Berkeley Summer 2013

Date City WCA LInk
2013-8-3  USA, Berkeley, California Berkeley Summer 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Cornelius Dieckmann 8.73  Phillip Espinoza 9.00  Justin Adsuara 9.88
 2x2x2 Cube  Edward Lin 2.74  Cornelius Dieckmann 2.81  Daniel Sheppard 2.82
 4x4x4 Cube  Edward Lin 38.16  Nurym Kudaibergen 39.77  Richard Jay S. Apagar 40.58
 3x3x3 Blindfolded  Riley Woo 33.33  Adrian Lehmann 42.22  Angel Lim 48.30
 3x3x3 One-Handed  Cornelius Dieckmann 15.55  Robert Yau 16.47  Jeremy Fleischman 16.51
 Rubik's Clock  Daniel Sheppard 8.27  James Molloy 10.12  Jan Bentlage 11.16
 Pyraminx  Mitchell Lane 5.43  Joseph Lee 5.95  Daniel Sheppard 6.27
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 7.81   8.21    United Kingdom 8.80 7.81 8.00 11.56 7.83
2 Richard Jay S. Apagar 8.02   8.59    Philippines 8.02 10.00 8.55 8.53 8.69
3 Cornelius Dieckmann 8.40   9.37    Germany 11.18 8.40 10.46 8.88 8.78
4 Kevin Costello III 7.94   9.45    USA 7.94 8.77 10.11 9.47 11.53
5 Edward Lin 8.38   10.42    USA 10.02 8.38 11.59 9.65 12.09
6 Phillip Espinoza 9.77   10.52    USA 10.91 12.44 10.69 9.77 9.96
7 Jeremy Fleischman 9.82   10.71    USA 12.35 10.93 11.28 9.92 9.82
8 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.11   11.04    Taiwan 10.58 13.27 9.52 9.11 13.03
9 Nurym Kudaibergen 10.30   11.27    Kazakhstan 10.30 13.53 10.41 11.11 12.30
10 Justin Adsuara 9.96   11.35    USA 12.52 10.35 9.96 13.03 11.18
11 Lucas Garron 10.30   11.46    Germany 10.30 11.19 13.34 11.15 12.05
12 Adrian Lehmann 11.13   12.00    Germany 11.53 11.13 15.02 12.28 12.20
13 Nathaniel Knopf 9.86   12.03    USA 14.96 11.08 11.09 9.86 13.91
14 Mitchell Lane 9.47   12.22    USA DNF 11.93 11.17 13.56 9.47
15 Kevin Zeng 9.97   12.65    USA 14.75 9.97 12.43 15.68 10.78
16 Riley Woo 9.36   12.70    USA 14.86 11.05 12.19 9.36 17.15
17 Devin Corr-Robinett 12.13   13.35    USA 12.91 12.13 13.38 14.66 13.75
18 Kristian Muggerud 12.83   13.66    Norway 13.84 12.83 14.22 15.22 12.93
19 Ryan Lim 12.27   14.04    USA 14.15 12.27 13.76 14.20 16.69
20 Daniel Sheppard 12.77   14.41    United Kingdom 13.38 14.28 12.77 15.58 DNF
21 Everest Shi 12.77   14.49    Canada 16.15 DNF 13.77 13.56 12.77
22 Joseph Lee 12.71   14.55    USA 16.81 13.56 18.86 12.71 13.28
23 Ryan Jew 13.83   14.56    USA 13.83 15.68 14.43 14.88 14.38
24 Vincent Sheu 13.08   14.64    USA 20.38 15.53 14.03 13.08 14.36
25 Andreas Pohl 11.52   14.75    Germany 15.13 14.19 14.93 11.52 15.19
26 Chris Wall 13.05   14.99    United Kingdom 16.82 13.05 19.61 14.30 13.84
27 Jan Bentlage 12.48   15.19    Germany 13.66 13.83 12.48 1:00.02 18.09
28 James Molloy 12.13   15.27    United Kingdom 20.91 12.13 17.41 14.59 13.80
29 Brandon Harnish 10.88   15.64    USA 14.25 16.22 10.88 16.46 17.22
30 Jonathan Chu 14.40   16.53    USA 16.34 15.71 18.94 17.53 14.40
31 Paul Mahvi 15.13   17.20    USA 17.96 16.25 15.13 18.58 17.40
32 Shelley Chang 14.50   17.68    USA 18.83 14.50 19.38 20.31 14.83
33 Brian Kang 16.35   20.26    USA 21.77 19.58 16.35 19.44 22.77
34 Ansuman Somasundaram 16.21   20.42    USA 17.28 22.58 16.21 22.63 21.41
35 Angel Lim 18.44   20.68    USA 20.65 18.44 18.52 25.97 22.88
36 Nan Ma 21.11   22.75    China 22.06 21.11 22.05 26.15 24.13
37 Abhishek Sharma 17.83   22.78    USA 25.56 20.63 26.08 17.83 22.15
38 William Chen 22.68   23.32    USA 25.30 22.68 23.53 23.58 22.84
39 Andrew Sinclair 20.11   24.68    USA 30.34 23.06 20.11 42.02 20.65
40 James Tran 25.53   26.34    USA 26.36 DNF 25.53 25.81 26.86
41 Lewis Ellis 22.33   26.97    USA 26.80 22.33 27.40 29.00 26.72
42 Spencer Pugh 25.13   28.74    USA 26.63 32.69 25.13 40.39 26.90
43 Josef Forrest 24.11   31.37    USA 24.11 37.31 34.21 32.18 27.71
44 Shashwat Sparsh 26.72   32.66    USA 33.40 37.01 29.90 26.72 34.68
45 Kai Chan 26.31   39.31    USA 26.31 44.11 44.25 36.94 36.88
46 Eun Hee Kim 26.05   41.27    USA 32.77 31.69 59.36 26.05 DNF
47 Edwin Umana 32.27   44.01    USA 40.15 47.16 44.72 47.93 32.27
48 Taylor Leach 38.55   47.66    USA 55.96 38.55 47.22 42.61 53.15
49 Zachary Chen 40.90   50.56    USA 1:07.03 57.82 41.15 52.72 40.90
50 Kenneth Lu 42.28   51.98    USA 1:05.16 46.94 42.28 54.72 54.27
51 Tabitha King 43.94   53.54    USA 48.22 1:03.46 57.32 55.08 43.94
52 Morgaine Mandigo-Stoba 54.16   1:09.62    USA 1:20.00 1:06.91 1:20.16 1:01.94 54.16
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 7.99   8.75    Germany 7.99 8.28 8.21 9.75 DNF
2 Justin Adsuara 8.68   9.19    USA 10.84 8.93 8.68 9.44 9.19
