Arizona Showdown 2011

Date City WCA LInk
2011-12-3  USA, Glendale, Arizona Arizona Showdown 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Phillip Espinoza 11.73  Marco Mendoza 11.80  Daniel Chan 13.10
 2x2x2 Cube  Austin Reed 3.33  Nick Stanton 4.22  Hunter Barton 5.97
 4x4x4 Cube  Phillip Espinoza 48.44  Nick Stanton 58.82  Justin Thomas 1:00.37
 3x3x3 Blindfolded  Shelley Chang 2:06.59  Phillip Espinoza 3:19.44
 3x3x3 One-Handed  Phillip Espinoza 18.83  Daniel Chan 19.02  Marco Mendoza 24.57
 Pyraminx  Quentin McLean 7.97  Justin Thomas 8.43  Austin Reed 9.17
       Rubik's Magic  Austin Navarrette 1.67  Austin Reed 1.79  Samuel Chiu 1.81
       Master Magic  Austin Reed 4.07  Quentin McLean 4.44  Samuel Chiu 4.69
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phillip Espinoza 10.11   11.55    USA 10.58 14.40 10.83 13.25 10.11
2 Austin Reed 11.22   12.48    USA 12.86 12.27 13.68 11.22 12.31
3 Justin Thomas 12.02   12.75    USA 12.55 13.65 12.02 17.61 12.06
4 Marco Mendoza 11.40   12.98    USA 16.55 11.40 11.91 13.65 13.38
5 Daniel Chan 12.28   14.22    USA 13.19 13.90 12.28 15.78 15.58
6 Quentin McLean 13.46   15.03    USA 14.81 13.46 18.75 16.18 14.11
7 Nick Stanton 14.46   15.50    USA 14.46 15.30 15.81 16.15 15.40
8 Shelley Chang 13.55   15.94    USA 15.53 13.55 16.83 15.46 21.31
9 Adam Zamora 15.53   17.65    USA 17.83 18.31 16.80 15.53 22.28
10 Samuel Chiu 16.30   19.51    USA 16.97 16.30 22.86 23.88 18.69
11 Ryan Simmons 16.00   20.27    USA 21.03 19.25 20.52 16.00 35.43
12 Hunter Barton 17.88   21.92    USA 21.22 23.15 21.40 17.88 DNF
13 Tyler Jones 21.11   22.35    USA 22.77 21.11 22.71 23.47 21.56
14 Christopher Milburn 24.75   25.50    USA 25.69 25.72 25.09 26.34 24.75
15 Alek Kemeny 29.72   33.45    USA 30.28 38.08 29.72 34.47 35.61
16 Austin Navarrette 26.56   43.60    USA 38.55 38.30 53.96 57.71 26.56
17 Logan Hawkes 44.13   49.41    USA 51.13 47.15 52.40 49.96 44.13
18 Dustin Welch 53.81   1:12.39    USA 1:14.44 1:17.38 1:07.69 53.81 1:15.05
19 Michael Heinz 53.81   1:12.98    USA 1:31.86 1:16.97 1:21.13 1:00.83 53.81
20 Rebecca Milburn 1:45.30   1:56.37    USA 1:59.27 2:45.66 1:58.77 1:51.08 1:45.30
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phillip Espinoza 9.56   11.32    USA 11.83 12.56 9.56 10.03 12.09
2 Marco Mendoza 12.13   13.39    USA 15.71 12.13 13.46 13.69 13.03
3 Justin Thomas 12.30   14.22    USA 13.96 17.69 14.56 12.30 14.13
4 Daniel Chan 12.47   14.45    USA 14.19 17.36 15.88 12.47 13.27
5 Austin Reed 12.56   14.48    USA 13.66 12.56 14.15 15.69 15.63
6 Nick Stanton 11.21   15.91    USA 15.69 11.21 16.38 16.09 15.94
7 Samuel Chiu 14.97   16.70    USA 17.34 14.97 16.18 19.03 16.58
8 Shelley Chang 16.18   17.89    USA 20.19 16.88 16.81 19.97 16.18
9 Quentin McLean 15.33   17.97    USA 16.72 18.91 18.28 15.33 23.50
10 Adam Zamora 16.59   18.16    USA DNF 17.75 16.59 16.96 19.78
11 Ryan Simmons 18.44   19.71    USA 24.31 19.52 20.34 19.28 18.44
12 Tyler Jones 19.94   21.00    USA 20.56 22.06 24.47 19.94 20.38
13 Hunter Barton 19.05   23.33    USA 22.47 19.05 21.93 25.58 31.21
14 Christopher Milburn 22.08   24.70    USA 27.13 22.08 23.25 23.71 35.00
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phillip Espinoza 10.21   11.73    USA 10.86 11.31 41.47 13.03 10.21
