14 16.64 12.30 12.18
15 Oskar Martiňák 11.95   12.77    Czech Republic 12.31 12.74 13.26 11.95 13.66
16 František Socha 11.43   13.23    Czech Republic 12.62 12.59 14.64 11.43 14.48
17 Linus Frész 9.86   13.48    Germany 13.84 9.86 13.70 13.96 12.89
18 Oliver J. Kucker 10.81   13.64    Czech Republic 10.81 12.28 13.38 16.11 15.27
19 Přemysl Bednárek 11.92   13.70    Czech Republic 11.92 16.41 14.04 12.66 14.41
20 Tomáš Galamboš 12.30   13.82    Slovakia 14.21 12.30 14.77 13.96 13.30
21 Filip Horňák 13.30   13.82    Czech Republic 13.36 13.30 15.61 13.57 14.52
22 Kristýna Vaštová 12.65   14.11    Czech Republic 14.46 13.82 12.65 14.05 15.53
23 Petr Ambrož 12.53   14.36    Czech Republic 15.50 14.38 14.25 12.53 14.46
24 Pavel Hyánek 11.98   14.74    Czech Republic 11.98 14.19 17.65 14.58 15.44
25 Filip Konček 12.84   15.03    Czech Republic 14.68 14.15 17.56 12.84 16.25
26 Jakub Černý 12.21   16.17    Czech Republic 12.21 17.71 17.34 15.41 15.76
27 Veronika Becková 11.70   16.49    Czech Republic 16.86 16.71 15.90 19.30 11.70
28 Maxim Augusta 14.71   16.55    Czech Republic 15.74 16.61 19.83 17.29 14.71
29 Patrik Mareš 15.05   16.65    Czech Republic 17.08 15.05 16.80 16.08 18.79
30 Antonín Rous 14.18   16.72    Czech Republic 15.14 16.39 18.62 14.18 18.86
31 Matěj Kubašta 15.80   16.74    Czech Republic 15.80 17.53 18.22 16.50 16.18
32 Lukáš Majer 14.97   16.81    Czech Republic 18.93 15.61 14.97 19.34 15.90
33 David Edwards 14.59   17.02    Czech Republic 15.65 17.15 21.94 14.59 18.25
34 Richard Fousek 15.66   17.50    Czech Republic 19.06 19.31 16.95 16.48 15.66
35 Michal Himer 15.42   17.52    Czech Republic 17.77 15.96 18.82 28.09 15.42
36 Jan Kret 14.86   17.75    Czech Republic 16.19 17.77 21.08 19.28 14.86
37 Jindřich Halabala 16.16   18.10    Czech Republic 19.06 20.73 18.74 16.49 16.16
38 Mojmír Houdek 14.41   18.29    Czech Republic 17.00 14.41 20.46 17.40 20.61
39 Vít Komárek 16.88   18.98    Czech Republic 17.96 19.96 19.03 16.88 20.30
40 Ondřej Adamec 17.43   19.34    Czech Republic 22.12 18.15 17.75 17.43 25.86
41 Jan Graffe 17.83   19.59    Czech Republic 17.83 20.41 21.27 17.89 20.46
42 Jan Schoř 17.70   19.63    Czech Republic 22.22 20.25 18.77 17.70 19.87
43 Damian Wałoszek 16.34   19.91    Czech Republic 16.34 20.93 22.37 27.56 16.44
44 Adam Hlavín 18.90   20.23    Czech Republic 19.96 18.90 21.75 20.75 19.97
45 Daniel Kobolka 18.32   20.51    Czech Republic 23.63 18.32 20.12 20.41 21.00
46 Radim Karpíšek 20.25   21.26    Czech Republic 20.25 20.81 22.68 20.28 27.82
47 Vojtěch Benisch 17.33   21.46    Czech Republic 19.43 25.03 21.53 17.33 23.43
48 Pavel Černý 20.57   21.72    Czech Republic 21.45 22.26 20.57 21.46 23.16
49 Matyáš Frossard 18.63   21.84    Czech Republic 18.63 20.84 23.06 21.63 DNF
50 Radek Piterák 20.66   22.29    Czech Republic 26.68 23.96 21.38 20.66 21.52
51 Pavol Gočik 19.74   22.44    Slovakia 21.47 29.17 23.80 19.74 22.05
52 Jakub Hájek 18.16   23.01    Czech Republic 23.41 19.81 DNF 18.16 25.82
53 Tomáš Krejsa 21.35   23.44    Czech Republic 21.35 24.21 22.06 24.52 24.04
54 Tomáš Trampota 20.72   24.09    Czech Republic 23.41 25.77 23.08 20.72 28.22
55 Matúš Dilung 21.30   24.51    Slovakia 28.03 22.88 22.63 21.30 28.36
56 Roman Marchuk 22.78   25.63    Ukraine 27.66 26.97 22.78 24.60 25.32
57 Matěj Mach 19.71   25.69    Czech Republic 23.91 30.00 19.71 23.15 DNF
58 Daniel Doleček 19.16   25.77    Czech Republic 27.78 19.16 26.94 22.59 29.36
59 Robin Štětina 21.46   25.85    Czech Republic 24.31 27.30 25.94 33.47 21.46
60 Jan Maršálek 22.30   26.11    Czech Republic 22.30 31.44 24.11 28.33 25.90
61 Kateřina Chlupová 20.55   26.40    Czech Republic 20.55 24.34 29.33 25.53 31.65
62 Adam Jašek 24.15   26.56    Czech Republic 26.08 45.30 26.95 24.15 26.65
63 David Mirgus 24.82   26.78    Czech Republic 28.51 27.72 27.45 25.18 24.82
64 Lukáš Osúch 27.25   28.50    Slovakia 28.25 29.34 42.05 27.91 27.25
65 Alena Kmeťová 24.96   28.55    Czech Republic 24.96 25.39 37.28 29.98 30.28
66 Šimon Maděra 27.93   29.93    Czech Republic 28.40 36.12 32.05 29.33 27.93
67 Vojtěch Horák 30.28   31.56    Czech Republic 30.28 31.93 30.37 52.13 32.39
68 Josef Blažek 20.95   33.00    Czech Republic 20.95 27.76 44.55 26.68 DNF
69 Jan Vepřek 29.86   33.12    Czech Republic 29.86 33.04 33.86 32.47 38.98
70 Matyáš Urbánek 28.23   34.08    Czech Republic 35.69 35.19 31.36 28.23 59.13
71 Vašek Buchtel 26.17   34.45    Czech Republic 26.17 33.75 39.78 DNF 29.81
72 Jan Křížka 33.65   35.26    Czech Republic 40.58 33.65 33.78 37.43 34.58
73 David Vychodil 30.31   35.49    Czech Republic 30.47 34.26 41.75 30.31 DNF
74 Šimon Okurek 25.17   36.01    Czech Republic 25.17 40.57 30.90 40.81 36.55
75 Emma Beranová 33.30   36.64    Czech Republic 36.80 38.56 33.30 45.22 34.56
76 Jonáš Mach 32.92   37.17    Czech Republic 37.03 32.92 35.68 38.79 39.08
77 Tamer Koleilat 31.25   37.19    Czech Republic 40.03 39.46 34.21 31.25 37.91
78 Jan Klusáček 32.35   39.20    Czech Republic 35.08 46.75 53.56 32.35 35.76
79 Nikolas Čermák 35.27   39.73    Czech Republic 41.40 48.46 39.02 35.27 38.77
80 Vít Effenberger 40.56   42.85    Czech Republic 40.82 49.31 40.56 41.79 45.93
81 Daniel Doležal 45.08   53.39    Czech Republic 1:01.38 55.22 58.84 45.08 46.11
82 Petr Kundera 48.13   54.80    Czech Republic 55.33 57.85 48.13 58.34 51.22
83 Vojtěch Seidl 49.18   57.35    Czech Republic 49.18 53.15 59.51 1:07.71 59.40
84 Klára Žeravská 54.19   58.00    Czech Republic 56.72 1:00.47 54.19 1:28.40 56.80
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 7.18   8.17    Czech Republic 9.45 7.18 7.89 8.05 8.58
2 Marek Majerik 7.38   8.44    Slovakia 7.38 9.40 8.73 8.41 8.19
3 Tomáš Zatroch 7.41   8.84    Slovakia 7.41 9.65 8.82 10.11 8.04
4 Jakub Drobný 7.55   9.76    Slovakia 10.30 9.59 9.40 7.55 11.71
5 Vojtěch Kundera 9.27   9.90    Czech Republic 9.93 9.93 11.31 9.27 9.85
6 Tomáš Nguyen 8.84   9.97    Vietnam 10.47 10.96 8.94 10.50 8.84
7 Adam Chodyniecki 8.25   10.14    Poland 11.43 10.67 15.15 8.25 8.31
8 Tomáš Novotný 9.09   10.23    Czech Republic 10.87 9.71 11.36 9.09 10.11
9 Oliver Kugler 9.19   10.39    Slovakia 10.17 13.09 10.96 10.03 9.19
10 Matěj Mužátko 9.81   11.56    Czech Republic 12.48 11.88 15.46 9.81 10.31
11 Nela Sendlerová 10.18   11.56    Czech Republic 13.05 10.18 11.22 11.34 12.12
12 Oskar Martiňák 10.08   11.98    Czech Republic 11.86 10.08 12.65 13.95 11.43
13 Jan Riedl 10.83   12.65    Czech Republic 12.25 14.30 17.93 11.40 10.83
14 Kristýna Vaštová 11.97   13.26    Czech Republic 18.97 12.51 12.60 14.68 11.97
15 Oliver J. Kucker 12.34   13.34    Czech Republic 15.58 13.67 13.28 13.06 12.34
16 Alex Kakáč 11.01   13.58    Czech Republic 14.00 11.01 15.77 14.83 11.90
17 František Socha 12.13   13.93    Czech Republic 14.18 12.37 12.13 15.24 15.53
18 Petr Ambrož 12.51   14.09    Czech Republic 14.55 13.21 18.88 14.51 12.51
19 Filip Konček 12.60   14.30    Czech Republic 13.79 15.04 14.38 12.60 14.72
20 Tomáš Galamboš 12.02   14.44    Slovakia 15.19 13.68 12.02 16.42 14.46
21 Antonín Rous 12.41   14.48    Czech Republic 16.28 13.83 16.03 12.41 13.58
22 Pavel Hyánek 13.28   14.56    Czech Republic 13.41 13.28 16.34 15.03 15.25
23 Přemysl Bednárek 12.19   14.60    Czech Republic 13.16 DNF 12.19 15.81 14.84
24 Linus Frész 13.77   14.71    Germany 14.77 16.00 14.28 15.09 13.77
25 Milan Hradil 13.69   14.88    Czech Republic 15.44 14.31 14.90 13.69 DNF
26 Lukáš Majer 12.86   14.93    Czech Republic 16.06 12.86 16.69 13.61 15.11
27 Filip Horňák 13.97   15.74    Czech Republic 15.44 15.46 16.33 13.97 16.77
28 Jan Kret 15.95   16.70    Czech Republic 15.95 17.44 16.64 17.69 16.02
29 Richard Fousek 16.30   17.23    Czech Republic 17.71 18.00 16.30 16.66 17.31
30 Matyáš Frossard 16.96   17.66    Czech Republic 18.03 20.06 17.54 16.96 17.40
31 Matěj Kubašta 14.81   17.99    Czech Republic 19.72 17.16 17.87 14.81 18.95
32 David Edwards 16.03   18.43    Czech Republic 20.61 16.03 20.98 17.50 17.18
33 Adam Hlavín 15.12   18.52    Czech Republic 22.85 17.66 15.12 20.31 17.59
34 Vít Komárek 16.53   18.82    Czech Republic 16.53 20.13 20.44 17.71 18.63
35 Ondřej Adamec 16.05   19.05    Czech Republic 18.52 23.84 21.72 16.90 16.05
36 Maxim Augusta 17.19   19.10    Czech Republic 21.80 17.19 19.30 18.77 19.22
37 Veronika Becková 17.73   19.22    Czech Republic 17.94 21.14 22.79 17.73 18.59
38 Damian Wałoszek 17.65   19.42    Czech Republic 21.52 17.65 29.46 17.91 18.84
39 Jan Graffe 16.83   19.68    Czech Republic 20.25 20.78 16.83 18.00 22.34
40 Jindřich Halabala 17.16   19.97    Czech Republic 26.81 18.55 21.57 17.16 19.80
41 Jan Schoř 16.52   20.13    Czech Republic 19.64 19.85 16.52 20.91 24.97
42 Michal Himer 16.50   20.15    Czech Republic 22.18 19.91 16.50 23.00 18.36
43 Tomáš Krejsa 20.28   20.91    Czech Republic 21.29 20.28 21.01 21.93 20.42
44 Daniel Kobolka 18.08   21.16    Czech Republic 21.15 23.18 18.08 19.14 23.47
45 Radim Karpíšek 18.80   21.25    Czech Republic 19.16 23.43 18.80 27.66 21.16
46 Jakub Černý 15.50   21.27    Czech Republic 23.06 DNF 25.03 15.50 15.71
47 Mojmír Houdek 17.38   21.59    Czech Republic 22.42 17.38 27.38 19.15 23.19
48 Radek Piterák 18.18   22.28    Czech Republic 18.18 DNF 18.40 25.78 22.67
49 Jakub Hájek 17.42   22.63    Czech Republic 44.49 19.36 23.36 17.42 25.16
50 Pavel Černý 18.99   22.68    Czech Republic 26.72 20.63 21.84 18.99 25.57
51 Daniel Doleček 19.59   22.93    Czech Republic 21.65 23.93 23.21 34.94 19.59
52 Tomáš Trampota 19.80   23.71    Czech Republic 26.77 25.32 20.61 25.21 19.80
53 Vojtěch Benisch 20.00   23.84    Czech Republic 26.11 26.65 20.00 23.09 22.33
54 Pavol Gočik 21.30   24.04    Slovakia 21.30 23.50 22.60 26.02 31.61
55 Matěj Mach 18.94   24.08    Czech Republic 18.94 27.26 18.95 39.19 26.02
56 Robin Štětina 23.24   24.26    Czech Republic 23.63 25.18 23.97 25.97 23.24
57 Jan Maršálek 22.35   24.59    Czech Republic 24.18 22.35 26.63 22.97 26.93
58 Matúš Dilung 23.31   25.89    Slovakia 24.40 28.51 26.71 23.31 26.57
59 David Mirgus 17.35   26.25    Czech Republic 26.91 DNF 17.35 32.13 19.72
60 Kateřina Chlupová 23.69   26.32    Czech Republic 32.94 27.98 26.92 23.69 24.07
61 Adam Jašek 24.28   26.38    Czech Republic 30.71 24.28 25.18 26.36 27.60
62 Roman Marchuk 24.69   29.17    Ukraine 26.56 31.75 24.69 30.89 30.07
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 7.71   8.15    Czech Republic 8.04 8.38 8.92 8.04 7.71
2 Marek Majerik 8.26   8.68    Slovakia 9.00 8.26 8.80 8.30 8.95
3 Tomáš Zatroch 7.51   8.90    Slovakia 7.84 7.51 9.01 DNF 9.85
4 Adam Chodyniecki 8.82   9.43    Poland 12.52 9.15 9.20 8.82 9.94
5 Tomáš Novotný 9.01   9.58    Czech Republic 10.10 9.52 9.01 9.12 11.59
6 Vojtěch Kundera 8.77   10.13    Czech Republic 11.47 8.77 10.19 11.17 9.03
7 Oliver Kugler 9.78   10.32    Slovakia 11.35 9.78 10.18 10.35 10.42
8 Nela Sendlerová 8.96   10.33    Czech Republic 11.79 10.82 10.56 9.61 8.96
9 Tomáš Nguyen 9.96   10.66    Vietnam 12.04 10.56 9.96 11.05 10.38
10 Jakub Drobný 9.51   11.06    Slovakia 11.48 9.51 12.03 9.66 12.15
11 Oskar Martiňák 10.04   11.84    Czech Republic 15.01 12.13 10.04 11.30 12.08
12 Matěj Mužátko 10.95   12.18    Czech Republic 11.18 10.95 12.43 13.20 12.92
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 29.99   32.76    Czech Republic 31.32 32.63 34.33 29.99 36.76
2 Marek Majerik 32.16   33.96    Slovakia 32.56 32.16 32.17 38.93 37.16
3 Tomáš Zatroch 30.81   34.06    Slovakia 33.24 36.58 32.75 30.81 36.19
4 Jakub Drobný 32.06   35.38    Slovakia 35.75 32.06 37.30 35.02 35.38
5 Tomáš Nguyen 33.35   37.50    Vietnam 36.25 44.53 33.35 40.05 36.21
6 Oliver Kugler 35.05   38.41    Slovakia 37.70 35.36 42.16 35.05 42.38
7 Vojtěch Kundera 36.05   42.02    Czech Republic 45.59 44.76 40.78 40.53 36.05
8 Nela Sendlerová 37.68   42.04    Czech Republic 37.68 39.60 46.08 40.44 48.16
9 František Socha 42.93   47.37    Czech Republic 42.93 44.99 46.87 50.26 51.21
10 Tomáš Novotný 50.50   52.35    Czech Republic 54.58 50.79 57.78 50.50 51.68
11 Oliver J. Kucker 50.94   54.00    Czech Republic 55.39 51.90 50.94 58.94 54.70
12 Petr Ambrož 49.60   56.23    Czech Republic 1:00.65 56.69 1:02.81 49.60 51.34
13 Linus Frész 54.56   57.65    Germany 54.56 56.71 55.80 1:08.56 1:00.43
14 Matěj Mužátko 51.77   58.28    Czech Republic 51.77 DNF 59.44 54.68 1:00.73
15 Tomáš Galamboš 50.85   58.42    Slovakia 58.91 1:08.61 50.85 54.11 1:02.25
16 Adam Chodyniecki 49.86   58.62    Poland 1:01.09 49.86 1:01.78 57.72 57.06
17 Jindřich Halabala 52.73   58.94    Czech Republic 57.08 52.73 55.80 1:03.95 1:06.05
18 Filip Horňák 52.91   59.62    Czech Republic 1:00.70 55.47 1:02.69 1:03.77 52.91
19 Přemysl Bednárek 54.50   59.72    Czech Republic 1:03.31 1:00.62 55.24 54.50 1:06.39
20 Richard Fousek 56.03   59.72    Czech Republic 1:12.82 1:00.46 1:01.05 56.03 57.65
21 Jan Riedl 55.69   1:02.47    Czech Republic 57.80 1:06.28 55.69 1:07.52 1:03.33
22 Oskar Martiňák 57.78   1:04.27    Czech Republic 1:16.40 1:05.58 57.78 1:07.21 1:00.03
23 Jakub Černý 54.47   1:05.10    Czech Republic 1:36.98 1:04.33 54.47 1:02.43 1:08.54
24 Daniel Kobolka 1:01.46   1:09.02    Czech Republic 1:38.56 1:08.77 1:15.30 1:01.46 1:03.00
25 Alex Kakáč 1:02.44   1:10.06    Czech Republic 1:02.44 1:11.56 1:12.60 1:06.03 1:18.16
26 Pavel Hyánek 1:04.56   1:10.91    Czech Republic DNF 1:09.43 1:04.56 1:06.18 1:17.11
27 Kristýna Vaštová 1:06.07   1:12.39    Czech Republic 1:16.66 1:06.07 1:27.43 1:10.72 1:09.80
28 Milan Hradil 57.80   1:13.42    Czech Republic 57.80 1:27.16 1:18.02 1:03.21 1:19.02
29 Vít Komárek 59.16   1:14.69    Czech Republic 1:08.27 1:19.92 1:17.44 59.16 1:18.35
30 Josef Blažek 1:07.96   1:17.49    Czech Republic DNF 1:07.96 1:15.56 1:13.41 1:23.50
31 Veronika Becková 58.36   1:28.16    Czech Republic 58.36 1:35.30 1:44.39 2:23.38 1:04.78
32 Adam Hlavín 1:10.11      Czech Republic 1:15.25 1:10.11
33 Pavol Gočik 1:10.14      Slovakia 1:10.14 1:23.15
34 Maxim Augusta 1:11.44      Czech Republic 1:29.90 1:11.44
35 Ondřej Adamec 1:12.40      Czech Republic DNF 1:12.40
36 David Mirgus 1:17.58      Czech Republic 1:17.58 1:52.95
37 David Edwards 1:19.52      Czech Republic 1:19.52 1:48.22
38 Lukáš Majer 1:19.83      Czech Republic 1:32.46 1:19.83
39 Damian Wałoszek 1:20.83      Czech Republic 1:47.66 1:20.83
40 Jan Kret 1:31.05      Czech Republic 1:57.08 1:31.05
41 Mojmír Houdek 1:34.41      Czech Republic 1:55.38 1:34.41
42 Radim Karpíšek 1:42.09      Czech Republic 1:42.09 DNF
43 Robin Štětina 1:43.93      Czech Republic 1:49.88 1:43.93
44 Jan Křížka 1:44.22      Czech Republic 2:11.80 1:44.22
45 Radek Piterák 1:47.16      Czech Republic 1:47.16 3:09.46
46 Adam Jašek 1:48.50      Czech Republic 1:55.69 1:48.50
