Zhengzhou Spring Open 2013

Date City WCA LInk
2013-4-30  China, Zhengzhou Zhengzhou Spring 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Yan Jin (金岩) 10.17  Shuang Chen (陈霜) 11.03  Yang Li (李扬) 11.81
 2x2x2 Cube  Yan Jin (金岩) 3.76  Xiaowei Wang (王晓伟) 3.81  Hao Zhang (张昊) 4.11
 4x4x4 Cube  Yang Li (李扬) 40.00  Shuang Chen (陈霜) 41.27  Qianchuan Gui (桂黔川) 47.86
 5x5x5 Cube  Chunyu Zhang (张春雨) 1:28.34  Yakai Gu (谷雅凯) 1:29.50  Yang Li (李扬) 1:30.76
 3x3x3 Blindfolded  Yongqiang Peng (彭永强) 1:58.08  Shikai Jiang (江侍锴) 2:40.90  Kai Zhou (周凯) 3:17.46
 3x3x3 One-Handed  Yang Li (李扬) 17.83  Ke Sun (孙珂) 19.28  Xiaowei Wang (王晓伟) 19.33
 Pyraminx  Ke Sun (孙珂) 6.51  Xiaowei Wang (王晓伟) 6.85  Shikai Jiang (江侍锴) 7.61
 Square-1  Yan Jin (金岩) 23.03  Chunyu Zhang (张春雨) 27.61  Shikai Jiang (江侍锴) 28.76
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shuang Chen (陈霜) 10.34   11.33    China 10.93 10.84 10.34 12.22 12.90
2 Yang Li (李扬) 9.43   11.41    China 9.43 14.68 11.34 11.27 11.61
3 Yan Jin (金岩) 9.28   11.45    China 12.33 10.52 12.68 11.50 9.28
4 Lang Yuan (袁朗) 10.05   12.27    China 10.05 14.36 11.08 15.49 11.38
5 Hao Zhang (张昊) 11.77   12.41    China 16.13 11.77 12.06 13.16 12.02
6 Ke Sun (孙珂) 11.38   13.41    China 13.30 13.27 15.18 11.38 13.65
7 Xiaowei Wang (王晓伟) 13.18   13.53    China 13.83 14.08 13.46 13.31 13.18
8 Qianchuan Gui (桂黔川) 12.36   13.80    China 13.30 15.00 17.02 12.36 13.09
9 Haiping Chen (陈海平) 12.30   14.18    China 14.84 12.30 12.75 14.96 20.68
10 Pengju Li (李鹏举) 11.16   14.55    China 16.36 14.15 11.16 18.22 13.13
11 Zhichao Huang (黄智超) 11.97   14.65    China 15.16 14.21 14.59 16.34 11.97
12 Chunyu Zhang (张春雨) 13.80   14.88    China 16.38 17.03 14.03 14.22 13.80
13 Chenge Liu (刘晨舸) 12.80   14.99    China 18.91 18.33 12.80 13.28 13.36
14 Ke Wang (王珂) 12.94   15.04    China 14.40 13.41 17.30 17.63 12.94
15 Shikai Jiang (江侍锴) 13.18   15.34    China 15.56 20.00 14.41 13.18 16.06
16 Yakai Gu (谷雅凯) 14.43   15.64    China 18.36 14.43 14.84 17.61 14.46
17 Kai Zhou (周凯) 13.94   15.92    China 16.21 17.05 16.91 13.94 14.63
18 Jianyu Hong (洪羽剑) 12.93   16.03    China 16.09 14.08 20.08 17.91 12.93
19 Hao Xu (徐豪) 14.52   17.17    China 18.58 15.31 17.61 21.00 14.52
20 Yousen Liu (刘有森) 15.38   17.23    China DNF 18.22 15.55 15.38 17.91
21 Yiliang Lu (路义亮) 15.91   17.50    China 20.78 18.58 17.15 15.91 16.78
22 Baiqiang Dong (董百强) 16.36   17.84    China DNF 17.75 17.25 18.52 16.36
23 Yefeng Hu (胡叶枫) 14.50   18.88    China 22.96 23.52 14.50 14.63 19.05
24 Sicheng Chen (陈思成) 18.15   19.55    China 18.30 20.09 21.59 18.15 20.25
25 Weiye Guo (郭维烨) 19.36   19.78    China 20.41 19.36 21.93 19.50 19.44
26 Yuanhai Zheng (郑远海) 14.27   19.94    China 22.06 14.27 15.71 DNF 22.06
27 Yongtao Sun (孙永涛) 19.06   20.24    China 24.77 19.06 21.75 19.91 19.06
28 Yongqiang Peng (彭永强) 15.36   20.94    China 22.52 15.36 22.88 18.16 22.15
29 Qiwen Yang (杨启文) 20.80   22.78    China 26.61 20.80 22.27 24.55 21.52
30 Haihang Ma (马海航) 22.63   24.11    China 23.86 23.41 31.44 22.63 25.05
31 Fuhua Jia (贾富华) 17.40   25.38    China 31.69 DNF 17.40 19.80 24.66
32 Xinyi Cheng (程欣怡) 23.27   26.28    China 31.46 25.80 23.90 23.27 29.13
33 Yi Liu (刘艺) 23.80   26.42    China 35.77 24.34 23.80 26.86 28.06
34 Xiaotao Wang (王晓涛) 25.47   27.26    China 27.81 35.21 25.47 28.33 25.65
35 Sen Ma (马森) 22.77   27.90    China 29.83 27.34 DNF 22.77 26.52
36 Yu Gu (谷雨) 22.27   29.80    China 40.68 31.22 22.27 26.41 31.78
37 Yingxun Zhang (张英迅) 19.90   30.02    China 32.69 DNF 33.09 24.28 19.90
38 Qihang Nie (聂起航) 26.86   31.26    China 26.86 28.00 35.88 36.50 29.91
39 Hebing Kang (康贺兵) 27.71   31.34    China 37.18 28.55 31.75 27.71 33.72
40 Yexin Zhang (张业鑫) 26.06   31.96    China DNF 30.47 30.96 34.46 26.06
41 Hao Li (李浩) 29.46   35.63    China 37.68 41.36 31.03 38.19 29.46
42 Jiazheng Li (李家正) 35.66   39.61    China DNF 41.90 37.06 35.66 39.88
43 Beichen Xiao (肖北辰) 36.61   52.31    China 46.31 48.34 1:04.02 1:02.28 36.61
44 Ziyuan Wang (王子源) 50.18   58.74    China 56.66 1:12.53 58.05 50.18 1:01.52
45 Elijah Zhai (翟拥日) 57.06   1:04.24    China DNF 1:04.59 57.06 1:09.94 58.18
46 Wenhao Li (李文浩) 53.80   1:04.93    China DNF 1:19.94 53.80 57.27 57.59
47 Chen Zhang (张晨) 1:02.72   1:17.44    China DNF 1:42.55 1:02.93 1:06.83 1:02.72
48 Keli Fu (付克利) 1:35.47   1:51.60    China 1:45.91 1:45.80 1:35.47 DNF 2:03.08
49 Shihan Ma (马世晗) 15.59   DNF    China DNF 15.59 DNF DNS DNS
