Weston-super-Mare 2012

Date City WCA LInk
2012-7-14~15  United Kingdom, Weston-super-Mare Weston-super-Mare 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Robert Yau 11.54  Simon Crawford 11.82  Thom Barlow 11.89
 2x2x2 Cube  Daniel Sheppard 2.64  Thom Barlow 3.12  Robert Yau 3.74
 4x4x4 Cube  Robert Yau 47.63  Thom Barlow 48.80  Joey Gouly 49.88
 5x5x5 Cube  Robert Yau 1:20.09  Simon Crawford 1:42.95  Joey Gouly 1:46.07
 6x6x6 Cube  Robert Yau 2:55.18  Matthew Sheerin 3:26.19  Chris Wall 3:27.85
 7x7x7 Cube  Robert Yau 4:39.88  Chris Wall 5:08.40  Ben Whitmore 5:11.39
 3x3x3 Blindfolded  Daniel Sheppard 46.56  Matthew Sheerin 1:30.52  Joey Gouly 1:42.19
 3x3x3 Fewest Moves  Robert Yau 26  Thom Barlow 27
 Daniel Sheppard 27
 3x3x3 One-Handed  Robert Yau 16.67  Daniel Sheppard 22.17  Thom Barlow 22.65
 Rubik's Clock  Daniel Sheppard 8.74  Andrew Coghill 11.89  Luke Hubbard 12.89
 Megaminx  Robert Yau 1:16.20  Chris Wall 1:29.36  Daniel Sheppard 1:46.81
 Pyraminx  Luke Hubbard 4.66  Daniel Sheppard 6.15  Ben Whitmore 7.75
 Square-1  Simon Crawford 12.65  Robert Yau 21.70  Daniel Sheppard 30.47
 5x5x5 Blindfolded  Matthew Sheerin 26:38.00
 3x3x3 Multi-Blind  Matthew Sheerin 7/10 52:07  Daniel Sheppard 3/3 3:57  James Molloy 2/3 19:48
       Rubik's Magic  Callum Hales-Jepp 1.62  Andrew Coghill 1.96  Kirstine Buus Aagaard 2.07
       Master Magic  Thom Barlow 3.11  Daniel Sheppard 3.39  Chris Wall 3.96
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 10.34   11.52    United Kingdom 12.47 11.19 10.91 10.34 13.81
2 Simon Crawford 9.65   11.94    United Kingdom 9.65 10.16 DNF 15.46 10.19
3 Thom Barlow 9.77   12.02    United Kingdom 12.63 9.77 12.15 11.28 13.83
4 Joey Gouly 11.61   12.91    United Kingdom 11.90 15.00 13.41 11.61 13.43
5 Ben Whitmore 9.05   13.82    United Kingdom 14.53 9.05 12.84 21.58 14.08
6 Andrew Coghill 14.03   14.60    United Kingdom 15.16 17.22 14.03 14.47 14.18
7 Daniel Sheppard 12.08   15.01    United Kingdom 14.88 18.56 12.08 15.60 14.55
8 Matthew Sheerin 12.80   15.37    United Kingdom 12.80 15.06 15.53 15.53 22.55
9 Thom Sutcliffe 14.05   16.85    United Kingdom 15.91 14.05 16.56 19.68 18.08
10 Nick Horne 15.83   17.18    United Kingdom 17.78 16.12 17.65 15.83 20.36
11 Chris Wall 15.63   17.20    United Kingdom 19.47 16.11 16.02 20.86 15.63
12 Luke Hubbard 14.36   17.28    United Kingdom 16.73 20.75 14.36 15.55 19.56
13 James Molloy 16.28   19.21    United Kingdom 17.86 21.53 16.28 19.94 19.84
14 Jack Paine 18.53   19.36    United Kingdom 21.50 18.87 20.19 19.03 18.53
15 Chris Wright 17.68   19.93    United Kingdom 26.09 17.68 19.27 20.90 19.61
16 Callum Hales-Jepp 21.10   21.28    United Kingdom 21.18 21.10 21.19 21.47 21.93
17 Scott Lawrence 18.73   21.47    United Kingdom 22.11 19.38 24.31 22.93 18.73
18 Ciarán Beahan 20.68   21.54    Ireland 22.31 24.45 20.68 21.41 20.90
19 Joshua Higginbotham 18.78   22.97    United Kingdom 23.46 23.30 18.78 23.34 22.28
20 George Irving 21.41   22.98    United Kingdom 26.80 24.22 22.85 21.86 21.41
21 James Treacy 22.50   24.45    United Kingdom 24.86 24.04 24.46 22.50 25.96
22 Richárd Róna 22.81   25.22    Hungary 22.81 31.18 25.71 25.56 24.40
23 Joe Richards 24.18   26.07    United Kingdom 28.55 24.18 24.68 25.86 27.68
24 Toby O'Connor 21.28   27.68    United Kingdom 28.80 25.70 31.35 21.28 28.53
25 Adam Drapeza Raimondo 23.11   28.98    United Kingdom 30.56 27.84 DNF 28.53 23.11
26 Thomas Stock 25.05   30.76    United Kingdom DNF 32.11 30.31 25.05 29.86
27 Callum Goodyear 28.25   31.33    United Kingdom 28.25 30.66 31.61 DNF 31.71
28 Kirstine Buus Aagaard 32.02   35.80    Denmark 32.02 38.16 35.77 33.47 41.39
29 Alex Angert 33.66   35.87    United Kingdom 34.66 35.75 33.66 43.15 37.19
30 Theodore Swaddling 31.56   36.69    United Kingdom 37.41 31.56 38.47 36.46 36.21
31 Sacha Grabner 34.71   37.32    United Kingdom 40.79 34.71 38.18 37.62 36.16
32 Thomas Duncan 29.05   38.24    United Kingdom 29.05 36.58 40.15 38.00 40.41
33 Rodney Scarlett 29.91   38.30    United Kingdom DNF 38.50 41.93 29.91 34.47
34 Hwee-Chong Fong 29.11   39.06    Netherlands 48.90 41.13 29.11 31.00 45.05
35 Samuel Hula 39.11   43.07    United Kingdom 43.77 39.11 43.83 41.61 48.27
36 Charlie Turner 33.33   44.01    United Kingdom 34.72 59.77 DNF 33.33 37.53
37 Miles Harding 40.84   48.00    United Kingdom 44.33 55.21 53.05 40.84 46.62
38 Rhys Lloyd 52.19   55.47    United Kingdom 53.21 52.19 1:00.03 53.38 59.83
39 Alan Angert 55.06   57.81    United Kingdom 59.59 1:01.78 56.22 57.61 55.06
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Thom Barlow 9.75   10.51    United Kingdom 12.65 11.78 9.75 9.84 9.92
2 Simon Crawford 10.44   11.40    United Kingdom 10.64 11.11 12.44 12.81 10.44
3 Robert Yau 9.37   12.83    United Kingdom 11.40 9.37 13.99 13.11 16.40
4 Joey Gouly 11.90   12.95    United Kingdom 12.41 11.90 12.65 14.80 13.80
5 Ben Whitmore 11.58   14.76    United Kingdom 13.46 14.97 20.05 11.58 15.86
6 Nick Horne 13.00   15.22    United Kingdom 15.38 15.97 15.90 13.00 14.38
7 Daniel Sheppard 12.78   15.25    United Kingdom 16.02 12.78 16.40 13.46 16.28
8 Chris Wall 12.00   15.41    United Kingdom 12.00 16.13 17.15 21.00 12.96
9 Matthew Sheerin 14.85   16.15    United Kingdom 15.72 14.85 15.22 17.52 17.80
10 Thom Sutcliffe 14.58   16.46    United Kingdom 15.27 15.00 19.11 14.58 19.11
11 Andrew Coghill 14.12   17.25    United Kingdom 17.21 16.38 14.12 DNF 18.16
12 Luke Hubbard 14.88   17.44    United Kingdom 20.83 14.88 15.56 21.33 15.93
13 James Molloy 15.02   17.76    United Kingdom 19.97 15.02 15.90 17.40 23.40
14 Chris Wright 16.58   19.21    United Kingdom 17.47 16.58 19.83 20.96 20.34
15 George Irving 18.72   21.27    United Kingdom 20.33 21.53 21.95 25.86 18.72
16 Joshua Higginbotham 19.36   21.31    United Kingdom 19.36 21.27 20.47 25.33 22.18
17 Ciarán Beahan 19.33   22.14    Ireland 22.13 19.33 20.31 23.97 25.81
18 James Treacy 20.78   23.47    United Kingdom 23.05 20.78 22.65 39.91 24.70
19 Jack Paine 20.12   23.73    United Kingdom 25.78 20.12 25.08 22.12 24.00
20 Scott Lawrence 22.56   23.89    United Kingdom 22.91 27.25 24.30 22.56 24.47
21 Toby O'Connor 21.33   24.34    United Kingdom 23.46 24.52 34.44 21.33 25.03
22 Callum Hales-Jepp 22.80   24.85    United Kingdom 32.27 24.21 27.31 22.80 23.02
23 Richárd Róna 21.19   25.42    Hungary 25.69 26.59 21.19 25.09 25.47
24 Joe Richards 23.68   27.34    United Kingdom 25.25 30.22 26.55 30.81 23.68
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 10.56   11.54    United Kingdom 11.69 11.34 11.59 12.34 10.56
2 Simon Crawford 9.65   11.82    United Kingdom 13.19 10.93 9.65 12.56 11.96
3 Thom Barlow 10.91   11.89    United Kingdom 11.63 12.61 11.43 13.83 10.91
4 Daniel Sheppard 9.93   12.46    United Kingdom 10.78 14.63 9.93 13.15 13.44
5 Ben Whitmore 10.81   13.89    United Kingdom 10.81 13.53 16.46 14.36 13.78
6 Joey Gouly 11.27   14.20    United Kingdom 14.03 14.16 14.72 11.27 14.41
7 Andrew Coghill 14.40   15.87    United Kingdom 17.44 17.43 14.40 14.47 15.71
8 Luke Hubbard 13.68   16.34    United Kingdom 16.52 15.56 13.68 17.86 16.94
9 Chris Wall 13.58   16.66    United Kingdom 16.05 16.84 13.58 18.15 17.08
10 Nick Horne 16.55   17.25    United Kingdom 16.58 19.43 16.72 16.55 18.46
11 Matthew Sheerin 14.96   17.74    United Kingdom 19.84 20.00 16.22 17.15 14.96
12 Thom Sutcliffe 12.27   18.32    United Kingdom 20.59 12.27 16.69 17.71 20.55
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ben Whitmore 2.81   2.96    United Kingdom 3.00 3.05 2.91 2.97 2.81
2 Robert Yau 3.03   3.75    United Kingdom 4.40 4.31 3.03 3.61 3.33
3 Thom Barlow 2.72   4.31    United Kingdom 5.22 3.85 6.19 2.72 3.86
4 Daniel Sheppard 4.06   4.52    United Kingdom 4.50 4.06 4.16 4.91 5.41
5 Joey Gouly 4.19   4.76    United Kingdom 5.25 4.55 4.19 4.47 5.75
6 Simon Crawford 4.30   5.35    United Kingdom 4.30 4.69 5.75 5.61 7.38
7 Chris Wall 3.28   5.67    United Kingdom 7.43 6.06 5.09 3.28 5.86
8 Luke Hubbard 5.05   6.12    United Kingdom 6.31 8.00 6.25 5.05 5.80
9 Thom Sutcliffe 4.91   6.35    United Kingdom 5.56 7.91 6.72 4.91 6.77
