Benelux Open 2008

Date City WCA LInk
2008-2-16~17  Netherlands, Sint Michielsgestel Benelux Open 2008

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Erik Akkersdijk 14.01  Gunnar Krig 14.13  Joël van Noort 14.59
 2x2x2 Cube  Erik Akkersdijk 4.87  Henrik Buus Aagaard 6.32  Lars Vandenbergh 6.47
 4x4x4 Cube  Erik Akkersdijk 54.71  Ron van Bruchem 1:05.90  Lars Vandenbergh 1:11.78
 5x5x5 Cube  Erik Akkersdijk 1:40.52  Lars Vandenbergh 2:14.45  Joël van Noort 2:17.29
 3x3x3 Blindfolded  Kai Jiptner 2:18.06  Clément Gallet 2:22.56  Joël van Noort 3:43.28
 3x3x3 Fewest Moves  Alexander Ooms 36  Ron van Bruchem 38  Kåre Krig 39
 3x3x3 One-Handed  Rama Temmink 20.58  Gunnar Krig 24.50  Erik Akkersdijk 26.38
 Rubik's Clock  Alexander Ooms 11.11  Gunnar Krig 16.21  Henrik Buus Aagaard 16.90
 Megaminx  Erik Akkersdijk 1:17.01  Lars Vandenbergh 2:21.63  Henrik Buus Aagaard 2:26.41
 Pyraminx  Ron van Bruchem 9.23  Alexander Ooms 10.55  Erik Akkersdijk 10.84
 Square-1  István Kocza 36.75  Lars Vandenbergh 36.86  Erik Akkersdijk 56.59
       Rubik's Magic  Henrik Buus Aagaard 1.76  Kai Jiptner 1.77  Alexander Ooms 1.78
       Master Magic  Alexander Ooms 2.92  Henrik Buus Aagaard 3.68  Erik Akkersdijk 4.11
 3x3x3 Multi-Blind Old  István Kocza 7/7 1:27:37  Kai Jiptner 3/3 20:06  Kåre Krig 3/3 37:30
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Joël van Noort 12.37   14.62    Netherlands 14.75 12.37 17.11 15.66 13.46
2 Erik Akkersdijk 12.25   14.65    Netherlands 16.02 15.56 12.36 12.25 19.21
3 Rama Temmink 12.13   14.99    Netherlands 24.36 13.66 14.16 12.13 17.16
4 Ron van Bruchem 10.59   15.23    Netherlands 15.21 15.66 10.59 17.09 14.81
5 Gunnar Krig 12.20   15.26    Sweden 17.42 12.83 17.21 15.75 12.20
6 Lars Vandenbergh 14.46   15.50    Belgium 15.14 14.55 16.81 24.21 14.46
7 Henrik Buus Aagaard 14.58   NR 16.62   NR  Denmark 16.65 22.81 14.58 15.47 17.75
8 Alexander Ooms 16.71   18.37    Netherlands 16.71 20.41 17.93 16.78 20.53
9 Daniel Lundwall 18.11   18.76    Sweden 21.18 19.19 18.25 18.84 18.11
10 Clément Gallet 16.28   18.87    France 16.28 19.53 17.71 19.78 19.38
11 Kai Jiptner 16.00   18.93    Germany 18.84 18.90 16.00 19.04 20.69
12 Kåre Krig 19.96   21.74    Sweden 24.97 19.96 19.97 20.27 25.22
13 Mats Valk 19.88   23.62    Netherlands 21.72 32.40 25.25 19.88 23.90
14 Ton Dennenbroek 17.61   25.11    Netherlands 19.05 35.46 20.81 50.83 17.61
15 Magnus Claesson 21.46   25.11    Sweden 25.02 28.80 22.26 21.46 28.06
16 Michel Hop 18.85   25.66    Netherlands 24.33 25.09 31.59 27.55 18.85
17 Arnaud van Galen 24.06   26.42    Netherlands 25.43 24.06 28.36 25.47 31.13
18 István Kocza 25.71   29.80    Hungary 29.69 25.71 38.84 28.09 31.63
19 Peter Jansen 25.58   32.58    Netherlands 29.97 45.30 40.46 25.58 27.31
20 Marcel Hoekstra 30.08   35.75    Netherlands 30.08 40.12 36.09 34.88 36.28
21 Jaap Scherphuis 34.08   35.88    Netherlands 45.44 36.28 35.58 34.08 35.77
22 Mads Mohr Christensen 34.22   36.56    Denmark 35.78 34.59 44.03 34.22 39.30
23 Olivier Polspoel 33.97   37.21    Belgium 40.34 44.19 35.08 36.21 33.97
24 Jean-Louis Mathieu 33.84   37.46    France 40.84 38.05 37.66 36.68 33.84
25 Jonas Hartwig 32.66   39.18    Denmark 41.91 32.66 47.62 36.27 39.36
26 David Bolsée 35.25   42.03    Belgium 36.19 51.13 35.25 38.78 1:01.44
27 Maria Oey 36.00   43.97   NR  Indonesia 44.88 44.18 45.21 36.00 42.86
28 Ram Steenhaut 46.27   52.79    Belgium 52.80 1:03.18 46.27 56.90 48.66
29 Kirstine Buus Aagaard 38.21   55.42    Denmark 1:10.81 51.91 38.21 43.53 1:12.33
30 Agnieszka Kozieł 52.11   1:11.13    Poland 1:13.33 DNF 54.61 52.11 1:25.44
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 10.78   12.32   NR  Netherlands 12.08 10.78 14.24 12.87 12.01
2 Rama Temmink 12.86   14.07    Netherlands 20.27 13.75 13.81 12.86 14.66
3 Joël van Noort 11.15   14.65    Netherlands 13.55 16.21 11.15 18.02 14.19
4 Ron van Bruchem 12.13   15.22    Netherlands 18.59 12.13 13.52 16.53 15.60
5 Lars Vandenbergh 14.13   15.31    Belgium 16.87 14.41 15.09 16.43 14.13
6 Gunnar Krig 14.90   15.74    Sweden 16.50 18.78 14.90 14.96 15.77
7 Alexander Ooms 15.80   17.01    Netherlands 16.09 16.88 18.05 15.80 22.02
8 Clément Gallet 15.91   18.12    France 18.19 15.91 16.72 22.25 19.46
9 Henrik Buus Aagaard 15.41   18.41    Denmark 15.41 19.53 17.43 24.18 18.28
10 Kai Jiptner 14.11   19.53    Germany 16.97 21.53 21.31 14.11 20.30
11 Ton Dennenbroek 17.46   19.76    Netherlands 17.46 21.11 21.25 19.41 18.75
12 Daniel Lundwall 15.80   19.98    Sweden 19.41 15.80 20.11 20.41 23.72
13 Kåre Krig 19.19   20.08    Sweden 19.75 20.41 19.19 21.06 20.08
14 Michel Hop 18.88   21.86    Netherlands 18.88 21.16 21.68 22.73 32.53
15 Arnaud van Galen 22.21   24.26    Netherlands 22.36 22.21 25.59 24.83 30.69
16 Mats Valk 22.96   25.48    Netherlands 26.21 23.84 26.40 22.96 28.58
17 István Kocza 23.03   26.02    Hungary 24.33 28.18 26.81 26.93 23.03
18 Peter Jansen 27.18   29.12    Netherlands 29.75 27.18 30.15 31.84 27.46
19 Magnus Claesson 23.96   31.42    Sweden 31.71 23.96 33.97 35.41 28.58
20 Marcel Hoekstra 28.06   33.22    Netherlands 30.47 41.13 32.46 28.06 36.72
21 Jean-Louis Mathieu 32.05   34.80    France 32.05 37.77 32.93 35.02 36.46
