Antelope Valley Summer 2012

Date City WCA LInk
2012-6-16  USA, Palmdale, California Antelope Valley 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  James Hamory 11.67  Cameron Brown 11.80  Michael Young 14.13
 2x2x2 Cube  Steven Turner 4.83  James Hamory 4.95  Michael Young 5.03
 4x4x4 Cube  James Hamory 1:05.58  Cameron Brown 1:05.80  Gabriel Ruiz 1:06.09
 5x5x5 Cube  Michael Young 1:55.57  James Hamory 1:56.27  Gabriel Ruiz 2:12.49
 3x3x3 Blindfolded  Michael Young 3:16.50  Marco Mendoza 4:58.11  Devin Corr-Robinett 7:17.72
 3x3x3 One-Handed  Marco Mendoza 19.19  Daniel Chan 20.45  Michael Young 21.46
 Pyraminx  James Hamory 7.14  Michael Young 9.75  Steven Turner 10.15
 Square-1  Michael Young 17.82  James Hamory 29.81  Lorenzo Gutierrez 1:05.04
       Rubik's Magic  Samuel Chiu 1.43  Jacob Davidson 1.62  Gabriel Ruiz 1.80
       Master Magic  Andy Smith 3.85  James Hamory 4.07  Tony Moon 4.73
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marco Mendoza 10.80   12.24    USA 11.65 11.96 10.80 14.78 13.11
2 James Hamory 12.22   12.66    USA 12.22 12.44 13.78 13.08 12.47
3 Daniel Chan 11.61   12.68    USA 12.12 21.78 12.38 13.55 11.61
4 Cameron Brown 11.77   12.82    USA 12.58 12.59 15.44 11.77 13.28
5 Devin Corr-Robinett 11.52   13.70    USA 15.61 11.96 11.52 20.86 13.52
6 Michael Young 12.63   14.21    USA 14.33 13.09 15.22 12.63 15.21
7 Steven Turner 13.75   14.32    USA 13.88 14.38 13.75 14.69 18.09
8 Samuel Chiu 12.86   15.15    USA 14.77 12.86 13.29 17.40 18.36
9 Gabriel Ruiz 13.03   15.77    USA 15.15 15.81 16.36 13.03 16.61
10 Calvin Le 16.13   18.02    USA 18.80 16.13 31.46 17.34 17.91
11 Andrew Nathenson 18.08   20.18    USA 23.33 18.29 21.63 18.08 20.61
12 Lorenzo Gutierrez 14.96   20.83    USA 22.77 14.96 16.41 23.31 25.86
13 Andy Smith 19.50   22.51    USA 22.75 20.59 24.19 19.50 28.38
14 Stephen Kasmir 18.65   24.38    USA 23.65 18.65 25.61 23.87 28.30
15 Anthony Lauro 22.22   27.43    USA 25.13 25.47 22.22 31.69 40.15
16 Kelly Jentis 21.49   27.74    USA 30.40 21.49 30.08 26.43 26.72
17 Jacob Davidson 23.56   28.05    USA 32.77 23.56 26.06 25.31 DNF
18 Tony Moon 20.39   28.48    USA DNF 22.56 20.39 31.78 31.09
19 John Victor Lee 33.36   37.00    USA 35.00 33.36 35.95 46.59 40.06
20 Will Darwood 36.38   42.31    USA 36.68 36.38 45.43 46.02 44.83
21 Nicholas Forliti 40.97   45.09    USA 41.38 47.00 48.93 46.88 40.97
22 Noah Killian 36.61   45.49    USA 36.61 41.11 45.38 49.97 2:06.30
23 Thomas Sullivan 45.71   51.36    USA 55.71 45.71 48.21 1:00.16 50.15
24 Logan Francisco 45.08   51.66    USA 48.58 45.08 1:01.65 54.31 52.08
25 Bobby Darwood 50.83   1:05.75    USA 1:06.36 50.83 1:36.63 1:04.31 1:06.58
26 Phil Hamory 1:04.41   1:19.30    USA 1:04.41 1:14.08 1:20.15 1:25.03 1:23.68
27 Gordon Elder 1:17.33   1:47.66    USA 1:34.69 1:17.33 2:14.19 2:31.38 1:34.09
28 Monicka Manni 2:04.90   2:29.83    USA 2:04.90 2:23.74 3:03.83 2:56.94 2:08.81
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 10.43   11.52    USA 10.52 10.43 13.33 11.69 12.36
2 Marco Mendoza 10.99   12.53    USA 11.94 13.60 10.99 26.43 12.06
3 Devin Corr-Robinett 9.78   12.55    USA 13.61 11.15 9.78 14.33 12.90
4 Cameron Brown 10.75   12.81    USA 16.71 12.27 14.25 10.75 11.91
5 Daniel Chan 11.33   14.67    USA 11.33 13.38 18.04 12.59 26.19