3 Kevin Costello III 6.94   9.28    USA 9.86 12.15 6.94 9.31 8.66
4 Edward Lin 8.46   9.73    USA 8.68 11.06 8.46 13.38 9.46
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.90   10.51    Taiwan 9.90 10.75 10.59 10.19 11.41
6 Phillip Espinoza 8.52   10.63    USA 9.18 8.52 10.53 12.84 12.18
7 Nurym Kudaibergen 9.46   10.76   NR  Kazakhstan 12.36 10.61 9.46 9.94 11.72
8 Richard Jay S. Apagar 10.14   10.76    Philippines 10.73 10.46 11.65 11.08 10.14
9 Riley Woo 8.60   11.20    USA 12.53 11.46 8.60 10.53 11.61
10 Robert Yau 9.46   11.27    United Kingdom 13.22 11.06 10.09 9.46 12.66
11 Mitchell Lane 6.25   11.39    USA 11.61 12.09 6.25 13.36 10.47
12 Jeremy Fleischman 10.08   11.68    USA 10.80 12.77 11.86 10.08 12.39
13 Kevin Zeng 9.15   11.78    USA 12.18 11.59 9.15 12.88 11.58
14 Adrian Lehmann 11.55   12.09    Germany 13.36 12.31 11.55 12.09 11.88
15 Lucas Garron 11.06   12.55    Germany 13.27 12.94 11.06 11.44 14.81
16 Daniel Sheppard 11.30   12.63    United Kingdom 11.56 18.33 11.30 12.09 14.25
17 Ryan Lim 12.58   13.30    USA 12.61 12.63 12.58 14.66 15.65
18 Devin Corr-Robinett 12.18   13.44    USA 14.06 12.18 12.40 13.86 15.03
19 Nathaniel Knopf 11.58   13.49    USA 14.21 13.58 11.58 13.86 13.02
20 Ryan Jew 11.06   13.53    USA 11.96 20.30 11.06 13.04 15.58
21 Vincent Sheu 10.43   13.54    USA 13.75 15.41 10.43 11.47 17.65
22 Everest Shi 13.55   14.03    Canada 13.55 13.80 14.78 13.90 14.40
23 Kristian Muggerud 12.44   14.30    Norway 13.36 12.44 15.23 14.30 16.00
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 8.15   8.73    Germany 8.15 8.41 10.03 8.56 9.22
2 Phillip Espinoza 8.15   9.00    USA 8.65 8.83 10.62 8.15 9.53
3 Justin Adsuara 9.21   9.88    USA 9.43 9.21 11.97 9.88 10.34
4 Kevin Costello III 8.55   9.90    USA 8.55 10.77 9.77 11.06 9.16
5 Richard Jay S. Apagar 7.78   10.04    Philippines 9.19 7.78 10.75 11.47 10.18
6 Robert Yau 6.91   10.40    United Kingdom 10.88 10.43 6.91 9.90 10.88
7 Edward Lin 8.76   10.67    USA 11.69 10.68 8.76 9.65 11.73
8 Jeremy Fleischman 9.56   10.97    USA 9.56 11.61 12.68 10.66 10.65
9 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.11   11.14    Taiwan 12.84 12.47 10.11 10.78 10.16
10 Riley Woo 10.47   11.45    USA 11.50 11.65 10.47 DNF 11.19
11 Mitchell Lane 10.24   11.49    USA 12.61 10.61 14.09 10.24 11.25
12 Nurym Kudaibergen 10.86   11.56    Kazakhstan 11.96 11.81 10.86 10.91 13.68
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.31   2.74    USA 2.52 4.69 3.02 2.31 2.68
2 Cornelius Dieckmann 2.40   2.81    Germany 4.02 2.40 2.71 3.19 2.52
3 Daniel Sheppard 2.36   2.82    United Kingdom 2.63 3.18 2.64 6.75 2.36
4 Mitchell Lane 2.19   3.57    USA 3.50 3.77 2.19 5.65 3.43
5 Robert Yau 2.22   3.66    United Kingdom 3.52 2.22 3.28 6.90 4.19
6 Kevin Costello III 2.31   3.74    USA 3.50 3.58 2.31 5.36 4.13
7 Richard Jay S. Apagar 2.13   4.00    Philippines 4.40 2.13 4.19 3.40 4.59
8 Nurym Kudaibergen 3.05   4.01   NR  Kazakhstan 4.16 4.21 3.05 4.49 3.65
9 Jan Bentlage 3.13   4.09    Germany 6.16 3.13 3.63 4.11 4.53
10 Chia-Wei Lu (呂家維) 2.69   4.30    Taiwan 3.77 4.43 2.69 4.72 4.69
11 Riley Woo 3.34   4.51    USA 6.56 4.38 3.34 5.15 4.00
12 Joseph Lee 3.22   4.63    USA 4.86 21.59 3.22 5.09 3.94
13 Everest Shi 3.61   4.90    Canada 4.86 5.53 3.61 5.09 4.75
14 Andreas Pohl 2.81   5.02    Germany 4.93 9.50 2.81 3.41 6.72
15 Adrian Lehmann 4.86   5.05    Germany 5.06 5.11 4.97 4.86 5.59
16 Ryan Jew 2.83   5.15    USA 4.65 28.72 2.83 2.94 7.85
17 Chris Wall 3.68   5.20    United Kingdom 3.68 5.25 6.41 3.94 6.50
18 Lucas Garron 3.06   5.45    Germany 4.96 3.06 8.03 5.11 6.28
19 James Molloy 3.33   5.63    United Kingdom 5.75 6.43 3.33 8.15 4.72
20 Devin Corr-Robinett 4.27   5.64    USA 6.72 5.59 5.65 4.27 5.68
21 Kevin Zeng 4.80   5.72    USA 6.41 4.80 5.53 5.32 6.31
22 Brian Kang 3.59   5.93    USA 5.91 7.30 3.59 6.59 5.28
23 James Tran 4.15   5.98    USA 5.71 6.38 4.15 5.86 6.36
24 Abhishek Sharma 4.30   6.29    USA 8.40 7.58 4.30 5.34 5.96
25 Ansuman Somasundaram 4.69   6.36    USA 10.33 4.69 5.90 6.68 6.49
26 Kristian Muggerud 4.78   6.64    Norway 4.78 8.34 7.33 6.75 5.85
27 Paul Mahvi 3.55   6.87    USA 7.31 7.13 6.46 7.01 3.55
28 Nan Ma 7.38   7.73    China 7.38 7.41 8.03 8.11 7.74
29 Andrew Sinclair 5.88   8.20    USA 10.02 9.19 5.88 8.09 7.33
30 Kai Chan 4.83   9.42    USA 9.16 11.43 4.83 7.91 11.19
31 Shashwat Sparsh 8.31   11.33    USA DNF 14.25 8.31 9.55 10.18
32 Christian Raitt 9.70   15.44    USA 9.70 15.02 15.84 15.47 41.56
33 Taylor Leach 22.71   31.64    USA 23.74 41.21 DNF 22.71 29.96
