Berkeley Summer 2010

Date City WCA LInk
2010-7-11  USA, Berkeley, California Berkeley Summer 2010

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Justin Adsuara 11.68  Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 12.73  Dan Dzoan 13.37
 4x4x4 Cube  Edward Lin 55.00  Dan Dzoan 58.57  Ronnel Datlag 59.92
 3x3x3 Blindfolded  Leyan Lo 1:03.83  Shelley Chang 1:37.81  Weston Mizumoto 1:59.69
 3x3x3 Fewest Moves  Devin Corr-Robinett 34  Leyan Lo 49
 3x3x3 One-Handed  Dan Dzoan 21.58  David Gomes 22.39  Emerson Herrmann 23.51
 Megaminx  Aidan Wolter 1:12.31  Ronnel Datlag 1:33.73  Brendan Blackwell 1:43.52
 Pyraminx  Edward Lin 6.66  Ryan Jew 8.97  Myles Casanas 10.94
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 18.40  Nick Young 21.25  Weston Mizumoto 29.01
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Adsuara 10.31   12.26    USA 14.00 11.11 10.31 11.83 13.84
2 Edward Lin 11.66   12.92    USA 12.03 12.83 13.91 14.22 11.66
3 Weston Mizumoto 12.30   12.92    USA 13.09 DNF 12.77 12.30 12.90
4 Darren Kwong 12.30   13.00    USA 13.16 13.18 12.66 14.03 12.30
5 Dan Dzoan 10.43   13.23    USA 11.94 14.63 10.43 13.63 14.13
6 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 11.15   13.56    Japan 13.88 12.58 14.78 11.15 14.21
7 Leyan Lo 11.59   14.32    USA 16.00 11.59 13.18 13.78 16.66
8 David Gomes 12.47   14.82    USA DNF 14.83 13.43 16.19 12.47
9 Emerson Herrmann 12.16   15.08    USA 16.02 19.36 14.11 12.16 15.11
10 Shelley Chang 13.88   15.42    USA 14.36 17.55 13.88 14.34 18.84
11 Nick Young 13.38   15.65    USA 13.38 16.43 16.27 18.36 14.25
12 Toby Mao (毛台立) 14.41   16.34    USA 15.08 25.25 14.41 17.18 16.77
13 Ronnel Datlag 13.55   16.88    USA 13.65 23.28 49.38 13.55 13.72
14 Anthony Hsu 12.43   16.97    USA 16.97 18.27 16.53 17.40 12.43
15 Tyson Mao (毛台勝) 16.16   17.01    USA 21.52 16.16 16.96 16.36 17.72
16 Aidan Wolter 16.33   17.22    USA 17.96 16.77 16.33 17.43 17.46
17 Devin Corr-Robinett 13.41   17.27    USA 13.41 DNF 14.11 22.69 15.00
18 Vincent Sheu 14.69   17.38    USA 16.91 20.47 16.86 18.38 14.69
19 Jefferson Lott 13.66   18.11    USA 17.61 19.08 13.66 17.63 27.30
20 Patrick Tran 16.27   18.26    USA 16.27 30.08 19.38 16.52 18.88
21 Craig Hayashi 15.80   18.31    USA 15.80 18.63 19.28 38.63 17.02
22 Ryan Jew 15.71   18.32    USA 21.47 17.86 15.71 17.88 19.22
23 Stephanie Chow 15.33   18.96    USA 20.11 16.21 20.56 20.56 15.33
24 Brendan Blackwell 14.41   19.03    USA 16.68 21.27 14.41 22.97 19.13
25 Connie Chen 17.80   19.04    USA 17.80 19.77 22.22 18.06 19.30
26 Myles Casanas 18.72   19.47    USA 21.77 19.69 18.72 19.90 18.83
27 John To 18.21   19.96    USA 19.91 21.46 19.05 20.93 18.21
28 Chris Bird 17.28   20.33    USA 20.44 29.69 21.71 18.84 17.28
29 Shawn Gu 19.69   20.85    USA 19.69 20.53 20.11 21.91 24.83
30 Brandon Harnish 19.55   21.80    USA 22.34 DNF 19.55 20.55 22.52
31 Stefan Pedrazza 21.21   21.86    USA 22.09 21.21 22.28 23.50 21.22
32 Reese Iyer 19.46   22.04    USA 23.72 23.68 20.19 22.25 19.46
33 Jason Nguyen 19.16   22.89    USA 25.41 23.33 19.16 25.63 19.93
34 Aditya Bandopadhyay 16.96   23.35    India 25.94 18.27 32.65 25.84 16.96
35 Joe Kim 22.44   24.53    USA 23.06 26.18 28.88 22.44 24.34
36 Jessica Uribe 20.86   25.38    USA 29.75 24.77 23.77 20.86 27.61
37 Mitchell Lane 23.44   25.72    USA 25.56 24.56 27.03 23.44 27.44
38 Amy Tai 22.90   28.45    USA 28.75 31.22 31.25 25.38 22.90
39 Anthony Forcione 21.41   29.11    USA 26.02 29.27 21.41 32.03 35.09
40 Zhongxia Yan 23.43   29.24    China DNF 34.15 28.28 25.28 23.43
41 Mark Eichenlaub 21.71   29.54    USA 32.00 39.11 21.71 23.71 32.90
42 Duy Nguyen 29.28   36.11    USA 39.05 29.28 34.80 41.46 34.47
43 Alex Chen 28.02   37.51    USA 43.81 37.19 28.02 31.52 45.13
44 Camari Randolph 27.06   39.33    USA DNF 55.25 30.97 31.78 27.06
45 Eileen Xie 29.43   39.91    USA 36.65 48.33 42.96 29.43 40.13
46 A. J. Hawkey 34.86   39.99    USA DNF 38.43 44.86 36.69 34.86
47 Kevin Uhrik 25.31   45.98    USA 43.61 54.64 DNF 39.69 25.31
48 Griffin Kowash 44.86   51.34    USA 51.94 49.78 44.86 52.30 1:08.31
49 David Wang 48.43   53.28    USA DNF 51.63 55.69 52.53 48.43
