Antelope Valley Spring Open 2013

Date City WCA LInk
2013-4-6  USA, Palmdale, California AV Spring 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  James Hamory 10.42  Samuel Chiu 12.76  Cameron Brown 12.79
 2x2x2 Cube  James Hamory 4.43  Neil Morales 4.51  Anthony Lauro 5.16
 4x4x4 Cube  James Hamory 46.36  Samuel Chiu 47.60  Cameron Brown 55.26
 5x5x5 Cube  James Hamory 1:36.02  Guanda Fu (符冠达) 1:53.90  Neil Morales 1:54.35
 3x3x3 One-Handed  Samuel Chiu 18.97  Neil Morales 20.59  James Hamory 21.13
 Pyraminx  James Hamory 6.42  Joseph Lee 6.74  Anthony Lauro 8.31
 3x3x3 With Feet  James Hamory 1:52.67  Guanda Fu (符冠达) 4:48.64
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 9.19   11.14    USA 10.69 12.00 11.02 9.19 11.72
2 Samuel Chiu 11.96   12.38    USA 12.36 11.96 13.52 12.56 12.21
3 Cameron Brown 11.58   12.94    USA 11.58 12.58 14.75 14.22 12.03
4 Neil Morales 14.00   15.31    USA 14.00 14.81 15.15 16.28 15.97
5 Guanda Fu (符冠达) 13.88   15.77    China 16.40 16.69 16.31 14.59 13.88
6 Andy Smith 13.66   15.93    USA 18.47 14.34 13.66 17.33 16.11
7 Royce Sato 14.59   16.04    USA 16.93 14.59 22.65 15.72 15.47
8 Joseph Lee 12.81   16.21    USA 15.97 16.75 15.91 12.81 20.56
9 Anthony Lauro 15.27   16.22    USA 16.53 16.56 16.96 15.58 15.27
10 Nicholas Daneshvari 16.08   16.92    USA 17.06 16.58 17.11 16.08 18.03
11 Braden L'Heureux 17.18   20.47    USA 17.18 21.69 21.52 DNF 18.19
12 Patrick Hong 19.61   21.38    USA 19.61 20.15 23.15 21.72 22.28
13 Alex McIntosh 18.78   22.90    USA 20.34 23.84 27.25 24.53 18.78
14 Andrew Clayton 20.94   24.33    USA 20.94 24.16 23.65 25.18 28.03
15 Brian Kang 18.52   25.81    USA 30.09 28.28 18.52 22.80 26.34
16 Patrick Bowman 24.81   28.22    USA 24.81 26.55 33.53 32.58 25.53
17 Will Darwood 31.69   35.95    USA 36.33 36.22 35.30 31.69 50.43
18 Anthony Espinoza 31.59   36.09    USA 40.34 32.65 35.27 31.59 49.96
19 Eddie Rydell 35.36   37.88    USA 39.50 37.22 36.91 44.16 35.36
20 John Walker 35.58   41.71    USA 1:08.58 43.34 37.11 35.58 44.68
21 Noah Killian 36.00   43.50    USA 47.25 36.00 1:46.44 41.44 41.80
22 Chris Martin 40.55   48.22    USA 46.81 53.50 51.71 46.15 40.55
23 Erik Rozi 45.78   52.03    USA 50.96 47.05 45.78 58.71 58.08
24 William Alva 48.19   55.37    USA 1:11.68 48.19 58.18 56.00 51.93
25 Kyle Ord 46.18   57.41    USA 52.50 58.68 1:01.06 46.18 1:01.65
26 Phil Hamory 57.40   1:15.13    USA 1:05.86 DNF 57.40 1:35.16 1:04.38
27 Mike Smith 1:03.88   1:24.24    USA 1:07.03 1:03.88 1:11.77 2:10.28 1:53.93
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 9.06   10.27    USA 11.86 12.83 9.06 9.77 9.19
2 Samuel Chiu 11.61   12.67    USA 12.53 11.61 14.06 12.88 12.61
3 Cameron Brown 10.75   12.83    USA 12.88 12.77 DNF 12.84 10.75
4 Neil Morales 12.03   13.36    USA 14.97 15.15 12.03 12.72 12.40
5 Joseph Lee 12.05   15.81    USA 15.59 15.18 12.05 19.41 16.66
6 Andy Smith 14.50   15.87    USA 19.00 17.40 15.41 14.80 14.50
