West Friesche Open 2016

Date City WCA LInk
2016-6-26  Netherlands, Grootebroek West Friesche Open 2016

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Mats Valk 8.44  Reinier Schippers 9.32  Antonie Paterakis 9.66
 2x2x2 Cube  Mats Valk 2.18  Antonie Paterakis 2.34  Daniël Kassab 3.56
 4x4x4 Cube  Mats Valk 33.24  Antonie Paterakis 36.77  Paul Mahvi 37.22
 5x5x5 Cube  Mats Valk 1:08.18  Reinier Schippers 1:14.63  Paul Mahvi 1:21.66
 3x3x3 Blindfolded  Ivo Bakker 48.17  Manu Vereecken 1:15.03  Guus de Wit 2:37.94
 Pyraminx  Daniël Kassab 4.80  Maarten Smit 6.03  Antonie Paterakis 6.57
 Skewb  Antonie Paterakis 5.54  Daan Baartmans 6.65  Midas Kiebert 8.51
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 7.38   8.71    Netherlands 8.62 7.59 7.38 9.99 9.93
2 Antonie Paterakis 8.21   9.53    Greece 12.62 9.72 8.86 10.02 8.21
3 Reinier Schippers 8.70   9.55    Netherlands 9.52 8.70 9.55 9.59 10.50
4 David Vos 9.15   10.19    Netherlands 13.77 9.15 9.97 9.91 10.70
5 Daniël Kassab 9.09   10.40    Netherlands 10.11 10.89 12.80 9.09 10.21
6 Maarten Smit 8.37   10.59    Netherlands 13.50 11.30 8.37 10.69 9.79
7 Guus de Wit 9.06   11.16    Netherlands 11.61 11.54 9.06 14.27 10.34
8 Bruno Vervoort 10.31   11.49    Belgium 10.31 14.35 10.94 12.73 10.79
9 Paul Mahvi 9.74   11.52    USA 9.74 11.32 12.03 12.18 11.20
10 Mika Smulders 12.82   13.54    Netherlands 14.56 12.82 16.50 12.96 13.11
11 Ivo Bakker 11.86   14.10    Netherlands 14.46 14.18 13.78 14.34 11.86
12 Midas Kiebert 11.90   14.22    Netherlands 16.33 11.90 15.58 14.32 12.77
13 Daan Baartmans 13.94   14.59    Netherlands 14.86 15.82 13.96 13.94 14.96
14 Manu Vereecken 13.05   14.73    Belgium 14.03 16.47 13.05 14.14 16.01
15 Rick van Stralen 14.40   15.26    Netherlands 14.92 16.01 15.07 15.79 14.40
16 Robert Antal 13.24   15.39    Netherlands 14.94 DNF 13.24 15.95 15.29
17 Ron van Bruchem 12.39   15.62    Netherlands 15.37 16.76 14.72 12.39 18.94
18 Jaric Wiegman 14.75   15.65    Netherlands 14.80 14.75 15.53 17.05 16.63
19 Lars Ham 14.50   16.18    Netherlands 17.14 17.38 14.50 16.27 15.13
20 Job Feikens 14.58   16.73    Netherlands 14.58 17.50 18.06 16.24 16.45
21 Tijmen van der Ree 13.66   17.57    Netherlands 13.66 DNF 17.86 18.33 16.52
22 Laurens Goossens 16.10   17.57    Netherlands 17.27 16.10 19.91 17.60 17.85
23 Carmen Liu 17.24   18.63   NR  Suriname 19.18 18.06 18.66 32.32 17.24
24 Olivier Vos 15.51   19.40    Netherlands 18.76 18.77 15.51 20.68 DNF
25 Pim Kloet 18.17   19.83    Netherlands 18.70 19.87 18.17 23.07 20.91
26 Michael Fung 16.31   19.89    Netherlands 19.11 16.31 22.00 19.80 20.75
27 Jeremy Geels 19.11   19.98    Netherlands 25.42 21.29 19.11 19.26 19.39
28 Rens Kirchner 17.75   20.42    Netherlands 20.15 23.06 21.69 17.75 19.43
29 Ton Dennenbroek 18.86   20.72    Netherlands 22.58 18.86 19.45 29.01 20.12
30 Marcel Poots 19.35   22.57    Netherlands 21.28 21.99 24.95 24.44 19.35
31 Thijs De Laet 22.53   23.78    Belgium 26.16 23.67 24.28 22.53 23.38
32 Robert Vida 18.28   24.38    Serbia 18.28 23.08 24.92 25.14 27.71
33 Maria Oey 21.12   25.13    Indonesia 24.97 24.44 25.99 26.28 21.12
34 Jan van Dorst 22.67   26.01    Netherlands DNF 22.67 23.43 26.94 27.66
35 Serena Rietbergen 22.11   26.06    Netherlands 25.91 23.70 29.17 22.11 28.56
36 Artsiom Dzenisiuk 22.61   26.74    Belarus 26.71 26.73 26.78 29.72 22.61
37 Olivier Morsink 24.37   28.93    Netherlands 37.90 27.10 24.37 28.24 31.46
38 Marijn Pieters 24.88   29.07    Netherlands 34.89 26.97 28.64 24.88 31.60
39 Hwee-Chong Fong 29.17   30.76    Netherlands 31.24 29.57 43.86 29.17 31.48
40 Yorick Brommer 31.87   33.09    Netherlands 38.63 32.44 31.87 32.66 34.18
41 Devon Dissel 31.55   33.87    Netherlands 31.79 34.53 39.39 31.55 35.30
42 Niels Hazelaar 27.44   35.15    Netherlands 41.72 36.27 36.52 27.44 32.65
43 Rick van Iterson 33.17   37.48    Netherlands 45.22 33.17 33.78 35.58 43.08
44 Lisa Kalse 32.66   37.50    Netherlands 50.57 37.98 32.66 40.11 34.42
45 Yoana Kochkova 35.91   46.71    Bulgaria 48.53 1:11.46 45.47 35.91 46.13
46 Jord Leek 34.67   48.10    Netherlands 54.83 42.63 46.84 56.70 34.67
47 Lisan Dubbelman 44.82   52.23    Netherlands 51.36 44.82 57.41 1:13.98 47.93
48 Theo Daniel Gallegos Cuevas 49.34   57.66    Mexico 59.49 49.34 1:08.18 56.42 57.08
49 Anke Devolder 1:55.85   2:23.03    Belgium 2:13.87 2:24.47 3:11.77 1:55.85 2:30.74
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 6.41   8.28    Netherlands 8.38 9.40 10.14 6.41 7.06
2 Reinier Schippers 8.26   8.96    Netherlands 8.72 8.60 9.55 10.03 8.26
3 Antonie Paterakis 8.28   9.26    Greece 10.08 9.27 11.60 8.28 8.43
4 Paul Mahvi 9.48   9.79    USA 11.05 10.03 9.76 9.48 9.57
5 Maarten Smit 9.57   10.25    Netherlands 9.97 13.85 10.16 9.57 10.62
6 Bruno Vervoort 9.05   10.52    Belgium 9.05 10.59 10.69 10.29 12.85
7 Guus de Wit 8.57   11.20    Netherlands 11.77 11.16 DNF 8.57 10.68
8 Robert Antal 9.92   11.57    Netherlands 11.63 9.92 11.11 12.00 11.98
9 David Vos 9.49   12.40    Netherlands 9.49 12.90 13.69 12.25 12.04
10 Daniël Kassab 10.18   12.86    Netherlands 14.82 16.59 10.18 11.37 12.40
11 Mika Smulders 10.09   13.57    Netherlands 14.80 14.42 11.48 10.09 15.35
12 Daan Baartmans 13.27   14.11    Netherlands 14.11 21.56 14.66 13.27 13.55
13 Ivo Bakker 11.41   14.47    Netherlands 16.11 15.11 11.41 14.52 13.77
14 Rick van Stralen 11.62   14.85    Netherlands 11.62 15.42 13.21 15.92 DNF
15 Ron van Bruchem 14.10   15.43    Netherlands 17.59 16.09 14.37 14.10 15.83
16 Midas Kiebert 13.98   15.54    Netherlands 15.62 14.30 16.95 16.71 13.98
17 Manu Vereecken 12.65   16.54    Belgium 16.52 DNF 15.99 12.65 17.10
18 Jaric Wiegman 15.94   16.87    Netherlands 16.54 17.16 15.94 DNF 16.90
19 Job Feikens 14.62   17.21    Netherlands 14.62 15.44 17.82 18.38 18.80
20 Lars Ham 15.38   17.40    Netherlands 15.79 17.99 36.94 15.38 18.43
21 Olivier Vos 15.27   17.91    Netherlands 19.48 16.17 24.23 18.08 15.27
22 Michael Fung 16.78   18.24    Netherlands 17.07 18.03 16.78 19.63 26.68
23 Ton Dennenbroek 16.40   18.50    Netherlands 20.17 19.72 18.31 17.46 16.40
24 Rens Kirchner 16.17   19.06    Netherlands 20.49 23.80 19.47 17.22 16.17
25 Tijmen van der Ree 14.09   19.50    Netherlands 19.78 22.78 15.95 14.09 26.56
26 Laurens Goossens 16.49   19.88    Netherlands 21.71 22.02 18.31 16.49 19.62