47 Matyáš Frossard 1:49.15      Czech Republic DNF 1:49.15
48 David Vychodil 2:10.23      Czech Republic 2:10.23 2:49.22
49 Šimon Okurek 2:12.95      Czech Republic 2:12.95 2:29.66
50 Nikolas Čermák 2:38.34      Czech Republic 2:38.34 DNF
51 Klára Žeravská 2:38.79      Czech Republic 2:38.79 DNF
52 Matyáš Urbánek 3:24.16      Czech Republic 3:24.16 DNF
53 Tomáš Trampota DNF      Czech Republic DNF DNF
53 Alena Kmeťová DNF      Czech Republic DNF DNF
  4x4x4 Cube   Combined Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 27.09   30.72    Czech Republic 31.58 29.97 32.92 30.61 27.09
2 Marek Majerik 31.50   33.28    Slovakia 31.50 34.35 36.03 32.81 32.69
3 Tomáš Zatroch 32.01   33.46    Slovakia 32.47 36.52 32.81 35.11 32.01
4 Jakub Drobný 31.39   37.52    Slovakia 38.91 32.90 31.39 40.83 40.74
5 Tomáš Nguyen 35.00   37.82    Vietnam 39.50 DNF 38.90 35.05 35.00
6 Oliver Kugler 35.83   38.79    Slovakia 37.56 35.83 37.02 41.80 43.27
7 Vojtěch Kundera 37.20   41.63    Czech Republic 42.91 37.20 40.64 43.95 41.34
8 Nela Sendlerová 36.76   41.79    Czech Republic 47.38 40.28 36.76 44.52 40.58
9 Tomáš Novotný 40.80   44.50    Czech Republic 50.21 45.65 43.77 40.80 44.08
10 Oliver J. Kucker 41.25   46.32    Czech Republic 45.19 51.88 41.25 43.18 50.59
11 Linus Frész 41.12   48.07    Germany 50.41 44.28 50.78 41.12 49.52
12 Matěj Mužátko 43.41   48.32    Czech Republic 51.70 46.27 47.66 51.04 43.41
13 František Socha 42.74   49.11    Czech Republic 48.63 42.74 50.18 48.52 53.80
14 Přemysl Bednárek 47.18   51.98    Czech Republic 55.42 47.18 52.93 47.85 55.15
15 Petr Ambrož 45.95   54.26    Czech Republic 45.95 53.20 1:08.98 55.55 54.02
16 Filip Horňák 52.40   55.20    Czech Republic 59.68 56.53 55.81 52.40 53.27
17 Tomáš Galamboš 52.84   57.20    Slovakia 1:10.41 53.80 52.84 1:00.50 57.30
18 Jan Riedl 56.27   57.24    Czech Republic 1:11.13 56.27 56.55 58.86 56.31
19 Adam Chodyniecki 51.91   59.59    Poland 59.52 51.91 1:01.13 58.13 1:12.01
20 Richard Fousek 54.85   1:01.27    Czech Republic 1:02.03 54.85 1:07.53 1:02.81 58.97
21 Jindřich Halabala 1:00.26   1:03.69    Czech Republic 1:00.26 1:08.02 1:00.71 1:02.34 DNF
22 Jakub Černý 58.78   1:03.89    Czech Republic 1:01.66 1:06.41 1:07.84 58.78 1:03.61
23 Milan Hradil 1:03.05   1:06.15    Czech Republic 1:03.91 1:08.15 1:19.15 1:06.40 1:03.05
24 Pavel Hyánek 1:01.33   1:06.99    Czech Republic 1:05.71 1:01.33 1:08.52 1:18.30 1:06.75
25 Maxim Augusta 56.91   1:07.56    Czech Republic 1:07.30 1:00.90 56.91 1:15.25 1:14.48
26 Alex Kakáč 54.02   1:08.90    Czech Republic 1:01.21 1:08.90 1:16.59 54.02 1:20.04
27 Oskar Martiňák 1:04.26   1:11.76    Czech Republic 1:04.26 1:07.93 1:10.71 1:23.59 1:16.63
28 Damian Wałoszek 1:03.78   1:11.78    Czech Republic 1:03.78 1:11.18 1:24.04 1:09.15 1:15.02
29 Josef Blažek 1:08.91   1:14.91    Czech Republic 1:08.91 1:34.22 1:09.99 1:13.50 1:21.23
30 Daniel Kobolka 1:10.57      Czech Republic 1:10.57 1:23.36
31 Ondřej Adamec 1:11.22      Czech Republic 1:15.00 1:11.22
32 Adam Hlavín 1:13.18      Czech Republic 1:13.18 1:17.18
33 Kristýna Vaštová 1:18.52      Czech Republic 1:24.09 1:18.52
34 Pavol Gočik 1:20.38      Slovakia 1:32.82 1:20.38
35 Vít Komárek 1:20.77      Czech Republic 1:20.77 1:23.33
36 Lukáš Majer 1:25.25      Czech Republic 1:25.25 1:26.07
37 David Mirgus 1:29.34      Czech Republic 1:45.06 1:29.34
38 David Edwards 1:32.73      Czech Republic 1:33.31 1:32.73
39 Veronika Becková 1:36.40      Czech Republic 1:36.40 1:48.46
40 Jan Kret 1:45.37      Czech Republic 1:45.37 2:18.16
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 28.91   30.97    Czech Republic 35.38 29.98 31.91 28.91 31.01
2 Marek Majerik 30.03   33.33    Slovakia 37.25 35.75 30.03 31.20 33.03
3 Tomáš Zatroch 33.80   36.50    Slovakia 33.97 33.80 37.31 38.23 41.19
4 Tomáš Nguyen 35.02   36.51    Vietnam 43.72 36.59 35.86 37.08 35.02
5 Oliver Kugler 29.83   39.58    Slovakia 29.83 36.27 41.72 41.28 41.19
6 Jakub Drobný 36.22   39.97    Slovakia 38.85 36.22 45.67 43.30 37.75
7 Vojtěch Kundera 35.22   40.39    Czech Republic 38.52 35.22 41.19 42.40 41.46
8 Tomáš Novotný 37.34   40.85    Czech Republic 38.38 37.34 52.84 41.65 42.52
9 Matěj Mužátko 42.91   46.31    Czech Republic 45.82 45.93 48.50 47.19 42.91
10 Oliver J. Kucker 45.75   50.52    Czech Republic 52.44 45.75 50.12 50.00 51.44
11 Linus Frész 52.80   56.85    Germany 1:00.37 55.66 57.84 52.80 57.06
12 Nela Sendlerová 37.19   DNF    Czech Republic DNF 37.19 52.50 DNF 37.28
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 53.77   59.15    Czech Republic 1:04.42 53.77 1:09.16 55.63 57.41
2 Tomáš Zatroch 1:00.02   1:04.74    Slovakia 1:04.56 1:06.19 1:03.47 1:00.02 1:06.37
3 Marek Majerik 1:02.03   1:09.46    Slovakia 1:16.06 1:05.41 1:06.91 1:02.03 DNF
4 Tomáš Nguyen 1:05.19   1:11.18    Vietnam 1:11.97 1:10.71 1:05.19 1:10.87 1:14.22
5 Jakub Drobný 1:02.12   1:11.77    Slovakia 1:02.12 1:04.22 1:27.05 1:27.26 1:04.05
6 Oliver Kugler 1:08.59   1:16.21    Slovakia 1:15.48 1:20.19 1:15.58 1:17.56 1:08.59
7 Nela Sendlerová 1:11.13   1:19.20    Czech Republic 1:28.43 1:19.28 1:17.19 1:21.13 1:11.13
8 Arseniy Kuprin 1:18.75   1:26.09    Russia 1:18.75 1:31.84 1:27.01 1:20.84 1:30.41
9 Linus Frész 1:18.55   1:27.38    Germany 1:21.74 1:29.39 1:36.19 1:18.55 1:31.00
10 Tomáš Szyszkowicz 1:11.04   1:28.69    Czech Republic 1:16.96 1:57.44 1:22.83 1:11.04 1:46.27
11 Vojtěch Kundera 1:25.52   1:32.52    Czech Republic 1:39.59 1:25.52 1:39.30 1:29.80 1:28.46
12 Tomáš Novotný 1:30.43   1:39.56    Czech Republic 1:35.93 1:30.43 1:37.18 1:53.80 1:45.56
13 Oliver J. Kucker 1:42.88   1:45.01    Czech Republic 1:46.41 1:44.88 1:46.05 1:44.09 1:42.88
14 Přemysl Bednárek 1:44.50   1:49.04    Czech Republic 1:52.22 1:44.50 2:08.11 1:49.27 1:45.64
15 Petr Ambrož 1:41.84   1:51.78    Czech Republic 1:53.60 1:41.84 1:59.61 1:56.93 1:44.80
16 Matěj Mužátko 1:27.63   1:52.39    Czech Republic 1:55.77 2:07.54 1:40.22 1:27.63 2:01.19
17 Alex Kakáč 1:45.80   1:52.41    Czech Republic 1:47.45 2:03.11 1:56.36 1:53.41 1:45.80
18 Jakub Černý 1:45.73   1:54.04    Czech Republic 1:57.55 1:57.25 2:07.97 1:45.73 1:47.31
19 František Socha 1:48.65   1:55.63    Czech Republic DNF 1:48.65 1:49.07 1:53.21 2:04.61
20 Veronika Becková 1:44.30   1:58.60    Czech Republic 1:44.30 2:05.42 1:55.81 2:04.09 1:55.89
21 Richard Fousek 1:51.52   1:59.61    Czech Republic 2:12.78 1:56.11 2:00.50 2:02.22 1:51.52
22 Adam Hlavín 2:02.38      Czech Republic 2:20.91 2:02.38
23 Ondřej Adamec 2:08.56      Czech Republic 2:11.00 2:08.56
24 Jindřich Halabala 2:10.13      Czech Republic 2:15.80 2:10.13
25 Jan Riedl 2:11.75      Czech Republic 2:13.59 2:11.75
26 Tomáš Galamboš 2:13.72      Slovakia 2:13.72 DNF
27 Tomáš Ondráček 2:30.65      Czech Republic 2:30.65 3:03.30
28 David Mirgus 2:35.80      Czech Republic 2:44.26 2:35.80
29 Milan Hradil 2:40.66      Czech Republic 2:40.66 2:53.30
30 Kristýna Vaštová 2:44.28      Czech Republic 3:50.53 2:44.28
31 Patrik Mareš 2:53.33      Czech Republic 2:56.34 2:53.33
32 Jan Křížka 2:57.63      Czech Republic 3:32.52 2:57.63
33 Maxim Augusta 3:09.19      Czech Republic 3:13.88 3:09.19
34 Robin Štětina 3:09.31      Czech Republic 3:29.55 3:09.31
35 Mojmír Houdek 3:18.43      Czech Republic 3:18.43 3:32.84
36 Alena Kmeťová 3:55.81      Czech Republic 3:55.81 DNF
  5x5x5 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 51.73   58.45    Czech Republic 1:00.30 51.73 1:01.02 54.04 1:03.22
2 Marek Majerik 57.05   1:02.14    Slovakia 1:02.53 1:13.40 57.05 1:02.58 1:01.31
3 Tomáš Zatroch 58.04   1:03.71    Slovakia 1:06.86 1:10.51 1:01.11 58.04 1:03.16
4 Tomáš Nguyen 55.72   1:06.44    Vietnam 1:08.05 1:09.20 1:07.90 1:03.38 55.72
5 Jakub Drobný 1:04.61   1:11.03    Slovakia 1:17.50 1:04.61 1:07.68 1:10.77 1:14.65
6 Nela Sendlerová 1:03.34   1:12.01    Czech Republic 1:15.21 1:10.86 1:03.34 1:15.97 1:09.96
7 Tomáš Szyszkowicz 1:06.16   1:12.89    Czech Republic 1:20.65 1:11.18 1:59.46 1:06.16 1:06.83
8 Oliver Kugler 1:13.55   1:21.42    Slovakia 1:27.30 1:17.93 1:22.56 1:13.55 1:23.77
9 Arseniy Kuprin 1:21.02   1:25.36    Russia 1:25.41 1:21.58 1:21.02 1:29.08 1:29.91
10 Linus Frész 1:20.02   1:29.47    Germany 1:34.52 1:34.64 1:28.71 1:25.18 1:20.02
11 Vojtěch Kundera 1:27.80   1:30.48    Czech Republic 1:29.44 1:43.28 1:27.80 1:30.12 1:31.89
12 Tomáš Novotný 1:25.93   1:33.35    Czech Republic 1:25.93 1:39.33 1:39.46 1:33.96 1:26.77
13 Matěj Mužátko 1:28.77   1:37.02    Czech Republic 1:37.92 1:38.81 1:34.33 1:28.77 1:39.27
14 Jakub Černý 1:35.27   1:49.26    Czech Republic 1:55.47 1:35.27 1:52.21 1:40.11 1:59.41
15 Oliver J. Kucker 1:42.58   1:49.89    Czech Republic 1:54.46 1:47.61 1:47.60 1:42.58 2:02.78
16 Richard Fousek 1:44.24   1:50.67    Czech Republic 1:44.24 2:12.59 1:50.96 1:51.61 1:49.43
17 Přemysl Bednárek 1:36.83   1:51.51    Czech Republic 1:54.38 1:36.83 1:57.61 1:49.21 1:50.95
18 Petr Ambrož 1:46.10   1:52.09    Czech Republic 1:46.10 1:55.13 1:48.40 1:52.75 1:55.72
19 František Socha 1:43.30   1:55.48    Czech Republic 1:55.86 1:43.30 1:56.29 1:54.29 1:58.43
20 Alex Kakáč 1:42.91   1:55.62    Czech Republic 2:16.73 1:42.91 1:51.65 1:52.46 2:02.75
21 Veronika Becková 1:46.43   1:56.05    Czech Republic 1:50.84 1:56.18 2:05.02 2:01.14 1:46.43
22 Adam Hlavín 1:52.21   2:01.90    Czech Republic 2:16.44 2:01.95 2:09.88 1:52.21 1:53.88
23 Ondřej Adamec 1:54.86   2:09.42    Czech Republic 2:14.22 2:08.52 2:22.91 2:05.53 1:54.86
24 Jindřich Halabala 1:55.17   2:11.67    Czech Republic 2:20.97 2:07.44 1:55.17 2:10.02 2:17.56
25 Jan Riedl 2:02.57   2:24.01    Czech Republic 2:10.84 2:02.57 2:55.39 2:29.55 2:31.65
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 51.15   57.94    Czech Republic 57.36 DNF 54.18 1:02.27 51.15
2 Tomáš Zatroch 54.00   1:01.62    Slovakia 54.00 1:02.33 1:07.13 1:01.64 1:00.88
3 Marek Majerik 57.97   1:01.81    Slovakia 59.57 1:02.85 1:03.02 1:03.84 57.97
4 Tomáš Nguyen 1:01.94   1:08.26    Vietnam 1:06.13 1:12.22 1:06.43 1:01.94 1:14.09
5 Jakub Drobný 1:09.08   1:12.41    Slovakia 1:10.76 1:09.08 1:13.22 1:20.32 1:13.24
6 Tomáš Szyszkowicz 1:10.55   1:14.98    Czech Republic 1:10.55 1:13.18 1:23.04 1:18.43 1:13.33
7 Nela Sendlerová 1:06.96   1:16.41    Czech Republic 1:21.52 1:18.75 1:11.71 1:18.77 1:06.96
8 Vojtěch Kundera 1:13.71   1:17.15    Czech Republic 1:15.11 1:13.71 1:18.43 1:20.38 1:17.91
9 Oliver Kugler 1:15.13   1:17.38    Slovakia 1:18.93 1:19.97 1:17.11 1:15.13 1:16.11
10 Arseniy Kuprin 1:15.48   1:18.88    Russia 1:25.16 1:15.48 1:20.46 1:15.72 1:20.47
11 Linus Frész 1:22.96   1:27.43    Germany 1:25.15 1:30.77 1:26.36 1:22.96 1:35.21
12 Oliver J. Kucker 1:27.69   1:31.37    Czech Republic 1:27.69 1:28.27 1:42.41 1:33.72 1:32.11
13 Tomáš Novotný 1:33.27   1:38.12    Czech Republic 1:34.16 1:33.27 1:41.33 1:39.93 1:40.26
14 Matěj Mužátko 1:32.56   1:42.75    Czech Republic 1:32.56 1:47.80 1:55.02 1:38.84 1:41.62
15 Přemysl Bednárek 1:34.24   1:46.55    Czech Republic 1:52.56 1:45.91 1:42.54 1:51.19 1:34.24
16 Petr Ambrož 1:38.21   1:47.91    Czech Republic 1:38.21 1:39.52 2:12.65 1:54.20 1:50.02
17 Jakub Černý 1:51.61   1:58.61    Czech Republic 1:54.28 1:51.61 1:53.79 2:07.75 2:10.95
18 Richard Fousek 1:50.10   1:59.00    Czech Republic 1:57.13 1:50.10 1:54.27 2:05.61 2:07.96
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 11.50   13.81    Czech Republic 15.99 12.57 15.08 11.50 13.77
2 Oliver Kugler 16.15   17.87    Slovakia 16.15 16.36 21.00 26.44 16.25
3 Tomáš Nguyen 15.96   18.07    Vietnam 18.02 23.93 18.00 18.19 15.96
4 Tomáš Szyszkowicz 15.75   18.31    Czech Republic 18.80 17.09 20.88 15.75 19.05
5 Tomáš Zatroch 16.80   18.56    Slovakia 20.66 17.31 17.91 20.47 16.80
6 Jakub Drobný 18.79   19.36    Slovakia 21.53 19.72 19.33 19.03 18.79
7 Vojtěch Kundera 18.78   20.93    Czech Republic 20.12 21.18 21.50 18.78 34.93
8 Tomáš Novotný 21.15   21.87    Czech Republic 34.44 21.21 22.80 21.15 21.59
9 Marek Majerik 15.84   22.88    Slovakia 24.31 20.77 23.56 15.84 25.65
10 Matěj Mužátko 21.06   24.77    Czech Republic 32.04 21.06 25.56 24.03 24.71
11 Oliver J. Kucker 25.96   29.59    Czech Republic 30.35 32.19 25.96 33.18 26.22
12 Linus Frész 23.80   31.06    Germany DNF 24.82 23.80 33.74 34.63
13 Tomáš Galamboš 25.89   31.93    Slovakia 34.92 28.13 35.90 25.89 32.75
14 Přemysl Bednárek 24.71   32.11    Czech Republic 34.43 29.55 1:05.02 32.35 24.71
15 Jindřich Halabala 30.66   32.20    Czech Republic 30.94 39.28 31.31 34.34 30.66
16 David Edwards 30.33   32.50    Czech Republic 30.33 31.75 39.52 34.13 31.63
17 Tomáš Ondráček 27.97   32.51    Czech Republic 32.77 34.56 27.97 33.32 31.44
18 Jan Riedl 27.31   33.69    Czech Republic 27.31 43.56 33.31 32.18 35.58
19 Richard Fousek 30.59   35.14    Czech Republic 30.59 39.40 35.77 37.55 32.09
20 Filip Konček 33.17   35.30    Czech Republic 35.71 35.43 40.49 34.77 33.17
21 Milan Hradil 25.97   37.60    Czech Republic 36.05 32.30 DNF 25.97 44.46
22 František Socha 35.52   38.61    Czech Republic 39.68 36.90 35.52 39.25 40.83
23 Mojmír Houdek 31.91   38.62    Czech Republic 41.74 50.30 37.52 31.91 36.61
24 Arseniy Kuprin 33.28   40.37    Russia 34.66 33.28 DNF 48.65 37.80
25 Jakub Černý 29.21   40.67    Czech Republic 41.92 1:08.43 34.33 29.21 45.75
26 Jan Schoř 38.82   43.69    Czech Republic 45.44 42.00 43.64 1:26.57 38.82
27 Patrik Mareš 34.91   44.30    Czech Republic 34.91 40.47 42.97 57.18 49.46
28 Kristýna Vaštová 38.89   44.55    Czech Republic 43.03 38.89 59.55 46.25 44.37
29 Matúš Dilung 52.15      Slovakia 52.15 1:31.40
30 Jan Maršálek 53.88      Czech Republic 53.88 1:21.27
31 Jan Graffe 54.69      Czech Republic 1:11.28 54.69
32 Alex Kakáč 1:01.48      Czech Republic 1:03.55 1:01.48
33 Jan Křížka 1:04.21      Czech Republic 1:20.53 1:04.21
34 Adam Jašek 1:23.15      Czech Republic 1:43.08 1:23.15
35 Veronika Becková 1:26.28      Czech Republic 1:26.28 1:43.00
  3x3x3 One-Handed   Combined Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 12.52   13.98    Czech Republic 15.55 14.38 13.03 12.52 14.52
2 Oliver Kugler 12.88   16.71    Slovakia 20.01 15.71 18.86 15.56 12.88
3 Tomáš Nguyen 15.58   17.79    Vietnam 15.58 16.96 20.35 20.86 16.05
4 Tomáš Zatroch 15.46   18.32    Slovakia 19.05 18.53 15.46 17.38 20.13
5 Marek Majerik 17.27   18.32    Slovakia 19.72 19.60 17.27 17.88 17.47
6 Tomáš Szyszkowicz 15.08   18.51    Czech Republic 19.55 17.78 15.08 18.21 19.53
7 Jakub Drobný 17.16   18.69    Slovakia 21.18 18.37 18.50 17.16 19.19
8 Tomáš Novotný 16.76   21.01    Czech Republic 23.33 20.43 16.76 19.27 26.32
9 Vojtěch Kundera 18.27   21.39    Czech Republic 34.83 20.02 22.32 21.83 18.27
