Xi'an New Year 2017

Date City WCA LInk
2017-1-2  China, Xi'an, Shaanxi Xi'an New Year 2017

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kaijun Lin (林恺俊) 8.83  Mulun Yin (阴目仑) 9.24  Yan Jin (金岩) 9.37
 2x2x2 Cube  Jiekang Pan (潘杰康) 1.93  Shujie Fang (方述杰) 2.81  Lukas Shelley 3.32
 4x4x4 Cube  Bo Wang (王擘) 36.61  Zijia Feng (冯子甲) 37.98  Jiekang Pan (潘杰康) 40.44
 5x5x5 Cube  Bo Wang (王擘) 1:14.56  Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 1:19.90  Jiekang Pan (潘杰康) 1:24.59
 3x3x3 One-Handed  Bo Wang (王擘) 17.23  Shujie Fang (方述杰) 17.33  Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 17.45
 Pyraminx  Yi Wang (王旖) 3.96  Lei Wang (王磊) 4.75  Zian Song (宋子安) 4.81
 Skewb  Mo Ji (季默) 4.05  Wangkang Zhu (朱旺康) 5.85  Yifan Meng (孟一凡) 5.94
 Square-1  Zijia Feng (冯子甲) 11.96  Tong Liu (刘童) 15.35  Yiwei Liu (刘伊玮) 18.98
 4x4x4 Blindfolded  Kaijun Lin (林恺俊) 1:58.64  Shenghai Fang (方胜海) 5:15.12  Yiwei Liu (刘伊玮) 9:45.26
 5x5x5 Blindfolded  Kaijun Lin (林恺俊) 5:00.55  Shenghai Fang (方胜海) 11:38.00  Zian Song (宋子安) 15:55.00
 3x3x3 Multi-Blind  Yucheng Chen (陈裕铖) 28/36 1:00:00  Shenghai Fang (方胜海) 11/13 55:54  Xin Shi (石欣) 16/24 57:56
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 7.65   9.07    China 9.51 8.82 12.24 8.89 7.65
2 Mulun Yin (阴目仑) 7.72   9.16    China 8.76 7.72 14.99 9.30 9.42
3 Zibo Xu (徐子博) 7.05   10.05    China 11.15 7.05 8.71 10.56 10.89
4 Shujie Fang (方述杰) 9.18   10.13    China 9.81 10.03 12.07 9.18 10.56
5 Jiekang Pan (潘杰康) 8.45   10.16    China 16.10 8.98 12.85 8.45 8.66
6 Yan Jin (金岩) 9.69   10.33    China 10.57 10.72 11.37 9.69 9.69
7 Lukas Shelley 9.40   10.75    Denmark 12.67 10.54 10.66 11.06 9.40
8 Bo Wang (王擘) 9.60   11.48    China 9.60 10.90 10.69 12.86 DNF
9 Dongdong Qu (曲冬冬) 10.52   11.60    China 12.63 11.05 13.35 10.52 11.11
10 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 9.77   11.68    Mongolia 12.24 11.62 9.77 11.49 11.92
11 Zijia Feng (冯子甲) 10.50   12.27    China 11.20 10.50 12.93 15.14 12.68
12 Mo Ji (季默) 9.03   12.32    China 9.03 10.78 14.56 13.40 12.79
13 Yifan Meng (孟一凡) 10.70   12.42    China 10.70 12.10 14.28 12.27 12.89
14 Yiwei Liu (刘伊玮) 10.98   12.63    China 12.54 12.55 13.30 12.80 10.98
15 Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ) 10.53   12.64    Mongolia 12.75 13.77 11.41 14.59 10.53
16 Xin Shi (石欣) 11.55   12.65    China 12.15 11.55 14.20 11.64 14.15
17 Yi Wang (王旖) 11.91   13.00    China 12.85 11.91 13.00 13.16 15.12
18 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 10.25   13.14    Mongolia 13.17 14.03 12.94 13.31 10.25
19 Yan Xia (夏焱) 12.00   13.39    China 17.81 13.95 13.21 13.02 12.00
20 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 11.97   13.49    Mongolia 16.91 13.59 11.97 13.79 13.09
21 Gang Yang (杨港) 12.52   13.63    China 16.00 13.18 14.09 13.62 12.52
22 Jiahao Liang (梁家豪) 11.81   13.67    China 15.63 12.94 15.25 11.81 12.81
23 Zian Song (宋子安) 12.08   13.71    China 12.83 14.26 12.08 14.04 14.49
24 Jiejie Du (杜杰杰) 11.73   13.75    China 13.88 14.78 12.58 15.05 11.73
25 Shaofeng Wang (王绍丰) 11.65   13.92    China 14.11 14.75 13.18 14.48 11.65
26 Lei Wang (王磊) 12.83   14.01    China 13.63 12.83 14.52 14.79 13.89
27 Ming Zheng (郑鸣) 12.67   14.06    China 18.52 13.51 13.28 12.67 15.38
28 Qiang Ma (马强) 12.84   14.07    China 13.67 15.00 13.96 14.58 12.84
29 Wangkang Zhu (朱旺康) 11.29   14.23    China 15.21 11.29 15.19 14.32 13.19
30 Jinyi Ye (叶瑾怡) 11.83   14.26    China 15.35 12.98 15.43 11.83 14.44
31 Mingzhe Li (李明哲) 12.10   14.41    China 15.98 14.29 12.97 DNF 12.10
32 Tong Liu (刘童) 13.80   14.74    China 14.19 15.04 13.80 18.39 15.00
33 Kaiyang Gao (高凯阳) 13.32   14.88    China 19.70 13.32 15.83 15.16 13.64
34 Chi Zhang (张弛) 12.31   14.92    China 15.70 13.70 15.36 18.17 12.31
35 Shenghai Fang (方胜海) 13.05   15.05    China 17.04 13.05 16.47 15.13 13.56
36 Rui Chen (陈睿) 13.10   15.16    China 15.93 14.52 16.45 15.03 13.10
37 Yimo Li (李羿默) 14.97   15.37    China 16.94 14.97 15.01 15.55 15.54
38 Sen Dang (党森) 13.41   15.61    China 17.61 13.41 15.50 DNF 13.73
39 Yongtao Sun (孙永涛) 14.00   16.13    China 15.87 15.34 18.27 17.19 14.00
40 Henan Zhang (张赫男) 14.26   16.22    China 16.98 16.27 16.21 16.17 14.26
41 Zhenkai Wang (王振锴) 15.08   16.24    China 16.76 20.06 16.51 15.08 15.45
42 Zhiyuan Chen (陈智源) 12.58   16.43    China 18.56 15.28 17.36 16.65 12.58
43 Zhengyi Liu (刘正一) 14.87   16.54    China DNF 14.87 15.14 19.40 15.07
44 Wenhao He (贺文浩) 15.18   16.96    China 22.20 18.84 16.19 15.18 15.86
45 Wang Ma (马旺) 15.59   16.99    China 18.09 18.06 15.68 17.22 15.59
46 Zheng Chen (陈政) 15.54   17.05    China 18.01 18.86 15.54 16.79 16.34
47 Bin Chen (陈彬) 14.92   17.75    China 18.01 14.92 18.15 17.10 18.31
48 Donglei Li (李冬雷) 16.21   17.80    China 18.15 16.21 17.91 23.46 17.34
49 Linyang He (何林洋) 15.51   17.92    China 18.40 20.33 18.19 17.17 15.51
50 Xianglong Gao (高向龙) 16.55   18.14    China 16.55 20.09 17.12 17.22 21.58
51 Ling Yan (严铃) 15.77   18.36    China 15.77 19.34 18.28 17.46 44.91
52 Xiaohan Yan (闫小晗) 12.42   18.58    China 20.44 14.64 12.42 24.29 20.66
53 Dong Xie (谢东) 14.60   18.93    China 23.87 17.17 21.44 18.18 14.60
54 Haoshi Yan (闫浩实) 15.37   19.12    China 23.38 22.84 15.37 16.66 17.86
55 Yuanxi Lu (卢远兮) 16.77   19.38    China 21.16 18.46 16.77 28.36 18.51
56 Yufei Gao (高宇飞) 14.46   19.46    China 21.03 15.84 21.57 21.50 14.46
57 Yixiao Luo (罗怡枭) 17.09   19.79    China 17.09 20.97 23.97 20.55 17.84
58 Qiang Yu (于强) 16.36   19.81    China 16.36 19.65 19.31 21.11 20.48
59 Jing Jia (贾婧) 17.75   20.07    China 17.75 19.28 19.41 23.19 21.52
60 Muyue Hu (胡暮悦) 16.95   20.11    China 21.69 16.95 20.61 20.63 19.08
61 Zihan Wang (王子涵) 18.53   20.16    China 21.11 23.65 18.53 20.02 19.34
62 Zidong Cheng (程紫东) 16.25   20.21    China 28.58 17.90 21.83 20.90 16.25
63 Ziming Guo (郭子鸣) 19.08   20.48    China 22.13 21.03 19.08 20.51 19.89
64 Jiexing Zhang (张杰星) 16.73   20.75    China 23.83 16.73 18.73 24.89 19.70
65 Yizhuo Yan (严一卓) 15.97   20.76    China 19.97 15.97 22.90 25.98 19.42
66 Zhiwu Jiang (姜智午) 20.39   21.68    China 23.40 20.39 52.43 21.16 20.48
67 Zhaoshuai Zhong (仲昭帅) 17.81   22.06    China 17.81 24.31 19.33 30.98 22.55
68 Hongyi Li (李泓毅) 20.66   22.19    China 21.44 22.30 22.82 24.64 20.66
69 Wenting Ni (倪雯婷) 21.60   23.00    China 25.63 23.50 23.78 21.71 21.60
70 Qinglu Shi (石卿禄) 15.88   23.13    China 19.72 24.67 15.88 30.83 24.99
71 Erzhuo Wang (王尔卓) 21.61   24.01    China 27.97 22.42 21.61 21.82 27.78
72 Chen Zhang (张晨) 19.38   24.15    China 22.96 23.10 38.31 26.38 19.38
73 Xinhao Wu (吴鑫浩) 19.29   24.40    China 28.88 20.10 19.29 27.98 25.13
74 Mingsen Han (韩明森) 21.46   25.08    China 27.99 25.04 27.34 22.87 21.46
75 Haoqin Tang (唐浩钦) 23.01   26.17    China 32.23 24.84 28.18 25.50 23.01
76 Yuxin Xue (薛雨馨) 23.23   26.36    China 23.23 26.46 27.88 DNF 24.75
77 Shiqiang Sang (桑世强) 23.71   26.51    China 29.53 27.87 25.08 23.71 26.57
78 Ling Zhang (张玲) 20.06   26.55    China 43.94 26.34 25.64 20.06 27.68
79 Menghao Zhao (赵梦豪) 23.97   26.62    China 27.33 25.81 26.73 27.52 23.97
80 Haonan Su (苏浩楠) 22.09   26.85    China 32.09 22.09 23.46 27.36 29.73
81 Jinghao Huang (黄敬昊) 22.10   27.46    China 1:02.58 22.10 23.58 27.35 31.44
82 Zhengru Li (李铮儒) 24.56   28.51    China 30.57 29.02 31.01 25.93 24.56
83 Ning Chen (陈宁) 26.54   29.66    China 43.52 26.54 32.46 27.51 29.02
84 Fangyuan Chang (常方圆) 23.18   32.56    China 23.18 33.71 31.75 DNF 32.21
85 Qi Wang (王琪) 29.16   32.59    China 33.54 33.06 35.89 29.16 31.18
86 Chenchen Lu (陆晨晨) 28.61   32.80    China 33.31 31.47 33.62 28.61 42.62
87 Zhou Xu (徐舟) 25.67   35.57    China 41.72 34.67 37.75 34.29 25.67
88 Yuanyuan Wang (王园园) 33.04   35.97    China 33.04 35.48 38.71 50.02 33.72
89 Ziyu Wu (吴子钰) 31.45   37.14    China 38.45 DNF 37.14 35.82 31.45
90 Mohan Jia (贾默涵) 31.42   41.43    China 33.12 33.63 57.53 DNF 31.42
91 Chenyan Liu (刘宸岩) 31.14   41.44    China 38.72 DNF 31.14 51.47 34.13
92 Tianwen Wu (吴天文) 38.69   42.93    China 43.53 41.88 43.37 38.69 45.18
93 Xuqi Song (宋徐祺) 38.96   45.06    China 43.54 51.17 45.75 38.96 45.88
94 Pan Xu (徐盼) 38.74   51.48    China 1:00.84 41.81 51.79 38.74 1:04.13
95 Zhou Lü (吕洲) 46.43   54.24    China 58.83 50.05 53.83 46.43 1:05.88
96 Zhenyan Hou (侯震言) 45.39   54.59    China 55.78 1:07.42 49.08 45.39 58.90
97 Zexuan Li (李泽轩) 50.86   58.04    China 58.01 58.05 58.84 58.07 50.86
98 Hanzhuo Yang (杨翰卓) 41.74   1:00.33    China 1:07.17 1:27.26 56.30 41.74 57.51
99 Mocheng He (何谟丞) 52.98   1:02.29    China 1:05.27 52.98 1:17.25 59.30 1:02.30
100 Fenghaoyang Chen (陈封昊阳) 55.55   1:05.80    China 1:39.93 1:10.46 1:00.32 1:06.62 55.55
101 Meiyu Su (苏美瑜) 58.69   1:13.27    China 2:33.05 1:09.23 58.69 1:24.03 1:06.56
102 Yanhao Xue (薛闫昊) 1:06.87   1:13.64    China 1:16.91 1:11.76 1:06.87 1:15.66 1:13.51
103 Zijin Xu (徐子衿) 1:18.84   1:27.84    China 1:35.80 1:18.84 1:46.95 1:23.25 1:24.47
104 Zhen Zhao (赵镇) 1:40.29   1:55.95    China 1:46.22 2:02.93 2:21.98 1:40.29 1:58.70
105 Maoran Zhi (只茂然) 51.56   DNF    China DNF 51.56 56.55 DNF 57.87
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mulun Yin (阴目仑) 7.09   8.05    China 7.81 8.22 8.11 10.47 7.09
2 Kaijun Lin (林恺俊) 7.74   8.62    China 7.74 7.85 8.75 9.87 9.27
3 Zibo Xu (徐子博) 7.57   9.09    China 9.78 7.57 10.20 9.28 8.21
4 Jiekang Pan (潘杰康) 8.55   9.19    China 8.88 9.39 8.55 10.11 9.29
5 Zijia Feng (冯子甲) 9.41   10.37    China 9.41 11.18 10.23 9.70 13.36
6 Yan Jin (金岩) 9.88   10.45    China 11.30 10.65 10.78 9.92 9.88
7 Shujie Fang (方述杰) 10.00   10.85    China 10.04 11.16 11.35 12.55 10.00
8 Lukas Shelley 9.51   10.96    Denmark 10.08 10.58 12.23 9.51 12.43
9 Bo Wang (王擘) 9.63   10.98    China 9.63 9.84 12.40 10.82 12.28
10 Xin Shi (石欣) 10.09   11.30    China 10.43 11.60 12.98 11.88 10.09
11 Lei Wang (王磊) 10.56   11.79    China 12.01 10.56 17.14 11.81 11.56
12 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 10.81   11.92    Mongolia 11.27 13.49 12.15 10.81 12.33
13 Yifan Meng (孟一凡) 11.53   11.96    China 11.76 11.77 13.94 12.34 11.53
14 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 8.87   12.03    Mongolia 8.87 14.37 11.18 10.55 14.89
15 Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ) 11.20   12.09    Mongolia 11.20 11.74 14.05 12.49 12.05
16 Shaofeng Wang (王绍丰) 11.51   12.46    China 11.77 13.65 18.60 11.51 11.96
17 Dongdong Qu (曲冬冬) 10.81   12.75    China 10.81 13.66 13.14 14.77 11.44
18 Yi Wang (王旖) 11.75   12.82    China 13.06 12.90 13.00 12.55 11.75
19 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 11.46   12.84    Mongolia 12.78 12.71 15.54 11.46 13.02
20 Jiejie Du (杜杰杰) 10.35   12.85    China 11.98 14.18 10.35 12.88 13.68
21 Yiwei Liu (刘伊玮) 10.82   13.05    China 13.51 11.76 13.89 10.82 DNF
22 Jinyi Ye (叶瑾怡) 10.70   13.16    China 12.90 15.01 12.99 10.70 13.58
23 Zian Song (宋子安) 11.63   13.54    China 13.93 12.90 13.80 14.28 11.63
24 Chi Zhang (张弛) 11.96   13.64    China 11.96 14.71 13.68 12.92 14.31
25 Wangkang Zhu (朱旺康) 11.32   13.66    China 11.32 17.30 13.97 13.07 13.94
26 Kaiyang Gao (高凯阳) 10.72   14.03    China 10.72 13.27 13.66 15.15 17.08
27 Qiang Ma (马强) 13.73   14.05    China 13.73 13.94 14.38 14.56 13.83
28 Tong Liu (刘童) 11.53   14.29    China 14.06 13.17 16.33 15.63 11.53
29 Zhiyuan Chen (陈智源) 13.86   14.30    China 14.11 29.59 14.65 13.86 14.13
30 Rui Chen (陈睿) 11.55   14.38    China 11.55 13.99 13.46 15.68 16.33
31 Mo Ji (季默) 12.85   14.39    China 16.40 12.85 14.11 13.26 15.79
32 Gang Yang (杨港) 11.87   14.41    China 11.87 16.49 12.79 14.83 15.61
33 Sen Dang (党森) 13.48   14.53    China 14.84 14.39 14.35 15.95 13.48
34 Jiahao Liang (梁家豪) 12.90   14.65    China 13.77 12.90 15.19 15.00 16.02
35 Mingzhe Li (李明哲) 12.80   14.83    China 15.36 15.43 13.78 12.80 15.35
36 Yan Xia (夏焱) 12.87   14.98    China 12.87 16.54 13.19 15.21 19.48
37 Wang Ma (马旺) 11.91   15.07    China 13.25 11.91 19.72 18.41 13.55
38 Ming Zheng (郑鸣) 14.19   15.58    China 16.39 17.29 14.57 14.19 15.78
39 Zhengyi Liu (刘正一) 14.45   16.19    China 14.45 16.98 18.28 16.24 15.36
40 Henan Zhang (张赫男) 14.04   16.20    China 14.04 15.46 20.68 16.34 16.81
41 Linyang He (何林洋) 13.78   16.33    China 13.78 18.08 13.96 16.96 DNF
42 Bin Chen (陈彬) 15.08   16.38    China 18.03 17.02 16.06 16.06 15.08