6 Samuel Chiu 13.69   14.87    USA 16.63 13.69 15.31 13.90 15.40
7 Michael Young 11.38   14.95    USA 11.38 15.05 14.18 15.63 1:16.38
8 Steven Turner 13.88   15.09    USA 16.86 13.88 15.09 14.90 15.27
9 Gabriel Ruiz 13.38   16.82    USA 18.83 17.28 13.38 15.38 17.81
10 Lorenzo Gutierrez 15.77   17.41    USA 18.93 15.86 23.05 17.44 15.77
11 Calvin Le 16.52   18.83    USA 21.77 16.52 18.40 19.52 18.58
12 Tony Moon 20.16   21.11    USA 20.59 21.68 20.16 22.55 21.05
13 Andy Smith 19.22   21.73    USA 19.22 20.71 23.75 23.52 20.96
14 Andrew Nathenson 17.06   21.84    USA 19.93 17.06 25.27 25.72 20.33
15 Jacob Davidson 24.28   25.62    USA 28.53 24.28 25.00 26.21 25.65
16 Stephen Kasmir 20.59   26.73    USA 20.59 26.53 30.94 31.21 22.72
17 Anthony Lauro 23.47   27.58    USA 27.96 25.03 31.31 29.75 23.47
18 Kelly Jentis 20.84   27.97    USA 33.53 20.84 37.75 23.48 26.90
19 John Victor Lee 28.12   33.00    USA 32.80 28.12 35.03 44.41 31.16
20 Will Darwood 34.30   36.36    USA 35.56 39.66 37.83 34.30 35.68
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 10.69   11.67    USA 12.52 11.11 10.69 13.21 11.38
2 Cameron Brown 10.80   11.80    USA 11.05 12.31 10.80 12.03 14.27
3 Michael Young 12.96   14.13    USA 13.93 15.34 13.11 12.96 16.40
4 Daniel Chan 11.16   14.46    USA 14.96 14.02 14.40 16.77 11.16
5 Samuel Chiu 12.88   14.46    USA 14.46 17.93 12.88 12.91 16.00
6 Devin Corr-Robinett 11.11   14.52    USA 15.65 11.11 15.46 12.75 15.34
7 Steven Turner 14.22   15.85    USA 18.06 14.61 14.22 17.50 15.44
8 Marco Mendoza 16.11   16.54    USA 16.11 16.27 16.86 16.50 DNF
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Steven Turner 2.80   3.82    USA 2.80 3.41 3.22 6.00 4.84
2 Michael Young 2.96   3.89    USA 3.96 2.96 3.36 9.93 4.34
3 James Hamory 3.52   4.61    USA 4.56 5.53 4.83 3.52 4.44
4 Marco Mendoza 3.56   4.98    USA 5.47 4.25 5.21 3.56 5.78
5 Gabriel Ruiz 4.53   5.41    USA 5.71 5.21 5.30 4.53 6.21
6 Cameron Brown 3.75   5.42    USA 6.28 3.75 20.63 5.31 4.68
7 Calvin Le 5.41   5.98    USA 5.91 5.69 5.41 6.77 6.34
8 Devin Corr-Robinett 3.78   6.06    USA 5.49 7.15 3.78 5.55 9.03
9 Andy Smith 6.05   6.64    USA 7.02 7.28 6.05 6.72 6.19
10 Samuel Chiu 5.05   7.36    USA 7.66 6.86 7.55 12.41 5.05
11 Andrew Nathenson 6.50   8.05    USA 6.50 10.52 8.25 7.38 8.52
12 Jacob Davidson 7.65   8.81    USA 7.65 10.15 9.15 8.44 8.84
13 Tony Moon 5.83   9.29    USA 9.88 7.86 DNF 10.13 5.83
14 Lorenzo Gutierrez 6.83   10.13    USA 6.83 12.34 10.09 10.71 9.59
15 John Victor Lee 5.97   12.68    USA 16.88 15.40 5.97 12.05 10.58
16 Noah Killian 9.38   13.54    USA 16.53 11.40 12.68 20.91 9.38
17 Daniel Chan 11.78   16.82    USA DNF 17.77 15.06 17.63 11.78
18 Will Darwood 10.08   22.62    USA 17.30 18.78 10.08 34.41 31.77
19 Thomas Sullivan 11.65   23.00    USA 30.46 21.40 11.65 47.77 17.14
20 Phil Hamory 14.09   23.74    USA 34.88 17.00 14.09 22.51 31.71
21 Bobby Darwood 22.18   26.62    USA 33.05 24.50 22.18 27.81 27.56
22 Mike Smith 24.43   38.54    USA DNF 42.56 35.78 24.43 37.27
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Steven Turner 2.41   4.83    USA 5.13 2.41 3.56 5.80 8.66
2 James Hamory 4.38   4.95    USA 5.80 4.40 4.38 4.65 8.27
3 Michael Young 3.34   5.03    USA 3.34 8.15 4.65 5.80 4.65