10 Matěj Mužátko 22.78   25.61    Czech Republic 24.46 27.71 22.78 29.53 24.65
11 Milan Hradil 24.56   27.18    Czech Republic 30.55 24.56 25.27 DNF 25.71
12 Oliver J. Kucker 23.91   28.28    Czech Republic 30.84 23.91 28.95 27.57 28.31
13 Tomáš Ondráček 27.50   28.28    Czech Republic 29.09 34.58 28.08 27.68 27.50
14 Linus Frész 21.44   28.77    Germany 26.68 21.44 29.84 29.78 30.30
15 Přemysl Bednárek 26.06   30.03    Czech Republic 26.25 34.20 31.46 32.39 26.06
16 David Edwards 24.30   30.95    Czech Republic 25.66 31.86 24.30 49.43 35.33
17 Tomáš Galamboš 27.79   31.38    Slovakia 40.90 34.06 29.36 27.79 30.72
18 Filip Konček 29.65   34.78    Czech Republic 36.38 29.65 35.08 32.88 36.61
19 Jakub Černý 33.09   36.38    Czech Republic 42.46 38.23 33.09 37.31 33.61
20 Jan Riedl 32.46   36.72    Czech Republic 43.50 40.48 35.34 34.34 32.46
21 Jan Schoř 29.56   39.35    Czech Republic 45.44 29.56 32.72 39.88 DNF
22 Jindřich Halabala 38.52   39.95    Czech Republic 39.13 42.06 38.52 41.18 39.53
23 Arseniy Kuprin 27.02   40.88    Russia 52.25 27.02 47.39 45.13 30.12
24 Mojmír Houdek 40.90   41.46    Czech Republic 55.15 41.09 40.90 41.71 41.59
25 Richard Fousek 25.41   41.54    Czech Republic 49.75 37.83 37.03 1:16.75 25.41
26 František Socha 39.19   43.51    Czech Republic 39.19 41.94 48.25 40.35 49.75
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matěj Grohmann 13.36   14.67    Czech Republic 15.53 14.81 13.36 13.68 15.53
2 Tomáš Zatroch 14.12   15.36    Slovakia 15.34 17.65 16.58 14.15 14.12
3 Tomáš Nguyen 14.43   17.10    Vietnam 14.43 16.71 15.61 18.99 24.33
4 Vojtěch Kundera 14.64   17.45    Czech Republic 20.65 16.78 14.64 18.38 17.19
5 Oliver Kugler 15.15   17.73    Slovakia DNF 18.55 16.81 17.83 15.15
6 Marek Majerik 18.72   20.26    Slovakia 20.55 21.28 18.94 26.52 18.72
7 Jakub Drobný 16.54   20.83    Slovakia 21.15 30.01 16.54 21.18 20.15
8 Tomáš Szyszkowicz 17.91   20.91    Czech Republic 20.43 21.77 17.91 24.80 20.52
9 Oliver J. Kucker 17.43   21.94    Czech Republic 31.09 19.51 18.96 17.43 27.34
10 Tomáš Novotný 22.97   23.34    Czech Republic 24.53 22.97 23.44 23.15 23.44
11 Linus Frész 20.81   23.63    Germany 23.65 28.19 23.06 20.81 24.18
12 Matěj Mužátko 20.53   27.55    Czech Republic 31.67 24.25 20.53 26.72 33.75
13 Filip Konček 26.79   31.10    Czech Republic 26.79 37.02 27.86 29.91 35.52
14 Tomáš Galamboš 27.82   31.99    Slovakia 27.82 30.91 33.72 31.33 34.04
15 David Edwards 25.97   32.13    Czech Republic 31.52 36.56 55.43 25.97 28.31
16 Přemysl Bednárek 25.63   32.41    Czech Republic 30.91 42.92 25.63 32.77 33.55
17 Milan Hradil 24.46   32.66    Czech Republic 37.09 28.86 24.46 37.00 32.13
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jindřich Halabala 8.81   9.96    Czech Republic 8.96 8.81 10.24 11.96 10.69
2 Richard Fousek 9.58   11.13    Czech Republic 9.58 10.66 10.08 13.44 12.66
3 Jakub Drobný 11.09   11.58    Slovakia 11.24 11.94 DNF 11.55 11.09
4 Jan Křížka 11.72   13.10    Czech Republic 12.22 15.31 11.72 14.38 12.69
5 Matěj Mužátko 12.59   14.61    Czech Republic DNF 13.20 12.59 15.95 14.67
6 Tomáš Novotný 11.41   15.47    Czech Republic 15.32 18.47 15.41 11.41 15.68
7 Jan Riedl 13.87   16.33    Czech Republic DNF 18.07 15.81 13.87 15.11
8 Arseniy Kuprin 14.08   17.07    Russia 17.02 14.08 18.88 15.31 20.91
9 Marek Majerik 16.80   18.85    Slovakia 18.08 17.09 21.37 16.80 22.91
10 Tomáš Szyszkowicz 14.05   23.97    Czech Republic DNF 14.05 14.95 29.14 27.82
11 Tomáš Nguyen 14.16   DNF    Vietnam 19.05 DNF DNF 14.16 15.83
12 Kristýna Vaštová 30.95      Czech Republic DNF 30.95
  Megaminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomáš Szyszkowicz 48.52   49.95   NR  Czech Republic 55.80 50.83 48.52 48.56 50.47
2 Jakub Drobný 46.94   50.88    Slovakia 53.02 46.94 51.08 51.60 49.97
3 Matěj Grohmann 51.59   54.88    Czech Republic 53.19 51.59 56.63 55.72 55.74
4 Tomáš Nguyen 58.22   1:04.06    Vietnam 1:03.87 1:04.28 58.22 1:15.93 1:04.04
5 Vojtěch Kundera 1:03.46   1:09.53    Czech Republic 1:08.22 1:13.21 1:14.36 1:03.46 1:07.15
6 Linus Frész 1:09.28   1:14.46    Germany 1:23.71 1:18.68 1:09.28 1:09.94 1:14.77
7 Tomáš Zatroch 1:09.68   1:17.79    Slovakia 1:22.50 1:18.61 1:18.17 1:09.68 1:16.60
8 Marek Majerik 1:17.44   1:21.53    Slovakia 1:24.90 1:18.52 1:45.41 1:21.18 1:17.44
9 Oliver Kugler 1:26.86   1:38.67    Slovakia 1:27.87 1:40.92 1:48.76 1:26.86 1:47.21
10 Richard Fousek 1:34.71   1:44.08    Czech Republic 1:44.06 1:34.71 1:45.33 1:59.48 1:42.86
11 Oliver J. Kucker 1:30.46   1:45.86    Czech Republic 1:30.46 1:49.83 1:57.44 1:45.75 1:42.00
12 Adam Hlavín 1:32.41   1:46.90    Czech Republic 1:37.49 1:32.41 1:50.91 1:54.63 1:52.29
13 Jindřich Halabala 1:44.83   1:55.27    Czech Republic 1:44.83 1:53.93 1:55.46 1:56.42 1:59.13
14 Petr Ambrož 1:54.56      Czech Republic 2:01.71 1:54.56
15 David Edwards 2:03.43      Czech Republic 2:03.43 2:18.03
16 Ondřej Adamec 2:06.60      Czech Republic 2:09.05 2:06.60
17 Mojmír Houdek 2:11.63      Czech Republic 2:11.63 2:21.19
18 Veronika Becková 2:13.50      Czech Republic 2:13.50 2:27.15
19 Tomáš Novotný 2:20.06      Czech Republic 2:38.86 2:20.06
20 Jakub Černý 2:58.11      Czech Republic 2:58.11 3:13.75
21 František Socha 3:16.00      Czech Republic 3:16.00 3:46.18
22 Patrik Mareš 3:27.06      Czech Republic 3:52.38 3:27.06
23 Arseniy Kuprin 3:34.17      Russia DNF 3:34.17
  Megaminx   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 51.06   52.00    Slovakia 51.18 52.36 52.47 51.06 54.42
2 Tomáš Szyszkowicz 47.65   53.41    Czech Republic DNF 57.31 50.80 52.13 47.65
3 Matěj Grohmann 43.55   NR 56.36    Czech Republic 50.71 57.97 43.55 1:00.41 1:06.31
4 Tomáš Nguyen 59.18   1:00.90    Vietnam 59.18 1:08.43 59.27 1:01.94 1:01.49
5 Linus Frész 59.55   1:13.32    Germany 1:24.07 59.55 1:22.45 1:04.94 1:12.56
6 Vojtěch Kundera 1:01.16   1:18.05    Czech Republic 1:19.77 1:22.44 1:19.08 1:15.31 1:01.16
7 Tomáš Zatroch 1:06.56   1:19.66    Slovakia 1:20.36 1:20.38 1:06.56 1:18.24 1:32.46
8 Marek Majerik 1:18.84   1:23.13    Slovakia 1:25.63 1:19.50 1:18.84 1:33.65 1:24.27
9 Oliver Kugler 1:24.64   1:27.59    Slovakia 1:25.00 1:24.64 1:29.71 1:28.06 1:35.55
10 Richard Fousek 1:29.89   1:37.40    Czech Republic 1:37.52 1:37.88 1:40.41 1:36.79 1:29.89
11 Petr Ambrož 1:27.66   1:44.28    Czech Republic 1:38.45 1:27.66 1:51.00 1:43.40 2:01.09
12 Oliver J. Kucker 1:35.05   1:46.37    Czech Republic 1:56.13 1:37.76 1:51.13 1:50.21 1:35.05
13 Adam Hlavín 1:43.84   1:51.55    Czech Republic 1:53.55 2:20.90 1:53.75 1:43.84 1:47.36
14 Jindřich Halabala 1:52.61   1:54.56    Czech Republic 1:55.40 1:54.90 1:53.38 2:12.41 1:52.61
15 Mojmír Houdek 1:57.63   2:12.76    Czech Republic 2:13.46 2:30.96 1:57.63 2:13.55 2:11.28
16 Ondřej Adamec 2:01.48   2:19.26    Czech Republic 2:23.88 2:01.48 2:20.72 2:13.17 2:24.08
17 David Edwards 2:09.47   2:20.68    Czech Republic DNF 2:10.02 2:09.47 2:23.13 2:28.89
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 44.67   51.18    Slovakia 44.67 54.25 49.58 59.23 49.72
2 Tomáš Szyszkowicz 46.40   54.22    Czech Republic 51.40 55.68 46.40 57.01 55.59
3 Matěj Grohmann 53.46   55.70    Czech Republic 53.46 58.27 55.04 57.11 54.94
4 Tomáš Nguyen 57.33   59.70    Vietnam 58.08 1:02.90 58.11 1:17.05 57.33
5 Linus Frész 57.83   1:03.19    Germany 57.83 1:06.97 58.46 1:05.96 1:05.15
6 Vojtěch Kundera 1:01.50   1:07.90    Czech Republic 1:09.71 1:13.56 1:05.13 1:08.85 1:01.50
7 Marek Majerik 1:12.06   1:16.84    Slovakia 1:19.61 1:12.06 1:17.59 1:22.72 1:13.33
8 Tomáš Zatroch 1:22.06   1:22.31    Slovakia 1:22.68 1:22.14 1:22.06 1:24.97 1:22.12
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 2.32   3.21    Slovakia 2.85 4.06 3.06 3.71 2.32
2 Tomáš Nguyen 2.77   3.65    Vietnam 2.93 5.01 3.22 4.80 2.77
3 Adam Chodyniecki 2.93   4.38    Poland 5.02 4.94 4.05 2.93 4.14
4 Jan Riedl 3.18   4.47    Czech Republic 4.94 4.50 3.97 12.63 3.18
5 Matěj Grohmann 3.26   5.70    Czech Republic 6.22 6.36 3.26 8.95 4.51
6 Vojtěch Kundera 4.97   5.86    Czech Republic 5.09 9.53 6.19 6.31 4.97
7 Tomáš Zatroch 4.38   5.98    Slovakia 8.78 6.06 6.04 5.84 4.38
8 Vít Komárek 4.56   6.36    Czech Republic 7.06 6.25 5.76 4.56 11.08
9 Oliver J. Kucker 4.53   6.67    Czech Republic 6.10 10.91 8.65 4.53 5.25
10 Jindřich Halabala 5.61   6.94    Czech Republic 8.15 9.69 6.15 5.61 6.52
11 Tomáš Novotný 4.94   7.07    Czech Republic 7.72 9.92 5.43 4.94 8.05
12 Marek Majerik 5.67   7.37    Slovakia 8.17 10.02 6.84 5.67 7.10
13 Oliver Kugler 4.71   7.50    Slovakia 8.19 8.75 4.71 5.55 9.91
14 Linus Frész 6.31   8.63    Germany 11.29 7.10 6.31 7.49 DNF
15 František Socha 6.38   9.13    Czech Republic 10.97 11.35 9.37 7.06 6.38
16 Milan Hradil 5.16   10.08    Czech Republic 9.56 13.22 8.18 5.16 12.50
17 Alex Kakáč 9.50   10.22    Czech Republic 9.50 10.24 11.06 9.88 10.53
18 Matěj Kubašta 7.55   10.69    Czech Republic 9.66 11.16 11.25 7.55 18.01
19 Mojmír Houdek 8.03   11.07    Czech Republic 11.46 8.72 13.02 8.03 17.27
20 Matúš Dilung 8.27   11.19    Slovakia 8.71 14.16 13.20 8.27 11.67
21 Ondřej Adamec 9.15   11.21    Czech Republic 9.15 15.49 11.65 9.88 12.11
22 Filip Konček 7.38   11.35    Czech Republic 7.38 13.38 10.79 11.46 11.80
23 Matěj Mužátko 9.14   11.59    Czech Republic 13.32 10.80 14.75 10.64 9.14
24 Jakub Černý 9.72   11.64    Czech Republic 13.97 10.00 9.72 10.96 DNF
25 Adam Hlavín 9.41   11.78    Czech Republic 13.66 9.41 12.58 9.90 12.85
26 David Edwards 10.25   11.81    Czech Republic 10.88 11.61 20.20 12.93 10.25
27 Tomáš Galamboš 11.25   12.38    Slovakia 12.18 12.18 18.97 11.25 12.77
28 Vojtěch Horák 10.50   12.57    Czech Republic 12.38 14.31 11.02 10.50 15.15
29 Jakub Hájek 8.94   14.02    Czech Republic 21.52 11.44 18.52 8.94 12.11
30 Jan Křížka 6.23   14.19    Czech Republic 10.15 26.70 14.49 17.94 6.23
31 David Mirgus 11.52   14.35    Czech Republic 11.52 15.28 12.46 15.30 17.00
32 Pavel Černý 12.71   14.39    Czech Republic 16.96 15.04 13.43 12.71 14.69
33 Kateřina Chlupová 13.55   14.94    Czech Republic 16.18 47.44 13.55 13.76 14.88
34 Daniel Kobolka 12.58   15.16    Czech Republic 12.86 20.01 13.25 19.36 12.58
35 Lukáš Majer 9.59   15.76    Czech Republic 26.00 16.68 15.90 14.71 9.59
36 Radek Piterák 15.16   15.93    Czech Republic 15.16 15.89 16.50 15.41 20.96
37 Damian Wałoszek 11.92   16.02    Czech Republic 19.16 15.88 13.03 21.21 11.92
38 Lukáš Osúch 14.22   16.25    Slovakia 15.52 15.72 17.52 18.94 14.22
39 Jan Schoř 11.29   16.43    Czech Republic 17.61 13.44 11.29 18.40 18.25
40 Alena Kmeťová 11.16   16.63    Czech Republic 14.14 11.16 20.90 21.75 14.86
41 Jan Vepřek 11.76   16.73    Czech Republic 11.76 21.27 17.15 17.36 15.67
42 Nikolas Čermák 10.85   16.77    Czech Republic 21.19 14.65 10.85 18.37 17.28
43 Tomáš Krejsa 10.11   17.03    Czech Republic 18.00 18.81 20.72 10.11 14.28
44 Maxim Augusta 9.76   17.05    Czech Republic 9.76 20.83 10.56 31.05 19.77
45 Daniel Doležal 11.00   17.24    Czech Republic DNF 11.00 12.81 17.94 20.97
46 Tomáš Trampota 11.31   17.50    Czech Republic 11.31 12.21 18.94 21.34 22.06
47 David Vychodil 9.48   17.71    Czech Republic 20.11 9.48 13.43 19.58 22.35
48 Radim Karpíšek 12.36   18.54    Czech Republic 15.09 19.47 21.06 DNF 12.36
49 Veronika Becková 9.20   18.73    Czech Republic 21.96 13.55 20.69 29.12 9.20
50 Jan Kret 14.15   18.97    Czech Republic 38.01 21.72 19.52 15.68 14.15
51 Vojtěch Seidl 14.02   19.35    Czech Republic 19.90 54.96 14.02 21.30 16.86
52 Petr Kundera 13.18   19.59    Czech Republic 22.94 17.51 27.26 18.32 13.18
53 Šimon Okurek 17.75   19.67    Czech Republic 18.22 17.75 19.73 26.25 21.06
54 Adam Jašek 12.03   20.30    Czech Republic 20.08 12.03 20.15 23.28 20.66
55 Jan Maršálek 15.66   20.99    Czech Republic 25.00 15.66 25.16 19.21 18.75
56 Kristýna Vaštová 10.16   22.57    Czech Republic 12.15 16.21 39.36 10.16 DNF
  Pyraminx   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Drobný 2.33   3.00    Slovakia 2.33 7.32 3.33 3.27 2.41
2 Adam Chodyniecki 3.67   4.35    Poland 4.11 3.76 5.18 8.03 3.67
3 Matěj Grohmann 3.69   4.58    Czech Republic 4.25 3.69 5.20 5.84 4.28
4 Tomáš Nguyen 2.76   4.62    Vietnam 4.16 5.43 8.06 4.28 2.76
5 Jan Riedl 3.43   4.68    Czech Republic 3.43 3.69 4.41 8.98 5.94
6 Vojtěch Kundera 4.00   5.01    Czech Republic 4.00 6.63 4.90 5.92 4.20
7 Tomáš Zatroch 3.97   5.14    Slovakia 4.56 3.97 5.93 6.83 4.94
8 Oliver Kugler 4.27   6.27    Slovakia 4.27 6.24 6.26 9.27 6.31
9 Vít Komárek 5.72   6.61    Czech Republic 5.72 6.57 7.15 8.31 6.12
10 Linus Frész 5.78   7.13    Germany 6.56 6.94 7.88 8.77 5.78
11 Milan Hradil 6.17   7.74    Czech Republic 6.89 7.31 6.17 10.53 9.02
12 Oliver J. Kucker 6.80   7.77    Czech Republic 8.02 7.59 7.71 10.09 6.80
13 Marek Majerik 5.72   7.82    Slovakia 5.80 11.81 5.72 7.49 10.16
14 Tomáš Novotný 5.19   7.96    Czech Republic 6.15 17.47 5.19 8.36 9.38
15 Alex Kakáč 7.31   8.77    Czech Republic 8.43 7.31 7.61 11.84 10.26
16 František Socha 4.97   9.01    Czech Republic 13.85 9.53 8.67 8.83 4.97
17 Tomáš Galamboš 7.55   9.02    Slovakia 10.63 7.55 7.96 9.02 10.08
18 Jindřich Halabala 6.13   9.37    Czech Republic 6.13 10.28 9.67 9.53 8.92
19 Jakub Černý 7.31   9.79    Czech Republic 7.31 9.51 12.57 10.14 9.72
20 Mojmír Houdek 7.05   9.94    Czech Republic 7.05 9.86 9.40 10.56 12.00
21 Lukáš Majer 8.96   10.47    Czech Republic 10.97 10.63 11.72 9.80 8.96
22 David Mirgus 8.52   10.60    Czech Republic 10.81 10.13 10.91 10.86 8.52
23 Pavel Černý 8.30   10.84    Czech Republic 10.25 11.22 12.58 8.30 11.05
24 Jan Schoř 10.10   10.84    Czech Republic 10.33 10.10 16.74 10.36 11.83
25 Adam Hlavín 6.13   10.91    Czech Republic 12.96 9.56 10.22 13.38 6.13
26 Matěj Kubašta 8.89   11.10    Czech Republic 12.24 8.89 14.11 10.88 10.19
27 Jakub Hájek 8.37   11.23    Czech Republic 8.54 15.22 14.40 10.75 8.37
28 Matěj Mužátko 9.74   11.26    Czech Republic 10.61 15.44 10.30 9.74 12.86
29 Filip Konček 8.09   12.07    Czech Republic 9.47 11.79 14.96 8.09 18.77
30 Matúš Dilung 9.44   12.98    Slovakia 15.23 11.91 9.44 18.43 11.80
31 David Edwards 8.51   13.47    Czech Republic 15.37 19.15 9.90 15.15 8.51
32 Vojtěch Horák 9.63   13.84    Czech Republic 9.63 14.22 13.84 13.47 21.65
33 Ondřej Adamec 9.81   14.20    Czech Republic 9.81 14.93 13.30 14.36 18.27
34 Lukáš Osúch 13.24   15.24    Slovakia 24.08 16.22 14.40 15.09 13.24
35 Kateřina Chlupová 10.52   15.78    Czech Republic 10.52 28.96 13.44 20.86 13.04
36 Damian Wałoszek 11.69   16.35    Czech Republic 11.69 17.70 DNF 13.93 17.43
37 Jan Křížka 9.12   17.05    Czech Republic 28.56 11.86 26.13 9.12 13.15
38 Alena Kmeťová 13.61   17.29    Czech Republic 13.88 13.61 21.46 DNF 16.54