27 Marcel Poots 19.06   20.20    Netherlands 21.13 40.85 19.45 20.01 19.06
28 Pim Kloet 15.77   20.52    Netherlands 19.36 21.75 15.77 25.17 20.46
29 Robert Vida 17.15   20.72    Serbia 19.42 22.81 17.15 20.67 22.08
30 Jeremy Geels 15.57   20.91    Netherlands 23.27 21.83 19.16 21.73 15.57
31 Jan van Dorst 22.17   24.50    Netherlands 29.01 24.85 22.17 22.96 25.68
32 Thijs De Laet 23.50   24.95    Belgium 23.50 24.92 26.28 28.16 23.65
33 Carmen Liu 16.67   NR 25.03    Suriname DNF 35.04 21.92 18.12 16.67
34 Maria Oey 23.35   25.21    Indonesia 27.28 23.86 23.35 24.50 31.19
35 Serena Rietbergen 22.75   26.28    Netherlands 25.12 30.31 26.20 22.75 27.51
36 Artsiom Dzenisiuk 22.65   28.18    Belarus 37.78 31.11 22.65 28.80 24.64
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 7.00   8.44    Netherlands 8.60 9.18 7.54 7.00 9.40
2 Reinier Schippers 8.58   9.32    Netherlands 9.63 10.30 9.23 9.10 8.58
3 Antonie Paterakis 8.35   9.66    Greece 9.25 9.36 8.35 10.36 DNF
4 Paul Mahvi 8.97   9.82    USA 10.23 8.97 10.37 9.27 9.97
5 Maarten Smit 9.15   10.29    Netherlands 9.92 10.23 10.73 9.15 11.06
6 Bruno Vervoort 10.20   11.19    Belgium 10.37 12.13 10.20 11.07 15.34
7 David Vos 10.19   11.26    Netherlands 10.42 11.88 12.35 10.19 11.48
8 Guus de Wit 10.71   11.48    Netherlands 12.28 11.19 10.71 10.97 20.04
9 Daniël Kassab 10.44   12.17    Netherlands 12.92 12.15 12.32 10.44 12.05
10 Daan Baartmans 10.78   12.75    Netherlands 15.30 12.03 13.78 12.44 10.78
11 Robert Antal 11.92   13.54    Netherlands 18.10 11.92 13.01 13.22 14.40
12 Mika Smulders 11.53   13.62    Netherlands 14.27 11.53 14.72 13.71 12.88
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 1.72   2.18    Netherlands 2.17 2.16 2.26 1.72 2.22
2 Antonie Paterakis 1.77   2.34    Greece 2.20 2.70 2.76 1.77 2.13
3 Daniël Kassab 2.82   3.56    Netherlands 2.82 3.68 3.91 3.17 3.83
4 Maarten Smit 2.78   3.69    Netherlands 3.65 5.26 2.78 4.29 3.12
5 Paul Mahvi 2.84   4.33    USA 3.75 5.42 3.90 2.84 5.34
6 Mika Smulders 3.05   4.48    Netherlands 3.60 3.05 4.94 5.30 4.91
7 Bruno Vervoort 3.65   4.74    Belgium 5.59 4.36 5.28 3.65 4.58
8 Daan Baartmans 3.01   4.95    Netherlands 5.94 5.41 4.93 3.01 4.50
9 Pim Kloet 4.09   5.00    Netherlands 5.10 5.28 6.46 4.62 4.09
10 David Vos 4.03   5.28    Netherlands 4.03 12.49 4.33 6.69 4.83
11 Robert Antal 3.64   5.30    Netherlands 5.01 6.41 5.58 5.31 3.64
12 Tijmen van der Ree 4.62   5.37    Netherlands 4.62 5.76 6.40 5.36 4.98
13 Ivo Bakker 4.03   5.59    Netherlands 4.03 5.03 6.36 6.03 5.71
14 Midas Kiebert 4.18   5.62    Netherlands 8.52 7.61 4.18 4.55 4.69
15 Rick van Stralen 4.31   5.65    Netherlands 8.57 4.31 6.06 5.15 5.73
16 Reinier Schippers 3.49   5.80    Netherlands 5.12 4.49 10.38 3.49 7.79
17 Guus de Wit 3.81   5.90    Netherlands 13.20 5.23 4.76 7.70 3.81
18 Rick van Iterson 5.07   6.50    Netherlands 5.85 5.07 5.59 8.53 8.06
19 Jan van Dorst 4.06   6.79    Netherlands 6.84 9.01 6.50 4.06 7.02
20 Lars Ham 4.84   6.80    Netherlands 6.86 7.78 5.89 4.84 7.66
21 Carmen Liu 5.41   6.81   NR  Suriname 5.98 20.24 8.52 5.41 5.94
22 Ton Dennenbroek 5.58   7.07    Netherlands 11.89 5.58 5.77 8.70 6.74
23 Laurens Goossens 5.98   7.29    Netherlands 5.99 8.06 11.70 7.81 5.98
24 Olivier Vos 5.55   7.34    Netherlands 5.67 9.68 6.68 5.55 DNF
25 Olivier Morsink 5.21   8.21    Netherlands 13.16 10.03 9.11 5.50 5.21
26 Michael Fung 4.88   8.32    Netherlands 8.28 4.88 10.52 8.59 8.09
27 Ron van Bruchem 7.68   9.08    Netherlands 9.52 10.98 9.61 8.12 7.68
28 Serena Rietbergen 7.20   9.09    Netherlands 7.25 9.99 10.62 7.20 10.03
29 Hwee-Chong Fong 8.23   9.22    Netherlands 9.95 9.38 9.35 8.23 8.92
30 Thijs De Laet 6.79   9.38    Belgium 10.68 8.73 13.91 6.79 8.73
31 Marcel Poots 7.02   9.91    Netherlands 9.50 10.03 7.02 10.19 10.99
32 Artsiom Dzenisiuk 7.17   10.06    Belarus 10.48 10.34 7.17 11.87 9.36
33 Job Feikens 7.00   10.09    Netherlands 9.93 9.63 7.00 10.72 11.56
34 Maria Oey 6.52   10.45    Indonesia 12.95 18.17 6.52 10.11 8.29
35 Marijn Pieters 7.02   11.24    Netherlands 8.82 7.87 21.38 7.02 17.04
36 Jaric Wiegman 7.50   11.44    Netherlands 12.52 11.63 11.70 7.50 10.98
37 Niels Hazelaar 6.08   11.65    Netherlands 12.87 13.96 8.13 14.95 6.08
38 Devon Dissel 9.75   12.81    Netherlands 12.56 11.92 18.42 9.75 13.94
39 Jord Leek 10.61   12.98    Netherlands 13.48 12.70 12.76 10.61 17.09
40 Manu Vereecken 8.00   13.98    Belgium 14.51 19.35 13.13 14.30 8.00
41 Yorick Brommer 10.70   14.70    Netherlands 21.68 17.89 13.46 10.70 12.76
42 Lisa Kalse 10.77   15.21    Netherlands 16.18 17.37 12.09 18.09 10.77
43 Lisan Dubbelman 13.94   18.05    Netherlands 13.94 22.44 15.68 18.16 20.32
44 Theo Daniel Gallegos Cuevas 13.80   22.17    Mexico DNF 26.86 24.77 13.80 14.88
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 31.82   33.24    Netherlands 34.60 32.95 31.82 38.28 32.18
2 Antonie Paterakis 34.20   36.77   NR  Greece 34.86 34.20 37.23 38.77 38.23
3 Paul Mahvi 34.48   37.22    USA 35.42 42.55 34.48 39.04 37.19
4 Reinier Schippers 37.56   40.37    Netherlands 41.68 37.64 37.56 41.79 42.96
5 Maarten Smit 36.51   41.86    Netherlands 36.51 DNF 41.99 42.49 41.10
6 Guus de Wit 40.58   45.02    Netherlands 40.58 44.16 45.84 1:03.28 45.06
7 Bruno Vervoort 38.16   46.11    Belgium 52.51 DNF 43.94 38.16 41.87
8 David Vos 48.17   49.55    Netherlands 50.10 48.17 50.86 48.62 49.93
9 Daniël Kassab 47.08   52.48    Netherlands 54.09 47.08 51.73 1:01.73 51.62
10 Ivo Bakker 49.56   54.80    Netherlands 1:00.22 49.56 54.87 52.65 56.89
11 Ron van Bruchem 48.04   56.22    Netherlands 55.61 1:01.68 48.04 1:01.15 51.90
12 Michael Fung 51.88   57.48    Netherlands 1:00.95 52.81 1:02.32 58.69 51.88
13 Rick van Stralen 54.69   58.64    Netherlands 1:15.72 1:00.58 54.69 55.56 59.77
14 Manu Vereecken 56.53   59.89    Belgium 1:07.97 56.53 1:00.67 1:01.54 57.45
15 Daan Baartmans 1:03.81   1:08.57    Netherlands 1:03.81 1:13.65 1:06.27 1:16.34 1:05.78
16 Robert Antal 1:03.28   1:10.49    Netherlands 1:56.55 1:17.54 1:03.45 1:03.28 1:10.47
17 Lars Ham 1:07.16   1:14.86    Netherlands 1:27.71 1:15.94 1:07.77 1:07.16 1:20.86
18 Olivier Vos 1:08.90   1:18.36    Netherlands 1:14.26 1:20.16 1:20.66 1:31.49 1:08.90
19 Ton Dennenbroek 1:13.65   1:21.93    Netherlands 1:29.51 1:13.65 1:19.32 1:22.82 1:23.64
