Berkeley Fall 2008

Date City WCA LInk
2008-11-15  USA, Berkeley, California Berkeley Fall 2008

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Andy Tsao 11.42  Leyan Lo 13.69  Dan Dzoan 14.39
 4x4x4 Cube  Andy Tsao 53.93  Dan Dzoan 1:03.56  Lucas Garron 1:04.53
 5x5x5 Cube  Michael Gottlieb 1:36.53  Dan Dzoan 1:54.12  Matthew Dioso 2:02.75
 3x3x3 Blindfolded  Andy Tsao 1:42.83  Leyan Lo 1:49.52  Dan Dzoan 2:00.34
 3x3x3 One-Handed  Dan Dzoan 21.49  Jeremy Fleischman 23.41  Lucas Garron 23.87
 Megaminx  Lucas Garron 2:06.09  Michael Gottlieb 2:16.13  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 2:36.75
 Square-1  Nick Young 24.01  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 24.59  Lucas Garron 28.25
 4x4x4 Blindfolded  Chris Krueger 13:41.00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andy Tsao 10.91   12.78    USA 14.65 12.44 12.25 10.91 13.66
2 Leyan Lo 11.52   13.49    USA 11.52 18.96 13.52 14.43 12.53
3 Dan Dzoan 13.22   14.19    USA 13.66 15.52 13.22 14.77 14.15
4 Darren Kwong 12.78   14.30    USA 15.30 19.15 12.86 14.75 12.78
5 Lucas Garron 14.08   14.65   NR  Germany 15.53 14.08 14.71 14.81 14.44
6 Michael Gottlieb 14.84   15.11    USA 15.09 15.18 14.84 15.30 15.05
7 Justin Adsuara 13.78   15.13    USA 13.78 15.71 19.83 15.13 14.55
8 Scott McKenzie 13.58   15.29    USA 13.58 17.63 14.58 17.40 13.88
9 Jeremy Fleischman 14.88   16.01    USA 17.02 15.93 20.03 15.08 14.88
10 Brian Kim 14.75   16.26    USA 15.90 16.83 16.06 14.75 17.25
11 Devin Corr-Robinett 14.65   16.60    USA 17.36 16.96 15.47 14.65 17.69
12 Solomon Wang 13.11   17.03    USA 16.11 21.59 15.83 19.16 13.11
13 David Gomes 15.83   17.05    USA 17.34 17.55 16.25 15.83 DNF
14 Chieh Chang 15.25   18.41    Taiwan 20.13 23.31 18.28 16.81 15.25
15 Adam Zamora 17.08   18.44    USA 19.46 17.41 18.44 19.69 17.08
16 George Yiu 15.80   18.50    USA 39.30 17.71 20.02 15.80 17.77
17 Eugene Kwok 16.90   18.90    USA 16.90 25.91 19.40 17.31 20.00
18 Brian Le 14.58   19.03    USA 14.94 26.59 21.31 20.83 14.58
19 Alan Tan 16.00   19.54    USA 37.97 19.34 22.50 16.78 16.00
20 Matthew Dioso 16.22   19.61    USA 20.00 DNF 16.22 18.69 20.15
21 Shelley Chang 17.53   19.61    USA 19.96 17.53 19.65 19.65 19.52
22 Brandon Huynh 18.56   19.76    USA 21.33 28.46 18.66 19.28 18.56
23 David Shi 18.22   19.94    USA 19.52 20.33 19.97 18.22 21.00
24 Clancy Cochran 18.47   20.14    USA 21.02 21.75 18.47 19.34 20.06
25 Nick Young 17.66   20.37    USA 22.15 19.11 24.40 17.66 19.86
26 Vincent Sheu 17.94   20.60    USA 17.94 21.34 20.36 22.02 20.11
27 Jeff Chang 17.33   20.61    USA 23.83 24.69 17.33 20.66 17.34
28 Stephanie Chow 17.58   20.71    USA 17.58 21.28 19.63 27.36 21.21
29 Cameron Almasi 19.75   NR 20.89   NR  Iran 19.75 20.68 DNF 20.33 21.65
30 Brian Shi 17.20   21.70    USA DNF 22.75 21.48 17.20 20.88
31 Edward Lin 19.02   21.97    USA 22.16 21.03 22.72 24.31 19.02
32 Jeff Chiu 17.88   22.03    USA 23.21 17.88 24.40 21.55 21.34
33 Brandan Tobin 19.63   22.08    USA 19.63 23.15 21.80 22.40 22.03
34 Wilson Quach 19.33   22.35    USA 24.77 21.68 22.43 19.33 22.94
35 Christopher Brandariz 20.54   22.97    USA 22.33 25.25 20.54 28.18 21.33
36 Connie Chen 22.75   23.40    USA 22.75 25.47 23.72 23.08 23.40
37 Emerson Herrmann 18.75   23.63    USA DNF 18.75 29.21 19.19 22.50
38 Patrick Tran 22.78   24.16    USA 25.25 23.86 23.77 22.78 24.84
39 Jaycy Pineda 24.97   25.53    USA 25.33 26.19 25.08 28.05 24.97
40 Brendan Blackwell 24.27   25.87    USA 24.27 26.00 24.52 27.08 27.69
41 James Phillips 23.38   26.86    USA 26.63 23.38 28.00 32.30 25.96
42 PJ Rodriguez 26.36   27.80    USA 26.36 28.81 27.83 27.41 28.16
43 Tomer Ovadia 22.63   28.20    USA 29.27 27.65 22.63 27.69 54.28
44 Felix Feng 20.43   28.52    USA 27.50 25.34 54.03 20.43 32.72
45 Joshua Nagel 23.38   28.71    USA 28.24 29.61 30.55 23.38 28.27
46 Andrew Woodward 29.36   36.61    USA 40.34 39.52 45.00 29.36 29.97
47 Ryan Jew 27.72   36.83    USA 27.72 37.34 35.25 41.72 37.91
48 Michael Nguyen 29.38   37.79    USA 38.97 43.46 29.38 30.93 DNF
49 Eileen Xie 29.25   37.92    USA 29.25 32.80 42.55 50.80 38.40