39 Radek Piterák 15.00   20.68    Czech Republic 31.71 17.28 23.47 15.00 21.29
40 Daniel Kobolka 15.52   20.80    Czech Republic 16.80 15.52 18.75 26.84 33.53
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomáš Nguyen 3.15   3.90    Vietnam 3.15 5.80 3.84 3.19 4.66
2 Jan Riedl 3.75   4.99    Czech Republic 3.75 6.22 5.72 4.77 4.47
3 Adam Chodyniecki 4.40   5.49    Poland 5.63 4.40 7.00 6.22 4.61
4 Matěj Grohmann 4.79   5.97    Czech Republic 6.02 6.86 5.43 6.47 4.79
5 Tomáš Zatroch 5.12   6.11    Slovakia 6.31 5.88 6.44 6.13 5.12
6 Vojtěch Kundera 4.65   6.33    Czech Republic 4.65 5.55 7.35 6.26 7.19
7 Vít Komárek 5.42   6.93    Czech Republic 6.25 8.44 7.59 6.94 5.42
8 Oliver Kugler 5.13   8.04    Slovakia 8.39 6.80 8.93 10.53 5.13
9 Oliver J. Kucker 6.30   8.20    Czech Republic DNF 8.50 8.44 7.66 6.30
10 Linus Frész 6.68   9.09    Germany 10.19 6.68 8.55 8.53 15.98
11 Milan Hradil 8.38   9.31    Czech Republic 8.81 9.27 9.86 8.38 9.88
12 Jakub Drobný 3.10   DNF    Slovakia 3.10 3.49 DNF DNF 4.02
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 D2 B2 U2 R B2 L U2 B2 U2 F2 R2 F' D B F2 D2 R' D2 F2 L' F'
A #2 L' U' F2 R' U' F B U' R' L2 D F2 R2 D R2 U2 R2 F2 D' L2
A #3 B U' B2 D2 R' D2 F U2 D' L' B' L2 B L2 U2 R2 U2 F'
A #4 U2 F R F R' D2 L U' D R D' B U2 R2 F U2 B' L2 U2 F'
A #5 R2 U2 L2 D' L2 U B2 U2 B2 F L' B' R2 B L2 U B F' R' F
A Ex#1 D F' B' L' U L' F' D' R L' D L2 F' L2 F2 U2 B' D2 B R2
A Ex#2 R2 F L2 B' U R' L' U2 D L' B' U2 R2 D2 R2 F2 L2 B' D2 F' D2
B #1 B' U2 L2 F' D2 R2 B' R2 D2 F2 L2 U' R2 B L' U' R' F2 D B' F
B #2 D2 L' R2 D2 L U2 B D2 B' U2 B' F D' U' R U B'
B #3 B F R2 F2 L2 R2 F2 D B' R U' B' R' F' D' B R B'
B #4 D L' U' R2 F2 R2 D F' B2 U B2 L B2 R' B2 R2 D2 B2
B #5 F2 L' F' R2 B U R' L B U' D2 B2 R2 D2 L2 B R2 B R2 U2 F2
B Ex#1 F2 L' F' U D2 B' R L' F' B2 D' F B2 D2 F2 B U2 F' L2 B2
B Ex#2 U' R' U' F R2 B D' B L2 B2 D F2 L2 U' B2 U2 B2 R2 D2
C #1 D2 B2 U2 R2 D2 U2 B2 L2 U2 F L2 R D L B' R2 U F' D2 B R
C #2 R2 F2 D2 B L2 D2 B R2 U2 B U2 R B U' B U2 B' D2 R' D B
C #3 B2 R D2 B2 L2 R D2 L' F2 L' R' B R U L F2 D F' L2
C #4 B2 R2 U2 B' L2 D2 B D2 F L R D B F2 R2 F L2 R
C #5 L2 R D2 F2 R2 B2 L' D2 B U' F' R2 F R2 F L' U' F' D
C Ex#1 F' R2 B D2 L2 B D2 F R U' B2 R D R2 B R B' L'
C Ex#2 R2 D2 L' B2 D' L2 F' R' U' B L' D2 B2 U' R2 U' R2 L2 U' F2
D #1 B2 U' B2 L2 F2 U2 R2 F2 R2 B2 D B L' D B U' L2 D2 B' D2 U'
D #2 R2 U' R F R' L2 B' D2 F L U' R2 D2 B2 U B2 R2 U' B2 U' L2
D #3 R F2 U2 B2 D R L F R2 B2 D B L2 D2 F R2 B2 R2
D #4 U2 F2 B D R L' F U F2 R2 B' R D2 L' F2 D2 R2 F2 R U2
D #5 L2 F' R2 B' R D2 B2 R2 U L2 F' L R' F'
D Ex#1 R B2 R D2 R U2 R B2 D2 L' B2 D L' B2 U' B U B R F R2
D Ex#2 F2 D F2 D2 U' F2 L2 U2 F2 U' F' L D' U' R' U L2 B' D B
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L2 R2 U2 B' D2 F L2 D2 F R2 B' L B U2 R' D L F' R' D'
A #2 D R2 U' R2 U' R2 U2 L2 F2 U' L R' F R' D2 U' L' F' U L2
A #3 L2 U F2 U B2 D B2 L2 U' B D' L2 U B2 F2 D' R' F' R' D2
A #4 L2 F R' U2 R' F' R' D L2 F' R U D2 F2 L2 D2 F2 D' R2 U
A #5 B' L2 F2 D2 F' D2 B D2 L2 F2 U F' D' L' B R' U2 L2 R
A Ex#1 B2 U B2 U2 R2 F2 D' B2 U' B2 U2 R D' L B U R2 F' L B D2
A Ex#2 L D2 U2 L D2 R U2 B2 L D2 R2 F D' L U R D' R2 F' U2
B #1 L2 R2 F2 L2 F U2 B2 U2 F' D2 U B R U2 B2 U' L' F' D' F2 D
B #2 F2 U' B2 F2 U R2 B2 L2 D' F' U L2 F R B2 L' B' L' R2 U2
B #3 F2 D2 L' B2 L2 D2 L' U2 L' U' R U2 B' R U F D' B D B
B #4 L' U2 L' R U2 L' B2 F2 R2 F' L2 D' U R' D' R2 B2 L F2 R2
B #5 L' F2 L' U2 B2 L' F2 R' F2 U2 B' D2 R' B D L' B' R U'
B Ex#1 R B2 R' U' D2 F U B' L' F' D B2 D2 F D2 B L2 B R2 U2
B Ex#2 F L2 D2 B' L' B2 U2 B' U' F2 R L D2 F2 B2 R' B2 D2 B2 D2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 B L2 U2 F D' L F' U B' R B L2 B U2 B R2 F' L2
A #2 D' F2 U2 L2 U2 R2 U R' F2 R U2 F U2 L D' B' D U
A #3 R2 B2 D' R2 U' L F U' L2 F' D2 L2 B' D2 F' D2 B2 L2 B
A #4 U' D2 B2 L' D B' U R D2 F U2 L2 D R2 F2 D2 R2 U B2 L2
A #5 D L F D2 B' L F D2 B' U B' L2 U2 D' F2 D2 R2 U
A Ex#1 F' L' F L' F L2 U' F R' B' R2 F2 L' B2 R' F2 U2 L' F2
A Ex#2 D2 B2 R2 B' L2 B' L2 U2 R2 F R B2 F' L R D2 B' D L' U'
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 F' L2 F2 R2 F D2 B R2 D2 F' L F U2 B' U' F D2 F L D' Rw2 F2 U B D2 Rw2 F' D2 U Rw2 U F2 Uw2 Rw' B R B2 Rw' B L' Fw' Uw' R F Rw'
A #2 R2 U2 D R2 F2 U2 D' B2 D' F' U' L D L2 F U2 B L F2 R Rw2 F R2 F' Uw2 Rw2 D' B Rw2 F D L2 D' R U2 Rw B2 Fw' Rw' D' F' Uw2 Rw' B2 R
A #3 F2 U2 F2 L2 F R2 L2 B R2 B2 U' R D' B' R2 L' F R F2 B U Fw2 R Uw2 U2 L' F' Uw2 Rw2 D2 B D2 L B' Uw' D2 F2 Uw' U' Fw Uw' F' B' Rw' D Fw B'
A #4 L' U2 B2 U2 B2 R B2 R2 F2 R' B D' B' U2 F U F2 U' F' R Uw2 L Fw2 F2 Rw2 Fw2 F2 B R Fw2 R' Uw B F2 L D2 R2 B' Rw Fw D2 Fw L' Fw
A #5 D2 F D2 F L2 B L2 U2 F2 U' L2 R2 D' L F' L2 D' B R' U2 Fw2 U L2 Uw2 F D Rw2 L2 D2 B L2 Rw U D' F' L Uw' Fw' Rw B' Uw' U Fw U2
A Ex#1 F B L2 F' L2 D2 F' R2 L2 F' R' B' R2 U L F' D R B' U F Uw2 R' Uw2 Rw2 F R' L' B' L' F L' Uw2 B' Uw D' B F Fw Uw' Rw2 F Rw' Fw' F R
A Ex#2 L' D2 L2 B' F2 D R' U B2 L' D2 F2 D2 F2 L' R2 D2 L D2 Fw2 D' F Rw2 R2 U' F' B Rw2 B2 U' R2 B' Rw' U' F' Rw2 F2 Fw L' Fw2 Uw' R Fw R
B #1 L' B2 D2 R' L2 F2 R D2 L' B' R' D F U' R' L F' U' L' U2 Fw2 R2 Uw2 Fw2 B R' Fw2 D2 F R Fw2 U2 L2 Uw U' F2 R Rw' Fw2 Uw Fw Uw' Fw2 F
B #2 F B2 U2 B2 L' R U B R D2 F2 U' R2 B2 U L2 B2 D' L2 Fw2 L' Uw2 Rw2 L' D' Rw2 L' Uw2 L2 B2 D2 Fw' L B2 F2 Rw2 Fw' F2 Rw Uw' B' Rw' R' F
B #3 R F U' R B R' B2 U2 D' F' D B2 L2 F2 D R2 D B2 L2 B2 F2 Rw2 F Uw2 F' R B' Uw2 R' Uw2 Fw2 F' U' Rw2 Uw L2 U D' Fw' U2 Fw2 Uw Fw U2 F2
B #4 F R2 F' R2 L2 F' D2 F2 L2 D2 R B' L2 B2 D L F' R' F U Rw2 Uw2 U L2 B' D2 L2 B' Uw2 Rw2 L2 Fw2 D' Rw' L' B Rw2 Uw' F2 Uw' Fw' D' L U' B'
B #5 D L D2 L2 D B F L2 D' F2 R D2 F2 D2 R D2 R' F2 L2 Rw2 Fw2 F L Fw2 R Fw2 R2 F' U2 B2 Rw2 L2 Uw F' B2 Uw Rw B Uw2 Rw' Uw2 Fw' R2
B Ex#1 B2 U2 L B2 U2 F2 L F2 L2 D2 F R F U2 L' U' R' F2 L' B Fw2 Uw2 L U2 R' F' R2 Uw2 B L Fw2 R' Uw' L R' Fw2 B2 Uw F Fw Uw' Fw' Rw' U' L' Fw'
B Ex#2 U2 F' R2 F U2 B2 F' L2 B2 F' U' B F' D' U2 R U L B D' Fw2 L U2 B' L2 Fw2 Uw2 B L' B R Uw' F2 U2 B' Uw2 Rw2 Fw' Uw Fw' U' F' R' Fw'
C #1 U2 L2 F2 B D2 F L2 D2 R2 L B2 D' F' L' F2 U R D2 R2 B2 Uw2 Fw2 U2 R' Fw2 R' D2 U Fw2 D L' D2 R2 Fw' F' L2 R' D2 F Rw' B Uw' D2 Fw L' D
C #2 F2 U2 L2 R2 B U2 R2 B2 L2 F' D' R' D2 F' D B' U' L' F L' Fw2 D R2 Fw2 D' Fw2 B2 R' Uw2 R' D L2 D2 Fw' R U' Fw B' R' Rw' B' Uw F' Rw B' D
C #3 R2 B2 F2 U2 B2 L U2 R' B2 L' U B L U' R' U R2 F L' U2 Fw2 U2 R' Fw2 L D R2 Fw2 D' F2 Rw2 F2 R' Fw R' F' L U B2 F Uw Fw' B Uw B' F2
C #4 U2 F2 D2 L' U2 R U2 R2 U L B L U2 B R D' R2 U D' Uw2 L' Fw2 B' Rw2 L2 D2 L2 Fw2 D2 B' L' Uw' Rw2 U2 R' D' Rw' Uw2 D Rw Fw2 R
C #5 L D L' D F' U2 B D' U' F R' F' R2 F L2 U2 B2 F2 L2 F Rw2 U Fw2 F B2 Uw2 D' F' U' F' D' B' Uw2 Rw U' D' B2 Uw2 L2 F' Uw' Rw' Fw2 D' B
C Ex#1 F U' B R' B' D2 R2 D L' B2 U R' F2 U2 B2 F2 L B2 D2 B2 Fw2 Uw2 F' D2 R Uw2 R2 B D2 F2 U2 L U' F2 Uw Fw2 F' U R' Fw D2 Rw' Fw Rw Fw Rw2
C Ex#2 B' F' L2 F2 R2 L' B' R L2 U L' U2 R2 L2 U R2 U' L2 F2 U' Uw2 Rw2 L D' B2 Uw2 D R' Uw2 D L U2 Fw Rw2 Fw F' D B Rw' Fw' R' D Rw' Fw2 U
  4x4x4 Cube   Combined Second round
Group No. Scramble
A #1 F' U2 F D2 R2 B' U2 B2 U2 L' R D B' F' U F2 L B2 R U Rw2 B R Uw2 L B2 L Uw2 L' B2 L' F Uw L' D B U2 B Rw' Fw' B2 Uw2 Rw' R D2
A #2 L2 F2 U2 B U2 F' R2 B D2 B' D' U B' U' R' U' L' B2 L2 F Uw2 Rw2 Uw2 L' Fw2 B D2 L2 B' U2 Rw2 B L' U' B L' Uw R Rw' L F Uw R Fw B
A #3 L' B2 L2 U R' U D F2 B' R' F2 L2 F L2 F R2 L2 F' L2 Fw2 D' L2 R U' Fw2 D B2 U2 Fw2 Rw2 Uw2 Fw' D U R U' Fw Uw' F2 Uw' F Rw' R2 Fw2
A #4 F U L U R' D' L D' F2 U B' U2 L2 F R2 B D2 R2 B2 D2 Rw2 Fw2 F' Rw2 B' U Fw2 D2 U F2 L2 U' Rw' Fw2 U2 Rw' F' Rw2 U Fw' Rw' F2 Rw' L
A #5 F2 R U' B R U D' L U B D2 R2 D2 R2 U B2 L2 D' F2 D R2 Rw2 U Rw2 F Rw2 D' L2 Fw2 B' L2 Uw2 R2 U Rw' Uw2 B Rw B2 Rw L U' L2 Uw' Rw R2 Fw2
A Ex#1 R2 F' B' D2 B U2 D2 F R2 L' U' F2 R F D L' U2 L U Fw2 Rw2 R2 Uw2 U' R2 B D F' Uw2 B' Rw2 B2 Rw' D2 R' Fw2 Rw' B2 Uw' Fw Uw' U' B Rw2 L'
A Ex#2 F2 L2 F R2 U2 B2 F R2 D2 R2 U2 D' R B2 U L2 R B' F2 R' Fw2 D Rw2 U' B' L2 U2 Rw2 F Rw2 B2 U' D' Rw' B2 F D' Rw' U2 R Fw R' Uw Fw F2
B #1 F2 L2 U2 R2 F2 D' F2 L2 F2 L' U F U' F2 U L2 R F D' L Uw2 B D2 U2 F' Rw2 F Uw2 R U2 F Uw2 F2 Uw L U2 Fw2 Uw' D2 B2 Uw2 Fw Rw' Fw' F
B #2 D2 B R2 F' D B' D2 R2 D2 L' U2 F D2 F' R2 B2 U2 B U2 Uw2 F B' Uw2 D2 L' B' Rw2 F2 Uw2 R Uw L' U2 D' R' Uw Fw Rw' D F2 U Rw' L'
B #3 D' U2 L2 D' B2 R2 B2 U F2 R U' F' D' L D L D2 F' L Uw2 B' Rw2 L D2 R F' L F2 Rw2 B2 Uw' F' L2 B L' B' Uw' Fw' Uw' F R2 Fw' Rw Fw2
B #4 L' U2 B2 D2 B2 R D2 F2 R B2 D' F' U2 B D2 L F2 B' U F2 Uw2 L2 F' Rw2 R' D2 L Fw2 R B R2 Fw2 D' F' Uw Rw2 Uw U Rw Fw' R2 Uw2 F' R Fw2
B #5 D' U R2 B2 U R2 L' F R D U2 F2 D2 F' D2 R2 B2 R2 B' R2 Uw2 Rw2 U' L F2 U' R' B2 Rw2 U Rw2 D B L U2 Fw Rw2 D' Uw' Rw' L2 F' Rw Fw U'
B Ex#1 R' F2 U B D2 L R' B L' F2 L2 F U2 F2 L2 D2 R2 B' L2 R2 Fw2 R U' Fw2 Rw2 F2 L2 Uw2 Rw2 L Uw2 U' R Fw' U B2 L' U2 Uw Rw2 Uw Rw D2 F'
B Ex#2 R2 L2 F L2 B D2 F' R2 D2 R' D' L' U' B' D' L2 B R2 D Rw2 Uw2 U' Rw2 D' B2 Rw2 F' B R2 Fw2 D' U' Rw' F2 L' D' F' Rw2 Uw' L Fw D L' F'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 B U2 F L2 F2 B' U2 B' D2 R2 L' B U R D2 U2 R2 D' F U' L Rw2 U2 F' Rw2 L F' Rw2 Fw2 D2 L Uw2 L' F' Uw Fw2 Uw' F U' L D2 R' Fw L Fw2 D
A #2 B F2 R2 D2 L2 F' L2 F' D2 B2 U R F' D B' D2 F D' R D' Uw2 R' F2 Rw2 L2 Uw2 B D2 R' Fw2 B F2 L2 Uw' R2 U2 F' L B' Rw2 Fw' R2 Uw' Rw2 Uw' L2
A #3 D2 F U L2 R B2 U' B' L2 D' F' R2 U2 R2 F D2 R2 F2 R2 B Fw2 L' Uw2 U L' D2 R2 Uw2 U F2 Rw2 Fw' D' F U2 F2 D2 Rw' F' R' Fw Uw2 U' Fw'
A #4 U' L2 U2 L2 D B U B2 L F B2 U2 L2 D2 R2 F L2 F' R2 Rw2 U' R2 Fw2 Uw2 D F2 U2 B2 F U' L' Fw2 Rw' B D' L D' Rw2 Uw' Fw U' Rw2 F
A #5 R' F2 D R2 F L U R B' U2 L D2 L B2 D2 L2 B2 U2 R L Uw2 Rw2 D' L' D' Rw2 L2 U' F2 U2 D Rw2 L' F' L2 Fw Rw2 U Rw' Fw' D2 F B' Rw Fw'
A Ex#1 F2 D2 B' L' B2 D2 R2 D' U L' F D2 L2 B' R2 D2 B' R2 D2 R2 Uw2 F L2 Fw2 B U Rw2 R2 B2 D Fw2 Rw' D' F2 U' F B' Uw B' Rw' L2 Fw'
A Ex#2 D' F U2 B2 U R U B' D R' B2 L2 F2 B' R2 F' D2 B2 R2 Uw2 B2 L U2 F' Uw2 L2 R' F2 Uw2 Rw2 D F2 Uw' Rw2 B Uw' U2 Rw' Fw' D2 B' L' Uw2 Fw2
  5x5x5 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 Dw' B' Bw Fw Lw D2 F' Dw2 R D B Uw L Bw2 Dw U' Bw2 D U2 Lw' U B' Rw2 Fw2 L2 Rw2 D' Dw' Fw2 R Fw' B2 L2 D B2 Fw' F' Uw2 R' U2 L Rw2 D2 Rw Dw' D Bw' F' Dw2 Uw L' B2 Fw2 U Bw' R Lw2 Rw' F2 Rw
A #2 Rw' D' B2 R2 Lw2 F2 Rw' Dw' U2 D2 F2 Bw' Lw2 Bw L2 Fw2 D Dw' U R2 L Dw Lw Dw' L' F' Rw' Fw2 D B U2 R2 Rw F Bw' R2 Uw' L' R' U' Dw2 R' D Dw' B Fw Bw Uw2 R2 Lw Rw' B2 U' Lw U2 B2 D' Dw Bw' Fw2
A #3 Fw D' Bw2 U Bw Fw L Bw D2 R2 U Bw Fw R U Lw Dw' Lw' Rw U B' D' R' Fw' Lw2 Dw U R B2 Dw Fw B D2 Rw2 D' Bw' D Rw2 F R' Dw2 U' D' B' F2 U' F D' R2 Lw' Rw Fw D2 F Bw Rw2 Dw2 Bw2 Lw' Bw2
A #4 Rw2 Dw B' Uw2 Bw' Fw2 U Lw2 Rw2 Fw2 Bw' Rw D' L2 D2 L' Bw' U2 Uw F R2 U' Dw' Lw' B2 Rw U2 B Uw2 Rw' L2 B2 Uw2 L2 Uw Lw Fw Rw2 B2 Bw Fw2 R Fw Rw2 B' Dw' L' Rw2 Fw2 Lw' Uw Rw D' U Rw R B2 F' L2 Dw2
A #5 F' Dw Uw2 L2 D L2 Rw' R Bw L B U2 Uw' B2 U' Fw2 Uw2 U2 Fw' L2 Rw' F' L Rw' Bw2 D' Uw2 Lw' Rw2 L2 R2 Fw L2 B2 L2 Bw2 L2 F2 Uw Bw2 Lw' L' R' Fw2 Uw' F' L2 Rw' B' F U2 R Dw2 Bw2 Lw Bw2 Lw' Rw' D' U2
A Ex#1 Bw' Rw Uw' B U2 Rw2 Lw2 U' Fw2 R' U' Dw' Lw' D' R2 Uw' Lw' D2 Fw Lw' Rw R2 B Uw' Fw2 Bw Dw2 B Bw' Dw2 L2 Fw D2 U2 B2 L Lw' R U Fw2 L2 Fw' Uw' F' R' Lw Uw F' Fw R2 Lw' D' Bw D Dw Rw' Dw' Lw F2 Uw'
A Ex#2 Fw Bw2 D Rw2 L' B2 Fw2 D2 Uw' Dw Fw' Rw' Fw Uw2 Dw' D' Bw2 R U Rw' Uw Bw Rw' U2 Dw' L2 F2 Lw2 Fw' Uw' Fw' Bw2 F' Dw2 Bw' L' U D' Uw' Fw F' Lw B' R Fw' Lw2 Uw B2 D R' Uw' D Lw' F R Uw' R2 D' U2 Fw'
B #1 Bw2 Rw' R' Fw' Rw2 Uw' Rw2 Bw D2 Bw' F' R' B2 L D U2 Fw Uw' Bw' R D Dw L Dw' F2 Dw2 Lw' Bw Dw D Fw' B Lw U' Rw D' R2 Bw2 F' D2 Lw2 Fw Dw' F R2 B' R D' Uw2 Rw2 Bw B2 D2 U Rw' Bw D' Dw2 L2 R
B #2 Dw' L R' Bw2 Fw B Lw2 Uw2 D F' B Rw2 Bw' L Bw2 B R2 Dw2 B Fw L' Fw2 Uw D2 R L' Fw2 Dw' F2 Rw2 U' F' Bw' Rw' B R F' L' Uw B' Dw B F' Uw Dw Rw R F' Uw2 D2 R Rw' Fw' U R Bw2 D Bw2 Uw Bw
B #3 F' D' Rw2 D U Uw' R Dw2 Bw R2 L2 Rw' Lw Uw2 R F Uw R U' D' B2 D2 Bw2 Uw' U2 D' F Uw' D' Fw B D' L D Dw Lw' F' U2 D' Dw' Uw' R B' Uw R2 U' Bw R Bw D Lw L2 Fw2 B' L2 Lw' B2 L Dw Rw
B #4 Uw2 L Lw B' R' Rw Dw2 L D L2 Dw' Lw Rw' B U F' L' Lw2 U' B' Uw' Rw2 Bw2 Fw2 Rw Fw F U' R2 Uw Rw D Bw2 Fw2 F D' U' R' Bw2 Dw' Rw2 Bw2 Dw' Bw2 U' L2 Fw2 U2 B' Bw2 Uw F' U Uw Rw Dw2 F Dw' Fw2 L'
B #5 Uw Fw D Lw2 Bw2 Uw2 Rw' D Uw' F Lw2 Fw U2 B' U' F2 Rw' D2 Fw U2 R' D2 L2 Dw2 D Uw L2 Fw U2 B Uw B2 D Rw' Lw2 F2 Rw' Fw' U' Rw Lw U2 Rw Lw' Uw2 R2 D' F Lw2 Bw2 Rw' B2 Rw Dw U F Rw' Bw Rw Dw2
B Ex#1 U' Fw Dw R F' Bw Uw' D2 Bw U' Fw2 Dw2 Rw2 Bw L2 Bw' Uw' U' Lw' Uw U2 D' Bw2 D2 Bw B' Fw' L Lw2 Fw Uw' Lw Uw Lw' B' L' D2 B Rw Lw' F' R2 Lw' D Bw2 R' F2 D2 R2 B U Uw' Rw2 U' Fw2 B2 Bw2 D2 U B2
B Ex#2 D U2 Fw2 Uw2 Lw L' R2 Dw' B2 R2 D' Rw2 D2 Bw' Fw Lw' L2 Dw2 F' Rw F' Rw' Uw Dw2 U' R' Uw Dw2 Fw' Rw2 U2 F2 Rw' Uw2 Rw' Bw2 L' D R' Lw2 F U R' D2 L U' Bw2 Fw2 L' Bw2 Lw Fw2 D Dw' U Bw2 Uw' Dw2 B2 Dw'
  5x5x5 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 R Bw2 R' Lw' Rw F' Bw2 Rw' B2 Lw' D2 F2 Rw' B2 Dw F Rw Uw L Dw' L Lw F Lw' B Lw' B' Bw' Lw' L D F2 D B U2 Dw' Uw2 Rw' R D' U2 Lw L2 Rw Fw2 Uw2 Fw2 Rw U' Dw' L' F D2 Dw Rw' Lw B2 Lw' Uw' U'
A #2 Uw' U' D' B' U' Bw U2 F Uw L' B2 L' Lw2 B' Lw' D2 Bw2 Uw' D Rw2 Uw' F' L D2 U' Dw L' Dw2 B2 F' D' U2 F2 U2 D' F L Fw2 Rw2 R' U' B L2 Bw' Rw Dw' Rw2 R D' Dw' Lw R L2 F' Lw R2 Bw' Dw L2 Dw2
A #3 D2 Uw U2 F Lw2 Rw' D' U' Rw L2 Fw R2 F' B2 Bw Dw' F Lw2 Rw F' Bw2 B2 Uw' B' L D' Uw' Lw2 L2 R2 U2 R Lw Rw2 L' Bw U2 Lw Uw B2 U2 Fw2 D2 Lw2 L' Bw' Dw Uw2 R U' Dw' D' R Dw Uw2 F L2 Fw U' R'
A #4 Dw' B' R2 U' Uw R' Lw' Rw' Uw' L F' Bw Fw L' D' Dw' R' B' U2 Lw2 U' B Fw U L Dw2 Fw' U' B L' Uw2 R2 Uw D2 Lw Rw D' L2 D' Bw2 Lw D U' B' F' Rw' R' Fw B Rw2 Lw Bw F2 U2 D Dw B' Lw' Rw2 Uw
A #5 R F2 D Bw2 L Bw Fw' Lw' F Lw2 Rw U L Dw Fw2 D Dw' Bw' Fw' Dw2 Fw2 Rw2 Uw2 R Rw2 F2 D2 R' D' Fw' Rw2 U Lw U Dw B2 Rw' Dw2 L R' Fw' Uw2 D' L2 Rw' Dw' Rw2 Bw2 U' R Uw' Fw L Dw F2 D' Rw' Lw2 R D
A Ex#1 D2 B' D2 Fw Dw2 R D' B F R' D' B' Lw B' D2 Dw L D2 Bw2 Dw Uw Fw' Dw D U Bw Dw B' R2 F D2 Dw2 Fw L2 Bw' Rw2 Uw D R Bw2 Dw' R2 Bw2 D Lw2 F2 U Bw' U Lw' U Fw2 L B D2 Uw2 Lw B' Dw' F'
A Ex#2 U' L' Rw U Bw Fw Dw' R2 Fw2 B2 L' Bw2 R Bw2 D Uw2 Bw' Fw2 U Dw2 Rw2 U' Uw2 L' B2 Fw2 Uw' U2 B R' L' D2 Lw Fw' Dw2 Fw' U' L2 Dw' Uw Fw' Dw Bw2 Dw' U L2 R Bw' Uw2 Bw Rw' F' B2 Uw' Rw2 U' R2 Uw2 Rw Uw
B #1 Fw2 Lw' L' Uw2 L F' R' Uw Fw' B2 R2 Lw2 Dw2 R Dw L' U' Rw2 Dw' Lw2 F2 Rw D' Fw Bw D2 Uw' L' Uw Rw' B Fw2 Rw Dw' B2 R Rw Uw R2 Dw2 R' U2 Dw2 D2 Fw U' D2 R Bw Rw2 Lw R2 D2 B L' Bw2 Rw' D U2 Bw2
B #2 F2 U' Uw B U' Lw' R B' Lw2 Bw2 D Bw' Lw2 Rw Dw' Lw2 B Dw Lw2 Rw2 Dw2 Uw' B Dw Lw2 Fw U2 Lw Dw2 R U Bw L2 R D' Dw2 Fw2 D B Lw B Fw' Bw D2 R2 Lw' Fw' Uw2 D' L' Fw' R' Dw' Uw' B' Dw F' L2 Uw2 Lw