50 Xi Song (宋喜) 19.28   DNF    China 19.28 DNF 38.47 DNF 22.38
51 Chenliang Wang (王晨亮) 51.21   DNF    China 59.90 51.21 55.30 DNF DNF
52 Guolei Qin (覃国雷) 3:45.22   DNF    China 4:44.96 6:46.44 DNF 3:45.22 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yan Jin (金岩) 9.19   11.10    China 9.19 10.77 11.27 11.25 11.27
2 Yang Li (李扬) 10.00   11.50    China 11.77 11.52 12.03 11.22 10.00
3 Shuang Chen (陈霜) 11.47   11.77    China 11.47 12.21 11.61 11.50 12.41
4 Ke Sun (孙珂) 11.46   12.44    China 12.38 12.53 13.88 11.46 12.40
5 Haiping Chen (陈海平) 12.40   13.09    China 13.28 12.40 14.56 13.16 12.84
6 Xiaowei Wang (王晓伟) 13.06   13.78    China 16.30 14.33 13.93 13.06 13.09
7 Qianchuan Gui (桂黔川) 13.13   14.07    China 14.90 1:53.00 13.97 13.34 13.13
8 Hao Zhang (张昊) 12.77   14.29    China 14.75 14.18 12.77 13.94 16.71
9 Pengju Li (李鹏举) 13.50   14.67    China 17.97 13.50 14.02 14.46 15.52
10 Shikai Jiang (江侍锴) 12.68   14.86    China 16.75 14.59 12.68 14.97 15.02
11 Zhichao Huang (黄智超) 12.61   15.03    China 14.21 14.46 16.43 16.59 12.61
12 Chenge Liu (刘晨舸) 14.68   15.22    China 15.15 15.41 14.68 19.28 15.09
13 Chunyu Zhang (张春雨) 13.38   15.24    China 15.46 17.38 14.16 16.09 13.38
14 Ke Wang (王珂) 13.08   15.48    China 13.08 15.41 17.55 14.59 16.43
15 Lang Yuan (袁朗) 13.47   15.51    China 15.90 16.11 DNF 14.52 13.47
16 Jianyu Hong (洪羽剑) 14.68   15.73    China 15.91 15.02 16.25 DNF 14.68
17 Yakai Gu (谷雅凯) 14.53   16.07    China 15.88 22.81 14.53 16.93 15.41
18 Kai Zhou (周凯) 13.68   17.28    China 17.52 17.63 16.69 13.68 25.71
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yan Jin (金岩) 9.34   10.17    China 13.83 10.08 10.27 9.34 10.16
2 Shuang Chen (陈霜) 9.52   11.03    China 10.47 11.96 12.21 9.52 10.65
3 Yang Li (李扬) 9.93   11.81    China 12.63 9.93 12.30 12.50 10.63
4 Ke Sun (孙珂) 10.94   12.59    China 12.21 10.94 12.36 13.19 15.25
5 Pengju Li (李鹏举) 12.53   13.79    China 13.03 14.72 21.81 13.63 12.53
6 Haiping Chen (陈海平) 12.88   13.79    China 13.31 14.63 19.05 13.44 12.88
7 Xiaowei Wang (王晓伟) 11.90   14.05    China 15.33 13.56 13.98 11.90 14.61
8 Hao Zhang (张昊) 11.80   14.09    China 15.63 13.47 13.18 16.40 11.80
9 Shikai Jiang (江侍锴) 13.90   14.92    China 19.28 15.66 13.90 14.18 14.91
10 Qianchuan Gui (桂黔川) 13.78   15.07    China 16.77 14.47 13.97 13.78 29.58
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ke Sun (孙珂) 3.11   4.30    China 3.11 4.47 4.81 3.97 4.46
2 Hao Zhang (张昊) 3.88   4.60    China 5.38 3.90 4.65 3.88 5.25
3 Yang Li (李扬) 3.77   4.71    China 4.38 3.77 5.34 4.84 4.90
4 Chenge Liu (刘晨舸) 4.38   4.83    China 5.15 4.38 4.46 10.30 4.88
5 Yan Jin (金岩) 4.05   4.89    China 5.90 4.09 4.81 4.05 5.77
6 Chunyu Zhang (张春雨) 4.50   5.41    China 4.50 6.46 6.19 4.96 5.09
7 Xiaowei Wang (王晓伟) 3.75   5.54    China 6.05 11.43 4.50 6.08 3.75
8 Shikai Jiang (江侍锴) 5.34   5.72    China 5.34 5.71 5.34 6.27 6.11
9 Pengju Li (李鹏举) 4.47   6.01    China 5.43 7.71 4.47 12.96 4.88
10 Baiqiang Dong (董百强) 5.52   6.09    China 7.21 5.53 5.52 5.53 11.50
11 Ke Wang (王珂) 5.68   6.15    China 5.68 5.90 6.36 6.28 6.28
12 Yefeng Hu (胡叶枫) 5.22   6.60    China 6.30 7.34 6.15 5.22 8.03
13 Yakai Gu (谷雅凯) 4.58   6.81    China 6.66 7.53 6.25 4.58 12.02
14 Hao Xu (徐豪) 4.55   6.94    China 7.27 8.77 4.55 17.84 4.78
15 Qianchuan Gui (桂黔川) 2.96   7.03    China 2.96 5.93 13.31 5.02 10.15
16 Lang Yuan (袁朗) 4.84   7.11    China 7.77 7.34 6.22 4.84 DNF
17 Zhichao Huang (黄智超) 3.53   7.67    China 7.72 7.78 10.56 3.53 7.52
18 Qiwen Yang (杨启文) 6.18   7.90    China 7.88 8.25 7.61 6.18 8.21
19 Fuhua Jia (贾富华) 7.38   8.54    China DNF 7.66 8.34 7.38 9.63
20 Xiaotao Wang (王晓涛) 9.40   9.99    China DNF 9.40 9.46 9.56 10.96
21 Qihang Nie (聂起航) 7.93   12.71    China 12.09 7.93 13.28 12.75 13.97
22 Ziyuan Wang (王子源) 11.22   16.45    China 21.18 17.71 17.11 14.53 11.22
23 Hao Li (李浩) 11.03   16.77    China DNF 14.38 22.61 13.31 11.03
24 Hebing Kang (康贺兵) 11.27   16.96    China 11.27 14.44 13.59 23.75 22.84
25 Yu Gu (谷雨) 7.65   20.19    China 26.63 DNF 19.53 7.65 14.41
26 Liwei Ma (马立炜) 14.53   22.11    China 29.11 18.05 19.16 14.53 DNF
27 Chenliang Wang (王晨亮) 17.55   24.56    China DNF 17.55 24.34 21.83 27.52
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yan Jin (金岩) 3.63   3.76    China 3.63 4.02 3.80 3.63 3.84
2 Xiaowei Wang (王晓伟) 3.36   3.81    China 3.36 3.77 3.56 4.11 5.33
3 Hao Zhang (张昊) 3.18   4.11    China 4.41 3.18 3.68 4.25 5.63
4 Yang Li (李扬) 3.52   4.15    China 4.91 3.52 4.22 4.16 4.06