22 Jaap Scherphuis 33.75   36.43    Netherlands 38.86 35.53 33.75 42.47 34.91
23 Olivier Polspoel 34.18   38.67    Belgium 40.16 37.46 34.18 42.53 38.38
24 Mads Mohr Christensen 34.02   41.04    Denmark 43.98 41.06 40.50 41.56 34.02
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 10.40   14.01    Netherlands 12.55 15.28 14.21 17.15 10.40
2 Gunnar Krig 13.46   14.13   NR  Sweden 13.80 13.46 13.50 15.25 15.09
3 Joël van Noort 11.78   14.59    Netherlands 14.52 11.78 14.36 14.90 17.56
4 Rama Temmink 12.65   14.64    Netherlands 15.16 20.09 12.65 13.56 15.21
5 Lars Vandenbergh 14.18   15.25    Belgium 19.40 16.05 15.36 14.18 14.34
6 Ron van Bruchem 15.40   16.20    Netherlands 17.40 16.50 15.72 15.40 16.38
7 Henrik Buus Aagaard 13.38   NR 17.55    Denmark 17.18 13.38 18.18 17.30 19.07
8 Clément Gallet 16.68   17.59    France 17.20 18.03 19.43 17.53 16.68
9 Kai Jiptner 16.40   18.07    Germany 18.31 16.40 18.06 17.84 36.36
10 Alexander Ooms 16.93   19.33    Netherlands 16.93 20.43 18.02 19.55 21.88
11 Daniel Lundwall 17.53   20.40    Sweden 22.18 18.26 20.75 23.85 17.53
12 Ton Dennenbroek 18.75   21.72    Netherlands 24.78 19.83 20.55 18.75 27.41
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 3.73   4.87    Netherlands 4.46 DNF 5.84 4.31 3.73
2 Henrik Buus Aagaard 5.33   6.32   NR  Denmark 6.28 5.33 6.66 6.22 6.46
3 Lars Vandenbergh 3.97   6.47    Belgium 7.38 15.97 7.03 3.97 5.00
4 Gunnar Krig 3.88   6.72    Sweden 6.77 8.08 6.38 7.00 3.88
5 Joël van Noort 4.29   7.36    Netherlands 7.40 4.29 9.12 5.55 12.25
6 Rama Temmink 6.71   7.45    Netherlands 8.72 6.71 7.38 7.63 7.33
7 Alexander Ooms 5.52   7.46    Netherlands 7.21 6.34 8.84 17.05 5.52
8 Ron van Bruchem 7.58   8.17    Netherlands 8.65 9.86 7.58 7.94 7.93
9 Daniel Lundwall 7.81   8.88    Sweden 8.63 9.36 9.08 8.93 7.81
10 Guus Razoux Schultz 6.46   9.26    Netherlands 9.34 10.61 11.61 6.46 7.84
11 Kai Jiptner 4.75   9.68    Germany 16.06 5.58 15.02 4.75 8.43
12 Arnaud van Galen 7.36   9.80    Netherlands 10.78 10.28 7.36 9.53 9.59
13 Ton Dennenbroek 7.48   9.90    Netherlands 10.84 9.16 19.65 7.48 9.69
14 Kåre Krig 9.46   10.90    Sweden 15.97 10.53 12.71 9.46 9.47
15 Jonas Hartwig 6.16   11.13    Denmark 13.81 6.16 18.47 12.28 7.31
16 Jacco Krijnen 10.83   11.43    Netherlands 12.56 10.83 11.15 11.68 11.47
17 Mats Valk 10.03   12.04    Netherlands 10.03 12.81 12.90 10.40 13.77
18 István Kocza 11.13   12.47    Hungary 11.13 12.03 13.21 12.16 15.71
19 Kirstine Buus Aagaard 10.38   13.52    Denmark 14.86 13.81 20.61 10.38 11.88
20 Jean-Louis Mathieu 13.06   14.14    France DNF 15.80 13.06 13.33 13.28
21 Magnus Claesson 10.31   15.50    Sweden 12.50 10.31 19.61 19.50 14.50
22 Tom van der Zanden 11.59   17.38    Netherlands 16.46 19.40 16.28 35.71 11.59
23 Olivier Polspoel 11.62   20.99    Belgium 22.47 20.15 11.62 20.34 DNF
24 Maria Oey 12.38   NR 28.89    Indonesia 21.05 12.38 28.31 37.31 DNF
25 Mads Mohr Christensen 14.28   30.20    Denmark 17.46 40.38 DNF 32.76 14.28
26 Frank Provoost 30.02   33.61    Netherlands 30.02 31.78 51.57 33.19 35.87
27 Agnieszka Kozieł 32.69   44.04    Poland 1:05.83 1:01.27 32.69 35.11 35.75
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 50.63   54.71   WR  Netherlands 53.22 56.27 50.63 56.71 54.65
2 Ron van Bruchem 1:00.21   1:05.90    Netherlands 1:04.09 1:06.33 1:07.29 1:00.21 1:29.94
3 Lars Vandenbergh 1:02.45   1:11.78    Belgium 2:33.80 1:14.37 1:16.41 1:04.56 1:02.45
4 Gunnar Krig 52.87   NR 1:12.47    Sweden 1:06.66 1:12.86 1:17.89 52.87 1:18.43
5 Kai Jiptner 1:05.65   1:22.76    Germany 1:22.83 1:20.06 1:05.65 1:25.38 1:30.13
6 Henrik Buus Aagaard 1:20.00   NR 1:23.79   NR  Denmark 1:25.72 1:20.00 1:26.75 1:24.66 1:21.00
7 Rama Temmink 1:17.81   1:23.92    Netherlands 1:17.81 1:21.66 1:30.80 1:25.96 1:24.15
8 Clément Gallet 1:21.38   1:31.90    France 1:21.38 1:36.08 1:27.06 1:40.94 1:32.55
9 Daniel Lundwall 1:22.30   1:32.56    Sweden 1:36.43 1:27.13 1:43.55 1:34.13 1:22.30
10 Joël van Noort 1:12.78   1:33.67    Netherlands 1:12.78 1:40.21 1:28.77 1:38.56 1:33.69
11 Alexander Ooms 1:27.55   1:35.38    Netherlands 1:27.55 1:36.68 1:44.06 1:31.38 1:38.09
12 Kåre Krig 1:24.02   1:42.64    Sweden 1:48.47 1:46.44 1:33.02 1:50.80 1:24.02
13 Arnaud van Galen 1:38.13   1:44.16    Netherlands 1:46.97 2:00.71 1:44.30 1:41.22 1:38.13
14 Peter Jansen 1:50.16   2:03.62    Netherlands 2:18.28 1:58.25 1:50.16 4:40.69 1:54.34
15 Mats Valk 1:49.55   2:06.20    Netherlands 2:06.06 1:56.69 1:49.55 2:20.74 2:15.84
16 Ton Dennenbroek 1:49.09   2:22.12    Netherlands 2:19.36 3:11.81 2:38.06 2:08.94 1:49.09
17 Jean-Louis Mathieu 2:32.72   2:52.12    France 3:01.19 3:00.06 2:32.72 2:51.82 2:44.47
18 Maria Oey 3:26.97   NR 3:46.68   NR  Indonesia 3:48.28 5:57.00 3:26.97 3:35.46 3:56.31
19 Mads Mohr Christensen 3:16.46   4:24.16    Denmark 4:23.21 DNF 3:16.46 4:11.00 4:38.28
20 Olivier Polspoel 4:21.02   5:03.03    Belgium 4:46.43 DNF 4:21.02 5:11.62 5:11.05
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 1:36.16   1:40.52    Netherlands 1:45.75 1:38.70 1:41.71 1:36.16 1:41.16
2 Lars Vandenbergh 1:52.81   NR 2:14.45    Belgium 2:13.84 2:05.96 2:23.55 1:52.81 2:26.46
3 Joël van Noort 2:03.31   2:17.29    Netherlands 2:26.80 2:09.97 2:34.30 2:03.31 2:15.11