50 Jacob Kim 1:11.00   1:27.39    USA 1:42.31 DNF 1:13.08 1:11.00 1:26.78
51 Daljit Singh 2:27.55   2:54.69    USA 2:27.55 4:59.38 2:35.33 3:22.55 2:46.19
52 Eric Singh 2:28.28   3:30.76    USA 2:59.81 2:28.28 3:08.53 DNF 4:23.94
53 Claudeus Laude 18.86   DNF    USA 22.80 18.86 DNF DNF 20.03
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Adsuara 10.15   11.56    USA 11.69 11.68 13.06 10.15 11.30
2 Weston Mizumoto 9.16   11.80    USA 9.16 11.93 13.58 11.93 11.53
3 Edward Lin 9.77   11.80    USA 9.77 10.02 16.03 12.44 12.93
4 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 9.21   12.41    Japan 9.21 12.25 14.08 10.91 DNF
5 Dan Dzoan 10.72   12.69    USA 10.72 12.34 15.09 13.15 12.59
6 Leyan Lo 10.77   12.84    USA 17.80 10.77 13.53 13.16 11.84
7 Darren Kwong 10.25   12.87    USA 12.22 10.25 14.06 12.83 13.55
8 Ronnel Datlag 12.46   13.03    USA 13.18 13.75 13.30 12.46 12.61
9 Devin Corr-Robinett 11.02   13.71    USA 11.02 11.50 14.59 15.03 16.05
10 Vincent Sheu 10.68   14.30    USA 10.68 12.55 15.63 14.91 15.43
11 David Gomes 12.24   14.63    USA DNF 12.24 14.96 14.53 14.40
12 Emerson Herrmann 12.43   14.78    USA 28.11 13.25 16.50 12.43 14.59
13 Shelley Chang 11.25   15.41    USA 11.25 13.94 17.15 15.13 17.56
14 Craig Hayashi 9.88   15.91    USA 9.88 18.72 13.93 17.43 16.38
15 Anthony Hsu 12.33   16.35    USA 12.33 14.22 17.30 17.58 17.53
16 Patrick Tran 14.00   16.90    USA 14.00 16.78 18.40 19.30 15.52
17 Ryan Jew 15.46   17.04    USA 21.13 17.56 15.46 17.96 15.61
18 Jefferson Lott 13.81   17.42    USA 13.81 18.08 24.69 15.34 18.84
19 Stephanie Chow 11.61   17.68    USA 11.61 17.68 19.05 16.30 19.90
20 Nick Young 13.65   18.61    USA 19.56 13.65 19.52 16.75 20.44
21 Connie Chen 15.59   18.63    USA 15.59 17.65 22.36 17.34 20.91
22 Chris Bird 15.58   18.72    USA 15.58 16.83 18.43 20.91 22.05
23 Aditya Bandopadhyay 16.06   18.96    India 17.53 20.19 20.71 16.06 19.15
24 Myles Casanas 17.53   19.05    USA 18.09 18.88 17.53 20.22 20.18
25 Brendan Blackwell 17.30   19.18    USA 20.90 19.33 17.30 20.36 17.86
26 Shawn Gu 18.36   19.30    USA 23.55 19.53 19.36 19.02 18.36
27 Reese Iyer 17.36   19.48    USA 19.09 17.36 19.52 19.84 20.09
28 John To 16.77   19.67    USA 21.06 17.33 20.61 16.77 25.18
29 Brandon Harnish 14.94   20.55    USA 20.06 14.94 19.77 21.81 21.97
30 Stefan Pedrazza 14.65   20.87    USA 14.65 23.13 19.31 20.94 22.36
31 Aidan Wolter 18.66   21.09    USA 18.66 20.33 26.69 22.78 20.15
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Adsuara 11.02   11.68    USA 16.55 11.72 11.02 11.18 12.13
2 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 11.34   12.73    Japan 11.34 11.80 13.94 14.00 12.46
3 Dan Dzoan 11.65   13.37    USA 13.00 14.16 11.65 12.96 15.53
4 David Gomes 12.28   13.37    USA 14.71 DNF 12.75 12.66 12.28
5 Weston Mizumoto 11.88   13.55    USA 12.97 11.88 14.91 14.25 13.44
6 Leyan Lo 12.90   13.96    USA 15.78 13.18 13.83 12.90 14.86
7 Edward Lin 11.06   14.64    USA 15.27 14.08 11.06 14.56 16.03
8 Ronnel Datlag 13.02   14.65    USA 13.80 16.59 13.56 13.02 17.61
9 Darren Kwong 13.41   14.79    USA 15.34 13.96 16.05 13.41 15.08
10 Devin Corr-Robinett 14.13   15.07    USA 15.66 16.56 14.13 14.75 14.80
11 Emerson Herrmann 12.28   15.68    USA 12.28 DNF 13.78 16.50 16.75
12 Vincent Sheu 18.25   20.79    USA 18.25 18.93 23.68 DNF 19.77
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 47.03   55.00    USA 52.22 47.03 56.13 57.71 56.66
2 Dan Dzoan 51.59   58.57    USA 1:00.43 51.59 1:10.84 55.52 59.77
3 Ronnel Datlag 55.08   59.92    USA 55.08 1:02.81 1:03.18 58.05 58.91
4 Weston Mizumoto 57.34   1:02.33    USA 1:03.69 1:03.84 1:04.59 59.46 57.34
5 Ryan Jew 1:01.03   1:15.90    USA 1:15.59 DNF 1:24.02 1:08.09 1:01.03
6 Justin Adsuara 1:06.16   1:16.37    USA 1:16.94 1:20.44 1:11.72 DNF 1:06.16
7 Anthony Hsu 1:12.19   1:20.00    USA 1:20.02 1:13.58 1:12.19 DNF 1:26.41
8 Chris Bird 1:18.56   1:22.40    USA 1:21.80 1:18.56 1:22.05 1:23.35 1:27.33
9 Myles Casanas 1:16.36   1:22.45    USA 1:27.08 1:20.68 1:19.59 1:32.68 1:16.36
10 Jason Nguyen 1:18.16   1:24.74    USA 1:28.90 1:26.55 1:23.00 1:18.16 1:24.68
11 Nick Young 1:09.34   1:27.75    USA 1:17.43 1:42.02 1:48.31 1:09.34 1:23.80