5 Baiqiang Dong (董百强) 4.34   5.11    China 4.83 4.34 5.61 8.16 4.88
6 Ke Sun (孙珂) 2.78   5.15    China 2.78 3.94 4.21 7.30 12.66
7 Ke Wang (王珂) 4.93   5.43    China 5.21 4.94 4.93 6.34 6.13
8 Pengju Li (李鹏举) 4.97   5.57    China 5.34 6.71 5.91 5.47 4.97
9 Chunyu Zhang (张春雨) 3.86   5.62    China 3.86 6.63 4.34 5.90 6.66
10 Shikai Jiang (江侍锴) 5.00   5.64    China 5.00 5.84 6.08 5.00 6.11
11 Chenge Liu (刘晨舸) 4.15   5.77    China 4.15 5.18 11.19 7.91 4.21
12 Yefeng Hu (胡叶枫) 5.47   6.65    China 5.47 5.86 7.71 6.38 7.83
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yang Li (李扬) 34.53   40.00    China 38.02 38.15 34.53 43.83 44.38
2 Shuang Chen (陈霜) 38.31   41.27    China 39.03 47.58 44.53 40.25 38.31
3 Qianchuan Gui (桂黔川) 43.34   47.86    China 50.65 43.34 44.90 51.41 48.02
4 Pengju Li (李鹏举) 43.56   49.55    China 51.09 45.84 43.56 51.71 56.68
5 Hao Zhang (张昊) 46.96   53.64    China 46.96 50.25 55.09 56.61 55.58
6 Ke Sun (孙珂) 46.25   53.90    China 46.25 57.15 53.53 51.02 1:10.43
7 Yakai Gu (谷雅凯) 53.03   56.15    China 55.41 57.78 56.83 56.22 53.03
8 Chunyu Zhang (张春雨) 51.84   56.74    China 53.52 57.11 59.59 51.84 1:03.65
9 Ke Wang (王珂) 51.36   57.35    China 1:06.34 51.36 53.80 1:07.84 51.90
10 Lang Yuan (袁朗) 50.03   59.34    China 1:01.80 50.03 1:07.25 58.13 58.08
11 Baiqiang Dong (董百强) 53.38   1:00.20    China 57.40 1:06.44 53.38 56.75 1:07.96
12 Yefeng Hu (胡叶枫) 55.88   1:05.34    China 1:17.78 1:06.15 56.28 1:13.58 55.88
13 Jianyu Hong (洪羽剑) 55.47   1:05.44    China 1:07.68 55.47 1:05.86 1:02.77 1:51.66
14 Yongtao Sun (孙永涛) 1:01.75   1:08.92    China 1:20.09 1:01.75 1:08.50 1:12.97 1:05.30
15 Shikai Jiang (江侍锴) 55.11   1:11.21    China 1:16.96 1:06.03 1:16.28 55.11 1:11.31
16 Sicheng Chen (陈思成) 1:15.94      China 1:17.13 1:15.94
17 Hao Xu (徐豪) 1:19.25      China 1:19.25 DNF
18 Fuhua Jia (贾富华) 1:33.90      China 1:33.90 1:35.34
19 Sen Ma (马森) DNF      China DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chunyu Zhang (张春雨) 1:25.83   1:28.34    China 1:26.53 1:40.50 1:27.91 1:30.58 1:25.83
2 Yakai Gu (谷雅凯) 1:25.59   1:29.50    China 1:36.88 1:26.02 1:33.86 1:25.59 1:28.63
3 Yang Li (李扬) 1:24.86   1:30.76    China 1:28.43 1:34.53 1:39.06 1:29.31 1:24.86
4 Pengju Li (李鹏举) 1:32.06   1:34.61    China 1:33.41 1:37.52 1:56.80 1:32.90 1:32.06
5 Shuang Chen (陈霜) 1:36.08   1:43.58    China 1:41.36 1:52.56 1:36.83 1:36.08 1:53.81
6 Lang Yuan (袁朗) 1:33.84   1:44.46    China 1:51.78 1:38.83 1:42.78 1:55.08 1:33.84
7 Baiqiang Dong (董百强) 1:39.83   1:46.66    China 1:39.83 1:40.30 1:48.08 1:58.61 1:51.59
8 Ke Sun (孙珂) 1:35.27   1:50.70    China 2:05.00 1:39.05 1:35.27 1:48.06 2:05.56
9 Ke Wang (王珂) 1:53.33   1:55.73    China 1:54.33 1:55.16 1:57.69 1:53.33 2:12.11
10 Qianchuan Gui (桂黔川) 1:50.08   DNF    China 2:01.91 1:50.08 2:10.56 DNS DNS
11 Jianyu Hong (洪羽剑) 2:00.03      China 2:00.03 2:34.41
12 Chenge Liu (刘晨舸) 2:06.09      China 2:06.09 2:16.91
13 Yefeng Hu (胡叶枫) 2:10.90      China 2:10.90 2:53.02
14 Shikai Jiang (江侍锴) 2:18.27      China 2:18.27 2:18.41
15 Yongtao Sun (孙永涛) 2:21.63      China 2:21.63 2:34.34
16 Yiliang Lu (路义亮) 2:22.03      China 2:22.03 3:01.25
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yongqiang Peng (彭永强) 1:58.08   DNF    China DNF DNF 1:58.08
2 Shikai Jiang (江侍锴) 2:40.90   DNF    China DNF DNF 2:40.90
3 Kai Zhou (周凯) 3:17.46   DNF    China DNF DNF 3:17.46
4 Baiqiang Dong (董百强) 3:26.09   DNF    China DNF DNF 3:26.09
5 Jianyu Hong (洪羽剑) 4:04.08   DNF    China DNF DNF 4:04.08
6 Yiliang Lu (路义亮) 4:16.13   DNF    China DNF 4:16.13 DNF
7 Lang Yuan (袁朗) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
7 Yang Li (李扬) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
7 Pengju Li (李鹏举) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
7 Chunyu Zhang (张春雨) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yang Li (李扬) 17.06   17.83    China 17.06 17.61 18.75 23.58 17.13
2 Ke Sun (孙珂) 18.31   19.28    China 20.55 18.31 19.30 19.21 19.33
3 Xiaowei Wang (王晓伟) 16.90   19.33    China 22.53 16.90 17.93 20.84 19.21
4 Shuang Chen (陈霜) 17.80   20.86    China 17.80 22.58 20.38 22.18 20.03
5 Chunyu Zhang (张春雨) 20.02   22.91    China 22.52 23.44 20.02 22.77 26.13
6 Chenge Liu (刘晨舸) 20.27   25.00    China 25.31 20.27 25.11 24.59 30.46
7 Shikai Jiang (江侍锴) 25.16   26.06    China 25.16 30.11 25.27 26.18 26.72
8 Yousen Liu (刘有森) 24.71   26.89    China 27.50 32.56 25.86 24.71 27.30
9 Jianyu Hong (洪羽剑) 25.38   27.15    China 28.40 31.43 25.68 27.38 25.38