4 Marco Mendoza 4.97   5.91    USA 5.05 10.38 7.06 5.61 4.97
5 Gabriel Ruiz 5.15   5.95    USA 5.15 6.52 5.40 6.84 5.94
6 Devin Corr-Robinett 4.61   6.34    USA 4.61 5.59 7.41 7.03 6.40
7 Cameron Brown 4.18   6.37    USA 5.86 6.38 4.18 7.03 6.88
8 Calvin Le 6.30   6.60    USA 6.47 6.55 6.77 10.16 6.30
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 51.81   1:05.58    USA 1:39.97 1:06.61 51.81 1:02.21 1:07.91
2 Cameron Brown 54.51   1:05.80    USA 1:02.05 54.51 1:07.87 1:07.47 DNF
3 Gabriel Ruiz 50.44   1:06.09    USA 1:08.05 50.44 59.65 1:10.56 1:18.19
4 Michael Young 55.19   1:06.93    USA 1:08.44 1:11.83 1:35.40 1:00.53 55.19
5 Marco Mendoza 1:03.65   1:08.40    USA 1:03.65 1:09.80 1:09.03 1:12.96 1:06.38
6 Calvin Le 1:08.91   1:15.73    USA 1:20.40 1:14.69 1:20.38 1:12.11 1:08.91
7 Steven Turner 1:06.25   1:15.94    USA 1:16.75 1:22.84 1:24.70 1:08.22 1:06.25
8 Daniel Chan 1:17.10   1:21.69    USA 1:21.86 1:28.88 1:18.09 1:25.11 1:17.10
9 Andy Smith 1:07.69   1:22.29    USA 1:07.69 1:23.43 1:17.59 1:25.84 1:32.11
10 Devin Corr-Robinett 1:12.59   1:22.29    USA 1:12.59 1:31.46 1:24.94 1:14.71 1:27.21
11 Samuel Chiu 1:33.80      USA 2:06.91 1:33.80
12 Lorenzo Gutierrez 1:40.40      USA 3:54.40 1:40.40
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 1:51.78   1:55.57    USA 2:01.63 1:54.90 1:56.71 1:55.11 1:51.78
2 James Hamory 1:46.18   1:56.27    USA 1:59.78 1:59.50 1:58.22 1:46.18 1:51.09
3 Gabriel Ruiz 2:05.33   2:12.49    USA 2:39.05 2:09.58 2:11.77 2:16.11 2:05.33
4 Marco Mendoza 1:56.65   2:13.11    USA 2:11.69 2:18.93 2:08.71 1:56.65 2:29.08
5 Cameron Brown 2:05.11   2:18.76    USA 2:17.86 2:20.15 2:18.57 2:19.84 2:05.11
6 Andy Smith 2:37.81      USA 2:37.81 3:02.69
7 Calvin Le 2:51.96      USA 2:52.77 2:51.96
8 Steven Turner 2:59.19      USA 3:22.25 2:59.19
9 Lorenzo Gutierrez 5:27.88      USA 5:27.88 6:34.47
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 3:16.50   DNF    USA 3:16.50 DNF DNF
2 Marco Mendoza 4:58.11   DNF    USA 4:58.11 DNS DNS
3 Devin Corr-Robinett 7:17.72   DNF    USA 7:17.72 DNS DNS
4 Daniel Chan DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
4 James Hamory DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
4 Steven Turner DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Chan 19.30   21.06    USA 19.30 20.78 22.34 20.38 22.02
2 Devin Corr-Robinett 17.36   21.70    USA 21.36 24.78 17.36 18.97 25.65
3 Michael Young 18.50   22.63    USA 24.71 24.15 18.50 22.65 21.09
4 Marco Mendoza 18.44   22.83    USA 18.44 24.53 19.84 24.22 24.43
5 James Hamory 21.69   25.77    USA 26.02 26.96 21.69 27.06 24.33
6 Steven Turner 24.91   28.26    USA 36.06 24.91 25.03 27.34 32.40
7 Cameron Brown 30.28   36.03    USA 32.56 30.28 42.56 37.03 38.50
8 Samuel Chiu 29.05   37.71    USA 31.43 43.90 DNF 37.80 29.05
9 Gabriel Ruiz 35.40   43.36    USA 40.83 52.90 49.31 35.40 39.93
10 Calvin Le 31.00   43.75    USA 43.03 49.97 45.66 31.00 42.56
11 Lorenzo Gutierrez 47.88   54.11    USA 1:25.69 55.40 47.88 58.21 48.72
12 Andy Smith 51.96   58.35    USA 51.96 59.34 52.90 1:02.81 1:09.91
13 Thomas Sullivan 1:06.55      USA 1:06.55 1:51.01
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marco Mendoza 18.61   19.19    USA 19.43 19.13 18.61 23.63 19.02
2 Daniel Chan 18.28   20.45    USA 21.53 20.05 21.08 20.22 18.28
