Berkeley Spring 2012

Date City WCA LInk
2012-3-17  USA, Berkeley, California Berkeley Spring 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Edward Lin 9.37  Ravi Fernando 11.18  Jeremy Fleischman 12.18
 2x2x2 Cube  Edward Lin 2.74  Mitchell Lane 4.22  Nathaniel Knopf 4.46
 4x4x4 Cube  Edward Lin 46.83  Chia-Wei Lu (呂家維) 50.45  Mitchell Lane 58.28
 6x6x6 Cube  Mitchell Lane 3:05.54  Edward Lin 3:06.76  Nathaniel Knopf 3:27.38
 3x3x3 One-Handed  Edward Lin 15.62  Chia-Wei Lu (呂家維) 19.05  Jeremy Fleischman 19.39
 Pyraminx  Edward Lin 6.98  Mitchell Lane 7.72  Chia-Wei Lu (呂家維) 7.80
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 21.43  Riley Woo 55.41  Chia-Wei Lu (呂家維) 1:46.53
 4x4x4 Blindfolded  Shelley Chang 16:24.00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 9.90   11.11    USA 11.21 11.16 10.97 16.63 9.90
2 Ravi Fernando 10.38   11.51    USA 11.15 11.58 13.88 10.38 11.80
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.28   11.86    Taiwan 10.28 11.77 16.52 12.77 11.03
4 Jeremy Fleischman 11.86   13.74    USA 23.72 11.86 12.90 15.38 12.94
5 Steven Xu 13.27   13.84    USA 13.27 15.38 14.34 13.84 13.34
6 Nathaniel Knopf 9.44   13.99    USA 13.46 15.18 16.52 13.34 9.44
7 Mitchell Lane 11.96   14.33    USA 14.80 13.71 14.47 11.96 15.59
8 Riley Woo 13.77   14.34    USA 13.77 13.84 15.06 16.69 14.11
9 Devin Corr-Robinett 12.78   14.38    USA 14.33 12.78 15.30 15.59 13.52
10 Joseph Skyler 12.12   15.45    USA 16.97 12.94 12.12 16.81 16.59
11 Vincent Sheu 13.02   15.50    USA 16.18 15.66 17.98 14.65 13.02
12 Aaron Lester 12.94   15.60    USA 19.22 14.11 12.94 17.11 15.58
13 Craig Hayashi 12.52   16.17    USA 18.75 15.88 17.38 12.52 15.25
14 Shelley Chang 14.88   17.06    USA 18.77 14.88 19.09 14.96 17.44
15 Christy Frierson 17.15   18.11    USA 18.13 18.19 18.36 18.00 17.15
16 Reese Iyer 17.84   19.03    USA 21.53 18.61 18.96 17.84 19.52
17 Matthew Escalante 16.65   19.82    USA 19.97 26.03 18.41 21.08 16.65
18 Alex Ho 18.50   22.04    USA 26.44 22.66 21.38 22.09 18.50
19 Daniel Hayes 18.13   22.09    USA 22.86 18.13 21.77 23.91 21.65
20 Ryan Lim 17.36   22.39    USA 17.36 22.22 37.90 23.05 21.90
21 Courtney Louie 19.47   22.80    USA 21.50 26.34 26.30 19.47 20.59
22 Quentin Chou 21.50   23.10    USA 23.75 21.50 22.93 25.61 22.61
23 Calvin Nutley 23.96   26.79    USA 23.96 27.40 29.05 25.13 27.84
24 Cody Hui 21.43   27.54    USA 21.43 24.88 27.52 30.22 40.78
25 Luke Durant 24.81   28.80    USA 39.36 30.83 24.81 25.91 29.65
26 Eli Zucker 23.78   29.50    USA 34.80 27.68 1:00.21 23.78 26.02
27 Jason Chern 26.30   29.66    USA 30.19 DNF 30.90 27.90 26.30
28 Tommaso Framba 22.27   31.01    USA 37.53 28.84 35.88 28.30 22.27
29 Anthony Turner 26.34   31.51    USA 29.86 35.02 29.65 26.34 36.02
30 Aleksandar Antic 29.27   32.63    USA 32.55 34.19 31.16 36.21 29.27
31 Kevin Yanofsky 26.83   33.64    USA 39.15 26.83 40.05 31.30 30.46
32 Andy Smith 27.27   34.24    USA 36.03 DNF 35.50 27.27 31.18
33 Tiffany Hwu 27.43   36.31    USA 31.40 43.19 27.43 1:05.06 34.34
34 Justin Fu 27.11   38.98    USA 52.27 39.36 45.90 31.69 27.11
35 Eileen Xie 38.91   43.45    USA 38.91 42.78 48.93 44.93 42.63
36 Jenny Liu 36.97   43.62    USA 44.11 37.86 52.93 36.97 48.88
37 Andrew Sinclair 36.40   46.22    USA 54.19 52.56 43.30 42.80 36.40
38 Tabitha King 39.53   47.49    USA 1:07.30 58.31 40.88 43.27 39.53
39 Robbie Garden 43.72   49.97    United Kingdom 46.71 49.83 1:17.63 43.72 53.36
40 Yu Lu 1:00.58   1:24.20    USA 1:20.93 1:48.75 1:02.91 1:00.58 2:21.90
41 Samuel Selland 1:07.03   1:25.59    USA 1:20.75 1:07.03 1:35.06 1:41.68 1:20.97
