Berkeley Winter 2014

Date City WCA LInk
2014-2-1  USA, Berkeley, California Berkeley Winter 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Richard Jay S. Apagar 9.05  Chia-Wei Lu (呂家維) 10.27  Mitchell Lane 10.86
 2x2x2 Cube  Edward Lin 3.16  Caitlin Hutnyk 3.38  Justin Jaffray 3.55
 4x4x4 Cube  Caitlin Hutnyk 37.41  Richard Jay S. Apagar 37.66  Edward Lin 39.03
 3x3x3 Blindfolded  Riley Woo 38.02  Angel Lim 38.47  Jonathan L. Chu 1:47.77
 3x3x3 One-Handed  Daniel Chan 16.55  Edward Lin 16.76  Chia-Wei Lu (呂家維) 16.96
 Pyraminx  Joseph Lee 4.63  Mitchell Lane 6.79  Richard Jay S. Apagar 7.52
 Skewb  Brandon Harnish 6.21  Mitchell Lane 11.22  Riley Woo 11.72
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 8.52   8.93    Philippines 8.52 8.83 9.41 8.61 9.36
2 Caitlin Hutnyk 8.25   9.94    Canada 10.78 10.15 10.13 9.53 8.25
3 Edward Lin 7.96   10.29    USA 7.96 11.31 8.09 12.58 11.46
4 Weston Mizumoto 9.33   10.73    USA 12.27 9.33 11.47 10.59 10.13
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 8.78   10.89    Taiwan DNF 8.78 9.86 10.03 12.78
6 Riley Woo 10.86   10.99    USA 10.97 11.05 10.94 10.86 15.09
7 Jeremy Fleischman 10.27   11.13    USA 12.27 10.55 10.27 10.58 15.81
8 Justin Jaffray 9.43   11.16    Canada 12.63 9.80 11.06 9.43 14.05
9 Mitchell Lane 9.86   12.32    USA 13.38 11.05 12.86 13.06 9.86
10 Edward Liu 11.21   12.79    USA 11.72 11.21 15.28 12.83 13.81
11 Lucas Garron 10.66   13.10    Germany 14.00 13.25 17.71 10.66 12.06
12 Justin Lin 9.77   13.17    USA 9.77 DNF 13.91 14.65 10.96
13 Jonathan L. Chu 11.11   13.32    USA 13.56 14.75 11.11 12.21 14.19
14 Ryan Lim 12.21   13.56    USA 13.93 12.91 13.84 12.21 16.91
15 Steven Xu 12.06   13.61    USA 12.06 12.81 14.00 14.02 14.68
16 Armin Askari 13.06   13.70    Canada 13.19 14.44 16.16 13.47 13.06
17 Daniel Chan 8.53   14.12    USA 15.97 8.53 14.06 14.96 13.33
18 David Adams 13.21   14.26    USA 16.81 13.25 16.19 13.21 13.33
19 Everest Shi 9.97   14.46    Canada 16.90 12.93 15.81 14.63 9.97
20 Joseph Lee 12.47   14.86    USA 15.46 15.84 14.71 14.41 12.47
21 Alex Ho 12.90   14.95    USA 15.72 16.61 15.31 12.90 13.81
22 Brian Kang 12.56   15.18    USA 17.63 15.03 12.56 13.43 17.09
23 Shelley Chang 14.25   15.60    USA 14.25 22.27 14.46 15.88 16.47
24 Darren Kwong 14.59   16.01    USA 16.13 14.59 17.19 14.72 21.44
25 Paul Mahvi 14.13   16.06    USA 16.48 14.13 14.91 18.02 16.80
26 Jonathan Chu 15.75   16.75    USA 16.34 16.71 17.21 15.75 17.56
27 Benjamin Chu 14.40   17.40    USA 14.40 20.19 16.58 16.09 19.52
28 Angel Lim 15.94   17.41    USA 15.94 16.43 17.40 18.41 19.50
29 Simon Montrose 15.41   18.98    USA 36.93 19.68 20.58 15.41 16.69
30 Henry Helmuth 17.88   19.28    USA 21.77 18.66 21.27 17.90 17.88
31 Andrew Sinclair 15.31   19.37    USA 15.31 DNF 20.02 17.65 20.44
32 Zachary Lo 17.55   19.44    USA 17.55 21.77 19.41 19.18 19.72
33 James Tran 18.40   20.90    USA 20.71 22.55 25.22 19.43 18.40
34 Floyd McCluhan 19.68   22.47    USA 22.02 19.68 DNF 21.08 24.31
35 Roger Li 17.43   23.93    USA 24.25 17.43 25.15 33.91 22.38
36 Eun Hee Kim 19.09   24.00    USA 19.09 25.05 26.75 20.38 26.56
37 Jason Chern 20.59   25.88    USA 22.86 28.55 20.59 28.52 26.27
38 Haimin Koo 18.46   30.04    USA 31.02 30.96 32.41 28.15 18.46
39 Brian Choe 28.66   30.35    USA 30.03 32.13 28.88 28.66 51.88
40 Yon Soo Park 26.63   35.86    USA 38.02 35.22 34.33 26.63 39.31
41 Tina Tu 31.66   38.36    USA DNF 31.66 33.22 44.06 37.80
42 Lucas Picard 35.81   39.28    USA 41.72 39.03 DNF 35.81 37.09
43 Tabitha King 31.88   39.51    USA 40.50 52.38 37.34 31.88 40.68
44 Angelo Garcia 32.08   39.64    USA 46.21 43.25 32.08 38.33 37.34
45 Jack Gibson 29.40   39.66    USA 34.75 29.40 34.68 49.56 59.66
46 Tom Cordero 37.59   40.78    USA 40.28 41.52 40.53 43.59 37.59
47 Kenneth Lu 34.65   42.44    USA 42.63 44.31 40.38 34.65 46.16
48 Jessica Shen 35.06   43.52    USA 41.19 57.58 46.81 35.06 42.55
49 Will Hulett 29.93   44.32    USA 45.81 58.38 44.69 29.93 42.46
50 Rohan Mahesh 44.03   54.39    India DNF 54.34 50.53 44.03 58.31
51 Kyle Feng 1:06.22   1:25.46    USA DNF 1:19.96 1:43.61 1:12.81 1:06.22
52 Jesse Montrose 1:30.27   1:46.12    USA 1:47.53 2:02.33 1:45.00 1:30.27 1:45.83
53 Darius Vossoughi 1:55.05   2:07.13    USA 2:12.13 2:03.69 1:55.05 2:19.96 2:05.56
