Bay Area Speedcubin' 2 2014

Date City WCA LInk
2014-2-9  USA, Sunnyvale, California Bay Area 2 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Richard Jay S. Apagar 8.32  Edward Lin 10.73  Austin Reed 10.83
 2x2x2 Cube  Edward Lin 2.89  Austin Reed 2.95  Justin Jaffray 3.51
 3x3x3 Blindfolded  Riley Woo 46.63  Justin Thomas 1:43.77  Ryan Jew 2:09.56
 3x3x3 One-Handed  Chia-Wei Lu (呂家維) 17.21  Edward Lin 17.78  Tiffany Chien 19.11
 Rubik's Clock  Justin Thomas 10.15  Mitchell Lane 10.32  Ryan Jew 11.02
 Megaminx  Richard Jay S. Apagar 58.86  Justin Thomas 1:07.80  Mitchell Lane 1:09.80
 Pyraminx  Joseph Lee 4.27  Austin Reed 5.27  Mitchell Lane 6.55
 Skewb  Brandon Harnish 8.88  Austin Reed 11.36  Mitchell Lane 11.65
 Square-1  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 16.02  Justin Thomas 18.12  Austin Reed 22.44
  Rubik's Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 7.74   10.07    Philippines 10.35 10.75 7.74 9.18 10.68
2 Riley Woo 9.51   10.66    USA 11.76 9.51 10.10 10.54 11.34
3 Edward Lin 8.62   10.85    USA 13.23 15.47 8.62 8.72 10.59
4 Justin Thomas 10.87   11.50    USA 11.15 10.87 12.07 12.77 11.28
5 Austin Reed 9.79   11.53    USA 11.05 13.35 21.99 9.79 10.20
6 Mitchell Lane 9.67   11.61    USA 11.41 11.50 11.91 9.67 12.47
7 Jeremy Fleischman 11.11   11.82    USA 11.91 11.61 13.39 11.11 11.94
8 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.30   12.20    Taiwan 12.89 11.68 10.30 14.15 12.03
9 Kevin Zeng 9.41   12.32    USA 12.44 11.78 13.44 9.41 12.74
10 Nathaniel Knopf 10.65   12.45    USA 13.04 12.57 11.75 10.65 13.31
11 Daniel Chan 12.80   13.17    USA 13.14 12.80 14.31 13.05 13.33
12 Tiffany Chien 12.44   13.22    USA 14.31 13.11 12.52 12.44 14.03
13 Justin Jaffray 11.20   13.73    Canada 11.20 15.91 15.05 13.04 13.09
14 Steven Xu 11.25   13.73    USA 13.72 13.59 13.88 13.96 11.25
15 Joseph Lee 11.24   14.24    USA 13.20 11.24 13.20 16.81 16.31
16 Ryan Lim 12.67   14.38    USA 12.67 14.26 14.35 17.33 14.53
17 Brandon Harnish 11.91   14.81    USA 14.76 DNF 11.91 17.29 12.38
18 Jefferson Lott 13.21   15.16    USA 15.67 14.30 15.50 DNF 13.21
19 Shelley Chang 14.50   15.89    USA 20.47 15.33 14.50 16.43 15.92
20 Janelle Tin 14.12   16.19    USA 15.46 17.27 23.13 15.83 14.12
21 Jason Nguyen 15.28   16.51    USA 15.28 17.52 15.28 17.37 16.88
22 Ansuman Somasundaram 16.18   16.69    USA 16.54 16.44 17.08 16.18 28.47
23 Brian Kang 15.84   16.84    USA 16.51 18.87 16.91 17.11 15.84
24 Bruce Wu 16.50   17.02    USA 16.64 19.37 16.90 17.53 16.50
25 Simon Montrose 15.88   18.27    USA 15.88 22.02 20.53 17.68 16.60
26 Zachary Lo 16.61   19.05    USA 21.14 17.52 21.88 16.61 18.49
27 Austin Lee 14.25   19.17    USA 18.89 DNF 14.25 18.06 20.55
28 Jason Hunt 16.38   19.34    USA 19.99 16.38 17.27 22.27 20.76
29 Timur Bekdjanov 15.69   19.56    Russia 24.93 19.50 20.80 15.69 18.39
30 James Tran 20.15   20.86    USA 20.15 20.83 20.54 21.21 26.36
31 Justin Choi 18.96   21.18    USA 20.81 21.01 18.96 21.71 24.71
32 Jon Campbell 19.02   21.39    USA 19.34 DNF 22.04 22.78 19.02
33 Luke Cho 18.95   21.43    USA 20.91 23.10 20.28 18.95 DNF
34 Alfonso Plata 21.86   22.30    Mexico 28.06 22.61 21.86 22.40 21.88
35 Tarryn Pham 21.96   22.73    USA 21.96 25.26 22.06 22.41 23.72
36 Jeong-Soo Park 18.88   23.17    USA 23.97 22.47 23.44 18.88 23.60
37 Alex Nhan 19.94   23.50    USA 20.75 20.56 29.19 19.94 DNF
38 Phillip Kravtsov 20.96   24.09    USA 26.41 20.96 25.40 21.52 25.34
39 Patrick Crowne 19.02   24.13    United Kingdom 19.02 24.98 23.42 23.99 45.15
40 Joshua Bjurman 22.57   24.36    USA 22.57 24.62 22.86 25.59 36.80
41 Jeffrey Nguyen 20.40   25.30    USA 27.32 20.40 26.86 22.55 26.50
42 Brian Choe 22.71   25.90    USA 28.81 25.35 23.55 31.03 22.71
43 Theo Waitkus 23.23   26.33    USA 27.19 23.23 31.35 24.13 27.66
44 Viet Nguyen 20.50   26.41    USA 24.03 24.63 37.97 30.56 20.50
45 David Kim 22.81   27.66    USA 28.16 29.11 25.72 35.45 22.81
46 Dan Pastushkov 22.97   28.02    USA 25.88 28.00 22.97 30.18 32.03
47 James Olesen 20.73   28.16    USA DNF 31.67 27.69 20.73 25.12
48 Tin Luu 24.76   29.04    USA 30.63 24.76 26.61 30.25 30.27
49 Ruben Vasquez 27.08   30.38    USA 29.61 36.24 27.08 31.11 30.43
50 Amos You 25.26   30.45    USA 25.26 25.96 38.69 26.92 38.46
51 Andy Min 26.45   30.67    USA 31.42 26.45 27.16 33.44 38.66
52 Kai Zhang 27.64   31.61    USA 36.03 27.93 34.61 27.64 32.30
53 Dale Araba 26.88   32.27    USA 39.83 28.66 DNF 26.88 28.33
54 Lucas Picard 21.06   32.49    USA 34.90 21.06 35.50 30.05 32.52
55 Luke Garner 31.21   33.05    USA 31.55 32.85 31.21 40.32 34.75
56 Nikolas Tijiboy 27.94   33.25    USA 32.41 31.27 36.66 36.06 27.94
57 Vladimir Malinouski 29.81   33.66    Russia 33.09 34.36 33.52 DNF 29.81
58 Kai Chan 31.41   33.70    USA 36.09 31.41 44.02 33.21 31.80
59 Quentin Catrambone 21.84   34.16    USA 52.83 36.36 21.84 31.88 34.24
60 Bill Yuan 25.31   34.91    USA DNF 31.31 25.31 40.76 32.65
61 Nathan Nguyen 31.29   36.62    USA 31.29 35.09 39.03 35.75 43.48
62 Maya Luna Celeste 29.00   36.91    USA 29.00 38.97 33.05 49.66 38.72
63 Wesley Weisenberger 30.33   37.85    USA 45.97 45.63 30.33 36.84 31.08
64 Angelo Garcia 33.61   41.31    USA 35.08 56.72 43.93 44.93 33.61
65 Ben Longaker 36.59   41.50    USA 1:17.11 36.59 44.43 42.63 37.43