B #3 Lw2 Rw2 Uw Dw Fw U Uw' D2 Fw R' Uw U D' Lw' D2 B' L2 F2 U2 Uw2 Lw' Bw Fw' R2 B' Bw' R2 B' L Rw B2 U2 Uw Rw U' Lw Uw' L Bw' Uw' F2 Bw' L2 Bw Rw B D R' D2 Lw' B Dw' R' Fw2 Lw D U Fw L' Uw'
B #4 Lw2 Rw' D' B' Uw' B' D2 L2 Fw2 L Rw' Fw' R2 L U2 Fw2 Dw R' B D' Bw F' Fw2 Rw2 Bw Rw2 Dw' Rw2 Dw' Fw Bw' U' Bw2 Dw2 Rw2 U' Fw Uw Rw' L' R U' B' D U' R Lw' F R Dw' Bw Dw' Fw' B' F2 Bw' Lw U' F2 Fw'
B #5 D' L' Bw' L' Dw' Lw Dw2 U2 F2 B' Dw Bw Fw L2 B' R Uw Bw' Rw D2 Lw2 F2 U' Bw' U2 Bw' Rw' Fw' Uw' Rw' Bw' F2 D' Bw' Lw2 R2 U2 D' R B D Lw' Rw' U' R Fw D2 B2 Uw2 B U' Fw Bw2 Rw2 F D2 Dw' Rw2 Bw2 R
B Ex#1 U Uw B2 L' Bw Lw2 F Bw2 Fw' L2 Dw Fw Bw2 Dw2 B2 Lw' Bw2 Dw' R U2 Lw2 F' Bw R2 D2 Bw2 D' U F2 B2 U2 Lw F2 Rw R Uw Lw B D2 Dw2 F U2 Rw2 Uw2 F' Dw2 D Bw2 D Dw' L Rw Bw' D B' Fw' L2 Dw' D2 F
B Ex#2 Rw' B' Lw2 B2 Lw Fw2 Lw B' Uw Bw F Fw' R2 B Bw' D' Dw' Bw U2 D2 Bw2 L B' Rw' D Uw2 Dw' Lw' B' Dw R Rw Uw' L' Lw B' F2 R Rw2 Bw D Uw' F D' R2 Rw2 F L' R' U B' Lw Bw Fw Lw B2 D' B Dw Rw
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' Bw' F2 Uw' D U' Bw' Uw2 B' Lw2 F2 U' Fw' D' Rw2 L' Uw2 Fw' F L Fw' B Bw Dw F2 D2 Lw2 B2 Dw F2 U F' L2 D2 R' Fw' Rw2 R' Bw' F2 Fw Lw2 B' Dw' L B Dw' U2 F2 R2 D' F2 D2 Bw Dw' D2 Bw L2 Lw' Bw2
A #2 L2 Fw' U Dw2 D2 F' D Bw L' Bw' L2 Lw' Dw' D R Dw B' L2 Fw2 Lw' L' Uw' U2 B' R' Lw' L' U2 Uw D2 Bw' Dw' U2 B' Uw2 Bw' L2 F Bw Lw2 R2 Uw' U2 D Dw' Bw D' L2 B2 L2 Rw2 R2 Bw' F' Rw' Uw' R2 B' R Fw'
A #3 U B' Dw2 R2 Bw R Bw' L' B2 R2 U' Uw2 Dw' Lw B U Rw2 Bw2 B2 F2 Uw' Dw' Lw U Rw L F' U' R B2 R Fw2 Uw' L2 Uw Fw' R' Bw' U L2 U' Dw2 Rw' Lw2 Bw' L2 Rw2 Bw2 Lw2 D' U Lw' Bw2 L F Fw' U D Uw' R'
A #4 B L2 F2 Lw' Dw2 U2 R' Uw Lw' Bw' Rw2 R D L Uw2 F Rw L2 Lw' F L' B D2 B Dw B2 Fw2 D2 F' R2 B' Dw' U' R' L' B L2 Bw' L2 Lw2 U' R' L' U2 Rw2 Lw2 L2 R' U' Lw Uw' D L Rw R2 F Uw' Bw' R' L2
A #5 Uw Rw' R' Dw2 D2 Bw' L' Lw' Rw' U Bw2 Uw' U' R2 U' D2 Bw Uw' Lw2 R Fw' R Bw2 R2 Dw L Lw F' D2 Uw2 R F2 Fw B' L F Dw2 Rw2 R' Dw2 B2 Bw L2 Bw' D2 F' Dw F2 Lw Fw' Lw2 L2 R F' Rw' Fw2 Rw' D' Uw F
A Ex#1 R Bw2 Fw2 F Dw2 Fw2 F2 U' Dw Bw2 Rw Dw2 F Uw' U2 F' R Dw' Rw B2 D2 F' U2 L2 D' Dw' L Dw2 Fw2 D2 B' L D B2 Bw' D Dw2 Fw2 R' U Fw' U Uw Dw' Fw B F2 D' Dw' B' Lw2 Bw2 F' L2 Fw2 Rw' Uw2 Fw F2 L'
A Ex#2 Fw2 L Uw2 Bw2 L' U Bw2 Uw2 R2 Uw2 D' Bw Lw' Bw' B Lw Rw B D' Bw' R' Uw2 Bw' L Lw2 Uw' F Dw2 F' Lw F' Dw' B' Bw2 Uw Fw' Uw R' B R' U' R L2 B' R B' Uw' B U' R' Dw2 Rw' U' Bw Lw2 Uw' L' Bw2 Fw Rw'
B #1 F2 Fw' D2 R2 L2 Lw2 Rw2 F' Fw' Bw B' Lw' R' Fw' L' B' Fw' U2 Dw F' Lw L2 F' Lw' R' D Dw2 Bw R2 Bw B' D R2 B' Bw' F2 U' D' Uw R' U Rw R2 F' L' R2 B' Rw2 Uw D' F Lw2 Dw' Bw' B' D' R2 Dw2 Fw2 D
B #2 Dw' Uw R2 F' Lw' R2 B2 Dw' Uw2 D2 Rw R' Dw Uw R' Bw2 F' R2 Bw R' Rw2 D2 L2 Rw Uw F2 U' Dw2 L2 Lw2 B2 F Lw' Rw L2 F Dw' Bw F Uw U' Dw2 Lw' Bw' L2 F' B' D B2 L2 Rw2 F' Bw2 Dw' R' D2 U R2 D' U2
B #3 Uw2 Lw2 Dw' R F2 Bw' B2 R2 D' U' Fw2 F2 Bw B L Fw' L2 R2 Fw2 Lw D Dw2 Lw2 U Dw B Dw' R Uw Bw F Fw Rw2 Bw2 B2 R F Uw U2 Bw D2 L F2 U2 Lw2 Bw Uw' D' U' B2 Dw2 F2 Dw' Fw2 Lw' R Rw' Bw B' Rw2
B #4 Fw' Dw D F Lw2 Bw2 B Dw Bw2 D F' Dw2 F2 Uw2 Rw' B' D2 F' B2 U F' B U' R2 Lw2 Bw2 B2 Lw' U2 L' Uw R2 Dw L' R' Dw2 B' Fw' Lw U' Bw Lw2 R2 F B2 Rw2 R' Bw' R2 U F' B2 Dw' R' Uw2 U' Dw' F2 Uw R2
B #5 D2 Rw' D' R' Fw' Rw Fw B2 L' Bw' F' Fw Uw2 F2 Uw' L2 Dw' B Rw2 Dw2 D' F B Rw2 Bw' Lw2 L2 D' U Dw R' Rw2 F R Fw F2 Uw2 Bw' Uw' L2 U D2 Dw Uw2 L' Rw2 Dw2 Fw' Bw F R Dw2 D2 Fw' F2 Lw2 F2 B2 Uw' U'
B Ex#1 Rw D' B' Rw Lw2 U' D' Uw' B Bw2 F2 Uw B Fw2 L2 Uw L U B L2 Dw Fw U B2 U2 B' D' R D' F2 U2 Rw' F Uw2 F' D2 Uw2 L' Fw L' F U Fw R U' Dw D' F' R' Bw' Fw' Uw2 Dw Rw2 U Dw' R L' Dw' L2
B Ex#2 D' L2 R2 Rw' Bw' U' Lw' R B2 D2 U' F Bw' R' Rw' Lw' B L Rw' D2 Fw F' Lw' L2 D' F L Bw' D Rw' F2 D L Lw F2 Fw' R D2 R' U2 D2 R' F2 B Lw2 Rw2 Uw Rw Fw2 D R' L D2 R' Uw' Bw D R D2 U2
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R2 D B D2 L' D' R2 D2 R' U' B D2 R' F2 U2 F2 R2 U2 F2
A #2 F2 R L F L' U R' L U L' U2 D' F2 U R2 L2 D' R2 D
A #3 F R2 F' L2 F' L2 F' D2 F U' B2 L' B U L' U2 R2 B2 R D
A #4 D F B' R' B D F2 L D R' L2 F2 U' R2 D2 F2 R2 L2 D' B2
A #5 R2 L U2 D' R' D' L U B D2 F D2 B U2 B' U2 L2 F2 B'
A Ex#1 D2 F2 D2 R2 U2 B L2 R2 D' F U L2 D L F' U2 R2 B F'
A Ex#2 L U R' F' B2 R B' U F' D' R D2 F2 L' U2 L U2 F2 U2
B #1 R2 B' D2 B' D2 B2 R2 B R2 U B2 U2 R' F2 D' U' R' B'
B #2 U F2 R' B2 D2 F' R2 D B' D2 L U2 D B2 D2 R2 F2 R2 D' L2
B #3 D2 R' B2 R F2 R' U2 L2 D F L B' D' U F2 R' D2 U F2
B #4 L D2 L D2 L U2 R2 D2 R B' U B' D2 U' B F U' L2 D
B #5 L2 U2 B' R2 B' L2 U2 F' L2 D F' L U' L R B R' U' R F
B Ex#1 B2 U R2 F2 D L2 R2 B2 D' F2 R F' U R U B L' R D' F'
B Ex#2 R F L2 B' R U2 F R' U F2 D2 L2 B D2 B U2 L2 B U2
  3x3x3 One-Handed   Combined Second round
Group No. Scramble
A #1 L2 B2 D' R2 D2 F2 L2 B2 D' R2 F' R D2 R B' D B L' U
A #2 L2 F U R' D L' B2 L' F' D L2 U2 D2 L' D2 F2 D2 R' F2 R
A #3 D L2 D' B2 L2 B2 D R2 D B2 U' R' D F D L D' B D L'
A #4 R' B2 R' B2 U2 L2 B2 L2 R' B2 R' F' D L2 D' F2 L2 B U2 F' R'
A #5 L2 D' L2 U L' B L2 D' B U L' F2 B2 R D2 R U2 D2 R2 D2
A Ex#1 L2 B2 D2 R2 U B2 U L2 B' L R2 F' L R2 B R2 F L'
A Ex#2 L2 D2 R' B2 R F2 D2 R U2 B' L B2 U2 L B' U2 B' D' F U'
B #1 R2 D B2 F2 L2 R2 U' B2 R' U2 R U' L' F2 D L2 B' F'
B #2 L2 D F2 R2 D F2 D B2 U L' R B' D' F U' L' F U B2 U'
B #3 U2 B2 D2 R2 F' L2 B' F2 U' L' F' U' L' D' L2 U2 F D R'
B #4 B2 D2 L F2 L R' B2 D2 B L F U F R' U' L2 D2 B' U2
B #5 F2 L F' U' D' R L' D L' U2 B2 D2 L2 B' U2 L2 F2 R2 B' R2
B Ex#1 D2 B L2 D2 B R D' L D' B R2 F2 D R2 D2 R2 B2 D2 B2
B Ex#2 R U2 L' R D2 B2 F2 L2 B2 F' L2 D' L2 R U' L' F' D' B' L'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 D B' U' R' L' F' D L B2 R2 B U2 F U2 R2 U2 R2 L2 B
A #2 F R' L' B' R' L2 D R' U' F' D2 B2 R' B2 U2 R' L2 F2 L D2
A #3 D2 R' D2 R2 D2 R' U2 R' D2 B2 L' D' F2 D L' F' U L2 B2 D
A #4 F L2 F' U2 L2 U2 F' U2 L' F D' R U F' U R' D2 F' L
A #5 D' B2 F2 D L2 D2 B2 L2 U2 R2 U B U2 F L2 D L B2 L2 R D
A Ex#1 L D2 R D2 U2 R F2 L2 B' R2 F2 U' B' U2 R F' D2 R D2
A Ex#2 F2 R2 B2 D' F R2 U' L' U2 D2 L2 F R2 F U2 D2 B U2 B'
B #1 D B2 U L2 D2 U R2 F' U B' L B2 D' F2 R F' U' R' F2
B #2 U F2 D2 R2 F2 L2 D L' D F' D B2 D2 F' D2 R' D' B2
B #3 D2 R' D2 R B2 U2 F2 U2 R D R B' D2 U2 F' D L2 B L2
B #4 R2 D2 R2 F2 R2 D B2 D U B' U R' F L2 D L B F' D F'
B #5 F D' F2 U L' F' B' D2 R' F' R2 B2 D' F2 U R2 F2 U B2 D2
B Ex#1 U L2 D' F2 U' B R2 D2 B L' B2 R2 D' R U' R2 U2
B Ex#2 U2 L2 F2 U' F2 U2 R2 D' L2 U B' F2 R' F D L F U2 F R
  Rubik's Clock   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 UR3+ DR3- DL1- UL4- U3- R6+ D0+ L3+ ALL5- y2 U1+ R1- D4+ L1- ALL5+ DL
A #2 UR3+ DR1- DL6+ UL2- U5- R2+ D4+ L1+ ALL5+ y2 U2- R5- D3- L0+ ALL0+ UR UL
A #3 UR6+ DR2+ DL0+ UL1+ U2- R6+ D4+ L5- ALL5- y2 U2- R5- D1- L6+ ALL4+ UR
A #4 UR0+ DR1- DL2+ UL5- U2+ R2- D0+ L5- ALL6+ y2 U6+ R3+ D1- L1+ ALL6+ UR DR DL
A #5 UR3- DR2- DL3+ UL2+ U5- R0+ D0+ L3- ALL5- y2 U4+ R5+ D3- L6+ ALL1-
A Ex#1 UR2- DR3- DL5+ UL4+ U3- R2+ D2+ L5+ ALL3- y2 U2- R3- D2- L6+ ALL0+ DR UL
A Ex#2 UR6+ DR5- DL6+ UL0+ U5+ R6+ D6+ L3+ ALL5- y2 U2+ R3+ D0+ L5- ALL2- UR DR
B #1 UR4- DR0+ DL4- UL1- U6+ R2- D4+ L2- ALL5- y2 U1- R6+ D2+ L0+ ALL4+ DR DL
B #2 UR6+ DR2- DL0+ UL3+ U5- R1- D4- L5- ALL5- y2 U4+ R5+ D5- L3+ ALL1+ UR DR
B #3 UR1- DR5+ DL2- UL1+ U4- R2+ D1- L2- ALL5- y2 U5- R5- D2+ L4- ALL0+ UR DR DL
B #4 UR0+ DR1+ DL4- UL5- U2- R2+ D6+ L6+ ALL5+ y2 U4- R2- D0+ L5- ALL1+ UR DL
B #5 UR1+ DR1+ DL0+ UL4+ U5+ R5+ D1+ L5- ALL0+ y2 U1- R2+ D4- L1+ ALL2+ UR DR
B Ex#1 UR4+ DR4+ DL4- UL0+ U5+ R6+ D1+ L4+ ALL0+ y2 U3- R1- D6+ L5- ALL4- UL
B Ex#2 UR5+ DR1+ DL3+ UL5- U2+ R1- D4- L5- ALL1+ y2 U5+ R1+ D2- L1- ALL1- UL
  Megaminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U'
A #2 R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U'
A #3 R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U
A #4 R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U'
A #5 R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U
A Ex#1 R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- U'
A Ex#2 R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U
B #1 R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U'
B #2 R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
B #3 R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U
B #4 R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U
B #5 R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U'
B Ex#1 R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U
B Ex#2 R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U
  Megaminx   Second round
Group No. Scramble
A #1 R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U'
A #2 R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ U
A #3 R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U
A #4 R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U'
A #5 R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
A Ex#1 R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U'
A Ex#2 R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U'
B #1 R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U'
B #2 R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U'
B #3 R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U
B #4 R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U'
B #5 R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U
B Ex#1 R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U
B Ex#2 R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U'
  Megaminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
A #2 R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U'
A #3 R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U
A #4 R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U'
A #5 R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U
A Ex#1 R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U
A Ex#2 R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U'
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 R' B L' U' R' B U B' L' U R' u' r'
A #2 R U' R B L B' L' U' R B' R u' l'
A #3 R' L R' B R' L' U B U' B' R' u l r' b
A #4 R U L U L' B R B' U' R' U u' r
A #5 L' B L' U L' B R' U R L U u' l r
A Ex#1 L' B R' U R L' U R U R' U' u' l r
A Ex#2 R U' R U R L R U L' B L' r b
B #1 U R U' B' R U B' L U' L R' u' l r' b'
B #2 L B' U' L' B' L R' U B' U' L' l b
B #3 U B' R L' R B U' L R' L R' u' l' r b'
B #4 L B L' R L R U' B R' B R u l' b
B #5 L' B' U' L R B' U L U' B U u r b'
B Ex#1 U' L' B' R' U R U' B L' B' U' u r' b'
B Ex#2 R L U B' R U L R' B R L u b'
C #1 L B' L' R' L B L R U' L U u l r' b'
C #2 R' U' R' B L' B' R' L B U' B u l' b'
C #3 B' R' B' R U' B R U B L' R' u l' r' b'
C #4 B' U' R B' L' B' R L R L' R
C #5 R' B R B R' U B L R U' B' u l r
C Ex#1 U' R U' L R L U R L U L u l' r b
C Ex#2 U L B L' U R' B L B' U' B' r' b'
  Pyraminx   Second round
Group No. Scramble
A #1 U B' U' R L B L U' R' U' R u' r
A #2 B' U' L R' B R' B' U' B L' R' u' l b
A #3 U L R L B' L U L R B R' u' l r'
A #4 B' L B' R' L' B L' R L' B' U u' r b'
A #5 U' R B R U' R B' U B' U B' u l
A Ex#1 B U' B L' U R B' U L U' R' u' l r b
A Ex#2 R U B' R' L B U B' U' B' R u l r' b
B #1 L' R B' U' L B' R U B' L' U u' l
B #2 B U' R' U' L R' U R L' R B' u r b'
B #3 B' U L' B' U' B L' B L' B' L' u r' b
B #4 B R U' R B L R B U B' R u l' r' b'
B #5 L R L' R B L' U' R L' B L' u l r b'
B Ex#1 L B U' B R L' R U B L R' u r' b'
B Ex#2 L B L B U B R L' R U' B u l' b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' L' R L B' U' R L' U R' u' l' r
A #2 B U' B' R' B R' B' L U' B' U' u' l b'
A #3 B U' L B' L U' L B' U' B' R' u l b
A #4 U' B' R L' U L' B' L B' L' U' r b'
A #5 U L R' U B L R B' U' B' R b
A Ex#1 R' L R U L' U' B' L R' L U' u l b
A Ex#2 R U' R' L' U' L R' L B' R U u r' b'
Adam Chodyniecki    Poland
Adam Chodyniecki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.82   9.43   12.52 9.15 9.20 8.82 9.94
Second round 7 8.25   10.14   11.43 10.67 15.15 8.25 8.31
First round 5 8.06   9.30   9.36 8.96 10.59 9.58 8.06
4x4x4 Cube Combined Second round 19 51.91   59.59   59.52 51.91 1:01.13 58.13 1:12.01
Combined First round 16 49.86   58.62   1:01.09 49.86 1:01.78 57.72 57.06
Pyraminx Final 3 4.40   5.49   5.63 4.40 7.00 6.22 4.61
Second round 2 3.67   4.35   4.11 3.76 5.18 8.03 3.67
First round 3 2.93   4.38   5.02 4.94 4.05 2.93 4.14
Adam Hlavín    Czech Republic
Adam Hlavín
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 15.12   18.52   22.85 17.66 15.12 20.31 17.59
First round 44 18.90   20.23   19.96 18.90 21.75 20.75 19.97
4x4x4 Cube Combined Second round 32 1:13.18     1:13.18 1:17.18
Combined First round 32 1:10.11     1:15.25 1:10.11
5x5x5 Cube Second round 22 1:52.21   2:01.90   2:16.44 2:01.95 2:09.88 1:52.21 1:53.88
Combined First round 22 2:02.38     2:20.91 2:02.38
Megaminx Second round 13 1:43.84   1:51.55   1:53.55 2:20.90 1:53.75 1:43.84 1:47.36
Combined First round 12 1:32.41   1:46.90   1:37.49 1:32.41 1:50.91 1:54.63 1:52.29
Pyraminx Second round 25 6.13   10.91   12.96 9.56 10.22 13.38 6.13
First round 25 9.41   11.78   13.66 9.41 12.58 9.90 12.85
Adam Jašek    Czech Republic
Adam Jašek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 61 24.28   26.38   30.71 24.28 25.18 26.36 27.60
First round 62 24.15   26.56   26.08 45.30 26.95 24.15 26.65
4x4x4 Cube Combined First round 46 1:48.50     1:55.69 1:48.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 1:23.15     1:43.08 1:23.15
Pyraminx First round 54 12.03   20.30   20.08 12.03 20.15 23.28 20.66
Alena Kmeťová    Czech Republic
Alena Kmeťová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 24.96   28.55   24.96 25.39 37.28 29.98 30.28
4x4x4 Cube Combined First round 53 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined First round 36 3:55.81     3:55.81 DNF
Pyraminx Second round 38 13.61   17.29   13.88 13.61 21.46 DNF 16.54
First round 40 11.16   16.63   14.14 11.16 20.90 21.75 14.86
Alex Kakáč    Czech Republic
Alex Kakáč
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.01   13.58   14.00 11.01 15.77 14.83 11.90
First round 14 12.14   12.73   13.71 12.14 16.64 12.30 12.18
4x4x4 Cube Combined Second round 26 54.02   1:08.90   1:01.21 1:08.90 1:16.59 54.02 1:20.04
Combined First round 25 1:02.44   1:10.06   1:02.44 1:11.56 1:12.60 1:06.03 1:18.16
5x5x5 Cube Second round 20 1:42.91   1:55.62   2:16.73 1:42.91 1:51.65 1:52.46 2:02.75
Combined First round 17 1:45.80   1:52.41   1:47.45 2:03.11 1:56.36 1:53.41 1:45.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 1:01.48     1:03.55 1:01.48
Pyraminx Second round 15 7.31   8.77   8.43 7.31 7.61 11.84 10.26
First round 17 9.50   10.22   9.50 10.24 11.06 9.88 10.53
Antonín Rous    Czech Republic
Antonín Rous
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 12.41   14.48   16.28 13.83 16.03 12.41 13.58
First round 30 14.18   16.72   15.14 16.39 18.62 14.18 18.86
Arseniy Kuprin    Russia
Arseniy Kuprin
