ZUST Open 2017

Date City WCA LInk
2017-6-10~11  China, Hangzhou, Zhejiang ZUST Open 2017

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kaijun Lin (林恺俊) 7.76  Lukas Shelley 9.65  Jiayu Wang (王佳宇) 9.86
 2x2x2 Cube  Jiekang Pan (潘杰康) 1.71  Shujie Fang (方述杰) 2.79  Haichuan Du (杜海川) 3.15
 4x4x4 Cube  Xuming Wang (王旭明) 31.75  Jiayu Wang (王佳宇) 38.67  Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 39.90
 5x5x5 Cube  Xuming Wang (王旭明) 1:05.91  Zixuan Liu (刘子瑄) 1:10.85  Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 1:11.76
 3x3x3 Blindfolded  Kaijun Lin (林恺俊) 23.27  Shenghai Fang (方胜海) 44.28  Weina Bao (鲍伟娜) 1:18.95
 3x3x3 Fewest Moves  Baiqiang Dong (董百强) 27  Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 29  Maosheng Chen (陈茂盛) 34
 3x3x3 One-Handed  Shujie Fang (方述杰) 14.41  Wenjie Zhu (朱文杰) 17.60  Zixuan Liu (刘子瑄) 17.92
 Rubik's Clock  Chenwei Li (李琛炜) 6.79  Shengliang Cai (蔡盛梁) 7.45  Yining Yao (姚祎宁) 9.22
 Megaminx  Renxin Tang (汤任欣) 53.81  Tianlang Han (韩天朗) 57.95  Yi Wang (王旖) 1:07.53
 Pyraminx  Yi Wang (王旖) 3.74  Yining Yao (姚祎宁) 4.38  Chongshun Li (李崇顺) 4.43
 4x4x4 Blindfolded  Kaijun Lin (林恺俊) 1:46.02  Shenghai Fang (方胜海) 4:52.40  Weina Bao (鲍伟娜) 7:38.09
 5x5x5 Blindfolded  Kaijun Lin (林恺俊) 4:18.31  Shenghai Fang (方胜海) 13:19.00  Weina Bao (鲍伟娜) 21:46.00
 3x3x3 Multi-Blind  Shenghai Fang (方胜海) 15/16 49:31  Weina Bao (鲍伟娜) 9/12 55:34  Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 3/3 16:04
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 8.28   9.43    China 12.00 9.31 9.85 9.13 8.28
2 Lukas Shelley 8.40   9.61    Denmark 9.36 11.25 10.20 9.27 8.40
3 Jiayu Wang (王佳宇) 9.18   9.75    China 9.37 10.35 9.18 9.95 9.92
4 Xuming Wang (王旭明) 9.59   10.48    China 11.57 10.36 9.59 10.68 10.39
5 Zixuan Liu (刘子瑄) 9.24   10.58    China 12.16 10.09 10.10 9.24 11.55
6 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 9.61   10.82    China 10.88 9.80 9.61 11.77 11.91
7 Muyi Yang (杨慕屹) 9.07   10.96    China 9.07 14.96 10.95 9.81 12.12
8 Shujie Fang (方述杰) 9.43   11.18    China 9.43 10.67 13.89 10.86 12.02
9 Qingxin Lin (林庆鑫) 10.35   11.81    China 13.56 10.35 11.73 11.02 12.67
10 Haichuan Du (杜海川) 10.77   11.86    China 10.77 12.74 11.78 12.73 11.07
11 Renxin Tang (汤任欣) 11.71   11.89    China 11.77 11.93 12.95 11.71 11.98
12 Shuchang Ying (应舒畅) 11.79   11.98    China 12.26 11.86 11.79 11.82 16.18
13 Liu Hong (洪流) 9.51   12.11    China 9.51 14.86 12.27 10.92 13.13
14 Xiaobo Jin (金晓波) 11.15   12.37    China 12.07 12.97 11.15 12.07 13.11
15 Zhiyong Liu (柳智勇) 10.74   12.38    China 12.51 15.03 11.01 10.74 13.63
16 Donghong Lin (林东泓) 11.68   12.42    China 14.36 11.90 11.68 12.43 12.93
17 Junyan Wu (吴均焱) 9.61   12.45    China 11.93 12.18 9.61 14.08 13.23
18 Anchang Wang (王安畅) 10.84   12.56    China 10.84 11.99 13.93 11.85 13.84
19 Jiajun Li (李嘉俊) 11.46   12.67    China 12.83 11.46 12.58 12.72 12.72
20 Xinjie Shi (施鑫杰) 11.45   12.95    China 11.45 14.67 15.53 12.68 11.49
21 Jiayong Tian (田佳勇) 11.48   12.95    China 13.22 11.48 12.76 12.95 13.14
22 Yang Tang (汤阳) 11.60   13.08    China 12.76 14.03 13.39 13.09 11.60
23 Wenjie Zhou (周文杰) 12.16   13.14    China 12.98 13.79 12.16 16.67 12.66
24 Yi Wang (王旖) 12.02   13.56    China 12.02 14.59 13.96 13.49 13.22
25 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 10.39   13.83    China 20.00 11.91 14.92 10.39 14.66
26 Han Dong (董晗) 12.21   13.95    China 14.24 12.21 13.27 14.34 14.53
27 Ruijie Shi (施瑞杰) 10.26   14.05    China 14.23 15.32 10.26 12.59 15.41
28 Xuanwei Liang (梁轩玮) 12.72   14.21    China 14.16 16.80 15.11 13.35 12.72
29 Yiwei Wang (王祎玮) 11.11   14.35    China 12.30 11.59 11.11 DNF 19.16
30 Xinwei Zhou (周欣伟) 11.64   14.38    China 11.64 13.42 15.82 16.22 13.91
31 Tianlang Han (韩天朗) 13.32   14.48    China 14.47 17.36 13.32 13.39 15.59
32 Wei Ji (季炜) 12.08   14.51    China 12.08 18.64 12.30 15.98 15.26
33 Han Zhu (朱晗) 12.29   14.54    China 12.29 16.90 14.42 12.29 DNF
34 Shenghai Fang (方胜海) 12.40   14.54    China 21.18 14.30 12.40 15.38 13.93
35 Tianli Li (李田立) 12.43   14.59    China 15.59 15.31 16.48 12.88 12.43
36 Baiqiang Dong (董百强) 13.97   14.91    China 14.11 17.33 15.73 14.89 13.97
37 Liming Lu (卢黎鸣) 13.53   14.98    China 13.53 14.57 16.38 15.88 14.49
38 Xiaoyang Lu (陆潇扬) 12.49   15.23    China 15.95 18.20 12.49 16.64 13.11
39 Shanshan Wang (王姗姗) 14.27   15.46    China 15.71 15.34 16.07 15.34 14.27
40 Jiawei Luo (罗家伟) 13.04   15.64    China 16.19 16.79 13.93 13.04 18.10
41 Junyu Wang (王骏瑜) 14.51   16.20    China 16.42 19.84 15.37 16.82 14.51
42 Shifei Dai (代时飞) 13.24   16.24    China 16.79 15.31 18.20 16.62 13.24
43 Linxiao Xu (徐林霄) 13.13   16.34    China 15.67 16.83 13.13 16.53 17.80
44 Chongshun Li (李崇顺) 12.30   16.66    China 14.28 19.23 12.30 16.47 21.45
45 Zhengli Ning (宁郑立) 13.98   16.66    China 17.17 17.06 19.10 13.98 15.75
46 Langfan Wu (吴朗樊) 14.30   16.76    China 18.05 14.30 18.20 16.51 15.72
47 Shenjie Zhu (朱申杰) 15.49   17.09    China 16.75 18.95 19.74 15.49 15.58
48 Wenjie Zhu (朱文杰) 10.78   17.43    China 22.60 21.88 14.98 15.44 10.78
49 Zhirong Zhang (张芝榕) 12.12   17.53    China 17.30 12.12 19.93 17.09 18.21
50 Yunqi Liu (刘云起) 16.42   17.53    China 16.82 20.43 18.77 16.99 16.42
51 Hongyi Mo (莫鸿翼) 12.75   17.61    China 12.75 25.22 21.20 16.02 15.61
52 Feiyang Shen (沈飞飏) 16.77   17.72    China 17.27 17.29 16.77 18.59 19.44
53 Yi Shi (施屹) 14.99   17.81    China 14.99 16.83 17.02 19.58 20.60
54 Zhenhao Zou (邹振浩) 13.01   18.01    China 18.97 16.21 20.29 13.01 18.85
55 Xingyu Guo (郭星宇) 14.02   18.13    China 20.37 16.92 14.02 22.65 17.10
56 Xiaoxin Yan (严晓歆) 15.14   18.33    China 18.22 15.14 16.36 20.48 20.41
57 Rui Li (厉睿) 15.63   18.46    China 20.10 15.63 15.63 19.64 20.43
58 Xingyuan Wang (汪幸源) 15.41   18.54    China 21.19 17.03 15.41 17.40 25.77
59 Maosheng Chen (陈茂盛) 15.90   18.60    China 15.90 16.38 21.54 17.88 21.86
60 Hansheng Xu (徐菡声) 14.69   18.77    China 24.97 14.69 23.57 17.14 15.61
61 Yangbo Xu (徐漾波) 16.52   18.92    China 16.52 19.01 17.61 23.22 20.15
62 Yining Yao (姚祎宁) 16.10   19.07    China DNF 17.21 16.10 18.27 21.74
63 Shengliang Cai (蔡盛梁) 17.79   19.09    China 22.48 18.80 18.99 17.79 19.48
64 Zihao Liu (刘梓浩) 16.51   19.10    China 17.49 16.51 19.21 24.45 20.60
65 Sicheng Gu (顾思成) 15.77   19.45    China 22.91 20.80 20.40 17.16 15.77
66 Jiankun Shi (石建坤) 16.47   19.58    China 16.47 22.42 17.55 31.03 18.76
67 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 16.89   19.84    China 21.27 16.89 22.27 20.66 17.58
68 Fuwei Chu (褚福崴) 16.19   19.93    China 16.19 17.23 21.08 21.48 30.30
69 Zongyan Shen (沈宗谚) 18.17   20.24    China 23.56 18.17 19.31 22.29 19.11
70 Yixi Chen (陈羿希) 18.15   20.31    China 21.17 18.15 20.79 18.98 26.17
71 Bo Zheng (郑博) 19.08   20.81    China 20.76 19.08 20.69 23.11 20.97
72 Chenglong Yu (虞程龙) 18.41   21.60    China 21.87 18.41 24.37 20.81 22.13
73 Wenting Ni (倪雯婷) 17.35   22.20    China 17.35 DNF 21.04 20.39 25.16
74 Liang Lou (楼亮) 16.33   22.57    China 18.93 16.33 31.16 34.76 17.63
75 Zhongzhu Tao (陶忠宁) 21.69   23.16    China 24.95 21.89 22.65 21.69 37.72
76 Lin Chen (陈琳) 21.11   23.35    China 22.24 21.11 36.25 24.61 23.20
77 Yuming Chen (陈昱铭) 18.06   23.44    China 18.06 DNF 21.98 26.01 22.34
78 Haoge Zan (昝浩歌) 21.35   23.47    China 22.64 24.01 24.41 21.35 23.76
79 Hang Wang (王杭) 20.57   23.51    China 23.39 25.70 20.57 26.09 21.43
80 Xinmin Wang (王信民) 23.23   24.77    China 23.42 27.42 26.61 23.23 24.29
81 Yu Cen (岑昱) 22.65   24.85    China 25.38 26.44 27.29 22.65 22.74
82 Tong Xu (徐彤) 15.81   25.38    China 34.02 15.81 21.63 DNF 20.49
83 Weiwen Song (宋薇雯) 20.93   25.93    China 26.02 22.44 34.23 20.93 29.33
84 Yiming Mao (毛裔鸣) 21.16   25.97    China 26.11 21.16 25.72 26.08 32.10
85 Kenghong Wu (吴铿泓) 23.24   26.11    China 29.57 23.24 28.46 25.06 24.82
86 Nan Zhao (赵南) 20.45   26.14    China 25.27 20.45 24.82 32.96 28.32
87 Ling Zhang (张玲) 25.82   26.50    China 26.10 27.05 27.70 25.82 26.35
88 Junjie Fu (傅俊杰) 20.25   27.52    China 23.43 32.68 26.45 38.06 20.25
89 Wei Bu (卜玮) 21.47   27.90    China 21.47 22.03 37.13 31.84 29.84
90 Letian Zhang (张乐天) 26.23   27.91    China 26.23 28.24 49.53 26.95 28.55
91 Siyang Chen (陈丝阳) 25.72   30.07    China 35.04 46.89 25.72 26.73 28.44
92 Zhengqi Xia (夏钲棋) 23.63   31.00    China 40.17 23.63 30.33 38.50 24.16
93 Yi Lü (吕谊) 26.89   31.63    China 31.35 30.63 26.89 33.79 32.91
94 Zihao Shen (沈子皓) 29.89   32.08    China 38.14 30.76 29.89 32.11 33.38
95 Junxian Wang (汪君宪) 23.85   32.10    China 32.64 32.45 31.21 23.85 33.80
96 Zhuwei Wei (魏宁伟) 29.63   32.64    China 31.89 29.63 31.62 34.41 45.68
97 Zhenlong Li (李真龙) 22.99   34.66    China 36.99 39.34 34.40 22.99 32.59
98 Huayang Xu (徐华洋) 32.64   36.39    China 32.64 43.89 35.09 40.25 33.84
99 Yangjie Dai (戴杨杰) 35.29   37.88    China 35.40 40.14 35.29 46.48 38.09
100 Jiaming Gu (顾佳明) 31.06   38.51    China DNF 35.53 44.63 35.38 31.06
101 Shuting Chen (陈舒婷) 32.94   38.86    China 45.99 32.94 43.09 35.92 37.58
102 Yangbo Jiang (江扬博) 36.42   40.33    China 36.42 36.68 38.36 45.94 1:02.66
103 Junhui Li (李俊辉) 28.51   40.49    China 39.93 28.51 38.15 44.02 43.38
104 Zhixuan Chen (陈志轩) 34.09   42.98    China 46.31 40.90 34.09 41.73 47.64
105 Tiancai Zhu (朱田才) 32.58   43.44    China 38.47 45.10 32.58 DNF 46.76
106 Ruiyang Gu (顾锐洋) 42.59   50.08    China 46.68 54.59 52.66 50.90 42.59
107 Xinyuan Tao (陶欣媛) 43.23   50.30    China 1:38.12 50.90 56.39 43.61 43.23
108 Qianwen Liu (刘倩文) 43.93   53.58    China 54.04 56.00 43.93 52.82 53.89
109 Ruman Ying (应如曼) 52.65   56.54    China 1:01.56 52.65 57.33 55.59 56.70
110 Anrui Pan (潘安睿) 52.26   1:02.08    China 1:17.14 52.26 58.62 1:03.17 1:04.44
111 Yufei Tu (屠羽菲) 1:02.44   1:18.54    China 1:27.84 1:08.42 1:23.40 1:23.80 1:02.44
112 Yuming Sun (孙聿铭) 1:15.51   1:31.94    China 1:29.15 1:37.89 1:15.51 DNF 1:28.78
113 Yuhong Sun (孙毓鸿) 1:35.14   1:42.79    China 1:35.36 1:47.28 1:35.14 1:45.74 2:11.01
114 Jiehan Duan (段家涵) 1:24.52   1:45.41    China DNF 2:19.22 1:28.68 1:24.52 1:28.33
115 Zhouyao Zhu (朱洲瑶) 24.65   DNF    China DNF 27.47 DNF 24.65 24.69
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 7.50   8.55    China 8.69 8.98 7.50 8.03 8.94
2 Shujie Fang (方述杰) 8.74   9.23    China 10.05 8.74 9.20 9.69 8.81
3 Lukas Shelley 8.90   9.59    Denmark 9.92 9.11 8.90 11.08 9.73
4 Jiayu Wang (王佳宇) 8.74   9.63    China 9.87 9.51 8.74 12.79 9.50
5 Haichuan Du (杜海川) 8.62   9.89    China 10.16 11.50 9.33 8.62 10.17
6 Xuming Wang (王旭明) 8.81   10.18    China 10.16 9.95 8.81 13.35 10.43
7 Zixuan Liu (刘子瑄) 10.44   11.01    China 11.57 10.99 10.48 11.78 10.44
8 Muyi Yang (杨慕屹) 8.84   11.15    China 11.63 12.23 8.84 9.60 15.60
9 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 9.48   11.33    China 11.71 11.11 11.32 9.48 11.56
10 Yiwei Wang (王祎玮) 10.65   11.46    China 11.25 12.36 12.95 10.65 10.78
11 Renxin Tang (汤任欣) 10.67   11.63    China 10.85 16.36 11.97 12.08 10.67
12 Jiajun Li (李嘉俊) 10.72   11.64    China 10.72 11.54 12.23 12.53 11.15
13 Yang Tang (汤阳) 9.72   11.71    China 9.72 13.04 13.10 11.59 10.51
14 Shuchang Ying (应舒畅) 10.70   11.71    China 16.82 12.20 11.13 11.79 10.70
15 Han Zhu (朱晗) 9.88   11.86    China 17.37 9.88 11.77 13.48 10.32
16 Wei Ji (季炜) 10.58   11.87    China 13.95 10.69 15.47 10.96 10.58
17 Xiaobo Jin (金晓波) 9.97   11.88    China 12.58 9.97 11.56 12.67 11.49
18 Liu Hong (洪流) 9.95   12.13    China 13.58 15.82 12.16 9.95 10.65
19 Junyan Wu (吴均焱) 9.93   12.20    China 12.47 9.93 15.62 12.38 11.76
20 Zhiyong Liu (柳智勇) 12.02   12.73    China 12.45 13.43 12.30 12.02 16.02
21 Xuanwei Liang (梁轩玮) 10.55   12.87    China 12.97 13.11 12.97 12.68 10.55
22 Xiaoyang Lu (陆潇扬) 10.82   13.00    China 10.82 13.01 12.49 13.60 13.49
23 Jiayong Tian (田佳勇) 10.70   13.01    China 15.07 11.65 10.70 12.73 14.66
24 Yi Wang (王旖) 12.12   13.01    China 12.12 13.22 13.49 12.33 15.59
25 Han Dong (董晗) 11.07   13.03    China 12.31 12.32 17.24 14.47 11.07
26 Shanshan Wang (王姗姗) 12.64   13.17    China 12.64 13.34 12.93 13.25 14.21
27 Qingxin Lin (林庆鑫) 10.96   13.29    China 14.45 10.96 13.33 14.06 12.48
28 Xinwei Zhou (周欣伟) 12.18   13.32    China 12.18 12.50 12.45 15.00 16.64
29 Shenjie Zhu (朱申杰) 12.23   13.44    China 12.90 12.23 13.46 15.70 13.97
30 Baiqiang Dong (董百强) 11.51   13.49    China 15.00 13.85 11.51 14.66 11.95
31 Donghong Lin (林东泓) 11.48   13.52    China 11.91 15.92 15.98 12.72 11.48
32 Xinjie Shi (施鑫杰) 11.15   13.68    China 15.57 13.74 11.72 DNF 11.15
33 Wenjie Zhou (周文杰) 10.80   13.97    China 14.40 12.26 10.80 18.64 15.24
34 Anchang Wang (王安畅) 11.16   14.06    China 16.09 14.20 13.82 14.15 11.16
35 Zhengli Ning (宁郑立) 13.00   14.06    China 18.71 14.83 13.63 13.00 13.73
36 Chongshun Li (李崇顺) 12.63   14.10    China 14.85 13.16 12.63 15.38 14.29
37 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 13.20   14.18    China 14.26 14.37 14.60 13.20 13.92
38 Shifei Dai (代时飞) 11.84   14.32    China 15.03 17.08 15.44 12.50 11.84
39 Liming Lu (卢黎鸣) 13.33   14.32    China 13.33 15.23 13.68 15.45 14.04
40 Ruijie Shi (施瑞杰) 14.39   14.65    China 14.90 14.87 14.48 14.60 14.39
41 Junyu Wang (王骏瑜) 13.44   14.67    China 13.44 15.66 14.17 14.60 15.25
42 Linxiao Xu (徐林霄) 13.92   14.69    China 14.16 14.96 21.37 13.92 14.96
43 Zihao Liu (刘梓浩) 11.73   14.99    China 14.29 15.42 16.12 15.25 11.73
44 Tianli Li (李田立) 13.15   15.07    China 17.63 15.41 15.85 13.95 13.15
45 Jiankun Shi (石建坤) 12.62   15.36    China 16.58 12.62 17.23 16.19 13.30
46 Jiawei Luo (罗家伟) 13.27   15.46    China 15.84 18.24 16.45 13.27 14.08
47 Hongyi Mo (莫鸿翼) 13.55   15.50    China 13.55 16.62 14.64 15.23 17.57
48 Yunqi Liu (刘云起) 12.69   15.62    China 16.74 18.74 13.84 12.69 16.28
49 Zhirong Zhang (张芝榕) 12.91   15.71    China 15.95 16.88 23.34 12.91 14.31
50 Wenjie Zhu (朱文杰) 14.02   15.71    China 16.38 15.99 18.26 14.02 14.76
51 Xingyuan Wang (汪幸源) 14.11   16.18    China 22.48 14.93 17.80 14.11 15.82
52 Feiyang Shen (沈飞飏) 15.59   16.18    China 15.97 17.59 16.77 15.80 15.59
53 Rui Li (厉睿) 15.23   16.24    China 15.68 18.18 15.23 15.82 17.23
54 Langfan Wu (吴朗樊) 12.52   16.26    China 16.23 17.48 16.06 12.52 16.50
55 Yi Shi (施屹) 14.21   16.30    China 16.26 16.41 16.23 17.00 14.21
56 Shenghai Fang (方胜海) 14.96   16.44    China 15.03 14.96 23.66 16.13 18.15