20 Midas Kiebert 1:19.19   1:23.91    Netherlands 1:26.68 1:28.49 1:22.64 1:22.42 1:19.19
21 Jan van Dorst 1:15.40   1:27.73    Netherlands 1:41.17 1:15.40 1:24.19 1:25.53 1:33.48
22 Tijmen van der Ree 1:15.97   1:28.98    Netherlands 1:33.53 1:23.56 1:49.83 1:15.97 1:29.84
23 Serena Rietbergen 1:23.01   1:30.31    Netherlands 1:33.71 1:30.51 1:36.28 1:26.70 1:23.01
24 Laurens Goossens 1:16.46   1:32.93    Netherlands 1:17.51 1:44.30 1:16.46 1:36.97 DNF
25 Jaric Wiegman 1:29.82   1:44.64    Netherlands 1:52.03 1:57.69 1:29.82 1:45.48 1:36.42
26 Marcel Poots 1:34.72   1:45.34    Netherlands 1:34.72 2:10.47 1:41.90 1:48.86 1:45.27
27 Thijs De Laet 1:35.38   1:46.83    Belgium 1:57.88 1:47.67 1:46.10 1:35.38 1:46.71
28 Mika Smulders 1:28.76   1:55.76    Netherlands 2:08.66 1:52.56 1:51.59 2:03.12 1:28.76
29 Hwee-Chong Fong 1:50.21   2:17.03    Netherlands 1:56.96 1:50.21 2:25.44 3:03.99 2:28.69
30 Artsiom Dzenisiuk 1:54.10   2:34.49    Belarus 2:35.32 2:18.00 2:50.72 1:54.10 2:50.14
31 Marijn Pieters 2:35.81      Netherlands 2:46.04 2:35.81
32 Devon Dissel 3:22.67      Netherlands 3:22.67 3:26.68
33 Job Feikens DNF      Netherlands DNF DNS
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 57.72   1:08.18    Netherlands 1:06.83 1:11.05 1:17.73 57.72 1:06.65
2 Reinier Schippers 1:08.04   1:14.63    Netherlands 1:18.82 1:22.77 1:15.07 1:10.00 1:08.04
3 Paul Mahvi 1:11.91   1:21.66    USA 1:11.91 1:19.06 1:34.75 1:23.40 1:22.53
4 Antonie Paterakis 1:09.68   NR 1:24.63    Greece 1:20.42 1:22.43 1:31.03 1:09.68 DNF
5 Maarten Smit 1:15.97   1:29.83    Netherlands 1:36.62 1:29.65 1:30.06 1:15.97 1:29.78
6 Ivo Bakker 1:30.44   1:34.47    Netherlands 1:37.40 1:41.42 1:30.44 1:32.65 1:33.37
7 David Vos 1:18.74   1:40.42    Netherlands 1:44.89 1:49.39 1:48.69 1:18.74 1:27.68
8 Bruno Vervoort 1:40.67   1:48.31    Belgium 1:49.00 1:49.02 1:52.81 1:40.67 1:46.92
9 Guus de Wit 1:38.07   1:49.17    Netherlands 1:54.16 1:50.06 1:47.53 1:38.07 1:49.92
10 Daniël Kassab 1:40.30   1:50.75    Netherlands 1:59.98 1:46.95 1:45.32 1:40.30 2:10.73
11 Michael Fung 1:40.47   1:51.12    Netherlands 1:57.42 1:44.56 1:51.37 2:07.35 1:40.47
12 Rick van Stralen 1:50.68   2:06.77    Netherlands 2:17.11 2:04.51 2:08.33 1:50.68 2:07.46
13 Ron van Bruchem 1:53.57   2:09.57    Netherlands 2:13.26 2:15.90 2:19.54 1:59.55 1:53.57
14 Manu Vereecken 1:50.05   2:10.56    Belgium 2:17.64 2:07.70 1:50.05 2:25.18 2:06.35
15 Midas Kiebert 2:26.39   2:37.70    Netherlands 2:26.39 2:41.42 2:41.38 3:20.32 2:30.31
16 Lars Ham 2:35.91   2:46.46    Netherlands 2:49.70 2:43.09 2:46.60 2:35.91 3:23.14
17 Daan Baartmans 2:34.31   2:57.42    Netherlands 2:42.49 3:08.19 3:01.57 2:34.31 3:26.07
18 Jan van Dorst 2:48.82   2:57.69    Netherlands 2:57.86 DNF 2:48.82 2:59.94 2:55.26
19 Ton Dennenbroek 3:00.55   3:07.84    Netherlands DNF 3:05.80 3:11.05 3:00.55 3:06.68
20 Laurens Goossens 3:01.06   3:20.50    Netherlands 4:08.38 3:27.84 3:01.06 3:11.97 3:21.70
21 Thijs De Laet 3:30.98      Belgium 3:30.98 3:50.18
22 Serena Rietbergen 4:05.57      Netherlands DNF 4:05.57
23 Marcel Poots 4:53.28      Netherlands 4:53.28 DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ivo Bakker 48.17   DNF    Netherlands DNF DNF 48.17
2 Manu Vereecken 1:15.03   1:20.11   NR  Belgium 1:18.75 1:26.56 1:15.03
3 Guus de Wit 2:37.94   DNF    Netherlands DNF 2:37.94 DNF
4 Antonie Paterakis 3:07.23   NR DNF    Greece DNF DNF 3:07.23
5 Paul Mahvi DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
5 Maarten Smit DNF   DNF    Netherlands DNF DNF DNF
5 Mats Valk DNF   DNF    Netherlands DNF DNF DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniël Kassab 4.29   4.80    Netherlands 5.13 4.55 4.29 4.84 5.01
2 Maarten Smit 5.01   6.03    Netherlands 6.36 5.01 6.16 6.40 5.56
3 Antonie Paterakis 3.45   6.57    Greece 9.13 8.61 4.94 3.45 6.16
4 Mats Valk 5.34   7.60    Netherlands 9.28 6.27 5.34 13.03 7.24
5 Paul Mahvi 5.51   7.77    USA 8.03 7.40 7.89 5.51 8.42
6 Daan Baartmans 7.09   8.49    Netherlands 12.54 8.60 8.67 8.21 7.09
7 Jan van Dorst 8.24   8.63    Netherlands 8.63 8.42 8.24 8.83 8.96
8 Guus de Wit 7.20   8.92    Netherlands 9.85 9.43 7.20 8.16 9.16
9 Reinier Schippers 7.08   9.38    Netherlands 9.79 8.56 7.08 9.97 9.80
10 Pim Kloet 8.98   9.73    Netherlands 10.78 8.98 9.06 9.34 12.16
11 Olivier Vos 8.41   10.89    Netherlands 8.41 11.11 9.91 13.12 11.66
12 Ron van Bruchem 9.12   12.08    Netherlands 9.12 10.30 13.36 14.21 12.59
13 Olivier Morsink 8.78   12.57    Netherlands 15.71 8.78 9.46 13.59 14.65
14 Serena Rietbergen 10.84   13.51    Netherlands 20.11 12.49 10.84 11.51 16.54
15 Robert Antal 9.18   14.28    Netherlands 11.19 20.25 11.41 20.31 9.18
16 Ivo Bakker 9.92   14.48    Netherlands 12.26 16.84 14.33 DNF 9.92
17 Laurens Goossens 10.13   15.20    Netherlands 11.66 10.13 20.81 13.75 20.20
18 Yorick Brommer 14.14   16.78    Netherlands 24.48 16.26 14.48 19.59 14.14
19 Rick van Stralen 14.20   17.15    Netherlands 23.69 18.22 14.20 17.14 16.08
20 Maria Oey 12.54   17.86    Indonesia 17.85 21.23 20.72 12.54 15.02
21 Carmen Liu 14.86   18.11   NR  Suriname 20.38 24.38 16.41 17.55 14.86
22 Artsiom Dzenisiuk 14.57   18.70    Belarus 14.57 18.59 19.96 17.55 24.99
23 Lars Ham 15.26   19.01    Netherlands 36.88 17.44 21.47 18.11 15.26
24 Thijs De Laet 14.20   19.90    Belgium 20.01 18.94 20.74 27.45 14.20
25 Marcel Poots 16.07   21.17    Netherlands 18.95 24.96 29.77 16.07 19.60
26 Lisa Kalse 16.01   21.70    Netherlands 22.61 20.74 21.76 16.01 23.81
27 Devon Dissel 11.23   23.84    Netherlands 19.60 33.68 11.23 26.07 25.84
28 Jaric Wiegman 19.19   27.71    Netherlands 31.49 31.22 19.19 DNF 20.41
29 Michael Fung 18.73   34.73    Netherlands 47.60 37.58 21.02 18.73 45.59
30 Job Feikens 25.07   38.26    Netherlands 52.37 25.07 28.97 DNF 33.45
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antonie Paterakis 4.22   5.54    Greece DNF 4.22 5.81 5.09 5.73
2 Daan Baartmans 5.67   6.65    Netherlands 5.67 6.22 9.81 6.80 6.93
3 Midas Kiebert 7.08   8.51    Netherlands 10.01 7.08 7.22 8.30 10.41
4 Daniël Kassab 7.68   9.30    Netherlands 12.06 10.47 9.29 8.13 7.68
5 Robert Antal 7.50   10.70    Netherlands 10.02 11.84 7.50 18.48 10.24
6 Yorick Brommer 7.28   10.95    Netherlands 14.16 10.93 7.28 7.76 16.03
7 Paul Mahvi 4.17   10.97    USA 10.17 4.17 12.58 10.39 12.35
8 Olivier Vos 7.54   12.37    Netherlands 13.69 10.90 14.21 7.54 12.53