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 37.43   38.16    USA 37.43 37.58 38.02 40.63 38.88
2 Nurym Kudaibergen 37.40   39.77    Kazakhstan 37.40 48.22 40.63 41.15 37.53
3 Richard Jay S. Apagar 34.70   40.58    Philippines 41.86 34.70 40.66 39.22 42.71
4 Kevin Costello III 35.61   41.38    USA 43.21 38.18 35.61 47.02 42.75
5 Mitchell Lane 40.44   41.47    USA 40.44 42.03 41.27 41.10 42.65
6 Robert Yau 36.33   41.53    United Kingdom 42.41 41.47 36.33 42.02 41.09
7 Chia-Wei Lu (呂家維) 42.66   44.33    Taiwan 42.66 45.16 52.97 45.15 42.69
8 Cornelius Dieckmann 36.68   44.71    Germany 46.38 46.86 45.43 42.31 36.68
9 Riley Woo 40.81   46.56    USA 40.81 45.77 DNF 45.83 48.08
10 Kevin Zeng 46.28   49.44    USA 50.59 51.03 46.28 48.49 49.24
11 Daniel Sheppard 38.86   49.95    United Kingdom 38.86 56.41 58.53 42.25 51.19
12 Jan Bentlage 43.33   52.77    Germany 56.52 52.83 52.64 52.83 43.33
13 Jeremy Fleischman 50.31   55.72    USA 50.31 54.88 56.30 59.15 55.97
14 Lucas Garron 50.25   55.77    Germany 51.36 50.25 56.50 1:01.04 59.44
15 Justin Adsuara 54.13   57.79    USA 57.50 54.13 59.58 58.22 57.66
16 Nathaniel Knopf 57.28   1:02.55    USA 1:03.52 58.61 57.28 1:07.18 1:05.51
17 Everest Shi 59.06   1:02.83    Canada 1:03.21 59.06 1:00.52 1:13.72 1:04.77
18 James Molloy 57.30   1:04.09    United Kingdom 1:14.66 1:08.50 58.68 57.30 1:05.08
19 Ryan Jew 59.58   1:05.16    USA 1:04.93 59.58 1:09.15 1:14.34 1:01.40
20 Adrian Lehmann 1:01.06      Germany 1:08.32 1:01.06 1:08.09
21 Andreas Pohl 1:05.25      Germany 1:12.46 1:05.25 1:12.05
22 Jason Nguyen 1:06.43      USA 1:06.43 1:17.31 1:08.52
23 Brian Kang 1:11.15      USA 1:43.68 1:11.15 1:28.98
24 Vincent Sheu 1:12.73      USA 1:12.73 1:16.00 1:24.05
25 Paul Mahvi 1:16.88      USA 1:47.66 1:16.88 1:21.27
26 Kristian Muggerud 1:38.05      Norway 1:49.05 1:38.05 1:50.93
27 Shashwat Sparsh 3:03.47      USA DNF 3:03.47 DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Woo 33.33   DNF    USA DNF DNF 33.33
2 Adrian Lehmann 42.22   DNF    Germany 42.22 DNF DNF
3 Angel Lim 48.30   DNF    USA 55.38 DNF 48.30
4 Cornelius Dieckmann 1:06.58   DNF    Germany 1:06.58 DNF DNF
5 Andreas Pohl 1:14.59   DNF    Germany 1:33.75 DNF 1:14.59
6 Jan Bentlage 1:36.71   1:53.01    Germany 1:45.91 1:36.71 2:16.41
7 Robert Yau 1:48.96   DNF    United Kingdom DNF 1:48.96 2:08.41
8 Shelley Chang 1:56.25   DNF    USA DNF DNF 1:56.25
9 Chris Wall 3:19.81   DNF    United Kingdom DNF 3:19.81 DNF
10 Joseph Lee 4:39.94   DNF    USA DNF 4:39.94 DNS
11 Jonathan Chu DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 12.77   15.57    USA 15.36 28.41 16.32 12.77 15.03
2 Richard Jay S. Apagar 14.03   16.39    Philippines 17.77 14.03 14.75 18.62 16.66
3 Phillip Espinoza 14.56   16.42    USA 18.22 15.97 14.56 17.02 16.27
4 Edward Lin 12.68   16.43    USA 16.80 38.53 15.59 12.68 16.91
5 Cornelius Dieckmann 12.90   16.54    Germany 12.90 18.27 15.75 15.61 DNF
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 15.09   16.59    Taiwan 16.84 16.52 15.09 18.41 16.40
7 Justin Adsuara 11.44   18.04    USA 11.44 18.58 19.41 20.77 16.13
8 Jeremy Fleischman 14.68   19.02    USA 14.68 22.71 17.41 19.81 19.83
9 Robert Yau 16.77   19.33    United Kingdom DNF 17.84 20.44 16.77 19.72
10 Jan Bentlage 17.27   19.54    Germany 21.81 23.13 17.27 17.55 19.27
11 Daniel Sheppard 18.46   21.30    United Kingdom 19.34 22.61 18.46 21.95 22.78
12 Nurym Kudaibergen 19.56   21.72    Kazakhstan 20.36 21.84 19.56 22.96 24.90
13 Lucas Garron 18.65   22.48    Germany 18.65 23.50 20.72 23.21 24.96
14 Ryan Jew 19.05   22.52    USA 21.97 20.90 24.69 30.36 19.05
15 Mitchell Lane 20.30   22.66    USA 26.18 20.30 21.90 23.63 22.44
16 Chris Wall 20.80   22.92    United Kingdom 26.15 23.09 22.95 22.71 20.80
17 Riley Woo 18.36   23.20    USA 24.05 22.36 27.22 23.19 18.36
18 Joseph Lee 17.52   24.54    USA 29.47 26.03 32.50 18.11 17.52
19 Kevin Zeng 21.80   25.23    USA 29.03 27.52 24.50 23.68 21.80
20 James Molloy 21.90   25.69    United Kingdom 28.65 30.58 25.69 22.72 21.90
21 Devin Corr-Robinett 20.71   25.86    USA 24.65 28.06 20.71 27.03 25.91
22 Everest Shi 21.66   26.87    Canada 29.61 21.66 28.02 26.84 25.75
23 Ryan Lim 22.83   27.79    USA 29.72 29.65 24.00 29.90 22.83
24 Kristian Muggerud 27.28   28.82    Norway 29.00 39.52 27.28 27.77 29.69
25 Andreas Pohl 28.16   29.90    Germany 28.31 33.44 31.33 30.06 28.16
26 Vincent Sheu 26.02   34.82    USA 44.27 33.13 26.02 41.63 29.70