4 Gunnar Krig 2:11.52   NR 2:19.76   NR  Sweden 2:23.03 2:18.21 2:22.28 2:11.52 2:18.80
5 Ron van Bruchem 1:58.21   2:23.42    Netherlands 2:37.89 2:02.16 1:58.21 4:34.22 2:30.21
6 Rama Temmink 2:18.19   2:24.93    Netherlands 2:26.52 2:18.19 2:23.16 2:25.11 2:30.56
7 Arnaud van Galen 2:15.46   2:25.86    Netherlands 2:21.66 2:15.46 2:29.13 2:26.80 2:40.00
8 Henrik Buus Aagaard 2:17.75   NR 2:26.14   NR  Denmark 2:37.80 2:17.75 2:19.05 2:21.56 2:43.09
9 Clément Gallet 2:11.90   2:28.34    France 2:27.36 2:11.90 2:32.72 2:28.96 2:28.69
10 Kai Jiptner 2:33.80   2:51.05    Germany 3:02.88 2:43.18 2:33.80 2:47.08 3:13.16
11 Alexander Ooms 2:33.63   3:22.81    Netherlands 3:41.66 3:40.02 2:48.28 2:33.63 3:40.12
12 Kåre Krig 3:22.11   3:59.53    Sweden 3:22.11 3:50.51 3:54.41 4:13.68 4:31.05
13 Ton Dennenbroek 3:33.52   4:55.25    Netherlands 5:25.97 3:33.52 5:03.19 4:39.56 5:03.00
14 Peter Jansen 4:04.72      Netherlands 4:04.72 4:27.94
15 Mats Valk 5:35.03      Netherlands 5:35.03 DNF
16 Magnus Claesson 6:38.11      Sweden 6:38.11 7:32.28
17 Jean-Louis Mathieu 6:38.65      France 6:48.00 6:38.65
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kai Jiptner 2:18.06   DNF    Germany DNF DNF 2:18.06
2 Clément Gallet 2:22.56   3:38.04    France 2:22.56 4:49.84 3:41.72
3 Joël van Noort 3:43.28   DNF    Netherlands 3:43.28 DNF DNF
4 Henrik Buus Aagaard 4:22.03   4:57.41    Denmark 5:40.81 4:22.03 4:49.40
5 István Kocza 5:50.94   DNF    Hungary DNF 5:50.94 DNF
6 Ton Dennenbroek 6:40.33   DNF    Netherlands DNF 8:34.16 6:40.33
7 Arnaud van Galen DNF   DNF    Netherlands DNF DNF DNF
7 Daniel Lundwall DNF   DNF    Sweden DNF DNF DNF
7 Erik Akkersdijk DNF   DNF    Netherlands DNF DNF DNF
7 Gunnar Krig DNF   DNF    Sweden DNF DNF DNF
7 Jean-Louis Mathieu DNF   DNF    France DNF DNS DNS
7 Kåre Krig DNF   DNF    Sweden DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexander Ooms 36      Netherlands 36
2 Ron van Bruchem 38      Netherlands 38
3 Kåre Krig 39      Sweden 39
4 Arnaud van Galen 40      Netherlands 40
5 Gunnar Krig 42      Sweden 42
6 Daniel Lundwall 45      Sweden 45
7 Erik Akkersdijk 47      Netherlands 47
8 Joël van Noort 52      Netherlands 52
9 Lars Vandenbergh 55      Belgium 55
10 Frank Provoost DNF      Netherlands DNF
10 Guus Razoux Schultz DNF      Netherlands DNF
10 Jacco Krijnen DNF      Netherlands DNF
10 Mats Valk DNF      Netherlands DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rama Temmink 20.94   23.63    Netherlands 22.91 20.94 27.90 24.17 23.81
2 Gunnar Krig 23.22   24.92   NR  Sweden 29.18 26.05 23.22 24.05 24.66
3 Erik Akkersdijk 24.75   28.09    Netherlands 24.75 32.90 26.71 30.63 26.93
4 Joël van Noort 26.31   35.06    Netherlands 43.38 30.98 30.81 45.50 26.31
5 Henrik Buus Aagaard 30.00   NR 35.13   NR  Denmark 35.68 37.77 30.00 40.34 31.94
6 Daniel Lundwall 34.91   41.63    Sweden 41.18 59.77 46.52 34.91 37.19
7 Arnaud van Galen 40.49   46.51    Netherlands 49.58 50.94 44.06 45.90 40.49
8 Kai Jiptner 44.90   47.82    Germany 51.13 1:10.72 47.09 45.25 44.90
9 Ron van Bruchem 41.46   52.98    Netherlands 49.80 56.46 1:12.21 52.68 41.46
10 Kåre Krig 50.52   53.24    Sweden 50.52 55.03 51.51 53.18 56.41
11 Ton Dennenbroek 1:02.17   1:11.89    Netherlands 1:09.69 1:33.15 1:11.58 1:02.17 1:14.40
12 István Kocza 1:02.47   1:12.36    Hungary 1:13.36 1:57.66 1:20.50 1:02.47 1:03.21
13 Guus Razoux Schultz 55.48   1:14.58    Netherlands 55.48 1:28.69 1:31.56 59.65 1:15.39
14 Jacco Krijnen 1:05.27   1:19.08    Netherlands 1:05.27 1:44.38 1:25.15 1:12.16 1:19.93
15 Magnus Claesson 59.38   1:26.34    Sweden 1:20.91 59.38 1:38.21 1:31.18 1:26.93
16 Mats Valk 1:17.05   1:28.59    Netherlands 1:32.88 1:30.52 1:22.38 2:07.63 1:17.05
17 Jean-Louis Mathieu 1:16.84   1:33.64    France 2:45.03 1:16.84 1:36.68 1:26.52 1:37.71
18 Olivier Polspoel 1:45.69   1:59.34    Belgium 2:02.47 2:15.46 1:55.38 1:45.69 2:00.18
19 Tom van der Zanden 2:25.81   2:39.24    Netherlands 2:47.12 2:25.81 2:31.65 2:40.43 2:45.63
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rama Temmink 16.94   NR 20.58   WR  Netherlands 20.78 21.50 22.18 16.94 19.46
2 Gunnar Krig 21.16   NR 24.50   NR  Sweden 26.36 24.50 26.77 21.16 22.63
3 Erik Akkersdijk 24.21   26.38    Netherlands 24.21 27.44 30.75 25.24 26.47
4 Joël van Noort 30.63   32.34    Netherlands 32.11 32.63 32.28 36.18 30.63
5 Henrik Buus Aagaard 31.34   33.87   NR  Denmark 35.75 37.36 34.22 31.34 31.63
6 Daniel Lundwall 31.94   35.81    Sweden 31.94 33.61 34.58 39.25 59.22
7 Kai Jiptner 35.63   44.92    Germany 35.63 50.27 37.66 1:05.50 46.84
8 Arnaud van Galen 44.56   55.53    Netherlands 56.72 1:01.82 44.56 1:01.59 48.28
  Rubik's Clock   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexander Ooms 10.33   11.11    Netherlands 11.93 11.06 10.33
2 Gunnar Krig 15.36   16.21    Sweden 15.94 17.33 15.36
3 Henrik Buus Aagaard 14.47   NR 16.90    Denmark 18.68 17.55 14.47
4 Erik Akkersdijk 17.56   22.29    Netherlands 20.28 29.02 17.56
5 Lars Vandenbergh 12.78   29.27    Belgium 13.83 1:01.21 12.78
6 Jacco Krijnen 25.43   29.54    Netherlands 34.11 25.43 29.09
7 Jean-Louis Mathieu 25.47   31.75    France 25.47 39.25 30.52
