Berkeley Fall 2012

Date City WCA LInk
2012-9-2  USA, Berkeley, California Berkeley Fall 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Chia-Wei Lu (呂家維) 10.42  Edward Lin 10.83  Riley Woo 11.26
 2x2x2 Cube  Edward Lin 2.89  Lucas Garron 3.70  Chia-Wei Lu (呂家維) 4.78
 3x3x3 Blindfolded  Riley Woo 1:36.61  Shelley Chang 1:42.61  Tyson Mao (毛台勝) 1:54.40
 3x3x3 Fewest Moves  Steven Xu 31  Devin Corr-Robinett 33  Alan Chang 36
 3x3x3 One-Handed  Chia-Wei Lu (呂家維) 17.22  Jeremy Fleischman 18.13  Edward Lin 18.57
 3x3x3 With Feet  Ryan Jew 1:29.87  Edward Lin 2:09.31  Chia-Wei Lu (呂家維) 3:33.47
 Pyraminx  Mitchell Lane 6.62  Ryan Jew 7.22  Edward Lin 9.48
       Rubik's Magic  Ryan Jew 1.28  Riley Woo 1.75  Mitchell Lane 1.80
       Master Magic  Ryan Jew 2.79  Mitchell Lane 3.90  Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 4.36
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 9.66   11.93    USA 11.86 12.05 9.66 11.96 11.97
2 Edward Lin 10.65   12.00    USA 10.65 11.59 12.90 11.52 DNF
3 Jeremy Fleischman 11.16   12.40    USA 12.36 11.16 12.52 12.97 12.31
4 Riley Woo 10.43   12.44    USA 12.16 12.46 10.43 13.52 12.71
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.66   12.48    Taiwan 10.66 12.33 13.46 12.80 12.30
6 Lucas Garron 11.40   13.39    Germany 12.91 14.21 14.16 13.11 11.40
7 Devin Corr-Robinett 12.38   14.18    USA 18.56 14.88 12.38 15.13 12.53
8 Ryan Jew 12.13   14.41    USA 14.56 12.13 16.38 13.69 14.97
9 Steven Xu 12.28   14.48    USA 16.13 12.28 12.94 14.52 15.97
10 Vincent Sheu 15.06   16.47    USA 15.84 16.19 17.38 15.06 29.59
11 Alan Chang 15.47   17.22    USA 16.31 16.69 15.47 18.65 19.47
12 Ryan Lim 15.41   17.37    USA 19.21 16.13 23.63 15.41 16.78
13 Everest Shi 14.08   17.51    Canada 16.65 16.18 14.08 22.11 19.71
14 Shelley Chang 17.02   17.58    USA 17.21 19.02 17.02 18.34 17.19
15 Arthur Adams 14.43   17.65    USA 20.30 17.58 19.43 14.43 15.94
16 Alex Ho 15.61   17.87    USA 20.08 17.47 16.61 19.53 15.61
17 Neil Garde 16.00   18.05    USA 18.38 18.88 16.88 20.58 16.00
18 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 15.94   18.59    USA 20.06 19.15 18.55 18.06 15.94
19 Matthew Escalante 17.05   19.84    USA 22.46 18.28 17.05 19.69 21.56
20 Lars Petrus 19.44   22.87    Sweden 26.72 21.53 19.44 20.36 30.25
21 Nan Ma 23.91   24.48    China 23.91 24.84 23.93 27.53 24.66
22 Courtney Louie 23.11   25.93    USA 23.11 27.43 25.02 26.36 26.40
23 Kory Hui 29.00   30.00    USA 29.36 29.36 29.00 36.52 31.28
24 Albert Chu (朱書廷) 28.16   30.16    USA 28.16 32.41 28.83 35.78 29.25
25 Darren Schoensee 29.13   31.39    USA 41.88 32.46 31.47 30.25 29.13
26 Jennifer Tang 24.34   33.91    USA DNF 24.34 40.33 29.63 31.78
27 Jessica Chen 34.09   38.00    USA 43.16 36.27 45.03 34.09 34.56
28 Paul Mahvi 36.66   39.92    USA 37.44 38.30 36.66 44.02 44.02
29 Jenny Chen 32.63   41.00    USA 37.38 43.30 42.33 32.63 54.63
30 Antonio Gonzalez 39.25   44.91    USA 45.78 46.00 42.94 39.25 46.40
31 Tabitha King 41.58   51.97    USA 47.83 54.78 53.31 DNF 41.58
32 Wei-Ping Shih 44.11   52.24    Taiwan 1:24.93 46.56 44.11 46.78 1:03.38
33 Jessie Arthur 57.75   1:03.79    USA 1:14.06 1:03.81 57.75 59.69 1:07.88
34 Roger Li 52.44   1:06.06    USA 1:08.97 1:07.68 52.44 1:01.52 1:18.56
35 Kenneth Lu 1:06.69   1:19.25    USA 2:06.88 1:21.72 1:11.56 1:06.69 1:24.47
36 Erica Singh 1:11.41   1:55.94    USA 2:37.00 1:11.41 2:05.08 2:05.38 1:37.36
37 Daljit Singh 1:53.06   1:59.32    USA 1:56.13 2:01.36 1:53.06 2:19.59 2:00.47
38 Gursharan Singh 2:13.83   2:52.28    USA 2:33.59 2:25.34 4:51.41 3:37.90 2:13.83
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 10.34   11.10    USA 11.46 13.16 11.15 10.34 10.68