27 Andrew Sinclair 34.25   43.77    USA 44.03 54.63 47.38 34.25 39.91
28 James Tran 1:02.28   1:16.26    USA 1:06.93 1:22.47 1:02.28 1:19.38 1:23.09
29 Josef Forrest 1:12.18   1:19.98    USA DNF 1:33.66 1:12.18 1:13.78 1:12.49
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 12.11   15.55   NR  Germany 12.11 12.13 17.31 17.21 25.96
2 Robert Yau 14.36   16.47    United Kingdom 16.27 18.57 14.36 17.11 16.03
3 Jeremy Fleischman 14.36   16.51    USA 14.64 19.13 19.38 14.36 15.75
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 14.83   16.72    Taiwan 16.40 17.19 21.84 14.83 16.58
5 Justin Adsuara 12.99   16.83    USA 15.16 17.90 22.41 17.44 12.99
6 Richard Jay S. Apagar 14.38   17.35    Philippines 24.55 17.69 19.33 14.38 15.03
7 Edward Lin 16.15   17.40    USA 18.18 16.86 17.15 16.15 21.25
8 Kevin Costello III 13.91   17.48    USA 17.46 17.46 13.91 17.53 23.46
9 Phillip Espinoza 12.44   18.46    USA 23.38 12.44 20.28 16.81 18.30
10 Daniel Sheppard 19.65   20.72    United Kingdom 19.65 22.27 21.38 20.71 20.06
11 Nurym Kudaibergen 19.34   20.85   NR  Kazakhstan 20.02 25.88 19.34 20.65 21.88
12 Jan Bentlage 24.13   24.71    Germany 24.13 24.61 28.05 24.71 24.80
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 7.50   8.27    United Kingdom 8.00 9.27 7.55 7.50 DNF
2 James Molloy 8.03   10.12    United Kingdom 11.56 DNF 8.03 9.11 9.68
3 Jan Bentlage 7.40   11.16    Germany 12.08 11.22 7.40 11.55 10.72
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 8.68   11.44    Taiwan DNF 12.63 8.68 11.06 10.63
5 Ryan Jew 8.90   12.97    USA 13.66 10.80 14.44 14.69 8.90
6 Mitchell Lane 11.78   13.56    USA 14.97 12.68 11.78 16.50 13.02
7 Robert Yau 9.28   16.67    United Kingdom DNF 24.83 14.11 11.06 9.28
8 Devin Corr-Robinett 17.72   25.01    USA 17.72 26.63 37.15 24.18 24.23
9 Vincent Sheu 24.30   26.56    USA 25.81 DNF 27.02 26.84 24.30
10 Joseph Lee 22.56   27.02    USA 22.56 24.00 DNF 32.22 24.84
11 Chris Wall 11.61   DNF    United Kingdom 11.61 DNF DNF 14.49 14.09
12 Lucas Garron 13.63   DNF    Germany DNF 13.63 14.80 DNF DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 4.02   5.43    USA 4.53 4.65 7.11 4.02 7.84
2 Joseph Lee 5.19   5.95    USA 6.02 5.19 12.03 6.05 5.78
3 Daniel Sheppard 5.05   6.27    United Kingdom 6.91 6.72 5.66 6.44 5.05
4 Jan Bentlage 5.69   6.78    Germany 6.96 6.68 7.18 5.69 6.69
5 Ryan Jew 6.27   6.85    USA 6.27 7.15 7.30 6.50 6.90
6 Richard Jay S. Apagar 6.47   7.02    Philippines 6.90 6.47 6.84 7.33 10.67
7 Edward Lin 6.59   7.23    USA 6.88 6.59 7.78 7.02 DNF
8 Chris Wall 4.94   7.88    United Kingdom 4.94 8.78 6.22 10.52 8.63
9 Kevin Zeng 4.78   8.02    USA 7.18 4.78 8.36 29.24 8.53
10 Robert Yau 5.75   8.06    United Kingdom 8.54 6.71 8.93 5.75 10.86
11 Riley Woo 6.05   8.40    USA 6.05 12.17 7.40 8.11 9.68
12 Nurym Kudaibergen 6.27   9.59    Kazakhstan 10.22 13.78 6.50 6.27 12.06
13 James Molloy 5.65   9.63    United Kingdom 10.77 5.65 9.19 12.81 8.93
14 Devin Corr-Robinett 7.86   10.46    USA 11.90 13.97 9.65 7.86 9.84
15 Chia-Wei Lu (呂家維) 7.44   10.61    Taiwan 7.44 10.90 9.08 12.09 11.86
16 Vincent Sheu 8.43   10.64    USA 8.43 9.78 10.25 11.88 15.19
17 Andreas Pohl 8.63   11.65    Germany 13.43 8.63 11.09 10.44 13.44
18 Paul Mahvi 8.03   12.18    USA 11.09 13.27 12.19 8.03 18.19
19 James Tran 11.72   13.26    USA 12.83 17.27 11.72 12.30 14.65
20 Lucas Garron 11.36   13.48    Germany 17.22 15.77 11.50 13.18 11.36
21 Kristian Muggerud 10.33   14.68    Norway 15.03 18.68 10.33 14.09 14.93
22 Andrew Sinclair 15.59   17.96    USA 19.94 28.19 15.59 16.83 17.10
23 Shashwat Sparsh 17.43   20.30    USA 24.03 25.86 18.40 17.43 18.46
24 Zachary Chen 18.91   21.05    USA 21.84 21.68 19.63 24.69 18.91
25 Everest Shi 13.58   25.19    Canada 13.58 DNF 28.66 21.65 25.27
Abhishek Sharma    USA
Abhishek Sharma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 17.83   22.78   25.56 20.63 26.08 17.83 22.15
2x2x2 Cube Final 24 4.30   6.29   8.40 7.58 4.30 5.34 5.96
Adrian Lehmann    Germany
Adrian Lehmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.55   12.09   13.36 12.31 11.55 12.09 11.88
First round 12 11.13   12.00   11.53 11.13 15.02 12.28 12.20
2x2x2 Cube Final 15 4.86   5.05   5.06 5.11 4.97 4.86 5.59
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:01.06     1:08.32 1:01.06 1:08.09
3x3x3 Blindfolded Final 2 42.22   DNF   42.22 DNF DNF
Andreas Pohl    Germany
Andreas Pohl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 11.52   14.75   15.13 14.19 14.93 11.52 15.19
2x2x2 Cube Final 14 2.81   5.02   4.93 9.50 2.81 3.41 6.72