42 Frank Hartwell 1:20.09   1:29.80    USA 1:39.55 1:21.52 1:28.34 DNF 1:20.09
43 Jerry Lu 1:24.88   1:30.55    USA 1:34.58 1:29.36 1:45.21 1:24.88 1:27.72
44 Robert Cholvin 1:29.08   1:46.84    USA 2:06.44 1:40.77 1:29.08 1:33.31 2:12.72
45 Shelby Lofy 1:38.77   2:17.50    USA 2:42.36 2:00.52 1:38.77 DNF 2:09.63
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ravi Fernando 10.30   11.28    USA 10.36 10.30 11.69 11.80 13.40
2 Edward Lin 8.47   11.90    USA 8.47 11.22 11.72 12.75 13.34
3 Craig Hayashi 10.41   11.93    USA 13.40 15.38 10.75 11.63 10.41
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 11.27   12.22    Taiwan 12.61 12.69 12.43 11.27 11.63
5 Jeremy Fleischman 11.36   12.52    USA 11.36 13.91 12.36 12.61 12.58
6 Mitchell Lane 11.09   12.89    USA 12.43 13.18 13.05 16.90 11.09
7 Nathaniel Knopf 11.55   13.12    USA 15.72 13.27 12.90 11.55 13.19
8 Devin Corr-Robinett 12.58   13.37    USA 12.75 16.68 14.66 12.58 12.69
9 Riley Woo 13.03   14.31    USA 13.03 13.40 14.97 20.02 14.56
10 Steven Xu 13.61   14.75    USA 15.40 14.46 13.61 15.38 14.41
11 Joseph Skyler 13.06   15.09    USA 13.06 DNF 13.46 15.65 16.15
12 Vincent Sheu 14.55   15.34    USA 14.55 14.69 15.40 15.93 38.40
13 Christy Frierson 13.09   17.16    USA 17.02 13.09 20.33 15.93 18.52
14 Aaron Lester 15.19   17.63    USA 19.63 15.19 20.78 16.65 16.61
15 Shelley Chang 17.31   17.85    USA 17.90 17.31 18.00 18.63 17.65
16 Reese Iyer 16.78   18.09    USA 18.05 16.78 17.81 18.40 19.69
17 Matthew Escalante 16.78   19.57    USA 18.15 22.90 22.52 16.78 18.05
18 Alex Ho 18.11   19.79    USA 20.84 18.11 18.69 DNF 19.84
19 Ryan Lim 18.22   20.28    USA 18.22 19.59 22.83 20.59 20.66
20 Quentin Chou 17.18   21.58    USA 20.18 22.61 17.18 21.96 26.06
21 Daniel Hayes 19.19   21.93    USA 22.69 22.58 19.19 21.27 21.93
22 Courtney Louie 21.47   24.90    USA 26.47 22.21 30.80 21.47 26.03
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 8.21   9.37    USA 9.68 12.46 10.16 8.21 8.27
2 Ravi Fernando 10.44   11.18    USA 10.81 11.71 11.06 11.66 10.44
3 Jeremy Fleischman 11.66   12.18    USA 12.55 11.66 12.22 11.77 15.34
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.50   12.24    Taiwan 21.86 11.03 10.50 12.19 13.50
5 Nathaniel Knopf 11.78   12.89    USA 13.02 12.55 11.78 13.93 13.11
6 Craig Hayashi 11.43   13.21    USA 15.25 11.69 11.43 12.68 DNF
7 Devin Corr-Robinett 10.97   13.40    USA 15.38 11.25 13.58 15.36 10.97
8 Mitchell Lane 11.47   13.73    USA 18.38 12.44 11.47 12.58 16.16
9 Steven Xu 12.66   14.01    USA 12.66 14.43 13.91 19.44 13.69
10 Riley Woo 13.27   14.01    USA 13.86 13.27 13.66 14.52 14.52
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.16   2.58    USA 2.46 2.16 3.08 2.21 3.19
2 Mitchell Lane 2.96   4.31    USA 4.36 4.65 7.83 3.93 2.96
3 Aaron Lester 3.90   4.96    USA 4.94 3.90 6.09 5.46 4.47
4 Nathaniel Knopf 2.15   5.08    USA 4.36 2.15 5.33 5.55 5.59
5 Ravi Fernando 2.21   5.20    USA 6.33 2.21 5.97 5.05 4.59
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 4.36   5.26    Taiwan 6.33 4.68 4.36 6.68 4.78
7 Riley Woo 2.27   5.49    USA 5.96 2.27 5.31 11.83 5.21
8 Vincent Sheu 2.11   5.72    USA 6.58 2.11 6.27 6.66 4.31
9 Jeremy Fleischman 4.55   6.71    USA 17.41 6.18 6.33 7.63 4.55
10 Devin Corr-Robinett 2.33   7.29    USA 8.63 2.33 6.46 9.15 6.78
11 Matthew Escalante 6.06   7.43    USA 6.27 12.91 8.46 7.55 6.06
12 Alex Ho 4.97   7.63    USA 10.72 4.97 6.22 11.78 5.96
13 Christy Frierson 5.80   8.39    USA 9.58 DNF 5.80 6.33 9.25
14 Joseph Skyler 5.97   8.69    USA 9.09 10.30 5.97 8.41 8.58
15 Eli Zucker 8.05   9.07    USA 9.88 8.63 9.13 8.05 9.44