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 8.33   9.22    Philippines 8.33 9.52 9.11 9.66 9.02
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.19   10.61    Taiwan 10.05 11.81 11.13 9.19 10.65
3 Caitlin Hutnyk 10.02   11.27    Canada 15.66 10.02 11.63 11.09 11.09
4 Mitchell Lane 9.88   11.44    USA 9.88 12.16 13.46 12.21 9.94
5 Edward Lin 9.59   11.49    USA 13.72 10.31 10.44 13.71 9.59
6 Edward Liu 10.56   11.56    USA 10.56 10.90 10.75 13.02 14.28
7 Justin Jaffray 9.94   11.96    Canada 9.94 12.05 10.94 13.52 12.90
8 Jeremy Fleischman 10.53   12.12    USA 10.53 13.06 12.00 12.65 11.71
9 Weston Mizumoto 8.90   12.32    USA 11.61 13.63 12.94 8.90 12.41
10 Lucas Garron 11.27   12.36    Germany 13.56 11.31 12.22 11.27 14.11
11 Steven Xu 10.78   12.49    USA 10.78 13.71 13.02 12.69 11.75
12 David Adams 11.40   12.80    USA 11.69 13.50 11.40 13.22 16.03
13 Daniel Chan 10.43   13.36    USA 10.43 19.53 14.44 13.44 12.21
14 Armin Askari 11.06   13.37    Canada 11.06 15.43 17.86 13.21 11.47
15 Everest Shi 12.69   13.42    Canada 12.69 13.09 16.19 12.83 14.33
16 Ryan Lim 11.09   13.52    USA 11.09 11.16 16.11 13.31 16.09
17 Justin Lin 12.06   13.62    USA 13.69 12.06 14.96 16.40 12.22
18 Joseph Lee 12.40   14.24    USA 13.58 12.40 17.59 16.15 13.00
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 7.11   9.05    Philippines 7.11 8.34 9.09 9.72 9.91
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.84   10.27    Taiwan 10.16 10.56 10.08 11.65 9.84
3 Mitchell Lane 9.94   10.86    USA 9.94 10.63 10.65 11.30 11.55
4 Jeremy Fleischman 9.84   10.95    USA 10.84 9.84 15.47 10.66 11.34
5 Caitlin Hutnyk 10.43   11.48    Canada 12.41 10.43 13.71 11.18 10.84
6 Edward Lin 9.86   11.87    USA 9.86 11.80 10.84 12.97 DNF
7 Edward Liu 10.27   11.92    USA 10.27 12.66 12.34 12.91 10.77
8 Justin Jaffray 9.19   12.12    Canada 12.91 9.19 12.08 11.97 12.31
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Caitlin Hutnyk 2.05   2.66    Canada 3.31 2.65 3.05 2.05 2.27
2 Edward Lin 2.15   2.67    USA 3.30 2.71 2.68 2.61 2.15
3 Justin Jaffray 2.38   3.24    Canada 3.86 2.38 2.96 2.91 8.43
4 Mitchell Lane 3.34   3.68    USA 3.58 3.69 6.03 3.78 3.34
5 Riley Woo 2.61   3.76    USA 3.72 4.83 4.25 2.61 3.30
6 Weston Mizumoto 3.13   3.89    USA 3.13 4.11 3.86 4.69 3.71
7 Richard Jay S. Apagar 3.44   3.89    Philippines 3.44 4.36 4.00 3.83 3.83
8 Chia-Wei Lu (呂家維) 3.18   4.11    Taiwan 4.03 3.75 5.00 4.55 3.18
9 Brian Kang 3.65   4.38    USA 4.71 5.77 4.43 4.00 3.65
10 David Adams 3.80   4.73    USA 5.22 3.80 5.18 4.44 4.56
11 Simon Montrose 3.84   4.84    USA 5.36 5.66 4.58 4.58 3.84
12 Everest Shi 4.11   4.87    Canada 4.11 4.90 4.80 5.15 4.91
13 Joseph Lee 3.50   4.94    USA 6.77 6.18 3.50 3.77 4.86
14 Henry Helmuth 3.91   4.99    USA 5.28 5.28 3.91 8.18 4.40
15 Lucas Garron 3.69   5.50    Germany 5.69 4.27 3.69 8.02 6.53
16 Alex Ho 4.83   5.94    USA 5.31 5.97 7.46 4.83 6.55
17 Paul Mahvi 5.22   6.09    USA 6.34 6.15 5.22 5.78 6.94
18 James Tran 4.44   6.19    USA 6.77 5.19 6.61 13.19 4.44
19 Zachary Lo 5.13   6.29    USA 6.41 6.43 8.33 5.13 6.03
20 Benjamin Chu 4.71   6.33    USA 5.53 4.71 14.25 7.68 5.78
21 Jeremy Fleischman 4.16   6.62    USA 4.77 7.02 8.68 4.16 8.08
22 Edward Liu 5.53   7.02    USA 6.21 13.06 5.53 7.25 7.59
23 Jonathan Chu 5.63   7.48    USA 7.38 7.59 8.03 7.46 5.63
24 Jack Gibson 6.81   7.98    USA 8.86 8.71 6.81 8.11 7.13
25 Andrew Sinclair 6.34   8.01    USA 6.34 6.52 10.13 7.96 9.56
26 Roger Li 6.71   8.12    USA 7.78 6.71 7.44 10.28 9.13
27 Angelo Garcia 7.00   8.94    USA 9.47 7.36 7.00 10.00 10.84
28 Armin Askari 6.00   9.23    Canada 11.61 6.77 6.00 DNF 9.31
29 Floyd McCluhan 5.52   9.38    USA 5.52 9.28 DNF 11.53 7.33
30 Daniel Chan 6.44   10.04    USA 6.44 11.40 9.15 9.56 25.46
31 Will Hulett 13.33   15.62    USA 13.41 17.11 17.16 16.33 13.33
32 Jesse Montrose 25.97   30.15    USA 2:06.18 26.59 28.91 25.97 34.96
33 Leo Zurita 20.11   32.55    USA 20.11 DNF 49.15 27.84 20.66
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.72   3.16    USA 2.97 2.72 3.08 4.22 3.43
2 Caitlin Hutnyk 2.69   3.38    Canada 2.69 3.44 4.15 3.63 3.08
3 Justin Jaffray 2.81   3.55    Canada 2.81 3.08 6.21 3.15 4.43
4 Weston Mizumoto 3.02   4.02    USA 7.63 3.21 3.02 5.28 3.58
5 Mitchell Lane 3.41   4.13    USA 4.81 4.05 3.83 3.41 4.52