2 Riley Woo 10.44   11.46    USA 11.68 12.09 11.69 10.44 11.02
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.69   11.46    Taiwan 13.59 11.56 10.69 11.09 11.72
4 Edward Lin 9.56   11.53    USA 9.56 11.44 12.90 11.93 11.21
5 Jeremy Fleischman 10.11   11.98    USA 13.25 10.11 11.47 12.58 11.90
6 Steven Xu 12.88   14.05    USA 14.27 12.88 13.91 14.03 14.22
7 Lucas Garron 11.71   14.20    Germany 15.19 15.08 15.56 11.71 12.33
8 Vincent Sheu 13.59   14.46    USA 13.59 13.86 17.50 14.55 14.96
9 Devin Corr-Robinett 12.81   15.23    USA 18.46 14.13 15.28 12.81 16.28
10 Alan Chang 13.86   16.27    USA 19.46 17.51 15.28 13.86 16.03
11 Shelley Chang 14.41   17.00    USA 16.28 14.97 21.00 19.75 14.41
12 Arthur Adams 14.61   17.03    USA 15.00 17.86 20.77 14.61 18.22
13 Ryan Jew 16.08   17.62    USA 17.50 18.91 16.08 16.46 20.11
14 Ryan Lim 14.03   17.79    USA 19.86 18.52 15.00 14.03 DNF
15 Alex Ho 15.40   17.85    USA 17.16 19.36 15.40 17.69 18.71
16 Everest Shi 16.94   17.86    Canada 17.30 22.75 18.28 18.00 16.94
17 Neil Garde 16.43   18.44    USA 16.43 19.78 17.94 DNF 17.61
18 Matthew Escalante 18.31   19.69    USA 28.43 19.27 20.16 18.31 19.65
19 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 16.27   21.27    USA 16.27 29.00 18.36 18.34 27.11
20 Lars Petrus 19.00   21.30    Sweden 20.72 21.11 22.08 19.00 28.53
21 Courtney Louie 19.80   23.45    USA 24.41 19.80 24.68 21.25 26.09
22 Nan Ma 21.15   23.66    China 23.63 24.86 23.83 23.52 21.15
23 Kory Hui 22.94   27.81    USA 27.06 31.02 25.36 22.94 31.50
24 Albert Chu (朱書廷) 23.56   29.78    USA 29.84 36.18 28.78 23.56 30.72
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.40   10.42    Taiwan 9.44 12.00 9.40 11.38 10.43
2 Edward Lin 9.75   10.83    USA 11.43 12.22 9.75 11.09 9.96
3 Riley Woo 10.22   11.26    USA 11.88 10.22 12.53 11.46 10.44
4 Jeremy Fleischman 10.88   11.58    USA 11.25 11.52 13.38 10.88 11.96
5 Mitchell Lane 10.02   11.77    USA 10.91 13.33 10.02 11.06 13.80
6 Lucas Garron 11.71   13.18    Germany 14.02 13.36 11.71 17.52 12.15
7 Steven Xu 12.36   13.26    USA 15.03 12.96 12.36 12.61 14.21
8 Devin Corr-Robinett 11.53   14.03    USA 11.53 14.61 12.88 14.59 16.02
9 Alan Chang 13.80   15.33    USA 15.58 13.80 16.90 14.88 15.52
10 Vincent Sheu 14.18   15.66    USA 16.25 14.65 16.08 20.28 14.18
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 3.00   4.00    USA 4.68 3.00 3.86 3.83 4.31
2 Mitchell Lane 3.88   4.65    USA 5.52 5.03 4.40 4.52 3.88
3 Riley Woo 3.40   4.79    USA 4.41 5.66 3.40 4.43 5.52
4 Lucas Garron 3.58   5.26    Germany 3.93 7.16 3.58 5.18 6.68
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 4.61   5.31    Taiwan 5.40 5.33 5.19 4.61 5.71
6 Ryan Jew 4.66   5.59    USA 8.28 6.36 4.66 5.31 5.09
7 Kory Hui 4.84   6.94    USA DNF 7.18 5.93 7.71 4.84
8 Nan Ma 7.22   7.64    China 7.43 7.22 8.05 7.43 9.28
9 Vincent Sheu 5.84   7.71    USA 5.84 9.38 5.90 8.83 8.41
10 Everest Shi 4.75   7.84    Canada 5.91 DNF 9.43 8.18 4.75
11 Devin Corr-Robinett 6.77   8.48    USA 9.65 8.52 11.08 7.27 6.77
12 Jeremy Fleischman 5.63   8.78    USA 13.28 8.41 5.63 6.56 11.36
13 Ryan Lim 8.34   9.19    USA 8.34 9.72 9.96 8.44 9.41
14 Darren Schoensee 5.91   9.37    USA 5.91 10.27 6.90 10.94 12.06
15 Neil Garde 6.25   9.49    USA 10.16 8.46 6.25 9.84 17.56
16 Alex Ho 8.41   10.01    USA 25.06 8.61 8.41 9.78 11.63
17 Paul Mahvi 9.08   11.89    USA 17.94 9.08 12.21 12.11 11.36
18 Jessica Chen 10.02   17.37    USA 18.50 10.02 16.03 17.59 29.55
19 Alan Chang 5.38   20.25    USA 28.38 22.72 34.80 5.38 9.65
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 2.28   2.89    USA 2.58 2.28 3.31 3.93 2.78