57 Sicheng Gu (顾思成) 15.62   16.75    China 16.27 15.62 16.52 20.49 17.47
58 Hansheng Xu (徐菡声) 14.39   16.79    China 17.50 23.84 14.39 15.74 17.13
59 Yining Yao (姚祎宁) 16.34   17.16    China 18.19 16.34 16.70 20.09 16.59
60 Zhenhao Zou (邹振浩) 16.04   17.55    China 16.91 19.48 16.40 19.33 16.04
61 Xingyu Guo (郭星宇) 16.92   17.76    China 17.96 18.61 16.92 17.08 18.24
62 Yangbo Xu (徐漾波) 16.82   18.17    China 18.95 16.82 17.31 18.26 19.45
63 Maosheng Chen (陈茂盛) 14.82   18.28    China 21.08 17.38 14.82 29.59 16.37
64 Shengliang Cai (蔡盛梁) 15.53   18.49    China 19.31 17.71 18.53 19.22 15.53
65 Xiaoxin Yan (严晓歆) 14.11   18.76    China 16.87 18.74 14.11 20.68 33.30
66 Fuwei Chu (褚福崴) 17.75   18.83    China 19.58 18.41 18.49 19.80 17.75
67 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 16.77   20.12    China 26.75 18.99 23.54 17.83 16.77
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 7.42   7.76    China 7.95 8.33 7.69 7.64 7.42
2 Lukas Shelley 8.77   9.65    Denmark 8.77 11.65 9.48 10.05 9.43
3 Jiayu Wang (王佳宇) 8.57   9.86    China DNF 11.38 9.28 8.57 8.91
4 Zixuan Liu (刘子瑄) 9.95   10.56    China 10.76 9.96 9.95 11.00 10.97
5 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 8.70   11.08    China 9.95 13.41 11.24 12.04 8.70
6 Shujie Fang (方述杰) 9.40   11.32    China 10.21 13.66 9.40 17.37 10.10
7 Renxin Tang (汤任欣) 10.21   11.70    China 11.70 10.21 12.41 10.98 13.01
8 Jiajun Li (李嘉俊) 10.31   12.25    China 12.61 10.31 12.08 12.07 15.15
9 Xuming Wang (王旭明) 10.20   12.69    China DNF 11.51 12.86 13.70 10.20
10 Muyi Yang (杨慕屹) 11.99   12.89    China 12.53 14.23 12.09 11.99 14.05
11 Yiwei Wang (王祎玮) 11.08   13.29    China 13.41 15.26 11.21 11.08 20.53
12 Haichuan Du (杜海川) 10.64   13.82    China 18.76 DNF 11.03 10.64 11.67
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jiekang Pan (潘杰康) 1.36   1.77    China 1.36 3.06 1.71 1.87 1.74
2 Shujie Fang (方述杰) 2.06   2.50    China 3.56 2.66 2.06 2.63 2.20
3 Lukas Shelley 2.02   3.47    Denmark 3.51 2.97 2.02 6.07 3.94
4 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 2.52   3.68    China 2.52 4.12 4.63 3.43 3.48
5 Shenjie Zhu (朱申杰) 3.37   3.76    China 3.60 3.37 3.59 4.09 13.46
6 Haichuan Du (杜海川) 2.43   3.80    China 3.38 4.33 3.90 2.43 4.13
7 Zixuan Liu (刘子瑄) 3.24   3.89    China 3.76 3.77 4.15 5.30 3.24
8 Yiqun Fan (樊轶群) 2.78   3.97    China 3.72 6.21 2.78 3.16 5.04
9 Chongshun Li (李崇顺) 3.30   3.98    China 3.92 13.63 4.58 3.30 3.45
10 Xinwei Zhou (周欣伟) 3.25   4.03    China 4.50 4.46 3.49 3.25 4.14
11 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 3.40   4.12    China 3.40 5.16 3.81 4.56 4.00
12 Zhiyong Liu (柳智勇) 3.07   4.13    China 4.30 4.62 3.07 3.50 4.59
13 Shengliang Cai (蔡盛梁) 2.91   4.20    China 3.88 4.20 4.53 2.91 5.76
14 Wei Ji (季炜) 3.00   4.34    China 3.00 5.18 5.38 4.03 3.81
15 Xiaoyang Lu (陆潇扬) 3.64   4.43    China 7.92 4.91 4.33 3.64 4.05
16 Xinjie Shi (施鑫杰) 2.32   4.44    China 2.32 5.57 5.77 3.09 4.65
17 Jiayong Tian (田佳勇) 2.92   4.85    China DNF 5.06 4.42 2.92 5.08
18 Tianlang Han (韩天朗) 3.08   4.85    China 3.08 4.47 11.01 3.90 6.18
19 Qingxin Lin (林庆鑫) 2.92   4.86    China 4.92 4.54 DNF 2.92 5.13
20 Han Zhu (朱晗) 2.83   4.90    China 7.58 5.43 2.83 5.01 4.25
21 Shuchang Ying (应舒畅) 1.87   4.92    China 1.87 5.48 4.40 6.07 4.89
22 Renxin Tang (汤任欣) 3.46   4.95    China 5.53 3.72 3.46 5.60 6.05
23 Xingyu Guo (郭星宇) 4.86   5.04    China 5.14 5.08 17.15 4.90 4.86
24 Muyi Yang (杨慕屹) 2.86   5.10    China 5.20 5.18 4.92 2.86 5.27
25 Yixi Chen (陈羿希) 3.29   5.13    China 5.04 5.62 DNF 4.72 3.29
26 Rui Li (厉睿) 3.09   5.21    China 5.11 5.57 5.60 3.09 4.95
27 Xuanwei Liang (梁轩玮) 3.46   5.27    China 6.66 5.02 5.76 3.46 5.03
28 Shenghai Fang (方胜海) 4.35   5.41    China 5.09 6.60 7.54 4.55 4.35
29 Baiqiang Dong (董百强) 4.35   5.57    China 8.77 5.75 4.35 6.37 4.60
30 Jiaming Gu (顾佳明) 3.39   5.60    China 3.39 8.11 6.86 5.29 4.64
31 Jiajun Li (李嘉俊) 4.63   5.60    China 5.69 5.43 5.69 4.63 6.98
32 Linxiao Xu (徐林霄) 3.08   5.61    China 3.08 6.56 5.66 10.44 4.60
33 Yiming Mao (毛裔鸣) 3.17   5.61    China 3.17 6.45 6.06 4.33 7.85
34 Fuwei Chu (褚福崴) 4.13   5.76    China 5.14 5.26 10.91 6.89 4.13
35 Yunqi Liu (刘云起) 4.90   5.76    China 5.73 6.31 4.90 5.71 5.85
36 Langfan Wu (吴朗樊) 4.86   5.82    China 6.59 5.65 5.22 6.77 4.86
37 Junyan Wu (吴均焱) 4.55   5.98    China 6.17 4.59 11.93 4.55 7.19
38 Shifei Dai (代时飞) 4.30   6.04    China 6.14 8.52 5.39 4.30 6.60
39 Zhirong Zhang (张芝榕) 4.39   6.08    China 7.58 5.71 4.39 6.20 6.32
40 Liang Lou (楼亮) 4.98   6.20    China 6.63 8.20 6.64 4.98 5.33
41 Tianli Li (李田立) 5.62   6.33    China 6.40 7.11 5.69 6.89 5.62
42 Liming Lu (卢黎鸣) 3.59   6.47    China 3.59 7.43 6.79 5.18 7.84
43 Feiyang Shen (沈飞飏) 3.07   6.62    China 3.07 6.28 7.32 6.26 9.31
44 Zhengli Ning (宁郑立) 5.01   6.66    China 7.50 6.60 6.82 5.01 6.56
45 Han Dong (董晗) 5.82   6.75    China 9.55 6.81 5.82 6.40 7.05
46 Hongyi Mo (莫鸿翼) 5.60   6.77    China 5.60 6.83 5.85 8.09 7.64
47 Donghong Lin (林东泓) 5.48   6.83    China 8.07 6.52 5.48 7.63 6.33
48 Xiaoxin Yan (严晓歆) 6.54   6.87    China 7.61 6.58 6.54 6.89 7.15
49 Ruijie Shi (施瑞杰) 4.25   6.88    China 9.10 6.30 4.25 6.02 8.33
50 Jiayu Wang (王佳宇) 3.22   6.91    China 5.63 4.01 11.70 11.09 3.22
51 Junxian Wang (汪君宪) 5.51   7.15    China 5.51 7.91 7.08 6.86 7.50
52 Junyu Wang (王骏瑜) 5.66   7.18    China 10.09 8.34 5.66 6.45 6.75
53 Hansheng Xu (徐菡声) 6.00   7.24    China 6.97 8.73 6.00 DNF 6.01
54 Yangbo Xu (徐漾波) 6.23   7.24    China 6.23 7.23 10.71 7.25 7.23
55 Xingyuan Wang (汪幸源) 4.16   7.35    China 7.91 8.59 7.98 4.16 6.17
56 Jiankun Shi (石建坤) 6.21   7.50    China 6.21 7.05 7.49 7.95 9.57
57 Anchang Wang (王安畅) 2.21   7.65    China 2.21 10.09 7.31 DNF 5.55
58 Nan Zhao (赵南) 6.49   7.85    China 6.49 9.13 10.00 7.78 6.63
59 Yining Yao (姚祎宁) 6.22   7.88    China 8.82 9.47 6.22 8.21 6.60
60 Yuming Chen (陈昱铭) 6.70   7.94    China 8.05 8.85 7.40 8.37 6.70
61 Hang Wang (王杭) 5.74   7.99    China 7.04 9.58 5.74 7.35 10.54
62 Letian Zhang (张乐天) 6.50   8.31    China 10.10 12.48 8.20 6.62 6.50
63 Yangjie Dai (戴杨杰) 7.03   8.33    China 7.73 8.33 10.31 7.03 8.94
64 Zhenhao Zou (邹振浩) 6.83   8.37    China 8.71 8.97 6.83 DNF 7.44
65 Zongyan Shen (沈宗谚) 5.42   8.42    China 8.78 7.05 9.44 DNF 5.42
66 Siyang Chen (陈丝阳) 4.56   8.51    China 4.56 12.11 5.94 9.39 10.20
67 Zihao Shen (沈子皓) 6.58   8.53    China 6.58 10.54 10.02 7.75 7.82
68 Tong Xu (徐彤) 5.82   8.55    China 12.36 6.49 6.80 5.82 DNF
69 Zhongzhu Tao (陶忠宁) 6.54   8.79    China 7.20 8.79 13.61 10.37 6.54
70 Wenting Ni (倪雯婷) 6.85   8.91    China 11.06 11.15 6.85 8.00 7.68
71 Junjie Fu (傅俊杰) 8.03   9.31    China 8.03 22.06 11.04 8.64 8.25
72 Kenghong Wu (吴铿泓) 7.64   10.12    China 11.00 11.99 11.49 7.64 7.86
73 Wei Bu (卜玮) 9.57   10.99    China 10.05 9.57 19.91 10.24 12.68
74 Weiwen Song (宋薇雯) 7.75   11.24    China 8.97 14.51 7.75 DNF 10.25
75 Zhengqi Xia (夏钲棋) 6.85   12.15    China 6.85 14.75 12.62 9.08 25.00
76 Xinyuan Tao (陶欣媛) 10.32   12.42    China 12.59 10.32 13.45 13.47 11.21
77 Zhixuan Chen (陈志轩) 9.61   12.66    China 9.72 9.61 17.42 10.83 51.17
78 Qianwen Liu (刘倩文) 6.78   12.84    China 14.60 14.13 11.60 6.78 12.80
79 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 6.58   13.45    China 10.89 13.44 19.64 16.01 6.58
80 Zhuwei Wei (魏宁伟) 10.01   13.85    China 11.80 16.64 13.11 10.01 23.65
81 Zhouyao Zhu (朱洲瑶) 7.30   17.28    China 8.71 31.15 7.30 26.25 16.87
82 Cong Xu (徐聪) 13.10   20.24    China 13.10 26.19 16.17 40.03 18.36
83 Ruman Ying (应如曼) 19.45   23.26    China 19.45 25.30 37.31 24.86 19.61
84 Yuming Sun (孙聿铭) 28.64   34.96    China 28.64 33.28 31.63 1:37.15 39.97
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jiekang Pan (潘杰康) 1.15   1.71    China 4.48 2.27 1.15 1.45 1.40
2 Shujie Fang (方述杰) 1.25   2.79    China 3.21 2.85 1.25 3.08 2.45
3 Haichuan Du (杜海川) 2.83   3.15    China 4.05 3.12 3.29 2.83 3.03
4 Lukas Shelley 2.75   3.55    Denmark 3.48 3.81 2.75 3.83 3.35
5 Xinjie Shi (施鑫杰) 2.91   3.65    China 4.06 3.52 2.91 3.37 4.10
6 Shenjie Zhu (朱申杰) 2.31   3.80    China 5.04 4.82 2.31 3.49 3.10
7 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 2.82   4.00    China 5.56 3.64 2.82 4.42 3.93
8 Chongshun Li (李崇顺) 2.83   4.10    China 4.04 5.15 3.54 2.83 4.73
9 Yiqun Fan (樊轶群) 3.47   4.25    China 4.06 4.66 4.02 6.86 3.47
10 Zixuan Liu (刘子瑄) 3.42   4.32    China 4.51 3.42 4.20 4.24 5.32
11 Xiaoyang Lu (陆潇扬) 3.89   4.35    China 4.51 4.27 4.65 3.89 4.26
12 Shengliang Cai (蔡盛梁) 3.77   4.48    China 4.77 4.35 4.41 3.77 4.69
13 Xinwei Zhou (周欣伟) 3.41   4.52    China 3.41 6.40 4.36 4.83 4.37
14 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 4.27   5.05    China 5.14 4.66 4.27 12.16 5.36
15 Wei Ji (季炜) 3.86   5.16    China 3.86 4.82 6.94 6.43 4.23
16 Zhiyong Liu (柳智勇) 4.47   5.60    China 5.39 8.64 4.47 6.22 5.20
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xuming Wang (王旭明) 29.69   31.43    China 29.69 29.79 33.47 31.02 35.91
2 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 38.92   40.12    China 38.92 42.21 40.30 38.97 41.08
3 Jiayu Wang (王佳宇) 35.94   41.92    China 35.94 41.81 43.30 40.64 45.62
4 Xiaobo Jin (金晓波) 38.37   42.94    China 42.10 38.37 44.85 42.43 44.30
5 Zixuan Liu (刘子瑄) 39.34   43.57    China 39.34 43.39 45.50 42.96 44.35
6 Shujie Fang (方述杰) 44.41   45.53    China 49.69 45.69 46.25 44.65 44.41
7 Baiqiang Dong (董百强) 37.81   45.93    China 55.77 37.81 48.39 43.15 46.26
8 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 40.79   46.65    China 47.04 59.86 45.94 40.79 46.97
9 Wenjie Zhou (周文杰) 41.12   46.80    China 52.24 48.33 46.84 45.23 41.12
10 Xinwei Zhou (周欣伟) 43.85   47.43    China 57.11 43.85 47.70 46.72 47.87
11 Yang Tang (汤阳) 43.89   47.93    China 47.52 43.89 51.30 DNF 44.96
12 Shuchang Ying (应舒畅) 43.74   48.27    China 49.52 48.03 47.27 43.74 54.42
13 Xinjie Shi (施鑫杰) 45.45   48.44    China 46.05 45.45 DNF 52.21 47.05
14 Qingxin Lin (林庆鑫) 46.41   49.21    China 49.04 52.67 51.81 46.77 46.41
15 Jiayong Tian (田佳勇) 43.30   49.46    China 52.31 51.21 52.96 44.87 43.30
16 Jiajun Li (李嘉俊) 44.43   50.53    China 1:00.37 53.49 44.43 46.22 51.87
17 Junyan Wu (吴均焱) 48.35   50.65    China 53.97 49.34 48.64 1:01.00 48.35
18 Liu Hong (洪流) 48.09   51.06    China 48.09 57.31 56.03 48.14 49.01
19 Chongshun Li (李崇顺) 49.65   53.17    China 49.65 59.46 54.10 50.10 55.31
20 Zhiyong Liu (柳智勇) 43.87   54.00    China 53.92 57.57 50.50 1:08.95 43.87
21 Ruijie Shi (施瑞杰) 51.55   54.10    China 55.33 51.55 53.87 53.09 1:07.18
22 Wei Ji (季炜) 45.85   55.27    China 57.44 50.63 45.85 1:03.24 57.75
23 Han Dong (董晗) 52.70   56.32    China 52.70 56.11 58.15 58.82 54.69
24 Yining Yao (姚祎宁) 46.97   56.48    China 46.97 1:02.68 58.80 51.29 59.35
25 Xuanwei Liang (梁轩玮) 53.01   57.35    China 1:04.11 53.01 54.85 56.11 1:01.08
26 Han Zhu (朱晗) 49.95   1:00.66    China 1:12.99 1:02.11 1:01.95 49.95 57.93
27 Muyi Yang (杨慕屹) 54.38   1:01.11    China 1:03.14 1:06.05 59.03 1:01.17 54.38
28 Zhengli Ning (宁郑立) 55.35   1:01.70    China 1:02.33 55.35 58.32 1:04.45 1:04.98
29 Hongyi Mo (莫鸿翼) 53.50   1:03.10    China 1:03.91 1:11.02 53.50 1:03.72 1:01.66
30 Hansheng Xu (徐菡声) 1:04.93   1:05.69    China 1:05.08 1:04.93 1:06.43 1:05.56 1:12.51
31 Shengliang Cai (蔡盛梁) 59.01   1:07.10    China 1:03.41 1:20.46 59.01 1:03.80 1:14.10
32 Tong Xu (徐彤) 56.50   1:07.29    China 58.71 DNF 1:17.60 1:05.57 56.50
33 Liming Lu (卢黎鸣) 1:02.99   1:12.60    China 1:20.60 1:02.99 1:16.46 1:10.51 1:10.83
34 Jiankun Shi (石建坤) 1:07.58   1:17.39    China 1:07.58 1:26.96 1:07.91 1:20.40 1:23.85
35 Jiawei Luo (罗家伟) 1:10.45      China DNF 1:10.45
36 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 1:11.43      China 1:11.43 1:17.29
37 Tianli Li (李田立) 1:14.73      China 1:26.13 1:14.73
38 Yixi Chen (陈羿希) 1:28.20      China 1:40.10 1:28.20
39 Junjie Fu (傅俊杰) DNF      China DNF DNS
39 Zhuwei Wei (魏宁伟) DNF      China DNF DNF
39 Yu Cen (岑昱) DNF      China DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xuming Wang (王旭明) 30.12   31.75    China 32.86 30.12 31.57 32.66 31.03
2 Jiayu Wang (王佳宇) 37.41   38.67    China 38.26 39.25 44.56 37.41 38.51
3 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 34.47   39.90    China 45.91 40.92 36.26 42.51 34.47
4 Xiaobo Jin (金晓波) 40.11   41.58    China 41.02 40.40 46.93 43.32 40.11
5 Zixuan Liu (刘子瑄) 36.42   42.02    China 44.61 36.42 39.26 42.42 44.39
6 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 44.95   47.67    China 47.60 54.98 44.97 50.43 44.95
7 Shuchang Ying (应舒畅) 39.22   47.82    China 51.29 49.99 50.01 43.45 39.22
8 Wenjie Zhou (周文杰) 42.89   47.95    China 43.20 49.39 51.26 42.89 53.83
9 Shujie Fang (方述杰) 39.25   48.45    China 39.25 48.24 47.61 49.51 DNS
10 Yang Tang (汤阳) 43.78   49.09    China 45.66 50.56 43.78 DNF 51.06
11 Baiqiang Dong (董百强) 43.09   49.24    China 44.75 1:01.12 43.09 49.72 53.25
12 Xinjie Shi (施鑫杰) 43.39   50.10    China 50.89 46.14 54.03 43.39 53.27
13 Qingxin Lin (林庆鑫) 43.62   51.08    China 57.73 49.63 51.08 43.62 52.54
14 Xinwei Zhou (周欣伟) 46.21   51.69    China 55.22 50.95 46.21 48.91 1:00.63
15 Jiajun Li (李嘉俊) 48.42   52.21    China 52.20 54.64 49.78 54.71 48.42
16 Jiayong Tian (田佳勇) 49.94   53.56    China 57.53 51.55 54.62 54.52 49.94
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xuming Wang (王旭明) 59.17   1:07.33    China 1:07.56 1:11.59 1:02.85 59.17 1:21.22
2 Zixuan Liu (刘子瑄) 1:06.10   1:08.62    China 1:13.51 1:11.75 1:07.89 1:06.10 1:06.23
3 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 1:11.67   1:17.43    China 1:17.40 1:17.24 1:17.64 1:20.37 1:11.67
4 Baiqiang Dong (董百强) 1:14.23   1:22.17    China 1:18.69 1:33.46 1:21.31 1:14.23 1:26.50
5 Shujie Fang (方述杰) 1:20.51   1:25.80    China 1:31.58 1:23.50 1:22.31 1:32.59 1:20.51
6 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:24.96   1:29.13    China 1:32.09 1:24.96 1:25.76 1:32.62 1:29.54
7 Han Dong (董晗) 1:23.27   1:31.64    China 1:49.98 1:28.68 1:34.37 1:23.27 1:31.86
8 Jiayong Tian (田佳勇) 1:29.21   1:35.71    China 1:40.89 1:29.21 1:30.32 1:39.20 1:37.61
9 Xinjie Shi (施鑫杰) 1:20.63   1:36.51    China 1:52.40 1:30.29 1:20.63 1:45.88 1:33.36
10 Xuanwei Liang (梁轩玮) 1:32.27   1:41.33    China 1:47.80 1:41.06 1:35.12 1:32.27 1:59.59
11 Zhiyong Liu (柳智勇) 1:35.44   1:43.86    China 1:49.86 1:44.81 1:42.76 1:44.01 1:35.44