8 Ron van Bruchem 29.80   36.80    Netherlands 45.56 35.03 29.80
9 Kai Jiptner 18.93   DNF    Germany DNF 19.33 18.93
10 Arnaud van Galen 24.97   DNF    Netherlands 24.97 32.21 DNF
11 Ton Dennenbroek 32.78   DNF    Netherlands 32.78 DNF DNF
12 Daniel Lundwall 43.75   DNF    Sweden 43.75 54.18 DNF
13 Tom van der Zanden 2:19.53   DNF    Netherlands 3:10.09 DNF 2:19.53
  Megaminx   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk 1:09.41   1:17.01    Netherlands 1:21.84 1:09.41 1:19.77
2 Lars Vandenbergh 2:17.28   NR 2:21.63   NR  Belgium 2:23.15 2:17.28 2:24.47
3 Henrik Buus Aagaard 2:21.31   NR 2:26.41   NR  Denmark 2:33.08 2:21.31 2:24.83
4 Gunnar Krig 2:23.46   3:02.17    Sweden 2:23.46 2:57.63 3:45.43
5 Joël van Noort 2:38.47   3:04.54    Netherlands 3:00.84 3:34.31 2:38.47
6 Kai Jiptner 2:50.01   3:05.68    Germany 3:09.65 3:17.37 2:50.01
7 Arnaud van Galen 3:15.88   3:19.05    Netherlands 3:23.69 3:15.88 3:17.59
8 Magnus Claesson 3:30.38      Sweden 3:30.38
9 Kåre Krig 4:40.11      Sweden 4:40.11
10 Ron van Bruchem 4:59.93      Netherlands 4:59.93
11 Jacco Krijnen 6:24.09      Netherlands 6:24.09
12 Tom van der Zanden 9:04.96      Netherlands 9:04.96
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ron van Bruchem 7.84   9.23    Netherlands 9.90 7.84 8.68 11.46 9.12
2 Alexander Ooms 8.59   10.55    Netherlands 14.05 11.94 10.28 9.43 8.59
3 Erik Akkersdijk 5.00   NR 10.84    Netherlands 14.02 10.16 9.86 5.00 12.50
4 Lars Vandenbergh 7.97   10.85    Belgium 11.06 15.52 10.80 10.69 7.97
5 Rama Temmink 9.77   14.28    Netherlands 15.89 9.77 15.55 18.28 11.40
6 Arnaud van Galen 9.40   15.93    Netherlands 19.09 15.06 9.40 16.90 15.84
7 Henrik Buus Aagaard 14.58   16.99   NR  Denmark 20.47 14.58 17.72 16.97 16.28
8 Kåre Krig 10.43   17.26    Sweden 39.80 17.03 13.13 21.63 10.43
9 Kai Jiptner 17.06   18.20    Germany 23.31 17.11 17.06 20.24 17.25
10 Gunnar Krig 14.96   21.66    Sweden 23.56 24.75 28.87 14.96 16.66
11 Kirstine Buus Aagaard 14.75   21.73    Denmark 25.06 22.69 18.34 24.15 14.75
12 István Kocza 19.33   23.74    Hungary 21.75 26.03 28.21 19.33 23.43
13 Daniel Lundwall 13.84   24.17    Sweden 29.03 36.86 24.00 19.47 13.84
14 Magnus Claesson 21.75   24.27    Sweden 30.83 23.83 25.18 23.81 21.75
15 Olivier Polspoel 17.40   27.32    Belgium 17.40 38.43 34.52 18.90 28.53
16 Frank Provoost 27.33   30.10    Netherlands 30.38 32.72 29.03 30.88 27.33
17 Joost van Amersfoort 37.63   1:07.13    Netherlands 1:09.19 43.82 1:28.38 2:11.22 37.63
18 Mads Mohr Christensen 53.30   DNF    Denmark 53.30 56.25 1:26.15 DNF DNF
  Square-1   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 István Kocza 34.02   36.75    Hungary 34.83 34.02 41.41
2 Lars Vandenbergh 29.93   36.86    Belgium 48.81 29.93 31.83
3 Erik Akkersdijk 54.50   56.59    Netherlands 54.50 1:00.61 54.65
4 Arnaud van Galen 1:21.02      Netherlands 1:21.02
5 Ron van Bruchem 1:30.94      Netherlands 1:30.94
6 Olivier Polspoel 2:14.22      Belgium 2:14.22
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Akkersdijk DNF      Netherlands DNF
1 Henrik Buus Aagaard DNF      Denmark DNF
1 István Kocza DNF      Hungary DNF
1 Kåre Krig DNF      Sweden DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 István Kocza DNF      Hungary DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
2 Kai Jiptner 3/3 20:06      Germany 3/3 20:06 DNS
4 Jacco Krijnen 2/2 18:08   NR    Netherlands 2/2 18:08 DNS
5 Henrik Buus Aagaard 2/2 18:54   NR    Denmark 2/2 18:54 DNS
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Henrik Buus Aagaard 1.25   1.76    Denmark 1.25 1.84 2.05 DNF 1.38
2 Kai Jiptner 1.53   1.77    Germany 1.72 1.71 1.94 1.88 1.53
3 Alexander Ooms 1.36   1.78    Netherlands 1.36 1.44 1.44 6.05 2.47
4 Kirstine Buus Aagaard 1.38   2.09    Denmark 1.38 DNF 2.22 1.75 2.31
5 Gunnar Krig 1.68   2.30    Sweden 1.68 2.19 3.47 2.97 1.75
6 Arnaud van Galen 1.66   2.37    Netherlands 3.31 2.11 1.69 4.06 1.66
7 Daniel Lundwall 1.91   2.44    Sweden 1.91 2.59 2.21 2.52 4.78
8 Jacco Krijnen 2.30   2.58    Netherlands 3.19 2.38 2.30 2.41 2.96
9 Tom van der Zanden 2.19   2.63    Netherlands 3.88 2.40 2.90 2.19 2.58
10 Jean-Louis Mathieu 2.25   2.64    France 2.78 2.36 2.77 2.25 4.13
11 Olivier Polspoel 2.03   2.90    Belgium 2.19 2.03 DNF 4.34 2.18
12 Ton Dennenbroek 2.43   3.07    Netherlands 3.46 4.58 2.61 3.13 2.43
13 Jaap Scherphuis 1.93   3.20    Netherlands 3.91 3.58 1.93 DNF 2.11
14 Frank Provoost 2.77   4.10    Netherlands 4.59 7.69 3.90 2.77 3.81
15 Erik Akkersdijk 1.61   DNF    Netherlands 1.61 DNF DNF DNF 16.06
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexander Ooms 2.59   2.92   NR  Netherlands 2.63 2.69 2.59 4.63 3.44
2 Henrik Buus Aagaard 3.11   NR 3.68   NR  Denmark 3.25 DNF 3.69 3.11 4.11
3 Erik Akkersdijk 3.71   4.11    Netherlands 5.03 4.19 3.71 3.86 4.27
4 Jaap Scherphuis 3.83   4.89    Netherlands 4.97 29.80 4.22 3.83 5.47
5 Kai Jiptner 5.12   5.60    Germany 5.12 5.17 5.54 6.08 DNF
6 Olivier Polspoel 6.44   7.07    Belgium 6.83 7.38 7.00 7.55 6.44
7 Arnaud van Galen 5.69   7.13    Netherlands 7.19 8.28 5.91 5.69 DNF
8 Jean-Louis Mathieu 5.81   8.04    France 6.94 9.44 11.55 5.81 7.74
9 Kirstine Buus Aagaard 6.31   10.84    Denmark 10.06 6.31 DNF 14.41 8.06