16 Andy Smith 7.88   10.66    USA 9.84 13.05 7.88 11.46 10.68
17 Aleksandar Antic 9.94   11.63    USA 10.86 11.83 12.19 9.94 13.06
18 Tommaso Framba 10.16   11.69    USA 11.61 10.16 11.44 12.03 12.40
19 Eileen Xie 11.65   14.50    USA 11.65 44.11 17.13 13.27 13.11
20 Robbie Garden 14.66   29.73    United Kingdom 39.13 16.65 33.40 44.30 14.66
21 Tiffany Hwu 16.68   29.75    USA 29.69 1:30.56 24.78 34.78 16.68
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 1.91   2.74    USA 2.96 2.44 4.18 1.91 2.81
2 Mitchell Lane 2.88   4.22    USA 2.88 3.56 5.05 5.46 4.04
3 Nathaniel Knopf 2.55   4.46    USA 2.55 4.05 5.05 4.27 5.90
4 Aaron Lester 3.72   4.67    USA 5.38 3.72 4.75 4.91 4.34
5 Riley Woo 3.75   4.85    USA 4.15 5.93 6.30 3.75 4.48
6 Ravi Fernando 3.61   4.90    USA 4.31 3.97 3.61 7.96 6.41
7 Vincent Sheu 4.44   4.96    USA 5.03 4.78 5.08 4.44 5.53
8 Chia-Wei Lu (呂家維) 3.69   12.00    Taiwan 5.47 DNF 3.69 5.56 24.96
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chia-Wei Lu (呂家維) 50.38   51.45    Taiwan 50.93 51.96 51.46 55.03 50.38
2 Edward Lin 42.63   54.49    USA 56.25 52.55 54.68 1:08.69 42.63
3 Mitchell Lane 49.31   57.22    USA 1:04.03 59.56 1:00.36 51.75 49.31
4 Nathaniel Knopf 54.71   1:01.22    USA 1:08.46 54.71 1:01.36 1:02.38 59.93
5 Ravi Fernando 54.77   1:03.48    USA 1:04.05 54.77 1:05.16 1:05.09 1:01.30
6 Riley Woo 1:04.09   1:06.20    USA 1:04.96 1:04.09 1:04.88 1:13.13 1:08.77
7 Steven Xu 1:01.47   1:12.77    USA 1:17.66 1:10.69 1:09.96 1:19.38 1:01.47
8 Vincent Sheu 1:09.66   1:14.40    USA 1:27.93 1:14.27 1:12.28 1:16.65 1:09.66
9 Jeremy Fleischman 50.05   1:20.37    USA 1:20.02 1:14.15 1:33.34 1:26.93 50.05
10 Aaron Lester 1:20.02   1:36.10    USA 1:35.05 1:36.91 1:36.34 1:43.71 1:20.02
11 Devin Corr-Robinett 1:22.46   1:37.32    USA 1:26.69 1:22.46 1:33.59 2:05.28 1:51.68
12 Christy Frierson 1:30.77   1:46.12    USA 1:47.72 1:37.50 1:54.05 1:30.77 1:53.13
13 Matthew Escalante 1:30.66   1:48.03    USA 2:00.38 1:39.46 1:30.66 1:58.53 1:46.11
14 Andy Smith 1:41.93   1:59.79    USA 1:54.58 1:41.93 1:53.22 2:33.63 2:11.58
15 Quentin Chou 1:58.80   2:22.60    USA 2:24.27 2:29.66 2:13.86 1:58.80 DNF
16 Aleksandar Antic 2:18.40   2:41.91    USA 2:24.31 2:18.40 4:02.18 2:36.72 3:04.69
17 Eileen Xie 3:58.56   DNF    USA 3:58.56 DNF DNF DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 45.05   46.83    USA 45.05 45.61 47.68 47.33 47.56
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 41.27   50.45    Taiwan 55.59 52.21 46.96 52.18 41.27
3 Mitchell Lane 53.88   58.28    USA 57.81 53.88 57.93 59.11 1:03.63
4 Nathaniel Knopf 57.52   1:01.63    USA 1:02.84 1:05.77 1:04.02 57.52 58.02
5 Ravi Fernando 57.43   1:07.79    USA 57.43 1:06.91 1:13.97 1:04.53 1:11.93
6 Steven Xu 1:03.77   1:12.72    USA 1:11.78 1:15.52 1:17.38 1:03.77 1:10.86
7 Riley Woo 59.44   1:13.15    USA 1:08.65 1:22.24 59.44 1:22.36 1:08.56
8 Vincent Sheu 1:11.64   1:15.03    USA 1:25.05 1:15.91 1:15.11 1:14.08 1:11.64
9 Jeremy Fleischman 1:02.97   1:17.26    USA 1:02.97 1:26.68 1:20.08 1:14.68 1:17.03
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 3:02.43   3:05.54    USA 3:11.53 3:02.66 3:02.43
2 Edward Lin 3:00.11   3:06.76    USA 3:09.96 3:10.22 3:00.11
3 Nathaniel Knopf 3:12.56   3:27.38    USA 3:12.56 3:40.08 3:29.50
4 Ravi Fernando 4:15.63   4:29.42    USA 4:55.52 4:17.11 4:15.63
5 Riley Woo 4:29.71   4:46.58    USA 4:47.75 5:02.27 4:29.71
6 Andy Smith 6:06.06   6:48.63    USA 6:06.06 6:54.31 7:25.52
7 Vincent Sheu 5:44.93   DNF    USA 5:44.93 6:23.53 DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 14.03   16.26    USA 17.80 15.63 25.46 15.34 14.03