3 Michael Young 18.43   21.46    USA 18.43 21.68 21.86 21.61 21.08
4 Devin Corr-Robinett 20.97   22.05    USA 21.78 21.48 22.90 20.97 DNF
5 James Hamory 19.59   22.18    USA 21.59 25.36 23.02 21.93 19.59
6 Steven Turner 24.31   29.46    USA 31.08 30.36 26.93 32.06 24.31
7 Cameron Brown 25.61   29.95    USA 31.58 32.84 28.97 29.30 25.61
8 Samuel Chiu 22.52   30.48    USA 22.52 30.90 27.58 33.31 32.96
  Pyraminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 4.97   7.14    USA 4.97 6.72 9.19 8.50 6.19
2 Michael Young 5.93   9.75    USA 10.38 5.93 8.81 10.05 11.47
3 Steven Turner 8.16   10.15    USA 11.36 8.16 9.71 9.38 12.80
4 Devin Corr-Robinett 8.16   12.25    USA 20.90 8.16 13.64 10.65 12.47
5 Calvin Le 10.59   12.38    USA 15.53 10.59 12.21 13.34 11.58
6 Andrew Nathenson 8.30   20.70    USA 29.30 8.30 22.88 22.58 16.65
7 Samuel Chiu 14.96   22.11    USA 24.27 23.25 36.68 18.81 14.96
8 Andy Smith 16.16   22.94    USA 31.83 19.02 DNF 17.96 16.16
9 John Victor Lee 14.54   23.72    USA 23.31 29.02 24.61 14.54 23.25
10 Lorenzo Gutierrez 25.36   30.50    USA 25.36 31.30 27.36 55.02 32.83
11 Noah Killian 21.08   30.95    USA 35.71 22.11 39.59 35.02 21.08
12 Will Darwood 34.83   39.11    USA 35.28 42.33 39.72 34.83 43.68
13 Thomas Sullivan 1:27.21      USA 1:27.21 3:06.43
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 14.19   17.82    USA 32.65 18.19 19.22 14.19 16.05
2 James Hamory 25.69   29.81    USA 25.69 33.53 30.13 25.78 39.56
3 Lorenzo Gutierrez 43.72   1:05.04    USA 1:09.86 43.72 1:05.69 1:27.15 59.58
4 Steven Turner 1:15.11      USA 1:15.11 1:17.61
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Samuel Chiu 1.18   1.43    USA 1.18 1.18 1.25 42.33 1.86
2 Jacob Davidson 1.42   1.62    USA 2.07 1.62 1.46 1.42 1.78
3 Gabriel Ruiz 1.25   1.80    USA 1.31 4.46 2.84 1.25 1.25
4 Lorenzo Gutierrez 2.24   2.41    USA 2.39 2.24 2.51 2.34 2.61
5 Steven Turner 1.91   2.62    USA 1.91 2.58 2.94 4.08 2.34
6 James Hamory 1.44   3.25    USA 3.24 1.46 5.06 1.44 DNF
7 Tony Moon 1.34   3.57    USA DNF 1.61 1.34 6.86 2.25
8 Cameron Brown 1.55   3.61    USA DNF 1.55 3.44 3.86 3.53
9 John Victor Lee 2.74   4.39    USA 4.51 7.57 4.64 4.03 2.74
10 Andy Smith 2.02   5.69    USA 3.27 11.30 2.02 2.50 DNF
11 Michael Young 3.16   5.77    USA 3.16 5.43 6.43 7.96 5.46
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andy Smith 2.83   3.85    USA 2.83 8.00 3.09 3.56 4.91
2 James Hamory 2.71   4.07    USA 4.03 3.34 4.83 2.71 11.80
3 Tony Moon 3.94   4.73    USA 4.97 3.94 4.50 4.71 7.46
4 Steven Turner 4.30   5.67    USA 4.30 6.28 6.34 4.40 6.77
5 Jacob Davidson 4.87   5.69    USA 7.19 5.28 4.92 4.87 6.86
6 Michael Young 4.47   5.87    USA 8.38 6.27 4.47 6.05 5.30
7 Gabriel Ruiz 4.56   6.11    USA 6.09 6.27 8.63 4.56 5.96
8 Samuel Chiu 3.21   11.88    USA 3.21 DNF 25.16 5.91 4.58
Andrew Nathenson    USA
Andrew Nathenson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 17.06   21.84   19.93 17.06 25.27 25.72 20.33
First round 11 18.08   20.18   23.33 18.29 21.63 18.08 20.61
2x2x2 Cube First round 11 6.50   8.05   6.50 10.52 8.25 7.38 8.52
Pyraminx Combined Final 6 8.30   20.70   29.30 8.30 22.88 22.58 16.65
Andy Smith    USA
Andy Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 19.22   21.73   19.22 20.71 23.75 23.52 20.96