10 Ciarán Beahan 5.65   6.65    Ireland 7.44 5.65 6.08 8.43 6.44
11 James Molloy 5.97   7.29    United Kingdom 7.91 9.59 7.86 5.97 6.11
12 Richárd Róna 6.40   7.35    Hungary 7.63 7.63 6.40 10.77 6.78
13 Joe Richards 5.61   7.39    United Kingdom 5.61 7.80 7.11 9.11 7.25
14 George Irving 6.75   7.96    United Kingdom 10.34 7.27 6.75 7.21 9.40
15 Callum Hales-Jepp 7.09   9.12    United Kingdom 13.30 9.27 7.09 10.13 7.96
16 Jack Paine 7.88   9.35    United Kingdom 7.88 9.11 10.00 8.93 10.69
17 Thomas Stock 8.40   9.43    United Kingdom 8.40 11.97 9.91 9.11 9.28
18 Theodore Swaddling 7.55   9.54    United Kingdom 9.97 8.40 7.55 12.06 10.25
19 Scott Lawrence 8.27   9.78    United Kingdom 8.27 10.86 8.44 10.05 13.40
20 Samuel Hula 7.58   9.82    United Kingdom 13.46 11.36 9.11 9.00 7.58
21 Chris Wright 8.77   9.89    United Kingdom 9.59 8.77 8.80 11.27 23.38
22 Andrew Coghill 5.44   10.40    United Kingdom DNF 8.25 16.91 5.44 6.05
23 Joshua Higginbotham 9.59   12.21    United Kingdom 13.56 12.03 9.59 11.05 13.83
24 Adam Drapeza Raimondo 11.31   12.29    United Kingdom 11.95 DNF 12.43 12.50 11.31
25 James Treacy 10.06   12.63    United Kingdom 13.88 13.77 10.25 10.06 14.55
26 Toby O'Connor 11.02   12.86    United Kingdom 12.84 21.94 11.02 11.34 14.40
27 Callum Goodyear 8.22   13.17    United Kingdom 11.05 14.00 14.46 DNF 8.22
28 Kirstine Buus Aagaard 10.30   14.43    Denmark 21.71 10.30 15.21 15.43 12.66
29 Alex Angert 14.19   15.17    United Kingdom 15.72 16.50 14.19 15.08 14.71
30 Hwee-Chong Fong 11.47   15.97    Netherlands DNF 11.94 18.77 17.21 11.47
31 Alan Angert 11.61   16.37    United Kingdom 22.96 18.18 15.75 15.19 11.61
32 Thomas Duncan 13.06   19.72    United Kingdom 20.93 23.19 13.06 15.03 25.86
33 Nathan O'Donoghue 24.61   29.52    United Kingdom 37.03 24.61 33.97 28.13 26.46
34 Miles Harding 12.03   33.78    United Kingdom 29.55 39.66 DNF 12.03 32.13
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 2.63   3.27    United Kingdom 3.94 3.03 2.63 3.34 3.43
1 Ben Whitmore 2.63   3.27    United Kingdom 3.63 5.18 2.88 2.63 3.31
3 Robert Yau 2.86   4.30    United Kingdom 6.02 6.00 3.19 2.86 3.72
4 Thom Barlow 2.91   4.51    United Kingdom 4.03 6.38 5.53 2.91 3.96
5 Luke Hubbard 4.56   4.76    United Kingdom 6.05 4.56 4.86 4.84 4.59
6 Joey Gouly 3.09   5.13    United Kingdom 6.28 4.81 4.43 3.09 6.16
7 Simon Crawford 4.91   5.40    United Kingdom 5.66 5.46 5.43 4.91 5.31
8 Thom Sutcliffe 5.40   5.90    United Kingdom 5.40 5.75 DNF 6.03 5.91
9 George Irving 4.65   6.01    United Kingdom 4.65 6.36 5.30 6.36 8.06
10 James Molloy 5.02   6.13    United Kingdom 5.02 6.41 6.84 5.13 8.22
11 Ciarán Beahan 5.65   6.16   NR  Ireland 5.65 7.99 5.72 5.90 6.86
12 Richárd Róna 4.41   6.29    Hungary 6.13 7.59 6.83 4.41 5.91
13 Joe Richards 3.91   6.83    United Kingdom 8.75 6.90 4.83 3.91 11.21
14 Chris Wall 2.68   6.84    United Kingdom 2.68 6.94 6.93 6.65 6.97
15 Callum Hales-Jepp 6.66   8.18    United Kingdom 8.63 7.02 6.66 8.89 9.78
16 Jack Paine 7.58   8.59    United Kingdom DNF 9.25 8.65 7.58 7.88
17 Samuel Hula 8.06   8.76    United Kingdom 10.05 8.06 11.34 8.09 8.13
18 Scott Lawrence 7.25   10.33    United Kingdom 7.25 11.47 9.90 9.94 11.16
19 Thomas Stock 5.33   10.47    United Kingdom 11.93 11.96 7.53 5.33 13.21
20 Theodore Swaddling 6.56   11.18    United Kingdom 6.56 11.92 9.50 12.77 12.11
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 1.71   2.64   NR  United Kingdom 2.84 2.52 2.56 1.71 3.52
2 Thom Barlow 2.91   3.12    United Kingdom 4.75 3.21 2.93 2.91 3.22
3 Robert Yau 2.61   3.74    United Kingdom 4.31 2.61 4.15 2.75 5.25
4 Ben Whitmore 2.80   3.81    United Kingdom 2.80 5.72 3.40 3.13 4.90
5 Joey Gouly 3.41   4.83    United Kingdom 5.40 4.52 4.56 3.41 6.78
6 Luke Hubbard 5.08   5.54    United Kingdom 5.36 5.08 DNF 5.28 5.97
7 Simon Crawford 5.30   7.02    United Kingdom 7.23 6.28 5.30 7.55 9.13
8 Thom Sutcliffe 7.21   8.63    United Kingdom 11.90 10.47 7.53 7.88 7.21
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 41.36   46.48    United Kingdom 49.68 45.75 41.36 46.11 47.59
2 Daniel Sheppard 49.58   53.02    United Kingdom 1:04.38 55.59 53.52 49.96 49.58
3 Thom Barlow 52.97   53.45    United Kingdom 53.15 53.56 52.97 53.65 55.69
4 Simon Crawford 46.55   55.54    United Kingdom 46.55 1:01.97 56.94 54.69 55.00
5 Joey Gouly 47.06   56.44    United Kingdom 56.68 53.86 47.06 58.77 1:01.05
6 Matthew Sheerin 51.28   1:00.03    United Kingdom 1:17.83 55.08 51.28 1:05.71 59.30
7 Ben Whitmore 1:01.55   1:05.77    United Kingdom 1:01.78 1:03.96 1:11.56 1:01.55 1:15.47
8 Thom Sutcliffe 1:04.53   1:07.19    United Kingdom 1:04.53 1:07.47 1:07.50 1:14.06 1:06.59
9 Chris Wall 1:00.41   1:08.45    United Kingdom 1:04.96 1:11.00 1:10.77 1:09.63 1:00.41
10 James Molloy 1:00.90   1:10.19    United Kingdom 1:12.69 1:09.18 1:00.90 DNF 1:08.69
11 Andrew Coghill 1:06.97   1:15.45    United Kingdom 1:19.84 1:10.50 1:16.02 1:34.11 1:06.97
12 Chris Wright 1:12.33   1:20.88    United Kingdom 1:13.00 1:24.75 1:24.90 1:12.33 DNF
13 Richárd Róna 1:28.31   1:40.77    Hungary 1:28.31 1:46.22 1:37.55 1:38.53 1:47.65
14 Scott Lawrence 1:31.68      United Kingdom 1:52.55 1:31.68
15 Ciarán Beahan 1:33.28      Ireland 1:33.36 1:33.28
16 Joe Richards 1:42.91      United Kingdom 2:13.77 1:42.91
17 Callum Hales-Jepp 1:43.15      United Kingdom 1:43.15 1:46.55
18 Toby O'Connor 1:47.11      United Kingdom 1:47.11 2:00.86
19 Luke Hubbard 1:50.93      United Kingdom 1:50.93 1:53.71
20 Adam Drapeza Raimondo 1:59.21      United Kingdom 1:59.21 2:03.78
21 George Irving 2:15.13      United Kingdom 2:24.97 2:15.13
22 Joshua Higginbotham 2:26.03      United Kingdom 2:26.03 2:42.52
23 James Treacy 2:34.28      United Kingdom 2:41.71 2:34.28
24 Thomas Stock 2:41.59      United Kingdom 3:29.99 2:41.59
25 Callum Goodyear 2:42.15      United Kingdom 2:42.15 DNF
26 Kirstine Buus Aagaard 2:58.38      Denmark 3:21.40 2:58.38
27 Hwee-Chong Fong 3:03.66      Netherlands 3:51.22 3:03.66
28 Thomas Duncan 3:23.53      United Kingdom DNF 3:23.53
29 Nathan O'Donoghue DNF      United Kingdom DNF DNS
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 44.78   47.63    United Kingdom 46.06 51.81 49.41 44.78 47.43
2 Thom Barlow 41.90   48.80    United Kingdom 51.41 41.90 59.75 48.44 46.56
3 Joey Gouly 49.27   49.88    United Kingdom 49.27 49.34 50.34 49.97 52.30
4 Daniel Sheppard 45.44   53.62    United Kingdom 1:00.38 54.11 45.44 56.25 50.50
5 Simon Crawford 47.43   53.62    United Kingdom 47.43 54.02 1:05.18 48.05 58.78
6 Chris Wall 50.80   1:01.41    United Kingdom 56.34 1:01.78 1:06.11 1:13.33 50.80
7 James Molloy 58.02   1:03.95    United Kingdom 58.02 1:00.36 1:08.83 1:02.66 1:09.52
8 Thom Sutcliffe 1:01.16   1:07.79    United Kingdom 1:02.90 1:10.77 1:10.41 1:01.16 1:10.07
9 Matthew Sheerin 1:01.13   1:08.68    United Kingdom 1:10.40 1:24.18 1:05.88 1:09.77 1:01.13
10 Ben Whitmore 1:03.96   1:09.45    United Kingdom 1:16.71 1:05.03 1:22.15 1:03.96 1:06.61
11 Chris Wright 1:09.43   1:17.53    United Kingdom 1:09.43 1:12.06 1:20.36 1:27.93 1:20.16
12 Andrew Coghill 53.33   1:18.41    United Kingdom 1:12.18 53.33 DNF 1:24.46 1:18.59
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 1:11.77   1:32.42    United Kingdom 1:33.16 1:38.96 1:25.15 1:11.77 1:59.93
2 Daniel Sheppard 1:27.18   1:36.87    United Kingdom 1:34.84 1:39.09 1:41.16 1:27.18 1:36.68
3 Joey Gouly 1:37.05   1:43.64    United Kingdom DNF 1:47.81 1:37.05 1:37.68 1:45.44
4 Chris Wall 1:37.08   1:44.27    United Kingdom 1:37.08 1:41.81 1:42.88 1:48.11 2:00.02
5 Simon Crawford 1:22.41   1:50.90    United Kingdom 1:22.41 1:53.71 1:57.91 1:49.61 1:49.38
6 Matthew Sheerin 1:52.25   1:58.34    United Kingdom 1:55.53 1:54.18 2:05.30 2:08.69 1:52.25
7 Ben Whitmore 1:57.59   2:05.70    United Kingdom 2:04.34 2:09.71 1:57.59 2:07.52 2:05.25
8 James Molloy 1:56.46   2:14.10    United Kingdom 1:56.46 2:23.03 2:36.36 2:22.63 1:56.63
9 Thom Sutcliffe 2:07.81   2:19.39    United Kingdom 2:59.15 2:21.50 2:07.81 2:14.66 2:22.02
10 Ciarán Beahan 2:16.93   2:34.93    Ireland 2:40.77 2:16.93 2:33.30 2:34.84 2:36.66
11 Thom Barlow 1:41.78   DNF    United Kingdom 1:54.16 1:41.78 1:49.31 DNS DNS