7 Anthony Lauro 14.05   15.93    USA 16.33 17.78 16.19 15.28 14.05
8 Guanda Fu (符冠达) 14.06   16.56    China 18.38 18.06 14.06 17.25 14.38
9 Royce Sato 14.72   17.19    USA 17.83 19.36 14.72 17.71 16.03
10 Nicholas Daneshvari 15.50   17.79    USA 15.50 18.27 17.21 19.21 17.88
11 Andrew Clayton 17.77   19.44    USA 21.31 21.72 19.13 17.88 17.77
12 Alex McIntosh 17.30   20.32    USA 21.41 22.36 18.75 17.30 20.81
13 Patrick Hong 17.41   21.20    USA 27.59 20.28 22.46 17.41 20.86
14 Braden L'Heureux 15.19   21.50    USA 25.86 18.63 15.19 24.43 21.43
15 Brian Kang 22.88   25.45    USA 26.46 24.06 25.83 22.88 57.80
16 Patrick Bowman 27.97   29.65    USA 31.08 27.97 28.38 33.72 29.50
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 7.93   10.42    USA 12.28 11.11 7.93 10.33 9.81
2 Samuel Chiu 10.75   12.76    USA 11.03 10.75 14.91 15.28 12.33
3 Cameron Brown 10.25   12.79    USA 13.05 13.77 13.15 12.18 10.25
4 Neil Morales 11.25   13.24    USA 13.63 12.91 11.25 16.44 13.18
5 Andy Smith 12.61   14.82    USA 13.86 14.50 12.61 18.21 16.11
6 Anthony Lauro 14.22   15.48    USA 15.71 15.03 15.69 16.21 14.22
7 Guanda Fu (符冠达) 13.22   15.56    China 17.93 14.88 15.43 16.36 13.22
8 Joseph Lee 14.28   16.84    USA 15.81 17.21 17.59 17.50 14.28
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 3.93   4.41    USA 5.46 3.93 4.21 5.02 4.00
2 Neil Morales 4.06   5.30    USA 5.97 4.75 4.06 6.50 5.18
3 Nicholas Daneshvari 4.71   5.40    USA 5.69 4.77 4.71 8.18 5.75
4 Braden L'Heureux 4.78   5.52    USA 5.31 5.59 4.78 5.65 5.91
5 Samuel Chiu 3.83   5.56    USA 7.86 5.00 3.83 7.18 4.50
6 Anthony Lauro 3.33   5.74    USA 8.25 4.97 5.46 3.33 6.80
7 Joseph Lee 3.84   6.06    USA 5.02 7.15 6.00 7.44 3.84
8 Guanda Fu (符冠达) 4.69   6.10    China 12.59 4.69 5.63 5.80 6.88
9 Andrew Clayton 3.81   6.34    USA 6.55 8.21 7.34 3.81 5.13
10 Royce Sato 5.50   6.39    USA 6.91 7.18 5.84 6.43 5.50
11 Andy Smith 3.27   7.04    USA 12.43 4.27 4.71 3.27 12.13
12 Alex McIntosh 6.63   8.40    USA 7.28 10.28 6.63 9.55 8.38
13 Patrick Hong 6.69   8.92    USA 10.65 DNF 6.69 7.81 8.30
14 Brian Kang 7.40   9.03    USA 9.55 20.30 8.84 7.40 8.71
15 Patrick Bowman 9.09   11.29    USA 42.75 9.90 9.09 13.13 10.83
16 Anthony Espinoza 7.43   13.70    USA 13.58 14.25 13.28 7.43 15.61
17 Noah Killian 10.11   14.79    USA 11.28 10.11 18.25 14.84 20.71
18 Chris Martin 12.52   15.13    USA 17.41 15.77 14.83 14.78 12.52
19 Will Darwood 12.66   15.22    USA 17.21 14.43 18.40 12.66 14.02
20 Phil Hamory 16.77   18.24    USA 17.90 16.77 22.44 17.65 19.16
21 Eddie Rydell 14.38   19.09    USA 14.38 18.09 23.34 20.43 18.75
22 Mike Smith 20.88   22.99    USA 26.84 22.21 20.88 23.09 23.66
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 3.53   4.43    USA 4.71 3.69 4.88 6.90 3.53
2 Neil Morales 4.41   4.51    USA 4.41 5.68 4.44 4.69 4.41
3 Anthony Lauro 4.72   5.16    USA 4.72 5.56 5.08 4.84 5.69