12 Donghong Lin (林东泓) 1:39.41   1:49.14    China 1:48.93 1:58.84 1:54.60 1:43.89 1:39.41
13 Linxiao Xu (徐林霄) 1:42.19   1:51.65    China 1:57.01 1:49.05 1:54.72 1:51.19 1:42.19
14 Shanshan Wang (王姗姗) 1:43.44   1:52.33    China 2:17.16 1:53.64 1:49.83 1:53.52 1:43.44
15 Hongyi Mo (莫鸿翼) 1:46.98   1:57.67    China 1:56.21 2:05.21 2:00.10 1:46.98 1:56.70
16 Qingxin Lin (林庆鑫) 1:35.96   1:58.63    China 1:36.72 1:35.96 2:08.80 2:10.38 2:14.93
17 Jiawei Luo (罗家伟) 1:47.14   DNF    China DNF 1:47.14 DNF 1:56.92 2:07.72
18 Ruijie Shi (施瑞杰) 2:03.81      China 2:04.43 2:03.81
19 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 2:09.19      China 2:14.99 2:09.19
20 Renxin Tang (汤任欣) 2:22.89      China 2:22.89 DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xuming Wang (王旭明) 58.63   1:05.91    China 1:03.14 58.63 1:09.33 1:08.37 1:06.21
2 Zixuan Liu (刘子瑄) 1:04.48   1:10.85    China 1:04.48 1:20.78 1:09.96 1:07.95 1:14.63
3 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 1:08.58   1:11.76    China 1:08.58 1:09.16 1:14.81 1:11.32 1:17.01
4 Shujie Fang (方述杰) 1:23.50   1:25.33    China 1:24.19 1:23.50 1:25.79 1:27.46 1:26.00
5 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:20.06   1:26.36    China 1:20.06 1:27.26 1:31.56 1:28.25 1:23.57
6 Baiqiang Dong (董百强) 1:21.24   1:26.93    China 1:28.13 1:21.24 1:36.36 1:28.52 1:24.13
7 Han Dong (董晗) 1:31.38   1:34.48    China 1:36.22 1:35.52 1:41.64 1:31.38 1:31.71
8 Jiayong Tian (田佳勇) 1:30.61   1:35.37    China 1:36.61 1:30.61 1:42.53 1:32.20 1:37.30
9 Zhiyong Liu (柳智勇) 1:24.02   1:38.00    China 1:50.47 1:38.60 1:39.68 1:35.73 1:24.02
10 Xinjie Shi (施鑫杰) 1:37.40   1:41.39    China 1:38.96 1:46.82 2:06.67 1:37.40 1:38.39
11 Xuanwei Liang (梁轩玮) 1:40.92   1:42.43    China 1:41.42 1:41.24 DNF 1:44.62 1:40.92
12 Donghong Lin (林东泓) 1:40.69   1:49.26    China 1:46.67 1:40.69 1:49.09 1:52.72 1:52.01
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 22.07   23.76    China 22.07 22.16 27.04
2 Shenghai Fang (方胜海) 43.43   48.86    China 51.22 43.43 51.92
3 Jiachi Han (韩佳池) 55.46   DNF    China 55.46 DNF 1:09.37
4 Weina Bao (鲍伟娜) 1:06.77   DNF    China DNF 1:06.77 DNF
5 Zongwen Mu (牟宗文) 1:40.68   2:02.25    China 2:19.83 2:06.24 1:40.68
6 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:47.72   DNF    China DNF 1:55.09 1:47.72
7 Shifei Dai (代时飞) 1:50.36   DNF    China 2:16.73 1:50.36 DNF
8 Fengqi Dai (代凤奇) 2:10.62   2:53.60    China 2:59.58 2:10.62 3:30.59
9 Baiqiang Dong (董百强) 2:11.15   DNF    China DNF 2:11.15 DNF
10 Junyu Wang (王骏瑜) 2:12.57   DNF    China DNF 2:17.03 2:12.57
11 Wenjie Zhou (周文杰) 2:19.39   DNF    China DNF 2:19.39 3:12.89
12 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 2:27.43   DNF    China DNF 2:27.43 DNF
13 Liming Lu (卢黎鸣) 3:01.50   DNF    China 3:01.50 DNF DNF
14 Xiaobo Jin (金晓波) 5:01.40   DNF    China DNF DNF 5:01.40
15 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 5:51.85   DNF    China 7:30.18 5:51.85 DNF
16 Yiheng Lü (吕溢恒) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
16 Donghong Lin (林东泓) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
16 Xinjie Shi (施鑫杰) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
16 Zhengli Ning (宁郑立) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
16 Zhixuan Chen (陈志轩) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
16 Jiayong Tian (田佳勇) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 23.27   DNF    China DNF 23.27 23.68
2 Shenghai Fang (方胜海) 44.28   51.36    China 44.28 54.84 54.96
3 Weina Bao (鲍伟娜) 1:18.95   DNF    China 1:31.37 DNF 1:18.95
4 Jiachi Han (韩佳池) 1:22.84   DNF    China DNF DNF 1:22.84
5 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:38.07   DNF    China DNF DNF 1:38.07
6 Shifei Dai (代时飞) 1:52.98   DNF    China DNF 1:52.98 2:05.06
7 Zongwen Mu (牟宗文) 2:07.49   DNF    China DNF 2:07.49 2:37.86
8 Baiqiang Dong (董百强) 2:07.58   DNF    China DNF DNF 2:07.58
9 Junyu Wang (王骏瑜) 2:09.60   DNF    China 2:46.99 DNF 2:09.60
10 Fengqi Dai (代凤奇) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
10 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
10 Wenjie Zhou (周文杰) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Baiqiang Dong (董百强) 27      China 27
2 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 29      China 29
3 Maosheng Chen (陈茂盛) 34      China 34
4 Yonghui Ou (区永辉) 40      China 40
5 Linxiao Xu (徐林霄) 43      China 43
6 Shenjie Zhu (朱申杰) 48      China 48
7 Zhiyong Liu (柳智勇) 50      China 50
8 Feiyang Shen (沈飞飏) 52      China 52
9 Yanfeng Zhu (朱艳枫) DNF      China DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shujie Fang (方述杰) 13.40   15.70    China 13.40 15.85 16.53 14.73 16.60
2 Haichuan Du (杜海川) 15.72   17.88    China 15.72 18.83 16.78 18.04 19.50
3 Qingxin Lin (林庆鑫) 15.35   18.44    China 18.67 19.06 17.58 21.20 15.35
4 Zixuan Liu (刘子瑄) 17.82   18.76    China 18.00 24.32 20.42 17.82 17.87
5 Junyan Wu (吴均焱) 16.83   19.49    China 18.79 21.94 16.83 25.30 17.73
6 Xuming Wang (王旭明) 15.10   19.50    China 18.77 15.10 16.98 22.76 DNF
7 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 14.58   19.56    China 19.42 14.58 18.91 20.35 DNF
8 Wenjie Zhu (朱文杰) 17.15   20.74    China 22.49 18.64 17.15 DNF 21.08
9 Han Dong (董晗) 19.88   20.83    China 19.88 20.74 22.96 20.77 20.97
10 Wei Ji (季炜) 17.69   21.12    China 27.61 21.67 20.25 17.69 21.45
11 Shuchang Ying (应舒畅) 19.95   21.17    China 23.34 20.43 21.82 19.95 21.25
12 Jiajun Li (李嘉俊) 12.84   21.80    China 17.59 12.84 24.66 23.14 27.60
13 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 19.46   22.33    China 24.97 19.46 24.49 20.65 21.85
14 Liu Hong (洪流) 22.10   22.70    China 22.86 22.35 22.10 23.44 22.90
15 Yiwei Wang (王祎玮) 19.93   22.97    China 21.43 21.45 27.67 19.93 26.03
16 Jiayong Tian (田佳勇) 19.98   23.78    China 26.96 23.56 19.98 23.83 23.94
17 Yi Wang (王旖) 20.39   23.92    China 26.14 20.39 29.26 20.46 25.15
18 Chongshun Li (李崇顺) 20.61   24.16    China 25.26 23.68 23.54 46.41 20.61
19 Zhiyong Liu (柳智勇) 23.50   25.23    China 28.21 23.50 25.28 26.34 24.08
20 Han Zhu (朱晗) 23.68   26.04    China 24.20 28.03 26.83 23.68 27.10
21 Junyu Wang (王骏瑜) 21.89   26.10    China 21.89 28.89 23.98 44.58 25.44
22 Rui Li (厉睿) 23.82   26.24    China 24.57 27.75 26.39 28.86 23.82
23 Xinjie Shi (施鑫杰) 16.01   26.64    China 24.26 16.01 23.23 44.77 32.43
24 Feiyang Shen (沈飞飏) 25.35   26.81    China 27.48 30.19 25.35 27.19 25.76
25 Linxiao Xu (徐林霄) 24.74   26.92    China 26.91 26.54 27.32 DNF 24.74
26 Anchang Wang (王安畅) 24.81   27.52    China 26.68 28.93 24.81 26.95 40.09
27 Zhirong Zhang (张芝榕) 25.30   28.07    China 31.62 31.85 26.24 26.34 25.30
28 Ruijie Shi (施瑞杰) 20.77   28.14    China 33.27 29.75 27.28 20.77 27.39
29 Baiqiang Dong (董百强) 18.90   29.22    China 32.97 27.09 18.90 27.61 DNF
30 Shanshan Wang (王姗姗) 25.29   29.64    China 29.50 27.84 31.57 25.29 48.16
31 Liming Lu (卢黎鸣) 23.12   29.73    China 35.50 23.79 45.06 23.12 29.90
32 Yining Yao (姚祎宁) 27.56   31.13    China 31.13 28.05 34.21 27.56 36.91
33 Yonghui Ou (区永辉) 28.52   31.96    China 29.67 37.19 28.52 29.03 38.35
34 Xuanwei Liang (梁轩玮) 30.07   32.50    China 33.75 31.80 39.64 31.96 30.07
35 Tianli Li (李田立) 28.91   33.81    China DNF 36.96 28.91 31.59 32.88
36 Zhengli Ning (宁郑立) 30.12   34.38    China 39.72 30.12 33.47 30.90 38.77
37 Jiankun Shi (石建坤) 29.58   34.77    China 33.12 37.05 36.88 34.30 29.58
38 Yi Shi (施屹) 28.02   35.01    China 44.87 37.51 36.43 31.09 28.02
39 Hongyi Mo (莫鸿翼) 32.04   35.17    China 32.37 35.44 DNF 32.04 37.71
40 Zhenhao Zou (邹振浩) 23.61   37.92    China 23.61 35.22 37.45 41.08 47.27
41 Hansheng Xu (徐菡声) 31.47   38.20    China 42.59 39.64 32.99 31.47 41.97
42 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 30.19   40.29    China 53.47 30.78 50.51 30.19 39.59
43 Yu Cen (岑昱) 34.41   44.19    China 34.41 38.39 DNF 43.06 51.12
44 Tong Xu (徐彤) 47.63      China 47.63 51.23
45 Zongyan Shen (沈宗谚) 48.79      China 48.79 DNF
46 Junjie Fu (傅俊杰) DNF      China DNF DNF
46 Hang Wang (王杭) DNF      China DNF DNF
46 Yixi Chen (陈羿希) DNF      China DNF DNF
46 Yiming Mao (毛裔鸣) DNF      China DNF DNF
46 Weiwen Song (宋薇雯) DNF      China DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shujie Fang (方述杰) 11.03   14.41    China 15.62 11.03 18.98 13.90 13.71
2 Wenjie Zhu (朱文杰) 15.83   17.60    China 15.83 23.60 16.16 17.13 19.52
3 Zixuan Liu (刘子瑄) 15.14   17.92    China 19.16 16.19 18.41 15.14 23.00
4 Qingxin Lin (林庆鑫) 15.52   18.47    China 17.47 20.08 17.87 22.07 15.52
5 Xuming Wang (王旭明) 15.80   19.10    China 20.60 26.36 15.80 20.21 16.48
6 Haichuan Du (杜海川) 16.63   19.10    China 16.63 19.22 19.60 22.71 18.48
7 Jiayong Tian (田佳勇) 18.93   19.66    China 19.48 19.48 18.93 20.02 20.85
8 Junyan Wu (吴均焱) 17.22   20.43    China 17.22 20.70 17.41 25.54 23.18
9 Liu Hong (洪流) 17.91   20.98    China 17.91 24.05 21.29 19.56 22.08
10 Yiwei Wang (王祎玮) 18.98   21.15    China 18.98 22.71 21.80 18.99 22.67
11 Wei Ji (季炜) 20.85   22.37    China 23.13 23.02 23.19 20.85 20.95
12 Shuchang Ying (应舒畅) 21.02   22.41    China 31.54 22.95 22.33 21.02 21.95
13 Xiaojie Jiang (蒋孝杰) 22.47   23.14    China 23.56 27.39 22.74 22.47 23.13
14 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 22.50   24.24    China 22.50 23.66 25.87 25.46 23.61
15 Jiajun Li (李嘉俊) 18.35   26.13    China 34.82 23.02 20.55 DNF 18.35
16 Han Dong (董晗) 21.40   27.76    China 27.24 21.40 29.64 30.87 26.40
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chenwei Li (李琛炜) 5.54   6.79    China 7.97 6.94 6.15 5.54 7.29
2 Shengliang Cai (蔡盛梁) 6.72   7.45    China 7.57 7.78 7.00 6.72 DNF
3 Yining Yao (姚祎宁) 7.40   9.22    China 9.80 DNF 8.21 9.64 7.40
4 Jiankun Shi (石建坤) 9.77   11.53    China 9.77 17.73 11.87 11.91 10.81
5 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 11.39   12.56    China 14.28 12.92 13.20 11.56 11.39
6 Han Dong (董晗) 11.98   12.71    China 13.51 12.27 12.36 15.39 11.98
7 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 15.90   18.08    China 15.90 16.84 17.77 23.66 19.62
8 Xingyu Guo (郭星宇) 18.95   21.33    China 23.12 22.37 21.60 18.95 20.02
9 Donghong Lin (林东泓) 19.71   24.83    China 25.46 22.93 19.71 DNF 26.09
10 Zixuan Liu (刘子瑄) 19.83   25.10    China 30.62 23.53 19.83 DNF 21.14
11 Xinjie Shi (施鑫杰) 20.15   31.32    China 20.15 26.17 23.59 44.20 DNF
12 Xuanwei Liang (梁轩玮) 17.78   DNF    China 17.78 19.40 17.92 DNF DNF
13 Wei Bu (卜玮) 45.89      China DNF 45.89
14 Junjie Fu (傅俊杰) DNF      China DNF DNF
  Megaminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Renxin Tang (汤任欣) 50.40   52.39    China 53.02 54.40 50.40 50.43 53.72
2 Tianlang Han (韩天朗) 51.57   55.02    China 1:03.88 51.57 55.74 52.18 57.15
3 Yi Wang (王旖) 1:04.12   1:09.76    China 1:06.90 1:08.39 1:13.98 1:16.90 1:04.12
4 Wei Ji (季炜) 1:20.55   1:25.05    China 1:30.56 1:25.18 1:24.64 1:25.34 1:20.55
5 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 1:21.34   1:27.32    China 1:34.36 1:21.34 1:24.74 1:36.88 1:22.87
6 Shujie Fang (方述杰) 1:24.38   1:30.20    China 1:31.61 1:24.38 1:31.92 1:28.72 1:30.27
7 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:22.48   1:34.69    China 1:34.48 1:31.35 1:22.48 1:39.59 1:38.23
8 Zixuan Liu (刘子瑄) 1:29.02   1:36.68    China 1:54.96 1:42.93 1:29.02 1:35.71 1:31.41
9 Xinwei Zhou (周欣伟) 1:37.12   1:42.19    China 1:57.76 1:44.55 1:37.12 1:39.44 1:42.58
10 Xuanwei Liang (梁轩玮) 1:39.76   1:43.86    China 1:54.70 1:40.60 1:44.18 1:46.81 1:39.76
11 Weiwen Song (宋薇雯) 1:35.31   1:46.03    China 2:04.44 1:44.33 1:44.03 1:35.31 1:49.73
12 Baiqiang Dong (董百强) 1:37.97   1:46.29    China 1:37.97 1:54.34 1:45.34 2:08.09 1:39.19
13 Xinjie Shi (施鑫杰) 1:46.44   2:01.71    China 1:59.18 2:12.94 1:53.00 DNF 1:46.44
14 Junjie Fu (傅俊杰) DNF      China DNF DNS
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Renxin Tang (汤任欣) 45.81   53.81    China 53.47 51.78 56.19 56.36 45.81
2 Tianlang Han (韩天朗) 49.93   57.95    China 58.20 59.07 49.93 1:01.14 56.57
3 Yi Wang (王旖) 59.68   1:07.53    China 1:06.07 59.68 1:09.56 1:06.97 1:25.21
4 Wei Ji (季炜) 1:17.35   1:22.11    China 1:23.36 1:17.71 1:17.35 1:25.25 1:27.12
5 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 1:17.77   1:26.22    China 1:17.77 DNF 1:22.18 1:29.39 1:27.10
6 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 1:24.44   1:26.95    China 1:24.44 1:25.75 1:39.17 1:26.65 1:28.44
7 Zixuan Liu (刘子瑄) 1:28.24   1:34.70    China 1:39.91 1:28.69 1:35.84 1:39.57 1:28.24
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xiaoyang Lu (陆潇扬) 3.79   4.05    China 3.79 3.94 3.94 5.42 4.26
2 Yining Yao (姚祎宁) 2.39   4.49    China 4.33 2.39 6.73 3.04 6.11
3 Yi Wang (王旖) 3.23   4.54    China 3.23 3.46 4.71 5.45 6.23
4 Chongshun Li (李崇顺) 3.50   4.63    China 10.69 4.78 4.23 3.50 4.89
5 Zhiyong Liu (柳智勇) 3.76   5.31    China 4.79 4.95 3.76 7.22 6.18
6 Renxin Tang (汤任欣) 3.92   5.51    China 4.54 6.88 7.00 5.11 3.92
7 Liming Lu (卢黎鸣) 3.90   6.27    China 9.31 3.90 5.38 5.38 8.06
8 Xinwei Zhou (周欣伟) 4.80   6.47    China 7.72 4.80 5.79 9.19 5.90
9 Zixuan Liu (刘子瑄) 6.07   7.04    China 7.41 6.07 6.70 7.96 7.01
10 Xinjie Shi (施鑫杰) 5.37   7.38    China 6.41 9.71 DNF 5.37 6.01
11 Tianlang Han (韩天朗) 4.77   7.69    China 8.78 8.53 5.75 4.77 9.27
12 Shifei Dai (代时飞) 6.35   7.82    China 9.68 8.25 6.35 7.59 7.63
13 Liang Lou (楼亮) 6.88   8.37    China 6.88 7.07 9.04 DNF 9.01
14 Xuanwei Liang (梁轩玮) 7.68   8.50    China 8.68 7.78 10.54 9.05 7.68
15 Xingyu Guo (郭星宇) 6.49   8.76    China 7.28 6.49 11.03 7.97 12.00
16 Feiyang Shen (沈飞飏) 6.67   8.89    China 9.78 8.20 8.68 6.67 11.09
17 Zhengli Ning (宁郑立) 5.77   9.18    China 11.77 DNF 5.77 8.09 7.67
18 Langfan Wu (吴朗樊) 8.27   9.57    China 8.43 10.84 8.27 DNF 9.45
19 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 6.41   9.70    China 18.19 7.73 9.38 6.41 11.99
20 Sicheng Gu (顾思成) 5.03   9.72    China 11.62 5.03 8.44 9.80 10.92
21 Muyi Yang (杨慕屹) 6.74   9.88    China 9.41 10.73 6.74 16.22 9.50
22 Jiaming Gu (顾佳明) 8.87   9.96    China 10.84 12.21 8.87 10.17 8.88
23 Ruijie Shi (施瑞杰) 4.60   10.88    China 9.49 DNF 11.13 4.60 12.03
24 Yiming Mao (毛裔鸣) 10.99   11.63    China 10.99 11.02 11.64 12.24 22.65
25 Zongyan Shen (沈宗谚) 9.72   11.79    China 12.55 9.72 12.58 10.23 13.12
26 Ling Zhang (张玲) 7.15   11.94    China 18.76 7.15 9.81 11.17 14.85