43 Wenhao He (贺文浩) 13.13   16.65    China 13.13 17.25 16.78 17.61 15.93
44 Shenghai Fang (方胜海) 15.17   16.80    China 15.96 15.17 18.74 18.48 15.95
45 Yongtao Sun (孙永涛) 15.36   16.94    China 15.36 17.42 16.47 19.51 16.94
46 Zhenkai Wang (王振锴) 16.06   17.19    China 16.06 18.26 16.44 16.87 20.75
47 Donglei Li (李冬雷) 15.11   17.96    China 16.72 18.72 18.44 15.11 25.80
48 Yimo Li (李羿默) 15.63   18.01    China 17.67 15.63 18.50 17.87 19.84
49 Zheng Chen (陈政) 12.05   18.61    China 18.32 12.05 21.71 15.85 21.66
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 7.82   8.83    China 7.82 10.96 8.43 9.58 8.47
2 Mulun Yin (阴目仑) 7.51   9.24    China 8.96 9.97 7.51 8.79 10.24
3 Yan Jin (金岩) 8.14   9.37    China 9.43 9.20 9.48 9.65 8.14
4 Jiekang Pan (潘杰康) 8.62   9.45    China 9.40 9.06 DNF 8.62 9.90
5 Zibo Xu (徐子博) 8.50   10.06    China 8.50 12.10 11.48 9.50 9.21
6 Lukas Shelley 8.69   10.32    Denmark 9.68 9.40 11.91 11.87 8.69
7 Shujie Fang (方述杰) 8.92   10.36    China 11.50 10.23 9.36 8.92 12.27
8 Bo Wang (王擘) 9.82   10.48    China 11.29 9.82 11.05 10.49 9.89
9 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 11.10   12.37    Mongolia 12.49 12.53 13.33 12.09 11.10
10 Xin Shi (石欣) 10.90   12.52    China 10.90 11.87 13.76 13.29 12.39
11 Zijia Feng (冯子甲) 9.99   12.65    China 12.91 9.99 11.51 13.52 18.18
12 Lei Wang (王磊) 12.15   14.49    China 16.09 12.15 13.41 13.98 24.39
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jiekang Pan (潘杰康) 1.31   1.74    China 3.26 1.31 1.73 1.68 1.81
2 Shujie Fang (方述杰) 2.66   3.37    China 2.78 3.62 3.71 DNF 2.66
3 Bo Wang (王擘) 2.61   3.42    China 4.41 2.61 2.90 4.60 2.96
4 Yan Jin (金岩) 2.92   3.59    China 3.84 3.87 3.71 3.22 2.92
5 Lukas Shelley 3.55   3.95    Denmark 4.37 3.71 3.55 3.82 4.33
6 Yiwei Liu (刘伊玮) 4.04   4.31    China 4.35 4.35 4.23 4.04 5.48
7 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 2.77   4.57    Mongolia 4.97 4.92 2.77 5.03 3.81
8 Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ) 3.83   4.73    Mongolia 4.72 4.71 3.83 7.11 4.75
9 Hongyi Li (李泓毅) 4.40   4.77    China 4.95 4.53 4.40 4.83 6.17
10 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 3.59   4.83    Mongolia 5.89 3.63 3.59 4.98 8.07
11 Shenghai Fang (方胜海) 4.36   4.89    China 4.36 4.43 5.72 6.48 4.52
12 Zijia Feng (冯子甲) 3.03   4.90    China 3.03 4.61 6.08 11.54 4.01
13 Rui Chen (陈睿) 4.42   4.95    China 4.78 5.19 4.42 5.12 4.94
14 Wangkang Zhu (朱旺康) 4.33   5.07    China 4.66 6.14 4.33 4.42 6.89
15 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 2.74   5.14    Mongolia 5.54 4.14 5.74 2.74 5.83
16 Xin Shi (石欣) 4.46   5.22    China 7.70 4.89 4.46 4.76 6.00
17 Wang Ma (马旺) 4.78   5.42    China 6.05 5.71 4.93 5.61 4.78
18 Haoshi Yan (闫浩实) 5.23   5.46    China 5.23 5.79 5.24 5.34 6.87
19 Zian Song (宋子安) 4.93   5.52    China 5.22 4.93 7.01 5.53 5.81
20 Mo Ji (季默) 3.79   5.57    China 3.79 5.39 5.78 DNF 5.53
21 Kaiyang Gao (高凯阳) 4.40   6.06    China 6.18 4.40 4.95 DNF 7.06
22 Xianglong Gao (高向龙) 4.85   6.07    China 6.70 4.85 6.70 6.16 5.36
23 Wenhao He (贺文浩) 5.55   6.08    China 6.15 5.84 5.55 6.24 9.02
24 Yufei Gao (高宇飞) 5.51   6.12    China 5.51 5.54 12.07 5.91 6.92
25 Yizhuo Yan (严一卓) 5.72   6.12    China 6.53 5.80 5.72 7.35 6.02
26 Mingzhe Li (李明哲) 3.32   6.31    China 7.03 5.05 3.32 8.75 6.84
27 Ming Zheng (郑鸣) 5.28   6.34    China 5.28 5.70 6.72 6.61 8.20
28 Zhaoshuai Zhong (仲昭帅) 5.79   6.36    China 6.39 6.08 6.60 5.79 9.48
29 Jiahao Liang (梁家豪) 4.93   6.64    China 7.81 6.74 4.93 DNF 5.37
30 Zhiwu Jiang (姜智午) 5.34   6.74    China 8.49 5.34 6.48 6.78 6.96
31 Yimo Li (李羿默) 4.40   6.85    China 4.40 7.08 6.12 7.40 7.36
32 Zheng Chen (陈政) 5.13   7.21    China 9.03 7.06 8.54 5.13 6.04
33 Linyang He (何林洋) 6.46   7.28    China 7.31 6.78 6.46 9.70 7.76
34 Henan Zhang (张赫男) 6.20   7.39    China 8.37 6.20 9.78 7.02 6.79
35 Mingsen Han (韩明森) 6.52   7.45    China 6.52 13.67 6.67 7.36 8.33
36 Gang Yang (杨港) 5.81   7.57    China 7.57 7.60 5.81 7.78 7.55
37 Muyue Hu (胡暮悦) 6.75   7.74    China 7.05 7.25 14.47 8.92 6.75
38 Shaofeng Wang (王绍丰) 6.09   7.84    China 8.59 10.01 6.87 6.09 8.06
39 Qinglu Shi (石卿禄) 3.75   8.09    China 8.61 5.61 3.75 12.11 10.06
40 Wenting Ni (倪雯婷) 7.15   8.54    China 8.62 8.48 7.15 12.33 8.52
41 Yuanyuan Wang (王园园) 7.80   8.73    China 8.39 9.26 7.80 8.55 10.12
42 Pan Xu (徐盼) 7.52   8.74    China DNF 8.71 9.02 8.48 7.52
43 Haoqin Tang (唐浩钦) 7.81   8.97    China 9.94 8.67 8.30 7.81 10.10
44 Shiqiang Sang (桑世强) 8.05   9.24    China 9.52 9.02 8.05 9.69 9.19
45 Chenchen Lu (陆晨晨) 8.07   9.57    China 9.96 10.27 12.18 8.07 8.48
46 Chenyan Liu (刘宸岩) 9.29   10.18    China 9.93 9.29 10.73 14.50 9.88
47 Fangyuan Chang (常方圆) 10.25   11.49    China 10.25 12.29 11.64 10.55 DNF
48 Ling Yan (严铃) 5.63   12.34    China 15.93 10.82 5.63 DNF 10.28
49 Haonan Su (苏浩楠) 6.23   12.40    China 11.52 9.32 DNF 6.23 16.36
50 Zhou Lü (吕洲) 7.96   13.26    China 13.94 12.97 12.88 23.01 7.96
51 Qi Wang (王琪) 10.96   14.25    China 10.96 11.41 15.40 15.93 16.39
52 Mohan Jia (贾默涵) 9.97   14.87    China 14.19 16.40 14.02 9.97 38.88
53 Mocheng He (何谟丞) 15.37   21.81    China 24.18 22.02 15.37 21.45 21.96
54 Zhenyan Hou (侯震言) 17.27   22.31    China 25.21 17.27 DNF 19.77 21.95
55 Fenghaoyang Chen (陈封昊阳) 16.78   22.65    China 28.90 21.41 39.27 16.78 17.65
56 Maoran Zhi (只茂然) 20.04   24.31    China 22.46 20.04 27.54 26.71 23.76
57 Meiyu Su (苏美瑜) 20.87   26.86    China 25.43 31.19 DNF 20.87 23.96
58 Qiang Ma (马强) 5.26   DNF    China 5.99 5.66 DNF 5.26 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jiekang Pan (潘杰康) 1.56   1.93    China 1.93 1.56 3.00 1.79 2.07
2 Shujie Fang (方述杰) 2.35   2.81    China 2.35 2.94 2.51 3.37 2.98
3 Lukas Shelley 2.78   3.32    Denmark 2.78 4.63 3.20 3.57 3.20
4 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 2.41   NR 3.66    Mongolia 3.10 4.66 3.30 4.58 2.41
5 Zijia Feng (冯子甲) 3.19   3.69    China 3.19 5.20 3.98 3.77 3.32
6 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 2.93   3.70    Mongolia 2.93 3.74 5.48 3.75 3.61
7 Yan Jin (金岩) 3.24   3.85    China 4.07 3.54 3.95 4.40 3.24
8 Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ) 3.66   4.14    Mongolia 3.85 4.31 3.66 4.27 4.60
9 Bo Wang (王擘) 3.90   4.25    China 3.90 4.18 4.03 5.38 4.53
10 Yiwei Liu (刘伊玮) 4.35   4.56    China 4.35 4.52 4.51 4.65 5.12
11 Shenghai Fang (方胜海) 4.12   4.87    China 4.12 5.05 5.23 4.33 5.79
12 Hongyi Li (李泓毅) 4.83   5.64    China 4.83 5.78 8.67 5.03 6.12
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bo Wang (王擘) 32.63   36.61    China 33.95 32.63 36.79 39.09 40.37
2 Zijia Feng (冯子甲) 35.57   37.98    China 37.38 38.27 39.86 35.57 38.29
3 Jiekang Pan (潘杰康) 38.01   40.44    China 38.01 38.43 39.58 44.45 43.32
4 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 31.49   NR 41.60   NR  Mongolia 45.86 31.49 40.75 44.45 39.60
5 Mo Ji (季默) 40.56   44.11    China 46.12 40.56 41.12 45.09 49.57
6 Haotian Zheng (郑皓天) 41.63   45.15    China 44.62 45.29 41.63 45.53 49.38
7 Shujie Fang (方述杰) 41.67   45.85    China 45.15 DNF 43.37 49.02 41.67
8 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 42.26   46.59    Mongolia 45.00 49.47 42.26 53.23 45.29
9 Zian Song (宋子安) 44.12   49.23    China 47.32 53.36 44.12 47.14 53.22
10 Yongtao Sun (孙永涛) 47.71   51.06    China 48.92 49.77 47.71 56.37 54.50
11 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 47.08   51.08    Mongolia 48.03 49.27 47.08 55.94 55.98
12 Xin Shi (石欣) 46.66   52.79    China 56.51 49.80 1:03.23 52.07 46.66
13 Jinyi Ye (叶瑾怡) 46.92   53.64    China 59.86 53.66 47.40 46.92 1:04.50
14 Yiwei Liu (刘伊玮) 48.48   54.69    China 49.29 57.65 48.48 57.14 DNF
15 Linyang He (何林洋) 49.94   54.69    China 57.93 51.80 54.34 49.94 1:00.60
16 Ming Zheng (郑鸣) 46.23   54.87    China 49.50 46.23 1:00.86 58.75 56.37
17 Shenghai Fang (方胜海) 49.81   54.90    China 50.61 55.87 49.81 58.22 1:00.56
18 Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ) 46.65   55.50    Mongolia 59.78 46.65 56.10 50.61 1:04.92
19 Wangkang Zhu (朱旺康) 48.01   55.64    China 48.01 48.65 58.81 59.46 1:06.69
20 Haoshi Yan (闫浩实) 49.55   56.50    China 56.87 1:03.06 1:00.76 51.86 49.55
21 Lei Wang (王磊) 46.75   56.61    China DNF 46.75 53.26 54.31 1:02.25
22 Qiang Ma (马强) 49.13   57.16    China 52.06 1:04.89 49.13 1:02.33 57.09
23 Zhiyuan Chen (陈智源) 53.39   57.26    China 55.65 1:03.35 53.39 58.40 57.72
24 Shaofeng Wang (王绍丰) 50.68   58.15    China 57.91 1:02.10 50.68 54.44 1:26.27
25 Kaiyang Gao (高凯阳) 51.91   58.96    China 52.69 1:05.21 1:01.99 1:02.20 51.91
26 Xiaohan Yan (闫小晗) 46.67   1:03.48    China 1:06.97 59.18 46.67 1:04.29 1:15.53
27 Rui Chen (陈睿) 52.72   1:04.10    China 1:05.77 52.72 1:03.45 1:03.09 1:08.30
28 Zheng Chen (陈政) 1:01.57   1:05.42    China 1:03.68 1:01.57 1:07.02 1:05.55 1:08.51
29 Yan Jin (金岩) 1:03.03   1:06.66    China 1:09.96 1:06.36 1:03.03 1:12.50 1:03.66
30 Gang Yang (杨港) 1:00.82   1:07.47    China 1:13.22 1:09.05 1:09.26 1:00.82 1:04.10
31 Zhaoshuai Zhong (仲昭帅) 57.04   1:07.57    China 1:10.74 57.04 1:17.25 1:04.50 1:07.46
32 Xianglong Gao (高向龙) 1:02.80   1:09.46    China 1:02.80 1:08.75 1:03.65 1:27.55 1:15.99
33 Donglei Li (李冬雷) 57.12   1:10.83    China 57.12 1:14.78 1:10.61 1:07.11 1:18.78
34 Chi Zhang (张弛) 56.54   1:11.27    China DNF 1:04.20 1:01.18 1:28.43 56.54
35 Jiahao Liang (梁家豪) 1:04.21   1:11.86    China 1:08.11 1:05.92 DNF 1:04.21 1:21.56
36 Yan Xia (夏焱) 59.43   1:12.40    China 1:17.77 1:16.20 59.43 1:18.63 1:03.24
37 Zidong Cheng (程紫东) 1:10.62   1:15.48    China 1:19.09 1:18.44 1:15.95 1:10.62 1:12.04
38 Yufei Gao (高宇飞) 1:06.75   1:15.60    China 1:11.81 1:19.29 1:15.71 1:21.91 1:06.75
39 Mingzhe Li (李明哲) 1:08.31   1:26.58    China DNF 1:08.31 1:28.92 1:23.12 1:27.71
40 Ling Yan (严铃) 1:13.84   1:28.31    China 1:13.84 1:24.59 DNF 1:26.34 1:33.99
41 Dong Xie (谢东) 1:21.95   DNF    China 1:21.95 1:28.27 DNF 1:49.00 DNF
42 Muyue Hu (胡暮悦) 1:36.41      China DNF 1:36.41
43 Haonan Su (苏浩楠) 1:38.76      China DNF 1:38.76
44 Wenting Ni (倪雯婷) 1:45.77      China DNF 1:45.77
45 Meiyu Su (苏美瑜) DNF      China DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bo Wang (王擘) 1:05.53   1:14.56    China 1:15.71 1:05.53 1:16.45 1:11.52 1:20.07
2 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 1:16.24   1:19.90   NR  Mongolia 1:21.13 1:20.79 1:16.24 1:35.70 1:17.77
3 Jiekang Pan (潘杰康) 1:14.45   1:24.59    China 1:21.41 1:31.46 1:14.45 1:29.41 1:22.94
4 Shujie Fang (方述杰) 1:18.57   1:29.94    China 1:35.30 1:18.57 1:32.17 1:22.34 DNF
5 Haotian Zheng (郑皓天) 1:18.20   1:30.03    China 1:29.40 1:32.15 1:18.20 1:28.92 1:31.77
6 Zian Song (宋子安) 1:25.76   1:32.04    China DNF 1:28.52 1:25.76 1:35.81 1:31.78
7 Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ) 1:27.59   1:36.86    Mongolia 1:38.49 1:37.64 1:42.27 1:34.44 1:27.59
8 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 1:29.94   1:37.95    Mongolia 1:38.14 1:57.65 1:29.94 1:39.88 1:35.83
9 Mo Ji (季默) 1:31.38   1:38.37    China 1:42.32 1:36.40 1:31.38 1:49.05 1:36.39
10 Wangkang Zhu (朱旺康) 1:32.20   1:39.68    China 2:03.97 1:32.20 1:35.63 1:38.25 1:45.17
11 Ming Zheng (郑鸣) 1:38.46   1:41.27    China 1:41.48 1:38.46 1:38.72 1:43.61 1:48.43
12 Yongtao Sun (孙永涛) 1:28.82   1:42.21    China 1:44.35 1:43.37 1:43.24 1:28.82 1:40.01
13 Shenghai Fang (方胜海) 1:41.16   1:43.33    China 1:43.49 1:44.75 1:43.72 1:41.16 1:42.78
14 Linyang He (何林洋) 1:45.54   1:47.40    China 1:59.99 1:48.65 1:45.54 1:47.38 1:46.18
15 Jiexing Zhang (张杰星) 1:38.93   1:47.61    China 1:38.93 1:54.02 1:48.81 1:43.55 1:50.47
16 Yi Wang (王旖) 1:33.71   1:50.66    China 2:01.39 1:55.51 1:33.71 1:48.65 1:47.82
17 Xiaohan Yan (闫小晗) 1:51.22   1:55.22    China 1:57.07 1:51.22 1:56.54 2:01.70 1:52.05
18 Tong Liu (刘童) 1:49.85   1:56.14    China 1:49.85 1:56.36 1:54.56 2:16.09 1:57.49
19 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 1:47.16   2:04.04    Mongolia 2:04.80 1:47.16 2:04.45 2:02.86 2:05.09
20 Haoshi Yan (闫浩实) 2:00.56      China 2:12.11 2:00.56
21 Gang Yang (杨港) 2:03.44      China 2:03.44 2:04.77
22 Zhaoshuai Zhong (仲昭帅) 2:07.24      China 2:07.24 2:09.04
23 Kaiyang Gao (高凯阳) 2:15.03      China 2:41.75 2:15.03
24 Xin Shi (石欣) 2:15.95      China 2:16.99 2:15.95