12 Aditya Bandopadhyay 1:34.59      India 1:50.84 1:34.59
13 Vincent Sheu 1:38.31      USA 1:51.15 1:38.31
14 Jefferson Lott 1:38.80      USA 1:38.80 1:39.43
15 David Gomes 1:50.60      USA 2:15.30 1:50.60
16 Craig Hayashi 1:51.91      USA 1:51.91 2:13.69
17 Mitchell Lane 1:59.03      USA 1:59.03 2:37.68
18 Anthony Forcione 2:04.41      USA 2:39.34 2:04.41
19 Kevin Uhrik 2:23.72      USA 3:19.40 2:23.72
20 A. J. Hawkey 2:44.33      USA 3:23.19 2:44.33
21 Eileen Xie 3:19.80      USA DNF 3:19.80
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 1:03.83   DNF    USA 1:35.46 1:03.83 DNF
2 Shelley Chang 1:37.81   DNF    USA 1:37.81 DNF DNF
3 Weston Mizumoto 1:59.69   2:24.94    USA 1:59.69 2:24.61 2:50.52
4 Dan Dzoan 2:10.15   DNF    USA 2:10.15 DNF DNF
5 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 2:13.28   DNF    Japan DNF 2:13.28 DNF
6 Anthony Hsu 2:33.03   DNF    USA DNF 3:01.58 2:33.03
7 Tyson Mao (毛台勝) 2:36.02   DNF    USA DNF DNF 2:36.02
8 Justin Adsuara 2:37.96   DNF    USA 2:37.96 DNF DNF
9 Brendan Blackwell 3:32.56   DNF    USA 3:32.56 DNF DNF
10 Shawn Gu 7:02.31   DNF    USA DNF 7:02.31 DNS
11 Aditya Bandopadhyay DNF   DNF    India DNF DNF DNF
11 Nick Young DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Devin Corr-Robinett 34      USA 34
2 Leyan Lo 49      USA 49
3 A. J. Hawkey DNF      USA DNF
3 David Gomes DNF      USA DNF
3 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) DNF      Japan DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Weston Mizumoto 16.15   19.39    USA 20.22 19.65 20.84 16.15 18.31
2 Devin Corr-Robinett 21.30   21.85    USA 22.15 22.00 33.05 21.40 21.30
3 Emerson Herrmann 21.88   22.61    USA 21.88 22.88 DNF 22.21 22.75
4 Justin Adsuara 12.31   22.65    USA 12.31 21.56 20.77 25.61 28.13
5 Edward Lin 21.00   22.94    USA 27.08 21.00 21.27 23.97 23.58
6 Dan Dzoan 20.43   23.33    USA 21.41 24.36 20.43 24.21 26.56
7 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 20.03   24.79    Japan 22.56 31.25 26.80 20.03 25.02
8 Ronnel Datlag 14.94   24.97    USA 14.94 25.21 26.11 23.59 30.36
9 David Gomes 22.30   25.48    USA 23.40 22.30 30.03 23.78 29.27
10 Darren Kwong 24.09   27.29    USA 27.75 24.09 33.63 25.81 28.31
11 Leyan Lo 23.21   27.65    USA 27.83 28.55 23.21 26.56 31.96
12 Ryan Jew 29.78   31.28    USA 30.27 30.36 35.44 29.78 33.21
13 Anthony Hsu 27.21   33.34    USA 29.47 42.97 35.30 35.25 27.21
14 John To 33.28   36.31    USA 38.52 35.00 33.28 35.41 41.02
15 Connie Chen 28.56   36.49    USA 35.47 36.44 28.56 37.56 39.80
16 Vincent Sheu 29.66   36.53    USA 34.28 37.22 29.66 41.93 38.09
17 Shawn Gu 35.25   37.34    USA 35.38 45.19 38.43 35.25 38.22
18 Patrick Tran 34.78   38.22    USA 39.78 40.00 34.78 39.41 35.47
19 Brendan Blackwell 33.18   39.02    USA 39.96 38.66 38.44 33.18 40.91
20 Nick Young 36.06   40.01    USA 40.30 36.06 50.90 42.56 37.16
21 Jefferson Lott 35.69   40.26    USA 40.75 35.69 1:03.58 42.53 37.50
22 Myles Casanas 36.19   45.25    USA 38.22 46.93 52.75 50.61 36.19
23 Aditya Bandopadhyay 36.78   46.44    India 1:04.68 58.33 36.78 43.84 37.15
24 Chris Bird 50.00   57.28    USA 1:03.75 56.63 50.00 1:13.55 51.46
25 Mitchell Lane 50.83   1:01.61    USA 1:04.47 1:07.94 1:02.91 57.46 50.83
26 Stefan Pedrazza 47.00   1:03.54    USA DNF 50.91 1:00.78 1:18.93 47.00
27 Duy Nguyen 1:11.09   1:26.56    USA 1:11.09 1:29.28 1:28.97 1:37.40 1:21.43
28 Anthony Forcione 1:27.81   1:49.04    USA 1:57.71 1:56.38 1:27.81 2:12.83 1:33.02
29 Alex Chen 1:46.16   2:38.88    USA 2:27.86 1:46.16 2:59.18 2:29.61 3:06.69
30 Daljit Singh 5:43.13   7:22.35    USA 7:51.25 8:25.40 7:39.41 6:36.38 5:43.13
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 18.46   21.58    USA 21.41 18.46 24.41 21.69 21.63
2 David Gomes 17.47   22.39    USA 24.38 21.40 17.47 22.58 23.18
3 Emerson Herrmann 20.19   23.51    USA 21.94 25.96 20.19 23.05 25.55
4 Justin Adsuara 21.43   23.64    USA 21.43 26.00 24.25 23.90 22.77
5 Devin Corr-Robinett 17.94   24.99    USA 30.91 24.16 19.91 17.94 DNF
6 Edward Lin 21.68   25.46    USA 25.47 23.75 27.15 21.68 29.43
7 Weston Mizumoto 14.56   25.58    USA 26.34 14.56 22.47 29.90 27.94
8 Darren Kwong 25.18   25.94    USA 29.83 25.58 25.88 25.18 26.36