2 Marco Mendoza 11.27   11.80    USA 11.27 11.93 14.88 11.50 11.96
3 Daniel Chan 12.15   13.10    USA 14.08 13.58 13.18 12.15 12.55
4 Nick Stanton 12.05   13.39    USA 12.05 13.81 12.34 17.21 14.03
5 Justin Thomas 12.68   13.47    USA 14.00 12.68 13.33 13.08 14.34
6 Austin Reed 12.71   14.44    USA 14.68 14.97 14.52 14.11 12.71
7 Shelley Chang 14.75   15.64    USA 16.16 14.75 18.84 15.36 15.41
8 Samuel Chiu 17.30   17.80    USA 17.30 17.59 17.50 18.30 20.22
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Austin Reed 2.97   3.70    USA 2.97 4.61 3.47 4.80 3.03
2 Justin Thomas 3.46   4.73    USA 6.80 3.46 4.94 5.61 3.63
3 Nick Stanton 3.55   4.83    USA 3.55 5.40 4.72 4.44 5.34
4 Adam Zamora 4.63   6.83    USA 5.75 7.71 4.63 8.56 7.02
5 Hunter Barton 3.91   6.88    USA 5.53 12.40 7.22 7.90 3.91
6 Marco Mendoza 5.41   7.36    USA 5.52 10.71 5.41 12.61 5.84
7 Samuel Chiu 5.72   7.83    USA 7.33 8.03 8.53 8.13 5.72
8 Christopher Milburn 7.03   8.78    USA 7.03 8.61 9.00 8.72 11.27
9 Tyler Jones 8.36   8.95    USA 9.91 8.36 9.94 8.55 8.40
10 Phillip Espinoza 3.71   9.09    USA 24.41 9.96 9.80 3.71 7.50
11 Daniel Chan 5.78   9.21    USA 18.47 8.34 5.78 9.93 9.36
12 Ryan Simmons 6.59   9.78    USA 6.59 11.50 10.68 10.75 7.90
13 Alek Kemeny 9.81   14.66    USA 14.03 18.25 13.41 16.55 9.81
14 Logan Hawkes 10.97   16.17    USA 16.86 16.84 14.81 31.94 10.97
15 Alyssa Moore 17.31   25.71    USA 31.77 38.72 23.56 17.31 21.81
16 Rebecca Milburn 29.93   1:34.94    USA 1:47.69 36.59 29.93 2:20.53 2:52.56
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Austin Reed 2.65   3.33    USA 2.94 2.65 4.03 3.03 4.58
2 Nick Stanton 3.19   4.22    USA 3.19 3.41 4.47 5.09 4.77
3 Hunter Barton 4.53   5.97    USA 5.36 4.53 6.31 7.41 6.25
4 Marco Mendoza 4.61   6.10    USA 7.36 4.61 5.52 6.53 6.25
5 Adam Zamora 3.94   6.51    USA 5.65 8.77 3.94 7.59 6.28
6 Christopher Milburn 4.22   7.15    USA 9.30 7.27 4.22 7.38 6.80
7 Justin Thomas 3.03   7.74    USA 3.03 3.65 9.65 15.05 9.93
8 Samuel Chiu 6.05   8.91    USA 6.05 9.83 13.91 7.53 9.36
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phillip Espinoza 45.00   48.44    USA 45.00 45.69 1:00.94 54.19 45.44
2 Nick Stanton 55.25   58.82    USA 59.09 56.61 1:19.75 1:00.77 55.25
3 Justin Thomas 52.63   1:00.37    USA 58.77 58.30 1:09.94 52.63 1:04.05
4 Marco Mendoza 57.75   1:03.57    USA 1:07.93 1:02.58 57.75 1:07.36 1:00.78
5 Austin Reed 1:02.55   1:08.41    USA 1:07.77 1:02.55 1:09.59 1:07.88 1:17.86
6 Ryan Simmons 1:17.13   1:32.35    USA 1:39.05 1:36.41 1:21.58 1:17.13 1:42.68
7 Quentin McLean 1:15.11   1:33.52    USA 1:32.31 1:50.36 1:15.11 1:25.41 1:42.83
8 Adam Zamora 1:24.38   1:38.47    USA 1:24.38 1:46.34 1:32.86 1:38.90 1:43.66
9 Samuel Chiu 1:34.41   1:44.88    USA 1:53.69 2:04.38 1:35.08 1:34.41 1:45.86
10 Tyler Jones 1:43.40   1:49.82    USA 1:51.81 1:46.84 DNF 1:43.40 1:50.81
11 Hunter Barton 1:42.81   1:57.30    USA 1:50.22 2:14.43 2:07.33 1:42.81 1:54.34
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shelley Chang 2:06.59   DNF    USA DNF DNF 2:06.59
2 Phillip Espinoza 3:19.44   DNF    USA 3:19.44 DNF DNF
3 Adam Zamora DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