4 Joseph Lee 3.96   5.52    USA 5.08 5.94 5.55 3.96 DNF
5 Samuel Chiu 4.46   5.67    USA 4.46 4.90 5.59 6.52 DNF
6 Braden L'Heureux 5.19   5.94    USA 5.71 7.30 5.19 6.16 5.96
7 Nicholas Daneshvari 5.40   6.58    USA 8.46 5.40 6.46 7.81 5.46
8 Guanda Fu (符冠达) 5.53   8.42    China 12.27 11.00 6.25 8.02 5.53
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 40.88   46.36    USA 47.33 40.88 45.11 48.15 46.63
2 Samuel Chiu 45.21   47.60    USA 46.58 49.15 45.21 55.05 47.08
3 Cameron Brown 50.31   55.26    USA 52.72 53.75 1:04.30 50.31 59.30
4 Neil Morales 55.58   59.18    USA 1:01.27 55.58 1:01.22 57.40 58.91
5 Guanda Fu (符冠达) 55.08   1:00.95    China 1:00.25 1:00.56 55.08 1:02.03 1:45.11
6 Andy Smith 1:01.63   1:06.80    USA 1:06.30 1:06.66 1:01.63 1:09.03 1:07.44
7 Anthony Lauro 1:03.44   1:10.43    USA 1:14.97 1:07.06 1:21.47 1:09.27 1:03.44
8 Royce Sato 1:16.63   1:19.66    USA 1:19.05 1:16.63 1:32.02 1:20.84 1:19.08
9 Patrick Hong 1:18.83   1:22.82    USA 1:24.36 1:19.81 1:32.25 1:18.83 1:24.30
10 Alex McIntosh 1:16.19   1:23.92    USA 1:29.31 1:20.58 1:16.19 1:23.08 1:28.11
11 Nicholas Daneshvari 1:21.58   1:28.62    USA 1:30.00 1:29.52 1:26.33 1:21.58 1:44.13
12 Joseph Lee 1:31.03      USA 1:31.03 1:40.81
13 Andrew Clayton 1:41.33      USA 1:46.80 1:41.33
14 Anthony Espinoza 2:29.11      USA 3:15.11 2:29.11
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 1:27.66   1:36.02    USA 1:27.66 1:30.09 1:34.81 1:43.15 1:43.18
2 Guanda Fu (符冠达) 1:48.27   1:53.90    China 1:48.27 1:57.38 1:58.93 1:52.84 1:51.47
3 Neil Morales 1:49.25   1:54.35    USA 1:56.93 1:53.47 1:52.66 1:57.55 1:49.25
4 Samuel Chiu 1:43.44   1:55.45    USA 1:59.22 1:43.44 2:25.52 2:00.91 1:46.22
5 Cameron Brown 2:02.30   2:10.56    USA 2:12.44 2:06.90 2:02.30 2:17.00 2:12.34
6 Patrick Hong 1:55.27   2:12.24    USA 2:22.47 2:08.83 2:07.19 2:20.71 1:55.27
7 Andy Smith 2:09.27   2:21.45    USA 2:24.77 2:16.18 2:09.27 2:23.41 2:31.71
8 Anthony Lauro 2:14.11   2:27.38    USA 2:14.11 2:29.06 2:34.36 2:29.71 2:23.36
9 Andrew Clayton 2:26.81   2:30.05    USA 2:28.88 2:26.81 2:32.53 2:35.50 2:28.75
10 Alex McIntosh 2:36.41      USA 2:48.08 2:36.41
11 Brian Kang 3:04.81      USA 3:45.66 3:04.81
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Samuel Chiu 17.08   18.97    USA 17.08 24.31 18.33 20.80 17.77
2 Neil Morales 16.16   20.59    USA 24.50 22.25 21.38 16.16 18.13
3 James Hamory 16.84   21.13    USA 22.03 22.59 18.77 24.18 16.84
4 Joseph Lee 20.11   27.25    USA 20.11 40.84 23.30 23.52 34.94
5 Andy Smith 23.56   28.18    USA 31.90 28.21 36.11 23.56 24.43
6 Cameron Brown 26.11   29.82    USA 50.33 32.47 27.52 26.11 29.47
7 Anthony Lauro 31.80   34.10    USA 31.80 36.27 38.38 32.58 33.44
8 Nicholas Daneshvari 29.63   35.90    USA 34.28 29.63 31.21 1:08.69 42.21
9 Guanda Fu (符冠达) 30.77   44.46    China 50.68 49.38 44.91 39.08 30.77
10 Braden L'Heureux 30.46   48.51    USA 54.52 51.22 51.46 42.86 30.46