9 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 25.77   27.39    Japan 29.03 29.09 25.77 27.06 26.08
10 Ronnel Datlag 25.72   28.12    USA 28.03 25.72 27.71 28.61 30.21
11 Leyan Lo 22.19   28.64    USA 31.88 31.16 22.19 26.02 28.75
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aidan Wolter 1:07.61   NAR 1:12.31   NAR  USA 1:12.63 1:07.61 1:13.18 1:15.71 1:11.13
2 Ronnel Datlag 1:28.59   1:33.73    USA 1:28.59 1:33.38 1:29.13 1:38.69 1:41.52
3 Brendan Blackwell 1:39.22   1:43.52    USA 1:43.11 1:43.02 1:45.56 1:44.43 1:39.22
4 Myles Casanas 1:50.06   2:03.11    USA 2:07.47 2:10.61 1:51.25 2:16.27 1:50.06
5 Ryan Jew 1:56.11   2:06.61    USA 2:27.56 2:05.63 1:56.11 2:13.22 2:00.97
6 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 2:03.59   2:22.05    Japan 3:32.84 2:19.21 2:32.27 2:03.59 2:14.66
7 Dan Dzoan 2:37.30      USA 2:37.30 3:11.80
8 Jessica Uribe 2:48.31      USA 3:34.58 2:48.31
9 Nick Young 3:06.27      USA 3:10.56 3:06.27
10 Jefferson Lott 3:06.50      USA 3:06.50 3:12.18
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.88   NAR 6.66    USA 7.58 2.88 10.58 5.30 7.11
2 Ryan Jew 6.21   8.97    USA 6.21 9.86 10.00 7.27 9.78
3 Myles Casanas 10.25   10.94    USA 10.25 10.61 11.36 10.84 13.61
4 Connie Chen 10.34   10.94    USA 10.34 10.93 10.83 11.43 11.06
5 Stephanie Chow 9.00   11.62    USA 10.27 9.00 12.61 11.97 14.81
6 Weston Mizumoto 8.96   11.80    USA 12.33 11.72 8.96 12.00 11.68
7 Vincent Sheu 9.61   12.09    USA 9.61 21.36 12.84 11.77 11.66
8 Kevin Uhrik 10.40   12.66    USA 12.11 13.00 20.59 10.40 12.86
9 Chris Bird 8.63   14.13    USA 8.63 16.75 12.11 17.91 13.53
10 Duy Nguyen 8.90   15.10    USA 15.55 13.43 16.33 8.90 17.90
11 Stefan Pedrazza 9.16   18.06    USA 9.16 27.55 23.13 14.16 16.88
12 Devin Corr-Robinett 9.50   19.06    USA 9.50 19.09 26.46 14.55 23.53
13 A. J. Hawkey 12.69   29.45    USA 33.90 48.38 29.75 24.69 12.69
14 Eileen Xie 23.33   33.05    USA 23.33 2:07.90 24.69 35.65 38.81
15 Anthony Forcione 15.27   57.30    USA 1:38.71 41.30 31.88 15.27 DNF
  Square-1   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 16.63   18.49    Japan 16.63 20.38 18.25 16.83 22.05
2 Nick Young 17.41   25.04    USA 17.41 25.43 DNF 21.02 28.68
3 Weston Mizumoto 26.47   33.91    USA 27.27 35.53 39.59 26.47 38.94
4 Ryan Jew 25.33   33.92    USA 27.58 42.30 31.88 25.33 44.27
5 Edward Lin 47.53   1:00.43    USA 1:21.11 1:19.71 51.00 50.59 47.53
6 Jefferson Lott 1:14.78   1:28.51    USA 1:19.90 1:54.47 1:29.59 1:36.03 1:14.78
7 Myles Casanas 1:32.05   1:35.76    USA 1:33.58 1:38.38 1:32.05 1:55.78 1:35.31
8 Shawn Gu 1:19.30   1:46.47    USA 1:49.40 2:14.46 2:00.33 1:19.30 1:29.69
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 17.34   18.40    Japan 17.34 18.97 18.71 17.52 22.90
2 Nick Young 20.06   21.25    USA 21.08 21.68 29.13 20.06 21.00
3 Weston Mizumoto 19.21   29.01    USA 25.27 19.21 36.52 36.44 25.31
4 Ryan Jew 26.77   31.95    USA 29.16 26.77 34.97 35.30 31.71
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Hsu DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
A. J. Hawkey    USA
A. J. Hawkey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 34.86   39.99   DNF 38.43 44.86 36.69 34.86
4x4x4 Cube Combined Final 20 2:44.33     3:23.19 2:44.33
3x3x3 Fewest Moves Final 3 DNF     DNF
Pyraminx Final 13 12.69   29.45   33.90 48.38 29.75 24.69 12.69
Aditya Bandopadhyay    India
Aditya Bandopadhyay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.06   18.96   17.53 20.19 20.71 16.06 19.15
First round 34 16.96   23.35   25.94 18.27 32.65 25.84 16.96
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:34.59     1:50.84 1:34.59
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 23 36.78   46.44   1:04.68 58.33 36.78 43.84 37.15
Aidan Wolter    USA
Aidan Wolter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 18.66   21.09   18.66 20.33 26.69 22.78 20.15
First round 16 16.33   17.22   17.96 16.77 16.33 17.43 17.46
Megaminx Combined Final 1 1:07.61   NAR 1:12.31   NAR 1:12.63 1:07.61 1:13.18 1:15.71 1:11.13
Alex Chen    USA
Alex Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 28.02   37.51   43.81 37.19 28.02 31.52 45.13