2 Jeremy Fleischman 14.30   17.79    USA 21.09 14.30 20.44 15.52 17.40
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 12.46   NR 20.79    Taiwan 23.63 12.46 20.02 21.02 21.33
4 Devin Corr-Robinett 19.27   22.42    USA 21.94 20.55 19.27 26.28 24.77
5 Steven Xu 21.05   23.54    USA 22.50 25.11 23.00 21.05 27.46
6 Ravi Fernando 20.36   26.53    USA 25.78 20.36 27.88 26.59 27.22
7 Mitchell Lane 23.80   28.12    USA 28.61 30.19 30.11 25.65 23.80
8 Christy Frierson 28.81   31.99    USA 29.61 28.81 33.44 32.91 34.09
9 Vincent Sheu 29.39   32.67    USA 30.19 29.39 35.47 32.65 35.16
10 Joseph Skyler 30.19   35.11    USA 30.19 37.31 32.77 38.72 35.25
11 Riley Woo 34.86   37.30    USA 36.44 35.91 39.93 39.55 34.86
12 Solomon Wang 32.06   40.44    USA 40.56 41.91 38.84 DNF 32.06
13 Ryan Lim 39.68   42.03    USA 41.02 43.18 39.68 41.88 1:02.91
14 Shelley Chang 36.13   42.44    USA 41.68 43.43 42.21 50.44 36.13
15 Alex Ho 42.43   47.85    USA 47.77 42.43 47.81 47.97 49.00
16 Craig Hayashi 42.21   52.07    USA 50.21 42.21 DNF 43.22 1:02.78
17 Quentin Chou 41.46   56.58    USA DNF 1:11.38 49.66 48.71 41.46
18 Luke Durant 58.27   1:41.96    USA 1:06.05 1:02.16 58.27 DNF 2:57.66
19 Tiffany Hwu 2:33.71   3:49.74    USA 7:47.50 3:02.61 3:55.93 2:33.71 4:30.68
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 14.81   15.62    USA 23.44 15.80 14.81 15.91 15.16
2 Chia-Wei Lu (呂家維) 18.18   19.05    Taiwan 25.81 18.96 18.18 19.25 18.93
3 Jeremy Fleischman 17.15   19.39    USA 20.19 17.94 22.61 20.05 17.15
4 Devin Corr-Robinett 21.40   23.85    USA 25.75 24.09 21.72 28.06 21.40
5 Steven Xu 22.38   25.19    USA 25.06 25.27 25.25 22.38 35.33
6 Mitchell Lane 20.18   28.89    USA 29.72 29.33 27.63 DNF 20.18
7 Vincent Sheu 23.65   29.30    USA 30.05 29.72 28.13 36.69 23.65
8 Christy Frierson 25.88   34.18    USA 36.50 31.61 40.84 34.43 25.88
9 Joseph Skyler 32.00   42.84    USA 37.16 44.93 46.43 32.00 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 5.09   6.98    USA 6.91 7.46 6.58 DNF 5.09
2 Mitchell Lane 5.40   7.72    USA 10.44 9.38 5.40 6.18 7.61
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 6.66   7.80    Taiwan 7.83 9.53 6.66 8.69 6.88
4 Aaron Lester 7.77   11.33    USA 13.88 14.30 7.77 8.38 11.72
5 Vincent Sheu 6.72   12.46    USA 13.28 12.65 6.72 11.44 15.91
6 Riley Woo 11.71   12.95    USA 13.78 12.91 12.15 16.03 11.71
7 Devin Corr-Robinett 9.96   13.01    USA 9.96 15.84 10.25 14.34 14.44
8 Tommaso Framba 19.30   20.46    USA 19.30 21.05 21.94 19.65 20.68
9 Christy Frierson 14.81   25.54    USA 30.66 14.81 25.50 20.47 32.58
10 Eileen Xie 28.27   35.11    USA 43.43 32.93 28.96 47.50 28.27
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 18.18   21.43    Japan 19.16 18.18 33.21 26.72 18.40
2 Riley Woo 53.47   55.41    USA 53.47 54.06 56.71 55.47 56.83
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 1:09.96   1:46.53    Taiwan 2:20.31 1:30.21 1:09.96 2:39.15 1:29.06
4 Aaron Lester 1:45.18   2:16.16    USA 1:59.40 2:56.61 1:52.46 DNF 1:45.18
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang 16:24.00      USA 16:24.00
2 Ravi Fernando DNF      USA DNF
Aaron Lester    USA
Aaron Lester
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.19   17.63   19.63 15.19 20.78 16.65 16.61
First round 12 12.94   15.60   19.22 14.11 12.94 17.11 15.58
2x2x2 Cube Final 4 3.72   4.67   5.38 3.72 4.75 4.91 4.34
First round 3 3.90   4.96   4.94 3.90 6.09 5.46 4.47
4x4x4 Cube First round 10 1:20.02   1:36.10   1:35.05 1:36.91 1:36.34 1:43.71 1:20.02
Pyraminx Final 4 7.77   11.33   13.88 14.30 7.77 8.38 11.72