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 10 1:15.48   1:18.88   1:25.16 1:15.48 1:20.46 1:15.72 1:20.47
Second round 9 1:21.02   1:25.36   1:25.41 1:21.58 1:21.02 1:29.08 1:29.91
Combined First round 8 1:18.75   1:26.09   1:18.75 1:31.84 1:27.01 1:20.84 1:30.41
3x3x3 One-Handed Combined Second round 23 27.02   40.88   52.25 27.02 47.39 45.13 30.12
Combined First round 24 33.28   40.37   34.66 33.28 DNF 48.65 37.80
Rubik's Clock Combined Final 8 14.08   17.07   17.02 14.08 18.88 15.31 20.91
Megaminx Combined First round 23 3:34.17     DNF 3:34.17
Damian Wałoszek    Czech Republic
Damian Wałoszek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 17.65   19.42   21.52 17.65 29.46 17.91 18.84
First round 43 16.34   19.91   16.34 20.93 22.37 27.56 16.44
4x4x4 Cube Combined Second round 28 1:03.78   1:11.78   1:03.78 1:11.18 1:24.04 1:09.15 1:15.02
Combined First round 39 1:20.83     1:47.66 1:20.83
Pyraminx Second round 36 11.69   16.35   11.69 17.70 DNF 13.93 17.43
First round 37 11.92   16.02   19.16 15.88 13.03 21.21 11.92
Daniel Doleček    Czech Republic
Daniel Doleček
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 51 19.59   22.93   21.65 23.93 23.21 34.94 19.59
First round 58 19.16   25.77   27.78 19.16 26.94 22.59 29.36
Daniel Doležal    Czech Republic
Daniel Doležal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 45.08   53.39   1:01.38 55.22 58.84 45.08 46.11
Pyraminx First round 45 11.00   17.24   DNF 11.00 12.81 17.94 20.97
Daniel Kobolka    Czech Republic
Daniel Kobolka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 18.08   21.16   21.15 23.18 18.08 19.14 23.47
First round 45 18.32   20.51   23.63 18.32 20.12 20.41 21.00
4x4x4 Cube Combined Second round 30 1:10.57     1:10.57 1:23.36
Combined First round 24 1:01.46   1:09.02   1:38.56 1:08.77 1:15.30 1:01.46 1:03.00
Pyraminx Second round 40 15.52   20.80   16.80 15.52 18.75 26.84 33.53
First round 34 12.58   15.16   12.86 20.01 13.25 19.36 12.58
David Edwards    Czech Republic
David Edwards
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 16.03   18.43   20.61 16.03 20.98 17.50 17.18
First round 33 14.59   17.02   15.65 17.15 21.94 14.59 18.25
4x4x4 Cube Combined Second round 38 1:32.73     1:33.31 1:32.73
Combined First round 37 1:19.52     1:19.52 1:48.22
3x3x3 One-Handed Final 15 25.97   32.13   31.52 36.56 55.43 25.97 28.31
Combined Second round 16 24.30   30.95   25.66 31.86 24.30 49.43 35.33
Combined First round 16 30.33   32.50   30.33 31.75 39.52 34.13 31.63
Megaminx Second round 17 2:09.47   2:20.68   DNF 2:10.02 2:09.47 2:23.13 2:28.89
Combined First round 15 2:03.43     2:03.43 2:18.03
Pyraminx Second round 31 8.51   13.47   15.37 19.15 9.90 15.15 8.51
First round 26 10.25   11.81   10.88 11.61 20.20 12.93 10.25
David Mirgus    Czech Republic
David Mirgus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 59 17.35   26.25   26.91 DNF 17.35 32.13 19.72
First round 63 24.82   26.78   28.51 27.72 27.45 25.18 24.82
4x4x4 Cube Combined Second round 37 1:29.34     1:45.06 1:29.34
Combined First round 36 1:17.58     1:17.58 1:52.95
5x5x5 Cube Combined First round 28 2:35.80     2:44.26 2:35.80
Pyraminx Second round 22 8.52   10.60   10.81 10.13 10.91 10.86 8.52
First round 31 11.52   14.35   11.52 15.28 12.46 15.30 17.00
David Vychodil    Czech Republic
David Vychodil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 30.31   35.49   30.47 34.26 41.75 30.31 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 48 2:10.23     2:10.23 2:49.22
Pyraminx First round 47 9.48   17.71   20.11 9.48 13.43 19.58 22.35
Emma Beranová    Czech Republic
Emma Beranová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 33.30   36.64   36.80 38.56 33.30 45.22 34.56
Filip Horňák    Czech Republic
Filip Horňák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 13.97   15.74   15.44 15.46 16.33 13.97 16.77
First round 21 13.30   13.82   13.36 13.30 15.61 13.57 14.52
4x4x4 Cube Combined Second round 16 52.40   55.20   59.68 56.53 55.81 52.40 53.27
Combined First round 18 52.91   59.62   1:00.70 55.47 1:02.69 1:03.77 52.91
Filip Konček    Czech Republic
Filip Konček
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.60   14.30   13.79 15.04 14.38 12.60 14.72
First round 25 12.84   15.03   14.68 14.15 17.56 12.84 16.25
3x3x3 One-Handed Final 13 26.79   31.10   26.79 37.02 27.86 29.91 35.52
Combined Second round 18 29.65   34.78   36.38 29.65 35.08 32.88 36.61
Combined First round 20 33.17   35.30   35.71 35.43 40.49 34.77 33.17
Pyraminx Second round 29 8.09   12.07   9.47 11.79 14.96 8.09 18.77
First round 22 7.38   11.35   7.38 13.38 10.79 11.46 11.80
František Socha    Czech Republic
František Socha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.13   13.93   14.18 12.37 12.13 15.24 15.53
First round 16 11.43   13.23   12.62 12.59 14.64 11.43 14.48
4x4x4 Cube Combined Second round 13 42.74   49.11   48.63 42.74 50.18 48.52 53.80
Combined First round 9 42.93   47.37   42.93 44.99 46.87 50.26 51.21
5x5x5 Cube Second round 19 1:43.30   1:55.48   1:55.86 1:43.30 1:56.29 1:54.29 1:58.43
Combined First round 19 1:48.65   1:55.63   DNF 1:48.65 1:49.07 1:53.21 2:04.61
3x3x3 One-Handed Combined Second round 26 39.19   43.51   39.19 41.94 48.25 40.35 49.75
Combined First round 22 35.52   38.61   39.68 36.90 35.52 39.25 40.83
Megaminx Combined First round 21 3:16.00     3:16.00 3:46.18
Pyraminx Second round 16 4.97   9.01   13.85 9.53 8.67 8.83 4.97
First round 15 6.38   9.13   10.97 11.35 9.37 7.06 6.38
Jakub Černý    Czech Republic
Jakub Černý
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 15.50   21.27   23.06 DNF 25.03 15.50 15.71
First round 26 12.21   16.17   12.21 17.71 17.34 15.41 15.76
4x4x4 Cube Combined Second round 22 58.78   1:03.89   1:01.66 1:06.41 1:07.84 58.78 1:03.61
Combined First round 23 54.47   1:05.10   1:36.98 1:04.33 54.47 1:02.43 1:08.54
5x5x5 Cube Final 17 1:51.61   1:58.61   1:54.28 1:51.61 1:53.79 2:07.75 2:10.95
Second round 14 1:35.27   1:49.26   1:55.47 1:35.27 1:52.21 1:40.11 1:59.41
Combined First round 18 1:45.73   1:54.04   1:57.55 1:57.25 2:07.97 1:45.73 1:47.31
3x3x3 One-Handed Combined Second round 19 33.09   36.38   42.46 38.23 33.09 37.31 33.61
Combined First round 25 29.21   40.67   41.92 1:08.43 34.33 29.21 45.75
Megaminx Combined First round 20 2:58.11     2:58.11 3:13.75
Pyraminx Second round 19 7.31   9.79   7.31 9.51 12.57 10.14 9.72
First round 24 9.72   11.64   13.97 10.00 9.72 10.96 DNF
Jakub Drobný    Slovakia
Jakub Drobný
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 9.51   11.06   11.48 9.51 12.03 9.66 12.15
Second round 4 7.55   9.76   10.30 9.59 9.40 7.55 11.71
First round 6 8.94   9.38   10.08 9.14 8.94 9.82 9.18
4x4x4 Cube Final 6 36.22   39.97   38.85 36.22 45.67 43.30 37.75
Combined Second round 4 31.39   37.52   38.91 32.90 31.39 40.83 40.74
Combined First round 4 32.06   35.38   35.75 32.06 37.30 35.02 35.38
5x5x5 Cube Final 5 1:09.08   1:12.41   1:10.76 1:09.08 1:13.22 1:20.32 1:13.24
Second round 5 1:04.61   1:11.03   1:17.50 1:04.61 1:07.68 1:10.77 1:14.65
Combined First round 5 1:02.12   1:11.77   1:02.12 1:04.22 1:27.05 1:27.26 1:04.05
3x3x3 One-Handed Final 7 16.54   20.83   21.15 30.01 16.54 21.18 20.15
Combined Second round 7 17.16   18.69   21.18 18.37 18.50 17.16 19.19
Combined First round 6 18.79   19.36   21.53 19.72 19.33 19.03 18.79
Rubik's Clock Combined Final 3 11.09   11.58   11.24 11.94 DNF 11.55 11.09
Megaminx Final 1 44.67   51.18   44.67 54.25 49.58 59.23 49.72
Second round 1 51.06   52.00   51.18 52.36 52.47 51.06 54.42
Combined First round 2 46.94   50.88   53.02 46.94 51.08 51.60 49.97
Pyraminx Final 12 3.10   DNF   3.10 3.49 DNF DNF 4.02
Second round 1 2.33   3.00   2.33 7.32 3.33 3.27 2.41
First round 1 2.32   3.21   2.85 4.06 3.06 3.71 2.32
Jakub Hájek    Czech Republic
Jakub Hájek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 17.42   22.63   44.49 19.36 23.36 17.42 25.16
First round 52 18.16   23.01   23.41 19.81 DNF 18.16 25.82
Pyraminx Second round 27 8.37   11.23   8.54 15.22 14.40 10.75 8.37
First round 29 8.94   14.02   21.52 11.44 18.52 8.94 12.11
Jan Graffe    Czech Republic
Jan Graffe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 16.83   19.68   20.25 20.78 16.83 18.00 22.34
First round 41 17.83   19.59   17.83 20.41 21.27 17.89 20.46
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 54.69     1:11.28 54.69
Jan Klusáček    Czech Republic
Jan Klusáček
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 32.35   39.20   35.08 46.75 53.56 32.35 35.76
Jan Kret    Czech Republic
Jan Kret
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 15.95   16.70   15.95 17.44 16.64 17.69 16.02
First round 36 14.86   17.75   16.19 17.77 21.08 19.28 14.86
4x4x4 Cube Combined Second round 40 1:45.37     1:45.37 2:18.16
Combined First round 40 1:31.05     1:57.08 1:31.05
Pyraminx First round 50 14.15   18.97   38.01 21.72 19.52 15.68 14.15
Jan Křížka    Czech Republic
Jan Křížka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 33.65   35.26   40.58 33.65 33.78 37.43 34.58
4x4x4 Cube Combined First round 44 1:44.22     2:11.80 1:44.22
5x5x5 Cube Combined First round 32 2:57.63     3:32.52 2:57.63
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 1:04.21     1:20.53 1:04.21
Rubik's Clock Combined Final 4 11.72   13.10   12.22 15.31 11.72 14.38 12.69
Pyraminx Second round 37 9.12   17.05   28.56 11.86 26.13 9.12 13.15
First round 30 6.23   14.19   10.15 26.70 14.49 17.94 6.23
Jan Maršálek    Czech Republic
Jan Maršálek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 57 22.35   24.59   24.18 22.35 26.63 22.97 26.93
First round 60 22.30   26.11   22.30 31.44 24.11 28.33 25.90
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 53.88     53.88 1:21.27
Pyraminx First round 55 15.66   20.99   25.00 15.66 25.16 19.21 18.75
Jan Riedl    Czech Republic
Jan Riedl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 10.83   12.65   12.25 14.30 17.93 11.40 10.83
First round 13 11.16   12.40   11.86 13.50 16.75 11.84 11.16
4x4x4 Cube Combined Second round 18 56.27   57.24   1:11.13 56.27 56.55 58.86 56.31
Combined First round 21 55.69   1:02.47   57.80 1:06.28 55.69 1:07.52 1:03.33
5x5x5 Cube Second round 25 2:02.57   2:24.01   2:10.84 2:02.57 2:55.39 2:29.55 2:31.65
Combined First round 25 2:11.75     2:13.59 2:11.75
3x3x3 One-Handed Combined Second round 20 32.46   36.72   43.50 40.48 35.34 34.34 32.46
Combined First round 18 27.31   33.69   27.31 43.56 33.31 32.18 35.58
Rubik's Clock Combined Final 7 13.87   16.33   DNF 18.07 15.81 13.87 15.11
Pyraminx Final 2 3.75   4.99   3.75 6.22 5.72 4.77 4.47
Second round 5 3.43   4.68   3.43 3.69 4.41 8.98 5.94
First round 4 3.18   4.47   4.94 4.50 3.97 12.63 3.18
Jan Schoř    Czech Republic
Jan Schoř
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 16.52   20.13   19.64 19.85 16.52 20.91 24.97
First round 42 17.70   19.63   22.22 20.25 18.77 17.70 19.87
3x3x3 One-Handed Combined Second round 21 29.56   39.35   45.44 29.56 32.72 39.88 DNF
Combined First round 26 38.82   43.69   45.44 42.00 43.64 1:26.57 38.82
Pyraminx Second round 24 10.10   10.84   10.33 10.10 16.74 10.36 11.83
First round 39 11.29   16.43   17.61 13.44 11.29 18.40 18.25
Jan Vepřek    Czech Republic
Jan Vepřek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 29.86   33.12   29.86 33.04 33.86 32.47 38.98
Pyraminx First round 41 11.76   16.73   11.76 21.27 17.15 17.36 15.67
Jindřich Halabala    Czech Republic
Jindřich Halabala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 17.16   19.97   26.81 18.55 21.57 17.16 19.80
First round 37 16.16   18.10   19.06 20.73 18.74 16.49 16.16
4x4x4 Cube Combined Second round 21 1:00.26   1:03.69   1:00.26 1:08.02 1:00.71 1:02.34 DNF
Combined First round 17 52.73   58.94   57.08 52.73 55.80 1:03.95 1:06.05
5x5x5 Cube Second round 24 1:55.17   2:11.67   2:20.97 2:07.44 1:55.17 2:10.02 2:17.56
Combined First round 24 2:10.13     2:15.80 2:10.13
3x3x3 One-Handed Combined Second round 22 38.52   39.95   39.13 42.06 38.52 41.18 39.53
Combined First round 15 30.66   32.20   30.94 39.28 31.31 34.34 30.66
Rubik's Clock Combined Final 1 8.81   9.96   8.96 8.81 10.24 11.96 10.69
Megaminx Second round 14 1:52.61   1:54.56   1:55.40 1:54.90 1:53.38 2:12.41 1:52.61
Combined First round 13 1:44.83   1:55.27   1:44.83 1:53.93 1:55.46 1:56.42 1:59.13
Pyraminx Second round 18 6.13   9.37   6.13 10.28 9.67 9.53 8.92
First round 10 5.61   6.94   8.15 9.69 6.15 5.61 6.52
Jonáš Mach    Czech Republic
Jonáš Mach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 32.92   37.17   37.03 32.92 35.68 38.79 39.08
Josef Blažek    Czech Republic
Josef Blažek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 20.95   33.00   20.95 27.76 44.55 26.68 DNF
4x4x4 Cube Combined Second round 29 1:08.91   1:14.91   1:08.91 1:34.22 1:09.99 1:13.50 1:21.23
Combined First round 30 1:07.96   1:17.49   DNF 1:07.96 1:15.56 1:13.41 1:23.50
Kateřina Chlupová    Czech Republic
Kateřina Chlupová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 60 23.69   26.32   32.94 27.98 26.92 23.69 24.07
First round 61 20.55   26.40   20.55 24.34 29.33 25.53 31.65
Pyraminx Second round 35 10.52   15.78   10.52 28.96 13.44 20.86 13.04
First round 33 13.55   14.94   16.18 47.44 13.55 13.76 14.88
Klára Žeravská    Czech Republic
Klára Žeravská
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 54.19   58.00   56.72 1:00.47 54.19 1:28.40 56.80
4x4x4 Cube Combined First round 51 2:38.79     2:38.79 DNF
Kristýna Vaštová    Czech Republic
Kristýna Vaštová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.97   13.26   18.97 12.51 12.60 14.68 11.97
First round 22 12.65   14.11   14.46 13.82 12.65 14.05 15.53
4x4x4 Cube Combined Second round 33 1:18.52     1:24.09 1:18.52
Combined First round 27 1:06.07   1:12.39   1:16.66 1:06.07 1:27.43 1:10.72 1:09.80
5x5x5 Cube Combined First round 30 2:44.28     3:50.53 2:44.28
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 38.89   44.55   43.03 38.89 59.55 46.25 44.37
Rubik's Clock Combined Final 12 30.95     DNF 30.95
Pyraminx First round 56 10.16   22.57   12.15 16.21 39.36 10.16 DNF
Linus Frész    Germany
Linus Frész
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 13.77   14.71   14.77 16.00 14.28 15.09 13.77
First round 17 9.86   13.48   13.84 9.86 13.70 13.96 12.89
4x4x4 Cube Final 11 52.80   56.85   1:00.37 55.66 57.84 52.80 57.06
Combined Second round 11 41.12   48.07   50.41 44.28 50.78 41.12 49.52
Combined First round 13 54.56   57.65   54.56 56.71 55.80 1:08.56 1:00.43
5x5x5 Cube Final 11 1:22.96   1:27.43   1:25.15 1:30.77 1:26.36 1:22.96 1:35.21