12 Chris Wright 2:35.22      United Kingdom 2:41.72 2:35.22
13 Joe Richards 2:55.63      United Kingdom 2:59.83 2:55.63
14 Andrew Coghill 3:00.79      United Kingdom 3:03.19 3:00.79
15 Luke Hubbard 3:05.54      United Kingdom 3:11.00 3:05.54
16 Callum Hales-Jepp 3:13.19      United Kingdom 3:39.96 3:13.19
17 Richárd Róna 3:18.02      Hungary 3:18.02 3:21.68
18 Adam Drapeza Raimondo 4:07.71      United Kingdom DNF 4:07.71
19 Callum Goodyear 4:30.43      United Kingdom 4:30.43 4:48.93
20 Scott Lawrence 4:42.65      United Kingdom 5:03.14 4:42.65
21 Thomas Duncan 5:01.63      United Kingdom 6:17.84 5:01.63
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 1:06.61   1:20.09    United Kingdom 1:40.50 1:18.72 1:26.36 1:15.18 1:06.61
2 Simon Crawford 1:34.02   1:42.95    United Kingdom 1:34.02 1:42.33 1:44.56 1:57.31 1:41.97
3 Joey Gouly 1:36.52   1:46.07    United Kingdom 1:55.13 1:36.52 1:41.68 1:50.81 1:45.71
4 Chris Wall 1:29.22   1:50.39    United Kingdom 1:47.46 1:51.55 1:53.72 1:29.22 1:52.16
5 Matthew Sheerin 1:49.46   1:53.25    United Kingdom 1:50.75 1:49.46 1:52.86 2:02.30 1:56.13
6 Ben Whitmore 1:42.08   1:57.75    United Kingdom 2:01.44 1:42.08 1:53.88 1:57.93 2:16.40
7 James Molloy 1:58.68   2:09.63    United Kingdom 2:09.46 2:17.77 2:11.36 2:08.08 1:58.68
8 Thom Sutcliffe 2:00.55   2:19.16    United Kingdom 2:14.02 2:11.19 2:35.09 2:00.55 2:32.28
9 Ciarán Beahan 2:16.44   2:32.14    Ireland 2:31.40 2:28.65 2:43.84 2:16.44 2:36.36
10 Daniel Sheppard 1:41.43   DNF    United Kingdom 1:48.59 1:41.43 1:43.18 DNF DNS
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 2:49.65   2:55.18    United Kingdom 2:49.65 2:58.44 2:57.46
2 Matthew Sheerin 3:07.41   3:26.19    United Kingdom 3:35.47 3:35.69 3:07.41
3 Chris Wall 3:12.59   3:27.85    United Kingdom 3:31.77 3:12.59 3:39.19
4 Ben Whitmore 3:31.88   3:40.15    United Kingdom 3:44.46 3:31.88 3:44.11
5 Daniel Sheppard 3:08.84   3:48.22    United Kingdom 3:08.84 4:52.30 3:23.53
6 Joey Gouly 3:40.44   3:56.15    United Kingdom 4:02.75 3:40.44 4:05.27
7 James Molloy 3:54.81   4:01.64    United Kingdom 4:11.19 3:54.81 3:58.91
8 Thom Sutcliffe 4:25.65   4:38.38    United Kingdom 4:25.65 4:57.28 4:32.22
9 Thom Barlow 3:29.65   DNF    United Kingdom 3:29.65 DNS DNS
10 Ciarán Beahan 5:07.40      Ireland 5:07.40
11 Adam Drapeza Raimondo 6:57.41      United Kingdom 6:57.41
12 Andrew Coghill 8:01.13      United Kingdom 8:01.13
13 Callum Hales-Jepp 8:26.27      United Kingdom 8:26.27
14 Callum Goodyear 9:59.93      United Kingdom 9:59.93
15 Thomas Duncan DNF      United Kingdom DNF
15 Chris Wright DNF      United Kingdom DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 3:49.43   NR 4:39.88   NR  United Kingdom 4:11.28 3:49.43 5:58.93
2 Chris Wall 4:32.72   5:08.40    United Kingdom 5:34.53 5:17.94 4:32.72
3 Ben Whitmore 4:37.18   5:11.39    United Kingdom 5:46.21 5:10.77 4:37.18
4 Matthew Sheerin 4:57.34   5:18.96    United Kingdom 5:12.02 4:57.34 5:47.52
5 James Molloy 5:43.66   6:08.61    United Kingdom 6:15.72 6:26.44 5:43.66
6 Daniel Sheppard 5:50.31   6:11.67    United Kingdom 6:38.68 5:50.31 6:06.03
7 Thom Sutcliffe 8:28.52      United Kingdom 8:28.52
8 Chris Wright 9:05.77      United Kingdom 9:05.77
9 Ciarán Beahan 9:36.08      Ireland 9:36.08
10 Callum Hales-Jepp 12:00.00      United Kingdom 12:00.00
11 Callum Goodyear 14:09.00      United Kingdom 14:09.00
12 Thom Barlow DNF      United Kingdom DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 46.56   NR DNF    United Kingdom 46.56 54.03 DNF
2 Matthew Sheerin 1:30.52   1:41.35   NR  United Kingdom 1:30.52 1:45.88 1:47.66
3 Joey Gouly 1:42.19   DNF    United Kingdom DNF 2:09.16 1:42.19
4 Robert Yau 2:25.97   DNF    United Kingdom DNF 2:25.97 2:50.88
5 Callum Hales-Jepp 3:53.18   DNF    United Kingdom DNF 3:53.18 DNF
6 Ben Whitmore 5:03.59   DNF    United Kingdom DNF 5:03.59 DNF
7 Joshua Higginbotham DNF   DNF    United Kingdom DNF DNS DNS
7 Chris Wall DNF   DNF    United Kingdom DNF DNF DNF
7 James Molloy DNF   DNF    United Kingdom DNF DNF DNF
7 Thom Barlow DNF   DNF    United Kingdom DNF DNF DNF
7 Thomas Stock DNF   DNF    United Kingdom DNF DNF DNS
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 26   NR    United Kingdom 26
2 Daniel Sheppard 27      United Kingdom 27
2 Thom Barlow 27      United Kingdom 27
4 Chris Wall 43      United Kingdom 43
4 James Molloy 43      United Kingdom 43
6 Ben Whitmore 45      United Kingdom 45
7 Chris Wright 46      United Kingdom 46
8 Callum Hales-Jepp 56      United Kingdom 56
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 14.08   18.56    United Kingdom 22.80 17.28 15.59 14.08 27.88
2 Thom Barlow 14.68   19.29    United Kingdom 19.16 24.08 16.36 14.68 22.34
3 Simon Crawford 17.62   21.13    United Kingdom 21.69 23.27 17.62 19.55 22.16
4 Daniel Sheppard 19.80   22.91    United Kingdom 22.72 23.80 19.80 22.21 26.52
5 James Molloy 28.43   29.22    United Kingdom 28.94 29.43 34.65 29.28 28.43
6 Ben Whitmore 29.94   30.66    United Kingdom 29.94 31.83 30.97 31.06 29.96
7 Chris Wall 30.27   33.26    United Kingdom 34.03 34.83 30.27 30.93 36.75
8 Callum Hales-Jepp 32.69   35.82    United Kingdom 32.69 38.46 40.56 35.77 33.22
9 Joey Gouly 26.34   37.74    United Kingdom 41.93 36.75 36.94 26.34 39.53
10 Toby O'Connor 33.44   38.58    United Kingdom 50.94 33.44 41.80 38.46 35.47
11 Luke Hubbard 36.34   43.79    United Kingdom 36.34 40.91 43.81 DNF 46.65
12 Andrew Coghill 38.40   45.63    United Kingdom 42.63 41.47 DNF 38.40 52.78
13 Ciarán Beahan 34.31   45.64    Ireland DNF 42.55 43.86 50.50 34.31
14 Chris Wright 45.25   49.50    United Kingdom 45.25 1:21.03 46.15 56.06 46.30
15 Thom Sutcliffe 38.75   54.96    United Kingdom 42.38 DNF 38.75 53.03 1:09.46
16 James Treacy 41.22   1:00.85    United Kingdom 49.33 1:01.91 41.22 1:17.58 1:11.31
17 Thomas Stock 59.80   DNF    United Kingdom 59.80 DNF 1:17.72 DNF 1:25.97
18 George Irving 1:05.11      United Kingdom DNF 1:05.11
19 Richárd Róna 1:08.90      Hungary 1:08.90 DNF
20 Joshua Higginbotham 1:14.58      United Kingdom 1:14.58 1:40.41
21 Scott Lawrence 1:19.81      United Kingdom 1:19.81 1:41.66
22 Joe Richards 1:27.25      United Kingdom 1:30.97 1:27.25
23 Callum Goodyear 1:30.90      United Kingdom 1:48.22 1:30.90
24 Nathan O'Donoghue DNF      United Kingdom DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 15.28   16.67   NR  United Kingdom 15.72 18.05 16.25 20.05 15.28
2 Daniel Sheppard 19.18   22.17    United Kingdom 26.03 19.18 19.53 24.58 22.40
3 Thom Barlow 15.93   22.65    United Kingdom DNF 21.90 22.08 15.93 23.96
4 Simon Crawford 18.52   22.71    United Kingdom 23.80 21.25 30.41 18.52 23.08
5 Chris Wall 26.06   32.50    United Kingdom 46.16 35.46 26.06 28.83 33.22
6 James Molloy 26.44   34.19    United Kingdom 43.34 26.44 30.16 33.11 39.30
7 Joey Gouly 29.34   35.87    United Kingdom 38.40 34.93 29.34 37.06 35.63
8 Ben Whitmore 31.30   36.36    United Kingdom 34.28 35.59 39.58 39.22 31.30
9 Callum Hales-Jepp 33.18   37.12    United Kingdom 33.94 33.18 37.56 39.86 48.13
10 Toby O'Connor 34.08   42.35    United Kingdom 56.97 39.34 34.08 41.05 46.65
  Rubik's Clock   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 7.44   10.54    United Kingdom 8.58 8.50 DNF 14.55 7.44
2 Andrew Coghill 9.61   11.42    United Kingdom 9.61 11.30 11.05 11.91 14.25
3 James Molloy 12.22   12.73    United Kingdom 12.22 13.18 12.25 14.40 12.75
4 Robert Yau 11.50   14.72    United Kingdom 21.96 12.18 11.50 19.81 12.16
5 Luke Hubbard 11.40   14.87    United Kingdom 14.66 11.40 14.06 15.90 DNF
6 Ben Whitmore 13.28   15.45    United Kingdom 15.38 16.55 14.43 17.44 13.28
7 Thom Barlow 13.47   17.90    United Kingdom DNF 13.86 16.91 13.47 22.93
8 Scott Lawrence 25.69   27.24    United Kingdom 25.83 55.68 27.77 25.69 28.13
9 Chris Wall 15.00   DNF    United Kingdom DNF 15.00 DNF DNF 24.40
10 Joshua Higginbotham 49.72      United Kingdom DNF 49.72
11 Joey Gouly 1:08.40      United Kingdom 1:08.40 DNF
12 Chris Wright DNF      United Kingdom DNF DNF
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 8.22   8.74    United Kingdom 9.13 8.22 8.71 12.86 8.38