Square-1 Final 4 1:45.18   2:16.16   1:59.40 2:56.61 1:52.46 DNF 1:45.18
Aleksandar Antic    USA
Aleksandar Antic
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 29.27   32.63   32.55 34.19 31.16 36.21 29.27
2x2x2 Cube First round 17 9.94   11.63   10.86 11.83 12.19 9.94 13.06
4x4x4 Cube First round 16 2:18.40   2:41.91   2:24.31 2:18.40 4:02.18 2:36.72 3:04.69
Alex Ho    USA
Alex Ho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 18.11   19.79   20.84 18.11 18.69 DNF 19.84
First round 18 18.50   22.04   26.44 22.66 21.38 22.09 18.50
2x2x2 Cube First round 12 4.97   7.63   10.72 4.97 6.22 11.78 5.96
3x3x3 One-Handed First round 15 42.43   47.85   47.77 42.43 47.81 47.97 49.00
Andrew Sinclair    USA
Andrew Sinclair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 36.40   46.22   54.19 52.56 43.30 42.80 36.40
Andy Smith    USA
Andy Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 27.27   34.24   36.03 DNF 35.50 27.27 31.18
2x2x2 Cube First round 16 7.88   10.66   9.84 13.05 7.88 11.46 10.68
4x4x4 Cube First round 14 1:41.93   1:59.79   1:54.58 1:41.93 1:53.22 2:33.63 2:11.58
6x6x6 Cube Final 6 6:06.06   6:48.63   6:06.06 6:54.31 7:25.52
Anthony Turner    USA
Anthony Turner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 26.34   31.51   29.86 35.02 29.65 26.34 36.02
Calvin Nutley    USA
Calvin Nutley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 23.96   26.79   23.96 27.40 29.05 25.13 27.84
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.50   12.24   21.86 11.03 10.50 12.19 13.50
Second round 4 11.27   12.22   12.61 12.69 12.43 11.27 11.63
First round 3 10.28   11.86   10.28 11.77 16.52 12.77 11.03
2x2x2 Cube Final 8 3.69   12.00   5.47 DNF 3.69 5.56 24.96
First round 6 4.36   5.26   6.33 4.68 4.36 6.68 4.78
4x4x4 Cube Final 2 41.27   50.45   55.59 52.21 46.96 52.18 41.27
First round 1 50.38   51.45   50.93 51.96 51.46 55.03 50.38
3x3x3 One-Handed Final 2 18.18   19.05   25.81 18.96 18.18 19.25 18.93
First round 3 12.46   NR 20.79   23.63 12.46 20.02 21.02 21.33
Pyraminx Final 3 6.66   7.80   7.83 9.53 6.66 8.69 6.88
Square-1 Final 3 1:09.96   1:46.53   2:20.31 1:30.21 1:09.96 2:39.15 1:29.06
Christy Frierson    USA
Christy Frierson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.09   17.16   17.02 13.09 20.33 15.93 18.52
First round 15 17.15   18.11   18.13 18.19 18.36 18.00 17.15
2x2x2 Cube First round 13 5.80   8.39   9.58 DNF 5.80 6.33 9.25
4x4x4 Cube First round 12 1:30.77   1:46.12   1:47.72 1:37.50 1:54.05 1:30.77 1:53.13
3x3x3 One-Handed Final 8 25.88   34.18   36.50 31.61 40.84 34.43 25.88
First round 8 28.81   31.99   29.61 28.81 33.44 32.91 34.09
Pyraminx Final 9 14.81   25.54   30.66 14.81 25.50 20.47 32.58
Cody Hui    USA
Cody Hui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 21.43   27.54   21.43 24.88 27.52 30.22 40.78
Courtney Louie    USA
Courtney Louie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 21.47   24.90   26.47 22.21 30.80 21.47 26.03
First round 21 19.47   22.80   21.50 26.34 26.30 19.47 20.59
Craig Hayashi    USA
Craig Hayashi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.43   13.21   15.25 11.69 11.43 12.68 DNF
Second round 3 10.41   11.93   13.40 15.38 10.75 11.63 10.41
First round 13 12.52   16.17   18.75 15.88 17.38 12.52 15.25
3x3x3 One-Handed First round 16 42.21   52.07   50.21 42.21 DNF 43.22 1:02.78
Daniel Hayes    USA
Daniel Hayes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 19.19   21.93   22.69 22.58 19.19 21.27 21.93
First round 19 18.13   22.09   22.86 18.13 21.77 23.91 21.65
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.97   13.40   15.38 11.25 13.58 15.36 10.97