First round 13 19.50   22.51   22.75 20.59 24.19 19.50 28.38
2x2x2 Cube First round 9 6.05   6.64   7.02 7.28 6.05 6.72 6.19
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:07.69   1:22.29   1:07.69 1:23.43 1:17.59 1:25.84 1:32.11
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:37.81     2:37.81 3:02.69
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 51.96   58.35   51.96 59.34 52.90 1:02.81 1:09.91
Pyraminx Combined Final 8 16.16   22.94   31.83 19.02 DNF 17.96 16.16
Rubik's Magic Final 10 2.02   5.69   3.27 11.30 2.02 2.50 DNF
Master Magic Final 1 2.83   3.85   2.83 8.00 3.09 3.56 4.91
Anthony Lauro    USA
Anthony Lauro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 23.47   27.58   27.96 25.03 31.31 29.75 23.47
First round 15 22.22   27.43   25.13 25.47 22.22 31.69 40.15
Bobby Darwood    USA
Bobby Darwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 50.83   1:05.75   1:06.36 50.83 1:36.63 1:04.31 1:06.58
2x2x2 Cube First round 21 22.18   26.62   33.05 24.50 22.18 27.81 27.56
Calvin Le    USA
Calvin Le
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 16.52   18.83   21.77 16.52 18.40 19.52 18.58
First round 10 16.13   18.02   18.80 16.13 31.46 17.34 17.91
2x2x2 Cube Final 8 6.30   6.60   6.47 6.55 6.77 10.16 6.30
First round 7 5.41   5.98   5.91 5.69 5.41 6.77 6.34
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:08.91   1:15.73   1:20.40 1:14.69 1:20.38 1:12.11 1:08.91
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:51.96     2:52.77 2:51.96
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 31.00   43.75   43.03 49.97 45.66 31.00 42.56
Pyraminx Combined Final 5 10.59   12.38   15.53 10.59 12.21 13.34 11.58
Cameron Brown    USA
Cameron Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.80   11.80   11.05 12.31 10.80 12.03 14.27
Second round 4 10.75   12.81   16.71 12.27 14.25 10.75 11.91
First round 4 11.77   12.82   12.58 12.59 15.44 11.77 13.28
2x2x2 Cube Final 7 4.18   6.37   5.86 6.38 4.18 7.03 6.88
First round 6 3.75   5.42   6.28 3.75 20.63 5.31 4.68
4x4x4 Cube Combined Final 2 54.51   1:05.80   1:02.05 54.51 1:07.87 1:07.47 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:05.11   2:18.76   2:17.86 2:20.15 2:18.57 2:19.84 2:05.11
3x3x3 One-Handed Final 7 25.61   29.95   31.58 32.84 28.97 29.30 25.61
Combined First round 7 30.28   36.03   32.56 30.28 42.56 37.03 38.50
Rubik's Magic Final 8 1.55   3.61   DNF 1.55 3.44 3.86 3.53
Daniel Chan    USA
Daniel Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.16   14.46   14.96 14.02 14.40 16.77 11.16
Second round 5 11.33   14.67   11.33 13.38 18.04 12.59 26.19
First round 3 11.61   12.68   12.12 21.78 12.38 13.55 11.61
2x2x2 Cube First round 17 11.78   16.82   DNF 17.77 15.06 17.63 11.78
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:17.10   1:21.69   1:21.86 1:28.88 1:18.09 1:25.11 1:17.10
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 18.28   20.45   21.53 20.05 21.08 20.22 18.28
Combined First round 1 19.30   21.06   19.30 20.78 22.34 20.38 22.02
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.11   14.52   15.65 11.11 15.46 12.75 15.34
Second round 3 9.78   12.55   13.61 11.15 9.78 14.33 12.90
First round 5 11.52   13.70   15.61 11.96 11.52 20.86 13.52
2x2x2 Cube Final 6 4.61   6.34   4.61 5.59 7.41 7.03 6.40