6 Richard Jay S. Apagar 3.13   4.15    Philippines 6.43 3.40 3.13 4.13 4.93
7 Everest Shi 3.66   4.30    Canada 4.41 4.56 3.94 4.72 3.66
8 Brian Kang 3.18   4.46    USA 4.03 4.52 DNF 3.18 4.84
9 Chia-Wei Lu (呂家維) 3.46   4.68    Taiwan 4.36 3.46 5.59 4.09 10.08
10 Joseph Lee 3.63   4.94    USA 6.19 4.31 4.75 3.63 5.77
11 Simon Montrose 5.08   5.29    USA 5.19 5.16 5.08 5.52 6.13
12 David Adams 4.06   5.78    USA 5.53 7.05 4.75 4.06 DNF
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Caitlin Hutnyk 35.75   37.41    Canada 1:04.58 35.83 35.75 39.81 36.58
2 Richard Jay S. Apagar 35.77   37.66    Philippines 35.77 39.81 44.56 36.40 36.77
3 Edward Lin 36.86   39.03    USA 36.86 36.90 41.91 43.08 38.27
4 Mitchell Lane 36.63   41.00    USA 44.27 36.63 37.18 41.56 49.31
5 Edward Liu 42.53   47.71    USA 48.33 46.97 42.53 55.97 47.83
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 41.06   48.36    Taiwan 44.84 DNF 54.22 41.06 46.02
7 Jeremy Fleischman 46.75   53.52    USA 49.53 53.66 1:15.38 46.75 57.36
8 Brian Kang 52.50   56.85    USA 52.50 59.69 54.19 1:03.36 56.68
9 Weston Mizumoto 52.28   57.71    USA 57.05 52.90 1:15.21 52.28 1:03.19
10 Everest Shi 54.36   58.19    Canada 59.50 1:00.11 57.02 54.36 58.06
11 Paul Mahvi 53.80   59.91    USA 53.80 1:01.91 1:04.50 1:02.43 55.40
12 Lucas Garron 46.78   1:01.87    Germany 58.28 59.80 DNF 46.78 1:07.52
13 David Adams 57.86   1:04.28    USA 59.80 1:05.50 1:11.18 1:07.55 57.86
14 Ryan Lim 56.81   1:05.84    USA 1:04.83 56.81 1:12.65 1:09.72 1:02.96
15 Joseph Lee 1:00.90   1:05.95    USA 1:00.90 1:04.08 1:07.55 1:18.47 1:06.22
16 Steven Xu 1:02.44   1:09.48    USA 1:02.44 1:05.56 1:18.11 1:04.78 1:25.03
17 Simon Montrose 52.52   1:10.97    USA 1:07.25 1:12.38 1:14.68 1:13.27 52.52
18 Benjamin Chu 1:01.66   1:13.23    USA 1:19.78 1:09.15 1:01.66 1:10.77 1:20.58
19 James Tran 1:20.65      USA 1:20.65 1:30.81
20 Lucas Picard 2:22.97      USA 2:22.97 2:41.53
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Woo 38.02   46.36    USA 54.84 46.22 38.02
2 Angel Lim 38.47   42.42    USA 38.47 44.03 44.77
3 Jonathan L. Chu 1:47.77   DNF    USA DNF 2:26.55 1:47.77
4 Jonathan Chu 3:14.81   DNF    USA DNF 6:06.75 3:14.81
5 Steven Xu 3:21.94   DNF    USA DNF 3:24.30 3:21.94
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 3:34.69   DNF    Taiwan DNF DNF 3:34.69
7 Joseph Lee 3:51.97   DNF    USA DNF 3:51.97 DNF
8 Shelley Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Weston Mizumoto 12.83   16.37    USA 12.83 18.34 14.59 21.43 16.19
2 Jeremy Fleischman 13.61   16.89    USA 16.65 16.47 13.61 21.05 17.55
3 Edward Lin 16.40   17.27    USA 16.50 18.30 17.00 16.40 19.16
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 14.25   17.41    Taiwan 14.25 16.56 17.97 17.69 18.86
5 Daniel Chan 16.06   17.90    USA 18.46 19.18 18.72 16.53 16.06
6 Richard Jay S. Apagar 15.21   17.91    Philippines 22.25 15.21 17.50 18.69 17.55
7 Justin Jaffray 15.93   18.26    Canada 15.93 17.90 19.66 17.21 DNF
8 Mitchell Lane 17.84   18.66    USA 20.58 17.84 18.47 19.34 18.18
9 Caitlin Hutnyk 14.77   19.65    Canada 20.16 22.77 36.71 14.77 16.03
10 Joseph Lee 16.02   21.00    USA 18.16 21.31 23.52 25.52 16.02
11 Riley Woo 20.34   21.41    USA 21.34 22.08 24.65 20.81 20.34
12 Lucas Garron 17.21   21.49    Germany 17.21 20.90 24.90 26.59 18.66
13 Edward Liu 19.68   21.57    USA 21.91 23.69 19.68 19.81 23.00
14 Ryan Lim 20.30   23.04    USA 22.75 33.21 22.97 20.30 23.40
15 Steven Xu 20.22   23.11    USA 24.65 20.22 26.90 23.58 21.11
16 Darren Kwong 22.25   23.63    USA 23.50 27.83 22.25 24.83 22.56
17 Everest Shi 22.28   23.93    Canada 25.65 22.28 25.52 23.78 22.50
18 Armin Askari 21.88   25.49    Canada 21.88 25.97 40.41 26.15 24.36
19 Benjamin Chu 23.28   25.64    USA 24.88 25.25 23.28 41.16 26.80
20 Andrew Sinclair 28.68   33.79    USA 33.22 34.97 33.19 28.68 DNF
21 Jonathan Chu 26.40   35.35    USA 44.50 26.40 DNF 29.65 31.91
22 Simon Montrose 33.97   42.07    USA 41.41 52.43 33.97 38.86 45.93
23 Floyd McCluhan 36.34   44.01    USA 53.28 50.63 43.68 37.71 36.34
24 Paul Mahvi 38.43   51.98    USA 53.09 51.84 38.43 51.00 1:05.03
25 James Tran 45.71   57.91    USA 49.36 1:04.02 45.71 1:13.06 1:00.36
26 Roger Li 39.81   58.05    USA 51.44 1:09.97 39.81 52.75 1:38.02
27 Jack Gibson 2:17.68      USA 2:17.68 2:47.31