Second round 8 12.58   13.37   12.75 16.68 14.66 12.58 12.69
First round 9 12.78   14.38   14.33 12.78 15.30 15.59 13.52
2x2x2 Cube First round 10 2.33   7.29   8.63 2.33 6.46 9.15 6.78
4x4x4 Cube First round 11 1:22.46   1:37.32   1:26.69 1:22.46 1:33.59 2:05.28 1:51.68
3x3x3 One-Handed Final 4 21.40   23.85   25.75 24.09 21.72 28.06 21.40
First round 4 19.27   22.42   21.94 20.55 19.27 26.28 24.77
Pyraminx Final 7 9.96   13.01   9.96 15.84 10.25 14.34 14.44
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.21   9.37   9.68 12.46 10.16 8.21 8.27
Second round 2 8.47   11.90   8.47 11.22 11.72 12.75 13.34
First round 1 9.90   11.11   11.21 11.16 10.97 16.63 9.90
2x2x2 Cube Final 1 1.91   2.74   2.96 2.44 4.18 1.91 2.81
First round 1 2.16   2.58   2.46 2.16 3.08 2.21 3.19
4x4x4 Cube Final 1 45.05   46.83   45.05 45.61 47.68 47.33 47.56
First round 2 42.63   54.49   56.25 52.55 54.68 1:08.69 42.63
6x6x6 Cube Final 2 3:00.11   3:06.76   3:09.96 3:10.22 3:00.11
3x3x3 One-Handed Final 1 14.81   15.62   23.44 15.80 14.81 15.91 15.16
First round 1 14.03   16.26   17.80 15.63 25.46 15.34 14.03
Pyraminx Final 1 5.09   6.98   6.91 7.46 6.58 DNF 5.09
Eileen Xie    USA
Eileen Xie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 38.91   43.45   38.91 42.78 48.93 44.93 42.63
2x2x2 Cube First round 19 11.65   14.50   11.65 44.11 17.13 13.27 13.11
4x4x4 Cube First round 17 3:58.56   DNF   3:58.56 DNF DNF DNF DNF
Pyraminx Final 10 28.27   35.11   43.43 32.93 28.96 47.50 28.27
Eli Zucker    USA
Eli Zucker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 23.78   29.50   34.80 27.68 1:00.21 23.78 26.02
2x2x2 Cube First round 15 8.05   9.07   9.88 8.63 9.13 8.05 9.44
Frank Hartwell    USA
Frank Hartwell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 1:20.09   1:29.80   1:39.55 1:21.52 1:28.34 DNF 1:20.09
Jason Chern    USA
Jason Chern
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 26.30   29.66   30.19 DNF 30.90 27.90 26.30
Jenny Liu    USA
Jenny Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 36.97   43.62   44.11 37.86 52.93 36.97 48.88
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.66   12.18   12.55 11.66 12.22 11.77 15.34
Second round 5 11.36   12.52   11.36 13.91 12.36 12.61 12.58
First round 4 11.86   13.74   23.72 11.86 12.90 15.38 12.94
2x2x2 Cube First round 9 4.55   6.71   17.41 6.18 6.33 7.63 4.55
4x4x4 Cube Final 9 1:02.97   1:17.26   1:02.97 1:26.68 1:20.08 1:14.68 1:17.03
First round 9 50.05   1:20.37   1:20.02 1:14.15 1:33.34 1:26.93 50.05
3x3x3 One-Handed Final 3 17.15   19.39   20.19 17.94 22.61 20.05 17.15
First round 2 14.30   17.79   21.09 14.30 20.44 15.52 17.40
Jerry Lu    USA
Jerry Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 1:24.88   1:30.55   1:34.58 1:29.36 1:45.21 1:24.88 1:27.72
Joseph Skyler    USA
Joseph Skyler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.06   15.09   13.06 DNF 13.46 15.65 16.15
First round 10 12.12   15.45   16.97 12.94 12.12 16.81 16.59
2x2x2 Cube First round 14 5.97   8.69   9.09 10.30 5.97 8.41 8.58
3x3x3 One-Handed Final 9 32.00   42.84   37.16 44.93 46.43 32.00 DNF
First round 10 30.19   35.11   30.19 37.31 32.77 38.72 35.25
Justin Fu    USA
Justin Fu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 27.11   38.98   52.27 39.36 45.90 31.69 27.11
Kevin Yanofsky    USA
Kevin Yanofsky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 26.83   33.64   39.15 26.83 40.05 31.30 30.46
Luke Durant    USA
Luke Durant
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 24.81   28.80   39.36 30.83 24.81 25.91 29.65
3x3x3 One-Handed First round 18 58.27   1:41.96   1:06.05 1:02.16 58.27 DNF 2:57.66