27 Tong Xu (徐彤) 7.09   12.18    China 17.30 8.28 13.69 7.09 14.57
28 Shuchang Ying (应舒畅) 9.09   12.20    China 12.99 9.09 23.00 9.48 14.13
29 Jiankun Shi (石建坤) 8.92   12.38    China 12.11 18.58 12.71 8.92 12.33
30 Anchang Wang (王安畅) 8.55   13.45    China 16.47 19.81 8.55 8.84 15.05
31 Hansheng Xu (徐菡声) 8.63   14.18    China 13.60 8.63 13.74 20.22 15.19
32 Junyu Wang (王骏瑜) 11.08   14.63    China 16.20 16.00 11.08 11.86 16.04
33 Wenting Ni (倪雯婷) 10.72   14.82    China 18.92 13.22 DNF 10.72 12.33
34 Yixi Chen (陈羿希) 13.34   15.30    China 14.46 DNF 13.34 15.89 15.54
35 Junxian Wang (汪君宪) 11.86   15.63    China 11.86 20.80 13.04 18.42 15.44
36 Shengliang Cai (蔡盛梁) 11.12   15.70    China 18.20 DNF 15.42 11.12 13.49
37 Yanfeng Zhu (朱艳枫) 11.14   16.18    China 19.13 11.14 22.26 11.43 17.98
38 Baiqiang Dong (董百强) 10.96   16.24    China 19.14 24.64 10.96 16.66 12.93
39 Hang Wang (王杭) 13.89   17.74    China 19.32 19.02 18.97 15.24 13.89
40 Wei Bu (卜玮) 18.66   20.09    China 18.66 29.49 19.05 21.30 19.93
41 Zihao Shen (沈子皓) 10.72   20.53    China 30.80 17.54 20.78 10.72 23.28
42 Cong Xu (徐聪) 16.66   21.60    China 28.82 20.97 18.35 25.49 16.66
43 Ruman Ying (应如曼) 16.65   23.07    China 30.23 21.81 18.52 16.65 28.88
44 Junjie Fu (傅俊杰) 15.61   23.12    China DNF 20.47 15.72 15.61 33.17
45 Xiaoxin Yan (严晓歆) 15.07   26.19    China DNF 23.23 16.82 38.52 15.07
46 Yu Cen (岑昱) 20.91   27.98    China 36.53 21.38 20.91 26.03 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi Wang (王旖) 2.25   3.74    China 3.16 5.13 2.25 4.39 3.66
2 Yining Yao (姚祎宁) 3.11   4.38    China DNF 4.78 3.92 3.11 4.44
3 Chongshun Li (李崇顺) 2.84   4.43    China 4.23 4.16 8.18 2.84 4.90
4 Xiaoyang Lu (陆潇扬) 3.44   4.74    China 4.70 5.12 3.44 DNF 4.40
5 Zhiyong Liu (柳智勇) 3.49   4.75    China 4.25 3.49 5.52 4.47 7.89
6 Renxin Tang (汤任欣) 4.41   5.45    China 4.41 6.15 4.59 6.09 5.66
7 Zixuan Liu (刘子瑄) 4.09   5.53    China 5.18 4.09 8.10 4.87 6.55
8 Xinwei Zhou (周欣伟) 4.74   6.42    China 8.47 6.15 6.52 4.74 6.60
9 Xinjie Shi (施鑫杰) 6.03   6.96    China 7.25 6.71 6.03 6.91 7.53
10 Liming Lu (卢黎鸣) 6.95   7.21    China 7.25 7.05 8.49 6.95 7.33
11 Xuanwei Liang (梁轩玮) 6.14   7.47    China 6.55 6.14 9.81 8.95 6.92
12 Xingyu Guo (郭星宇) 4.88   7.67    China 8.19 4.88 12.23 5.93 8.90
13 Feiyang Shen (沈飞飏) 6.30   7.86    China 8.68 6.30 11.20 7.45 7.46
14 Shifei Dai (代时飞) 6.94   8.02    China 10.36 7.52 9.46 7.09 6.94
15 Liang Lou (楼亮) 6.94   8.11    China 9.18 8.86 7.27 8.20 6.94
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 1:46.02      China DNF 1:46.02 DNF
2 Shenghai Fang (方胜海) 4:52.40      China 7:02.01 DNF 4:52.40
3 Weina Bao (鲍伟娜) 7:38.09      China 7:38.09 DNF DNF
4 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 13:34.00      China 13:34.00 DNF DNF
5 Jiachi Han (韩佳池) DNF      China DNF DNF DNF
5 Junjie Fu (傅俊杰) DNF      China DNF DNF DNS
5 Yanfeng Zhu (朱艳枫) DNF      China DNF DNF DNS
5 Baiqiang Dong (董百强) DNF      China DNF DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 4:18.31      China DNF DNF 4:18.31
2 Shenghai Fang (方胜海) 13:19.00      China DNF 13:19.00 DNF
3 Weina Bao (鲍伟娜) 21:46.00      China DNF DNF 21:46.00
4 Jiachi Han (韩佳池) 24:57.00      China 24:57.00 28:17.00 28:23.00
5 Xingyan Ding (丁醒炎) DNF      China DNF DNF DNS
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shenghai Fang (方胜海) 15/16 49:31      China 15/16 49:31
2 Weina Bao (鲍伟娜) 9/12 55:34      China 9/12 55:34
3 Yunqi Ouyang (欧阳韵奇) 3/3 16:04      China 3/3 16:04
4 Jingxiang Ji (吉井祥) 3/3 17:30      China 3/3 17:30
5 Baiqiang Dong (董百强) 3/5 30:03      China 3/5 30:03
6 Fengqi Dai (代凤奇) 4/8 52:29      China 4/8 52:29
7 Kaijun Lin (林恺俊) DNF      China DNF
7 Donghong Lin (林东泓) DNF      China DNF
7 Shifei Dai (代时飞) DNF      China DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 F U2 B' D2 F U2 B R2 U' F2 R D2 F2 R D U L F U'
A #2 U D' R B' R2 B2 R L F U2 D2 R F2 R2 U2 R' D2 R' U2
A #3 D2 U2 B' U2 L2 B F' R2 B R' U' L' B2 U2 B' D R' F R'
A #4 U2 L' B2 R' D2 U2 F2 L2 F2 L2 B' L2 U L2 B D' B2 U' F' D2
A #5 B' L2 B R2 D2 F' R2 F2 U2 L' D U2 B L D' L2 F U' F D
A Ex#1 R2 F2 R2 D' L2 U2 B2 F2 R2 B L' U L2 B' D2 U' L' D2 R2
A Ex#2 R' B' R2 U' L' F' R' U2 B' U D2 F2 R' F2 R F2 L' B2 L F2
B #1 U2 F2 U' F2 L2 R2 U F2 U' B2 U' B' D' F' D' B2 L' B U L' U'
B #2 B D' L F' D2 F B' L D' R2 U2 L2 F R2 U2 F' R2 L2 U2
B #3 L2 D2 R2 D2 U' L2 B2 D2 B2 L' R' U F D2 F2 L2 D U2 R2 B'
B #4 F2 U2 L2 U2 L R2 U2 R B F2 D L D' L' U' F2 U R F
B #5 R2 B2 D2 F2 D2 L R2 U2 R2 B' R2 D R2 U L' F' U B' L' U'
B Ex#1 F D L F2 R2 U2 B' L U L2 F2 D2 L' U2 R' L2 B2 R'
B Ex#2 L2 U2 F2 L2 R2 B' L2 R2 B L2 F' L' D' L2 B R' B2 L2 R' B' F
C #1 F' B2 L U F2 L' U F' L U2 B2 R2 U R2 L2 U F2 D' R2 F2
C #2 L' B' D' B U2 F' U' D2 B2 L U D2 F D2 R2 B U2 F2 U2
C #3 D R L2 U B U2 D F2 R B L' D2 R2 U R2 U L2
C #4 R2 U2 L2 D' F2 R2 F2 R' D' F R U L' B' R2 F2 U' R2
C #5 D F L2 U2 B2 R L2 D F B2 U2 R' F2 R2 F2 R' F2 L B2 R'
C Ex#1 U L2 U F2 D F2 U' R2 U' L2 R' U L U B' D' U' L2 B' R2
C Ex#2 D' R2 D' U2 R2 U' F2 U' R2 B F L B2 U' L2 F' D2 U' R2 F'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 B L B U F' B2 R' B' L B' U2 F2 L2 U2 D B2 U' F2 R2
A #2 L D2 F U2 B L2 D' R F L' B' R2 U2 B U2 B2 L2 D2 L2 D2 B2
A #3 D' R2 D B2 U R2 D B2 D2 B D L U F D2 U2 F' U2 F'
A #4 D2 B' L D' F' U2 L F U2 F2 R2 U B2 L2 D' B2 U D2 F2
A #5 F' U R2 D2 R2 U2 L F' D L U' B2 R' B2 L U2 R2 U2 F2 R2
A Ex#1 L B2 D2 R' B2 U2 L2 R2 B2 U F2 D R B D2 F' L2 F' L F'
A Ex#2 L' U2 R' F2 R B2 L2 U2 B2 U2 B' R F2 U' L D U B2 R B2
B #1 F2 L2 D2 L D2 U2 L U L U2 R' U' R B2 R2 D2 F' U'
B #2 D2 F2 R2 U2 R2 U' F2 L2 B2 U2 R' D2 R2 B' F2 R2 F L' D2
B #3 L2 U2 R2 B2 U' R2 U2 L' F' R' B' F' R2 B L D2 R'
B #4 D L2 U' B2 D2 U B2 L B' L' F L D2 L D2 L D' L2 U2
B #5 L2 B U D R' D B D' B' U R' D2 R D2 L' F2 U2 D2 B2
B Ex#1 U2 F2 R2 U' B' L' F B2 U' F2 U' B2 D2 R2 B2 D' B2 D'
B Ex#2 U2 F2 R2 U2 R2 D2 R2 B U R' D2 L F2 D' B' L R' D L2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' L2 B' D F U2 R' L U F L2 D2 L2 F2 R' L2 B2 D2
A #2 F U2 F' D2 L2 F2 R2 F' R2 D R D2 F L' F' U' B' D' L' R2
A #3 F R' L2 B L' U' L2 F L2 F' D R F2 L D2 L2 U2 L D2
A #4 F2 U2 L' B2 R' D2 L2 D' R2 D B R' D B F D' U2 F'
A #5 R2 D R2 F2 U' R2 B2 D R D F U B2 L' R U' L' B U' R'
A Ex#1 R2 F2 L' F2 D2 B2 R2 B2 R' B2 U' F2 R U F R' B' L'
A Ex#2 R B2 L F2 R2 U' L U' B' U2 D' R2 B D2 L2 F2 U2 F2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R' F U' R2 U' R2 U2 F' R2 U'
A #2 R F' R2 F' U F U' R2 U2 R' U2
A #3 U R' U2 F U2 R2 U' F' U2 R2 U
A #4 U' R U2 R2 F U' F' U2 F R2 U'
A #5 U' R' U R' U' F R U2 R' F U
A Ex#1 R U2 F R U2 R' U' F' R2 F' U'
A Ex#2 R U2 R' U2 R' F R2 U' R F' R'
B #1 U' R' U' F U R U2 R U' F' R2
B #2 U' R2 U2 F U R' F U' R U' R
B #3 U R' F' U2 R2 F' R2 F U' F' R2
B #4 U2 R' F2 R U' F R2 U2 R' U R
B #5 U2 F' R2 U2 R U2 R U' R2 F R2
B Ex#1 R' F U' F' U' F2 R U R' U' R
B Ex#2 U' F U2 R U R U' R2 U' R U
C #1 R' U2 F2 U' F R2 U' R2 U' F U2
C #2 R' U F' U R U2 R' F R2 U' R'
C #3 U R' U' R2 F R' F R U' R' U
C #4 U R U2 R' U' R2 U' F U' R' F
C #5 R' U2 F U2 R2 U' R2 U2 R U R'
C Ex#1 U2 R2 F' U R U' R' U' F U' F
C Ex#2 R' F U2 R2 F' U R F U' F R
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R U' R' U F U' R' U' F' U' R
A #2 R' U2 R U R' U2 R2 U2 R' U F
A #3 R' U2 F U2 R U' R2 F U' R U'
A #4 R2 U' F U' F U' F U2 R F R
A #5 U' R' U R' U F' U' F' R U2 R
A Ex#1 R2 U2 F U2 F U' F2 R2 U2 R2 U'
A Ex#2 R U' R' U R F' U2 R2 F' U R2
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L F2 R2 D2 R' D2 F2 L2 B2 U' R F U R U R' B2 F' D F Uw2 L F' Rw2 Fw2 F L U2 F R Fw2 L2 Uw L U' R Fw2 U Rw' B' L Uw' R2 Fw'
A #2 F2 U2 R2 D B2 L2 F2 R2 D2 L2 D' B' U' L2 B R' B L' F D' L' Rw2 Fw2 D' B Uw2 U2 Rw2 U' D' B' L2 R2 U' Rw R U2 Rw F Fw Rw Uw2 R2 Fw R' B R'
A #3 R U2 L' D2 L2 F2 D2 R' B2 L2 B L2 D' R2 F D' F' L' B' U2 L Fw2 Uw2 L' F2 B' Uw2 R' U2 Rw2 Fw2 L' D2 Uw U' F2 R Uw' L Rw Uw F Rw F' L'
A #4 R U' B2 L B2 R' U' R' F' B D U' F2 R2 D' L2 R2 D' R2 D Fw2 U2 L' Uw2 B2 R U' Rw2 U' Rw2 R F2 L F L' Uw2 Rw2 Fw R2 Rw D Rw Fw2 Uw' Rw
A #5 U B2 U' R2 L2 F2 D' F2 U2 R2 D' B R U B' U2 D2 R U2 F2 L' Fw2 Uw2 U' B' Rw2 Fw2 L2 U2 F U R2 F' Rw D2 L2 F' Rw' Fw Uw Fw Uw' B' Rw2 Uw2
A Ex#1 F' L2 F' D2 F' R2 U2 F' R F2 D R' D L2 F2 D2 B2 U L' Uw2 L Uw2 B R' Fw2 F' Uw2 D2 F' D2 Fw2 Uw B Uw' D L F' Uw Fw L Fw D Rw Fw2
A Ex#2 U' B F2 R B2 D' R2 F' L' F R B2 D R2 L2 B2 U' L2 U L2 B2 Rw2 D' U2 F D' Fw2 U Rw2 F R2 Uw2 Rw2 R' B' Rw R2 L Uw R2 L Uw' R' U' Fw U2
B #1 F' L' B2 R2 D' B L D B L2 U L2 R2 B2 R2 U2 R2 D' F2 B2 Rw2 Uw2 Fw2 L Fw2 F U2 L' B2 L2 Uw2 R L' Uw' F R' Uw2 F' Uw' Fw' Rw R' Fw2 U2 Fw' Rw'
B #2 F2 L2 F R2 U2 L2 U2 L2 F U2 B D B U R' B' L2 D L U Rw2 U' Rw2 L2 F Uw2 F2 Rw2 U Fw2 B2 L2 Rw' F2 U B' F' Uw' Rw' D' L2 Fw F Uw' Fw
B #3 F' D2 L B2 L2 R F' B2 D B' D L2 R2 D2 B2 U L2 R2 D' L2 Fw2 U' R' Uw2 D Rw2 B2 R2 U' B2 L Fw' R' U' Rw2 R F2 Uw' B R' Fw Uw' D R
B #4 B2 D2 R2 F R2 F' R2 U2 F' R' L' B' R' L' U2 F2 L2 D' B Rw2 Uw2 U L2 B' Rw2 D' Rw2 Uw2 L2 U2 D F Rw' F2 U2 Fw2 Uw' Rw2 L2 B' Uw Rw Fw Rw2
B #5 R2 U F2 R2 D R2 U R2 D R2 L U' B D' R B U' F U2 L Fw2 U2 R' Fw2 R' D' L B2 Rw2 R' F2 D' F R Uw2 U2 Fw' L Uw Fw B Rw B' R2 L
B Ex#1 B2 D' F2 U L2 B2 D F2 R U2 B R2 D2 R2 F' D R F' B2 Uw2 Fw2 R D L2 U2 Rw2 D Rw2 Fw2 R' D2 Fw' Rw2 B2 F L2 Uw' L' Uw2 Fw' R2 B' D2
B Ex#2 L2 U2 F2 U2 L B2 R D2 L' R' D L2 B F U L2 F' R' B L' D2 Fw2 Uw2 L2 U' Fw2 Uw2 R D' L' U L U R' Fw' L' D' F2 U' Rw Uw' F2 L Uw2 D' Fw'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U R2 D' B2 L2 U R2 U R2 L2 F R2 U' L' U' B2 R D F D2 Uw2 Rw2 D' Fw2 L B2 Uw2 Rw2 R' U2 Fw2 L2 Fw' L2 D R L' U2 Rw B' Rw2 Uw2 L'
A #2 F' D2 B' R2 U2 B2 F' U2 F' D B' F R2 L' D' F2 D2 F' R Uw2 F' Rw2 Uw2 L' F2 L' B' U2 R' Fw2 F L' Uw R2 F' L' Fw2 L2 B2 Fw' U Rw' Fw' Rw2
A #3 R' F L' D B2 U' F' B' U L U2 L2 B' D2 F2 D2 B' R2 U2 B2 Uw2 F Rw2 D B2 Rw2 Fw2 B L2 D' B' L2 Rw' U Fw2 U' Fw' R' B D' Fw Rw' D' F'
A #4 F' L' B F2 R' F2 D B2 D' F R2 B2 D F2 L2 B2 U' R2 D Fw2 L' Uw2 F' U2 F Rw2 B2 F2 L' Uw' U R U F B' Fw' L Uw' Fw F' Uw R'
A #5 F' L2 U2 F' R2 F2 R2 L2 D2 B R U' L2 D' L B' D' B U' F2 Fw2 Uw2 R F D2 R2 Uw2 F2 L2 F' L' F U Fw2 L Uw R U2 Rw Fw R' Uw' F' R B2
A Ex#1 D2 F2 L2 F2 R' L2 U2 R B2 U' F L2 D R B U R' B D2 F Rw2 Uw2 L' Uw2 F R2 U2 L' Uw2 B' F L2 Uw' R2 L' Uw Rw' R' B' U' F2 Uw Fw2 B'
A Ex#2 F' U2 B' R' B D' F' B U' L' D B2 U R2 B2 D L2 B2 D F2 D Fw2 U B Uw2 U2 L2 B Rw2 F' D2 F' Uw2 Rw B R D' L Fw' L Fw2 D' Fw' F2 R
  5x5x5 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L2 B2 Dw' F B Dw2 Lw' L Fw2 Lw2 F Lw2 R2 Fw2 Dw2 Uw2 D' B2 Fw F' Bw2 L Rw' Lw F2 Dw2 B' U' Fw2 F' Lw Bw Fw Rw2 D Dw F2 Rw' Uw' L B' Uw' Dw U2 F D' Fw U' Fw2 Lw2 Fw' L Dw2 Bw' D2 Uw Rw' R' Bw L'
A #2 D' F' Dw' Uw' Bw2 B Rw D2 Rw' Bw2 U' L' Bw Uw Bw Fw2 F' D' Lw' R2 Fw2 L' U Bw2 Rw Dw2 F' Bw2 L Bw' Rw U D' Fw2 B2 F Bw Lw' U2 Bw Dw Uw' Lw2 Rw Fw Bw D2 Fw' L' R Lw2 B Rw Bw' Fw' R2 D' Fw Rw' Bw2
A #3 Dw2 Bw' D2 L F B2 Dw' Bw' R U2 Fw Bw U' Bw2 Rw' U2 B R' B' F L2 Uw' D2 R2 Rw Uw2 F Fw2 U2 D Rw Bw2 Rw R L2 Uw U Rw U2 L' D2 Uw Fw F2 L Bw' Dw B2 Uw2 L' R Fw Lw' U Fw Rw' Bw Fw2 Uw D2
A #4 Lw' Fw' L' Fw2 R' Bw' Fw2 L Rw2 F' Fw Lw B' Lw' Fw Dw Rw L U' B D R2 D F Dw2 D Uw2 U' Fw Lw2 L F2 D' Bw Lw Dw2 Bw Rw' L2 Bw' R2 Dw' L' D L2 Fw2 Bw L2 R2 Lw Dw' Fw' U' Rw B' D2 L Fw' Bw2 Rw
A #5 Bw2 F' Fw2 D2 Dw2 F' Dw Bw2 Lw' L2 Rw' Uw' Lw Rw2 Fw R Bw2 Fw' Uw2 F' Uw2 B2 Lw' R U' Uw' Lw2 Rw' L' U' Rw2 Lw L' D' Uw Bw U Uw2 Fw' F2 Bw' B2 Rw B' Uw' Lw2 Uw' B Bw2 F2 L F' R' Dw' Bw' Uw2 Fw' R2 U' Dw2
A Ex#1 Lw' F2 D Uw R L' U' R' F D' L' Rw Fw' F' Lw' Rw2 Dw2 R L Uw2 Lw' L2 Bw D B R L' Dw B2 Fw L' Rw' Lw' R' Uw' Bw' U2 Rw' Fw Bw' B Lw2 D' Lw' F2 B2 Dw U Uw2 F' B U' Fw2 L' F' U2 Dw Fw2 B Bw2
A Ex#2 L Dw' D Rw' Fw Lw' Uw' Rw Lw D' Rw2 Fw2 B' Rw2 Dw2 Rw L' U L Bw2 Fw2 R' Fw Uw Rw' Lw2 B Rw U D' Dw2 L2 Rw' Fw2 U' Dw2 Fw' R' Rw' Fw2 Rw' Fw2 Dw' Bw2 F B' Dw Fw2 Lw' Rw2 F' L' Lw' F2 Lw2 Dw Uw U' L2 Uw2
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Fw Rw B' Rw' D2 Bw' Lw B' L' B Rw U2 Dw2 Rw2 Bw B' Rw' Lw2 F B' L2 Rw Lw' F2 R2 L Rw' F' Fw2 B' Rw' R' Dw2 L U2 R' L' Uw' Rw' Uw2 Lw' L' Bw F Fw Dw2 F D Bw2 F R' Bw B' Dw U2 Rw' Lw F' Uw Bw2
A #2 L2 Dw2 L D' U' L' U' D2 L Dw Bw2 Lw Bw' U' Dw R U R B2 U2 Dw Lw B2 U Rw Uw Lw Fw Lw L Uw F' U2 Uw' F Uw2 Bw' L R Uw2 Bw2 F U' Lw2 U' B' R2 Bw2 Fw2 R' Dw' L Uw' F2 Uw' Rw2 Bw2 Lw' Rw' F
A #3 D' Fw2 L D' Dw' Bw2 Dw Rw2 L Fw2 U' L' R' Fw' B R' Uw' F2 Dw Rw Bw' D2 Uw2 Fw2 F' Bw' Lw2 R' U2 Dw B2 U' Rw' L2 Dw R' B2 Dw B' D2 F' Rw2 U Dw2 Bw B' Uw' B U R' Uw' U2 Fw' Rw R Dw2 Lw R F R2
A #4 L Fw' Rw Bw Lw2 Dw Fw2 Rw2 Lw Bw2 Dw2 D R2 Lw B2 Bw' Lw' U2 F' Dw2 R2 D Rw2 R2 U2 F U' Lw' Fw' R' Lw' B2 Lw L' B' R2 B F Lw' F' R' L2 Bw2 D Lw Rw B' D' Dw L' R Uw Rw' Bw' U Dw' Bw F' Uw2 F
A #5 F Fw2 Rw' Lw' B2 Dw B D' Dw Uw2 Fw' R Dw2 L' Bw' U Uw2 Lw' L' R2 B' U' Fw' D2 L2 Rw Dw F B2 Rw R Bw Uw' Lw2 F2 Bw2 U2 R D2 R Dw' Fw B D' Fw' Uw' L' R' Lw' Dw' L' B2 Dw' Bw' U2 Uw2 D2 Bw L2 U
A Ex#1 Fw' Bw' L2 Fw2 R2 D' F' D' F' Bw' Dw Rw' Fw L2 Rw2 Fw Rw2 Dw2 B2 L2 Lw' R Dw2 L2 Dw Lw D2 Rw' Fw' Bw Lw Rw' L' F2 Rw B' L Lw B2 R D' U' Lw Uw' U F2 U F' Fw Lw2 Dw2 Rw' D2 Bw2 Lw' Fw2 Bw F' Lw F2
A Ex#2 F2 Rw2 F Bw2 Rw2 U Fw' Bw2 Uw2 U B2 Lw' R D2 Dw F2 U2 Uw L B' Bw2 Rw2 F' Fw L' Bw2 Uw2 R2 Lw2 F2 Bw' L B F' Bw2 D Dw Uw U2 Lw2 F R Rw2 Lw L' Uw2 F D' B2 Lw D' Lw' Rw U Fw Lw Dw L' Bw R
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 D2 F2 D' F2 R2 U' L2 F2 U' L U2 B' R2 D' U2 B2 L F U F' Rw2 Uw'
A #2 L2 D2 R2 F2 L' B2 U2 L' D2 F D U R2 U F U' L' U' R D2 Rw' Uw2
A #3 B2 U2 L B2 U2 F2 U2 L' B F' R F D2 U L R' F' L' D2 Rw' Uw'
A Ex#1 B2 U R2 U L2 B2 D R2 B2 U2 B D' L R2 D R F2 D' R' F Rw Uw'
A Ex#2 B U2 F R2 B U2 F2 U2 L2 F' U' L U F2 R F' D B2 F U' R2 Fw' Uw
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 L2 B2 R' D2 B2 R2 F2 R2 B L R' U' B' F2 D' B2 F U F2 Rw2
A #2 L U2 R' F2 L' R' F2 U2 R2 D' F L' F2 D' U2 B D' L2 U2 L Uw2
A #3 U' F2 R2 B2 F2 U L2 D2 L B D' U L D F U' L' F2 Uw2
A Ex#1 D2 L2 U B2 U2 L2 U' B2 L D2 F' D2 R2 B2 L2 D L' D2 F' Rw2 Uw'
A Ex#2 L2 F2 L U2 R' B2 D2 R2 F2 D2 L' F R2 F L D' F' U2 F' U R Fw Uw
  3x3x3 Fewest Moves   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' F D2 R F2 R D2 F2 L' U2 B2 R' B D' R2 D2 R' D2 U B2 U F' R' U' F
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L B R' F' U L2 D2 B' U2 L' D2 L2 F2 R D2 B2 R' U2 R'