2 Andrew Coghill 9.33   11.89    United Kingdom 13.80 DNF 9.33 11.81 10.06
3 Luke Hubbard 12.06   12.89    United Kingdom 17.48 12.72 12.46 12.06 13.50
4 Robert Yau 13.00   14.15    United Kingdom 13.63 13.00 14.53 DNF 14.30
5 Ben Whitmore 12.80   14.32    United Kingdom 16.55 13.18 12.80 15.21 14.56
6 James Molloy 13.97   15.18    United Kingdom 15.36 15.11 19.38 13.97 15.06
7 Thom Barlow 15.05   16.26    United Kingdom 15.86 18.50 15.05 16.40 16.53
8 Scott Lawrence 19.27   22.10    United Kingdom 22.65 20.75 22.90 23.80 19.27
  Megaminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 1:02.18   1:11.60    United Kingdom 1:08.80 1:21.34 1:05.18 1:02.18 1:20.81
2 Chris Wall 1:11.94   1:19.52    United Kingdom 1:11.94 1:21.03 1:21.93 1:15.61 1:23.03
3 Daniel Sheppard 1:42.28   1:47.27    United Kingdom 1:52.19 1:44.53 1:42.28 1:55.61 1:45.08
4 Matthew Sheerin 1:54.65   2:01.79    United Kingdom 2:07.33 2:17.71 1:59.33 1:58.72 1:54.65
5 Andrew Coghill 2:01.09   2:11.49    United Kingdom 2:26.28 2:18.61 2:02.91 2:12.94 2:01.09
6 James Molloy 1:55.43   2:12.86    United Kingdom 2:04.16 2:01.97 2:32.46 2:37.84 1:55.43
7 Ben Whitmore 2:10.90   2:47.83    United Kingdom 2:10.90 2:33.33 2:54.50 3:03.68 2:55.66
8 Luke Hubbard 3:06.90      United Kingdom 3:06.90 DNF
9 Callum Hales-Jepp 3:26.43      United Kingdom 3:26.43 5:18.09
10 Callum Goodyear 4:33.63      United Kingdom 4:33.63 5:52.08
11 Ciarán Beahan 5:25.78      Ireland 6:54.47 5:25.78
12 Nathan O'Donoghue 5:57.40      United Kingdom 5:57.40 DNF
13 Scott Lawrence 7:33.55      United Kingdom 7:33.55 8:15.66
14 Chris Wright DNF      United Kingdom DNF DNF
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 1:08.50   1:16.20    United Kingdom 1:14.40 1:15.19 1:08.50 1:32.21 1:19.02
2 Chris Wall 1:23.28   1:29.36    United Kingdom 1:23.28 1:34.40 1:23.36 1:30.33 1:34.93
3 Daniel Sheppard 1:34.69   1:46.81    United Kingdom 1:43.28 1:34.69 1:54.52 1:44.09 1:53.05
4 Andrew Coghill 1:45.69   2:08.53    United Kingdom 2:00.11 2:25.40 1:45.69 2:16.86 2:08.61
5 James Molloy 2:06.03   2:11.01    United Kingdom 2:25.55 2:07.44 2:14.55 2:06.03 2:11.03
6 Matthew Sheerin 1:59.69   2:13.38    United Kingdom 2:16.94 1:59.69 2:13.34 2:20.19 2:09.86
7 Luke Hubbard 2:19.68   2:47.83    United Kingdom 2:38.78 2:52.44 2:19.68 2:52.28 DNF
8 Ben Whitmore 2:31.52   2:55.88    United Kingdom 2:57.05 3:14.84 2:42.11 3:08.47 2:31.52
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Luke Hubbard 4.61   5.23    United Kingdom 4.96 5.78 6.34 4.61 4.94
2 Daniel Sheppard 6.28   6.84    United Kingdom 6.28 6.53 7.72 7.36 6.63
3 Thom Sutcliffe 6.44   9.51    United Kingdom 8.62 10.69 11.34 9.22 6.44
4 Robert Yau 6.81   9.55    United Kingdom 16.68 9.55 8.80 6.81 10.30
5 Ben Whitmore 7.21   10.30    United Kingdom 11.41 7.21 8.13 21.52 11.36
6 Joey Gouly 9.50   12.49    United Kingdom 10.84 14.34 15.98 12.30 9.50
7 Andrew Coghill 9.02   13.67    United Kingdom 9.02 12.53 24.63 12.30 16.18
8 Chris Wall 7.38   13.78    United Kingdom 9.15 16.65 16.05 16.15 7.38
9 Thom Barlow 10.81   14.08    United Kingdom 12.15 DNF 17.93 10.81 12.15
10 Toby O'Connor 13.88   14.40    United Kingdom 13.88 14.02 17.46 15.24 13.94
11 Callum Hales-Jepp 13.87   14.59    United Kingdom 14.27 20.93 14.58 13.87 14.93
12 Joshua Higginbotham 10.81   15.21    United Kingdom 18.40 14.27 14.72 10.81 16.65
13 James Molloy 14.15   16.34    United Kingdom 18.30 14.15 15.08 15.65 20.20
14 Joe Richards 12.77   19.46    United Kingdom 21.33 21.77 15.28 23.64 12.77
15 Ciarán Beahan 13.05   21.32    Ireland 43.56 17.63 13.05 28.11 18.21
16 Kirstine Buus Aagaard 14.05   21.71    Denmark 14.05 20.03 21.78 31.32 23.31
17 Samuel Hula 10.77   22.27    United Kingdom 10.77 12.23 DNF 16.96 37.63
18 Chris Wright 15.82   23.17    United Kingdom 15.82 22.41 25.21 21.88 27.11
19 Callum Goodyear 15.94   29.53    United Kingdom 15.94 37.18 26.59 24.83 38.69
20 Hwee-Chong Fong 20.34   30.79    Netherlands 30.09 20.34 32.30 29.97 36.80
21 Thomas Duncan 30.56      United Kingdom 30.56 43.52
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Luke Hubbard 2.94   4.66   NR  United Kingdom 7.81 4.03 4.80 5.15 2.94
2 Daniel Sheppard 4.63   6.15    United Kingdom 7.53 6.33 4.63 6.22 5.91
3 Ben Whitmore 5.59   7.75    United Kingdom 7.15 6.63 5.59 14.68 9.46
4 Robert Yau 6.27   8.15    United Kingdom 6.27 19.34 7.65 9.07 7.74
5 Joey Gouly 7.71   10.23    United Kingdom 10.50 9.30 7.71 10.90 13.78
6 Chris Wall 4.53   10.68    United Kingdom 16.75 11.18 9.44 11.41 4.53
7 Andrew Coghill 8.91   11.69    United Kingdom 12.02 13.71 8.91 14.06 9.33
8 Thom Sutcliffe 9.50   11.94    United Kingdom 12.50 11.11 16.22 12.21 9.50
9 Thom Barlow 9.03   12.51    United Kingdom 18.53 10.13 14.00 13.41 9.03
10 Toby O'Connor 10.63   13.29    United Kingdom 12.11 15.13 10.63 13.97 13.80
  Square-1   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Simon Crawford 12.78   13.81    United Kingdom 13.90 14.69 12.84 12.78 15.41
2 Robert Yau 16.61   24.16    United Kingdom 26.06 16.61 23.53 47.30 22.88
3 Daniel Sheppard 15.44   30.03    United Kingdom 32.88 19.27 48.38 37.93 15.44
4 Luke Hubbard 27.81   38.65    United Kingdom 44.22 33.18 27.81 38.56 52.00
5 Andrew Coghill 22.06   40.96    United Kingdom 58.80 DNF 37.96 26.12 22.06
6 Ben Whitmore 34.11   45.07    United Kingdom 44.06 34.11 52.06 39.08 1:07.27
7 James Molloy 24.27   46.69    United Kingdom 37.47 36.53 1:25.38 1:06.06 24.27
8 Chris Wall 45.16   1:14.84    United Kingdom 1:25.71 45.16 1:18.77 1:06.52 1:19.22
9 Chris Wright 57.11   1:30.21    United Kingdom 57.11 DNF 1:12.27 1:47.58 1:30.77
10 Callum Hales-Jepp 52.34   1:31.92    United Kingdom 52.34 1:27.06 2:23.71 1:50.18 1:18.52
11 Joey Gouly 39.91   DNF    United Kingdom 46.81 39.91 DNF DNS DNS
12 Hwee-Chong Fong 2:58.59      Netherlands 3:58.21 2:58.59
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Simon Crawford 10.77   NR 12.65    United Kingdom 10.77 10.97 14.13 12.84 16.31
2 Robert Yau 15.88   21.70    United Kingdom 15.88 24.84 22.81 17.46 25.28
3 Daniel Sheppard 22.31   30.47    United Kingdom 22.31 33.01 25.57 32.82 38.84
4 James Molloy 26.11   35.23    United Kingdom 26.11 29.47 26.80 49.41 2:06.83
5 Luke Hubbard 26.91   36.78    United Kingdom 33.81 44.93 31.61 26.91 47.68
6 Andrew Coghill 24.03   38.10    United Kingdom 24.03 42.53 55.27 27.93 43.83
7 Ben Whitmore 26.88   40.45    United Kingdom 44.90 49.68 41.16 35.30 26.88
8 Chris Wall 58.47   1:06.18    United Kingdom 1:12.25 1:04.11 58.47 1:02.18 1:41.56
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Molloy DNF      United Kingdom DNF DNF DNF
1 Callum Hales-Jepp DNF      United Kingdom DNF DNS DNS
1 Matthew Sheerin DNF      United Kingdom DNF DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matthew Sheerin 26:38.00      United Kingdom 26:38.00 DNS DNS
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matthew Sheerin 7/10 52:07      United Kingdom 7/10 52:07
2 Daniel Sheppard 3/3 3:57      United Kingdom 3/3 3:57
3 James Molloy 2/3 19:48      United Kingdom 2/3 19:48
4 Thom Barlow 1/2 2:27      United Kingdom 1/2 2:27
5 Chris Wall 1/2 7:07      United Kingdom 1/2 7:07
6 Ben Whitmore 1/2 15:30      United Kingdom 1/2 15:30
7 Callum Hales-Jepp 2/4 28:58      United Kingdom 2/4 28:58
8 Robert Yau DNF      United Kingdom DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Callum Hales-Jepp 1.41   1.62    United Kingdom 1.77 1.78 1.58 1.52 1.41
2 Andrew Coghill 1.03   1.96    United Kingdom 3.21 1.15 1.52 1.03 DNF
3 Kirstine Buus Aagaard 1.24   2.07    Denmark 3.24 1.26 1.71 1.24 4.13
4 Charlie Turner 1.44   2.13    United Kingdom 1.75 1.68 3.52 2.96 1.44
5 Joe Richards 1.28   2.29    United Kingdom 2.31 1.78 1.28 3.50 2.78
6 Chris Wright 1.93   2.47    United Kingdom 2.27 1.93 2.93 2.22 6.77
7 Hwee-Chong Fong 2.36   2.70    Netherlands 2.53 3.03 2.53 2.36 29.11
8 Daniel Sheppard 1.47   2.94    United Kingdom 3.54 1.96 3.32 1.47 13.47
9 Joey Gouly 2.27   3.11    United Kingdom 2.78 2.40 4.15 2.27 5.55
10 Chris Wall 2.32   3.32    United Kingdom DNF 3.30 2.32 3.97 2.68