  3x3x3 Multi-Blind Old   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 István Kocza 7/7 1:27:37   NR    Hungary 7/7 1:27:37 DNS
2 Kai Jiptner 3/3 20:06      Germany 3/3 20:06 DNS
3 Kåre Krig 3/3 37:30   NR    Sweden 3/3 37:30 2/3 27:46:39
4 Jacco Krijnen 2/2 18:08   NR    Netherlands 2/2 18:08 DNS
5 Henrik Buus Aagaard 2/2 18:54   NR    Denmark 2/2 18:54 DNS
6 Erik Akkersdijk 1/3 21:07      Netherlands 1/3 21:07 0/2 11:32
7 Ton Dennenbroek 0/2 26:00      Netherlands 0/2 26:00 DNS
8 Daniel Lundwall 0/3 25:00      Sweden 0/3 25:00 DNS
9 Arnaud van Galen 0/3 36:20      Netherlands 0/3 36:20 DNS
Agnieszka Kozieł    Poland
Agnieszka Kozieł
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 52.11   1:11.13   1:13.33 DNF 54.61 52.11 1:25.44
2x2x2 Cube Final 27 32.69   44.04   1:05.83 1:01.27 32.69 35.11 35.75
Alexander Ooms    Netherlands
Alexander Ooms
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 16.93   19.33   16.93 20.43 18.02 19.55 21.88
Second round 7 15.80   17.01   16.09 16.88 18.05 15.80 22.02
First round 8 16.71   18.37   16.71 20.41 17.93 16.78 20.53
2x2x2 Cube Final 7 5.52   7.46   7.21 6.34 8.84 17.05 5.52
4x4x4 Cube Final 11 1:27.55   1:35.38   1:27.55 1:36.68 1:44.06 1:31.38 1:38.09
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:33.63   3:22.81   3:41.66 3:40.02 2:48.28 2:33.63 3:40.12
3x3x3 Fewest Moves Final 1 36     36
Rubik's Clock Final 1 10.33   11.11   11.93 11.06 10.33
Pyraminx Final 2 8.59   10.55   14.05 11.94 10.28 9.43 8.59
Rubik's Magic Final 3 1.36   1.78   1.36 1.44 1.44 6.05 2.47
Master Magic Final 1 2.59   2.92   NR 2.63 2.69 2.59 4.63 3.44
Arnaud van Galen    Netherlands
Arnaud van Galen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 22.21   24.26   22.36 22.21 25.59 24.83 30.69
First round 17 24.06   26.42   25.43 24.06 28.36 25.47 31.13
2x2x2 Cube Final 12 7.36   9.80   10.78 10.28 7.36 9.53 9.59
4x4x4 Cube Final 13 1:38.13   1:44.16   1:46.97 2:00.71 1:44.30 1:41.22 1:38.13
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:15.46   2:25.86   2:21.66 2:15.46 2:29.13 2:26.80 2:40.00
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 40     40
3x3x3 One-Handed Final 8 44.56   55.53   56.72 1:01.82 44.56 1:01.59 48.28
First round 7 40.49   46.51   49.58 50.94 44.06 45.90 40.49
Rubik's Clock Final 10 24.97   DNF   24.97 32.21 DNF
Megaminx Combined Final 7 3:15.88   3:19.05   3:23.69 3:15.88 3:17.59
Pyraminx Final 6 9.40   15.93   19.09 15.06 9.40 16.90 15.84
Square-1 Combined Final 4 1:21.02     1:21.02
Rubik's Magic Final 6 1.66   2.37   3.31 2.11 1.69 4.06 1.66
Master Magic Final 7 5.69   7.13   7.19 8.28 5.91 5.69 DNF
3x3x3 Multi-Blind Old Final 9 0/3 36:20     0/3 36:20 DNS
Clément Gallet    France
Clément Gallet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 16.68   17.59   17.20 18.03 19.43 17.53 16.68
Second round 8 15.91   18.12   18.19 15.91 16.72 22.25 19.46
First round 10 16.28   18.87   16.28 19.53 17.71 19.78 19.38
4x4x4 Cube Final 8 1:21.38   1:31.90   1:21.38 1:36.08 1:27.06 1:40.94 1:32.55
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:11.90   2:28.34   2:27.36 2:11.90 2:32.72 2:28.96 2:28.69
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:22.56   3:38.04   2:22.56 4:49.84 3:41.72
Daniel Lundwall    Sweden
Daniel Lundwall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 17.53   20.40   22.18 18.26 20.75 23.85 17.53
Second round 12 15.80   19.98   19.41 15.80 20.11 20.41 23.72
First round 9 18.11   18.76   21.18 19.19 18.25 18.84 18.11
2x2x2 Cube Final 9 7.81   8.88   8.63 9.36 9.08 8.93 7.81
4x4x4 Cube Final 9 1:22.30   1:32.56   1:36.43 1:27.13 1:43.55 1:34.13 1:22.30
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 45     45
3x3x3 One-Handed Final 6 31.94   35.81   31.94 33.61 34.58 39.25 59.22
First round 6 34.91   41.63   41.18 59.77 46.52 34.91 37.19
Rubik's Clock Final 12 43.75   DNF   43.75 54.18 DNF
Pyraminx Final 13 13.84   24.17   29.03 36.86 24.00 19.47 13.84
Rubik's Magic Final 7 1.91   2.44   1.91 2.59 2.21 2.52 4.78
3x3x3 Multi-Blind Old Final 8 0/3 25:00     0/3 25:00 DNS
David Bolsée    Belgium
David Bolsée
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 35.25   42.03   36.19 51.13 35.25 38.78 1:01.44
Erik Akkersdijk    Netherlands
Erik Akkersdijk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.40   14.01   12.55 15.28 14.21 17.15 10.40
Second round 1 10.78   12.32   NR 12.08 10.78 14.24 12.87 12.01
First round 2 12.25   14.65   16.02 15.56 12.36 12.25 19.21
2x2x2 Cube Final 1 3.73   4.87   4.46 DNF 5.84 4.31 3.73
4x4x4 Cube Final 1 50.63   54.71   WR 53.22 56.27 50.63 56.71 54.65
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:36.16   1:40.52   1:45.75 1:38.70 1:41.71 1:36.16 1:41.16
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 47     47
3x3x3 One-Handed Final 3 24.21   26.38   24.21 27.44 30.75 25.24 26.47
First round 3 24.75   28.09   24.75 32.90 26.71 30.63 26.93
Rubik's Clock Final 4 17.56   22.29   20.28 29.02 17.56
Megaminx Combined Final 1 1:09.41   1:17.01   1:21.84 1:09.41 1:19.77
Pyraminx Final 3 5.00   NR 10.84   14.02 10.16 9.86 5.00 12.50
Square-1 Combined Final 3 54.50   56.59   54.50 1:00.61 54.65