A #2 B2 D2 B L2 F2 D2 F' R D' L D L R2 U2 L B' F' R'
A #3 F' R F R' D' R D' F' D' R' U' R L' U2 B2 L2 U2 L
A #4 B' D2 R' F U D2 B2 R B D' F2 L2 F2 D2 L2 D' F2 U R2 L2
A #5 B' D2 F R' B2 R2 U D' L' B' R U2 B2 L D2 F2 R2 D2 F2
A Ex#1 R' F B R' B D B R2 U L B' D2 B2 R2 F U2 F D2 R2 D2 L2
A Ex#2 B2 L B2 L2 U2 F2 R2 D2 F U' F R2 D R' D' F L2 R2 D'
B #1 U2 F2 U L2 R2 D' L2 D B2 D' U' B' R2 U R' B2 D R2 U' B'
B #2 D R2 L' U' L U' D' R' D' B' L2 D R2 D B2 U L2 D L2
B #3 R' B2 R L2 F' R' L' U' F2 L' U' B2 L2 D2 B2 U R2 U F2 D L2
B #4 F L2 U' R F2 U R L2 F' L2 D F2 B L2 F2 D2 R2 D2
B #5 B R2 F L2 D2 R2 F U2 F2 U' B U B' L R' F D' B' R2 F2
B Ex#1 R F' U' R F' R2 L' B L2 F2 R L D2 R' U2 B2 D2 L F2
B Ex#2 B U2 F' L' D' B U F' L2 D' L2 B2 R F2 D2 R' F2 R F2 R2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 D B2 D L2 R2 D2 B2 F' U2 B' D' B D2 L2 R' B L D
A #2 D B2 R' L' D F' R' F2 R' L' F' U2 R2 B2 U B2 D' L2 U'
A #3 D2 R2 F2 L2 F2 U2 B2 F D L' B F' L' U R U' F' D2 F
A #4 R U2 F U' D2 F2 R B' L2 U2 L U2 F U2 B' R2 F L2 F2
A #5 D2 F2 B' D' B' D F R B' L' F2 B D2 F2 B' L2 F L2 D2
A Ex#1 D B' R F' U B' R U' L2 F D B2 R' L2 B2 R' L2 B2 D2
A Ex#2 L' D2 U2 F2 D2 L R2 F' R2 U' L D2 U L R D R2 D'
  Rubik's Clock   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 UR4- DR0+ DL1+ UL2+ U0+ R2- D5- L0+ ALL1+ y2 U4+ R5+ D4+ L1+ ALL5- DR
A #2 UR6+ DR3+ DL3- UL3+ U4- R5+ D3- L1- ALL1+ y2 U3+ R4- D2+ L5+ ALL4- UR DL
A #3 UR3+ DR1+ DL4+ UL0+ U5- R2+ D3- L2- ALL0+ y2 U5+ R0+ D4- L6+ ALL1+ UR DL
A #4 UR4- DR1- DL5- UL6+ U0+ R1+ D6+ L6+ ALL5- y2 U5+ R3+ D6+ L2+ ALL1+ DR DL
A #5 UR4+ DR6+ DL4+ UL1- U4- R0+ D4+ L0+ ALL5+ y2 U1- R0+ D3+ L4+ ALL3- DR DL UL
A Ex#1 UR0+ DR5+ DL5- UL6+ U3- R2+ D0+ L2- ALL5+ y2 U0+ R5- D1+ L2- ALL4- DR
A Ex#2 UR6+ DR4+ DL1+ UL5- U6+ R2+ D2+ L6+ ALL0+ y2 U2- R4- D4+ L5+ ALL5+ DR UL
  Megaminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U'
A #2 R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ U
A #3 R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U
A #4 R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U'
A #5 R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ U
A Ex#1 R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
A Ex#2 R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- U'
  Megaminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U
A #2 R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ U
A #3 R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U
A #4 R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U'
A #5 R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U'
A Ex#1 R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- U'
A Ex#2 R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 L' B U' L B' U' B' L' R' B' R' u l' r'
A #2 B R' U R B L' U B' U' L B' u b
A #3 R' U' L U R U R B' R L' U u l b
A #4 U B L U' R B L B' R' L' B' u b
A #5 R' L B' R B R' B' R' U R' L u' l' r b'
A Ex#1 L R' L' U' R' B' L' R L' U' B u' l r' b
A Ex#2 B U' L' B' U B R' L' R L B' u l r'
B #1 R' U R' L R B' U L' B' R U l' r
B #2 R B' L' B U B R' U R' L' U' u' l
B #3 L R L' B R' L' R' L' R L R u l b
B #4 L' B' U B' R L R B' L' B' L u' r b
B #5 U B L' R' L R' U' L' R B' U' u b
B Ex#1 R U' R' B R' L U L B' L' R l b
B Ex#2 R' U B R' U R U L' U' B' R' u' l r b
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R' L' U' B' L B' R' B L U B' l' r
A #2 L' B U' R' L R B' R L' B' R' r b
A #3 L U B' U L' R' B' R U' R U' l b
A #4 L' U' R' L R B' L' B U R L u' l r'
A #5 U B' L' U B L' U R' L U' R l' r b'
A Ex#1 R' B' L U R' B' L R' B' U B' u' r' b
A Ex#2 L U B' L U B' R L' R U' B u
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 R B2 R' D2 R B2 D2 R U2 L' U B' L' B' D L2 F2 L2 F' R' Uw2 Rw2 B' R2 D Rw2 B2 D B Uw2 B2 L2 D2 Rw Uw2 Rw2 F U2 B Uw Fw U Rw Uw' Rw' F2 y2
A #2 U2 R2 F2 R2 U F2 R2 D' L2 F U' L D L2 B' D2 R B2 U' F' Uw2 Fw2 L2 Fw2 R U B2 Uw2 B2 R Uw2 Rw2 Fw' L U B' D Fw2 Rw Uw' D B' R2 L2 Uw'
A #3 R2 F2 L2 B U2 F D2 L2 B' D R B2 D B R F2 L D2 R2 F2 Rw2 U Fw2 D B' L2 U Fw2 Rw2 B Rw' U2 R2 F D' Fw2 Uw Fw' Rw2 D' Fw Uw D' R2 z' y2
A Ex#1 U R' D2 U' L' B D B' R' F B2 L2 F2 L2 D B2 L2 D2 L2 D F2 Fw2 R' D' Rw2 L2 F2 Rw2 U Rw2 U D2 Rw2 U2 F D Fw' Rw2 B' U F' Rw' D Fw' F' Uw' B z'
A Ex#2 B2 D2 R2 B2 U' D2 F2 B2 D' F2 D' B' L' R D' F2 R' F2 D2 Uw2 Rw2 R2 Fw2 U' B2 L Fw2 D Fw2 R' Uw2 D' Fw D2 Fw U2 B' Rw' B Uw' Rw B Rw2 Uw z' y
  5x5x5 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 Uw L' B R Dw' B Uw' B L Lw2 B Dw2 L2 Uw' B2 Lw R Dw2 D' B Lw' U R' L2 B' R2 D2 Rw' Dw U Rw D2 Lw' D Fw F Bw' Lw2 U' Uw2 R Fw2 Bw2 L' Bw' Lw' D Uw Fw2 Rw Bw2 F2 Uw2 U Rw U2 F' R D2 Fw2 3Fw' 3Uw'
A #2 B' D' U F' L B' D U B2 Lw Dw Bw2 Lw Rw' R2 Dw' Lw2 L' R' B2 Uw2 Rw' Bw2 Dw' L2 Bw Dw' Bw' D' Fw2 Dw' Rw2 Fw D2 Fw' L Rw U Bw Rw2 D Bw' D2 Lw2 Bw F' D B' Uw' U' F Rw' R2 U' Fw B2 D' Lw Bw' Dw' 3Fw'
A #3 D' R2 Fw B2 Lw2 Uw R2 Uw F2 L Dw2 Rw R' F Dw Rw' Fw2 Uw' Fw Rw B F2 Uw' Fw R' Bw Uw Rw L' R2 Dw' Lw2 F' L' R' Bw2 F Rw D2 B2 U2 Dw F Lw' Dw2 Bw Uw' U Lw' Dw' R2 F Lw2 Bw' U2 D' Fw Uw Lw2 Fw' 3Fw 3Uw
A Ex#1 Lw Fw2 F' R2 Rw2 Bw' F' R L2 Lw2 Uw' U L2 R2 Rw' F' D' B Bw' U2 D Lw2 Rw2 Fw' Rw Dw2 Uw2 Fw' Rw2 D U' Lw' Bw' Uw' R2 F' Rw' Fw Bw2 F' D Rw R' Bw B' Uw2 U2 B Dw2 Bw' D' L Bw2 B' Fw2 L' Bw' Fw B R2 3Rw2 3Uw
A Ex#2 F2 B2 Uw' Fw2 Uw2 Rw' F Lw' U' F' L Fw F2 Dw' Rw' D Fw' R2 Uw' L' F' L' R2 B' U2 Uw2 D' Fw D' R Fw F B2 L R2 Lw Fw L' B2 Dw L' R U Bw2 Lw F R2 Rw F2 Lw' R Dw Fw2 D2 Uw F' Dw' B2 Fw' Uw 3Uw'
  3x3x3 Multi-Blind   Final
Group No. Scramble
A #1 L' B2 F2 L2 F2 L R2 D2 U2 R' F L' B2 U R' B2 L' F2 R2 F Rw L2 U R2 D R2 B2 D R2 B' U' B D L' U' R' B D' U2 L2 U' Rw Uw F2 D2 L2 B2 D2 R2 B2 F U2 F' R' F D' R U' F R2 D' R F' U' Rw U2 L2 U' R2 U' F2 D' B2 F2 D2 L B' R2 D2 L' R' F R2 D' Rw' Uw2 B R2 B' F' R2 F' L2 F U2 L' D F R2 U2 B' D L' B2 R' B' Rw' Uw2 L2 F2 U R2 F2 L2 F2 D' B L' D2 F' L B' L U B R2 B' D' Fw' Uw B F2 D2 F L2 B' D2 L2 F' U R U L R' U' B2 U B' L2 Fw Uw F2 R2 U2 R' B2 L' D2 F2 U2 B L2 U L' F L D2 U F' Rw2 Uw L2 D2 B2 R2 D R2 D R2 D2 U' R' F D' L2 U2 B' F2 U' B F Rw' Uw F2 R D2 B2 L' U2 R2 D2 U2 B U F L D2 B' L D2 B' D U Rw Uw' B U2 R2 D2 U2 F D2 U2 F L R U R2 U B' R2 F D R Fw' Uw B F2 D2 L2 R2 B L2 U2 R2 F2 D L' B L F2 R D L D' L U2 Rw' D U B2 F2 L2 U' R2 B2 D2 B L2 D' L U F2 U2 R D2 B R' Fw F' L2 U2 L2 B' D2 R2 F L2 R2 F R F' D' R2 F2 R' U' L2 B Rw' Uw2 L2 F R2 B2 L2 U2 B2 F L2 F2 R B U' L F' D' F2 R' U' B U Fw' Uw U2 R B2 F2 L U2 R' D2 R' D' U L' F D R' U' B2 F R' U Rw2 Uw U2 R2 D2 F2 D2 F2 L2 F L2 R' D' U2 B' U' L2 U' R B U2 B' Uw B2 L2 R2 D L2 R2 B2 D' L2 B' F' D' L F2 L' U R B2 D' R Fw Uw2 R' U2 L B2 R' D2 B2 L2 U2 F2 L U R2 B' U' R' D2 B' F L2 D' Rw Uw D2 U2 L2 B F' U2 B D2 R2 F' L' F U2 R B' U2 B U L2 B Rw2 U2 L2 U2 L' R2 U2 B2 L U B' D' F' D F' D L' U R F2 Rw2 Uw'
Anchang Wang (王安畅)    China
Anchang Wang (王安畅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 11.16   14.06   16.09 14.20 13.82 14.15 11.16
First round 18 10.84   12.56   10.84 11.99 13.93 11.85 13.84
2x2x2 Cube First round 57 2.21   7.65   2.21 10.09 7.31 DNF 5.55
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 24.81   27.52   26.68 28.93 24.81 26.95 40.09
Pyraminx First round 30 8.55   13.45   16.47 19.81 8.55 8.84 15.05
Anrui Pan (潘安睿)    China
Anrui Pan (潘安睿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 110 52.26   1:02.08   1:17.14 52.26 58.62 1:03.17 1:04.44
Baiqiang Dong (董百强)    China
Baiqiang Dong (董百强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 11.51   13.49   15.00 13.85 11.51 14.66 11.95
First round 36 13.97   14.91   14.11 17.33 15.73 14.89 13.97
2x2x2 Cube First round 29 4.35   5.57   8.77 5.75 4.35 6.37 4.60
4x4x4 Cube Final 11 43.09   49.24   44.75 1:01.12 43.09 49.72 53.25
Combined First round 7 37.81   45.93   55.77 37.81 48.39 43.15 46.26
5x5x5 Cube Final 6 1:21.24   1:26.93   1:28.13 1:21.24 1:36.36 1:28.52 1:24.13
Combined First round 4 1:14.23   1:22.17   1:18.69 1:33.46 1:21.31 1:14.23 1:26.50
3x3x3 Blindfolded Final 8 2:07.58   DNF   DNF DNF 2:07.58
First round 9 2:11.15   DNF   DNF 2:11.15 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 27     27
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 18.90   29.22   32.97 27.09 18.90 27.61 DNF
Megaminx Combined First round 12 1:37.97   1:46.29   1:37.97 1:54.34 1:45.34 2:08.09 1:39.19
Pyraminx First round 38 10.96   16.24   19.14 24.64 10.96 16.66 12.93
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 5 3/5 30:03     3/5 30:03
Bo Zheng (郑博)    China
Bo Zheng (郑博)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 19.08   20.81   20.76 19.08 20.69 23.11 20.97
Chenglong Yu (虞程龙)    China
Chenglong Yu (虞程龙)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 18.41   21.60   21.87 18.41 24.37 20.81 22.13
Chenwei Li (李琛炜)    China
Chenwei Li (李琛炜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Clock Combined Final 1 5.54   6.79   7.97 6.94 6.15 5.54 7.29
Chongshun Li (李崇顺)    China
Chongshun Li (李崇顺)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 12.63   14.10   14.85 13.16 12.63 15.38 14.29
First round 44 12.30   16.66   14.28 19.23 12.30 16.47 21.45
2x2x2 Cube Final 8 2.83   4.10   4.04 5.15 3.54 2.83 4.73
First round 9 3.30   3.98   3.92 13.63 4.58 3.30 3.45
4x4x4 Cube Combined First round 19 49.65   53.17   49.65 59.46 54.10 50.10 55.31
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 20.61   24.16   25.26 23.68 23.54 46.41 20.61
Pyraminx Final 3 2.84   4.43   4.23 4.16 8.18 2.84 4.90
First round 4 3.50   4.63   10.69 4.78 4.23 3.50 4.89
Cong Xu (徐聪)    China
Cong Xu (徐聪)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 82 13.10   20.24   13.10 26.19 16.17 40.03 18.36
Pyraminx First round 42 16.66   21.60   28.82 20.97 18.35 25.49 16.66
Donghong Lin (林东泓)    China
Donghong Lin (林东泓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 11.48   13.52   11.91 15.92 15.98 12.72 11.48
First round 16 11.68   12.42   14.36 11.90 11.68 12.43 12.93
2x2x2 Cube First round 47 5.48   6.83   8.07 6.52 5.48 7.63 6.33
5x5x5 Cube Final 12 1:40.69   1:49.26   1:46.67 1:40.69 1:49.09 1:52.72 1:52.01
Combined First round 12 1:39.41   1:49.14   1:48.93 1:58.84 1:54.60 1:43.89 1:39.41
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Rubik's Clock Combined Final 9 19.71   24.83   25.46 22.93 19.71 DNF 26.09
3x3x3 Multi-Blind Final 7 DNF     DNF
Feiyang Shen (沈飞飏)    China
Feiyang Shen (沈飞飏)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 52 15.59   16.18   15.97 17.59 16.77 15.80 15.59
First round 52 16.77   17.72   17.27 17.29 16.77 18.59 19.44
2x2x2 Cube First round 43 3.07   6.62   3.07 6.28 7.32 6.26 9.31
3x3x3 Fewest Moves Final 8 52     52
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 25.35   26.81   27.48 30.19 25.35 27.19 25.76
Pyraminx Final 13 6.30   7.86   8.68 6.30 11.20 7.45 7.46
First round 16 6.67   8.89   9.78 8.20 8.68 6.67 11.09
Fengqi Dai (代凤奇)    China
Fengqi Dai (代凤奇)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 8 2:10.62   2:53.60   2:59.58 2:10.62 3:30.59
3x3x3 Multi-Blind Final 6 4/8 52:29     4/8 52:29
Fuwei Chu (褚福崴)    China
Fuwei Chu (褚福崴)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 66 17.75   18.83   19.58 18.41 18.49 19.80 17.75
First round 68 16.19   19.93   16.19 17.23 21.08 21.48 30.30
2x2x2 Cube First round 34 4.13   5.76   5.14 5.26 10.91 6.89 4.13
Haichuan Du (杜海川)    China
Haichuan Du (杜海川)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 10.64   13.82   18.76 DNF 11.03 10.64 11.67
Second round 5 8.62   9.89   10.16 11.50 9.33 8.62 10.17
First round 10 10.77   11.86   10.77 12.74 11.78 12.73 11.07
2x2x2 Cube Final 3 2.83   3.15   4.05 3.12 3.29 2.83 3.03
First round 6 2.43   3.80   3.38 4.33 3.90 2.43 4.13
3x3x3 One-Handed Final 6 16.63   19.10   16.63 19.22 19.60 22.71 18.48
Combined First round 2 15.72   17.88   15.72 18.83 16.78 18.04 19.50
Han Dong (董晗)    China
Han Dong (董晗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 11.07   13.03   12.31 12.32 17.24 14.47 11.07
First round 26 12.21   13.95   14.24 12.21 13.27 14.34 14.53
2x2x2 Cube First round 45 5.82   6.75   9.55 6.81 5.82 6.40 7.05
4x4x4 Cube Combined First round 23 52.70   56.32   52.70 56.11 58.15 58.82 54.69
5x5x5 Cube Final 7 1:31.38   1:34.48   1:36.22 1:35.52 1:41.64 1:31.38 1:31.71
Combined First round 7 1:23.27   1:31.64   1:49.98 1:28.68 1:34.37 1:23.27 1:31.86
3x3x3 One-Handed Final 16 21.40   27.76   27.24 21.40 29.64 30.87 26.40
Combined First round 9 19.88   20.83   19.88 20.74 22.96 20.77 20.97
Rubik's Clock Combined Final 6 11.98   12.71   13.51 12.27 12.36 15.39 11.98
Han Zhu (朱晗)    China
Han Zhu (朱晗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 9.88   11.86   17.37 9.88 11.77 13.48 10.32
First round 33 12.29   14.54   12.29 16.90 14.42 12.29 DNF
2x2x2 Cube First round 20 2.83   4.90   7.58 5.43 2.83 5.01 4.25
4x4x4 Cube Combined First round 26 49.95   1:00.66   1:12.99 1:02.11 1:01.95 49.95 57.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 23.68   26.04   24.20 28.03 26.83 23.68 27.10
Hang Wang (王杭)    China
Hang Wang (王杭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 20.57   23.51   23.39 25.70 20.57 26.09 21.43
2x2x2 Cube First round 61 5.74   7.99   7.04 9.58 5.74 7.35 10.54
3x3x3 One-Handed Combined First round 46 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 39 13.89   17.74   19.32 19.02 18.97 15.24 13.89
Hansheng Xu (徐菡声)    China
Hansheng Xu (徐菡声)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 58 14.39   16.79   17.50 23.84 14.39 15.74 17.13
First round 60 14.69   18.77   24.97 14.69 23.57 17.14 15.61
2x2x2 Cube First round 53 6.00   7.24   6.97 8.73 6.00 DNF 6.01
4x4x4 Cube Combined First round 30 1:04.93   1:05.69   1:05.08 1:04.93 1:06.43 1:05.56 1:12.51
3x3x3 One-Handed Combined First round 41 31.47   38.20   42.59 39.64 32.99 31.47 41.97
Pyraminx First round 31 8.63   14.18   13.60 8.63 13.74 20.22 15.19
Haoge Zan (昝浩歌)    China
Haoge Zan (昝浩歌)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 21.35   23.47   22.64 24.01 24.41 21.35 23.76
Hongyi Mo (莫鸿翼)    China
Hongyi Mo (莫鸿翼)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 13.55   15.50   13.55 16.62 14.64 15.23 17.57
First round 51 12.75   17.61   12.75 25.22 21.20 16.02 15.61
2x2x2 Cube First round 46 5.60   6.77   5.60 6.83 5.85 8.09 7.64