2 Lucas Garron 3.59   3.70    Germany 5.97 3.59 3.65 3.81 3.65
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 4.16   4.78    Taiwan 4.78 4.16 4.19 6.86 5.36
4 Mitchell Lane 3.69   4.90    USA 5.28 5.72 3.69 3.71 8.63
5 Riley Woo 4.55   5.04    USA 5.02 4.90 4.55 5.19 8.31
6 Ryan Jew 4.68   5.72    USA 4.94 6.00 4.68 DNF 6.21
7 Vincent Sheu 2.56   5.91    USA 6.80 5.77 5.19 2.56 6.78
8 Everest Shi 4.93   6.10    Canada 6.94 6.33 6.03 4.93 5.93
9 Nan Ma 6.28   8.00    China 8.05 8.06 6.28 14.02 7.90
10 Kory Hui 7.11   8.11    USA 7.46 7.11 10.68 8.30 8.58
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Woo 1:36.61   DNF    USA 1:36.61 DNF DNF
2 Shelley Chang 1:42.61   DNF    USA 1:42.61 DNF DNF
3 Tyson Mao (毛台勝) 1:54.40   DNF    USA 1:54.40 DNF 3:59.30
4 Lucas Garron 1:59.21   DNF    Germany DNF 1:59.21 DNF
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 3:05.72   DNF    Taiwan 3:29.81 DNF 3:05.72
6 Arthur Adams 3:10.71   DNF    USA 3:10.71 DNF DNF
7 Steven Xu 3:20.75   DNF    USA 3:20.75 DNF DNF
8 Alan Chang 5:10.31   DNF    USA 5:10.31 5:23.97 DNS
9 Brandon Harnish DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Jennifer Tang DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
9 Ryan Lim DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
9 Vincent Sheu DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Steven Xu 31      USA 31
2 Devin Corr-Robinett 33      USA 33
3 Alan Chang 36      USA 36
4 Brandon Harnish 37      USA 37
5 Neil Garde 38      USA 38
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 41      Taiwan 41
7 Riley Woo 46      USA 46
8 Mitchell Lane 48      USA 48
9 Everest Shi 60      Canada 60
10 Kenneth Lu 68      USA 68
11 Edward Lin DNF      USA DNF
11 Jennifer Tang DNF      USA DNF
11 Lars Petrus DNF      Sweden DNF
11 Shelley Chang DNF      USA DNF
11 Vincent Sheu DNF      USA DNF
11 Jeremy Fleischman DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 15.34   17.18    USA 15.34 16.90 18.50 21.58 16.15
2 Jeremy Fleischman 14.68   17.86    USA 19.52 14.68 15.91 21.13 18.16
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 17.30   19.36    Taiwan 17.30 17.44 21.00 22.80 19.65
4 Mitchell Lane 16.63   20.60    USA 22.72 18.00 21.08 24.77 16.63
5 Ryan Jew 16.25   21.41    USA 27.58 24.00 19.53 20.71 16.25
6 Steven Xu 21.59   24.65    USA 21.59 23.61 24.94 25.41 27.28
7 Lucas Garron 20.28   25.19    Germany 41.30 25.68 25.69 20.28 24.19
8 Riley Woo 21.27   25.41    USA 23.18 26.36 21.27 40.58 26.68
9 Vincent Sheu 27.33   33.48    USA 39.91 27.33 35.46 32.58 32.41
10 Ryan Lim 28.63   34.25    USA 37.15 36.25 30.58 28.63 35.91
11 Lars Petrus 31.52   34.90    Sweden 34.78 36.22 33.69 31.52 49.13
12 Arthur Adams 32.08   35.45    USA 35.58 32.08 32.83 40.19 37.94
13 Alan Chang 33.15   36.56    USA 34.11 36.80 33.15 38.78 40.36
14 Neil Garde 28.84   36.73    USA 34.65 41.19 28.84 36.93 38.61
15 Everest Shi 24.13   37.25    Canada 45.97 40.77 32.27 24.13 38.72
16 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 32.34   39.57    USA 47.22 32.34 38.02 41.55 39.13
17 Alex Ho 42.38   46.08    USA 45.11 50.30 42.38 1:04.31 42.84
18 Darren Schoensee 46.97   1:08.74    USA 1:21.91 1:07.91 56.40 46.97 DNF
19 Kory Hui 1:21.33   DNF    USA 1:22.11 1:21.33 DNF DNS DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chia-Wei Lu (呂家維) 14.22   17.22    Taiwan 17.84 14.22 18.08 15.75 24.55
2 Jeremy Fleischman 15.66   18.13    USA 15.66 19.65 16.25 34.88 18.50
3 Edward Lin 16.00   18.57    USA 16.00 17.86 19.16 18.68 22.33
4 Ryan Jew 18.77   20.03    USA 19.09 22.83 20.06 18.77 20.93
5 Mitchell Lane 18.71   20.21    USA 43.75 20.40 18.71 20.33 19.91