25 Mingzhe Li (李明哲) 2:16.53      China 2:28.86 2:16.53
26 Yan Jin (金岩) 2:23.60      China 2:25.02 2:23.60
27 Zihan Wang (王子涵) 2:26.70      China 2:26.70 2:50.65
28 Shaofeng Wang (王绍丰) 2:29.34      China 2:29.34 DNS
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shujie Fang (方述杰) 16.51   16.95    China 18.57 16.95 16.51 17.30 16.61
2 Bo Wang (王擘) 15.43   18.18    China 18.43 15.43 18.56 17.54 18.95
3 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 16.61   19.11    Mongolia 21.57 22.68 17.36 18.40 16.61
4 Yifan Meng (孟一凡) 17.96   20.10    China 21.31 17.99 21.00 17.96 22.43
5 Haotian Zheng (郑皓天) 15.76   20.42    China 22.78 15.76 22.59 18.63 20.03
6 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 13.51   NR 20.45    Mongolia 23.21 13.51 25.96 18.09 20.06
7 Mo Ji (季默) 18.45   20.61    China 19.55 22.64 18.45 19.77 22.50
8 Jiejie Du (杜杰杰) 20.08   21.24    China 20.08 23.79 20.08 23.02 20.63
9 Yiwei Liu (刘伊玮) 15.72   21.31    China 21.08 18.23 15.72 24.62 DNF
10 Zijia Feng (冯子甲) 18.99   21.88    China 20.67 20.42 DNF 24.55 18.99
11 Ming Zheng (郑鸣) 19.85   22.45    China 20.46 19.85 33.34 24.88 22.02
12 Gang Yang (杨港) 20.61   22.54    China 27.27 23.65 23.08 20.89 20.61
13 Mingzhe Li (李明哲) 19.05   22.93    China 26.56 19.05 20.22 22.01 DNF
14 Xin Shi (石欣) 21.49   23.93    China 24.17 22.64 DNF 21.49 24.97
15 Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ) 17.65   24.06    Mongolia 17.65 25.90 22.44 25.26 24.48
16 Jiekang Pan (潘杰康) 18.03   24.82    China 28.75 24.82 25.90 18.03 23.74
17 Yi Wang (王旖) 19.83   25.16    China 24.71 26.96 23.80 19.83 DNF
18 Zhiyuan Chen (陈智源) 19.21   26.02    China DNF 19.21 24.52 25.95 27.59
19 Rui Chen (陈睿) 23.09   26.57    China 27.14 30.34 23.09 26.04 26.52
20 Linyang He (何林洋) 20.95   26.66    China 30.22 26.38 27.74 20.95 25.85
21 Jinyi Ye (叶瑾怡) 22.14   26.80    China 29.60 26.27 26.87 27.27 22.14
22 Kaiyang Gao (高凯阳) 24.80   26.82    China 26.45 26.62 28.97 27.40 24.80
23 Wangkang Zhu (朱旺康) 24.31   27.85    China 29.96 25.54 24.31 DNF 28.06
24 Xiaohan Yan (闫小晗) 24.91   28.84    China 27.25 32.25 27.64 31.62 24.91
25 Zhaoshuai Zhong (仲昭帅) 27.03   30.31    China 34.21 27.15 27.03 33.36 30.43
26 Wenhao He (贺文浩) 22.47   31.87    China 22.47 29.63 33.05 32.94 40.28
27 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 27.27   32.05    Mongolia 35.23 27.27 28.75 32.18 42.78
28 Chi Zhang (张弛) 23.11   32.42    China 30.27 23.11 DNF 33.60 33.38
29 Zhiwu Jiang (姜智午) 29.26   34.64    China 29.26 32.85 37.22 55.01 33.84
30 Xianglong Gao (高向龙) 29.23   35.06    China 53.42 39.01 29.23 31.87 34.31
31 Yongtao Sun (孙永涛) 32.16   39.32    China 32.16 43.39 34.74 39.84 48.55
32 Henan Zhang (张赫男) 40.08      China 40.08 43.84
33 Yimo Li (李羿默) 43.60      China 1:05.95 43.60
34 Zheng Chen (陈政) 44.93      China 44.93 DNF
35 Yizhuo Yan (严一卓) 51.81      China 51.81 DNF
36 Haonan Su (苏浩楠) 58.60      China 1:01.59 58.60
37 Wenting Ni (倪雯婷) 1:11.06      China DNF 1:11.06
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bo Wang (王擘) 14.27   17.23    China 16.08 19.48 16.84 14.27 18.76
2 Shujie Fang (方述杰) 13.38   17.33    China 15.47 20.59 13.38 17.63 18.88
3 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 16.85   17.45    Mongolia 17.77 16.85 17.20 20.45 17.38
4 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 15.58   18.63    Mongolia 18.50 20.62 16.77 15.58 24.41
5 Zijia Feng (冯子甲) 14.36   18.85    China 18.67 19.78 14.36 18.11 24.02
6 Yiwei Liu (刘伊玮) 16.52   19.73    China 23.65 16.52 17.35 18.18 23.75
7 Mo Ji (季默) 18.68   20.11    China 18.68 21.87 19.44 19.07 21.83
8 Yifan Meng (孟一凡) 18.19   20.24    China 18.19 19.72 19.56 21.45 23.39
9 Jiejie Du (杜杰杰) 16.59   21.35    China 19.19 22.72 16.59 33.81 22.13
10 Gang Yang (杨港) 20.19   23.75    China 24.53 22.82 23.89 20.19 24.74
11 Ming Zheng (郑鸣) 21.27   23.94    China 47.00 26.16 22.35 21.27 23.32
12 Haotian Zheng (郑皓天) 17.42   24.43    China 18.24 17.42 20.04 35.02 DNF
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi Wang (王旖) 2.82   3.34    China 3.15 3.95 3.23 2.82 3.65
2 Zheng Chen (陈政) 4.69   5.11    China 4.69 4.83 6.47 5.60 4.91
3 Zian Song (宋子安) 3.82   5.50    China 4.36 5.30 6.84 6.98 3.82
4 Lei Wang (王磊) 3.95   5.62    China 6.60 10.65 5.47 3.95 4.78
5 Yimo Li (李羿默) 4.28   5.71    China 4.28 7.39 7.38 4.49 5.27
6 Zhiwu Jiang (姜智午) 4.18   6.07    China 6.77 6.19 5.26 8.41 4.18
7 Bo Wang (王擘) 5.52   6.25    China 5.80 9.47 5.93 7.01 5.52
8 Jing Jia (贾婧) 4.72   6.98    China 4.72 8.01 7.12 5.81 8.05
9 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 5.65   7.16    Mongolia 7.23 7.68 5.65 6.99 7.26
10 Kaiyang Gao (高凯阳) 5.92   7.17    China 6.55 8.01 5.92 9.34 6.95
11 Ning Chen (陈宁) 5.42   7.59    China 5.42 6.52 12.51 8.72 7.52
12 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 6.32   7.68    Mongolia 9.16 8.14 6.32 8.13 6.77
13 Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ) 5.05   7.73    Mongolia 6.20 10.95 5.05 9.59 7.40
14 Xin Shi (石欣) 6.56   7.77    China 8.43 6.56 8.56 7.97 6.91
15 Junqi Miao (苗峻绮) 6.15   7.92    China 8.03 6.15 17.78 7.53 8.21
16 Ling Yan (严铃) 6.14   7.97    China 6.14 18.28 10.37 6.44 7.10
17 Jiahao Liang (梁家豪) 7.24   8.56    China 7.92 12.20 9.28 7.24 8.48
18 Wangkang Zhu (朱旺康) 6.22   8.61    China 9.01 10.05 7.08 6.22 9.73
19 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 6.18   8.68    Mongolia 10.63 7.90 10.47 6.18 7.66
20 Shenghai Fang (方胜海) 6.08   8.82    China 8.35 10.39 9.49 8.63 6.08
21 Shujie Fang (方述杰) 7.44   9.00    China 10.95 10.50 7.99 8.51 7.44
22 Yizhuo Yan (严一卓) 8.77   9.82    China 10.96 9.23 10.34 8.77 9.89
23 Mingzhe Li (李明哲) 8.75   10.00    China 8.75 8.86 13.83 10.73 10.40
24 Zhaoshuai Zhong (仲昭帅) 7.92   10.35    China 11.05 10.45 9.97 10.62 7.92
25 Wenjing Wang (王文静) 5.63   10.49    China 24.70 11.06 10.34 5.63 10.07
26 Haotian Zheng (郑皓天) 6.81   10.71    China 10.38 14.16 8.28 6.81 13.46
27 Sen Dang (党森) 7.39   10.75    China 10.10 11.15 10.99 7.39 13.28
28 Yufei Gao (高宇飞) 8.87   10.79    China 8.87 11.03 11.36 17.83 9.97
29 Qiang Yu (于强) 7.67   10.91    China 12.25 12.10 10.82 7.67 9.80
30 Henan Zhang (张赫男) 8.93   11.02    China 15.74 11.94 11.51 9.60 8.93
31 Ming Zheng (郑鸣) 7.04   11.08    China 11.42 15.31 13.06 7.04 8.77
32 Ling Zhang (张玲) 6.87   11.50    China 10.33 DNF 12.23 6.87 11.94
33 Yanhao Xue (薛闫昊) 5.35   11.60    China DNF 19.40 8.29 5.35 7.10
34 Yuanyuan Wang (王园园) 8.23   11.70    China 11.30 14.46 14.93 9.34 8.23
35 Zhengru Li (李铮儒) 8.92   11.86    China DNF 10.68 10.82 8.92 14.07
36 Rui Chen (陈睿) 4.19   11.99    China 4.19 11.97 13.90 11.52 12.48
37 Qinglu Shi (石卿禄) 10.13   13.17    China 10.95 14.84 15.85 13.73 10.13
38 Zhanchen Li (李战晨) 9.93   13.19    China 19.18 16.55 13.03 9.99 9.93
39 Shaofeng Wang (王绍丰) 11.75   13.52    China 15.72 13.31 11.75 13.57 13.67
40 Pan Xu (徐盼) 11.35   13.64    China 13.25 DNF 13.99 13.69 11.35
41 Haoqin Tang (唐浩钦) 8.22   13.74    China 14.75 16.00 15.77 8.22 10.71
42 Xianglong Gao (高向龙) 9.13   13.84    China 28.65 11.60 19.63 9.13 10.29
43 Wenting Ni (倪雯婷) 12.51   14.71    China 16.36 17.52 12.51 13.57 14.20
44 Zhou Xu (徐舟) 12.51   15.02    China 14.43 15.15 15.47 12.51 16.02
45 Ziyu Wu (吴子钰) 12.15   15.41    China 16.21 16.79 12.15 15.23 14.79
46 Haonan Su (苏浩楠) 9.28   15.44    China 16.01 14.47 15.84 9.28 20.94
47 Chenyan Liu (刘宸岩) 11.51   15.46    China 15.30 20.53 13.96 11.51 17.13
48 Qi Wang (王琪) 16.02   21.51    China 22.25 26.23 24.03 18.24 16.02
49 Maoran Zhi (只茂然) 14.46   23.10    China 17.08 30.86 21.36 14.46 DNF
50 Fenghaoyang Chen (陈封昊阳) 23.71   26.87    China 29.90 23.71 24.96 25.74 36.00
51 Mocheng He (何谟丞) 18.31   27.48    China 18.31 31.26 26.87 29.86 25.71
52 Meiyu Su (苏美瑜) 28.93   38.25    China 31.62 28.93 42.70 40.43 43.32
53 Zhenyan Hou (侯震言) 31.83      China 31.98 31.83
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yi Wang (王旖) 2.97   3.96    China 4.20 4.42 2.97 3.75 3.94
2 Lei Wang (王磊) 3.36   4.75    China 5.56 3.36 5.02 4.25 4.99
3 Zian Song (宋子安) 4.11   4.81    China 4.80 4.11 5.03 DNF 4.60
4 Yimo Li (李羿默) 3.73   5.54    China 5.15 8.75 4.90 3.73 6.58
5 Zheng Chen (陈政) 4.07   5.59    China 7.14 6.17 4.07 4.40 6.19
6 Bo Wang (王擘) 4.83   6.24    China 7.27 6.87 4.93 6.93 4.83
7 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 4.79   6.60    Mongolia 10.49 4.79 5.68 4.83 9.30
8 Kaiyang Gao (高凯阳) 5.75   6.73    China 6.38 5.75 6.42 7.40 8.04
9 Zhiwu Jiang (姜智午) 4.55   7.72    China 8.02 6.56 4.55 DNF 8.58
10 Ning Chen (陈宁) 6.23   8.09    China 7.75 6.24 10.29 6.23 DNF
11 Jing Jia (贾婧) 5.37   8.21    China 10.64 8.50 8.99 5.37 7.15
12 Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй) 5.90   8.41    Mongolia 10.42 5.90 7.04 7.85 10.33
  Skewb   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mo Ji (季默) 3.65   4.72    China 4.30 4.48 DNF 3.65 5.37
2 Wangkang Zhu (朱旺康) 4.29   5.12    China 5.82 7.25 4.69 4.29 4.85
3 Yifan Meng (孟一凡) 4.41   5.18    China 4.61 4.41 5.12 7.47 5.82
4 Jiejie Du (杜杰杰) 4.36   5.72    China 6.52 4.53 7.02 6.12 4.36
5 Jiekang Pan (潘杰康) 4.76   5.94    China 4.76 5.36 5.78 6.68 9.79
6 Rui Chen (陈睿) 5.68   6.76    China 6.22 7.73 5.68 11.41 6.32
7 Yufei Gao (高宇飞) 5.41   7.66    China 5.41 8.83 6.69 11.78 7.45
8 Tong Liu (刘童) 5.84   7.82    China 8.67 6.77 5.84 DNF 8.03
9 Yimo Li (李羿默) 6.17   7.88    China 6.17 12.13 9.50 7.23 6.91
10 Junqi Miao (苗峻绮) 7.61   8.00    China 7.61 12.97 7.95 7.64 8.40
11 Kaiyang Gao (高凯阳) 7.07   8.09    China 9.81 8.29 7.07 7.74 8.24
12 Zhiwu Jiang (姜智午) 6.72   8.53    China 13.68 8.88 8.07 6.72 8.64
13 Hongyi Li (李泓毅) 6.93   8.64    China 6.93 9.38 7.88 DNF 8.67
14 Ling Yan (严铃) 7.75   8.67    China 8.64 7.75 9.85 8.51 8.87
15 Zian Song (宋子安) 6.16   8.87    China 9.75 6.16 9.87 9.84 7.03
16 Ming Zheng (郑鸣) 7.13   9.21    China 17.67 7.13 9.95 10.26 7.42
17 Yixiao Luo (罗怡枭) 5.10   9.38    China 8.63 8.75 11.59 10.76 5.10
18 Yi Wang (王旖) 5.96   9.46    China DNF 14.88 6.90 5.96 6.61
19 Shujie Fang (方述杰) 7.44   9.46    China 8.72 11.72 7.44 8.50 11.15
20 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 7.28   NR 9.76   NR  Mongolia 17.94 10.39 7.28 10.23 8.66
21 Qinglu Shi (石卿禄) 9.33   10.65    China 11.32 9.72 15.87 10.90 9.33
22 Haotian Zheng (郑皓天) 6.44   11.22    China 6.44 DNF 7.29 16.73 9.65
23 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 9.48   11.37    Mongolia 9.48 22.77 10.81 13.60 9.71
24 Shaofeng Wang (王绍丰) 9.84   12.47    China 10.32 9.84 14.42 12.67 40.36
25 Yizhuo Yan (严一卓) 8.66   12.55    China 17.62 8.66 10.15 9.89 DNF
26 Xianglong Gao (高向龙) 10.27   12.72    China 14.18 12.36 13.48 10.27 12.33
27 Shiqiang Sang (桑世强) 9.76   12.93    China 12.78 11.12 17.54 14.89 9.76
28 Yuanyuan Wang (王园园) 6.85   12.95    China 13.99 6.85 DNF 15.85 9.02
29 Zhaoshuai Zhong (仲昭帅) 11.95   14.13    China 13.96 14.88 16.58 13.55 11.95
30 Gang Yang (杨港) 14.43   18.62    China 29.34 18.82 17.26 14.43 19.79
31 Ning Chen (陈宁) 16.21   18.92    China 18.01 17.52 21.24 24.04 16.21
32 Menghao Zhao (赵梦豪) 9.97   19.84    China 9.97 DNF 19.76 20.45 19.30
33 Chenyan Liu (刘宸岩) 16.76   20.38    China 22.45 20.59 22.19 18.36 16.76
34 Haonan Su (苏浩楠) 11.17   22.81    China 16.92 29.35 26.79 11.17 24.71
35 Henan Zhang (张赫男) 18.81   24.72    China 25.56 34.53 24.67 23.92 18.81
36 Wenting Ni (倪雯婷) 32.01      China 32.85 32.01
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mo Ji (季默) 2.91   4.05    China 3.71 5.16 4.46 3.99 2.91
2 Wangkang Zhu (朱旺康) 5.24   5.85    China 5.95 6.54 6.06 5.24 5.53
3 Yifan Meng (孟一凡) 4.25   5.94    China 4.25 8.85 6.36 5.79 5.66
4 Jiekang Pan (潘杰康) 4.30   6.81    China 4.30 6.88 11.11 7.33 6.22
5 Jiejie Du (杜杰杰) 4.57   6.92    China 5.91 4.57 7.80 7.04 8.58
6 Zhiwu Jiang (姜智午) 6.22   8.19    China 10.66 6.22 7.15 9.33 8.08
7 Kaiyang Gao (高凯阳) 7.72   8.47    China 8.63 7.72 7.90 8.88 12.27
8 Rui Chen (陈睿) 7.66   8.49    China 7.66 9.48 7.80 8.24 9.44
9 Yufei Gao (高宇飞) 6.70   9.18    China 6.70 13.60 7.06 10.16 10.32
10 Junqi Miao (苗峻绮) 7.49   9.34    China 7.49 11.77 8.03 11.88 8.22
11 Yimo Li (李羿默) 8.34   9.42    China 8.34 10.89 8.52 8.84 DNF
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zijia Feng (冯子甲) 10.29   11.96    China 11.46 10.29 25.47 10.30 14.11