50 Isaac Oderberg 30.75   40.90    USA 44.58 48.65 30.75 32.15 45.97
51 Miles Koehler 35.36   45.12    USA 45.97 48.03 44.93 35.36 44.46
52 Annie Chen 42.43   45.32    USA 42.68 45.93 50.78 42.43 47.36
53 Sean Llewelyn 34.09   48.88    USA 2:00.15 34.09 56.90 46.56 43.18
54 Andy Bridger 44.03   49.60    USA 47.36 44.03 49.19 57.03 52.25
55 Sophia Tsai 44.80   55.57    USA 49.55 57.83 44.80 1:03.33 59.33
56 Edwin Umana 53.57   59.08    USA 55.90 58.05 53.57 1:03.28 1:03.65
57 Richard Cao 56.40   1:05.20    USA 1:04.97 1:11.08 56.40 1:00.34 1:10.30
58 Healy Ko 1:02.49   1:07.02    USA 1:02.49 1:12.91 1:02.71 1:05.43 1:33.36
59 Nora Willett 1:09.00   1:21.91    USA 1:14.50 1:44.38 1:09.00 1:24.44 1:26.80
60 Lebillie Wu 13.81   DNF    USA DNF 16.31 13.81 16.71 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andy Tsao 11.50   12.33    USA 11.50 12.46 12.19 13.83 12.34
2 Dan Dzoan 12.97   14.70    USA 17.08 15.21 12.97 13.61 15.27
3 Jeremy Fleischman 13.97   14.83    USA 18.55 13.97 15.02 15.50 13.97
4 Leyan Lo 14.08   14.96    USA 15.43 14.63 14.08 15.08 15.16
5 Michael Gottlieb 13.66   15.55    USA 15.09 15.36 16.21 13.66 16.81
6 David Gomes 14.15   15.60    USA 15.15 18.20 14.15 14.68 16.96
7 Darren Kwong 14.36   15.72    USA 15.58 16.94 14.65 14.36 25.18
8 Devin Corr-Robinett 14.40   15.94    USA 14.96 22.81 14.40 15.28 17.59
9 Lucas Garron 15.50   15.96    Germany 15.86 15.50 15.90 16.13 17.38
10 Justin Adsuara 14.36   16.26    USA 17.66 15.38 17.43 15.96 14.36
11 Brian Kim 14.06   16.46    USA 17.33 16.84 17.56 14.06 15.21
12 Matthew Dioso 15.00   16.78    USA 16.65 19.56 15.00 16.03 17.66
13 Alan Tan 14.22   17.09    USA 19.94 15.31 17.11 14.22 18.84
14 Scott McKenzie 14.90   17.43    USA 18.88 17.19 14.90 20.41 16.22
15 Brian Le 15.71   17.43    USA 21.97 16.55 15.71 16.61 19.13
16 Shelley Chang 15.55   18.11    USA 18.19 19.94 18.84 15.55 17.31
17 Solomon Wang 17.11   18.34    USA 19.91 17.11 18.77 17.47 18.78
18 George Yiu 14.86   18.56    USA 14.86 15.27 25.30 15.11 DNF
19 David Shi 18.53   20.14    USA 20.02 18.53 24.05 19.33 21.06
20 Eugene Kwok 17.66   21.11    USA 25.22 24.00 20.52 17.66 18.81
21 Brandon Huynh 19.31   21.37    USA 19.31 23.11 19.53 23.02 21.55
22 Adam Zamora 17.58   22.02    USA 17.58 24.25 21.47 20.33 24.59
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andy Tsao 10.47   11.42   NAR  USA 10.47 11.41 14.15 11.18 11.66
2 Leyan Lo 13.13   13.69    USA 13.25 14.00 15.22 13.13 13.83
3 Dan Dzoan 13.90   14.39    USA 14.18 14.15 18.08 13.90 14.84
4 Michael Gottlieb 14.11   15.01    USA 14.40 14.11 15.31 15.31 29.93
5 Jeremy Fleischman 14.50   15.03    USA 16.36 15.15 15.34 14.50 14.59
6 David Gomes 12.73   15.93    USA 15.69 17.61 17.03 12.73 15.08
7 Darren Kwong 12.25   16.14    USA 19.06 17.38 12.25 15.46 15.58
8 Devin Corr-Robinett 16.46   18.83    USA 22.55 16.59 17.34 16.46 DNF
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andy Tsao 47.31   53.93   NAR  USA 1:17.65 47.31 50.31 1:00.55 50.93
2 Dan Dzoan 54.28   1:03.56    USA 59.08 54.28 1:05.46 1:07.84 1:06.13
3 Lucas Garron 59.05   1:04.53   NR  Germany 1:10.63 59.31 59.05 1:10.52 1:03.75
4 Michael Gottlieb 51.95   1:05.77    USA 1:05.93 1:06.86 51.95 1:04.52 1:09.13
5 Matthew Dioso 1:03.91   1:13.76    USA 1:16.59 1:08.42 1:03.91 1:30.78 1:16.26
6 Chieh Chang 1:08.07   1:14.54    Taiwan 1:17.84 1:08.07 1:14.68 1:11.11 2:02.24
7 Devin Corr-Robinett 1:18.86   1:32.63    USA 1:25.06 1:43.16 1:18.86 DNF 1:29.66
8 Brandon Huynh 1:16.58   1:33.48    USA DNF 1:29.33 1:26.80 1:44.31 1:16.58
9 Cameron Almasi 1:23.28   NR 1:37.36   NR  Iran 1:26.90 DNF 1:47.87 1:23.28 1:37.31
10 Stephanie Chow 1:29.41   1:42.34    USA 1:29.41 2:06.91 1:40.30 1:46.41 1:40.30
11 Brian Le 1:30.58      USA 1:30.58 1:36.58
12 Edward Lin 1:34.68      USA 1:34.68 1:54.28
13 Clancy Cochran 1:34.90      USA 1:59.18 1:34.90
14 Emerson Herrmann 1:38.56      USA 1:38.56 1:39.66
15 Alan Tan 1:43.96      USA 1:50.87 1:43.96
16 Scott McKenzie 1:47.77      USA 1:56.83 1:47.77
17 Joshua Nagel 1:49.84      USA 1:51.81 1:49.84
18 Jaycy Pineda 1:51.28      USA 2:01.00 1:51.28
19 Justin Adsuara 1:56.13      USA 2:08.68 1:56.13