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 15 1.61   DNF   1.61 DNF DNF DNF 16.06
Master Magic Final 3 3.71   4.11   5.03 4.19 3.71 3.86 4.27
3x3x3 Multi-Blind Old Final 6 1/3 21:07     1/3 21:07 0/2 11:32
Frank Provoost    Netherlands
Frank Provoost
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 26 30.02   33.61   30.02 31.78 51.57 33.19 35.87
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
Pyraminx Final 16 27.33   30.10   30.38 32.72 29.03 30.88 27.33
Rubik's Magic Final 14 2.77   4.10   4.59 7.69 3.90 2.77 3.81
Gunnar Krig    Sweden
Gunnar Krig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 13.46   14.13   NR 13.80 13.46 13.50 15.25 15.09
Second round 6 14.90   15.74   16.50 18.78 14.90 14.96 15.77
First round 5 12.20   15.26   17.42 12.83 17.21 15.75 12.20
2x2x2 Cube Final 4 3.88   6.72   6.77 8.08 6.38 7.00 3.88
4x4x4 Cube Final 4 52.87   NR 1:12.47   1:06.66 1:12.86 1:17.89 52.87 1:18.43
5x5x5 Cube Combined Final 4 2:11.52   NR 2:19.76   NR 2:23.03 2:18.21 2:22.28 2:11.52 2:18.80
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 42     42
3x3x3 One-Handed Final 2 21.16   NR 24.50   NR 26.36 24.50 26.77 21.16 22.63
First round 2 23.22   24.92   NR 29.18 26.05 23.22 24.05 24.66
Rubik's Clock Final 2 15.36   16.21   15.94 17.33 15.36
Megaminx Combined Final 4 2:23.46   3:02.17   2:23.46 2:57.63 3:45.43
Pyraminx Final 10 14.96   21.66   23.56 24.75 28.87 14.96 16.66
Rubik's Magic Final 5 1.68   2.30   1.68 2.19 3.47 2.97 1.75
Guus Razoux Schultz    Netherlands
Guus Razoux Schultz
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 10 6.46   9.26   9.34 10.61 11.61 6.46 7.84
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 13 55.48   1:14.58   55.48 1:28.69 1:31.56 59.65 1:15.39
Henrik Buus Aagaard    Denmark
Henrik Buus Aagaard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.38   NR 17.55   17.18 13.38 18.18 17.30 19.07
Second round 9 15.41   18.41   15.41 19.53 17.43 24.18 18.28
First round 7 14.58   NR 16.62   NR 16.65 22.81 14.58 15.47 17.75
2x2x2 Cube Final 2 5.33   6.32   NR 6.28 5.33 6.66 6.22 6.46
4x4x4 Cube Final 6 1:20.00   NR 1:23.79   NR 1:25.72 1:20.00 1:26.75 1:24.66 1:21.00
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:17.75   NR 2:26.14   NR 2:37.80 2:17.75 2:19.05 2:21.56 2:43.09
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:22.03   4:57.41   5:40.81 4:22.03 4:49.40
3x3x3 One-Handed Final 5 31.34   33.87   NR 35.75 37.36 34.22 31.34 31.63
First round 5 30.00   NR 35.13   NR 35.68 37.77 30.00 40.34 31.94
Rubik's Clock Final 3 14.47   NR 16.90   18.68 17.55 14.47
Megaminx Combined Final 3 2:21.31   NR 2:26.41   NR 2:33.08 2:21.31 2:24.83
Pyraminx Final 7 14.58   16.99   NR 20.47 14.58 17.72 16.97 16.28
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 5 2/2 18:54   NR   2/2 18:54 DNS
Rubik's Magic Final 1 1.25   1.76   1.25 1.84 2.05 DNF 1.38
Master Magic Final 2 3.11   NR 3.68   NR 3.25 DNF 3.69 3.11 4.11
3x3x3 Multi-Blind Old Final 5 2/2 18:54   NR   2/2 18:54 DNS
István Kocza    Hungary
István Kocza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 23.03   26.02   24.33 28.18 26.81 26.93 23.03
First round 18 25.71   29.80   29.69 25.71 38.84 28.09 31.63
2x2x2 Cube Final 18 11.13   12.47   11.13 12.03 13.21 12.16 15.71
3x3x3 Blindfolded Final 5 5:50.94   DNF   DNF 5:50.94 DNF
3x3x3 One-Handed First round 12 1:02.47   1:12.36   1:13.36 1:57.66 1:20.50 1:02.47 1:03.21
Pyraminx Final 12 19.33   23.74   21.75 26.03 28.21 19.33 23.43
Square-1 Combined Final 1 34.02   36.75   34.83 34.02 41.41
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
3x3x3 Multi-Blind Old Final 1 7/7 1:27:37   NR   7/7 1:27:37 DNS
Jaap Scherphuis    Netherlands
Jaap Scherphuis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 33.75   36.43   38.86 35.53 33.75 42.47 34.91
First round 21 34.08   35.88   45.44 36.28 35.58 34.08 35.77
Rubik's Magic Final 13 1.93   3.20   3.91 3.58 1.93 DNF 2.11
Master Magic Final 4 3.83   4.89   4.97 29.80 4.22 3.83 5.47
Jacco Krijnen    Netherlands
Jacco Krijnen
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 16 10.83   11.43   12.56 10.83 11.15 11.68 11.47
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 14 1:05.27   1:19.08   1:05.27 1:44.38 1:25.15 1:12.16 1:19.93
Rubik's Clock Final 6 25.43   29.54   34.11 25.43 29.09
Megaminx Combined Final 11 6:24.09     6:24.09
3x3x3 Multi-Blind Final 4 2/2 18:08   NR   2/2 18:08 DNS
Rubik's Magic Final 8 2.30   2.58   3.19 2.38 2.30 2.41 2.96
3x3x3 Multi-Blind Old Final 4 2/2 18:08   NR   2/2 18:08 DNS
Jean-Louis Mathieu    France
Jean-Louis Mathieu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 32.05   34.80   32.05 37.77 32.93 35.02 36.46
First round 24 33.84   37.46   40.84 38.05 37.66 36.68 33.84
2x2x2 Cube Final 20 13.06   14.14   DNF 15.80 13.06 13.33 13.28
4x4x4 Cube Final 17 2:32.72   2:52.12   3:01.19 3:00.06 2:32.72 2:51.82 2:44.47
5x5x5 Cube Combined Final 17 6:38.65     6:48.00 6:38.65
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed First round 17 1:16.84   1:33.64   2:45.03 1:16.84 1:36.68 1:26.52 1:37.71
Rubik's Clock Final 7 25.47   31.75   25.47 39.25 30.52
Rubik's Magic Final 10 2.25   2.64   2.78 2.36 2.77 2.25 4.13
Master Magic Final 8 5.81   8.04   6.94 9.44 11.55 5.81 7.74