9 Serena Rietbergen 10.81   15.28    Netherlands 13.48 17.74 19.05 10.81 14.61
10 Jan van Dorst 11.59   15.97    Netherlands 18.21 16.66 13.04 40.80 11.59
11 Lisa Kalse 15.01   18.74    Netherlands 20.86 15.51 23.83 15.01 19.86
12 Rick van Stralen 13.67   19.06    Netherlands 21.76 22.96 14.87 20.56 13.67
13 Guus de Wit 13.43   19.77    Netherlands 18.12 23.18 18.02 28.96 13.43
14 Ton Dennenbroek 13.79   20.32    Netherlands 26.50 21.39 13.79 23.16 16.41
15 Maria Oey 14.63   24.63    Indonesia 14.63 DNF 23.22 25.48 25.18
16 Job Feikens 25.45   29.35    Netherlands 29.95 25.45 32.26 25.85 34.18
17 Michael Fung 24.81   33.27    Netherlands DNF 30.01 37.26 24.81 32.54
18 Lars Ham 36.33   42.91    Netherlands 43.71 36.33 DNF 37.66 47.36
19 Marcel Poots DNF   DNF    Netherlands DNF DNF DNS DNS DNS
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 B2 U2 B' F' L2 D2 L' U' B D' L' B2 D' F2 R D R
A #2 R2 D2 F2 L2 R' D2 L U2 B2 U2 B' D' R' F' R B2 R2 D' U2 R
A #3 R' F' U2 R U2 B2 U' R' L' F' D' F2 D2 F2 R2 F2 B2 D2 L'
A #4 B2 R B2 U2 B2 D2 L B2 F2 L F U L' R2 D F U' L B R'
A #5 D F2 R' L' F' R D' L2 D' R D L2 F2 L2 F' L2 U2 B2 R2
A Ex#1 F2 D2 L2 U B2 U2 F2 R B2 F U2 B' F2 R' F' R2 F R2
A Ex#2 L U' B2 D F' R D R2 U' F' D2 F2 D2 R' B2 U2 R' F2 D2
B #1 L2 B2 L2 D2 B D2 L2 D2 F2 L D' L2 B2 F' D U2 R' U' F2 D'
B #2 D2 F2 L2 D2 R2 U R2 B2 F2 U2 F R' B U F' U2 B2 L R' F L'
B #3 D' B2 F2 L2 B2 U F2 D' L2 U' R' F2 R' B R' B D B' R'
B #4 B L2 B' F' D2 F R2 F' R2 U L B' U2 B2 D L D2 R' F2 L'
B #5 F2 D L2 D' L2 U' B' R2 D U2 R D2 F2 D2 B R' U R'
B Ex#1 F2 D B2 D F2 L2 U B2 L' R2 B D2 F2 U R U2 R2 D L
B Ex#2 D2 L' B2 R' B2 D2 B2 R D2 R F' L' R2 B2 D2 R D' L' R2 U
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L2 D' L2 U L2 R2 D2 F' R B' U2 L R U2 F D' F2 L' D'
A #2 D2 B2 D' U B2 F2 D' F2 R2 U' F' R' U' R' B' L U R' B U2 F
A #3 F' R B' U2 F2 U' F' B D' R U B' D2 B U2 F2 D2 F D2
A #4 R D L2 D R' L2 U B2 U2 R2 B2 L2 F U2 F L2 D2 F
A #5 D2 B R2 D2 F2 L2 D' L B' R' F D2 R2 F U2 F L2 F' U2 L2
A Ex#1 B2 D' F2 R2 U R2 D R B' D' L U L2 R D2 B' R' F2 U2
A Ex#2 R2 B U2 B2 U F B' R2 L2 D' B D2 R2 F2 U2 R' B2 R U2
B #1 R2 B L B L2 D2 L U F' D L U2 D2 B2 L B2 R' B2 D2 L
B #2 D2 B2 L2 U' L' D2 F2 D' L' B' R U2 D2 B' L2 F D2 R2 U2 R2
B #3 R' F R2 U F' L B2 U' F B2 D2 F2 R' B2 L F2 B2 L F2 B2
B #4 B2 R2 D2 L2 U' L2 D' R2 D2 F' U' L' R' F L R2 U2 B' F' R'
B #5 D2 B U2 F2 L2 F' U2 L B U' F R' B' L U2 F2 U B' F
B Ex#1 D L' B L' F U' F2 U L U' F2 R' B2 R' F2 L2 U2 L D2 L' B2
B Ex#2 U F2 L2 D L2 U2 L2 R2 B2 F R B L' D U' B L2 U B2 U2
C #1 D' R U2 B' D' F' R B' R2 U2 L F D2 F U2 B' L2 B' D2 B'
C #2 L2 U' F2 U L2 F2 U2 B2 F' L U2 B R' D' U2 R U2 L2 F'
C #3 R' F2 U2 R2 B2 R2 B2 U2 B D2 R2 F' L2 U' B' L' F D F
C #4 B' U2 R' F R2 U' F' B' R' B D2 B' L2 D2 L2 B R2 B D2 B2
C #5 D B2 L2 F2 U R2 D U' R B R' U' R' F' D2 R B' F2 R' U
C Ex#1 L2 R2 F2 D2 R2 U L2 D' U' F' D2 R' B L R U F R2 D' F2
C Ex#2 U R U2 D' R D' F U2 D R F U2 D F2 U R2 D2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 B2 L2 D2 L B2 L' F2 U2 L U' L' B2 L U' R B2 F' U R
A #2 B2 U2 L2 F D2 R2 F L2 U2 F L' U' B2 R D2 L D U B
A #3 B2 D R2 B2 F2 D2 U L2 B' L2 D2 L U2 R B2 R D R' F
A #4 B2 L2 R2 D B2 D2 B2 L2 F2 D L2 B' R F R2 U2 F L U R' B
A #5 B' U2 F2 D' R2 U B2 R' B L' B2 R2 D2 B L2 F D2 L2
A Ex#1 L' B L U2 B' U' R2 D F L2 U B2 D' L2 U F2 L2 D2 F2
A Ex#2 U L2 B2 U' L2 D2 B2 U L F' L R' D' U' B' D2 R' F R
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U' R U2 R' U2 R U2 R U' F' U
A #2 R' F R' F U' R2 U2 F' R' U2 R'
A #3 U2 R U2 F' U' R2 F U F U' R
A #4 U' R' U' R U' R U2 F U' R2 F
A #5 R' U2 F R U' R U2 F' R2 F U2
A Ex#1 R' U2 R2 U' R2 F' U' F R U' R
A Ex#2 U' F U' R U2 R' U2 F U2 R' F
B #1 U R' U' R U R2 F U' F' U' R2
B #2 R F R U R F R U2 R U2 R2
B #3 F' U' R U2 R' U R' F R U' R'
B #4 U2 R U2 R' U' F U R' F R2 U2
B #5 R' F2 R U' R U' R' U R' F R2
B Ex#1 R' F U' R U' R U' R' U' F U2
B Ex#2 R' F' R U2 R' U2 R U' R' F U'
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 L B2 R' F2 U2 R U2 R2 U2 B2 R B L' D F2 D' R2 F U F D Uw2 Fw2 B D2 R' F2 Uw2 R' Uw2 R L2 B2 D2 Uw Rw2 Uw' F' D Fw' D' U' Rw2 Fw'
A #2 F' U2 L2 B2 L2 B' U2 L2 F' R2 D2 R' B2 U2 D F U2 D2 B Uw2 Fw2 D' R Uw2 Fw2 D' F2 L' B2 R' Fw R2 Uw2 Fw' B' Rw Fw2 B' U2 Rw' Fw2 F
A #3 L D2 R U2 R D2 L B2 D2 R' D L R U B L' R2 B' R D Rw2 Uw2 L D Rw2 U2 L' Fw2 Rw2 R2 D' R2 B2 Fw Uw2 B' U L' U2 Uw' Fw Rw' Fw' Uw2 F2 B'
A #4 D2 R' B' D2 R D R D L F2 R2 U F2 U2 R2 B2 U2 L2 B2 L2 Rw2 F D' Rw2 D R2 Uw2 Fw2 U2 R2 Uw2 F2 R D2 Rw' B L R Uw' Fw2 Rw' U2 F2 Rw B'
A #5 F2 L2 B D L F B2 D U2 B D L2 D2 B2 L2 U' L2 F2 L2 D2 Rw2 B2 U R Uw2 B2 L' F2 R U2 Rw2 Fw D F2 R' D' L2 Fw Uw' R' Fw2 U B Uw'
A Ex#1 D' F2 U2 L2 U B2 L2 F2 D2 B D L' U2 R' D R2 F R U2 D' Uw2 Fw2 Uw2 F' D2 R2 U' Fw2 F2 B2 Rw' Uw2 L2 F2 Uw2 Fw2 Rw' Fw' Uw' F' R Uw2 R2 L2
A Ex#2 D2 R' U R2 F L F R' F2 D L2 R U2 F2 R' B2 R D2 U2 Fw2 U F2 Uw2 Fw2 U L' U' Fw2 U R2 Fw L' U Fw2 R2 D2 Uw' F' Rw L' Uw2 L U'
B #1 B D' R' B' L F' R B U B' L' U2 F2 U' R2 B2 R2 D' B2 D Rw2 Fw2 B' U' B2 D L2 Fw2 Rw2 B' D2 R2 L2 Rw Uw2 U B' D2 Rw R2 Uw Rw R2 Fw' Uw' Rw2
B #2 D2 L2 D B2 U2 D2 R2 B2 D' L' U2 B' D2 F D2 F D2 F2 D' Rw2 B D2 Fw2 B' Uw2 D' B2 Rw2 B Rw2 R2 B Rw U2 Rw2 R2 Fw' Rw2 Uw' Rw' L2 Uw B' L2
B #3 F2 U F2 D' R2 U2 F2 U' B2 U2 R F2 R2 B' D' F2 R U F R2 Rw2 D2 B U' Rw2 B' F2 D2 F2 U2 Rw' L U2 Rw' D2 U F Uw' Fw D L Uw' L2
B #4 D2 U L F U F2 B' L' U F D L2 B2 U' F2 U L2 U' F2 B2 Fw2 R' Uw2 U2 R F2 Rw2 Fw2 L Fw2 F Uw2 L2 Uw Rw2 R Uw B2 D' U' F2 Fw' Uw2 U' Rw' B'
B #5 R2 F2 L' U2 L' U2 L B2 L' F2 B R2 F2 U B2 L' B2 D' F Fw2 Uw2 D' F' B' Rw2 U' F' B' Uw2 U2 Fw2 Rw' U' Rw' U L' Uw' Fw' U Fw B Rw' F2 L2
B Ex#1 L2 U2 F2 R' D2 F2 R' B2 U2 F' U' L' D' F2 B' R2 D' R2 B' Uw2 B L U2 Fw2 F2 Uw2 B' L F Uw2 L B Uw D' R' Uw2 F2 L2 Uw' Rw U' Fw B Uw
B Ex#2 L B2 L2 D' R' F R2 U' B' L F2 R2 L2 D' R2 L2 D R2 D' U2 Fw2 D L2 Uw2 B' Rw2 D2 L2 B D' Fw2 F2 Rw D' R2 D2 Fw' Rw2 L Uw' D2 Fw2 F'
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Bw' F2 D2 Bw' B2 L R2 D Rw U' D2 Fw' Bw2 Dw R2 Rw' Lw L2 D' Rw Bw2 Uw' R' Lw L' Bw' Lw' Fw2 Bw Rw2 Lw' D2 R' Uw2 Fw' Lw D' L2 Uw Dw2 F2 Uw2 U Rw2 Fw' R Fw R U' Fw R2 Dw' B2 Dw2 Bw2 B2 Fw Lw' D' Rw'
A #2 F2 B' Dw2 Fw' L D Lw' Fw' D F L2 Uw2 U2 Rw D' Uw' Lw L2 Bw2 D' Uw' Fw2 Dw' D2 Uw R' D2 R' Bw' Lw R2 D U' Uw2 Rw' Fw2 Lw' D2 F' L2 Fw' D2 Fw' Dw' B2 Fw2 Lw2 Rw' Bw Fw2 Rw2 Lw2 Dw2 U' Lw' Rw L' D' B2 D