20 Adam Zamora 1:58.08      USA 1:58.08 DNF
21 Connie Chen 1:59.18      USA 1:59.18 DNF
22 Vincent Sheu 2:02.50      USA 2:02.50 2:18.18
23 Andrew Woodward 2:20.36      USA 2:20.36 2:26.18
24 Ryan Jew 2:38.52      USA 3:04.71 2:38.52
25 Sean Llewelyn 3:04.06      USA 3:04.06 DNF
26 Nora Willett 6:02.43      USA 6:59.16 6:02.43
27 Eileen Xie DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Gottlieb 1:29.27   1:36.53    USA 1:38.11 1:40.53 1:36.28 1:29.27 1:35.19
2 Dan Dzoan 1:37.24   1:54.12    USA 1:56.61 1:37.24 1:47.53 1:59.41 1:58.21
3 Matthew Dioso 1:50.00   2:02.75    USA 2:05.25 2:03.88 2:00.94 1:50.00 2:03.44
4 Andy Tsao 2:02.72   2:04.48    USA 2:04.61 2:03.80 2:05.03 2:02.72 2:06.68
5 Cameron Almasi 1:50.22   NR 2:08.72   NR  Iran 2:42.27 2:10.72 1:58.40 2:17.03 1:50.22
6 Lucas Garron 1:56.61   NR 2:08.97    Germany 2:05.93 1:56.61 2:19.50 2:02.09 2:18.88
7 Clancy Cochran 2:10.50   2:27.24    USA 2:31.75 2:26.30 2:10.50 2:46.08 2:23.66
8 Nick Young 2:31.69      USA 2:31.69 3:00.90
9 Chieh Chang 2:33.40      Taiwan 2:41.72 2:33.40
10 Stephanie Chow 2:34.33      USA 3:27.18 2:34.33
11 Chris Krueger 2:42.59      USA 2:52.18 2:42.59
12 Matthew Millard 2:57.78      USA 3:12.40 2:57.78
13 Joshua Nagel 3:02.94      USA 3:02.94 3:27.28
14 Brandon Huynh 3:06.80      USA 3:30.00 3:06.80
15 Jaycy Pineda 3:08.52      USA 3:38.91 3:08.52
16 Emerson Herrmann 3:17.75      USA 3:25.75 3:17.75
17 Edward Lin 3:30.38      USA 3:49.43 3:30.38
18 Andrew Woodward 4:05.93      USA 4:05.93 4:12.05
19 Ryan Jew 4:17.91      USA 4:56.16 4:17.91
20 Sean Llewelyn 5:45.41      USA 5:45.41 6:44.53
21 Eileen Xie 7:41.08      USA 7:55.91 7:41.08
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andy Tsao 1:42.83   2:01.98    USA 1:53.84 1:42.83 2:29.28
2 Leyan Lo 1:49.52   DNF    USA DNF DNF 1:49.52
3 Dan Dzoan 2:00.34   DNF    USA 2:00.34 DNF DNF
4 Justin Adsuara 2:41.18   DNF    USA 2:41.18 DNF DNF
5 Brendan Blackwell 3:44.33   DNF    USA 3:44.33 DNF 4:33.44
6 Devin Corr-Robinett 4:45.71   DNF    USA 4:45.71 DNF DNF
7 Adam Zamora DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Darren Kwong DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Lucas Garron DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
7 Nick Young DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Shelley Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Fleischman 21.44   22.95    USA 22.86 22.46 23.53 21.44 23.90
2 Lucas Garron 18.75   NR 24.02    Germany 25.46 18.75 24.66 21.94 27.36
3 Michael Gottlieb 16.71   25.33    USA DNF 25.66 22.59 16.71 27.75
4 Dan Dzoan 21.94   26.01    USA 26.46 23.91 27.65 21.94 29.28
5 Emerson Herrmann 25.97   27.15    USA 26.33 29.66 27.44 27.69 25.97
6 Scott McKenzie 25.08   30.99    USA 33.02 31.69 28.25 25.08 36.09
7 Andy Tsao 25.18   31.54    USA 28.22 25.18 31.30 35.09 39.78
8 Wilson Quach 28.59   33.24    USA 30.50 34.86 28.59 35.05 34.36
9 Devin Corr-Robinett 31.61   35.10    USA 33.61 40.58 34.72 31.61 36.96
10 Darren Kwong 31.13   35.49    USA 34.88 35.18 36.41 38.15 31.13
11 Justin Adsuara 31.75   37.35    USA 37.41 39.13 31.75 41.16 35.50
12 David Shi 36.46   37.54    USA 37.02 38.31 44.53 37.30 36.46
13 David Gomes 35.75   38.72    USA 42.28 DNF 35.75 37.93 35.96
14 Cameron Almasi 36.21   NR 43.48   NR  Iran 40.33 41.18 36.21 48.94 DNF
15 Nick Young 31.83   45.92    USA 48.19 48.72 31.83 43.80 45.78
16 Brandon Huynh 41.30   46.00    USA 41.30 44.84 44.86 48.52 48.30
17 Lebillie Wu 36.13   46.09    USA 36.13 43.05 48.00 47.21 DNF
18 Jeff Chiu 44.15   48.07    USA 46.83 47.68 49.69 1:11.40 44.15
19 Brendan Blackwell 40.65   48.12    USA 44.75 51.69 40.65 DNF 47.93
20 Matthew Dioso 46.61   52.64    USA 46.61 51.55 58.22 58.65 48.16
21 Edward Lin 41.68   55.96    USA 1:08.69 51.97 47.21 41.68 1:17.40
22 Vincent Sheu 50.93   58.23    USA 1:03.18 1:05.27 58.61 52.90 50.93
23 Adam Zamora 40.80   58.70    USA 56.43 40.80 DNF 1:00.96 58.71
24 Brandan Tobin 42.61   58.72    USA 58.96 58.38 1:01.03 58.83 42.61
25 Jaycy Pineda 56.71   59.73    USA 1:16.58 57.40 57.84 56.71 1:03.96
26 Joshua Nagel 48.18   1:01.79    USA 1:03.72 54.80 1:06.86 48.18 1:07.93