6 Lucas Garron 19.90   22.81    Germany 21.25 29.97 21.47 25.71 19.90
7 Steven Xu 23.43   24.64    USA 23.65 24.69 30.05 25.58 23.43
8 Riley Woo 20.00   25.73    USA 26.43 27.81 20.00 DNF 22.96
  3x3x3 With Feet   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Jew 1:18.55   1:29.87    USA 1:44.97 1:26.09 1:18.55
2 Edward Lin 1:36.08   2:09.31    USA 1:45.11 3:06.75 1:36.08
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 2:45.63   3:33.47    Taiwan 3:44.96 2:45.63 4:09.81
4 Ryan Lim 3:08.13   3:39.48    USA 3:08.13 4:07.93 3:42.37
5 Vincent Sheu 3:41.94   3:51.92    USA 3:44.00 3:41.94 4:09.83
6 Devin Corr-Robinett 3:26.51   3:59.46    USA 4:54.08 3:37.79 3:26.51
7 Mitchell Lane 2:17.00   DNF    USA 2:17.00 DNF DNF
8 Riley Woo 3:16.61   DNF    USA DNF 3:16.61 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Lane 3.84   6.62    USA 7.59 7.69 7.16 3.84 5.11
2 Ryan Jew 5.69   7.22    USA 5.69 6.56 7.90 9.30 7.21
3 Edward Lin 5.19   9.48    USA 9.69 5.55 DNF 13.21 5.19
4 Riley Woo 8.02   9.93    USA 8.96 13.55 10.43 10.41 8.02
5 Devin Corr-Robinett 7.58   10.08    USA 10.46 10.38 9.41 12.66 7.58
6 Arthur Adams 7.96   10.57    USA 14.16 8.52 9.02 DNF 7.96
7 Chia-Wei Lu (呂家維) 8.05   10.65    Taiwan 11.63 10.36 11.96 8.05 9.97
8 Vincent Sheu 9.19   12.78    USA 13.77 9.19 17.68 12.81 11.77
9 Kory Hui 10.61   13.64    USA 10.61 16.80 13.78 14.56 12.59
10 Ryan Lim 9.53   14.78    USA 17.91 9.53 10.53 19.59 15.91
11 Matthew Escalante 15.00   16.78    USA 16.34 15.88 15.00 19.77 18.13
12 Paul Mahvi 18.36   21.94    USA 25.71 18.36 23.46 21.65 20.71
13 Alan Chang 22.28   29.02    USA 22.28 31.25 30.93 26.72 29.40
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Jew 1.21   1.28    USA 1.33 1.28 1.21 1.28 1.27
2 Riley Woo 1.41   1.75    USA 3.43 2.21 1.52 1.53 1.41
3 Mitchell Lane 0.96   1.80    USA 1.05 0.96 DNF 1.41 2.94
4 Kory Hui 1.43   1.83    USA 1.47 1.43 1.46 2.55 3.50
5 Darren Schoensee 1.30   1.88    USA 2.16 1.80 1.30 1.78 2.05
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 1.52   1.88    Taiwan 1.55 2.61 2.18 1.52 1.91
7 Alan Chang 1.69   2.03    USA 2.27 2.21 2.03 1.69 1.86
8 Ryan Lim 2.31   2.83    USA 2.69 2.31 5.08 2.90 2.91
9 Albert Chu (朱書廷) 1.77   2.84    USA 1.77 3.93 2.58 4.91 2.02
10 Everest Shi 1.69   3.10    Canada 1.69 2.69 3.06 3.55 3.61
11 Vincent Sheu 2.40   3.10    USA 2.40 2.63 3.86 DNF 2.80
12 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 1.40   3.26    USA 1.44 3.15 5.18 1.40 13.44
13 Brandon Harnish 2.66   6.65    USA 2.66 9.65 29.86 5.31 5.00
14 Patrick Chu (朱桓鋒) 5.43   6.88    USA 8.08 6.27 7.71 6.65 5.43
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Jew 2.44   2.79    USA 2.80 2.77 2.81 2.86 2.44
2 Mitchell Lane 2.88   3.90    USA 5.69 2.88 3.36 3.75 4.58
3 Yi-Hsueh Chu (朱弈學) 2.96   4.36    USA 2.96 3.31 4.34 5.96 5.44
4 Riley Woo 4.28   4.56    USA 4.68 4.66 8.38 4.33 4.28
5 Albert Chu (朱書廷) 3.72   5.05    USA 3.72 DNF 4.33 6.31 4.50
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 4.28   5.79    Taiwan 8.03 4.28 6.96 6.08 4.34
7 Kory Hui 5.30   6.22    USA 7.38 5.96 5.31 10.59 5.30
8 Darren Schoensee 5.36   7.90    USA 6.61 7.63 12.43 5.36 9.46
9 Vincent Sheu 7.47   8.72    USA 8.66 8.09 9.40 9.66 7.47
10 Alan Chang 6.72   9.20    USA 12.18 13.46 6.72 7.59 7.84
11 Patrick Chu (朱桓鋒) 11.80   12.72    USA 14.58 11.80 12.86 12.55 12.75
Alan Chang    USA
Alan Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.80   15.33   15.58 13.80 16.90 14.88 15.52
Second round 10 13.86   16.27   19.46 17.51 15.28 13.86 16.03
First round 11 15.47   17.22   16.31 16.69 15.47 18.65 19.47
2x2x2 Cube First round 19 5.38   20.25   28.38 22.72 34.80 5.38 9.65