4x4x4 Cube Combined First round 29 53.50   1:03.10   1:03.91 1:11.02 53.50 1:03.72 1:01.66
5x5x5 Cube Combined First round 15 1:46.98   1:57.67   1:56.21 2:05.21 2:00.10 1:46.98 1:56.70
3x3x3 One-Handed Combined First round 39 32.04   35.17   32.37 35.44 DNF 32.04 37.71
Huayang Xu (徐华洋)    China
Huayang Xu (徐华洋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 32.64   36.39   32.64 43.89 35.09 40.25 33.84
Jiachi Han (韩佳池)    China
Jiachi Han (韩佳池)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:22.84   DNF   DNF DNF 1:22.84
First round 3 55.46   DNF   55.46 DNF 1:09.37
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 4 24:57.00     24:57.00 28:17.00 28:23.00
Jiajun Li (李嘉俊)    China
Jiajun Li (李嘉俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.31   12.25   12.61 10.31 12.08 12.07 15.15
Second round 12 10.72   11.64   10.72 11.54 12.23 12.53 11.15
First round 19 11.46   12.67   12.83 11.46 12.58 12.72 12.72
2x2x2 Cube First round 31 4.63   5.60   5.69 5.43 5.69 4.63 6.98
4x4x4 Cube Final 15 48.42   52.21   52.20 54.64 49.78 54.71 48.42
Combined First round 16 44.43   50.53   1:00.37 53.49 44.43 46.22 51.87
3x3x3 One-Handed Final 15 18.35   26.13   34.82 23.02 20.55 DNF 18.35
Combined First round 12 12.84   21.80   17.59 12.84 24.66 23.14 27.60
Jiaming Gu (顾佳明)    China
Jiaming Gu (顾佳明)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 100 31.06   38.51   DNF 35.53 44.63 35.38 31.06
2x2x2 Cube First round 30 3.39   5.60   3.39 8.11 6.86 5.29 4.64
Pyraminx First round 22 8.87   9.96   10.84 12.21 8.87 10.17 8.88
Jiankun Shi (石建坤)    China
Jiankun Shi (石建坤)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 12.62   15.36   16.58 12.62 17.23 16.19 13.30
First round 66 16.47   19.58   16.47 22.42 17.55 31.03 18.76
2x2x2 Cube First round 56 6.21   7.50   6.21 7.05 7.49 7.95 9.57
4x4x4 Cube Combined First round 34 1:07.58   1:17.39   1:07.58 1:26.96 1:07.91 1:20.40 1:23.85
3x3x3 One-Handed Combined First round 37 29.58   34.77   33.12 37.05 36.88 34.30 29.58
Rubik's Clock Combined Final 4 9.77   11.53   9.77 17.73 11.87 11.91 10.81
Pyraminx First round 29 8.92   12.38   12.11 18.58 12.71 8.92 12.33
Jiawei Luo (罗家伟)    China
Jiawei Luo (罗家伟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 13.27   15.46   15.84 18.24 16.45 13.27 14.08
First round 40 13.04   15.64   16.19 16.79 13.93 13.04 18.10
4x4x4 Cube Combined First round 35 1:10.45     DNF 1:10.45
5x5x5 Cube Combined First round 17 1:47.14   DNF   DNF 1:47.14 DNF 1:56.92 2:07.72
Jiayong Tian (田佳勇)    China
Jiayong Tian (田佳勇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 10.70   13.01   15.07 11.65 10.70 12.73 14.66
First round 21 11.48   12.95   13.22 11.48 12.76 12.95 13.14
2x2x2 Cube First round 17 2.92   4.85   DNF 5.06 4.42 2.92 5.08
4x4x4 Cube Final 16 49.94   53.56   57.53 51.55 54.62 54.52 49.94
Combined First round 15 43.30   49.46   52.31 51.21 52.96 44.87 43.30
5x5x5 Cube Final 8 1:30.61   1:35.37   1:36.61 1:30.61 1:42.53 1:32.20 1:37.30
Combined First round 8 1:29.21   1:35.71   1:40.89 1:29.21 1:30.32 1:39.20 1:37.61
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 18.93   19.66   19.48 19.48 18.93 20.02 20.85
Combined First round 16 19.98   23.78   26.96 23.56 19.98 23.83 23.94
Jiayu Wang (王佳宇)    China
Jiayu Wang (王佳宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.57   9.86   DNF 11.38 9.28 8.57 8.91
Second round 4 8.74   9.63   9.87 9.51 8.74 12.79 9.50
First round 3 9.18   9.75   9.37 10.35 9.18 9.95 9.92
2x2x2 Cube First round 50 3.22   6.91   5.63 4.01 11.70 11.09 3.22
4x4x4 Cube Final 2 37.41   38.67   38.26 39.25 44.56 37.41 38.51
Combined First round 3 35.94   41.92   35.94 41.81 43.30 40.64 45.62
Jiehan Duan (段家涵)    China
Jiehan Duan (段家涵)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 114 1:24.52   1:45.41   DNF 2:19.22 1:28.68 1:24.52 1:28.33
Jiekang Pan (潘杰康)    China
Jiekang Pan (潘杰康)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 1 1.15   1.71   4.48 2.27 1.15 1.45 1.40
First round 1 1.36   1.77   1.36 3.06 1.71 1.87 1.74
Jingxiang Ji (吉井祥)    China
Jingxiang Ji (吉井祥)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Multi-Blind Final 4 3/3 17:30     3/3 17:30
Junhui Li (李俊辉)    China
Junhui Li (李俊辉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 103 28.51   40.49   39.93 28.51 38.15 44.02 43.38
Junjie Fu (傅俊杰)    China
Junjie Fu (傅俊杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 20.25   27.52   23.43 32.68 26.45 38.06 20.25
2x2x2 Cube First round 71 8.03   9.31   8.03 22.06 11.04 8.64 8.25
4x4x4 Cube Combined First round 39 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 46 DNF     DNF DNF
Rubik's Clock Combined Final 14 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined First round 14 DNF     DNF DNS
Pyraminx First round 44 15.61   23.12   DNF 20.47 15.72 15.61 33.17
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNS
Junxian Wang (汪君宪)    China
Junxian Wang (汪君宪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 95 23.85   32.10   32.64 32.45 31.21 23.85 33.80
2x2x2 Cube First round 51 5.51   7.15   5.51 7.91 7.08 6.86 7.50
Pyraminx First round 35 11.86   15.63   11.86 20.80 13.04 18.42 15.44
Junyan Wu (吴均焱)    China
Junyan Wu (吴均焱)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 9.93   12.20   12.47 9.93 15.62 12.38 11.76
First round 17 9.61   12.45   11.93 12.18 9.61 14.08 13.23
2x2x2 Cube First round 37 4.55   5.98   6.17 4.59 11.93 4.55 7.19
4x4x4 Cube Combined First round 17 48.35   50.65   53.97 49.34 48.64 1:01.00 48.35
3x3x3 One-Handed Final 8 17.22   20.43   17.22 20.70 17.41 25.54 23.18
Combined First round 5 16.83   19.49   18.79 21.94 16.83 25.30 17.73
Junyu Wang (王骏瑜)    China
Junyu Wang (王骏瑜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 13.44   14.67   13.44 15.66 14.17 14.60 15.25
First round 41 14.51   16.20   16.42 19.84 15.37 16.82 14.51
2x2x2 Cube First round 52 5.66   7.18   10.09 8.34 5.66 6.45 6.75
3x3x3 Blindfolded Final 9 2:09.60   DNF   2:46.99 DNF 2:09.60
First round 10 2:12.57   DNF   DNF 2:17.03 2:12.57
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 21.89   26.10   21.89 28.89 23.98 44.58 25.44
Pyraminx First round 32 11.08   14.63   16.20 16.00 11.08 11.86 16.04
Kaijun Lin (林恺俊)    China
Kaijun Lin (林恺俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.42   7.76   7.95 8.33 7.69 7.64 7.42
Second round 1 7.50   8.55   8.69 8.98 7.50 8.03 8.94
First round 1 8.28   9.43   12.00 9.31 9.85 9.13 8.28
3x3x3 Blindfolded Final 1 23.27   DNF   DNF 23.27 23.68
First round 1 22.07   23.76   22.07 22.16 27.04
4x4x4 Blindfolded Final 1 1:46.02     DNF 1:46.02 DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 4:18.31     DNF DNF 4:18.31
3x3x3 Multi-Blind Final 7 DNF     DNF
Kenghong Wu (吴铿泓)    China
Kenghong Wu (吴铿泓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 23.24   26.11   29.57 23.24 28.46 25.06 24.82
2x2x2 Cube First round 72 7.64   10.12   11.00 11.99 11.49 7.64 7.86
Langfan Wu (吴朗樊)    China
Langfan Wu (吴朗樊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 54 12.52   16.26   16.23 17.48 16.06 12.52 16.50
First round 46 14.30   16.76   18.05 14.30 18.20 16.51 15.72
2x2x2 Cube First round 36 4.86   5.82   6.59 5.65 5.22 6.77 4.86
Pyraminx First round 18 8.27   9.57   8.43 10.84 8.27 DNF 9.45
Letian Zhang (张乐天)    China
Letian Zhang (张乐天)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 26.23   27.91   26.23 28.24 49.53 26.95 28.55
2x2x2 Cube First round 62 6.50   8.31   10.10 12.48 8.20 6.62 6.50
Liang Lou (楼亮)    China
Liang Lou (楼亮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 16.33   22.57   18.93 16.33 31.16 34.76 17.63
2x2x2 Cube First round 40 4.98   6.20   6.63 8.20 6.64 4.98 5.33
Pyraminx Final 15 6.94   8.11   9.18 8.86 7.27 8.20 6.94
First round 13 6.88   8.37   6.88 7.07 9.04 DNF 9.01
Liming Lu (卢黎鸣)    China
Liming Lu (卢黎鸣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 13.33   14.32   13.33 15.23 13.68 15.45 14.04
First round 37 13.53   14.98   13.53 14.57 16.38 15.88 14.49
2x2x2 Cube First round 42 3.59   6.47   3.59 7.43 6.79 5.18 7.84
4x4x4 Cube Combined First round 33 1:02.99   1:12.60   1:20.60 1:02.99 1:16.46 1:10.51 1:10.83
3x3x3 Blindfolded First round 13 3:01.50   DNF   3:01.50 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 23.12   29.73   35.50 23.79 45.06 23.12 29.90
Pyraminx Final 10 6.95   7.21   7.25 7.05 8.49 6.95 7.33
First round 7 3.90   6.27   9.31 3.90 5.38 5.38 8.06
Lin Chen (陈琳)    China
Lin Chen (陈琳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 21.11   23.35   22.24 21.11 36.25 24.61 23.20
Ling Zhang (张玲)    China
Ling Zhang (张玲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 25.82   26.50   26.10 27.05 27.70 25.82 26.35
Pyraminx First round 26 7.15   11.94   18.76 7.15 9.81 11.17 14.85
Linxiao Xu (徐林霄)    China
Linxiao Xu (徐林霄)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 13.92   14.69   14.16 14.96 21.37 13.92 14.96
First round 43 13.13   16.34   15.67 16.83 13.13 16.53 17.80
2x2x2 Cube First round 32 3.08   5.61   3.08 6.56 5.66 10.44 4.60
5x5x5 Cube Combined First round 13 1:42.19   1:51.65   1:57.01 1:49.05 1:54.72 1:51.19 1:42.19
3x3x3 Fewest Moves Final 5 43     43
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 24.74   26.92   26.91 26.54 27.32 DNF 24.74
Liu Hong (洪流)    China
Liu Hong (洪流)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 9.95   12.13   13.58 15.82 12.16 9.95 10.65
First round 13 9.51   12.11   9.51 14.86 12.27 10.92 13.13
4x4x4 Cube Combined First round 18 48.09   51.06   48.09 57.31 56.03 48.14 49.01
3x3x3 One-Handed Final 9 17.91   20.98   17.91 24.05 21.29 19.56 22.08
Combined First round 14 22.10   22.70   22.86 22.35 22.10 23.44 22.90
Lukas Shelley    Denmark
Lukas Shelley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.77   9.65   8.77 11.65 9.48 10.05 9.43
Second round 3 8.90   9.59   9.92 9.11 8.90 11.08 9.73
First round 2 8.40   9.61   9.36 11.25 10.20 9.27 8.40
2x2x2 Cube Final 4 2.75   3.55   3.48 3.81 2.75 3.83 3.35
First round 3 2.02   3.47   3.51 2.97 2.02 6.07 3.94
Maosheng Chen (陈茂盛)    China
Maosheng Chen (陈茂盛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 63 14.82   18.28   21.08 17.38 14.82 29.59 16.37
First round 59 15.90   18.60   15.90 16.38 21.54 17.88 21.86
3x3x3 Fewest Moves Final 3 34     34
Muyi Yang (杨慕屹)    China
Muyi Yang (杨慕屹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.99   12.89   12.53 14.23 12.09 11.99 14.05
Second round 8 8.84   11.15   11.63 12.23 8.84 9.60 15.60
First round 7 9.07   10.96   9.07 14.96 10.95 9.81 12.12
2x2x2 Cube First round 24 2.86   5.10   5.20 5.18 4.92 2.86 5.27
4x4x4 Cube Combined First round 27 54.38   1:01.11   1:03.14 1:06.05 59.03 1:01.17 54.38
Pyraminx First round 21 6.74   9.88   9.41 10.73 6.74 16.22 9.50
Nan Zhao (赵南)    China
Nan Zhao (赵南)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 20.45   26.14   25.27 20.45 24.82 32.96 28.32
2x2x2 Cube First round 58 6.49   7.85   6.49 9.13 10.00 7.78 6.63
Qianwen Liu (刘倩文)    China
Qianwen Liu (刘倩文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 108 43.93   53.58   54.04 56.00 43.93 52.82 53.89
2x2x2 Cube First round 78 6.78   12.84   14.60 14.13 11.60 6.78 12.80
Qingxin Lin (林庆鑫)    China
Qingxin Lin (林庆鑫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 10.96   13.29   14.45 10.96 13.33 14.06 12.48
First round 9 10.35   11.81   13.56 10.35 11.73 11.02 12.67
2x2x2 Cube First round 19 2.92   4.86   4.92 4.54 DNF 2.92 5.13
4x4x4 Cube Final 13 43.62   51.08   57.73 49.63 51.08 43.62 52.54
Combined First round 14 46.41   49.21   49.04 52.67 51.81 46.77 46.41
5x5x5 Cube Combined First round 16 1:35.96   1:58.63   1:36.72 1:35.96 2:08.80 2:10.38 2:14.93
3x3x3 One-Handed Final 4 15.52   18.47   17.47 20.08 17.87 22.07 15.52
Combined First round 3 15.35   18.44   18.67 19.06 17.58 21.20 15.35
Renxin Tang (汤任欣)    China
Renxin Tang (汤任欣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.21   11.70   11.70 10.21 12.41 10.98 13.01
Second round 11 10.67   11.63   10.85 16.36 11.97 12.08 10.67
First round 11 11.71   11.89   11.77 11.93 12.95 11.71 11.98
2x2x2 Cube First round 22 3.46   4.95   5.53 3.72 3.46 5.60 6.05
5x5x5 Cube Combined First round 20 2:22.89     2:22.89 DNF
Megaminx Final 1 45.81   53.81   53.47 51.78 56.19 56.36 45.81
Combined First round 1 50.40   52.39   53.02 54.40 50.40 50.43 53.72
Pyraminx Final 6 4.41   5.45   4.41 6.15 4.59 6.09 5.66
First round 6 3.92   5.51   4.54 6.88 7.00 5.11 3.92
Rui Li (厉睿)    China
Rui Li (厉睿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 53 15.23   16.24   15.68 18.18 15.23 15.82 17.23
First round 57 15.63   18.46   20.10 15.63 15.63 19.64 20.43
2x2x2 Cube First round 26 3.09   5.21   5.11 5.57 5.60 3.09 4.95
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 23.82   26.24   24.57 27.75 26.39 28.86 23.82
Ruijie Shi (施瑞杰)    China
Ruijie Shi (施瑞杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 14.39   14.65   14.90 14.87 14.48 14.60 14.39
First round 27 10.26   14.05   14.23 15.32 10.26 12.59 15.41
2x2x2 Cube First round 49 4.25   6.88   9.10 6.30 4.25 6.02 8.33
4x4x4 Cube Combined First round 21 51.55   54.10   55.33 51.55 53.87 53.09 1:07.18
5x5x5 Cube Combined First round 18 2:03.81     2:04.43 2:03.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 20.77   28.14   33.27 29.75 27.28 20.77 27.39
Pyraminx First round 23 4.60   10.88   9.49 DNF 11.13 4.60 12.03
Ruiyang Gu (顾锐洋)    China
Ruiyang Gu (顾锐洋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 106 42.59   50.08   46.68 54.59 52.66 50.90 42.59
Ruman Ying (应如曼)    China
Ruman Ying (应如曼)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 109 52.65   56.54   1:01.56 52.65 57.33 55.59 56.70
2x2x2 Cube First round 83 19.45   23.26   19.45 25.30 37.31 24.86 19.61
Pyraminx First round 43 16.65   23.07   30.23 21.81 18.52 16.65 28.88
Shanshan Wang (王姗姗)    China
Shanshan Wang (王姗姗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 12.64   13.17   12.64 13.34 12.93 13.25 14.21
First round 39 14.27   15.46   15.71 15.34 16.07 15.34 14.27
5x5x5 Cube Combined First round 14 1:43.44   1:52.33   2:17.16 1:53.64 1:49.83 1:53.52 1:43.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 25.29   29.64   29.50 27.84 31.57 25.29 48.16