27 James Phillips 57.65   1:04.99    USA 57.65 1:07.80 1:25.52 1:00.52 1:06.66
28 Ryan Jew 1:21.80   1:30.55    USA 1:27.55 1:47.69 1:32.68 1:21.80 1:31.43
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 15.80   21.49    USA 31.27 22.08 15.80 20.44 21.94
2 Jeremy Fleischman 20.36   23.41    USA 23.71 23.13 23.40 27.61 20.36
3 Lucas Garron 20.06   23.87    Germany 26.55 21.21 20.06 26.09 24.30
4 Michael Gottlieb 21.50   26.19    USA 22.18 28.83 31.55 21.50 27.55
5 Andy Tsao 20.25   28.19    USA 20.25 33.08 25.15 30.55 28.88
6 Scott McKenzie 28.11   29.10    USA 34.09 28.72 28.11 30.46 28.11
7 Emerson Herrmann 28.75   30.06    USA 33.03 29.66 29.40 31.13 28.75
  Megaminx   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Garron 1:36.44   2:06.09    Germany 2:23.09 1:36.44 2:18.75
2 Michael Gottlieb 2:06.50   2:16.13    USA 2:25.93 2:06.50 2:15.96
3 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 2:27.53   2:36.75   NR  Japan 2:32.41 2:27.53 2:50.31
4 Dan Dzoan 3:06.18   3:29.68    USA 3:17.33 3:06.18 4:05.52
5 Joshua Nagel 3:13.21   3:49.94    USA 3:13.21 4:10.72 4:05.90
  Square-1   First round   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 20.36   NR 23.64   NR  Japan 20.36 25.33 25.22
2 Nick Young 20.94   23.87    USA 24.46 20.94 26.22
3 Dan Dzoan 29.15   30.45    USA 30.19 32.02 29.15
4 Stephanie Chow 20.46   31.41    USA 33.71 20.46 40.05
5 Lucas Garron 27.46   NR 36.42   NR  Germany 51.28 30.53 27.46
6 Michael Gottlieb 31.16   38.03    USA 44.78 31.16 38.16
7 Jeremy Fleischman 29.63   38.24    USA 38.05 29.63 47.04
8 Emerson Herrmann 40.47   43.01    USA 47.91 40.66 40.47
9 Brandon Huynh 36.90   50.84    USA 1:04.56 51.06 36.90
10 Brendan Blackwell 53.56   1:06.10    USA 1:07.52 53.56 1:17.22
11 Shelley Chang 47.93   1:14.41    USA 51.16 47.93 2:04.15
12 Cameron Almasi 43.19   DNF    Iran DNF 43.19 1:15.03
13 Devin Corr-Robinett 1:36.18   DNF    USA 1:36.18 2:04.72 DNF
  Square-1   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nick Young 20.11   24.01    USA 20.11 24.02 27.91
2 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 20.75   24.59    Japan 25.68 20.75 27.33
3 Lucas Garron 23.47   NR 28.25   NR  Germany 30.63 30.66 23.47
4 Dan Dzoan 25.02   32.95    USA 25.02 42.30 31.53
5 Stephanie Chow 24.68   36.28    USA 24.68 40.69 43.46
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chris Krueger 13:41.00   DNF    USA DNF DNF 13:41.00
2 Lucas Garron DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
2 Shelley Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 17.58   22.02   17.58 24.25 21.47 20.33 24.59
First round 15 17.08   18.44   19.46 17.41 18.44 19.69 17.08
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:58.08     1:58.08 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 23 40.80   58.70   56.43 40.80 DNF 1:00.96 58.71
Alan Tan    USA
Alan Tan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 14.22   17.09   19.94 15.31 17.11 14.22 18.84
First round 19 16.00   19.54   37.97 19.34 22.50 16.78 16.00
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:43.96     1:50.87 1:43.96
Andrew Woodward    USA
Andrew Woodward
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 29.36   36.61   40.34 39.52 45.00 29.36 29.97
4x4x4 Cube Combined Final 23 2:20.36     2:20.36 2:26.18
5x5x5 Cube Combined Final 18 4:05.93     4:05.93 4:12.05
Andy Bridger    USA
Andy Bridger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 44.03   49.60   47.36 44.03 49.19 57.03 52.25
Andy Tsao    USA
Andy Tsao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.47   11.42   NAR 10.47 11.41 14.15 11.18 11.66
Second round 1 11.50   12.33   11.50 12.46 12.19 13.83 12.34
First round 1 10.91   12.78   14.65 12.44 12.25 10.91 13.66
4x4x4 Cube Combined Final 1 47.31   53.93   NAR 1:17.65 47.31 50.31 1:00.55 50.93
5x5x5 Cube Combined Final 4 2:02.72   2:04.48   2:04.61 2:03.80 2:05.03 2:02.72 2:06.68
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:42.83   2:01.98   1:53.84 1:42.83 2:29.28
3x3x3 One-Handed Final 5 20.25   28.19   20.25 33.08 25.15 30.55 28.88
First round 7 25.18   31.54   28.22 25.18 31.30 35.09 39.78
Annie Chen    USA