Joël van Noort    Netherlands
Joël van Noort
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.78   14.59   14.52 11.78 14.36 14.90 17.56
Second round 3 11.15   14.65   13.55 16.21 11.15 18.02 14.19
First round 1 12.37   14.62   14.75 12.37 17.11 15.66 13.46
2x2x2 Cube Final 5 4.29   7.36   7.40 4.29 9.12 5.55 12.25
4x4x4 Cube Final 10 1:12.78   1:33.67   1:12.78 1:40.21 1:28.77 1:38.56 1:33.69
5x5x5 Cube Combined Final 3 2:03.31   2:17.29   2:26.80 2:09.97 2:34.30 2:03.31 2:15.11
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:43.28   DNF   3:43.28 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 52     52
3x3x3 One-Handed Final 4 30.63   32.34   32.11 32.63 32.28 36.18 30.63
First round 4 26.31   35.06   43.38 30.98 30.81 45.50 26.31
Megaminx Combined Final 5 2:38.47   3:04.54   3:00.84 3:34.31 2:38.47
Jonas Hartwig    Denmark
Jonas Hartwig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 32.66   39.18   41.91 32.66 47.62 36.27 39.36
2x2x2 Cube Final 15 6.16   11.13   13.81 6.16 18.47 12.28 7.31
Joost van Amersfoort    Netherlands
Joost van Amersfoort
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 17 37.63   1:07.13   1:09.19 43.82 1:28.38 2:11.22 37.63
Kai Jiptner    Germany
Kai Jiptner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 16.40   18.07   18.31 16.40 18.06 17.84 36.36
Second round 10 14.11   19.53   16.97 21.53 21.31 14.11 20.30
First round 11 16.00   18.93   18.84 18.90 16.00 19.04 20.69
2x2x2 Cube Final 11 4.75   9.68   16.06 5.58 15.02 4.75 8.43
4x4x4 Cube Final 5 1:05.65   1:22.76   1:22.83 1:20.06 1:05.65 1:25.38 1:30.13
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:33.80   2:51.05   3:02.88 2:43.18 2:33.80 2:47.08 3:13.16
3x3x3 Blindfolded Final 1 2:18.06   DNF   DNF DNF 2:18.06
3x3x3 One-Handed Final 7 35.63   44.92   35.63 50.27 37.66 1:05.50 46.84
First round 8 44.90   47.82   51.13 1:10.72 47.09 45.25 44.90
Rubik's Clock Final 9 18.93   DNF   DNF 19.33 18.93
Megaminx Combined Final 6 2:50.01   3:05.68   3:09.65 3:17.37 2:50.01
Pyraminx Final 9 17.06   18.20   23.31 17.11 17.06 20.24 17.25
3x3x3 Multi-Blind Final 2 3/3 20:06     3/3 20:06 DNS
Rubik's Magic Final 2 1.53   1.77   1.72 1.71 1.94 1.88 1.53
Master Magic Final 5 5.12   5.60   5.12 5.17 5.54 6.08 DNF
3x3x3 Multi-Blind Old Final 2 3/3 20:06     3/3 20:06 DNS
Kåre Krig    Sweden
Kåre Krig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 19.19   20.08   19.75 20.41 19.19 21.06 20.08
First round 12 19.96   21.74   24.97 19.96 19.97 20.27 25.22
2x2x2 Cube Final 14 9.46   10.90   15.97 10.53 12.71 9.46 9.47
4x4x4 Cube Final 12 1:24.02   1:42.64   1:48.47 1:46.44 1:33.02 1:50.80 1:24.02
5x5x5 Cube Combined Final 12 3:22.11   3:59.53   3:22.11 3:50.51 3:54.41 4:13.68 4:31.05
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 39     39
3x3x3 One-Handed First round 10 50.52   53.24   50.52 55.03 51.51 53.18 56.41
Megaminx Combined Final 9 4:40.11     4:40.11
Pyraminx Final 8 10.43   17.26   39.80 17.03 13.13 21.63 10.43
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
3x3x3 Multi-Blind Old Final 3 3/3 37:30   NR   3/3 37:30 2/3 27:46:39
Kirstine Buus Aagaard    Denmark
Kirstine Buus Aagaard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 38.21   55.42   1:10.81 51.91 38.21 43.53 1:12.33
2x2x2 Cube Final 19 10.38   13.52   14.86 13.81 20.61 10.38 11.88
Pyraminx Final 11 14.75   21.73   25.06 22.69 18.34 24.15 14.75
Rubik's Magic Final 4 1.38   2.09   1.38 DNF 2.22 1.75 2.31
Master Magic Final 9 6.31   10.84   10.06 6.31 DNF 14.41 8.06
Lars Vandenbergh    Belgium
Lars Vandenbergh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 14.18   15.25   19.40 16.05 15.36 14.18 14.34
Second round 5 14.13   15.31   16.87 14.41 15.09 16.43 14.13
First round 6 14.46   15.50   15.14 14.55 16.81 24.21 14.46
2x2x2 Cube Final 3 3.97   6.47   7.38 15.97 7.03 3.97 5.00
4x4x4 Cube Final 3 1:02.45   1:11.78   2:33.80 1:14.37 1:16.41 1:04.56 1:02.45
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:52.81   NR 2:14.45   2:13.84 2:05.96 2:23.55 1:52.81 2:26.46
3x3x3 Fewest Moves Final 9 55     55
Rubik's Clock Final 5 12.78   29.27   13.83 1:01.21 12.78
Megaminx Combined Final 2 2:17.28   NR 2:21.63   NR 2:23.15 2:17.28 2:24.47
Pyraminx Final 4 7.97   10.85   11.06 15.52 10.80 10.69 7.97
Square-1 Combined Final 2 29.93   36.86   48.81 29.93 31.83
Mads Mohr Christensen    Denmark
Mads Mohr Christensen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 34.02   41.04   43.98 41.06 40.50 41.56 34.02
First round 22 34.22   36.56   35.78 34.59 44.03 34.22 39.30
2x2x2 Cube Final 25 14.28   30.20   17.46 40.38 DNF 32.76 14.28
4x4x4 Cube Final 19 3:16.46   4:24.16   4:23.21 DNF 3:16.46 4:11.00 4:38.28
Pyraminx Final 18 53.30   DNF   53.30 56.25 1:26.15 DNF DNF
Magnus Claesson    Sweden
Magnus Claesson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 23.96   31.42   31.71 23.96 33.97 35.41 28.58
First round 15 21.46   25.11   25.02 28.80 22.26 21.46 28.06
2x2x2 Cube Final 21 10.31   15.50   12.50 10.31 19.61 19.50 14.50
5x5x5 Cube Combined Final 16 6:38.11     6:38.11 7:32.28
3x3x3 One-Handed First round 15 59.38   1:26.34   1:20.91 59.38 1:38.21 1:31.18 1:26.93
Megaminx Combined Final 8 3:30.38     3:30.38