66 Alberto Guzman 37.16   43.20    USA 45.91 44.84 38.86 37.16 48.34
67 Rohan Mahesh 36.05   43.43    India 46.47 38.75 45.06 36.05 1:04.56
68 Mihir Joshi 39.44   45.46    USA 41.61 39.44 46.83 1:17.41 47.93
69 Christian Martin 41.38   46.16    USA 49.54 49.16 42.45 46.88 41.38
70 Eben Cowley 39.69   47.19    USA 41.91 49.88 53.45 39.69 49.77
71 Daniel Huang 40.89   48.47    USA 52.85 54.77 48.27 44.28 40.89
72 Kenneth Lu 33.15   49.74    USA 51.62 33.15 45.03 57.25 52.56
73 Rishabh Sanghavi 38.11   51.24    USA 53.05 38.11 1:14.63 50.44 50.22
74 Don Wapenski 48.43   55.66    USA 51.55 1:03.10 59.53 48.43 55.91
75 Ron van Bruchem 12.31   DNF    Netherlands DNF 12.31 14.15 DNF 17.66
76 Sophia Cao 1:00.30      USA 1:09.84 1:00.30
77 Antonio Cervantes 1:00.56      USA DNF 1:00.56
78 Chinmay Gowdru 1:04.98      USA 1:04.98 1:07.02
79 Spencer Claxton 1:11.85      USA 1:16.36 1:11.85
80 Michael Koester 1:14.00      USA 1:14.00 DNF
81 Jose Salinas DNF      Mexico DNF DNF
81 Jesse Montrose DNF      USA DNF DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 7.97   8.32   NR  Philippines 7.97 8.34 8.54 11.75 8.09
2 Edward Lin 9.66   10.73    USA 9.66 10.02 11.48 DNF 10.69
3 Austin Reed 9.60   10.83    USA 10.77 10.33 9.60 12.03 11.38
4 Riley Woo 9.11   10.88    USA 9.11 10.78 11.14 11.78 10.71
5 Jeremy Fleischman 9.72   10.96    USA 9.72 11.47 10.58 10.84 12.22
6 Kevin Zeng 9.88   11.33    USA 9.88 10.43 13.97 12.28 11.27
7 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.28   11.47    Taiwan 10.28 14.66 11.15 12.28 10.97
8 Mitchell Lane 10.08   11.64    USA 11.56 14.08 12.19 10.08 11.16
9 Justin Jaffray 9.55   11.81    Canada 11.83 9.55 11.65 11.94 12.77
10 Nathaniel Knopf 10.80   11.88    USA 10.80 13.65 11.11 11.63 12.91
11 Tiffany Chien 11.47   12.03    USA 11.73 11.47 12.59 11.77 13.71
12 Steven Xu 11.19   13.31    USA 11.19 12.15 16.43 14.96 12.81
13 Justin Thomas 12.02   13.41    USA 14.22 13.33 13.54 12.02 13.37
14 Daniel Chan 12.06   13.72    USA 12.06 15.36 12.23 16.16 13.56
15 Ryan Lim 12.93   14.28    USA 13.33 12.93 15.33 14.70 14.80
16 Janelle Tin 12.86   14.72    USA 14.61 13.97 12.86 DNF 15.59
17 Brandon Harnish 13.72   14.74    USA 14.72 14.08 15.62 15.43 13.72
18 Jefferson Lott 13.23   14.84    USA 15.71 13.31 13.23 17.27 15.50
19 Joseph Lee 13.31   16.94    USA 17.03 16.94 17.56 16.86 13.31
20 Jason Nguyen 14.16   17.90    USA 21.25 17.25 17.97 18.48 14.16
21 Ansuman Somasundaram 17.68   19.32    USA 20.72 19.38 17.68 19.03 19.55
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 1.58   2.89    USA 1.58 2.35 3.36 2.96 3.46
2 Austin Reed 1.55   2.95    USA 1.55 3.59 2.25 7.99 3.01
3 Justin Jaffray 2.13   3.51    Canada 3.53 3.79 2.13 3.53 3.47
4 Richard Jay S. Apagar 2.79   3.68    Philippines 3.56 4.21 3.27 4.72 2.79
5 Riley Woo 1.65   3.75    USA 1.65 6.21 3.15 5.72 2.38
6 Justin Thomas 2.36   4.11    USA 3.41 5.93 2.36 2.98 7.43
7 Joseph Lee 2.58   4.19    USA 4.66 5.82 3.98 2.58 3.93
8 Simon Montrose 3.58   4.25    USA 3.58 4.80 3.62 4.92 4.34
9 Mitchell Lane 2.97   4.27    USA 3.18 5.46 2.97 5.59 4.18
10 Brian Kang 3.03   4.27    USA 3.85 4.30 3.03 4.81 4.65
11 Chia-Wei Lu (呂家維) 3.43   4.48    Taiwan 3.77 6.63 3.43 5.77 3.90
12 Janelle Tin 4.68   4.82    USA 4.68 6.50 4.71 4.97 4.77
13 Ansuman Somasundaram 4.36   5.38    USA 8.25 5.97 4.36 5.46 4.72
14 James Tran 4.91   5.44    USA 5.08 4.91 5.90 5.96 5.34
15 Tin Luu 4.11   5.45    USA 4.11 6.44 4.49 8.21 5.41
16 Tiffany Chien 4.13   5.62    USA 5.55 6.02 6.78 4.13 5.30
17 Dan Pastushkov 5.47   5.97    USA 5.47 6.16 5.55 6.58 6.19
18 Zachary Lo 4.85   6.20    USA 5.40 7.03 4.85 7.77 6.18
19 Amos You 3.45   6.21    USA 6.59 6.37 3.45 6.21 6.05
20 Jeong-Soo Park 3.94   6.38    USA 7.60 6.44 3.94 7.05 5.65
21 Timur Bekdjanov 4.80   6.43    Russia 7.82 4.80 6.88 6.63 5.78
22 Ruben Vasquez 5.19   6.73    USA 6.18 7.44 5.19 6.65 7.35
23 Patrick Crowne 5.34   6.75    United Kingdom 5.34 12.50 7.75 6.41 6.10
24 Jason Hunt 5.25   6.76    USA 5.25 6.91 7.70 6.33 7.05
25 Jeremy Fleischman 4.09   6.81    USA 8.05 9.01 5.90 6.47 4.09
26 Kai Chan 5.95   6.85    USA 5.95 7.59 6.71 9.15 6.26
27 Luke Cho 4.14   7.12    USA 6.79 9.18 4.14 14.61 5.40
28 Angelo Garcia 5.53   7.18    USA 7.46 9.16 5.53 8.05 6.03
29 Alex Nhan 5.50   7.35    USA 7.31 8.81 8.44 6.31 5.50
30 Ron van Bruchem 5.68   7.41    Netherlands 8.11 5.68 14.10 6.55 7.58
31 Tarryn Pham 6.03   7.57    USA 6.03 8.15 9.25 7.52 7.05
32 Austin Lee 5.19   7.98    USA 11.27 DNF 5.61 7.05 5.19
33 Jon Campbell 4.94   8.40    USA 5.63 DNF 4.94 7.35 12.23
34 Quentin Catrambone 4.88   9.17    USA 10.42 9.63 7.45 10.77 4.88
35 Ben Longaker 6.94   9.41    USA 6.94 10.10 9.40 DNF 8.72
36 Phillip Kravtsov 8.09   10.29    USA 10.84 15.70 10.44 8.09 9.59
37 Luke Garner 7.65   10.64    USA 13.33 13.96 7.65 9.16 9.43
38 Daniel Chan 7.61   10.91    USA 12.83 9.19 7.61 13.28 10.71
39 Lucas Picard 8.49   11.25    USA 10.60 DNF 12.80 10.36 8.49
40 Theo Waitkus 6.96   12.51    USA 15.56 29.97 10.77 11.19 6.96
41 Braeden Fong 11.81   12.52    Canada 12.23 12.07 13.25 14.17 11.81
42 Eileen Xie 10.50   13.60    USA 14.46 14.30 19.87 12.05 10.50
43 Andy Min 9.72   13.71    USA DNF 14.77 14.44 9.72 11.91
44 Chinmay Gowdru 9.53   13.88    USA 13.13 13.29 16.58 15.21 9.53