2 Tong Liu (刘童) 10.31   15.35    China 16.22 10.31 13.18 30.59 16.64
3 Yiwei Liu (刘伊玮) 15.62   18.98    China 15.62 19.58 18.14 19.23 19.86
4 Ming Zheng (郑鸣) 15.14   19.46    China 16.37 15.14 16.55 25.45 25.67
5 Yan Jin (金岩) 16.75   19.55    China 20.84 16.75 17.91 22.17 19.90
6 Yifan Meng (孟一凡) 16.91   19.55    China 17.72 16.91 25.25 20.63 20.29
7 Wang Ma (马旺) 15.44   22.75    China 22.50 15.44 20.27 25.49 43.13
8 Sen Dang (党森) 20.25   23.25    China 20.25 44.82 24.43 24.31 21.01
9 Shujie Fang (方述杰) 17.40   26.69    China 24.80 17.40 24.98 30.29 33.62
10 Zhiwu Jiang (姜智午) 25.09   34.66    China 35.38 36.40 25.09 42.60 32.19
11 Yikang Xie (谢轶康) 27.70   37.10    China 37.46 27.70 43.78 39.27 34.56
12 Rui Chen (陈睿) 37.75   43.85    China 37.75 DNF 37.97 42.36 51.23
13 Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд) 39.92   NR 49.90   NR  Mongolia 39.92 58.67 43.24 DNF 47.80
14 Yizhuo Yan (严一卓) 21.18   55.41    China 21.18 48.67 43.67 1:13.88 DNF
15 Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж) 45.88      Mongolia 45.88 DNF
16 Kaiyang Gao (高凯阳) 48.46      China 49.68 48.46
17 Zhou Xu (徐舟) 1:12.30      China 1:12.30 DNF
18 Yufei Gao (高宇飞) DNF      China DNF DNF
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 1:58.64      China 1:58.64 2:06.66 DNF
2 Shenghai Fang (方胜海) 5:15.12      China DNF DNF 5:15.12
3 Yiwei Liu (刘伊玮) 9:45.26      China DNF DNF 9:45.26
4 Yikang Xie (谢轶康) 13:04.00      China DNF 13:04.00 DNS
5 Jiachi Han (韩佳池) 14:39.00      China 16:46.00 14:39.00 15:30.00
6 Jing Jia (贾婧) DNF      China DNF DNF DNF
6 Mo Ji (季默) DNF      China DNF DNF DNS
6 Xin Shi (石欣) DNF      China DNF DNF DNF
6 Zian Song (宋子安) DNF      China DNF DNF DNF
6 Yongtao Sun (孙永涛) DNF      China DNF DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kaijun Lin (林恺俊) 5:00.55      China 6:32.93 DNF 5:00.55
2 Shenghai Fang (方胜海) 11:38.00      China 13:47.00 DNF 11:38.00
3 Zian Song (宋子安) 15:55.00      China DNF DNF 15:55.00
4 Jiachi Han (韩佳池) 28:58.00      China 31:29.00 DNF 28:58.00
5 Yikang Xie (谢轶康) DNF      China DNF DNF DNS
5 Xin Shi (石欣) DNF      China DNF DNF DNF
5 Yongtao Sun (孙永涛) DNF      China DNF DNS DNS
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yucheng Chen (陈裕铖) 28/36 1:00:00      China 28/36 1:00:00
2 Shenghai Fang (方胜海) 11/13 55:54      China 11/13 55:54
3 Xin Shi (石欣) 16/24 57:56      China 16/24 57:56
4 Yongtao Sun (孙永涛) 6/6 39:59      China 6/6 39:59
5 Kaijun Lin (林恺俊) 2/2 0:59      China 2/2 0:59
6 Zian Song (宋子安) 2/4 20:16      China 2/4 20:16
7 Yikang Xie (谢轶康) 2/4 25:24      China 2/4 25:24
8 Jing Jia (贾婧) DNF      China DNF
8 Chen Zhang (张晨) DNF      China DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' B' R' B U' L F2 B D F D2 F2 B' D2 F' L2 F U2 R2
A #2 U' B2 L2 U2 F2 U' F2 D' B L F2 D' U2 B' U F2 L' D F'
A #3 F2 U2 L2 U R2 D' R2 B2 U' F2 D2 L' U' R2 F' R' F' D2 B' U2 R
A #4 B R2 L2 B2 L' U2 F' L2 B U' R2 B2 U2 L' F2 D2 B2 L2 U2 B2
A #5 U2 L2 R2 B' F' L2 D2 F R2 U L' F2 R B U' R D' B' D F'
A Ex#1 U2 L' U2 L' B U R2 D' L' B' R F2 U2 B2 U2 B2 R' B2 D2 R
A Ex#2 B' R' B L2 U' B2 R2 B L2 U R2 U2 F2 L' D2 L' B2 L D2 L2
B #1 F' L2 F2 L2 F' U2 F' D2 L' F2 R' B2 D U' F L' B F
B #2 L' D F2 R D2 B2 L U2 L2 D L' B' U2 F D2 R2 F2 D2 L2
B #3 U' R2 F2 D' R2 F2 D' R2 U2 B2 D B' D2 F2 U' B R' D F L R2
B #4 U2 R B' U F L' B L' D R' D2 B2 L D2 F2 D2 F2 R2
B #5 R2 U2 B2 F U2 F' U2 L2 B2 D2 U R2 B' D' R2 B' L B D U'
B Ex#1 R U2 L2 B2 L2 F2 D2 R' U2 F' D2 L' U' R' D' U' R2 U' B2
B Ex#2 D2 B' F D2 F' U2 L2 F' L2 F2 R' F2 U' B' R2 D2 L' R2 D' B U2
C #1 F2 D2 U2 L D2 U2 L F2 D2 B' L2 F' D' B L R2 F' D' F' R'
C #2 B2 D2 L2 D' L2 R2 D2 U' L2 B2 L B' F D2 F2 R D' F D2
C #3 D' B2 R' D2 L' F2 B R U R2 F2 L B2 D2 F2 R2 U2 R F2
C #4 F2 L2 D2 B2 U' B2 R2 U' F2 L2 R F' L' D' R2 U' L B2 D2 B F
C #5 B2 D2 R2 F' U2 F L2 F' D2 F D F R' B2 U' B L B2 R' F2
C Ex#1 F2 D2 B2 U' L2 F2 R2 D2 R' F D2 R2 B' D L B' D F'
C Ex#2 L2 U F D2 F' U R' F' R D B2 R2 B2 U F2 L2 D F2 D
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 D2 F2 L2 D2 B2 L U2 F2 R' B D B' R' B' U2 F
A #2 D2 L2 F' D2 F' D2 B L2 U2 L' D2 B2 D2 B' L D B' F R D'
A #3 U' D R F' R2 D' R2 D' F2 L B R2 U2 D2 F2 U' R2 L2 U2
A #4 L' U2 R B2 U2 R B2 F' R2 B2 D' R' D' B2 F U2 L2 U'
A #5 U2 F' R2 B' U2 L2 U2 R2 B' D2 R' U2 R2 B L D R2 D2 F R'
A Ex#1 B2 L F2 R D2 L2 F2 R B2 R B2 F R' U2 F2 D L B2 U' F
A Ex#2 B R2 U2 F U2 F' L2 R2 B U2 F D B U' F L B2 F U2 L2 B
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 F B2 R2 F B D' F' L' D2 R' B D2 F2 D2 L2 F' D2 L2 D2
A #2 D' L2 B R2 D B' R F2 B D2 L' U2 R2 L2 B2 R2 U R2 D
A #3 D F2 R2 D2 U' L2 F2 U B' L B D B2 L R' U' L' D U2
A #4 F2 L2 U2 R U2 L U2 L2 F2 U2 B2 D' R D' L' F L B L' B2 U'
A #5 R2 D B2 R2 F2 D R2 F2 U' B' L' U' B' L2 B L' D' R F
A Ex#1 F2 R' F L B' R' L U' F' B' D L' F2 R' B2 R L B2 D2
A Ex#2 L2 U2 R D2 R' U2 B2 D2 R2 U' R B D2 R' D' F2 R' F D' F'
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 F' U2 R2 U2 R' U' R U2 R' U' R'
A #2 R' F2 U' R2 U2 R U' R' U R F'
A #3 U' R' F' U' R2 U' R2 U2 F' R U'
A #4 U' F' R2 F R2 U' R2 F R2 F' U'
A #5 U' R U' R2 U' F2 U' F2 U2 F R
A Ex#1 U2 R U' R2 U2 F U2 F R' U2 F
A Ex#2 U F U2 F R2 U' R2 F U R' U2
B #1 R' F U2 F2 U' F' R U' R U' R2
B #2 R' U' F R2 F' R2 F' U R U' R'
B #3 U2 R' F R2 U' F' U2 R' U' R U
B #4 R F2 R U R F' R' U R' F' U'
B #5 R' F R U R' U' R F' R2 U2 F2
B Ex#1 R' U F R2 U2 R' F R U2 R' U'
B Ex#2 U' R U' R2 U2 R' U F' U2 F U'
C #1 R' F U2 F2 U2 F U' R2 U2 R' U
C #2 U R' F U2 R' U' R U' F' R2 F
C #3 R2 F U' R U' R U' F' U2 F' U'
C #4 U' F' R2 U2 F R U2 R' F' U' R
C #5 R' U' F' U' R U F U' F U' R
C Ex#1 U2 R' F R U2 R U2 F' R2 U2 F
C Ex#2 R' F' R' F U2 R2 U2 R2 F R U'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F' R U2 R' F U2 F' U' F R U
A #2 R' U F' R U' R U' R2 F R U2
A #3 U2 R' U2 R2 F' U' R' U' R' U2 R2
A #4 R' U' F R U' R' F2 R2 F' U' R
A #5 U' R' F U' F U2 F' R' F U2 R2
A Ex#1 F R U' R' F R U' R U2 R2 F
A Ex#2 R' U' R U R' U' F' U F2 R2 U2
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 B2 R2 F2 R2 L' U2 F2 L' B2 R' U R' U F' D B2 U R F2 L' Rw2 Uw2 Fw2 L F' R Fw2 R D2 R B2 R2 Uw' L' U2 R2 U' Fw' Uw R2 Uw' F D Rw2
A #2 D B' L U' R D' F D' L F D2 F2 U2 F2 L2 F2 D' R2 B2 Rw2 B' U' Rw2 B2 Rw2 R2 Uw2 R2 F' Rw2 U' B L Fw2 Rw Fw2 B L Fw Rw Fw F Uw2 F2
A #3 R' F U' F2 L2 F' B2 U' F' R' U2 L2 U2 B2 D' F2 D L2 F2 B2 Rw2 U L2 R2 F' Uw2 F' U Rw2 B' D U' B2 Rw' Fw2 F' D' U2 R' Uw' Rw U Rw U2 L Fw2
A #4 D2 B2 D2 F' U2 F B' D2 L2 D L' F2 D' F B2 D R' D U Fw2 Uw2 U L2 D F2 Rw2 B' Uw2 U Rw2 D Rw' B2 Rw2 L2 F2 Uw Fw2 Uw' B2 D2 Rw Fw' D2
A #5 D' L2 B2 U L2 D F2 D' F2 D2 B2 L F2 U' F' L2 F2 U' R2 B' L' Fw2 U' B2 R' Uw2 Rw2 Fw2 D2 Fw2 U2 R F Rw2 L2 B2 U Fw' R' D' Rw' Fw F Uw D2
A Ex#1 D2 R' F2 R F2 L B2 D2 U2 R' B2 U' B F R2 D U2 R' B F L Uw2 L' Fw2 Rw2 R2 U' B2 Uw2 L' Uw2 U' F Rw2 Fw' U' Fw2 F' U' Rw' Fw D' Fw2 Rw Fw R'
A Ex#2 D2 L' U2 B2 D2 B2 L2 F2 L U' F' B' L D F U' D2 L F B' Rw2 Uw2 Fw2 R2 U' L2 Uw2 F U Rw2 B Rw2 U2 Rw' B2 F' U' Rw U Uw' Fw D2 Rw Fw F2
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 D Lw2 D2 L' Rw' Fw2 U2 Dw Rw F' D' L' Fw' F' Lw2 F U2 Fw B2 F2 Lw' U2 R F2 Bw' B' U R2 U Lw' Rw2 Dw B U' D' F Bw Dw L B2 Bw2 Dw2 L Rw2 D2 Fw' F D' R' Rw2 L2 U' D Bw' F2 Fw2 Uw' R Uw2 B
A #2 R2 L Fw2 Rw2 Fw L2 R B2 U Rw2 Lw' R D' Uw' R' Uw Rw2 Bw2 Uw2 Rw2 Fw' L U' D Lw' D2 F Uw' Bw Dw' Uw' Rw2 U' Uw2 R2 U2 L' Fw B U2 D Bw D L Fw2 Dw2 U2 Rw F' B' R2 D' R2 Bw' L2 Dw B Dw2 Fw' D2
A #3 Uw' D Lw' Fw F Bw' U2 Bw2 U' Dw Rw2 B' F' Dw D' U L' Uw U' R' U' Rw2 B' U2 L Uw' B R Fw L Rw2 R' Uw' B' Bw Rw Bw' D Fw2 R F2 Fw2 L2 Lw U2 Dw2 L' U2 R2 U' Uw2 L Dw' Bw R' B2 F2 R' Dw' Bw
A #4 Rw2 Fw2 B Lw2 U' Fw' Lw' Fw2 U' R2 U B' Rw2 D' B' Rw Bw R2 Dw U2 Rw' L2 Uw' Bw B Dw2 L' F Uw2 F Bw L U D2 Dw2 Lw B R2 Uw U' R2 Fw2 L F' Fw2 Rw' B' Lw2 F2 Dw Fw Uw R U B Fw2 R' F Dw R'
A #5 Dw' Fw L' Fw' B Lw B2 Bw2 F2 L Fw Uw2 U Rw' L2 B' Lw2 Fw' B Rw2 U' Uw B U2 L' F' D L2 Uw U Fw2 Uw Bw' D2 F2 Dw2 L2 Lw U F2 Uw' Bw F2 R B' L' B R L Rw' Lw2 Uw' Bw2 F' Rw B' Dw Lw2 Fw2 Uw2
A Ex#1 R' Fw' U D' Rw' B' Dw2 D' Rw' Lw' B2 R B Rw2 B' Lw2 Dw Lw' R' Dw' F' Fw2 R2 L2 D Dw2 L' Uw' L2 D' L' B Dw' R2 L Dw F Uw2 D L2 Rw2 Dw2 Uw' U2 L2 R' Uw' Bw' Lw R2 Uw2 Bw' Uw2 Bw Rw B' F2 Fw2 Rw2 Lw
A Ex#2 Fw L Rw' Dw2 Bw Rw U Bw R2 Lw F2 L' Dw2 B' F2 R D' U Bw2 U' Bw' U2 D' B L' Uw' Rw Bw2 R L2 F Dw2 R2 F2 L Uw2 Rw' U2 B Rw' Bw' Dw Lw' Uw' D2 R B2 L' Rw Lw' Bw Lw' F Fw' Dw' F2 B Uw L2 Rw
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D2 B2 L B2 F2 R' F2 L D2 R U L D' B' U' L2 F L' F2
A #2 D2 L2 B' L2 U2 R2 D2 B' F2 L2 U' R B D F2 U R U2 R' B'
A #3 D F2 D2 B' R' U' L' U R' B R2 U2 L2 F2 D2 L2 D2 B U2 B2
A #4 U2 F' U' D2 L B' U' F2 D2 L' U R2 B' R2 D2 L2 F R2 L2 B
A #5 F2 D2 F' U' F2 L2 D' R L' U2 F B2 D F2 U L2 D' R2 U2
A Ex#1 F' R L D' B D F B R B' R F2 L' B2 L F2 U2 L'
A Ex#2 R U' R F2 U B' R' L F' L2 B U' R2 D' R2 D2 B2 U R2
B #1 F' L2 B2 F' R2 F2 R2 D2 F' L F D R D' L2 U' B L D
B #2 R2 D2 R2 U2 F' U2 F2 R2 D2 R2 D2 R D' F' L2 F2 U2 B2 D'
B #3 D L' F2 B' R' D F2 R' U L' D2 F' U2 L2 D2 L2 F U2 B2
B #4 D L B2 L D F L2 B' L' U2 B R2 L2 D2 F2 R2 F L2 F'
B #5 F2 L2 F2 D2 F2 R' D2 F2 R B R2 U L2 F D2 F' R U L'
B Ex#1 U B2 U' L2 B2 U F2 D2 U' F2 U' L D2 B R2 U L' B2 F' U R
B Ex#2 L2 B2 D' L U L F' B' D F L2 U R2 F2 L2 D2 B2 D L2 D'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 D2 R2 F2 R2 B F2 U2 B' R F' R2 U' R' B2 U' L' B
A #2 R' U D' B R' D' B' R2 F2 R U2 F2 U F2 L2 U2 D2 F2 U2 R2
A #3 U2 L2 U2 L B2 U2 R' D2 R' F2 L F L' D R2 B' R B' U' F R
A #4 D' R2 D' B2 R2 U L2 U' B' F2 R' U F2 D' L2 F2 L' D U'
A #5 D2 R' B2 D2 F2 L B2 F2 R F2 R B' R2 U F U B' D L' U' B'
A Ex#1 B2 L2 U F2 L2 U B2 F2 U' F2 U2 B F2 L F2 U2 B2 F L' U' R'
A Ex#2 B U2 B' F2 R2 F' D2 F' D2 F' L D B' U2 F D' L2 R2 U2 R'
  Pyraminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L' U L' U' B L B' R L' R' L u
A #2 R' U B L' U B L R B' R' L u l r' b
A #3 B' U L' U L' R' U B L' U' R u' l r
A #4 U' B L B' R' U R' B' R U B r' b
A #5 R L' B U' L' R B' R' L R' U u l' r' b'
A Ex#1 L' U' R B U' B' L R L R' L' l r' b
A Ex#2 B' L' B U R' B U' R U L' U' u' l' b'
B #1 U R L' R L' U B R' L' U R' u l' r
B #2 L R B' L' U' B R U' L' U' B' u l' r b'
B #3 U R L' B' L' R L' U' B' R' U l r b'
B #4 U' L R B L U' R L' R' L B
B #5 B U R L R' L B' U' B R' L u' l
B Ex#1 R' B U R' U' B U' B' L' U' B' l'
B Ex#2 L B' R' B U' B' L U L' B' R' u l
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 U L B U' L' R' L B' U' B R u' l r' b'
A #2 L' B R U' R B' R' U L' U' B l b
A #3 U L R B R U' B' L B L' R u l' b'
A #4 R' U B R' U B' R' U' L' R' L' u l r
A #5 R B R B U' L U' R B R U u' r' b
A Ex#1 U' L U B L R' B' L' R' U L' l' b'
A Ex#2 U' L U' B' R U' L B U' B U' u' l r' b'
  Skewb   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 B L R U' R U' R L U L' R'
A #2 B U B U L B R' U L' R' L'
A #3 L U B' R B' R' B' R' L' U B
A #4 L R B L' B' U' L R' L' U B'
A #5 L B L B U B L B' U L' U'
A Ex#1 U L R U' L U B R' B U' R
A Ex#2 U R U L' U' L' U' B' U' B R
B #1 B R L B R U' L B U B R'
B #2 U L U' B' R L' B R' U' R B'
B #3 L B U' L U L' B' L B L' U
B #4 U L' U R L U' L B' L U R
B #5 L B U B U' R' L U' B' R' U'
B Ex#1 L R' U' R U' L U' B U R L
B Ex#2 B U' L R' U L R' B R B U'
C #1 R U L' U R' B' U R' B' R L
C #2 B R L B U' R' B U L' B U
C #3 B U L R L U' R U' R L B
C #4 R B U R' U' B L R B L' R
C #5 R B L B U' R L' B' R B U'
C Ex#1 L R U R' U' B R' L' U' L U'
C Ex#2 L B R U' R L U R B R' B'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 R B R B' L' R B U' B' U B'
A #2 U L U R' U B L' U' L' B' R'
A #3 B L B L' R L' R L U' L B'
A #4 B L R' B' U' L B' L' R' B L'
A #5 U L R U R' L U L' B' U' L
A Ex#1 U L U' L' U' L' B U R B' L'
A Ex#2 B U' L' R U L B L' R' U' R
  Square-1   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 (0,2) / (0,-3) / (-5,1) / (3,0) / (2,-1) / (3,-3) / (-2,0) / (-3,-3) / (-5,-4) / (0,-2) / (6,0) / (-2,0)
A #2 (-2,0) / (-1,2) / (-5,4) / (0,-3) / (2,-1) / (1,-3) / (6,0) / (0,-3) / (-5,0) / (0,-4) / (4,0) /
A #3 (1,0) / (-3,0) / (3,0) / (-1,-4) / (4,-2) / (3,0) / (6,-1) / (3,0) / (2,0) / (-5,-3) / (4,0) / (-3,-2) / (4,0)
A #4 (-5,0) / (3,-3) / (-4,-1) / (0,-3) / (4,-5) / (0,-3) / (0,-1) / (-3,0) / (5,0) / (4,0) / (-2,0) / (-4,0) / (1,0) /