A #3 Dw2 R' Uw' Dw2 B Dw Bw2 F Dw Bw' Fw' Lw D' Fw' Uw' D2 L2 U2 F Lw' L Rw' F Rw' L R' F' D2 Rw Uw' Fw Uw' Fw2 B2 Dw' B F2 Lw B2 Dw2 R F Dw2 F' Rw Uw Rw Fw' U2 Dw B' Rw2 R2 U Dw2 L2 F R' L B'
A #4 D2 U' Dw Bw' L' B Uw F2 B2 Bw Uw' B' U R2 B' D L' Bw2 Dw' F Fw B Uw2 L B2 Uw' U Rw Uw Fw' Lw Rw D F Rw Bw2 L2 R' Bw2 Fw' Dw Rw2 U2 Bw' Rw2 Fw Dw' Bw' B' L' B2 F' Dw Bw' Uw Lw2 Rw2 F2 B' Dw'
A #5 R' D' Rw2 D2 Dw Lw Bw2 Uw' F' L2 B2 Fw' Uw Lw' L2 D R' L Uw' B2 U' F' L Fw2 L' Dw Fw' Lw R F' U B2 Rw2 Bw D2 B2 Fw' Bw' R L' B2 F' Lw' Dw F R' L U' Lw Fw' F' Dw2 L2 U2 Fw' Rw Fw' D F2 L2
A Ex#1 Dw2 Uw Fw' Bw D' L B2 Bw2 F Lw2 D U' Bw R' Rw2 Dw2 Bw' L2 D' Rw' L2 Uw2 F L2 Uw2 Dw' L R' Rw' Uw L2 R' Rw2 B' D2 Uw Lw' Uw' B' R' Lw2 Fw2 D2 F2 U2 Uw' D Lw' Fw2 U Lw D2 U Lw Fw F' Uw B' U' R'
A Ex#2 L' Dw2 R' Rw Bw' Fw D' Fw2 R F B2 Fw' D Fw B' R2 B2 Lw2 L2 Uw' Dw D' R' F Rw Bw' L' Dw2 Fw F L' Fw' R Lw U2 Lw2 U2 Lw Rw L' Fw' D2 Bw' B Uw2 Dw2 Rw' Fw R' Dw D' F' Rw' Uw Fw2 B Dw D2 Lw' Bw2
B #1 Rw Dw' Uw' L' D2 F B Rw U' R F2 R' B L2 Lw U2 Uw Rw' Uw' U' F2 Fw' Lw Uw2 R Fw2 D U2 L Fw2 Bw' B2 F Uw2 Dw' U2 Fw2 Rw R' Uw2 U Fw' Bw2 L' Lw' Rw' B' L' Lw' Rw' Bw Fw B2 L' F B Dw2 Uw Bw D2
B #2 R Uw' Dw' Lw' B' F' D2 R' D2 Dw2 Fw' R2 D' B' L2 F B' R' Fw' L U' L' U2 Fw R2 Rw Dw L2 Fw2 Uw' L2 F' Fw Bw Uw L' Bw Rw' B F2 Rw2 U2 Dw' Fw L R2 Uw2 Bw L2 Bw2 D' Lw R F' Dw2 U2 B2 Bw2 R U'
B #3 D Uw2 Dw2 Bw U' Uw' Dw2 Rw2 Fw' B L2 Dw' F R2 Fw' D' R2 Uw' Lw' Fw Rw2 Uw' L' Rw Uw R Bw2 U2 L2 U Fw' Lw2 B2 Bw Rw2 B2 U B' Dw' D F' Rw B' Rw L Fw' Dw F2 B2 Bw' Uw Dw Lw' R' Uw' Dw B2 Lw2 B U'
B #4 Lw2 Dw' Bw2 Lw2 Bw B2 D Uw' L Rw' R2 Uw2 R2 Bw' Lw2 B2 Fw2 Lw Dw' B2 R L' Bw Rw2 F L2 Dw2 Lw Fw2 U' Dw B2 Lw D U Dw' B Lw2 Bw2 Fw Lw' Bw Lw' L Uw R Fw' Rw2 U F2 B2 Uw2 U2 B Lw B2 Fw Lw B2 Rw'
B #5 F Bw Dw' Lw Bw2 F B R2 F' Fw2 R' U' Lw L U' Bw R' Bw' U Bw2 L2 Uw2 Dw2 Lw U2 Uw2 F B Uw2 Lw' L Fw' U' Dw' D' B' L R' Rw' B Bw Rw Dw2 B2 L' Uw2 U' Lw2 R L F2 Dw' R' Uw' R F' Lw' R' Uw2 Bw'
B Ex#1 F' R' L' Dw2 Bw' R2 F Rw' Lw2 Fw' Dw D2 Bw' Uw Rw F2 R' D Rw2 Bw' D' Lw B Fw2 Uw2 R2 Dw2 B Fw Dw D2 U2 Lw' L' F' D Bw R' Rw L2 D F Dw Rw D Bw B' Fw2 Dw' Rw' L Lw' U' Dw2 B' D2 B' D' Bw U
B Ex#2 R B' Bw2 R2 F R2 Dw Fw2 B Lw' F' R2 D' Uw' Fw2 B2 U' B' Lw2 R2 Rw2 Dw Bw R L Bw' R' Lw F2 Fw' B L' D Lw' Rw' D F L F B R2 Bw2 Dw Bw2 Dw2 Bw Fw2 R' Dw' D Uw F2 Fw' L' Fw2 R2 Uw2 Rw2 R' L
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 U' R2 U2 L2 R2 U' B2 R2 B2 R' F' D F2 U L B' R2 F2 U' L2 Fw Uw
A #2 R2 D2 R2 D' R2 D' B2 D F2 L' F' L B F' L' F U' F' R' D2 Fw
A #3 D2 B2 D B2 L2 D F2 U' L F U R2 U2 R U' F2 D' F2 R2 U2 Rw Uw'
A Ex#1 U2 B' F2 D2 B' U2 F' D2 F L' F L2 R2 D2 U2 B' U' L U Fw
A Ex#2 F2 U2 F2 D2 F' L2 D2 L2 D R B' D' B' L2 D2 L U' R2 D' Rw2 Uw'
B #1 B' D2 F D2 L2 B' F' R2 U2 F' L' D2 B2 D' R' F U' B2 F L2 Uw
B #2 L2 F' R2 U2 L2 D2 B2 F L2 D2 L D' U' L' D2 L' R' D F2 D' Fw Uw'
B #3 D F2 D' U B2 R2 F D2 R2 D U2 B L U' B2 R2 B2 L' Uw
B Ex#1 R2 B2 L2 D' U2 R2 D' R2 B2 F' R F R D' B U F2 R' U B Rw' Uw'
B Ex#2 D2 R' U2 L' R' F2 D2 U2 B' D F' R U' F' U' F' L2 F R' Fw Uw2
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R' L R' L' U R' L U R L U u l' b'
A #2 B' R B L' R B U' L' R' U' R' u b'
A #3 U' B' U' R U' R' B' R' L U B l b
A #4 R' B' L R' L' U' R' B' L U R' u l
A #5 U' R B L' R' U' L R U R B u' l r' b
A Ex#1 L' B' L R' B' L' R' U B L' U u b
A Ex#2 U R U' B R B R' L' U' B' R' u l
B #1 R B R B U' R B' L U' B L u l r b
B #2 L B' R' U L R U' R' B U' B r' b'
B #3 L U' R L' R L B U B' U' B' u r' b
B #4 U' B' U' L B' U R' L B' U' B' u l' r'
B #5 B U R' L U' L R U' R' B' R' u r b'
B Ex#1 U' R L B U L U B' U' B L' l b'
B Ex#2 U' B L U' B L' U L' U' L' U l' b'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 R U B U' L' B' R B' U L R'
A #2 U L U R' U' L' U B R L B
A #3 R B U R L R' U' B U R U'
A #4 L B L U' B R' L' U R U R
A #5 B U R U B' L' U L B' L' B'
A Ex#1 U L R' L' B' L U L B' U' R
A Ex#2 U B L U L U L R B R' L'
B #1 U B L U R U B L' B' L' R'
B #2 R U R' L B' U' L' U' L' R' B'
B #3 U R U B U' R L' R L' U L
B #4 B R L B' L B' U R' B R U'
B #5 U R U' B L B L' R B R' L
B Ex#1 L R U B U R' L' U R B U
B Ex#2 R U B' L R B R' L B U' L'
Anke Devolder    Belgium
Anke Devolder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 1:55.85   2:23.03   2:13.87 2:24.47 3:11.77 1:55.85 2:30.74
Antonie Paterakis    Greece
Antonie Paterakis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.35   9.66   9.25 9.36 8.35 10.36 DNF
Second round 3 8.28   9.26   10.08 9.27 11.60 8.28 8.43
First round 2 8.21   9.53   12.62 9.72 8.86 10.02 8.21
2x2x2 Cube Final 2 1.77   2.34   2.20 2.70 2.76 1.77 2.13
4x4x4 Cube Combined Final 2 34.20   36.77   NR 34.86 34.20 37.23 38.77 38.23
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:09.68   NR 1:24.63   1:20.42 1:22.43 1:31.03 1:09.68 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:07.23   NR DNF   DNF DNF 3:07.23
Pyraminx Final 3 3.45   6.57   9.13 8.61 4.94 3.45 6.16
Skewb Final 1 4.22   5.54   DNF 4.22 5.81 5.09 5.73
Artsiom Dzenisiuk    Belarus
Artsiom Dzenisiuk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 22.65   28.18   37.78 31.11 22.65 28.80 24.64
First round 36 22.61   26.74   26.71 26.73 26.78 29.72 22.61
2x2x2 Cube Final 32 7.17   10.06   10.48 10.34 7.17 11.87 9.36
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:54.10   2:34.49   2:35.32 2:18.00 2:50.72 1:54.10 2:50.14
Pyraminx Final 22 14.57   18.70   14.57 18.59 19.96 17.55 24.99
Bruno Vervoort    Belgium
Bruno Vervoort
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.20   11.19   10.37 12.13 10.20 11.07 15.34
Second round 6 9.05   10.52   9.05 10.59 10.69 10.29 12.85
First round 8 10.31   11.49   10.31 14.35 10.94 12.73 10.79
2x2x2 Cube Final 7 3.65   4.74   5.59 4.36 5.28 3.65 4.58
4x4x4 Cube Combined Final 7 38.16   46.11   52.51 DNF 43.94 38.16 41.87
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:40.67   1:48.31   1:49.00 1:49.02 1:52.81 1:40.67 1:46.92
Carmen Liu    Suriname
Carmen Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 16.67   NR 25.03   DNF 35.04 21.92 18.12 16.67
First round 23 17.24   18.63   NR 19.18 18.06 18.66 32.32 17.24
2x2x2 Cube Final 21 5.41   6.81   NR 5.98 20.24 8.52 5.41 5.94
Pyraminx Final 21 14.86   18.11   NR 20.38 24.38 16.41 17.55 14.86
Daan Baartmans    Netherlands
Daan Baartmans