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 4.81   6.42    USA 6.43 4.81 5.18 7.65 8.33
2 Joseph Lee 5.11   6.74    USA 7.16 7.66 5.40 5.11 9.02
3 Anthony Lauro 6.22   8.31    USA DNF 7.84 7.28 6.22 9.80
4 Chris Martin 10.94   12.19    USA 12.77 15.93 12.09 10.94 11.71
5 Braden L'Heureux 10.97   12.68    USA 10.97 14.46 11.69 11.90 16.13
6 Andrew Clayton 12.94   14.41    USA 14.16 15.33 13.75 16.52 12.94
7 Samuel Chiu 13.21   15.23    USA 13.21 16.88 15.16 13.65 20.75
8 Nicholas Daneshvari 14.96   15.48    USA 15.02 16.31 24.11 14.96 15.11
9 Guanda Fu (符冠达) 9.16   17.58    China 23.61 19.02 9.16 20.80 12.91
10 Noah Killian 15.80   23.18    USA 29.06 17.80 15.80 26.46 25.28
11 Will Darwood 23.69   30.49    USA 41.28 29.93 23.69 35.28 26.25
  3x3x3 With Feet   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 1:21.65   1:52.67    USA 2:11.68 2:04.68 1:21.65
2 Guanda Fu (符冠达) 3:53.52   4:48.64    China 5:20.00 3:53.52 5:12.41
Alex McIntosh    USA
Alex McIntosh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 17.30   20.32   21.41 22.36 18.75 17.30 20.81
First round 13 18.78   22.90   20.34 23.84 27.25 24.53 18.78
2x2x2 Cube First round 12 6.63   8.40   7.28 10.28 6.63 9.55 8.38
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:16.19   1:23.92   1:29.31 1:20.58 1:16.19 1:23.08 1:28.11
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:36.41     2:48.08 2:36.41
Andrew Clayton    USA
Andrew Clayton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 17.77   19.44   21.31 21.72 19.13 17.88 17.77
First round 14 20.94   24.33   20.94 24.16 23.65 25.18 28.03
2x2x2 Cube First round 9 3.81   6.34   6.55 8.21 7.34 3.81 5.13
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:41.33     1:46.80 1:41.33
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:26.81   2:30.05   2:28.88 2:26.81 2:32.53 2:35.50 2:28.75
Pyraminx Final 6 12.94   14.41   14.16 15.33 13.75 16.52 12.94
Andy Smith    USA
Andy Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.61   14.82   13.86 14.50 12.61 18.21 16.11
Second round 6 14.50   15.87   19.00 17.40 15.41 14.80 14.50
First round 6 13.66   15.93   18.47 14.34 13.66 17.33 16.11
2x2x2 Cube First round 11 3.27   7.04   12.43 4.27 4.71 3.27 12.13
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:01.63   1:06.80   1:06.30 1:06.66 1:01.63 1:09.03 1:07.44
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:09.27   2:21.45   2:24.77 2:16.18 2:09.27 2:23.41 2:31.71
3x3x3 One-Handed Final 5 23.56   28.18   31.90 28.21 36.11 23.56 24.43
Anthony Espinoza    USA
Anthony Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 31.59   36.09   40.34 32.65 35.27 31.59 49.96
2x2x2 Cube First round 16 7.43   13.70   13.58 14.25 13.28 7.43 15.61
4x4x4 Cube Combined Final 14 2:29.11     3:15.11 2:29.11
Anthony Lauro    USA
Anthony Lauro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 14.22   15.48   15.71 15.03 15.69 16.21 14.22
Second round 7 14.05   15.93   16.33 17.78 16.19 15.28 14.05