Pyraminx Final 14 21.75   24.27   30.83 23.83 25.18 23.81 21.75
Marcel Hoekstra    Netherlands
Marcel Hoekstra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 28.06   33.22   30.47 41.13 32.46 28.06 36.72
First round 20 30.08   35.75   30.08 40.12 36.09 34.88 36.28
Maria Oey    Indonesia
Maria Oey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 36.00   43.97   NR 44.88 44.18 45.21 36.00 42.86
2x2x2 Cube Final 24 12.38   NR 28.89   21.05 12.38 28.31 37.31 DNF
4x4x4 Cube Final 18 3:26.97   NR 3:46.68   NR 3:48.28 5:57.00 3:26.97 3:35.46 3:56.31
Mats Valk    Netherlands
Mats Valk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 22.96   25.48   26.21 23.84 26.40 22.96 28.58
First round 13 19.88   23.62   21.72 32.40 25.25 19.88 23.90
2x2x2 Cube Final 17 10.03   12.04   10.03 12.81 12.90 10.40 13.77
4x4x4 Cube Final 15 1:49.55   2:06.20   2:06.06 1:56.69 1:49.55 2:20.74 2:15.84
5x5x5 Cube Combined Final 15 5:35.03     5:35.03 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 1:17.05   1:28.59   1:32.88 1:30.52 1:22.38 2:07.63 1:17.05
Michel Hop    Netherlands
Michel Hop
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 18.88   21.86   18.88 21.16 21.68 22.73 32.53
First round 16 18.85   25.66   24.33 25.09 31.59 27.55 18.85
Olivier Polspoel    Belgium
Olivier Polspoel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 34.18   38.67   40.16 37.46 34.18 42.53 38.38
First round 23 33.97   37.21   40.34 44.19 35.08 36.21 33.97
2x2x2 Cube Final 23 11.62   20.99   22.47 20.15 11.62 20.34 DNF
4x4x4 Cube Final 20 4:21.02   5:03.03   4:46.43 DNF 4:21.02 5:11.62 5:11.05
3x3x3 One-Handed First round 18 1:45.69   1:59.34   2:02.47 2:15.46 1:55.38 1:45.69 2:00.18
Pyraminx Final 15 17.40   27.32   17.40 38.43 34.52 18.90 28.53
Square-1 Combined Final 6 2:14.22     2:14.22
Rubik's Magic Final 11 2.03   2.90   2.19 2.03 DNF 4.34 2.18
Master Magic Final 6 6.44   7.07   6.83 7.38 7.00 7.55 6.44
Peter Jansen    Netherlands
Peter Jansen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 27.18   29.12   29.75 27.18 30.15 31.84 27.46
First round 19 25.58   32.58   29.97 45.30 40.46 25.58 27.31
4x4x4 Cube Final 14 1:50.16   2:03.62   2:18.28 1:58.25 1:50.16 4:40.69 1:54.34
5x5x5 Cube Combined Final 14 4:04.72     4:04.72 4:27.94
Ram Steenhaut    Belgium
Ram Steenhaut
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 46.27   52.79   52.80 1:03.18 46.27 56.90 48.66
Rama Temmink    Netherlands
Rama Temmink
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.65   14.64   15.16 20.09 12.65 13.56 15.21
Second round 2 12.86   14.07   20.27 13.75 13.81 12.86 14.66
First round 3 12.13   14.99   24.36 13.66 14.16 12.13 17.16
2x2x2 Cube Final 6 6.71   7.45   8.72 6.71 7.38 7.63 7.33
4x4x4 Cube Final 7 1:17.81   1:23.92   1:17.81 1:21.66 1:30.80 1:25.96 1:24.15
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:18.19   2:24.93   2:26.52 2:18.19 2:23.16 2:25.11 2:30.56
3x3x3 One-Handed Final 1 16.94   NR 20.58   WR 20.78 21.50 22.18 16.94 19.46
First round 1 20.94   23.63   22.91 20.94 27.90 24.17 23.81
Pyraminx Final 5 9.77   14.28   15.89 9.77 15.55 18.28 11.40
Ron van Bruchem    Netherlands
Ron van Bruchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.40   16.20   17.40 16.50 15.72 15.40 16.38
Second round 4 12.13   15.22   18.59 12.13 13.52 16.53 15.60
First round 4 10.59   15.23   15.21 15.66 10.59 17.09 14.81
2x2x2 Cube Final 8 7.58   8.17   8.65 9.86 7.58 7.94 7.93
4x4x4 Cube Final 2 1:00.21   1:05.90   1:04.09 1:06.33 1:07.29 1:00.21 1:29.94
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:58.21   2:23.42   2:37.89 2:02.16 1:58.21 4:34.22 2:30.21
3x3x3 Fewest Moves Final 2 38     38
3x3x3 One-Handed First round 9 41.46   52.98   49.80 56.46 1:12.21 52.68 41.46
Rubik's Clock Final 8 29.80   36.80   45.56 35.03 29.80
Megaminx Combined Final 10 4:59.93     4:59.93
Pyraminx Final 1 7.84   9.23   9.90 7.84 8.68 11.46 9.12
Square-1 Combined Final 5 1:30.94     1:30.94
Tom van der Zanden    Netherlands
Tom van der Zanden
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 22 11.59   17.38   16.46 19.40 16.28 35.71 11.59
3x3x3 One-Handed First round 19 2:25.81   2:39.24   2:47.12 2:25.81 2:31.65 2:40.43 2:45.63
Rubik's Clock Final 13 2:19.53   DNF   3:10.09 DNF 2:19.53
Megaminx Combined Final 12 9:04.96     9:04.96
Rubik's Magic Final 9 2.19   2.63   3.88 2.40 2.90 2.19 2.58
Ton Dennenbroek    Netherlands
Ton Dennenbroek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 18.75   21.72   24.78 19.83 20.55 18.75 27.41
Second round 11 17.46   19.76   17.46 21.11 21.25 19.41 18.75
First round 14 17.61   25.11   19.05 35.46 20.81 50.83 17.61
2x2x2 Cube Final 13 7.48   9.90   10.84 9.16 19.65 7.48 9.69
4x4x4 Cube Final 16 1:49.09   2:22.12   2:19.36 3:11.81 2:38.06 2:08.94 1:49.09
5x5x5 Cube Combined Final 13 3:33.52   4:55.25   5:25.97 3:33.52 5:03.19 4:39.56 5:03.00
3x3x3 Blindfolded Final 6 6:40.33   DNF   DNF 8:34.16 6:40.33
3x3x3 One-Handed First round 11 1:02.17   1:11.89   1:09.69 1:33.15 1:11.58 1:02.17 1:14.40
Rubik's Clock Final 11 32.78   DNF   32.78 DNF DNF
Rubik's Magic Final 12 2.43   3.07   3.46 4.58 2.61 3.13 2.43
3x3x3 Multi-Blind Old Final 7 0/2 26:00     0/2 26:00 DNS