10 Haiping Chen (陈海平) 26.40   27.81    China 27.25 27.08 26.40 29.09 37.15
11 Hao Xu (徐豪) 22.40   28.98    China 31.47 22.40 28.41 30.96 27.58
12 Yakai Gu (谷雅凯) 18.58   29.47    China 22.28 DNF 18.58 31.06 35.08
13 Weiye Guo (郭维烨) 22.88   32.09    China 22.88 32.90 29.96 33.40 45.75
14 Baiqiang Dong (董百强) 27.75   33.68    China 27.75 29.80 1:01.00 32.22 39.02
15 Hao Zhang (张昊) 29.16   36.65    China 29.16 42.02 40.27 37.66 32.02
16 Ke Wang (王珂) 28.03   36.95    China 35.46 40.31 41.59 35.09 28.03
17 Lang Yuan (袁朗) 34.44   37.16    China 51.88 39.56 34.44 37.40 34.52
18 Qianchuan Gui (桂黔川) 34.15   37.41    China 34.15 45.27 36.06 40.53 35.63
19 Xi Song (宋喜) 28.61   40.58    China 28.61 52.31 50.63 33.72 37.38
20 Qiwen Yang (杨启文) 38.43   42.67    China 56.00 41.90 43.58 38.43 42.53
21 Fuhua Jia (贾富华) 39.69   44.83    China 40.52 45.46 48.52 39.69 DNF
22 Sen Ma (马森) 43.41   51.63    China 54.56 1:12.02 46.31 54.03 43.41
23 Haihang Ma (马海航) 41.69   DNF    China DNF 49.21 DNF 51.30 41.69
24 Yuhan Wang (王予涵) 1:08.90      China 1:10.30 1:08.90
25 Yu Gu (谷雨) 1:11.43      China 1:11.43 1:17.65
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ke Sun (孙珂) 4.00   6.51    China 5.09 4.00 7.83 6.61 11.86
2 Xiaowei Wang (王晓伟) 4.50   6.85    China 5.41 4.50 6.27 8.86 10.02
3 Shikai Jiang (江侍锴) 4.97   7.61    China 7.90 7.72 11.94 7.22 4.97
4 Chunyu Zhang (张春雨) 7.83   9.31    China 7.83 10.11 9.77 10.08 8.08
5 Yefeng Hu (胡叶枫) 8.41   11.10    China 13.68 10.80 12.88 8.41 9.63
6 Lang Yuan (袁朗) 9.02   11.25    China 9.46 14.50 9.80 14.50 9.02
7 Hao Xu (徐豪) 9.03   12.04    China 9.03 DNF 15.86 9.71 10.55
8 Yi Liu (刘艺) 9.19   12.05    China 10.19 15.34 9.19 11.41 14.56
9 Zhichao Huang (黄智超) 11.31   12.87    China 12.03 17.09 14.97 11.31 11.61
10 Qianchuan Gui (桂黔川) 7.27   13.48    China 17.50 7.27 17.13 8.05 15.27
11 Yang Li (李扬) 10.09   13.52    China 13.03 20.84 10.09 11.58 15.94
12 Ke Wang (王珂) 6.75   13.61    China 6.75 15.19 17.27 14.55 11.09
13 Baiqiang Dong (董百强) 9.08   13.72    China 17.88 13.94 9.77 9.08 17.44
14 Yan Jin (金岩) 10.30   13.98    China 12.34 14.90 17.77 10.30 14.69
15 Liwei Ma (马立炜) 11.40   14.28    China 12.28 16.25 14.31 11.40 20.97
16 Xiaotao Wang (王晓涛) 14.93   18.47    China 22.44 14.93 26.47 16.80 16.16
17 Yakai Gu (谷雅凯) 14.36   24.86    China 28.88 28.86 35.03 16.83 14.36
18 Ziyuan Wang (王子源) 20.68   28.44    China 1:16.06 25.21 32.66 20.68 27.44
19 Chenliang Wang (王晨亮) 29.86   41.28    China 29.86 50.66 1:07.33 38.78 34.41
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yan Jin (金岩) 17.93   23.03    China 19.06 33.96 21.18 17.93 28.86
2 Chunyu Zhang (张春雨) 21.75   27.61    China 26.78 29.27 21.75 28.38 27.68
3 Shikai Jiang (江侍锴) 25.19   28.76    China 26.11 31.94 28.22 34.91 25.19
4 Qianchuan Gui (桂黔川) 26.15   32.44    China 26.15 29.22 38.13 35.43 32.66
5 Ke Sun (孙珂) 37.71   43.89    China 37.71 59.40 44.77 43.31 43.59
6 Baiqiang Dong (董百强) 45.09   1:05.42    China 45.09 2:22.47 1:21.59 52.58 1:02.08
7 Yongtao Sun (孙永涛) 31.61   1:18.68    China 31.61 1:39.22 1:08.25 1:40.96 1:08.58
Baiqiang Dong (董百强)    China
Baiqiang Dong (董百强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 16.36   17.84   DNF 17.75 17.25 18.52 16.36
2x2x2 Cube Final 5 4.34   5.11   4.83 4.34 5.61 8.16 4.88
First round 10 5.52   6.09   7.21 5.53 5.52 5.53 11.50
4x4x4 Cube Combined Final 11 53.38   1:00.20   57.40 1:06.44 53.38 56.75 1:07.96
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:39.83   1:46.66   1:39.83 1:40.30 1:48.08 1:58.61 1:51.59
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:26.09   DNF   DNF DNF 3:26.09
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 27.75   33.68   27.75 29.80 1:01.00 32.22 39.02
Pyraminx Final 13 9.08   13.72   17.88 13.94 9.77 9.08 17.44
Square-1 Final 6 45.09   1:05.42   45.09 2:22.47 1:21.59 52.58 1:02.08
Beichen Xiao (肖北辰)    China
Beichen Xiao (肖北辰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 36.61   52.31   46.31 48.34 1:04.02 1:02.28 36.61
Chen Zhang (张晨)    China
Chen Zhang (张晨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 1:02.72   1:17.44   DNF 1:42.55 1:02.93 1:06.83 1:02.72
Chenge Liu (刘晨舸)    China
Chenge Liu (刘晨舸)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.68   15.22   15.15 15.41 14.68 19.28 15.09
First round 13 12.80   14.99   18.91 18.33 12.80 13.28 13.36
2x2x2 Cube Final 11 4.15   5.77   4.15 5.18 11.19 7.91 4.21
First round 4 4.38   4.83   5.15 4.38 4.46 10.30 4.88