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Chan 14.63   16.55    USA 15.58 16.18 14.63 17.90 18.15
2 Edward Lin 12.40   16.76    USA 17.71 16.96 19.05 12.40 15.61
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 15.44   16.96    Taiwan 17.50 16.68 15.44 16.69 18.40
4 Weston Mizumoto 15.97   17.12    USA 19.28 15.97 16.68 17.58 17.11
5 Jeremy Fleischman 15.68   18.06    USA 21.40 16.50 21.68 16.27 15.68
6 Edward Liu 16.53   18.09    USA 19.78 17.59 16.91 16.53 25.58
7 Mitchell Lane 15.61   18.74    USA 15.61 23.46 16.81 18.90 20.50
8 Caitlin Hutnyk 17.38   19.87    Canada 17.38 19.97 19.21 21.56 20.44
9 Joseph Lee 19.80   21.05    USA 22.09 20.19 19.80 20.86 DNF
10 Justin Jaffray 16.94   21.53    Canada 16.94 20.78 19.72 29.27 24.09
11 Richard Jay S. Apagar 20.17   21.63    Philippines 22.13 20.17 23.71 20.71 22.06
12 Lucas Garron 24.16   25.14    Germany 25.75 24.16 27.75 24.52 25.16
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Joseph Lee 4.38   4.89    USA 4.38 5.11 4.47 5.81 5.09
2 Mitchell Lane 4.02   5.36    USA 5.86 7.88 4.02 4.52 5.69
3 Richard Jay S. Apagar 7.47   8.19    Philippines 7.84 9.47 7.47 9.02 7.71
4 Caitlin Hutnyk 5.61   8.27    Canada 5.61 8.41 7.94 10.21 8.46
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 6.43   8.98    Taiwan 8.09 17.75 10.81 6.43 8.03
6 Riley Woo 8.31   9.42    USA 10.30 9.22 8.31 11.00 8.75
7 Paul Mahvi 7.53   9.53    USA 7.53 10.43 9.47 8.68 10.53
8 Simon Montrose 10.91   13.06    USA 10.91 13.15 12.96 13.08 16.18
9 Jonathan Chu 12.31   13.35    USA 18.46 12.31 13.53 13.11 13.40
10 James Tran 11.06   14.03    USA 11.59 15.43 15.08 11.06 16.88
11 Andrew Sinclair 12.25   15.46    USA 16.77 16.72 12.25 12.90 18.55
12 Angelo Garcia 8.50   16.07    USA 12.93 26.16 18.88 16.40 8.50
13 Alex Ho 14.31   18.56    USA 24.41 DNF 16.22 15.06 14.31
14 Will Hulett 10.43   20.66    USA 16.61 25.44 10.43 19.93 29.06
15 Jack Gibson 15.30   22.43    USA 25.25 18.28 23.77 15.30 28.36
16 Everest Shi 14.68   22.46    Canada 16.21 38.58 32.77 18.41 14.68
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Joseph Lee 3.88   4.63    USA 4.53 4.77 3.88 6.36 4.58
2 Mitchell Lane 4.05   6.79    USA 8.65 6.77 DNF 4.05 4.96
3 Richard Jay S. Apagar 5.19   7.52    Philippines 8.18 5.19 9.13 6.09 8.30
4 Riley Woo 7.03   9.24    USA 11.55 7.25 8.93 7.03 12.03
5 Paul Mahvi 6.72   9.35    USA 13.65 6.72 8.61 7.18 12.25
6 Simon Montrose 9.75   10.27    USA 10.11 10.93 9.75 9.77 12.81
7 Caitlin Hutnyk 7.27   10.29    Canada 11.81 9.18 27.05 7.27 9.88
8 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.22   11.65    Taiwan 13.44 10.30 9.22 12.90 11.75
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brandon Harnish 4.31   NAR 6.21   WR  USA 7.08 5.68 30.34 4.31 5.88
2 Mitchell Lane 8.47   11.22    USA 10.84 10.69 8.47 12.13 14.56
3 Riley Woo 9.94   11.72    USA 9.94 11.63 12.21 11.33 13.30
4 Paul Mahvi 10.02   16.95    USA 10.02 18.40 16.36 16.09 24.06
5 Andrew Sinclair 17.97   21.60    USA 31.21 18.68 17.97 25.33 20.80
6 Joseph Lee 18.18   37.55    USA 21.30 18.18 33.28 DNF 58.06
7 Jack Gibson 31.18   41.77    USA 36.71 56.40 37.55 31.18 51.06
Alex Ho    USA
Alex Ho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 12.90   14.95   15.72 16.61 15.31 12.90 13.81
2x2x2 Cube First round 16 4.83   5.94   5.31 5.97 7.46 4.83 6.55
Pyraminx First round 13 14.31   18.56   24.41 DNF 16.22 15.06 14.31
Andrew Sinclair    USA
Andrew Sinclair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 15.31   19.37   15.31 DNF 20.02 17.65 20.44
2x2x2 Cube First round 25 6.34   8.01   6.34 6.52 10.13 7.96 9.56
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 28.68   33.79   33.22 34.97 33.19 28.68 DNF
Pyraminx First round 11 12.25   15.46   16.77 16.72 12.25 12.90 18.55
Skewb Final 5 17.97   21.60   31.21 18.68 17.97 25.33 20.80
Angel Lim    USA
Angel Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 15.94   17.41   15.94 16.43 17.40 18.41 19.50
3x3x3 Blindfolded Final 2 38.47   42.42   38.47 44.03 44.77
Angelo Garcia    USA
Angelo Garcia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 32.08   39.64   46.21 43.25 32.08 38.33 37.34
2x2x2 Cube First round 27 7.00   8.94   9.47 7.36 7.00 10.00 10.84
Pyraminx First round 12 8.50   16.07   12.93 26.16 18.88 16.40 8.50
Armin Askari    Canada