Shenghai Fang (方胜海)    China
Shenghai Fang (方胜海)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 56 14.96   16.44   15.03 14.96 23.66 16.13 18.15
First round 34 12.40   14.54   21.18 14.30 12.40 15.38 13.93
2x2x2 Cube First round 28 4.35   5.41   5.09 6.60 7.54 4.55 4.35
3x3x3 Blindfolded Final 2 44.28   51.36   44.28 54.84 54.96
First round 2 43.43   48.86   51.22 43.43 51.92
4x4x4 Blindfolded Final 2 4:52.40     7:02.01 DNF 4:52.40
5x5x5 Blindfolded Final 2 13:19.00     DNF 13:19.00 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 15/16 49:31     15/16 49:31
Shengliang Cai (蔡盛梁)    China
Shengliang Cai (蔡盛梁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 64 15.53   18.49   19.31 17.71 18.53 19.22 15.53
First round 63 17.79   19.09   22.48 18.80 18.99 17.79 19.48
2x2x2 Cube Final 12 3.77   4.48   4.77 4.35 4.41 3.77 4.69
First round 13 2.91   4.20   3.88 4.20 4.53 2.91 5.76
4x4x4 Cube Combined First round 31 59.01   1:07.10   1:03.41 1:20.46 59.01 1:03.80 1:14.10
Rubik's Clock Combined Final 2 6.72   7.45   7.57 7.78 7.00 6.72 DNF
Pyraminx First round 36 11.12   15.70   18.20 DNF 15.42 11.12 13.49
Shenjie Zhu (朱申杰)    China
Shenjie Zhu (朱申杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 12.23   13.44   12.90 12.23 13.46 15.70 13.97
First round 47 15.49   17.09   16.75 18.95 19.74 15.49 15.58
2x2x2 Cube Final 6 2.31   3.80   5.04 4.82 2.31 3.49 3.10
First round 5 3.37   3.76   3.60 3.37 3.59 4.09 13.46
3x3x3 Fewest Moves Final 6 48     48
Shifei Dai (代时飞)    China
Shifei Dai (代时飞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 11.84   14.32   15.03 17.08 15.44 12.50 11.84
First round 42 13.24   16.24   16.79 15.31 18.20 16.62 13.24
2x2x2 Cube First round 38 4.30   6.04   6.14 8.52 5.39 4.30 6.60
3x3x3 Blindfolded Final 6 1:52.98   DNF   DNF 1:52.98 2:05.06
First round 7 1:50.36   DNF   2:16.73 1:50.36 DNF
Pyraminx Final 14 6.94   8.02   10.36 7.52 9.46 7.09 6.94
First round 12 6.35   7.82   9.68 8.25 6.35 7.59 7.63
3x3x3 Multi-Blind Final 7 DNF     DNF
Shuchang Ying (应舒畅)    China
Shuchang Ying (应舒畅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 10.70   11.71   16.82 12.20 11.13 11.79 10.70
First round 12 11.79   11.98   12.26 11.86 11.79 11.82 16.18
2x2x2 Cube First round 21 1.87   4.92   1.87 5.48 4.40 6.07 4.89
4x4x4 Cube Final 7 39.22   47.82   51.29 49.99 50.01 43.45 39.22
Combined First round 12 43.74   48.27   49.52 48.03 47.27 43.74 54.42
3x3x3 One-Handed Final 12 21.02   22.41   31.54 22.95 22.33 21.02 21.95
Combined First round 11 19.95   21.17   23.34 20.43 21.82 19.95 21.25
Pyraminx First round 28 9.09   12.20   12.99 9.09 23.00 9.48 14.13
Shujie Fang (方述杰)    China
Shujie Fang (方述杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.40   11.32   10.21 13.66 9.40 17.37 10.10
Second round 2 8.74   9.23   10.05 8.74 9.20 9.69 8.81
First round 8 9.43   11.18   9.43 10.67 13.89 10.86 12.02
2x2x2 Cube Final 2 1.25   2.79   3.21 2.85 1.25 3.08 2.45
First round 2 2.06   2.50   3.56 2.66 2.06 2.63 2.20
4x4x4 Cube Final 9 39.25   48.45   39.25 48.24 47.61 49.51 DNS
Combined First round 6 44.41   45.53   49.69 45.69 46.25 44.65 44.41
5x5x5 Cube Final 4 1:23.50   1:25.33   1:24.19 1:23.50 1:25.79 1:27.46 1:26.00
Combined First round 5 1:20.51   1:25.80   1:31.58 1:23.50 1:22.31 1:32.59 1:20.51
3x3x3 One-Handed Final 1 11.03   14.41   15.62 11.03 18.98 13.90 13.71
Combined First round 1 13.40   15.70   13.40 15.85 16.53 14.73 16.60
Megaminx Combined First round 6 1:24.38   1:30.20   1:31.61 1:24.38 1:31.92 1:28.72 1:30.27
Shuting Chen (陈舒婷)    China
Shuting Chen (陈舒婷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 101 32.94   38.86   45.99 32.94 43.09 35.92 37.58
Sicheng Gu (顾思成)    China
Sicheng Gu (顾思成)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 57 15.62   16.75   16.27 15.62 16.52 20.49 17.47
First round 65 15.77   19.45   22.91 20.80 20.40 17.16 15.77
Pyraminx First round 20 5.03   9.72   11.62 5.03 8.44 9.80 10.92
Siyang Chen (陈丝阳)    China
Siyang Chen (陈丝阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 25.72   30.07   35.04 46.89 25.72 26.73 28.44
2x2x2 Cube First round 66 4.56   8.51   4.56 12.11 5.94 9.39 10.20
Tiancai Zhu (朱田才)    China
Tiancai Zhu (朱田才)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 105 32.58   43.44   38.47 45.10 32.58 DNF 46.76
Tianlang Han (韩天朗)    China
Tianlang Han (韩天朗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 13.32   14.48   14.47 17.36 13.32 13.39 15.59
2x2x2 Cube First round 18 3.08   4.85   3.08 4.47 11.01 3.90 6.18
Megaminx Final 2 49.93   57.95   58.20 59.07 49.93 1:01.14 56.57
Combined First round 2 51.57   55.02   1:03.88 51.57 55.74 52.18 57.15
Pyraminx First round 11 4.77   7.69   8.78 8.53 5.75 4.77 9.27
Tianli Li (李田立)    China
Tianli Li (李田立)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 13.15   15.07   17.63 15.41 15.85 13.95 13.15
First round 35 12.43   14.59   15.59 15.31 16.48 12.88 12.43
2x2x2 Cube First round 41 5.62   6.33   6.40 7.11 5.69 6.89 5.62
4x4x4 Cube Combined First round 37 1:14.73     1:26.13 1:14.73
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 28.91   33.81   DNF 36.96 28.91 31.59 32.88
Tong Xu (徐彤)    China
Tong Xu (徐彤)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 15.81   25.38   34.02 15.81 21.63 DNF 20.49
2x2x2 Cube First round 68 5.82   8.55   12.36 6.49 6.80 5.82 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 32 56.50   1:07.29   58.71 DNF 1:17.60 1:05.57 56.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 44 47.63     47.63 51.23
Pyraminx First round 27 7.09   12.18   17.30 8.28 13.69 7.09 14.57
Wei Bu (卜玮)    China
Wei Bu (卜玮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 21.47   27.90   21.47 22.03 37.13 31.84 29.84
2x2x2 Cube First round 73 9.57   10.99   10.05 9.57 19.91 10.24 12.68
Rubik's Clock Combined Final 13 45.89     DNF 45.89
Pyraminx First round 40 18.66   20.09   18.66 29.49 19.05 21.30 19.93
Wei Ji (季炜)    China
Wei Ji (季炜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 10.58   11.87   13.95 10.69 15.47 10.96 10.58
First round 32 12.08   14.51   12.08 18.64 12.30 15.98 15.26
2x2x2 Cube Final 15 3.86   5.16   3.86 4.82 6.94 6.43 4.23
First round 14 3.00   4.34   3.00 5.18 5.38 4.03 3.81
4x4x4 Cube Combined First round 22 45.85   55.27   57.44 50.63 45.85 1:03.24 57.75
3x3x3 One-Handed Final 11 20.85   22.37   23.13 23.02 23.19 20.85 20.95
Combined First round 10 17.69   21.12   27.61 21.67 20.25 17.69 21.45
Megaminx Final 4 1:17.35   1:22.11   1:23.36 1:17.71 1:17.35 1:25.25 1:27.12
Combined First round 4 1:20.55   1:25.05   1:30.56 1:25.18 1:24.64 1:25.34 1:20.55
Weina Bao (鲍伟娜)    China
Weina Bao (鲍伟娜)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:18.95   DNF   1:31.37 DNF 1:18.95
First round 4 1:06.77   DNF   DNF 1:06.77 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 3 7:38.09     7:38.09 DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 3 21:46.00     DNF DNF 21:46.00
3x3x3 Multi-Blind Final 2 9/12 55:34     9/12 55:34
Weiwen Song (宋薇雯)    China
Weiwen Song (宋薇雯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 20.93   25.93   26.02 22.44 34.23 20.93 29.33
2x2x2 Cube First round 74 7.75   11.24   8.97 14.51 7.75 DNF 10.25
3x3x3 One-Handed Combined First round 46 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined First round 11 1:35.31   1:46.03   2:04.44 1:44.33 1:44.03 1:35.31 1:49.73
Wenjie Zhou (周文杰)    China
Wenjie Zhou (周文杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 10.80   13.97   14.40 12.26 10.80 18.64 15.24
First round 23 12.16   13.14   12.98 13.79 12.16 16.67 12.66
4x4x4 Cube Final 8 42.89   47.95   43.20 49.39 51.26 42.89 53.83
Combined First round 9 41.12   46.80   52.24 48.33 46.84 45.23 41.12
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 11 2:19.39   DNF   DNF 2:19.39 3:12.89
Wenjie Zhu (朱文杰)    China
Wenjie Zhu (朱文杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 50 14.02   15.71   16.38 15.99 18.26 14.02 14.76
First round 48 10.78   17.43   22.60 21.88 14.98 15.44 10.78
3x3x3 One-Handed Final 2 15.83   17.60   15.83 23.60 16.16 17.13 19.52
Combined First round 8 17.15   20.74   22.49 18.64 17.15 DNF 21.08
Wenting Ni (倪雯婷)    China
Wenting Ni (倪雯婷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 17.35   22.20   17.35 DNF 21.04 20.39 25.16
2x2x2 Cube First round 70 6.85   8.91   11.06 11.15 6.85 8.00 7.68
Pyraminx First round 33 10.72   14.82   18.92 13.22 DNF 10.72 12.33
Xiaobo Jin (金晓波)    China
Xiaobo Jin (金晓波)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 9.97   11.88   12.58 9.97 11.56 12.67 11.49
First round 14 11.15   12.37   12.07 12.97 11.15 12.07 13.11
4x4x4 Cube Final 4 40.11   41.58   41.02 40.40 46.93 43.32 40.11
Combined First round 4 38.37   42.94   42.10 38.37 44.85 42.43 44.30
3x3x3 Blindfolded First round 14 5:01.40   DNF   DNF DNF 5:01.40
Xiaojie Jiang (蒋孝杰)    China
Xiaojie Jiang (蒋孝杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 8.70   11.08   9.95 13.41 11.24 12.04 8.70
Second round 9 9.48   11.33   11.71 11.11 11.32 9.48 11.56
First round 6 9.61   10.82   10.88 9.80 9.61 11.77 11.91
2x2x2 Cube Final 7 2.82   4.00   5.56 3.64 2.82 4.42 3.93
First round 4 2.52   3.68   2.52 4.12 4.63 3.43 3.48
4x4x4 Cube Final 3 34.47   39.90   45.91 40.92 36.26 42.51 34.47
Combined First round 2 38.92   40.12   38.92 42.21 40.30 38.97 41.08
5x5x5 Cube Final 3 1:08.58   1:11.76   1:08.58 1:09.16 1:14.81 1:11.32 1:17.01
Combined First round 3 1:11.67   1:17.43   1:17.40 1:17.24 1:17.64 1:20.37 1:11.67
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 12 2:27.43   DNF   DNF 2:27.43 DNF
3x3x3 One-Handed Final 13 22.47   23.14   23.56 27.39 22.74 22.47 23.13
Combined First round 7 14.58   19.56   19.42 14.58 18.91 20.35 DNF
Xiaoxin Yan (严晓歆)    China
Xiaoxin Yan (严晓歆)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 65 14.11   18.76   16.87 18.74 14.11 20.68 33.30
First round 56 15.14   18.33   18.22 15.14 16.36 20.48 20.41
2x2x2 Cube First round 48 6.54   6.87   7.61 6.58 6.54 6.89 7.15
Pyraminx First round 45 15.07   26.19   DNF 23.23 16.82 38.52 15.07
Xiaoyang Lu (陆潇扬)    China
Xiaoyang Lu (陆潇扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 10.82   13.00   10.82 13.01 12.49 13.60 13.49
First round 38 12.49   15.23   15.95 18.20 12.49 16.64 13.11
2x2x2 Cube Final 11 3.89   4.35   4.51 4.27 4.65 3.89 4.26
First round 15 3.64   4.43   7.92 4.91 4.33 3.64 4.05
Pyraminx Final 4 3.44   4.74   4.70 5.12 3.44 DNF 4.40
First round 1 3.79   4.05   3.79 3.94 3.94 5.42 4.26
Xingyan Ding (丁醒炎)    China
Xingyan Ding (丁醒炎)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNS
Xingyu Guo (郭星宇)    China
Xingyu Guo (郭星宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 61 16.92   17.76   17.96 18.61 16.92 17.08 18.24
First round 55 14.02   18.13   20.37 16.92 14.02 22.65 17.10
2x2x2 Cube First round 23 4.86   5.04   5.14 5.08 17.15 4.90 4.86
Rubik's Clock Combined Final 8 18.95   21.33   23.12 22.37 21.60 18.95 20.02
Pyraminx Final 12 4.88   7.67   8.19 4.88 12.23 5.93 8.90
First round 15 6.49   8.76   7.28 6.49 11.03 7.97 12.00
Xingyuan Wang (汪幸源)    China
Xingyuan Wang (汪幸源)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 51 14.11   16.18   22.48 14.93 17.80 14.11 15.82
First round 58 15.41   18.54   21.19 17.03 15.41 17.40 25.77
2x2x2 Cube First round 55 4.16   7.35   7.91 8.59 7.98 4.16 6.17
Xinjie Shi (施鑫杰)    China
Xinjie Shi (施鑫杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 11.15   13.68   15.57 13.74 11.72 DNF 11.15
First round 20 11.45   12.95   11.45 14.67 15.53 12.68 11.49
2x2x2 Cube Final 5 2.91   3.65   4.06 3.52 2.91 3.37 4.10
First round 16 2.32   4.44   2.32 5.57 5.77 3.09 4.65
4x4x4 Cube Final 12 43.39   50.10   50.89 46.14 54.03 43.39 53.27
Combined First round 13 45.45   48.44   46.05 45.45 DNF 52.21 47.05
5x5x5 Cube Final 10 1:37.40   1:41.39   1:38.96 1:46.82 2:06.67 1:37.40 1:38.39
Combined First round 9 1:20.63   1:36.51   1:52.40 1:30.29 1:20.63 1:45.88 1:33.36
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 16.01   26.64   24.26 16.01 23.23 44.77 32.43
Rubik's Clock Combined Final 11 20.15   31.32   20.15 26.17 23.59 44.20 DNF
Megaminx Combined First round 13 1:46.44   2:01.71   1:59.18 2:12.94 1:53.00 DNF 1:46.44
Pyraminx Final 9 6.03   6.96   7.25 6.71 6.03 6.91 7.53
First round 10 5.37   7.38   6.41 9.71 DNF 5.37 6.01
Xinmin Wang (王信民)    China
Xinmin Wang (王信民)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 23.23   24.77   23.42 27.42 26.61 23.23 24.29
Xinwei Zhou (周欣伟)    China
Xinwei Zhou (周欣伟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 12.18   13.32   12.18 12.50 12.45 15.00 16.64
First round 30 11.64   14.38   11.64 13.42 15.82 16.22 13.91
2x2x2 Cube Final 13 3.41   4.52   3.41 6.40 4.36 4.83 4.37
First round 10 3.25   4.03   4.50 4.46 3.49 3.25 4.14
4x4x4 Cube Final 14 46.21   51.69   55.22 50.95 46.21 48.91 1:00.63
Combined First round 10 43.85   47.43   57.11 43.85 47.70 46.72 47.87
Megaminx Combined First round 9 1:37.12   1:42.19   1:57.76 1:44.55 1:37.12 1:39.44 1:42.58
Pyraminx Final 8 4.74   6.42   8.47 6.15 6.52 4.74 6.60
First round 8 4.80   6.47   7.72 4.80 5.79 9.19 5.90
Xinyuan Tao (陶欣媛)    China
Xinyuan Tao (陶欣媛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 107 43.23   50.30   1:38.12 50.90 56.39 43.61 43.23
2x2x2 Cube First round 76 10.32   12.42   12.59 10.32 13.45 13.47 11.21
Xuanwei Liang (梁轩玮)    China
Xuanwei Liang (梁轩玮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 10.55   12.87   12.97 13.11 12.97 12.68 10.55
First round 28 12.72   14.21   14.16 16.80 15.11 13.35 12.72
2x2x2 Cube First round 27 3.46   5.27   6.66 5.02 5.76 3.46 5.03
4x4x4 Cube Combined First round 25 53.01   57.35   1:04.11 53.01 54.85 56.11 1:01.08
5x5x5 Cube Final 11 1:40.92   1:42.43   1:41.42 1:41.24 DNF 1:44.62 1:40.92
Combined First round 10 1:32.27   1:41.33   1:47.80 1:41.06 1:35.12 1:32.27 1:59.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 30.07   32.50   33.75 31.80 39.64 31.96 30.07
Rubik's Clock Combined Final 12 17.78   DNF   17.78 19.40 17.92 DNF DNF
Megaminx Combined First round 10 1:39.76   1:43.86   1:54.70 1:40.60 1:44.18 1:46.81 1:39.76
Pyraminx Final 11 6.14   7.47   6.55 6.14 9.81 8.95 6.92