Annie Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 42.43   45.32   42.68 45.93 50.78 42.43 47.36
Brandan Tobin    USA
Brandan Tobin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 19.63   22.08   19.63 23.15 21.80 22.40 22.03
3x3x3 One-Handed First round 24 42.61   58.72   58.96 58.38 1:01.03 58.83 42.61
Brandon Huynh    USA
Brandon Huynh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 19.31   21.37   19.31 23.11 19.53 23.02 21.55
First round 22 18.56   19.76   21.33 28.46 18.66 19.28 18.56
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:16.58   1:33.48   DNF 1:29.33 1:26.80 1:44.31 1:16.58
5x5x5 Cube Combined Final 14 3:06.80     3:30.00 3:06.80
3x3x3 One-Handed First round 16 41.30   46.00   41.30 44.84 44.86 48.52 48.30
Square-1 First round 9 36.90   50.84   1:04.56 51.06 36.90
Brendan Blackwell    USA
Brendan Blackwell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 24.27   25.87   24.27 26.00 24.52 27.08 27.69
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:44.33   DNF   3:44.33 DNF 4:33.44
3x3x3 One-Handed First round 19 40.65   48.12   44.75 51.69 40.65 DNF 47.93
Square-1 First round 10 53.56   1:06.10   1:07.52 53.56 1:17.22
Brian Kim    USA
Brian Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.06   16.46   17.33 16.84 17.56 14.06 15.21
First round 10 14.75   16.26   15.90 16.83 16.06 14.75 17.25
Brian Le    USA
Brian Le
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 15.71   17.43   21.97 16.55 15.71 16.61 19.13
First round 18 14.58   19.03   14.94 26.59 21.31 20.83 14.58
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:30.58     1:30.58 1:36.58
Brian Shi    USA
Brian Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 17.20   21.70   DNF 22.75 21.48 17.20 20.88
Cameron Almasi    Iran
Cameron Almasi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 19.75   NR 20.89   NR 19.75 20.68 DNF 20.33 21.65
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:23.28   NR 1:37.36   NR 1:26.90 DNF 1:47.87 1:23.28 1:37.31
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:50.22   NR 2:08.72   NR 2:42.27 2:10.72 1:58.40 2:17.03 1:50.22
3x3x3 One-Handed First round 14 36.21   NR 43.48   NR 40.33 41.18 36.21 48.94 DNF
Square-1 First round 12 43.19   DNF   DNF 43.19 1:15.03
Chieh Chang    Taiwan
Chieh Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 15.25   18.41   20.13 23.31 18.28 16.81 15.25
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:08.07   1:14.54   1:17.84 1:08.07 1:14.68 1:11.11 2:02.24
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:33.40     2:41.72 2:33.40
Chris Krueger    USA
Chris Krueger
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:42.59     2:52.18 2:42.59
4x4x4 Blindfolded Final 1 13:41.00   DNF   DNF DNF 13:41.00
Christopher Brandariz    USA
Christopher Brandariz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 20.54   22.97   22.33 25.25 20.54 28.18 21.33
Clancy Cochran    USA
Clancy Cochran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 18.47   20.14   21.02 21.75 18.47 19.34 20.06
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:34.90     1:59.18 1:34.90
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:10.50   2:27.24   2:31.75 2:26.30 2:10.50 2:46.08 2:23.66
Connie Chen    USA
Connie Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 22.75   23.40   22.75 25.47 23.72 23.08 23.40
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:59.18     1:59.18 DNF
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 13.90   14.39   14.18 14.15 18.08 13.90 14.84
Second round 2 12.97   14.70   17.08 15.21 12.97 13.61 15.27
First round 3 13.22   14.19   13.66 15.52 13.22 14.77 14.15
4x4x4 Cube Combined Final 2 54.28   1:03.56   59.08 54.28 1:05.46 1:07.84 1:06.13
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:37.24   1:54.12   1:56.61 1:37.24 1:47.53 1:59.41 1:58.21
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:00.34   DNF   2:00.34 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 15.80   21.49   31.27 22.08 15.80 20.44 21.94
First round 4 21.94   26.01   26.46 23.91 27.65 21.94 29.28
Megaminx Final 4 3:06.18   3:29.68   3:17.33 3:06.18 4:05.52