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 10.78   12.75   15.30 12.03 13.78 12.44 10.78
Second round 12 13.27   14.11   14.11 21.56 14.66 13.27 13.55
First round 13 13.94   14.59   14.86 15.82 13.96 13.94 14.96
2x2x2 Cube Final 8 3.01   4.95   5.94 5.41 4.93 3.01 4.50
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:03.81   1:08.57   1:03.81 1:13.65 1:06.27 1:16.34 1:05.78
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:34.31   2:57.42   2:42.49 3:08.19 3:01.57 2:34.31 3:26.07
Pyraminx Final 6 7.09   8.49   12.54 8.60 8.67 8.21 7.09
Skewb Final 2 5.67   6.65   5.67 6.22 9.81 6.80 6.93
Daniël Kassab    Netherlands
Daniël Kassab
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 10.44   12.17   12.92 12.15 12.32 10.44 12.05
Second round 10 10.18   12.86   14.82 16.59 10.18 11.37 12.40
First round 5 9.09   10.40   10.11 10.89 12.80 9.09 10.21
2x2x2 Cube Final 3 2.82   3.56   2.82 3.68 3.91 3.17 3.83
4x4x4 Cube Combined Final 9 47.08   52.48   54.09 47.08 51.73 1:01.73 51.62
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:40.30   1:50.75   1:59.98 1:46.95 1:45.32 1:40.30 2:10.73
Pyraminx Final 1 4.29   4.80   5.13 4.55 4.29 4.84 5.01
Skewb Final 4 7.68   9.30   12.06 10.47 9.29 8.13 7.68
David Vos    Netherlands
David Vos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.19   11.26   10.42 11.88 12.35 10.19 11.48
Second round 9 9.49   12.40   9.49 12.90 13.69 12.25 12.04
First round 4 9.15   10.19   13.77 9.15 9.97 9.91 10.70
2x2x2 Cube Final 10 4.03   5.28   4.03 12.49 4.33 6.69 4.83
4x4x4 Cube Combined Final 8 48.17   49.55   50.10 48.17 50.86 48.62 49.93
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:18.74   1:40.42   1:44.89 1:49.39 1:48.69 1:18.74 1:27.68
Devon Dissel    Netherlands
Devon Dissel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 31.55   33.87   31.79 34.53 39.39 31.55 35.30
2x2x2 Cube Final 38 9.75   12.81   12.56 11.92 18.42 9.75 13.94
4x4x4 Cube Combined Final 32 3:22.67     3:22.67 3:26.68
Pyraminx Final 27 11.23   23.84   19.60 33.68 11.23 26.07 25.84
Guus de Wit    Netherlands
Guus de Wit
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.71   11.48   12.28 11.19 10.71 10.97 20.04
Second round 7 8.57   11.20   11.77 11.16 DNF 8.57 10.68
First round 7 9.06   11.16   11.61 11.54 9.06 14.27 10.34
2x2x2 Cube Final 17 3.81   5.90   13.20 5.23 4.76 7.70 3.81
4x4x4 Cube Combined Final 6 40.58   45.02   40.58 44.16 45.84 1:03.28 45.06
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:38.07   1:49.17   1:54.16 1:50.06 1:47.53 1:38.07 1:49.92
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:37.94   DNF   DNF 2:37.94 DNF
Pyraminx Final 8 7.20   8.92   9.85 9.43 7.20 8.16 9.16
Skewb Final 13 13.43   19.77   18.12 23.18 18.02 28.96 13.43
Hwee-Chong Fong    Netherlands
Hwee-Chong Fong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 29.17   30.76   31.24 29.57 43.86 29.17 31.48
2x2x2 Cube Final 29 8.23   9.22   9.95 9.38 9.35 8.23 8.92
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:50.21   2:17.03   1:56.96 1:50.21 2:25.44 3:03.99 2:28.69
Ivo Bakker    Netherlands
Ivo Bakker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.41   14.47   16.11 15.11 11.41 14.52 13.77
First round 11 11.86   14.10   14.46 14.18 13.78 14.34 11.86
2x2x2 Cube Final 13 4.03   5.59   4.03 5.03 6.36 6.03 5.71
4x4x4 Cube Combined Final 10 49.56   54.80   1:00.22 49.56 54.87 52.65 56.89
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:30.44   1:34.47   1:37.40 1:41.42 1:30.44 1:32.65 1:33.37
3x3x3 Blindfolded Final 1 48.17   DNF   DNF DNF 48.17
Pyraminx Final 16 9.92   14.48   12.26 16.84 14.33 DNF 9.92
Jan van Dorst    Netherlands
Jan van Dorst
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 22.17   24.50   29.01 24.85 22.17 22.96 25.68
First round 34 22.67   26.01   DNF 22.67 23.43 26.94 27.66
2x2x2 Cube Final 19 4.06   6.79   6.84 9.01 6.50 4.06 7.02
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:15.40   1:27.73   1:41.17 1:15.40 1:24.19 1:25.53 1:33.48
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:48.82   2:57.69   2:57.86 DNF 2:48.82 2:59.94 2:55.26
Pyraminx Final 7 8.24   8.63   8.63 8.42 8.24 8.83 8.96
Skewb Final 10 11.59   15.97   18.21 16.66 13.04 40.80 11.59
Jaric Wiegman    Netherlands
Jaric Wiegman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.94   16.87   16.54 17.16 15.94 DNF 16.90
First round 18 14.75   15.65   14.80 14.75 15.53 17.05 16.63
2x2x2 Cube Final 36 7.50   11.44   12.52 11.63 11.70 7.50 10.98
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:29.82   1:44.64   1:52.03 1:57.69 1:29.82 1:45.48 1:36.42
Pyraminx Final 28 19.19   27.71   31.49 31.22 19.19 DNF 20.41
Jeremy Geels    Netherlands
Jeremy Geels
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 15.57   20.91   23.27 21.83 19.16 21.73 15.57
First round 27 19.11   19.98   25.42 21.29 19.11 19.26 19.39
Job Feikens    Netherlands
Job Feikens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.62   17.21   14.62 15.44 17.82 18.38 18.80
First round 20 14.58   16.73   14.58 17.50 18.06 16.24 16.45
2x2x2 Cube Final 33 7.00   10.09   9.93 9.63 7.00 10.72 11.56
4x4x4 Cube Combined Final 33 DNF     DNF DNS
Pyraminx Final 30 25.07   38.26   52.37 25.07 28.97 DNF 33.45
Skewb Final 16 25.45   29.35   29.95 25.45 32.26 25.85 34.18
Jord Leek    Netherlands
Jord Leek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 34.67   48.10   54.83 42.63 46.84 56.70 34.67
2x2x2 Cube Final 39 10.61   12.98   13.48 12.70 12.76 10.61 17.09
Lars Ham    Netherlands
Lars Ham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.38   17.40   15.79 17.99 36.94 15.38 18.43
First round 19 14.50   16.18   17.14 17.38 14.50 16.27 15.13
2x2x2 Cube Final 20 4.84   6.80   6.86 7.78 5.89 4.84 7.66
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:07.16   1:14.86   1:27.71 1:15.94 1:07.77 1:07.16 1:20.86
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:35.91   2:46.46   2:49.70 2:43.09 2:46.60 2:35.91 3:23.14
Pyraminx Final 23 15.26   19.01   36.88 17.44 21.47 18.11 15.26
Skewb Final 18 36.33   42.91   43.71 36.33 DNF 37.66 47.36
Laurens Goossens    Netherlands
Laurens Goossens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 16.49   19.88   21.71 22.02 18.31 16.49 19.62
First round 22 16.10   17.57   17.27 16.10 19.91 17.60 17.85
2x2x2 Cube Final 23 5.98   7.29   5.99 8.06 11.70 7.81 5.98