3x3x3 One-Handed First round 29 1:46.16   2:38.88   2:27.86 1:46.16 2:59.18 2:29.61 3:06.69
Amy Tai    USA
Amy Tai
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 22.90   28.45   28.75 31.22 31.25 25.38 22.90
Anthony Forcione    USA
Anthony Forcione
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 21.41   29.11   26.02 29.27 21.41 32.03 35.09
4x4x4 Cube Combined Final 18 2:04.41     2:39.34 2:04.41
3x3x3 One-Handed First round 28 1:27.81   1:49.04   1:57.71 1:56.38 1:27.81 2:12.83 1:33.02
Pyraminx Final 15 15.27   57.30   1:38.71 41.30 31.88 15.27 DNF
Anthony Hsu    USA
Anthony Hsu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.33   16.35   12.33 14.22 17.30 17.58 17.53
First round 14 12.43   16.97   16.97 18.27 16.53 17.40 12.43
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:12.19   1:20.00   1:20.02 1:13.58 1:12.19 DNF 1:26.41
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:33.03   DNF   DNF 3:01.58 2:33.03
3x3x3 One-Handed First round 13 27.21   33.34   29.47 42.97 35.30 35.25 27.21
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Brandon Harnish    USA
Brandon Harnish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 14.94   20.55   20.06 14.94 19.77 21.81 21.97
First round 30 19.55   21.80   22.34 DNF 19.55 20.55 22.52
Brendan Blackwell    USA
Brendan Blackwell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 17.30   19.18   20.90 19.33 17.30 20.36 17.86
First round 24 14.41   19.03   16.68 21.27 14.41 22.97 19.13
3x3x3 Blindfolded Final 9 3:32.56   DNF   3:32.56 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 19 33.18   39.02   39.96 38.66 38.44 33.18 40.91
Megaminx Combined Final 3 1:39.22   1:43.52   1:43.11 1:43.02 1:45.56 1:44.43 1:39.22
Camari Randolph    USA
Camari Randolph
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 27.06   39.33   DNF 55.25 30.97 31.78 27.06
Chris Bird    USA
Chris Bird
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 15.58   18.72   15.58 16.83 18.43 20.91 22.05
First round 28 17.28   20.33   20.44 29.69 21.71 18.84 17.28
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:18.56   1:22.40   1:21.80 1:18.56 1:22.05 1:23.35 1:27.33
3x3x3 One-Handed First round 24 50.00   57.28   1:03.75 56.63 50.00 1:13.55 51.46
Pyraminx Final 9 8.63   14.13   8.63 16.75 12.11 17.91 13.53
Claudeus Laude    USA
Claudeus Laude
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 18.86   DNF   22.80 18.86 DNF DNF 20.03
Connie Chen    USA
Connie Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.59   18.63   15.59 17.65 22.36 17.34 20.91
First round 25 17.80   19.04   17.80 19.77 22.22 18.06 19.30
3x3x3 One-Handed First round 15 28.56   36.49   35.47 36.44 28.56 37.56 39.80
Pyraminx Final 4 10.34   10.94   10.34 10.93 10.83 11.43 11.06
Craig Hayashi    USA
Craig Hayashi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 9.88   15.91   9.88 18.72 13.93 17.43 16.38
First round 21 15.80   18.31   15.80 18.63 19.28 38.63 17.02
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:51.91     1:51.91 2:13.69
Daljit Singh    USA
Daljit Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 2:27.55   2:54.69   2:27.55 4:59.38 2:35.33 3:22.55 2:46.19
3x3x3 One-Handed First round 30 5:43.13   7:22.35   7:51.25 8:25.40 7:39.41 6:36.38 5:43.13
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.65   13.37   13.00 14.16 11.65 12.96 15.53
Second round 5 10.72   12.69   10.72 12.34 15.09 13.15 12.59
First round 5 10.43   13.23   11.94 14.63 10.43 13.63 14.13
4x4x4 Cube Combined Final 2 51.59   58.57   1:00.43 51.59 1:10.84 55.52 59.77
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:10.15   DNF   2:10.15 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 18.46   21.58   21.41 18.46 24.41 21.69 21.63
First round 6 20.43   23.33   21.41 24.36 20.43 24.21 26.56
Megaminx Combined Final 7 2:37.30     2:37.30 3:11.80
Darren Kwong    USA
Darren Kwong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.41   14.79   15.34 13.96 16.05 13.41 15.08
Second round 7 10.25   12.87   12.22 10.25 14.06 12.83 13.55
First round 4 12.30   13.00   13.16 13.18 12.66 14.03 12.30
3x3x3 One-Handed Final 8 25.18   25.94   29.83 25.58 25.88 25.18 26.36