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:05.25     1:12.46 1:05.25 1:12.05
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:14.59   DNF   1:33.75 DNF 1:14.59
3x3x3 One-Handed First round 25 28.16   29.90   28.31 33.44 31.33 30.06 28.16
Pyraminx Final 17 8.63   11.65   13.43 8.63 11.09 10.44 13.44
Andrew Sinclair    USA
Andrew Sinclair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 20.11   24.68   30.34 23.06 20.11 42.02 20.65
2x2x2 Cube Final 29 5.88   8.20   10.02 9.19 5.88 8.09 7.33
3x3x3 One-Handed First round 27 34.25   43.77   44.03 54.63 47.38 34.25 39.91
Pyraminx Final 22 15.59   17.96   19.94 28.19 15.59 16.83 17.10
Angel Lim    USA
Angel Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 18.44   20.68   20.65 18.44 18.52 25.97 22.88
3x3x3 Blindfolded Final 3 48.30   DNF   55.38 DNF 48.30
Ansuman Somasundaram    USA
Ansuman Somasundaram
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 16.21   20.42   17.28 22.58 16.21 22.63 21.41
2x2x2 Cube Final 25 4.69   6.36   10.33 4.69 5.90 6.68 6.49
Brandon Harnish    USA
Brandon Harnish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 10.88   15.64   14.25 16.22 10.88 16.46 17.22
Brian Kang    USA
Brian Kang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 16.35   20.26   21.77 19.58 16.35 19.44 22.77
2x2x2 Cube Final 22 3.59   5.93   5.91 7.30 3.59 6.59 5.28
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:11.15     1:43.68 1:11.15 1:28.98
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 10.11   11.14   12.84 12.47 10.11 10.78 10.16
Second round 5 9.90   10.51   9.90 10.75 10.59 10.19 11.41
First round 8 9.11   11.04   10.58 13.27 9.52 9.11 13.03
2x2x2 Cube Final 10 2.69   4.30   3.77 4.43 2.69 4.72 4.69
4x4x4 Cube Combined Final 7 42.66   44.33   42.66 45.16 52.97 45.15 42.69
3x3x3 One-Handed Final 4 14.83   16.72   16.40 17.19 21.84 14.83 16.58
First round 6 15.09   16.59   16.84 16.52 15.09 18.41 16.40
Rubik's Clock Final 4 8.68   11.44   DNF 12.63 8.68 11.06 10.63
Pyraminx Final 15 7.44   10.61   7.44 10.90 9.08 12.09 11.86
Chris Wall    United Kingdom
Chris Wall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 13.05   14.99   16.82 13.05 19.61 14.30 13.84
2x2x2 Cube Final 17 3.68   5.20   3.68 5.25 6.41 3.94 6.50
3x3x3 Blindfolded Final 9 3:19.81   DNF   DNF 3:19.81 DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 20.80   22.92   26.15 23.09 22.95 22.71 20.80
Rubik's Clock Final 11 11.61   DNF   11.61 DNF DNF 14.49 14.09
Pyraminx Final 8 4.94   7.88   4.94 8.78 6.22 10.52 8.63
Christian Raitt    USA
Christian Raitt
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 32 9.70   15.44   9.70 15.02 15.84 15.47 41.56
Cornelius Dieckmann    Germany
Cornelius Dieckmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.15   8.73   8.15 8.41 10.03 8.56 9.22
Second round 1 7.99   8.75   7.99 8.28 8.21 9.75 DNF
First round 3 8.40   9.37   11.18 8.40 10.46 8.88 8.78
2x2x2 Cube Final 2 2.40   2.81   4.02 2.40 2.71 3.19 2.52
4x4x4 Cube Combined Final 8 36.68   44.71   46.38 46.86 45.43 42.31 36.68
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:06.58   DNF   1:06.58 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 12.11   15.55   NR 12.11 12.13 17.31 17.21 25.96
First round 5 12.90   16.54   12.90 18.27 15.75 15.61 DNF
Daniel Sheppard    United Kingdom
Daniel Sheppard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.30   12.63   11.56 18.33 11.30 12.09 14.25
First round 20 12.77   14.41   13.38 14.28 12.77 15.58 DNF
2x2x2 Cube Final 3 2.36   2.82   2.63 3.18 2.64 6.75 2.36
4x4x4 Cube Combined Final 11 38.86   49.95   38.86 56.41 58.53 42.25 51.19
3x3x3 One-Handed Final 10 19.65   20.72   19.65 22.27 21.38 20.71 20.06
First round 11 18.46   21.30   19.34 22.61 18.46 21.95 22.78
Rubik's Clock Final 1 7.50   8.27   8.00 9.27 7.55 7.50 DNF
Pyraminx Final 3 5.05   6.27   6.91 6.72 5.66 6.44 5.05
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.18   13.44   14.06 12.18 12.40 13.86 15.03
First round 17 12.13   13.35   12.91 12.13 13.38 14.66 13.75
2x2x2 Cube Final 20 4.27   5.64   6.72 5.59 5.65 4.27 5.68
3x3x3 One-Handed First round 21 20.71   25.86   24.65 28.06 20.71 27.03 25.91
Rubik's Clock Final 8 17.72   25.01   17.72 26.63 37.15 24.18 24.23
Pyraminx Final 14 7.86   10.46   11.90 13.97 9.65 7.86 9.84
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 8.76   10.67   11.69 10.68 8.76 9.65 11.73
Second round 4 8.46   9.73   8.68 11.06 8.46 13.38 9.46
First round 5 8.38   10.42   10.02 8.38 11.59 9.65 12.09