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:06.09     2:06.09 2:16.91
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 20.27   25.00   25.31 20.27 25.11 24.59 30.46
Chenliang Wang (王晨亮)    China
Chenliang Wang (王晨亮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 51.21   DNF   59.90 51.21 55.30 DNF DNF
2x2x2 Cube First round 27 17.55   24.56   DNF 17.55 24.34 21.83 27.52
Pyraminx Final 19 29.86   41.28   29.86 50.66 1:07.33 38.78 34.41
Chunyu Zhang (张春雨)    China
Chunyu Zhang (张春雨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.38   15.24   15.46 17.38 14.16 16.09 13.38
First round 12 13.80   14.88   16.38 17.03 14.03 14.22 13.80
2x2x2 Cube Final 9 3.86   5.62   3.86 6.63 4.34 5.90 6.66
First round 6 4.50   5.41   4.50 6.46 6.19 4.96 5.09
4x4x4 Cube Combined Final 8 51.84   56.74   53.52 57.11 59.59 51.84 1:03.65
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:25.83   1:28.34   1:26.53 1:40.50 1:27.91 1:30.58 1:25.83
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 20.02   22.91   22.52 23.44 20.02 22.77 26.13
Pyraminx Final 4 7.83   9.31   7.83 10.11 9.77 10.08 8.08
Square-1 Final 2 21.75   27.61   26.78 29.27 21.75 28.38 27.68
Elijah Zhai (翟拥日)    China
Elijah Zhai (翟拥日)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 57.06   1:04.24   DNF 1:04.59 57.06 1:09.94 58.18
Fuhua Jia (贾富华)    China
Fuhua Jia (贾富华)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 17.40   25.38   31.69 DNF 17.40 19.80 24.66
2x2x2 Cube First round 19 7.38   8.54   DNF 7.66 8.34 7.38 9.63
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:33.90     1:33.90 1:35.34
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 39.69   44.83   40.52 45.46 48.52 39.69 DNF
Guolei Qin (覃国雷)    China
Guolei Qin (覃国雷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 3:45.22   DNF   4:44.96 6:46.44 DNF 3:45.22 DNF
Haihang Ma (马海航)    China
Haihang Ma (马海航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 22.63   24.11   23.86 23.41 31.44 22.63 25.05
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 41.69   DNF   DNF 49.21 DNF 51.30 41.69
Haiping Chen (陈海平)    China
Haiping Chen (陈海平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.88   13.79   13.31 14.63 19.05 13.44 12.88
Second round 5 12.40   13.09   13.28 12.40 14.56 13.16 12.84
First round 9 12.30   14.18   14.84 12.30 12.75 14.96 20.68
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 26.40   27.81   27.25 27.08 26.40 29.09 37.15
Hao Li (李浩)    China
Hao Li (李浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 29.46   35.63   37.68 41.36 31.03 38.19 29.46
2x2x2 Cube First round 23 11.03   16.77   DNF 14.38 22.61 13.31 11.03
Hao Xu (徐豪)    China
Hao Xu (徐豪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 14.52   17.17   18.58 15.31 17.61 21.00 14.52
2x2x2 Cube First round 14 4.55   6.94   7.27 8.77 4.55 17.84 4.78
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:19.25     1:19.25 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 22.40   28.98   31.47 22.40 28.41 30.96 27.58
Pyraminx Final 7 9.03   12.04   9.03 DNF 15.86 9.71 10.55
Hao Zhang (张昊)    China
Hao Zhang (张昊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.80   14.09   15.63 13.47 13.18 16.40 11.80
Second round 8 12.77   14.29   14.75 14.18 12.77 13.94 16.71
First round 5 11.77   12.41   16.13 11.77 12.06 13.16 12.02
2x2x2 Cube Final 3 3.18   4.11   4.41 3.18 3.68 4.25 5.63
First round 2 3.88   4.60   5.38 3.90 4.65 3.88 5.25
4x4x4 Cube Combined Final 5 46.96   53.64   46.96 50.25 55.09 56.61 55.58
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 29.16   36.65   29.16 42.02 40.27 37.66 32.02
Hebing Kang (康贺兵)    China
Hebing Kang (康贺兵)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 27.71   31.34   37.18 28.55 31.75 27.71 33.72
2x2x2 Cube First round 24 11.27   16.96   11.27 14.44 13.59 23.75 22.84
Jianyu Hong (洪羽剑)    China
Jianyu Hong (洪羽剑)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.68   15.73   15.91 15.02 16.25 DNF 14.68
First round 18 12.93   16.03   16.09 14.08 20.08 17.91 12.93
4x4x4 Cube Combined Final 13 55.47   1:05.44   1:07.68 55.47 1:05.86 1:02.77 1:51.66
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:00.03     2:00.03 2:34.41
3x3x3 Blindfolded Final 5 4:04.08   DNF   DNF DNF 4:04.08
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 25.38   27.15   28.40 31.43 25.68 27.38 25.38
Jiazheng Li (李家正)    China