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:16.46   1:32.93   1:17.51 1:44.30 1:16.46 1:36.97 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 20 3:01.06   3:20.50   4:08.38 3:27.84 3:01.06 3:11.97 3:21.70
Pyraminx Final 17 10.13   15.20   11.66 10.13 20.81 13.75 20.20
Lisa Kalse    Netherlands
Lisa Kalse
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 32.66   37.50   50.57 37.98 32.66 40.11 34.42
2x2x2 Cube Final 42 10.77   15.21   16.18 17.37 12.09 18.09 10.77
Pyraminx Final 26 16.01   21.70   22.61 20.74 21.76 16.01 23.81
Skewb Final 11 15.01   18.74   20.86 15.51 23.83 15.01 19.86
Lisan Dubbelman    Netherlands
Lisan Dubbelman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 44.82   52.23   51.36 44.82 57.41 1:13.98 47.93
2x2x2 Cube Final 43 13.94   18.05   13.94 22.44 15.68 18.16 20.32
Maarten Smit    Netherlands
Maarten Smit
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.15   10.29   9.92 10.23 10.73 9.15 11.06
Second round 5 9.57   10.25   9.97 13.85 10.16 9.57 10.62
First round 6 8.37   10.59   13.50 11.30 8.37 10.69 9.79
2x2x2 Cube Final 4 2.78   3.69   3.65 5.26 2.78 4.29 3.12
4x4x4 Cube Combined Final 5 36.51   41.86   36.51 DNF 41.99 42.49 41.10
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:15.97   1:29.83   1:36.62 1:29.65 1:30.06 1:15.97 1:29.78
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 2 5.01   6.03   6.36 5.01 6.16 6.40 5.56
Manu Vereecken    Belgium
Manu Vereecken
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.65   16.54   16.52 DNF 15.99 12.65 17.10
First round 14 13.05   14.73   14.03 16.47 13.05 14.14 16.01
2x2x2 Cube Final 40 8.00   13.98   14.51 19.35 13.13 14.30 8.00
4x4x4 Cube Combined Final 14 56.53   59.89   1:07.97 56.53 1:00.67 1:01.54 57.45
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:50.05   2:10.56   2:17.64 2:07.70 1:50.05 2:25.18 2:06.35
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:15.03   1:20.11   NR 1:18.75 1:26.56 1:15.03
Marcel Poots    Netherlands
Marcel Poots
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 19.06   20.20   21.13 40.85 19.45 20.01 19.06
First round 30 19.35   22.57   21.28 21.99 24.95 24.44 19.35
2x2x2 Cube Final 31 7.02   9.91   9.50 10.03 7.02 10.19 10.99
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:34.72   1:45.34   1:34.72 2:10.47 1:41.90 1:48.86 1:45.27
5x5x5 Cube Combined Final 23 4:53.28     4:53.28 DNS
Pyraminx Final 25 16.07   21.17   18.95 24.96 29.77 16.07 19.60
Skewb Final 19 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Maria Oey    Indonesia
Maria Oey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 23.35   25.21   27.28 23.86 23.35 24.50 31.19
First round 33 21.12   25.13   24.97 24.44 25.99 26.28 21.12
2x2x2 Cube Final 34 6.52   10.45   12.95 18.17 6.52 10.11 8.29
Pyraminx Final 20 12.54   17.86   17.85 21.23 20.72 12.54 15.02
Skewb Final 15 14.63   24.63   14.63 DNF 23.22 25.48 25.18
Marijn Pieters    Netherlands
Marijn Pieters
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 24.88   29.07   34.89 26.97 28.64 24.88 31.60
2x2x2 Cube Final 35 7.02   11.24   8.82 7.87 21.38 7.02 17.04
4x4x4 Cube Combined Final 31 2:35.81     2:46.04 2:35.81
Mats Valk    Netherlands
Mats Valk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.00   8.44   8.60 9.18 7.54 7.00 9.40
Second round 1 6.41   8.28   8.38 9.40 10.14 6.41 7.06
First round 1 7.38   8.71   8.62 7.59 7.38 9.99 9.93
2x2x2 Cube Final 1 1.72   2.18   2.17 2.16 2.26 1.72 2.22
4x4x4 Cube Combined Final 1 31.82   33.24   34.60 32.95 31.82 38.28 32.18
5x5x5 Cube Combined Final 1 57.72   1:08.18   1:06.83 1:11.05 1:17.73 57.72 1:06.65
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 4 5.34   7.60   9.28 6.27 5.34 13.03 7.24
Michael Fung    Netherlands
Michael Fung
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 16.78   18.24   17.07 18.03 16.78 19.63 26.68
First round 26 16.31   19.89   19.11 16.31 22.00 19.80 20.75
2x2x2 Cube Final 26 4.88   8.32   8.28 4.88 10.52 8.59 8.09
4x4x4 Cube Combined Final 12 51.88   57.48   1:00.95 52.81 1:02.32 58.69 51.88
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:40.47   1:51.12   1:57.42 1:44.56 1:51.37 2:07.35 1:40.47
Pyraminx Final 29 18.73   34.73   47.60 37.58 21.02 18.73 45.59
Skewb Final 17 24.81   33.27   DNF 30.01 37.26 24.81 32.54
Midas Kiebert    Netherlands
Midas Kiebert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 13.98   15.54   15.62 14.30 16.95 16.71 13.98
First round 12 11.90   14.22   16.33 11.90 15.58 14.32 12.77
2x2x2 Cube Final 14 4.18   5.62   8.52 7.61 4.18 4.55 4.69
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:19.19   1:23.91   1:26.68 1:28.49 1:22.64 1:22.42 1:19.19
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:26.39   2:37.70   2:26.39 2:41.42 2:41.38 3:20.32 2:30.31
Skewb Final 3 7.08   8.51   10.01 7.08 7.22 8.30 10.41
Mika Smulders    Netherlands
Mika Smulders
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.53   13.62   14.27 11.53 14.72 13.71 12.88
Second round 11 10.09   13.57   14.80 14.42 11.48 10.09 15.35
First round 10 12.82   13.54   14.56 12.82 16.50 12.96 13.11
2x2x2 Cube Final 6 3.05   4.48   3.60 3.05 4.94 5.30 4.91
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:28.76   1:55.76   2:08.66 1:52.56 1:51.59 2:03.12 1:28.76
Niels Hazelaar    Netherlands
Niels Hazelaar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 27.44   35.15   41.72 36.27 36.52 27.44 32.65
2x2x2 Cube Final 37 6.08   11.65   12.87 13.96 8.13 14.95 6.08
Olivier Morsink    Netherlands
Olivier Morsink
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 24.37   28.93   37.90 27.10 24.37 28.24 31.46
2x2x2 Cube Final 25 5.21   8.21   13.16 10.03 9.11 5.50 5.21
Pyraminx Final 13 8.78   12.57   15.71 8.78 9.46 13.59 14.65
Olivier Vos    Netherlands
Olivier Vos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.27   17.91   19.48 16.17 24.23 18.08 15.27
First round 24 15.51   19.40   18.76 18.77 15.51 20.68 DNF
2x2x2 Cube Final 24 5.55   7.34   5.67 9.68 6.68 5.55 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:08.90   1:18.36   1:14.26 1:20.16 1:20.66 1:31.49 1:08.90
Pyraminx Final 11 8.41   10.89   8.41 11.11 9.91 13.12 11.66
Skewb Final 8 7.54   12.37   13.69 10.90 14.21 7.54 12.53
Paul Mahvi    USA
Paul Mahvi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.97   9.82   10.23 8.97 10.37 9.27 9.97