3x3x3 Blindfolded Final 8 5:10.31   DNF   5:10.31 5:23.97 DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 3 36     36
3x3x3 One-Handed First round 13 33.15   36.56   34.11 36.80 33.15 38.78 40.36
Pyraminx Final 13 22.28   29.02   22.28 31.25 30.93 26.72 29.40
Rubik's Magic Final 7 1.69   2.03   2.27 2.21 2.03 1.69 1.86
Master Magic Final 10 6.72   9.20   12.18 13.46 6.72 7.59 7.84
Albert Chu (朱書廷)    USA
Albert Chu (朱書廷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 23.56   29.78   29.84 36.18 28.78 23.56 30.72
First round 24 28.16   30.16   28.16 32.41 28.83 35.78 29.25
Rubik's Magic Final 9 1.77   2.84   1.77 3.93 2.58 4.91 2.02
Master Magic Final 5 3.72   5.05   3.72 DNF 4.33 6.31 4.50
Alex Ho    USA
Alex Ho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 15.40   17.85   17.16 19.36 15.40 17.69 18.71
First round 16 15.61   17.87   20.08 17.47 16.61 19.53 15.61
2x2x2 Cube First round 16 8.41   10.01   25.06 8.61 8.41 9.78 11.63
3x3x3 One-Handed First round 17 42.38   46.08   45.11 50.30 42.38 1:04.31 42.84
Antonio Gonzalez    USA
Antonio Gonzalez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 39.25   44.91   45.78 46.00 42.94 39.25 46.40
Arthur Adams    USA
Arthur Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.61   17.03   15.00 17.86 20.77 14.61 18.22
First round 15 14.43   17.65   20.30 17.58 19.43 14.43 15.94
3x3x3 Blindfolded Final 6 3:10.71   DNF   3:10.71 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 12 32.08   35.45   35.58 32.08 32.83 40.19 37.94
Pyraminx Final 6 7.96   10.57   14.16 8.52 9.02 DNF 7.96
Brandon Harnish    USA
Brandon Harnish
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 37     37
Rubik's Magic Final 13 2.66   6.65   2.66 9.65 29.86 5.31 5.00
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.40   10.42   9.44 12.00 9.40 11.38 10.43
Second round 3 10.69   11.46   13.59 11.56 10.69 11.09 11.72
First round 5 10.66   12.48   10.66 12.33 13.46 12.80 12.30
2x2x2 Cube Final 3 4.16   4.78   4.78 4.16 4.19 6.86 5.36
First round 5 4.61   5.31   5.40 5.33 5.19 4.61 5.71
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:05.72   DNF   3:29.81 DNF 3:05.72
3x3x3 Fewest Moves Final 6 41     41
3x3x3 One-Handed Final 1 14.22   17.22   17.84 14.22 18.08 15.75 24.55
First round 3 17.30   19.36   17.30 17.44 21.00 22.80 19.65
3x3x3 With Feet Final 3 2:45.63   3:33.47   3:44.96 2:45.63 4:09.81
Pyraminx Final 7 8.05   10.65   11.63 10.36 11.96 8.05 9.97
Rubik's Magic Final 6 1.52   1.88   1.55 2.61 2.18 1.52 1.91
Master Magic Final 6 4.28   5.79   8.03 4.28 6.96 6.08 4.34
Courtney Louie    USA
Courtney Louie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 19.80   23.45   24.41 19.80 24.68 21.25 26.09
First round 22 23.11   25.93   23.11 27.43 25.02 26.36 26.40
Daljit Singh    USA
Daljit Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 1:53.06   1:59.32   1:56.13 2:01.36 1:53.06 2:19.59 2:00.47
Darren Schoensee    USA
Darren Schoensee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 29.13   31.39   41.88 32.46 31.47 30.25 29.13
2x2x2 Cube First round 14 5.91   9.37   5.91 10.27 6.90 10.94 12.06
3x3x3 One-Handed First round 18 46.97   1:08.74   1:21.91 1:07.91 56.40 46.97 DNF
Rubik's Magic Final 5 1.30   1.88   2.16 1.80 1.30 1.78 2.05
Master Magic Final 8 5.36   7.90   6.61 7.63 12.43 5.36 9.46
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.53   14.03   11.53 14.61 12.88 14.59 16.02
Second round 9 12.81   15.23   18.46 14.13 15.28 12.81 16.28
First round 7 12.38   14.18   18.56 14.88 12.38 15.13 12.53
2x2x2 Cube First round 11 6.77   8.48   9.65 8.52 11.08 7.27 6.77
3x3x3 Fewest Moves Final 2 33     33