Square-1 Final 4 25.02   32.95   25.02 42.30 31.53
First round 3 29.15   30.45   30.19 32.02 29.15
Darren Kwong    USA
Darren Kwong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.25   16.14   19.06 17.38 12.25 15.46 15.58
Second round 7 14.36   15.72   15.58 16.94 14.65 14.36 25.18
First round 4 12.78   14.30   15.30 19.15 12.86 14.75 12.78
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 10 31.13   35.49   34.88 35.18 36.41 38.15 31.13
David Gomes    USA
David Gomes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.73   15.93   15.69 17.61 17.03 12.73 15.08
Second round 6 14.15   15.60   15.15 18.20 14.15 14.68 16.96
First round 13 15.83   17.05   17.34 17.55 16.25 15.83 DNF
3x3x3 One-Handed First round 13 35.75   38.72   42.28 DNF 35.75 37.93 35.96
David Shi    USA
David Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 18.53   20.14   20.02 18.53 24.05 19.33 21.06
First round 23 18.22   19.94   19.52 20.33 19.97 18.22 21.00
3x3x3 One-Handed First round 12 36.46   37.54   37.02 38.31 44.53 37.30 36.46
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 16.46   18.83   22.55 16.59 17.34 16.46 DNF
Second round 8 14.40   15.94   14.96 22.81 14.40 15.28 17.59
First round 11 14.65   16.60   17.36 16.96 15.47 14.65 17.69
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:18.86   1:32.63   1:25.06 1:43.16 1:18.86 DNF 1:29.66
3x3x3 Blindfolded Final 6 4:45.71   DNF   4:45.71 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 9 31.61   35.10   33.61 40.58 34.72 31.61 36.96
Square-1 First round 13 1:36.18   DNF   1:36.18 2:04.72 DNF
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 19.02   21.97   22.16 21.03 22.72 24.31 19.02
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:34.68     1:34.68 1:54.28
5x5x5 Cube Combined Final 17 3:30.38     3:49.43 3:30.38
3x3x3 One-Handed First round 21 41.68   55.96   1:08.69 51.97 47.21 41.68 1:17.40
Edwin Umana    USA
Edwin Umana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 53.57   59.08   55.90 58.05 53.57 1:03.28 1:03.65
Eileen Xie    USA
Eileen Xie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 29.25   37.92   29.25 32.80 42.55 50.80 38.40
4x4x4 Cube Combined Final 27 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 21 7:41.08     7:55.91 7:41.08
Emerson Herrmann    USA
Emerson Herrmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 18.75   23.63   DNF 18.75 29.21 19.19 22.50
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:38.56     1:38.56 1:39.66
5x5x5 Cube Combined Final 16 3:17.75     3:25.75 3:17.75
3x3x3 One-Handed Final 7 28.75   30.06   33.03 29.66 29.40 31.13 28.75
First round 5 25.97   27.15   26.33 29.66 27.44 27.69 25.97
Square-1 First round 8 40.47   43.01   47.91 40.66 40.47
Eugene Kwok    USA
Eugene Kwok
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 17.66   21.11   25.22 24.00 20.52 17.66 18.81
First round 17 16.90   18.90   16.90 25.91 19.40 17.31 20.00
Felix Feng    USA
Felix Feng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 20.43   28.52   27.50 25.34 54.03 20.43 32.72
George Yiu    USA
George Yiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 14.86   18.56   14.86 15.27 25.30 15.11 DNF
First round 16 15.80   18.50   39.30 17.71 20.02 15.80 17.77
Healy Ko    USA
Healy Ko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 1:02.49   1:07.02   1:02.49 1:12.91 1:02.71 1:05.43 1:33.36
Isaac Oderberg    USA
Isaac Oderberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 30.75   40.90   44.58 48.65 30.75 32.15 45.97
James Phillips    USA
James Phillips
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 23.38   26.86   26.63 23.38 28.00 32.30 25.96
3x3x3 One-Handed First round 27 57.65   1:04.99   57.65 1:07.80 1:25.52 1:00.52 1:06.66
Jaycy Pineda    USA
Jaycy Pineda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 24.97   25.53   25.33 26.19 25.08 28.05 24.97
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:51.28     2:01.00 1:51.28
5x5x5 Cube Combined Final 15 3:08.52     3:38.91 3:08.52
3x3x3 One-Handed First round 25 56.71   59.73   1:16.58 57.40 57.84 56.71 1:03.96
Jeff Chang    USA