45 Eben Cowley 9.30   14.82    USA 16.77 14.52 17.66 9.30 13.16
46 Daniel Huang 10.11   14.86    USA 14.51 13.94 34.74 16.13 10.11
47 Wesley Weisenberger 12.76   14.86    USA 15.88 14.88 12.76 13.83 16.10
48 Christian Martin 11.73   15.26    USA 14.44 11.73 27.18 14.83 16.50
49 Don Wapenski 9.28   16.19    USA 16.12 17.22 15.22 9.28 18.00
50 Sophia Cao 14.41   20.62    USA 39.08 29.61 15.98 16.26 14.41
51 Rishabh Sanghavi 12.79   21.94    USA 27.11 15.27 12.79 44.43 23.44
52 Jesse Montrose 16.58   29.56    USA 16.58 38.87 22.60 42.23 27.22
53 Spencer Claxton 11.99   DNF    USA 11.99 15.78 DNF DNF 23.96
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Woo 46.63   DNF    USA DNF DNF 46.63
2 Justin Thomas 1:43.77   DNF    USA DNF DNF 1:43.77
3 Ryan Jew 2:09.56   DNF    USA 2:09.56 DNF DNF
4 Austin Reed 2:25.13   DNF    USA DNF DNF 2:25.13
5 Joseph Lee DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Nathaniel Knopf DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
5 Shelley Chang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chia-Wei Lu (呂家維) 15.62   17.21    Taiwan 15.62 16.66 16.25 18.73 19.12
2 Edward Lin 15.77   17.78    USA 15.77 18.70 18.26 18.44 16.63
3 Tiffany Chien 16.75   19.11    USA 16.75 21.43 20.68 18.40 18.25
4 Jeremy Fleischman 17.70   19.11    USA 18.78 17.70 20.02 18.71 19.84
5 Daniel Chan 17.54   19.76    USA 21.23 21.61 17.60 20.46 17.54
6 Mitchell Lane 17.65   20.87    USA 22.77 17.72 22.11 59.61 17.65
7 Joseph Lee 16.19   22.00    USA 16.19 29.38 24.83 16.27 24.91
8 Janelle Tin 22.08   22.78    USA 22.52 23.49 26.26 22.08 22.33
9 Austin Reed 17.90   23.73    USA 17.90 21.20 27.91 23.10 26.88
10 Justin Thomas 17.79   24.24    USA 20.06 17.79 25.84 27.75 26.83
11 Steven Xu 21.91   24.43    USA 21.91 27.27 22.58 23.44 32.15
12 Ryan Lim 25.50   28.92    USA 29.96 30.62 27.03 29.78 25.50
13 Timur Bekdjanov 28.18   37.58    Russia 46.63 28.18 36.76 29.34 DNF
14 Austin Lee 37.16   41.06    USA 54.28 41.88 41.40 37.16 39.91
15 Ron van Bruchem 31.06   41.28    Netherlands 31.06 40.84 38.80 44.19 1:06.53
16 Simon Montrose 33.39   41.70    USA 38.44 44.63 42.03 45.88 33.39
17 Jon Campbell 43.29   49.92    USA 59.65 52.71 45.68 51.38 43.29
18 Patrick Crowne 48.27   53.85    United Kingdom 56.24 48.27 57.02 48.29 1:05.88
19 Nikolas Tijiboy 48.30   54.65    USA 48.30 56.96 1:02.79 50.11 56.88
20 Luke Cho 45.41   58.08    USA 58.96 45.41 1:04.13 DNF 51.16
21 James Tran 43.46   59.93    USA 43.46 47.06 1:11.80 1:00.94 1:22.43
22 Dale Araba 1:04.24      USA 1:04.24 1:05.19
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Thomas 8.94   10.15    USA 13.85 10.77 8.98 8.94 10.71
2 Mitchell Lane 7.16   10.32    USA 13.15 7.16 11.27 9.16 10.54
3 Ryan Jew 9.59   11.02    USA 9.89 9.80 9.59 13.36 DNF
4 Janelle Tin 19.06   23.20    USA DNF 20.63 25.06 23.91 19.06
5 Joseph Lee 24.46   29.33    USA 30.71 24.80 32.48 33.84 24.46
6 Ron van Bruchem 24.83   DNF    Netherlands 25.56 26.56 24.83 DNF DNF
7 Jason Hunt 37.43      USA 51.41 37.43
8 Daniel Chan DNF      USA DNF DNF
8 James Tran DNF      USA DNF DNF
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Richard Jay S. Apagar 54.19   58.86    Philippines 59.81 1:02.75 54.40 54.19 1:02.38
2 Justin Thomas 58.06   1:07.80    USA 1:11.18 58.06 1:08.75 1:04.09 1:10.57
3 Mitchell Lane 1:05.99   1:09.80    USA 1:07.58 1:07.53 1:05.99 1:14.28 1:17.33
4 Tiffany Chien 1:12.69   1:26.40    USA 1:17.63 1:36.79 1:24.78 1:38.16 1:12.69
5 Austin Reed 1:12.46   1:28.33    USA 1:28.63 1:41.17 1:34.19 1:12.46 1:22.17
6 Alex Nhan 1:41.22   1:52.75    USA 2:02.45 1:44.17 1:41.22 2:13.32 1:51.62
7 Edward Lin 1:48.83   2:01.28    USA 1:59.25 2:06.77 2:06.75 1:57.84 1:48.83
8 Joseph Lee 1:57.53   2:02.47    USA 1:58.93 2:05.76 1:57.53 2:14.15 2:02.71
9 Ansuman Somasundaram 2:40.99      USA 2:48.66 2:40.99
10 James Tran DNF      USA DNF DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Joseph Lee 3.71   4.27    USA 3.88 4.41 3.71 4.90 4.53
2 Austin Reed 4.10   5.27    USA 5.39 4.10 7.08 5.95 4.47
3 Mitchell Lane 3.68   6.55    USA 12.78 3.68 6.41 5.46 7.79
4 Edward Lin 5.72   7.38    USA 5.72 8.70 7.04 9.37 6.41
5 Riley Norrid 6.00   7.52    USA 8.06 6.00 6.34 8.15 12.43
6 Tiffany Chien 6.74   8.05    USA 6.74 9.19 7.66 10.91 7.31
7 James Tran 6.85   8.89    USA 6.85 10.37 9.06 7.24 17.96
8 Justin Thomas 5.58   8.92    USA 5.58 15.28 8.81 6.89 11.07
9 Simon Montrose 6.69   9.56    USA 6.69 7.56 10.46 10.65 10.95
10 Alex Nhan 9.75   10.42    USA 10.66 9.75 10.27 10.34 13.61
11 Ansuman Somasundaram 9.41   11.20    USA 18.81 9.41 11.29 12.07 10.24
12 Christian Martin 8.75   12.02    USA 11.80 10.74 13.52 8.75 15.48
13 Jeong-Soo Park 9.61   12.45    USA 13.31 12.80 11.24 16.77 9.61
14 Quentin Catrambone 11.38   12.95    USA 13.49 16.47 11.38 13.10 12.25
15 Patrick Crowne 12.44   13.74    United Kingdom 14.29 13.13 13.96 12.44 14.12
16 Ron van Bruchem 11.78   13.82    Netherlands 15.07 13.72 19.94 12.66 11.78
17 Timur Bekdjanov 10.04   13.88    Russia 10.04 15.84 13.71 12.86 15.06
18 Alfonso Plata 11.17   13.97    Mexico 15.62 13.15 17.64 13.13 11.17
19 Tarryn Pham 12.11   14.34    USA 12.11 15.06 12.28 19.43 15.68
20 Jon Campbell 11.14   14.69    USA 11.14 21.61 15.52 14.25 14.31
21 Eben Cowley 9.16   14.78    USA 9.16 14.88 11.50 17.97 24.05