Matthew Escalante    USA
Matthew Escalante
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 16.78   19.57   18.15 22.90 22.52 16.78 18.05
First round 17 16.65   19.82   19.97 26.03 18.41 21.08 16.65
2x2x2 Cube First round 11 6.06   7.43   6.27 12.91 8.46 7.55 6.06
4x4x4 Cube First round 13 1:30.66   1:48.03   2:00.38 1:39.46 1:30.66 1:58.53 1:46.11
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.47   13.73   18.38 12.44 11.47 12.58 16.16
Second round 6 11.09   12.89   12.43 13.18 13.05 16.90 11.09
First round 7 11.96   14.33   14.80 13.71 14.47 11.96 15.59
2x2x2 Cube Final 2 2.88   4.22   2.88 3.56 5.05 5.46 4.04
First round 2 2.96   4.31   4.36 4.65 7.83 3.93 2.96
4x4x4 Cube Final 3 53.88   58.28   57.81 53.88 57.93 59.11 1:03.63
First round 3 49.31   57.22   1:04.03 59.56 1:00.36 51.75 49.31
6x6x6 Cube Final 1 3:02.43   3:05.54   3:11.53 3:02.66 3:02.43
3x3x3 One-Handed Final 6 20.18   28.89   29.72 29.33 27.63 DNF 20.18
First round 7 23.80   28.12   28.61 30.19 30.11 25.65 23.80
Pyraminx Final 2 5.40   7.72   10.44 9.38 5.40 6.18 7.61
Nathaniel Knopf    USA
Nathaniel Knopf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.78   12.89   13.02 12.55 11.78 13.93 13.11
Second round 7 11.55   13.12   15.72 13.27 12.90 11.55 13.19
First round 6 9.44   13.99   13.46 15.18 16.52 13.34 9.44
2x2x2 Cube Final 3 2.55   4.46   2.55 4.05 5.05 4.27 5.90
First round 4 2.15   5.08   4.36 2.15 5.33 5.55 5.59
4x4x4 Cube Final 4 57.52   1:01.63   1:02.84 1:05.77 1:04.02 57.52 58.02
First round 4 54.71   1:01.22   1:08.46 54.71 1:01.36 1:02.38 59.93
6x6x6 Cube Final 3 3:12.56   3:27.38   3:12.56 3:40.08 3:29.50
Quentin Chou    USA
Quentin Chou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 17.18   21.58   20.18 22.61 17.18 21.96 26.06
First round 22 21.50   23.10   23.75 21.50 22.93 25.61 22.61
4x4x4 Cube First round 15 1:58.80   2:22.60   2:24.27 2:29.66 2:13.86 1:58.80 DNF
3x3x3 One-Handed First round 17 41.46   56.58   DNF 1:11.38 49.66 48.71 41.46
Ravi Fernando    USA
Ravi Fernando
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.44   11.18   10.81 11.71 11.06 11.66 10.44
Second round 1 10.30   11.28   10.36 10.30 11.69 11.80 13.40
First round 2 10.38   11.51   11.15 11.58 13.88 10.38 11.80
2x2x2 Cube Final 6 3.61   4.90   4.31 3.97 3.61 7.96 6.41
First round 5 2.21   5.20   6.33 2.21 5.97 5.05 4.59
4x4x4 Cube Final 5 57.43   1:07.79   57.43 1:06.91 1:13.97 1:04.53 1:11.93
First round 5 54.77   1:03.48   1:04.05 54.77 1:05.16 1:05.09 1:01.30
6x6x6 Cube Final 4 4:15.63   4:29.42   4:55.52 4:17.11 4:15.63
3x3x3 One-Handed First round 6 20.36   26.53   25.78 20.36 27.88 26.59 27.22
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF
Reese Iyer    USA
Reese Iyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 16.78   18.09   18.05 16.78 17.81 18.40 19.69
First round 16 17.84   19.03   21.53 18.61 18.96 17.84 19.52
Riley Woo    USA
Riley Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.27   14.01   13.86 13.27 13.66 14.52 14.52
Second round 9 13.03   14.31   13.03 13.40 14.97 20.02 14.56
First round 8 13.77   14.34   13.77 13.84 15.06 16.69 14.11
2x2x2 Cube Final 5 3.75   4.85   4.15 5.93 6.30 3.75 4.48
First round 7 2.27   5.49   5.96 2.27 5.31 11.83 5.21
4x4x4 Cube Final 7 59.44   1:13.15   1:08.65 1:22.24 59.44 1:22.36 1:08.56
First round 6 1:04.09   1:06.20   1:04.96 1:04.09 1:04.88 1:13.13 1:08.77
6x6x6 Cube Final 5 4:29.71   4:46.58   4:47.75 5:02.27 4:29.71
3x3x3 One-Handed First round 11 34.86   37.30   36.44 35.91 39.93 39.55 34.86
Pyraminx Final 6 11.71   12.95   13.78 12.91 12.15 16.03 11.71