3x3x3 With Feet Final 6 3:26.51   3:59.46   4:54.08 3:37.79 3:26.51
Pyraminx Final 5 7.58   10.08   10.46 10.38 9.41 12.66 7.58
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.75   10.83   11.43 12.22 9.75 11.09 9.96
Second round 4 9.56   11.53   9.56 11.44 12.90 11.93 11.21
First round 2 10.65   12.00   10.65 11.59 12.90 11.52 DNF
2x2x2 Cube Final 1 2.28   2.89   2.58 2.28 3.31 3.93 2.78
First round 1 3.00   4.00   4.68 3.00 3.86 3.83 4.31
3x3x3 Fewest Moves Final 11 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 16.00   18.57   16.00 17.86 19.16 18.68 22.33
First round 1 15.34   17.18   15.34 16.90 18.50 21.58 16.15
3x3x3 With Feet Final 2 1:36.08   2:09.31   1:45.11 3:06.75 1:36.08
Pyraminx Final 3 5.19   9.48   9.69 5.55 DNF 13.21 5.19
Erica Singh    USA
Erica Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 1:11.41   1:55.94   2:37.00 1:11.41 2:05.08 2:05.38 1:37.36
Everest Shi    Canada
Everest Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 16.94   17.86   17.30 22.75 18.28 18.00 16.94
First round 13 14.08   17.51   16.65 16.18 14.08 22.11 19.71
2x2x2 Cube Final 8 4.93   6.10   6.94 6.33 6.03 4.93 5.93
First round 10 4.75   7.84   5.91 DNF 9.43 8.18 4.75
3x3x3 Fewest Moves Final 9 60     60
3x3x3 One-Handed First round 15 24.13   37.25   45.97 40.77 32.27 24.13 38.72
Rubik's Magic Final 10 1.69   3.10   1.69 2.69 3.06 3.55 3.61
Gursharan Singh    USA
Gursharan Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 2:13.83   2:52.28   2:33.59 2:25.34 4:51.41 3:37.90 2:13.83
Jennifer Tang    USA
Jennifer Tang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 24.34   33.91   DNF 24.34 40.33 29.63 31.78
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 11 DNF     DNF
Jenny Chen    USA
Jenny Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 32.63   41.00   37.38 43.30 42.33 32.63 54.63
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.88   11.58   11.25 11.52 13.38 10.88 11.96
Second round 5 10.11   11.98   13.25 10.11 11.47 12.58 11.90
First round 3 11.16   12.40   12.36 11.16 12.52 12.97 12.31
2x2x2 Cube First round 12 5.63   8.78   13.28 8.41 5.63 6.56 11.36
3x3x3 Fewest Moves Final 11 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 15.66   18.13   15.66 19.65 16.25 34.88 18.50
First round 2 14.68   17.86   19.52 14.68 15.91 21.13 18.16
Jessica Chen    USA
Jessica Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 34.09   38.00   43.16 36.27 45.03 34.09 34.56
2x2x2 Cube First round 18 10.02   17.37   18.50 10.02 16.03 17.59 29.55
Jessie Arthur    USA
Jessie Arthur
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 57.75   1:03.79   1:14.06 1:03.81 57.75 59.69 1:07.88
Kenneth Lu    USA
Kenneth Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 1:06.69   1:19.25   2:06.88 1:21.72 1:11.56 1:06.69 1:24.47
3x3x3 Fewest Moves Final 10 68     68
Kory Hui    USA
Kory Hui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 22.94   27.81   27.06 31.02 25.36 22.94 31.50
First round 23 29.00   30.00   29.36 29.36 29.00 36.52 31.28
2x2x2 Cube Final 10 7.11   8.11   7.46 7.11 10.68 8.30 8.58
First round 7 4.84   6.94   DNF 7.18 5.93 7.71 4.84
3x3x3 One-Handed First round 19 1:21.33   DNF   1:22.11 1:21.33 DNF DNS DNS
Pyraminx Final 9 10.61   13.64   10.61 16.80 13.78 14.56 12.59
Rubik's Magic Final 4 1.43   1.83   1.47 1.43 1.46 2.55 3.50
Master Magic Final 7 5.30   6.22   7.38 5.96 5.31 10.59 5.30
Lars Petrus    Sweden
Lars Petrus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 19.00   21.30   20.72 21.11 22.08 19.00 28.53
First round 20 19.44   22.87   26.72 21.53 19.44 20.36 30.25