22 Janelle Tin 9.94   15.42    USA 9.94 DNF 14.59 18.61 13.07
23 Dan Pastushkov 11.84   15.66    USA 11.84 15.57 15.52 DNF 15.90
24 Amos You 10.84   15.74    USA DNF 13.80 10.84 19.97 13.46
25 Wesley Weisenberger 12.74   16.75    USA 12.84 12.74 24.81 21.41 16.00
26 Amanbek Atakeev 15.22   19.56    USA 22.75 15.22 20.90 15.28 22.49
27 Spencer Claxton 16.97   19.99    USA 20.25 16.97 20.59 19.13 25.24
28 Angelo Garcia 17.16   20.86    USA 28.28 17.16 17.97 23.95 20.65
29 Luke Garner 8.51   20.92    USA DNF 8.51 18.49 22.55 21.71
30 Theo Waitkus 16.03   21.45    USA 23.56 16.03 20.30 20.49 DNF
31 Jason Hunt 11.84   21.49    USA 51.01 24.68 18.60 11.84 21.19
32 Andy Min 14.09   21.49    USA 23.19 22.34 23.26 14.09 18.93
33 Austin Lee 26.38   40.39    USA 32.66 46.72 26.38 DNF 41.80
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brandon Harnish 2.19   WR 8.88    USA 14.97 28.85 2.19 6.62 5.04
2 Austin Reed 8.34   11.36    USA 18.71 8.34 10.20 13.74 10.13
3 Mitchell Lane 7.63   11.65    USA 15.84 7.63 8.21 19.71 10.91
4 Riley Woo 7.36   12.05    USA 10.07 7.36 11.61 14.46 16.70
5 Tiffany Chien 11.47   13.27    USA 13.54 12.97 11.47 31.86 13.30
6 Jeong-Soo Park 8.56   13.47    USA 8.56 DNF 10.34 12.68 17.38
7 Nathaniel Knopf 10.48   15.10    USA 13.47 17.01 36.06 14.81 10.48
8 Justin Thomas 12.40   15.41    USA 16.42 12.40 12.40 20.21 17.40
9 Chia-Wei Lu (呂家維) 12.66   NR 15.64   NR  Taiwan 19.06 21.66 13.76 12.66 14.09
10 Ryan Lim 11.55   17.22    USA 11.55 22.29 15.20 18.76 17.71
11 Joseph Lee 13.26   17.97    USA 18.07 17.39 18.95 18.46 13.26
12 Brian Choe 12.43   18.89    USA 16.65 12.43 19.64 25.08 20.37
13 Jason Hunt 16.95   20.74    USA 20.00 16.95 21.13 21.09 21.53
14 Ron van Bruchem 19.36   20.95    Netherlands 20.03 27.15 21.94 19.36 20.88
15 Alex Nhan 16.80   21.78    USA 23.95 21.52 16.80 21.90 21.92
16 Dan Pastushkov 20.09   26.62    USA 26.32 20.80 20.09 32.73 35.31
17 Lucas Picard 19.12   26.64    USA 27.65 30.88 22.55 19.12 29.73
18 Christian Martin 18.10   28.27    USA 28.72 34.79 18.10 47.90 21.31
19 Jon Campbell 22.84   29.13    USA 27.27 27.40 44.69 32.73 22.84
20 Theo Waitkus 33.23   38.57    USA 38.32 39.65 43.47 37.75 33.23
21 Eben Cowley 28.84   41.91    USA 28.84 51.47 31.22 47.96 46.55
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 13.13   16.02    Japan 14.90 15.76 17.41 13.13 20.11
2 Justin Thomas 16.89   18.12    USA 16.89 22.23 20.33 17.09 16.94
3 Austin Reed 20.88   22.44    USA 21.47 20.88 36.11 21.17 24.69
4 Mitchell Lane 22.70   27.08    USA 25.46 28.13 52.61 27.64 22.70
5 Ryan Jew 22.91   28.88    USA 22.91 23.78 1:09.18 33.21 29.65
6 Janelle Tin 30.23   42.32    USA 43.40 40.72 44.26 42.83 30.23
7 Tiffany Chien 41.22   46.33    USA 45.77 44.24 54.27 41.22 48.97
8 Joseph Lee 41.86   1:00.76    USA 41.86 1:01.74 DNF 44.11 1:16.44
Alberto Guzman    USA
Alberto Guzman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 66 37.16   43.20   45.91 44.84 38.86 37.16 48.34
Alex Nhan    USA
Alex Nhan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 37 19.94   23.50   20.75 20.56 29.19 19.94 DNF
2x2x2 Cube Final 29 5.50   7.35   7.31 8.81 8.44 6.31 5.50
Megaminx Combined Final 6 1:41.22   1:52.75   2:02.45 1:44.17 1:41.22 2:13.32 1:51.62
Pyraminx Final 10 9.75   10.42   10.66 9.75 10.27 10.34 13.61
Skewb Final 15 16.80   21.78   23.95 21.52 16.80 21.90 21.92
Alfonso Plata    Mexico
Alfonso Plata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 34 21.86   22.30   28.06 22.61 21.86 22.40 21.88
Pyraminx Final 18 11.17   13.97   15.62 13.15 17.64 13.13 11.17
Amanbek Atakeev    USA
Amanbek Atakeev
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 26 15.22   19.56   22.75 15.22 20.90 15.28 22.49
Amos You    USA
Amos You
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 50 25.26   30.45   25.26 25.96 38.69 26.92 38.46
2x2x2 Cube Final 19 3.45   6.21   6.59 6.37 3.45 6.21 6.05
Pyraminx Final 24 10.84   15.74   DNF 13.80 10.84 19.97 13.46
Andy Min    USA
Andy Min
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 51 26.45   30.67   31.42 26.45 27.16 33.44 38.66
2x2x2 Cube Final 43 9.72   13.71   DNF 14.77 14.44 9.72 11.91
Pyraminx Final 32 14.09   21.49   23.19 22.34 23.26 14.09 18.93
Angelo Garcia    USA
Angelo Garcia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 64 33.61   41.31   35.08 56.72 43.93 44.93 33.61
2x2x2 Cube Final 28 5.53   7.18   7.46 9.16 5.53 8.05 6.03
Pyraminx Final 28 17.16   20.86   28.28 17.16 17.97 23.95 20.65
Ansuman Somasundaram    USA
Ansuman Somasundaram
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 21 17.68   19.32   20.72 19.38 17.68 19.03 19.55
Combined First round 22 16.18   16.69   16.54 16.44 17.08 16.18 28.47
2x2x2 Cube Final 13 4.36   5.38   8.25 5.97 4.36 5.46 4.72
Megaminx Combined Final 9 2:40.99     2:48.66 2:40.99
Pyraminx Final 11 9.41   11.20   18.81 9.41 11.29 12.07 10.24
Antonio Cervantes    USA
Antonio Cervantes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 77 1:00.56     DNF 1:00.56
Austin Lee    USA
Austin Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 27 14.25   19.17   18.89 DNF 14.25 18.06 20.55
2x2x2 Cube Final 32 5.19   7.98   11.27 DNF 5.61 7.05 5.19
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 37.16   41.06   54.28 41.88 41.40 37.16 39.91