2x2x2 Cube Final 1 2.31   2.74   2.52 4.69 3.02 2.31 2.68
4x4x4 Cube Combined Final 1 37.43   38.16   37.43 37.58 38.02 40.63 38.88
3x3x3 One-Handed Final 7 16.15   17.40   18.18 16.86 17.15 16.15 21.25
First round 4 12.68   16.43   16.80 38.53 15.59 12.68 16.91
Pyraminx Final 7 6.59   7.23   6.88 6.59 7.78 7.02 DNF
Edwin Umana    USA
Edwin Umana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 32.27   44.01   40.15 47.16 44.72 47.93 32.27
Eun Hee Kim    USA
Eun Hee Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 26.05   41.27   32.77 31.69 59.36 26.05 DNF
Everest Shi    Canada
Everest Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 13.55   14.03   13.55 13.80 14.78 13.90 14.40
First round 21 12.77   14.49   16.15 DNF 13.77 13.56 12.77
2x2x2 Cube Final 13 3.61   4.90   4.86 5.53 3.61 5.09 4.75
4x4x4 Cube Combined Final 17 59.06   1:02.83   1:03.21 59.06 1:00.52 1:13.72 1:04.77
3x3x3 One-Handed First round 22 21.66   26.87   29.61 21.66 28.02 26.84 25.75
Pyraminx Final 25 13.58   25.19   13.58 DNF 28.66 21.65 25.27
James Molloy    United Kingdom
James Molloy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 12.13   15.27   20.91 12.13 17.41 14.59 13.80
2x2x2 Cube Final 19 3.33   5.63   5.75 6.43 3.33 8.15 4.72
4x4x4 Cube Combined Final 18 57.30   1:04.09   1:14.66 1:08.50 58.68 57.30 1:05.08
3x3x3 One-Handed First round 20 21.90   25.69   28.65 30.58 25.69 22.72 21.90
Rubik's Clock Final 2 8.03   10.12   11.56 DNF 8.03 9.11 9.68
Pyraminx Final 13 5.65   9.63   10.77 5.65 9.19 12.81 8.93
James Tran    USA
James Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 25.53   26.34   26.36 DNF 25.53 25.81 26.86
2x2x2 Cube Final 23 4.15   5.98   5.71 6.38 4.15 5.86 6.36
3x3x3 One-Handed First round 28 1:02.28   1:16.26   1:06.93 1:22.47 1:02.28 1:19.38 1:23.09
Pyraminx Final 19 11.72   13.26   12.83 17.27 11.72 12.30 14.65
Jan Bentlage    Germany
Jan Bentlage
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 12.48   15.19   13.66 13.83 12.48 1:00.02 18.09
2x2x2 Cube Final 9 3.13   4.09   6.16 3.13 3.63 4.11 4.53
4x4x4 Cube Combined Final 12 43.33   52.77   56.52 52.83 52.64 52.83 43.33
3x3x3 Blindfolded Final 6 1:36.71   1:53.01   1:45.91 1:36.71 2:16.41
3x3x3 One-Handed Final 12 24.13   24.71   24.13 24.61 28.05 24.71 24.80
First round 10 17.27   19.54   21.81 23.13 17.27 17.55 19.27
Rubik's Clock Final 3 7.40   11.16   12.08 11.22 7.40 11.55 10.72
Pyraminx Final 4 5.69   6.78   6.96 6.68 7.18 5.69 6.69
Jason Nguyen    USA
Jason Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:06.43     1:06.43 1:17.31 1:08.52
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 9.56   10.97   9.56 11.61 12.68 10.66 10.65
Second round 12 10.08   11.68   10.80 12.77 11.86 10.08 12.39
First round 7 9.82   10.71   12.35 10.93 11.28 9.92 9.82
4x4x4 Cube Combined Final 13 50.31   55.72   50.31 54.88 56.30 59.15 55.97
3x3x3 One-Handed Final 3 14.36   16.51   14.64 19.13 19.38 14.36 15.75
First round 8 14.68   19.02   14.68 22.71 17.41 19.81 19.83
Jonathan Chu    USA
Jonathan Chu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 14.40   16.53   16.34 15.71 18.94 17.53 14.40
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Josef Forrest    USA
Josef Forrest
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 24.11   31.37   24.11 37.31 34.21 32.18 27.71
3x3x3 One-Handed First round 29 1:12.18   1:19.98   DNF 1:33.66 1:12.18 1:13.78 1:12.49
Joseph Lee    USA
Joseph Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 12.71   14.55   16.81 13.56 18.86 12.71 13.28
2x2x2 Cube Final 12 3.22   4.63   4.86 21.59 3.22 5.09 3.94
3x3x3 Blindfolded Final 10 4:39.94   DNF   DNF 4:39.94 DNS
3x3x3 One-Handed First round 18 17.52   24.54   29.47 26.03 32.50 18.11 17.52
Rubik's Clock Final 10 22.56   27.02   22.56 24.00 DNF 32.22 24.84
Pyraminx Final 2 5.19   5.95   6.02 5.19 12.03 6.05 5.78
Justin Adsuara    USA
Justin Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.21   9.88   9.43 9.21 11.97 9.88 10.34
Second round 2 8.68   9.19   10.84 8.93 8.68 9.44 9.19
First round 10 9.96   11.35   12.52 10.35 9.96 13.03 11.18
4x4x4 Cube Combined Final 15 54.13   57.79   57.50 54.13 59.58 58.22 57.66
3x3x3 One-Handed Final 5 12.99   16.83   15.16 17.90 22.41 17.44 12.99
First round 7 11.44   18.04   11.44 18.58 19.41 20.77 16.13
Kai Chan    USA
Kai Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 26.31   39.31   26.31 44.11 44.25 36.94 36.88
2x2x2 Cube Final 30 4.83   9.42   9.16 11.43 4.83 7.91 11.19
Kenneth Lu    USA