First round 9 15.27   16.22   16.53 16.56 16.96 15.58 15.27
2x2x2 Cube Final 3 4.72   5.16   4.72 5.56 5.08 4.84 5.69
First round 6 3.33   5.74   8.25 4.97 5.46 3.33 6.80
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:03.44   1:10.43   1:14.97 1:07.06 1:21.47 1:09.27 1:03.44
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:14.11   2:27.38   2:14.11 2:29.06 2:34.36 2:29.71 2:23.36
3x3x3 One-Handed Final 7 31.80   34.10   31.80 36.27 38.38 32.58 33.44
Pyraminx Final 3 6.22   8.31   DNF 7.84 7.28 6.22 9.80
Braden L'Heureux    USA
Braden L'Heureux
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.19   21.50   25.86 18.63 15.19 24.43 21.43
First round 11 17.18   20.47   17.18 21.69 21.52 DNF 18.19
2x2x2 Cube Final 6 5.19   5.94   5.71 7.30 5.19 6.16 5.96
First round 4 4.78   5.52   5.31 5.59 4.78 5.65 5.91
3x3x3 One-Handed Final 10 30.46   48.51   54.52 51.22 51.46 42.86 30.46
Pyraminx Final 5 10.97   12.68   10.97 14.46 11.69 11.90 16.13
Brian Kang    USA
Brian Kang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 22.88   25.45   26.46 24.06 25.83 22.88 57.80
First round 15 18.52   25.81   30.09 28.28 18.52 22.80 26.34
2x2x2 Cube First round 14 7.40   9.03   9.55 20.30 8.84 7.40 8.71
5x5x5 Cube Combined Final 11 3:04.81     3:45.66 3:04.81
Cameron Brown    USA
Cameron Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.25   12.79   13.05 13.77 13.15 12.18 10.25
Second round 3 10.75   12.83   12.88 12.77 DNF 12.84 10.75
First round 3 11.58   12.94   11.58 12.58 14.75 14.22 12.03
4x4x4 Cube Combined Final 3 50.31   55.26   52.72 53.75 1:04.30 50.31 59.30
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:02.30   2:10.56   2:12.44 2:06.90 2:02.30 2:17.00 2:12.34
3x3x3 One-Handed Final 6 26.11   29.82   50.33 32.47 27.52 26.11 29.47
Chris Martin    USA
Chris Martin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 40.55   48.22   46.81 53.50 51.71 46.15 40.55
2x2x2 Cube First round 18 12.52   15.13   17.41 15.77 14.83 14.78 12.52
Pyraminx Final 4 10.94   12.19   12.77 15.93 12.09 10.94 11.71
Eddie Rydell    USA
Eddie Rydell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 35.36   37.88   39.50 37.22 36.91 44.16 35.36
2x2x2 Cube First round 21 14.38   19.09   14.38 18.09 23.34 20.43 18.75
Erik Rozi    USA
Erik Rozi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 45.78   52.03   50.96 47.05 45.78 58.71 58.08
Guanda Fu (符冠达)    China
Guanda Fu (符冠达)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.22   15.56   17.93 14.88 15.43 16.36 13.22
Second round 8 14.06   16.56   18.38 18.06 14.06 17.25 14.38
First round 5 13.88   15.77   16.40 16.69 16.31 14.59 13.88
2x2x2 Cube Final 8 5.53   8.42   12.27 11.00 6.25 8.02 5.53
First round 8 4.69   6.10   12.59 4.69 5.63 5.80 6.88
4x4x4 Cube Combined Final 5 55.08   1:00.95   1:00.25 1:00.56 55.08 1:02.03 1:45.11
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:48.27   1:53.90   1:48.27 1:57.38 1:58.93 1:52.84 1:51.47