11 James Molloy 1.19   3.37    United Kingdom 3.68 3.55 1.19 2.88 DNF
12 Ben Whitmore 1.18   3.66    United Kingdom 4.71 2.47 1.18 3.81 10.80
13 Scott Lawrence 5.40   6.13    United Kingdom 6.05 6.03 6.31 5.40 6.97
14 Robert Yau 1.30   DNF    United Kingdom 1.33 DNF 1.30 1.30 DNF
15 Jack Paine 2.02   DNF    United Kingdom 2.83 DNF DNF 2.31 2.02
16 Thom Barlow DNF   DNF    United Kingdom DNF DNF DNF DNF DNS
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Thom Barlow 3.02   3.11    United Kingdom 3.13 3.13 3.02 3.06 DNF
2 Daniel Sheppard 2.67   3.39    United Kingdom 2.98 3.26 3.94 DNF 2.67
3 Chris Wall 2.83   3.96    United Kingdom 3.53 3.64 4.70 6.34 2.83
4 Andrew Coghill 3.97   4.54    United Kingdom 3.97 8.38 4.46 4.13 5.03
5 James Molloy 4.03   4.64    United Kingdom 4.68 6.00 4.28 4.96 4.03
6 Callum Hales-Jepp 3.75   4.78    United Kingdom 9.22 4.05 5.68 4.61 3.75
7 Kirstine Buus Aagaard 4.32   4.99    Denmark 4.82 7.18 4.44 5.72 4.32
8 Chris Wright 4.84   5.14    United Kingdom 5.58 5.28 4.84 4.84 5.30
9 Joe Richards 5.30   5.96    United Kingdom 5.30 5.65 6.18 6.05 6.75
10 Robert Yau 3.28   6.20    United Kingdom 5.19 9.13 3.28 4.28 DNF
11 Ben Whitmore 6.28   7.21    United Kingdom 6.28 7.47 7.77 7.46 6.69
12 Joey Gouly 6.38   8.53    United Kingdom 6.38 9.66 8.71 8.69 8.19
Adam Drapeza Raimondo    United Kingdom
Adam Drapeza Raimondo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 23.11   28.98   30.56 27.84 DNF 28.53 23.11
2x2x2 Cube First round 24 11.31   12.29   11.95 DNF 12.43 12.50 11.31
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:59.21     1:59.21 2:03.78
5x5x5 Cube Combined First round 18 4:07.71     DNF 4:07.71
6x6x6 Cube Combined Final 11 6:57.41     6:57.41
Alan Angert    United Kingdom
Alan Angert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 55.06   57.81   59.59 1:01.78 56.22 57.61 55.06
2x2x2 Cube First round 31 11.61   16.37   22.96 18.18 15.75 15.19 11.61
Alex Angert    United Kingdom
Alex Angert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 33.66   35.87   34.66 35.75 33.66 43.15 37.19
2x2x2 Cube First round 29 14.19   15.17   15.72 16.50 14.19 15.08 14.71
Andrew Coghill    United Kingdom
Andrew Coghill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.40   15.87   17.44 17.43 14.40 14.47 15.71
Second round 11 14.12   17.25   17.21 16.38 14.12 DNF 18.16
First round 6 14.03   14.60   15.16 17.22 14.03 14.47 14.18
2x2x2 Cube First round 22 5.44   10.40   DNF 8.25 16.91 5.44 6.05
4x4x4 Cube Final 12 53.33   1:18.41   1:12.18 53.33 DNF 1:24.46 1:18.59
Combined First round 11 1:06.97   1:15.45   1:19.84 1:10.50 1:16.02 1:34.11 1:06.97
5x5x5 Cube Combined First round 14 3:00.79     3:03.19 3:00.79
6x6x6 Cube Combined Final 12 8:01.13     8:01.13
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 38.40   45.63   42.63 41.47 DNF 38.40 52.78
Rubik's Clock Final 2 9.33   11.89   13.80 DNF 9.33 11.81 10.06
Combined First round 2 9.61   11.42   9.61 11.30 11.05 11.91 14.25
Megaminx Final 4 1:45.69   2:08.53   2:00.11 2:25.40 1:45.69 2:16.86 2:08.61
Combined First round 5 2:01.09   2:11.49   2:26.28 2:18.61 2:02.91 2:12.94 2:01.09
Pyraminx Final 7 8.91   11.69   12.02 13.71 8.91 14.06 9.33
Combined First round 7 9.02   13.67   9.02 12.53 24.63 12.30 16.18
Square-1 Final 6 24.03   38.10   24.03 42.53 55.27 27.93 43.83
Combined First round 5 22.06   40.96   58.80 DNF 37.96 26.12 22.06
Rubik's Magic Final 2 1.03   1.96   3.21 1.15 1.52 1.03 DNF
Master Magic Final 4 3.97   4.54   3.97 8.38 4.46 4.13 5.03
Ben Whitmore    United Kingdom
Ben Whitmore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.81   13.89   10.81 13.53 16.46 14.36 13.78
Second round 5 11.58   14.76   13.46 14.97 20.05 11.58 15.86
First round 5 9.05   13.82   14.53 9.05 12.84 21.58 14.08
2x2x2 Cube Final 4 2.80   3.81   2.80 5.72 3.40 3.13 4.90
Second round 1 2.63   3.27   3.63 5.18 2.88 2.63 3.31
First round 1 2.81   2.96   3.00 3.05 2.91 2.97 2.81
4x4x4 Cube Final 10 1:03.96   1:09.45   1:16.71 1:05.03 1:22.15 1:03.96 1:06.61
Combined First round 7 1:01.55   1:05.77   1:01.78 1:03.96 1:11.56 1:01.55 1:15.47
5x5x5 Cube Final 6 1:42.08   1:57.75   2:01.44 1:42.08 1:53.88 1:57.93 2:16.40
Combined First round 7 1:57.59   2:05.70   2:04.34 2:09.71 1:57.59 2:07.52 2:05.25
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:31.88   3:40.15   3:44.46 3:31.88 3:44.11
7x7x7 Cube Combined Final 3 4:37.18   5:11.39   5:46.21 5:10.77 4:37.18
3x3x3 Blindfolded Final 6 5:03.59   DNF   DNF 5:03.59 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 45     45
3x3x3 One-Handed Final 8 31.30   36.36   34.28 35.59 39.58 39.22 31.30
Combined First round 6 29.94   30.66   29.94 31.83 30.97 31.06 29.96
Rubik's Clock Final 5 12.80   14.32   16.55 13.18 12.80 15.21 14.56
Combined First round 6 13.28   15.45   15.38 16.55 14.43 17.44 13.28
Megaminx Final 8 2:31.52   2:55.88   2:57.05 3:14.84 2:42.11 3:08.47 2:31.52
Combined First round 7 2:10.90   2:47.83   2:10.90 2:33.33 2:54.50 3:03.68 2:55.66
Pyraminx Final 3 5.59   7.75   7.15 6.63 5.59 14.68 9.46
Combined First round 5 7.21   10.30   11.41 7.21 8.13 21.52 11.36
Square-1 Final 7 26.88   40.45   44.90 49.68 41.16 35.30 26.88
Combined First round 6 34.11   45.07   44.06 34.11 52.06 39.08 1:07.27
3x3x3 Multi-Blind Final 6 1/2 15:30     1/2 15:30
Rubik's Magic Final 12 1.18   3.66   4.71 2.47 1.18 3.81 10.80
Master Magic Final 11 6.28   7.21   6.28 7.47 7.77 7.46 6.69
Callum Goodyear    United Kingdom
Callum Goodyear
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 28.25   31.33   28.25 30.66 31.61 DNF 31.71
2x2x2 Cube First round 27 8.22   13.17   11.05 14.00 14.46 DNF 8.22
4x4x4 Cube Combined First round 25 2:42.15     2:42.15 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 19 4:30.43     4:30.43 4:48.93
6x6x6 Cube Combined Final 14 9:59.93     9:59.93
7x7x7 Cube Combined Final 11 14:09.00     14:09.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 1:30.90     1:48.22 1:30.90
Megaminx Combined First round 10 4:33.63     4:33.63 5:52.08
Pyraminx Combined First round 19 15.94   29.53   15.94 37.18 26.59 24.83 38.69
Callum Hales-Jepp    United Kingdom
Callum Hales-Jepp
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 22.80   24.85   32.27 24.21 27.31 22.80 23.02
First round 16 21.10   21.28   21.18 21.10 21.19 21.47 21.93
2x2x2 Cube Second round 15 6.66   8.18   8.63 7.02 6.66 8.89 9.78
First round 15 7.09   9.12   13.30 9.27 7.09 10.13 7.96
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:43.15     1:43.15 1:46.55
5x5x5 Cube Combined First round 16 3:13.19     3:39.96 3:13.19
6x6x6 Cube Combined Final 13 8:26.27     8:26.27
7x7x7 Cube Combined Final 10 12:00.00     12:00.00
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:53.18   DNF   DNF 3:53.18 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 56     56
3x3x3 One-Handed Final 9 33.18   37.12   33.94 33.18 37.56 39.86 48.13
Combined First round 8 32.69   35.82   32.69 38.46 40.56 35.77 33.22
Megaminx Combined First round 9 3:26.43     3:26.43 5:18.09
Pyraminx Combined First round 11 13.87   14.59   14.27 20.93 14.58 13.87 14.93
Square-1 Combined First round 10 52.34   1:31.92   52.34 1:27.06 2:23.71 1:50.18 1:18.52
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 7 2/4 28:58     2/4 28:58
Rubik's Magic Final 1 1.41   1.62   1.77 1.78 1.58 1.52 1.41
Master Magic Final 6 3.75   4.78   9.22 4.05 5.68 4.61 3.75
Charlie Turner    United Kingdom
Charlie Turner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 33.33   44.01   34.72 59.77 DNF 33.33 37.53
Rubik's Magic Final 4 1.44   2.13   1.75 1.68 3.52 2.96 1.44
Chris Wall    United Kingdom
Chris Wall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.58   16.66   16.05 16.84 13.58 18.15 17.08
Second round 8 12.00   15.41   12.00 16.13 17.15 21.00 12.96
First round 11 15.63   17.20   19.47 16.11 16.02 20.86 15.63
2x2x2 Cube Second round 14 2.68   6.84   2.68 6.94 6.93 6.65 6.97
First round 7 3.28   5.67   7.43 6.06 5.09 3.28 5.86
4x4x4 Cube Final 6 50.80   1:01.41   56.34 1:01.78 1:06.11 1:13.33 50.80
Combined First round 9 1:00.41   1:08.45   1:04.96 1:11.00 1:10.77 1:09.63 1:00.41