Kenneth Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 42.28   51.98   1:05.16 46.94 42.28 54.72 54.27
Kevin Costello III    USA
Kevin Costello III
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.55   9.90   8.55 10.77 9.77 11.06 9.16
Second round 3 6.94   9.28   9.86 12.15 6.94 9.31 8.66
First round 4 7.94   9.45   7.94 8.77 10.11 9.47 11.53
2x2x2 Cube Final 6 2.31   3.74   3.50 3.58 2.31 5.36 4.13
4x4x4 Cube Combined Final 4 35.61   41.38   43.21 38.18 35.61 47.02 42.75
3x3x3 One-Handed Final 8 13.91   17.48   17.46 17.46 13.91 17.53 23.46
First round 1 12.77   15.57   15.36 28.41 16.32 12.77 15.03
Kevin Zeng    USA
Kevin Zeng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 9.15   11.78   12.18 11.59 9.15 12.88 11.58
First round 15 9.97   12.65   14.75 9.97 12.43 15.68 10.78
2x2x2 Cube Final 21 4.80   5.72   6.41 4.80 5.53 5.32 6.31
4x4x4 Cube Combined Final 10 46.28   49.44   50.59 51.03 46.28 48.49 49.24
3x3x3 One-Handed First round 19 21.80   25.23   29.03 27.52 24.50 23.68 21.80
Pyraminx Final 9 4.78   8.02   7.18 4.78 8.36 29.24 8.53
Kristian Muggerud    Norway
Kristian Muggerud
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 12.44   14.30   13.36 12.44 15.23 14.30 16.00
First round 18 12.83   13.66   13.84 12.83 14.22 15.22 12.93
2x2x2 Cube Final 26 4.78   6.64   4.78 8.34 7.33 6.75 5.85
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:38.05     1:49.05 1:38.05 1:50.93
3x3x3 One-Handed First round 24 27.28   28.82   29.00 39.52 27.28 27.77 29.69
Pyraminx Final 21 10.33   14.68   15.03 18.68 10.33 14.09 14.93
Lewis Ellis    USA
Lewis Ellis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 22.33   26.97   26.80 22.33 27.40 29.00 26.72
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.06   12.55   13.27 12.94 11.06 11.44 14.81
First round 11 10.30   11.46   10.30 11.19 13.34 11.15 12.05
2x2x2 Cube Final 18 3.06   5.45   4.96 3.06 8.03 5.11 6.28
4x4x4 Cube Combined Final 14 50.25   55.77   51.36 50.25 56.50 1:01.04 59.44
3x3x3 One-Handed First round 13 18.65   22.48   18.65 23.50 20.72 23.21 24.96
Rubik's Clock Final 12 13.63   DNF   DNF 13.63 14.80 DNF DNF
Pyraminx Final 20 11.36   13.48   17.22 15.77 11.50 13.18 11.36
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 10.24   11.49   12.61 10.61 14.09 10.24 11.25
Second round 11 6.25   11.39   11.61 12.09 6.25 13.36 10.47
First round 14 9.47   12.22   DNF 11.93 11.17 13.56 9.47
2x2x2 Cube Final 4 2.19   3.57   3.50 3.77 2.19 5.65 3.43
4x4x4 Cube Combined Final 5 40.44   41.47   40.44 42.03 41.27 41.10 42.65
3x3x3 One-Handed First round 15 20.30   22.66   26.18 20.30 21.90 23.63 22.44
Rubik's Clock Final 6 11.78   13.56   14.97 12.68 11.78 16.50 13.02
Pyraminx Final 1 4.02   5.43   4.53 4.65 7.11 4.02 7.84
Morgaine Mandigo-Stoba    USA
Morgaine Mandigo-Stoba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 54.16   1:09.62   1:20.00 1:06.91 1:20.16 1:01.94 54.16
Nan Ma    China
Nan Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 21.11   22.75   22.06 21.11 22.05 26.15 24.13
2x2x2 Cube Final 28 7.38   7.73   7.38 7.41 8.03 8.11 7.74
Nathaniel Knopf    USA
Nathaniel Knopf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 11.58   13.49   14.21 13.58 11.58 13.86 13.02
First round 13 9.86   12.03   14.96 11.08 11.09 9.86 13.91
4x4x4 Cube Combined Final 16 57.28   1:02.55   1:03.52 58.61 57.28 1:07.18 1:05.51
Nurym Kudaibergen    Kazakhstan
Nurym Kudaibergen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 10.86   11.56   11.96 11.81 10.86 10.91 13.68
Second round 7 9.46   10.76   NR 12.36 10.61 9.46 9.94 11.72
First round 9 10.30   11.27   10.30 13.53 10.41 11.11 12.30
2x2x2 Cube Final 8 3.05   4.01   NR 4.16 4.21 3.05 4.49 3.65
4x4x4 Cube Combined Final 2 37.40   39.77   37.40 48.22 40.63 41.15 37.53
3x3x3 One-Handed Final 11 19.34   20.85   NR 20.02 25.88 19.34 20.65 21.88
First round 12 19.56   21.72   20.36 21.84 19.56 22.96 24.90
Pyraminx Final 12 6.27   9.59   10.22 13.78 6.50 6.27 12.06
Paul Mahvi    USA
Paul Mahvi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 15.13   17.20   17.96 16.25 15.13 18.58 17.40
2x2x2 Cube Final 27 3.55   6.87   7.31 7.13 6.46 7.01 3.55
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:16.88     1:47.66 1:16.88 1:21.27
Pyraminx Final 18 8.03   12.18   11.09 13.27 12.19 8.03 18.19
Phillip Espinoza    USA
Phillip Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.15   9.00   8.65 8.83 10.62 8.15 9.53
Second round 6 8.52   10.63   9.18 8.52 10.53 12.84 12.18
First round 6 9.77   10.52   10.91 12.44 10.69 9.77 9.96