First round 8 3.78   6.06   5.49 7.15 3.78 5.55 9.03
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:12.59   1:22.29   1:12.59 1:31.46 1:24.94 1:14.71 1:27.21
3x3x3 Blindfolded Final 3 7:17.72   DNF   7:17.72 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 4 20.97   22.05   21.78 21.48 22.90 20.97 DNF
Combined First round 2 17.36   21.70   21.36 24.78 17.36 18.97 25.65
Pyraminx Combined Final 4 8.16   12.25   20.90 8.16 13.64 10.65 12.47
Gabriel Ruiz    USA
Gabriel Ruiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 13.38   16.82   18.83 17.28 13.38 15.38 17.81
First round 9 13.03   15.77   15.15 15.81 16.36 13.03 16.61
2x2x2 Cube Final 5 5.15   5.95   5.15 6.52 5.40 6.84 5.94
First round 5 4.53   5.41   5.71 5.21 5.30 4.53 6.21
4x4x4 Cube Combined Final 3 50.44   1:06.09   1:08.05 50.44 59.65 1:10.56 1:18.19
5x5x5 Cube Combined Final 3 2:05.33   2:12.49   2:39.05 2:09.58 2:11.77 2:16.11 2:05.33
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 35.40   43.36   40.83 52.90 49.31 35.40 39.93
Rubik's Magic Final 3 1.25   1.80   1.31 4.46 2.84 1.25 1.25
Master Magic Final 7 4.56   6.11   6.09 6.27 8.63 4.56 5.96
Gordon Elder    USA
Gordon Elder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 1:17.33   1:47.66   1:34.69 1:17.33 2:14.19 2:31.38 1:34.09
Jacob Davidson    USA
Jacob Davidson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 24.28   25.62   28.53 24.28 25.00 26.21 25.65
First round 17 23.56   28.05   32.77 23.56 26.06 25.31 DNF
2x2x2 Cube First round 12 7.65   8.81   7.65 10.15 9.15 8.44 8.84
Rubik's Magic Final 2 1.42   1.62   2.07 1.62 1.46 1.42 1.78
Master Magic Final 5 4.87   5.69   7.19 5.28 4.92 4.87 6.86
James Hamory    USA
James Hamory
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.69   11.67   12.52 11.11 10.69 13.21 11.38
Second round 1 10.43   11.52   10.52 10.43 13.33 11.69 12.36
First round 2 12.22   12.66   12.22 12.44 13.78 13.08 12.47
2x2x2 Cube Final 2 4.38   4.95   5.80 4.40 4.38 4.65 8.27
First round 3 3.52   4.61   4.56 5.53 4.83 3.52 4.44
4x4x4 Cube Combined Final 1 51.81   1:05.58   1:39.97 1:06.61 51.81 1:02.21 1:07.91
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:46.18   1:56.27   1:59.78 1:59.50 1:58.22 1:46.18 1:51.09
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 19.59   22.18   21.59 25.36 23.02 21.93 19.59
Combined First round 5 21.69   25.77   26.02 26.96 21.69 27.06 24.33
Pyraminx Combined Final 1 4.97   7.14   4.97 6.72 9.19 8.50 6.19
Square-1 Combined Final 2 25.69   29.81   25.69 33.53 30.13 25.78 39.56
Rubik's Magic Final 6 1.44   3.25   3.24 1.46 5.06 1.44 DNF
Master Magic Final 2 2.71   4.07   4.03 3.34 4.83 2.71 11.80
John Victor Lee    USA
John Victor Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 28.12   33.00   32.80 28.12 35.03 44.41 31.16
First round 19 33.36   37.00   35.00 33.36 35.95 46.59 40.06
2x2x2 Cube First round 15 5.97   12.68   16.88 15.40 5.97 12.05 10.58
Pyraminx Combined Final 9 14.54   23.72   23.31 29.02 24.61 14.54 23.25
Rubik's Magic Final 9 2.74   4.39   4.51 7.57 4.64 4.03 2.74
Kelly Jentis    USA
Kelly Jentis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 20.84   27.97   33.53 20.84 37.75 23.48 26.90
First round 16 21.49   27.74   30.40 21.49 30.08 26.43 26.72