Jeff Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 17.33   20.61   23.83 24.69 17.33 20.66 17.34
Jeff Chiu    USA
Jeff Chiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 17.88   22.03   23.21 17.88 24.40 21.55 21.34
3x3x3 One-Handed First round 18 44.15   48.07   46.83 47.68 49.69 1:11.40 44.15
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 14.50   15.03   16.36 15.15 15.34 14.50 14.59
Second round 3 13.97   14.83   18.55 13.97 15.02 15.50 13.97
First round 9 14.88   16.01   17.02 15.93 20.03 15.08 14.88
3x3x3 One-Handed Final 2 20.36   23.41   23.71 23.13 23.40 27.61 20.36
First round 1 21.44   22.95   22.86 22.46 23.53 21.44 23.90
Square-1 First round 7 29.63   38.24   38.05 29.63 47.04
Joshua Nagel    USA
Joshua Nagel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 23.38   28.71   28.24 29.61 30.55 23.38 28.27
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:49.84     1:51.81 1:49.84
5x5x5 Cube Combined Final 13 3:02.94     3:02.94 3:27.28
3x3x3 One-Handed First round 26 48.18   1:01.79   1:03.72 54.80 1:06.86 48.18 1:07.93
Megaminx Final 5 3:13.21   3:49.94   3:13.21 4:10.72 4:05.90
Justin Adsuara    USA
Justin Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 14.36   16.26   17.66 15.38 17.43 15.96 14.36
First round 7 13.78   15.13   13.78 15.71 19.83 15.13 14.55
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:56.13     2:08.68 1:56.13
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:41.18   DNF   2:41.18 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 11 31.75   37.35   37.41 39.13 31.75 41.16 35.50
Lebillie Wu    USA
Lebillie Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 13.81   DNF   DNF 16.31 13.81 16.71 DNF
3x3x3 One-Handed First round 17 36.13   46.09   36.13 43.05 48.00 47.21 DNF
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 13.13   13.69   13.25 14.00 15.22 13.13 13.83
Second round 4 14.08   14.96   15.43 14.63 14.08 15.08 15.16
First round 2 11.52   13.49   11.52 18.96 13.52 14.43 12.53
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:49.52   DNF   DNF DNF 1:49.52
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 15.50   15.96   15.86 15.50 15.90 16.13 17.38
First round 5 14.08   14.65   NR 15.53 14.08 14.71 14.81 14.44
4x4x4 Cube Combined Final 3 59.05   1:04.53   NR 1:10.63 59.31 59.05 1:10.52 1:03.75
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:56.61   NR 2:08.97   2:05.93 1:56.61 2:19.50 2:02.09 2:18.88
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 20.06   23.87   26.55 21.21 20.06 26.09 24.30
First round 2 18.75   NR 24.02   25.46 18.75 24.66 21.94 27.36
Megaminx Final 1 1:36.44   2:06.09   2:23.09 1:36.44 2:18.75
Square-1 Final 3 23.47   NR 28.25   NR 30.63 30.66 23.47
First round 5 27.46   NR 36.42   NR 51.28 30.53 27.46
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Matthew Dioso    USA
Matthew Dioso
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 15.00   16.78   16.65 19.56 15.00 16.03 17.66
First round 20 16.22   19.61   20.00 DNF 16.22 18.69 20.15
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:03.91   1:13.76   1:16.59 1:08.42 1:03.91 1:30.78 1:16.26
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:50.00   2:02.75   2:05.25 2:03.88 2:00.94 1:50.00 2:03.44
3x3x3 One-Handed First round 20 46.61   52.64   46.61 51.55 58.22 58.65 48.16
Matthew Millard    USA
Matthew Millard
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:57.78     3:12.40 2:57.78
Michael Gottlieb    USA
Michael Gottlieb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 14.11   15.01   14.40 14.11 15.31 15.31 29.93
Second round 5 13.66   15.55   15.09 15.36 16.21 13.66 16.81
First round 6 14.84   15.11   15.09 15.18 14.84 15.30 15.05
4x4x4 Cube Combined Final 4 51.95   1:05.77   1:05.93 1:06.86 51.95 1:04.52 1:09.13
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:29.27   1:36.53   1:38.11 1:40.53 1:36.28 1:29.27 1:35.19
3x3x3 One-Handed Final 4 21.50   26.19   22.18 28.83 31.55 21.50 27.55
First round 3 16.71   25.33   DNF 25.66 22.59 16.71 27.75
Megaminx Final 2 2:06.50   2:16.13   2:25.93 2:06.50 2:15.96
Square-1 First round 6 31.16   38.03   44.78 31.16 38.16