3 Austin Reed DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
3 Justin Thomas DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
3 Marco Mendoza DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
3 Ryan Simmons DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Chan 17.97   18.54    USA 18.43 17.97 18.28 20.59 18.91
2 Phillip Espinoza 16.71   19.50    USA 32.97 16.71 18.56 22.55 17.38
3 Marco Mendoza 20.56   22.21    USA 21.38 20.56 22.94 22.30 23.33
4 Justin Thomas 26.19   28.95    USA 34.68 28.58 29.40 28.86 26.19
5 Austin Reed 25.16   29.02    USA 27.91 25.16 35.97 27.41 31.75
6 Nick Stanton 27.38   33.73    USA 27.80 34.38 27.38 44.40 39.00
7 Shelley Chang 33.94   38.67    USA 46.47 36.05 33.94 38.25 41.71
8 Adam Zamora 37.75   41.17    USA 40.13 41.59 37.75 50.81 41.78
9 Ryan Simmons 36.94   46.46    USA 44.25 36.94 1:04.36 49.97 45.15
10 Tyler Jones 50.21   55.74    USA 53.71 58.96 50.21 1:00.61 54.55
11 Samuel Chiu 37.77   1:06.53    USA 37.77 1:36.83 DNF 53.34 49.43
12 Alek Kemeny 1:59.91      USA 1:59.91 DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phillip Espinoza 15.96   18.83    USA 24.03 19.47 20.65 15.96 16.38
2 Daniel Chan 16.13   19.02    USA 16.13 18.30 25.09 18.69 20.08
3 Marco Mendoza 18.53   24.57    USA 24.75 24.18 18.53 27.58 24.78
4 Justin Thomas 24.21   30.36    USA 31.55 29.00 24.21 33.19 30.53
5 Austin Reed 28.19   32.35    USA 32.83 40.43 33.94 28.19 30.28
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Quentin McLean 5.72   7.97    USA 7.71 5.72 9.96 8.30 7.90
2 Justin Thomas 6.28   8.43    USA 10.33 8.40 13.19 6.28 6.55
3 Austin Reed 6.80   9.17    USA 8.94 11.25 6.80 7.31 11.69
4 Nick Stanton 6.18   10.82    USA 14.75 6.97 11.55 13.94 6.18
5 Hunter Barton 12.30   14.26    USA 14.43 13.27 15.09 12.30 20.34
6 Christopher Milburn 13.33   14.39    USA 13.33 24.08 14.00 15.58 13.59
7 Samuel Chiu 10.53   21.60    USA 10.68 42.44 46.44 11.69 10.53
8 Adam Zamora 17.88   21.71    USA 28.25 19.02 17.88 19.69 26.43
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Austin Navarrette 1.30   1.67    USA 2.13 1.59 1.68 1.75 1.30
2 Austin Reed 1.40   1.79    USA 1.81 1.81 1.40 3.08 1.75
3 Samuel Chiu 1.08   1.81    USA 3.13 1.16 1.15 3.13 1.08
4 Adam Zamora 1.77   1.86    USA 1.86 1.77 3.61 1.88 1.83
5 Alyssa Moore 1.91   2.23    USA 2.18 2.47 2.55 1.91 2.03
6 Ryan Simmons 1.88   2.49    USA 3.36 2.06 1.88 5.31 2.06
7 Phillip Espinoza 1.65   2.55    USA 1.65 2.02 3.69 1.93 DNF
8 Rebecca Milburn 2.44   2.93    USA 2.86 2.63 4.59 2.44 3.31
9 Alek Kemeny 2.38   2.94    USA 5.31 2.38 2.93 2.71 3.19
10 Tyler Jones 1.52   3.22    USA 3.94 3.65 1.52 2.61 3.40
11 Hunter Barton 1.96   3.38    USA 3.52 DNF 2.41 4.22 1.96
12 Christopher Milburn 2.06   3.80    USA 4.53 2.55 4.31 2.06 7.65
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Austin Reed 2.53   4.07    USA 4.13 4.11 2.53 3.96 4.68
2 Quentin McLean 3.33   4.44    USA 4.40 3.33 8.80 4.58 4.34
3 Samuel Chiu 4.18   4.69    USA 4.72 4.18 4.46 5.21 4.90
4 Hunter Barton 4.34   4.70    USA 4.38 9.53 4.86 4.86 4.34
5 Christopher Milburn 4.40   5.12    USA 4.68 4.40 7.15 5.97 4.71
6 Rebecca Milburn 4.71   6.10    USA 14.33 5.40 7.22 4.71 5.69
7 Ryan Simmons 4.81   6.18    USA 6.05 5.65 4.81 6.83 7.97