Second round 10 1:20.02   1:29.47   1:34.52 1:34.64 1:28.71 1:25.18 1:20.02
Combined First round 9 1:18.55   1:27.38   1:21.74 1:29.39 1:36.19 1:18.55 1:31.00
3x3x3 One-Handed Final 11 20.81   23.63   23.65 28.19 23.06 20.81 24.18
Combined Second round 14 21.44   28.77   26.68 21.44 29.84 29.78 30.30
Combined First round 12 23.80   31.06   DNF 24.82 23.80 33.74 34.63
Megaminx Final 5 57.83   1:03.19   57.83 1:06.97 58.46 1:05.96 1:05.15
Second round 5 59.55   1:13.32   1:24.07 59.55 1:22.45 1:04.94 1:12.56
Combined First round 6 1:09.28   1:14.46   1:23.71 1:18.68 1:09.28 1:09.94 1:14.77
Pyraminx Final 10 6.68   9.09   10.19 6.68 8.55 8.53 15.98
Second round 10 5.78   7.13   6.56 6.94 7.88 8.77 5.78
First round 14 6.31   8.63   11.29 7.10 6.31 7.49 DNF
Lukáš Majer    Czech Republic
Lukáš Majer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 12.86   14.93   16.06 12.86 16.69 13.61 15.11
First round 32 14.97   16.81   18.93 15.61 14.97 19.34 15.90
4x4x4 Cube Combined Second round 36 1:25.25     1:25.25 1:26.07
Combined First round 38 1:19.83     1:32.46 1:19.83
Pyraminx Second round 21 8.96   10.47   10.97 10.63 11.72 9.80 8.96
First round 35 9.59   15.76   26.00 16.68 15.90 14.71 9.59
Lukáš Osúch    Slovakia
Lukáš Osúch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 27.25   28.50   28.25 29.34 42.05 27.91 27.25
Pyraminx Second round 34 13.24   15.24   24.08 16.22 14.40 15.09 13.24
First round 38 14.22   16.25   15.52 15.72 17.52 18.94 14.22
Marek Majerik    Slovakia
Marek Majerik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.26   8.68   9.00 8.26 8.80 8.30 8.95
Second round 2 7.38   8.44   7.38 9.40 8.73 8.41 8.19
First round 3 8.44   8.86   9.02 9.21 9.11 8.44 8.45
4x4x4 Cube Final 2 30.03   33.33   37.25 35.75 30.03 31.20 33.03
Combined Second round 2 31.50   33.28   31.50 34.35 36.03 32.81 32.69
Combined First round 2 32.16   33.96   32.56 32.16 32.17 38.93 37.16
5x5x5 Cube Final 3 57.97   1:01.81   59.57 1:02.85 1:03.02 1:03.84 57.97
Second round 2 57.05   1:02.14   1:02.53 1:13.40 57.05 1:02.58 1:01.31
Combined First round 3 1:02.03   1:09.46   1:16.06 1:05.41 1:06.91 1:02.03 DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 18.72   20.26   20.55 21.28 18.94 26.52 18.72
Combined Second round 5 17.27   18.32   19.72 19.60 17.27 17.88 17.47
Combined First round 9 15.84   22.88   24.31 20.77 23.56 15.84 25.65
Rubik's Clock Combined Final 9 16.80   18.85   18.08 17.09 21.37 16.80 22.91
Megaminx Final 7 1:12.06   1:16.84   1:19.61 1:12.06 1:17.59 1:22.72 1:13.33
Second round 8 1:18.84   1:23.13   1:25.63 1:19.50 1:18.84 1:33.65 1:24.27
Combined First round 8 1:17.44   1:21.53   1:24.90 1:18.52 1:45.41 1:21.18 1:17.44
Pyraminx Second round 13 5.72   7.82   5.80 11.81 5.72 7.49 10.16
First round 12 5.67   7.37   8.17 10.02 6.84 5.67 7.10
Matěj Grohmann    Czech Republic
Matěj Grohmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.71   8.15   8.04 8.38 8.92 8.04 7.71
Second round 1 7.18   8.17   9.45 7.18 7.89 8.05 8.58
First round 1 7.85   8.55   9.06 8.36 8.96 8.34 7.85
4x4x4 Cube Final 1 28.91   30.97   35.38 29.98 31.91 28.91 31.01
Combined Second round 1 27.09   30.72   31.58 29.97 32.92 30.61 27.09
Combined First round 1 29.99   32.76   31.32 32.63 34.33 29.99 36.76
5x5x5 Cube Final 1 51.15   57.94   57.36 DNF 54.18 1:02.27 51.15
Second round 1 51.73   58.45   1:00.30 51.73 1:01.02 54.04 1:03.22
Combined First round 1 53.77   59.15   1:04.42 53.77 1:09.16 55.63 57.41
3x3x3 One-Handed Final 1 13.36   14.67   15.53 14.81 13.36 13.68 15.53
Combined Second round 1 12.52   13.98   15.55 14.38 13.03 12.52 14.52
Combined First round 1 11.50   13.81   15.99 12.57 15.08 11.50 13.77
Megaminx Final 3 53.46   55.70   53.46 58.27 55.04 57.11 54.94
Second round 3 43.55   NR 56.36   50.71 57.97 43.55 1:00.41 1:06.31
Combined First round 3 51.59   54.88   53.19 51.59 56.63 55.72 55.74
Pyraminx Final 4 4.79   5.97   6.02 6.86 5.43 6.47 4.79
Second round 3 3.69   4.58   4.25 3.69 5.20 5.84 4.28
First round 5 3.26   5.70   6.22 6.36 3.26 8.95 4.51
Matěj Kubašta    Czech Republic
Matěj Kubašta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 14.81   17.99   19.72 17.16 17.87 14.81 18.95
First round 31 15.80   16.74   15.80 17.53 18.22 16.50 16.18
Pyraminx Second round 26 8.89   11.10   12.24 8.89 14.11 10.88 10.19
First round 18 7.55   10.69   9.66 11.16 11.25 7.55 18.01
Matěj Mach    Czech Republic
Matěj Mach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 55 18.94   24.08   18.94 27.26 18.95 39.19 26.02
First round 57 19.71   25.69   23.91 30.00 19.71 23.15 DNF
Matěj Mužátko    Czech Republic
Matěj Mužátko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 10.95   12.18   11.18 10.95 12.43 13.20 12.92
Second round 10 9.81   11.56   12.48 11.88 15.46 9.81 10.31
First round 8 8.93   10.64   8.93 10.57 11.88 12.59 9.46
4x4x4 Cube Final 9 42.91   46.31   45.82 45.93 48.50 47.19 42.91
Combined Second round 12 43.41   48.32   51.70 46.27 47.66 51.04 43.41
Combined First round 14 51.77   58.28   51.77 DNF 59.44 54.68 1:00.73
5x5x5 Cube Final 14 1:32.56   1:42.75   1:32.56 1:47.80 1:55.02 1:38.84 1:41.62
Second round 13 1:28.77   1:37.02   1:37.92 1:38.81 1:34.33 1:28.77 1:39.27
Combined First round 16 1:27.63   1:52.39   1:55.77 2:07.54 1:40.22 1:27.63 2:01.19
3x3x3 One-Handed Final 12 20.53   27.55   31.67 24.25 20.53 26.72 33.75
Combined Second round 10 22.78   25.61   24.46 27.71 22.78 29.53 24.65
Combined First round 10 21.06   24.77   32.04 21.06 25.56 24.03 24.71
Rubik's Clock Combined Final 5 12.59   14.61   DNF 13.20 12.59 15.95 14.67
Pyraminx Second round 28 9.74   11.26   10.61 15.44 10.30 9.74 12.86
First round 23 9.14   11.59   13.32 10.80 14.75 10.64 9.14
Matúš Dilung    Slovakia
Matúš Dilung
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 58 23.31   25.89   24.40 28.51 26.71 23.31 26.57
First round 55 21.30   24.51   28.03 22.88 22.63 21.30 28.36
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 52.15     52.15 1:31.40
Pyraminx Second round 30 9.44   12.98   15.23 11.91 9.44 18.43 11.80
First round 20 8.27   11.19   8.71 14.16 13.20 8.27 11.67
Matyáš Frossard    Czech Republic
Matyáš Frossard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 16.96   17.66   18.03 20.06 17.54 16.96 17.40
First round 49 18.63   21.84   18.63 20.84 23.06 21.63 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 47 1:49.15     DNF 1:49.15
Matyáš Urbánek    Czech Republic
Matyáš Urbánek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 28.23   34.08   35.69 35.19 31.36 28.23 59.13
4x4x4 Cube Combined First round 52 3:24.16     3:24.16 DNF
Maxim Augusta    Czech Republic
Maxim Augusta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 17.19   19.10   21.80 17.19 19.30 18.77 19.22
First round 28 14.71   16.55   15.74 16.61 19.83 17.29 14.71
4x4x4 Cube Combined Second round 25 56.91   1:07.56   1:07.30 1:00.90 56.91 1:15.25 1:14.48
Combined First round 34 1:11.44     1:29.90 1:11.44
5x5x5 Cube Combined First round 33 3:09.19     3:13.88 3:09.19
Pyraminx First round 44 9.76   17.05   9.76 20.83 10.56 31.05 19.77
Michal Himer    Czech Republic
Michal Himer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 16.50   20.15   22.18 19.91 16.50 23.00 18.36
First round 35 15.42   17.52   17.77 15.96 18.82 28.09 15.42
Milan Hradil    Czech Republic
Milan Hradil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.69   14.88   15.44 14.31 14.90 13.69 DNF
First round 12 10.91   12.23   13.26 12.34 13.16 10.91 11.18
4x4x4 Cube Combined Second round 23 1:03.05   1:06.15   1:03.91 1:08.15 1:19.15 1:06.40 1:03.05
Combined First round 28 57.80   1:13.42   57.80 1:27.16 1:18.02 1:03.21 1:19.02
5x5x5 Cube Combined First round 29 2:40.66     2:40.66 2:53.30
3x3x3 One-Handed Final 17 24.46   32.66   37.09 28.86 24.46 37.00 32.13
Combined Second round 11 24.56   27.18   30.55 24.56 25.27 DNF 25.71
Combined First round 21 25.97   37.60   36.05 32.30 DNF 25.97 44.46
Pyraminx Final 11 8.38   9.31   8.81 9.27 9.86 8.38 9.88
Second round 11 6.17   7.74   6.89 7.31 6.17 10.53 9.02
First round 16 5.16   10.08   9.56 13.22 8.18 5.16 12.50
Mojmír Houdek    Czech Republic
Mojmír Houdek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 17.38   21.59   22.42 17.38 27.38 19.15 23.19
First round 38 14.41   18.29   17.00 14.41 20.46 17.40 20.61
4x4x4 Cube Combined First round 41 1:34.41     1:55.38 1:34.41
5x5x5 Cube Combined First round 35 3:18.43     3:18.43 3:32.84
3x3x3 One-Handed Combined Second round 24 40.90   41.46   55.15 41.09 40.90 41.71 41.59
Combined First round 23 31.91   38.62   41.74 50.30 37.52 31.91 36.61
Megaminx Second round 15 1:57.63   2:12.76   2:13.46 2:30.96 1:57.63 2:13.55 2:11.28
Combined First round 17 2:11.63     2:11.63 2:21.19
Pyraminx Second round 20 7.05   9.94   7.05 9.86 9.40 10.56 12.00
First round 19 8.03   11.07   11.46 8.72 13.02 8.03 17.27
Nela Sendlerová    Czech Republic
Nela Sendlerová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 8.96   10.33   11.79 10.82 10.56 9.61 8.96
Second round 11 10.18   11.56   13.05 10.18 11.22 11.34 12.12
First round 10 10.03   10.86   11.61 10.78 12.45 10.03 10.18
4x4x4 Cube Final 12 37.19   DNF   DNF 37.19 52.50 DNF 37.28
Combined Second round 8 36.76   41.79   47.38 40.28 36.76 44.52 40.58
Combined First round 8 37.68   42.04   37.68 39.60 46.08 40.44 48.16
5x5x5 Cube Final 7 1:06.96   1:16.41   1:21.52 1:18.75 1:11.71 1:18.77 1:06.96
Second round 6 1:03.34   1:12.01   1:15.21 1:10.86 1:03.34 1:15.97 1:09.96
Combined First round 7 1:11.13   1:19.20   1:28.43 1:19.28 1:17.19 1:21.13 1:11.13
Nikolas Čermák    Czech Republic
Nikolas Čermák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 35.27   39.73   41.40 48.46 39.02 35.27 38.77
4x4x4 Cube Combined First round 50 2:38.34     2:38.34 DNF
Pyraminx First round 42 10.85   16.77   21.19 14.65 10.85 18.37 17.28
Oliver J. Kucker    Czech Republic
Oliver J. Kucker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.34   13.34   15.58 13.67 13.28 13.06 12.34
First round 18 10.81   13.64   10.81 12.28 13.38 16.11 15.27
4x4x4 Cube Final 10 45.75   50.52   52.44 45.75 50.12 50.00 51.44
Combined Second round 10 41.25   46.32   45.19 51.88 41.25 43.18 50.59
Combined First round 11 50.94   54.00   55.39 51.90 50.94 58.94 54.70
5x5x5 Cube Final 12 1:27.69   1:31.37   1:27.69 1:28.27 1:42.41 1:33.72 1:32.11
Second round 15 1:42.58   1:49.89   1:54.46 1:47.61 1:47.60 1:42.58 2:02.78
Combined First round 13 1:42.88   1:45.01   1:46.41 1:44.88 1:46.05 1:44.09 1:42.88
3x3x3 One-Handed Final 9 17.43   21.94   31.09 19.51 18.96 17.43 27.34
Combined Second round 12 23.91   28.28   30.84 23.91 28.95 27.57 28.31
Combined First round 11 25.96   29.59   30.35 32.19 25.96 33.18 26.22
Megaminx Second round 12 1:35.05   1:46.37   1:56.13 1:37.76 1:51.13 1:50.21 1:35.05
Combined First round 11 1:30.46   1:45.86   1:30.46 1:49.83 1:57.44 1:45.75 1:42.00
Pyraminx Final 9 6.30   8.20   DNF 8.50 8.44 7.66 6.30
Second round 12 6.80   7.77   8.02 7.59 7.71 10.09 6.80
First round 9 4.53   6.67   6.10 10.91 8.65 4.53 5.25
Oliver Kugler    Slovakia
Oliver Kugler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 9.78   10.32   11.35 9.78 10.18 10.35 10.42
Second round 9 9.19   10.39   10.17 13.09 10.96 10.03 9.19
First round 7 9.08   9.62   9.86 9.23 9.97 9.08 9.76
4x4x4 Cube Final 5 29.83   39.58   29.83 36.27 41.72 41.28 41.19
Combined Second round 6 35.83   38.79   37.56 35.83 37.02 41.80 43.27
Combined First round 6 35.05   38.41   37.70 35.36 42.16 35.05 42.38
5x5x5 Cube Final 9 1:15.13   1:17.38   1:18.93 1:19.97 1:17.11 1:15.13 1:16.11
Second round 8 1:13.55   1:21.42   1:27.30 1:17.93 1:22.56 1:13.55 1:23.77
Combined First round 6 1:08.59   1:16.21   1:15.48 1:20.19 1:15.58 1:17.56 1:08.59
3x3x3 One-Handed Final 5 15.15   17.73   DNF 18.55 16.81 17.83 15.15
Combined Second round 2 12.88   16.71   20.01 15.71 18.86 15.56 12.88
Combined First round 2 16.15   17.87   16.15 16.36 21.00 26.44 16.25
Megaminx Second round 9 1:24.64   1:27.59   1:25.00 1:24.64 1:29.71 1:28.06 1:35.55
Combined First round 9 1:26.86   1:38.67   1:27.87 1:40.92 1:48.76 1:26.86 1:47.21
Pyraminx Final 8 5.13   8.04   8.39 6.80 8.93 10.53 5.13
Second round 8 4.27   6.27   4.27 6.24 6.26 9.27 6.31
First round 13 4.71   7.50   8.19 8.75 4.71 5.55 9.91
Ondřej Adamec    Czech Republic
Ondřej Adamec
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 16.05   19.05   18.52 23.84 21.72 16.90 16.05
First round 40 17.43   19.34   22.12 18.15 17.75 17.43 25.86
4x4x4 Cube Combined Second round 31 1:11.22     1:15.00 1:11.22
Combined First round 35 1:12.40     DNF 1:12.40
5x5x5 Cube Second round 23 1:54.86   2:09.42   2:14.22 2:08.52 2:22.91 2:05.53 1:54.86
Combined First round 23 2:08.56     2:11.00 2:08.56
Megaminx Second round 16 2:01.48   2:19.26   2:23.88 2:01.48 2:20.72 2:13.17 2:24.08
Combined First round 16 2:06.60     2:09.05 2:06.60
Pyraminx Second round 33 9.81   14.20   9.81 14.93 13.30 14.36 18.27
First round 21 9.15   11.21   9.15 15.49 11.65 9.88 12.11
Oskar Martiňák    Czech Republic
Oskar Martiňák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 10.04   11.84   15.01 12.13 10.04 11.30 12.08
Second round 12 10.08   11.98   11.86 10.08 12.65 13.95 11.43
First round 15 11.95   12.77   12.31 12.74 13.26 11.95 13.66
4x4x4 Cube Combined Second round 27 1:04.26   1:11.76   1:04.26 1:07.93 1:10.71 1:23.59 1:16.63
Combined First round 22 57.78   1:04.27   1:16.40 1:05.58 57.78 1:07.21 1:00.03
Patrik Mareš    Czech Republic
Patrik Mareš
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 15.05   16.65   17.08 15.05 16.80 16.08 18.79
5x5x5 Cube Combined First round 31 2:53.33     2:56.34 2:53.33
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 34.91   44.30   34.91 40.47 42.97 57.18 49.46
Megaminx Combined First round 22 3:27.06     3:52.38 3:27.06
Pavel Černý    Czech Republic
Pavel Černý
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 50 18.99   22.68   26.72 20.63 21.84 18.99 25.57
First round 48 20.57   21.72   21.45 22.26 20.57 21.46 23.16
Pyraminx Second round 23 8.30   10.84   10.25 11.22 12.58 8.30 11.05
First round 32 12.71   14.39   16.96 15.04 13.43 12.71 14.69
Pavel Hyánek    Czech Republic
Pavel Hyánek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 13.28   14.56   13.41 13.28 16.34 15.03 15.25
First round 24 11.98   14.74   11.98 14.19 17.65 14.58 15.44
4x4x4 Cube Combined Second round 24 1:01.33   1:06.99   1:05.71 1:01.33 1:08.52 1:18.30 1:06.75
Combined First round 26 1:04.56   1:10.91   DNF 1:09.43 1:04.56 1:06.18 1:17.11
Pavol Gočik    Slovakia
Pavol Gočik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 54 21.30   24.04   21.30 23.50 22.60 26.02 31.61