First round 10 24.09   27.29   27.75 24.09 33.63 25.81 28.31
David Gomes    USA
David Gomes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.28   13.37   14.71 DNF 12.75 12.66 12.28
Second round 11 12.24   14.63   DNF 12.24 14.96 14.53 14.40
First round 8 12.47   14.82   DNF 14.83 13.43 16.19 12.47
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:50.60     2:15.30 1:50.60
3x3x3 Fewest Moves Final 3 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 17.47   22.39   24.38 21.40 17.47 22.58 23.18
First round 9 22.30   25.48   23.40 22.30 30.03 23.78 29.27
David Wang    USA
David Wang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 48.43   53.28   DNF 51.63 55.69 52.53 48.43
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.13   15.07   15.66 16.56 14.13 14.75 14.80
Second round 9 11.02   13.71   11.02 11.50 14.59 15.03 16.05
First round 17 13.41   17.27   13.41 DNF 14.11 22.69 15.00
3x3x3 Fewest Moves Final 1 34     34
3x3x3 One-Handed Final 5 17.94   24.99   30.91 24.16 19.91 17.94 DNF
First round 2 21.30   21.85   22.15 22.00 33.05 21.40 21.30
Pyraminx Final 12 9.50   19.06   9.50 19.09 26.46 14.55 23.53
Duy Nguyen    USA
Duy Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 29.28   36.11   39.05 29.28 34.80 41.46 34.47
3x3x3 One-Handed First round 27 1:11.09   1:26.56   1:11.09 1:29.28 1:28.97 1:37.40 1:21.43
Pyraminx Final 10 8.90   15.10   15.55 13.43 16.33 8.90 17.90
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.06   14.64   15.27 14.08 11.06 14.56 16.03
Second round 3 9.77   11.80   9.77 10.02 16.03 12.44 12.93
First round 2 11.66   12.92   12.03 12.83 13.91 14.22 11.66
4x4x4 Cube Combined Final 1 47.03   55.00   52.22 47.03 56.13 57.71 56.66
3x3x3 One-Handed Final 6 21.68   25.46   25.47 23.75 27.15 21.68 29.43
First round 5 21.00   22.94   27.08 21.00 21.27 23.97 23.58
Pyraminx Final 1 2.88   NAR 6.66   7.58 2.88 10.58 5.30 7.11
Square-1 First round 5 47.53   1:00.43   1:21.11 1:19.71 51.00 50.59 47.53
Eileen Xie    USA
Eileen Xie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 29.43   39.91   36.65 48.33 42.96 29.43 40.13
4x4x4 Cube Combined Final 21 3:19.80     DNF 3:19.80
Pyraminx Final 14 23.33   33.05   23.33 2:07.90 24.69 35.65 38.81
Emerson Herrmann    USA
Emerson Herrmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 12.28   15.68   12.28 DNF 13.78 16.50 16.75
Second round 12 12.43   14.78   28.11 13.25 16.50 12.43 14.59
First round 9 12.16   15.08   16.02 19.36 14.11 12.16 15.11
3x3x3 One-Handed Final 3 20.19   23.51   21.94 25.96 20.19 23.05 25.55
First round 3 21.88   22.61   21.88 22.88 DNF 22.21 22.75
Eric Singh    USA
Eric Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 2:28.28   3:30.76   2:59.81 2:28.28 3:08.53 DNF 4:23.94
Griffin Kowash    USA
Griffin Kowash
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 44.86   51.34   51.94 49.78 44.86 52.30 1:08.31
Jacob Kim    USA
Jacob Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 1:11.00   1:27.39   1:42.31 DNF 1:13.08 1:11.00 1:26.78
Jason Nguyen    USA
Jason Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 19.16   22.89   25.41 23.33 19.16 25.63 19.93
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:18.16   1:24.74   1:28.90 1:26.55 1:23.00 1:18.16 1:24.68
Jefferson Lott    USA
Jefferson Lott
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.81   17.42   13.81 18.08 24.69 15.34 18.84
First round 19 13.66   18.11   17.61 19.08 13.66 17.63 27.30
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:38.80     1:38.80 1:39.43
3x3x3 One-Handed First round 21 35.69   40.26   40.75 35.69 1:03.58 42.53 37.50
Megaminx Combined Final 10 3:06.50     3:06.50 3:12.18
Square-1 First round 6 1:14.78   1:28.51   1:19.90 1:54.47 1:29.59 1:36.03 1:14.78
Jessica Uribe    USA
Jessica Uribe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 20.86   25.38   29.75 24.77 23.77 20.86 27.61
Megaminx Combined Final 8 2:48.31     3:34.58 2:48.31
Joe Kim    USA
Joe Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 22.44   24.53   23.06 26.18 28.88 22.44 24.34
John To    USA
John To
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 16.77   19.67   21.06 17.33 20.61 16.77 25.18