Square-1 Final 2 53.47   55.41   53.47 54.06 56.71 55.47 56.83
Robbie Garden    United Kingdom
Robbie Garden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 43.72   49.97   46.71 49.83 1:17.63 43.72 53.36
2x2x2 Cube First round 20 14.66   29.73   39.13 16.65 33.40 44.30 14.66
Robert Cholvin    USA
Robert Cholvin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 1:29.08   1:46.84   2:06.44 1:40.77 1:29.08 1:33.31 2:12.72
Ryan Lim    USA
Ryan Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 18.22   20.28   18.22 19.59 22.83 20.59 20.66
First round 20 17.36   22.39   17.36 22.22 37.90 23.05 21.90
3x3x3 One-Handed First round 13 39.68   42.03   41.02 43.18 39.68 41.88 1:02.91
Samuel Selland    USA
Samuel Selland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 1:07.03   1:25.59   1:20.75 1:07.03 1:35.06 1:41.68 1:20.97
Shelby Lofy    USA
Shelby Lofy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 1:38.77   2:17.50   2:42.36 2:00.52 1:38.77 DNF 2:09.63
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 17.31   17.85   17.90 17.31 18.00 18.63 17.65
First round 14 14.88   17.06   18.77 14.88 19.09 14.96 17.44
3x3x3 One-Handed First round 14 36.13   42.44   41.68 43.43 42.21 50.44 36.13
4x4x4 Blindfolded Final 1 16:24.00     16:24.00
Solomon Wang    USA
Solomon Wang
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed First round 12 32.06   40.44   40.56 41.91 38.84 DNF 32.06
Steven Xu    USA
Steven Xu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.66   14.01   12.66 14.43 13.91 19.44 13.69
Second round 10 13.61   14.75   15.40 14.46 13.61 15.38 14.41
First round 5 13.27   13.84   13.27 15.38 14.34 13.84 13.34
4x4x4 Cube Final 6 1:03.77   1:12.72   1:11.78 1:15.52 1:17.38 1:03.77 1:10.86
First round 7 1:01.47   1:12.77   1:17.66 1:10.69 1:09.96 1:19.38 1:01.47
3x3x3 One-Handed Final 5 22.38   25.19   25.06 25.27 25.25 22.38 35.33
First round 5 21.05   23.54   22.50 25.11 23.00 21.05 27.46
Tabitha King    USA
Tabitha King
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 39.53   47.49   1:07.30 58.31 40.88 43.27 39.53
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Final 1 18.18   21.43   19.16 18.18 33.21 26.72 18.40
Tiffany Hwu    USA
Tiffany Hwu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 27.43   36.31   31.40 43.19 27.43 1:05.06 34.34
2x2x2 Cube First round 21 16.68   29.75   29.69 1:30.56 24.78 34.78 16.68
3x3x3 One-Handed First round 19 2:33.71   3:49.74   7:47.50 3:02.61 3:55.93 2:33.71 4:30.68
Tommaso Framba    USA
Tommaso Framba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 22.27   31.01   37.53 28.84 35.88 28.30 22.27
2x2x2 Cube First round 18 10.16   11.69   11.61 10.16 11.44 12.03 12.40
Pyraminx Final 8 19.30   20.46   19.30 21.05 21.94 19.65 20.68
Vincent Sheu    USA
Vincent Sheu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.55   15.34   14.55 14.69 15.40 15.93 38.40
First round 11 13.02   15.50   16.18 15.66 17.98 14.65 13.02
2x2x2 Cube Final 7 4.44   4.96   5.03 4.78 5.08 4.44 5.53
First round 8 2.11   5.72   6.58 2.11 6.27 6.66 4.31
4x4x4 Cube Final 8 1:11.64   1:15.03   1:25.05 1:15.91 1:15.11 1:14.08 1:11.64
First round 8 1:09.66   1:14.40   1:27.93 1:14.27 1:12.28 1:16.65 1:09.66
6x6x6 Cube Final 7 5:44.93   DNF   5:44.93 6:23.53 DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 23.65   29.30   30.05 29.72 28.13 36.69 23.65
First round 9 29.39   32.67   30.19 29.39 35.47 32.65 35.16
Pyraminx Final 5 6.72   12.46   13.28 12.65 6.72 11.44 15.91
Yu Lu    USA
Yu Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:00.58   1:24.20   1:20.93 1:48.75 1:02.91 1:00.58 2:21.90