5x5x5 Cube Final 4 1:29.22   1:50.39   1:47.46 1:51.55 1:53.72 1:29.22 1:52.16
Combined First round 4 1:37.08   1:44.27   1:37.08 1:41.81 1:42.88 1:48.11 2:00.02
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:12.59   3:27.85   3:31.77 3:12.59 3:39.19
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:32.72   5:08.40   5:34.53 5:17.94 4:32.72
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 43     43
3x3x3 One-Handed Final 5 26.06   32.50   46.16 35.46 26.06 28.83 33.22
Combined First round 7 30.27   33.26   34.03 34.83 30.27 30.93 36.75
Rubik's Clock Combined First round 9 15.00   DNF   DNF 15.00 DNF DNF 24.40
Megaminx Final 2 1:23.28   1:29.36   1:23.28 1:34.40 1:23.36 1:30.33 1:34.93
Combined First round 2 1:11.94   1:19.52   1:11.94 1:21.03 1:21.93 1:15.61 1:23.03
Pyraminx Final 6 4.53   10.68   16.75 11.18 9.44 11.41 4.53
Combined First round 8 7.38   13.78   9.15 16.65 16.05 16.15 7.38
Square-1 Final 8 58.47   1:06.18   1:12.25 1:04.11 58.47 1:02.18 1:41.56
Combined First round 8 45.16   1:14.84   1:25.71 45.16 1:18.77 1:06.52 1:19.22
3x3x3 Multi-Blind Final 5 1/2 7:07     1/2 7:07
Rubik's Magic Final 10 2.32   3.32   DNF 3.30 2.32 3.97 2.68
Master Magic Final 3 2.83   3.96   3.53 3.64 4.70 6.34 2.83
Chris Wright    United Kingdom
Chris Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 16.58   19.21   17.47 16.58 19.83 20.96 20.34
First round 15 17.68   19.93   26.09 17.68 19.27 20.90 19.61
2x2x2 Cube First round 21 8.77   9.89   9.59 8.77 8.80 11.27 23.38
4x4x4 Cube Final 11 1:09.43   1:17.53   1:09.43 1:12.06 1:20.36 1:27.93 1:20.16
Combined First round 12 1:12.33   1:20.88   1:13.00 1:24.75 1:24.90 1:12.33 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 12 2:35.22     2:41.72 2:35.22
6x6x6 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined Final 8 9:05.77     9:05.77
3x3x3 Fewest Moves Final 7 46     46
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 45.25   49.50   45.25 1:21.03 46.15 56.06 46.30
Rubik's Clock Combined First round 12 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined First round 14 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 18 15.82   23.17   15.82 22.41 25.21 21.88 27.11
Square-1 Combined First round 9 57.11   1:30.21   57.11 DNF 1:12.27 1:47.58 1:30.77
Rubik's Magic Final 6 1.93   2.47   2.27 1.93 2.93 2.22 6.77
Master Magic Final 8 4.84   5.14   5.58 5.28 4.84 4.84 5.30
Ciarán Beahan    Ireland
Ciarán Beahan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 19.33   22.14   22.13 19.33 20.31 23.97 25.81
First round 18 20.68   21.54   22.31 24.45 20.68 21.41 20.90
2x2x2 Cube Second round 11 5.65   6.16   NR 5.65 7.99 5.72 5.90 6.86
First round 10 5.65   6.65   7.44 5.65 6.08 8.43 6.44
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:33.28     1:33.36 1:33.28
5x5x5 Cube Final 9 2:16.44   2:32.14   2:31.40 2:28.65 2:43.84 2:16.44 2:36.36
Combined First round 10 2:16.93   2:34.93   2:40.77 2:16.93 2:33.30 2:34.84 2:36.66
6x6x6 Cube Combined Final 10 5:07.40     5:07.40
7x7x7 Cube Combined Final 9 9:36.08     9:36.08
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 34.31   45.64   DNF 42.55 43.86 50.50 34.31
Megaminx Combined First round 11 5:25.78     6:54.47 5:25.78
Pyraminx Combined First round 15 13.05   21.32   43.56 17.63 13.05 28.11 18.21
Daniel Sheppard    United Kingdom
Daniel Sheppard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.93   12.46   10.78 14.63 9.93 13.15 13.44
Second round 7 12.78   15.25   16.02 12.78 16.40 13.46 16.28
First round 7 12.08   15.01   14.88 18.56 12.08 15.60 14.55
2x2x2 Cube Final 1 1.71   2.64   NR 2.84 2.52 2.56 1.71 3.52
Second round 1 2.63   3.27   3.94 3.03 2.63 3.34 3.43
First round 4 4.06   4.52   4.50 4.06 4.16 4.91 5.41
4x4x4 Cube Final 4 45.44   53.62   1:00.38 54.11 45.44 56.25 50.50
Combined First round 2 49.58   53.02   1:04.38 55.59 53.52 49.96 49.58
5x5x5 Cube Final 10 1:41.43   DNF   1:48.59 1:41.43 1:43.18 DNF DNS
Combined First round 2 1:27.18   1:36.87   1:34.84 1:39.09 1:41.16 1:27.18 1:36.68
6x6x6 Cube Combined Final 5 3:08.84   3:48.22   3:08.84 4:52.30 3:23.53
7x7x7 Cube Combined Final 6 5:50.31   6:11.67   6:38.68 5:50.31 6:06.03
3x3x3 Blindfolded Final 1 46.56   NR DNF   46.56 54.03 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 27     27
3x3x3 One-Handed Final 2 19.18   22.17   26.03 19.18 19.53 24.58 22.40
Combined First round 4 19.80   22.91   22.72 23.80 19.80 22.21 26.52
Rubik's Clock Final 1 8.22   8.74   9.13 8.22 8.71 12.86 8.38
Combined First round 1 7.44   10.54   8.58 8.50 DNF 14.55 7.44
Megaminx Final 3 1:34.69   1:46.81   1:43.28 1:34.69 1:54.52 1:44.09 1:53.05
Combined First round 3 1:42.28   1:47.27   1:52.19 1:44.53 1:42.28 1:55.61 1:45.08
Pyraminx Final 2 4.63   6.15   7.53 6.33 4.63 6.22 5.91
Combined First round 2 6.28   6.84   6.28 6.53 7.72 7.36 6.63
Square-1 Final 3 22.31   30.47   22.31 33.01 25.57 32.82 38.84
Combined First round 3 15.44   30.03   32.88 19.27 48.38 37.93 15.44
3x3x3 Multi-Blind Final 2 3/3 3:57     3/3 3:57
Rubik's Magic Final 8 1.47   2.94   3.54 1.96 3.32 1.47 13.47
Master Magic Final 2 2.67   3.39   2.98 3.26 3.94 DNF 2.67
George Irving    United Kingdom
George Irving
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 18.72   21.27   20.33 21.53 21.95 25.86 18.72
First round 20 21.41   22.98   26.80 24.22 22.85 21.86 21.41
2x2x2 Cube Second round 9 4.65   6.01   4.65 6.36 5.30 6.36 8.06
First round 14 6.75   7.96   10.34 7.27 6.75 7.21 9.40
4x4x4 Cube Combined First round 21 2:15.13     2:24.97 2:15.13
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 1:05.11     DNF 1:05.11
Hwee-Chong Fong    Netherlands
Hwee-Chong Fong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 29.11   39.06   48.90 41.13 29.11 31.00 45.05
2x2x2 Cube First round 30 11.47   15.97   DNF 11.94 18.77 17.21 11.47
4x4x4 Cube Combined First round 27 3:03.66     3:51.22 3:03.66
Pyraminx Combined First round 20 20.34   30.79   30.09 20.34 32.30 29.97 36.80
Square-1 Combined First round 12 2:58.59     3:58.21 2:58.59
Rubik's Magic Final 7 2.36   2.70   2.53 3.03 2.53 2.36 29.11
Jack Paine    United Kingdom
Jack Paine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 20.12   23.73   25.78 20.12 25.08 22.12 24.00
First round 14 18.53   19.36   21.50 18.87 20.19 19.03 18.53
2x2x2 Cube Second round 16 7.58   8.59   DNF 9.25 8.65 7.58 7.88
First round 16 7.88   9.35   7.88 9.11 10.00 8.93 10.69
Rubik's Magic Final 15 2.02   DNF   2.83 DNF DNF 2.31 2.02
James Molloy    United Kingdom
James Molloy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 15.02   17.76   19.97 15.02 15.90 17.40 23.40
First round 13 16.28   19.21   17.86 21.53 16.28 19.94 19.84
2x2x2 Cube Second round 10 5.02   6.13   5.02 6.41 6.84 5.13 8.22
First round 11 5.97   7.29   7.91 9.59 7.86 5.97 6.11
4x4x4 Cube Final 7 58.02   1:03.95   58.02 1:00.36 1:08.83 1:02.66 1:09.52
Combined First round 10 1:00.90   1:10.19   1:12.69 1:09.18 1:00.90 DNF 1:08.69
5x5x5 Cube Final 7 1:58.68   2:09.63   2:09.46 2:17.77 2:11.36 2:08.08 1:58.68
Combined First round 8 1:56.46   2:14.10   1:56.46 2:23.03 2:36.36 2:22.63 1:56.63
6x6x6 Cube Combined Final 7 3:54.81   4:01.64   4:11.19 3:54.81 3:58.91
7x7x7 Cube Combined Final 5 5:43.66   6:08.61   6:15.72 6:26.44 5:43.66
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 43     43
3x3x3 One-Handed Final 6 26.44   34.19   43.34 26.44 30.16 33.11 39.30
Combined First round 5 28.43   29.22   28.94 29.43 34.65 29.28 28.43
Rubik's Clock Final 6 13.97   15.18   15.36 15.11 19.38 13.97 15.06
Combined First round 3 12.22   12.73   12.22 13.18 12.25 14.40 12.75
Megaminx Final 5 2:06.03   2:11.01   2:25.55 2:07.44 2:14.55 2:06.03 2:11.03
Combined First round 6 1:55.43   2:12.86   2:04.16 2:01.97 2:32.46 2:37.84 1:55.43
Pyraminx Combined First round 13 14.15   16.34   18.30 14.15 15.08 15.65 20.20
Square-1 Final 4 26.11   35.23   26.11 29.47 26.80 49.41 2:06.83
Combined First round 7 24.27   46.69   37.47 36.53 1:25.38 1:06.06 24.27
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 2/3 19:48     2/3 19:48
Rubik's Magic Final 11 1.19   3.37   3.68 3.55 1.19 2.88 DNF