A #5 (4,3) / (0,-3) / (-4,5) / (0,-3) / (-5,-2) / (-4,0) / (-3,0) / (0,-1) / (-4,-3) / (-2,0) / (4,0) / (-4,-5) /
A Ex#1 (-5,0) / (-3,0) / (0,-3) / (2,-1) / (4,-5) / (-4,0) / (-3,-3) / (0,-5) / (-2,0) / (-2,-4) / (0,-4) / (0,-3) / (6,0) /
A Ex#2 (-3,-1) / (0,3) / (-5,-2) / (5,-1) / (-2,-5) / (5,0) / (-3,-3) / (-4,-5) / (4,-2) / (2,-2) / (-1,-2)
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 L' D' L2 F D2 R D2 L B' R F2 R' D2 R B2 R F2 R Uw2 B' Rw2 L2 U R2 Uw2 U2 Fw2 Rw2 D' F' L2 Rw R B L B Rw Uw' Rw D' L Fw Uw' Fw2 x'
A #2 L2 B D2 F' L2 B2 U2 B D2 U2 L' F' U L2 U2 F' L2 U' R D2 Uw2 L Uw2 B2 Rw2 U' R Fw2 R' Fw2 B2 U Fw' U' Rw2 Uw2 B' L F Uw' Fw' B' D' L F z y
A #3 D2 F' R2 B' D2 F2 R2 D2 F2 R' U2 L F2 L U L' D' R2 U' R2 Rw2 Fw2 B' U2 Rw2 R2 B U Fw2 R2 B Uw2 B Rw' U2 F' U' Fw' R' B' F2 Uw' D Fw' L x2 y
A Ex#1 B' L2 F U F2 R U B F2 L' D' B2 U2 F2 D' F2 R2 U' F2 U2 Uw2 B U2 Fw2 Rw2 D2 U' B Rw2 D2 F2 D Rw F' Rw2 F2 R D2 B' Fw Uw' R U L x' y2
A Ex#2 L U2 F2 D2 R2 F2 L' U2 F2 L B' L' D F U' B2 L2 R B' F2 U Fw2 L2 D L Fw2 D Rw2 U2 L2 R' U' Fw D' F2 Uw2 Fw' D L' F Rw' Fw U2 Rw U' x y2
  5x5x5 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L U2 Dw Fw2 Dw2 F Fw L Bw' Lw D' Dw' Rw R Bw Rw U2 Bw Dw B R2 D2 Fw U F2 U2 Dw' Fw U' Uw Lw2 U' B' L2 Bw' Rw' Dw Uw2 F Lw D' Lw2 R' Fw2 Rw L' Dw2 U' Bw2 Rw2 Fw' D' Rw L Uw Bw' Rw2 Uw' Fw2 3Rw
A #2 Rw' Uw2 Rw D' Uw2 R2 Lw Rw Uw2 U Fw Rw2 R' Lw D Lw Uw2 Bw2 Lw2 Uw Dw2 R D2 L2 R2 Dw' U2 D' R L2 Fw Rw' Lw' U Fw' Lw' L2 Rw2 B' U F' R L Bw2 Fw B2 Dw' B2 R' U2 D' Dw' Fw D Bw' Dw2 F' B Lw' F2 3Fw 3Uw'
A #3 Fw F2 Rw B Fw2 Bw D2 B F2 Lw' Uw' U Fw' R' F2 Bw U' Lw' B Lw Dw2 U' R' U Fw2 F' D' Bw Rw' F' Fw L2 D B Uw R' Fw D Bw2 Uw2 U2 Bw' D' U' Dw Rw U L Dw' L' F2 D Fw' D2 Bw2 Dw' Bw2 D' Dw2 3Fw'
A Ex#1 Rw Fw D' R' Rw Bw2 Lw2 Uw2 Fw Lw' F2 Rw' D' B' Dw2 Bw2 Rw D' U B' L2 Bw D' F Fw2 Uw' B' L' Dw2 Lw2 Fw' B2 Rw' D2 Dw2 Fw U2 Lw' Rw2 F2 U' B' Lw D F' Lw' Uw2 B2 Bw Lw2 U D F2 Fw2 R' Uw' D' L' Bw Rw2 3Rw' 3Uw2
A Ex#2 F Bw Lw2 Fw2 L' Rw F2 Fw2 D2 U Lw2 Fw2 Lw' F R L' Dw' B Dw' B Fw' F' Dw' Rw B L R Uw2 Dw D' U' B2 Lw' Dw' B' L2 R' B F' U' D2 B Bw' Dw B F Dw2 Lw Uw2 R2 D R' D2 Rw2 D' L U Fw2 F' Rw' 3Fw 3Uw'
  3x3x3 Multi-Blind   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 U R2 B2 U F2 D L2 F2 D2 B2 L B' L2 U' R2 B' U L' B Rw2 Uw2 D B2 U' B2 F2 L2 F2 D L' D2 B' L D' B2 D F R2 F2 D2 R' Fw Uw' L2 D2 F2 R2 B2 U L2 D' F' U2 L2 B' D' F L B' D U2 R U Rw' Uw' U' R2 B2 D' F2 U L2 U R2 U' B' D B R' U' B2 L2 F D Rw2 Uw R2 F L2 B D2 F2 D2 B L2 D2 L' B' L' R2 D' R' U L' D F' D' Rw2 Uw2 U2 F' L2 B2 D2 R2 F' U2 F' L2 D R D U B' U' L' U F R B Uw R2 U2 L2 D F2 R2 B2 D2 R B' U' L2 D R2 D2 B' F2 L2 B2 Rw' R2 B2 F2 U2 L2 D B2 R2 U B2 F' D2 B' D R' B L U2 F2 R2 Fw Uw2 U2 B2 D2 L' F2 L' U2 R B2 R' F' L B U' B' D' F U2 B R Fw Uw2 B2 R' F2 L' R F2 U2 R2 D2 F R B' U' L F R B L' D2 B' Uw' L F2 R U2 L' D2 F2 R2 U' R F' D' L' B L B2 U' R2 B Rw' Uw2 R U2 L' F2 D2 R2 F2 R2 U F R2 F' D' L' B F2 R2 B2 D' Rw' Uw2 D2 R2 D' U2 F2 R2 U2 R2 D F R B' U2 R2 B D' F' U' R D Rw Uw F2 R2 B' U2 B D2 F R2 F U R U' L2 B2 F' U F' D2 R2 Fw' Uw R2 B2 L2 F2 U2 F2 R2 U2 B U F L2 F L' D B2 L' B2 R' F Rw' Uw R2 U2 B D2 F2 R2 D2 F2 R2 F2 L' D2 F U' B L2 F D' U2 L F2 Rw' Uw' R U2 B2 L2 D2 R D2 F2 L' F2 R U B R' F D L2 B L' R2 U Rw Uw2 D2 U2 L' B2 U2 L' D2 B2 R' D2 L U' B2 D' B L D' R U B L' Uw U B2 L2 D' U' F2 L2 U' L D2 U2 B' L U L2 B L' U2 R' Fw F2 D B2 D' B2 U2 L2 B2 L2 F2 D' F D U B R U2 R F' D L Uw' F' R2 U2 F' L2 D2 F2 U2 R2 D' R' B2 F2 R2 B' R D F2 U L2 Fw Uw R2 F2 R2 D' R2 U L2 D2 F2 D R' D' U' R' D2 B L2 B2 L' F2 Rw' Uw2 L' U2 L' D2 R2 B2 U2 R' D2 F2 R B' D' B2 F R2 U' R D R U2 Rw' Uw2 U R2 U2 R2 U' L2 F2 D B2 F2 U F' L' F' D' B D' B' L2 D' U2 Rw' Uw2 L U2 R' D2 R' D2 R' D2 R2 B2 D L' D2 B R U' L D' L2 D2 Rw' Uw2 L' D2 R' F2 R2 B2 F2 D2 R2 F D' L2 F' U B2 D B U' F L' Fw Uw2 D R2 U B2 L2 B2 U F2 R' F D U2 L' D' F2 D' F D' R' Uw D2 U2 B' R2 F' D2 B2 L2 D2 U R' U' L2 U L' R2 D2 B F2 L2 Fw' Uw2 D2 L2 U2 L2 U2 B2 L2 D' U' F' D2 R' B2 L R2 D2 B' D' R F2 Rw2 U' F2 R2 B2 F2 D B2 U' R2 D2 B L2 B' R' U B' F D' F' U2 Rw2 Uw' L2 F2 L' F D2 R L2 D F B' U F2 B2 R2 D2 L2 D F2 D F2 B2 U2 F L2 B2 D2 U2 B' F' U' R' B U B F' U2 F' U B U2 Fw Uw D2 B2 D2 B2 F2 R B2 L2 F D L2 F U R F' U' L R F' U2 L2 B' R2 B' U2 R2 F2 U2 L2 B U' B U' F L U' F2 R' F2 B R2 D2 F L2 F2 D2 U2 F' R2 U' F' D' U' B L' D' F2 L R' Fw Uw2 U' B2 U L2 F2 L2 U2 L2 F2 D2 B2 L' D' F' L U' R2 B F2 L2 U2 Fw Uw' F2 R2 D2 L' F2 L' R' B2 F D' R B' D' R D' U2 R F2 L2 Fw' L2 D2 B2 U2 B L2 R2 U2 L2 U F' U' L' B2 L' D B D2 R' L2 F2 D' L2 F2 R2 B2 D U L' U B L U F' U' R2 U' F2 U' Rw2 R2 D2 B D2 B2 D2 F' D2 R D F2 L' B U R' B' U2 B D2 Fw' Uw2 U' B2 U' F2 L2 D F2 U' F2 R' F2 L2 B2 D2 B' D R F' D' B' Rw' L2 R2 B' F' U2 B R2 B' U2 F R' U B' R B F D F2 U Fw'
Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд)    Mongolia
Ariunbold Bayanmonkh (Ариунболд)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 11.46   12.84   12.78 12.71 15.54 11.46 13.02
First round 20 11.97   13.49   16.91 13.59 11.97 13.79 13.09
2x2x2 Cube Final 6 2.93   3.70   2.93 3.74 5.48 3.75 3.61
First round 7 2.77   4.57   4.97 4.92 2.77 5.03 3.81
4x4x4 Cube Combined Final 11 47.08   51.08   48.03 49.27 47.08 55.94 55.98
5x5x5 Cube Combined Final 19 1:47.16   2:04.04   2:04.80 1:47.16 2:04.45 2:02.86 2:05.09
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 27.27   32.05   35.23 27.27 28.75 32.18 42.78
Pyraminx Combined First round 19 6.18   8.68   10.63 7.90 10.47 6.18 7.66
Skewb Combined First round 20 7.28   NR 9.76   NR 17.94 10.39 7.28 10.23 8.66
Square-1 Combined Final 13 39.92   NR 49.90   NR 39.92 58.67 43.24 DNF 47.80
Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ)    Mongolia
Bat-Erdene Sambuudolgor (Бат-Эрдэнэ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.20   12.09   11.20 11.74 14.05 12.49 12.05
First round 15 10.53   12.64   12.75 13.77 11.41 14.59 10.53
2x2x2 Cube Final 8 3.66   4.14   3.85 4.31 3.66 4.27 4.60
First round 8 3.83   4.73   4.72 4.71 3.83 7.11 4.75
4x4x4 Cube Combined Final 18 46.65   55.50   59.78 46.65 56.10 50.61 1:04.92
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:27.59   1:36.86   1:38.49 1:37.64 1:42.27 1:34.44 1:27.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 17.65   24.06   17.65 25.90 22.44 25.26 24.48
Pyraminx Combined First round 13 5.05   7.73   6.20 10.95 5.05 9.59 7.40
Bin Chen (陈彬)    China
Bin Chen (陈彬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 15.08   16.38   18.03 17.02 16.06 16.06 15.08
First round 47 14.92   17.75   18.01 14.92 18.15 17.10 18.31
Bo Wang (王擘)    China
Bo Wang (王擘)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 9.82   10.48   11.29 9.82 11.05 10.49 9.89
Second round 9 9.63   10.98   9.63 9.84 12.40 10.82 12.28
First round 8 9.60   11.48   9.60 10.90 10.69 12.86 DNF
2x2x2 Cube Final 9 3.90   4.25   3.90 4.18 4.03 5.38 4.53
First round 3 2.61   3.42   4.41 2.61 2.90 4.60 2.96
4x4x4 Cube Combined Final 1 32.63   36.61   33.95 32.63 36.79 39.09 40.37
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:05.53   1:14.56   1:15.71 1:05.53 1:16.45 1:11.52 1:20.07
3x3x3 One-Handed Final 1 14.27   17.23   16.08 19.48 16.84 14.27 18.76
Combined First round 2 15.43   18.18   18.43 15.43 18.56 17.54 18.95
Pyraminx Final 6 4.83   6.24   7.27 6.87 4.93 6.93 4.83
Combined First round 7 5.52   6.25   5.80 9.47 5.93 7.01 5.52
Chen Zhang (张晨)    China
Chen Zhang (张晨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 19.38   24.15   22.96 23.10 38.31 26.38 19.38
3x3x3 Multi-Blind Final 8 DNF     DNF
Chenchen Lu (陆晨晨)    China
Chenchen Lu (陆晨晨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 28.61   32.80   33.31 31.47 33.62 28.61 42.62
2x2x2 Cube First round 45 8.07   9.57   9.96 10.27 12.18 8.07 8.48
Chenyan Liu (刘宸岩)    China
Chenyan Liu (刘宸岩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 31.14   41.44   38.72 DNF 31.14 51.47 34.13
2x2x2 Cube First round 46 9.29   10.18   9.93 9.29 10.73 14.50 9.88
Pyraminx Combined First round 47 11.51   15.46   15.30 20.53 13.96 11.51 17.13
Skewb Combined First round 33 16.76   20.38   22.45 20.59 22.19 18.36 16.76
Chi Zhang (张弛)    China
Chi Zhang (张弛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 11.96   13.64   11.96 14.71 13.68 12.92 14.31
First round 34 12.31   14.92   15.70 13.70 15.36 18.17 12.31
4x4x4 Cube Combined Final 34 56.54   1:11.27   DNF 1:04.20 1:01.18 1:28.43 56.54
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 23.11   32.42   30.27 23.11 DNF 33.60 33.38
Dong Xie (谢东)    China
Dong Xie (谢东)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 14.60   18.93   23.87 17.17 21.44 18.18 14.60
4x4x4 Cube Combined Final 41 1:21.95   DNF   1:21.95 1:28.27 DNF 1:49.00 DNF
Dongdong Qu (曲冬冬)    China
Dongdong Qu (曲冬冬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 10.81   12.75   10.81 13.66 13.14 14.77 11.44
First round 9 10.52   11.60   12.63 11.05 13.35 10.52 11.11
Donglei Li (李冬雷)    China
Donglei Li (李冬雷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 15.11   17.96   16.72 18.72 18.44 15.11 25.80
First round 48 16.21   17.80   18.15 16.21 17.91 23.46 17.34
4x4x4 Cube Combined Final 33 57.12   1:10.83   57.12 1:14.78 1:10.61 1:07.11 1:18.78
Erzhuo Wang (王尔卓)    China
Erzhuo Wang (王尔卓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 21.61   24.01   27.97 22.42 21.61 21.82 27.78
Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй)    Mongolia
Esukhei Bat-Erdene (Есүхэй)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.10   12.37   12.49 12.53 13.33 12.09 11.10
Second round 12 10.81   11.92   11.27 13.49 12.15 10.81 12.33
First round 10 9.77   11.68   12.24 11.62 9.77 11.49 11.92
2x2x2 Cube First round 15 2.74   5.14   5.54 4.14 5.74 2.74 5.83
4x4x4 Cube Combined Final 8 42.26   46.59   45.00 49.47 42.26 53.23 45.29
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:29.94   1:37.95   1:38.14 1:57.65 1:29.94 1:39.88 1:35.83
3x3x3 One-Handed Final 3 16.85   17.45   17.77 16.85 17.20 20.45 17.38
Combined First round 6 13.51   NR 20.45   23.21 13.51 25.96 18.09 20.06
Pyraminx Final 12 5.90   8.41   10.42 5.90 7.04 7.85 10.33
Combined First round 12 6.32   7.68   9.16 8.14 6.32 8.13 6.77
Fangyuan Chang (常方圆)    China
Fangyuan Chang (常方圆)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 23.18   32.56   23.18 33.71 31.75 DNF 32.21
2x2x2 Cube First round 47 10.25   11.49   10.25 12.29 11.64 10.55 DNF
Fenghaoyang Chen (陈封昊阳)    China
Fenghaoyang Chen (陈封昊阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 100 55.55   1:05.80   1:39.93 1:10.46 1:00.32 1:06.62 55.55
2x2x2 Cube First round 55 16.78   22.65   28.90 21.41 39.27 16.78 17.65
Pyraminx Combined First round 50 23.71   26.87   29.90 23.71 24.96 25.74 36.00
Gang Yang (杨港)    China
Gang Yang (杨港)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 11.87   14.41   11.87 16.49 12.79 14.83 15.61
First round 21 12.52   13.63   16.00 13.18 14.09 13.62 12.52
2x2x2 Cube First round 36 5.81   7.57   7.57 7.60 5.81 7.78 7.55
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:00.82   1:07.47   1:13.22 1:09.05 1:09.26 1:00.82 1:04.10
5x5x5 Cube Combined Final 21 2:03.44     2:03.44 2:04.77
3x3x3 One-Handed Final 10 20.19   23.75   24.53 22.82 23.89 20.19 24.74
Combined First round 12 20.61   22.54   27.27 23.65 23.08 20.89 20.61
Skewb Combined First round 30 14.43   18.62   29.34 18.82 17.26 14.43 19.79
Hanzhuo Yang (杨翰卓)    China
Hanzhuo Yang (杨翰卓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 41.74   1:00.33   1:07.17 1:27.26 56.30 41.74 57.51
Haonan Su (苏浩楠)    China
Haonan Su (苏浩楠)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 22.09   26.85   32.09 22.09 23.46 27.36 29.73
2x2x2 Cube First round 49 6.23   12.40   11.52 9.32 DNF 6.23 16.36
4x4x4 Cube Combined Final 43 1:38.76     DNF 1:38.76
3x3x3 One-Handed Combined First round 36 58.60     1:01.59 58.60
Pyraminx Combined First round 46 9.28   15.44   16.01 14.47 15.84 9.28 20.94
Skewb Combined First round 34 11.17   22.81   16.92 29.35 26.79 11.17 24.71
Haoqin Tang (唐浩钦)    China
Haoqin Tang (唐浩钦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 23.01   26.17   32.23 24.84 28.18 25.50 23.01