First round 51 19.74   22.44   21.47 29.17 23.80 19.74 22.05
4x4x4 Cube Combined Second round 34 1:20.38     1:32.82 1:20.38
Combined First round 33 1:10.14     1:10.14 1:23.15
Petr Ambrož    Czech Republic
Petr Ambrož
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.51   14.09   14.55 13.21 18.88 14.51 12.51
First round 23 12.53   14.36   15.50 14.38 14.25 12.53 14.46
4x4x4 Cube Combined Second round 15 45.95   54.26   45.95 53.20 1:08.98 55.55 54.02
Combined First round 12 49.60   56.23   1:00.65 56.69 1:02.81 49.60 51.34
5x5x5 Cube Final 16 1:38.21   1:47.91   1:38.21 1:39.52 2:12.65 1:54.20 1:50.02
Second round 18 1:46.10   1:52.09   1:46.10 1:55.13 1:48.40 1:52.75 1:55.72
Combined First round 15 1:41.84   1:51.78   1:53.60 1:41.84 1:59.61 1:56.93 1:44.80
Megaminx Second round 11 1:27.66   1:44.28   1:38.45 1:27.66 1:51.00 1:43.40 2:01.09
Combined First round 14 1:54.56     2:01.71 1:54.56
Petr Kundera    Czech Republic
Petr Kundera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 48.13   54.80   55.33 57.85 48.13 58.34 51.22
Pyraminx First round 52 13.18   19.59   22.94 17.51 27.26 18.32 13.18
Přemysl Bednárek    Czech Republic
Přemysl Bednárek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 12.19   14.60   13.16 DNF 12.19 15.81 14.84
First round 19 11.92   13.70   11.92 16.41 14.04 12.66 14.41
4x4x4 Cube Combined Second round 14 47.18   51.98   55.42 47.18 52.93 47.85 55.15
Combined First round 19 54.50   59.72   1:03.31 1:00.62 55.24 54.50 1:06.39
5x5x5 Cube Final 15 1:34.24   1:46.55   1:52.56 1:45.91 1:42.54 1:51.19 1:34.24
Second round 17 1:36.83   1:51.51   1:54.38 1:36.83 1:57.61 1:49.21 1:50.95
Combined First round 14 1:44.50   1:49.04   1:52.22 1:44.50 2:08.11 1:49.27 1:45.64
3x3x3 One-Handed Final 16 25.63   32.41   30.91 42.92 25.63 32.77 33.55
Combined Second round 15 26.06   30.03   26.25 34.20 31.46 32.39 26.06
Combined First round 14 24.71   32.11   34.43 29.55 1:05.02 32.35 24.71
Radek Piterák    Czech Republic
Radek Piterák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 18.18   22.28   18.18 DNF 18.40 25.78 22.67
First round 50 20.66   22.29   26.68 23.96 21.38 20.66 21.52
4x4x4 Cube Combined First round 45 1:47.16     1:47.16 3:09.46
Pyraminx Second round 39 15.00   20.68   31.71 17.28 23.47 15.00 21.29
First round 36 15.16   15.93   15.16 15.89 16.50 15.41 20.96
Radim Karpíšek    Czech Republic
Radim Karpíšek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 18.80   21.25   19.16 23.43 18.80 27.66 21.16
First round 46 20.25   21.26   20.25 20.81 22.68 20.28 27.82
4x4x4 Cube Combined First round 42 1:42.09     1:42.09 DNF
Pyraminx First round 48 12.36   18.54   15.09 19.47 21.06 DNF 12.36
Richard Fousek    Czech Republic
Richard Fousek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 16.30   17.23   17.71 18.00 16.30 16.66 17.31
First round 34 15.66   17.50   19.06 19.31 16.95 16.48 15.66
4x4x4 Cube Combined Second round 20 54.85   1:01.27   1:02.03 54.85 1:07.53 1:02.81 58.97
Combined First round 20 56.03   59.72   1:12.82 1:00.46 1:01.05 56.03 57.65
5x5x5 Cube Final 18 1:50.10   1:59.00   1:57.13 1:50.10 1:54.27 2:05.61 2:07.96
Second round 16 1:44.24   1:50.67   1:44.24 2:12.59 1:50.96 1:51.61 1:49.43
Combined First round 21 1:51.52   1:59.61   2:12.78 1:56.11 2:00.50 2:02.22 1:51.52
3x3x3 One-Handed Combined Second round 25 25.41   41.54   49.75 37.83 37.03 1:16.75 25.41
Combined First round 19 30.59   35.14   30.59 39.40 35.77 37.55 32.09
Rubik's Clock Combined Final 2 9.58   11.13   9.58 10.66 10.08 13.44 12.66
Megaminx Second round 10 1:29.89   1:37.40   1:37.52 1:37.88 1:40.41 1:36.79 1:29.89
Combined First round 10 1:34.71   1:44.08   1:44.06 1:34.71 1:45.33 1:59.48 1:42.86
Robin Štětina    Czech Republic
Robin Štětina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 56 23.24   24.26   23.63 25.18 23.97 25.97 23.24
First round 59 21.46   25.85   24.31 27.30 25.94 33.47 21.46
4x4x4 Cube Combined First round 43 1:43.93     1:49.88 1:43.93
5x5x5 Cube Combined First round 34 3:09.31     3:29.55 3:09.31
Roman Marchuk    Ukraine
Roman Marchuk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 62 24.69   29.17   26.56 31.75 24.69 30.89 30.07
First round 56 22.78   25.63   27.66 26.97 22.78 24.60 25.32
Šimon Maděra    Czech Republic
Šimon Maděra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 27.93   29.93   28.40 36.12 32.05 29.33 27.93
Šimon Okurek    Czech Republic
Šimon Okurek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 25.17   36.01   25.17 40.57 30.90 40.81 36.55
4x4x4 Cube Combined First round 49 2:12.95     2:12.95 2:29.66
Pyraminx First round 53 17.75   19.67   18.22 17.75 19.73 26.25 21.06
Tamer Koleilat    Czech Republic
Tamer Koleilat
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 31.25   37.19   40.03 39.46 34.21 31.25 37.91
Tomáš Galamboš    Slovakia
Tomáš Galamboš
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.02   14.44   15.19 13.68 12.02 16.42 14.46
First round 20 12.30   13.82   14.21 12.30 14.77 13.96 13.30
4x4x4 Cube Combined Second round 17 52.84   57.20   1:10.41 53.80 52.84 1:00.50 57.30
Combined First round 15 50.85   58.42   58.91 1:08.61 50.85 54.11 1:02.25
5x5x5 Cube Combined First round 26 2:13.72     2:13.72 DNF
3x3x3 One-Handed Final 14 27.82   31.99   27.82 30.91 33.72 31.33 34.04
Combined Second round 17 27.79   31.38   40.90 34.06 29.36 27.79 30.72
Combined First round 13 25.89   31.93   34.92 28.13 35.90 25.89 32.75
Pyraminx Second round 17 7.55   9.02   10.63 7.55 7.96 9.02 10.08
First round 27 11.25   12.38   12.18 12.18 18.97 11.25 12.77
Tomáš Krejsa    Czech Republic
Tomáš Krejsa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 20.28   20.91   21.29 20.28 21.01 21.93 20.42
First round 53 21.35   23.44   21.35 24.21 22.06 24.52 24.04
Pyraminx First round 43 10.11   17.03   18.00 18.81 20.72 10.11 14.28
Tomáš Nguyen    Vietnam
Tomáš Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 9.96   10.66   12.04 10.56 9.96 11.05 10.38
Second round 6 8.84   9.97   10.47 10.96 8.94 10.50 8.84
First round 2 7.15   8.63   8.63 8.85 7.15 8.40 11.00
4x4x4 Cube Final 4 35.02   36.51   43.72 36.59 35.86 37.08 35.02
Combined Second round 5 35.00   37.82   39.50 DNF 38.90 35.05 35.00
Combined First round 5 33.35   37.50   36.25 44.53 33.35 40.05 36.21
5x5x5 Cube Final 4 1:01.94   1:08.26   1:06.13 1:12.22 1:06.43 1:01.94 1:14.09
Second round 4 55.72   1:06.44   1:08.05 1:09.20 1:07.90 1:03.38 55.72
Combined First round 4 1:05.19   1:11.18   1:11.97 1:10.71 1:05.19 1:10.87 1:14.22
3x3x3 One-Handed Final 3 14.43   17.10   14.43 16.71 15.61 18.99 24.33
Combined Second round 3 15.58   17.79   15.58 16.96 20.35 20.86 16.05
Combined First round 3 15.96   18.07   18.02 23.93 18.00 18.19 15.96
Rubik's Clock Combined Final 11 14.16   DNF   19.05 DNF DNF 14.16 15.83
Megaminx Final 4 57.33   59.70   58.08 1:02.90 58.11 1:17.05 57.33
Second round 4 59.18   1:00.90   59.18 1:08.43 59.27 1:01.94 1:01.49
Combined First round 4 58.22   1:04.06   1:03.87 1:04.28 58.22 1:15.93 1:04.04
Pyraminx Final 1 3.15   3.90   3.15 5.80 3.84 3.19 4.66
Second round 4 2.76   4.62   4.16 5.43 8.06 4.28 2.76
First round 2 2.77   3.65   2.93 5.01 3.22 4.80 2.77
Tomáš Novotný    Czech Republic
Tomáš Novotný
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.01   9.58   10.10 9.52 9.01 9.12 11.59
Second round 8 9.09   10.23   10.87 9.71 11.36 9.09 10.11
First round 9 8.83   10.74   12.91 11.29 10.03 8.83 10.91
4x4x4 Cube Final 8 37.34   40.85   38.38 37.34 52.84 41.65 42.52
Combined Second round 9 40.80   44.50   50.21 45.65 43.77 40.80 44.08
Combined First round 10 50.50   52.35   54.58 50.79 57.78 50.50 51.68
5x5x5 Cube Final 13 1:33.27   1:38.12   1:34.16 1:33.27 1:41.33 1:39.93 1:40.26
Second round 12 1:25.93   1:33.35   1:25.93 1:39.33 1:39.46 1:33.96 1:26.77
Combined First round 12 1:30.43   1:39.56   1:35.93 1:30.43 1:37.18 1:53.80 1:45.56
3x3x3 One-Handed Final 10 22.97   23.34   24.53 22.97 23.44 23.15 23.44
Combined Second round 8 16.76   21.01   23.33 20.43 16.76 19.27 26.32
Combined First round 8 21.15   21.87   34.44 21.21 22.80 21.15 21.59
Rubik's Clock Combined Final 6 11.41   15.47   15.32 18.47 15.41 11.41 15.68
Megaminx Combined First round 19 2:20.06     2:38.86 2:20.06
Pyraminx Second round 14 5.19   7.96   6.15 17.47 5.19 8.36 9.38
First round 11 4.94   7.07   7.72 9.92 5.43 4.94 8.05
Tomáš Ondráček    Czech Republic
Tomáš Ondráček
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Combined First round 27 2:30.65     2:30.65 3:03.30
3x3x3 One-Handed Combined Second round 13 27.50   28.28   29.09 34.58 28.08 27.68 27.50
Combined First round 17 27.97   32.51   32.77 34.56 27.97 33.32 31.44
Tomáš Szyszkowicz    Czech Republic
Tomáš Szyszkowicz
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 6 1:10.55   1:14.98   1:10.55 1:13.18 1:23.04 1:18.43 1:13.33
Second round 7 1:06.16   1:12.89   1:20.65 1:11.18 1:59.46 1:06.16 1:06.83
Combined First round 10 1:11.04   1:28.69   1:16.96 1:57.44 1:22.83 1:11.04 1:46.27
3x3x3 One-Handed Final 8 17.91   20.91   20.43 21.77 17.91 24.80 20.52
Combined Second round 6 15.08   18.51   19.55 17.78 15.08 18.21 19.53
Combined First round 4 15.75   18.31   18.80 17.09 20.88 15.75 19.05
Rubik's Clock Combined Final 10 14.05   23.97   DNF 14.05 14.95 29.14 27.82
Megaminx Final 2 46.40   54.22   51.40 55.68 46.40 57.01 55.59
Second round 2 47.65   53.41   DNF 57.31 50.80 52.13 47.65
Combined First round 1 48.52   49.95   NR 55.80 50.83 48.52 48.56 50.47
Tomáš Trampota    Czech Republic
Tomáš Trampota
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 52 19.80   23.71   26.77 25.32 20.61 25.21 19.80
First round 54 20.72   24.09   23.41 25.77 23.08 20.72 28.22
4x4x4 Cube Combined First round 53 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 46 11.31   17.50   11.31 12.21 18.94 21.34 22.06
Tomáš Zatroch    Slovakia
Tomáš Zatroch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 7.51   8.90   7.84 7.51 9.01 DNF 9.85
Second round 3 7.41   8.84   7.41 9.65 8.82 10.11 8.04
First round 4 7.30   9.09   8.59 7.30 9.33 9.36 10.11
4x4x4 Cube Final 3 33.80   36.50   33.97 33.80 37.31 38.23 41.19
Combined Second round 3 32.01   33.46   32.47 36.52 32.81 35.11 32.01
Combined First round 3 30.81   34.06   33.24 36.58 32.75 30.81 36.19
5x5x5 Cube Final 2 54.00   1:01.62   54.00 1:02.33 1:07.13 1:01.64 1:00.88
Second round 3 58.04   1:03.71   1:06.86 1:10.51 1:01.11 58.04 1:03.16
Combined First round 2 1:00.02   1:04.74   1:04.56 1:06.19 1:03.47 1:00.02 1:06.37
3x3x3 One-Handed Final 2 14.12   15.36   15.34 17.65 16.58 14.15 14.12
Combined Second round 4 15.46   18.32   19.05 18.53 15.46 17.38 20.13
Combined First round 5 16.80   18.56   20.66 17.31 17.91 20.47 16.80
Megaminx Final 8 1:22.06   1:22.31   1:22.68 1:22.14 1:22.06 1:24.97 1:22.12
Second round 7 1:06.56   1:19.66   1:20.36 1:20.38 1:06.56 1:18.24 1:32.46
Combined First round 7 1:09.68   1:17.79   1:22.50 1:18.61 1:18.17 1:09.68 1:16.60
Pyraminx Final 5 5.12   6.11   6.31 5.88 6.44 6.13 5.12
Second round 7 3.97   5.14   4.56 3.97 5.93 6.83 4.94
First round 7 4.38   5.98   8.78 6.06 6.04 5.84 4.38
Vašek Buchtel    Czech Republic
Vašek Buchtel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 26.17   34.45   26.17 33.75 39.78 DNF 29.81
Veronika Becková    Czech Republic
Veronika Becková
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 17.73   19.22   17.94 21.14 22.79 17.73 18.59
First round 27 11.70   16.49   16.86 16.71 15.90 19.30 11.70
4x4x4 Cube Combined Second round 39 1:36.40     1:36.40 1:48.46
Combined First round 31 58.36   1:28.16   58.36 1:35.30 1:44.39 2:23.38 1:04.78
5x5x5 Cube Second round 21 1:46.43   1:56.05   1:50.84 1:56.18 2:05.02 2:01.14 1:46.43
Combined First round 20 1:44.30   1:58.60   1:44.30 2:05.42 1:55.81 2:04.09 1:55.89
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 1:26.28     1:26.28 1:43.00
Megaminx Combined First round 18 2:13.50     2:13.50 2:27.15
Pyraminx First round 49 9.20   18.73   21.96 13.55 20.69 29.12 9.20
Vít Effenberger    Czech Republic
Vít Effenberger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 40.56   42.85   40.82 49.31 40.56 41.79 45.93
Vít Komárek    Czech Republic
Vít Komárek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 16.53   18.82   16.53 20.13 20.44 17.71 18.63
First round 39 16.88   18.98   17.96 19.96 19.03 16.88 20.30
4x4x4 Cube Combined Second round 35 1:20.77     1:20.77 1:23.33
Combined First round 29 59.16   1:14.69   1:08.27 1:19.92 1:17.44 59.16 1:18.35
Pyraminx Final 7 5.42   6.93   6.25 8.44 7.59 6.94 5.42
Second round 9 5.72   6.61   5.72 6.57 7.15 8.31 6.12
First round 8 4.56   6.36   7.06 6.25 5.76 4.56 11.08
Vojtěch Benisch    Czech Republic
Vojtěch Benisch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 53 20.00   23.84   26.11 26.65 20.00 23.09 22.33
First round 47 17.33   21.46   19.43 25.03 21.53 17.33 23.43
Vojtěch Horák    Czech Republic
Vojtěch Horák
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 30.28   31.56   30.28 31.93 30.37 52.13 32.39
Pyraminx Second round 32 9.63   13.84   9.63 14.22 13.84 13.47 21.65
First round 28 10.50   12.57   12.38 14.31 11.02 10.50 15.15
Vojtěch Kundera    Czech Republic
Vojtěch Kundera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 8.77   10.13   11.47 8.77 10.19 11.17 9.03
Second round 5 9.27   9.90   9.93 9.93 11.31 9.27 9.85
First round 11 10.43   10.93   10.43 10.63 11.47 10.70 12.86
4x4x4 Cube Final 7 35.22   40.39   38.52 35.22 41.19 42.40 41.46
Combined Second round 7 37.20   41.63   42.91 37.20 40.64 43.95 41.34
Combined First round 7 36.05   42.02   45.59 44.76 40.78 40.53 36.05
5x5x5 Cube Final 8 1:13.71   1:17.15   1:15.11 1:13.71 1:18.43 1:20.38 1:17.91
Second round 11 1:27.80   1:30.48   1:29.44 1:43.28 1:27.80 1:30.12 1:31.89
Combined First round 11 1:25.52   1:32.52   1:39.59 1:25.52 1:39.30 1:29.80 1:28.46
3x3x3 One-Handed Final 4 14.64   17.45   20.65 16.78 14.64 18.38 17.19
Combined Second round 9 18.27   21.39   34.83 20.02 22.32 21.83 18.27
Combined First round 7 18.78   20.93   20.12 21.18 21.50 18.78 34.93
Megaminx Final 6 1:01.50   1:07.90   1:09.71 1:13.56 1:05.13 1:08.85 1:01.50
Second round 6 1:01.16   1:18.05   1:19.77 1:22.44 1:19.08 1:15.31 1:01.16
Combined First round 5 1:03.46   1:09.53   1:08.22 1:13.21 1:14.36 1:03.46 1:07.15
Pyraminx Final 6 4.65   6.33   4.65 5.55 7.35 6.26 7.19
Second round 6 4.00   5.01   4.00 6.63 4.90 5.92 4.20
First round 6 4.97   5.86   5.09 9.53 6.19 6.31 4.97
Vojtěch Seidl    Czech Republic
Vojtěch Seidl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 49.18   57.35   49.18 53.15 59.51 1:07.71 59.40
Pyraminx First round 51 14.02   19.35   19.90 54.96 14.02 21.30 16.86