Logan Francisco    USA
Logan Francisco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 45.08   51.66   48.58 45.08 1:01.65 54.31 52.08
Lorenzo Gutierrez    USA
Lorenzo Gutierrez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 15.77   17.41   18.93 15.86 23.05 17.44 15.77
First round 12 14.96   20.83   22.77 14.96 16.41 23.31 25.86
2x2x2 Cube First round 14 6.83   10.13   6.83 12.34 10.09 10.71 9.59
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:40.40     3:54.40 1:40.40
5x5x5 Cube Combined Final 9 5:27.88     5:27.88 6:34.47
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 47.88   54.11   1:25.69 55.40 47.88 58.21 48.72
Pyraminx Combined Final 10 25.36   30.50   25.36 31.30 27.36 55.02 32.83
Square-1 Combined Final 3 43.72   1:05.04   1:09.86 43.72 1:05.69 1:27.15 59.58
Rubik's Magic Final 4 2.24   2.41   2.39 2.24 2.51 2.34 2.61
Marco Mendoza    USA
Marco Mendoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 16.11   16.54   16.11 16.27 16.86 16.50 DNF
Second round 2 10.99   12.53   11.94 13.60 10.99 26.43 12.06
First round 1 10.80   12.24   11.65 11.96 10.80 14.78 13.11
2x2x2 Cube Final 4 4.97   5.91   5.05 10.38 7.06 5.61 4.97
First round 4 3.56   4.98   5.47 4.25 5.21 3.56 5.78
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:03.65   1:08.40   1:03.65 1:09.80 1:09.03 1:12.96 1:06.38
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:56.65   2:13.11   2:11.69 2:18.93 2:08.71 1:56.65 2:29.08
3x3x3 Blindfolded Final 2 4:58.11   DNF   4:58.11 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 1 18.61   19.19   19.43 19.13 18.61 23.63 19.02
Combined First round 4 18.44   22.83   18.44 24.53 19.84 24.22 24.43
Michael Young    USA
Michael Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.96   14.13   13.93 15.34 13.11 12.96 16.40
Second round 7 11.38   14.95   11.38 15.05 14.18 15.63 1:16.38
First round 6 12.63   14.21   14.33 13.09 15.22 12.63 15.21
2x2x2 Cube Final 3 3.34   5.03   3.34 8.15 4.65 5.80 4.65
First round 2 2.96   3.89   3.96 2.96 3.36 9.93 4.34
4x4x4 Cube Combined Final 4 55.19   1:06.93   1:08.44 1:11.83 1:35.40 1:00.53 55.19
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:51.78   1:55.57   2:01.63 1:54.90 1:56.71 1:55.11 1:51.78
3x3x3 Blindfolded Final 1 3:16.50   DNF   3:16.50 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 18.43   21.46   18.43 21.68 21.86 21.61 21.08
Combined First round 3 18.50   22.63   24.71 24.15 18.50 22.65 21.09
Pyraminx Combined Final 2 5.93   9.75   10.38 5.93 8.81 10.05 11.47
Square-1 Combined Final 1 14.19   17.82   32.65 18.19 19.22 14.19 16.05
Rubik's Magic Final 11 3.16   5.77   3.16 5.43 6.43 7.96 5.46
Master Magic Final 6 4.47   5.87   8.38 6.27 4.47 6.05 5.30
Mike Smith    USA
Mike Smith
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 22 24.43   38.54   DNF 42.56 35.78 24.43 37.27
Monicka Manni    USA
Monicka Manni
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 2:04.90   2:29.83   2:04.90 2:23.74 3:03.83 2:56.94 2:08.81
Nicholas Forliti    USA
Nicholas Forliti
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 40.97   45.09   41.38 47.00 48.93 46.88 40.97
Noah Killian    USA
Noah Killian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 36.61   45.49   36.61 41.11 45.38 49.97 2:06.30