Armin Askari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.06   13.37   11.06 15.43 17.86 13.21 11.47
First round 16 13.06   13.70   13.19 14.44 16.16 13.47 13.06
2x2x2 Cube First round 28 6.00   9.23   11.61 6.77 6.00 DNF 9.31
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 21.88   25.49   21.88 25.97 40.41 26.15 24.36
Benjamin Chu    USA
Benjamin Chu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 14.40   17.40   14.40 20.19 16.58 16.09 19.52
2x2x2 Cube First round 20 4.71   6.33   5.53 4.71 14.25 7.68 5.78
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:01.66   1:13.23   1:19.78 1:09.15 1:01.66 1:10.77 1:20.58
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 23.28   25.64   24.88 25.25 23.28 41.16 26.80
Brandon Harnish    USA
Brandon Harnish
Event Round Place Best Average Result Details
Skewb Final 1 4.31   NAR 6.21   WR 7.08 5.68 30.34 4.31 5.88
Brian Choe    USA
Brian Choe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 28.66   30.35   30.03 32.13 28.88 28.66 51.88
Brian Kang    USA
Brian Kang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 12.56   15.18   17.63 15.03 12.56 13.43 17.09
2x2x2 Cube Final 8 3.18   4.46   4.03 4.52 DNF 3.18 4.84
First round 9 3.65   4.38   4.71 5.77 4.43 4.00 3.65
4x4x4 Cube Combined Final 8 52.50   56.85   52.50 59.69 54.19 1:03.36 56.68
Caitlin Hutnyk    Canada
Caitlin Hutnyk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.43   11.48   12.41 10.43 13.71 11.18 10.84
Second round 3 10.02   11.27   15.66 10.02 11.63 11.09 11.09
First round 2 8.25   9.94   10.78 10.15 10.13 9.53 8.25
2x2x2 Cube Final 2 2.69   3.38   2.69 3.44 4.15 3.63 3.08
First round 1 2.05   2.66   3.31 2.65 3.05 2.05 2.27
4x4x4 Cube Combined Final 1 35.75   37.41   1:04.58 35.83 35.75 39.81 36.58
3x3x3 One-Handed Final 8 17.38   19.87   17.38 19.97 19.21 21.56 20.44
Combined First round 9 14.77   19.65   20.16 22.77 36.71 14.77 16.03
Pyraminx Final 7 7.27   10.29   11.81 9.18 27.05 7.27 9.88
First round 4 5.61   8.27   5.61 8.41 7.94 10.21 8.46
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.84   10.27   10.16 10.56 10.08 11.65 9.84
Second round 2 9.19   10.61   10.05 11.81 11.13 9.19 10.65
First round 5 8.78   10.89   DNF 8.78 9.86 10.03 12.78
2x2x2 Cube Final 9 3.46   4.68   4.36 3.46 5.59 4.09 10.08
First round 8 3.18   4.11   4.03 3.75 5.00 4.55 3.18
4x4x4 Cube Combined Final 6 41.06   48.36   44.84 DNF 54.22 41.06 46.02
3x3x3 Blindfolded Final 6 3:34.69   DNF   DNF DNF 3:34.69
3x3x3 One-Handed Final 3 15.44   16.96   17.50 16.68 15.44 16.69 18.40
Combined First round 4 14.25   17.41   14.25 16.56 17.97 17.69 18.86
Pyraminx Final 8 9.22   11.65   13.44 10.30 9.22 12.90 11.75
First round 5 6.43   8.98   8.09 17.75 10.81 6.43 8.03
Daniel Chan    USA
Daniel Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 10.43   13.36   10.43 19.53 14.44 13.44 12.21
First round 17 8.53   14.12   15.97 8.53 14.06 14.96 13.33
2x2x2 Cube First round 30 6.44   10.04   6.44 11.40 9.15 9.56 25.46
3x3x3 One-Handed Final 1 14.63   16.55   15.58 16.18 14.63 17.90 18.15
Combined First round 5 16.06   17.90   18.46 19.18 18.72 16.53 16.06
Darius Vossoughi    USA
Darius Vossoughi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 1:55.05   2:07.13   2:12.13 2:03.69 1:55.05 2:19.96 2:05.56
Darren Kwong    USA
Darren Kwong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 14.59   16.01   16.13 14.59 17.19 14.72 21.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 22.25   23.63   23.50 27.83 22.25 24.83 22.56
David Adams    USA
David Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 11.40   12.80   11.69 13.50 11.40 13.22 16.03
First round 18 13.21   14.26   16.81 13.25 16.19 13.21 13.33
2x2x2 Cube Final 12 4.06   5.78   5.53 7.05 4.75 4.06 DNF
First round 10 3.80   4.73   5.22 3.80 5.18 4.44 4.56
4x4x4 Cube Combined Final 13 57.86   1:04.28   59.80 1:05.50 1:11.18 1:07.55 57.86
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.86   11.87   9.86 11.80 10.84 12.97 DNF
Second round 5 9.59   11.49   13.72 10.31 10.44 13.71 9.59
First round 3 7.96   10.29   7.96 11.31 8.09 12.58 11.46
2x2x2 Cube Final 1 2.72   3.16   2.97 2.72 3.08 4.22 3.43
First round 2 2.15   2.67   3.30 2.71 2.68 2.61 2.15
4x4x4 Cube Combined Final 3 36.86   39.03   36.86 36.90 41.91 43.08 38.27