3x3x3 One-Handed Final 9 30.77   44.46   50.68 49.38 44.91 39.08 30.77
Pyraminx Final 9 9.16   17.58   23.61 19.02 9.16 20.80 12.91
3x3x3 With Feet Final 2 3:53.52   4:48.64   5:20.00 3:53.52 5:12.41
James Hamory    USA
James Hamory
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.93   10.42   12.28 11.11 7.93 10.33 9.81
Second round 1 9.06   10.27   11.86 12.83 9.06 9.77 9.19
First round 1 9.19   11.14   10.69 12.00 11.02 9.19 11.72
2x2x2 Cube Final 1 3.53   4.43   4.71 3.69 4.88 6.90 3.53
First round 1 3.93   4.41   5.46 3.93 4.21 5.02 4.00
4x4x4 Cube Combined Final 1 40.88   46.36   47.33 40.88 45.11 48.15 46.63
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:27.66   1:36.02   1:27.66 1:30.09 1:34.81 1:43.15 1:43.18
3x3x3 One-Handed Final 3 16.84   21.13   22.03 22.59 18.77 24.18 16.84
Pyraminx Final 1 4.81   6.42   6.43 4.81 5.18 7.65 8.33
3x3x3 With Feet Final 1 1:21.65   1:52.67   2:11.68 2:04.68 1:21.65
John Walker    USA
John Walker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 35.58   41.71   1:08.58 43.34 37.11 35.58 44.68
Joseph Lee    USA
Joseph Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.28   16.84   15.81 17.21 17.59 17.50 14.28
Second round 5 12.05   15.81   15.59 15.18 12.05 19.41 16.66
First round 8 12.81   16.21   15.97 16.75 15.91 12.81 20.56
2x2x2 Cube Final 4 3.96   5.52   5.08 5.94 5.55 3.96 DNF
First round 7 3.84   6.06   5.02 7.15 6.00 7.44 3.84
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:31.03     1:31.03 1:40.81
3x3x3 One-Handed Final 4 20.11   27.25   20.11 40.84 23.30 23.52 34.94
Pyraminx Final 2 5.11   6.74   7.16 7.66 5.40 5.11 9.02
Kyle Ord    USA
Kyle Ord
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 46.18   57.41   52.50 58.68 1:01.06 46.18 1:01.65
Mike Smith    USA
Mike Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 1:03.88   1:24.24   1:07.03 1:03.88 1:11.77 2:10.28 1:53.93
2x2x2 Cube First round 22 20.88   22.99   26.84 22.21 20.88 23.09 23.66
Neil Morales    USA
Neil Morales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.25   13.24   13.63 12.91 11.25 16.44 13.18
Second round 4 12.03   13.36   14.97 15.15 12.03 12.72 12.40
First round 4 14.00   15.31   14.00 14.81 15.15 16.28 15.97
2x2x2 Cube Final 2 4.41   4.51   4.41 5.68 4.44 4.69 4.41
First round 2 4.06   5.30   5.97 4.75 4.06 6.50 5.18
4x4x4 Cube Combined Final 4 55.58   59.18   1:01.27 55.58 1:01.22 57.40 58.91
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:49.25   1:54.35   1:56.93 1:53.47 1:52.66 1:57.55 1:49.25
3x3x3 One-Handed Final 2 16.16   20.59   24.50 22.25 21.38 16.16 18.13
Nicholas Daneshvari    USA
Nicholas Daneshvari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 15.50   17.79   15.50 18.27 17.21 19.21 17.88
First round 10 16.08   16.92   17.06 16.58 17.11 16.08 18.03
2x2x2 Cube Final 7 5.40   6.58   8.46 5.40 6.46 7.81 5.46
First round 3 4.71   5.40   5.69 4.77 4.71 8.18 5.75