3x3x3 Fewest Moves Final 11 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 11 31.52   34.90   34.78 36.22 33.69 31.52 49.13
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.71   13.18   14.02 13.36 11.71 17.52 12.15
Second round 7 11.71   14.20   15.19 15.08 15.56 11.71 12.33
First round 6 11.40   13.39   12.91 14.21 14.16 13.11 11.40
2x2x2 Cube Final 2 3.59   3.70   5.97 3.59 3.65 3.81 3.65
First round 4 3.58   5.26   3.93 7.16 3.58 5.18 6.68
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:59.21   DNF   DNF 1:59.21 DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 19.90   22.81   21.25 29.97 21.47 25.71 19.90
First round 7 20.28   25.19   41.30 25.68 25.69 20.28 24.19
Matthew Escalante    USA
Matthew Escalante
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 18.31   19.69   28.43 19.27 20.16 18.31 19.65
First round 19 17.05   19.84   22.46 18.28 17.05 19.69 21.56
Pyraminx Final 11 15.00   16.78   16.34 15.88 15.00 19.77 18.13
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.02   11.77   10.91 13.33 10.02 11.06 13.80
Second round 1 10.34   11.10   11.46 13.16 11.15 10.34 10.68
First round 1 9.66   11.93   11.86 12.05 9.66 11.96 11.97
2x2x2 Cube Final 4 3.69   4.90   5.28 5.72 3.69 3.71 8.63
First round 2 3.88   4.65   5.52 5.03 4.40 4.52 3.88
3x3x3 Fewest Moves Final 8 48     48
3x3x3 One-Handed Final 5 18.71   20.21   43.75 20.40 18.71 20.33 19.91
First round 4 16.63   20.60   22.72 18.00 21.08 24.77 16.63
3x3x3 With Feet Final 7 2:17.00   DNF   2:17.00 DNF DNF
Pyraminx Final 1 3.84   6.62   7.59 7.69 7.16 3.84 5.11
Rubik's Magic Final 3 0.96   1.80   1.05 0.96 DNF 1.41 2.94
Master Magic Final 2 2.88   3.90   5.69 2.88 3.36 3.75 4.58
Nan Ma    China
Nan Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 21.15   23.66   23.63 24.86 23.83 23.52 21.15
First round 21 23.91   24.48   23.91 24.84 23.93 27.53 24.66
2x2x2 Cube Final 9 6.28   8.00   8.05 8.06 6.28 14.02 7.90
First round 8 7.22   7.64   7.43 7.22 8.05 7.43 9.28
Neil Garde    USA
Neil Garde
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 16.43   18.44   16.43 19.78 17.94 DNF 17.61
First round 17 16.00   18.05   18.38 18.88 16.88 20.58 16.00
2x2x2 Cube First round 15 6.25   9.49   10.16 8.46 6.25 9.84 17.56
3x3x3 Fewest Moves Final 5 38     38
3x3x3 One-Handed First round 14 28.84   36.73   34.65 41.19 28.84 36.93 38.61
Patrick Chu (朱桓鋒)    USA
Patrick Chu (朱桓鋒)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 14 5.43   6.88   8.08 6.27 7.71 6.65 5.43
Master Magic Final 11 11.80   12.72   14.58 11.80 12.86 12.55 12.75
Paul Mahvi    USA
Paul Mahvi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 36.66   39.92   37.44 38.30 36.66 44.02 44.02
2x2x2 Cube First round 17 9.08   11.89   17.94 9.08 12.21 12.11 11.36
Pyraminx Final 12 18.36   21.94   25.71 18.36 23.46 21.65 20.71
Riley Woo    USA
Riley Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.22   11.26   11.88 10.22 12.53 11.46 10.44
Second round 2 10.44   11.46   11.68 12.09 11.69 10.44 11.02
First round 4 10.43   12.44   12.16 12.46 10.43 13.52 12.71
2x2x2 Cube Final 5 4.55   5.04   5.02 4.90 4.55 5.19 8.31
First round 3 3.40   4.79   4.41 5.66 3.40 4.43 5.52
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:36.61   DNF   1:36.61 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 46     46
3x3x3 One-Handed Final 8 20.00   25.73   26.43 27.81 20.00 DNF 22.96
First round 8 21.27   25.41   23.18 26.36 21.27 40.58 26.68
3x3x3 With Feet Final 8 3:16.61   DNF   DNF 3:16.61 DNF
Pyraminx Final 4 8.02   9.93   8.96 13.55 10.43 10.41 8.02
Rubik's Magic Final 2 1.41   1.75   3.43 2.21 1.52 1.53 1.41
Master Magic Final 4 4.28   4.56   4.68 4.66 8.38 4.33 4.28
Roger Li    USA
Roger Li