Jiazheng Li (李家正)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 35.66   39.61   DNF 41.90 37.06 35.66 39.88
Kai Zhou (周凯)    China
Kai Zhou (周凯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.68   17.28   17.52 17.63 16.69 13.68 25.71
First round 17 13.94   15.92   16.21 17.05 16.91 13.94 14.63
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:17.46   DNF   DNF DNF 3:17.46
Ke Sun (孙珂)    China
Ke Sun (孙珂)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.94   12.59   12.21 10.94 12.36 13.19 15.25
Second round 4 11.46   12.44   12.38 12.53 13.88 11.46 12.40
First round 6 11.38   13.41   13.30 13.27 15.18 11.38 13.65
2x2x2 Cube Final 6 2.78   5.15   2.78 3.94 4.21 7.30 12.66
First round 1 3.11   4.30   3.11 4.47 4.81 3.97 4.46
4x4x4 Cube Combined Final 6 46.25   53.90   46.25 57.15 53.53 51.02 1:10.43
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:35.27   1:50.70   2:05.00 1:39.05 1:35.27 1:48.06 2:05.56
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 18.31   19.28   20.55 18.31 19.30 19.21 19.33
Pyraminx Final 1 4.00   6.51   5.09 4.00 7.83 6.61 11.86
Square-1 Final 5 37.71   43.89   37.71 59.40 44.77 43.31 43.59
Ke Wang (王珂)    China
Ke Wang (王珂)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.08   15.48   13.08 15.41 17.55 14.59 16.43
First round 14 12.94   15.04   14.40 13.41 17.30 17.63 12.94
2x2x2 Cube Final 7 4.93   5.43   5.21 4.94 4.93 6.34 6.13
First round 11 5.68   6.15   5.68 5.90 6.36 6.28 6.28
4x4x4 Cube Combined Final 9 51.36   57.35   1:06.34 51.36 53.80 1:07.84 51.90
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:53.33   1:55.73   1:54.33 1:55.16 1:57.69 1:53.33 2:12.11
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 28.03   36.95   35.46 40.31 41.59 35.09 28.03
Pyraminx Final 12 6.75   13.61   6.75 15.19 17.27 14.55 11.09
Keli Fu (付克利)    China
Keli Fu (付克利)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 1:35.47   1:51.60   1:45.91 1:45.80 1:35.47 DNF 2:03.08
Lang Yuan (袁朗)    China
Lang Yuan (袁朗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.47   15.51   15.90 16.11 DNF 14.52 13.47
First round 4 10.05   12.27   10.05 14.36 11.08 15.49 11.38
2x2x2 Cube First round 16 4.84   7.11   7.77 7.34 6.22 4.84 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 10 50.03   59.34   1:01.80 50.03 1:07.25 58.13 58.08
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:33.84   1:44.46   1:51.78 1:38.83 1:42.78 1:55.08 1:33.84
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 34.44   37.16   51.88 39.56 34.44 37.40 34.52
Pyraminx Final 6 9.02   11.25   9.46 14.50 9.80 14.50 9.02
Liwei Ma (马立炜)    China
Liwei Ma (马立炜)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 26 14.53   22.11   29.11 18.05 19.16 14.53 DNF
Pyraminx Final 15 11.40   14.28   12.28 16.25 14.31 11.40 20.97
Pengju Li (李鹏举)    China
Pengju Li (李鹏举)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.53   13.79   13.03 14.72 21.81 13.63 12.53
Second round 9 13.50   14.67   17.97 13.50 14.02 14.46 15.52
First round 10 11.16   14.55   16.36 14.15 11.16 18.22 13.13
2x2x2 Cube Final 8 4.97   5.57   5.34 6.71 5.91 5.47 4.97
First round 9 4.47   6.01   5.43 7.71 4.47 12.96 4.88
4x4x4 Cube Combined Final 4 43.56   49.55   51.09 45.84 43.56 51.71 56.68
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:32.06   1:34.61   1:33.41 1:37.52 1:56.80 1:32.90 1:32.06
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Qianchuan Gui (桂黔川)    China
Qianchuan Gui (桂黔川)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.78   15.07   16.77 14.47 13.97 13.78 29.58
Second round 7 13.13   14.07   14.90 1:53.00 13.97 13.34 13.13
First round 8 12.36   13.80   13.30 15.00 17.02 12.36 13.09
2x2x2 Cube First round 15 2.96   7.03   2.96 5.93 13.31 5.02 10.15
4x4x4 Cube Combined Final 3 43.34   47.86   50.65 43.34 44.90 51.41 48.02
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:50.08   DNF   2:01.91 1:50.08 2:10.56 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 34.15   37.41   34.15 45.27 36.06 40.53 35.63
Pyraminx Final 10 7.27   13.48   17.50 7.27 17.13 8.05 15.27
Square-1 Final 4 26.15   32.44   26.15 29.22 38.13 35.43 32.66
Qihang Nie (聂起航)    China
Qihang Nie (聂起航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 26.86   31.26   26.86 28.00 35.88 36.50 29.91
2x2x2 Cube First round 21 7.93   12.71   12.09 7.93 13.28 12.75 13.97
Qiwen Yang (杨启文)    China
Qiwen Yang (杨启文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 20.80   22.78   26.61 20.80 22.27 24.55 21.52