8 Adam Zamora 7.55   10.20    USA 12.61 8.88 12.19 9.53 7.55
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 16.59   18.16   DNF 17.75 16.59 16.96 19.78
First round 9 15.53   17.65   17.83 18.31 16.80 15.53 22.28
2x2x2 Cube Final 5 3.94   6.51   5.65 8.77 3.94 7.59 6.28
First round 4 4.63   6.83   5.75 7.71 4.63 8.56 7.02
4x4x4 Cube Final 8 1:24.38   1:38.47   1:24.38 1:46.34 1:32.86 1:38.90 1:43.66
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 8 37.75   41.17   40.13 41.59 37.75 50.81 41.78
Pyraminx Final 8 17.88   21.71   28.25 19.02 17.88 19.69 26.43
Rubik's Magic Final 4 1.77   1.86   1.86 1.77 3.61 1.88 1.83
Master Magic Final 8 7.55   10.20   12.61 8.88 12.19 9.53 7.55
Alek Kemeny    USA
Alek Kemeny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 29.72   33.45   30.28 38.08 29.72 34.47 35.61
2x2x2 Cube First round 13 9.81   14.66   14.03 18.25 13.41 16.55 9.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 1:59.91     1:59.91 DNF
Rubik's Magic Final 9 2.38   2.94   5.31 2.38 2.93 2.71 3.19
Alyssa Moore    USA
Alyssa Moore
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 15 17.31   25.71   31.77 38.72 23.56 17.31 21.81
Rubik's Magic Final 5 1.91   2.23   2.18 2.47 2.55 1.91 2.03
Austin Navarrette    USA
Austin Navarrette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 26.56   43.60   38.55 38.30 53.96 57.71 26.56
Rubik's Magic Final 1 1.30   1.67   2.13 1.59 1.68 1.75 1.30
Austin Reed    USA
Austin Reed
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.71   14.44   14.68 14.97 14.52 14.11 12.71
Second round 5 12.56   14.48   13.66 12.56 14.15 15.69 15.63
First round 2 11.22   12.48   12.86 12.27 13.68 11.22 12.31
2x2x2 Cube Final 1 2.65   3.33   2.94 2.65 4.03 3.03 4.58
First round 1 2.97   3.70   2.97 4.61 3.47 4.80 3.03
4x4x4 Cube Final 5 1:02.55   1:08.41   1:07.77 1:02.55 1:09.59 1:07.88 1:17.86
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 28.19   32.35   32.83 40.43 33.94 28.19 30.28
Combined First round 5 25.16   29.02   27.91 25.16 35.97 27.41 31.75
Pyraminx Final 3 6.80   9.17   8.94 11.25 6.80 7.31 11.69
Rubik's Magic Final 2 1.40   1.79   1.81 1.81 1.40 3.08 1.75
Master Magic Final 1 2.53   4.07   4.13 4.11 2.53 3.96 4.68
Christopher Milburn    USA
Christopher Milburn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 22.08   24.70   27.13 22.08 23.25 23.71 35.00
First round 14 24.75   25.50   25.69 25.72 25.09 26.34 24.75
2x2x2 Cube Final 6 4.22   7.15   9.30 7.27 4.22 7.38 6.80
First round 8 7.03   8.78   7.03 8.61 9.00 8.72 11.27
Pyraminx Final 6 13.33   14.39   13.33 24.08 14.00 15.58 13.59
Rubik's Magic Final 12 2.06   3.80   4.53 2.55 4.31 2.06 7.65
Master Magic Final 5 4.40   5.12   4.68 4.40 7.15 5.97 4.71
Daniel Chan    USA
Daniel Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.15   13.10   14.08 13.58 13.18 12.15 12.55
Second round 4 12.47   14.45   14.19 17.36 15.88 12.47 13.27
First round 5 12.28   14.22   13.19 13.90 12.28 15.78 15.58
2x2x2 Cube First round 11 5.78   9.21   18.47 8.34 5.78 9.93 9.36
3x3x3 One-Handed Final 2 16.13   19.02   16.13 18.30 25.09 18.69 20.08
Combined First round 1 17.97   18.54   18.43 17.97 18.28 20.59 18.91
Dustin Welch    USA