3x3x3 One-Handed Final 2 12.40   16.76   17.71 16.96 19.05 12.40 15.61
Combined First round 3 16.40   17.27   16.50 18.30 17.00 16.40 19.16
Edward Liu    USA
Edward Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.27   11.92   10.27 12.66 12.34 12.91 10.77
Second round 6 10.56   11.56   10.56 10.90 10.75 13.02 14.28
First round 10 11.21   12.79   11.72 11.21 15.28 12.83 13.81
2x2x2 Cube First round 22 5.53   7.02   6.21 13.06 5.53 7.25 7.59
4x4x4 Cube Combined Final 5 42.53   47.71   48.33 46.97 42.53 55.97 47.83
3x3x3 One-Handed Final 6 16.53   18.09   19.78 17.59 16.91 16.53 25.58
Combined First round 13 19.68   21.57   21.91 23.69 19.68 19.81 23.00
Eun Hee Kim    USA
Eun Hee Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 19.09   24.00   19.09 25.05 26.75 20.38 26.56
Everest Shi    Canada
Everest Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.69   13.42   12.69 13.09 16.19 12.83 14.33
First round 19 9.97   14.46   16.90 12.93 15.81 14.63 9.97
2x2x2 Cube Final 7 3.66   4.30   4.41 4.56 3.94 4.72 3.66
First round 12 4.11   4.87   4.11 4.90 4.80 5.15 4.91
4x4x4 Cube Combined Final 10 54.36   58.19   59.50 1:00.11 57.02 54.36 58.06
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 22.28   23.93   25.65 22.28 25.52 23.78 22.50
Pyraminx First round 16 14.68   22.46   16.21 38.58 32.77 18.41 14.68
Floyd McCluhan    USA
Floyd McCluhan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 19.68   22.47   22.02 19.68 DNF 21.08 24.31
2x2x2 Cube First round 29 5.52   9.38   5.52 9.28 DNF 11.53 7.33
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 36.34   44.01   53.28 50.63 43.68 37.71 36.34
Haimin Koo    USA
Haimin Koo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 18.46   30.04   31.02 30.96 32.41 28.15 18.46
Henry Helmuth    USA
Henry Helmuth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 17.88   19.28   21.77 18.66 21.27 17.90 17.88
2x2x2 Cube First round 14 3.91   4.99   5.28 5.28 3.91 8.18 4.40
Jack Gibson    USA
Jack Gibson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 29.40   39.66   34.75 29.40 34.68 49.56 59.66
2x2x2 Cube First round 24 6.81   7.98   8.86 8.71 6.81 8.11 7.13
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 2:17.68     2:17.68 2:47.31
Pyraminx First round 15 15.30   22.43   25.25 18.28 23.77 15.30 28.36
Skewb Final 7 31.18   41.77   36.71 56.40 37.55 31.18 51.06
James Tran    USA
James Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 18.40   20.90   20.71 22.55 25.22 19.43 18.40
2x2x2 Cube First round 18 4.44   6.19   6.77 5.19 6.61 13.19 4.44
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:20.65     1:20.65 1:30.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 45.71   57.91   49.36 1:04.02 45.71 1:13.06 1:00.36
Pyraminx First round 10 11.06   14.03   11.59 15.43 15.08 11.06 16.88
Jason Chern    USA
Jason Chern
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 20.59   25.88   22.86 28.55 20.59 28.52 26.27
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.84   10.95   10.84 9.84 15.47 10.66 11.34
Second round 8 10.53   12.12   10.53 13.06 12.00 12.65 11.71
First round 7 10.27   11.13   12.27 10.55 10.27 10.58 15.81
2x2x2 Cube First round 21 4.16   6.62   4.77 7.02 8.68 4.16 8.08
4x4x4 Cube Combined Final 7 46.75   53.52   49.53 53.66 1:15.38 46.75 57.36
3x3x3 One-Handed Final 5 15.68   18.06   21.40 16.50 21.68 16.27 15.68
Combined First round 2 13.61   16.89   16.65 16.47 13.61 21.05 17.55
Jesse Montrose    USA
Jesse Montrose
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 1:30.27   1:46.12   1:47.53 2:02.33 1:45.00 1:30.27 1:45.83
2x2x2 Cube First round 32 25.97   30.15   2:06.18 26.59 28.91 25.97 34.96
Jessica Shen    USA
Jessica Shen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 35.06   43.52   41.19 57.58 46.81 35.06 42.55
Jonathan Chu    USA
Jonathan Chu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 15.75   16.75   16.34 16.71 17.21 15.75 17.56
2x2x2 Cube First round 23 5.63   7.48   7.38 7.59 8.03 7.46 5.63
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:14.81   DNF   DNF 6:06.75 3:14.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 26.40   35.35   44.50 26.40 DNF 29.65 31.91
Pyraminx First round 9 12.31   13.35   18.46 12.31 13.53 13.11 13.40
Jonathan L. Chu    USA