2x2x2 Cube First round 43 7.81   8.97   9.94 8.67 8.30 7.81 10.10
Pyraminx Combined First round 41 8.22   13.74   14.75 16.00 15.77 8.22 10.71
Haoshi Yan (闫浩实)    China
Haoshi Yan (闫浩实)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 15.37   19.12   23.38 22.84 15.37 16.66 17.86
2x2x2 Cube First round 18 5.23   5.46   5.23 5.79 5.24 5.34 6.87
4x4x4 Cube Combined Final 20 49.55   56.50   56.87 1:03.06 1:00.76 51.86 49.55
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:00.56     2:12.11 2:00.56
Haotian Zheng (郑皓天)    China
Haotian Zheng (郑皓天)
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined Final 6 41.63   45.15   44.62 45.29 41.63 45.53 49.38
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:18.20   1:30.03   1:29.40 1:32.15 1:18.20 1:28.92 1:31.77
3x3x3 One-Handed Final 12 17.42   24.43   18.24 17.42 20.04 35.02 DNF
Combined First round 5 15.76   20.42   22.78 15.76 22.59 18.63 20.03
Pyraminx Combined First round 26 6.81   10.71   10.38 14.16 8.28 6.81 13.46
Skewb Combined First round 22 6.44   11.22   6.44 DNF 7.29 16.73 9.65
Henan Zhang (张赫男)    China
Henan Zhang (张赫男)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 14.04   16.20   14.04 15.46 20.68 16.34 16.81
First round 40 14.26   16.22   16.98 16.27 16.21 16.17 14.26
2x2x2 Cube First round 34 6.20   7.39   8.37 6.20 9.78 7.02 6.79
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 40.08     40.08 43.84
Pyraminx Combined First round 30 8.93   11.02   15.74 11.94 11.51 9.60 8.93
Skewb Combined First round 35 18.81   24.72   25.56 34.53 24.67 23.92 18.81
Hongyi Li (李泓毅)    China
Hongyi Li (李泓毅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 20.66   22.19   21.44 22.30 22.82 24.64 20.66
2x2x2 Cube Final 12 4.83   5.64   4.83 5.78 8.67 5.03 6.12
First round 9 4.40   4.77   4.95 4.53 4.40 4.83 6.17
Skewb Combined First round 13 6.93   8.64   6.93 9.38 7.88 DNF 8.67
Jiachi Han (韩佳池)    China
Jiachi Han (韩佳池)
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Blindfolded Final 5 14:39.00     16:46.00 14:39.00 15:30.00
5x5x5 Blindfolded Final 4 28:58.00     31:29.00 DNF 28:58.00
Jiahao Liang (梁家豪)    China
Jiahao Liang (梁家豪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 12.90   14.65   13.77 12.90 15.19 15.00 16.02
First round 22 11.81   13.67   15.63 12.94 15.25 11.81 12.81
2x2x2 Cube First round 29 4.93   6.64   7.81 6.74 4.93 DNF 5.37
4x4x4 Cube Combined Final 35 1:04.21   1:11.86   1:08.11 1:05.92 DNF 1:04.21 1:21.56
Pyraminx Combined First round 17 7.24   8.56   7.92 12.20 9.28 7.24 8.48
Jiejie Du (杜杰杰)    China
Jiejie Du (杜杰杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 10.35   12.85   11.98 14.18 10.35 12.88 13.68
First round 24 11.73   13.75   13.88 14.78 12.58 15.05 11.73
3x3x3 One-Handed Final 9 16.59   21.35   19.19 22.72 16.59 33.81 22.13
Combined First round 8 20.08   21.24   20.08 23.79 20.08 23.02 20.63
Skewb Final 5 4.57   6.92   5.91 4.57 7.80 7.04 8.58
Combined First round 4 4.36   5.72   6.52 4.53 7.02 6.12 4.36
Jiekang Pan (潘杰康)    China
Jiekang Pan (潘杰康)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.62   9.45   9.40 9.06 DNF 8.62 9.90
Second round 4 8.55   9.19   8.88 9.39 8.55 10.11 9.29
First round 5 8.45   10.16   16.10 8.98 12.85 8.45 8.66
2x2x2 Cube Final 1 1.56   1.93   1.93 1.56 3.00 1.79 2.07
First round 1 1.31   1.74   3.26 1.31 1.73 1.68 1.81
4x4x4 Cube Combined Final 3 38.01   40.44   38.01 38.43 39.58 44.45 43.32
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:14.45   1:24.59   1:21.41 1:31.46 1:14.45 1:29.41 1:22.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 18.03   24.82   28.75 24.82 25.90 18.03 23.74
Skewb Final 4 4.30   6.81   4.30 6.88 11.11 7.33 6.22
Combined First round 5 4.76   5.94   4.76 5.36 5.78 6.68 9.79
Jiexing Zhang (张杰星)    China
Jiexing Zhang (张杰星)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 16.73   20.75   23.83 16.73 18.73 24.89 19.70
5x5x5 Cube Combined Final 15 1:38.93   1:47.61   1:38.93 1:54.02 1:48.81 1:43.55 1:50.47
Jing Jia (贾婧)    China
Jing Jia (贾婧)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 17.75   20.07   17.75 19.28 19.41 23.19 21.52
Pyraminx Final 11 5.37   8.21   10.64 8.50 8.99 5.37 7.15
Combined First round 8 4.72   6.98   4.72 8.01 7.12 5.81 8.05
4x4x4 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 8 DNF     DNF
Jinghao Huang (黄敬昊)    China
Jinghao Huang (黄敬昊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 22.10   27.46   1:02.58 22.10 23.58 27.35 31.44
Jinyi Ye (叶瑾怡)    China
Jinyi Ye (叶瑾怡)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 10.70   13.16   12.90 15.01 12.99 10.70 13.58
First round 30 11.83   14.26   15.35 12.98 15.43 11.83 14.44
4x4x4 Cube Combined Final 13 46.92   53.64   59.86 53.66 47.40 46.92 1:04.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 22.14   26.80   29.60 26.27 26.87 27.27 22.14
Junqi Miao (苗峻绮)    China
Junqi Miao (苗峻绮)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 15 6.15   7.92   8.03 6.15 17.78 7.53 8.21
Skewb Final 10 7.49   9.34   7.49 11.77 8.03 11.88 8.22
Combined First round 10 7.61   8.00   7.61 12.97 7.95 7.64 8.40
Kaijun Lin (林恺俊)    China
Kaijun Lin (林恺俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.82   8.83   7.82 10.96 8.43 9.58 8.47
Second round 2 7.74   8.62   7.74 7.85 8.75 9.87 9.27
First round 1 7.65   9.07   9.51 8.82 12.24 8.89 7.65
4x4x4 Blindfolded Final 1 1:58.64     1:58.64 2:06.66 DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 5:00.55     6:32.93 DNF 5:00.55
3x3x3 Multi-Blind Final 5 2/2 0:59     2/2 0:59
Kaiyang Gao (高凯阳)    China
Kaiyang Gao (高凯阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 10.72   14.03   10.72 13.27 13.66 15.15 17.08
First round 33 13.32   14.88   19.70 13.32 15.83 15.16 13.64
2x2x2 Cube First round 21 4.40   6.06   6.18 4.40 4.95 DNF 7.06
4x4x4 Cube Combined Final 25 51.91   58.96   52.69 1:05.21 1:01.99 1:02.20 51.91
5x5x5 Cube Combined Final 23 2:15.03     2:41.75 2:15.03
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 24.80   26.82   26.45 26.62 28.97 27.40 24.80
Pyraminx Final 8 5.75   6.73   6.38 5.75 6.42 7.40 8.04
Combined First round 10 5.92   7.17   6.55 8.01 5.92 9.34 6.95
Skewb Final 7 7.72   8.47   8.63 7.72 7.90 8.88 12.27
Combined First round 11 7.07   8.09   9.81 8.29 7.07 7.74 8.24
Square-1 Combined Final 16 48.46     49.68 48.46
Lei Wang (王磊)    China
Lei Wang (王磊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.15   14.49   16.09 12.15 13.41 13.98 24.39
Second round 11 10.56   11.79   12.01 10.56 17.14 11.81 11.56
First round 26 12.83   14.01   13.63 12.83 14.52 14.79 13.89
4x4x4 Cube Combined Final 21 46.75   56.61   DNF 46.75 53.26 54.31 1:02.25
Pyraminx Final 2 3.36   4.75   5.56 3.36 5.02 4.25 4.99
Combined First round 4 3.95   5.62   6.60 10.65 5.47 3.95 4.78
Ling Yan (严铃)    China
Ling Yan (严铃)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 15.77   18.36   15.77 19.34 18.28 17.46 44.91
2x2x2 Cube First round 48 5.63   12.34   15.93 10.82 5.63 DNF 10.28
4x4x4 Cube Combined Final 40 1:13.84   1:28.31   1:13.84 1:24.59 DNF 1:26.34 1:33.99
Pyraminx Combined First round 16 6.14   7.97   6.14 18.28 10.37 6.44 7.10
Skewb Combined First round 14 7.75   8.67   8.64 7.75 9.85 8.51 8.87
Ling Zhang (张玲)    China
Ling Zhang (张玲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 20.06   26.55   43.94 26.34 25.64 20.06 27.68
Pyraminx Combined First round 32 6.87   11.50   10.33 DNF 12.23 6.87 11.94
Linyang He (何林洋)    China
Linyang He (何林洋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 13.78   16.33   13.78 18.08 13.96 16.96 DNF
First round 49 15.51   17.92   18.40 20.33 18.19 17.17 15.51
2x2x2 Cube First round 33 6.46   7.28   7.31 6.78 6.46 9.70 7.76
4x4x4 Cube Combined Final 15 49.94   54.69   57.93 51.80 54.34 49.94 1:00.60
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:45.54   1:47.40   1:59.99 1:48.65 1:45.54 1:47.38 1:46.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 20.95   26.66   30.22 26.38 27.74 20.95 25.85
Lukas Shelley    Denmark
Lukas Shelley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 8.69   10.32   9.68 9.40 11.91 11.87 8.69
Second round 8 9.51   10.96   10.08 10.58 12.23 9.51 12.43
First round 7 9.40   10.75   12.67 10.54 10.66 11.06 9.40
2x2x2 Cube Final 3 2.78   3.32   2.78 4.63 3.20 3.57 3.20
First round 5 3.55   3.95   4.37 3.71 3.55 3.82 4.33
Maoran Zhi (只茂然)    China
Maoran Zhi (只茂然)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 105 51.56   DNF   DNF 51.56 56.55 DNF 57.87
2x2x2 Cube First round 56 20.04   24.31   22.46 20.04 27.54 26.71 23.76
Pyraminx Combined First round 49 14.46   23.10   17.08 30.86 21.36 14.46 DNF
Meiyu Su (苏美瑜)    China
Meiyu Su (苏美瑜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 101 58.69   1:13.27   2:33.05 1:09.23 58.69 1:24.03 1:06.56
2x2x2 Cube First round 57 20.87   26.86   25.43 31.19 DNF 20.87 23.96
4x4x4 Cube Combined Final 45 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 52 28.93   38.25   31.62 28.93 42.70 40.43 43.32
Menghao Zhao (赵梦豪)    China
Menghao Zhao (赵梦豪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 23.97   26.62   27.33 25.81 26.73 27.52 23.97
Skewb Combined First round 32 9.97   19.84   9.97 DNF 19.76 20.45 19.30
Ming Zheng (郑鸣)    China
Ming Zheng (郑鸣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 14.19   15.58   16.39 17.29 14.57 14.19 15.78
First round 27 12.67   14.06   18.52 13.51 13.28 12.67 15.38
2x2x2 Cube First round 27 5.28   6.34   5.28 5.70 6.72 6.61 8.20
4x4x4 Cube Combined Final 16 46.23   54.87   49.50 46.23 1:00.86 58.75 56.37
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:38.46   1:41.27   1:41.48 1:38.46 1:38.72 1:43.61 1:48.43
3x3x3 One-Handed Final 11 21.27   23.94   47.00 26.16 22.35 21.27 23.32
Combined First round 11 19.85   22.45   20.46 19.85 33.34 24.88 22.02
Pyraminx Combined First round 31 7.04   11.08   11.42 15.31 13.06 7.04 8.77
Skewb Combined First round 16 7.13   9.21   17.67 7.13 9.95 10.26 7.42
Square-1 Combined Final 4 15.14   19.46   16.37 15.14 16.55 25.45 25.67
Mingsen Han (韩明森)    China
Mingsen Han (韩明森)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 21.46   25.08   27.99 25.04 27.34 22.87 21.46
2x2x2 Cube First round 35 6.52   7.45   6.52 13.67 6.67 7.36 8.33
Mingzhe Li (李明哲)    China
Mingzhe Li (李明哲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 12.80   14.83   15.36 15.43 13.78 12.80 15.35
First round 31 12.10   14.41   15.98 14.29 12.97 DNF 12.10
2x2x2 Cube First round 26 3.32   6.31   7.03 5.05 3.32 8.75 6.84
4x4x4 Cube Combined Final 39 1:08.31   1:26.58   DNF 1:08.31 1:28.92 1:23.12 1:27.71
5x5x5 Cube Combined Final 25 2:16.53     2:28.86 2:16.53
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 19.05   22.93   26.56 19.05 20.22 22.01 DNF
Pyraminx Combined First round 23 8.75   10.00   8.75 8.86 13.83 10.73 10.40
Mo Ji (季默)    China
Mo Ji (季默)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 12.85   14.39   16.40 12.85 14.11 13.26 15.79
First round 12 9.03   12.32   9.03 10.78 14.56 13.40 12.79
2x2x2 Cube First round 20 3.79   5.57   3.79 5.39 5.78 DNF 5.53
4x4x4 Cube Combined Final 5 40.56   44.11   46.12 40.56 41.12 45.09 49.57
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:31.38   1:38.37   1:42.32 1:36.40 1:31.38 1:49.05 1:36.39
3x3x3 One-Handed Final 7 18.68   20.11   18.68 21.87 19.44 19.07 21.83
Combined First round 7 18.45   20.61   19.55 22.64 18.45 19.77 22.50
Skewb Final 1 2.91   4.05   3.71 5.16 4.46 3.99 2.91
Combined First round 1 3.65   4.72   4.30 4.48 DNF 3.65 5.37
4x4x4 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF DNS
Mocheng He (何谟丞)    China
Mocheng He (何谟丞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 99 52.98   1:02.29   1:05.27 52.98 1:17.25 59.30 1:02.30
2x2x2 Cube First round 53 15.37   21.81   24.18 22.02 15.37 21.45 21.96
Pyraminx Combined First round 51 18.31   27.48   18.31 31.26 26.87 29.86 25.71
Mohan Jia (贾默涵)    China
Mohan Jia (贾默涵)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 31.42   41.43   33.12 33.63 57.53 DNF 31.42
2x2x2 Cube First round 52 9.97   14.87   14.19 16.40 14.02 9.97 38.88
Mulun Yin (阴目仑)    China
Mulun Yin (阴目仑)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.51   9.24   8.96 9.97 7.51 8.79 10.24