Pyraminx Final 33 26.38   40.39   32.66 46.72 26.38 DNF 41.80
Austin Reed    USA
Austin Reed
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.60   10.83   10.77 10.33 9.60 12.03 11.38
Combined First round 5 9.79   11.53   11.05 13.35 21.99 9.79 10.20
2x2x2 Cube Final 2 1.55   2.95   1.55 3.59 2.25 7.99 3.01
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:25.13   DNF   DNF DNF 2:25.13
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 17.90   23.73   17.90 21.20 27.91 23.10 26.88
Megaminx Combined Final 5 1:12.46   1:28.33   1:28.63 1:41.17 1:34.19 1:12.46 1:22.17
Pyraminx Final 2 4.10   5.27   5.39 4.10 7.08 5.95 4.47
Skewb Final 2 8.34   11.36   18.71 8.34 10.20 13.74 10.13
Square-1 Final 3 20.88   22.44   21.47 20.88 36.11 21.17 24.69
Ben Longaker    USA
Ben Longaker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 65 36.59   41.50   1:17.11 36.59 44.43 42.63 37.43
2x2x2 Cube Final 35 6.94   9.41   6.94 10.10 9.40 DNF 8.72
Bill Yuan    USA
Bill Yuan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 60 25.31   34.91   DNF 31.31 25.31 40.76 32.65
Braeden Fong    Canada
Braeden Fong
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 41 11.81   12.52   12.23 12.07 13.25 14.17 11.81
Brandon Harnish    USA
Brandon Harnish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 17 13.72   14.74   14.72 14.08 15.62 15.43 13.72
Combined First round 17 11.91   14.81   14.76 DNF 11.91 17.29 12.38
Skewb Final 1 2.19   WR 8.88   14.97 28.85 2.19 6.62 5.04
Brian Choe    USA
Brian Choe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 42 22.71   25.90   28.81 25.35 23.55 31.03 22.71
Skewb Final 12 12.43   18.89   16.65 12.43 19.64 25.08 20.37
Brian Kang    USA
Brian Kang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 23 15.84   16.84   16.51 18.87 16.91 17.11 15.84
2x2x2 Cube Final 10 3.03   4.27   3.85 4.30 3.03 4.81 4.65
Bruce Wu    USA
Bruce Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 24 16.50   17.02   16.64 19.37 16.90 17.53 16.50
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.28   11.47   10.28 14.66 11.15 12.28 10.97
Combined First round 8 10.30   12.20   12.89 11.68 10.30 14.15 12.03
2x2x2 Cube Final 11 3.43   4.48   3.77 6.63 3.43 5.77 3.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 15.62   17.21   15.62 16.66 16.25 18.73 19.12
Skewb Final 9 12.66   NR 15.64   NR 19.06 21.66 13.76 12.66 14.09
Chinmay Gowdru    USA
Chinmay Gowdru
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 78 1:04.98     1:04.98 1:07.02
2x2x2 Cube Final 44 9.53   13.88   13.13 13.29 16.58 15.21 9.53
Christian Martin    USA
Christian Martin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 69 41.38   46.16   49.54 49.16 42.45 46.88 41.38
2x2x2 Cube Final 48 11.73   15.26   14.44 11.73 27.18 14.83 16.50
Pyraminx Final 12 8.75   12.02   11.80 10.74 13.52 8.75 15.48
Skewb Final 18 18.10   28.27   28.72 34.79 18.10 47.90 21.31
Dale Araba    USA
Dale Araba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 53 26.88   32.27   39.83 28.66 DNF 26.88 28.33
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 1:04.24     1:04.24 1:05.19
Dan Pastushkov    USA
Dan Pastushkov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 46 22.97   28.02   25.88 28.00 22.97 30.18 32.03
2x2x2 Cube Final 17 5.47   5.97   5.47 6.16 5.55 6.58 6.19
Pyraminx Final 23 11.84   15.66   11.84 15.57 15.52 DNF 15.90
Skewb Final 16 20.09   26.62   26.32 20.80 20.09 32.73 35.31
Daniel Chan    USA
Daniel Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 12.06   13.72   12.06 15.36 12.23 16.16 13.56
Combined First round 11 12.80   13.17   13.14 12.80 14.31 13.05 13.33
2x2x2 Cube Final 38 7.61   10.91   12.83 9.19 7.61 13.28 10.71
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 17.54   19.76   21.23 21.61 17.60 20.46 17.54
Rubik's Clock Combined Final 8 DNF     DNF DNF
Daniel Huang    USA
Daniel Huang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 71 40.89   48.47   52.85 54.77 48.27 44.28 40.89
2x2x2 Cube Final 46 10.11   14.86   14.51 13.94 34.74 16.13 10.11
David Kim    USA
David Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 45 22.81   27.66   28.16 29.11 25.72 35.45 22.81
Don Wapenski    USA
Don Wapenski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 74 48.43   55.66   51.55 1:03.10 59.53 48.43 55.91
2x2x2 Cube Final 49 9.28   16.19   16.12 17.22 15.22 9.28 18.00
Eben Cowley    USA
Eben Cowley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 70 39.69   47.19   41.91 49.88 53.45 39.69 49.77
2x2x2 Cube Final 45 9.30   14.82   16.77 14.52 17.66 9.30 13.16
Pyraminx Final 21 9.16   14.78   9.16 14.88 11.50 17.97 24.05
Skewb Final 21 28.84   41.91   28.84 51.47 31.22 47.96 46.55
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.66   10.73   9.66 10.02 11.48 DNF 10.69
Combined First round 3 8.62   10.85   13.23 15.47 8.62 8.72 10.59
2x2x2 Cube Final 1 1.58   2.89   1.58 2.35 3.36 2.96 3.46
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 15.77   17.78   15.77 18.70 18.26 18.44 16.63
Megaminx Combined Final 7 1:48.83   2:01.28   1:59.25 2:06.77 2:06.75 1:57.84 1:48.83
Pyraminx Final 4 5.72   7.38   5.72 8.70 7.04 9.37 6.41
Eileen Xie    USA
Eileen Xie
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 42 10.50   13.60   14.46 14.30 19.87 12.05 10.50