Jonathan L. Chu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 13 11.11   13.32   13.56 14.75 11.11 12.21 14.19
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:47.77   DNF   DNF 2:26.55 1:47.77
Joseph Lee    USA
Joseph Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.40   14.24   13.58 12.40 17.59 16.15 13.00
First round 20 12.47   14.86   15.46 15.84 14.71 14.41 12.47
2x2x2 Cube Final 10 3.63   4.94   6.19 4.31 4.75 3.63 5.77
First round 13 3.50   4.94   6.77 6.18 3.50 3.77 4.86
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:00.90   1:05.95   1:00.90 1:04.08 1:07.55 1:18.47 1:06.22
3x3x3 Blindfolded Final 7 3:51.97   DNF   DNF 3:51.97 DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 19.80   21.05   22.09 20.19 19.80 20.86 DNF
Combined First round 10 16.02   21.00   18.16 21.31 23.52 25.52 16.02
Pyraminx Final 1 3.88   4.63   4.53 4.77 3.88 6.36 4.58
First round 1 4.38   4.89   4.38 5.11 4.47 5.81 5.09
Skewb Final 6 18.18   37.55   21.30 18.18 33.28 DNF 58.06
Justin Jaffray    Canada
Justin Jaffray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 9.19   12.12   12.91 9.19 12.08 11.97 12.31
Second round 7 9.94   11.96   9.94 12.05 10.94 13.52 12.90
First round 8 9.43   11.16   12.63 9.80 11.06 9.43 14.05
2x2x2 Cube Final 3 2.81   3.55   2.81 3.08 6.21 3.15 4.43
First round 3 2.38   3.24   3.86 2.38 2.96 2.91 8.43
3x3x3 One-Handed Final 10 16.94   21.53   16.94 20.78 19.72 29.27 24.09
Combined First round 7 15.93   18.26   15.93 17.90 19.66 17.21 DNF
Justin Lin    USA
Justin Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.06   13.62   13.69 12.06 14.96 16.40 12.22
First round 12 9.77   13.17   9.77 DNF 13.91 14.65 10.96
Kenneth Lu    USA
Kenneth Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 34.65   42.44   42.63 44.31 40.38 34.65 46.16
Kyle Feng    USA
Kyle Feng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:06.22   1:25.46   DNF 1:19.96 1:43.61 1:12.81 1:06.22
Leo Zurita    USA
Leo Zurita
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 33 20.11   32.55   20.11 DNF 49.15 27.84 20.66
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 11.27   12.36   13.56 11.31 12.22 11.27 14.11
First round 11 10.66   13.10   14.00 13.25 17.71 10.66 12.06
2x2x2 Cube First round 15 3.69   5.50   5.69 4.27 3.69 8.02 6.53
4x4x4 Cube Combined Final 12 46.78   1:01.87   58.28 59.80 DNF 46.78 1:07.52
3x3x3 One-Handed Final 12 24.16   25.14   25.75 24.16 27.75 24.52 25.16
Combined First round 12 17.21   21.49   17.21 20.90 24.90 26.59 18.66
Lucas Picard    USA
Lucas Picard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 35.81   39.28   41.72 39.03 DNF 35.81 37.09
4x4x4 Cube Combined Final 20 2:22.97     2:22.97 2:41.53
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.94   10.86   9.94 10.63 10.65 11.30 11.55
Second round 4 9.88   11.44   9.88 12.16 13.46 12.21 9.94
First round 9 9.86   12.32   13.38 11.05 12.86 13.06 9.86
2x2x2 Cube Final 5 3.41   4.13   4.81 4.05 3.83 3.41 4.52
First round 4 3.34   3.68   3.58 3.69 6.03 3.78 3.34
4x4x4 Cube Combined Final 4 36.63   41.00   44.27 36.63 37.18 41.56 49.31
3x3x3 One-Handed Final 7 15.61   18.74   15.61 23.46 16.81 18.90 20.50
Combined First round 8 17.84   18.66   20.58 17.84 18.47 19.34 18.18
Pyraminx Final 2 4.05   6.79   8.65 6.77 DNF 4.05 4.96
First round 2 4.02   5.36   5.86 7.88 4.02 4.52 5.69
Skewb Final 2 8.47   11.22   10.84 10.69 8.47 12.13 14.56
Paul Mahvi    USA
Paul Mahvi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 14.13   16.06   16.48 14.13 14.91 18.02 16.80
2x2x2 Cube First round 17 5.22   6.09   6.34 6.15 5.22 5.78 6.94
4x4x4 Cube Combined Final 11 53.80   59.91   53.80 1:01.91 1:04.50 1:02.43 55.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 38.43   51.98   53.09 51.84 38.43 51.00 1:05.03
Pyraminx Final 5 6.72   9.35   13.65 6.72 8.61 7.18 12.25
First round 7 7.53   9.53   7.53 10.43 9.47 8.68 10.53
Skewb Final 4 10.02   16.95   10.02 18.40 16.36 16.09 24.06
Richard Jay S. Apagar    Philippines
Richard Jay S. Apagar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.11   9.05   7.11 8.34 9.09 9.72 9.91
Second round 1 8.33   9.22   8.33 9.52 9.11 9.66 9.02
First round 1 8.52   8.93   8.52 8.83 9.41 8.61 9.36
2x2x2 Cube Final 6 3.13   4.15   6.43 3.40 3.13 4.13 4.93
First round 7 3.44   3.89   3.44 4.36 4.00 3.83 3.83