Master Magic Final 5 4.03   4.64   4.68 6.00 4.28 4.96 4.03
James Treacy    United Kingdom
James Treacy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 20.78   23.47   23.05 20.78 22.65 39.91 24.70
First round 21 22.50   24.45   24.86 24.04 24.46 22.50 25.96
2x2x2 Cube First round 25 10.06   12.63   13.88 13.77 10.25 10.06 14.55
4x4x4 Cube Combined First round 23 2:34.28     2:41.71 2:34.28
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 41.22   1:00.85   49.33 1:01.91 41.22 1:17.58 1:11.31
Joe Richards    United Kingdom
Joe Richards
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 23.68   27.34   25.25 30.22 26.55 30.81 23.68
First round 23 24.18   26.07   28.55 24.18 24.68 25.86 27.68
2x2x2 Cube Second round 13 3.91   6.83   8.75 6.90 4.83 3.91 11.21
First round 13 5.61   7.39   5.61 7.80 7.11 9.11 7.25
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:42.91     2:13.77 1:42.91
5x5x5 Cube Combined First round 13 2:55.63     2:59.83 2:55.63
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 1:27.25     1:30.97 1:27.25
Pyraminx Combined First round 14 12.77   19.46   21.33 21.77 15.28 23.64 12.77
Rubik's Magic Final 5 1.28   2.29   2.31 1.78 1.28 3.50 2.78
Master Magic Final 9 5.30   5.96   5.30 5.65 6.18 6.05 6.75
Joey Gouly    United Kingdom
Joey Gouly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.27   14.20   14.03 14.16 14.72 11.27 14.41
Second round 4 11.90   12.95   12.41 11.90 12.65 14.80 13.80
First round 4 11.61   12.91   11.90 15.00 13.41 11.61 13.43
2x2x2 Cube Final 5 3.41   4.83   5.40 4.52 4.56 3.41 6.78
Second round 6 3.09   5.13   6.28 4.81 4.43 3.09 6.16
First round 5 4.19   4.76   5.25 4.55 4.19 4.47 5.75
4x4x4 Cube Final 3 49.27   49.88   49.27 49.34 50.34 49.97 52.30
Combined First round 5 47.06   56.44   56.68 53.86 47.06 58.77 1:01.05
5x5x5 Cube Final 3 1:36.52   1:46.07   1:55.13 1:36.52 1:41.68 1:50.81 1:45.71
Combined First round 3 1:37.05   1:43.64   DNF 1:47.81 1:37.05 1:37.68 1:45.44
6x6x6 Cube Combined Final 6 3:40.44   3:56.15   4:02.75 3:40.44 4:05.27
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:42.19   DNF   DNF 2:09.16 1:42.19
3x3x3 One-Handed Final 7 29.34   35.87   38.40 34.93 29.34 37.06 35.63
Combined First round 9 26.34   37.74   41.93 36.75 36.94 26.34 39.53
Rubik's Clock Combined First round 11 1:08.40     1:08.40 DNF
Pyraminx Final 5 7.71   10.23   10.50 9.30 7.71 10.90 13.78
Combined First round 6 9.50   12.49   10.84 14.34 15.98 12.30 9.50
Square-1 Combined First round 11 39.91   DNF   46.81 39.91 DNF DNS DNS
Rubik's Magic Final 9 2.27   3.11   2.78 2.40 4.15 2.27 5.55
Master Magic Final 12 6.38   8.53   6.38 9.66 8.71 8.69 8.19
Joshua Higginbotham    United Kingdom
Joshua Higginbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 19.36   21.31   19.36 21.27 20.47 25.33 22.18
First round 19 18.78   22.97   23.46 23.30 18.78 23.34 22.28
2x2x2 Cube First round 23 9.59   12.21   13.56 12.03 9.59 11.05 13.83
4x4x4 Cube Combined First round 22 2:26.03     2:26.03 2:42.52
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 1:14.58     1:14.58 1:40.41
Rubik's Clock Combined First round 10 49.72     DNF 49.72
Pyraminx Combined First round 12 10.81   15.21   18.40 14.27 14.72 10.81 16.65
Kirstine Buus Aagaard    Denmark
Kirstine Buus Aagaard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 32.02   35.80   32.02 38.16 35.77 33.47 41.39
2x2x2 Cube First round 28 10.30   14.43   21.71 10.30 15.21 15.43 12.66
4x4x4 Cube Combined First round 26 2:58.38     3:21.40 2:58.38
Pyraminx Combined First round 16 14.05   21.71   14.05 20.03 21.78 31.32 23.31
Rubik's Magic Final 3 1.24   2.07   3.24 1.26 1.71 1.24 4.13
Master Magic Final 7 4.32   4.99   4.82 7.18 4.44 5.72 4.32
Luke Hubbard    United Kingdom
Luke Hubbard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.68   16.34   16.52 15.56 13.68 17.86 16.94
Second round 12 14.88   17.44   20.83 14.88 15.56 21.33 15.93
First round 12 14.36   17.28   16.73 20.75 14.36 15.55 19.56
2x2x2 Cube Final 6 5.08   5.54   5.36 5.08 DNF 5.28 5.97
Second round 5 4.56   4.76   6.05 4.56 4.86 4.84 4.59
First round 8 5.05   6.12   6.31 8.00 6.25 5.05 5.80
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:50.93     1:50.93 1:53.71
5x5x5 Cube Combined First round 15 3:05.54     3:11.00 3:05.54
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 36.34   43.79   36.34 40.91 43.81 DNF 46.65
Rubik's Clock Final 3 12.06   12.89   17.48 12.72 12.46 12.06 13.50
Combined First round 5 11.40   14.87   14.66 11.40 14.06 15.90 DNF
Megaminx Final 7 2:19.68   2:47.83   2:38.78 2:52.44 2:19.68 2:52.28 DNF
Combined First round 8 3:06.90     3:06.90 DNF
Pyraminx Final 1 2.94   4.66   NR 7.81 4.03 4.80 5.15 2.94
Combined First round 1 4.61   5.23   4.96 5.78 6.34 4.61 4.94
Square-1 Final 5 26.91   36.78   33.81 44.93 31.61 26.91 47.68
Combined First round 4 27.81   38.65   44.22 33.18 27.81 38.56 52.00
Matthew Sheerin    United Kingdom
Matthew Sheerin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 14.96   17.74   19.84 20.00 16.22 17.15 14.96
Second round 9 14.85   16.15   15.72 14.85 15.22 17.52 17.80
First round 8 12.80   15.37   12.80 15.06 15.53 15.53 22.55
4x4x4 Cube Final 9 1:01.13   1:08.68   1:10.40 1:24.18 1:05.88 1:09.77 1:01.13
Combined First round 6 51.28   1:00.03   1:17.83 55.08 51.28 1:05.71 59.30
5x5x5 Cube Final 5 1:49.46   1:53.25   1:50.75 1:49.46 1:52.86 2:02.30 1:56.13
Combined First round 6 1:52.25   1:58.34   1:55.53 1:54.18 2:05.30 2:08.69 1:52.25
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:07.41   3:26.19   3:35.47 3:35.69 3:07.41
7x7x7 Cube Combined Final 4 4:57.34   5:18.96   5:12.02 4:57.34 5:47.52
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:30.52   1:41.35   NR 1:30.52 1:45.88 1:47.66
Megaminx Final 6 1:59.69   2:13.38   2:16.94 1:59.69 2:13.34 2:20.19 2:09.86
Combined First round 4 1:54.65   2:01.79   2:07.33 2:17.71 1:59.33 1:58.72 1:54.65
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 26:38.00     26:38.00 DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 1 7/10 52:07     7/10 52:07
Miles Harding    United Kingdom
Miles Harding
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 40.84   48.00   44.33 55.21 53.05 40.84 46.62
2x2x2 Cube First round 34 12.03   33.78   29.55 39.66 DNF 12.03 32.13
Nathan O'Donoghue    United Kingdom
Nathan O'Donoghue
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 33 24.61   29.52   37.03 24.61 33.97 28.13 26.46
4x4x4 Cube Combined First round 29 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined First round 12 5:57.40     5:57.40 DNF
Nick Horne    United Kingdom
Nick Horne
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 16.55   17.25   16.58 19.43 16.72 16.55 18.46
Second round 6 13.00   15.22   15.38 15.97 15.90 13.00 14.38
First round 10 15.83   17.18   17.78 16.12 17.65 15.83 20.36
Rhys Lloyd    United Kingdom
Rhys Lloyd
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 52.19   55.47   53.21 52.19 1:00.03 53.38 59.83
Richárd Róna    Hungary
Richárd Róna
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 21.19   25.42   25.69 26.59 21.19 25.09 25.47
First round 22 22.81   25.22   22.81 31.18 25.71 25.56 24.40
2x2x2 Cube Second round 12 4.41   6.29   6.13 7.59 6.83 4.41 5.91
First round 12 6.40   7.35   7.63 7.63 6.40 10.77 6.78
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:28.31   1:40.77   1:28.31 1:46.22 1:37.55 1:38.53 1:47.65
5x5x5 Cube Combined First round 17 3:18.02     3:18.02 3:21.68
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 1:08.90     1:08.90 DNF
Robert Yau    United Kingdom
Robert Yau
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.56   11.54   11.69 11.34 11.59 12.34 10.56
Second round 3 9.37   12.83   11.40 9.37 13.99 13.11 16.40
First round 1 10.34   11.52   12.47 11.19 10.91 10.34 13.81
2x2x2 Cube Final 3 2.61   3.74   4.31 2.61 4.15 2.75 5.25
Second round 3 2.86   4.30   6.02 6.00 3.19 2.86 3.72
First round 2 3.03   3.75   4.40 4.31 3.03 3.61 3.33
4x4x4 Cube Final 1 44.78   47.63   46.06 51.81 49.41 44.78 47.43
Combined First round 1 41.36   46.48   49.68 45.75 41.36 46.11 47.59