First round 27 18.21   19.96   19.91 21.46 19.05 20.93 18.21
3x3x3 One-Handed First round 14 33.28   36.31   38.52 35.00 33.28 35.41 41.02
Justin Adsuara    USA
Justin Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.02   11.68   16.55 11.72 11.02 11.18 12.13
Second round 1 10.15   11.56   11.69 11.68 13.06 10.15 11.30
First round 1 10.31   12.26   14.00 11.11 10.31 11.83 13.84
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:06.16   1:16.37   1:16.94 1:20.44 1:11.72 DNF 1:06.16
3x3x3 Blindfolded Final 8 2:37.96   DNF   2:37.96 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 21.43   23.64   21.43 26.00 24.25 23.90 22.77
First round 4 12.31   22.65   12.31 21.56 20.77 25.61 28.13
Kevin Uhrik    USA
Kevin Uhrik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 25.31   45.98   43.61 54.64 DNF 39.69 25.31
4x4x4 Cube Combined Final 19 2:23.72     3:19.40 2:23.72
Pyraminx Final 8 10.40   12.66   12.11 13.00 20.59 10.40 12.86
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.90   13.96   15.78 13.18 13.83 12.90 14.86
Second round 6 10.77   12.84   17.80 10.77 13.53 13.16 11.84
First round 7 11.59   14.32   16.00 11.59 13.18 13.78 16.66
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:03.83   DNF   1:35.46 1:03.83 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 49     49
3x3x3 One-Handed Final 11 22.19   28.64   31.88 31.16 22.19 26.02 28.75
First round 11 23.21   27.65   27.83 28.55 23.21 26.56 31.96
Mark Eichenlaub    USA
Mark Eichenlaub
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 21.71   29.54   32.00 39.11 21.71 23.71 32.90
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 23.44   25.72   25.56 24.56 27.03 23.44 27.44
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:59.03     1:59.03 2:37.68
3x3x3 One-Handed First round 25 50.83   1:01.61   1:04.47 1:07.94 1:02.91 57.46 50.83
Myles Casanas    USA
Myles Casanas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 17.53   19.05   18.09 18.88 17.53 20.22 20.18
First round 26 18.72   19.47   21.77 19.69 18.72 19.90 18.83
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:16.36   1:22.45   1:27.08 1:20.68 1:19.59 1:32.68 1:16.36
3x3x3 One-Handed First round 22 36.19   45.25   38.22 46.93 52.75 50.61 36.19
Megaminx Combined Final 4 1:50.06   2:03.11   2:07.47 2:10.61 1:51.25 2:16.27 1:50.06
Pyraminx Final 3 10.25   10.94   10.25 10.61 11.36 10.84 13.61
Square-1 First round 7 1:32.05   1:35.76   1:33.58 1:38.38 1:32.05 1:55.78 1:35.31
Nick Young    USA
Nick Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 13.65   18.61   19.56 13.65 19.52 16.75 20.44
First round 11 13.38   15.65   13.38 16.43 16.27 18.36 14.25
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:09.34   1:27.75   1:17.43 1:42.02 1:48.31 1:09.34 1:23.80
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 20 36.06   40.01   40.30 36.06 50.90 42.56 37.16
Megaminx Combined Final 9 3:06.27     3:10.56 3:06.27
Square-1 Final 2 20.06   21.25   21.08 21.68 29.13 20.06 21.00
First round 2 17.41   25.04   17.41 25.43 DNF 21.02 28.68
Patrick Tran    USA
Patrick Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.00   16.90   14.00 16.78 18.40 19.30 15.52
First round 20 16.27   18.26   16.27 30.08 19.38 16.52 18.88
3x3x3 One-Handed First round 18 34.78   38.22   39.78 40.00 34.78 39.41 35.47
Reese Iyer    USA
Reese Iyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 17.36   19.48   19.09 17.36 19.52 19.84 20.09
First round 32 19.46   22.04   23.72 23.68 20.19 22.25 19.46
Ronnel Datlag    USA
Ronnel Datlag
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.02   14.65   13.80 16.59 13.56 13.02 17.61
Second round 8 12.46   13.03   13.18 13.75 13.30 12.46 12.61
First round 13 13.55   16.88   13.65 23.28 49.38 13.55 13.72
4x4x4 Cube Combined Final 3 55.08   59.92   55.08 1:02.81 1:03.18 58.05 58.91
3x3x3 One-Handed Final 10 25.72   28.12   28.03 25.72 27.71 28.61 30.21
First round 8 14.94   24.97   14.94 25.21 26.11 23.59 30.36
Megaminx Combined Final 2 1:28.59   1:33.73   1:28.59 1:33.38 1:29.13 1:38.69 1:41.52
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 15.46   17.04   21.13 17.56 15.46 17.96 15.61
First round 22 15.71   18.32   21.47 17.86 15.71 17.88 19.22