First round 14 7.68   8.50   8.68 7.78 10.54 9.05 7.68
Xuming Wang (王旭明)    China
Xuming Wang (王旭明)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 10.20   12.69   DNF 11.51 12.86 13.70 10.20
Second round 6 8.81   10.18   10.16 9.95 8.81 13.35 10.43
First round 4 9.59   10.48   11.57 10.36 9.59 10.68 10.39
4x4x4 Cube Final 1 30.12   31.75   32.86 30.12 31.57 32.66 31.03
Combined First round 1 29.69   31.43   29.69 29.79 33.47 31.02 35.91
5x5x5 Cube Final 1 58.63   1:05.91   1:03.14 58.63 1:09.33 1:08.37 1:06.21
Combined First round 1 59.17   1:07.33   1:07.56 1:11.59 1:02.85 59.17 1:21.22
3x3x3 One-Handed Final 5 15.80   19.10   20.60 26.36 15.80 20.21 16.48
Combined First round 6 15.10   19.50   18.77 15.10 16.98 22.76 DNF
Yanfeng Zhu (朱艳枫)    China
Yanfeng Zhu (朱艳枫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 67 16.77   20.12   26.75 18.99 23.54 17.83 16.77
First round 67 16.89   19.84   21.27 16.89 22.27 20.66 17.58
2x2x2 Cube First round 79 6.58   13.45   10.89 13.44 19.64 16.01 6.58
4x4x4 Cube Combined First round 36 1:11.43     1:11.43 1:17.29
5x5x5 Cube Combined First round 19 2:09.19     2:14.99 2:09.19
3x3x3 Blindfolded First round 15 5:51.85   DNF   7:30.18 5:51.85 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 42 30.19   40.29   53.47 30.78 50.51 30.19 39.59
Rubik's Clock Combined Final 7 15.90   18.08   15.90 16.84 17.77 23.66 19.62
Megaminx Final 5 1:17.77   1:26.22   1:17.77 DNF 1:22.18 1:29.39 1:27.10
Combined First round 5 1:21.34   1:27.32   1:34.36 1:21.34 1:24.74 1:36.88 1:22.87
Pyraminx First round 37 11.14   16.18   19.13 11.14 22.26 11.43 17.98
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNS
Yang Tang (汤阳)    China
Yang Tang (汤阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 9.72   11.71   9.72 13.04 13.10 11.59 10.51
First round 22 11.60   13.08   12.76 14.03 13.39 13.09 11.60
4x4x4 Cube Final 10 43.78   49.09   45.66 50.56 43.78 DNF 51.06
Combined First round 11 43.89   47.93   47.52 43.89 51.30 DNF 44.96
Yangbo Jiang (江扬博)    China
Yangbo Jiang (江扬博)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 102 36.42   40.33   36.42 36.68 38.36 45.94 1:02.66
Yangbo Xu (徐漾波)    China
Yangbo Xu (徐漾波)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 62 16.82   18.17   18.95 16.82 17.31 18.26 19.45
First round 61 16.52   18.92   16.52 19.01 17.61 23.22 20.15
2x2x2 Cube First round 54 6.23   7.24   6.23 7.23 10.71 7.25 7.23
Yangjie Dai (戴杨杰)    China
Yangjie Dai (戴杨杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 99 35.29   37.88   35.40 40.14 35.29 46.48 38.09
2x2x2 Cube First round 63 7.03   8.33   7.73 8.33 10.31 7.03 8.94
Yi Lü (吕谊)    China
Yi Lü (吕谊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 26.89   31.63   31.35 30.63 26.89 33.79 32.91
Yi Shi (施屹)    China
Yi Shi (施屹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 55 14.21   16.30   16.26 16.41 16.23 17.00 14.21
First round 53 14.99   17.81   14.99 16.83 17.02 19.58 20.60
3x3x3 One-Handed Combined First round 38 28.02   35.01   44.87 37.51 36.43 31.09 28.02
Yi Wang (王旖)    China
Yi Wang (王旖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 12.12   13.01   12.12 13.22 13.49 12.33 15.59
First round 24 12.02   13.56   12.02 14.59 13.96 13.49 13.22
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 20.39   23.92   26.14 20.39 29.26 20.46 25.15
Megaminx Final 3 59.68   1:07.53   1:06.07 59.68 1:09.56 1:06.97 1:25.21
Combined First round 3 1:04.12   1:09.76   1:06.90 1:08.39 1:13.98 1:16.90 1:04.12
Pyraminx Final 1 2.25   3.74   3.16 5.13 2.25 4.39 3.66
First round 3 3.23   4.54   3.23 3.46 4.71 5.45 6.23
Yiheng Lü (吕溢恒)    China
Yiheng Lü (吕溢恒)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Yiming Mao (毛裔鸣)    China
Yiming Mao (毛裔鸣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 21.16   25.97   26.11 21.16 25.72 26.08 32.10
2x2x2 Cube First round 33 3.17   5.61   3.17 6.45 6.06 4.33 7.85
3x3x3 One-Handed Combined First round 46 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 24 10.99   11.63   10.99 11.02 11.64 12.24 22.65
Yining Yao (姚祎宁)    China
Yining Yao (姚祎宁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 59 16.34   17.16   18.19 16.34 16.70 20.09 16.59
First round 62 16.10   19.07   DNF 17.21 16.10 18.27 21.74
2x2x2 Cube First round 59 6.22   7.88   8.82 9.47 6.22 8.21 6.60
4x4x4 Cube Combined First round 24 46.97   56.48   46.97 1:02.68 58.80 51.29 59.35
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 27.56   31.13   31.13 28.05 34.21 27.56 36.91
Rubik's Clock Combined Final 3 7.40   9.22   9.80 DNF 8.21 9.64 7.40
Pyraminx Final 2 3.11   4.38   DNF 4.78 3.92 3.11 4.44
First round 2 2.39   4.49   4.33 2.39 6.73 3.04 6.11
Yiqun Fan (樊轶群)    China
Yiqun Fan (樊轶群)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 9 3.47   4.25   4.06 4.66 4.02 6.86 3.47
First round 8 2.78   3.97   3.72 6.21 2.78 3.16 5.04
Yiwei Wang (王祎玮)    China
Yiwei Wang (王祎玮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.08   13.29   13.41 15.26 11.21 11.08 20.53
Second round 10 10.65   11.46   11.25 12.36 12.95 10.65 10.78
First round 29 11.11   14.35   12.30 11.59 11.11 DNF 19.16
3x3x3 One-Handed Final 10 18.98   21.15   18.98 22.71 21.80 18.99 22.67
Combined First round 15 19.93   22.97   21.43 21.45 27.67 19.93 26.03
Yixi Chen (陈羿希)    China
Yixi Chen (陈羿希)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 18.15   20.31   21.17 18.15 20.79 18.98 26.17
2x2x2 Cube First round 25 3.29   5.13   5.04 5.62 DNF 4.72 3.29
4x4x4 Cube Combined First round 38 1:28.20     1:40.10 1:28.20
3x3x3 One-Handed Combined First round 46 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 34 13.34   15.30   14.46 DNF 13.34 15.89 15.54
Yonghui Ou (区永辉)    China
Yonghui Ou (区永辉)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Fewest Moves Final 4 40     40
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 28.52   31.96   29.67 37.19 28.52 29.03 38.35
Yu Cen (岑昱)    China
Yu Cen (岑昱)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 22.65   24.85   25.38 26.44 27.29 22.65 22.74
4x4x4 Cube Combined First round 39 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 43 34.41   44.19   34.41 38.39 DNF 43.06 51.12
Pyraminx First round 46 20.91   27.98   36.53 21.38 20.91 26.03 DNF
Yufei Tu (屠羽菲)    China
Yufei Tu (屠羽菲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 111 1:02.44   1:18.54   1:27.84 1:08.42 1:23.40 1:23.80 1:02.44
Yuhong Sun (孙毓鸿)    China
Yuhong Sun (孙毓鸿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 113 1:35.14   1:42.79   1:35.36 1:47.28 1:35.14 1:45.74 2:11.01
Yuming Chen (陈昱铭)    China
Yuming Chen (陈昱铭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 18.06   23.44   18.06 DNF 21.98 26.01 22.34
2x2x2 Cube First round 60 6.70   7.94   8.05 8.85 7.40 8.37 6.70
Yuming Sun (孙聿铭)    China
Yuming Sun (孙聿铭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 112 1:15.51   1:31.94   1:29.15 1:37.89 1:15.51 DNF 1:28.78
2x2x2 Cube First round 84 28.64   34.96   28.64 33.28 31.63 1:37.15 39.97
Yunqi Liu (刘云起)    China
Yunqi Liu (刘云起)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 12.69   15.62   16.74 18.74 13.84 12.69 16.28
First round 50 16.42   17.53   16.82 20.43 18.77 16.99 16.42
2x2x2 Cube First round 35 4.90   5.76   5.73 6.31 4.90 5.71 5.85
Yunqi Ouyang (欧阳韵奇)    China
Yunqi Ouyang (欧阳韵奇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 13.20   14.18   14.26 14.37 14.60 13.20 13.92
First round 25 10.39   13.83   20.00 11.91 14.92 10.39 14.66
2x2x2 Cube Final 14 4.27   5.05   5.14 4.66 4.27 12.16 5.36
First round 11 3.40   4.12   3.40 5.16 3.81 4.56 4.00
4x4x4 Cube Final 6 44.95   47.67   47.60 54.98 44.97 50.43 44.95
Combined First round 8 40.79   46.65   47.04 59.86 45.94 40.79 46.97
5x5x5 Cube Final 5 1:20.06   1:26.36   1:20.06 1:27.26 1:31.56 1:28.25 1:23.57
Combined First round 6 1:24.96   1:29.13   1:32.09 1:24.96 1:25.76 1:32.62 1:29.54
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:38.07   DNF   DNF DNF 1:38.07
First round 6 1:47.72   DNF   DNF 1:55.09 1:47.72
3x3x3 Fewest Moves Final 2 29     29
3x3x3 One-Handed Final 14 22.50   24.24   22.50 23.66 25.87 25.46 23.61
Combined First round 13 19.46   22.33   24.97 19.46 24.49 20.65 21.85
Rubik's Clock Combined Final 5 11.39   12.56   14.28 12.92 13.20 11.56 11.39
Megaminx Final 6 1:24.44   1:26.95   1:24.44 1:25.75 1:39.17 1:26.65 1:28.44
Combined First round 7 1:22.48   1:34.69   1:34.48 1:31.35 1:22.48 1:39.59 1:38.23
Pyraminx First round 19 6.41   9.70   18.19 7.73 9.38 6.41 11.99
4x4x4 Blindfolded Final 4 13:34.00     13:34.00 DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 3/3 16:04     3/3 16:04
Zhengli Ning (宁郑立)    China
Zhengli Ning (宁郑立)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 13.00   14.06   18.71 14.83 13.63 13.00 13.73
First round 45 13.98   16.66   17.17 17.06 19.10 13.98 15.75
2x2x2 Cube First round 44 5.01   6.66   7.50 6.60 6.82 5.01 6.56
4x4x4 Cube Combined First round 28 55.35   1:01.70   1:02.33 55.35 58.32 1:04.45 1:04.98
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 36 30.12   34.38   39.72 30.12 33.47 30.90 38.77
Pyraminx First round 17 5.77   9.18   11.77 DNF 5.77 8.09 7.67
Zhengqi Xia (夏钲棋)    China
Zhengqi Xia (夏钲棋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 23.63   31.00   40.17 23.63 30.33 38.50 24.16
2x2x2 Cube First round 75 6.85   12.15   6.85 14.75 12.62 9.08 25.00
Zhenhao Zou (邹振浩)    China
Zhenhao Zou (邹振浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 60 16.04   17.55   16.91 19.48 16.40 19.33 16.04
First round 54 13.01   18.01   18.97 16.21 20.29 13.01 18.85
2x2x2 Cube First round 64 6.83   8.37   8.71 8.97 6.83 DNF 7.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 40 23.61   37.92   23.61 35.22 37.45 41.08 47.27
Zhenlong Li (李真龙)    China
Zhenlong Li (李真龙)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 22.99   34.66   36.99 39.34 34.40 22.99 32.59
Zhirong Zhang (张芝榕)    China
Zhirong Zhang (张芝榕)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 12.91   15.71   15.95 16.88 23.34 12.91 14.31
First round 49 12.12   17.53   17.30 12.12 19.93 17.09 18.21
2x2x2 Cube First round 39 4.39   6.08   7.58 5.71 4.39 6.20 6.32
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 25.30   28.07   31.62 31.85 26.24 26.34 25.30
Zhixuan Chen (陈志轩)    China
Zhixuan Chen (陈志轩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 104 34.09   42.98   46.31 40.90 34.09 41.73 47.64
2x2x2 Cube First round 77 9.61   12.66   9.72 9.61 17.42 10.83 51.17
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Zhiyong Liu (柳智勇)    China
Zhiyong Liu (柳智勇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.02   12.73   12.45 13.43 12.30 12.02 16.02
First round 15 10.74   12.38   12.51 15.03 11.01 10.74 13.63
2x2x2 Cube Final 16 4.47   5.60   5.39 8.64 4.47 6.22 5.20
First round 12 3.07   4.13   4.30 4.62 3.07 3.50 4.59
4x4x4 Cube Combined First round 20 43.87   54.00   53.92 57.57 50.50 1:08.95 43.87
5x5x5 Cube Final 9 1:24.02   1:38.00   1:50.47 1:38.60 1:39.68 1:35.73 1:24.02
Combined First round 11 1:35.44   1:43.86   1:49.86 1:44.81 1:42.76 1:44.01 1:35.44
3x3x3 Fewest Moves Final 7 50     50
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 23.50   25.23   28.21 23.50 25.28 26.34 24.08
Pyraminx Final 5 3.49   4.75   4.25 3.49 5.52 4.47 7.89
First round 5 3.76   5.31   4.79 4.95 3.76 7.22 6.18
Zhongzhu Tao (陶忠宁)    China
Zhongzhu Tao (陶忠宁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 21.69   23.16   24.95 21.89 22.65 21.69 37.72
2x2x2 Cube First round 69 6.54   8.79   7.20 8.79 13.61 10.37 6.54
Zhouyao Zhu (朱洲瑶)    China
Zhouyao Zhu (朱洲瑶)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 115 24.65   DNF   DNF 27.47 DNF 24.65 24.69
2x2x2 Cube First round 81 7.30   17.28   8.71 31.15 7.30 26.25 16.87
Zhuwei Wei (魏宁伟)    China
Zhuwei Wei (魏宁伟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 29.63   32.64   31.89 29.63 31.62 34.41 45.68
2x2x2 Cube First round 80 10.01   13.85   11.80 16.64 13.11 10.01 23.65
4x4x4 Cube Combined First round 39 DNF     DNF DNF
Zihao Liu (刘梓浩)    China
Zihao Liu (刘梓浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 11.73   14.99   14.29 15.42 16.12 15.25 11.73
First round 64 16.51   19.10   17.49 16.51 19.21 24.45 20.60
Zihao Shen (沈子皓)    China
Zihao Shen (沈子皓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 94 29.89   32.08   38.14 30.76 29.89 32.11 33.38
2x2x2 Cube First round 67 6.58   8.53   6.58 10.54 10.02 7.75 7.82
Pyraminx First round 41 10.72   20.53   30.80 17.54 20.78 10.72 23.28
Zixuan Liu (刘子瑄)    China
Zixuan Liu (刘子瑄)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.95   10.56   10.76 9.96 9.95 11.00 10.97
Second round 7 10.44   11.01   11.57 10.99 10.48 11.78 10.44
First round 5 9.24   10.58   12.16 10.09 10.10 9.24 11.55
2x2x2 Cube Final 10 3.42   4.32   4.51 3.42 4.20 4.24 5.32
First round 7 3.24   3.89   3.76 3.77 4.15 5.30 3.24
4x4x4 Cube Final 5 36.42   42.02   44.61 36.42 39.26 42.42 44.39
Combined First round 5 39.34   43.57   39.34 43.39 45.50 42.96 44.35
5x5x5 Cube Final 2 1:04.48   1:10.85   1:04.48 1:20.78 1:09.96 1:07.95 1:14.63
Combined First round 2 1:06.10   1:08.62   1:13.51 1:11.75 1:07.89 1:06.10 1:06.23
3x3x3 One-Handed Final 3 15.14   17.92   19.16 16.19 18.41 15.14 23.00
Combined First round 4 17.82   18.76   18.00 24.32 20.42 17.82 17.87
Rubik's Clock Combined Final 10 19.83   25.10   30.62 23.53 19.83 DNF 21.14
Megaminx Final 7 1:28.24   1:34.70   1:39.91 1:28.69 1:35.84 1:39.57 1:28.24
Combined First round 8 1:29.02   1:36.68   1:54.96 1:42.93 1:29.02 1:35.71 1:31.41
Pyraminx Final 7 4.09   5.53   5.18 4.09 8.10 4.87 6.55
First round 9 6.07   7.04   7.41 6.07 6.70 7.96 7.01
Zongwen Mu (牟宗文)    China
Zongwen Mu (牟宗文)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:07.49   DNF   DNF 2:07.49 2:37.86
First round 5 1:40.68   2:02.25   2:19.83 2:06.24 1:40.68
Zongyan Shen (沈宗谚)    China
Zongyan Shen (沈宗谚)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 18.17   20.24   23.56 18.17 19.31 22.29 19.11
2x2x2 Cube First round 65 5.42   8.42   8.78 7.05 9.44 DNF 5.42
3x3x3 One-Handed Combined First round 45 48.79     48.79 DNF
Pyraminx First round 25 9.72   11.79   12.55 9.72 12.58 10.23 13.12