James Olesen    USA
James Olesen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 47 20.73   28.16   DNF 31.67 27.69 20.73 25.12
James Tran    USA
James Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 30 20.15   20.86   20.15 20.83 20.54 21.21 26.36
2x2x2 Cube Final 14 4.91   5.44   5.08 4.91 5.90 5.96 5.34
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 43.46   59.93   43.46 47.06 1:11.80 1:00.94 1:22.43
Rubik's Clock Combined Final 8 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 10 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 7 6.85   8.89   6.85 10.37 9.06 7.24 17.96
Janelle Tin    USA
Janelle Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 12.86   14.72   14.61 13.97 12.86 DNF 15.59
Combined First round 20 14.12   16.19   15.46 17.27 23.13 15.83 14.12
2x2x2 Cube Final 12 4.68   4.82   4.68 6.50 4.71 4.97 4.77
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 22.08   22.78   22.52 23.49 26.26 22.08 22.33
Rubik's Clock Combined Final 4 19.06   23.20   DNF 20.63 25.06 23.91 19.06
Pyraminx Final 22 9.94   15.42   9.94 DNF 14.59 18.61 13.07
Square-1 Final 6 30.23   42.32   43.40 40.72 44.26 42.83 30.23
Jason Hunt    USA
Jason Hunt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 28 16.38   19.34   19.99 16.38 17.27 22.27 20.76
2x2x2 Cube Final 24 5.25   6.76   5.25 6.91 7.70 6.33 7.05
Rubik's Clock Combined Final 7 37.43     51.41 37.43
Pyraminx Final 31 11.84   21.49   51.01 24.68 18.60 11.84 21.19
Skewb Final 13 16.95   20.74   20.00 16.95 21.13 21.09 21.53
Jason Nguyen    USA
Jason Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 20 14.16   17.90   21.25 17.25 17.97 18.48 14.16
Combined First round 21 15.28   16.51   15.28 17.52 15.28 17.37 16.88
Jefferson Lott    USA
Jefferson Lott
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 18 13.23   14.84   15.71 13.31 13.23 17.27 15.50
Combined First round 18 13.21   15.16   15.67 14.30 15.50 DNF 13.21
Jeffrey Nguyen    USA
Jeffrey Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 41 20.40   25.30   27.32 20.40 26.86 22.55 26.50
Jeong-Soo Park    USA
Jeong-Soo Park
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 36 18.88   23.17   23.97 22.47 23.44 18.88 23.60
2x2x2 Cube Final 20 3.94   6.38   7.60 6.44 3.94 7.05 5.65
Pyraminx Final 13 9.61   12.45   13.31 12.80 11.24 16.77 9.61
Skewb Final 6 8.56   13.47   8.56 DNF 10.34 12.68 17.38
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.72   10.96   9.72 11.47 10.58 10.84 12.22
Combined First round 7 11.11   11.82   11.91 11.61 13.39 11.11 11.94
2x2x2 Cube Final 25 4.09   6.81   8.05 9.01 5.90 6.47 4.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 17.70   19.11   18.78 17.70 20.02 18.71 19.84
Jesse Montrose    USA
Jesse Montrose
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 81 DNF     DNF DNF
2x2x2 Cube Final 52 16.58   29.56   16.58 38.87 22.60 42.23 27.22
Jon Campbell    USA
Jon Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 32 19.02   21.39   19.34 DNF 22.04 22.78 19.02
2x2x2 Cube Final 33 4.94   8.40   5.63 DNF 4.94 7.35 12.23
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 43.29   49.92   59.65 52.71 45.68 51.38 43.29
Pyraminx Final 20 11.14   14.69   11.14 21.61 15.52 14.25 14.31
Skewb Final 19 22.84   29.13   27.27 27.40 44.69 32.73 22.84
Jose Salinas    Mexico
Jose Salinas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 81 DNF     DNF DNF
Joseph Lee    USA
Joseph Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 19 13.31   16.94   17.03 16.94 17.56 16.86 13.31
Combined First round 15 11.24   14.24   13.20 11.24 13.20 16.81 16.31
2x2x2 Cube Final 7 2.58   4.19   4.66 5.82 3.98 2.58 3.93
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 16.19   22.00   16.19 29.38 24.83 16.27 24.91
Rubik's Clock Combined Final 5 24.46   29.33   30.71 24.80 32.48 33.84 24.46
Megaminx Combined Final 8 1:57.53   2:02.47   1:58.93 2:05.76 1:57.53 2:14.15 2:02.71
Pyraminx Final 1 3.71   4.27   3.88 4.41 3.71 4.90 4.53
Skewb Final 11 13.26   17.97   18.07 17.39 18.95 18.46 13.26
Square-1 Final 8 41.86   1:00.76   41.86 1:01.74 DNF 44.11 1:16.44
Joshua Bjurman    USA
Joshua Bjurman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 40 22.57   24.36   22.57 24.62 22.86 25.59 36.80
Justin Choi    USA
Justin Choi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 31 18.96   21.18   20.81 21.01 18.96 21.71 24.71
Justin Jaffray    Canada
Justin Jaffray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 9.55   11.81   11.83 9.55 11.65 11.94 12.77
Combined First round 13 11.20   13.73   11.20 15.91 15.05 13.04 13.09
2x2x2 Cube Final 3 2.13   3.51   3.53 3.79 2.13 3.53 3.47
Justin Thomas    USA
Justin Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 12.02   13.41   14.22 13.33 13.54 12.02 13.37
Combined First round 4 10.87   11.50   11.15 10.87 12.07 12.77 11.28
2x2x2 Cube Final 6 2.36   4.11   3.41 5.93 2.36 2.98 7.43
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:43.77   DNF   DNF DNF 1:43.77
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 17.79   24.24   20.06 17.79 25.84 27.75 26.83
Rubik's Clock Combined Final 1 8.94   10.15   13.85 10.77 8.98 8.94 10.71
Megaminx Combined Final 2 58.06   1:07.80   1:11.18 58.06 1:08.75 1:04.09 1:10.57