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 52.44   1:06.06   1:08.97 1:07.68 52.44 1:01.52 1:18.56
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.08   17.62   17.50 18.91 16.08 16.46 20.11
First round 8 12.13   14.41   14.56 12.13 16.38 13.69 14.97
2x2x2 Cube Final 6 4.68   5.72   4.94 6.00 4.68 DNF 6.21
First round 6 4.66   5.59   8.28 6.36 4.66 5.31 5.09
3x3x3 One-Handed Final 4 18.77   20.03   19.09 22.83 20.06 18.77 20.93
First round 5 16.25   21.41   27.58 24.00 19.53 20.71 16.25
3x3x3 With Feet Final 1 1:18.55   1:29.87   1:44.97 1:26.09 1:18.55
Pyraminx Final 2 5.69   7.22   5.69 6.56 7.90 9.30 7.21
Rubik's Magic Final 1 1.21   1.28   1.33 1.28 1.21 1.28 1.27
Master Magic Final 1 2.44   2.79   2.80 2.77 2.81 2.86 2.44
Ryan Lim    USA
Ryan Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.03   17.79   19.86 18.52 15.00 14.03 DNF
First round 12 15.41   17.37   19.21 16.13 23.63 15.41 16.78
2x2x2 Cube First round 13 8.34   9.19   8.34 9.72 9.96 8.44 9.41
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 10 28.63   34.25   37.15 36.25 30.58 28.63 35.91
3x3x3 With Feet Final 4 3:08.13   3:39.48   3:08.13 4:07.93 3:42.37
Pyraminx Final 10 9.53   14.78   17.91 9.53 10.53 19.59 15.91
Rubik's Magic Final 8 2.31   2.83   2.69 2.31 5.08 2.90 2.91
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.41   17.00   16.28 14.97 21.00 19.75 14.41
First round 14 17.02   17.58   17.21 19.02 17.02 18.34 17.19
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:42.61   DNF   1:42.61 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 11 DNF     DNF
Steven Xu    USA
Steven Xu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.36   13.26   15.03 12.96 12.36 12.61 14.21
Second round 6 12.88   14.05   14.27 12.88 13.91 14.03 14.22
First round 9 12.28   14.48   16.13 12.28 12.94 14.52 15.97
3x3x3 Blindfolded Final 7 3:20.75   DNF   3:20.75 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 31     31
3x3x3 One-Handed Final 7 23.43   24.64   23.65 24.69 30.05 25.58 23.43
First round 6 21.59   24.65   21.59 23.61 24.94 25.41 27.28
Tabitha King    USA
Tabitha King
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 41.58   51.97   47.83 54.78 53.31 DNF 41.58
Tyson Mao (毛台勝)    USA
Tyson Mao (毛台勝)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:54.40   DNF   1:54.40 DNF 3:59.30
Vincent Sheu    USA
Vincent Sheu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.18   15.66   16.25 14.65 16.08 20.28 14.18
Second round 8 13.59   14.46   13.59 13.86 17.50 14.55 14.96
First round 10 15.06   16.47   15.84 16.19 17.38 15.06 29.59
2x2x2 Cube Final 7 2.56   5.91   6.80 5.77 5.19 2.56 6.78
First round 9 5.84   7.71   5.84 9.38 5.90 8.83 8.41
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 11 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 9 27.33   33.48   39.91 27.33 35.46 32.58 32.41
3x3x3 With Feet Final 5 3:41.94   3:51.92   3:44.00 3:41.94 4:09.83
Pyraminx Final 8 9.19   12.78   13.77 9.19 17.68 12.81 11.77
Rubik's Magic Final 11 2.40   3.10   2.40 2.63 3.86 DNF 2.80
Master Magic Final 9 7.47   8.72   8.66 8.09 9.40 9.66 7.47
Wei-Ping Shih    Taiwan
Wei-Ping Shih
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 44.11   52.24   1:24.93 46.56 44.11 46.78 1:03.38
Yi-Hsueh Chu (朱弈學)    USA
Yi-Hsueh Chu (朱弈學)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 16.27   21.27   16.27 29.00 18.36 18.34 27.11
First round 18 15.94   18.59   20.06 19.15 18.55 18.06 15.94
3x3x3 One-Handed First round 16 32.34   39.57   47.22 32.34 38.02 41.55 39.13
Rubik's Magic Final 12 1.40   3.26   1.44 3.15 5.18 1.40 13.44
Master Magic Final 3 2.96   4.36   2.96 3.31 4.34 5.96 5.44