4x4x4 Cube Combined Final 2 35.77   37.66   35.77 39.81 44.56 36.40 36.77
3x3x3 One-Handed Final 11 20.17   21.63   22.13 20.17 23.71 20.71 22.06
Combined First round 6 15.21   17.91   22.25 15.21 17.50 18.69 17.55
Pyraminx Final 3 5.19   7.52   8.18 5.19 9.13 6.09 8.30
First round 3 7.47   8.19   7.84 9.47 7.47 9.02 7.71
Riley Woo    USA
Riley Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 6 10.86   10.99   10.97 11.05 10.94 10.86 15.09
2x2x2 Cube First round 5 2.61   3.76   3.72 4.83 4.25 2.61 3.30
3x3x3 Blindfolded Final 1 38.02   46.36   54.84 46.22 38.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 20.34   21.41   21.34 22.08 24.65 20.81 20.34
Pyraminx Final 4 7.03   9.24   11.55 7.25 8.93 7.03 12.03
First round 6 8.31   9.42   10.30 9.22 8.31 11.00 8.75
Skewb Final 3 9.94   11.72   9.94 11.63 12.21 11.33 13.30
Roger Li    USA
Roger Li
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 17.43   23.93   24.25 17.43 25.15 33.91 22.38
2x2x2 Cube First round 26 6.71   8.12   7.78 6.71 7.44 10.28 9.13
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 39.81   58.05   51.44 1:09.97 39.81 52.75 1:38.02
Rohan Mahesh    India
Rohan Mahesh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 44.03   54.39   DNF 54.34 50.53 44.03 58.31
Ryan Lim    USA
Ryan Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.09   13.52   11.09 11.16 16.11 13.31 16.09
First round 14 12.21   13.56   13.93 12.91 13.84 12.21 16.91
4x4x4 Cube Combined Final 14 56.81   1:05.84   1:04.83 56.81 1:12.65 1:09.72 1:02.96
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 20.30   23.04   22.75 33.21 22.97 20.30 23.40
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 14.25   15.60   14.25 22.27 14.46 15.88 16.47
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Simon Montrose    USA
Simon Montrose
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 15.41   18.98   36.93 19.68 20.58 15.41 16.69
2x2x2 Cube Final 11 5.08   5.29   5.19 5.16 5.08 5.52 6.13
First round 11 3.84   4.84   5.36 5.66 4.58 4.58 3.84
4x4x4 Cube Combined Final 17 52.52   1:10.97   1:07.25 1:12.38 1:14.68 1:13.27 52.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 33.97   42.07   41.41 52.43 33.97 38.86 45.93
Pyraminx Final 6 9.75   10.27   10.11 10.93 9.75 9.77 12.81
First round 8 10.91   13.06   10.91 13.15 12.96 13.08 16.18
Steven Xu    USA
Steven Xu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 10.78   12.49   10.78 13.71 13.02 12.69 11.75
First round 15 12.06   13.61   12.06 12.81 14.00 14.02 14.68
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:02.44   1:09.48   1:02.44 1:05.56 1:18.11 1:04.78 1:25.03
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:21.94   DNF   DNF 3:24.30 3:21.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 20.22   23.11   24.65 20.22 26.90 23.58 21.11
Tabitha King    USA
Tabitha King
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 31.88   39.51   40.50 52.38 37.34 31.88 40.68
Tina Tu    USA
Tina Tu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 31.66   38.36   DNF 31.66 33.22 44.06 37.80
Tom Cordero    USA
Tom Cordero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 37.59   40.78   40.28 41.52 40.53 43.59 37.59
Weston Mizumoto    USA
Weston Mizumoto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 8.90   12.32   11.61 13.63 12.94 8.90 12.41
First round 4 9.33   10.73   12.27 9.33 11.47 10.59 10.13
2x2x2 Cube Final 4 3.02   4.02   7.63 3.21 3.02 5.28 3.58
First round 6 3.13   3.89   3.13 4.11 3.86 4.69 3.71
4x4x4 Cube Combined Final 9 52.28   57.71   57.05 52.90 1:15.21 52.28 1:03.19
3x3x3 One-Handed Final 4 15.97   17.12   19.28 15.97 16.68 17.58 17.11
Combined First round 1 12.83   16.37   12.83 18.34 14.59 21.43 16.19
Will Hulett    USA
Will Hulett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 29.93   44.32   45.81 58.38 44.69 29.93 42.46
2x2x2 Cube First round 31 13.33   15.62   13.41 17.11 17.16 16.33 13.33
Pyraminx First round 14 10.43   20.66   16.61 25.44 10.43 19.93 29.06
Yon Soo Park    USA
Yon Soo Park
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 26.63   35.86   38.02 35.22 34.33 26.63 39.31
Zachary Lo    USA
Zachary Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 17.55   19.44   17.55 21.77 19.41 19.18 19.72
2x2x2 Cube First round 19 5.13   6.29   6.41 6.43 8.33 5.13 6.03