Dustin Welch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 53.81   1:12.39   1:14.44 1:17.38 1:07.69 53.81 1:15.05
Hunter Barton    USA
Hunter Barton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 19.05   23.33   22.47 19.05 21.93 25.58 31.21
First round 12 17.88   21.92   21.22 23.15 21.40 17.88 DNF
2x2x2 Cube Final 3 4.53   5.97   5.36 4.53 6.31 7.41 6.25
First round 5 3.91   6.88   5.53 12.40 7.22 7.90 3.91
4x4x4 Cube Final 11 1:42.81   1:57.30   1:50.22 2:14.43 2:07.33 1:42.81 1:54.34
Pyraminx Final 5 12.30   14.26   14.43 13.27 15.09 12.30 20.34
Rubik's Magic Final 11 1.96   3.38   3.52 DNF 2.41 4.22 1.96
Master Magic Final 4 4.34   4.70   4.38 9.53 4.86 4.86 4.34
Justin Thomas    USA
Justin Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.68   13.47   14.00 12.68 13.33 13.08 14.34
Second round 3 12.30   14.22   13.96 17.69 14.56 12.30 14.13
First round 3 12.02   12.75   12.55 13.65 12.02 17.61 12.06
2x2x2 Cube Final 7 3.03   7.74   3.03 3.65 9.65 15.05 9.93
First round 2 3.46   4.73   6.80 3.46 4.94 5.61 3.63
4x4x4 Cube Final 3 52.63   1:00.37   58.77 58.30 1:09.94 52.63 1:04.05
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 24.21   30.36   31.55 29.00 24.21 33.19 30.53
Combined First round 4 26.19   28.95   34.68 28.58 29.40 28.86 26.19
Pyraminx Final 2 6.28   8.43   10.33 8.40 13.19 6.28 6.55
Logan Hawkes    USA
Logan Hawkes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 44.13   49.41   51.13 47.15 52.40 49.96 44.13
2x2x2 Cube First round 14 10.97   16.17   16.86 16.84 14.81 31.94 10.97
Marco Mendoza    USA
Marco Mendoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.27   11.80   11.27 11.93 14.88 11.50 11.96
Second round 2 12.13   13.39   15.71 12.13 13.46 13.69 13.03
First round 4 11.40   12.98   16.55 11.40 11.91 13.65 13.38
2x2x2 Cube Final 4 4.61   6.10   7.36 4.61 5.52 6.53 6.25
First round 6 5.41   7.36   5.52 10.71 5.41 12.61 5.84
4x4x4 Cube Final 4 57.75   1:03.57   1:07.93 1:02.58 57.75 1:07.36 1:00.78
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 18.53   24.57   24.75 24.18 18.53 27.58 24.78
Combined First round 3 20.56   22.21   21.38 20.56 22.94 22.30 23.33
Michael Heinz    USA
Michael Heinz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 53.81   1:12.98   1:31.86 1:16.97 1:21.13 1:00.83 53.81
Nick Stanton    USA
Nick Stanton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 12.05   13.39   12.05 13.81 12.34 17.21 14.03
Second round 6 11.21   15.91   15.69 11.21 16.38 16.09 15.94
First round 7 14.46   15.50   14.46 15.30 15.81 16.15 15.40
2x2x2 Cube Final 2 3.19   4.22   3.19 3.41 4.47 5.09 4.77
First round 3 3.55   4.83   3.55 5.40 4.72 4.44 5.34
4x4x4 Cube Final 2 55.25   58.82   59.09 56.61 1:19.75 1:00.77 55.25
3x3x3 One-Handed Combined First round 6 27.38   33.73   27.80 34.38 27.38 44.40 39.00
Pyraminx Final 4 6.18   10.82   14.75 6.97 11.55 13.94 6.18
Phillip Espinoza    USA
Phillip Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.21   11.73   10.86 11.31 41.47 13.03 10.21
Second round 1 9.56   11.32   11.83 12.56 9.56 10.03 12.09
First round 1 10.11   11.55   10.58 14.40 10.83 13.25 10.11
2x2x2 Cube First round 10 3.71   9.09   24.41 9.96 9.80 3.71 7.50
4x4x4 Cube Final 1 45.00   48.44   45.00 45.69 1:00.94 54.19 45.44