Michael Nguyen    USA
Michael Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 29.38   37.79   38.97 43.46 29.38 30.93 DNF
Miles Koehler    USA
Miles Koehler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 35.36   45.12   45.97 48.03 44.93 35.36 44.46
Nick Young    USA
Nick Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 17.66   20.37   22.15 19.11 24.40 17.66 19.86
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:31.69     2:31.69 3:00.90
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 15 31.83   45.92   48.19 48.72 31.83 43.80 45.78
Square-1 Final 1 20.11   24.01   20.11 24.02 27.91
First round 2 20.94   23.87   24.46 20.94 26.22
Nora Willett    USA
Nora Willett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 1:09.00   1:21.91   1:14.50 1:44.38 1:09.00 1:24.44 1:26.80
4x4x4 Cube Combined Final 26 6:02.43     6:59.16 6:02.43
Patrick Tran    USA
Patrick Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 22.78   24.16   25.25 23.86 23.77 22.78 24.84
PJ Rodriguez    USA
PJ Rodriguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 26.36   27.80   26.36 28.81 27.83 27.41 28.16
Richard Cao    USA
Richard Cao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 56.40   1:05.20   1:04.97 1:11.08 56.40 1:00.34 1:10.30
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 27.72   36.83   27.72 37.34 35.25 41.72 37.91
4x4x4 Cube Combined Final 24 2:38.52     3:04.71 2:38.52
5x5x5 Cube Combined Final 19 4:17.91     4:56.16 4:17.91
3x3x3 One-Handed First round 28 1:21.80   1:30.55   1:27.55 1:47.69 1:32.68 1:21.80 1:31.43
Scott McKenzie    USA
Scott McKenzie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.90   17.43   18.88 17.19 14.90 20.41 16.22
First round 8 13.58   15.29   13.58 17.63 14.58 17.40 13.88
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:47.77     1:56.83 1:47.77
3x3x3 One-Handed Final 6 28.11   29.10   34.09 28.72 28.11 30.46 28.11
First round 6 25.08   30.99   33.02 31.69 28.25 25.08 36.09
Sean Llewelyn    USA
Sean Llewelyn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 34.09   48.88   2:00.15 34.09 56.90 46.56 43.18
4x4x4 Cube Combined Final 25 3:04.06     3:04.06 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 20 5:45.41     5:45.41 6:44.53
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.55   18.11   18.19 19.94 18.84 15.55 17.31
First round 21 17.53   19.61   19.96 17.53 19.65 19.65 19.52
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Square-1 First round 11 47.93   1:14.41   51.16 47.93 2:04.15
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Solomon Wang    USA
Solomon Wang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 17.11   18.34   19.91 17.11 18.77 17.47 18.78
First round 12 13.11   17.03   16.11 21.59 15.83 19.16 13.11
Sophia Tsai    USA
Sophia Tsai
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 44.80   55.57   49.55 57.83 44.80 1:03.33 59.33
Stephanie Chow    USA
Stephanie Chow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 17.58   20.71   17.58 21.28 19.63 27.36 21.21
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:29.41   1:42.34   1:29.41 2:06.91 1:40.30 1:46.41 1:40.30
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:34.33     3:27.18 2:34.33
Square-1 Final 5 24.68   36.28   24.68 40.69 43.46
First round 4 20.46   31.41   33.71 20.46 40.05
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Final 3 2:27.53   2:36.75   NR 2:32.41 2:27.53 2:50.31
Square-1 Final 2 20.75   24.59   25.68 20.75 27.33
First round 1 20.36   NR 23.64   NR 20.36 25.33 25.22
Tomer Ovadia    USA
Tomer Ovadia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 22.63   28.20   29.27 27.65 22.63 27.69 54.28
Vincent Sheu    USA
Vincent Sheu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 17.94   20.60   17.94 21.34 20.36 22.02 20.11
4x4x4 Cube Combined Final 22 2:02.50     2:02.50 2:18.18
3x3x3 One-Handed First round 22 50.93   58.23   1:03.18 1:05.27 58.61 52.90 50.93
Wilson Quach    USA
Wilson Quach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 19.33   22.35   24.77 21.68 22.43 19.33 22.94
3x3x3 One-Handed First round 8 28.59   33.24   30.50 34.86 28.59 35.05 34.36