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:01.03   1:15.90   1:15.59 DNF 1:24.02 1:08.09 1:01.03
3x3x3 One-Handed First round 12 29.78   31.28   30.27 30.36 35.44 29.78 33.21
Megaminx Combined Final 5 1:56.11   2:06.61   2:27.56 2:05.63 1:56.11 2:13.22 2:00.97
Pyraminx Final 2 6.21   8.97   6.21 9.86 10.00 7.27 9.78
Square-1 Final 4 26.77   31.95   29.16 26.77 34.97 35.30 31.71
First round 4 25.33   33.92   27.58 42.30 31.88 25.33 44.27
Shawn Gu    USA
Shawn Gu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 18.36   19.30   23.55 19.53 19.36 19.02 18.36
First round 29 19.69   20.85   19.69 20.53 20.11 21.91 24.83
3x3x3 Blindfolded Final 10 7:02.31   DNF   DNF 7:02.31 DNS
3x3x3 One-Handed First round 17 35.25   37.34   35.38 45.19 38.43 35.25 38.22
Square-1 First round 8 1:19.30   1:46.47   1:49.40 2:14.46 2:00.33 1:19.30 1:29.69
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.25   15.41   11.25 13.94 17.15 15.13 17.56
First round 10 13.88   15.42   14.36 17.55 13.88 14.34 18.84
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:37.81   DNF   1:37.81 DNF DNF
Shotaro Makisumi (牧角章太郎)    Japan
Shotaro Makisumi (牧角章太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.34   12.73   11.34 11.80 13.94 14.00 12.46
Second round 4 9.21   12.41   9.21 12.25 14.08 10.91 DNF
First round 6 11.15   13.56   13.88 12.58 14.78 11.15 14.21
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:13.28   DNF   DNF 2:13.28 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 25.77   27.39   29.03 29.09 25.77 27.06 26.08
First round 7 20.03   24.79   22.56 31.25 26.80 20.03 25.02
Stefan Pedrazza    USA
Stefan Pedrazza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 14.65   20.87   14.65 23.13 19.31 20.94 22.36
First round 31 21.21   21.86   22.09 21.21 22.28 23.50 21.22
3x3x3 One-Handed First round 26 47.00   1:03.54   DNF 50.91 1:00.78 1:18.93 47.00
Pyraminx Final 11 9.16   18.06   9.16 27.55 23.13 14.16 16.88
Stephanie Chow    USA
Stephanie Chow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 11.61   17.68   11.61 17.68 19.05 16.30 19.90
First round 23 15.33   18.96   20.11 16.21 20.56 20.56 15.33
Pyraminx Final 5 9.00   11.62   10.27 9.00 12.61 11.97 14.81
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Combined Final 6 2:03.59   2:22.05   3:32.84 2:19.21 2:32.27 2:03.59 2:14.66
Square-1 Final 1 17.34   18.40   17.34 18.97 18.71 17.52 22.90
First round 1 16.63   18.49   16.63 20.38 18.25 16.83 22.05
Toby Mao (毛台立)    USA
Toby Mao (毛台立)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 12 14.41   16.34   15.08 25.25 14.41 17.18 16.77
Tyson Mao (毛台勝)    USA
Tyson Mao (毛台勝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 16.16   17.01   21.52 16.16 16.96 16.36 17.72
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:36.02   DNF   DNF DNF 2:36.02
Vincent Sheu    USA
Vincent Sheu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 18.25   20.79   18.25 18.93 23.68 DNF 19.77
Second round 10 10.68   14.30   10.68 12.55 15.63 14.91 15.43
First round 18 14.69   17.38   16.91 20.47 16.86 18.38 14.69
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:38.31     1:51.15 1:38.31
3x3x3 One-Handed First round 16 29.66   36.53   34.28 37.22 29.66 41.93 38.09
Pyraminx Final 7 9.61   12.09   9.61 21.36 12.84 11.77 11.66
Weston Mizumoto    USA
Weston Mizumoto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.88   13.55   12.97 11.88 14.91 14.25 13.44
Second round 2 9.16   11.80   9.16 11.93 13.58 11.93 11.53
First round 3 12.30   12.92   13.09 DNF 12.77 12.30 12.90
4x4x4 Cube Combined Final 4 57.34   1:02.33   1:03.69 1:03.84 1:04.59 59.46 57.34
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:59.69   2:24.94   1:59.69 2:24.61 2:50.52
3x3x3 One-Handed Final 7 14.56   25.58   26.34 14.56 22.47 29.90 27.94
First round 1 16.15   19.39   20.22 19.65 20.84 16.15 18.31
Pyraminx Final 6 8.96   11.80   12.33 11.72 8.96 12.00 11.68
Square-1 Final 3 19.21   29.01   25.27 19.21 36.52 36.44 25.31
First round 3 26.47   33.91   27.27 35.53 39.59 26.47 38.94
Zhongxia Yan    China
Zhongxia Yan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 23.43   29.24   DNF 34.15 28.28 25.28 23.43