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:21.58   1:28.62   1:30.00 1:29.52 1:26.33 1:21.58 1:44.13
3x3x3 One-Handed Final 8 29.63   35.90   34.28 29.63 31.21 1:08.69 42.21
Pyraminx Final 8 14.96   15.48   15.02 16.31 24.11 14.96 15.11
Noah Killian    USA
Noah Killian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 36.00   43.50   47.25 36.00 1:46.44 41.44 41.80
2x2x2 Cube First round 17 10.11   14.79   11.28 10.11 18.25 14.84 20.71
Pyraminx Final 10 15.80   23.18   29.06 17.80 15.80 26.46 25.28
Patrick Bowman    USA
Patrick Bowman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 27.97   29.65   31.08 27.97 28.38 33.72 29.50
First round 16 24.81   28.22   24.81 26.55 33.53 32.58 25.53
2x2x2 Cube First round 15 9.09   11.29   42.75 9.90 9.09 13.13 10.83
Patrick Hong    USA
Patrick Hong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 17.41   21.20   27.59 20.28 22.46 17.41 20.86
First round 12 19.61   21.38   19.61 20.15 23.15 21.72 22.28
2x2x2 Cube First round 13 6.69   8.92   10.65 DNF 6.69 7.81 8.30
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:18.83   1:22.82   1:24.36 1:19.81 1:32.25 1:18.83 1:24.30
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:55.27   2:12.24   2:22.47 2:08.83 2:07.19 2:20.71 1:55.27
Phil Hamory    USA
Phil Hamory
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 57.40   1:15.13   1:05.86 DNF 57.40 1:35.16 1:04.38
2x2x2 Cube First round 20 16.77   18.24   17.90 16.77 22.44 17.65 19.16
Royce Sato    USA
Royce Sato
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 14.72   17.19   17.83 19.36 14.72 17.71 16.03
First round 7 14.59   16.04   16.93 14.59 22.65 15.72 15.47
2x2x2 Cube First round 10 5.50   6.39   6.91 7.18 5.84 6.43 5.50
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:16.63   1:19.66   1:19.05 1:16.63 1:32.02 1:20.84 1:19.08
Samuel Chiu    USA
Samuel Chiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.75   12.76   11.03 10.75 14.91 15.28 12.33
Second round 2 11.61   12.67   12.53 11.61 14.06 12.88 12.61
First round 2 11.96   12.38   12.36 11.96 13.52 12.56 12.21
2x2x2 Cube Final 5 4.46   5.67   4.46 4.90 5.59 6.52 DNF
First round 5 3.83   5.56   7.86 5.00 3.83 7.18 4.50
4x4x4 Cube Combined Final 2 45.21   47.60   46.58 49.15 45.21 55.05 47.08
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:43.44   1:55.45   1:59.22 1:43.44 2:25.52 2:00.91 1:46.22
3x3x3 One-Handed Final 1 17.08   18.97   17.08 24.31 18.33 20.80 17.77
Pyraminx Final 7 13.21   15.23   13.21 16.88 15.16 13.65 20.75
Will Darwood    USA
Will Darwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 31.69   35.95   36.33 36.22 35.30 31.69 50.43
2x2x2 Cube First round 19 12.66   15.22   17.21 14.43 18.40 12.66 14.02
Pyraminx Final 11 23.69   30.49   41.28 29.93 23.69 35.28 26.25
William Alva    USA
William Alva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 48.19   55.37   1:11.68 48.19 58.18 56.00 51.93