Pyraminx Final 8 5.58   8.92   5.58 15.28 8.81 6.89 11.07
Skewb Final 8 12.40   15.41   16.42 12.40 12.40 20.21 17.40
Square-1 Final 2 16.89   18.12   16.89 22.23 20.33 17.09 16.94
Kai Chan    USA
Kai Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 58 31.41   33.70   36.09 31.41 44.02 33.21 31.80
2x2x2 Cube Final 26 5.95   6.85   5.95 7.59 6.71 9.15 6.26
Kai Zhang    USA
Kai Zhang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 52 27.64   31.61   36.03 27.93 34.61 27.64 32.30
Kenneth Lu    USA
Kenneth Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 72 33.15   49.74   51.62 33.15 45.03 57.25 52.56
Kevin Zeng    USA
Kevin Zeng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.88   11.33   9.88 10.43 13.97 12.28 11.27
Combined First round 9 9.41   12.32   12.44 11.78 13.44 9.41 12.74
Lucas Picard    USA
Lucas Picard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 54 21.06   32.49   34.90 21.06 35.50 30.05 32.52
2x2x2 Cube Final 39 8.49   11.25   10.60 DNF 12.80 10.36 8.49
Skewb Final 17 19.12   26.64   27.65 30.88 22.55 19.12 29.73
Luke Cho    USA
Luke Cho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 33 18.95   21.43   20.91 23.10 20.28 18.95 DNF
2x2x2 Cube Final 27 4.14   7.12   6.79 9.18 4.14 14.61 5.40
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 45.41   58.08   58.96 45.41 1:04.13 DNF 51.16
Luke Garner    USA
Luke Garner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 55 31.21   33.05   31.55 32.85 31.21 40.32 34.75
2x2x2 Cube Final 37 7.65   10.64   13.33 13.96 7.65 9.16 9.43
Pyraminx Final 29 8.51   20.92   DNF 8.51 18.49 22.55 21.71
Maya Luna Celeste    USA
Maya Luna Celeste
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 62 29.00   36.91   29.00 38.97 33.05 49.66 38.72
Michael Koester    USA
Michael Koester
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 80 1:14.00     1:14.00 DNF
Mihir Joshi    USA
Mihir Joshi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 68 39.44   45.46   41.61 39.44 46.83 1:17.41 47.93
Mitchell Lane    USA
Mitchell Lane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.08   11.64   11.56 14.08 12.19 10.08 11.16
Combined First round 6 9.67   11.61   11.41 11.50 11.91 9.67 12.47
2x2x2 Cube Final 9 2.97   4.27   3.18 5.46 2.97 5.59 4.18
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 17.65   20.87   22.77 17.72 22.11 59.61 17.65
Rubik's Clock Combined Final 2 7.16   10.32   13.15 7.16 11.27 9.16 10.54
Megaminx Combined Final 3 1:05.99   1:09.80   1:07.58 1:07.53 1:05.99 1:14.28 1:17.33
Pyraminx Final 3 3.68   6.55   12.78 3.68 6.41 5.46 7.79
Skewb Final 3 7.63   11.65   15.84 7.63 8.21 19.71 10.91
Square-1 Final 4 22.70   27.08   25.46 28.13 52.61 27.64 22.70
Nathan Nguyen    USA
Nathan Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 61 31.29   36.62   31.29 35.09 39.03 35.75 43.48
Nathaniel Knopf    USA
Nathaniel Knopf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 10.80   11.88   10.80 13.65 11.11 11.63 12.91
Combined First round 10 10.65   12.45   13.04 12.57 11.75 10.65 13.31
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Skewb Final 7 10.48   15.10   13.47 17.01 36.06 14.81 10.48
Nikolas Tijiboy    USA
Nikolas Tijiboy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 56 27.94   33.25   32.41 31.27 36.66 36.06 27.94
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 48.30   54.65   48.30 56.96 1:02.79 50.11 56.88
Patrick Crowne    United Kingdom
Patrick Crowne
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 39 19.02   24.13   19.02 24.98 23.42 23.99 45.15
2x2x2 Cube Final 23 5.34   6.75   5.34 12.50 7.75 6.41 6.10
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 48.27   53.85   56.24 48.27 57.02 48.29 1:05.88
Pyraminx Final 15 12.44   13.74   14.29 13.13 13.96 12.44 14.12
Phillip Kravtsov    USA
Phillip Kravtsov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 38 20.96   24.09   26.41 20.96 25.40 21.52 25.34
2x2x2 Cube Final 36 8.09   10.29   10.84 15.70 10.44 8.09 9.59
Quentin Catrambone    USA
Quentin Catrambone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 59 21.84   34.16   52.83 36.36 21.84 31.88 34.24
2x2x2 Cube Final 34 4.88   9.17   10.42 9.63 7.45 10.77 4.88
Pyraminx Final 14 11.38   12.95   13.49 16.47 11.38 13.10 12.25
Richard Jay S. Apagar    Philippines
Richard Jay S. Apagar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.97   8.32   NR 7.97 8.34 8.54 11.75 8.09
Combined First round 1 7.74   10.07   10.35 10.75 7.74 9.18 10.68
2x2x2 Cube Final 4 2.79   3.68   3.56 4.21 3.27 4.72 2.79
Megaminx Combined Final 1 54.19   58.86   59.81 1:02.75 54.40 54.19 1:02.38
Riley Norrid    USA
Riley Norrid
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 5 6.00   7.52   8.06 6.00 6.34 8.15 12.43
Riley Woo    USA
Riley Woo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.11   10.88   9.11 10.78 11.14 11.78 10.71
Combined First round 2 9.51   10.66   11.76 9.51 10.10 10.54 11.34
2x2x2 Cube Final 5 1.65   3.75   1.65 6.21 3.15 5.72 2.38
3x3x3 Blindfolded Final 1 46.63   DNF   DNF DNF 46.63
Skewb Final 4 7.36   12.05   10.07 7.36 11.61 14.46 16.70
Rishabh Sanghavi    USA
Rishabh Sanghavi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 73 38.11   51.24   53.05 38.11 1:14.63 50.44 50.22
2x2x2 Cube Final 51 12.79   21.94   27.11 15.27 12.79 44.43 23.44