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:19.44   DNF   3:19.44 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 15.96   18.83   24.03 19.47 20.65 15.96 16.38
Combined First round 2 16.71   19.50   32.97 16.71 18.56 22.55 17.38
Rubik's Magic Final 7 1.65   2.55   1.65 2.02 3.69 1.93 DNF
Quentin McLean    USA
Quentin McLean
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 15.33   17.97   16.72 18.91 18.28 15.33 23.50
First round 6 13.46   15.03   14.81 13.46 18.75 16.18 14.11
4x4x4 Cube Final 7 1:15.11   1:33.52   1:32.31 1:50.36 1:15.11 1:25.41 1:42.83
Pyraminx Final 1 5.72   7.97   7.71 5.72 9.96 8.30 7.90
Master Magic Final 2 3.33   4.44   4.40 3.33 8.80 4.58 4.34
Rebecca Milburn    USA
Rebecca Milburn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 1:45.30   1:56.37   1:59.27 2:45.66 1:58.77 1:51.08 1:45.30
2x2x2 Cube First round 16 29.93   1:34.94   1:47.69 36.59 29.93 2:20.53 2:52.56
Rubik's Magic Final 8 2.44   2.93   2.86 2.63 4.59 2.44 3.31
Master Magic Final 6 4.71   6.10   14.33 5.40 7.22 4.71 5.69
Ryan Simmons    USA
Ryan Simmons
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 18.44   19.71   24.31 19.52 20.34 19.28 18.44
First round 11 16.00   20.27   21.03 19.25 20.52 16.00 35.43
2x2x2 Cube First round 12 6.59   9.78   6.59 11.50 10.68 10.75 7.90
4x4x4 Cube Final 6 1:17.13   1:32.35   1:39.05 1:36.41 1:21.58 1:17.13 1:42.68
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 36.94   46.46   44.25 36.94 1:04.36 49.97 45.15
Rubik's Magic Final 6 1.88   2.49   3.36 2.06 1.88 5.31 2.06
Master Magic Final 7 4.81   6.18   6.05 5.65 4.81 6.83 7.97
Samuel Chiu    USA
Samuel Chiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 17.30   17.80   17.30 17.59 17.50 18.30 20.22
Second round 7 14.97   16.70   17.34 14.97 16.18 19.03 16.58
First round 10 16.30   19.51   16.97 16.30 22.86 23.88 18.69
2x2x2 Cube Final 8 6.05   8.91   6.05 9.83 13.91 7.53 9.36
First round 7 5.72   7.83   7.33 8.03 8.53 8.13 5.72
4x4x4 Cube Final 9 1:34.41   1:44.88   1:53.69 2:04.38 1:35.08 1:34.41 1:45.86
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 37.77   1:06.53   37.77 1:36.83 DNF 53.34 49.43
Pyraminx Final 7 10.53   21.60   10.68 42.44 46.44 11.69 10.53
Rubik's Magic Final 3 1.08   1.81   3.13 1.16 1.15 3.13 1.08
Master Magic Final 3 4.18   4.69   4.72 4.18 4.46 5.21 4.90
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.75   15.64   16.16 14.75 18.84 15.36 15.41
Second round 8 16.18   17.89   20.19 16.88 16.81 19.97 16.18
First round 8 13.55   15.94   15.53 13.55 16.83 15.46 21.31
3x3x3 Blindfolded Final 1 2:06.59   DNF   DNF DNF 2:06.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 7 33.94   38.67   46.47 36.05 33.94 38.25 41.71
Tyler Jones    USA
Tyler Jones
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 19.94   21.00   20.56 22.06 24.47 19.94 20.38
First round 13 21.11   22.35   22.77 21.11 22.71 23.47 21.56
2x2x2 Cube First round 9 8.36   8.95   9.91 8.36 9.94 8.55 8.40
4x4x4 Cube Final 10 1:43.40   1:49.82   1:51.81 1:46.84 DNF 1:43.40 1:50.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 50.21   55.74   53.71 58.96 50.21 1:00.61 54.55
Rubik's Magic Final 10 1.52   3.22   3.94 3.65 1.52 2.61 3.40