Second round 4 9.48   9.79   11.05 10.03 9.76 9.48 9.57
First round 9 9.74   11.52   9.74 11.32 12.03 12.18 11.20
2x2x2 Cube Final 5 2.84   4.33   3.75 5.42 3.90 2.84 5.34
4x4x4 Cube Combined Final 3 34.48   37.22   35.42 42.55 34.48 39.04 37.19
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:11.91   1:21.66   1:11.91 1:19.06 1:34.75 1:23.40 1:22.53
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 5 5.51   7.77   8.03 7.40 7.89 5.51 8.42
Skewb Final 7 4.17   10.97   10.17 4.17 12.58 10.39 12.35
Pim Kloet    Netherlands
Pim Kloet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 15.77   20.52   19.36 21.75 15.77 25.17 20.46
First round 25 18.17   19.83   18.70 19.87 18.17 23.07 20.91
2x2x2 Cube Final 9 4.09   5.00   5.10 5.28 6.46 4.62 4.09
Pyraminx Final 10 8.98   9.73   10.78 8.98 9.06 9.34 12.16
Reinier Schippers    Netherlands
Reinier Schippers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.58   9.32   9.63 10.30 9.23 9.10 8.58
Second round 2 8.26   8.96   8.72 8.60 9.55 10.03 8.26
First round 3 8.70   9.55   9.52 8.70 9.55 9.59 10.50
2x2x2 Cube Final 16 3.49   5.80   5.12 4.49 10.38 3.49 7.79
4x4x4 Cube Combined Final 4 37.56   40.37   41.68 37.64 37.56 41.79 42.96
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:08.04   1:14.63   1:18.82 1:22.77 1:15.07 1:10.00 1:08.04
Pyraminx Final 9 7.08   9.38   9.79 8.56 7.08 9.97 9.80
Rens Kirchner    Netherlands
Rens Kirchner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 16.17   19.06   20.49 23.80 19.47 17.22 16.17
First round 28 17.75   20.42   20.15 23.06 21.69 17.75 19.43
Rick van Iterson    Netherlands
Rick van Iterson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 33.17   37.48   45.22 33.17 33.78 35.58 43.08
2x2x2 Cube Final 18 5.07   6.50   5.85 5.07 5.59 8.53 8.06
Rick van Stralen    Netherlands
Rick van Stralen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.62   14.85   11.62 15.42 13.21 15.92 DNF
First round 15 14.40   15.26   14.92 16.01 15.07 15.79 14.40
2x2x2 Cube Final 15 4.31   5.65   8.57 4.31 6.06 5.15 5.73
4x4x4 Cube Combined Final 13 54.69   58.64   1:15.72 1:00.58 54.69 55.56 59.77
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:50.68   2:06.77   2:17.11 2:04.51 2:08.33 1:50.68 2:07.46
Pyraminx Final 19 14.20   17.15   23.69 18.22 14.20 17.14 16.08
Skewb Final 12 13.67   19.06   21.76 22.96 14.87 20.56 13.67
Robert Antal    Netherlands
Robert Antal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.92   13.54   18.10 11.92 13.01 13.22 14.40
Second round 8 9.92   11.57   11.63 9.92 11.11 12.00 11.98
First round 16 13.24   15.39   14.94 DNF 13.24 15.95 15.29
2x2x2 Cube Final 11 3.64   5.30   5.01 6.41 5.58 5.31 3.64
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:03.28   1:10.49   1:56.55 1:17.54 1:03.45 1:03.28 1:10.47
Pyraminx Final 15 9.18   14.28   11.19 20.25 11.41 20.31 9.18
Skewb Final 5 7.50   10.70   10.02 11.84 7.50 18.48 10.24
Robert Vida    Serbia
Robert Vida
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 17.15   20.72   19.42 22.81 17.15 20.67 22.08
First round 32 18.28   24.38   18.28 23.08 24.92 25.14 27.71
Ron van Bruchem    Netherlands
Ron van Bruchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.10   15.43   17.59 16.09 14.37 14.10 15.83
First round 17 12.39   15.62   15.37 16.76 14.72 12.39 18.94
2x2x2 Cube Final 27 7.68   9.08   9.52 10.98 9.61 8.12 7.68
4x4x4 Cube Combined Final 11 48.04   56.22   55.61 1:01.68 48.04 1:01.15 51.90
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:53.57   2:09.57   2:13.26 2:15.90 2:19.54 1:59.55 1:53.57
Pyraminx Final 12 9.12   12.08   9.12 10.30 13.36 14.21 12.59
Serena Rietbergen    Netherlands
Serena Rietbergen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 22.75   26.28   25.12 30.31 26.20 22.75 27.51
First round 35 22.11   26.06   25.91 23.70 29.17 22.11 28.56
2x2x2 Cube Final 28 7.20   9.09   7.25 9.99 10.62 7.20 10.03
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:23.01   1:30.31   1:33.71 1:30.51 1:36.28 1:26.70 1:23.01
5x5x5 Cube Combined Final 22 4:05.57     DNF 4:05.57
Pyraminx Final 14 10.84   13.51   20.11 12.49 10.84 11.51 16.54
Skewb Final 9 10.81   15.28   13.48 17.74 19.05 10.81 14.61
Theo Daniel Gallegos Cuevas    Mexico
Theo Daniel Gallegos Cuevas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 49.34   57.66   59.49 49.34 1:08.18 56.42 57.08
2x2x2 Cube Final 44 13.80   22.17   DNF 26.86 24.77 13.80 14.88
Thijs De Laet    Belgium
Thijs De Laet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 23.50   24.95   23.50 24.92 26.28 28.16 23.65
First round 31 22.53   23.78   26.16 23.67 24.28 22.53 23.38
2x2x2 Cube Final 30 6.79   9.38   10.68 8.73 13.91 6.79 8.73
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:35.38   1:46.83   1:57.88 1:47.67 1:46.10 1:35.38 1:46.71
5x5x5 Cube Combined Final 21 3:30.98     3:30.98 3:50.18
Pyraminx Final 24 14.20   19.90   20.01 18.94 20.74 27.45 14.20
Tijmen van der Ree    Netherlands
Tijmen van der Ree
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 14.09   19.50   19.78 22.78 15.95 14.09 26.56
First round 21 13.66   17.57   13.66 DNF 17.86 18.33 16.52
2x2x2 Cube Final 12 4.62   5.37   4.62 5.76 6.40 5.36 4.98
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:15.97   1:28.98   1:33.53 1:23.56 1:49.83 1:15.97 1:29.84
Ton Dennenbroek    Netherlands
Ton Dennenbroek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.40   18.50   20.17 19.72 18.31 17.46 16.40
First round 29 18.86   20.72   22.58 18.86 19.45 29.01 20.12
2x2x2 Cube Final 22 5.58   7.07   11.89 5.58 5.77 8.70 6.74
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:13.65   1:21.93   1:29.51 1:13.65 1:19.32 1:22.82 1:23.64
5x5x5 Cube Combined Final 19 3:00.55   3:07.84   DNF 3:05.80 3:11.05 3:00.55 3:06.68
Skewb Final 14 13.79   20.32   26.50 21.39 13.79 23.16 16.41
Yoana Kochkova    Bulgaria
Yoana Kochkova
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 35.91   46.71   48.53 1:11.46 45.47 35.91 46.13
Yorick Brommer    Netherlands
Yorick Brommer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 31.87   33.09   38.63 32.44 31.87 32.66 34.18
2x2x2 Cube Final 41 10.70   14.70   21.68 17.89 13.46 10.70 12.76
Pyraminx Final 18 14.14   16.78   24.48 16.26 14.48 19.59 14.14
Skewb Final 6 7.28   10.95   14.16 10.93 7.28 7.76 16.03