2x2x2 Cube First round 18 6.18   7.90   7.88 8.25 7.61 6.18 8.21
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 38.43   42.67   56.00 41.90 43.58 38.43 42.53
Sen Ma (马森)    China
Sen Ma (马森)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 22.77   27.90   29.83 27.34 DNF 22.77 26.52
4x4x4 Cube Combined Final 19 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 43.41   51.63   54.56 1:12.02 46.31 54.03 43.41
Shihan Ma (马世晗)    China
Shihan Ma (马世晗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 15.59   DNF   DNF 15.59 DNF DNS DNS
Shikai Jiang (江侍锴)    China
Shikai Jiang (江侍锴)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.90   14.92   19.28 15.66 13.90 14.18 14.91
Second round 10 12.68   14.86   16.75 14.59 12.68 14.97 15.02
First round 15 13.18   15.34   15.56 20.00 14.41 13.18 16.06
2x2x2 Cube Final 10 5.00   5.64   5.00 5.84 6.08 5.00 6.11
First round 8 5.34   5.72   5.34 5.71 5.34 6.27 6.11
4x4x4 Cube Combined Final 15 55.11   1:11.21   1:16.96 1:06.03 1:16.28 55.11 1:11.31
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:18.27     2:18.27 2:18.41
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:40.90   DNF   DNF DNF 2:40.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 25.16   26.06   25.16 30.11 25.27 26.18 26.72
Pyraminx Final 3 4.97   7.61   7.90 7.72 11.94 7.22 4.97
Square-1 Final 3 25.19   28.76   26.11 31.94 28.22 34.91 25.19
Shuang Chen (陈霜)    China
Shuang Chen (陈霜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.52   11.03   10.47 11.96 12.21 9.52 10.65
Second round 3 11.47   11.77   11.47 12.21 11.61 11.50 12.41
First round 1 10.34   11.33   10.93 10.84 10.34 12.22 12.90
4x4x4 Cube Combined Final 2 38.31   41.27   39.03 47.58 44.53 40.25 38.31
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:36.08   1:43.58   1:41.36 1:52.56 1:36.83 1:36.08 1:53.81
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 17.80   20.86   17.80 22.58 20.38 22.18 20.03
Sicheng Chen (陈思成)    China
Sicheng Chen (陈思成)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 18.15   19.55   18.30 20.09 21.59 18.15 20.25
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:15.94     1:17.13 1:15.94
Weiye Guo (郭维烨)    China
Weiye Guo (郭维烨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 19.36   19.78   20.41 19.36 21.93 19.50 19.44
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 22.88   32.09   22.88 32.90 29.96 33.40 45.75
Wenhao Li (李文浩)    China
Wenhao Li (李文浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 53.80   1:04.93   DNF 1:19.94 53.80 57.27 57.59
Xi Song (宋喜)    China
Xi Song (宋喜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 19.28   DNF   19.28 DNF 38.47 DNF 22.38
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 28.61   40.58   28.61 52.31 50.63 33.72 37.38
Xiaotao Wang (王晓涛)    China
Xiaotao Wang (王晓涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 25.47   27.26   27.81 35.21 25.47 28.33 25.65
2x2x2 Cube First round 20 9.40   9.99   DNF 9.40 9.46 9.56 10.96
Pyraminx Final 16 14.93   18.47   22.44 14.93 26.47 16.80 16.16
Xiaowei Wang (王晓伟)    China
Xiaowei Wang (王晓伟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.90   14.05   15.33 13.56 13.98 11.90 14.61
Second round 6 13.06   13.78   16.30 14.33 13.93 13.06 13.09
First round 7 13.18   13.53   13.83 14.08 13.46 13.31 13.18
2x2x2 Cube Final 2 3.36   3.81   3.36 3.77 3.56 4.11 5.33
First round 7 3.75   5.54   6.05 11.43 4.50 6.08 3.75
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 16.90   19.33   22.53 16.90 17.93 20.84 19.21
Pyraminx Final 2 4.50   6.85   5.41 4.50 6.27 8.86 10.02
Xinyi Cheng (程欣怡)    China
Xinyi Cheng (程欣怡)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 23.27   26.28   31.46 25.80 23.90 23.27 29.13
Yakai Gu (谷雅凯)    China
Yakai Gu (谷雅凯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.53   16.07   15.88 22.81 14.53 16.93 15.41
First round 16 14.43   15.64   18.36 14.43 14.84 17.61 14.46
2x2x2 Cube First round 13 4.58   6.81   6.66 7.53 6.25 4.58 12.02
4x4x4 Cube Combined Final 7 53.03   56.15   55.41 57.78 56.83 56.22 53.03
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:25.59   1:29.50   1:36.88 1:26.02 1:33.86 1:25.59 1:28.63
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 18.58   29.47   22.28 DNF 18.58 31.06 35.08
Pyraminx Final 17 14.36   24.86   28.88 28.86 35.03 16.83 14.36
Yan Jin (金岩)    China