5x5x5 Cube Final 1 1:06.61   1:20.09   1:40.50 1:18.72 1:26.36 1:15.18 1:06.61
Combined First round 1 1:11.77   1:32.42   1:33.16 1:38.96 1:25.15 1:11.77 1:59.93
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:49.65   2:55.18   2:49.65 2:58.44 2:57.46
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:49.43   NR 4:39.88   NR 4:11.28 3:49.43 5:58.93
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:25.97   DNF   DNF 2:25.97 2:50.88
3x3x3 Fewest Moves Final 1 26   NR   26
3x3x3 One-Handed Final 1 15.28   16.67   NR 15.72 18.05 16.25 20.05 15.28
Combined First round 1 14.08   18.56   22.80 17.28 15.59 14.08 27.88
Rubik's Clock Final 4 13.00   14.15   13.63 13.00 14.53 DNF 14.30
Combined First round 4 11.50   14.72   21.96 12.18 11.50 19.81 12.16
Megaminx Final 1 1:08.50   1:16.20   1:14.40 1:15.19 1:08.50 1:32.21 1:19.02
Combined First round 1 1:02.18   1:11.60   1:08.80 1:21.34 1:05.18 1:02.18 1:20.81
Pyraminx Final 4 6.27   8.15   6.27 19.34 7.65 9.07 7.74
Combined First round 4 6.81   9.55   16.68 9.55 8.80 6.81 10.30
Square-1 Final 2 15.88   21.70   15.88 24.84 22.81 17.46 25.28
Combined First round 2 16.61   24.16   26.06 16.61 23.53 47.30 22.88
3x3x3 Multi-Blind Final 8 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 14 1.30   DNF   1.33 DNF 1.30 1.30 DNF
Master Magic Final 10 3.28   6.20   5.19 9.13 3.28 4.28 DNF
Rodney Scarlett    United Kingdom
Rodney Scarlett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 29.91   38.30   DNF 38.50 41.93 29.91 34.47
Sacha Grabner    United Kingdom
Sacha Grabner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 34.71   37.32   40.79 34.71 38.18 37.62 36.16
Samuel Hula    United Kingdom
Samuel Hula
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 39.11   43.07   43.77 39.11 43.83 41.61 48.27
2x2x2 Cube Second round 17 8.06   8.76   10.05 8.06 11.34 8.09 8.13
First round 20 7.58   9.82   13.46 11.36 9.11 9.00 7.58
Pyraminx Combined First round 17 10.77   22.27   10.77 12.23 DNF 16.96 37.63
Scott Lawrence    United Kingdom
Scott Lawrence
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 22.56   23.89   22.91 27.25 24.30 22.56 24.47
First round 17 18.73   21.47   22.11 19.38 24.31 22.93 18.73
2x2x2 Cube Second round 18 7.25   10.33   7.25 11.47 9.90 9.94 11.16
First round 19 8.27   9.78   8.27 10.86 8.44 10.05 13.40
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:31.68     1:52.55 1:31.68
5x5x5 Cube Combined First round 20 4:42.65     5:03.14 4:42.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 1:19.81     1:19.81 1:41.66
Rubik's Clock Final 8 19.27   22.10   22.65 20.75 22.90 23.80 19.27
Combined First round 8 25.69   27.24   25.83 55.68 27.77 25.69 28.13
Megaminx Combined First round 13 7:33.55     7:33.55 8:15.66
Rubik's Magic Final 13 5.40   6.13   6.05 6.03 6.31 5.40 6.97
Simon Crawford    United Kingdom
Simon Crawford
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.65   11.82   13.19 10.93 9.65 12.56 11.96
Second round 2 10.44   11.40   10.64 11.11 12.44 12.81 10.44
First round 2 9.65   11.94   9.65 10.16 DNF 15.46 10.19
2x2x2 Cube Final 7 5.30   7.02   7.23 6.28 5.30 7.55 9.13
Second round 7 4.91   5.40   5.66 5.46 5.43 4.91 5.31
First round 6 4.30   5.35   4.30 4.69 5.75 5.61 7.38
4x4x4 Cube Final 5 47.43   53.62   47.43 54.02 1:05.18 48.05 58.78
Combined First round 4 46.55   55.54   46.55 1:01.97 56.94 54.69 55.00
5x5x5 Cube Final 2 1:34.02   1:42.95   1:34.02 1:42.33 1:44.56 1:57.31 1:41.97
Combined First round 5 1:22.41   1:50.90   1:22.41 1:53.71 1:57.91 1:49.61 1:49.38
3x3x3 One-Handed Final 4 18.52   22.71   23.80 21.25 30.41 18.52 23.08
Combined First round 3 17.62   21.13   21.69 23.27 17.62 19.55 22.16
Square-1 Final 1 10.77   NR 12.65   10.77 10.97 14.13 12.84 16.31
Combined First round 1 12.78   13.81   13.90 14.69 12.84 12.78 15.41
Theodore Swaddling    United Kingdom
Theodore Swaddling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 31.56   36.69   37.41 31.56 38.47 36.46 36.21
2x2x2 Cube Second round 20 6.56   11.18   6.56 11.92 9.50 12.77 12.11
First round 18 7.55   9.54   9.97 8.40 7.55 12.06 10.25
Thom Barlow    United Kingdom
Thom Barlow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.91   11.89   11.63 12.61 11.43 13.83 10.91
Second round 1 9.75   10.51   12.65 11.78 9.75 9.84 9.92
First round 3 9.77   12.02   12.63 9.77 12.15 11.28 13.83
2x2x2 Cube Final 2 2.91   3.12   4.75 3.21 2.93 2.91 3.22
Second round 4 2.91   4.51   4.03 6.38 5.53 2.91 3.96
First round 3 2.72   4.31   5.22 3.85 6.19 2.72 3.86
4x4x4 Cube Final 2 41.90   48.80   51.41 41.90 59.75 48.44 46.56
Combined First round 3 52.97   53.45   53.15 53.56 52.97 53.65 55.69
5x5x5 Cube Combined First round 11 1:41.78   DNF   1:54.16 1:41.78 1:49.31 DNS DNS
6x6x6 Cube Combined Final 9 3:29.65   DNF   3:29.65 DNS DNS
7x7x7 Cube Combined Final 12 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 27     27
3x3x3 One-Handed Final 3 15.93   22.65   DNF 21.90 22.08 15.93 23.96
Combined First round 2 14.68   19.29   19.16 24.08 16.36 14.68 22.34
Rubik's Clock Final 7 15.05   16.26   15.86 18.50 15.05 16.40 16.53
Combined First round 7 13.47   17.90   DNF 13.86 16.91 13.47 22.93
Pyraminx Final 9 9.03   12.51   18.53 10.13 14.00 13.41 9.03
Combined First round 9 10.81   14.08   12.15 DNF 17.93 10.81 12.15
3x3x3 Multi-Blind Final 4 1/2 2:27     1/2 2:27
Rubik's Magic Final 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNS
Master Magic Final 1 3.02   3.11   3.13 3.13 3.02 3.06 DNF
Thom Sutcliffe    United Kingdom
Thom Sutcliffe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.27   18.32   20.59 12.27 16.69 17.71 20.55
Second round 10 14.58   16.46   15.27 15.00 19.11 14.58 19.11
First round 9 14.05   16.85   15.91 14.05 16.56 19.68 18.08
2x2x2 Cube Final 8 7.21   8.63   11.90 10.47 7.53 7.88 7.21
Second round 8 5.40   5.90   5.40 5.75 DNF 6.03 5.91
First round 9 4.91   6.35   5.56 7.91 6.72 4.91 6.77
4x4x4 Cube Final 8 1:01.16   1:07.79   1:02.90 1:10.77 1:10.41 1:01.16 1:10.07
Combined First round 8 1:04.53   1:07.19   1:04.53 1:07.47 1:07.50 1:14.06 1:06.59
5x5x5 Cube Final 8 2:00.55   2:19.16   2:14.02 2:11.19 2:35.09 2:00.55 2:32.28
Combined First round 9 2:07.81   2:19.39   2:59.15 2:21.50 2:07.81 2:14.66 2:22.02
6x6x6 Cube Combined Final 8 4:25.65   4:38.38   4:25.65 4:57.28 4:32.22
7x7x7 Cube Combined Final 7 8:28.52     8:28.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 38.75   54.96   42.38 DNF 38.75 53.03 1:09.46
Pyraminx Final 8 9.50   11.94   12.50 11.11 16.22 12.21 9.50
Combined First round 3 6.44   9.51   8.62 10.69 11.34 9.22 6.44
Thomas Duncan    United Kingdom
Thomas Duncan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 29.05   38.24   29.05 36.58 40.15 38.00 40.41
2x2x2 Cube First round 32 13.06   19.72   20.93 23.19 13.06 15.03 25.86
4x4x4 Cube Combined First round 28 3:23.53     DNF 3:23.53
5x5x5 Cube Combined First round 21 5:01.63     6:17.84 5:01.63
6x6x6 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
Pyraminx Combined First round 21 30.56     30.56 43.52
Thomas Stock    United Kingdom
Thomas Stock
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 25.05   30.76   DNF 32.11 30.31 25.05 29.86
2x2x2 Cube Second round 19 5.33   10.47   11.93 11.96 7.53 5.33 13.21
First round 17 8.40   9.43   8.40 11.97 9.91 9.11 9.28
4x4x4 Cube Combined First round 24 2:41.59     3:29.99 2:41.59
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 59.80   DNF   59.80 DNF 1:17.72 DNF 1:25.97
Toby O'Connor    United Kingdom
Toby O'Connor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 21.33   24.34   23.46 24.52 34.44 21.33 25.03
First round 24 21.28   27.68   28.80 25.70 31.35 21.28 28.53
2x2x2 Cube First round 26 11.02   12.86   12.84 21.94 11.02 11.34 14.40
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:47.11     1:47.11 2:00.86
3x3x3 One-Handed Final 10 34.08   42.35   56.97 39.34 34.08 41.05 46.65
Combined First round 10 33.44   38.58   50.94 33.44 41.80 38.46 35.47
Pyraminx Final 10 10.63   13.29   12.11 15.13 10.63 13.97 13.80
Combined First round 10 13.88   14.40   13.88 14.02 17.46 15.24 13.94