Second round 1 7.09   8.05   7.81 8.22 8.11 10.47 7.09
First round 2 7.72   9.16   8.76 7.72 14.99 9.30 9.42
Muyue Hu (胡暮悦)    China
Muyue Hu (胡暮悦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 16.95   20.11   21.69 16.95 20.61 20.63 19.08
2x2x2 Cube First round 37 6.75   7.74   7.05 7.25 14.47 8.92 6.75
4x4x4 Cube Combined Final 42 1:36.41     DNF 1:36.41
Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж)    Mongolia
Myagmardorj Ulziijargal (Мягмардорж)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 8.87   12.03   8.87 14.37 11.18 10.55 14.89
First round 18 10.25   13.14   13.17 14.03 12.94 13.31 10.25
2x2x2 Cube Final 4 2.41   NR 3.66   3.10 4.66 3.30 4.58 2.41
First round 10 3.59   4.83   5.89 3.63 3.59 4.98 8.07
4x4x4 Cube Combined Final 4 31.49   NR 41.60   NR 45.86 31.49 40.75 44.45 39.60
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:16.24   1:19.90   NR 1:21.13 1:20.79 1:16.24 1:35.70 1:17.77
3x3x3 One-Handed Final 4 15.58   18.63   18.50 20.62 16.77 15.58 24.41
Combined First round 3 16.61   19.11   21.57 22.68 17.36 18.40 16.61
Pyraminx Final 7 4.79   6.60   10.49 4.79 5.68 4.83 9.30
Combined First round 9 5.65   7.16   7.23 7.68 5.65 6.99 7.26
Skewb Combined First round 23 9.48   11.37   9.48 22.77 10.81 13.60 9.71
Square-1 Combined Final 15 45.88     45.88 DNF
Ning Chen (陈宁)    China
Ning Chen (陈宁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 26.54   29.66   43.52 26.54 32.46 27.51 29.02
Pyraminx Final 10 6.23   8.09   7.75 6.24 10.29 6.23 DNF
Combined First round 11 5.42   7.59   5.42 6.52 12.51 8.72 7.52
Skewb Combined First round 31 16.21   18.92   18.01 17.52 21.24 24.04 16.21
Pan Xu (徐盼)    China
Pan Xu (徐盼)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 94 38.74   51.48   1:00.84 41.81 51.79 38.74 1:04.13
2x2x2 Cube First round 42 7.52   8.74   DNF 8.71 9.02 8.48 7.52
Pyraminx Combined First round 40 11.35   13.64   13.25 DNF 13.99 13.69 11.35
Qi Wang (王琪)    China
Qi Wang (王琪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 29.16   32.59   33.54 33.06 35.89 29.16 31.18
2x2x2 Cube First round 51 10.96   14.25   10.96 11.41 15.40 15.93 16.39
Pyraminx Combined First round 48 16.02   21.51   22.25 26.23 24.03 18.24 16.02
Qiang Ma (马强)    China
Qiang Ma (马强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 13.73   14.05   13.73 13.94 14.38 14.56 13.83
First round 28 12.84   14.07   13.67 15.00 13.96 14.58 12.84
2x2x2 Cube First round 58 5.26   DNF   5.99 5.66 DNF 5.26 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 22 49.13   57.16   52.06 1:04.89 49.13 1:02.33 57.09
Qiang Yu (于强)    China
Qiang Yu (于强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 16.36   19.81   16.36 19.65 19.31 21.11 20.48
Pyraminx Combined First round 29 7.67   10.91   12.25 12.10 10.82 7.67 9.80
Qinglu Shi (石卿禄)    China
Qinglu Shi (石卿禄)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 15.88   23.13   19.72 24.67 15.88 30.83 24.99
2x2x2 Cube First round 39 3.75   8.09   8.61 5.61 3.75 12.11 10.06
Pyraminx Combined First round 37 10.13   13.17   10.95 14.84 15.85 13.73 10.13
Skewb Combined First round 21 9.33   10.65   11.32 9.72 15.87 10.90 9.33
Rui Chen (陈睿)    China
Rui Chen (陈睿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 11.55   14.38   11.55 13.99 13.46 15.68 16.33
First round 36 13.10   15.16   15.93 14.52 16.45 15.03 13.10
2x2x2 Cube First round 13 4.42   4.95   4.78 5.19 4.42 5.12 4.94
4x4x4 Cube Combined Final 27 52.72   1:04.10   1:05.77 52.72 1:03.45 1:03.09 1:08.30
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 23.09   26.57   27.14 30.34 23.09 26.04 26.52
Pyraminx Combined First round 36 4.19   11.99   4.19 11.97 13.90 11.52 12.48
Skewb Final 8 7.66   8.49   7.66 9.48 7.80 8.24 9.44
Combined First round 6 5.68   6.76   6.22 7.73 5.68 11.41 6.32
Square-1 Combined Final 12 37.75   43.85   37.75 DNF 37.97 42.36 51.23
Sen Dang (党森)    China
Sen Dang (党森)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 13.48   14.53   14.84 14.39 14.35 15.95 13.48
First round 38 13.41   15.61   17.61 13.41 15.50 DNF 13.73
Pyraminx Combined First round 27 7.39   10.75   10.10 11.15 10.99 7.39 13.28
Square-1 Combined Final 8 20.25   23.25   20.25 44.82 24.43 24.31 21.01
Shaofeng Wang (王绍丰)    China
Shaofeng Wang (王绍丰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.51   12.46   11.77 13.65 18.60 11.51 11.96
First round 25 11.65   13.92   14.11 14.75 13.18 14.48 11.65
2x2x2 Cube First round 38 6.09   7.84   8.59 10.01 6.87 6.09 8.06
4x4x4 Cube Combined Final 24 50.68   58.15   57.91 1:02.10 50.68 54.44 1:26.27
5x5x5 Cube Combined Final 28 2:29.34     2:29.34 DNS
Pyraminx Combined First round 39 11.75   13.52   15.72 13.31 11.75 13.57 13.67
Skewb Combined First round 24 9.84   12.47   10.32 9.84 14.42 12.67 40.36
Shenghai Fang (方胜海)    China
Shenghai Fang (方胜海)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 15.17   16.80   15.96 15.17 18.74 18.48 15.95
First round 35 13.05   15.05   17.04 13.05 16.47 15.13 13.56
2x2x2 Cube Final 11 4.12   4.87   4.12 5.05 5.23 4.33 5.79
First round 11 4.36   4.89   4.36 4.43 5.72 6.48 4.52
4x4x4 Cube Combined Final 17 49.81   54.90   50.61 55.87 49.81 58.22 1:00.56
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:41.16   1:43.33   1:43.49 1:44.75 1:43.72 1:41.16 1:42.78
Pyraminx Combined First round 20 6.08   8.82   8.35 10.39 9.49 8.63 6.08
4x4x4 Blindfolded Final 2 5:15.12     DNF DNF 5:15.12
5x5x5 Blindfolded Final 2 11:38.00     13:47.00 DNF 11:38.00
3x3x3 Multi-Blind Final 2 11/13 55:54     11/13 55:54
Shiqiang Sang (桑世强)    China
Shiqiang Sang (桑世强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 23.71   26.51   29.53 27.87 25.08 23.71 26.57
2x2x2 Cube First round 44 8.05   9.24   9.52 9.02 8.05 9.69 9.19
Skewb Combined First round 27 9.76   12.93   12.78 11.12 17.54 14.89 9.76
Shujie Fang (方述杰)    China
Shujie Fang (方述杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 8.92   10.36   11.50 10.23 9.36 8.92 12.27
Second round 7 10.00   10.85   10.04 11.16 11.35 12.55 10.00
First round 4 9.18   10.13   9.81 10.03 12.07 9.18 10.56
2x2x2 Cube Final 2 2.35   2.81   2.35 2.94 2.51 3.37 2.98
First round 2 2.66   3.37   2.78 3.62 3.71 DNF 2.66
4x4x4 Cube Combined Final 7 41.67   45.85   45.15 DNF 43.37 49.02 41.67
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:18.57   1:29.94   1:35.30 1:18.57 1:32.17 1:22.34 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 13.38   17.33   15.47 20.59 13.38 17.63 18.88
Combined First round 1 16.51   16.95   18.57 16.95 16.51 17.30 16.61
Pyraminx Combined First round 21 7.44   9.00   10.95 10.50 7.99 8.51 7.44
Skewb Combined First round 19 7.44   9.46   8.72 11.72 7.44 8.50 11.15
Square-1 Combined Final 9 17.40   26.69   24.80 17.40 24.98 30.29 33.62
Tianwen Wu (吴天文)    China
Tianwen Wu (吴天文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 38.69   42.93   43.53 41.88 43.37 38.69 45.18
Tong Liu (刘童)    China
Tong Liu (刘童)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 11.53   14.29   14.06 13.17 16.33 15.63 11.53
First round 32 13.80   14.74   14.19 15.04 13.80 18.39 15.00
5x5x5 Cube Combined Final 18 1:49.85   1:56.14   1:49.85 1:56.36 1:54.56 2:16.09 1:57.49
Skewb Combined First round 8 5.84   7.82   8.67 6.77 5.84 DNF 8.03
Square-1 Combined Final 2 10.31   15.35   16.22 10.31 13.18 30.59 16.64
Wang Ma (马旺)    China
Wang Ma (马旺)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 11.91   15.07   13.25 11.91 19.72 18.41 13.55
First round 45 15.59   16.99   18.09 18.06 15.68 17.22 15.59
2x2x2 Cube First round 17 4.78   5.42   6.05 5.71 4.93 5.61 4.78
Square-1 Combined Final 7 15.44   22.75   22.50 15.44 20.27 25.49 43.13
Wangkang Zhu (朱旺康)    China
Wangkang Zhu (朱旺康)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 11.32   13.66   11.32 17.30 13.97 13.07 13.94
First round 29 11.29   14.23   15.21 11.29 15.19 14.32 13.19
2x2x2 Cube First round 14 4.33   5.07   4.66 6.14 4.33 4.42 6.89
4x4x4 Cube Combined Final 19 48.01   55.64   48.01 48.65 58.81 59.46 1:06.69
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:32.20   1:39.68   2:03.97 1:32.20 1:35.63 1:38.25 1:45.17
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 24.31   27.85   29.96 25.54 24.31 DNF 28.06
Pyraminx Combined First round 18 6.22   8.61   9.01 10.05 7.08 6.22 9.73
Skewb Final 2 5.24   5.85   5.95 6.54 6.06 5.24 5.53
Combined First round 2 4.29   5.12   5.82 7.25 4.69 4.29 4.85
Wenhao He (贺文浩)    China
Wenhao He (贺文浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 13.13   16.65   13.13 17.25 16.78 17.61 15.93
First round 44 15.18   16.96   22.20 18.84 16.19 15.18 15.86
2x2x2 Cube First round 23 5.55   6.08   6.15 5.84 5.55 6.24 9.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 22.47   31.87   22.47 29.63 33.05 32.94 40.28
Wenjing Wang (王文静)    China
Wenjing Wang (王文静)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 25 5.63   10.49   24.70 11.06 10.34 5.63 10.07
Wenting Ni (倪雯婷)    China
Wenting Ni (倪雯婷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 21.60   23.00   25.63 23.50 23.78 21.71 21.60
2x2x2 Cube First round 40 7.15   8.54   8.62 8.48 7.15 12.33 8.52
4x4x4 Cube Combined Final 44 1:45.77     DNF 1:45.77
3x3x3 One-Handed Combined First round 37 1:11.06     DNF 1:11.06
Pyraminx Combined First round 43 12.51   14.71   16.36 17.52 12.51 13.57 14.20
Skewb Combined First round 36 32.01     32.85 32.01
Xianglong Gao (高向龙)    China
Xianglong Gao (高向龙)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 16.55   18.14   16.55 20.09 17.12 17.22 21.58
2x2x2 Cube First round 22 4.85   6.07   6.70 4.85 6.70 6.16 5.36
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:02.80   1:09.46   1:02.80 1:08.75 1:03.65 1:27.55 1:15.99
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 29.23   35.06   53.42 39.01 29.23 31.87 34.31
Pyraminx Combined First round 42 9.13   13.84   28.65 11.60 19.63 9.13 10.29
Skewb Combined First round 26 10.27   12.72   14.18 12.36 13.48 10.27 12.33
Xiaohan Yan (闫小晗)    China
Xiaohan Yan (闫小晗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 12.42   18.58   20.44 14.64 12.42 24.29 20.66
4x4x4 Cube Combined Final 26 46.67   1:03.48   1:06.97 59.18 46.67 1:04.29 1:15.53
5x5x5 Cube Combined Final 17 1:51.22   1:55.22   1:57.07 1:51.22 1:56.54 2:01.70 1:52.05
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 24.91   28.84   27.25 32.25 27.64 31.62 24.91
Xin Shi (石欣)    China
Xin Shi (石欣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 10.90   12.52   10.90 11.87 13.76 13.29 12.39
Second round 10 10.09   11.30   10.43 11.60 12.98 11.88 10.09
First round 16 11.55   12.65   12.15 11.55 14.20 11.64 14.15
2x2x2 Cube First round 16 4.46   5.22   7.70 4.89 4.46 4.76 6.00
4x4x4 Cube Combined Final 12 46.66   52.79   56.51 49.80 1:03.23 52.07 46.66
5x5x5 Cube Combined Final 24 2:15.95     2:16.99 2:15.95
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 21.49   23.93   24.17 22.64 DNF 21.49 24.97
Pyraminx Combined First round 14 6.56   7.77   8.43 6.56 8.56 7.97 6.91
4x4x4 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 16/24 57:56     16/24 57:56
Xinhao Wu (吴鑫浩)    China
Xinhao Wu (吴鑫浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 19.29   24.40   28.88 20.10 19.29 27.98 25.13
Xuqi Song (宋徐祺)    China
Xuqi Song (宋徐祺)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 38.96   45.06   43.54 51.17 45.75 38.96 45.88
Yan Jin (金岩)    China
Yan Jin (金岩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.14   9.37   9.43 9.20 9.48 9.65 8.14
Second round 6 9.88   10.45   11.30 10.65 10.78 9.92 9.88
First round 6 9.69   10.33   10.57 10.72 11.37 9.69 9.69
2x2x2 Cube Final 7 3.24   3.85   4.07 3.54 3.95 4.40 3.24
First round 4 2.92   3.59   3.84 3.87 3.71 3.22 2.92
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:03.03   1:06.66   1:09.96 1:06.36 1:03.03 1:12.50 1:03.66
5x5x5 Cube Combined Final 26 2:23.60     2:25.02 2:23.60
Square-1 Combined Final 5 16.75   19.55   20.84 16.75 17.91 22.17 19.90
Yan Xia (夏焱)    China
Yan Xia (夏焱)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 12.87   14.98   12.87 16.54 13.19 15.21 19.48
First round 19 12.00   13.39   17.81 13.95 13.21 13.02 12.00