Yan Jin (金岩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.34   10.17   13.83 10.08 10.27 9.34 10.16
Second round 1 9.19   11.10   9.19 10.77 11.27 11.25 11.27
First round 3 9.28   11.45   12.33 10.52 12.68 11.50 9.28
2x2x2 Cube Final 1 3.63   3.76   3.63 4.02 3.80 3.63 3.84
First round 5 4.05   4.89   5.90 4.09 4.81 4.05 5.77
Pyraminx Final 14 10.30   13.98   12.34 14.90 17.77 10.30 14.69
Square-1 Final 1 17.93   23.03   19.06 33.96 21.18 17.93 28.86
Yang Li (李扬)    China
Yang Li (李扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.93   11.81   12.63 9.93 12.30 12.50 10.63
Second round 2 10.00   11.50   11.77 11.52 12.03 11.22 10.00
First round 2 9.43   11.41   9.43 14.68 11.34 11.27 11.61
2x2x2 Cube Final 4 3.52   4.15   4.91 3.52 4.22 4.16 4.06
First round 3 3.77   4.71   4.38 3.77 5.34 4.84 4.90
4x4x4 Cube Combined Final 1 34.53   40.00   38.02 38.15 34.53 43.83 44.38
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:24.86   1:30.76   1:28.43 1:34.53 1:39.06 1:29.31 1:24.86
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 17.06   17.83   17.06 17.61 18.75 23.58 17.13
Pyraminx Final 11 10.09   13.52   13.03 20.84 10.09 11.58 15.94
Yefeng Hu (胡叶枫)    China
Yefeng Hu (胡叶枫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 14.50   18.88   22.96 23.52 14.50 14.63 19.05
2x2x2 Cube Final 12 5.47   6.65   5.47 5.86 7.71 6.38 7.83
First round 12 5.22   6.60   6.30 7.34 6.15 5.22 8.03
4x4x4 Cube Combined Final 12 55.88   1:05.34   1:17.78 1:06.15 56.28 1:13.58 55.88
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:10.90     2:10.90 2:53.02
Pyraminx Final 5 8.41   11.10   13.68 10.80 12.88 8.41 9.63
Yexin Zhang (张业鑫)    China
Yexin Zhang (张业鑫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 26.06   31.96   DNF 30.47 30.96 34.46 26.06
Yi Liu (刘艺)    China
Yi Liu (刘艺)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 23.80   26.42   35.77 24.34 23.80 26.86 28.06
Pyraminx Final 8 9.19   12.05   10.19 15.34 9.19 11.41 14.56
Yiliang Lu (路义亮)    China
Yiliang Lu (路义亮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 15.91   17.50   20.78 18.58 17.15 15.91 16.78
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:22.03     2:22.03 3:01.25
3x3x3 Blindfolded Final 6 4:16.13   DNF   DNF 4:16.13 DNF
Yingxun Zhang (张英迅)    China
Yingxun Zhang (张英迅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 19.90   30.02   32.69 DNF 33.09 24.28 19.90
Yongqiang Peng (彭永强)    China
Yongqiang Peng (彭永强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 15.36   20.94   22.52 15.36 22.88 18.16 22.15
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:58.08   DNF   DNF DNF 1:58.08
Yongtao Sun (孙永涛)    China
Yongtao Sun (孙永涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 19.06   20.24   24.77 19.06 21.75 19.91 19.06
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:01.75   1:08.92   1:20.09 1:01.75 1:08.50 1:12.97 1:05.30
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:21.63     2:21.63 2:34.34
Square-1 Final 7 31.61   1:18.68   31.61 1:39.22 1:08.25 1:40.96 1:08.58
Yousen Liu (刘有森)    China
Yousen Liu (刘有森)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 15.38   17.23   DNF 18.22 15.55 15.38 17.91
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 24.71   26.89   27.50 32.56 25.86 24.71 27.30
Yu Gu (谷雨)    China
Yu Gu (谷雨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 22.27   29.80   40.68 31.22 22.27 26.41 31.78
2x2x2 Cube First round 25 7.65   20.19   26.63 DNF 19.53 7.65 14.41
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 1:11.43     1:11.43 1:17.65
Yuanhai Zheng (郑远海)    China
Yuanhai Zheng (郑远海)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 14.27   19.94   22.06 14.27 15.71 DNF 22.06
Yuhan Wang (王予涵)    China
Yuhan Wang (王予涵)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Combined Final 24 1:08.90     1:10.30 1:08.90
Zhichao Huang (黄智超)    China
Zhichao Huang (黄智超)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 12.61   15.03   14.21 14.46 16.43 16.59 12.61
First round 11 11.97   14.65   15.16 14.21 14.59 16.34 11.97
2x2x2 Cube First round 17 3.53   7.67   7.72 7.78 10.56 3.53 7.52
Pyraminx Final 9 11.31   12.87   12.03 17.09 14.97 11.31 11.61
Ziyuan Wang (王子源)    China
Ziyuan Wang (王子源)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 50.18   58.74   56.66 1:12.53 58.05 50.18 1:01.52
2x2x2 Cube First round 22 11.22   16.45   21.18 17.71 17.11 14.53 11.22
Pyraminx Final 18 20.68   28.44   1:16.06 25.21 32.66 20.68 27.44