2x2x2 Cube First round 16 9.38   13.54   16.53 11.40 12.68 20.91 9.38
Pyraminx Combined Final 11 21.08   30.95   35.71 22.11 39.59 35.02 21.08
Phil Hamory    USA
Phil Hamory
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 1:04.41   1:19.30   1:04.41 1:14.08 1:20.15 1:25.03 1:23.68
2x2x2 Cube First round 20 14.09   23.74   34.88 17.00 14.09 22.51 31.71
Samuel Chiu    USA
Samuel Chiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.88   14.46   14.46 17.93 12.88 12.91 16.00
Second round 6 13.69   14.87   16.63 13.69 15.31 13.90 15.40
First round 8 12.86   15.15   14.77 12.86 13.29 17.40 18.36
2x2x2 Cube First round 10 5.05   7.36   7.66 6.86 7.55 12.41 5.05
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:33.80     2:06.91 1:33.80
3x3x3 One-Handed Final 8 22.52   30.48   22.52 30.90 27.58 33.31 32.96
Combined First round 8 29.05   37.71   31.43 43.90 DNF 37.80 29.05
Pyraminx Combined Final 7 14.96   22.11   24.27 23.25 36.68 18.81 14.96
Rubik's Magic Final 1 1.18   1.43   1.18 1.18 1.25 42.33 1.86
Master Magic Final 8 3.21   11.88   3.21 DNF 25.16 5.91 4.58
Stephen Kasmir    USA
Stephen Kasmir
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 20.59   26.73   20.59 26.53 30.94 31.21 22.72
First round 14 18.65   24.38   23.65 18.65 25.61 23.87 28.30
Steven Turner    USA
Steven Turner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.22   15.85   18.06 14.61 14.22 17.50 15.44
Second round 8 13.88   15.09   16.86 13.88 15.09 14.90 15.27
First round 7 13.75   14.32   13.88 14.38 13.75 14.69 18.09
2x2x2 Cube Final 1 2.41   4.83   5.13 2.41 3.56 5.80 8.66
First round 1 2.80   3.82   2.80 3.41 3.22 6.00 4.84
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:06.25   1:15.94   1:16.75 1:22.84 1:24.70 1:08.22 1:06.25
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:59.19     3:22.25 2:59.19
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 24.31   29.46   31.08 30.36 26.93 32.06 24.31
Combined First round 6 24.91   28.26   36.06 24.91 25.03 27.34 32.40
Pyraminx Combined Final 3 8.16   10.15   11.36 8.16 9.71 9.38 12.80
Square-1 Combined Final 4 1:15.11     1:15.11 1:17.61
Rubik's Magic Final 5 1.91   2.62   1.91 2.58 2.94 4.08 2.34
Master Magic Final 4 4.30   5.67   4.30 6.28 6.34 4.40 6.77
Thomas Sullivan    USA
Thomas Sullivan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 45.71   51.36   55.71 45.71 48.21 1:00.16 50.15
2x2x2 Cube First round 19 11.65   23.00   30.46 21.40 11.65 47.77 17.14
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 1:06.55     1:06.55 1:51.01
Pyraminx Combined Final 13 1:27.21     1:27.21 3:06.43
Tony Moon    USA
Tony Moon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 20.16   21.11   20.59 21.68 20.16 22.55 21.05
First round 18 20.39   28.48   DNF 22.56 20.39 31.78 31.09
2x2x2 Cube First round 13 5.83   9.29   9.88 7.86 DNF 10.13 5.83
Rubik's Magic Final 7 1.34   3.57   DNF 1.61 1.34 6.86 2.25
Master Magic Final 3 3.94   4.73   4.97 3.94 4.50 4.71 7.46
Will Darwood    USA
Will Darwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 34.30   36.36   35.56 39.66 37.83 34.30 35.68
First round 20 36.38   42.31   36.68 36.38 45.43 46.02 44.83
2x2x2 Cube First round 18 10.08   22.62   17.30 18.78 10.08 34.41 31.77
Pyraminx Combined Final 12 34.83   39.11   35.28 42.33 39.72 34.83 43.68