4x4x4 Cube Combined Final 36 59.43   1:12.40   1:17.77 1:16.20 59.43 1:18.63 1:03.24
Yanhao Xue (薛闫昊)    China
Yanhao Xue (薛闫昊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 102 1:06.87   1:13.64   1:16.91 1:11.76 1:06.87 1:15.66 1:13.51
Pyraminx Combined First round 33 5.35   11.60   DNF 19.40 8.29 5.35 7.10
Yi Wang (王旖)    China
Yi Wang (王旖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 11.75   12.82   13.06 12.90 13.00 12.55 11.75
First round 17 11.91   13.00   12.85 11.91 13.00 13.16 15.12
5x5x5 Cube Combined Final 16 1:33.71   1:50.66   2:01.39 1:55.51 1:33.71 1:48.65 1:47.82
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 19.83   25.16   24.71 26.96 23.80 19.83 DNF
Pyraminx Final 1 2.97   3.96   4.20 4.42 2.97 3.75 3.94
Combined First round 1 2.82   3.34   3.15 3.95 3.23 2.82 3.65
Skewb Combined First round 18 5.96   9.46   DNF 14.88 6.90 5.96 6.61
Yifan Meng (孟一凡)    China
Yifan Meng (孟一凡)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.53   11.96   11.76 11.77 13.94 12.34 11.53
First round 13 10.70   12.42   10.70 12.10 14.28 12.27 12.89
3x3x3 One-Handed Final 8 18.19   20.24   18.19 19.72 19.56 21.45 23.39
Combined First round 4 17.96   20.10   21.31 17.99 21.00 17.96 22.43
Skewb Final 3 4.25   5.94   4.25 8.85 6.36 5.79 5.66
Combined First round 3 4.41   5.18   4.61 4.41 5.12 7.47 5.82
Square-1 Combined Final 6 16.91   19.55   17.72 16.91 25.25 20.63 20.29
Yikang Xie (谢轶康)    China
Yikang Xie (谢轶康)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Combined Final 11 27.70   37.10   37.46 27.70 43.78 39.27 34.56
4x4x4 Blindfolded Final 4 13:04.00     DNF 13:04.00 DNS
5x5x5 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 7 2/4 25:24     2/4 25:24
Yimo Li (李羿默)    China
Yimo Li (李羿默)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 15.63   18.01   17.67 15.63 18.50 17.87 19.84
First round 37 14.97   15.37   16.94 14.97 15.01 15.55 15.54
2x2x2 Cube First round 31 4.40   6.85   4.40 7.08 6.12 7.40 7.36
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 43.60     1:05.95 43.60
Pyraminx Final 4 3.73   5.54   5.15 8.75 4.90 3.73 6.58
Combined First round 5 4.28   5.71   4.28 7.39 7.38 4.49 5.27
Skewb Final 11 8.34   9.42   8.34 10.89 8.52 8.84 DNF
Combined First round 9 6.17   7.88   6.17 12.13 9.50 7.23 6.91
Yiwei Liu (刘伊玮)    China
Yiwei Liu (刘伊玮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 10.82   13.05   13.51 11.76 13.89 10.82 DNF
First round 14 10.98   12.63   12.54 12.55 13.30 12.80 10.98
2x2x2 Cube Final 10 4.35   4.56   4.35 4.52 4.51 4.65 5.12
First round 6 4.04   4.31   4.35 4.35 4.23 4.04 5.48
4x4x4 Cube Combined Final 14 48.48   54.69   49.29 57.65 48.48 57.14 DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 16.52   19.73   23.65 16.52 17.35 18.18 23.75
Combined First round 9 15.72   21.31   21.08 18.23 15.72 24.62 DNF
Square-1 Combined Final 3 15.62   18.98   15.62 19.58 18.14 19.23 19.86
4x4x4 Blindfolded Final 3 9:45.26     DNF DNF 9:45.26
Yixiao Luo (罗怡枭)    China
Yixiao Luo (罗怡枭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 17.09   19.79   17.09 20.97 23.97 20.55 17.84
Skewb Combined First round 17 5.10   9.38   8.63 8.75 11.59 10.76 5.10
Yizhuo Yan (严一卓)    China
Yizhuo Yan (严一卓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 15.97   20.76   19.97 15.97 22.90 25.98 19.42
2x2x2 Cube First round 25 5.72   6.12   6.53 5.80 5.72 7.35 6.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 51.81     51.81 DNF
Pyraminx Combined First round 22 8.77   9.82   10.96 9.23 10.34 8.77 9.89
Skewb Combined First round 25 8.66   12.55   17.62 8.66 10.15 9.89 DNF
Square-1 Combined Final 14 21.18   55.41   21.18 48.67 43.67 1:13.88 DNF
Yongtao Sun (孙永涛)    China
Yongtao Sun (孙永涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 15.36   16.94   15.36 17.42 16.47 19.51 16.94
First round 39 14.00   16.13   15.87 15.34 18.27 17.19 14.00
4x4x4 Cube Combined Final 10 47.71   51.06   48.92 49.77 47.71 56.37 54.50
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:28.82   1:42.21   1:44.35 1:43.37 1:43.24 1:28.82 1:40.01
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 32.16   39.32   32.16 43.39 34.74 39.84 48.55
4x4x4 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 4 6/6 39:59     6/6 39:59
Yuanxi Lu (卢远兮)    China
Yuanxi Lu (卢远兮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 16.77   19.38   21.16 18.46 16.77 28.36 18.51
Yuanyuan Wang (王园园)    China
Yuanyuan Wang (王园园)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 33.04   35.97   33.04 35.48 38.71 50.02 33.72
2x2x2 Cube First round 41 7.80   8.73   8.39 9.26 7.80 8.55 10.12
Pyraminx Combined First round 34 8.23   11.70   11.30 14.46 14.93 9.34 8.23
Skewb Combined First round 28 6.85   12.95   13.99 6.85 DNF 15.85 9.02
Yucheng Chen (陈裕铖)    China
Yucheng Chen (陈裕铖)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Multi-Blind Final 1 28/36 1:00:00     28/36 1:00:00
Yufei Gao (高宇飞)    China
Yufei Gao (高宇飞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 14.46   19.46   21.03 15.84 21.57 21.50 14.46
2x2x2 Cube First round 24 5.51   6.12   5.51 5.54 12.07 5.91 6.92
4x4x4 Cube Combined Final 38 1:06.75   1:15.60   1:11.81 1:19.29 1:15.71 1:21.91 1:06.75
Pyraminx Combined First round 28 8.87   10.79   8.87 11.03 11.36 17.83 9.97
Skewb Final 9 6.70   9.18   6.70 13.60 7.06 10.16 10.32
Combined First round 7 5.41   7.66   5.41 8.83 6.69 11.78 7.45
Square-1 Combined Final 18 DNF     DNF DNF
Yuxin Xue (薛雨馨)    China
Yuxin Xue (薛雨馨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 23.23   26.36   23.23 26.46 27.88 DNF 24.75
Zexuan Li (李泽轩)    China
Zexuan Li (李泽轩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 50.86   58.04   58.01 58.05 58.84 58.07 50.86
Zhanchen Li (李战晨)    China
Zhanchen Li (李战晨)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 38 9.93   13.19   19.18 16.55 13.03 9.99 9.93
Zhaoshuai Zhong (仲昭帅)    China
Zhaoshuai Zhong (仲昭帅)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 17.81   22.06   17.81 24.31 19.33 30.98 22.55
2x2x2 Cube First round 28 5.79   6.36   6.39 6.08 6.60 5.79 9.48
4x4x4 Cube Combined Final 31 57.04   1:07.57   1:10.74 57.04 1:17.25 1:04.50 1:07.46
5x5x5 Cube Combined Final 22 2:07.24     2:07.24 2:09.04
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 27.03   30.31   34.21 27.15 27.03 33.36 30.43
Pyraminx Combined First round 24 7.92   10.35   11.05 10.45 9.97 10.62 7.92
Skewb Combined First round 29 11.95   14.13   13.96 14.88 16.58 13.55 11.95
Zhen Zhao (赵镇)    China
Zhen Zhao (赵镇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 104 1:40.29   1:55.95   1:46.22 2:02.93 2:21.98 1:40.29 1:58.70
Zheng Chen (陈政)    China
Zheng Chen (陈政)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 12.05   18.61   18.32 12.05 21.71 15.85 21.66
First round 46 15.54   17.05   18.01 18.86 15.54 16.79 16.34
2x2x2 Cube First round 32 5.13   7.21   9.03 7.06 8.54 5.13 6.04
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:01.57   1:05.42   1:03.68 1:01.57 1:07.02 1:05.55 1:08.51
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 44.93     44.93 DNF
Pyraminx Final 5 4.07   5.59   7.14 6.17 4.07 4.40 6.19
Combined First round 2 4.69   5.11   4.69 4.83 6.47 5.60 4.91
Zhengru Li (李铮儒)    China
Zhengru Li (李铮儒)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 24.56   28.51   30.57 29.02 31.01 25.93 24.56
Pyraminx Combined First round 35 8.92   11.86   DNF 10.68 10.82 8.92 14.07
Zhengyi Liu (刘正一)    China
Zhengyi Liu (刘正一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 14.45   16.19   14.45 16.98 18.28 16.24 15.36
First round 43 14.87   16.54   DNF 14.87 15.14 19.40 15.07
Zhenkai Wang (王振锴)    China
Zhenkai Wang (王振锴)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 16.06   17.19   16.06 18.26 16.44 16.87 20.75
First round 41 15.08   16.24   16.76 20.06 16.51 15.08 15.45
Zhenyan Hou (侯震言)    China
Zhenyan Hou (侯震言)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 45.39   54.59   55.78 1:07.42 49.08 45.39 58.90
2x2x2 Cube First round 54 17.27   22.31   25.21 17.27 DNF 19.77 21.95
Pyraminx Combined First round 53 31.83     31.98 31.83
Zhiwu Jiang (姜智午)    China
Zhiwu Jiang (姜智午)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 20.39   21.68   23.40 20.39 52.43 21.16 20.48
2x2x2 Cube First round 30 5.34   6.74   8.49 5.34 6.48 6.78 6.96
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 29.26   34.64   29.26 32.85 37.22 55.01 33.84
Pyraminx Final 9 4.55   7.72   8.02 6.56 4.55 DNF 8.58
Combined First round 6 4.18   6.07   6.77 6.19 5.26 8.41 4.18
Skewb Final 6 6.22   8.19   10.66 6.22 7.15 9.33 8.08
Combined First round 12 6.72   8.53   13.68 8.88 8.07 6.72 8.64
Square-1 Combined Final 10 25.09   34.66   35.38 36.40 25.09 42.60 32.19
Zhiyuan Chen (陈智源)    China
Zhiyuan Chen (陈智源)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 13.86   14.30   14.11 29.59 14.65 13.86 14.13
First round 42 12.58   16.43   18.56 15.28 17.36 16.65 12.58
4x4x4 Cube Combined Final 23 53.39   57.26   55.65 1:03.35 53.39 58.40 57.72
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 19.21   26.02   DNF 19.21 24.52 25.95 27.59
Zhou Lü (吕洲)    China
Zhou Lü (吕洲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 95 46.43   54.24   58.83 50.05 53.83 46.43 1:05.88
2x2x2 Cube First round 50 7.96   13.26   13.94 12.97 12.88 23.01 7.96
Zhou Xu (徐舟)    China
Zhou Xu (徐舟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 25.67   35.57   41.72 34.67 37.75 34.29 25.67
Pyraminx Combined First round 44 12.51   15.02   14.43 15.15 15.47 12.51 16.02
Square-1 Combined Final 17 1:12.30     1:12.30 DNF
Zian Song (宋子安)    China
Zian Song (宋子安)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 11.63   13.54   13.93 12.90 13.80 14.28 11.63
First round 23 12.08   13.71   12.83 14.26 12.08 14.04 14.49
2x2x2 Cube First round 19 4.93   5.52   5.22 4.93 7.01 5.53 5.81
4x4x4 Cube Combined Final 9 44.12   49.23   47.32 53.36 44.12 47.14 53.22
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:25.76   1:32.04   DNF 1:28.52 1:25.76 1:35.81 1:31.78
Pyraminx Final 3 4.11   4.81   4.80 4.11 5.03 DNF 4.60
Combined First round 3 3.82   5.50   4.36 5.30 6.84 6.98 3.82
Skewb Combined First round 15 6.16   8.87   9.75 6.16 9.87 9.84 7.03
4x4x4 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 3 15:55.00     DNF DNF 15:55.00
3x3x3 Multi-Blind Final 6 2/4 20:16     2/4 20:16
Zibo Xu (徐子博)    China
Zibo Xu (徐子博)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 8.50   10.06   8.50 12.10 11.48 9.50 9.21
Second round 3 7.57   9.09   9.78 7.57 10.20 9.28 8.21
First round 3 7.05   10.05   11.15 7.05 8.71 10.56 10.89
Zidong Cheng (程紫东)    China
Zidong Cheng (程紫东)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 16.25   20.21   28.58 17.90 21.83 20.90 16.25
4x4x4 Cube Combined Final 37 1:10.62   1:15.48   1:19.09 1:18.44 1:15.95 1:10.62 1:12.04
Zihan Wang (王子涵)    China
Zihan Wang (王子涵)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 18.53   20.16   21.11 23.65 18.53 20.02 19.34
5x5x5 Cube Combined Final 27 2:26.70     2:26.70 2:50.65
Zijia Feng (冯子甲)    China
Zijia Feng (冯子甲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 9.99   12.65   12.91 9.99 11.51 13.52 18.18
Second round 5 9.41   10.37   9.41 11.18 10.23 9.70 13.36
First round 11 10.50   12.27   11.20 10.50 12.93 15.14 12.68
2x2x2 Cube Final 5 3.19   3.69   3.19 5.20 3.98 3.77 3.32
First round 12 3.03   4.90   3.03 4.61 6.08 11.54 4.01
4x4x4 Cube Combined Final 2 35.57   37.98   37.38 38.27 39.86 35.57 38.29
3x3x3 One-Handed Final 5 14.36   18.85   18.67 19.78 14.36 18.11 24.02
Combined First round 10 18.99   21.88   20.67 20.42 DNF 24.55 18.99
Square-1 Combined Final 1 10.29   11.96   11.46 10.29 25.47 10.30 14.11
Zijin Xu (徐子衿)    China
Zijin Xu (徐子衿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 103 1:18.84   1:27.84   1:35.80 1:18.84 1:46.95 1:23.25 1:24.47
Ziming Guo (郭子鸣)    China
Ziming Guo (郭子鸣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 19.08   20.48   22.13 21.03 19.08 20.51 19.89
Ziyu Wu (吴子钰)    China
Ziyu Wu (吴子钰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 31.45   37.14   38.45 DNF 37.14 35.82 31.45
Pyraminx Combined First round 45 12.15   15.41   16.21 16.79 12.15 15.23 14.79