Rohan Mahesh    India
Rohan Mahesh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 67 36.05   43.43   46.47 38.75 45.06 36.05 1:04.56
Ron van Bruchem    Netherlands
Ron van Bruchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 75 12.31   DNF   DNF 12.31 14.15 DNF 17.66
2x2x2 Cube Final 30 5.68   7.41   8.11 5.68 14.10 6.55 7.58
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 31.06   41.28   31.06 40.84 38.80 44.19 1:06.53
Rubik's Clock Combined Final 6 24.83   DNF   25.56 26.56 24.83 DNF DNF
Pyraminx Final 16 11.78   13.82   15.07 13.72 19.94 12.66 11.78
Skewb Final 14 19.36   20.95   20.03 27.15 21.94 19.36 20.88
Ruben Vasquez    USA
Ruben Vasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 49 27.08   30.38   29.61 36.24 27.08 31.11 30.43
2x2x2 Cube Final 22 5.19   6.73   6.18 7.44 5.19 6.65 7.35
Ryan Jew    USA
Ryan Jew
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:09.56   DNF   2:09.56 DNF DNF
Rubik's Clock Combined Final 3 9.59   11.02   9.89 9.80 9.59 13.36 DNF
Square-1 Final 5 22.91   28.88   22.91 23.78 1:09.18 33.21 29.65
Ryan Lim    USA
Ryan Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 12.93   14.28   13.33 12.93 15.33 14.70 14.80
Combined First round 16 12.67   14.38   12.67 14.26 14.35 17.33 14.53
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 25.50   28.92   29.96 30.62 27.03 29.78 25.50
Skewb Final 10 11.55   17.22   11.55 22.29 15.20 18.76 17.71
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 19 14.50   15.89   20.47 15.33 14.50 16.43 15.92
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Simon Montrose    USA
Simon Montrose
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 25 15.88   18.27   15.88 22.02 20.53 17.68 16.60
2x2x2 Cube Final 8 3.58   4.25   3.58 4.80 3.62 4.92 4.34
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 33.39   41.70   38.44 44.63 42.03 45.88 33.39
Pyraminx Final 9 6.69   9.56   6.69 7.56 10.46 10.65 10.95
Sophia Cao    USA
Sophia Cao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 76 1:00.30     1:09.84 1:00.30
2x2x2 Cube Final 50 14.41   20.62   39.08 29.61 15.98 16.26 14.41
Spencer Claxton    USA
Spencer Claxton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 79 1:11.85     1:16.36 1:11.85
2x2x2 Cube Final 53 11.99   DNF   11.99 15.78 DNF DNF 23.96
Pyraminx Final 27 16.97   19.99   20.25 16.97 20.59 19.13 25.24
Steven Xu    USA
Steven Xu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.19   13.31   11.19 12.15 16.43 14.96 12.81
Combined First round 14 11.25   13.73   13.72 13.59 13.88 13.96 11.25
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 21.91   24.43   21.91 27.27 22.58 23.44 32.15
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Final 1 13.13   16.02   14.90 15.76 17.41 13.13 20.11
Tarryn Pham    USA
Tarryn Pham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 35 21.96   22.73   21.96 25.26 22.06 22.41 23.72
2x2x2 Cube Final 31 6.03   7.57   6.03 8.15 9.25 7.52 7.05
Pyraminx Final 19 12.11   14.34   12.11 15.06 12.28 19.43 15.68
Theo Waitkus    USA
Theo Waitkus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 43 23.23   26.33   27.19 23.23 31.35 24.13 27.66
2x2x2 Cube Final 40 6.96   12.51   15.56 29.97 10.77 11.19 6.96
Pyraminx Final 30 16.03   21.45   23.56 16.03 20.30 20.49 DNF
Skewb Final 20 33.23   38.57   38.32 39.65 43.47 37.75 33.23
Tiffany Chien    USA
Tiffany Chien
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.47   12.03   11.73 11.47 12.59 11.77 13.71
Combined First round 12 12.44   13.22   14.31 13.11 12.52 12.44 14.03
2x2x2 Cube Final 16 4.13   5.62   5.55 6.02 6.78 4.13 5.30
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 16.75   19.11   16.75 21.43 20.68 18.40 18.25
Megaminx Combined Final 4 1:12.69   1:26.40   1:17.63 1:36.79 1:24.78 1:38.16 1:12.69
Pyraminx Final 6 6.74   8.05   6.74 9.19 7.66 10.91 7.31
Skewb Final 5 11.47   13.27   13.54 12.97 11.47 31.86 13.30
Square-1 Final 7 41.22   46.33   45.77 44.24 54.27 41.22 48.97
Timur Bekdjanov    Russia
Timur Bekdjanov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 29 15.69   19.56   24.93 19.50 20.80 15.69 18.39
2x2x2 Cube Final 21 4.80   6.43   7.82 4.80 6.88 6.63 5.78
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 28.18   37.58   46.63 28.18 36.76 29.34 DNF
Pyraminx Final 17 10.04   13.88   10.04 15.84 13.71 12.86 15.06
Tin Luu    USA
Tin Luu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 48 24.76   29.04   30.63 24.76 26.61 30.25 30.27
2x2x2 Cube Final 15 4.11   5.45   4.11 6.44 4.49 8.21 5.41
Viet Nguyen    USA
Viet Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 44 20.50   26.41   24.03 24.63 37.97 30.56 20.50
Vladimir Malinouski    Russia
Vladimir Malinouski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 57 29.81   33.66   33.09 34.36 33.52 DNF 29.81
Wesley Weisenberger    USA
Wesley Weisenberger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 63 30.33   37.85   45.97 45.63 30.33 36.84 31.08
2x2x2 Cube Final 47 12.76   14.86   15.88 14.88 12.76 13.83 16.10
Pyraminx Final 25 12.74   16.75   12.84 12.74 24.81 21.41 16.00
Zachary Lo    USA
Zachary Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 26 16.61   19.05   21.14 17.52 21.88 16.61 18.49
2x2x2 Cube Final 18 4.85   6.20   5.40 7.03 4.85 7.77 6.18