3x3x3 One-Handed Final 9 12.44   18.46   23.38 12.44 20.28 16.81 18.30
First round 3 14.56   16.42   18.22 15.97 14.56 17.02 16.27
Richard Jay S. Apagar    Philippines
Richard Jay S. Apagar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 7.78   10.04   9.19 7.78 10.75 11.47 10.18
Second round 8 10.14   10.76   10.73 10.46 11.65 11.08 10.14
First round 2 8.02   8.59   8.02 10.00 8.55 8.53 8.69
2x2x2 Cube Final 7 2.13   4.00   4.40 2.13 4.19 3.40 4.59
4x4x4 Cube Combined Final 3 34.70   40.58   41.86 34.70 40.66 39.22 42.71
3x3x3 One-Handed Final 6 14.38   17.35   24.55 17.69 19.33 14.38 15.03
First round 2 14.03   16.39   17.77 14.03 14.75 18.62 16.66
Pyraminx Final 6 6.47   7.02   6.90 6.47 6.84 7.33 10.67
Riley Woo    USA
Riley Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 10.47   11.45   11.50 11.65 10.47 DNF 11.19
Second round 9 8.60   11.20   12.53 11.46 8.60 10.53 11.61
First round 16 9.36   12.70   14.86 11.05 12.19 9.36 17.15
2x2x2 Cube Final 11 3.34   4.51   6.56 4.38 3.34 5.15 4.00
4x4x4 Cube Combined Final 9 40.81   46.56   40.81 45.77 DNF 45.83 48.08
3x3x3 Blindfolded Final 1 33.33   DNF   DNF DNF 33.33
3x3x3 One-Handed First round 17 18.36   23.20   24.05 22.36 27.22 23.19 18.36
Pyraminx Final 11 6.05   8.40   6.05 12.17 7.40 8.11 9.68
Robert Yau    United Kingdom
Robert Yau
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 6.91   10.40   10.88 10.43 6.91 9.90 10.88
Second round 10 9.46   11.27   13.22 11.06 10.09 9.46 12.66
First round 1 7.81   8.21   8.80 7.81 8.00 11.56 7.83
2x2x2 Cube Final 5 2.22   3.66   3.52 2.22 3.28 6.90 4.19
4x4x4 Cube Combined Final 6 36.33   41.53   42.41 41.47 36.33 42.02 41.09
3x3x3 Blindfolded Final 7 1:48.96   DNF   DNF 1:48.96 2:08.41
3x3x3 One-Handed Final 2 14.36   16.47   16.27 18.57 14.36 17.11 16.03
First round 9 16.77   19.33   DNF 17.84 20.44 16.77 19.72
Rubik's Clock Final 7 9.28   16.67   DNF 24.83 14.11 11.06 9.28
Pyraminx Final 10 5.75   8.06   8.54 6.71 8.93 5.75 10.86
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 11.06   13.53   11.96 20.30 11.06 13.04 15.58
First round 23 13.83   14.56   13.83 15.68 14.43 14.88 14.38
2x2x2 Cube Final 16 2.83   5.15   4.65 28.72 2.83 2.94 7.85
4x4x4 Cube Combined Final 19 59.58   1:05.16   1:04.93 59.58 1:09.15 1:14.34 1:01.40
3x3x3 One-Handed First round 14 19.05   22.52   21.97 20.90 24.69 30.36 19.05
Rubik's Clock Final 5 8.90   12.97   13.66 10.80 14.44 14.69 8.90
Pyraminx Final 5 6.27   6.85   6.27 7.15 7.30 6.50 6.90
Ryan Lim    USA
Ryan Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.58   13.30   12.61 12.63 12.58 14.66 15.65
First round 19 12.27   14.04   14.15 12.27 13.76 14.20 16.69
3x3x3 One-Handed First round 23 22.83   27.79   29.72 29.65 24.00 29.90 22.83
Shashwat Sparsh    USA
Shashwat Sparsh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 26.72   32.66   33.40 37.01 29.90 26.72 34.68
2x2x2 Cube Final 31 8.31   11.33   DNF 14.25 8.31 9.55 10.18
4x4x4 Cube Combined Final 27 3:03.47     DNF 3:03.47 DNS
Pyraminx Final 23 17.43   20.30   24.03 25.86 18.40 17.43 18.46
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 14.50   17.68   18.83 14.50 19.38 20.31 14.83
3x3x3 Blindfolded Final 8 1:56.25   DNF   DNF DNF 1:56.25
Spencer Pugh    USA
Spencer Pugh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 25.13   28.74   26.63 32.69 25.13 40.39 26.90
Tabitha King    USA
Tabitha King
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 43.94   53.54   48.22 1:03.46 57.32 55.08 43.94
Taylor Leach    USA
Taylor Leach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 38.55   47.66   55.96 38.55 47.22 42.61 53.15
2x2x2 Cube Final 33 22.71   31.64   23.74 41.21 DNF 22.71 29.96
Vincent Sheu    USA
Vincent Sheu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 10.43   13.54   13.75 15.41 10.43 11.47 17.65
First round 24 13.08   14.64   20.38 15.53 14.03 13.08 14.36
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:12.73     1:12.73 1:16.00 1:24.05
3x3x3 One-Handed First round 26 26.02   34.82   44.27 33.13 26.02 41.63 29.70
Rubik's Clock Final 9 24.30   26.56   25.81 DNF 27.02 26.84 24.30
Pyraminx Final 16 8.43   10.64   8.43 9.78 10.25 11.88 15.19
William Chen    USA
William Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 22.68   23.32   25.30 22.68 23.53 23.58 22.84
Zachary Chen    USA
Zachary Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 40.90   50.56   1:07.03 57.82 41.15 52.72 40.90
Pyraminx Final 24 18.91   21.05   21.84 21.68 19.63 24.69 18.91